موضوع: "احکام"

حکم شرعی خوانندگی زنان

19ام مرداد, 1397

 

گوش‌ دادن به غنا که عبارت است از ترجیع صدا به نحوى که طرب‏ انگیز و مناسب با مجالس لهو و گناه باشد، مطلقاً حرام است، حتّى غناى زن براى شوهرش و بالعکس و قصد لذت بردن از همسر، استماع(شنیدن) غنا را مباح نمى ‏کند و حرمت غنا و مانند آن، با تعبّد به شرع ثابت شده و از احکام ثابت فقه شیعه محسوب مى‏ شود و دائر مدار ملاکات فرضى و آثار روانى و اجتماعى نمى‏ باشد، بلکه تا زمانى که این عنوان حرام بر آن صدق کند، حکم آن حرمت و وجوب اجتناب به‌ طور مطلق است.

بسیاری‌ از آوازهایی که توسط بانوان خوانده می‌شود، با غنا همراه است و از سوی مراجع معظم تقلید حرام اعلام شده است. این روزها موضوع خوانندگی زنان در برخی محافل و مجامع عمومی مطرح شده و واکنش‌های متفاوتی را به همراه داشته است.

 

گوش‌دادن به صداى زن هنگامى که شعر و غیر آن را با آهنگ و ترجیع مى‏ خواند، اعم از اینکه شنونده، جوان باشد یاخیر، مذکر باشد یا مؤنث چه حکمى دارد؟ و اگر آن زن از محارم باشد، حکم آن چیست؟

اگر صداى زن به‌صورت غنا نباشد و گوش‌دادن به صداى او هم به قصد لذت و ریبه نباشد و مفسده‏اى هم بر آن مترتّب نگردد، اشکال ندارد و فرقى بین موارد فوق نیست.

 

اجراى کنسرت توسط زن براى زنان با علم به اینکه گروه نوازندگان نیز زن هستند، چه حکمى دارد؟

اگر اجراى کنسرت به‌صورت ترجیع مطرب(غنا) نباشد و موسیقى هم که نواخته مى‏ شود از نوع لهوى حرام نباشد، این امر فى‏ نفسه اشکال ندارد.

 

گوش دادن به نوارى كه خواننده‏ اش زن باشد و از سروده‏هاى شعرايى مثل حافظ و مولوى و … استفاده كند، چه حكمى دارد؟

آيات عظام امام، بهجت، صافى، فاضل، مكارم و وحيد:

گوش دادن به آن جايز نيست.

آيات عظام تبريزى، خامنه‏ اى، سيستانى و نورى:

گوش دادن به آواز زن، اگر غنا نباشد و باعث التذاذ جنسى و تهييج شهوت نشود و مفسده‏اى بر آن مترتب نگردد، اشكال ندارد.

تبصره. «غنا» عبارت است از ترجيع صدا، به نحوى كه طرب‏ انگيز و مناسب با مجالس لهو و گناه باشد.

ادامه »

موسیقی حرام کدام است؟

19ام مرداد, 1397

 


آثار موسيقى‏
وَ مِنَ النَّاسِ مَنْ يَشْتَرِى لَهْوَ الْحَدِيثِ لِيُضِلَّ عَنْ سَبِيلِ اللَّهِ بِغَيْرِ عِلْمٍ‏ ؛

«و برخى از مردم سخنان بيهوده را مى‏ خرند تا مردم را از روى نادانى، از راه خدا گمراه سازند». (لقمان، آيه 6)

موسیقی چیست؟

«غنا» در اصطلاح شرعى عبارت است از:

«آوازى كه از حنجره آدمى بيرون آمده و در گلو چرخانده (چهچهه) شود و در شنونده حالت سرور و وجد ايجاد كند و مناسب با مجالس لهو و خوش‏گذرانى باشد».

اما موسيقى به «صوت و آهنگى گفته مى‏ شود كه از آلات موسيقى، پديد آيد».

با بررسى كوتاه در قرآن و روايات و سخن روان شناسان، مى‏توان موارد ذيل را از فلسفه‏ هاى حرمت موسيقى دانست:

1. انسان را به فساد و فحشا گرايش مى‏ دهد.(در حديثى از نبى اكرم صلى الله عليه و آله آمده است:

« الغِناءُ رُقِيَّةُ الزِّنا»؛« غنا نردبان زنا است»: بحارالانوار، ج 76، باب 99، الغناء.)
2. او را از ياد خدا غافل مى‏سازد. (در آيه 6 از سوره« لقمان» يكى از عوامل گمراهى از سبيل الهى« لهو الحديث» دانسته شده و« لهو» آن چيزى است كه انسان را به خودش آنچنان مشغول كند كه باعث غفلت و بازماندن از كارهاى مهم‏تر شود، و در روايات اسلامى از آن به« غنا» تفسير شده است: وسائل الشيعه، ج 12، باب 99، ابواب مايكتسب به.)
3. بر روان و اعصاب، تأثير سويى دارد. (تفسير نمونه، ج 17، ص 24)

 

توجه به چند نکنه در مورد غنا و موسیقی:

يكم. هر نوع آواز و آهنگى، حرام شمرده نمى‏ شود؛ بلكه تنها آهنگ‏هاى مناسب با مجالس لهو و فساد، مشمول حرمت است و گوش دادن به آهنگ‏هايى كه از اين مشخصه عارى بوده و يا مشكوك به نظر مى‏رسد، اشكال ندارد.

دوم. طرب و لهو، دو واژه كليدى است كه در باب غنا و موسيقى به كار مى‏رود.
«طرب» به حالت سبك وزنى و سبك عقلى گفته مى‏ شود كه در اثر شنيدن آواز يا آهنگ، در روان و نفس آدمى پديد مى‏ آيد و او را از حد اعتدال خارج مى‏كند.
اين امر تنها به حالت شادى اختصاص نمى‏ يابد؛ بلكه ممكن است از آهنگ‏هاى‏ غم و حزن آور نيز به دست آيد.  «لهو» سازگارى و هم‏نوايى آواز و آهنگ نواخته شده با مجالس فساد و خوش‏گذرانى است؛ بدين معنا كه ممكن است نغمه‏اى طرب‏ انگيز نباشد؛ ولى از نغمه‏ هايى باشد كه فقط در جلسات فاسقان و هواپرستان رايج باشد، به اين آهنگ لهوى مى‏ گويند و اگر از هر دو مشخصه (طرب و لهو) برخوردار باشد، به آن مطرب لهوى مى‏ گويند.
تمامى مراجع تقليد، «لهوى بودن» را جزء و قيد موسيقى حرام مى‏ دانند؛ ولى در قيد «طرب‏ انگيزى» اختلاف نظر دارند. (آيات عظام سيستانى، تبريزى، وحيد و مكارم، موسيقى لهوى را حرام مى ‏دانند؛ اگرچه طرب‏ انگيز نباشد.)

سوم. آلات موسيقى دو قسم است:
آلات مختص حرام؛
آلات مشترك.
«آلات مختص» به آلاتى از موسيقى گفته مى ‏شود كه نوعاً در لهو و لعب به كار مى‏ رود و منفعت حلالى در بر ندارد.
«آلات مشترك» به آلاتى از موسيقى گفته مى‏ شود كه هم براى منافع مشروع و حلال به كار مى ‏رود و هم براى منافع نامشروع و حرام.
استفاده از آلات مختص به هيچ وجه جايز نيست؛ ولى آلات مشترك بستگى به كيفيت نواختن آن دارد.
بيشتر مراجع تقليد (به غیر از آيات بهجت و صافى) استفاده از آلات مشترك را به طور مطلق حرام نكرده‏ اند؛ بلكه براساس كيفيت نواختن آن فتوا داده‏ اند.
 


برگرفته از رساله دانشجویی(سید مجتبی حسینی)احکام نوع پوشش در محیط های آموزشی (کلیپ + متن)

21ام تیر, 1397

 

حجت‌الاسلام والمسلمین فلاح‌زاده، کارشناس مسائل فقهی به پرتکرارترین سوالات، مطابق با فتاوای حضرت‌ آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای پاسخ داده‌اند که در ادامه متن و فیلم پاسخ‌ ایشان به این سوالات ارائه می‌شود:

 

 

نوع پوشش در محیط‌های آموزشی

 از آنجا که بعضی از دختران دانشجو با آرایش و موهای بیرون سر کلاس حاضر می­شوند، تکلیف بنده به عنوان استاد علیرغم تذکرات متعدد به آنها چیست؟

وظیفه استاد اولا نهی از منکر است و این منکر است که خانمی یا دختری آرایش کند و در نگاه نامحرم ظاهر شود؛ این حرام است، یا موهایش پیدا شود منکر است. می­گویند تذکر دادند اثر نکرده است، این وظیفه اول شد وظیفه دوم این است که عمدا نگاه نکند، یعنی به چهره آرایش کرده دختر خانم یا زن نامحرم و همچنین موهای عریان و پیدای او و اگر جای دیگر بدن پیدا باشد عمدا نگاه نکند.

ادامه »

حکم خوردن و آشامیدن سهوی روزه دار + فیلم

12ام خرداد, 1397

 

ممکن است که برخی از ما زمانی که روزه گرفته ایم، به شکل سهوی یکی از مبطلات روزه را انجام دهیم و مثلا غذایی بخوریم. در این شرایط، حکم روزه دار چیست؟

حجت الاسلام و المسلمین علیرضا پاک نژاد کارشناس مذهبی در اینباره در ادامه ویدیو آن را مشاهده کنید.

حکم روزه خوردن سهوی در ماه رمضان

 

غسل زیارت و احکام آن

5ام اردیبهشت, 1397

 

اگر قصد سفری زیارتی دارید برای اطلاع از احکام ، شیوه و نیت غسل زیارت حتما این گزارش را بخوانید.

غسل زیارت و احکام آن / نیت غسل زیارت چگونه است؟هر امری در زندگی برای خود آدابی دارد ، از آداب تجارت گرفته تا آداب معاشرت و کسب علم و … که شناخت و انجام آنها، آن امر را به موفقیت نزدیک تر می کند.در این میان زیارت اهل بیت و معصومین نیز دارای آدابی است . یکی از اصلی ترین آداب زیارت اهل بیت و معصومین انجام غسل زیارت است که در این گزارش احکام ، شیوه و نیت و هر آنچه درباره “غسل زیارت” باید بدانید را میخوانید.

 

معنای زیارت در شرع

طبق معنای شرعی، زیارت به‌معنای دیدار و ملاقات است. زیارت در لغت و آنچه میان مسلمین مشهور است نیز ملاقات با رسول اكرم صلی الله علیه و آله و انبیای الهی، ائمه معصومین علیهم السلام ، اولاد طاهرین معصومین علیهم السلام ، اولیای الهی، مؤمنین و در مجموع، نیكان و خوبان است ؛ حال می‌خواهد این ملاقات هنگام حیات آن بزرگان انجام شود یا پس از وفات و شهادت آنها صورت بگیرد.

نكته مهم: در شرط زیارت آمده كه شخص حتما باید در محل حاضر شود. بدین ترتیب ارتباط تصویری، تلفنی، اینترنتی یا از راه دور و به هر شكل دیگری، زیارت شرعی محسوب نمی‌شود.

ادامه »

بر پیامبر (ص) صلوات ناقص نفرستید

16ام اسفند, 1396

 

کیفیت صلوات بر پیامبر اکرم، محمد مصطفی صلی الله علیه وآله وسلم از مباحثی است که علاوه بر بیان نحوه آن در متون دینی، مورد تأکید نیز قرار گرفته و ثواب و اجر بسیاری بر‌ آن مترتب گشته است، هر چند در نحوه فرستادن صلوات بین شیعیان واهل سنت اختلاف وجود دارد ولی اصل آن مسلّم است.

 

در آیه 56 سوره«احزاب» مى خوانیم: «اِنَّ اللهَ وَ مَلائِکَتَهُ یُصَلُّونَ عَلَى النَّبِىِّ یا اَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا صَلُّوا عَلَیْهِ وَ سَلِّمُوا تَسْلیما»؛

(خدا و فرشتگانش بر پیامبر درود مى فرستند؛ اى کسانى که ایمانآورده اید، بر او درود فرستید و [در برابر اوامر او] کاملاً تسلیم باشید.)در این آیه مقام پیامبر اسلام (صلى الله علیه و آله) به عالى ترین وجه ترسیم شده است؛ مقام پيامبر (صلي الله عليه و آله )آنقدر والا است كه آفريدگارعالم هستي و تمام فرشتگان كه تدبير اين جهان به فرمان حق بر عهده آنان گذاشته شده است بر او درود مي فرستند و این گونه به همه خلایق عالم این پیام را می رسانند که شما نيز با اين جهان هستي هماهنگ شويد: “اي كساني كه ايمان آورده ايد بر او درود بفرستيد و سلام بگوييد و در برابر فرمان او تسليم باشيد .”

در بیانی امام علی علیه السلام می فرماید: آنان ـ آل محمد صلی الله علیه و آله ـ محل اسرار خداوند ملجأ فرمان او و محل علم پروردگار هستند. آنان مرجع احکام خداوند و پناهگاه کتابهای او و کوههای استوار دین او می باشند

در حقیقت ذکر صلوات در هر زمان و در تمام حالات، امری مستحب است و آیه مبارکه بدون آن که زمان و مکان خاصی برای آن تعیین کند، به آن فرمان می دهد.

چگونه بر پیامبر درود بفرستیم؟

درست است که در آیه 56 احزاب، سخنى از آل پیامبر(صلى الله علیه و آله) به میان نیامده است، ولى در روایات بسیارى مى خوانیم که وقتى اصحاب و یارانش از حضرتش سوال کردند: چگونه درود و صلوات و سلام بر شما بفرستیم؟ پیامبراکرم (صلى الله علیه و آله) «آل» را در کنار خود قرار داد و تمام رحمت و درودى که از خداوند براى او تقاضا مى شد، براى «آل» خود نیز مقرر فرمود. این قرینه است بر اینکه صلوات و درود خداوند و ملائکه نیز تعمیم دارد، هم شامل پیامبر(صلى الله علیه و آله) و هم شامل «آل» او مى شود و این یک مساله ساده نیست؛ بلکه نشان مى دهد که آل پیامبر صلی الله و علیه وآله مقاماتى دارند در راستا و همسو با مقام پیامبر(صلى الله علیه وآله) و ماموریتى دارند که در جهاتى شبیه ماموریت اوست وگرنه این همه مقام تنها به خاطر خویشاوندى، غیر ممکن است.در بیانی امام علی علیه السلام می فرماید: آنان ـ آل محمد صلی الله علیه و آله ـ محل اسرار خداوند ملجأ فرمان او و محل علم پروردگار هستند. آنان مرجع احکام خداوند و پناهگاه کتابهای او و کوههای استوار دین او می باشند. (1)در قسمت دیگر از خطبه نهج البلاغه می فرماید:(لایقاس به ال محمد و هذا الامه احمد لا یسوی بهم من جرت نعمتهم علیه ابدا، هم اساس الدینی و عماد الیقین)؛ (هیچ کس از این امت را با آل محمد صلی الله علیه واله مقایسه نتوان کرد. آنان که ریزه خوار نعمت آل محمدند یا آنها برابر نخواهند بود. آنها اساس دین و ارکان یقین اند.) .(2)

ادامه »

دوستی‌های حلال و حرام

15ام اسفند, 1396

 

«دوستی‌های حلال و حرام»

بخش های مهمی از سوال های کاربران ، با کارشناسان دینی و مذهبی مطرح شده

اما پاسخ سوال های شرعی برخی از کاربران در خصوص «دوستی‌های حلال و حرام» كه توسط حجت الاسلام عبدالعلی گواهی سخنران و کارشناس امور دینی و مذهبی، داده شده، به شرح زیر است:

*صحبت کردن در فضای مجازی با نامحرم حرام است؟ حکم آن چیست؟
 
اگر نیت سوء استفاده داشته باشند حرام است. حتی اگر روابط عاطفی هم به وجود بیاید کاملا غیر مشروع است.

*حد و مرز محرمیت در رابطه‌ها به چه میزان است؟
 
انسان با محارم خودش یک حد و مرزی دارد، با اینکه به هم محرم هستند، اما پسری که به بلوغ رسیده نمی‌تواند با لباس راحت در خانه پیش روی مادر، پدر و یا خواهر خود باشد، به همین جهت هم مادر و یا دختر خانه باید این مسئله را رعایت کند. اما بعضی‌ها ازطریق ازدواج به یکدیگر محرم می‌شوند که اینجا همه روابط حلال است و زن و شوهر هستند. ولی اگر دختری پسری، دو تا همکلاسی و یا همکار کاملا نامحرم هستند و هر دوستی بین آن‌ها حرام است و باید توجه داشته باشند، رفتاری که با محارم خود مانند شوخی ها، خنده‌ها و .. دارند؛ در مقابل نامحرمان رعایت کنند.

*دوستی در دانشگاه و یا محل کار، حلال است؟
 
این دوستی‌ها تفاوتی با دوستی دو همکار و یا بیگانه ندارد. نمی‌شود بیان کرد که چون همکار هستند رابطه آزادانه هم می‌توانند داشته باشند.

*نگاه قرآن و کتب دینی بر محرمیت و حد رابطه‌های دوستی چیست؟
 
اگر اسلام رفتاری را حرام کرده باشد. حرام موکد است و اگر حلال باشد، تماما حلال است. همانگونه زن و یا مرد خود را برای همسرش آرایش کند حلال است و ثواب برای او نوشته می‌شود در مقابلش اگر زن و یا مردی خود را برای نامحرم آراسته کند، قرآن می‌فرماید از زمانی که از درب خانه بیرون می شود تا هنگامی که بازگردد مورد لعن و نفرین فرشتگان قرار می‌گیرد.

*حکم دوستی با اهل سنت و یا با دیگر ادیان چیست؟
 
در دوستی‌ها، فرقی بین شیعه و سنی و دیگر ادیان الهی وجود ندارد.

*منظور از دوستی‌های حلال چیست؟
 
ما بین دو فرد نامحرم دوستی حلال نداریم.

*برای کسانی که شرایط ازدواج فراهم نیست، چه کاری را باید انجام بدهد؟
 
اگر می‌توانند ازدواج کنند و به تعویق نیاندازد، اما اگر هیچ گونه شرایط را نداشته باشند می‌توانند ازدواج موقت داشته باشند. البته بهترین راه و آن چیزی که در اسلام سفارش شده خویشتنداری و روزه داری و غلبه بر غریزه جنسی است.

*دوستی قبل از ازدواج و قبل از خواستگاری حکمش چیست؟
 
قبل از ازدواج در حد آشنایی و اگر تصمیم قطعی برای ازدواج وجود دارد با شرایط خاص می‌توانند همدیگر را ببینند. اما اگر قصد ازدواج ندارند و نیت سوء درمیان است، این رابطه جایز نیست.
 
باشگاه خبرنگاران

احکام ایام فاطمیه؟

28ام بهمن, 1396

 

در آستانه فاطمیه دوم و برگزاری مراسم عزاداری حضرت فاطمه الزهرا سلام الله علیها ، شما می توانید استفتائات مقام معظم رهبری را درباره احکام مناسبتی ایام فاطمیه در اینجا بخوانید.

مدّاحی زن
آیا خواندن زن در مجالس عزاداری با علم او به این‌که مردان نامحرم صدای او را می شوند جایز است؟
اگر خوف مفسده باشد، باید از آن اجتناب شود.

شرکت در مجالس عزا و ترک واجبات
اگر بعضی از واجبات از مکلّف به سبب شرکت در مجالس عزاداری فوت شود، مثلاً نماز صبح قضا شود، آیا بهتر است در این مجالس شرکت نکند؟
بدیهی است که نمازِ واجب، مقدّم بر فضیلت شرکت در مجالس عزاداری اهل بیت (علیهم‌السلام) است، و ترک نماز و فوت شدن آن به بهانه شرکت در عزاداری اهل بیت (علیهم السلام) جایز نیست، ولی شرکت در عزاداری به‌گونه ای که مزاحم نماز نباشد ممکن و از مستحبّات مؤکد است.

مصیبت خوانی
در بعضی از هیأت های مذهبی مصیبت هایی خوانده می شود که مستند به مقتل معتبری نیست، و از هیچ عالم یا مرجعی هم شنیده نشده است، و هنگامی که از خواننده مصیبت از منبع آن سؤال می شود، پاسخ می دهند که اهل‌بیت(علیهم‌السلام) این‌گونه به ما فهمانده اند، و یا ما را راهنمایی کرده اند، و این وقایع فقط در مقاتل نیست، و منبع آن هم فقط گفته های علما نمی باشد، بلکه گاهی بعضی از امور برای مدّاح یا خطیب از راه الهام و مکاشفه معلوم می شود، سؤال من این است که آیا نقل وقایع از این طریق صحیح است یا خیر؟ و در صورتی که صحیح نباشد، تکلیف شنوندگان چیست؟
نقل مطالب به‌صورت مزبور بدون این‌که مستند به روایتی باشد، و یا در تاریخ ثابت شده باشد، وجه شرعی ندارد، مگر آن ‌که نقل آن به عنوان بیان حال به حسب برداشت متکلّم بوده و علم به خلاف بودن آن، نداشته باشد. و تکلیف شنوندگان نهی از منکر است، به شرطی که موضوع و شرایط آن نزد آنان ثابت شده باشد.

ادامه »

نجاسات + احکام تخلی و نجاسات

15ام بهمن, 1396

 

نجاسات عبارتند از:

۱. بول.

۲. غایط.

۳. منی انسان.

۴. مردار.

۵. خون.

۶. سگ.

۷. خوک.

۸. مشروبات مست کننده بنابر احتیاط (واجب).

۹. کفاری که به دینی آسمانی متدین نیستند.

توجه: تمام اشیا، محکوم به طهارت هستند مگر آنهایی که شارع، حکم به نجاستشان کرده است.

آنچه در زیر می‌آید، دروس “ششم، هفتم، هشتم و نهم” از جلد اول «رساله‌ی آموزشی» احکام و مسائل شرعی است که مطابق با فتاوای حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای مدظله‌العالی تهیه، تنظیم و منتشر شده است.


* احکام تخلی (بول و غایط کردن)
۱. رعایت قبله
انسان در هنگام تخلی باید رو به قبله و پشت به قبله نباشد.
۲. پوشش
واجب است انسان در هنگام تخلی – و مواقع دیگر - عورت (شرمگاه) خود را از دیگران غیر از همسر خود بپوشاند، چه مرد باشد و چه زن، و چه محرم و چه نامحرم، حتی از بچه‌ی نابالغ که دارای قدرت تشخیص می‌باشد.
توجه:
http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/breadcrump.gif زن و شوهر لازم نیست عورت خود را از یکدیگر بپوشاند.
۳. برخی از مکروهات تخلی
۱. ایستاده ادرار کردن.
۲. ادرار کردن در زمین سخت و سوراخ جانوران.
۳. ادرار کردن در آب، مخصوصاً آب ایستاده.
۴. خودداری از دفع بول و غایط.
۵. تخلی در جاده‌ها و معابر و زیر درخت میوه دار.
 
* استبرا
۱. مردان پس از ادرار، اگر کاری که به آن «استبرا» می‌گویند انجام دهند در صورتی که پس از آن رطوبتی از مجرای ادرار خارج شود که نداند بول است یا چیز دیگر، آن رطوبت محکوم به طهارت خواهد بود و بررسی و جستجو در این باره لازم نیست.
۲. استبرا واجب نیست و اگر موجب ضرر شود جایز هم نخواهد بود، مثل وقتی که در مجرا زخمی وجود دارد که هنگام استبرا بر اثر فشار از آن خون جاری می‌شود و بهبودی زخم را به تأخیر می‌اندازد. البته اگر استبرا نکند و بعد از بول کردن، رطوبت مشتبه خارج شود حکم بول را دارد.
۳. بهترین شیوه‌ی استبرا این است که بعد از قطع شدن ادرار، اگر مخرج مدفوع نجس شده، ابتدا آن را تطهیر کنند، بعد سه بار انگشت میانه‌ی دست چپ را از مخرج مدفوع تا بیخ آلت بکشند، و بعد شست را روی آلت و انگشت پهلوی شست را زیر آن بگذارند و سه بار تا سر آلت بکشند و پس از آن سه بار سر آلت را فشار دهند.
۴. تفاوتی بین استبرا قبل از تطهیر مخرج غایط و بعد از تطهیر آن، از نظر کیفیت وجود ندارد.
۵. هرگاه فردی بعد از خروج بول، استبرا نکند و وضو بگیرد، و سپس رطوبتی که مردد بین بول و منی است از او خارج شود واجب است برای تحصیل یقین به طهارت از حدث، هم غسل کند و هم وضو بگیرد.
توجه:
http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/breadcrump.gif اقسام رطوبت‌هایی که گاهی از انسان خارج می‌شود:
۱. رطوبتی که گاهی بعد از خروج منی از انسان خارج می‌شود و «وَذْی» نام دارد.
۲. رطوبتی که بعضی از اوقات بعد از بول خارج می‌شود و «وَدْی» نام دارد.
۳. رطوبتی که بعد از ملاعبه‌ی زن و مرد با یکدیگر خارج می‌شود و «مَذْی» نام دارد.
http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/breadcrump.gif همه‌ی رطوبت‌های فوق پاک است و باعث نقض (از بین رفتن) طهارت نمی‌شود.
 
* استنجا (تطهیر مخرج بول و غایط)
۱. چگونگی تطهیر مخرج بول:
۱. مخرج بول (محل دفع ادرار) جز با آب پاک نمی‌شود.
۲. مخرج بول بنا بر احتیاط واجب با دو بار شستن پاک می‌شود.

۲. چگونگی تطهیر مخرج غایط:
الف) مخرج غایط را به دو گونه می‌توان تطهیر کرد:
۱. آن که با آب بشوید تا نجاست از بین برود، و پس از آن آب کشیدن لازم نیست.
۲. آن که با سه قطعه سنگ یا پارچه‌ی پاک و امثال آن، نجاست را پاک کنند و اگر با سه قطعه، نجاست زایل نشد با قطعات دیگر، آن را کاملاً پاک نمایند، و به جای سه قطعه می‌توانند از سه جای یک قطعه سنگ یا پارچه استفاده کنند.
ب) مخرج غایط در سه صورت فقط با آب پاک می‌شود و با سنگ و امثال آن نمی‌شود آن را تطهیر کرد:
۱. آن که با غایط نجاست دیگری، مثل خون بیرون آمده باشد.
۲. آن که نجاستی از خارج به مخرج غایط رسیده باشد.
۳. آن که اطراف مخرج بیش از مقدار معمول آلوده شده باشد

ادامه »

رباخوار چرا به «جنگ با خدا» می‌‌رود؟

1ام بهمن, 1396

رباخوار، گمان نکند با مردم محروم طرف است، بلکه خداوند به حمایت از محرومان برخاسته و از حق آنان دفاع مى‌‏کند و او باید بداند که در این جنگ، در یک طرف او قرار دارد و در طرف دیگر، خداوند.

 

یکی از مواردی که قرآن کریم به صراحتاً درباره آن سخن گفته و مردم را از ارتکاب به آن نهی فرموده، «رباخواری» است. رباخواری از نظر قرآن کریم حرام است و رباخوار با این عمل به جنگ با خدا می‌رود.

 

 

امیرالمؤمنین علیه السلام در این خصوص می‌فرماید:

هرکس ربا بخورد خداوند شکم او را از آتش جهنم پر‌می‌کند و به قدر آنچه که از ربا مال بدست آورده اگر در راه خدا انفاق کند خداوند قبول نمی‌کند، همچنین ربا‌خوار همیشه در لعنت خدا و فرشتگان است.

رسول اکرم صلی الله علیه و آله می‌فرماید:

هرکه ربا بخورد سرانجام او به فقر و بی‌چیزی می‌انجامد؛(نهج‌الفصاحه)

در هشت آیه از آیات قرآن کریم درباره «ربا» سخن گفته شده است که ما بخشی از این آیات را همراه با تفسیر آنها از تفسیر نور حجت‌الاسلام محسن قرائتی برای علاقه‌مندان می‌آوریم:

سوره بقره آیه 278

«یَأَیُّهَا الَّذِینَ ءَامَنُواْ اتَّقُواْ اللَّهَ وَذَرُواْ مَا بَقِىَ مِنَ الْرِّبَو اْ إِنْ کُنْتُمْ مُؤْمِنِینَ‏»؛

اى کسانى که ایمان آورده‌‏اید! تقواى الهى پیشه کنید و آنچه را از (مطالبات) ربا باقى مانده است، رها کنید، اگر ایمان دارید.

 

نکته‌ها

در آیات قبل به مفاسد ربا اشاره شد که ربا فرد و جامعه را از تعادل خارج و آشفته مى‌‏کند؛ «یتخبّطه الشیطان» و روشن شد که ربا در حقیقت کم شدن است، نه زیاد شدن؛ «یمحق الربا» اکنون نهى از ربا را صریحاً بیان مى‏‌کند. «ذروا مابقى من الربا»

در تفاسیرِ مجمع‌البیان، المیزان و مراغى نقل شده است که وقتى آیه تحریم ربا نازل شد، برخى از صحابه همانند خالدبن ولید، عباس و عثمان، از مردم مقدارى طلب از بابت ربا داشتند، آنها در مورد طلبکارى خود، از پیامبر(ص) کسب تکلیف کردند و آیه فوق نازل شد. پیامبر(ص) بعد از نزول این آیه فرمود: عباس، عموى من نیز حق مطالبه ربا ندارد و قبل از همه، باید خویشان من دست از ربا بردارند. همچنان که در طى خطبه‌‏اى فرمود: «وکلّ ربا فى الجاهلیة موضوع تحت قدمىّ هاتین و اوّل ربا اَضع ربا العباس» تمام رباهاى مقرر در دوره جاهلیت را زیر پاى مى‏‌اندازم و از همه پیشتر رباهایى که براى عباس است.

ادامه »

حکم تلفظ اشتباه در نماز چیست؟

25ام شهریور, 1396

 

 

تلفظ اشتباه حمد و سوره باعث ابطال نماز می شود و اگر سهوا تلفظ درست ادا نشود، نماز صحیح است.

بر هر انسان مکلفی واجب است که تلفظ صحیح نماز را بیاموزد و بنا بر فتوای بسیاری از فقها، تلفظ ناصحیح به طور عمد، باعث ابطال نماز می‌شود.

حجت الاسلام محمدحسین فلاح زاده، عضو بخش استفتائات دفتر مقام معظم رهبری حکم تلفظ نماز را اینگونه بیان می‌کند:

«بر اساس فتوای امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری و بسیاری از فقهای دیگر، اگر فردی تلفظ را به عمد اشتباه بخواند، نماز او باطل است و بایستی قضاء آن را بجا آورد و اگر سهواً اشتباه خوانده شود، نماز او صحیح است و نیازی به اداء قضاء ندارد بلکه باید تلفظ خود را تصحیح نماید و نماز‌های بعدی را با تلفظ صحیح بخواند.»

هم‌چنین لازم به ذکر است که در نماز های صبح، مغرب و عشاء بر مردان واجب است تا حمد و سوره را بلند بخوانند و اگر سهوا و یا از روی عدم اطلاع آهسته خوانده شود، نماز صحیح است، ولی اگر از روی عمد باشد نماز باطل است، و برای نمازهای قضاء نیز باید به همین صورت اداء شود.

باشگاه خبرنگاران

احکام و آداب عقیقه

25ام مرداد, 1396

در دین مبین اسلام تولد فرزند دارای احکامی است که بعضی واجب و برخی مستحب می باشد. عمل به این احکام در زمینه سازی برای سلامت و تربیت معنوی فرزند نقش بسزایی دارد. موارد ذیل، بعضی از این احکام مستحب است:

مستحب است کودک را پس از تولد در صورتی که ضرری متوجه او نشود، بشویند و نیز در گوش راست او اذان و در گوش چپش اقامه بگویند و کام او را با آب فرات و تربت سید الشهداء علیه السلام بردارند و برای او نام نیک انتخاب کنند که این از حقوق فرزند بر پدر می باشد، و بهترین اسمها اسمی است که متضمّن معنای عبودیّت برای خداوند تعالی باشد، مثل: عبدالله، عبدالرحمن، عبدالرحیم و… و پس از آن اسماء انبیاء و ائمه علیهم السلام و از همه اسمها بهتر «محمد» است.

[و برای دختر نیز مستحب است نامی مناسب و دارای معنای خوب، مثل: فاطمه، زهراء، زینب، خدیجه و… انتخاب کنند.] و از دیگر مستحبّات آن است که پس از ولادت طفل، ولیمه بدهند.

یکی از مستحبات مؤکّد آن است که برای طفل عقیقه کنند. کسانی که قدرت مالی ندارند، هر گاه توانستند آن را انجام دهند و اگر هیچ گاه نتوانستند عقیقه کنند، اشکالی ندارد. و در استحباب عقیقه فرقی بین فرزند پسر و دختر و نوزاد اول و دوم و غیره نیست.

در ارزش و اهمیت این عمل مستحب، همین بس که از امام صادق علیه السلام نقل شده است: «کُلُّ مَوْلُودٍ مُرْتَهَنٌ بِعَقِیقَتِهِ؛ هر مولودی در گرو عقیقه خود است.» به عبارت دیگر، اگر عقیقه نکند، در معرض انواع بلاهاست.

اما باید دانست که در عقیقه اموری است که توجه به آنها لازم می باشد؛ یا مراعات آنها اولی و مستحب است و یا اصل عقیقه بدون آنها محقق نمی شود، و آنها عبارت اند از:

1. عقیقه حتما باید یکی از انعام ثلاثة باشد؛ یعنی یا از جنس گوسفند باشد که البته بز نیز در این باب با گوسفند یک جنس حساب می شود. و یا از جنس گاو باشد و یا از جنس شتر.

2. مستحب است برای مولود پسر حیوانی نر و برای نوزاد دختر حیوان ماده عقیقه شود.

3. مستحب است عقیقه در هفتمین روز ولادت باشد؛ ولی اگر با عذر یا بدون عذر از روز هفتم تأخیر افتاد، استحباب آن ساقط نمی شود، حتی اگر کودک بمیرد، باز هم مستحب است برای او عقیقه کنند. البته اگر قبل از زوال روز هفتم بمیرد، استحباب عقیقه ساقط می شود. و اگر تا زمان بلوغ عقیقه نشد، مستحب است خودش برای خودش عقیقه کند. یعنی تا وقتی طفل بالغ نشده، استحباب و سنت بودن عقیقه برای پدر طفل است و پس از بلوغ، بر خود فرزند سنت است که برای خودش عقیقه کند.

بلکه اگر برای خودش در تمام مدت زندگی عقیقه نکرد، مستحب است برای او پس از مُردنش عقیقه کنند.

 

شرائط عقیقه

4. گفته شده: مستحب است شرائط حیوانی که برای قربانی تهیه می کنند، در حیوانی که برای عقیقه در نظر می گیرند نیز جمع شده باشد؛ یعنی:

الف. حیوان سالم باشد.

ب. اگر شتر است، سنش کمتر از پنج سال نباشد.

ج. اگر گاو است، کمتر از دو سال نباشد.

د. اگر بز است، کمتر از یک سال کامل نباشد.

ه . اگر گوسفند است، کمتر از هفت ماه نباشد.

ادامه »

مبلغ زکات فطره و کفاره برای سال ۱۳۹۶

3ام تیر, 1396

براساس اعلام دفتر مقام معظم رهبری؛
دفتر مقام معظم رهبری، مبلغ زکات فطره برای سال ۱۳۹۶ را حداقل ۷۰۰۰ تومان اعلام کرد.
فطریه عبارت است از سه کیلو طعام غالب هر مسلمان اعم از جو، گندم و برنج و اقلامی که به‌عنوان طعام محسوب می‌شوند. براساس محاسبات صورت‌گرفته میزان زکات فطره برای یک نفر با محاسبه‌ی سه کیلو گندم، ۷۰۰۰ تومان است و پرداخت این مبلغ به‌عنوان فطریه کفایت می‌کند. اما هم‌وطنان می‌توانند با توجه به برنجی که مصرف می‌کنند، سه کیلو از آن یا معادل قیمت آن را به‌عنوان فطریه بپردازند. اما در هر صورت پرداخت حداقل ۷۰۰۰ تومان برای هر نفر کفایت می‌کند.
 

مبلغ زکات فطره و کفاره برای سال ۱۳۹۶

۱ حداقل فطریه برای هر نفر ۷۰۰۰ تومان
۲ کفاره یک روز قضای روزه عذر ۲۰۰۰ تومان
۳ کفاره یک روز قضای روزه عمد (اطعام ۶۰ فقیر) ۱۲۰۰۰۰ تومان


موعد پرداخت زکات فطره از غروب روز آخر ماه مبارک رمضان تا ظهر روز عید است و برای کسانی که در نماز عید فطر شرکت می‌کنند،‌ بهتر است قبل از نماز عید این مبلغ را پرداخت و یا از مجموع اموالشان جدا کنند. اما با توجه به استفتای صورت‌گرفته از معظم‌له، واریز زکات فطره قبل از حلول ماه شوال، برای پرداخت‌های اینترنتی که وجوهات به صورت امانت دریافت می‌گردد، مانعی ندارد.

همچنین افرادی که خودشان فقیری را می‌شناسند و از نیازمندی او اطمینان دارند، می‌توانند مبلغ فطریه را به او بپردازند. البته این افراد باید فقط طعام یا پول معادل آن را به فقیر بپردازند و چیزی غیر از طعام و پول مثل لباس و وسایل منزل پذیرفته نیست. همچنین کسانی که از سادات نیستند نمی‌توانند زکات‌شان را به سادات فقیر بپردازند. بنابراین شخصی که سید نیست، ولو همسر او سید باشد، نمی‌تواند زکاتش را به سید فقیر بدهد؛ چرا که ملاک فرد پرداخت‌کننده است. همچنین فرد دریافت‌کننده اگر آقایی سید و فقیر باشد، او نمی‌تواند زکات فطره‌ی افراد غیر سید را دریافت کند.

همچنین مبلغ کفاره‌ی یک روز قضای روزه با عذر شرعی، مبلغ ۲۰۰۰ تومان و کفاره‌ی یک روز قضای روزه‌ی عمدی، مبلغ ۱۲۰۰۰۰ تومان است.

هم‌وطنان گرامی برای پرداخت مبالغ زکات فطره و کفاره و سایر وجوهات شرعی می‌توانند به صفحه‌ی ویژه‌ی پرداخت وجوهات (اینجا) مراجعه کنند.

قوت غالب چیست؟

2ام تیر, 1396

 

منظور از قوت غالب در زکات فطره قوت غالب اکثر مردم است نه قوت غالب کسی که قصد دارد فطریه بپردازد.

منظور از قوت غالب در زکاه فطره قوت غالب اکثر مردم است نه قوت غالب کسی که قصد دارد فطریه بپردازد و شما می‌توانید انتخاب کنید تا یک من گندم، جو،‌ برنج ، خرما و مانند اینها را به عنوان فطریه بدهید.

 

 

در اغلب جاهای کشور ما نان گندم مصرف می‌شود، ولی مردم به نان گندمِ فقط اکتفا نمی‌کنند؛ احیاناً چیز دیگری هم با نان می‌خورند؛ لیکن قوت غالب همین نان گندم است. یا مثلاً در بسیاری از مناطق کشور، قوت غالب بسیاری از خانواده‌ها برنج است. این‌طور فتوا می‌دهند که اگر به قدر سه کیلو گندم یا برنج یا قیمت آنها را بدهید، ان‌شاءاللّه کافی است.

باشگاه خبرنگاران

احکام سوره های عزائم

27ام خرداد, 1396

 


خواندن سوره های عزائم، در نماز واجب، جایز نیست حتی اگر نماز گزار عمدا یکی از این سوره ها را بخواند به صِرف شروع، نماز باطل است.

 

  چهار سوره در قرآن وجود دارند که به آن ها « سُوَر عزائم » گفته می شود و دارای احکامی هستند .

چهار سوره سجده دار 

الف)سوره سجده ( الم ، تنزیل الکتاب لاریب فیه … سوره 32)

ب)سوره فصلت ( حم تنزیل من الرحمن الرحیم … سوره 41)

ج)سوره نجم (والنجم اذا هوی … سوره 53)

د)سوره علق ( اقرأ باسم ربک الذی خلق … سوره 96)

احکام این چهار سوره  

*در حرمت تلاوت این سوره ها برای جنب و حائض و نُفسا، اجمالا بحثی بین فقها نیست؛ ولی  دو نظریه در این جا مطرح است:

الف) برخی از فقها، خواندن تمام این سوره ها را برای جنب و حائض و نفسا حرام می دانند؛ حتی بسم الله الرحمن الرحیم این سوره ها را.

ب) برخی دیگر از مراجع تقلید، فقط خواندن خود آیه سجده را حرام می دانند نه همه سوره عزیمت را. 1

پس لازم است در این زمینه رعایت احتیاط شده و هیچ قسمت (حتی بسم الله الرحمن الرحیم) این سوره ها خوانده نشود، یا این که هر مکلفی در این زمینه به رساله مرجع تقلید خود، مراجعه نماید.

تذکر : طبق نظریه اول، چنانچه یک آیه از این سوره ها در لابلای دعا باشد آن قسمت از دعا نیز نباید خوانده شود؛ مثل آیه أَ فَمَنْ كانَ مُؤْمِناً كَمَنْ كانَ فاسِقاً لا يَسْتَوُونَ‏ ؛2  که بخشی از سوره سجده است و در دعای کمیل ذکر شده. 

*خواندن سوره های عزیمت، در نماز واجب، جایز نیست حتی اگر نماز گزار عمدا یکی از این سوره ها را بخواند به صِرف شروع، نماز باطل است.

*اگر آیه سجده، خوانده یا شنیده شود، سجده واجب فوری است؛ بدین معنی که در اولین فرصت باید سجده کرد. پس اگر آیه سجده هم خوانده و هم شنیده شود، دو سجده واجب می گردد.

*در سجده تلاوت، وضو، طهارت لباس و بدن، رو به قبله بودن و ذکر لازم نیست؛ بلکه همین قدر که انسان، اعضاء هفتگانه سجده را بر زمین بگذارد کافی است. تذکر لازم این که واجب است پیشانی را بر چیزی قرار دهد که سجده بر آن صحیح است.3

 

1- توضیح المسائل محشی ، ج1 ، ص 212

 2 - سجده / 18

 3- توضیح المسئل محشی ، ج1 ، ص 545

 تهیه وتدوین حجت الاسلام والمسلمین سید جعفر ربانی

خبرگزاری «حوزه»

 

استفتاء مقام معظم رهبری در پاسخ به شرعیات تئاتر و سینما

9ام اردیبهشت, 1396
به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی مقام معظم رهبری؛ پاسخ مقام معظم رهبری به سوالات شرعی خود شرعایت و حد و حدود عرفی در حوزه تئاتر و سینما را در اینجا مشاهده کنید.
 
 
س: آیا در صورت لزوم، استفاده از لباس رسمی علمای دین و قضات در فیلم‌های سینمایی جایز است؟ آیا تدوین و تولید فیلم‌های سینمایی با صبغه دینی و عرفاًنی راجع به علمای گذشته یا معاصر با حفظ احترام آنان و حرمت اسلام و بدون اسائه ادب و بی‌احترامی به آنان جایز است یا خیر؟ به‌خصوص با توجه به اینکه هدف، ارائه ارزش‌های والا و عمیق ترسیم شده توسط دین حنیف اسلام و بیان مفهوم عرفاًن و فرهنگ اصیلی که امتیاز امت اسلامی ما محسوب می‏‌شود و همچنین مقابله با فرهنگ مبتذل دشمن می‏‌باشد و بیان آن‌ها با زبان سینما جذابیت و تأثیر زیادی به‌خصوص بر نسل جوان دارد؟
 
ج: با توجه به اینکه سینما وسیله‌‏اى براى آگاهى و تبلیغ است، بنا بر این به تصویرکشیدن و ارائه هر چیزى که ممکن است از آن براى رشد فکرى جوانان و غیر آنان و ارتقاى آگاهى و ترویج فرهنگ اسلامى استفاده شود، اشکال ندارد. یکى از این راه‌ها معرفى شخصیت عالمان دین و زندگى اختصاصى آنان و همچنین سایر دانشمندان و صاحب منصبان و زندگى خصوصى آنان است، ولى رعایت شئونات اختصاصى و احترام آنان و همچنین حریم زندگى خصوصى آنان واجب است و همچنین نباید از آن براى ارائه مفاهیم منافى با اسلام استفاده شود.
 
 
س: ما تصمیم به ساخت یک فیلم داستانی و حماسی گرفته‌ایم که حادثه جاوید کربلا را ترسیم نموده و اهداف بزرگی را که امام حسین (علیه‌السلام) به خاطر آن‌ها به شهادت رسید، بیان کند، با توجه به اینکه شخصیت امام حسین (علیه‌السلام) در این فیلم به‌صورت یک فرد عادی و قابل رؤیت با چشم نشان داده نشده بلکه در تمامی مراحل فیلم‌برداری و تولید و نورپردازی به‌صورت یک شخصیت نورانی نشان داده شده است، آیا ساخت این فیلم و نشان دادن شخصیت امام حسین (علیه‌السلام) با این کیفیت جایز است؟
 
ج: اگر فیلم بر اساس منابع مستند و با حفظ قداست موضوع و مراعات مقام و منزلت والای امام حسین (علیه‌السلام) و اصحاب و اهل بیت گرامی او (سلام‏الله علیهم اجمعین) ساخته شود، اشکال ندارد، ولی، چون حفظ قداست موضوع چنانکه شایسته آن است و حفظ حرمت سیدالشهدا و اصحاب او (سلام الله علیهم اجمعین) بسیار مشکل است بنا بر این باید در این زمینه احتیاط شود.
 
 
س: پوشیدن لباس زنانه توسط مردان و برعکس، برای بازی در تئاتر و سینما چه حکمی دارد؟ تقلید صدای مردان توسط زنان و برعکس چه حکمی دارد؟
 
ج: پوشیدن لباس جنس مخالف و تقلید صداى او هنگام بازیگرى و بیان خصوصیات یک شخص حقیقى، اگر سبب فساد نگردد، بعید نیست که جایز باشد.
 
 
س: استفاده زنان از انواع کرم و لوازم آرایش در تئاتر‌ها و نمایش‌‏هایی که توسط مردان هم دیده می‏‌شوند، چه حکمی دارد؟
 
ج: اگر آرایش توسط خود آنان یا زنان و یا یکى از محارم ایشان صورت بگیرد و فسادى هم بر آن مترتّب نشود، اشکال ندارد و در غیر این صورت جایز نیست. البته صورت آرایش شده باید از نامحرم پوشانده شود.
 
استفتائات جدید
 
س: اینجانب در مجموعه‌هاى نمایشى تلویزیون و سینمایى براى نمایش‌دادن و به‌ظهور رساندن شخصیت‌هاى غالباً منفى به اجبار و استلزام، باید محاسن خود را از ته و با تیغ و یا … بتراشم، حکم لازم را مرقوم فرمایید.
 
ج) اگر عنوان تراشیدن ریش بر آن صدق کند، بنابر احتیاط حرام است، ولى اگر کار هنرى شما، نیاز ضرورى جامعه اسلامى محسوب شود، مبادرت به تراشیدن ریش به مقدار آن ضرورت، اشکال ندارد.

دانلود کتاب احکام اعتکاف

21ام فروردین, 1396

 

 حضرت آیت‌الله خامنه‌ای:

خوشا به حالتان معتکفین عزیز! توصیه‌ی من این است که در این سه روزی که شما در مسجد هستید، تمرین مراقبت از خود بکنید؛ حرف که می‌زنید، غذا که می‌خورید، معاشرت که می‌کنید، کتاب که می‌خوانید، فکر که می‌کنید، نقشه که برای آینده می‌کشید، در همه‌ی این چیزها مراقب باشید رضای الهی و خواست الهی را بر هوای نفستان مقدم بدارید؛ تسلیم هوای نفس نشوید. تمرین این چیزها در این سه روز می‌تواند درسی باشد برای خود آن عزیزان و برای ماها که این‌جا نشسته‌ایم و با غبطه نگاه می‌کنیم به حال جوانان عزیزمان که در حال اعتکاف هستند. با عمل خودتان به ما هم یاد بدهید. بیانات در خطبه‌های نمازجمعه‌ ۱۳۸۴/۰۵/۲۸


* در آستانه سیزدهم رجب و آغاز ایام‌البیض و شروع مراسم اعتکاف، پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR احکام مربوط به معتکفین را منتشر میکند. کاربران گرامی می‌توانند برای مشاهده‌ی متن استفتائات مربوط به اعتکاف به این صفحه (http://khl.ink/etekaf) مراجعه کنند.
همچنین برای دریافت این احکام در قالب جزوه PDF، بر روی تصویر زیر کلیک نمایید.

حکم شرعی استفاده از ترقّه و مواد آتش زا چیست؟

24ام اسفند, 1395

به روزهای آخر سال نزدیک می شویم و بسیاری از مردم در تدارک استقبال از نوروز هستند.اما یکی از موضوعات مهم و بعضا خطرناک این روزها و شب ها، ترقه زدن و استفاده از مواد منفرجه توسط عده ای در جامعه است.این کارها هم به خود افراد آسیب وارد می کند و هم موجبات ناراحتی مردم می شود.در همین باره از مقام معظم رهبری سوالی شده است که ایشان پاسخ داده اند.

رهبر معظم انقلاب در خصوص استفاده از ترقه و آزار و اذیت مردم می فرماید:

در صورتى که موجب اذيّت و آزار ديگران باشد و يا تبذير مال محسوب شود و يا خلاف قانون و مقرّرات نظام جمهورى اسلامى باشد، جايز نيست.

اجوبه الاستفتائات، مسئله 1106

 

حکم تلاوت قرآن در حالت دراز کشیده

23ام اسفند, 1395

سوال:
آیا خواندن قرآن کریم در حالت دراز کشیده و از حفظ اشکال دارد؟ آیا قرآن خواندن در این حالت ثواب نیز دارد یا فقط اشکال ندارد؟

پاسخ:

اشکال ندارد و ثواب هم دارد.

پایگاه اطلاع رسانی آية الله مظاهری 

 

فتاوایی از آیت‌الله العظمی خامنه‌ای

4ام اسفند, 1395
حضرت آیت الله خامنه ای به چند استفتاء دربارۀ:
«استفاده از کالای خارجی»، «حکم غسل و روزۀ عید نوروز»، «مراعات نکردن پوشش در نماز»، «حکم نماز با بدن یا لباس نجس»، «نماز در صورت فراموشی نجاست بدن» و… پاسخ گفتند:

* ثواب خرید کالای ایرانی

پرسش: آیا خرید کالای ایرانی ثواب هم دارد؟

پاسخ: اگر به نیت تقویت مسلمانان و اقتصاد نظام اسلامی انجام شود، قطعاً ثواب دارد.

* استفاده از کالای خارجی

پرسش: حکم خرید، فروش و استفاده از کالای خارجی در صورتی که مشابه داخلی داشته باشد اشکال دارد؟

پاسخ: اگر این کار موجب تضعیف کالای ایرانی و ضرر به اقتصاد نظام اسلامی شود، جایز نیست.

* حکم غسل و روزۀ عید نوروز

پرسش: آیا غسل و روزه به نیت عید نوروز صحیح می باشد؟

پاسخ: غسل و روزۀ عید نوروز مستحب می باشد.

* مراعات نکردن پوشش در نماز

پرسش: حکم نماز کسی که به جهت جهل به حکم، پوشش لازم در نماز را مراعات ننموده چه می ‌باشد؟

پاسخ: در صورتی که جاهل به حکم باشد بنا بر احتیاط واجب نماز باطل می باشد.

ادامه »

مواردی که می‌شود نشسته نماز خواند

3ام اسفند, 1395
 
   نماز نشسته

نشستن در حال نماز احکامی دارد که شایسته است مؤمنین بدان آگاهی داشته و عبادت خود را صحیح انجام دهند 

آنچه در ذیل می آید حکم شرعی درباره نشستن در حال نماز از منظر فقها است.

 

* نماز قضای واجب

نماز قضای واجب را نباید نشسته خواند و اگر نشسته خواندیم، باطل است. بله کسی که عاجز از ایستادن است به طوری که نمازهای یومیه خود را ناچار است نشسته بخواند، نماز قضای خود را نیز نشسته می خواند. (1)

* نشستن بعد از سجدۀ اول

سر از سجده اول که برمی داریم، باید بنشینیم بعد به سجده دوم برویم؛ چه در نماز واجب و چه در نماز مستحب؛ چه به حالت ایستاده نماز می خوانیم و چه به حالت نشسته؛ زیرا نشستن بین دو سجده لازم است. (2)

* نشسته خواندن نماز در دو مورد

تمام نمازهای واجب را باید ایستاده بخوانیم. اصولاً ما نماز نشسته نداریم، مگر در دو مورد: نماز مستحبی و شخص عاجز.

* نشستن بعد از سجدۀ دوم

سر از سجده دوم که بر می داریم، لازم است بنشینیم بعد بلند شویم. (3)

 

پاورقی:

(1)- زیرا فقها فرموده ‏اند: «حکم القضاء حکم الاداء».

(2)- توضیح المسائل محشی، ج1، ص573.

(3)- همان، ص584.

 حوزه/مبلغان- شماره 203  حجت الاسلام سید جعفر ربانی

احکام نماز میت چیست؟

21ام دی, 1395

نماز مَیّت از نمازهای واجب است که بر جنازۀ شخص مسلمان خوانده می‌شود.

*باید تکبیرها و دعاها را طورى پشت‏سر هم بخواند که نماز از صورت خود خارج نشود.

*کسى که نماز میت را به جماعت مى‏خواند، باید تکبیرها و دعاهاى آن را هم بخواند.

 
 
نماز مَیّت از نمازهای واجب است که بر جنازۀ شخص مسلمان خوانده می‌شود. نماز میت از پنج تکبیر تشکیل شده است و پس از هر تکبیر، جز آخرین تکبیر، دعا و ذکرهای خاصی دارد. این نماز را باید ایستاده خواند.

نماز میت، رکوع، سجود، تشهد و سلام ندارد و برای خواندن آن نیازی به وضو، غسل، تیمم یا پاکی بدن نیست هرچند رعایت شرایط سایر نمازهای واجب بهتر است.

این نماز را می‌توان به جماعت خواند، هرچند خود مأمومین لازم است تکبیرها و دعاها را بخوانند.

نماز میت، واجب کفایی است. پس از اینکه فردی از مسلمانان از دنیا رفت بر سایر پیروان این دین واجب است که متوفا را غسل داده، پس از کفن کردن بر او نماز میت بخوانند و او را دفن کنند. اگر فردی اقدام به این کارها کرد، وجوب از بقیه افراد ساقط می‌شود.

برای افراد برجسته دینی می‌توان چند نماز میت خواند به این صورت که افراد مختلف به صورت فرادا یا جماعت بر پیکر او نماز بخوانند.

اهمیت نماز میت به حدی است که اگر جنازه‌ای را بدون نماز دفن کنند یا نمازی که خوانده‌اند صحیح نباشد، واجب است در بعضی حالات بدن متوفا را از قبر بیرون آورده، پس از نماز دوباره دفن کنند و در بعضی شرایط بر قبر او نماز بخوانند.

ادامه »

آیا حرمت «زنا» فقط برای جلوگیری از تولد فرزندان نامشروع است؟

15ام دی, 1395

آیا «زنا» فقط برای جلوگیری از تولد فرزندان نامشروع، حرام است؟

در پاسخ باید گفت قطعا چنین نیست، چون در «زنا» ۶ اثر سوء وجود دارد که سه اثر آن در دنیا و سه اثر آن در آ‌خرت رخ می‌دهد.

بخش عظیمی از دین مبین اسلام را فروع و درس‌های زندگی‌ساز آن تشکیل داده است و شکی نیست که بیشتر افراد جامعه، مجتهد و فقیه نیستند تا خود بتوانند احکام الهی را از منابع غنی آن به دست آورده،‌ دیگران را نیز از باران رحمت احکام خداوندی بهره‌مند سازد و وظیفه تقلید از فقهای جامع‌الشرایط را در زمان غیبت کبری دارد.

همچنین احکامی که به همت سفیران نور از کلام نورانی الهی و سنت پرنور معصومین علیه السلام استخراج شده و در کتاب‌های فارسی و عربی در اختیار مقلدان و پیروان آنها قرار گرفته دربرگیرنده اصطلاحات خاص و لغات متناسب با هر بحث است که فهم آن را برای عموم مردم مشکل کرده است.

از طرفی چراها و پرسش‌های فراوانی در ارتباط با احکام مختلف مطرح است که پاسخ آنها در کتاب‌های گوناگون و به مناسبت بحث از آن موضوع مطرح شده که دسترسی توده مردم به آنها سخت است.

حجت‌الاسلام محمد وحیدی استاد حوزه علمیه قم در کتابی با عنوان «فلسفه و اسرار احکام» به بیان برخی از فلسفه احکام دین اسلام از جمله فلسفه تحریم زنا پرداخته است:


فلسفه تحریم زنا

1. پیدایش هرج و مرج در نظام خانواده و از میان رفتن رابطه فرزندان و پدران و این که فرزندان نامشروع تحت پوشش حمایت کسی نیستند؛ نه در آغاز تولد و نه به هنگام بزرگ شدن.

2. فرزندان نامشروع از عنصر محبت که نقش تعیین کننده‌ای در مبارزه با جنایت‌ها و خشونت‌ها دارد محروم می‌شوند و جامعه انسانی به یک جامعه کاملاً حیوانی توأم با خشونت در همه ابعاد تبدیل می‌شود.

ادامه »

نظر فقهی مقام معظم رهبری در مورد بازاریابی شبکه ای

10ام دی, 1395

سؤال: همانگونه که مستحضرید آیین نامه ای توسط وزارت صنایع، جهت فعالیت شرکتهای بازاریابی شبکه ای تنظیم شده است، خواهشمند است نظر فقهی مقام معظم رهبری(مدظلّه العالی) را در مورد این آیین نامه و فعالیت طبق آن اعلام فرمایید.

جواب: چنانچه آیین نامه مزبور از نظر شورای محترم نگهبان مورد تأیید باشد، فعالیت اقتصادی بر طبق آن فی نفسه اشکال ندارد.


آیا اهدای عضو حرام است؟ +نظر مراجع تقلید

8ام دی, 1395

این روزها از اهدای عضو افراد دچار مرگ مغزی بسیار شنیده می‌شود؛ اما حکم و قاعده شرعی در این باره چیست؟

در روزگار اخیر، شاهد رواج یافتن اهدای عضو افراد به خصوص در مواردی مانند مرگ مغزی هستیم. حتی برخی آن را به شکل یک حرکت اجتماعی ترویج می کنند؛ ولی نگاه شرع به این ماجرا چیست. آیا می توان اعضای بدن فردی که دچار چنین مرگی شده را اهدا کرد؟

پاسخ مراجع عظام تقلید نسبت به این سوال، چنین است:

حضرت آیت الله العظمی خامنه‌ای (مدظله العالی):
اگر استفاده از اعضاى بدن بیماران مذکور براى معالجه بیماران دیگر، باعث تسریع در مرگ و قطع حیات آنان شود جایز نیست؛ در غیر اینصورت اگر عمل مزبور با اذن قبلى وى صورت بگیرد یا نجات نفس محترمى متوقف بر آن عضو مورد نیاز باشد، اشکال ندارد.

حضرت آیت الله العظمی سیستانی (مدظله العالی):
قطع اعضا میت مسلمان جایز نیست و مستلزم دیه است و دفن آن در صورت قطع واجب است؛ مگر این که حیات مسلمانى بر آن متوقف باشد که در این صورت جایز است ولى دیه واجب است. اگر خودش وصیت کرده باشد دیه ساقط است؛ ولى اگر حیات مسلمانى متوقف نباشد و وصیت کرده باشد، عمل به آن مورد اشکال است.

حضرت آیت الله العظمی شبیری زنجانی (مدظله العالی):
اهدای عضو در غیر فرض ضرورت، جایز نیست.

حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی (مدظله العالی):
به نظر اینجانب برداشتن عضو مسلمانی که هنوز فوت نکرده و لو مرگ مغزی او مسلم باشد، جایز نیست.

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی (مدظله العالی):
در صورت نیاز و ضرورت، با رضایت بستگان و با رعایت شرایط اشکالی ندارد.

حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی (مد ظله العالی):
در صورت وصیت میت، مانعی ندارد و در غیر اینصورت باید با صلاحدید حاکم شرع ( ولی فقیه) باشد.

حضرت آیت الله العظمی وحید خراسانی (مد ظله العالی):
تشریح بدن مسلمان مرده جایز نیست و بر تشریح کننده، دیه جنین مسلمان، به تفصیلى که در کتاب دیات مذکور است، لازم مى‌شود.

اگر زنده ماندن مسلمان، متوقف بر تشریح بدن مرده‌اى شود و تشریح بدن غیر مسلمان یا مشکوک الاسلام ممکن نباشد و راه دیگرى براى زنده نگه داشتن آن مسلمان نباشد، در اینصورت جایز است که بدن مسلمان مرده را تشریح کنند و دیه جنین مسلمان، به تفصیلى که در باب دیات ذکر شده است، بر تشریح کننده لازم مى‌شود.

بریدن عضوى از اعضاى بدن مسلمان مرده مانند چشم و غیر آن به منظور پیوند زدن آن به بدن شخص زنده جایز نیست، و قطع کننده باید دیه آن عضو را که دیه اعضاى جنین مسلمان است بپردازد، ولى چنانچه زنده ماندن مسلمان متوقف باشد بر اینکه عضو بدن مسلمان مرده‌اى را ببُرند و به او پیوند زنند، بریدن آن عضو جایز است؛ ولى قطع کننده باید دیه آن را بپردازد و پس از پیوند، که جزء بدن زنده گشت، احکام بدن زنده بر آن جارى است.

اگر کسى در حال حیات خود وصیّت کند که پس از مردن او عضوى از اعضاى او را قطع کنند و به دیگرى پیوند زنند، صحّت این وصیّت محلّ اشکال است.

* استفتائات از دفاتر آیات عظام و توسط سایت اسلام کوئست گرفته شده است.

منبع:مشرق

حکم رجوع به دعا نویس و رمال

3ام دی, 1395

حضرت آیت الله شبیری زنجانی به یک استفتاء با موضوع «حکم رجوع به دعا نویس و رمال» پاسخ گفتند.

رمالی

* سوال

عده ای از مردم به منظورجلب محبت یا از بین بردن محبت بین دو شخص یا مثلا پیداشدن گمشده ومانند اینها به دعا نویس مراجعه می کنند و از وی تقاضا می کنند با نوشته ای یا دادن چیزی مشکل شان را حل کنند آیا چنین کاری مشروع است ؟

* پاسخ:

 درغالب موارد که این امرباعث ضرر یا ایذای دیگری می شود حرام است همچنین اگر با استفاده از سحر باشد یا موجب افشای سر شود یا مفسده دیگری داشته باشد.

 درغیر این صورت نیز به چنین کاری توصیه نمی شود و مومنین برای گشایش در امور ورفع گرفتاری با توکل به خداوند تعالی واستمداد از معصومین علیهم السلام از همان ادعیه ماثور که از اهل بیت علیهم السلام رسیده است استفاده کنند.

 
  حوزه نیوز
 

آیا عمل زیبایی بینی حرام است؟ +نظر مراجع تقلید

28ام آذر, 1395
این روزها که جراحی زیبایی رواج یافته، این پرسش برای بسیاری ایجاد شده که نظر مراجع معظم در این باره چیست.
آیا عمل کردن بینی، تنها به جهت زیباسازی، حرام و گناه هست؟
این پرسش این روزها که چنین جراحی هایی رواج یافته، در ذهن بسیاری وجود دارد؛ ولی نظر مراجع معظم تقلید در این باره چیست؟
 
از منظر حضرات آیات عظام، این کار به خودی خود اشکالی ندارد؛ ولی چنانچه مستلزم حرامی (مانند لمس و نگاه حرام از سوی پزشک) باشد، تنها در صورت ضرورت جایز است.
 

پاسخ مراجع عظام تقلید نسبت به این سؤال، چنین است: [1]

 
 
حضرت آیت الله العظمی سیستانی (مد ظله العالی):
فی نفسه اشکال ندارد.

حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی (مد ظله العالی):
چنانچه موجب ضرر معتد به نباشد، مانعی ندارد.

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی (مد ظله العالی):
چنانچه آمیخته با حرام یا ضرر مهم دیگری نباشد، ذاتاً اشکالی ندارد؛ ولی چنانچه مستلزم حرامی باشد (مانند لمس و نظر حرام) فقط در صورت ضرورت جایز است.

حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی (مد ظله العالی):
اگر ضرر معتنابه برای بدن نداشته باشد، مانعی ندارد.

حضرت آیت الله هادوی تهرانی (دامت برکاته):
در صورتی که عمل زیبایی در پی یک غرض عقلایی مشروع باشد، مطلقاً جایز است؛ در غیر اینصورت، اگر متوقف بر لمس و نگاه حرام از سوی پزشک، بیمار و شخص ثالث نباشد و مفسدۀ دیگری هم در پی نداشته باشد، حرام نیست.
وارث

 

ازدواج دختران زير ۱۳‌سال باطل است

23ام آذر, 1395

آیت الله مکارم شیرازی در دیدار اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس و در پاسخ به استفسا عضو هیأت رئیسه کمیسیون فتوایی درباره ازدواج دختران در سنین پایین صادر کرد.

فتوای مهم آیت‌الله مکارم: ازدواج دختران زير ۱۳‌سال باطل است

فاطمه ذوالقدر در حاشیه دیدار اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس با آیت‌الله مکارم شیرازی، درباره ازدواج دختران در سنین پایین سوال کرد و گفت:‌ در حال حاضر طبق قانون ازدواج دختران از سن ۱۳ سال به بالا امکان‌پذیر است. تبصره‌ای در قانون وجود دارد که با اذن ولی، امکان ازدواج دختران زیر ۱۳ سال هم وجود دارد؛ این در حالی است که ما ۴۲ هزار ازدواج زیر سن ۱۳ سال داریم و این مشکلات زیادی را ایجاد می‌کند.

آیت الله مکارم شیرازی در پاسخ به استفسای عضو کمیسیون فرهنگی گفت:‌ من از نظر فتوا این اجازه را نداده و نمی‌دهم. ممکن است در گذشته چنین چیزی جایز بوده؛ اما اکنون به خاطر مفاسدی که دارد تا زمانیکه دختر به بلوغ عقلی نرسد و قدرت تصمیم‌گیری نداشته باشد، اجازه ازدواج ندارد و حکم باطل بودن چنین ازدواجی را می‌دهم.

بهار نیوز

بغض آیت الله جوادی آملی از ربا در بانکهای کشور + فیلم

8ام آبان, 1395
حضرت آیت‎الله عبدالله جوادی آملی در درس خارج تفسیر خود در مسجد اعظم در حالی که بغض گلوی وی را گرفته و اشک در چشمانش حلقه زده بود، مراتب تاثر و ناراحتی خود را از وجود ربا در سیستم بانکی ابراز کرد.
 


لینک دانلود

حکم سفر اربعین قبل و بعد از ۲۰ صفر + دانلود فیلم

4ام آبان, 1395

پاسخ به سوالات شرعی مخاطبان درباره احکام عزاداری

12ام مهر, 1395

توسط حجت‌الاسلام والمسلمین فلاح‌زاده

پاسخ به سوالات شرعی مخاطبان درباره احکام عزاداری

پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR طی فراخوانی اعلام کرد به پرسش‌های شرعی مخاطبان که مربوط به احکام عزاداری است، پاسخ می‌دهد.
حجت‌الاسلام والمسلمین فلاح‌زاده، کارشناس مسائل فقهی به پرتکرارترین سوالات، مطابق با فتاوای حضرت‌ آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای پاسخ داده‌اند که در ادامه متن و فیلم پاسخ‌ ایشان به این سوالات ارائه می‌شود:

+دریافت متن در قالب PDF

+دریافت دفترچه چاپی زیر
فهرست:
http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/breadcrump.gif چه ویژگی‌هایی در مجلس عزاداری اهل‌بیت علیهم‌السلام باید رعایت شود؟
http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/breadcrump.gif استفاده از نذری‌هایی که با مال شبهه‌دار تهیه شده، چه حکمی دارد؟
http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/breadcrump.gif نظر رهبر انقلاب درباره برهنه شدن در عزاداری چیست؟
http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/breadcrump.gif آیا لطمه زدن به بدن در عزاداری ها جایز است؟
http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/breadcrump.gif آیا هروله کردن در عزاداری اشکال دارد؟
http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/breadcrump.gif آیا ایجاد راه‌بندان و آلودگی صوتی در مراسم عزاداری اشکال دارد؟
http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/breadcrump.gif گفتن ذکر ائمه بصورت تند و پشت سر هم (شور) جایز است؟
http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/breadcrump.gif خرید و فروش در روزهای تاسوعا و عاشورا چه حکمی دارد؟
http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/breadcrump.gif نظر رهبر انقلاب درباره قمه‌زنی چیست؟
http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/breadcrump.gif حکم لعن و سبّ بزرگان سایر مذاهب چیست؟
http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/breadcrump.gif آیا نسبت دادن برخی الفاظ ناروا به خود در عزاداری اشکال دارد؟
http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/breadcrump.gif مقارن شدن ایام عزاداری با مناسبت هایی مثل شب یلدا و عید نوروز
http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/breadcrump.gif آیا می توان در هنگام توسل به ائمه دستان خود را (مانند دعا) بالا برد؟
http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/breadcrump.gif آیا حضور زنان در دسته های عزاداری اشکال دارد؟
http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/breadcrump.gif آیا می توان از اموال بیت المال برای مراسم عزاداری استفاده کرد؟
http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/breadcrump.gif آیا پوشیدن لباس مشکی در مراسم عزاداری هم کراهت دارد؟
http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/breadcrump.gif حکم خرج کردن ردّ مظالم برای برگزاری مراسم عزاداری چیست؟
http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/breadcrump.gif آیا می‌شود «اضافه‌خرج» مراسم فاطمیه را در محرم خرج کرد؟
http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/breadcrump.gif آیا می توان کیفیت ادای نذر را تغییر داد؟
http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/breadcrump.gif در مداحی چه نکاتی را باید رعایت کرد؟
http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/breadcrump.gif آیا دریافت وجه برای مداحی اشکال دارد؟
http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/breadcrump.gif در مجالسی که سخنان تفرقه آمیز گفته می شود، تکلیف ما چیست؟
http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/breadcrump.gif آیا مالیدن گِل به سر و صورت در ایام عزاداری اشکال دارد؟
http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/breadcrump.gif اگر نامحرم صدای نوحه‌خوانی یا گریه زنان را بشنود، اشکال دارد؟
http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/breadcrump.gif توصیه کلی به عزاداران و نحوه‌ی عزاداری

 

http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/home/rect-1-n.gif یک عزاداری مورد رضایت اهل‌بیت علیهم‌السلام چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟
در جواب باید عرض کنیم عزاداری دو حیث دارد: یک حیث محتوایی است و مطالبی که گفته می‌شود، یک حیث قالب و شیوه عزاداری است. از نظر محتوا آنچه که گفته می‌شود نباید مطالب حرام و خلاف شرع باشد، یعنی دروغ نباشد، غلو نباشد، موجب وهن مذهب نباشد، موجب تنقیص مقام اباعبدالله علیه‌السلام و معصومین علیهم‌السلام نباشد و همچنین موجب پایین آمدن مقام خود مومنین و عزاداران هم نباشد؛ یعنی از نظر محتوا مطالب مستند باشد، خلاف عقاید مکتب اهل‌بیت علیهم‌السلام نباشد، خلاف مرام اهل‌بیت علیهم‌السلام نباشد. نسبت به شیوه عزادارای اولا همراه با کار حرام نباشد مثل موسیقی حرام و امثال اینها، و موجب وهن مذهب هم نباشد، یعنی کاری نکنند که سوژه به دست دشمنان بیفتد و با این شیوه عزاداری که داریم، آنها علیه مکتب اهل‌بیت علیهم‌السلام و پیروان مکتب اهل‌بیت علیهم‌السلام تبلیغ سوء داشته باشند. اجمالا این را می‌توانیم ویژگی‌های عزاداری مناسب مورد رضایت اهل‌بیت علیهم‌السلام برشماریم.

http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/breadcrump.gif دانلود نسخه موبایل | دانلود با کیفیت پایین | دانلود با کیفیت بالا

ادامه »

دوچرخه‌سواری بانوان در خیابان چه حکمی دارد؟

31ام شهریور, 1395
دوچرخه سواری بانوان در خیابان چه حکمی دارد؟
 
پاسخ مقام معظم رهبری، آیت‌الله خامنه‌ای به این استفتاء:
 


سؤال:
مدتی است در فضای مجازی خبری از دفتر جنابعالی منتشر شده که دوچرخه سواری بانوان با رعایت نکات شرعی جایز اعلام گردیده… اگر امکانش هست پیرامون این حکم و صحت و سقم آن توضیحی فرمایید. آیا دوچرخه سواری بانوان در خیابان جایز است؟

جواب:
دوچرخه‌سواری بانوان در مجامع عمومی و نیز در جایی که در معرض دید نامحرم باشد، حرام است.
 

تکلیف قانونی و شرعی مردم در پرداخت جریمه های بانکی؟!

16ام شهریور, 1395
   حجت الاسلام والمسلمین سید عباس موسویان عضو شورای فقهی بانک مرکزی در گفت وگو با خبرگزاری حوزه

 عضو شورای فقهی بانک مرکزی در گفت وگو با خبرگزاری حوزه تشریح کرد:
مهم ترین اشکالی که متفکران اقتصاد اسلامی به صنعت بانکداری غربی وارد کرده اند قرارداد پایه آنها در بخش سپرده ها و اعتبارات است که از قرض با بهره استفاده کرده است و از نظر شریعت اسلام حرام است.

حجت الاسلام والمسلمین سید عباس موسویان چهره نام آشنای حوزه در موضوع اقتصاد اسلامی است. وی  در سال 1382 مدرک سطح چهار تفسیر و علوم قرآنی و در سال 1384 مدرک سطح چهار فقه اقتصادی را از حوزه علمیه قم دریافت کرد. این اندیشور حوزوی همچنین به سبب فعالیت های ارزنده اش در حوزه اقتصاد اسلامی، در سال 1392 نخستین جایزه جهانی علوم انسانی اسلامی را به دست آورد.

عضو شورای فقهی بانک مرکزی  در گفت و گو با خبرگزاری «حوزه» به تفاوت بانکداری غربی با بانکداری اسلامی پرداخت:

بانک نهادی است که اصطلاحا به آن واسطه وجوه می گویند، یعنی سپرده ها و منابع مازاد افراد را جمع آوری می کند و در اختیار فعالان اقتصادی صنعتگران و کشاورزان و … قرار می دهد تا با آن فعالیت اقتصادی کنند.

در نتیجه بانک یک واسطه می شود میان سرمایه های راکد جامعه (که ممکن است برای جامعه مخرب باشد و سبب تورم شود) و آن را به سمت فعالیت های مفید و مولد اقتصادی هدایت می کند.

بانکداری غربی این تجهیز منابع را در قالب قرارداد قرض با بهره تعریف کرده است یعنی بانک سپرده ها را در قالب قرض با بهره دریافت می کند و در قالب قرض با بهره بالاتر، وام و اعتبار می دهد و از ما به التفاوت بهره ای که از گیرنده های تسهیلات می گیرد و به سپرده گذاران می پردازد خود بانک درآمد کسب می کند

مهم ترین اشکالی که متفکران اقتصاد اسلامی به صنعت بانکداری غربی وارد کرده اند قرارداد پایه آنها در بخش سپرده ها و اعتبارات است که از قرض با بهره استفاده کرده است و از نظر شریعت اسلام حرام است.

ادامه »

احکام عقد و ازدواج

13ام شهریور, 1395

احکام عقد و ازدواج مطابق با نظر حضرت آیت‌الله‏ العظمی بهجت(ره)

احکام عقد

«١٨٧٩» در زناشویی دائم یا غیر دائم، باید صیغه عقد خوانده شود و تنها راضی بودن زن و مرد کافی نیست، و صیغه را یا خود زن و مرد می‌خوانند، یا دیگری را وکیل می‌کنند که از طرف آنان بخواند.

«١٨٨٠» وکیل لازم نیست مرد باشد، زن هم می‌تواند برای خواندن صیغه از طرف دیگری وکیل شود.

«١٨٨١» اگر زن کسی را وکیل کند که او را مثلاً ده روز به عقد مردی درآورد و ابتدای ده روز را معین نکند، در صورتی که از گفته زن معلوم شود که به وکیل اختیار کامل داده، آن وکیل می‌تواند هر وقت که بخواهد او را ده روز به عقد آن مرد درآورد، و اگر معلوم باشد که زن، روز یا ساعت معینی را قصد کرده، باید صیغه را مطابق قصد او بخواند.

صیغه عقد دائم

«١٨٨٢» اگر صیغه عقد دائم را خود زن و مرد بخوانند و اول زن بگوید: «زَوَّجْتُکَ نَفْسِی عَلَی الصِّدَاقِ الْمَعْلُوم»؛ یعنی: «خود را زن تو نمودم به مهری که معین شده»، و پس از آن مرد بلافاصله بگوید: «قَبِلْتُ التَّزوِیجْ»، یعنی: «ازدواج را قبول کردم»، عقد صحیح است، و اگر دیگری را وکیل کنند که از طرف آنها صیغه عقد را بخواند، چنانچه مثلاً اسم مرد احمد و اسم زن فاطمه باشد و وکیل زن بگوید: «زَوَّجْتُ مُوَکِّلَتِی فَاطِمَة، مُوَکلَکَ اَحْمَد، عَلَی الصِّداقِ الْمَعْلُوم»، و سپس وکیل مرد بلافاصله بگوید: «قَبِلْتُ لِمُوَکِّلِی اَحْمَد، عَلَی الصِّداقِ»، صحیح می‌باشد.

صیغه عقد موقت

«١٨٨٣» اگر خود زن و مرد بخواهند صیغه عقد غیر دائم را بخوانند، بعد از آنکه مدت و مهر را معین کردند، چنانچه زن بگوید: «زَوَّجْتُکَ نَفْسِی فِی الْمُدَّةِ الْمَعْلوُمَةِ عَلَی الْمَهْرِ المَعْلُوم»، و سپس مرد بلافاصله بگوید: «قَبِلْتُ»، صحیح است، و اگر دیگری را وکیل کنند و اول وکیل زن به وکیل مرد بگوید: «مَتَّعْتُ مُوَکِّلَتِی مُوَکلَکَ فِی الْمُدَّةِ الْمَعْلُومَةِ عَلَی الْمَهْرِ الْمَعْلُوم»، پس بلافاصله وکیل مرد بگوید: «قَبِلْتُ لِمُوَکِّلی هکَذَا»، صحیح می‌باشد.

ادامه »

۱۰ روش محاسبه خمس را یاد بگیریم

11ام شهریور, 1395

خمس

به فتوای اغلب فقها سرمایه، متعلَّق خمس قرار می ‌گیرد. لازم به ذکر است که مقصود از سرمایه، ثروت متمرکز شده ‌ای است که سبب درآمد باشد. مانند اجناس داخل فروشگاه ‌ها، ابزار کارهای صنعتی، زمین کشاورزی…

حجت الاسلام والمسلمین سید جعفر ربّانی، کارشناس احکام روش محاسبه خمس را در دَه صورت بیان کرده که ارائه می گردد.

مبلّغانی که برای نشر دین و مذهب تشیع به اقصی نقاط کشور هجرت می ‌کنند، با مسایل گوناگون شرعی مواجه می ‌شوند، از جمله، مراجعه افراد برای بررسی حساب سال خمسی. اینک محورهایی را در این زمینه یادآور می ‌شویم:

* تعیین مرجع تقلید

در ابتدای محاسبه خمس، لازم است از شخصی که برای تعیین سال خمسی مراجعه نموده، سؤال شود که مقلد کدام یک از مراجع تقلید می ‌باشد؛ زیرا در بعضی مسائل خمس، اختلاف فتوا وجود دارد، البته بخشی از این اختلاف به تشخیص حکم بر می ‌گردد و برخی به تعیین موضوع.

* ابتدا و انتهای سال خمسی

مبحث «ابتدا» و «انتها»ی سال خمسی نیز یکی از محورهایی است که مبلّغان گرامی باید به آن توجه داشته باشند.

ابتدای سال خمسی: لازم است در مقام محاسبه خمس به این نکته توجه شود که «ابتدای سال خمسی» یک امر جعلی و قراردادی نیست که بتوان آن را بدون علت یا با علت تغییر داد؛ بلکه ابتدای سال خمسی امری «حقیقی» بوده؛ به یکی از دو امر زیر محقق می ‌شود:

الف): برای کسانی که از اولین درآمد، خمس مال خود را پرداخته ‌اند، ابتدای سال خمسی آنها، اولین درآمد آنان می ‌باشد و در هر سال همان موقع باید به حساب خود رسیدگی کنند؛

ادامه »

حکم روابط زن و مرد در طلاق رجعی

9ام شهریور, 1395
 
 پاسخ آیت الله العظمی خامنه ای به چند استفتاء؛
حضرت آیت الله خامنه ای به چند استفتاء دربارۀ: «حکم عزل نائب»، «رمی در شب دوازدهم»، «خرید و فروش زمین ‌های مصادره ‌ای»، «فروش دیش ماهواره» و… پاسخ گفتند.

متن سؤالات و پاسخ های این مرجع تقلید :

* * احکام حج و عمره

* حکم عزل نائب

پرسش: اگر کسی به فردی بگوید تو نائب پدرم  برای حج باش و پول ثبت نام اولیه را هم پرداخت کند،  الآن که بعد از گذشت ۱۰ سال نوبت حج شده، فرزند میت بگوید منصرف شده ام و خودم می خواهم بروم، حکم مسأله چیست؟

پاسخ: اگر اجارۀ صحیح شرعی منعقد شده است، بدون وجود حق خیار، قابل فسخ نیست؛ ولی اگر به صورت وکالت بوده، برهم زدن آن فی نفسه اشکال ندارد.

* رمی در شب دوازدهم

پرسش: آیا کسانی که به خاطر خوف از ازدحام جمعیت و خطرات احتمالی، معذور از ماندن در منا در روز دوازدهم می باشند، می توانند شب دوازدهم بعد از نیمه شب پس از مبیت واجب، رمی روز دوازدهم را انجام دهند و پس از آن به مکه بروند و دیگر به منا برنگردند؟

پاسخ: در فرض سؤال می ‌توانند بعد از مبیت، لازم شبانه رمی کرده و از منا کوچ کنند.

* ترک رمی جمرات روز یازدهم

پرسش: آیا کسانی که رمی جمرات روز یازدهم را ترک کرده اند، می توانند هنگام رمی روز دوازدهم در هر یک از جمرات سه گانه به این ترتیب عمل کنند که ابتدا هفت ریگ به قصد قضاء روز یازدهم و سپس هفت ریگ به قصد اداء روز دوازدهم به جمرات پرتاپ کنند؟

پاسخ: اول قضای روز یازدهم را به ترتیب بجا آورد و سپس وظیفه روز دوازدهم را انجام دهد.

ادامه »

مکروهات خوردن و آشامیدن

8ام شهریور, 1395

 

  در دین اسلام آن‌چه برای سلامتی جسم و جان انسان خطرناک و زیانبار است، حرام یا مکروه است و آن‌چه برای سلامتی انسان لازم و مفید است، واجب یا مستحب است. این بدان معنا است که طب پیشگیری در من مقررات و احکام پنچ‌گانه اسلام تنیده شده اجرای کامل و دقیق قوانین الهی در زندگی، سلامت جسم و جان انسان را به همراه دارد. آن‌چه در ادامه می‌آید برخی از این آداب است: …  

  

در دین اسلام آن‌چه برای سلامتی جسم و جان انسان خطرناک و زیانبار است، حرام یا مکروه است و آن‌چه برای سلامتی انسان لازم و مفید است، واجب یا مستحب است. این بدان معنا است که طب پیشگیری در من مقررات و احکام پنچ‌گانه اسلام تنیده شده اجرای کامل و دقیق قوانین الهی در زندگی، سلامت جسم و جان انسان را به همراه دارد. آن‌چه در ادامه می‌آید برخی از این آداب است:

▪ مکروهات خوردن غذا

 • در حال سیری غذا خوردن؛
 • پر خوردن؛
 • خوردن و آشامیدن برای جنب، مگر آن‌که اول قدری آب مضمضه و استنشاق نماید؛
 • زیاد نگاه کردن به صورت دیگران در موقع غذا خوردن؛
 • خوردن غذای داغ؛
 • فوت کردن چیزی که می‌خورد یا می‌آشامد؛
 • بعد از گذاشتن نان در سفره، منتظر چیز دیگر شدن؛
 • برش دادن نان با کارد؛
 • گذاشتن نان زیر ظرف غذا؛
 • پاک کردن گوشتی که به استخوان چسبیده، به‌طوری که چیزی در آن نماند؛
 • پوست کندن میوه؛
 • دور انداختن میوه، پیش از آن‌که کاملاً آن را بخورد.

▪ مکروهات آشامیدن آب

 • زیاد آب آشامیدن؛
 • آشامیدن آب بعد از غذای چرب؛
 • آب آشامیدن ایستاده در شب و نشسته در روز؛
 • آشامیدن آب با دست چپ؛
 • آشامیدن آب از جای شکسته ظرف و جایی که دسته آن قرار دارد.

تهیه و تنظیم: حجةالاسلام والمسلمین سیدجعفر ربانی

حکم شرعی اتانازی مطابق با فتوای مقام معظم رهبری

6ام شهریور, 1395
آیا افراد مبتلا به بیماری های لاعلاج که امیدی به بهبودی آنها نیست و درد بسیاری را تحمل می‌کنند، مجاز به «مرگ خوب» هستند؟
 
«اتانازی» یا «مرگ خوب» شرایطی است که در آن بیماران لاعلاج با رضایت خود از افرادی مانند پزشکان، پرستاران یا افراد خانواده خود می خواهند تا در مردن به آنها کمک کنند تا به صورت طبیعی و آرام بمیرند. انجام این کار در بیشتر نقاط دنیا غیرقانونی تلقی می شود اما برخی کشورها مانند هلند، سوئد و بلژیک آن را مجاز شمرده اند.
در این گزارش پاسخ استفتاء از آیت الله خامنه ای را در خصوص اتانازی یا مرگ شیرین می خوانیم:
 
سؤال:
1- آیا افراد مبتلا به بیماری های لاعلاج که امیدی به بهبودی آنها نیست و درد بسیاری را تحمل می کنند، مجاز به “مرگ خوب” هستند؟ بدین شکل که اطرافیان به مرگ آسان و بدون درد او کمک کنند؟
2- پزشکان در قبال این درخواست چه وظیفه ای دارند؟
 
جواب:
1-مجاز نیستند.

2-نباید درخواست را بپذیرند.

پیروان کدام ادیان و مذاهب نجس هستند؟

31ام مرداد, 1395
 
متن سؤال و پاسخ زیر مطابق با فتاوای مقام معظم رهبری از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای منتشر می‌شود.
 
 
سؤال: پیروان چه ادیان و مذاهبی نجس هستند؟ آیا در مورد پیروان ادیان و مذاهبی که غیر اهل کتابند و از نظر حضرت آیت‌الله خامنه‌ای نجس هستند، به صرف دست زدن به آنها نجس می‌شویم یا باید دست خیس باشد؟

پاسخ: طبق نظر مقام معظم رهبری، فِرَق مسلمین و سایر مذاهب که اهل کتاب هستند یعنی مسیحیان، یهودیان، زرتشتیان و صابئین، اینها همه پاک هستند. درباره‌ی ارتباط با غیر اهل کتاب هم صرف اینکه دست خشک به آنها زده شود، یا حتی اگر رطوبت داشته باشد، ولی رطوبت سرایت نکند، یا شک داشته باشد که رطوبت از بدن آنها یا بدن ما سرایت کرده، باز محکوم به طهارت است. این‌گونه نیست که اگر با غیرمسلمان غیر اهل کتابی دست دادید، دست شما نجس می‌شود؛ بلکه در صورتی دست شما نجس می‌شود که دست یکی از شما یا دست هر دو رطوبت سرایت‌کننده داشته باشد.

حکم رفتن به عروسی از نظر مقام معظم رهبری چیست؟

30ام مرداد, 1395

در این گزارش حکم رفتن به عروسی از نظر مقام معظم رهبری پاسخ داده شده است.

 سوال:
        اگر رفتن به عروسی به خاطر احترام به عادت‌های اجتماعی باشد آيا به علت احتمال وجود رقص اشکال شرعی دارد؟

جواب:
       اصل شرکت در عروسی‌هايی که احتمال رقص در آن‌ها وجود دارد تا زمانی که به عنوان تأييدِ مرتکب کار حرام محسوب نشود و موجب ابتلا به حرام هم نشود، اشکال ندارد.
 منبع: KHAMENEI.IR

حکم خمس لوازم تزئینی منزل

27ام مرداد, 1395
 
آیت الله العظمی شبیری زنجانیحضرت آیت الله شبیری زنجانی به چند استفتاء دربارۀ: «تعویض طلا»، «ثبوت حق نسبت به ضبط صدا و تصویر شخصی و پخش آن»، «خرید و فروش پایان نامه»، «رعایت نکردن صف نانوایی» و.. پاسخ گفتند.

متن سؤالات و پاسخ های این مرجع تقلید

* تعویض طلا

پرسش: طلافروشي طلاي خود را به قيمت مثلا گرمي 100 هزار تومان مي فروشد، اگر فردي طلاي خود را به قصد فروش پيش او ببرد، طلافروش با قيمت گرمي 90 هزار تومان از او مي خرد، و اگر به قصد تعويض پيش او ببرد، طلافروش ارزش طلاي خود را گرمي 100هزار تومان در نظر مي گيرد و ارزش طلاي آن شخص را گرمي 94 هزار تومان در نظر مي گيرد سپس طلاها را تعويض مي كند.آيا خريد و فروش و تعويض طلا با چنين شرايطي جايز است؟

پاسخ: اگر خرید طلای مشتری و سپس فروش طلای جدید، هر یک در معامله ای مستقل باشد؛ مانعی ندارد. ولی اگر تعویض در یک معامله باشد یا شرط معامله اول تحقق معامله دوم باشد، جایز نیست.

* ثبوت حق نسبت به ضبط صدا و تصویر شخصی و پخش آن

پرسش: آیا شخص نسبت به صوت و تصویر خود حقی دارد، تا بتواند در جلسه ای عمومی یا خصوصی اعلام کند راضی نیستم، صدا یا تصویرم ضبط شود یا پخش گردد؟

پاسخ: اگر عقلاء برای وی، حق این ممانعت را قائل باشند، بنابراحتیاط باید رعایت شود و بدون اذن وی انجام نشود. در غیر این صورت هم اگر جلسه خصوصی باشد افشای آن بدون رضایت وی جایز نیست و اگر از افشای آن ضرری به وی متوجه شود یا هتک گردد بیان و پخش کردن آن حرام است.

* خرید و فروش پایان نامه

پرسش: فروختن پایان نامه به دانشجویان تکلیفاً و وضعاً چه حکمی دارد؟

پاسخ: اگر خلاف قوانین باشد بنا بر احتیاط جایز نیست و چنانچه خلاف تعهد دانشجو به دانشگاه باشد، یا موجب جلب مزایایی غیرشرعی شود، کمک بر انجام گناه و حرام است ولی وجه دریافتی را مالک می شود.

* رعایت نکردن صف نانوایی

پرسش: آیا مراعات نکردن ترتیب در صف نانوایی و جلو زدن از دیگران اشکال دارد؟

پاسخ: جایز نیست.

* ازدواج با بهایی

پرسش: حکم ازدواج موقت یا دائم زن یا مرد مسلمان با بهائیان چیست؟

پاسخ: باطل است.

* آیا به لوازم تزیینی منزل خمس تعلق می گیرد؟

پرسش: مرسوم است که در اتاق پذیرایی منزل، ظروف چینی و شیشه ای را در کمدی به عنوان تزیین قرار می دهند. آیا به این ظروف که کارکردشان تنها برای تزیین است، خمس تعلق می گیرد؟

پاسخ: در صورتی که در شأن ایشان باشد، خمس ندارد.

* صدقه دادن قیمت مال مجهول المالک

پرسش: در مورد مال مجهول المالک، پس از مأیوس شدن از پیدا کردن صاحب آن، آیا باید خود آن مال را صدقه داد یا قیمت آن را؟

پاسخ: می تواند همان جنس یا قیمت آن را با اجازه حاکم شرع به فقیر بپردازد.

منبع:خبرگزاری «حوزه» 

عمر خود را خیلی صرف دنیا نکنید!

22ام مرداد, 1395

مرحوم میرزا اسماعیل دولابی می فرمود:
عمر خود را خیلی صرف دنیا نکنید، به فکر آخرت هم باشید. این قدر مشغول دنیا نباشید. غصّه‌های دنیایی اجازه نمی دهد یک لقمه نان هم از گلویت پایین برود. یک جرعه آب هم زهرت می‌شود.


اگر با غصّه آب بنوشی، همان یک جرعه زهرت می‌شود و یا اگر با غصّه بخوابی، مرتباً خواب‌های بد می‌بینی. نفسی که می‌خواهی بکشی، از بس که دویده‌ای می‌خواهد روده‌هایت را پاره کند. نیازهای ضروری انسان پنج شش فقره بیشتر نیست که همه‌ آنها را خداوند تضمین کرده است خودش هم برکت داده است. امیدوارم خداوند هم ما را آخرت قرار دهد. هَمّ ما دنیا نباشد. کسی که همّش دنیا باشد کوچک‌ها را بزرگ می‌کند. پرسید مگر چقدر می‌خوری؟ گفت دو یا سه لقمه بیشتر نمی‌خورم امّا خیلی غذای خوبی است. گفت کجایش خوب است، دو سه لقمه که بیشتر نخورده‌ای؟! پس اینطور تعریف نکن. مردم را تشنه دو سه لقمه نکن. برای یک چُرت خواب شلوغ نکن. بیا از آنجایی حرف بزن که انسان دائماً می‌خورد. نشنیده‌ای که اهل بهشت دائماً در حال تناول هستند؟ أُکُلُها دائِم یعنی دائم می‌خورند. سیر نمی‌شوند، تشنه هم نمی‌شوند، گرسنه هم نمی‌شوند، پس چه می‌شود که اشتها پیدا می‌کنند؟ آیا بدون گرسنگی می‌خورند و بدون تشنگی می‌آشامند؟! تشنگی و گرسنگی مال دنیاست و نقص است. در بهشت که نقص و مرض وجود ندارد.

ادامه »

در چه مواردی شک در نماز صحت ندارد؟

22ام مرداد, 1395
نمازگزار در چه مواردی نباید به شک خود اعتنا کند؟ مثلاً اگر بعد از نماز عصر شک در صحت نماز ظهر پیدا شود، وظیفه چیست؟

در چه مواردی شک در نماز صحت ندارد؟

با توجه به این‌که ما شیعیان عادت داریم نماز ظهر و عصر و یا مغرب و عشا را بلافاصله پشت سرهم بخوانیم، اگر مثلاً بعد از اتمام نماز عصر یا عشا شک کنیم که نماز قبلش صحیح بوده یا نه (مثلاً در تعداد رکعت ظهر یا مغرب)، در این صورت باید نماز ظهر را خواند و بعد عصر را هم دوباره خواند. یا فقط نماز ظهر کافی است و یا این‌که نباید به شک اعتنا کرد؟

در موارد زیر نمازگزار نباید به شک خود اعتنا کند و نماز وی صحیح است:
1. شک بعد از محل؛ مثل این‌که در سجده، شک در صحت رکوع پیدا کند.
2. شک بعد از سلام نماز؛
3. شک بعد از گذشتن وقت نماز؛
4. شک کثیرالشک؛ یعنی کسی که زیاد شک می‌کند.
5. شک امام و ماموم؛ مثلاً اگر در تعداد رکعات نماز برای مأموم شک ایجاد شد، به آن اعتنا نکرده و به آنچه امام انجام می‌دهد عمل کند.
6. شک در نمازهای مستحبی.

پس اگر بعد از نماز عصر، شک در صحت نماز ظهر پیدا ‌شود، نباید به شک خود اعتنا کرد و نماز ظهر و عصر صحیح است.

ادامه »

آیا دختر بچه‌ها را قبل از بلوغ باید ملزم به رعایت حجاب کرد؟

16ام مرداد, 1395

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری پاسخ استفتائی در خصوص حدود حجاب کودکانی که به سن بلوغ نرسیده اند، پاسخ دادند.

سؤال: آیا دختربچه‌ها را قبل از رسیدن به سن بلوغ باید ملزم به رعایت حجاب کرد؟

جواب: کودک قبل از سن بلوغ تکلیف ندارد، ولی از نظر تربیتی اگر در معرض نگاه نامحرم است، باید تا حدودی حجاب را رعایت کند. این کار وظیفه‌ی پدر و مادر یا سرپرست کودک است. اما زمانی این کار واجب است که رعایت نکردن حجاب برای کودک مفسده­ داشته باشد یا در معرض نگاه حرام قرار گیرد یا خوف این باشد که اگر الان حجاب را رعایت نکند در آینده بی­‌حجاب بار می­‌آید و حجاب را مراعات نمی­‌کند؛ در این صورت حجاب لازم است و در غیر این صورت خیر.

 

 

حجاب دختران مقابل نامحرم‌های فامیل باید چگونه باشد؟

13ام مرداد, 1395
یکی از مباحث مهم فقهی که مورد نیاز آحاد افراد جامعه می‌باشد احکام «پوشش و آرایش» است. «پوشش» یک امر طبیعی برای انسان‌ها و از ممیزات او نسبت به دیگر موجودات است.
 

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای چندی پیش اعلام کرد به پرسش‌های شرعی مخاطبان درباره‌ی احکام پوشش و آرایش پاسخ می‌دهد.


سوال:دختری در بیرون از منزل چادری است و حجاب کامل دارد اما در داخل منزل و در مقابل نامحرم­‌های فامیل لباس‌هایی می­‌پوشد که حجابش کامل نیست یا حجم بدنش مشخص است.
حکم این کار چیست و آیا تفاوتی بین نامحرم­‌های فامیل و غریبه وجود دارد؟

پاسخ:تفاوتی بین نامحرم­‌ها وجود ندارد و نامحرم نامحرم است؛ ممکن است در معاشرت مسائلی وجود داشته باشد؛ مثلاً اینکه یک خانم وقتی شوهر خواهرش به منزلشان می‌آید، با حفظ حجاب کامل، با او سر یک سفره می­‌نشیند و غذا می­‌خورد، اما با نامحرم غریبه سر یک سفره نمی‌نشیند. اما اینکه آیا محرم و نامحرم درجه­‌بندی دارد و یکی بیشتر نامحرم است آن یکی کمتر، خیر.
منبع:پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای

احکام حقوقی زنان-مسئله طلاق

6ام مرداد, 1395

وَ الْمُطَلَّقاتُ یتَرَبَّصْنَ بِأَنْفُسِهِنَّ ثَلاثَةَ قُرُوءٍ وَ لا یحِلُّ لَهُنَّ أَنْ یکتُمْنَ ما خَلَقَ اللَّهُ فِی أَرْحامِهِنَّ إِنْ کنَّ یؤْمِنَّ بِاللَّهِ وَ الْیوْمِ الْآخِرِ وَ بُعُولَتُهُنَّ أَحَقُّ بِرَدِّهِنَّ فِی ذلِک إِنْ أَرادُوا إِصْلاحاً وَ لَهُنَ مِثْلُ الَّذِی عَلَیهِنَ بِالْمَعْرُوفِ وَ لِلرِّجالِ عَلَیهِنَّ دَرَجَةٌ وَ اللَّهُ عَزِیزٌ حَکیمٌ [1]

زنان طلاق داده شده، خودشان را تا سه پاکی در انتظار قرار دهند. (یکی پاکی که طلاق در آن واقع شده و دو پاکی کامل دیگر وهمین که حیض سوم را دید، عده او تمام می شود. ) و اگر به خدا و روز رستاخیز ایمان دارند، برای آنها روا نیست که آنچه را خدا در رحم آنها آفریده است، کتمان کنند. و شوهرانشان اگر سر آشتی دارند، به بازآوردن آنها در این مدّت، (از دیگران) سزاوارترند و همانند وظائفی که زنان بر عهده دارند، به نفع آنان حقوقی شایسته است و مردان را بر زنان مرتبتی است. وخداوند توانا وحکیم است.

تعریف معروف

«وَ لَهُنَ مِثْلُ الَّذِی عَلَیهِنَ بِالْمَعْرُوفِ، وَ لِلرِّجالِ عَلَیهِنَّ دَرَجَةٌ»؛ «معروف»به معنای هر عملی است که افکار عمومی آن را عملی شناخته شده بداند، و با آن مانوس باشد، و با ذائقه ای که اهل هر اجتماعی از نوع زندگی اجتماعی خود به دست می آورد سازگار باشد، و به ذوق نزند.

[تکرار کلمه” معروف” در آیات طلاق نشانه اهتمام شارع مقدس نسبت به انجام این عمل به وجه سالم است ]

و کلمه” معروف” در آیات مورد بحث تکرار شده، یعنی در دوازده مورد آمده است و این بدان جهت است که خدای تعالی اهتمام دارد به اینکه عمل طلاق و ملحقات آن بر وفق سنن فطری انجام شود، و عملی سالم باشد، بنا بر این کلمه” معروف” هم متضمن هدایت عقل است، و هم حکم شرع، و هم فضیلت اخلاقی، و هم سنت های ادبی و انسانی، (آن عملی معروف است که هم طبق هدایت عقل صورت گرفته باشد، و هم با حکم شرع و یا قانون جاری در جامعه مطابق باشد، و هم با فضائل اخلاقی منافی نباشد، و هم سنت های ادبی آن را خلاف ادب نداند). [2]

نکته ها:

«قُرء» به معنای پاک شدن و به معنای عادت ماهیانه، هر دو آمده است، ولی اگر به صورت «قُروء» جمع بسته شود به معنای پاک شدن است و اگر به صورت «اقراء» جمع بسته شود به معنای عادت ماهانه است.

مهلتِ عدّه، ضامن حفظ حقوق خانواده است. زیرا در این مدّت هم فرصتی برای فکر و بازگشتن به زندگی اوّلیه پیدا می شود و هیجان ها فروکش می کند، و هم مشخّص می گردد که زن باردار است یا نه، تا اگر تصمیم بر ازدواج دیگری دارد، نسل مرد بعدی با شوهر قبلی اشتباه نگردد.

امام صادق علیه السلام فرمود: در مسئله حیض، پاک شدن و بارداری، گواهی خود زن کافی است و شهادت و سوگند و یا دلیل دیگری لازم نیست. امّا بر زنان حرام است که خلاف واقع بگویند. و باید شرایط خود را بی پرده بگویند که اگر کتمان کنند، به خدا و قیامت ایمان ندارند.

رجوع مرد به همسر در ایام عدّه، تابع هیچگونه تشریفات خاصّی نیست، برخلاف طلاق که شرایط و تشریفات زیادی را لازم دارد. البتّه این مدّت، مخصوص گروهی از زنان است، ولی طلاقِ زنان باردار، یائسه یا زنانی که آمیزش جنسی با آنان صورت نگرفته، احکام خاصّی دارد که خواهد آمد.

ادامه »

چگونه سحر و جادو را باطل کنیم؟/ احکام شرعی دعانویسی و فال‌گیری

31ام تیر, 1395
 

انجام کارهای ماوراء طبیعه مانند سحر و جادوگری، فالگیری و دعانویسی همیشه در طول تاریخ برای مردم دارای جذابیت بوده و هست.
 
سحر و جادو از اموری است که از نظر قرآن كريم و احاديث واقعيت دارد. آیات 102 سوره بقره و 4 سوره فلق و برخی روایات به این موضوع صحه می‌گذارند و خداوند می‌فرماید: «مردم سحرهايی را فرا می گرفتند كه ميان مرد و همسرش جدايی مي افكند.»
 
در این گزارش حد و حدود شرعی کارهایی مانند سحر و جادو، فالگیری و دعانویسی را از منظر شرع و مراجع عظام تقلید بررسی می‌کنیم.
 
آیت‌الله خامنه ای:
 
سؤال: آیا یاد گرفتن سحر و عمل به آن جایز است؟ و آیا احضار ارواح و ملائکه و جن جایز است؟
جواب: علم سحر و يادگرفتن آن حرام است مگر آنکه به منظور غرض عقلايى و مشروع باشد وامّا احضار ارواح و ملائکه و جن، برحسب اختلاف موارد و وسائل و اغراض، احکام مختلفى دارد.
 
سؤال: مراجعه مؤمنین به بعضی از کسانی که از طریق تسخیر ارواح و جن اقدام به معالجه می‏‌کنند، با توجه به اینکه یقین دارند که آنها فقط کار خیر انجام می‌‏دهند چه حکمی دارد؟
جواب: اين کار فى‏نفسه اشکال ندارد، مشروط بر اينکه از راههايى که شرعاً حلال هستند، اقدام شود.
 
سؤال: آیا فالگیری از طریق سنگریزه و کسب درآمد با آن جایز است؟
جواب: اخبار به کذب جايز نيست.
 
سؤال: آیا آموختن علم جفر و رمل و زیج‏ها و علوم دیگری که از امور غیبی خبر می‌‏دهند، جایز است؟
جواب: آنچه از اين علوم در حال حاضر نزد مردم است، غالباً تا اين حد که موجب يقين و اطمينان به کشف امور غيبى و خبردادن از آنها شوند، قابل اعتماد نيستند، ولى آموختن علومى مانند جفر و رمل به‌طور صحيح اشکال ندارد به شرطى که مفسده‌‏اى بر آنها مترتّب نشود.

ادامه »

آیا ازدواج در ماه شوال مکروه است؟

28ام تیر, 1395

برخی بر این باورند که جاری شدن صیغه عقد برای ازدواج در ماه شوال کراهت دارد و خوش یمن نیست.

برخی بر این باورند که جاری شدن صیغه عقد برای ازدواج در ماه شوال کراهت دارد و خوش یمن نیست. به همین منظور به دنبال علت و چرایی این موضوع در احادیث و روایات گشتیم و هیچ روایتی که دلالت بر منع و یا کراهت ازدواج در ماه شوال کند را نیافتیم.
 
از طرفی بر اساس نقل برخی منابع، ازدواج پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله با عایشه در ماه شوال و در مکه بود و نیز زفاف آنها نیز در این ماه و در شهر مدینه واقع شده است. از این‌رو؛ عایشه دوست داشت که مردم در این ماه ازدواج کنند.[1]
 
برخی از اندیشمندان شیعی با اشاره به مشکلاتی که از جانب این همسر حضرت رسول صلی الله علیه و آله برای شخص حضرتشان، حضرت علی علیه السلام و کلیّت اسلام پیش آمد، این ازدواج را نامبارک دانسته و از این جهت، توجیهی برای نظریه مکروه بودن ازدواج در این ماه ارائه کرده‌اند،[2] که البته با توجه به منابع استنباط فقه شیعی، چنین استحسانی نمی‌تواند علتی برای حکم به کراهت در نظر گرفته شود.
 
پی‌نوشت‌ها:
[1]. ابن أبی‌الحدید، عبدالحمید بن هبه الله، شرح نهج البلاغة، ج 9، ص 190، قم، مکتبة آیة الله المرعشی النجفی، چاپ اول، 1404ق.
[2]. مجلسی، محمد باقر، زاد المعاد، ص 157، بیروت، موسسة الأعلمی للمطبوعات‏، چاپ اول، 1423ق.

خوردن آدامس و شکلات‌های حاوی الکل چه حکمی دارد؟

28ام تیر, 1395

در برخی از مواد غذایی مانند شیرینی‌، آدامس، سرکه و ماءالشعیر درصدی از الکل وجود دارد، آیا خوردن این‌ها جایز است؟

در بسیاری از مواد غذایی از سرکه و ماءالشعیر گرفته تا شکلات و آدامس مقادیر کمی از الکل وجود دارد. در این گزارش مطابق با استفتائات علما و فقهای دینی بررسی می کنیم که خوردن و نوشیدن کدام یک از این مواد غذایی جایز یا حرام است؟
 
آیت‌الله خامنه ای:
سؤال: ماده‌‏ای است به نام «کفیر» که در صنایع غذایی و داروسازی کاربرد دارد. هنگام تخمیر 5٪ یا 8٪ الکل در ماده بدست آمده بوجود می‏آید. این مقدار الکل سبب هیچ نوع مستی در مصرف کننده نمی‏شود. آیا از نظر شرعی استفاده از این ماده مانعی دارد یا خیر؟
 
جواب: اگر الکل موجود در ماده به‌دست آمده فى‌نفسه مست‌کننده باشد، بنا بر احتياط نجس و حرام است، هرچند به علت کمى آن و مخلوط شدن با ماده به دست آمده، نسبت به مصرف کننده مسکر نباشد، ولى اگر شک داشته باشيم که فى‌نفسه مست‌کننده و يا در اصل مايع است، حکم متفاوت مى‏شود.
 
سؤال: آیا اساساً هنگام خرید مواد غذایی، لازم است تحقیق شود که فروشنده یا سازنده غیر مسلمان کالا آنها را لمس کرده و یا در ساخت آنها الکل بکار برده است یا خیر؟
جواب: سؤال و تحقيق لازم نيست.
 
سؤال: اگر خمر و يا الكل به وسيله علاجى تبديل به سركه شود، آيا آن سركه پاك و حلال است يا نه؟
جواب: ميزان تحقق تبديل به سركه است خواه خودبخود تبديل پيدا كند يا با علاج شيميايى و مانند آن، همين كه حقيقت سركه تحقق پيدا كند، پاك و حلال است.

ادامه »

حکم شرعی تماشای شبکه‌های ماهواره‌ای چیست؟

25ام تیر, 1395

استفتائاتی از مراجع عظام تقلید در خصوص حکم خرید و فروش یا تماشای ماهواره را در این گزارش بخوانید.

 

 
این روزها به هر طرف که سر بچرخانیم و پشت بام و بالکن خانه‌ها را که نگاه کنیم، به طور حتم چشممان به دیش های بزرگ و آهنین ماهواره می خورد. دیش‌هایی که در یکی - دو دهه اخیر بر روی برخی از منازل شهر جا خوش کرده اند و جُنگی رنگارنگ از فیلم‌ها، سریال‌ها، آهنگ‌ها و اخبار آن ور آبی را به صاحبانشان ارائه می‌دهند. در باب خوبی‌ها و بدی‌های ماهواره سخنان فراوانی گفته شده است، اما در این گزارش ما قصد داریم خرید و فروش و تماشای آن را از منظر شرع و مراجع عظام تقلید بررسی کنیم.
 
آیت‌الله خامنه‌ای:
آیا خرید و نگهداری و استفاده از دستگاه گیرنده برنامه‏‌های تلویزیونی از ماهواره جایز است؟ و اگر دستگاه گیرنده مجانی به دست انسان برسد چه حکمی دارد؟
دستگاه آنتن ماهواره‏اى از اين جهت که صرفاً وسيله‏‌اى براى دريافت برنامه‌‏هاى تلويزيونى است که هم برنامه‌‏هاى حلال دارد و هم برنامه‌‏هاى حرام، حکم آلات مشترک را دارد. لذا خريد و فروش و نگهدارى آن براى استفاده در امور حرام، حرام است و براى استفاده‌‏هاى حلال جايز است. ولى چون اين وسيله براى کسى که آن را در اختيار دارد زمينه دريافت برنامه‌‏هاى حرام را کاملاً فراهم مى‏‌کند و گاهى نگهدارى آن مفاسد ديگرى را نيز در بر دارد، خريد و نگهدارى آن جايز نيست مگر براى کسى که به خودش مطمئن است که استفاده حرام از آن نمى‏‌کند و بر تهيه و نگهدارى آن در خانه‌‏اش مفسده‏‌اى هم مترتّب نمى‌‏شود. لکن اگر قانونى در اين مورد وجود داشته باشد بايد مراعات گردد.

ادامه »

حکم شرعی پوشیدن ساپورت، چادر براق،‌ کفش پاشنه‌بلند ، کلیپس و ریش پروفسوری،

22ام تیر, 1395

  عضو دفتر استفتائات حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای در خصوص حکم شرعی ریش پروفسوری، پوشیدن ساپورت، چادر براق،‌ کفش پاشنه‌بلند و کلیپس توضیحاتی ارائه کرد.

یکی از مباحث مهم فقهی که مورد نیاز آحاد افراد جامعه است احکام «پوشش و آرایش» است. «پوشش» یک امر طبیعی برای انسان‌ها و از ممیزات او نسبت به دیگر موجودات است. «آرایش» هم رفتاری است که از تمایل انسان به خودآرایی نشئت می‌گیرد. اسلام در احکامی که در مورد پوشش و آرایش وضع کرده، این دو مسئله را نظام‌مند کرده به‌گونه‌ای که شخصیت وزین و مطلوب را برای آقایان و بانوان حفظ کند.

پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای «KHAMENEI.IR» چندی پیش اعلام کرد به پرسش‌های شرعی مخاطبان درباره‌ی احکام پوشش و آرایش پاسخ می‌دهد.

حجت‌الاسلام والمسلمین محمدحسین فلاح‌زاده عضو دفتر استفتائات حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای و رئیس مرکز موضوع‌شناسی احکام فقهی- به پرتکرارترین سؤالات مطابق با فتاوای حضرت‌ آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای پاسخ داده است که در ادامه می‌آید:


1. محدوده‌ پوشش خانم‌ها و آقایان چقدر باید باشد؟
خانم­‌ها در نگاه نامحرم تمام بدن را باید بپوشانند غیر از دو موضع که واجب نیست پوشانده شود البته در صورتی که آرایشی یا زیوری نداشته باشد. آن دو موضعی که واجب نیست یکی گردی صورت است به مقداری که در وضو لازم است شسته شود، یکی هم دست­‌ها از نوک انگشتان تا مچ. این مقدار هم البته اگر آرایش و زینتی داشته باشد حتماً باید پوشانده شود.

به دست داشتن انگشتر هم اگر ساده باشد، چشمگیر نباشد، به نظر حضرت آقا پوشاندنش واجب نیست اما اگر ساده نیست و چشمگیر است باید پوشانده شود.

اصل حجاب درباره‌ی آقایان پوشاندن عورتین است اما اگر در جایی قرار می­‌گیرند که در معرض نگاه نامحرم یا در معرض نگاه شهوت‌آلود دیگران یا به‌گونه­‌ای است که طرف انگشت‌نما می­شود، باید به مقدار لازم و متعارف بدن را بپوشاند.

ادامه »

حکم شرعی خوردن حشرات/ ملخ‌خواری حرام است یا حلال؟

21ام تیر, 1395

خوردن حشراتی مانند ملخ، جیرجیرک و سوسک طبق نظر مراجع عظام تقلید چه حکمی دارد؟

اگرچه خوردن سوسک، ملخ و هزارپا برای بسیاری از افراد تهوع آور است، اما باید بدانید که حشره‌خواری سابقه‌ای چندین هزارساله در جوامع سنتی جهان دارد و هم اکنون بیش از دومیلیارد نفر از حشرات در رژیم غذایی خود استفاده می کنند. گفته می شود حشرات در عین ارزان بودن منابع سرشار پروتئین، کلسیم و آهن هستند و مردم کشورهای مختلف جهان آنها را به صورت پخته، خام یا زنده مصرف می‌کنند. محققان پیش‌بینی کرده‌اند که در ده سال آینده مردم بیشتری به حشره خواری روی می‌آورند و این منبع غذایی جایگزین گوشت قرمز خواهد شد. همچنین افراد بسیاری در کشورهای خارجی برای لاغری و کاهش وزن از ساس تغذیه می‌کنند و خوردن حشرات را راه درمان بسیاری از بیماری ها می دانند. حشره خواری در فرهنگ و تاریخ ایرانیان جایی ندارد اما شاید روزی برسد که کمبود مواد غذایی در جهان ما را هم ناگریز از خوردن این موجودات کند. از همین رو حکم شرعی خوردن انواع حشرات را از مراجع عظام تقلید جویا شدیم که مشروح آن در ادامه آمده است:
 
آیت‌الله خامنه ای:
پرسش: با توجه به اینکه گفته می شود در مواردی خوردن حشرات برای درمان بیماری ها مفید است (مثل ساس و جیرجیرک) آیا اینکار از لحاظ شرعی جایز است؟
خوردن کدام حشرات حرام است؟
پاسخ: به طور کلی خوردن حشرات حرام است ولی معالجه با چيزهاى حرام در صورتى كه يقين داشته باشد بيمارى قابل علاج بوده و علاج هم منحصر در استعمال آن است، به مقدار رفع ضرورت جايز است.
 
آیت‌الله مکارم شیرازی:
پرسش :با توجه به اینکه مدتهاست که خوردن انواع حشرات در کشورهای جنوب شرق آسیا متداول شده است و همچنین با توجه به اینکه در احکام اسلامی نیز در خصوص خوردن برخی از حشرات - به عنوان نمونه ملخ - احکامی وارد شده است، لطفا حکم خوردن سایر انواع حشرات را بیان فرمایید.
پاسخ :غیر از ملخ خوردن سایر حشرات جایز نیست.
پرسش :خوردن ملخ چه حکمی دارد؟
پاسخ :از بین حشرات، تنها خوردن ملخ جایز است. البته اگر آن را زنده بگیرد یا در دست او بمیرد. اما اگر به مرده آن برسد احتیاط در ترک خوردن آن است.
پرسش :خوردن حشره ای شش پا و بالدار بنام چنزو که در مناطق سردسیر کرمان وجود دارد چه حکمی دارد؟
پاسخ :جایز نیست.

 
آیت‌الله سیستانی:
پرسش:  آیا گوشت ملخ  حلال است؟
پاسخ: گوشت ملخ حلال است.

پاسخ آیت‎الله مکارم‌ به سوء‌استفاده‌ از فتوای حجاب

20ام تیر, 1395

فتوایی از آیت الله مکارم شیرازی در چند روز گذشته در فضای مجازی منتشر شد که براساس آن در صورت الزام دانشگاه‌های خارج از کشور به دانشجویان متدین اجازه ترک حجاب داده می‌شود.

نخستین کسی که اقدام به انتشار این فتوای نه چندان تازه کرد، یک روزنامه‌نگار و فعال اصلاح‌طلب بود که در کانال تلگرام شخصی خود به مباحث سیاسی و دینی جنجالی می‌پردازد.

نکته قابل توجه این است که فتوای خبرساز آیت الله مکارم شیرازی در سال 88 در کتاب «احکام خانواده در پرتو فقه اسلامی مطابق با فتاوای آیت‌الله مکارم‌شیرازی» توسط وحید علیان‌نژاد تألیف شده و از سوی انتشارات امام علی بن ابی طالب(ع) وابسته به دفتر این مرجع تقلید به چاپ رسیده است.

استفتاء و پاسخ انتشار یافته به‌ شرح زیر است:

متن استفتاء: وظیفه خواهران دانشجوی مسلمان ترکیه و دیگر کشورها نسبت به رعایت حجاب در دو فرض زیر چیست؟

1. شرط گذراندن تمام‌ترم های دانشجویی در دانشگاه‌های تحت مدیریت آن‌ها رعایت نکردن حجاب شرعی است.

2. شرط اتمام چندترم باقی مانده از رشته خاصی در دانشگاه ترک حجاب باشد.

پاسخ: با توجه به اینکه اگر دختران مسلمان و متدین دروس عالی را  نخوانند، تنها افراد بی‌بند و بار لامذهب پست‌های مهم را اشغال می‌کنند، به افراد متدین اجازه داده می‌شود که حجاب را در خصوص مواردی که ضرورت دارد رعایت کنند ولی در غیر آن موارد حتماً مراعات نمایند.

چنانکه در استفتا و پاسخ این مرجع تقلید مشاهده می‌شود، کشف حجاب دختر مسلمان و متدین منوط به چند شرط است و به صورت مطلق به دختران دانشجوی خارج از کشور اجازه رعایت نکردن آن را نداده است. 

انتشار این فتوا  و واکنش‌هایی که به آن شد، چند زنگ خطر را به صدا درآورد که مهم‌ترین آن بی‌اعتنایی بعضی از دین‌داران و مذهبی‌ها به جایگاه مرجعیت آیت‌الله مکارم‌شیرازی بود. به‌طوری که در ابتدا این فتوا را نپذیرفتند و به دنبال سند آن بودند و پس از آنکه از واقعی بودن این خبر مطلع شدند، به انتقاد از آن پرداختند.

ادامه »

احکام کفاره روزه/کدام روزه‌ها قضا و کفاره دارند؟

15ام تیر, 1395

فطریه بر چه افرادی واجب می‌شود؟

افراد مسافر، زنان باردار و شیرده، بیماران و همه افرادی که به هر دلیلی نتوانسته‌اند در ماه رمضان روزه‌های خود را بجا آورند، این گزارش را بخوانند.
احکام مختلف پرداخت فطریه و قضا و کفاره روزه برای بیماران، زنان حائض، زنان باردار و شیرده، مسافران و غیره به تفصیل در این گزارش آمده است.
 
احکام کفاره روزه از توضیح المسائل امام خمینی(ره):
 
- كسی كه كفاره روزه رمضان بر او واجب است، بايد يك بنده آزاد كند يا به دستوری كه در مساله بعد گفته می شود، دو ماه روزه بگيرد يا شصت فقير را سير كند يا به هر كدام، يك مد كه تقريبا ده سير است، طعام يعنی گندم يا جو و مانند اينها بدهد، و چنانچه اينها برايش ممكن نباشد، هر چند مد كه می تواند به فقرا طعام بدهد و اگر نتواند طعام بدهد بايد استغفار كند، اگر چه مثلا يك مرتبه بگويد: «استغفرالله»، و احتياط واجب در فرض اخير آن است كه هر وقت بتواند، كفاره را بدهد.
 
- كسی كه می خواهد دو ماه كفاره روزه رمضان را بگيرد، بايد سی و يك روز آن را پی در پی بگيرد، و اگر بقيه آن پی در پی نباشد، اشكال ندارد.
 
- كسی كه می خواهد دو ماه كفاره روزه رمضان را بگيرد، نبايد موقعی شروع كند كه در بين سی و يك روز، روزی باشد كه مانند عيد قربان روزه آن حرام است.
 
- كسی كه بايد پی در پی روزه بگيرد، اگر در بين آن بدون عذر يك روز روزه نگيرد، يا وقتی شروع كند كه در بين آن به روزی برسد كه روزه آن واجب است،مثلا به روزی برسد كه نذر كرده آن روز را روزه بگيرد، بايد روزه ها را از سر بگيرد.
 
- اگر در بين روزهايی كه بايد پی در پی روزه بگيرد، عذری مثل حيض يا نفاس يا سفری كه در رفتن آن مجبور است، برای او پيش آيد، بعد از برطرف شدن عذر واجب نيست روزه ها را از سر بگيرد، بلكه بقيه را بعد از برطرف شدن عذر بجا می آورد.
 
- اگر به چيز حرامی روزه خود را باطل كند، چه آن چيز اصلا حرام باشد مثل شراب و زنا، يا به جهتی حرام شده باشد مثل نزديكی كردن با عيال خود در حال حيض، بنا بر احتياط كفاره جمع بر او واجب می شود، يعنی بايد يك بنده آزاد كند و دو ماه روزه بگيرد و شصت فقير را سير كند، يا به هر كدام آنها يك مد كه تقريبا ده سير است گندم يا جو يا نان و مانند اينها بدهد، و چنانچه هر سه برايش ممكن نباشد، هر كدام آنها را كه ممكن است بايد انجام دهد.
 
- اگر روزه دار دروغی را به خدا و پيغمبر صلی الله عليه و آله و سلم نسبت دهد، كفاره جمع كه تفصيل آن در مساله پيش گفته شد بنابر احتياط بر او واجب می شود.
 
- اگر روزه دار در يك روز ماه رمضان چند مرتبه جماع كند، يك كفاره براو واجب است، ولی اگر جماع او حرام باشد يك كفاره جمع واجب می شود.
 
- اگر روزه دار در يك روز ماه رمضان چند مرتبه غير جماع كار ديگری كه روزه را باطل می كند انجام دهد، برای همه آنها يك كفاره كافی است.
 
- اگر روزه دار جماع حرام كند و بعد با حلال خود جماع نمايد، يك كفاره جمع كافی است. 
 
- اگر روزه دار كاری كه حلال است و روزه را باطل می كند، انجام دهد،مثلا آب بياشامد، و بعد كار ديگری كه حرام است و روزه را باطل می كند انجام دهد، مثلا غذای حرامی بخورد، يك كفاره كافی است.
 
- اگر روزه دار آروغ بزند و چيزی در دهانش بيايد، چنانچه عمدا آن را فرو ببرد، روزه اش باطل است و بايد قضای آن را بگيرد و كفاره هم بر او واجب می شود، و اگر خوردن آن چيز حرام باشد، مثلا موقع آروغ زدن خون يا غذايی كه از صورت غذا بودن خارج شده به دهان او بيايد و عمدا آن را فرو برد، بايد قضای آن روزه را بگيرد، و بنابر احتياط كفاره جمع هم بر او واجب می شود.

ادامه »

فطریه را به چه افرادی می‌توان داد؟/ آیا پرداخت زکات فطره مهمان واجب است؟

13ام تیر, 1395

فطریه یا زکات فطره یکی از فروع دین اسلام و واجبات شرعی است که هر سال با فرا رسیدن عید سعید فطر پرداخت آن بر مسلمانان واجب می‌شود. در روزهای پایانی ماه مبارک رمضان و در آستانه عید فطر استفاتائاتی از مراجع عظام تقلید در خصوص پرداخت فطریه منتشر می‌شود.

آیت‌الله خامنه‌ای:
سؤال: پدرى كه زكات فطره نمى‌‏دهد، تكليف زن و فرزند او چه مى‌‏شود؟
جواب: بر آنان تكليفى نيست و لازم نيست فطره بدهند.
 
سؤال: اگر زن به جهت نياز شوهر، در تأمين مخارج زندگى كمك كند؛ چه كسى بايد زكات فطره آنها را بدهد؟
جواب: اگر زن نان‏خور شوهر محسوب شود، بايد شوهر در صورت توانايى زكات فطره خود و همسرش را بدهد و اگر زن نان‏‌خور شوهر و كس ديگرى نباشد، بايد خودش زكات فطره‌‏اش را بدهد.
 
سؤال: زنى كه از تمكين شوهر خود دارى مى‌‏كند، آيا زكات فطره او از شوهرش برداشته مى‌‏شود؟
جواب: خير، بايد شوهرش زكات فطره او را بدهد؛ مگر آنكه نان خور شخص ديگرى باشد.
 
سؤال: ميهمانی كه فقط شب عيد فطر به خانه انسان بيايد، تكليف فطره‌‏اش چه می‏شود؟ اگر ميهمان فطره خودش را بدهد، آيا از عهده صاحب خانه ساقط می‏شود؟ اگر انسان شب عيد فطر ميهمان داشته باشد و صبح متوجه شود كه عيد بوده؛ آيا فطره آنها بر او واجب است؟
جواب: الف) فطره او بر عهده صاحب خانه نيست. 
ب) در فرضی که نان خور محسوب شود اگر با اجازه صاحب خانه و از طرف او فطره خودش را بدهد، از عهده ميزبان ساقط می‏شود.
ج) ناآگاهی از رؤيت هلال، تأثيری در حكم پرداخت فطره ندارد لكن گذشت كه فطره ميهمان يك شبه بر عهده خودش می‌باشد.

ادامه »

آیا کسی که نمی تواند سیگار را ترک کند مجاز به خوردن روزه می باشد؟

31ام خرداد, 1395

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری leader.ir در نظر دارد تا به سوالات پرتکرار و پرکاربرد کاربران در حوزه استفتائات را به صورت چندرسانه ای پاسخگو باشد.

در این قسمت حجة الاسلام و المسلمین رضایی از اعضای دفتر استفتائات موضوعات زیر را مطابق با فتاوی حضرت آیت الله العظمی خامنه ای مدظله العالی تبیین و تشریح می نماید.

•    کشیدن سیگار و مساله احتیاط واجب در بطلان روزه
•    آیا کسی که نمی تواند سیگار را ترک کند مجاز به خوردن روزه می باشد؟
•    تزریق آمپول و سرم در ماه مبارک رمضان

دانلود و دریافت فایل تصویری

اگر در سجده دست مرد تا آرنج روی زمین باشد چه حکمی دارد؟

29ام خرداد, 1395

اگر در سجده دست مرد تا آرنج روی زمین باشد چه حکمی دارد؟

پاسخ:

 

اشکال ندارد، هر چند برای مردان مستحب است آرنج ها را از زمین جدا نگهدارند.

منبع : دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت الله العظمی خامنه اینرم افزار همراه با ملبغان ۲

24ام خرداد, 1395
نرم افزار همراه با ملبغان 2 عرضه شد


به گزارش نورسافت؛ مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی، در پی انتشار آثار عالمان اسلامی در قالب نرم افزار کتابخانه‌ای، دومین نسخه از لوح فشرده مجموعه آثار حجت الاسلام والمسلمین محمود اکبری را با عنوان “همراه با مبلغان – نسخه ۲” عرضه کرد.

بر اساس این گزارش؛ نرم افزار فوق، مشتمل بر متن کامل آثار حجت الاسلام والسملین محمود اکبری در موضوعات، اجتماعی، اعتقادی، اخلاقی، تربیتی، فقهی و آموزشی می باشد که در ادامه فهرستی از عناوین این کتب آورده شده است:

۱. احكام اموات
۲. احكام آسان
۳. احكام آموزشى دختران
۴. احكام پزشكى
۵. احكام حق الناس
۶. احكام حوادث طبيعى
۷. احكام خانواده
۸. احكام داستانى
۹. احكام دو دقيقه اى
۱۰. احكام دو دقيقه اى (همراه)
۱۱. احكام رمضان
۱۲. احكام روابط محرم و نامحرم
۱۳. احكام شعرى كودكان
۱۴. احكام عددى
۱۵. احكام معيارى
۱۶. احكام مقدسات
۱۷. احكام مناسبت ها
۱۸. احكام منتظران
۱۹. احكام موبايل و رسانه‌‏ها
۲۰. احكام ويژه روستا
۲۱. اخلاق و احكام كارمندى
۲۲. ارزش هاى اخلاقى در احاديث عددى
۲۳. از واجبات چه مى دانيم؟
۲۴. اسراف، تباهى سرمايه ها
۲۵. امر به معروف، روش صالحان
۲۶. آداب و احكام اعتكاف
۲۷. آداب و احكام خوردنى ها
۲۸. آداب و احكام قرآن
۲۹. براى ريحانه
۳۰. برترين نماز
۳۱. بيمارى هاى اخلاقى و درمان هاى قرآنى
۳۲. پسران چه مى پرسند؟
۳۳. جشن عروسى
۳۴. جنگ جوان
۳۵. جوان و ندامت
۳۶. چگونه اردو برگزار كنيم
۳۷. حلال و حرام
۳۸. خرافه ها و واقعيت ها
۳۹. خود و ناخود
۴۰. خوش بينى و بد بينى
۴۱. ۲۰۰ معماى احكام، همراه با جدول هاى احكام
۴۲. دختران چه مى پرسند؟
۴۳. دختران و مزاحمت ها
۴۴. راه و رسم دوستى
۴۵. رفتار والدين با دختران جوان
۴۶. ره توشه زيارت
۴۷. شيوه هاى جذاب سازى احكام
۴۸. صدف هاى قرآنى
۴۹. عجله و شتاب زدگى
۵۰. عطر رمضان
۵۱. عفت و پاكدامنى در اسلام
۵۲. عيب جويى و عيب زدايى
۵۳. غم و شادى در سيره معصومين عليهم السلام
۵۴. غيرتمندى و آسيب ها
۵۵. كاسب بهشتى
۵۶. مذهب گرايى و مذهب گريزى جوانان
۵۷. مشيت الهى در سبب سازى و سبب سوزى
۵۸. معيارهاى زندگى
۵۹. مهارت هاى بيان حديث
۶۰. مهارت هاى زندگى
۶۱. مهارت هاى كلاس دارى
۶۲. مهارتهاى آموزش اخلاق
۶۳. نكته هاى ناب اخلاقى
۶۴. نگاهى به حق الناس
۶۵. نگاهى به فلسفه احكام
۶۶. والدين و احكام كودكان

همچنین چندین قطعه فیلم سخنرانی حجت الاسلام اکبری در مورد احکام شرعی و شیوه‌های بیان و آموزش آنها، در این برنامه ارائه شده است.

در این نسخه از همراه با مبلغان، امکان استفاده از فلش کارت‌های آموزش احکام شرعی در زمینه “احکام پنج‌گانه"، “روزه و ماه مبارک رمضان"، “مقدمات، واجبات و مبطلات نماز"، “نجاسات و پاک‌کننده‌ها"، “جانوران” و “محرم و نامحرم” فراهم آورده شده است.

جستجوی پیشرفته در متن، امکان قرار دادن نمایش دو کتاب در کنار یکدیگر جهت مقایسه، ارتباط واژگان متون با چند دوره لغتنامه عربی و فارسی به همراه دسترسی به ریشه و مشتق کلمات، کتابشناسی، انتقال متن به Word، یادداشت‌برداری، حاشیه نویسی، علامت گذاری و … از جمله قابلیت‌های این نرم افزار می‌باشند.

علاقه‌مندان می‌توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر به نشانی زیر مراجعه نمایند:حکم قاطع رهبر انقلاب علیه اهانت به زوجات پیامبرصلی الله علیه و آله

23ام خرداد, 1395

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در دیدار دست اندرکاران همایش صدف کوثر - تکریم حضرت خدیجه فرموده‌اند:

«تعریض به سایر زوجات مطهرات پیغمبر نبایستی باشد. بالاخره زوجات پیغمبر محترمند؛ هر کسی به اینها اهانت کند - هر کدامشان باشد- به پیغمبر اهانت کرده؛ این را من قاطعا عرض میکنم… امیر المومنین با جناب عایشه آن رفتار را کرد… با زنی که به جنگ او آمده این جور با احترام رفتار کرد. به خاطر اینکه همسر پیغمبر بود و الا امیرالمؤمنین که از کسی ملاحظه ندارد. بنابراین حتما تعریض بایستی وجود نداشته باشد.»

حکم قاطع رهبر انقلاب در عینیت اهانت به زوجات مطهرات پیامبر (صلی‌الله‌علیه‌وآله) با اهانت به پیامبر (صلی‌الله‌علیه‌وآله) برای اولین بار درجدیدترین شماره‌ی خط حزب‌الله منتشر شد.

ادامه »

رساله آموزشی | احکام روزه

22ام خرداد, 1395

به مناسبت حلول ماه مبارک رمضان، پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR مجموعه احکام روزه را که برگرفته از کتاب رساله آموزشی است، منتشر نموده است.

در این مجموعه‌ی آموزشی، علاوه بر موارد موجود در رساله‌ی «اجوبة الإستفتائات»، استفتائات جدید نیز اضافه و از جزوه‌های دروس خارج فقه معظّمٌ‌له نیز بهره گرفته شده است، تا بر غنای آموزشی مجموعه،‌ بر طبق اسلوب و بیان معظم‌له اضافه شود.
شایان ذکر است که دفتر استفتائات حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای این رساله‌ی آموزشی را تأیید و عمل به آن را مجزی اعلام کرده است. آنچه در زیر می‌آید “دروس پنجاه‌وهشتم تا شصت‌و‌پنجم” جلد اول رساله‌ی آموزشی است.
 


برای دریافت این مجموعه اینجا را کلیک کنید.
همچنین می‌توانید برای دریافت پاسخ‌های آیت‌الله العظمی خامنه‌ای به استفتائات درباره «روزه»، اینجا را کلیک نمایید.


۱. معنای روزه
«روزه» در شرع مقدس اسلام آن است که انسان در تمام روز (از طلوع فجر تا غروب آفتاب) با قصد اطاعت از فرمان خداوند از خوردن و آشامیدن و چیزهای دیگری که به تفصیل گفته خواهد شد خودداری کند.
توجه:
http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/breadcrump.gif معیار شرعی در مورد وقت روزه، فجر صادق است نه کاذب، و احراز آن موکول به تشخیص مکلف است.
http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/breadcrump.gif در طلوع فجر (وقت وجوب امساک برای روزه گرفتن) فرقی بین شبهای مهتابی و غیر مهتابی نیست.
http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/breadcrump.gif مقتضی است که مؤمنین محترم «اَیَّدَهُمُ اللهُ تَعَالی» جهت رعایت احتیاط در امساک روزه، همزمان با شروع اذان صبح از رسانه‌ها برای روزه امساک نمایند.
http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/breadcrump.gif هرگاه برای روزه‌دار اطمینان حاصل شود که اذان از هنگام داخل شدن وقت شروع شده جایز است به صرف شروع اذان، افطار نماید و صبر کردن تا پایان اذان لازم نیست.

ادامه »

در چه مواردی روزه مسافر صحیح است؟

18ام خرداد, 1395

 
در آستانه ماه مبارک رمضان احکامی از «روزه‌داری و مسافرت» منتشر می‌شود.
هر چند روزه مسافری که قصد اقامت ده روز در مکانی را ندارد صحیح نیست، ولی مراجع تقلید، مواردی را از عموم این قاعده استثنا نموده‌اند، که شرح آن چنین است:
 
1. مسافر مى‌تواند براى خواستن حاجت، سه روز در مدینه طیبه، روزه مستحبى بگیرد.[1] (هر چند قصد اقامتِ کمتر از ده روز در آن شهر را داشته باشد) و احتیاط آن است که این سه روز، پشت سر هم بوده و در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه و جمعه باشد.[2]
 
2. اگر حاجى توانایی قربانی نداشته باشد، یعنى نه حیوانى براى قربانى دارد و نه پول آن را، چنین شخصى باید سه روز در سفر حج، و هفت روز پس از بازگشت (مجموعاً ده روز) روزه بگیرد. و آن سه روز را که در سفر حج بجاى قربانى روزه مى‌گیرد باید پشت سر هم بوده و بنا بر احتیاط واجب از هفتم تا نهم‌ ماه ذى الحجّه باشد.[3]  
 
3. اگر فردی نذر کند روزه بگیرد و روز آن را معین نکند، نمى‌تواند آن را در سفر به جا آورد، ولی اگر نذر کند در روز معینى روزه بگیرد و در آن روز مسافر باشد، دو صورت دارد:
 
 الف: این‌گونه نذر کند که مثلاً در روز جمعه که مسافر هستم، روزه بگیرم، یا اینکه نذر کند در روز جمعه روزه بگیرم، چه مسافر باشم یا نباشم، در این صورت موظف به انجام روزه در آن روز است هر چند مسافر باشد و روزه وی صحیح است.[4]
 
ب: این‌گونه نذر کند که مثلاً در روز جمعه روزه بگیرم، ولی هیچ قیدی درباره‌ی انجام آن در سفر نیاورد. در این صورت نیز عده‌ای از مراجع تقلید انجام روزه در سفر را صحیح شمرده‌اند،[5] ولی برخی فقها[6] در این‌باره می‌گویند:
 
بنابر احتیاط تا ناچار نشده نباید در آن روز به سفر رود و اگر در سفر باشد باید قصد کند که ده روز در جایى بماند و آن روز را روزه بگیرد و در صورتى که روزه نگیرد لازم است روزه آن روز را قضا کند، ولی کفاره‌ای بر وی واجب نیست.[7]
 
پی نوشت‌ها:
[1]. امام خمینی، توضیح المسائل (محشّی)، گردآورنده: بنی‌هاشمی خمینی، سید محمدحسین، ج‌1، ص 953، دفتر انتشارات اسلامی، قم، چاپ هشتم، 1424ق.
[2]. آیات عظام: مکارم، فاضل ،خوئى، تبریزى، سیستانى، زنجانى.
[3]. آیات عظام بهجت، تبریزى، خویى: (سه روز اول را مى‌تواند پس از شروع به اعمال عمرۀ تمتّع از اول ماه ذى حجه بگیرد)؛ آیات عظام گلپایگانى و صافى: (این 3 روز باید یا کاملًا قبل از عید قربان قرار گیرد، در هفتم، هشتم و نهم، و یا پس از بازگشت از منىٰ تا آخر ذى حجه)؛محمودى، محمد رضا، مناسک حج (محشّٰى)، ص 508 - 509، تهران، نشر مشعر، ویرایش‌جدید، 1429 ه‍ ق.
[4]. آیت الله بهجت: (بنا بر احتیاط واجب روزۀ مستحبى را‌ در سفر به نیت رجاء باید گرفت)؛ آیت الله شبیری: (لازم نیست این نذر قبل از رفتن به مسافرت باشد، بلکه مى‌تواند بعد از شروع سفر نذر کند که در همان سفر روزه بگیرد).
[5]. آیات عظام: امام خمینی، خامنه‌ای، فاضل، سیستانی، خوئى، تبریزى، صافی؛ آیات عظام: سیستانی، خوئى، صافی و تبریزى: (هر چند بهتر آن است که تا ناچار نشود مسافرت نکند و اگر در سفر است قصد اقامت نماید).
[6]. آیات عظام: گلپایگانى، نورى، اراکی، مکارم، شبیری.
[7]. ر.ک: امام خمینی، توضیح المسائل (محشّی)، ج‌1، ص 951 - 952.
 
منبع: اسلام کوئست

علت حرام‌گوشت بودن ماهیان بدون پولک چیست؟ /خوردن کدام آبزیان دریایی حلال است؟

13ام خرداد, 1395

در این گزارش حکم شرعی خوردن گوشت خرچنگ، لابستر، کوسه و غیره از نظر مراجع عظام تقلید بیان شده است. 

 

خداوند در آیات 164 و 173 سوره بقره، 157 سوره اعراف، 106 سوره مائده، 14 سوره نحل، 12 سوره فاطر و 12 سوره جاثیه حکم شرعی حیوانات حلال گوشت و حرام گوشت را بیان کرده و خوردن مردار، گوشت خوک و گوشت حیوانی که برای غیر خدا ذبح شده را ممنوع شمرده است.
 
خداوند در این آیات پاکیزه‌ها را حلال و ناپاکی‌ها را حرام اعلام کرده است اما حکم شرعی تناول گوشت انواع حیوانات توسط پیامبر اکرم(ص) و امامان معصوم علیه السلام تشریح شده است.
 
فقهای و دانشمندان دینی از میان آبزیان دریایی فقط ماهیان دارای فلس (پولک) و میگو را حلال گوشت دانسته‌اند و بیشتر آنها خوردن لابستر، خرچنگ، هشت پا و صدف دریایی را حرام اعلام کرده‌اند.
 
حجت‌الاسلام و المسلمین بهاری در گفتگو با خبرنگار قرآن و عترت باشگاه خبرنگاران جوان با اشاره به حلال یا حرام گوشت بودن آبزیان دریایی اظهار داشت:
خداوند در سوره فاطر می فرماید: «این دو دریا یکسان نیست ما از آب شیرین و گوارا و خنک به شما می دهیم و از همان آب گوشت تازه می‌گیرید و از آب تلخ و شور هم گوشت تازه هست برای خوردن»
اما به صراحت شرط پولک دار بودن را برای ماهیان بیان نشده است.
 
وی افزود: با وجود اینکه خداوند در قرآن به شرط پولک‌دار بودن ماهی اشاره نمی‌کند اما تقسیم و تفسیر آن را برعهده پیامبراکرم(صلی الله علیه و آله) و اهل بیت علیهم السلام گذاشته است.
 
این کارشناس مذهبی به نقل از کتاب «وسائل الشیعه» گفت: در روایات از امام صادق علیه السلام نقل شده است که «ماهی را که پولک‌دار است را بخورید و حضرت علی علیه السلام نیز در بازار مردم را از خوردن و فروش ماهی های بدون پولک منع می کردند.»
 
وی با اشاره به دلایل منع خوردن ماهیان بدون پولک خاطر نشان کرد: از دلایل آن می‌توان به گوشت‌خوار بودن ماهیان بدون پولک ، مردار خوار بودن آنها و آلودگی بدن و گوشت آنها به خاطر نبود پولک اشاره کرد.
 
بهاری افزود: ماهی‌های پولک‌دار گیاه‌خوار بوده و به واسطه فلس‌ها از آلودگی‌های دریا در امان هستند.
 
وی یادآور شد: پیامبر اسلام(صلی الله علیه و آله) تنها آبزیان پولک دار و میگو را حلال اعلام کرده‌اند که میگو هم به این دلیل که تمام عمرش را در آب بوده و در همان آب تخم‌ریزی و زندگی می‌کند، حلال اعلام شده است.
 

در همین راستا استفتائات مراجع عظام تقلید پیرامون خوردن گوشت حیوانات دریایی به تفصیل آمده است:
 
امام خمینی(ره):
اگر ماهی فلس دار را زنده از آب بگیرند و بیرون آب جان دهد، پاک و خوردن آن حلال است، و چنانچه در آب بمیرد پاک است ولی خوردن آن حرام می باشد و ماهی بی فلس را اگرچه زنده از آب بگیرند و بیرون آب جان دهد حرام است.

ادامه »

انواع روزه

9ام خرداد, 1395

معنای روزه

 «روزه» در شرع مقدس اسلام آن است كه انسان در تمام روز (از طلوع فجر تا مغرب) با قصد اطاعت از فرمان خداوند از خوردن و آشاميدن و چيزهای ديگری كه به تفصيل گفته خواهد شد خودداری كند.

روزه از يک نظر بر چهار نوع است:

ـ روزه‌ی واجب، مثل روزه‌ی ماه مبارك رمضان.
ـ روزه‌ی مستحب، مثل روزه‌ی ماه رجب و شعبان.
ـ روزه‌ی مكروه، مثل روزه‌ی روز عاشورا.
ـ روزه‌ی حرام، مثل روزه‌ی عيد فطر (اول ماه شوال) و قربان (دهم ماه ذی‌الحجه).

روزه‌های واجب

روزه‌های واجب عبارتند از:
ـ روزه‌ی ماه مبارك رمضان.
ـ روزه‌ی قضا.
ـ روزه‌ی كفاره.
ـ روزه‌ی قضای پدر و مادر.
ـ روزه‌ی مستحبی كه به واسطه‌ی نذر و عهد و قسم واجب شده است.
ـ روزه‌ی روز سوم از ايام اعتكاف.
ـ روزه‌ی بدل از قربانی در حج تمتع*.


* اگر حاجی در حج، قدرت بر قربانی نداشته و نتواند قرض کند بايد به‌جای آن ده روز روزه بگيرد که سه روز آن را در سفر حج و هفت روز آن را در وطنش می‌گيرد.


روزه روز عاشورا

آيا روزه گرفتن در روز عاشورا جايز است؟
ج) کراهت دارد.

روزه سکوت

شنيده‌ام که گرفتن روزه سکوت حرام است، ولی بعضی می‌گويند در صورت نذر حلال است. آيا چنين گفته‌ای صحيح است؟

ج) حرام است.

روزه زن و فرزند

در اقسام روزه‌های حرام می‌فرمايند: روزه زوجه اگر مزاحم حق زوج باشد، و روزه‌ی فرزند اگر موجب اذيت و رنج پدر و مادر گردد؛ حال سؤال اين است که اين روزه فقط شامل روزه‌ی مستحبی است يا شامل روزه‌ی واجب موسّع هم مي‌شود؟
ج) شامل روزه‌ی واجب نمی‌شود.

>

جرم مهر نماز

9ام خرداد, 1395

جرم مهر نماز

منبع: دفتر مقام معظم رهبری (مدظله العالی)

راه‌ هاى ثبوت هلال ماه رمضان و شوال (۱)

8ام خرداد, 1395

 

آیت الله تبریزی

 

کرسی خارج فقه آیت الله‌ العظمی‌ تبریزی
وقتى ماه از محاق خارج شود به صورتى که براى اهل زمین به شکل هلال قابل رؤیت باشد ماه جدید داخل شده و دخول ماه رمضان، موضوع وجوب روزه در آن ماه بر مکلّفین است.

«راه‌ هاى ثبوت هلال ماه رمضان و شوال (1)»

فصل فی طرق ثبوت هلال رمضان و شوال للصوم و الافطار و هی امور؛ [العروة الوثقی/2/223]

* الاول: رؤیة المکلف نفسه

رؤیت

اولین راه براى ثبوت اول ماه، رؤیت هلال است اگرچه فقط شخص مکلف آن ‌را ببیند بر او روزه آن‌ روزش واجب مى ‌شود. در صحیحه‌ على ‌بن جعفر آمده که از برادر بزرگوارش امام موسی‌ بن جعفر‌ علیه ‌السلام پرسید: «عن من یرى هلال شهر رمضان وحده لا یبصره غیره أله أن یصوم؟ فقال: إذا لم یشک فیه فلیصم وحده و إلا یصوم مع ‌الناس اذا صاموا» (وسایل ‌الشیعه/١٠/٢٦١/ح٢)

الثانی: التواتر. الثالث: الشیاع المفید للعلم و فی حکمه کل ما یفید العلم و لو بمعاونة القرائن فمن حصل له العلم بأحد الوجوه المذکورة وجب علیه العمل به و إن لم یوافقه أحد بل و إن شهد و رد الحاکم شهادته. [العروة الوثقی/2/223]

و لازم نیست خود مکلف هلال را رؤیت کند بلکه اگر به ‌واسطه‌ تواتر رؤیت از دیگران یا شیاع مفید علم و هر چیز دیگرى علم به تحقق رؤیت پیدا کند روزه بر او واجب مى ‌شود.

ادامه »

خلف وعده حرام است یا مکروه؟!

6ام خرداد, 1395
چند استفتاء از آیت الله العظمی شبیری زنجانی:
آیت الله العظمی شبیری زنجانیحضرت آیت الله شبیری زنجانی به استفتائاتی دربار «دفاع از کسی که از او غیبت شده»، «ضابطه حلال بودن آبزیان»، «انجام قضای نماز صبح قبل از ادای نماز ظهر»، «اعراض از وطن»، «خلف وعده» و … پاسخ گفتند.

خبرگزاری «حوزه»، متن سؤالات و پاسخ این مرجع تقلید را منتشر می کند.

* دفاع از کسی که از او غیبت شده

پرسش: آيا بر شنوندۀ غیبت واجب است كه به یاری فرد غیبت شده بر خیزد و از او دفاع نماید و آن غیبت را از او دفع کند؟

پاسخ: در صورت امکان واجب است.

* معیار حلال بودن آبزیان

پرسش: ضابطه در حلال یا حرام بودن آبزیان چیست؟ آیا در صورت حرام بودن، خرید و فروش آنها نیز حرام است؟

پاسخ: به طور کلی از حیوانات دریایی غیر از ماهی فلس دار و میگو، بقیه حرام اند و منظور از فلس دار بودن این است که ماهی ذاتاً پولک دار باشد، اگر چه پولکهایش ریخته باشد و نیز لازم نیست همه بدن ماهی پولک داشته باشد. پولکی که با چشم غیر مسلح دیده نمی شود، موجب حلیت نیست. در فرض حرمت اکل، خرید و فروش و حمل و نقل برای آن نیز جایز نیست.

ادامه »

حکم مربای انگور از لحاظ شرعی

3ام خرداد, 1395

انگور

مراجع عظام تقلید در پاسخ به یک استفتاء حکم مربای انگور را بیان کردند.

متن سئوال و پاسخ‌های مراجع عظام تقلید به شرح ذیل است.

*سئوال

در یک مجله ی آشپزی برای تهیه ی مربای انگور نوشته بود: انگور را بجوشانید،سپس آنرا صاف کرده،مجددا با شکر خوب بجوشانید تا قوام بیاید ،آیا این انگور مشکل پیدا نمی کند؟ آیا نجس می شود؟

*پاسخ مراجع عظام تقلید؛

 * آیت الله العظمی خامنه ای: اگر فقط مقداری از انگور تبخیر شود خوردن آن حرام است مگر اینکه دو سوم آن تبخیر شود و شیره شود.

*  آیت الله العظمی مکارم شیرازی:‌ خوردن چنین مربای انگوری اشکال دارد

*  آیت الله العظمی وحید خراسانی:  اگر انگور يا آب انگور به واسطه پختن جوش بيايد ، پاك ولى خوردن آن حرام است ، و اگر به غير آتش جوش بيايد خوردن آن حرام و بنابر احتياط نجس است.آب انگورى كه به آتش جوش بيايد ، حرام مى شود ، و اگر آن قدر به آتش بجوشد كه دو قسمت آن كم شود و يك قسمت آن بماند ، حلال مى شود ، و در بالا گذشت كه به جوش آمدن به آتش نجس نمى شود ، و اگر به غير آتش جوش بيايد حرام و بنابر احتياط واجب ،نجس مى شود ، و احتياط واجب آن است كه به غير از سركه شدن پاك و حلال نمى شود.

 * آیت الله شبیری زنجانی:‌ اگر انگور و آب انگور به خودى خود يا به سبب پختن جوش بيايد، خوردن آن حرام و بنابر احتياط نجس مى‌باشد. مگر دو سوم آن به سبب جوشیدن کم شود

 * آیت الله العظمی فاضل لنکرانی(ره): اگر آب انگور به وسیله پختن یا خود به خود جوش بیاید خوردن آن حرام می شود، ولی نجس نیست، لیکن اگر بعد از جوش آمدن به مقداری جوشانده شود که در اثر جوشاندن دوسوم آب انگوراز بین برود و تبخیر شود، خوردن آن حلال می شود.

  *استفتاء‌ از سایت مراجع عظام

احکام معاشرت با بهائیان/ چرا پیروان بهائیت کافر حربی‌اند؟

29ام اردیبهشت, 1395

در اسلام علما و فقهای دینی پیروان فرقه ضاله بهاییت را کافر حربی می‌دانند.

بهائیت فرقه‌ای است که میرزا حسینعلی نوری ملقب به «بهاء‌الله» آن را در سال 1241 هجری شمسی آن را بنیان نهاد و ادعای پیامبری پس از فرستادگانی چون مسیح(ع) و حضرت محمد(ص) را کرد! برای نمایان شدن دروغین بودن این فرقه ضاله همین بس که مرکز اصلی بهائیان در شهر حیفا و فلسطین اشغالی واقع شده و صهیونیست‌ها بزرگترین حامیان آنان در جهان هستند. در اسلام علما و فقهای دینی پیروان فرقه ضاله بهاییت را کافر حربی می‌دانند، کافری که با مسلمانان پیمان ذمه نبسته و از احکام دولت اسلامی اطاعت نمی‌کند. اگرچه اقلیت‌های دینی بسیاری از جمله مسیحیان و یهودیان در ایران زندگی می‌کنند اما این پیروان اهل کتاب به اصول ذکر شده در قانون اساسی جمهوری اسلامی پایند هستند و خود را ملزم به پیروی از آن می‌دانند. این در حالی است که بهائیان نه تنها الزامی به اطاعت از قوانین کشور جمهوری اسلامی ندارند، بلکه همواره به صورت آشکار و پنهان به ایجاد دسیسه های سیاسی و تفرقه افکنی علیه نظام اسلامی مشغول بوده و هستند. در ادامه این گزارش فتاوا و استفتائات مراجع عظام تقلید در خصوص احکام شرعی معاشرت با بهائیان را می‌خوانید:
 
امام خمینی(ره):
سؤال: آیا خواندن كتب غیر اسلامی مانند بهائیت و كمونیستی و سایر مرام های الحادی حرام است؟
جواب: اگر خوف انحراف در بین باشد باید ترك كنند. 
سؤال: زدواج زن مسلمان با مرد بهايى چه صورت دارد؟
جواب :ازدواج با فرقه ضاله بهائيه باطل است.
 
آیت‌الله خامنه‌ای:
سؤال: لطفاً به سؤالات زیر پاسخ فرمایید: 1. معاشرت و همنشینی و دست دادن دانش‏آموزان مسلمان با دانش آموزان پیرو فرقه گمراه بهائیت، اعم از این که دختر باشند یا پسر، مکلّف باشند یا غیر مکلّف، در داخل مدرسه یا خارج از آن، در دوران ابتدایی، متوسطه و پیش دانشگاهی، چه حکمی دارد؟ 2. رفتار استادان و مربیان با دانش ‏آموزانی که بهایی بودن خود را آشکار می‏کنند و یا یقین داریم که بهایی هستند، چگونه باید باشد؟ 3. استفاده از وسایلی که همه دانش ‏آموزان از آنها استفاده می‌‏کنند مانند شیر آب آشامیدنی، شیر توالت و آفتابه آن، صابون و مانند آن، با این که علم به مرطوب بودن دست و بدن داریم، چه حکمی دارد؟
جواب: همه پيروان فرقه گمراه بهائيت محکوم به نجاست هستند و در صورت تماس آنها با چيزى، مراعات مسائل طهارت در رابطه با آنها، نسبت به امورى که مشروط به طهارت است، واجب است. ولى رفتار مديران و معلمان و مربيان با دانش‏ آموزان بهايى بايد بر اساس مقررات قانونى و اخلاق اسلامى باشد.
سؤال: خواهشمندیم تکلیف مؤمنین را در برخورد با فرقه گمراه بهائیت و آثار حضور پیروان آن در میان جامعه اسلامی، بیان فرمایید.
جواب: همه مؤمنين بايد با حيله‏ها و مفاسد فرقه گمراه بهائيت مقابله نموده و از انحراف و پيوستن ديگران به آن جلوگيرى کنند.
سؤال: گاهی بعضی از پیروان فرقه گمراه بهائیت برای ما غذا یا چیز دیگری می‏آورند، آیا استفاده از آنها برای ما جایز است؟
جواب: از هرگونه معاشرت با اين فرقه ضالّه مضلّه، اجتناب نماييد.
سؤال: بهائیان بسیاری در اینجا کنار ما زندگی می‏کنند که رفت و آمد زیادی در خانه‏های ما دارند. عده‏ای می‏گویند که بهایی‏ها نجس هستند و عده‏ای هم آنها را پاک می‏دانند. این گروه از بهایی‏ها اخلاق خوبی از خود آشکار می‏کنند، آیا آنها نجس هستند یا پاک؟
جواب: آنها نجس و دشمن دين و ايمانِ شما هستند، پس فرزندان عزيزم جدا از آنها بپرهيزيد.

ادامه »

چه کسانی با شیر خوردن مَحرم می شوند؟

26ام اردیبهشت, 1395

 

 

آیت الله مکارمحضرت آیت الله مکارم شیرازی در پاسخ به استفتائاتی، احکام مَحرمیت و ازدواج خویشان رضاعی را بیان کردند.

 

* حکم ازدواج فرزندان مادر رضاعی با برادران و خواهران کودک شیر خورده

پرسش: چنانچه کودکی شیر زنی را با شرایط آن بخورد برادران و خواهران او می توانند با فرزندان آن زن ازدواج کنند؟

پاسخ: آن کودک شیر خورده، نسبت به تمام فرزندان آن زن محرم است، ولى برادران و خواهران او می توانند با فرزندان آن زن ازدواج کنند.

* محارم رضاعی شیرخوار

پرسش: چه کسانی به کودکی که از غیر مادر خود شیر می خورد، محرم می شوند؟

پاسخ: هرگاه زنى کودکى را با شرایط شرعی، شیر دهد آن بچه به این عدّه محرم مى‏شود: 1- خود آن زن و او را مادر رضاعی مى ‏گویند. 2- شوهر آن زن که شیر مربوط به اوست و او را پدر رضاعی گویند. 3- پدر و مادر آن زن هر چه بالا روند، اگر چه پدر و مادر رضاعی او باشند. 4- بچه ‏هایى که از آن زن به دنیا آمده ‏اند یا به دنیا مى ‏آیند. 5- بچه ‏هاى اولاد آن زن هر چه پایین روند چه از اولاد او به دنیا آمده، یا اولاد او آنها را شیر داده باشند. 6- خواهر و برادر آن زن اگر چه رضاعی باشند. 7- عمو و عمّه آن زن اگر چه رضاعی باشند. 8- دایى و خاله آن زن اگر چه رضاعی باشند. 9- اولاد شوهر آن زن که مربوط به اوست هر چه پایین روند، اگر چه اولاد رضاعی او باشند. 10- پدر و مادر شوهر آن زن که مربوط به آن شوهر است هر چه بالا روند. 11- خواهر و برادر شوهرى که مربوط به اوست اگر چه خواهر و برادر رضاعی او باشند. 12- عمو و عمّه و دایى و خاله شوهرى که شیر مربوط به اوست هر چه بالا روند اگر چه رضاعی باشند، همچنین عدّه دیگرى که در مسایل بعد گفته مى ‏شود به واسطه شیر دادن محرم مى ‏شوند.

پرسش: آیا شوهر زنی که به بچه دیگری شیر می دهد، به خواهران شیرخوار محرم می باشد؟

پاسخ: هرگاه زنى بچه ‏اى را با شرایط شیر دادنی که موجب محرمیت می گردد شیر دهد شوهر آن زن که شیر مربوط به اوست به خواهرهاى آن بچه محرم نمى ‏شود، ولى احتیاط مستحب آن است که با آنان ازدواج نکند، همچنین خویشان شوهر با خواهر و برادر آن بچه محرم نمی شوند.

ادامه »

حکم حبس زوج در صورت نپرداختن مهریه

23ام اردیبهشت, 1395

آیت الله العظمی صافی گلپایگانی

حضرت آیت الله صافی به استفتا با موضوع: «حبس زوج در صورت عدم استطاعت در پرداخت مهريه» پاسخ گفتند.

حبس زوج در صورت عدم استطاعت در پرداخت مهريه

 سؤال:

به استحضار مبارك می ‌رساند متأسفانه مهريه ‌های سنگين در جامعه رواج پيدا كرده كه خود باعث بر هم ‌ريختن كانون ‌های گرم خانواده شده است.

 در برخی از همين خانواده‌ ها كه زوج به علّت سنگينی مهريه، توان پرداخت آن را ندارد، زوجه مهريه را به اجرا می‌ گذارد و باعث بازداشت و حبس زوج می ‌گردد. بفرماييد آيا از نظر اسلام، مجازات حبس در صورتی كه زوج استطاعت در پرداخت مهريه‌ را نداشته باشد، شرعی و جايز است؟

 پاسخ:

به طور كلّی چنانچه مديون (بدهكار)، قادر بر اداء بدهی خود نيست؛ مهريه باشد يا غير آن، بايد به او مهلت داده شود، و حبس او شرعاً جايز نيست.

 والله العالم

منبع:حوزه

ایستادن روی قبر

22ام اردیبهشت, 1395

سوال:

حکم ایستادن و نشستن بر روی سنگ قبر اموات در قبرستان چیست؟

پاسخ:

مقام معظم رهبری (مدظله العالی)

فی نفسه اشکال ندارد.

آیت الله مکارم شیرازی (مدظله العالی)

حرام نیست ولی بهتر این است که روی قبر مؤمنان راه نروند.

 

حوزه نت

حکم وطن در محل کار

20ام اردیبهشت, 1395

آیا محل کار حکم وطن را دارد؟

جواب: اشتغال به کاری در مکانی موجب نمی شود که آن مکان وطن گردد، ولی اگر از محل سکونت تا محل کار که به مقدار مسافت شرعی با هم فاصله دارند، در هر ده روز حداقل یک مرتبه رفت و آمد نماید، نماز وی در آن‌جا تمام و روزه اش صحیح است.

اجوبه الاستفتائات، سوال۶۹۳

 

وقت فضیلت و وقت اختصاصی نمازهای یومیه

30ام فروردین, 1395

تعریف اصطلاحات:

وقت فضیلت: قسمتی از وقت نماز است که نماز در آن وقت دارای فضلیت است و خارج از آن وقت، فضیلت وارد شده را ندارد؛ مثل اول وقت.

وقت اختصاصی: قسمتی از وقت نماز است که مختص به همان نماز است که اگر در آن وقت مخصوص، عمدا نماز واجب ترتیبی دیگری خوانده شود؛ نماز باطل است. مثلا در نماز ترتیبی ظهر و عصر و مغرب و عشا، که اگر هر کدام در وقت اختصاصی دیگری خوانده شود؛ نماز باطل است. پس اگر فردی در آخر وقتِ نماز ظهر و عصر(نزدیک مغرب)، فقط به اندازه یک نماز چهار رکعتی وقت دارد؛ باید نماز عصر بخواند، هر چند که نماز ظهر را نخوانده باشد.[1]

اول وقت: لحظات آغازین انجام تکالیف با وقت معین، است. ادای نماز در اول وقت، مستحب مؤکد و تأخیر آن از اول وقت جز در مواردی مثل نماز جماعت و غیره، که تأخیر افضل است، مکروه می باشد.

آخر وقت: لحظات پایانی زمان انجام تکالیف دارای وقت معین، است. با درک آخر وقت نمازهای یومیه، حتی به اندازۀ یک رکعت، نماز به نیت اداء، گزارده می شود.

نماز صبح

وقت فضیلت نماز صبح: وقت فضیلت نماز صبح از اذان صبح تا بیست و یک دقیقه بعد از اذان صبح ادامه دارد.

ادامه »

چرا سجده بر ماکولات و ملبوسات جایز نیست؟

25ام فروردین, 1395

على بن احمد از محمّد بن ابى عبد اللَّه، از محمّد بن اسماعيل، از على بن عبّاس، از عمر بن عبد العزيز، از هشام بن حكم، وى مى گويد:

محضر امام صادق عليه السّلام عرض كردم: بفرماييد سجده بر چه چيز جائز و بر چه چيز جائز نيست؟

 حضرت فرمودند: جايز نيست سجده مگر بر زمين يا بر آنچه از زمين مى رويد به شرط آنكه مأكول يا ملبوس نباشد.

 عرض كردم: فدايت شوم، علّت آن چيست؟       

فرمود: زيرا سجود و خضوع و فروتنى براى خداى عزّ و جل است لذا سزاوار نيست كه آن را بر مأكول و ملبوس قرار دهند چه آنكه ابناء دنيا بندگان مأكولات و ملبوسات هستند و حال آنكه سجده‏ كننده در سجودش مشغول عبادت حق تبارك و تعالى است از اين رو شايسته نيست اين كه پيشانى خود را در حال سجود بر معبود ابناء دنيا كه فريفته او هستند بگذارد و سجده بر زمين افضل است زيرا نسبت به تواضع و خضوع در مقابل حق عزّ و جل رساننده تر مى باشد.

منبع: علل الشرائع / ترجمه ذهنى تهرانى، ج‏2، ص: 116

​کیفیت پاک شدن کف پا با راه رفتن

23ام فروردین, 1395

سوال: برای پاک شدن کف پا یا کفش، راه رفتن به مقدار پانزده گام شرط است. آیا این کار باید بعد از زوال عین نجاست صورت بگیرد یا پانزده گام رفتن با وجود عین نجاست کافی است؟ آیا پس از آن‌که عین نجاست با پانزده گام از بین رفت، کف پا یا کفش پاک می‏ شود؟

جواب. کسی که بر اثر راه رفتن روی زمین، کف پا یا کفش او، نجس شده است هرگاه تقریباً به قدر ده قدم روی زمین خشک و پاک راه برود، کف پا و کفش او پاک می‏ شود مشروط به این‌که عین نجاست، زائل شود.

سوال: آيا کف پا يا ته کفش با راه رفتن روی زمين ی که آسفالت شده، پاک می شود؟

جواب. زمين های آسفالت و يا آغشته به قير، پاک کننده کف پا يا ته کفش نيستند.

اجوبة الاستفتائات، سوال ۸۰و81

 

حکم بازی با آلات قمار در کامپیوتر

19ام فروردین, 1395

بازی های رایانه ای انواع و مراتب مختلفی دارد که شناخت آن ها برای انجام دهندگان بازی ها امری لازم و ضروری است.

به نقل از خبرگزاری«حوزه»، مراجع عظام تقلید به چهار استفتاء مقلدین با موضوع بازی های رایانه ای پاسخ گفته اند،متن سئوال وپاسخ مراجع درادامه می آید.

* دانلود بازی های رایانه ای رایگان

پرسش: برخی سایت ها، بازی های رایانه ای مجاز و حلال را به صورت رایگان برای دانلود در سایت خود قرار می دهند؛ آیا می توانیم این بازی ها را دانلود کنیم؟

پاسخ: بدون اجازۀ سازندگان بازی رایانه ای جایز نیست، مگر از کفار حربی باشد. (1)

* دانلود بازی های رایانه ای مستهجن

پرسش: آیا دانلود بازی های رایانه ای مستهجن و مبتذل جایز است؟

پاسخ: دانلود این گونه بازی ها حرام و مصادیق اشاعۀ فحشا می باشد و باید به صورت جدی از این کار اجتناب شود. (2)

* بازی با آلات قمار از طریق کامپیوتر

پرسش: آیا بازی با آلات قمار مانند پاسور، تخته نرد و… از طریق کامپیوتر با کامپیوتر جایز است؟

پاسخ: اگر با آلات قمار و شرط بندی (برد و باخت) باشد، حرام است. (3)

* بازی اینترنتی با پرداخت پول

پرسش: بعضی از سایت های خارجی بازی های اینترنتی دارند که باید ابتدا مقداری پول داد تا وارد بازی شد؛ اگر ببریم اصل پولمان و جایزه به ما تعلق می گیرد و اگر ببازیم پول خود را از دست می دهیم. آیا بازی کردن و پول دادن به این سایت ها جایز است؟

پاسخ: جایز نیست. (4)

پاورقی:

(1)- استفتاء پیامکی از دفاتر آیات عظام: خامنه ای، نوری همدانی، مکارم، 2/7/93.

(2)- استفتاء پیامکی از دفاتر آیات عظام: خامنه ای، سیستانی، مکارم، 12/6/93.

(3)- آیت الله العظمی سیستانی www.sistani.org، سؤال ها و جواب ها، بازی های کامپیوتری؛ استفتائات آیت الله العظمی بهجت، ج 4، ص 554، س 6444؛ جامع الاحکام ایت الله العظمی صافی گلپایگانی، ج1، ص303، س 1043؛ استفتاء پیامکی از دفتر آیت الله العظمی شبیری زنجانی، 12/12/93.

(4)- آیت الله العظمی خامنه ای، www.leader.ir، استفتائات جدید، قمار.

منبع: خبرگزاری حوزه/کتاب «احکام بازی های رایانه ای» محمود صادقی.

معیار حدود حجاب برای بانوانی که آرایش و زینت زنانه دارند

16ام فروردین, 1395

آیت الله سیستانی

 حضرت آیت الله سیستانی از مراجع تقلید در پاسخ به چند سئوال مقلدان خود، حدود و شرایط بانوان از زینت های زنانه را بیان کردند.

 متن سئوالات و پاسخ های این مرجع تقلید به شرح ذیل است.

 سئوال:آیا زن می تواند از انگشتر زینتی و یا دست بند و یا گردن بند به قصد آرایش استفاده کند و آیا چنان کاری حلال است یا حرام؟

 پاسخ معظم له: چنان کاری حلال است، امّا پوشاندن آنها از نامحرم، واجب می باشد مگر انگشتر و النگو به شرط ایمن بودن از وقوع در حرام و یا آشکار کردن آنها به انگیزه جلب توجه نامحرمان نباشد.

 سئوال: زنی که روی خود را نمی گیرد می تواند موهای صورت و ابروان را بردارد و پودر طبیعی و سبک بر صورت بزند؟

پاسخ:

 

برداشتن موی صورت، و باریک کردن ابروان، مانع از بازگذاشتن رو نمی شود به شرط آنکه از وقوع در حرام، ایمن باشد و بازگذاشتن صورت به انگیزه نگاه نامحرمان، نباشد، امّا پس از به کار بردن پودر و وسایل آرایشی، پوشاندن صورت واجب است.

ادامه »

​فوت بعضی از واجبات به سبب شرکت در عزاداری

14ام فروردین, 1395

سوال:

اگر بعضی از واجبات از مکلّف به سبب شرکت در مجالس عزاداری فوت شود مثلاً نماز صبح قضا شود، آیا بهتر است بعد از این در این مجالس شرکت نکند یا این‌که عدم شرکت او باعث دوری از اهل‌بیت(علیهم‌السلام) می‏ شود؟

جواب.

بدیهی است که نمازِ واجب، مقدم بر فضیلت شرکت در مجالس عزاداری اهل‏بیت(علیهم‌السلام) است و ترک نماز و فوت شدن آن به بهانه شرکت در عزاداری امام حسین(علیه السلام) جایز نیست، ولی شرکت در عزاداری به‌گونه‏ای که مزاحم نماز نباشد ممکن و از مستحبّات مؤکد است.

استفتائات جدید، مبحث مراسم عزاداری

                                                                                                                                                                                                                                             منبع:

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

 

​پیمودن مسافت شرعی بدون قصد

9ام فروردین, 1395

سوال: کسی که از محل سکونت خود به محل دیگری که کمتر از مسافت شرعی است، سفر کند و در خلال ایام هفته چندین بار از آن محل به محله‏ های دیگر برود، به‌ طوری که مجموع مسافت بیش از هشت فرسخ شود، چه وظیفه‏ ای دارد؟

جواب. اگر هنگام خارج شدن از منزل قصد پیمودن مسافت شرعی را نداشته و فاصله بین مقصد اول و محله ‏های دیگر هم به مقدار مسافت شرعی نباشد، حکم مسافر را ندارد.

منبع: پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری/اجوبة الاستفتائات، سوال ۶۶۳

احکام ​اعمال عید نوروز

6ام فروردین, 1395

سوال: نظر حضرت‌عالی راجع به عید نوروز چیست؟ آیا همانند عیدهایی که مسلمانان آن‌ها را جدی می‏گیرند مثل عید فطر و قربان، از نظر شرعی ثابت شده است یا این‌که فقط روز مبارکی محسوب می‏شود مثل روز جمعه و مناسبت‌های دیگر؟

جواب: هرچند نصّ معتبری مبنی بر این‌که عید نوروز از اعیاد دینی یا ایام مبارک شرعی‏ باشد، وارد نشده است، ولی جشن گرفتن و دید و بازدید در آن روز، اشکال ندارد، بلکه از این جهت که صله رحم می‏باشد مستحسن است.

اجوبة الاستفتائات، سوال

سوال: آیا آن‌چه راجع به عید نوروز و فضیلت و اعمال آن وارد شده، صحیح است؟ آیا انجام آن اعمال (اعم از نماز و دعا و غیره) به قصد ورود جایز است؟

جواب: انجام آن اعمال به قصد ورود، محل تأمل و اشکال است، بله انجام آن‌ها به قصد رجاء و امید مطلوب بودن، اشکال ندارد.

اجوبة الاستفتائات، سوال۱۴۶۷

منبع:

 

حکم ​معاشرت با افراد بی مبالات

5ام فروردین, 1395

سوال: اگر یکی از اقوام انسان مبادرت به ارتکاب معصیت کند و نسبت به آن لااُبالی باشد، تکلیف ما نسبت به رابطه با او چیست؟

جواب: اگر احتمال بدهید که ترک معاشرت با او موقتاً موجب خودداری او از ارتکاب معصیت می‏شود، به عنوان امر به معروف و نهی از منکر واجب است، و در غیر این صورت، قطع رحم جایز نیست.

اجوبة الاستفتائات، سوال ۱۰۵۸

​حکم خواندن نماز واجب در قطار، اتوبوس وهواپیما

3ام فروردین, 1395

سفر، تأثیراتی در نماز دارد و احکامی در مورد نماز بر مسافر مترتب می‌گردد که دانستن آن برای مکلفین ضروری است.

خبرگزاری «حوزه»برخی آداب و احکام نماز مسافر را از نگاه مراجع عظام تقلید منتشر می کند.

الف) انسان مسافر لازم است نمازهای چهار رکعتی خود را دو رکعت بخواند. ولی فقها می‌فرمایند این حکم، دارای هشت شرط می‌باشد:

1. سفر او كمتر از هشت فرسخ شرعى نباشد (هر فرسخ شش کیلومتر است)؛

2. از اول مسافرت قصد هشت فرسخ را داشته باشد؛

3. در بين راه از قصد خود برنگردد؛

4. نخواهد پيش‌از رسيدن به هشت فرسخ، از وطن خود بگذرد يا ده روز يا بيشتر در جايى بماند؛

5. براى كار حرام سفر نكند؛

6. از صحرانشين‌هايى نباشد كه در بيابان‌ها گردش مى‏كنند و هرجا آب و خوراك براى خود و حیوانات همراهشان پيدا كنند مى‏مانند و بعد از چندى به جاى ديگر مى‏روند؛

7. شغل او مسافرت نباشد؛

8. به حد ترخص برسد، يعنى از وطنش يا جايى كه قصد كرده ده روز در آن‌جا بماند، به قدرى دور شود كه ديوار شهر را نبيند و صداى اذان آن‌را نشنود. (توضیح‌المسایل محشی/1/183)

ادامه »

​حکم قطع رحم چیست

2ام فروردین, 1395

حکم قطع رحم چیست و آیا می توان از طریق امکانات روز صله رحم را به جا آورد؟

پاسخ:

قطع رحم، حرام است ولی صله‌ی رحم منحصر در ديد و بازديد نيست بلكه از طرق ديگر مانند تلفن، نامه و امثال آن نيز محقّق می‌شود.


منبع: دفتر مقام معظم رهبری (مدظله العالی)

احکام عزاداری ویژه ایام فاطمیه (سلام الله علیها)

19ام اسفند, 1394

۱ . در حسینیه‏ ها و مساجد بیشتر مناطق به‌خصوص روستاها مراسم شبیه‏ خوانی به اعتبار این‌که از سنت‌های قدیمی است برگزار می ‏شود که گاهی اثر مثبتی در نفوس مردم دارد، این مراسم چه حکمی دارند؟

جواب) اگر مراسم شبیه‏ خوانی مشتمل بر امور دروغ و باطل نباشند و مستلزم مفسده هم نباشند و با توجه به مقتضیات زمان باعث وهن مذهب حق هم نشوند، اشکال ندارند، ولی در عین حال بهتر است که به جای آن‌ها، مجالس وعظ و ارشاد و ذکر مصائب حسینی و مرثیه‌خوانی برپا شود.

اجوبه الاستفتائات سوال ۱۴۴۰

۲ . در بعضی از هیأت‏های مذهبی مصیبت‏هایی خوانده می‏شود که مستند به مقتل معتبری نیست و از هیچ عالم یا مرجعی هم شنیده نشده است و هنگامی که از خواننده مصیبت از منبع آن سؤال می‏شود، پاسخ می‏دهند که اهل‌بیت(علیهم‌السلام) این‌گونه به ما فهمانده‏اند و یا ما را راهنمایی کرده‏اند و واقعه کربلا فقط در مقاتل نیست و منبع آن هم فقط گفته‏های علما نمی‏باشد بلکه گاهی بعضی از امور برای مدّاح یا خطیب حسینی از راه الهام و مکاشفه مکشوف می‏شود، سؤال من این است که آیا نقل وقایع از این طریق صحیح است یا خیر؟ و در صورتی که صحیح نباشد، تکلیف شنوندگان چیست؟

جواب) نقل مطالب به‌ صورت مزبور بدون این‌که مستند به روایتی باشد و یا در تاریخ ثابت شده باشد، وجه شرعی ندارد مگر آن‌که نقل آن به عنوان بیان حال به حسب برداشت متکلّم بوده و علم به خلاف بودن آن، نداشته باشد و تکلیف شنوندگان نهی از منکر است به شرطی که موضوع و شرایط آن نزد آنان ثابت شده باشد.

اجوبه الاستفتائات سوال ۱۴۴۶

۳. از ساختمان حسینیه صدای قرائت قرآن و مجالس حسینی بسیار بلند پخش می‏شود به‌طوری که صدای آن از بیرون شهر هم شنیده می‏شود واین امر منجر به سلب آسایش همسایگان شده است و مسئولین و سخنرانان حسینیه اصرار به ادامه آن دارند، این عمل چه حکمی دارد؟

جواب) اگرچه اقامه مراسم و شعائر دینی در زمان‌های مناسب در حسینیه از بهترین کارها و جزو مستحبّات مؤکد می‏باشد، ولی واجب است برگزارکنندگان مراسم و عزاداران تا حد امکان از اذیّت و ایجاد مزاحمت برای همسایگان بپرهیزند هرچند با کم‏ کردن صدای بلندگو و تغییر جهت آن به طرف داخل حسینیه باشد.

اجوبه الاستفتائات سوال ۱۴۴۷

۴ . استفاده از آلات موسیقی مانند اُرگ (از آلات موسیقی و شبیه پیانو است) و سنج و غیر آن‌ها در مراسم عزاداری چه حکمی دارد؟

جواب) استفاده از آلات موسیقی، مناسب با عزاداری سالار شهیدان نیست و شایسته است مراسم عزاداری به همان صورت متعارفی که از قدیم متداول بوده برگزار شود.

اجوبه الاستفتائات سوال ۱۴۴۹

۵ . اگر انسان در زیارتگاه‌های ائمه(علیهم‌السلام) خود را به زمین بیندازد و همانند بعضی از مردم که صورت و سینه خود را برزمین می‏مالند تا از آن خون جاری شود و به همان حالت وارد حرم می‏شوند، عمل کند چه حکمی دارد؟

جواب) این اعمال که به عنوان اظهار حزن و عزاداری سنّتی و محبت ائمه(علیهم‌السلام) محسوب نمی‏شوند از نظر شرعی اعتباری ندارند، بلکه اگر منجر به ضرر بدنی قابل توجه و یا وهن مذهب شوند، جایز نیست.

اجوبه الاستفتائات سوال ۱۴۵۱

ادامه »

نظر آیت الله العظمی وحید درباره حکم تاتو برای وضو

16ام اسفند, 1394

آیت الله العظمی وحید خراسانی

 

حضرت آیت الله وحید خراسانی در پاسخ به سوالی نظر خود را درباره حکم فقهی تاتو برای وضو بیان کردند:

به گزارش خبرگزاری«حوزه»،  متن سوال و پاسخ این مرجع تقلید به شرح ذیل است:* سوال:

      حکم تاتو برای وضو چيست؟

پاسخ معظم له:

تاتو اگر مانع از رسيدن آب به پوست گردد، جايز نيست و موجب بطلان وضو و غسل می شود و اگر کسی چنين کاری کرده باشد، بايد بردارد؛ اگرچه مشقت داشته باشد و در هر صورت زينت است و بايد از نامحرم بپوشاند.

منبع:حوزه

معنای «ضرورت» در جواز لمس نامحرم توسط پزشک

16ام اسفند, 1394


سوال: کلمه «ضرورت» به عنوان شرط جواز لمس زن یا نظر به او توسط پزشک، زیاد تکرار می‏شود، «ضرورت» چه معنایی دارد و حدود آن کدام است؟


جواب: مراد از ضرورت در فرض سؤال این است که تشخیص بیماری و درمان آن متوقف بر لمس و نظر باشد و حدود ضرورت هم بستگی به مقدار نیاز دارد.

اجوبة الاستفتائات، سوال۱۲۹۶

از حکم رأی سفید تا دعوت بسیج از کاندیداها

27ام بهمن, 1394

چند استفتا انتخاباتی از رهبر انقلاب؛

در آستانه انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری، دفتر استفتائات مقام معظم رهبری به برخی استفتائات پیرامون انتخابات، مطابق با فتاوای آیت‌الله‌ خامنه‌ای پاسخ داده است.۱- آیا شرکت در انتخابات جمهوری اسلامی ایران شرعا واجب است و عدم شرکت حرام است؟

ج) شرکت درانتخابات نظام جمهورى اسلامى براى افراد واجد شرایط، یک وظیفه شرعى، اسلامى و الهى است.

۲- آیا شرکت در انتخابات جمهوری اسلامی ایران واجب عینی است یا کفایی؟

ج) واجب عینى است.

۳- با توجه به این که زن جهت شرکت در انتخابات می‌بایست از منزل خارج شود آیا واجب است از شوهر اجازه بگیرد ؟ و اگر شوهر به همسرش اجازه شرکت در انتخابات را ندهد یا رضایت نداشته باشد تکلیف زن چیست؟

ج) شرکت در انتخابات منوط به اذن شوهر نیست.

۴- حکم رأی دادن سفید و بی نام چیست ؟ در صورت عدم شناخت و تحقیق ، یا تحقیق کافی و عدم وصول به نتیجه و تحیّر در انتخاب اصلح چطور؟

ج) در هر صورت اگر رأی سفید دادن موجب تضعیف نظام اسلامی باشد، حرام است.

۵- در صورتی که به شخصی رأی داده شود و بعداً ایشان آن طور که باید به احکام اسلامی عمل نکند و موجب نارضایتی گردد ، آیا فرد رأی دهنده ، در محضر خداوند متعال مسئول خواهد بود یا خیر ؟

ج) اگر بر طبق موازین شرعی عمل کرده است، مسؤول نخواهد بود.

۶- در ایام انتخابات جهت شناخت کاندیدای مناسب، می‌بایست نواقص و عیوب و امتیازات آنها را در گذشته و حال تفحص کرد تا فرد لایق را پیدا نمود، آیا صحبت کردن پشت سر کاندیداها برای انتخاب فرد اصلح، ‌ جایز است؟ ملاک چیست؟

ج) در امور مربوط به انتخابات در حد مشاوره، اشکال ندارد.

۷ - با توجه به نزدیکی زمان انتخابات آیا دعوت بسیج از کاندیداها برای تبیین مواضع خود در مسجد اشکال دارد ؟

ج) باید بر طبق قوانین و مقررات نظام اسلامی عمل شود.

۸ - حکم شرکت یا عدم شرکت در انتخابات سایر کشورها چیست؟ آیا در این حکم فرقی بین کشور اسلامی و غیر اسلامی و انتخابات رسمی کشوری و انتخابات غیر رسمی کوچک وجود دارد یا خیر؟ اگر فرق دارد، حکم هر کدام چیست؟

ج) به طور کلى شرکت در انتخاباتى که موجب جلوگیرى از فساد و یا فساد بیشتر شده و یا شرکت نکردن موجب تضعیف اسلام و مسلمین شود، واجب است.

منبع: به نقل از khamenei.ir

تقلید در احکام ؛ مخالفت با قرآن و عقل، و عامل پراکندگی!

6ام بهمن, 1394

 آیا تقلید در احکام، مخالفت با قرآن و عقل و عامل پراکندگی می باشد؟

چرا باید تقلید کرد با اینکه:

اوّلا: قرآن با هرگونه تقلید مبارزه پیگیر دارد و پیوسته از پیروى هاى نسنجیده انتقاد مى کند.

ثانیاً: تقلید یک نوع تبعیّت بدون دلیل است و عقل و منطق پیروى بدون دلیل را نمى پذیرد.

ثالثاً: تقلید مایه پراکندگى صفوف مسلمانان است، زیرا مراجع تقلید غالباً متعدّد بوده و آراى آنها در همه مسائل یکسان نیست!؟

 واژه «تقلید» دو معنا دارد؛

1- پیروى کورکورانه، که تقلید در عرف عام به این معنا استعمال مى شود.

2- مراجعه افراد غیر متخصّص به افراد متخصّص در مسائل تخصّصى.

که اولی بسیار کار ناپسندی است و قرآن هم در آیه 23 سوره زخرف از آن نهی کرده، اما دومی مانند مراجعه بیمار به طبیب لازم و ضروری است. و این گونه مراجعه به دانشمندان، پیروى بدون دلیل نیست؛ بلکه آمیخته با یک دلیل منطقى است و آن این که؛ «نظریّه شخص عالم و متخصّص به حقیقت بسیار نزدیکتر است».

پاسخ تفصیلی: به عقیده ما سرچشمه تمام این ایرادها یک چیز بیش نیست و آن این که: کلمه تقلید دو معنا دارد، یک معناى معمولى که در عرف عام فهمیده مى شود و لفظ «تقلید» در مکالمات روزمرّه در آن به کار مى رود و یک معناى علمى که در کتاب هاى فقهى و اصولى از آن بحث مى گردد. تمام این ایرادهایى که کرده اند و مى کنند، همه متوجّه معناى اوّل است و معناى دوّم هیچ گونه ارتباطى با معناى اوّل ندارد.

توضیح این که: در گفتار روزانه به کارهاى بى رویّه افرادى که چشم و گوش بسته پشت سر دیگران مى افتند و اعمال نادرست آن ها را تکرار مى کنند «تقلید» گفته مى شود. این گونه پیروى کورکورانه افراد بى خبر از بى خبرانى همانند خود، بطور قطع عملى است بسیار زشت و زننده، نه با منطق سازگار است و نه با روح تعلیمات اسلامى؛ و هیچ آدم با شخصیّت و با فکرى حاضر نمى شود که چشم و گوش بسته دنبال این و آن بیفتد و هر عمل بى رویّه اى را که دیگران انجام مى دهند، او نیز انجام دهد.

این همان تقلید است که بت پرستان براى توجیه اعمال خود به آن متوسّل مى شدند و مى گفتند: آیین بت پرستى آیین نیاکان ماست و ما حاضر نیستیم که از پیروى آنان چشم بپوشیم.

قرآن مجید منطق آنان را در قرآن یادآورى مى کند و از آنان چنین نقل مى نماید: «اِنَّا وَجَدْنَا آبائَنَا عَلَى اُمَّة وَ اِنَّا عَلَى آثارِهِمْ مُقْتَدُون»؛ (ما پدران خود را بر آیینى یافتیم و به آثار آنان اقتدا مى کنیم).(1) آنان در این کار احمقانه (سجده در مقابل سنگ و چوب بى ارزش) روى اعمال ابلهانه نیاکان خود تکیه مى کردند و چشم و گوش بسته، از آیین خرافى آنان پیروى مى نمودند.

این همان تقلیدى است که سرچشمه توسعه بسیارى از مفاسد اجتماعى و چشم هم چشمى ها و مدپرستى ها و آلودگى هاست.

این همان تقلیدى است که در شعر مولوى به آن اشاره شده است: خلق را تقلیدشان بر باد داد… .

ادامه »

استفاده از سهم امام

5ام بهمن, 1394

سرطان سینه شایعترین سرطان زنان می باشد، با توجه به اهمیت پیشگیری و تشخیص زودرس این بیماری مرکز بیماریهای سینه در سال 1375 در جهاد دانشگاهی تاسیس و هم اکنون بعنوان تنها مرکز تحقیقات سرطان سینه در کشور خدمات درمانی جامع در قالب یک کلینیک مشترک بیماریهای سینه (Joint clinic) به بیش از 80 هزار نفر مراجعه کننده خدمات درمانی ارائه داده است، همچنین با انجام ده ها طرح تحقیقاتی و پژوهشی زوایای مختلف کلینیکی ، سلولی و مولکولی و کیفیت زندگی بیماران مبتلا به سرطان مورد مطالعه و بررسی قرار گرفته است. همچنین در کنار فعالیت های پژوهشی و خدمات درمانی در این مجموعه ، مجمع یاوران و حامیان بیماران سرطان سینه به منظور کمک به انجام تحقیقات علمی در این حوزه و تجهیز مرکز درمانی به دستگاهها و تجهیزات مورد نیاز و تسکین آلام زنان مبتلا به این سرطان و خانواده های آنان با کمک به بیماران بی بضاعت تشکیل شده است.

خواهشمند است نظر مبارکتان را در رابطه با استفاده از ثلث سهم مبارک امام علیه السلام جهت استفاده در موارد مذکور اعلام فرمایید.

جواب:

« بسم الله الرحمن الرحیم با رعایت اولویّت افراد با ایمان جایز است.»

جوادی آملی28/6/91

حکم شرکت در مجلس افترا به مقامات دینی یا کشوری

29ام دی, 1394

حضرت  آیت الله العظمی امام خامنه ای به استفتائی با موضوع:

«حکم شرکت در مجلس افترا به مقامات دینی یا کشوری»

و «حضور در مجالس کشورهای غیراسلامی با وجود مشروبات الکلی»پاسخ گفتند.


پرسش:

        شرکت در مجالس و محافلی که انسان در آنها گاهی مبتلا به شنیدن کلام غیرمناسبی از قبیل افترا بر مقامات دینی یا مسئولین جمهوری اسلامی یا مؤمنین دیگر می ‏شود چه حکمی دارد؟.

پاسخ معظم‌له:

        مجرّد حضور در آن مجالس تا زمانی که مستلزم ابتلا به عمل حرام مانند گوش ‌دادن به غيبت و همچنين موجب تأييد و ترويج منکر نباشد، فی ‌نفسه اشکال ندارد ولی نهی از منکر با وجود شرايط آن واجب است.


*حضور در مجالس کشورهای غیراسلامی با وجود مشروبات الکلی

پرسش:

           در جلسات و انجمن‏ هایی که در بعضی از کشورهای غیر اسلامی تشکیل می‏ شود، طبق عادت برای پذیرایی حاضران از مشروبات الکلی استفاده می ‏شود، آیا شرکت در این جلسات و انجمن ‏ها جایز است؟

پاسخ معظم‌له:

           حضور در مجلسی که در آن شراب خورده می ‏شود، جايز نيست و در صورت اضطرار، واجب است به مقدار ضرورت اکتفا شود.

منبع: پایگاه اطلاع رسانی دفتر آیت الله العظمی خامنه ای

آیا صله رحم نیازمند اذن شوهر است؟

26ام دی, 1394

مراجع عظام تقلید درپاسخ به سئوالی با موضوع تعــارض صلــه رحـــم و اذن شـــوهر که ازسوی برخی مقلدان مطرح شده چنین پاسخ گفته اند.

 متن سئوال و پاسخ سه تن از مرجع عظام تقلید

ســــوال :

دین از سویی صله رحم را بر من لازم کرده است از سویی هم به من گفته بدون اذن شوهرت از خانه بیرون نرو، اگر شوهرم اذن (حضوری و تلفنی )

ندهد صله رحم باز هم بر من واجب است؟ یا اذن شوهر برداشته می‌شود؟اصلا آیا شوهر می تواند حق صله رحم و دیدار بستگانم را بدون دلیل از من بگیرد؟

 

آیت الله العظمی خامنه ای

صله رحم امری واجب است حتی در مواردی می تواند به صورت ساده تر (ولو به صورت تلفنی باشد و…) اقدام به صله رحم کند و از طرفی هم شوهر مانع برای صله رحم شود زن نمی تواند بیرون برود ولی اگر از طریق تلفنی هم مانع می شود و بستگان او هم نتوانند به در خانه او بیایند، حرجی بر این زن نیست و وجوب از او برداشته می‌شود.اگر شوهر بی‌دلیل مانع صله رحم زن شود ، گناه کرده ولی بر زن واجب است که بی اذن او از خانه او بیرون نرود.

آیت الله العظمی مکارم:

در امر واجب (یاد گیری احکام لازم و یا صله رحم و..) نیازی به اجازه شوهر نیست.

آیت الله العظمی سیستانی:

اگر تنها راه صله رحم به بیرون رفتن است (یعنی به صورت تلفنی و یا آمدن اهل و فامیل به منزل و… امکان ندارد) نیازی به اجازه نیست.

منبع : خبرگزاری «حوزه»

نرم‌افزار «دستیار صوتی احکام» + دانلود

24ام دی, 1394

نرم افزار «دستیار صوتی احکام» این امکان را به کاربر می‌دهد که بر اساس فناوری تشخیص صوت (speech to text) بر بستر اینترنت کلمه کلیدی سوال خود را به گوشی همراه خود به صورت صوتی وارد کند و نرم افزار، نزدیک ترین و مناسب ترین پاسخ ها را به او پیشنهاد می‌دهد.

کاربر با مشاهده و مطالعه پاسخ های پیشنهادی، پاسخی که بیشترین قطعیت را در پاسخ به سوالش دارد انتخاب می کند و در ضمن رسیدن به پاسخ خود می تواند آن را در بایگانی ذخیره کند؛ همچنین این نرم افزار این قابلیت را دارد که انتخاب این کاربر را برای سایر کاربران نیز در اولویت قرار می دهد.

در بخش بایگانی امکان اشتراک گذاری پاسخ از طریق پیام کوتاه و سایر سیستم های پیام رسان نصب شده بر گوشی همراه کاربر وجود دارد.

چنانچه پاسخ مورد نظر او در میان پاسخ ها نباشد با کلیک بر روی کلمه «خیر»، نرم افزار او را به صورت خودکار به بخش ارسال سوال راهنمایی می کند و کاربر می تواند پس از درج عنوان، آدرس الکترونیکی، تعیین جنسیت و سن خود و همچنین درج سوال، سوال خود را ارسال نماید و بلافاصله کد رهگیری سوال خود را دریافت نماید.

در این بخش با توجه به زمان کاری بخش پاسخگویی ایمیل، پاسخ ها از 24 الی 72 ساعت بعد قابل مشاهده است و هر زمان می تواند با کلیک بر کد رهگیری خود از وضعیت سوال خود مطلع شود و چنانچه پاسخ ارسال شده باشد پاسخ خود را مشاهده کند.

لازم به ذکر است با توجه به اینکه این نرم افزار بر بستر اینترنت فعالیت می‌کند، هر مقدار که اینترنت سرعت بیشتری داشته باشد، بهره وری نرم افزار بیشتر خواهد بود.

این نرم‌افزار اندروید با قابلیت جستجوی صوتی احکام و ارسال و دریافت پاسخ سؤالات شرعی توسط دفتر آیت‌الله مکارم طراحی و ساخته شده است.

دانلود نرم‌افزار اندروید دستیار صوتی احکام را از اینجا دانلود کنید

استفتاء از آیت‌الله سیستانی درباره مصرف داروهای حاوی الکل

24ام دی, 1394


آیت‌الله سیستانی در استفتائی میزان مجاز و بلامانع خوردن و نوشیدن الکل را بیان کردند.

تعدادی از استفتائات حضرت آیت‌الله سیستانی پیرامون مقدار جایز خوردن و نوشیدن الکل را برای شما کاربران گرامی منتشر می‌کنیم.
پرسش: استفاده از داروهایی که در آنها مقداری الکل مخلوط شده است (مثلاً ۱۰%) جایز است ؟
پاسخ: خوردنش جایز نیست، ولی می توانید آن را با آب رقیق کنید به حدی که نسبت الکل آن ناچیز شود مثلا به (۲%) یا کمتر برسد که در این صورت خوردنش مانعی ندارد.

پرسش: آیا خوردن الکل حرام است؟ حتی اگر مصرف دارویی نداشته باشد ولی انسان مست نشود؟
پاسخ: حرام است، اگر نوشیدن مقدار زیاد آن موجب مستی بشود خوردن اندک آن هم جایز نیست.

پرسش: آیا مصرف لوازم آرایشی که الکل دارند اشکال دارد؟ مصرف محلولهای موضعی که برای پوست تجویز می شود و الکل دارد چطور ؟
پاسخ: اشکال ندارد.

پرسش: عطر هایی که دارای الکل اتیلیک هستند پاک هستند یاخیر ؟
پاسخ: پاک است .

پرسش: آیا می توانیم با لباس آغشته به عطر و یا ادکلن نماز بخوانیم ؟
پاسخ: می توانید .

پرسش: استفاده از ژل مو که دارای ترکیب الکل می باشد، در نماز اشکال دارد؟
پاسخ: اشکال ندارد.

پرسش: استفاده از داروهایی که در آنها مقداری الکل مخلوط شده است (مثلا %۱۰) جایز است ؟
پاسخ: جایز نیست مگر در حد ضرورت .

پرسش: آیا همه انواع الکل پاک است؟
پاسخ: به نظر آیت الله سیستانی (دام ظله) همه انواع الکل پاک اند، اما خوردن آنها جایز نمی باشد.

منبع: سایت حضرت  آیت‌الله سیستانی

چرا باید رو به قبله نماز بخوانیم؟

24ام دی, 1394

یکی از سوالات مطرح در خصوص فلسفه احکام اینکه مگر خدا همه جا نیست پس چرا در موقع نماز خواندن باید حتما رو به قبله بایستیم؟

نماز خواندن به طرف قبله، به این دلیل نیست که خداوند مکان یا جهت معیّنى دارد بلکه علتش این است که انسان به حکم این که جسم است هنگام نماز ناچار است به یک طرف بایستد، ولى اسلام خواسته از این موضوع حدّاکثر استفاده را براى تکمیل این عبادت (نماز) بنماید، زیرا همه مى دانیم که خانه کعبه قدیمى ترین مرکز توحید است. خانه اى است که به دست قهرمان توحید، ابراهیم خلیل (علیه السلام) تجدید بنا شده و مورد توجّه تمام راهنمایان توحید و پیغمبران خدا بوده است.

توجّه به این مرکز توحید، توجّه به خداست. درست است که خداوند مکانى ندارد، امّا کسى که مقابل چنین مرکزى بایستد از لحاظ روحی اتصال معنوی بیشتری می تواند به خدا داشته باشد و گویا خود را در پیشگاه او حاضر مى بیند.

علاوه بر آن، توجّه عموم مسلمانان جهان در هر شبانه روز پنج مرتبه به این مرکز مقدّس، روح وحدت و یگانگى را در دل و جان آنها پرورش مى دهد و به وحدت اسلامى و هماهنگى مسلمین جهان کمک مى کند و اجتماعات مختلف اسلامى را از شرق و غرب عالم به هم مربوط مى سازد و شوکت و عظمت آنها را ظاهر مى نماید. (1)

(1) برگرفته از کتاب پاسخ به پرسشهای مذهبی، ناصر مکارم شیرازی و جعفر سبحانی

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان؛

سن تمییز

17ام دی, 1394

سوال

منظور از سن تمييز كه در بحث تكليف پسران مطرح مى‌باشد، چيست؟ آيا داشتن شهوت يا برانگيخته شدن شهوت در پسران مطرح مى‌باشد؟

پاسخ

مقصود از تمييز، درک خوبى و بدى است و در صورتى كه نوجوان به مرحله اى برسد كه نگاه او به نامحرم يا نگاه نامحرم به او موجب تحريک شهوت شود، در مقابل او حفظ حجاب لازم است.

منبع: دفتر مقام معظم رهبری (مدظله العالی)

حکم تاخیر انداختن نماز برای پذیرایی از میهمان

16ام دی, 1394

پاسخ آیت الله العظمی شبیری زنجانی به چند استفتاء

آیت الله العظمی شبیری زنجانی به چند استفتاء در زمینۀ: «معیار اتصال در نماز جماعت»، «سفر اجباری»، «گرفتن مجالس ختم برای میّت»، «تاخیر انداختن نماز برای پذیرایی از میهمان» و «نماز فرزند در وطن والدین» پاسخ گفتند.

* معیار اتصال در نماز جماعت

سئوال: آیا برای اقتدا در نماز جماعت باید منتظر ماند تا ابتدا افرادی که در صف اول هستند تکبیر بگویند تا اتصال برقرار شود؟.

پاسخ معظم له: اگر آماده تکبیر گفتن هستند، می تواند اقتدا کند و نیز اگر فاصله این شخص تا نفر بعدی که اقتدا کرده، کمتر از قامت شخص در حال سجده باشد، اتصال برقرار می شود.

* سفر اجباری

سئوال: حکم نماز و روزه مسافری که با اکراه و اجبار به سفر رفته، پس از رسیدن به مسافت شرعی چیست؟.

پاسخ: اختیار از شروط تحقق سفر شرعی نیست بلکه همین که می داند به مسافت شرعی -هر چند به اجبار- می رود کفایت می کند.

* گرفتن مجالس ختم برای میّت

سئوال: آیا برگزار کردن مجالس ختم، تهیّه غذا و پذیرایی و امثال این امور برای میّت در هفت روز اول پس از مرگ وی صحیح است؟.

پاسخ: هرچه موجب تکریم میت مسلمان شود، مطلوب است. البته از اسراف و بقیه امور محرّمه و مکروهه پرهیز گردد.

* تاخیر انداختن نماز برای پذیرایی از میهمان

سئوال: آیا جایز است نماز اول وقت را به خاطر رسیدگی به مهمان به تاخیر انداخت؟.

پاسخ: با اکتفا به واجبات نماز و اجازه از میهمان قابل جمع است بنابراین نماز اول وقت مقدم است مگر اینکه عرفاً اهانت به میهمان تلقی شود که در آن صورت تاخیر بیاندازد.

* نماز فرزند در وطن والدین

سئوال: وطن پدر و مادرم روستاست ولی فرزندان در شهر متولد شده و زندگی کرده اند، حکم نماز و روزه فرزندان که به همراه والدین به وطن آنها مسافرت می کنند، چگونه است؟.

پاسخ: فرزندان در آن جا مسافر هستند و نمازشان شکسته است و روزه شان صحیح نیست. پدر و مادر هم اگر در شهر اقامت دارند و در نگاه عرف، آن روستا دیگر محل زندگی شان نیست همین حکم را دارند.

منبع:حوزه

احتياط مستحب

5ام دی, 1394

سوال:

          احتیاط مستحب چیست؟

پاسخ:

         احتياط مستحب: احتياط غير الزام‌آور.

منظور از آن، احتياطى است كه مراعات آن مستحب است و در بيشتر موارد كاربرد، پيش يا پس از فتوا آورده مى‌شود و گاهى نيز از آن به مانند «يجوز على اشكال» يا «يجوز على تأمّل» تعبير مى‌گردد.[1]‌

پی نوشت:

[1]. جمعى از پژوهشگران زير نظر شاهرودى، سيد محمود هاشمى، فرهنگ فقه مطابق مذهب اهل بيت عليهم السلام، 3 جلد، مؤسسه دائرة المعارف فقه اسلامى بر مذهب اهل بيت عليهم السلام، قم - ايران، اول، 1426 ه‍ ق

منبع: فرهنگ فقه مطابق مذهب اهل بيت عليهم السلام؛ ج‌1، ص: 272

نظر رهبری درباره نماز تمام یا قصر در محدوده حرم امام حسین علیه السلام

27ام آبان, 1394

در چهار مکان مسافر مخیر است که نماز را شکسته یا تمام بخواند:

اول مسجدالحرام در مکه معظمه ،

دوم مسجدالنبی(صلی الله علیه و آله) در مدینه منوره ،

سوم حائر امام حسین(علیه السلام) یعنی داخل حرم اصلی، البته بعض از فقها محدوده داخل حرم را نیز مشمول حکم می دانند.

چهارم مسجد کوفه .

گفتنی است این حکم فقط مربوط به نماز است و روزه را شامل نمی شود.اگر مرجع تقلید خود را مشخص بنمایید مطابق نظر ایشان پاسخ داده خواهد شد.

حضرت آیت‌الله العظمی خامنه ای به پرسشی درباره محدوده حرم امام حسین علیه السلام که مسافر مخیر به خواندن نماز تمام یا قصر می باشد، پاسخ گفته اند .

متن پرسش مطرح شده وپاسخ ایشان بدین شرح است:

پرسش: مسافر در حرم امام حسین علیه السلام در چه محدوده ای مخیر بین خواندن نماز قصر و یا اتمام است؟

پاسخ معظم له : تمام روضه شریفه داخل حرم را که از طرف بالای سر و پایین پا منتهی به پنجره‌ها و درها و رواق می‌شود و نیز از طرف پشت سر تا مسجد امتداد دارد، شامل می‌شود.

منبع: شفقنا

حکم شرعی عَلَم‌کشی، هروله‌کردن، لطمه‌زنی و برهنه‌ شدن در عزاداری

28ام مهر, 1394

در فتواهای مراجع تقلید بررسی شد

لازمه برپایی مراسم پرشور و مؤثر عزاداری حضرت سیدالشهدا(علیه السلام) علاوه بر اخلاص، افزایش آگاهی و دانش در این باره است. این گزارش با استناد به نظر مراجع تقلید به برخی سؤالات فقهی عزاداری پاسخ داده است.

همزمان با فرارسیدن ایام شهادت سالار شهیدان حضرت ابا عبدالله الحسین علیه‌السلام، شیعیان در سراسر جهان، در مساجد، تکایا و حسنیه‌ها اقدام به برگزاری عزای حسینی می‌کنند که در این میان ممکن است عموم مخاطبان به لحاظ شرعی با سؤالات و مسائل گوناگونی مواجه شوند.

مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی در حال حاضر، سؤالات متداول مخاطبان را جمع آوری کرده و به همراه پاسخ مراجع عظام در اختیار خبرگزاری فارس گذاشته است که بخش نخست آن را در ادامه می‌خوانیم:

* کیفیت برگزاری مجلس عزاداری و سوگواری باید چگونه باشد؟

پاسخ:

آیات عظام: خامنه‌ای، مکارم، سیستانی، شبیری زنجانی، وحید خراسانی و صافی گلپایگانی:

1- در مجلس عزاداری اهل بیت، ذکر اهداف مقدّس امام حسین علیه‌السلام و تاریخچه کربلا و تحلیل فرازهای آن و مراسم سوگواری و روشن کننده اهداف عزاداری حضرت سیّدالشهدا علیه السلام و مانند آن باشد.

2- فضائل اهل بیت علیه السلام ، امر به معروف و نهی از منکر، بیان احکام الهی، مطرح شود.

3- از هر کاری که موجب وهن مجالس مذهبی و عزاداری باشد خودداری شود.

4- از گفتن جملاتی که بوی شرک و کفر می‌دهد اجتناب شود.

5- از هر کاری که موجب ضرر شدید به بدن یا ناقص شدن آن می‌شود باید اجتناب شود.

* خندیدن در ماه محرّم چه حکمی دارد؟

پاسخ:

خندیدن در ماه محرّم و صفر از نظر شرعی حرام نیست، اما چون ماه های اندوه و حزن اهل بیت وخاندان نبوّت، خصوصاً در دهه عاشورا است، بهتر است شیعیان و دوستان اهل بیت در حزن و اندوه باشند. حضرت علی علیه السلام فرمود: «خدا به زمین توجّهی کرد، پس ما را اختیار و انتخاب کرد، وبرای ما، شیعیان ما را اختیار نمود. آنان ما را یاری می‌کنند و در شادی ما شادی می‌نمایند و در حزن و اندوه ما محزون وغمناک هستند. آنها اموال و جان‌های خود را در راه ما بذل می‌کنند».(1)

بنابراین خندیدن و شادی در ایام عزاداری اگر چه حرمت ندارد، اما از نظر اخلاقی ناپسند است و با معیار دوستی و محبت اهل بیت که از واجبات دینی است، سازگار نیست و حتی المقدور لازم است پرهیز شود.

پی‌نوشت‌ها:

1. محمد باقر مجلسی، بحار الانوار، ج 65، ص 18، حدیث 24.

* لخت شدن برای سینه زنی در عزاداری چه حکمی دارد؟

پاسخ:

آیات عظام: امام خمینی، سیستانی، شبیری زنجانی، وحید خراسانی و صافی گلپایگانی: لخت شدن مردان، برای سینه زنی اشکال ندارد؛ لیکن زن‌ها نباید به بدن مرد اَجنبی نگاه کنند.

آیات عظام: خامنه‌ای، مکارم: لخت شدن برای سینه زنی در جایی که در معرض دید خانم‌ها باشد جایز نیست.

* خاک تربت امام حسین به چه چیز گفته می‌شود، آیا هنوز بعد از این همه سال خاک تربت وجود دارد؟

پاسخ:

تربت امام حسین علیه السلام خاکی است که از قبر یا حوالی مرقد مطهر حضرت سیدالشهدا صلوات الله علیه می‌آورند که شیعه به خوردن آن استشفا می‌کند؛ خاک اطراف قبر که برای شفای بیمار و مهر نماز استعمال می‌شود.

امام خمینی(ره) می‌فرماید: آنچه به صورت قطعی تربت امام حسین علیه السلام است خاکی است که از قبر و آنچه عرفاً ملحق به قبر است برداشته می‌شود. (1)

نظر عده‌ای از مراجع آن است که حکم فضیلت سجده بر تربت امام حسین و حکم جواز خوردن کم از آن برای شفاء، مخصوص قبر و کمی از اطراف قبر امام حسین علیه السلام است و بقیه خاک کربلا هر چند محترم است؛ اما حکم خاک قبر امام حسین و اطراف قبر را ندارد. (2)

بر اساس برخی از روایات سرزمین کربلا تا پنچ فرسخ از هر طرف جزء حریم قبر امام حسین علیه السلام حساب می‌شود. (3)

به نظر بعضی از مراجع: حکم تربت حسینی که در روایات وارد شده است بر خاک کربلا تا مقداری که حریم قبر امام حسین علیه‌السلام است یعنی از هر طرف پنج فرسخ بار می‌شود. ولی زمین‌های نزدیک قبر شریف حضرت، دارای فضیلت بیشتری هستند. (4)

پی‌نوشت‌ها:

1. تحریر الوسیله، ج 2، ص 156، امام خمینی، موسسه تنظیم و نشر اثار امام خمینی، 1421 ق، چاپ اول.

2. آیت‌الله بهجت، توضیح المسائل مراجع، ج2 ذیل مسئله 2628، استفتاء از دفتر رهبری، و دفتر آیت‌الله سیستانی.

3. مُحَمَّدُ بْنُ عَلِیِّ بْنِ الْحُسَیْنِ قَالَ: قَالَ علیه السلام حَرِیمُ الْحُسَیْنِ علیه السلام خَمْسَه فَرَاسِخَ مِنْ أَرْبَعِ جَوَانِبِ الْقَبْرِ وسائل‏الشیعه، ج14، ص 513، باب حد حرم الحسین علیه السلام الذی یستحب… .

4. استفتاء از دفتر آیت‌الله وحید خراسانی.

* حکم عَلَم‌هایی که در مراسم عزاداری معصومین علیهم‌السلام از آنها استفاده می‌شود و بعضی دارای نقش و نگارهایی نیز هستند، چیست؟

پاسخ:

آیت‌الله خامنه‌ای: استفاده از عَلَم در مراسم عزاداری سید الشهداء علیه‌السلام با قرار دادن آن در مجلس عزا یا حمل آن در دسته عزاداری فی نفسه اشکال ندارد، ولی نباید این امور جزء دین شمرده شوند.

آیات عظام سیستانی، شبیری زنجانی، وحید خراسانی:

استفاده از علم های مذکور به خودی خود در عزاداری اشکال ندارد.

آیت‌الله صافی: استفاده از علم در مراسم عزاداری سالار شهیدان حضرت ابی عبد الله الحسین علیه السلام اگر مشتمل بر مجسمه ذی روح که حرام است نباشد، از تعظیم شعائر محسوب می‌شود و اشکال ندارد؛ بلکه مطلوب است.

* حکم شبیه ساختن مرد به زن و پوشیدن لباس زن در تعزیه و شبیه خوانی چیست؟

پاسخ:

آیات عظام: امام خمینی، خامنه‌ای، وحید خراسانی و صافی گلپایگانی:

احتیاط واجب آن است که مرد لباس زن نپوشد و خود را شبیه زن نسازد.

آیت‌الله مکارم: احتیاط آن است که مرد لباس مخصوص زنان و زن لباس مخصوص مردان را نپوشد.

آیت‌الله سیستانی: مسأله پوشیدن لباس زنانه بر مردان و پوشیدن لباس مردانه بر زنان حرام نیست و نماز خواندن با آن باطل نیست، ولی بنا بر احتیاط واجب جایز نیست مرد خود را به هیئت و زیّ زن درآورد و هم چنین به عکس.

آیت‌الله شبیری زنجانی: اگر در تعذیه مرد لباس زن را بپوشد و لباس زنانه را لباس عادی خود قرار ندهد، اشکال ندارد ولی احتیاط مستحب است که در تعذیه هم لباس زنانه نپوشد.

* حکم تعزیه و شبیه خوانی چیست؟

پاسخ:

آیات عظام: امام خمینی، خامنه‌ای، مکارم، سیستانی، شبیری زنجانی و وحید خراسانی:

اگر مشتمل بر حرام مانند دروغ و آلات لهو نباشد و موجب وهن مذهب و عزاداری نباشد اشکال ندارد، ولی در عین حال بهتر است که به جای آنها، مجالس وعظ و ارشاد و ذکر مصائب حسینی و مرثیه خوانی بر پا شود(آیت‌الله وحید، لیکن شبیه ساختن به اهل بیت علیه السلام جایز نیست).

آیت‌الله صافی: بطور کلی تعزیه‌خوانی چنانچه مشتمل بر محرمات نباشد اشکال ندارد و اصولًا مناسب این است که عزاداری حضرات ائمه طاهرین علیهم‌السلام به صورت مجلس روضه‌خوانی برگزار شود تا سخنرانان عالم و وعاظ و روضه‌خوان های متعهد ضمن ذکر مصائب آن بزرگواران با ذکر فضائل و مناقب و تاریخ زندگی ایشان و بیان احادیث و احکام و تبلیغ معارف اسلام و دفع بدع و شبهات، مردم را آگاه و به مکتب اهل بیت علیهم‌السلام هدایت و ارشاد نمایند.

* حکم استفاده از آلات لهو در عزاداری چیست؟

پاسخ:

آیات عظام: خامنه‌ای، مکارم، سیستانی، شبییری زنجانی، وحید خراسانی و صافی گلپایگانی:

استفاده از آلات لهو در ایام عزاداری جایز نیست.

* با توجه به اینکه پوشیدن لباس سیاه در اسلام مکروه است، آیا پوشیدن لباس سیاه در ایام عزاداری اهل بیت و محرم اشکال دارد؟

پاسخ:

آیات عظام، خامنه‌ای، مکارم، سیستانی، وحید خراسانی و صافی گلپایگانی:

پوشیدن لباس سیاه در این ایام از شیوه‌های عزاداری حساب می‌شود و کراهت ندارد، بلکه به عنوان عزا و اظهار حزن در مصیبت اهل بیت علیه السلام رجحان دارد و کار شایسته و پسندیده‌ای است.

آیت‌الله مکارم، در برخی از روایات نیز آمده است: هنگامی که (بر اثر خطابه‌‏ها و افشاگری‏‌های امام سجّاد علیه السلام و حضرت زینب(س) یزید به خاندان هاشمی اجازه داد در دمشق عزاداری کنند، زنان هاشمی و قرشی لباس سیاه بر تن پوشیدند و به مدّت هفت روز برای امام حسین علیه السلام و شهدای کربلا عزاداری کردند).

* آیا هروله کردن (بالا و پایین پریدن) در عزاداری امام حسین علیه السلام جایز است یا خیر؟

پاسخ:

آیات عظام: خامنه‌ای، سیستانی، شبیری زنجانی، وحید خراسانی و صافی گلپایگانی:

اگر موجب اهانت نسبت به مجلس عزاداری حساب نشود اشکال ندارد.

انجام چنین حرکاتی در شأن عزاداری سید الشهدا علیه السلام که از افضل قربات محسوب می‌شود، نیست.

* آیا سینه‌زنی و زنجیر زنی در عزاداری که منجر به کبود شدن بدن و یا خون شدن بدن می‌شود جایز است؟

پاسخ:

آیات عظام: امام خمینی، خامنه‌ای، شبیری زنجانی، وحید خراسانی و صافی گلپایگانی: اگر موجب ضرر مهم بر بدن نباشد اشکال ندارد.

آیت‌الله مکارم: سینه زنی و زنجیر زنی از شعائر حسینی است، ولی از آسیب رساندن به بدن خودداری شود.

آیت‌الله سیستانی: اشکال ندارد.

منبع:خبرگزاری فارس

 

احکام نذر از نظر مراجع تقلید

23ام مهر, 1394


نذر صحيح فقط بايد براي خدا باشد و صيغه نذر هم (لله علي….) مي ‌باشد؛

يعني براي خدا به عهده من باشد…

اما اين گونه نذر منافات ندارد كه متعلّق آن امور خير باشد.

خبرگزاری «حوزه» پرسش مقلّدین و پاسخ مراجع معظم تقلید دربارۀ نذر و موضوعات اطراف آن را منتشر می کند.

* سؤال: نذر چيست لطفاً توضيح دهيد؟.

جواب: نذر آن است كه انسان ملتزم شود كه كار خيري را براي خدا به جا آورد، يا كاري را كه نكردن آن بهتر است براي خدا ترك نمايد. (1)

* سؤال: آيا انسان مي ‌تواند كار حرام و مكروه يا مباحي را نذر كند؟.

جواب: اگر انسان نذر كند كه كار حرام يا مكروهي را انجام دهد، يا كار واجب يا مستحبي را ترك كند، نذر او صحيح نيست و همچنين اگر نذر كند كه كار مباحي را انجام دهد يا ترك نمايد چنانچه به جا آوردن آن و تركش از هر جهت مساوي باشد، نذر او صحيح نيست. (2)

* سؤال: اگر پدر يا مادري نذر كند كه دختر خود را به سيدي شوهر دهد آيا بعد از آن كه دختر به سن تكليف رسيد لازم است كه پدر و مادر به نذر خود عمل كنند؟.

جواب: احتياط آن است كه اگر بتوانند او را راضي نمايند كه به سيد شوهر كند، لازم است به نذر خود عمل كنند. (3)

* سؤال: اينجانب عهد و نذري كرده ‌ام كه روزهاي دوشنبه و پنج شنبه را روزه بگيريم حال والدينم اجازه نمي ‌دهند كه روزة نذري خود را ادا كنم؛ تكليف من در اين ارتباط چيست؟

جواب: اگر صيغة عهد و نذر را به عربي و يا فارسي نخوانده باشيد، روزه گرفتن برشما واجب نيست و هر وقت كه بتوانيد روزه بگيريد، مانعي ندارد و اگر با خواندن صيغة نذر، نذر محقق شده باشد هرگاه پدر، او را از انجام مورد نظر نهي كند، انجام دادن آن لازم نيست و گناهي ندارد. احسان و كار خير موكول به اجازه از والدين نيست امّا در مواردي كه نهي مي ‌كنند و يا با انجام آن كار، والدين اذيت مي ‌شوند آن عمل را ترك نماييد. (4)

* سؤال: اگر كسي چند روزي روزة نذري داشته باشد بعد از برآورده شدن حاجت، روزه گرفتن او به تأخير بيفتند مي ‌تواند هر وقت خواست آن روزه‌ ها را ادا كند؟.

جواب: اگر صيغه شرعي نذر را خوانده باشد و در نذر گرفتن روزه را مقيّد کرده که بلافاصله بعد از رسيدن به حاجت و يا زمان مشخص انجام دهد بايد در همان زماني كه قرار گذاشته است روزه ‌ها را بگيرد و الا كفاره نيز بر عهدة او مي ‌آيد ولي اگر صيغه شرعي نذر (لله عليّ…. براي خدا به عهده من باشد كه…) را نخوانده باشد و يا اگر صيغه خواندنِ گرفتنِ روزه را مقيد به زمان خاص نکرده روزه ‌ها را با تأخير هم بگيرد، اشكال ندارد. (5)

* سؤال: اگر كسي چيزي نذر كند ولي آن را ادا نكند چه حكمي پيش رو دارد؟.

جواب: اگر نذر شرعي كرده باشد و به آن عمل نكند، گناه كرده و كفاره بر او واجب مي ‌شود و كفاره نذر 60 روز روزه گرفتن يا اطعام 60 فقير مي ‌باشد. (6)

ادامه »


 
20 روش آسان حفظ قرآن