موضوعات: "دعا" یا "دعای کمیل" یا "دعای مجیر" یا "دعای ندبه" یا "دعای عرفه" یا "دعای توسل" یا "دعای ابوحمزه ثمالی" یا "دعای صباح" یا "دعای مشلول" یا "دعای عشرات" یا "دعای علوی مصری" یا "دعای سحر" یا "دعای افتتاح" یا "دعای جوشن کبیر"

خدایا به تو شکایت می کنم.

9ام تیر, 1397

 

یا سَریعَ الرِّضا اِغْفِرْ لِمَنْ لا یَمْلِکُ اِلّا الدُّعآءَ.

 

اى که از بندگانت بسيار زود راضى ميشوى

ببخش بر بنده اى که بجز دعا مالک چيزى نيست.

 

ای خدای مهربان!

نعمت های پی در پی تو مرا از شکرت غافل کرد و فیضان و جوشش دریای کرم و بخشندگی ات مرا از سپاس تو ناتوان ساخت و با این حال کوتاهی ام در شکر و سپاس تو، مرا از بارگاه کرمت دور نساخت که تو سراسر مهری و رأفت و کرم و احسان.

خدایا!

از این نفس زشتی پسند که به بدی هایم وا می دارد و بر خطا سبقت می گیرد…

در طاعت و سپاست سستی می کند

و در طلب دنیا حریصانه می دود،

به بلایی اندک بی تاب می شود

و چون خیری او به رسد، دست به احسان نمی برد،

به تو شکایت می کنم.

مناجات خمس عشر، بخشی از مناجات الشاکین

دعای روز بیست و نهم ماه مبارک رمضان

24ام خرداد, 1397

 

ماه مبارک رمضان فرصتی است تا از برکت سفره الهی بهره‌مند شویم، برکتی که بندگان هر روزه می‌توانند با خواندن ادعیه‌ مناسب هر روز بهره ببرند.
 
به همین مناسبت، همراه با شما در سی روز از ماه مبارک رمضان، ادعیه همان روز را در دو قالب صوت و متن با هم می‌شنویم و می‌خوانیم.

بسم الله الرحمن الرحیم

اللهمّ غَشّنی بالرّحْمَةِ وارْزُقْنی فیهِ التّوفیقِ والعِصْمَةِ وطَهّرْ قلْبی من غَیاهِبِ التُّهْمَةِ یا رحیماً بِعبادِهِ المؤمِنین.

خدایا بپوشان در آن با مهر و رحمت و روزى کن مرا در آن توفیق و خوددارى و پاک کن دلم را از تیرگیها و گرفتگى‌هاى تهمت اى مهربان به بندگان با ایمان خود.

دعای روز بیست و نهم ماه مبارک رمضان

 

ادب وداع با ماه مبارک رمضان

23ام خرداد, 1397

 

 

یکی از آداب ماه مبارک رمضان، وداع با این ماه عزیز در پایان آن است.
 
آیت الله ملکی تبریزی در این باره می نویسد:
«بدان که زمان و مکان، گرچه از نگاه ظاهر، بی جان هستند، دارای حیات و شعور می باشند، و حتی از حب و بغض برخوردار هستند. و چون زمان، دارای ادراک، حیات و شعور می باشد، دستور داده شده است که با ماه رمضان خداحافظی و وداع نمایید. دراین باره چیزی که اهمیت دارد این است که شخص وداع کننده، در سخنانی را که بر زبان می آورد، صادق باشد و راست بگوید، تا ماه رمضان او با دروغ و نفاق پایان نیابد؛ چرا که در بخشی از جمله هایی که برای وداع ـ از سوی اهل بیت علیهم السلام آمده است می گوییم:
«سلام بر تو ای هم نشینی که دوری ات ناپسند و ناگوار است» و به خداوند می گویی:
«ما ماه رمضان را وداع می کنیم درحالی که وداع او بر ما گران بوده، ما را غمگین نموده، و رفتن او موجب وحشت ما شده است.»
و چنین وداعی، شکل راست و درست به خود نمی گیرد مگر برای کسی که ماه رمضان را با شوق و محبت به پایان رسانده باشد، نه با تکلف و کراهت. و همچنین چنین وداعی، برای کسی که در ماه رمضان، با آنچه این ماه، اقتضا می کرد، رفتاری مخالف داشت درست نیست؛ زیرا او در حقیقت رفیق و هم نشین با ماه مبارک رمضان نبوده، تا اکنون با آن خداحافظی کند. و به هرحال، در حقیقت، شرط وداع این است که وداع کننده، از فراق وداع شونده اندوهگین و محزون باشد، و وداع کننده، اندوهگین و محزون نخواهد بود، مگر آنکه آن رفیق و هم نشین خود را دوست بدارد، و او را دوست نخواهد داشت مگر اینکه با او مخالفت نکند، و مراقب باشد که در آنچه مورد رضا و محبوب اوست، مطیع و فرمان بر باشد. باری اگر تو به حرمت ماه رمضان و به جایگاه آن نزد پروردگار آگاه باشی، و رفتار نیک و کریمانه اش با خودت را بشناسی، و بدانی که حضور چنین مهمانی شریفی، موجب می شود تا تو گرامی شوی و به سودهای بی پایان دست یابی و به اعلی علیین راه یافته، هم نشین پیامبران و رسولان و ملائکه مقربین گردی، با آمدنش بسی خرسند و شادمان خواهی شد، و با رفتنش بسی اندوهگین و افسرده خواهی گشت. در این موقع است که وداع تو با ماه مبارک رمضان همانند وداع امام سجاد علیه السلام خواهد شد. و از آن سو نیز ماه رمضان همان گونه که تو با او وداع کردی، با تو وداع خواهد کرد، بلکه او در وداع خویش با تو، بیش از آنچه تو در وداع خود از اندوه و غم آشکار کردی، ظاهر خواهد ساخت؛ چرا که عنایت از جانب مقام عالی، تمام تر و کامل تر از عنایت از سوی مقام دانی و پایین خواهد بود».
 
 

 
 
 
 
 المراقبات میرزا جواد آقا ملکی تبریزی،ج 2،
 برگرفته از: صص 106، 108، 109، 111 و 112.دعای وداع در شب آخر رمضان (صحیفه سجادیه)

23ام خرداد, 1397

 

دعای وداع در شب آخر رمضان (صحیفه سجادیه)

وَ كَانَ مِنْ دُعَائِهِ عَلَيْهِ السَّلاَمُ فِي وَدَاعِ شَهْرِ رَمَضَانَ‏

از دعاهاى امام عليه السّلام است در باره وداع و بدرود ماه رمضان‏

 

 

اَللَّهُمَّ يَا مَنْ لاَ يَرْغَبُ فِي الْجَزَاءِ وَ يَا مَنْ لاَ يَنْدَمُ عَلَى الْعَطَاءِ
 اى خداوندى كه در برابر نعمتهايى كه بندگانت را ارزانى مى‏ دارى به پاداشت رغبتى نيست. اى خداوندى كه از بخشيدن پشيمان نمى‏ شوى.

وَ يَا مَنْ لاَ يُكَافِئُ عَبْدَهُ عَلَى السَّوَاءِ
 اى خداوندى كه پاداش عمل بنده را نه برابر عمل، بلكه بيش از آن مى‏ دهى.

مِنَّتُكَ ابْتِدَاءٌ وَ عَفْوُكَ تَفَضُّلٌ وَ عُقُوبَتُكَ عَدْلٌ وَ قَضَاؤُكَ خِيَرَةٌ
 نعمتت بى‏ هيچ سابقه است و عفو تو بر مقتضاى فضل و احسان توست و عقوبتت بر آيين عدالت است و هر چه تقدير كنى خير ما در آن است.

إِنْ أَعْطَيْتَ لَمْ تَشُبْ عَطَاءَكَ بِمَنٍّ وَ إِنْ مَنَعْتَ لَمْ يَكُنْ مَنْعُكَ تَعَدِّياً
 اگر عطا كنى، عطاى خويش به منت نياميزى و اگر منع كنى، منع كردنت نه از روى ستم باشد.

ادامه »

دعاهای مستجاب و نامستجاب

22ام خرداد, 1397

 

باید دانست استجابت دعا و عدم استجابت آن دلایل متعددی دارد؛ اما با استفاده از روایات به برخی از مهم ترین آنها اشاره می کنیم:

الف. دعای کسانی که مستجاب می شود

1- دعای امام عادل برای رعیتش،

2- دعای پدر نیکوکار برای فرزندش،

3- دعای فرزند نیکوکار برای پدرش،

4- دعای مظلوم [1]،

5- دعای کودکان بی گناه [2]،

6- دعای مؤمنی برای مؤمن دیگر[3]،

7- قاری قرآن [4]،

8- دعای فرد نیکوکار برای قومی که سپاس احسانش را نداشتند[5]،

9- کسی که در دعا از همه منقطع گردیده و تنها به خداوند امید بسته است [6]،

10- فردی که در عین دعا راضی به رضای خداوند است. [7]

ب. دعای کسانی که مستجاب نمی شود

1- مردی که در خانه بنشیند و بگوید: خدایا روزی مرا برسان،

2- مردی که زنش را نفرین کند در حالی که توانایی بر طلاق او دارد،

3- دعای مردی که مال خود را بدون مدرک و شاهد به کسی وام دهد و بر علیه او دعا کند،

4- مردی که مال و ثروت داشته باشد و آن را هدر دهد و از خدا طلب روزی کند،

5- نفرین دوستی در حق دوست دیگر[8]،

6- دعای تارک امر به معروف و نهی از منکر در طلب خیر و بهبودی وضعیت امت اسلامی [9].

پی نوشت ها

[1] . بحارالانوار، ج 77، ص 421.

[2] . ميزان الحكمة، ج 4، ص 1676، ش 5698.

[3] . بحارالانوار، ج 74، ص 72.

[4] . بحارالانوار، ج 93، ص 313.

[5] . همان، ص 349.

[6] . همان، ج 75، ص 107.

[7] . همان، ج 43، ص 351.

[8] . ميزان‏الحكمة، ج 4، ص 1677، ش 5701 و 5703.

[9] . بحارالانوار، ج 93، ص 378.

روحانى، محمد كاظم‏؛ دفتر: 14 (دعا و توسل)، ص: 66

دعای روز بیست و هفتم ماه مبارک رمضان + صوت

22ام خرداد, 1397

 

ماه مبارک رمضان فرصتی است تا از برکت سفره الهی بهره‌مند شویم، برکتی که بندگان هر روزه می‌توانند با خواندن ادعیه‌ مناسب هر روز بهره ببرند.

 
 بسم الله الرحمن الرحیم
 
اَللّـهُمَّ ارْزُقْنى فیهِ فَضْلَ لَیْلَةِ الْقَدْرِ وَصَیِّرْ اُمُورى فیهِ مِنَ الْعُسْرِ اِلَى الْیُسْرِ وَاقْبَلْ مَعاذیرى وَحُطَّ عَنّى الذَّنْبَ وَالْوِزْرَ یا رَؤُفاً بِعِبادِهِ الصّالِحینَ 
 
خداوندا در این روز فضیلت لیلة القدر را نصیب من گردان و تمام امور و کارهای مشکل را آسان کن و عذرهایم را بپذیر ورز و گناهم را محو و نابود ساز ای روف و مهربان در حق صالحان.
 

دعای روز بیست و ششم رمضان+صوت

21ام خرداد, 1397

 

ماه مبارک رمضان فرصتی است تا از برکت سفره الهی بهره‌مند شویم، برکتی که بندگان هر روزه می‌توانند با خواندن ادعیه‌ مناسب هر روز بهره ببرند.

دعای روز بیست و ششم رمضان

بسم الله الرحمن الرحیم

اللهمّ اجْعَل سَعْیی فیهِ مَشْکوراً وذَنْبی فیهِ مَغْفوراً وعَملی فیهِ مَقْبولاً وعَیْبی فیهِ مَسْتوراً یا أسْمَعِ السّامعین.

خدایا قرار بده کوشش مرا در این ماه قدردانـی شده وگناه مرا در این ماه آمرزیده وکردارم را در آن مورد قبول وعیب مرا در آن پوشیده ای شنواترین شنوایان.

دعای روز بیست و ششم رمضان

رمزی برای استجابت دعا که شاید ندانید

21ام خرداد, 1397

 

عوامل مهم در استجابت/ مقدمات ورود به دعا چیست؟در روایت داریم قبل از ورود به دعا چند مقدمه انجام بگیرد و پس از ثنای خدای متعال، مدح خدای متعال، حمد و تسبیح خدای متعال، اقرار به ذنوب، استغفار و صلوات انسان وارد دعا شود.

مدح برای این است که اگر انسان به صفات جمال الهی توجه نکند، زبانش به دعا باز نمی‌شود. حتی اگر ما مدح کنیم و خدا نشنود باز دعایی اتفاق نمی‌افتد. این مدح و سمع اوست. وقتی این دو با هم جمع می‌شوند «فَاسْمَعْ یا سَمِیعُ مِدْحَتِی» اگر خدای متعال نشنود اتفاقی نمی‌افتد. باید طوری حمد کرد که در معرض سمع الهی قرار بگیرد و خدای متعال بشنود، وقتی شنید کار تمام می‌شود.

دوم اینکه حمد و تسبیح برای این است که وقتی انسان از خدای متعال مطلبی را می‌خواهد، اگر در ناحیه او نقصی ببیند و او را متناسب با آنچه خودش می‌شناسد، بخواهد توصیف بکند، عیب‌ها را گردن او بگذارد، اگر او را کوچک ببینی، امکان اینکه از او بخواهی نیست.


اگر این حمد و تسبیح خداوند نباشد و خدای متعال را در مقام عظمتش نبینیم، اینکه انسان لسان دعا پیدا کند و دعا کند فراهم نمی‌شود.


اگر او را مبدأ بدی‌ها ببینی و بدی‌ها را به او برگردانی، توقع و امیدی نیست. بنابراین باید تسبیح شود از نقص و از تعریفی که ما می‌کنیم که در قرآن عمدتاً تسبیح که گفته می‌شود «سُبْحانَهُ وَ تَعالی‏ عَمَّا یَقُولُون‏» (اسراء/۴۳) تسبیح از آنچه ما می‌گوییم و مدح‌های ما هست. اگر این تسبیح‌ها نباشد و خدای متعال را در مقام عظمتش نبینیم، اینکه انسان لسان دعا پیدا کند و دعا کند فراهم نمی‌شود. عیب را هم گردن خدا بگذارید، باز همینطور است.

ادامه »

دانلود تندخوانی جزء بیست و پنجم قرآن با صدای معتز آقایی

20ام خرداد, 1397

 

همزمان با فرارسیدن بهار قرآن و شمیم عطر رمضان و نوای ربنا، با توجه به سفارش‌های بسیار پیرامون تلاوت قرآن کریم، شما می‌توانید در این گزارش بادانلود جزءبیست و پنجم قرآن کریم با صدای معتز آقایی رمضانی شوید.

 

دانلود تندخوانی جزء بیست و پنجم قرآن با صدای معتز آقایی

دعاى روز بیست و پنجم ماه مبارک رمضان

 

بسم الله الرحمن الرحیم

اللهمّ اجْعَلْنی فیهِ محبّاً لأوْلیائِکَ ومُعادیاً لأعْدائِکَ مُسْتَنّاً بِسُنّةِ خاتَمِ انْبیائِکَ یا عاصِمَ قُلوبِ النّبییّن.

خدایا در این روز برایم حب و دوستی دوستانت و دشمنی دشمنانت و پیروی کردن از سنت خاتم پیغمبرانت قرار بده؛ ای نگهدار دل‌های پیامبران.

 

دعاى روز بیست و پنجم ماه رمضان

 

مجموعه پوستر ادعیه روزهای ماه رمضان+ متن،ترجمه+فایل صوتی

31ام اردیبهشت, 1397

از ابن عباس روايت كرده اند: كه حضرت رسول صلى اللّه عليه و آله براى روزه هر روز ماه مبارك رمضان فضيلت بسيار بيان فرمود و برای هر روز دعاى مخصوصى با فضيلت و ثواب بسيار براى آن ذكر كرد كه ما به بيان اصل دعا اكتفا میكنيم:

مؤلف گويد: تقديم و تأخير دعاها و عبارات هر يك را در كتاب هاى متعدّد دعا مختلف ذكر كرده اند، چون روايت مربوط به اين دعاها را معتبر نمى دانم، متعرض تقديم و تأخير اصل دعاها و عبارات آنها نشدم.
كفعمى دعاى روز بيست وهفتم را در روز بيست ونهم ذكر نموده و موافق مذهب شيعه خواندن دعاى روز بيست وهفتم در روز بيست وسم دور نيست كه مناسب تر باشد. 

روز اول:

 
 
 
اللَّهُمَّ اجْعَلْ صِيَامِي فِيهِ صِيَامَ الصَّائِمِينَ وَ قِيَامِي فِيهِ قِيَامَ الْقَائِمِينَ وَ نَبِّهْنِي فِيهِ عَنْ نَوْمَةِ الْغَافِلِينَ وَ هَبْ لِي جُرْمِي فِيهِ يَا إِلَهَ الْعَالَمِينَ وَ اعْفُ عَنِّي يَا عَافِياً عَنِ الْمُجْرِمِينَ
 
خدايا روزه ام را در اين ماه روزه روزه داران قرار ده، و شب زنده داری ام را شب زنده دارى شب زنده داران، و بيدارم كن در آن از خواب بی خبران، و ببخش گناهم را در آن اى معبود جهانيان، و از من درگذر، اى درگذرنده از گنهكاران.
بار پروردگارا! بیداری سحرگاهان مرا بپذیر و مرا نیز در شمار بندگان شب زنده دارت دست بگیر

دعای روز اول ماه مبارک رمضان

دانلود کوچک     پوستر
 
 
 
اللَّهُمَّ قَرِّبْنِي فِيهِ إِلَى مَرْضَاتِكَ وَ جَنِّبْنِي فِيهِ مِنْ سَخَطِكَ وَ نَقِمَاتِكَ وَ وَفِّقْنِي فِيهِ لِقِرَاءَةِ آيَاتِكَ بِرَحْمَتِكَ يَا أَرْحَمَ الرَّاحِمِينَ
 
خدايا مرا در اين ماه به خشنودى ات نزديك كن، و از خشم و انتقامت بركنار دار، و به قرائت آياتت موفق كن، اى مهربان ترين مهربانان.
 
رمضان است و همه جا عشق باریده و زمزمه ی آیات تو تا نهان خانه ی همه شیفتگان تو کشیده
 
دانلود کوچک   پوستر
 
 
 
اللَّهُمَّ ارْزُقْنِي فِيهِ الذِّهْنَ وَ التَّنْبِيهَ وَ بَاعِدْنِي فِيهِ مِنَ السَّفَاهَةِ وَ التَّمْوِيهِ وَ اجْعَلْ لِي نَصِيبا مِنْ كُلِّ خَيْرٍ تُنْزِلُ فِيهِ بِجُودِكَ يَا أَجْوَدَ الْأَجْوَدِينَ
 
 خدايا در اين ماه به من تيزهوشى و بيدارى عنايت فرما، و از بى خردى و اشتباه دورم ساز، و از هر خيرى كه در اين ماه نازل مى كنى، برايم بهره اى قرار ده، و به حق جودت اى جودمندترين جودمندان 
 
الا ای دوست! او خود مرا آموخته ای که دانش نورتابان است و آگاهی مشعل رخشان، سیاهی این بیهوده سرا را جز با فانوس دانش نتوان پیمود و تباهی های این بیغوله جا را جز با آتش آگاهی نشاید زدود.
 

 
دانلود          کوچک        پوستر

ادامه »

دعای مخصوص روز چهارم ماه رمضان + دانلود

30ام اردیبهشت, 1397

 

ماه مبارک رمضان فرصتی است تا از برکت سفره الهی بهره‌مند شویم، برکتی که بندگان هر روزه می‌توانند با خواندن ادعیه‌های مناسب هر روز بهره ببرند.

به همین مناسبت، همراه با شما دعای روز چهارم ماه مبارک رمضان را در دو قالب صوت و متن با هم می‌شنویم و می‌خوانیم.

بسم الله الرحمن الرحیم

 
اَللّـهُمَّ قَوِّنى فیهِ عَلى اِقامَةِ اَمْرِکَ، وَاَذِقْنى فیهِ حَلاوَةَ ذِکْرِکَ، وَاَوْزِعْنى فیهِ
 
خدایا نیرو ده مرا در این ماه براى برپا داشتن فرمان و دستورت و بچشان به من شیرینى ذکرت و به من یاد ده در این ماه

 
لاَِدآءِ شُکْرِکَ بِکَرَمِکَ، وَاحْفَظْنى فیهِ بِحِفْظِکَ وَسَتْرِکَ، یا اَبْصَرَ
 
طرز بجا آوردن سپاسگزارى خود را به بزرگواریت و نگاهم دار در آن به نگهدارى و محافظت خود اى بیناترین

 

لنّاظِرینَ
بینایان


 
 
 
 

متن و ترجمه دعای ماه مبارک رمضان (یا عَلِیُّ یا عَظیمُ) همراه با صوت و تصویر

22ام اردیبهشت, 1397

 

دعای یا علی یا عظیم

از حضرت صادق عليه السّلام و حضرت كاظم عليه السّلام منقول است كه بعد از هر نماز فريضه در ماه رمضان اين دعا را بخوانند:

دانلود تصاویر دعای ماه مبارک رمضان (یا عَلِیُّ یا عَظیمُ) (25.2 MB)

دعای «یا علی یا عظیم، یا غفور یا رحیم» با صدای سید قاسم موسوی قهار(357.91 KB)

دعای «یا علی یا عظیم، یا غفور یا رحیم» با صدای امیررضا عرب (2.66 MB)

دعای «یا علی یا عظیم، یا غفور یا رحیم» با صدای جعفر فردی(1.18 MB)

دعای «یا علی یا عظیم، یا غفور یا رحیم» با صدای هاشم صدفی تهرانی (1.46 MB)

کلیپ تصویری دعای «یا علی یا عظیم، یا غفور یا رحیم» 1 (8.63 MB)

کلیپ تصویری دعای «یا علی یا عظیم، یا غفور یا رحیم» 2 (20.95 MB)

کلیپ تصویری دعای «یا علی یا عظیم، یا غفور یا رحیم» 3 (1.67 MB)

نرم افزار اندرویدی دعای «یا علی یا عظیم، یا غفور یا رحیم»(2.99 MB)

دانلود فایل word دعای يَا عَلِيُّ يَا عَظِيمُ با ترجمه فارسی (4.88 MB)

دانلود فایل pdf دعای يَا عَلِيُّ يَا عَظِيمُ با ترجمه فارسی (393.64 KB)

دانلود فایل word دعای يَا عَلِيُّ يَا عَظِيمُ بدون ترجمه فارسی (4.88 MB)

دانلود فایل pdf دعای يَا عَلِيُّ يَا عَظِيمُ بدون ترجمه فارسی (377.23 KB)

متن و ترجمه دعا:

 

يَا عَلِيُّ يَا عَظِيمُ يَا غَفُورُ يَا رَحِيمُ أَنْتَ الرَّبُّ الْعَظِيمُ‏
 اى خداى بلند مقام اى بزرگوار اى آمرزنده اى مهربان تويى خداى بزرگ
 
الَّذِي لَيْسَ كَمِثْلِهِ شَيْ‏ءٌ وَ هُوَ السَّمِيعُ الْبَصِيرُ
 كه هيچ مثل و مانندى ندارد و به گفتار و كردار خلق شنوا و بيناست
 
وَ هَذَا شَهْرٌ عَظَّمْتَهُ وَ كَرَّمْتَهُ وَ شَرَّفْتَهُ وَ فَضَّلْتَهُ عَلَى الشُّهُورِ
 و اين ماه است كه مقامش را عظيم كردى و كرامت و شرافت و فضيلتش بر ساير ماه ها دادى
 
وَ هُوَ الشَّهْرُ الَّذِي فَرَضْتَ صِيَامَهُ عَلَيَّ وَ هُوَ شَهْرُ رَمَضَانَ‏
 و اين ماه است كه روزه ‏اش بر من واجب گردانيدى و اين ماه رمضان است
الَّذِي أَنْزَلْتَ فِيهِ الْقُرْآنَ هُدًى لِلنَّاسِ وَ بَيِّنَاتٍ مِنَ الْهُدَى وَ الْفُرْقَانِ‏
 كه در آن قرآن را نازل فرمودى براى راهنمايى مردم و روشن كردن راه هدايت و جدا نمودن حق از باطل
 
وَ جَعَلْتَ فِيهِ لَيْلَةَ الْقَدْرِ وَ جَعَلْتَهَا خَيْراً مِنْ أَلْفِ شَهْرٍ
 و شب قدر را در اين ماه مقرر داشتى كه آن شب بر هزار ماه برترى دادى
 
فَيَا ذَا الْمَنِّ وَ لاَ يُمَنُّ عَلَيْكَ مُنَّ عَلَيَّ بِفَكَاكِ رَقَبَتِي مِنَ النَّارِ
 پس اى خدايى كه بر همه منت دارى و هيچ كس بر تو منت ندارد بر من منت گزار در ميان آن همه بندگانت كه منت گزارده ‏اى و از آتش دوزخ نجات بخش
 
فِيمَنْ تَمُنُّ عَلَيْهِ وَ أَدْخِلْنِي الْجَنَّةَ بِرَحْمَتِكَ يَا أَرْحَمَ الرَّاحِمِينَ‏
 و به بهشت ابدت داخل گردان به حق رحمت بى‏پايانت اى مهربان ترين مهربانان عالم.


یاصاحب الزمان ادرکنی

7ام اردیبهشت, 1397

 

اى فرزند يس و ذاريات،

اى فرزند طور و عاديات،

اى فرزند كسی كه نزديك شد، آنگاه درآويخت، تا آنكه در دسترسى و نزديكى به خداى علىّ اعلى، به فاصله دو كمان يا كمتر بود،

كاش مى ‏دانستم كه كجا دلها به ظهور تو قرار و آرام خواهد يافت

آيا به كدام سرزمين اقامت دارى

آيا به زمين رضوا يا غير آن يا به ديار ذو طوى متمكن گرديده ‏اى

عَزِيزٌ عَلَيَّ أَنْ أَرَى الْخَلْقَ وَ لاَ تُرَى وَ لاَ أَسْمَعَ (أَسْمَعُ) لَكَ حَسِيساً وَ لاَ نَجْوَى‏

بسيار سخت است بر من كه خلق را همه ببينم و تو را نبينم

و هيچ از تو صدايى حتى آهسته هم به گوش من نرسد

بسيار سخت است

بر من بواسطه فراق تو نزديك من رنج و بلوى احاطه كند و ناله زار من به حضرتت نرسد - و شكوه به تو نتوانم

جانم به فدایت كه تو آن حقيقت پنهانى كه دور از ما نيستى

جانم به فدایت كه تو آن شخص جدا از مايى كه ابدا جدا نيستى

جانم به فدایت كه تو همان آرزوى قلبى و مشتاق اليه مرد و زن اهل ايمانى كه هر دلى از يادت ناله شوق مى‏زند 

جانم به فدایت كه تو از سرشت عزتى كه بر شما هيچكس برترى نخواهد يافت

و ركن اصيل مجد و شرافت هستيد كه هيچكس همانند شما نخواهد گرديد

جانم به فدایت كه تو از آن نعمتهاى خاص خدايى كه مثل و مانند نخواهد داشت

جانم به فدایت كه تو از آن خاندان عدالت و شرفى كه احدى برابرى با شما نتواند كرد

اى مولاى من تا كى در شما حيران و سرگردان باشم

 قسمتی از دعای ندبه

چرا براى سلامتى امام زمان(عج) دعا مى كنيم؟

5ام اردیبهشت, 1397

 


 دليل دعا كردن براى‏ سلامتى‏ امام عصر چيست؟

در حالى ‏كه خداى‏ منان اراده دارد ايشان زنده و سلامت بمانند، آيا اصلا امكان دارد آن وجود مبارك دچار كسالت شوند؟

 آن سفر كرده كه صد قافله دل همره اوست‏
هر كجا هست خدايا به سلامت دارش‏1

دعا از هر حيث مخصوصاً براى‏سلامتى‏امام زمان(عج) آثار و بركات فراوانى دارد كه برخى عبارتند از:

1. دعا نشان‏گر علاقه و محبت مسلمانان به ايشان است. اگر چه دوستى ‏تمام ائمه معصومين ‏عليهم ‏السلام بخشى ‏از ايمان و شرط قبولى ‏اعمال است، در عين حال دعا كردن در حق امام زمان(عج) موجب ازدياد محبت آن حضرت در دل و در نتيجه موجب تقويت ايمان مى ‏گردد.

2. دعا اظهار تجديد عهد و پيمان با آن حضرت است و محتواى ‏پيمان با آن حضرت را دين دارى، شريعت محورى‏و تصميم قلبى ‏بر اطاعت امر امام‏ عليه ‏السلام و يارى‏رساندن او با نثار جان و مال تشكيل مى ‏دهد.

تجديد بيعت با آن حضرت عليه‏ السلام كارى است كه بعد از هر نماز از نمازهاى پنجگانه يا در هر روز و يا در هر جمعه انجام آن مستحب است. هر روز بعد از نماز صبح، دعاهايى ‏كه مربوط به وجود مبارك امام عصر(عج) است، خوانده شود، بسيار مفيد و مؤثر خواهد بود.

دعاى‏شريف «اللهم بلغ مولاى‏ صاحب الزمان صلوات الله عليه عن جميع المؤمنين…» و نيز «دعاى ‏عهد» شاهدى‏براى‏اين سخن است.2

اللَّهُمَّ بَلِّغْ مَوْلَايَ صَاحِبَ الزَّمَانِ صَلَوَاتُ اللَّهِ عَلَيْهِ عَنْ جَمِيعِ الْمُؤْمِنِينَ وَ الْمُؤْمِنَاتِ فِي مَشَارِقِ الْأَرْضِ وَ مَغَارِبِهَا وَ بَرِّهَا وَ بَحْرِهَا وَ سَهْلِهَا وَ جَبَلِهَا حَيِّهِمْ وَ مَيِّتِهِمْ وَ عَنْ وَالِدَيَّ وَ وُلْدِي وَ عَنِّي مِنَ الصَّلَوَاتِ وَ التَّحِيَّاتِ زِنَةَ عَرْشِ اللَّهِ وَ مِدَادَ كَلِمَاتِهِ وَ مُنْتَهَى رِضَاهُ وَ عَدَدَ مَا أَحْصَاهُ كِتَابُهُ وَ أَحَاطَ بِهِ عِلْمُهُ اللَّهُمَّ [إِنِّي‏] أُجَدِّدُ لَهُ فِي هَذَا الْيَوْمِ وَ فِي كُلِّ يَوْمٍ عَهْداً وَ عَقْداً وَ بَيْعَةً فِي رَقَبَتِي اللَّهُمَّ كَمَا شَرَّفْتَنِي بِهَذَا التَّشْرِيفِ وَ فَضَّلْتَنِي بِهَذِهِ الْفَضِيلَةِ وَ خَصَصْتَنِي بِهَذِهِ النِّعْمَةِ فَصَلِّ عَلَى مَوْلَايَ وَ سَيِّدِي صَاحِبِ الزَّمَانِ وَ اجْعَلْنِي مِنْ أَنْصَارِهِ وَ أَشْيَاعِهِ وَ الذَّابِّينَ عَنْهُ وَ اجْعَلْنِي مِنَ الْمُسْتَشْهَدِينَ بَيْنَ يَدَيْهِ طَائِعاً غَيْرَ مُكْرَهٍ فِي الصَّفِّ الَّذِي نَعَتَّ أَهْلَهُ فِي كِتَابِكَ فَقُلْتَ صَفًّا كَأَنَّهُمْ بُنْيانٌ مَرْصُوصٌ عَلَى طَاعَتِكَ وَ طَاعَةِ رَسُولِكَ وَ آلِهِ عَلَيْهِمُ السَّلَامُ اللَّهُمَّ هَذِهِ بَيْعَةٌ لَهُ فِي عُنُقِي إِلَى يَوْمِ الْقِيَامَةِ.

3. دعا سبب زنده نگه داشتن ياد امام غايب در دل منتظران مى ‏گردد. ياد امام زمان(عج) توجه به ارزش هاى‏ دين و اصول اخلاقى را در دل‏ها زنده مى ‏كند و غفلت از ياد امام، يكى ‏از دلايل عمده پژمردگى ‏و سستى ‏ارزش هاى الهى‏ وانسانى ‏در جوامع اسلامى است.

دلت گر كه يك لحظه غافل نشيند،

خدنگ بلا بر دل دل نشيند

4. كسى‏ كه سلامتى‏ امام زمانش برايش مهم است، مسلما آزردن آن حضرت برايش سخت است؛ در نتيجه دعا براى‏سلامتى ‏آن حضرت، انسان را به انجام كارهايى‏ وامى ‏دارد كه موجب خشنودى ‏آن حضرت و در نتيجه سبب رسيدن به مقام رضوان الهى‏ مى ‏گردد.

5. دعا بسيار مؤثر است و موجب فرج آن حضرت و نيز فرج و گشايش در زندگى ‏مؤمنان مى ‏شود.

6. دعا موجب قرب الهى ‏است. امام مهدى(عج) در خصوص زيارت آل يس مى ‏فرمايند: «هرگاه خواستيد به وسيله ما به خداوند و به ما توجه كنيد، اين زيارت را كه از جانب خداوند انشا شده است، بخوانيد».3

اين زيارت كه از جهات مختلف محتوايى عميق دارد، بسيار مورد تأكيد و سفارش قرار گرفته است. اين زيارت از ابتدا تا انتها، دعاى براى سلامتى، تندرستى و بهروزى امام زمان(عج) است؛ «السلام عليك يا خليفه الله و ناصر حقه… السلام عليك حين تصبح و تمسى، السلام عليك فى‏ اليل اذا يغشى ‏و النهار اذا تجلى… السلام عليك بجوامع السلام…؛ سلام بر تو اى جانشين خدا و يارى كننده حق… درود و سلام بر تو هنگامى كه صبح و شام كنى، درود و تهيت الهى ‏بر تو در شب كه همه جا را فراگيرد و در روز، در وقتى ‏كه نور دهد (يعنى‏ سلام بر تو در هر صبح و شام)…، درود بر تو درودى‏ همه جانبه…».

در دعاى بعد از اين زيارت نيز معانى بلندى نهفته است؛ مانند: خدايا او (امام زمان«عج») را از شر هر متجاوز و سركشى‏ و از شر همه خلق خود پناه ده و او را از حوادث يوميه، از پيش رو و از پشت سر و از طرف چپ، حفظ و نگه‏دارى ‏كن و از اين كه آسيب و گزندى به او برسد، جلوگيرى ‏كن و در خصوص او، رسولت و خاندان رسولت را حفظ نما و به دست مباركش عدل و داد را پديدار نما! «اللهم اعذه من شر كل باغ و طاغ و من شر جميع خلقك و احفظه من بين يديه و من خلقه و عن يمينه و عن شماله و احرسه و امنعه من ان يوصل اليه بسوء واحفظ فيه رسولك و آل رسولك واظهر به العدل…».

در پايان سخن لازم است يادآور شويم كه دعا كردن براى‏سلامتى ‏و فرج آن حضرت، اطاعت از امر خداوند و نيز اهل بيت پيامبر اكرم‏صلى الله عليه و آله است؛ «و هر كه خدا و رسولش را اطاعت كند و خداترس و پرهيزكار باشد، چنين كسى‏به فوز و سعادت خواهد رسيد».4

آخرين نكته اين است كه هر چند طبق وعده الهى ‏حضرت زنده و باقى‏ هستند تا زمانى ‏كه پرچم توحيد و عدل را در همه جهان به اهتزاز درآورند، ولى ‏بالاخره بشر هستند ودر معرض آفات جسمانى‏ و بلاهاى طبيعى و ممكن است مريض شوند و دچار كسالت گردند و از اين نظر دعاى‏ما براى ‏سلامتى‏ حضرت و حفظ ايشان از اين آفات و حوادث، بدون شك در سلامتى ‏وجود آن عزيز عالم وجود و آخرين دفرّ صدف امامت و ولايت، مؤثر و مفيد است.

 

پى‏ نوشت:

1. ديوان حافظ، ص‏223.

2. قمى، مفاتيح الجنان، ص‏892ù891.

زيارتى است كه هر روز بعد از نماز صبح مولاى ما صاحب الزمان عليه السلام به آن زيارت كرده مى‏شود
و آن زيارت اين است:

اللَّهُمَّ بَلِّغْ مَوْلَايَ صَاحِبَ الزَّمَانِ صَلَوَاتُ اللَّهِ عَلَيْهِ عَنْ جَمِيعِ الْمُؤْمِنِينَ وَ الْمُؤْمِنَاتِ فِي مَشَارِقِ الْأَرْضِ وَ مَغَارِبِهَا وَ بَرِّهَا وَ بَحْرِهَا وَ سَهْلِهَا وَ جَبَلِهَا حَيِّهِمْ وَ مَيِّتِهِمْ وَ عَنْ وَالِدَيَّ وَ وُلْدِي وَ عَنِّي مِنَ الصَّلَوَاتِ وَ التَّحِيَّاتِ زِنَةَ عَرْشِ اللَّهِ وَ مِدَادَ كَلِمَاتِهِ وَ مُنْتَهَى رِضَاهُ وَ عَدَدَ مَا أَحْصَاهُ كِتَابُهُ وَ أَحَاطَ بِهِ عِلْمُهُ اللَّهُمَّ [إِنِّي‏] أُجَدِّدُ لَهُ فِي هَذَا الْيَوْمِ وَ فِي كُلِّ يَوْمٍ عَهْداً وَ عَقْداً وَ بَيْعَةً فِي رَقَبَتِي اللَّهُمَّ كَمَا شَرَّفْتَنِي بِهَذَا التَّشْرِيفِ وَ فَضَّلْتَنِي بِهَذِهِ الْفَضِيلَةِ وَ خَصَصْتَنِي بِهَذِهِ النِّعْمَةِ فَصَلِّ عَلَى مَوْلَايَ وَ سَيِّدِي صَاحِبِ الزَّمَانِ وَ اجْعَلْنِي مِنْ أَنْصَارِهِ وَ أَشْيَاعِهِ وَ الذَّابِّينَ عَنْهُ وَ اجْعَلْنِي مِنَ الْمُسْتَشْهَدِينَ بَيْنَ يَدَيْهِ طَائِعاً غَيْرَ مُكْرَهٍ فِي الصَّفِّ الَّذِي نَعَتَّ أَهْلَهُ فِي كِتَابِكَ فَقُلْتَ صَفًّا كَأَنَّهُمْ بُنْيانٌ مَرْصُوصٌ عَلَى طَاعَتِكَ وَ طَاعَةِ رَسُولِكَ وَ آلِهِ عَلَيْهِمُ السَّلَامُ اللَّهُمَّ هَذِهِ بَيْعَةٌ لَهُ فِي عُنُقِي إِلَى يَوْمِ الْقِيَامَةِ.

خدايا برسان به مولاى من حضرت صاحب الزمان كه درودهاى تو بر او باد از طرف همه مردان و زنان با ايمان كه در شرقها و غربهاى زمينند و در خشكى و دريا هستند و در هموارى زمين و كوهند، زنده شان و مرده شان و از طرف پدر و مادر و فرزندان و خود من درودها و تحيتهائى هموزن عرش خدا و به شماره كلمات و سخنانش و نهايت مرتبه خوشنوديش و به شماره آنچه برشمرده است آن را دفتر و كتابش و احاطه دارد بدان دانشش خدايا من نومى كنم براى آن جناب در اين روز و در هر روز عهد و پيمان و بيعتى را در گردنم چنانچه مرا مفتخر ساختى بدين افتخار و برتريم دادى به اين فضيلت و مخصوصم داشتى بدين نعمت پس درود فرست بر مولا و آقايم حضرت صاحب الزمان و قرارم ده از ياران و پيروان و دفاع كنندگان آن حضرت و بگردانم از شهادت يافتگان در پيش رويش از روى ميل و رغبت بدون اكراه و ناراحتى در آن صفى كه اهل آن را در كتاب خود (قرآن ) توصيف كرده و فرمودى : ((صفى كه گويا بنائى استوارند)) در راه فرمانبردارى تو و فرمانبردارى رسول تو و آل رسولت كه بر تمامى آنها سلام باد خدايا اين بيعتى است از آن جناب در گردن من تا روز قيامت.

مؤلف گويد كه علامه مجلسى در بحار فرموده كه من در بعض كتب قديمه ديده‏ام كه بعد از اين زيارت دست راست را به دست چپ بزند مثل زدن در بيعت و بدان نيز كه ما در اعمال سرداب مقدس چهار زيارت نقل كرديم و اين زيارت زيارت پنجم كتاب ما محسوب مى‏شود و در باب اول در ذكر زيارات حجج طاهره در ايام هفته ص 59 زيارتى نيز براى آن حضرت نقل كرديم كه در روزهاى جمعه به آن نيز زيارت كرده شود.

3. همان، ص‏863.

4. نور(24): 52.

نویسنده:حسن احمدى

موعود

دعاي سلامتي و طول عمر

22ام بهمن, 1396

 


دعاي سلامتي و طول عمر در روايات ائمه معصومين بسيار زياد است. خواندن بعضي از سوره‌ها و ختم بعضي از ذكرها براي سلامتي و طول عمر خود و خانواده بسيار مؤثر است.

 

دعاي سلامتي خود و خانواده
۱. عبارت «لا حول و لا قوة الا بالله»
پيامبر صلی الله علیه و آله  فرمود: اين جمله ۹۹ درد را شفا مي‌دهد كه ساده‌ترين آن‌ها اندوه است.

۲. آيه الكرسي
امام باقر علیه السلام فرمود: «هر كس يك بار آيه الكرسي را بخواند خداوند هزار ناراحتي از ناراحتي‌هاي دنيا و هزار سختي آخرت را از او دور مي‌كند كه كمترين ناراحتي دنيا فقر و كمترين سختي آخرت فشار قبر است.»

۳. ذكر «ما شاءَ الله لا حَولَ وَ لا قوَّهَ إلّا باللهِ العَلِيِّ العَظيم»

۴. آيه ۲۸ سوره رعد: طبق نظر علامه طباطبايي دست را روي سينه بگذاريد و چند مرتبه در حالت نشسته و ايستاده اين آيه را بخوانيد:

«الذّينَ امَنوا وتَطمَئِنُّ قُلوبُهُم بذِكرِ اللهِ اَلا بذِكرِ الله تَطمَئِنُ القلوب»

۵. سوره حمد: طبق گفته آيت‌الله بهجت خواندن سوره حمد از يك تا ۱۰۰ مرتبه به نيت شفاي بيماران بسيار مؤثر است.

۶. صلوات: علامه كاشاني در كتاب المخازن گفته است: براي شفاي بيمار ۱۰۰۰ صلوات نذر كنيد، ۵۰۰ تاي آن را بفرستيد و ۵۰۰ تاي ديگر را تا شفاي بيمار گرو نگه داريد.

۷. ذكر «يا كاشف الضر»

۸. ذكر «بسم الله الرحمن الرحيم»: به مدت ۴۰ روز روزي ۱۰۰۰ بار بعد از نماز صبح اين ذكر را بگوييد.

۹. سوره نجم: هر روز سوره نجم را بخوانيد و تقديم به امام سجاد علیه السلام بكنيد.

۱۰. ذكر «اللهم صل علي فاطمه و ابي‌ها و بَعلِها و بَني‌ها بِعَدَدِ ما احاطَ به عِلمُك و احصاه»
اين ذكر را ۷۰ مرتبه بخوانيد.

 

دعاي طول عمر

۱. دعاي طول عمر در مفاتيح الجنان

سيد ابن طاووس از امام صادق علیه السلام نقل كرده است:
اگر طولاني شدن عمر خود و خويشان و دوستانت را مي خواهي اين دعا را بعد از هر نماز بخوان:

اَللّهُمَّ صَلِّ عَلى مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ
اَللّهُمَّ اِنَّ رَسُولَكَ الصّادِقَ الْمُصَدَّقَ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَآلِهِ
قالَ اِنَّكَ قُلْتَ ما تَرَدَّدْتُ فى شَىْءٍ
اَنَا فاعِلُهُ كَتَرَدُّدى فى قَبْضِ رُوحِ عَبْدِىَ الْمُؤْمِنِ
يَكْرَهُ الْمَوْتَ وَاَكْرَهُ مَسآئَتَهُ
اَللّهُمَّ فَصَلِّ عَلى مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ
وَعَجَّلْ لِوَلِيِّكَ الْفَرَجَ وَالْعافِيَهَ وَالنَّصْرَ
وَلا تَسُؤْنى فى نَفْسى وَلا فى اَحَدٍ مِنْ اَحِبَّتى

و اگر مي خواهى يك‏ يك از دوستان خود را نام ببر و بگو: «وَ لافى فُلانٍ وَ لا فى فُلانٍ»

۲. دعاي طول عمر از حضرت داوود علیه السلام

اللَّهُمَّ لَكَ الْحَمْدُ دَائِماً مَعَ دَوَامِكَ
وَ لَكَ الْحَمْدُ بَاقِياً مَعَ بَقَائِكَ
وَ لَكَ الْحَمْدُ خَالِداً مَعَ خُلُودِكَ
وَ لَكَ الْحَمْدُ كَمَا يَنْبَغِي لِكَرَمِ وَجْهِكَ
وَ عِزِّ جَلَالِكَ يَا ذَا الْجَلَالِ وَ الْإِكْرَامِ‏.

 

دعاي سلامتي و طول عمر صحيفه سجاديه

دعاي ۲۳ صحيفه سجاديه را به نام دعاي سلامتي و طول عمر مي شناسند كه شرح آن در ادامه آمده است:

بِسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيمِ

اَللَّهُمَّ صَلِّ عَلى‏ مُحَمَّدٍ وَالِهِ
وَ اَلْبِسْنى عافِيَتَكَ وَ جَلِّلْنى عافِيَتَكَ
وَ حَصِّنّى بِعافِيَتِكَ وَ اَكْرِمْنى بِعافِيَتِكَ
وَ اَغْنِنى بِعافِيَتِكَ وَ تَصَدَّقْ عَلَىَّ بِعافِيَتِكَ
وَهَبْ لى عافِيَتَكَ وَ اَفْرِشْنى عافِيَتَكَ
وَاَصْلِحْ لى عافِيَتَكَ
وَ لاتُفَرِّقْ بَيْنى وَ بَيْنَ عافِيَتِكَ فِى الدُّنْيا وَالْاخِرَةِ
اَللَّهُمَّ صَلِّ عَلى‏ مُحَمَّدٍ وَ الِهِ
وَ عافِنى عافِيَةً كافِيَةً شافِيَةً عالِيَةً نامِيَةً
عافِيَةً تُوَلِّدُ فى بَدَنِى الْعافِيَةَ
عافِيَةَ الدُّنْيا وَالْاخِرَةِ
وَ امْنُنْ عَلَىَّ بِالصِّحَّةِ وَ الْأَمْنِ وَ السَّلامَةِ فى دينى وَ بَدَنى
وَ الْبَصيرَةِ فى قَلْبى وَالنَّفاذِ فى اُمُورى
وَ الْخَشْيَةِ لَكَ وَ الْخَوْفِ مِنْكَ
وَالْقُوَّةِ عَلى‏ ما اَمَرْتَنى بِهِ مِنْ طاعَتِكَ
وَ الْاِجْتِنابِ لِما نَهَيْتَنى عَنْهُ مِنْ مَعْصِيَتِكَ
اَللَّهُمَّ وَامْنُنْ عَلَىَّ بِالْحَجِّ وَالْعُمْرَةِ
وَ زِيارَةِ قَبْرِ رَسُولِكَ
صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَ رَحْمَتُكَ وَ بَرَكاتُكَ عَلَيْهِ
وَ عَلى‏ الِهِ وَ الِ رَسُولِكَ عَلَيْهِمُ السَّلامُ اَبَداً ما اَبْقَيْتَنى
فى عامى هذا وَفى كُلِّ عامٍ
وَاجْعَلْ ذلِكَ مَقْبُولاً مَشْكُوراً
مَذْكُوراً لَدَيْكَ مَذْخُوراً عِنْدَكَ
وَ اَنْطِقْ بِحَمْدِكَ وَ شُكْرِكَ وَ ذِكْرِكَ وَ حُسْنِ الثَّنآءِ عَلَيْكَ لِسانى
وَ اشْرَحْ لِمَراشِدِ دينِكَ قَلْبى
وَ اَعِذْنى وَ ذُرِّيَّتى مِنَ الشَّيْطانِ الرَّجيمِ
وَ مِنْ شَرِّ السَّآمَّةِ وَالْهآمَّةِ وَالْعآمَّةِ وَالَّلآمَّةِ
وَ مِنْ شَرِّ كُلِّ شَيْطانٍ مَريدٍ
وَ مِنْ شَرِّ كُلِّ سُلْطانٍ عَنيدٍ
وَ مِنْ شَرِّ كُلِّ مُتْرَفٍ حَفيدٍ
وَ مِنْ شَرِّ كُلِّ ضَعيفٍ وَ شَديدٍ
وَ مِنْ شَرِّ كُلِّ شَريفٍ وَ وَضيعٍ
وَ مِنْ شَرِّ كُلِّ صَغيرٍ وَ كَبيرٍ
و مِنْ شَرِّ كُلِّ قَريبٍ وَ بَعيدٍ
وَ مِنْ شَرِّ كُلِّ مَنْ نَصَبَ لِرَسُولِكَ وَ لِاَهْلِ بَيْتِهِ حَرْباً مِنَ الْجِنِّ وَ الْاِنْسِ
وَ مِنْ شَرِّ كُلِّ دآبَّةٍ اَنْتَ اخِذٌ بِناصِيَتِها
اِنَّكَ عَلى‏ صِراطٍ مُسْتَقيمٍ
اَللَّهُمَّ صَلِّ عَلى‏ مُحَمَّدٍ وَالِهِ
وَ مَنْ اَرادَنى بِسُوءٍ فَاصْرِفْهُ عَنّى
وَادْحَرْ عَنّى مَكْرَهُ وَادْرَاْ عَنّى شَرَّهُ
وَ رُدَّ كَيْدَهُ فى نَحْرِهِ
وَاجْعَلْ بَيْنَ يَدَيْهِ سُدّاً حَتّى‏ تُعْمِىَ عَنّى بَصَرَهُ
وَ تُصِمَّ عَنْ ذِكْرى سَمْعَهُ وَ تُقْفِلَ دُونَ اِخْطارى قَلْبَهُ
وَ تُخْرِسَ عَنّى لِسانَهُ وَ تَقْمَعَ رَاْسَهُ
وَ تُذِلَّ عِزَّهُ وَ تَكْسِرَ جَبَرُوتَهُ
وَ تُذِلَّ رَقَبَتَهُ وَ تَفْسَخَ كِبْرَهُ
وَ تُؤْمِنَنى مِنْ جَميعِ ضَرِّهِ وَ شَرِّهِ وَ غَمْزِهِ وَ هَمْزِهِ وَ لَمْزِهِ
وَ حَسَدِهِ‏ وَ عَداوَتِهِ وَ حَبآئِلِهِ وَ مَصآئِدِهِ وَ رَجْلِهِ وَ خَيْلِهِ
اِنَّكَ عَزيزٌ قَديرٌ

حـج

خدایا صاحب ما کجاست؟؟؟

20ام بهمن, 1396

 

 

بفهم!

که چرا صبح جمعه است و ظهور اتفاق نیفتاده است !؟

 

وَإِذَا رَأَوْا تِجَارَةً أَوْ لَهْوًا انْفَضُّوا إِلَيهَا وَتَرَكُوكَ قَائِمًا قُلْ مَا عِنْدَ اللَّهِ خَيرٌ مِنَ اللَّهْوِ وَمِنَ التِّجَارَةِ وَاللَّهُ خَيرُ الرَّازِقِينَ(الجمعة/11)

هنگامي که آنها تجارت يا سرگرمي و لهوي را ببينند پراکنده مي‌شوند و به سوي آن مي روند

و تو را ايستاده به حال خود رها مي‌کنند.

 

 

امام صادق (عليه السلام) درباره نقش دعا در تعجيل فرج فرمودند:

وقتي عذاب و سختي بر بني اسرائيل طولاني شد، چهل روز به درگاه خدا گريه و ناله كردند. خداوند متعال به موسي و هارون وحي فرمود كه آن ها را از دست فرعون نجات دهند و اين در حالي بود كه از چهارصد سال عذاب صدوهفتاد سال باقي مانده بود و خداوند به واسطه ي دعاي بني اسرائيل از آن صدوهفتاد سال صرف نظر نمود.

 

 

خدايا به تو شكايت مى كنيم…

اللَّهُمَّ إِنَّا نَشْكُو إِلَيْكَ فَقْدَ نَبِيِّنَا   از فقدان پيامبران

وَ غَيْبَةَ إِمَامِنَا [وَلِيِّنَا]    و غيبت اماممان

وَ شِدَّةَ الزَّمَانِ عَلَيْنَا   و سختى زمانه عليه وجودمان

وَ وُقُوعَ الْفِتَنِ بِنَا   و فرودآمدن فتنه ها بر سرمان

وَ تَظَاهُرَ الْأَعْدَاءِ عَلَيْنَا و پشت به پشت هم دادن دشمنان به زيانمان

وَ كَثْرَةَ عَدُوِّنَا   و بسياری دشمنانمان

وَ قِلَّةَ عَدَدِنَا  و كمى نفراتمان.

 

 

خدایا صاحب ما کجاست؟؟؟

امام ما کجاست؟؟؟

خدایا صاحب ما کجاست؟

این صاحبنا؟ این دلیلنا؟ این امامنا؟

 

أَيْنَ بَقِيَّةُ اللَّهِ الَّتِي لا تَخْلُو مِنَ الْعِتْرَةِ الْهَادِيَةِ

 

كجاست آن باقيمانده خدا(حضرت مهدی عج الله تعالی فرجه الشریف)  كه از عترت هدايت گر خالى نشود.

ادامه »

دعا براي تعجيل در فرج امام زمان عليه السلام

20ام بهمن, 1396

 

دعا محبوب ترين اعمال نزد خداوند،

برترين عبادت،

علت روشنايي آسمان ها و زمين، كليد تمام رحمت ها و… است.

 

«إلهی عَظُمَ البَلاء»

 

ما معمولا در حوائج فردي خويش بر دعا اصرار مي ورزيم و تا استجابت كامل آن، دست از طلب بر نمي داريم؛ ولي به امر مهم دعا براي تعجيل ظهور امام زمان(عج الله تعالي فرجه الشريف) آنگونه كه شايسته است اهتمام نمي ورزيم. غافل از اين كه اين دعا زيباترين آرزو و بهترين دعاهاست؛ زيرا خير و سعادت دنيا و آخرت ما و همه ي انسان ها و نيز گشايش در امور مادي و معنوي جهانيان وابسته به امر ظهور امام زمان(عجل الله تعالي فرجه الشريف) است.

فایل صوتی دعای فرج

آن حضرت در توقيع شريف خطاب به شيخ مفيد مي فرمايند:

اگر شيعيان ما با دل هاي متحد و يكپارجه بر وفاي به عهد و پيمان خويش اجتماع مي كردند ملاقات ما با آنها به تاخير نمي افتاد و سعادت ديدار و مشاهده ي با معرفت براي آن ها به زودي حاصل مي شد و زودتر از اين به ديدار ما نايل مي شدند.

 

امام صادق (عليه السلام) درباره نقش دعا در تعجيل فرج فرمودند:

وقتي عذاب و سختي بر بني اسرائيل طولاني شد، چهل روز به درگاه خدا گريه و ناله كردند. خداوند متعال به موسي و هارون وحي فرمود كه آن ها را از دست فرعون نجات دهند و اين در حالي بود كه از چهارصد سال عذاب صدوهفتاد سال باقي مانده بود و خداوند به واسطه ي دعاي بني اسرائيل از آن صدوهفتاد سالصرف نظر نمود.

مولف كتاب مكيال المكارم با استناد به اين روايت مي گويد:

وقت ظهور امام زمان(عجل الله تعالي فرجه الشريف) از امور بدايه است كه امكان پس و پيش افتادنش هست يعني مي توان با دعا نمودن فرج و ظهور امام عصر(عجل الله تعالي فرجه الشريف) را جلو انداخت و تشويق ائمه ي اطهار به دعا نمودن براي تعجيل ظهور بيانگر آن است كه حصول فرج داراي يك زمان صددرصد تعيين شده و غير قابل تغيير نيست و اگر مردم به مسئله غيبت امام زمانشان و طولاني شدن اين امر بي توجهي نكرده و همگي دعا نمايند، اميد است كه خداوند هرچه زودتر طومار غيبت را در هم پيچيده و آن بزرگوار را ظاهر نمايد.

همچنان كه در زمان حضرت ادريس(عليه السلام) وقتي آن حضرت مورد حمله ي حكومت طغيانگر زمان خويش قرار گرفت از ميان مردم غايب شد؛ دردوران غيبتش مردم تصميم به توبه در مقابل خداوند را گرفتند و اين بازگشت و پشيماني واقعي باعث شد كه خداوند دوران غيبت او را پايان بخشد. حضرت ادريس (عليه السلام) ظاهر شد و حاكم ستمگر در برابر او به ذلت و خواري افتاد.

از امام زمان(عجل الله تعالي فرجه الشريف) نقل شده كه فرمودند:

شيعيان ما به اندازه ي آب خوردني ما را نمي خواهند، اگر بخواهند دعا مي كنند و فرج ما مي رسد.

ادامه »

چرا اول باید برای دیگران دعا کنیم؟

16ام بهمن, 1396

در روایات مختلف سفارش شده است اگر کسی برای دیگری، پشت سرش دعا کند، دعایش سریع‌تر به اجابت می‌رسد.

 در روایات «دعا برای دیگران» بسیار سفارش شده است.

حتی آیات قرآنی متعددی هم در این رابطه وجود دارد که به بعضی از آن‌ها اشاره می‌کنیم.

1.سفارش به دعا برای والدین

در خصوص دعای پدر و فرزند، سفارش ویژه‌ای شده است؛ چه پدر برای فرزند دعا کند و چه فرزند برای پدر دعا کند، هر دو مورد مورد تأکید است. دو مورد از این آیات را به عنوان نمونه مشاهده می کنید؛

«رَبَّنَا اغْفِرْ لی‌ وَ لِوالِدَیَّ وَ لِلْمُؤْمِنینَ یَوْمَ یَقُومُ الْحِسابُ».(سوره ابراهیم،41)

پروردگارا! از من و پدر و مادرم و از همه مؤمنین، در روز حساب بگذر.

«رَبِّ اغْفِرْ لی‌ وَ لِوالِدَیَّ وَ لِمَنْ دَخَلَ بَیْتِیَ مُؤْمِناً وَ لِلْمُؤْمِنینَ وَ الْمُؤْمِنات‌».(سوره نوح 28)

خدایا! من و پدر و مادرم و هرکسی که با ایمان به خانه من وارد می‌شود و همچنین همه زنان و مردان مؤمن را ببخش.

این آیه دو مورد را ذکر کرده است؛ هم مؤمنین و مؤمنات را ذکر کرده و هم پدر و مادر را؛ اما پدر و مادر را به طور خاص قبل از دیگران آورده است.

ادامه »

آداب دعا کردن

14ام بهمن, 1396

صلوات فرستادن قبل و بعد از دعا

باران که می بارد دعا مستجاب است. اصلاً هر جا که رحمت خداوند از آسمان نازل شود دعا به استجابت نزدیک می شود.

بهانه های نزول رحمت را هم خداوند دست خودمان داده است. یکی از این بهانه ها وجود مبارک پیامبر صلی الله علیه و آله و اهل بیت پاکشان است که هر جا نام و یادشان بیاید ابرهای رحمت شروع به باریدن می کنند.

به همین دلیل است که فرموده اند قبل و بعد از دعایتان صلوات بفرستید بر پیامبر صلی الله علیه و آله و اهل بیت مطهر ایشان. 
امام جعفرصادق علیه السلام :

«مَن كانَت لَهُ الی اللهِ عزَّوَجلَّ حاجةٌ فَلیبدأْ بِالصَّلوةِ عَلی محمدٍ وَ آلهِ ثُمَّ یسأَلُ حاجَتَهُ ثُمَّ یختِمْ بِالصَّلوةِ عَلی مُحَمّدٍ وآلِ مُحَمّدٍ علیهم‌السلام»[1]

هر کس به سوی خدای متعال حاجتی دارد در آغاز بر محمد و آل محمد علیهم‌السلام صلوات بفرستد بعد حاجت خود را بخواهد و با یک صلوات دیگر آن را ختم نماید. 

در جای دیگر هم فرمودند:
«مَن دَعا وَ لَم یذكُرِ النَّبی صلی الله علیه و آله رَفرَفَ الدُّعاءُ عَلی رَأسِهِ فَاِذا ذَكَرالنّبی صلی الله علیه و آله رُفعَ الدُّعاءُ»[2]
کسی که دعا کند ولی نام پیغمبر اکرم صلی الله علیه و آله را نبرد، دعا بالای سر او (همچون پرنده) بال می‌زند، همین که نام حضرت را بُرد دعا بالا می‌رود. 

 نرم افزار باب النعیم 

[1]. وسائل، ج ٤، ص ١١٣٧
[2]. اصول کافی، ج ٤، ص ٢٤٨اهمیت دعا کردن برای دیگران

1ام بهمن, 1396

 

چقدر مهربانی قشنگ است. 

چقدر خوبند آدمهایی که برای اندوه و گرفتاری دیگران بی تاب می شوند و برایشان دعا می کنند.

دعای بی منت و بی ریا

خدا هم این کار قشنگشان را بی پاداش نمی گذارد.

هم دعایشان را برای دیگران مستجاب می نماید و هم برای خودشان.

خدا کریم است یعنی همین… 

این را امام جعفرصادق علیه السلام فرمودند:
«مَن قَدَّمَ اَربعینَ رَجُلاً مِن اخوانِهِ فَدَعا لَهُم ثُمَّ دَعا لِنَفسِهِ اُسُتجیبَ لَهُ فیهِم وَ فی‌نَفسِهِ»[1]
کسی که پیش از خود برای چهل نفر برادر مؤمن دعا کند دعای او هم درباره آنان و هم برای خودش مستجاب می‌گردد. 

علاوه بر این، ناگواری های زندگی را هم از آنها دور می کند و رزق و روزی مادی و معنوی آنها را زیاد می کند. 
این مطلب را هم امام صادق علیه السلام فرمودند:
«إنّ دُعاءَ المُؤمِنِ لِأَخیهِ بِظَهْر الغَیبِ مُستَجابٌ وَ یدِرُّ الرِّزقَ وَ یدفَعُ المَكروهَ»[2]
دعای مؤمن در حق برادر دینی غایب خود مستجاب می‌شود و باعث زیاد شدن روزی و دفع ناگواری‌ها خواهد بود. 

از پدر بزرگوارشان امام باقر علیه السلام هم نقل است که: 

«أَسْرَعُ الدُّعَاءِ نُجْحاً لِلْإِجَابَةِ دُعَاءُ الْأَخِ لِأَخِيهِ بِظَهْرِ الْغَيْبِ»[3] 
سريع‏ترين دعايي كه موفق به اجابت مي‏ شود، دعا براي برادر مؤمن در غياب او است.

 

پی نوشت ها:
[1].خصال، ج ٢، ص ١١٠
[2].وسائل، ج ٤، ص ١١٤٧
[3].بحار الأنوار : ج 93 ص 387 ح 19

نرم افزار باب النعیم

اللهم انی اسالک موجبات رحمتک ...

1ام بهمن, 1396

 

دعای اللهم انی اسالک موجبات رحمتک (مفاتیح الجنان)

از جمله تعقیبات نماز مغرب، دعای زیر در مفاتیح ذکر گردیده است

دُعَاءٌ آخَرُ نافله المغرب

دانلود فایل mp3 دعای اَللهُمَّ اِنِّی اَساَلُکَ مُوجِبَاتِ رَحمَتِک (304.05 KB)


اَللَّهُمَّ إِنِّي أَسْأَلُكَ مُوجِبَاتِ رَحْمَتِكَ وَ عَزَائِمَ مَغْفِرَتِكَ وَ النَّجَاةَ مِنَ النَّارِ وَ مِنْ كُلِّ بَلِيَّةٍ

اى خدا از تو درخواست مى ‏كنم آنچه را كه موجب حتمى رحمت و مغفرت توست و نجات از آتش دوزخ و هر بليه و عذاب را

وَ الْفَوْزَ بِالْجَنَّةِ وَ الرِّضْوَانَ (الرِّضْوَانِ) فِي دَارِ السَّلاَمِ وَ جِوَارَ (جِوَارِ) نَبِيِّكَ مُحَمَّدٍ عَلَيْهِ وَ آلِهِ السَّلاَمُ‏

وصول به بهشت را و رضا و خوشنودى تو را در منزلگاه سلامت در جوار پيغمبر تو حضرت محمد كه سلام بر او و آل او باد

اللَّهُمَّ مَا بِنَا مِنْ نِعْمَةٍ فَمِنْكَ لاَ إِلَهَ إِلاَّ أَنْتَ أَسْتَغْفِرُكَ وَ أَتُوبُ إِلَيْكَ‏

اى خدا هر نعمت به ما بندگان رسد همه از جانب توست خدايى جز تو نيست از تو آمرزش مى ‏طلبم و بسوى تو از گناه خود باز مى ‏گردم.

 

ثُمَّ تَقُولُ (مصباح المتهجد)

اَللَّهُمَّ إِنِّي أَسْأَلُكَ مُوجِبَاتِ رَحْمَتِكَ وَ عَزَائِمَ مَغْفِرَتِكَ وَ اَلنَّجَاةَ مِنَ اَلنَّارِ وَ مِنْ كُلِّ بَلِيَّةٍ

وَ اَلْفَوْزَ بِالْجَنَّةِ وَ اَلرِّضْوَانَ فِي دَارِ اَلسَّلاَمِ وَ جِوَارَ نَبِيِّكَ مُحَمَّدٍ عَلَيْهِ وَ آلِهِ اَلسَّلاَمُ

اَللَّهُمَّ مَا بِنَا مِنْ نِعْمَةٍ فَمِنْكَ لاَ إِلَهَ إِلاَّ أَنْتَ أَسْتَغْفِرُكَ وَ أَتُوبُ إِلَيْكَ .

 
 موسسه تحقیقات و نشر معارف اهل البیت

نماز باران و کیفیت خواندن آن

29ام دی, 1396
وقتی رحمت الهی(باران) قطع شود و چشمه ها و قنات ها بخشکد و کمبود آب پدید آید، برای نزول رحمت الهی و آمدن باران، نمازمی خوانند. نام این نماز، نماز استسقاء، یا نماز باران است. این نیز، یک درس توحیدی و توجه دادن به قدرت و رحمت الهی است، زیرا در خشکسالی و قحطی و بی آبی، از دست هیچکس، کاری بر نمی آید، تنها خداست که می تواند با فرستادن ابرهای باران زا، رحمت خویش را بر سر مردم بگسترد.

 

نماز باران یک قدرت الهی

درخواست باران از طریق نماز باران از خداوند، یک درس توحیدی و توجه دادن به قدرت و رحمت الهی است، زیرا در خشکسالی و قحطی و بی آبی، از دست هیچکس، کاری بر نمی آید، تنها خداست که می تواند با فرستادن ابرهای باران زا، رحمت خویش را بر سر مردم بگسترد.

خداوند می فرماید: «قل ارایتم ان اصبح ماؤکم غورا فمن یاتیکم بماءمعین؟»؛[1] بگو:اگر آب شما بخشکد، چه کسی برای شما آب گوارا می آورد؟

توبه سبب نماز باران

بی آبی یک منطقه و نیامدن باران، نشان قهر خدا و گاهی به سبب گناهانی است که مردم جامعه انجام می دهند.

پس توجه به خدا و گریه و التماس و توبه و تضرع، سبب می شود خداوند عنایت کند و کم آبی را برطرف سازد.

نماز باران برای جلب رحمت خداوند است.

علت نیامدن باران

گاهی بی بارانی، نتیجه معاصی مردم و نوعی عقوبت و تنبیه الهی است.

1- غضب خدا

رسول خدا -صلی الله علیه وآله- فرموده است: وقتی خداوند بر امتی غضب کند و عذاب بر آنان نفرستد، نرخ ها گران می شود و عمرها کوتاه می گردد، تجار سود نمی برند و درخت ها میوه نمی دهند و نهرها پر آب نمی شود و باران از مردم قطع می شود و اشرار برآنان تسلط می یابند. [2]

ادامه »

ضمانت امام حسن مجتبی علیه السلام درخصوص اجابت دعا

19ام آذر, 1396

 

اهمیت حدیث در میان مسلمانان از آن روست که از منابع اصلی استنباط احکام در فقه و عقاید در علم کلام محسوب می‌شود. همچنین احادیث از منابع اولیه پژوهش‌های تاریخی است.

امام حسن مجتبی علیه السلام می‌فرمایند:

أنَا الضّامِنُ لِمَن لَم یَهجُس فى قَلبِهِ إِلاَّ الرِّضا أَن یَدعُوَ اللّه‏َ فَیُستَجابَ لَهُ

کسى که در دلش هوایى جز خشنودى خدا خطور نکند،  من ضمانت مى‏‌کنم که خداوند دعایش را مستجاب کند.

اصول کافى ج. ۲، ص. ۶۲

دعای ویژه ماه صفر

29ام مهر, 1396

 

دعای ویژه ماه صفراز محدث بزرگ مرحوم «فیض کاشانی» نقل شده مستحب است هر روز 10 مرتبه قرائت شود:

یا شَدیدَ الْقُوی وَیا شَدیدَ الْمِحالِ یا عَزیزُ یا عَزیزُ یا عَزیزُ ذَلَّتْ بِعَظَمَتِکَ جَمیعُ خَلْقِکَ فَاکْفِنی شَرَّ خَلْقِکَ یا مُحْسِنُ یا مُجْمِلُ یا مُنْعِمُ یا مُفْضِلُ یا لا اِلهَ اِلاّ اَنْتَ سُبْحانَکَ اِنّی کُنْتُ مِنَ الظّالِمینَ فَاسْتَجَبْنا لَهُ وَنَجَّیْناهُ مِنَ الْغَمِّ وَکَذلِکَ نُنْجِی الْمُؤْمِنینَ وَصَلَّی اللّهُ عَلی مُحَمَّدٍ وَ الِهِ الطَّیِّبینَ الطّاهِرینَ.

ای سخت نیرو و ای سخت عقوبت! ای عزیز، ای عزیز، ای عزیز! در برابر عظمت تو همه آفریدگانت خوار شدند، پس کفایت کن از من شر خلقت را. ای نیکو ده، ای زیبایی بخش، ای نعمت بخش، ای فزون بخش، ای که معبودی جز تو نیست! منزهی تو و من از ستمکاران هستم. پس دعای او (یونس) را اجابت کردیم و از اندوه نجاتش دادیم و این چنین نجات دهیم مؤمنان را و درود خدا بر محمد و آل پاک و پاکیزه اش.

 

اعمال روز آخر ذي الحجه و اول سال قمري

29ام شهریور, 1396
 
واى بر من! هرچه در مدّت اين سال زحمت كشيدم (و او راوسوسه كردم) با اين عمل، همه را از بين برد و سالش را به خير پايان داد…
مرحوم «سيّد بن طاووس» نقل كرده است كه در اين روز، دو ركعت نماز مى خوانى و در هر ركعت، يك مرتبه سوره «حمد» و ده مرتبه سوره «قل هو الله» و ده مرتبه «آية الكرسى» را مى خوانى و پس از نماز مى گويى:

أللهُمَّ ما عَمِلتُ فى هذِهِ السـّـنةِ مِنْ عَمَل نـَهَيتـَـنى عـَـنهُ و لمْ ترْضَهُ، و نـَسيتهُ ولمْ تنسَهُ، وَدَعَوتنى اِلى التوبَةِ بَعْدَ اجْتِرائى عَليْكَ، اَللهُمَّ فاِنى أسْتغفِرُكَ مِنهُ فاغفِرْ لى، وَما عَمِلتُ مِنْ عَمَل يُقَرّبـُـنى اِليكَ فاقبَلهُ مِنى، وَلا تقطعْ رَجائى مِنكَ ياكَريمُ.

وقتي چنين كردى شيطان مى گويد:

واى بر من! هرچه در مدّت اين سال زحمت كشيدم (و او راوسوسه كردم) با اين عمل، همه را از بين برد و سالش را به خير پايان داد

روز اول محرم كه روز اول سال قمري است

از حضرت امام رضا عليه السلام منقول است كه حضرت رسول صلى الله عليه و آله روز اول محرم دو ركعت نماز مى‏ كرد. و چون فارغ مى ‏شد دست ها را بلند مى ‏كرد و اين دعا را سه دفعه مى‏ خواند:

اللهُمَّ أنتَ الإلهُ القَديمُ وَ هذِهِ سَنة جَديدَة فأسْألكَ فيهَا العِصْمَة مِنَ الشَّيْطان

خدايا تو معبود قديم هستي و اين است سال تازه‏. پس از تو در آن درخواست حفظ از شيطان

وَ القوَّةَ عَلى هذِهِ النفس الأمَّارَةِ بالسُّوء وَ الإشْتِغالَ بمَا يُقَرِّبُني إليْكَ يَا كريمُ‏

و نيرو و قوت بر اين نفس اماره بدخواه را دارم و نيزاشتغال به آنچه مرا (در عمل) به تو نزديك گرداند اى كريم

يَا ذاالجَلال وَالإكرَام يَا عِمَادَ مَنْ لاعِمَادَ لهُ يَا ذخيرَةَ مَنْ لا ذخيرَةَ لهُ يَا حِرْزَ مَنْ لا حِرْزَ لهُ‏

اى صاحب جلال و بزرگوارى. اى پشتيبان كسى نگهدارنده و پشتبانى ندارد. اى ذخيره كسى ذخيره‏ اى ندارد. اى پناه بى‏ پناهان

يَا غِيَاثَ مَنْ لا غِيَاثَ لهُ يَا سَندَ مَنْ لاَ سَندَ لهُ يَا كنزَ مَنْ لا كنزَ لهُ‏

اى دادرس بى ‏كسان اى پشتيبان بى ‏پشتوانان. اى گنجينه بى‏ گنجان

يَا حَسَنَ البَلاء يَا عَظِيمَ الرَّجَاء يَا عِزَّالضُّعَفاء

اى نيك آزمايش كننده. اى بزرگ اميدوارى و از عز و شكوه ناتوانان

يَا مُنقِذ الغَرْقَى يَا مُنجيَ الهَلكَى يَا مُنعِمُ يَا مُجْمِلُ يَا مُفضِلُ يَا مُحْسِنُ‏

اى نجات دهنده غريقان. اى نجات بخش هالكان. اى نعمت ده. اى نيكو. اى بخشنده. اى خوش رفتار

أنتَ الذِي سَجَدَ لكَ سَوَادُ الليْل وَ نُورُالنهَار وَ ضَوْءُ القَمَر وَ شُعَاعُ الشَّمْس

تويى كه‏ براى تو سياهى شب و روشنى روز و تابش ماه و شعاع خورشيد

وَ دَويُّ المَاءِ وَ حَفِيفُ الشَّجَر يَا اللهُ لاشَريكَ لكَ‏

و صداي آب و صداى درخت سجده كرد. اى خدا شريكي براى تو نيست

اللهُمَّ اجْعَلنا خَيْراً مِمَّا يَظنـّونَ وَ اغْفِرْلنَا مَا لا يَعْلمُونَ وَ لا تُؤَاخِذنا بمَا يَقولونَ‏

بار خدايا ما را بهتر از آن چه گمان برند بگردان و آن چه از (بدي هاى) ما ندانند بيامرز و بدان چه گويند از ما بازخواست مفرماى

حَسْبيَ اللهُ لا إِلهَ إِلا هُوَ عَليْهِ توَكـّلتُ وَ هُوَ رَبُّ العَرْش العَظِيم‏

بس است مرا خداى نيست معبود حقى جز او بر او توكل كردم و اوست پروردگار عرش بزرگ

آمَنـّا بهِ كـُلٌّ مِنْ عِندِ رَبِّنا وَ مَا يَذ ّكـّرُ إِلا أُولوا الألبَابِ‏

به او گرويديم هر چه هست از نزد پروردگار ما است و يادآور نشود جزصاحبان خرد

رَبَّنا لا تزغ قلوبَنا بَعْدَ إِذ هَدَيْتنا وَهَبْ لنا مِنْ لدُنكَ رَحْمَة إِنكَ أنْتَ الوَهَّابُ‏

پروردگارا كج مكن دل هاى ما را پس از آن كه راه نمودى ما را و ببخش براى ما از پيش خودت رحمت زيرا كه تويى پر بخشش

 

پایگاه اینترنتی استاد جاودان

دعای روز مباهله (دانلود متن، ترجمه، کلیپ و صوت)

23ام شهریور, 1396

 

اعمال ماه ذی الحجه؛ روز بیست و چهارم- روز مباهله است، این روز، روز شریفی است و در آن چند عمل وارد است: چهارم- خواندن دعاى مباهله كه شبيه به دعاى سحرهاى ماه رمضان است و شيخ و سيد هر دو نقل كرده ‏اند لكن ما بين روايات آن دو بزرگوار اختلاف كثير است و من اختيار مى ‏كنم روايت شيخ را در مصباح فرموده دعاى روز  مباهله روايت شده با فضيلت آن از حضرت صادق عليه السلام مى ‏گويى‏:

دعای روز مباهله با صدای استاد فرهمند(6.61 MB)

نماهنگ تصویری “دعای مباهله” با نوای مرتضی طاهری

زمان: 1865 ثانیه (31:05)

 

 

اللَّهُمَّ إِنِّي أَسْأَلُكَ مِنْ بَهَائِكَ بِأَبْهَاهُ وَ كُلُّ بَهَائِكَ بَهِيٌّ اللَّهُمَّ إِنِّي أَسْأَلُكَ بِبَهَائِكَ كُلِّهِ‏

خدايا از تو درخواست مى ‏كنم بحق نورانيترين مراتب انوارت در صورتى كه تمام مراتب آن نورانى است خدايا پس درخواست ميكنم بحق تمام مراتب نورانيتت

اللَّهُمَّ إِنِّي أَسْأَلُكَ مِنْ جَلاَلِكَ بِأَجَلِّهِ وَ كُلُّ جَلاَلِكَ جَلِيلٌ اللَّهُمَّ إِنِّي أَسْأَلُكَ بِجَلاَلِكَ كُلِّهِ‏

خدايا از تو درخواست ميكنم بحق عاليترين مراتب جلالت در صورتى كه تمام مراتب جلالت عالى است خدايا پس از تو درخواست مى‏ كنم بحق تمام مراتب جلالت

اللَّهُمَّ إِنِّي أَسْأَلُكَ مِنْ جَمَالِكَ بِأَجْمَلِهِ وَ كُلُّ جَمَالِكَ جَمِيلٌ اللَّهُمَّ إِنِّي أَسْأَلُكَ بِجَمَالِكَ كُلِّهِ‏

خدايا از تو درخواست مى ‏كنم بحق نيكوترين مراتب جمالت در صورتى كه تمام مراتب جمالت نيكو است خدايا پس درخواست مى‏ كنم بحق تمام مراتب جمالت

ادامه »

اینگونه دعا کنید/بخشش و رحمت خداوند با دادن به بندگان کم نمی‌شود

16ام شهریور, 1396

 

شخصی خدمت پیامبر(صلوات الله علیه) بود و دست به دعا بلند کرد و گفت خدایا من و خانواده‌ام و پیامبر را مورد رحمت و غفران خودت قرار بده.

پیامبر(صلوات الله علیه) فرمود:

این چه نحو دعا کردن است!

غفران و رحمت خداوند بسیار گسترده است لذا تو هم دعا و خواست خودت را وسیع و گسترده کن و بگو

خداوندا همه مومنانی که در شرق و غرب عالم هستند بیامرز، اینگونه دعا کردن از خدا کم نمی‌کند و بخشیدن اینگونه‌ای نیز از خدا کم نمی‌کند پس دعا و خواسته‌ات را توسعه بده.

کرم و رحمت خداوند اینگونه است که هر چه بدهد کرم و جودت و رحمتش بیشتر می‌شود. بخشش و رحمت خداوند با دادن به بندگان کم نمی‌شود بلکه بیشتر می‌شود.

درس تفسیرحضرت آیت الله العظمی جوادی آملی، سورۀ زمر9/10/93

حضرت امام هــادی علیه السلام کدام دعا را بسیار می‌خواندند؟

15ام شهریور, 1396
 
به بهانه پانزدهم ذی الحجة؛
 
خُـداوند تبارک و تعالی می داند که مـا هرگز در اُمور مُهم خود جُز به او پنـاهنده نمی شویم و در سختی ها و بلاها جُز به او اعتماد نمیکُنیم و مـا را چنین عـادت داده است.
دُعـا کردن بالذّاته گفتگو نمودن با خُـداوند و درخواست و ابراز نیـاز کردن به درگاه خـالق یکتاست. از آنجا که انسان موجودی ضعیف در گرایش دادن تقدیرات به سمت مطلوب خویش است و این امر از طریق و مسیر اراده ی الهی صورت می پذیرد، لذا لازم است که رضایت خـالق برای برگرداندن تقدیر و یا اجابت خواسته های بشری بوجود آید و یکی از راههای بدست آوردن این نوع رضایت، دُعـا و التجـاء به درگاه رُبوبی می باشد. انسان به هنگام دُعـا تمام توجه خود را به عالی ترین درگاه نزول رحمت و مغفرت  و بلند مرتبه ترین ینابیع و سرچشمه های فیّاض برکات معطوف میسازد و با اذعان قلبی و زبانی به ربوبیّت باریتعالی و نیز با درک موقعیت بسیار ضعیف و ناچیز خود درخواستش را از والاترین، قدرتمند ترین و بخشنده ترین منبع فیض در هستی طلب مینماید. اظهار عجز و ناتوانی در پیشگاه خـالق یگانه و اقرار به خطاها از سوی بنده، آثـار دُعـا را برایش مُضاعف میسازد و موجبات تعالی روح و نتیجتاً وصول به مقام قُرب الهی را فراهم می آورد. 
 

حضرات ائمه معصومین علیهم السلام همواره در آموزشهائی که به افراد، بویژه به شیعیان و مُحبّین داده اند، آموزش دُعـاهای مُتفاوت با موضوعـات مُختلف را در برنامه های خود داشته اند و بر لزوم دُعـا کردن مُسلمین به عنوان یکی از عناوین عبـادات و پیوستگی عباد با ذات رحمانی خُـداوند و با تعبیری چون سلاح مؤمن تأکید فرموده اند. آموزش دُعـای معروف کُمیل توسط حضرت امیرألمؤمنین علی علیه السلام به کُمیل بن زیاد نخعی یمانی، یا دُعـای معروف عرفه که توسط بُشر و بشیر فرزندان غالب اسدی از ناحیه ی حضرت سیّد ألشهداء علیه السلام نقل گردیده است و همچنین صحیفه ی سجّادیه ی حضرت امام علی بن الحُسین علیهما السلام نمونه ی بارز و کاملی از دُعاهائی است که آن بزرگواران برای آموزش بهتر بندگی برای عباد خُـدا و بهره برداری مُحبّین از فیوضات آن مضامین پر برکت از خویش به یادگار گذاشته اند. پر واضح است که دُعـاهائی که توسط معصومین علیهم السلام به بنـدگان خُـدا توصیه میشود، به لحاظ مُحتوای معنائی بالا و مضامین فوق العاده ایکه فقط میتواند از ناحیه ی آن بزرگواران صادر گردیده باشد دارد، از حیث اثر گذاری و اجابت نیز قطعاً در نقطه ی مرکزی سیبل اجابت قرار خواهد گرفت و بهره های وافرش عباد خداوند را در میپوشاند.

ادامه »

متن و صوت دعای وداع در شب آخر رمضان (دعای 45 صحیفه سجادیه)

3ام تیر, 1396

 

 
 
وَ كَانَ مِنْ دُعَائِهِ عَلَيْهِ السّلَامُ فِي وَدَاعِ شَهْرِ رَمَضَانَ:
 
نيايش45 صحيفه سجاديه، در وداع ماه مبارك رمضان
 

اَللَّهُمَّ يا مَنْ لايَرْغَبُ فِى‏ الْجَزآءِ، وَ يا مَنْ لايَنْدَمُ عَلَى الْعَطآءِ،
اى خدايى كه در برابر احسان به بندگان پاداش نخواهى، و از عطا و بخشش پشيمان نمى‏گردى،
وَ يا مَنْ لايُكافِئُ عَبْدَهُ عَلَى ‏السَّوآءِ، مِنَّتُكَ ابْتِدآءٌ، وَعَفْوُكَ
اى كسى كه مزد بنده خود را بيش از عمل او مى‏دهى، نعمتت بى استحقاق به بندگان رسد، و عفوت
تَفَضُّلٌ، وَ عُقُوبَتُكَ عَدْلٌ، وَ قَضآؤُكَ خِيَرَةٌ. اِنْ اَعْطَيْتَ
تفضل، و مجازاتت عدالت، و قضايت عين خير است. اگر بخشش كنى عطايت را
لَمْ تَشُبْ عَطآئَكَ بِمَنٍّ، وَ اِنْ مَنَعْتَ لَمْ يَكُنْ مَنْعُكَ تَعَدِّياً،
به منّت آلوده نكنى، و اگر عنايت نكنى از باب ستم نيست،
تَشْكُرُ مَنْ شَكَرَكَ وَ اَنْتَ اَلْهَمْتَهُ شُكْرَكَ، وَ تُكافِئُ مَنْ حَمِدَكَ
آن‏كه تو را شكر كند شكرش كنى، در صورتى كه خودت آن شكر را به او الهام فرمودى، و هر كه تو را بستايد پاداشش مى‏ دهى

ادامه »

دعای وداع با ماه مبارک رمضان (دانلود متن، ترجمه و صوت)

3ام تیر, 1396

 

اولین مطلبی که در ملحقات بیان می شود، دعای وداعی است که در ماه مبارک رمضان می خوانیم: شيخ كلينى رضوان الله عليه در كتاب كافى روايت كرده از ابو بصير از حضرت صادق عليه السلام اين دعا را براى وداع ماه رمضان‏

 

بِسمِ اللّهِ الرَّحمَنِ الرَّحِيمِ

به نام خداى بخشنده‌ى مهربان

اللَّهُمَّ إِنَّكَ قُلْتَ فِي كِتَابِكَ الْمُنْزَلِ شَهْرُ رَمَضَانَ الَّذِي أُنْزِلَ فِيهِ الْقُرْآنُ

اى خدا تو خود در كتابى كه نازل كردى فرمودى ماه رمضان آن ماهى است كه در آن قرآن نازل شده

وَ هَذَا شَهْرُ رَمَضَانَ وَ قَدْ تَصَرَّمَ فَأَسْأَلُكَ بِوَجْهِكَ الْكَرِيمِ وَ كَلِمَاتِكَ التَّامَّةِ

و اين شهر مبارك رمضان به پايان رسيد پس از تو درخواست مى ‏كنم به حق ذات بزرگوار كريمت و به حق كلمات تامه خاصانت

إِنْ كَانَ بَقِيَ عَلَيَّ ذَنْبٌ لَمْ تَغْفِرْهُ لِي أَوْ تُرِيدُ أَنْ تُعَذِّبَنِي عَلَيْهِ أَوْ تُقَايِسَنِي بِهِ‏

كه اگر تا اكنون بر من گناهى باقى است كه هنوز نبخشيده‏ اى و اراده عذاب و رنج مرا به آن گناه دارى

أَنْ لاَ يَطْلُعَ فَجْرُ هَذِهِ اللَّيْلَةِ أَوْ يَتَصَرَّمَ هَذَا الشَّهْرُ إِلاَّ وَ قَدْ غَفَرْتَهُ لِي يَا أَرْحَمَ الرَّاحِمِينَ‏

اى خدا آن گناه را پيش از آنكه صبح اين‏شب آخر رمضان طلوع كند و اين ماه تمام به پايان رسد كرم كن و از آن گنه درگذر اى مهربانترين مهربانان عالم

ادامه »

اللهم انا نشکو الیک فقد نبینا /به درگاه تو شکایت می کنیم از غیبت امام...

23ام اردیبهشت, 1396

 

بارالها! ما به درگاه تو شکایت می کنیم از فقدان پیغمبرت و از غیبت امام …

اللهم انا نشکو الیک فقد نبینا، صلواتک علیه و اله، و غیبه ولینا، و کثره عدونا، و قله عددنا و شده الفتن بنا، و تظاهر الزمان علینا، فصل علی محمد و اله و اعنا علی ذلک بفتح منک تعجله و بضر تکشفه و نصر تعزه و سلطان حق تظهره، و رحمه منک تجللناها و عافیه منک تلبسناها، برحمتک یا ارحم الراحمین.

(فرازی از دعای افتتاح)

بارالها ما به درگاه تو شکایت می کنیم از فقدان پیغمبرت و از غیبت امام ما و بسیاری دشمن ما و کمی عدد ما و فتنه های سخت بر ما و غلبه محیط روزگار بر ما پس درود بر محمد و آلش فرست و ما را در همه این امور یاری کن به فتح عاجلی از جانب خود و برطرف ساختن رنج و سختی و نصرت با اقتدار و عزت و سلطنت حقه که تو آشکار گردانی و رحمتی از توجهت که بر همه ما شامل گردد و لباس عافیت که ما را بپوشاند به حق رحمت نامنتهایت ای مهربانترین مهربانان عالم.
 

انتخابات یکی از دو رکن مردم سالاری دینی است + اینفوگرافی

14ام اردیبهشت, 1396
 

منشور 31.jpg

گزیده ای از مجموعه بیانات مقام معظم رهبری درباره انتخابات

سخنرانی 1 فروردین 96، در مشهد مقدس

انتخابات یکی از دو رکن مردم سالاری دینی است. مردم سالاری دینی روی دو ستون ایستاده است؛ یکی از این دو ستون رأی مردم است، انتخابات است.

انتخابات بسیار مهم است. مایه عزّت ملّی است؛ مایه تقویت ملّت ایران است؛ مایه آبروی ملّت ایران است. مردم­ سالاری دینی متّکی است به انتخابات و باید در انتخابات واقعاً ملّت ایران بدرخشد.

بنده در انتخابات ها دخالت نمی کنم؛ هیچ وقت به مردم نگفته ام و نمی گویم این کس را انتخاب کنید، آن کس را انتخاب نکنید. فقط یک جا بنده دخالت می کنم و آن جایی است که کسانی بخواهند در مقابل رأی مردم و انتخاب مردم بِایستند و با مزاحمت در مقابل رأی مردم، رأی مردم را بشکنند. هرکس بخواهد با نتیجه آراء ملّت دربیفتد، بنده در مقابلش می­ ایستم.در همه این سال ها بنده ایستادم و گفتم نتیجه انتخابات مردم هر چه هست باید تحقّق پیدا کند؛ این آنجایی است که من در امر انتخابات دخالت می کنم و در مقابل مخالفین و معارضین انتخابات می­ ایستم؛ امّا در بقیّه امور دیگر نه، باید مُرّ قانون عمل بشود؛ مردم تشخیص بدهند و حرکت کنند.به توفیق الهی انتخابات ما انتخابات پُرشوری خواهد بود، انتخابات فراگیری خواهد بود. امیدواریم ان شاءالله نتیجه­ انتخابات هم -چه در شوراها، چه در مورد ریاست جمهوری- چیزی باشد که موجب رضای الهی و سعادت ملّت ایران باشد. من می گویم انتخابات را خوب برگزار کنید؛ ملّت سرافراز خواهد شد، ملّت با انتخاباتِ خوب پیش خواهد رفت و دشمن هم به توفیق الهی هیچ غلطی نمیتواند بکند.

بیانات مقام معظم رهبری 29 فروردین 96 در جمع ارتش

انتخابات یکی از افتخارات ملّت ایران است. این انتخابات مایه عزّت و سربلندی و روسفیدی ملّت ایران در دنیا پیش ملّت ها است. همه بدخواهان و دشمنان اسلام سعی می کردند دین و اسلام و معنویّت را نقطه مقابل مردم سالاری نشان بدهند؛ جمهوری اسلامی نشان داد که نخیر، ما چیزی داریم به نام «مردم سالاری اسلامی»؛ مردم سالاری است و درعین حال اسلامی است و از هم تفکیک پذیر هم نیست.

این انتخابات نشان دهنده این است: مردم سالاری اسلامی. مایه افتخار است، مایه روسفیدی است، مایه عزّت است، مایه قدرت است؛ ملّت هم در انتخابات احساس می کنند که کلید کارهای کشور دست خودشان است. احساس می کنند آنها هستند که می توانند معیّن کنند عناصر اصلی کشور را؛ این خیلی مهم است.

همه باید قدر انتخابات را بدانند؛ دولتی ها بدانند، نامزدهای انتخاباتی بدانند، مردم بدانند، دست اندرکاران خود انتخابات بدانند؛ قدر انتخابات را بدانند. انتخابات را گرامی بداریم. انتخابات باید سالم، با امنیّت، با سلامت و با گستردگی انجام بگیرد.یک انتخابات گسترده، با نشاط، با شور و شوق و سالم و همراه با امنیّت ان شا ءالله اتّفاق بیفتد، این برای کشور یک ذخیره ای خواهد بود و خود این، کشور را مصونیّت بسیاری خواهد داد.

بیانات رهبر انقلاب در دیدار مسئولان نظام و سفرای کشورهای اسلامی 5 اردیبهشت 96

انتخابات یکی از مظاهر مهمّ حضور مردم در صحنه است؛ بنده این را عرض بکنم. مردم عزیز ما انتخابات را یک وظیفه می دانند و باید بدانند، یک وظیفه است؛ هم حق است، هم وظیفه است. هم شأن مردم و حقّ مردم و قدرت مردم در تشکیل رأس حکومت و مسئولان اجرائی حکومت را اِحیاء می کند و این قدرت را به مردم می دهد که انتخاب بکنند، هم دشمن را از تعرّض به کشور و ملّت بازمی دارد.

حضور مردم مانع تعرّض دشمن و برای مصونیّت کشور است. معنای حضور مردم این است که این ملّت بزرگ، یکپارچه ایستاده است. دشمن وقتی این را می بیند، جسارت خودش را از دست می دهد، توانایی تحرّک و تعرّض خودش را از دست می دهد .-حرفی است که بارها گفته ایم- تصمیم بگیرند، به مردم هم بگویند، در تبلیغاتشان هم بگویند، قول هم بدهند که برای پیشرفت امور کشور، برای توسعه اقتصادی، برای باز کردن گره ها، نگاه شان به بیرون از این مرزها نخواهد بود، نگاه به خود ملّت خواهد بود.

 حوزه

اللهم انی اسئلک برحمتک التی وسعت کل شی ء

14ام اردیبهشت, 1396

 


رحمت بی نظیر هدایت

رحمت الهی و لطف عمیم حضرت لایزالی اقتضا کرده که انسان را در گوشه ای از ساختمان جهان برای مدتی معین جای دهد و او را از انواع مواهب و نعمت ها که از طریق فعل و انفعالات عناصری چون ابر و باد و مه و خورشید و فلک و… به دست می آید بهره مند کند، و انواع سبزیجات و حبوبات و میوه جات را که از طریق نباتات تامین می شود در اختیار او گذارد، و وی را از گوشت های حلال دریایی و هوائی و زمینی روزی دهد، و ابزار و وسائل لازم را برای به پا کردن خیمه زندگی برای او تامین کند، تا با تکیه بر عقل و خرد، و به کارگیری اراده و اختیار و آزادی و حریت، هدایت تشریعی را که به عبارت دیگر صراط مستقیم است، و از میان همه نعمت ها نعمتی بی نظیر است، صراط مستقیمی که کتب آسمانی، و نبوت انبیاء، و ولایت امامان و بخصوص قرآن مجید ترسیم کرده اند انتخاب کند و از این راه تکالیف و وظائف و مسئولیت های خود را نسبت به خالق دریابد

و صادقانه و عاشقانه همراه با همتی بلند و عالی به اجرای آنها اقدام کند، و از این طریق به رشد و کمال مطلوب برسد، و در این چند روز محدودی که در دنیاست به آباد کردن آخرت ابدی و سرای جاودانی بپردازد، و خود را برای بهره گیری از رضوان الله و بهشت عنبر سرشت مهیا کند.

انسان اگر به تمام نعمت های مادی حق، و به همه نعمت های معنوی حضرت رب العزة بیندیشد، و با دقت و تامل بنگرد می یابد که رحمت رحیمیه پروردگار، و فیض عام و خاص خدای مهربان ظاهر و باطن، و غیب و شهود، و ملک و ملکوت، و همه شئون او را فراگرفته، و سعه رحمت دوست او را در خود فروپوشانده، و وی را آن چنان مورد مهر و محبت خود قرار داده، که موجودی از موجودات حتی فرشته مقرب را این گونه مورد عنایت و لطف و رافت و کرم و رحمت قرار نداده! !

آن وقت است که با چراغ معرفت، قدم عشق در جاده تکلیف می گذارد، و با کمک ایمان برای رسیدن به لقاء دوست حرکت می کند، و لحظه ای از بندگی حق و خدمت به خلق دریغ نمی ورزد، و با تمام سلول های وجودش و رگ و پی و اعضا و جوارحش، و دل شیدا و عاشقش، و جان واله و حیرانش، و زبان گویایش، و درون باحالش، و سینه سوزانش، و پوست و گوشت و استخوانش، و همه هستی اش خاضعانه و خاشعانه، روزانه و شبانه در پیشگاه محبوب ازلی و ابدی به عنوان توسل و تمسک به رحمت سرمدی عرضه می دارد:

ملکا ذکر تو گویم که تو پاکی و خدایی

نروم جز به همان ره که توام راهنمایی

بری از رنج و گدازی بری از درد و نیازی

بری از بیم و امیدی بری از چون و چرایی

همه درگاه تو جویم همه از فضل تو پویم

همه توحید تو گویم که به توحید سزایی

تو حکیمی تو عظیمی تو کریمی تو رحیمی

تو نماینده فضلی تو سزاوار ثنایی

نتوان وصف تو گفتن که تو در فهم نگنجی

نتوان شبه تو جستن که تو در وهم نیایی

همه عزی و جلالی همه علمی و یقینی

همه نوری و سروری همه جودی و سخایی

لب و دندان سنایی همه توحید تو گوید

مگر از آتش دوزخ بودش روی رهایی

 

ادامه »

آداب دعای منتظران

25ام فروردین, 1396
 
 

 

طلیعه

دعا آموزه زیبای الهی است که در پرورش آدمی و رساندن او به مقام قرب ربوبی اهمیت بالایی دارد. این اهمیت تا جایی است که قرآن کریم به شیوه های گوناگون، انسان را به دعا و تضرّع به درگاه الهی تشویق کرده است. از آن جمله، در آیه ای دعا را عبادت نامیده[1] و در آیه دیگر، دعا را ملاک ارزش انسان و میزان توجه پروردگار قرار داده است.[2]

در روایات اهل بیت علیهم السلام نیز علاوه بر تأکید به اصل دعا و تضّرع به درگاه الهی، بر مقدّمات دعا، آداب و شرایط آن و مهمتر از همه، بر کیفیت دعا تأکید فراوانی شده است. مواردی از قبیل تضرّع در دعا،[3] خلوت کردن،[4] عدم تکلّف در دعا[5]، حضور قلب[6]، انقطاع از غیر خدا[7] و موارد بسیار دیگری از آداب دعا و کیفیت انجام آن، در روایات اهل بیت علیهم السلام بیان شده است.

بی شک، در عصر ما که عصر غیبت کبرای امام عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف است،

یکی از وظایف منتظران، دعا برای وجود آن حضرت، مخصوصاً برای تعجیل در فرج آن بزرگوار است.

همچنان که این نکته در کلمات و فرامین گهربار رسول اکرم صلی الله علیه و آله و سلم و ائمه اطهار علیهم السلام نیز مورد تأکید قرار گرفته است؛ وجود مقدس امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف هم می فرمایند:

«و اکثروا الدعا بتعجیل الفرج فان ذلک فرجکم…؛[8]

برای فرج من بسیار دعا کنید که فرج و گشایش کار شما همان است.»

اما به نظر می رسد منتظر حقیقی، جدای از رعایت آداب و شرایطی که در روایات اسلامی برای دعا ذکر شده است، باید به چند نکته مهم و کلیدی در این امر مهم توجه بیشتری داشته باشد؛ چرا که اگر این امور، آن گونه که باید و شاید در مراحل دعای منتظر در نظر گرفته نشود، کمال ادب او نسبت به ساحت مقدس امام عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف رعایت نشده است.

ادامه »

ام داوود کیست؟

23ام فروردین, 1396
 

فاطمه معروف به ام داوود، مادر داوود پسر زاده امام حسن مجتبی علیه السلام و مادر رضاعی امام صادق علیه السلام بوده است.

 روز های 15،14،13 رجب،شعبان و رمضان روزهایی هستند که به ایام البیض معروف هستند و روزه و عبادت در این ایام بسیار توصیه شده مومنان در این سه روز در ماه رجب به روزه و عبادت می پردازند اما ام داوود یکی از اعمال توصیه شده در اعتکاف است که از ظهر روز پانزدهم با اعمال آن شروع می شود که کیفیت و نحوه اعمال ام داوود را در ذیل می خوانید:
 
 
ام داوود ماجرایش را چنین نقل کرده است: منصور دوانیقی لشکری به مدینه فرستاد و با محمدبن عبداللّه بن حسن مثنی جنگید و او و برادرش ابراهیم را کشت.
 
منصور همچنین عبداللّه محض، پدر محمد و ابراهیم را با تعدادی از سادات حسنی دستگیر و اسیر کردند و به بند و زنجیر کشیده بودند و فرزند من داوود هم در میان آنان بود که او را از مدینه به بغداد منتقل نمودند و به سیاه چال زندان انداختند.
 
حادثه دستگیری و زندانی بودن فرزندم که از او اطلاعی نداشتم و گاهی هم خبر مرگ او را به من می‌دادند برایم بسیار تلخ و دردناک بود و روزگارم با اشک و آه و گریه و ناله می‌گذشت، حتی برای رفع مشکل خود و اندوه جانکاهی که با آن دست به گریبان بودم از اشخاص صالح و مومن درخواست می‌کردم برای رفع ناراحتیم دعا کنند، اما از دعای آنان هم نتیجه‌ای نگرفتم.
 
یک روز با خبر شدم امام صادق علیه السلام که با فرزندم داوود از من شیر خورده بود بیمار شده است، به دیدن او شتافتم و از آن حضرت عیادت کردم. هنگامی که می‌خواستم از حضورش مرخص شوم فرمود:: از داوود خبر تازه‌ای نداری؟ با شنیدن نام داوود داغ من تازه شد و اشکم سرازیر گردید و با آه درد آلودی ناله سردادم: مدت زیادی است از او خبری ندارم. فرزندم در عراق زندان است و من از دوری او و سرنوشت نامعلوم او سخت در عذاب و ناراحتی گرفتارم، از شما که برادر رضاعی اوهستی تقاضا می‌کنم برای نجات و آزادی او دعا کنی.

ادامه »

براي طولاني شدن عمر چه دعاهايي بخوانيم؟

17ام فروردین, 1396

 

در متن زير به دعاهايي كه مي توان براي طولاني شدن عمر خواند، اشاره شده است.

براي طولاني شدن عمر چه دعاهايي بخوانيم؟ در روايت ها و كتاب هايي مانند مفاتيح الجنان دعاهاي بسياري براي امور مختلفي مانند طولاني شدن عمر، پدر و مادر، ثروتمند شدن و ساير امور زندگي انسان آمده است.
 
در اين ميان برخي از دعاهايي كه در روايت ها و منابع مختلف به آن ها برخورد مي كنيم، براي طولاني شدن عمر آمده اند كه در متن زير به آن ها مي پردازيم.
 
قرآن كريم :
 
اَلَّذى خَلَقَ الْمَوْتَ وَالْحَياةَ لِيَبْلُوَكُمْ اَيُّـكُمْ اَحْسَنُ عَمَلاً وَ هُوَ الْعَزيزُ الْغَفورُ؛[سوره ملك، آيه ۲]
آن كس كه مرگ و زندگى را آفريد، تا شما را بيازمايد كه كدام يك از شما بهتر عمل مى كنيد، و او شكست ناپذير و آمرزنده است.
 
پيامبر صلي الله عليه و آله:
يَابْنَ آدَمَ! اِبْرِرْ واِلدَيْكَ وَ صِلْ رَحِمَكَ، يُيَسَّر لَكَ يُسْرُكَ وَ يُمَدَّ لَكَ فىعُمْرِكَ و اَطِع رَبَّكَ تُسَّمى عاقِلاً و لا تَعصَهُ تُسَمّى جاهِلاً ؛
اى فرزند آدم! به پدر و مادرت نيكى كن و صله رحم داشته باش تا خداوند، كارت راآسان و عمرت را طولانى بگرداند. پروردگارت را فرمان ببر تا خردمند به شمار آيى و از اونافرمانى نكن كه نادان شمرده مى شوى.[الفردوس، ج ۵، ص ۲۸۲، ح ۸۱۹۰]
 
امام على عليه السلام: بَرَكَةُ الْعُمْرِ فى حُسْنِ العَمَلِ ؛
بركت عمر در خوب انجام دادنِ كارهاست.[غررالحكم ، ح ۴۴۳۴]
 

ادامه »

چرا ابوذر برای شفای چشم خود دعا نکرد؟!

16ام فروردین, 1396

 

امام کاظم علیه السلام، مهم ترین مشغلۀ فکری ابوذر را بیان فرمودند.

 عَنِ الْعَبْدِ الصَّالِحِ (عَلَيْهِ السَّلَامُ)، قَالَ:

بَكَى أَبُو ذَرٍّ مِنْ خَشْيَةِ اللَّهِ (تَعَالَى) حَتَّى اشْتَكَى بَصَرَهَ، فَقِيلَ لَهُ: لَوْ دَعَوْتَ اللَّهَ يَشْفِي بَصَرَكَ. فَقَالَ: إِنِّي عَنْ ذَلِكَ مَشْغُولٌ، وَ مَا هُوَ بِأَكْبَرِ هَمِّي. قَالُوا: وَ مَا يَشْغَلُكَ عَنْهُ قَالَ: الْعَظِيمَتَانِ الْجَنَّةُ وَ النَّارُ.

امام كاظم عليه السلام فرمود:

ابوذر از خوف خدا چندان گريست كه چشمش آسيب ديد؛ به او گفته شد:

كاش دعا مى كردى كه خدا چشمت را شفا دهد.

ابوذر گفت: از اين غافل شده ام و مهم ترين مشغله فكرى ام نيست.

گفتند: چه چيز تو را از آن بازداشته است؟

گفت: دو امر بسيار بزرگ؛ بهشت و دوزخ

الأمالي (للطوسي)، النص، ص: 702.

 

دو چیزی که تا روز قيامت در مقابل هم مى ايستند!

15ام فروردین, 1396

 

الإمام الكاظم عليه السلام):

 إِنَّ الدُّعَاءَ يَسْتَقْبِلُ الْبَلَاءَ فَيَتَوَاقَفَانِ إِلَى يَوْمِ الْقِيَامَةِ.

 

امام كاظم عليه السلام فرمود:

همانا دعا به مقابله بلا مى رود و تا روز قيامت در برابر هم مى ايستند.

بحار الأنوار (ط - بيروت)، ج‏90، ص: 300.

 

خواص دعای شرف الشمس چیست؟

15ام فروردین, 1396
 


 
دعای شرف الشمس
 
بسم الله الرّحمن الرّحیم
 
اَللّهُم اِنّی اَسئَلُكَ بِالهاءِ مِنْ اِسمِكَ الْاَعظَم و بالثَلآثِ العِصّیِ و بالالَفِ المُقَّوِم و بِالمِیمِ الطَمیس الاَبتَر و بالسِّلمِ و بالاَربَعَه الَتِی ه ‍ ِی كالكَفِ بِلا مُعصَم و بِالهاءِ المَشقُوقَه و بالواوِ المُعظَّم صوره اِسمكَ الشَّریفِ الاَعظَم اَن تُصَلِیَ علی سَیِّدِنا مُحمَّدِ وَ آلِهِ بعدد حروف ماجری بِالقلم و اَن تَقضِی حاجَتِی.
 


 این روزها اگر نگاهی به ویترین طلافروش ها و یا مغازه های سنگ های زینتی و قیمتی داشته باشید، برگه ای با عنوان حکاکی دعای شرف الشمس به روی انگشتر و یا عقیق گردنبند نظر شما را جلب می‌کند.
 
با گذری به بازار بزرگ تهران و سنگ تراش های زینتی متوجه می‌شوید که با نزدیک شدن به روز 19 فروردین ماه کار و کاسبی این قشر از پیشه‌گران رونق خاصی دارد و برای برآورده شدن حاجات مردم قلم برمی‌دارند و مته می‌زنند.
 
نگین یا انگشتر وآویز شرف شمس برای ایمنى در سفرها و دفع از بدى ها حفظ وحفاظت جان و خیر و نیکى وافزایش رزق وروزی وآرامش رفع چشم زخم براورده شدن حاجات وآرزوها و درمان عمومی جسم وروح مخصوصاً افزایش قدرت بدنی و هاله نورانی اطراف بدن وبخاطر مصرف عقیق زرد آن باعث پاک کردن و تصفیه دستگاه گوارش شده و بر روی هضم و جذب غذا و گردش خون در بدن وچاکرای ۳ وغددپانراس ولوزالمعده وجواره مرتبط با این دو غدد تأثیر فوق العاده ای دارد .

ادامه »

دعاهای استهلال ماه رجب

8ام فروردین, 1396

ماه رجب شرافت زیادی دارد و در فضیلت آن روایات بسیاری وارد شده است.

دعاهای استهلال ماه رجبماه رجب شرافت زیادی دارد و در فضیلت آن روایات بسیاری وارد شده است.
 
در وقت دیدن ماه دعاى صحیفۀ کامله را بخواند که بهترین دعاهاست و هفت مرتبه سورۀ حمد را بخواند تا از درد چشم ایمن گردد و در هر ماهى این دعا سنّت است. 
 
شب اول، شب شریفی است و در آن چند عمل است: اول آنکه، چون هلال را بیند بگوید:
 
اللَّهُمَّ أَهِلَّهُ عَلَیْنَا بِالْأَمْنِ وَ الْإِیمَانِ وَ السَّلَامَةِ وَ الْإِسْلَامِ رَبِّی وَ رَبُّکَ اللَّهُ عَزَّ وَ جَل‏.
 
بار خدایا! ماه را به ما به امنیت و ایمان و سلامت و اسلام بنمایان؛ پروردگار من و پروردگار تو، خداى غالب و بزرگ است؛
 
و نیز از حضرت رسول صلى الله علیه و آله منقول است که، چون هلال رجب را مى ‏دید مى ‏گفت‏:
 
اللَّهُمَّ بَارِکْ لَنَا فِی رَجَبٍ وَ شَعْبَانَ وَ بَلِّغْنَا شَهْرَ رَمَضَانَ‏.
 
خدایا براى ما در ماه رجب و شعبان برکت قرار ده، و ما را به ماه رمضان برسان.
 
وَ أَعِنَّا عَلَى الصِّیَامِ وَ الْقِیَامِ وَ حِفْظِ اللِّسَانِ وَ غَضِّ الْبَصَرِ وَ لاَ تَجْعَلْ حَظَّنَا مِنْهُ الْجُوعَ وَ الْعَطَشَ‏.
 
و بر روزه رمضان و بیدارى شب و نگهدارى زبان و فروبستن چشم کمک فرما، و بهره ما را از ماه رمضان، گرسنگى و تشنگى قرار مده.

به‌گونه‌ای دعا کنیم که استجابت آن را بفهمیم و...

8ام فروردین, 1396

 


برخی گمان می‌کنند که دعا کار پیرزن‌ها و پیرمردها و عَجَزه (افراد ناتوان و عاجز) است، آنها که نمی‌توانند در میدان جنگ و جهاد شمشیر بزنند، ولی معلوم می‌شود مسئله از این بالاتر است! در روایت درباره‌ی شرایط استجابت دعا، آمده است:

«مَنْ دَعا وَ هُوَ لایحِسُّ سِوَی الإجابَةِ أُسْتُجیبَ لَهُ؛

هر کس دعا کند و جز اجابت احساس نکند، دعایش مستجاب می‌شود».

گویا حالتی در ما پیدا شده شبیه به یأس از اجابت، که دعای ما فقط با زبان و لقلقه‌ی لسانی است، نه دعای برخاسته از دل مطمئن و امیداور به اجابت. قلب متیقّن و دلِ شکسته‌ای می‌خواهد که دعایش مثل تیر به هدف برسد، به‌گونه‌ای‌که دعا کنیم و اجابت آن را بفهمیم، و یا حداقل به ما وعده‌ی استجابت بدهند، ولو بعد از چهل سال، هم‌چنان که درباره‌ی حضرت یعقوب علیه‌السلام ظاهراً دارد.

در محضر بهجت، ج۳، ص۲۳۰

 

علامت استجابت دعا

در مورد اینکه علامت استجابت دعا و آرزوها کجاست ما نمی دانیم فقط خداست که از تمام چیزها با خبر است اما در مورد دعا و استجابت دعا مطالبی وجود دارد که بهتر است آن را بدانیم: علامه طباطبایی ‏رحمه الله با استفاده از دو آیه شریفه «وَ إِذا سَأَلَکَ عِبادِی عَنِّی فَإِنِّی قَرِیبٌ أُجِیبُ دَعْوَةَ الدَّاعِ إِذا دَعانِ»؛[1] و آیه «ادْعُونِی أَسْتَجِبْ لَکُمْ»؛[2] استفاده می‏فرمایند که در استجابت دعا دو چیز معتبر است:

1 - دعوت، خواستن و طلب باشد، آن هم به راستی و صداقت؛ نه این که لقلقۀ زبان باشد که لفظ «ادعو» آن را می‏رساند.

2 - فقط از خداوند بخواهد که لفظ «عنّی» همین را می‏فهماند. بنابراین اگر به یک سبب از هزاران اسباب خارجی اعتماد کند، از خدا نخواسته و در این جا «عنّی» محقق نشده است»[3] و خداوند قول نداده که اگر از دیگران چیزی خواستید، آن را مستجاب کند.

حال در هر دعایی این دو شرط مهم تحقق داشته باشد، اجابت حتمی است و اگر هر یک از این دو شرط نباشند در حقیقت دعایی نیست لاجرم خداوند استجابت آن را تضمین نفرموده است؛ بلکه اگر کسی از غیر خدا چیزی بخواهد، خداوند او را به غیر خود واگذار می‏فرماید.

یک. موانع استجابت دعا

اهل بیت عصمت و طهارت - که مفسران قرآن کریم هستند - برای استجابت دعا موانعی را ذکر نموده‏اند که به بعضی از آنها اشاره می‏کنیم.

1.1. غفلت قلب‏

دعا یعنی درخواست از خدای متعال برای برآورده ساختن حاجتی می‏باشد و طبیعی است که این ارتباط در صورتی مؤثر است که فقط ظاهر دعا مورد توجه نباشد، بلکه در باطن انسان توجه به خدا و تضرع به پیشگاه او شکل بگیرد و انسان فقط خدا را مؤثر در امور بداند. رسول اکرم‏صلی الله علیه وآله می‏فرماید: «اعلموا ان الله لا یقبل دعاءً عن قلب غافل»؛ «بدانید که خداوند دعائی که از قلب غافل برخاسته باشد قبول نمی‏کند».[4]

در واقع خدای متعال این گونه بندگان خود را تأدیب و تربیت می‏کند تا از راه خطا بازگشته و مسیر صحیح هدایت الهی را در زندگی خود انتخاب کنند.

ادامه »

شب آرزوها در پیش است

5ام فروردین, 1396

 

از جمله شبهای بزرگ و با عظمت ماه رجب شب جمعه اول این ماه است.معروف به لیلة الرغائب، اعمال مخصوصی در این شب ذکر شده که به واسطه آن اعمال برکات و پاداش فراوان بر انسان سرازیر می‏شود .

رغائب جمع رغیبه است به معنی «امرٌ مرغوب فیه عکاء کثیر» یعنی شبی که در آن عطاها و مواهب فراوان بدست می ‏آید در حدیث است شب جمعه اول این ماه احیاء و بیداری و نیایش فضیلت ویژه دارد و موجب دست‏یابی به عطایای ارزشمند حضرت پروردگار است، در حدیث است که رسول خدا(صلّی الله علیه و آله و سلّم) فرمود: ملائکه این شب را به این نام نهادند و محدثان در کتاب‏های دعا نمازی با کیفیت مخصوصی در این شب ذکر کرده‏ اند که پیامبر(صلّی الله علیه و آله و سلّم) فرمود:

هر کس این نماز را در این شب انجام دهد ثواب این نماز به نیکوترین صورت با روی خندان و درخشان و با زبانی فصیح در شب اول قبر در حضور این فرد ظاهر شود و به او می‏ گوید: ای دوست من مژده می ‏دهم تو را که از هر شدّت و سختی نجات یافتی، نمازگزار می‏گوید: تو کیستی که من تاکنون چنین صورتی زیبا با چنین جلوه ‏ای ندیدم و سخنی شیرین‏تر از کلام تو نشنیده ‏ام و بویی بهتر از بوی تو نبوئیدم در پاسخ می‏گوید: من همان نماز لیلة الرغائبم که شما انجام دادی.

امشب آمده‏ ام نزدت باشم تا حق را ادا کنم و مونس تنهایی تو باشم و وحشت را از تو بردارم و چون در صور دمیده شود من در عرصه قیامت سایه بر سر تو خواهم افکند پس خوشحال باش که خیر از تو معدوم نخواهد شد.

بار الها ! هرگاه عمرم چراگاه شیطان شود به آن پایان ده..

2ام فروردین, 1396

 

الهی:

وَ عَمِّرْنِی مَا کَانَ عُمُرِی بِذْلَةً فِی طَاعَتِکَ، فَإِذَا کَانَ عُمُرِی مَرْتَعاً لِلشَّیْطَانِ فَاقْبِضْنِی إِلَیْکَ قَبْلَ أَنْ یَسْبِقَ مَقْتُکَ إِلَیَّ، أَوْ یَسْتَحْکِمَ غَضَبُکَ عَلَیَّ.

بارالها!

تا زمانی که عمرم در اطاعت تو مصروف می گردد مرا از نعمت طول عمر برخوردار فرما و هرگاه عمرم چراگاه شیطان شود به آن پایان ده و روحم را قطع کن پیش از آنکه دشمنی شخص تو متوجه من شود یا خشمت بر من استوار گردد.

دعای مکارم الاخلاق

بِسْمِ اللّهِ الْرَّحْمنِ الْرَّحیم
این قسمت از دعای مکارم الاخلاق به خواست خدا موضوع سخنرانی امروز است.

امام علیه السلام از پیشگاه الهی درخواست می کند:

بارالها! تا زمانی که عمرم در اطاعت تو مصروف می گردد

مرا از نعمت طول عمر برخوردار فرما

و هرگاه عمرم چراگاه شیطان شود

به آن پایان ده و روحم را قطع کن

پیش از آنکه دشمنی شخص تو متوجه من شود یا خشمت بر من استوار گردد.

در سخن امام علیه السلام دو کلمه به کار رفته که برای روشن شدن بحث، لازم است در مورد هر دو به اختصار توضیح داده شود: یکی کلمه بذله است و آن دیگر کلمه مرتع. بذله در لغت عرب به معنای لباس کار و خدمت است. به کار بردن این تشبیه بسیار لطیف در کلام امام می تواند روشنگر پاره ای از حقایق جالب باشد.

لباس کار، برای مصون ماندن بدن از عوارض نامطلوب است، لباس کار، تمام بدن را می پوشاند حتی در بعضی از کارها باید سر و صورت نیز با لباس کار پوشیده شود. خداوند در قرآن شریف، کلمه لباس را در حفظ عفت زن و شوهر به کار برده و فرموده است:
هن لباس لکم و انتم لباس لهن(352)

زنان برای شما مردان لباس پوشش اند و شما مردان هم برای زنان لباس پوشش، یعنی ازدواج مرد با زن به منزله لباسی است که آن دو در بر می کنند و به وسیله آن لباس، عفت و پاکی خود را از هر جهت محافظت می نمایند و در تمام ابعاد جنسی مصون و محفوظ می مانند.

امام سجاد علیه السلام عمری را از خدا طلب می کند که لباس طاعت باری تعالی باشد، یعنی تمام وجودش از لباس طاعت پوشیده شود و تمام قوایش در مسیر فرمانبرداری از ذات اقدس الهی مصروف گردد.

نکته دیگری که می تواند در کلام امام سجاد علیه السلام مورد دقت و توجه شنوندگان محترم قرار گیرد این است که معمولاً از لباس کار در موقع خدمت استفاده می شود و چون ساعات کار پایان پذیرد کارگر لباس کار را از بر بیرون می آورد، ولی عمر آدمی لباسی است که در تمام شبانه روز آن را در بر دارد و تا زنده است هرگز از صاحبش جدا نمی شود. امام سجاد علیه السلام از خدا درخواست عمری دارد که در تمام شبانه روز برای او لباس کار و خدمت در اطاعت ذات اقدس باری تعالی باشد، حتی عمری را که در خواب صرف می کند به منظور حفظ سلامت و اطاعت از امر حضرت احدیت باشد، به عبارت دیگر، اگر لباس عمر در تمام شبانه روز، جامه اطاعت از فرمان خدا باشد، برای امام سجاد علیه السلام ارزشمند و پرقیمت است، اما اگر عمر گاهی در طاعت الهی صرف شود و گاه در عصیان سپری گردد، آن عمر در نظر امام سجاد علیه السلام لباس اطاعت نیست و فاقد ارزش مورد نظر امام است.

ادامه »

آیا رواست که چنین بی تفاوت و غیر مضطرب باشیم!؟

26ام اسفند, 1395

آیت الله بهجت (ره):

آیا امروز برای رفع بلاها غیر از تضرعات و دعای صادق همراه با توبه و توسل راه دیگری داریم!؟

مسلمان ها و برادران و خواهران ما در زیر آتش دشمن در چه حالی هستندو ما در چه حال!؟

آیا رواست که چنین بی تفاوت و غیر مضطرب باشیم!؟

معنی و تفسیر دعای تحویل سال

24ام اسفند, 1395

با نزدیک شدن به نوروز همه ما برای شروع یک سال جدید آماده می‌شویم سالی که دوست داریم بهتر از سال قبل باشد.

 

متن دعای تحویل سال 
 
یَا مُقَلِّبَ الْقُلُوبِ وَ الْأَبْصَارِ
 
یَا مُدَبِّرَ اللَّیْلِ وَ النَّهَارِ
 
یَا مُحَوِّلَ الْحَوْلِ وَ الْأَحْوَالِ
 
حَوِّلْ حَالَنَا إِلَی أَحْسَنِ الْحَالِ
 
ترجمه و معنی فارسی دعای تحویل سال 
 
ای تغییر دهنده دلها و دیده‏‌ها؛ 
ای مدبر شب و روز؛
ای گرداننده سال و حالت‌ها؛
بگردان حال ما را به نیکوترین حال.
 
تفسیر دعای تحویل سال نو 
 
«یَا مُقَلِّبَ الْقُلُوبِ وَ الْأَبْصَارِ»
 قلب و بصیرت قلبی، از مؤلفه‌های مهم معنوی در مسیر کمال انسان است که در قرآن کریم و روایات ناب اسلامی تأکید بسیاری بر آن شده است. قلب سرچشمه تمامی جوشش‌های و خیزش‌های وجود آدمی است.
 
«یَا مُدَبِّرَ اللَّیْلِ وَ النَّهَارِ»
 انسان، به تصریح قرآنی «إنی جاعل فی الارض خلیفة»،‌ جانشین خدا بر روی زمین است و این شایستگی را دارد که مرآت تمام‌نمای ربوبی و مجلای ظهور و بروز اسما و صفات الهی شود. یکی از اسمای حق تعالی «مدبّر» است که پروردگار عالمیان به وسیله آن، به تدبیر روز و شب یا تدبیر نظام زمین و آسمان و به طور کلی، نظام خلقت می‌پردازد. انسان نیز باید خویشتن را متخلق به اخلاق الهی نماید و تدبیرگر روز و شب خویش باشد.
 
«َیا مُحَوِّلَ الْحَوْلِ وَ الْأَحْوَالِ حَوِّلْ حَالَنَا إِلَی أَحْسَنِ الْحَالِ»
 «حَول» در دعای عید نوروز، به معنای «سال» است و «احوال» جمع حال، به معنای طبیعت و ضمیر یا تغییر و دگرگونی وضعیت انسان است. از این رو، خداوند تغییر دهنده سال و یا دگرگون کننده طبیعت مربوط به مخلوقات است و این ضرورت تحول در مسیر رشد و کمال موجودات، لازمه امر زندگی و حیات است. در این دعای شریف از درگاه ربوبی می‌خواهیم که طبیعت وجود ما را به بهترین و نیکوترین طبیعت‌ها تبدیل کند و این تغییر باطنی یا ظاهری وجودی ما را همسو با تغییر و دگرگونی طبیعت ظاهری، در مسیر شکوفایی و بالندگی قرار دهد.
 
باشگاه خبرنگاران

با این ادعیه به کسب و کار خود رونق بخشید

23ام اسفند, 1395

در برخی از آیات قرآن که به گشایش و افزایش رزق و روزی اشاره شده که تعدادی را می خوانیم.

همه مسلمانان جهان به ویژه در ایران قبل از شروع کسب و کار و بعد از آن که کسب و کارشان را آغاز کنند، از خداوند طلب برکت در رزق و روزی می کنند و این کار را از طرق مختلف مانند نماز و دعا و … انجام می دهند در همین مورد چند دعا و ذکر را برای رونق در کسب و کار و برکت می خوانید:
 
جهت رونق کسب حلال

هر کس با ایمان این آیات را با نیت خالص و توجه به خدا و معنی آن بنویسد و در دکان و محل کسب قرار دهد آن چه از بیع و کاسبی پیدا شود به فسق و معاصی خرج نکند و حق الله را از آن ادا کند .
آیات ۱ الی ۶ سروه مطففین :
وَیْلٌ لِّلْمُطَفِّفِینَ
الَّذِینَ إِذَا اکْتَالُواْ عَلَى النَّاسِ یَسْتَوْفُونَ
وَإِذَا کَالُوهُمْ أَو وَّزَنُوهُمْ یُخْسِرُونَ
أَلَا یَظُنُّ أُولَئِکَ أَنَّهُم مَّبْعُوثُونَ
لِیَوْمٍ عَظِیمٍ
یَوْمَ یَقُومُ النَّاسُ لِرَبِّ الْعَالَمِینَ
 
 
جهت رونق کاسبی

هر کس با ایمان سوره مبارکه مومن را با نیت خالص و توجه به خدا و معنی آن و با حال وضو بنویسد و بر دیوار مغازه آویزان کند خرید و فروش در آن مغازه بسیار واقع شود و صاحب مغازه از کاسبی خود خیر زیاد ببیند .

ادامه »

دعایی برای فرزنددار شدن

20ام اسفند, 1395
به طور یقین فرزند یکی از مواردی در زندگی هر شخصی محسوب می شود که افراد علاقه دارند تحقق این موضوع را در روند زندگی خود مشاهده کنند.
 
 
در این میان برخی از افراد به هر دلیلی ممکن است از داشتن فرزند محروم باشند که در بسیاری از موارد با توکل بر خدا، خواندن دعاهای مختلف و مراجعه به پزشک و معالجه می توانند صاحب فرزند شوند.
 
مرحوم مجلسی از امام باقر علیه السلام که فرمود:
 
سه روز بعد از نماز صبح و بعد از نماز عشاء
 
هفتاد مرتبه «سبحان الله» و هفتاد مرتبه «استغفرالله» 
 
دعایی جهت بچه دار شدن از امام محمد باقر مرحوم مجلسی از امام باقر علیه السلام که فرمود:
سه روز بعد از نماز صبح و بعد از نماز عشا هفتاد مرتبه « سبحان الله» و هفتاد مرتبه « استغفرالله» و یک مرتبه این دعا را بخواند:
 
« استَغِرُوا رَبِّکُم اِنَّهُ کانَ غفّارا یُرسَلُ السّماءُ عَلَیکُم مِدرارا وَ یُمِدُّکُم بِاَموالٍ وَ بَنینَ وَ یَجعَلُ لَکُم جَنّاتٍ وَ یَجعَلُ لَکُم اَنهارا»
 
در باب هفتم کتاب مکارم الاخلاق احادیث و روایاتی از ائمه اطهار علیهم‌السلام برای فرزندآوری و بچه‌دار شدن ذکر شده است که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم:
 
1. امام سجاد علیه السلام به یکی از اصحاب خود فرمود: برای فرزند خواستن این دعا را هفتاد مرتبه بگو: «پروردگارا؛ مرا تنها مگذار و تو بهترین وارثین هستی، و برای من جانشینی معین کن که در زمان زندگی‌ام به من خوبی نماید و بعد از مرگم برایم طلب آمرزش کند، و به او خلقتی سالم عطا کن و شیطان را بر او شریک و نصیب مگردان، بارالها! از تو آمرزش می‌طلبم و به سوی تو برمی‌گردم چرا که تو بخشنده و مهربان هستی». 
 

و کسی که این دعا را زیاد بخواند، خداوند عزوجل آن چه را که از مال و فرزند و خیر دنیا و آخرت آرزو دارد به او عطا می‌فرماید چرا که خداوند عزوجل فرموده است: «پس می‌گویم که خداوندا! از تو آمرزش می‌‌طلبم چرا که او آمرزنده است و او برای شما آب گوارا از آسمان نازل فرمود و با مال و فرزندان، شما را یاری فرمود و باغ‌هایی برای شما قرار داد و نهرهایی را جاری است».

ادامه »

چرا دعای ما مستجاب نمی‌شود!!

19ام اسفند, 1395
اهمیت دعا، در آموزه های دینی بسیار است. از مهمترین آیات قرآن در بیان ارزش دعا نزد خداوند و فضیلت انقطاع از خلق، آیه ۶۰ سوره غافر است که مردم را به دعا کردن امر می‌کند و نوید اجابت می‌دهد و دعا را عبادت می‌شمرد و ترک‌کننده عبادت خدا از سر بزرگی‌طلبی را از دوزخ بیم می‌دهد.
دعا، مناجات، اجابت، نیایش
 

دعا، عرض نیاز به درگاه الهی و خواستن نیازمندیها از اوست که از فیض و فضل نامتناهی اش به نوید ادعونی استجب لکم، هر که او را بخواند درهای سعادت به روی او، گشاده شود، چرا که بندگان به او نیاز دارند و امید گنهکاران تنها به فضل اوست.

ادامه »

جایگاه تسبیحات حضرت زهرا سلام الله علیها

7ام اسفند, 1395

بندگان مخلص خداوند و کسانی که در نزد پروردگار جایگاه ویژه ای دارند، همواره اهل ذکر و یاد خدا هستند.

 

 

در روایات ما «ذکر کثیر» به معناى بسیار به یاد خدا بودن و از خدا غافل نشدن است، و به معناى واقعى کلمه؛ یعنى توجه به خدا با تمام وجود و نه تنها با زبان است.   کسى را مى‏ توان اهل ذکر کثیر دانست که در هر حال و در هر شرایط به یاد خدا باشد و پرده‏ هاى غفلت از خدا را کنار بزند و وسوسه‏ هاى شیاطین را دور سازد و اگر لغزشى از او سر زند، فوراً در مقام توبه و جبران در آید، تا از صراط مستقیم الهى فاصله نگیرد.


مقام اهل ذکر کثیر مقامی رفیع است. همان‏گونه که در روایت «ابو سعید خدرى» آمده است که: از پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله سؤال شد:
در قیامت، مقام کدام یک از بندگان خدا از همه برتر است؟
حضرت فرمود:
اَلذَّاکِرُونَ اللَّهَ کَثِیراً؛
کسانى که خدا را بسیار یاد مى ‏کنند. 
 
ابو سعید مى ‏گوید: عرض کردم: آیا آنها از رزمندگان در راه خدا نیز والامقام‏ترند؟ فرمود:
لَوْ ضَرَبَ بِسَیْفِهِ فِى الْکُفَّارِ وَالْمُشْرِکِینَ حَتّى‏ یَنْکَسِرَ وَیَخْتَضِبَ دَماً لَکانَ الذَّاکِرُونَ اللَّهَ اَفْضَلَ دَرَجَةً مِنْهُ؛ 

اگر رزمنده‏ با شمشیرش آن‏قدر بر پیکر کفّار و مشرکین بزند که شمشیرش بشکند و با خون رنگین شود، باز هم مقام ذاکران خدا از مقام او برتر است.

 
در این حدیث، مقام اهل ذکر کثیر از مقام رزمندگان اسلام نیز بالاتر و برتر معرفى شده است. دلیل آن نیز این است که جهاد خالصانه، بدون یاد خدا و توجّه به او ممکن نیست.  در کلمات مفسّران قرآن و روایات اسلامى براى ذکر کثیر تفسیرهاى گوناگونى بیان شده است که ظاهراً تمام آنها از قبیل بیان مصداق بوده،  مفهوم وسیع ذکر کثیر بسیار به یاد خدا بودن شامل تمام آنها مى ‏شود.  بعضى از مفسّران گفته ‏اند:ذکر کثیر آن است که در حال قیام و قعود و به هنگامى که به بستر مى ‏رود، یاد خدا کند.در کلمات بعضى از مفسّران قرآن، ذکر کثیر به ذکر صفات علیا و اسماء حسنى‏ و تنزیه پروردگار از آنچه شایستة او نیست، یا مانند آن تفسیر شده است.

در حدیثى از پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله چنین نقل شده است:
اِذا اَیْقَظَ الرَّجُلُ اَهْلَهُ مِنَ اللَّیْلِ وَتَوَضَّئا وَصَلَّیْا کُتِبا مِنَ الذاکِرِینَ اللَّهَ کَثِیراً وَالذَّاکِراتِ؛
هرگاه مرد همسرش را شبانگاه بیدار کند و هر دو وضو بگیرند و نماز (شب) بخوانند، از مردان و زنانى خواهند بود که بسیار یاد خدا مى‏ کنند.

در تفسیر آیاتى از قرآن که به ذکر کثیر دستور داده یا آن را از صفات مؤمنان شمرده ‏اند، روایاتى وارد شده است که آن آیات را با تسبیح فاطمه‏ سلام الله علیها تطبیق داده و از مصادیق ذکر کثیر شمرده‏اند؛ البته درست است که ذکر کثیر به معناى توجه قلبى به خدا و بلکه توجّه با تمام وجود به او است، و تسبیح فاطمه‏ سلام الله علیها در ظاهر تنها چند ذکر لفظى و زبانى است که در مجموع صد بار تکرار مى‏شود، ولى اگر همین ذکرهاى زبانى، با توجه کامل ادا شود، مى‏ تواند مقدمه توجّه قلبى قرار گیرد، همان‏گونه که در نماز و امثال آن نیز مطلب از این قرار است.  در ادامه ضمن ارائة برخى از آیات که دربارة ذکر نازل شده ‏است، به روایاتى از ائمه علیهم السلام اشاره مى ‏کنیم که مصداق ذکر کثیر را تسبیح حضرت زهرا سلام الله علیها معرفى کرده ‏اند.

 تفسير نمونه،آیت الله ناصر مكارم شيرازى و همكاران

مرورى بر دعاى ندبه

6ام اسفند, 1395

دعا و توسل، دو نیاز آدمی و دو بال پرواز او برای فرار از دل‏مردگی حاکم بر فضای زندان دنیا هستند. همین امر انسان را بر آن می‏دارد تا در پی دست یابی به عواملی باشد که او را در راه درک مفاهیم ادعیه و زیارات یاری می‏رسانند. در میان این عوامل، دقت در فرازهای دعا، سهم بسزایی در فهم معنای روح‏ بخش آن ایفا می‏کند؛ یعنی فهم سیر و انتقالاتی که برای تربیت روح انسان‏ها در نیایش‏های معصومین‏ علیهم السلام است، همانطور که نیاز به ترجمه و شرح واژگان دارد، محتاج آگاهی از اسرار پنهان در بین فقرات و نظم و سیاق کلی آن‏ها نیز می‏باشد؛ زیرا ترکیب کلّی و مجموعه‏ ی فرازهای دعا، منظومه‏ ی به هم پیوسته ‏ای هستند که بر زبان اولیای خدا علیهم السلام برای رشد و صعود و در نهایت تقرب روح آدمی به معبود یکتا،جاری شده‏ اند.

ترتیب و فراز و نشیب دعا با نیازهای پیچیده روح انسانی،هماهنگ است. معصوم‏ علیه السلام با نگاه جامعی که به مجموعه‏ی ابعاد وجودی انسان دارد و می‏خواهد او را به سوی سعادت رهنمایی کند، به یقین با ظرافت و دقت ویژه‏ای سخن می‏گوید تا روان آدمی را از مرحله‏ای به مرحله‏ی عالی‏تری حرکت دهد. همین است که نمی‏توان هیچ کلمه ‏ای را جایگزین کلمه ‏ی دیگری کرد یا فرازها و جملات دعا را با یکدیگر جابه‏ جا کرد.

بنابراین، دقت در کلمات و نوع واژگان، فرازها و فقرات دعا برای فهم بهتر نقل و انتقالاتی که در آن جریان دارد، امری لازم است. ما در این نوشتار در صدد آنیم تا با چنین دیدگاهی، به شرح و بیان ارتباط بین فرازهای دعای شریف ندبه بپردازیم. باشد که در راه کشف مقصود نهایی این دعای ملکوتی مورد توجه و عنایت آن غایبی که وجودش از میان ما خالی نیست، قرار گیریم.پیش از پرداختن به اصل بحث، بهتر است مطالبی را جهت آشنایی با سند این دعای شریف بیان کنیم.

 

ادامه »

دعای رهبرانقلاب برای رهایی از بُن‌بست‌ها در زندگی + فیلم

26ام بهمن, 1395

فیلم دعایی که رهبرانقلاب در دیدار اخیر برای رهایی از بُن‌بست‌ها در زندگی به آن اشاره كردند را مشاهده می‌کنید.

لینک دانلود فیلم دعای که رهبرانقلاب

 

سریع الاستجابة ترین دعا

17ام بهمن, 1395

سریع الاستجابة ترین دعا جهت رسیدن به حاجت کدام است؟

اگرچه دعاهای زیادی از امامان معصوم (علیهم السلام) نقل شده است که مورد اجابت واقع شده و سریع الاجابة هستند، که ذکر متن آنها در این جا مقدور نیست و فقط به ذکر اسامی چند مورد که دارای اهمیت خاص هستند اشاره می شود:

 1. دعای توسل

 2. دعای فرج

 3. دعای اسم اعظم

 4. دعای مقاتل بن سلیمان از امام سجاد علیه السلام

 5. دعایی تحت عنوان سریع الاجابة: از امام موسی بن جعفر علیه السلام با این شروع که: «اللهم انی اطعتک فی احب الاشیاء الیک و ….»

 6. دعایی از امام صادق علیه السلام که هر کسی ده بار یا الله بگوید، به او گفته می شود، لبیک، حاجت تو چیست؟

 7. دعایی از امام جعفر صادق علیه السلام که هر کس یا رب یا الله بگوید به گونه ای که تا نفس او قطع شود، گفته می شود لبیک حاجت تو چیست؟

 این دعا ها در کتاب مفاتیح الجنان تحت عنوان دعای سریع الاجابة آمده است.

 دعا ارتباط نیازمندانه بنده با ذات حق تعالی، برای رفع نیازهای دنیوی و اخروی است.

 استجابت دعا، مانند هر پدیده دیگری، قوانین آداب و شروطی دارد که با وجود آن آداب و شرایط است که دعا به اجابت می رسد و اگر آن شرایط موجود نباشد، یا مانعی در استجابت آن باشد که ما به آن علم نداریم، اگر چه سریع الاجابة ترین دعا هم باشد، باز ممکن است مورد اجابت واقع نشود. [1] به هر حال چون ذکر متن دعاها در این جا مقدور نیست، فقط به ذکر اسامی چند مورد که دارای اهمیت خاص هستند اشاره می شود:

 1. دعای توسل:

 محمد ابن بابویه دعای توسل را از ائمه علیه السلام نقل کرده و گفته است که این دعا را در هیچ امری نخواندم، مگر آن که اثر اجابت آن را به زودی یافتم دعای توسل از دعاهای مشهور است که در شب های چهارشنبه خوانده می شود. در این دعا با توسل به چهارده معصوم علیه السلام و واسطه قرار دادن آنها به درگاه الاهی پس از اتمام دعا، حاجت خود را از خدا در خواست می کنیم. جملات صدر و ذیل آن چنین است: « اللهم انی اسئلک و اتوجه الیک بنبیک نبی الرحمة…» خدایا من از تو می خواهم و روی می آورم به سوی تو، به پیامبرت، پیامبر رحمت… «یا وجیها عندالله اشفع لنا عندالله» ای آبرومند نزد خدا، شفاعت کن برای ما نزد خدا [2] .

ادامه »

خدایا سخت گرفتار شده ایم ....

12ام بهمن, 1395

چرا دعاهامون مستجاب نمیشه؟

25ام دی, 1395

آیت الله مجتهدی تهرانی:

چرا دعاهامون مستجاب نمیشه؟

دانلود فیلم


راه های استجابت دعا

25ام دی, 1395

دعا کردن یکی از آن اعمالیست که ائمه(علیهم السلام) مردم را به آن سفارش کرده اند. این که دعا استجاب شود یا خیر دست خداست و تقدیری که او برای انسان ها در نظر گرفته است.

با این وجود، ائمه اطهار(سلام الله) راه هایی را برای استجابت دعا پیش روی مومنان قرار دادند و در عین حال از موانع استجابت دعا هم سخن گفته اند.در ابتدا موانع و سپس راه های استجابت را بیان می کنیم.

گناه

گاهی تیرگی گناه های ما باعث می شود، دعا های انسان مستجاب نشود. امام باقر(ع) فرمودند: «انسان گاهی حاجتی دارد و از خدا طلب می کند و خداوند ضمن قبول آن انجامش را به وقت مناسبی وا می گذارد، ولی بنده در این مدت مرتکب گناه می شود. خداوند به مأمور اجابت دعا امر می کند خواسته اش را اجابت نکن و او را از این لطف محروم نما که خشم ما را برانگیخت و شایسته بی اعتنایی گردید.»

لقمه حرام و شبه ناک

خالی بودن شکم از حرام، یکی از مهم ترین علت های تأثیر نفس و بالا رفتن دعا است. شخصی خدمت رسول خدا(ص) آمد و گفت: دوست دارم که دعایم مستجاب شود، حضرت به او فرمودند: خوراک خود را پاکیزه کن و غذای حرام نخور.

ادامه »

بهترین دعا برای قنوت چیست؟

25ام دی, 1395

قنوت در نماز یکی از مستحباتی است که علما همیشه نسبت به آن نگاه وی‍‍ژه ای داشته است.

برای قنوت قرائت دعا هایی ذکر شده است که در ادامه آن را می خوانیم.

از جمله دعاهایی که در قرآن وجود دارد و سفارش شده است که در قنوت بخوانیم، عبارت است از:

1- رَبّ‏ِ أَوْزِعْنىِ أَنْ أَشْكُرَ نِعْمَتَكَ الَّتىِ أَنْعَمْتَ عَلىَّ وَ عَلىَ‏ وَالِدَىَّ وَ أَنْ أَعْمَلَ صَالِحًا تَرْضَئهُ وَ أَدْخِلْنىِ بِرَحْمَتِكَ فىِ عِبَادِكَ الصَّلِحِينَ(نمل -19)

2- رَّبّ‏ِ اغْفِرْ لىِ وَ لِوَالِدَىَّ وَ لِمَن دَخَلَ بَيْتىِ‏َ مُؤْمِنًا وَ لِلْمُؤْمِنِينَ وَ الْمُؤْمِنَاتِ وَ لَا تَزِدِ الظَّالِمِينَ إِلَّا تَبَارَا(نوح- 28)

3- رَبَّنَا اغْفِرْ لَنَا ذُنُوبَنَا وَ إِسْرَافَنَا فىِ أَمْرِنَا وَ ثَبِّتْ أَقْدَامَنَا وَ انْصرُْنَا عَلىَ الْقَوْمِ الْكَفِرِينَ(آل عمران-147)

4- رَبّ‏ِ اجْعَلْنىِ مُقِيمَ الصَّلَوةِ وَ مِن ذُرِّيَّتىِ رَبَّنَا وَ تَقَبَّلْ دُعَاءِ(ابراهيم -40)

5- رَبَّنَا اغْفِرْ لىِ وَ لِوَالِدَىَّ وَ لِلْمُؤْمِنِينَ يَوْمَ يَقُومُ الْحِسَابُ(ابراهيم- 41)

6- رَبَّنَا وَ اجْعَلْنَا مُسْلِمَينْ‏ِ لَكَ وَ مِن ذُرِّيَّتِنَا أُمَّةً مُّسْلِمَةً لَّكَ وَ أَرِنَا مَنَاسِكَنَا وَ تُبْ عَلَيْنَا إِنَّكَ أَنتَ التَّوَّابُ الرَّحِيمُ(بقره- 128)

7- رَبَّنَا لَا تُزِغْ قُلُوبَنَا بَعْدَ إِذْ هَدَيْتَنَا وَ هَبْ لَنَا مِن لَّدُنكَ رَحْمَةً إِنَّكَ أَنتَ الْوَهَّابُ(آل عمران- 8)

8- رَبَّنَا هَبْ لَنَا مِنْ أَزْوَاجِنَا وَ ذُرِّيَّتِنَا قُرَّةَ أَعْينُ‏ٍ وَ اجْعَلْنَا لِلْمُتَّقِينَ إِمَامًا(فرقان- 74)

9- رَبَّنَا ءَاتِنَا فىِ الدُّنْيَا حَسَنَةً وَ فىِ الاَْخِرَةِ حَسَنَةً وَ قِنَا عَذَابَ النَّارِ(بقره - 201)
 

ادامه »

«أَمَّنْ یُجیبُ الْمُضْطَرَّ إِذا دَعاهُ وَ یَكْشِفُ السُّوءَ» به امام عصر(عج) تعلق دارد

24ام دی, 1395

————————————————————————————————————-

… به خدا قسم مضطر او است، زماني كه دو ركعت نماز در مقام می گذارد

و خدا را می خواند و خدا او را اجابت مي كند

و گرفتاری اش را برطرف مي سازد و او را جانشین در زمین قرار می دهد.

————————————————————————————————————-

 

امام صادق (عليه السّلام) در تفسیر آیه 62 سوره مبارکه نمل:

«أَمَّنْ یُجیبُ الْمُضْطَرَّ إِذا دَعاهُ وَ یَكْشِفُ السُّوءَ وَ یَجْعَلُكُمْ خُلَفاءَ الْأَرْضِ»

فرمودند:

اين آيه در مورد قائم آل محمد(صلی الله علیه و آله) نازل شده است. به خدا قسم مضطر او است، زماني كه دو ركعت نماز در مقام می گذارد و خدا را می خواند و خدا او را اجابت مي كند و گرفتاری اش را برطرف مي سازد و او را جانشین در زمین قرار می دهد.» (بحارالانوار: ج 51 – ص 48)

ایشان همچنین، ذیل آیه: «فَاسْتَبِقُوا الْخَيْراتِ إِلَى اللَّهِ مَرْجِعُكُمْ جَميعاً» (بقره/148) فرمودند:

«این آیه درباره قائم آل محمد(ص) و یاران او نازل شده و آنها پیش از آنکه موقع آمدنشان معلوم گردد، اجتماع می کنند.» (منبع: بحارالانوار: ج 51 – ص 58)

شبستان

علت عدم مستجاب شدن دعا

18ام دی, 1395

حجت الاسلام نخ چی؛

 منبرهای یک دقیقه ایی/علت عدم مستجاب شدن دعاروایتی داریم که یکی از اصحاب امام رضا علیه السلام محضر ایشان آمد و گفت:

من چند سال است که دعا می کنم ولی دعایم مستجاب نمی شود و از این تأخیر در استجابت دعا در دلم لرزش و شکی حادث شده است.

حضرت از لسان خود و از بیان جدشان امام باقر علیه السلام سه نکته را فرمودند که مضمونش این است:

اول آنکه شاید خداوند متعال دوست دارد صدای تو را بشنود و به همین خاطر حاجت تو را به تأخیر می اندازد.
دوم آنکه شاید خداوند متعال حاجت تو را نگه داشته است تا در قیامت روا کند، چون دنیا فانی است ولی آخرت تمام شدنی است.

سوم آنکه نکند بعد از استجابت دعای تو حال دعایت عوض شود.

وارث/سخنرانی حجت الاسلام نخ چی در حسینیه آیت الله حق شناس، تیر94

دیر اجابت شدن دعا نباید انسان را ناامید از خداوند کند

8ام دی, 1395

بیست و یکمین دعا از صحیفه سجادیه با 13 فراز و پرداختن به این موضوع که حزن و اندوه از خطاهاست تنظیم و گردآوری شده است.

این دعا با اشاره به اینکه خداوند اگر بنده‌ای را بیم دهد، کسی نتواند به او ایمنی بخشد و اگر تنهایش گذارد، یاوری نخواهد داشت، از سرانجام گریز و فرار از خطا و همچنین حرکت به سوی پروردگار گفته است.

همچنین آمده است که؛ انسان به آنچه نزد خداست نمی‌رسد، مگر با اطاعت از او و رحمت فراوان الهی. آنچه خداوند به انسان می‌بخشد نباید او را از یاد و احسان پروردگار غافل کند.

وَ کانَ مِنْ دُعَائِهِ علیه‌السلام إِذَا حَزَنَهُ أَمْرٌ وَ أَهَمَّتْهُ الْخَطَایا:

و از دعاهای امام الساجدین(علیه‌السلام) به وقتی که روایتی او را اندوهگین می‌ساخت:

اللَّهُمَّ یا کافِی الْفَرْدِ الضَّعِیفِ، وَ وَاقِی الْأَمْرِ الْمَخُوفِ، أَفْرَدَتْنِی الْخَطَایا فَلَا صَاحِبَ مَعِی، وَ ضَعُفْتُ عَنْ غَضَبِک فَلَا مُؤَیدَ لِی، وَ أَشْرَفْتُ عَلَی خَوْفِ لِقَائِک فَلَا مُسَکنَ لِرَوْعَتِی وَ مَنْ یؤْمِنُنِی مِنْک وَ أَنْتَ أَخَفْتَنِی، وَ مَنْ یسَاعِدُنِی وَ أَنْتَ أَفْرَدْتَنِی، وَ مَنْ یقَوِّینِی وَ أَنْتَ أَضْعَفْتَنِی

الهی ای کفایت‌کننده تنهای ناتوان، و‌ ای نگهبان از حادثه ترسناک، خطاها مرا به تنهایی کشانده و یار و یاوری با من نیست، و از تحمل خشمت ناتوان شده‌ام و پشتیبانی ندارم، و در معرض ترس لقای توام و برای ترسم آرام‌بخشی نیست. اگر بیمم دهی چه کسی مرا ایمنی دهد؟ و اگر تنهایم گذاری کیست که مرا یاری دهد؟ و اگر ناتوانم سازی چه کسی توانم دهد؟

لَا یجِیرُ، یا إِلَهِی، إِلَّا رَبٌّ عَلَی مَرْبُوبٍ، وَ لَا یؤْمِنُ إِلَّا غَالِبٌ عَلَی مَغْلُوبٍ، وَ لَا یعِینُ إِلَّا طَالِبٌ عَلَی مَطْلُوبٍ. وَ بِیدِک، یا إِلَهِی، جَمِیعُ ذَلِک السَّبَبِ، وَ إِلَیک الْمَفَرُّ وَ الْمَهْرَبُ، فَصَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ، وَ أَجِرْ هَرَبِی، وَ أَنْجِحْ مَطْلَبِی.

الهی پرورده را جز پروردگار پناه ندهد، و مغلوب را جز غالب امان نبخشد، و مطلوب را جز طالب یاری نکند، و‌ ای خدای من همه این وسائل به دست توست، و گریز و پناه هم به سوی توست، پس بر محمد و آلش درود فرست، و گریزم را به پناه خود بر، و حاجتم را برآور.

ادامه »

چرا در هنگام باران، دعا مستجاب می شود؟

8ام دی, 1395

 

زمان بارش باران، یکی از زمان هایی است که توصیه شده است برای اجابت نیاز ها به درگاه خداوند، دعا خوانده شود.

هنگام نزول باران، درهای رحمت خداوند باز می شود. از این رو می گویند در این زمان، دعا اجابت می شود و یکی از زمان هایی است که توصیه شده است برای اجابت نیاز ها به درگاه خداوند، دعا خوانده شود.

خداوند در سوره فرقان آیه 46 فرموده است:

وَ هُوَ الَّذِی أَرْسَلَ الرِّیاحَ بُشْراً بَیْنَ یَدَیْ رَحْمَتِهِ وَ أَنْزَلْنا مِنَ السَّماءِ ماءً طَهُورا"؛

و او کسى است که بادها را پیش از (باران) رحمت، به بشارت فرستاد.- و از آسمان آب پاک‏ کننده فرو فرستادیم.

که یکی از آیاتی است که دلالت بر استجابت دعا به هنگام باران می کند.

همچنیبن در سوره روم آیه 46 آمده است :«

وَ مِنْ آیاتِهِ أَنْ یُرْسِلَ الرِّیاحَ مُبَشِّراتٍ وَ لِیُذیقَکُمْ مِنْ رَحْمَتِهِ"؛

و از نشانه های او است که بادها را مژده دهنده مى‏فرستد تا شما را از رحمت خویش بچشاند.»

امام صادق علیه السلام فرمود: سه وقت است که در آن، حجاب و مانعی از جانب خداوند برای استجابت دعا نیست: دعا بعد از نماز واجب، هنگام فرود آمدن باران، ظاهر شدن نشانه‏اى از نشانه‏هاى قدرت پروردگار در زمین که بر خلاف طبیعت و عادت باشد.*

در روایتی امام صادق علیه السلام به نقل از پدرشان می فرماید: «علی علیه السلام در اولین بارانی که در هر سال می بارید در زیر آن قرار می گرفت تا سر و ریش و لباسش خیس می شد، وقتی از حضرت می خواستند زیر سقف یا سایبانی، برای پرهیز از خیس شدن، بروند، می فرمود: این آبی است که به عرش خداوند نزدیک است.»**

همچنین توصیه شده است هنگام بارش باران این دعا خوانده شود:

«الحمد للَّه الّذي ينزل الغيث من السّماء، و ينشر رحمته لعباده، اللّهمّ لك الحمد عدد كلّ قطرة نزلت من السّماء منذ كانت، و عدد كلّ قطرة تنزل منها ما دامت، اللّهمّ اجعلها صيّبا هيّنا، و غيثا نافعا، و مطرا موافقا، مباركا في أوله و آخره، و بدءه و عاقبته و مهبطه و مجراه، و مغيظه و مسيله و مستقرّه، و ما ينشأ عليه و ما ينبت به، و اجعله سببا للأمن و العافية برحمتك يا أرحم الراحمين».

«هر ستايشى مخصوص خداوندى است كه باران را از آسمان نازل كرده و رحمتش را بر مردم مى‏ گستراند. خداوندا، سپاس تو را به تعداد هر قطره باران كه از ابتدا تا كنون نازل شده و به تعداد هر قطره كه در آينده از آسمان نازل خواهد شد، خداوندا، اين بارش را فراوان و گوارا و بارانى سودمند و مناسب قرار ده، بركت را در اول و آخر آن، آغاز و انجامش، محل نزول و محل جريانش، و محل فرو رفتن آن و محل گرد آمدنش، و آنچه بر آن مى‏ رويد و بوسيله آن رشد مى ‏كند، قرار ده. و آن را به سبب رحمت خود موجب امنيت و تندرستى و فرجام نيك قرار ده، اى مهربانترين مهربانان».***

* شیخ طوسی، الأمالی، ص 280، انتشارات دار الثقافة، قم، 1414 ق

**بحرانی، سید هاشم، البرهان فی تفسیر القرآن، ج 3، ص 337، بنیاد بعثت، تهران، 1416 ق

***الآداب الدينية للخزانة المعينية / ترجمه عابدى، ص:255

باشگاه خبرنگاران جوان؛

 

مدح پروردگار در طلب آمرزش گناهان

2ام دی, 1395

 

شانزدهمین دعای امام زین العابدین علیه السلام با پرداختن به طلب آمرزشِ گناهان است و خداوند و اوصافش را معرفی می‌کند.شانزدهمین دعا از صحیفه سجادیه با 34 فراز به هنگام طلب آمرزشِ گناهان با بیان چنین نکاتی روایت شده است؛ هر درمانده‌ای با یاد احسان الهی امان می‌جوید و رحمت و دانش الهی او را دربرمی‌گیرد، خداوند مونسِ هر غریبی، برطرف‌کننده غمِ هر غم‌دیده‌ای، فریادرس هر بی‌کسی و یاور هر محتاجی است. انسان بی‌اعتنا به نفس اماره‌اش است، پس او را به گناه وا می‌دارد و بنده با اینکه شیطان را می‌شناسد و بر دشمنی او آگاه است، از او پیروی می‌کند.
 
وَ کانَ مِنْ دُعَائِهِ علیه‌السلام إِذَا اسْتَقَالَ مِنْ ذُنُوبِهِ، أَوْ تَضَرَّعَ فِی طَلَبِ الْعَفْوِ عَنْ عُیوبِهِ:
و از دعاهای امام زین العابدین علیه السلام در زمانی که طلب گذشت از گناهانش می‌کرد و در طلب بخشش عیب‌هایش بود:

اللَّهُمَّ یا مَنْ بِرَحْمَتِهِ یسْتَغیثُ الْمُذْنِبُونَ، وَ یا مَنْ إِلَی ذِکرِ إِحْسَانِهِ یفْزَعُ الْمُضْطَرُّونَ، وَ یا مَنْ لِخِیفَتِهِ ینْتَحِبُ الْخَاطِئُونَ ، یا أُنْسَ کلِّ مُسْتَوْحِشٍ غَرِیبٍ، وَ یا فَرَجَ کلِّ مَکرُوبٍ کئِیبٍ، وَ یا غَوْثَ کلِّ مَخْذُولٍ فَرِیدٍ، وَ یا عَضُدَ کلِّ مُحْتَاجٍ طَرِیدٍ.
بارخدایا،‌ای که گناهکاران به رحمتت فریارسی می‌کنند، وای که بیچارگان به یادآوری احسانت پناه می‌برند،‌ای که خطاکاران از بیم تو به شدت گریه می‌کنند، ‌ای همدم هر وحشت‌زده دور از وطن،‌ ‌ای گشایش هر اندوهگین دلشکسته،ای فریادرس هر درمانده تنها،‌ای مددکار هر محتاج رانده شده.

أَنْتَ الَّذِی «وَسِعْتَ کلَّ شَیءٍ رَحْمَةً وَ عِلْماً، وَ أَنْتَ الَّذِی جَعَلْتَ لِکلِّ مَخْلُوقٍ فِی نِعَمِک سَهْماً، وَ أَنْتَ الَّذِی عَفْوُهُ أَعْلَی مِنْ عِقَابِهِ، وَ أَنْتَ الَّذِی تَسْعَی رَحْمَتُهُ أَمَامَ غَضَبِهِ. وَ أَنْتَ الَّذِی عَطَاؤُهُ أَکثَرُ مِنْ مَنْعِهِ.
تویی که رحمت و دانشت همه چیز را فرا گرفته، تویی که هر آفریده را از نعمتهایت بهره‌ای مقرر فرموده‌ای، تویی که عفوت بر عقابت غلبه دارد، و تویی که مهرت پیشاپیش غضبت در حرکت است، و تویی که عطایت از منعت بیشتر است.

ادامه »

سفارش امام سجاد(علیه السلام) در طلب حوائج قلبی از خداوند

30ام آذر, 1395

دعای سیزدهم کتاب صحیفه سجادیه را به نیت طلب حاجت از خداوند و گشایش حوائج قلبی بخوانید.

سیزدهمین دعا از صحیفه سجادیه با 25 فراز در باب طلب حاجت از پروردگار به نکاتی مانند اینکه؛ رسیدن به تمام خواسته‌ها در دست خداست و در ازای نعمت‌های بی‌شمارش

از بنده خود چیزی طلب نکرده است. همچنین خدا عطاهایش را به کدورتِ منّت آلوده نمی‌سازد و (کثرت) درخواست‌ها گنجینه‌های غیب پروردگار را فانی و تهی نمی‌کند. هیچ وسیله‌ای حکمت خدا را تغییر نمی‌دهد،‌حتی دعای دعاخوانان پروردگار را خسته نمی‌کند. نفس آدمی، گاه انسان را به این راه می‌کشاند که حاجتش را از کسی بخواهد که خود او محتاج پروردگار است و این یعنی لغزش و گناه، اما فرجام درخواست از غیر خدا نومیدی است و در پایان باید به خاطر داشته باشیم که بهترین حالت برای طلب حاجت و نزدیکی به خداوند دعا در حالت سجده است.

 
وَ كانَ مِن دعائِه عليه‏السّلام فى طَلَبِ الْحَوائِجِ‏ اِلَى اللّهِ تعالى‏: 
 
و از دعاهاى امام سجاد علیه السلام در طلب حوائج از خداى متعال :
 
اَللَّهُمَّ يا مُنْتَهى‏ مَطْلَبِ الْحاجاتِ، وَ يا مَنْ عِنْدَهُ نَيْلُ الطَّلِباتِ، وَ يا مَنْ لايَبيعُ نِعَمَهُ بِالْاَثْمانِ، وَ يا مَنْ لايُكَدِّرُ عَطاياهُ بِالْاِمْتِنانِ.
 
پروردگارا، اى نهايت مطلب حاجات، و اى كسى كه رسيدن به تمام خواسته‏ها در دست توست، و اى آن كه نعمتهايت را به بها نمى‏فروشى، و اى كسى كه عطاهايت را به كدورت منّت آلوده نمى ‏سازى.
 
وَ يا مَنْ يُسْتَغْنى‏ بِهِ وَ لايُسْتَغْنى‏ عَنْهُ، وَ يا مَنْ يُرْغَبُ اِلَيْهِ وَ لايُرْغَبُ عَنْهُ، وَ يا مَنْ لا تُفْنى خَزآئِنَهُ الْمَسآئِلُ، وَ يا مَنْ لاتُبَدِّلُ حِكْمَتَهُ الْوَسآئِلُ.
 
و اى كه به تو بى‏ نياز شوند، و از تو بى‏نياز نباشند، و اى آن كه به تو رو كنند، و از تو روى برنتابند، اى كه درخواستها گنجهايت را فانى نمى‏كند، و اى كه هيچ دستاويزى حكمت تو را تغيير نمى‏دهد.
 
وَ يا مَنْ لاتَنْقَطِعُ عَنْهُ حَوآئِجُ الْمُحْتاجينَ، وَ يا مَنْ لايُعَنّيهِ دُعآءُ الدّاعينَ، تَمَدَّحْتَ بِالْغَنآءِ عَنْ خَلْقِكَ وَ اَنْتَ اَهْلُ الْغِنى‏ عَنْهُمْ، وَ نَسَبْتَهُمْ اِلَى الْفَقْرِ وَ هُمْ اَهْلُ الْفَقْرِ اِلَيْكَ فَمَنْ حاوَلَ سَدَّ خَلَّتِهِ مِنْ عِنْدِكَ، وَرامَ صَرْفَ الْفَقْرِ عَنْ نَفْسِهِ بِكَ، فَقَدْ طَلَبَ حاجَتَهُ فى مَظآنِّها، وَ اَتى‏ طَلِبَتَهُ مِنْ وَجْهِها.
 
و اى كسى كه رشته نياز نيازمندان از تو قطع نمى‏گردد، و اى كه دعاى دعاخوانان تو را خسته نمى‏كند، تو وجود خود را به بى‏نيازى از همه خلق ستوده‏اى و تو به بى‏نيازى از ايشان شايسته‏اى، 
و ايشان را به نيازمندى و فقر نسبت داده‏اى و ايشان سزاوار چنين نسبت‏اند، از اين جهت هر كس رفع نياز خود را از جانب تو بخواهد، و برگرداندن فقر را از خويشتن به وسيله تو طلب كند، حقّاً كه حاجتش را در جايگاه اصلى خود خواسته، و به دنبال مطلبش از راه صحيح برآمده.

ادامه »

فضیلت و کیفیت دعای توسل+ متن دعا

23ام آذر, 1395

علمای بزرگ، و هر آن کس که در مسیر سلوک قدم بر می دارد، از دعای توسل به عنوان ریسمان محکم برای دستیابی به حاجاتش بهره می برد.

 
دعای توسل را علامه مجلسی در بحارالانوار آورده است و می فرماید این دعا را محمد بن بابویه از ائمه (علیهم السلام) روایت کرده و گفته است که این دعا را در هیچ امری نخواندم، مگر آن که اثر اجابت آن را به زودی یافتم.
 
در این دعا با توسل به چهارده معصوم(ععلیهم السلام) و واسطه قرار دادن آن‌ها به درگاه خداوند پس از اتمام دعا، حاجت خود را از خدا در خواست می‌کنیم. جملات صدر و ذیل آن چنین است: ”اللهم انی اسئلک و اتوجه الیک بنبیک نبی الرحمة…”‌؛ خدایا من از تو می‌خواهم و روی می‌آورم به سوی تو، به پیامبرت، پیامبر رحمت… ”یا وجیها عندالله اشفع لنا عندالله”‌؛ ای آبرومند نزد خدا، شفاعت کن برای ما نزد خدا.( مفاتیح‌الجنان، دعای توسل، ص 225)
 
مرحوم آیت الله روح الله شاه آبادی، فرزند آیت الله شاه آبادی که استاد امام خمینی(ره) بودند، در خصوص فضیلت دعای توسل می گفتند: «دعای توسّل را هر روز بخوان که اصل اثرش مربوط به هر روز خواندن آن است که در اثر هر روز خواندن، آن را حفظ هم می‌شوید. اگر کسی این دعا را هر روز بخواند، کلیدی است که به هر قفلی می‌خورد، در برآورده‌کردن حاجات بسیار مؤثر است، ایمان انسان را زیاد می‌کند، بهترین مونس انسان است، در وقت تنهایی و هنگامی که  به حاجتی رسیدید، متوجّه می‌شوید که دعای توسّل واسطه شده که  آن حاجت  را از خدا گرفته‌اید، بنابراین دفعه دیگر هم که حاجتی داشته باشید، همین دعا را می‌خوانید.»
 
شیخ عباس قمی در خصوص دعای توسل می گوید: «شيخ كفعمى در كتاب بَلَدُ الأَمين دعاى مفصلى موسوم به دعاى فَرَج نقل كرده كه اين دعاى تَوَسُّل در ضمن آن آمده است و به گمان من، «دوازده امام» خواجه نصير الدين طوسى همين دعاى توسّل است كه آن را با صلوات بر حجّت هاى پاك الهى تركيب كرده اند و مجموعه آن در يك خطبه بليغ و رسا جا گرفته است، و كفعمى آن را در بخشهاى آخر كتاب «مِصْباح» ذكر كرده است.»
 
 
در ادامه دعای توسل به همراه ترجمه آن را می خوانیم.
 
اَللَّهُمَّ إِنّى أَسْئَلُكَ وَاَتَوَجَّهُ اِلَيْكَ بِنَبِيِّكَ نَبِىِّ الرَّحْمَةِ مُحَمَّدٍ صَلَّى اللّهُ عَلَيْهِ وَآلِهِ يا اَبَاالْقاسِمِ يَا رَسُولَ اللّهِ يَا اِمامَ الرَّحْمَةِ يا سَيِّدَنا وَمَوْلينا إِنّا تَوَجَّهْنا وَاسْتَشْفَعْنا وَتَوَسَّلْنا بِكَ اِلَى اللّهِ وَقَدَّمْناكَ بَيْنَ يَدَىْ حاجاتِنا يا وَجيهاً عِنْدَ اللّهِ إِشْفَعْ لَنا عِنْدَ اللَهِ.
 

خدايا از تو درخواست دارم و به سويت روى آوردم به وسيله پيامبرت، پيامبر رحمت محمّد (درود خدا بر او و خاندانش) اى ابا القاسم، اى فرستاده خدا، اى پيشواى رحمت، اى آقا و مولاى ما، به تو رو آورديم و تو را واسطه قرار قرار داديم، و به سوى خدا تو را وسيله ساختيم، و تو را پيش روى حاجاتمان نهاديم، اى آبرومند نزد خدا، براى ما نزد خدا شفاعت كن.

ادامه »

دعای روز دوشنبه(دانلود صوت + دریافت متن)

15ام آذر, 1395

   
 
 

بِسْمِ اللهِ الرَّحْمَنِ الَّرحِیمِ
به نام خداوند بخشنده بخشایگر

ألْحَمْدُ للهِ الَّذِی لَمْ یُشْهَدْ أحَداً حِینَ فَطَرَ السَّمَاواتِ وَالأرْضَ وَلا اتَّخَذَ مُعِینَاً حِینَ
سپاس آن خدایی که گواه نیاورد احدی هنگامی که بسرشت آسمانها وزمین را وکمک نگرفت هنگامی که

بَرَءَ النَّسَمَاتِ لَمْ یُشَارِکْ فِی الإلَهِیَّةِ وَلَمْ یُظَاهَرْ فِی الْوَحْدَانِیَّةِ کَلَّتِ الألْسُنُ عَنْ
آفرید مخلوقات را شریک نگرفت در آفرینش هرگز وکمک وپشتیبانی نشده در یکتائی بند آمد زبانها در

ادامه »

امام سجاد علیه السلام از ظرفیت دعا همچون مواد منفجره علیه یزیدیان استفاده کرد.

5ام آبان, 1395

 

حجت الاسلام والمسلمین قرائتی

 حجت الاسلام و المسلمین قرائتی رئیس ستاد اقامه نمازکشور گفت:

دعا در اسلام ظرفیت ویژه‌ای دارد که امام سجاد علیه السلام از آن همچون مواد منفجره علیه طاغوت و یزیدیان استفاده کردند.

 رئیس ستاد اقامه نماز کشور که به مناسبت شب شهادت امام سجاد علیه السلام در رابطه با موضوع دعا صحبت کرد، با اشاره به دعای ابوحمزه ثمالی گفت: امام سجاد علیه السلام در این دعای شریف در یک سطر به عوامل سقوط جامعه اشاره کرده که یکی از آنها کسالت و بی‌حالی است.

 وی افزود: جامعه‌ای که برای انجام کارهای علمی و تحقیقاتی بی حال است، جامعه‌ای که دانش‌آموزان و معلمان آن از تعطیل شدن مدارس و مراکز آموزشی خوشحال می‌شوند، روی پیشرفت را نخواهد دید.

 حجت الاسلام والمسلمین قرائتی بیان کرد: سعودی‌ها قبل از حادثه منا هم جنایتی را علیه حجاج مرتکب شده بودند که ما بعد از آن واقعه با گروهی به آفریقا رفتیم تا برای روحانیون آنجا صحبت کنیم، ولی آل سعود که به آنها پولی داده بود، مانع شدند، اما من در آنجا ابتکار امام سجاد علیه السلام را به کار بستم و با زبان دعا، جنایات آل سعود را فاش کردم که باعث تحول و گریه حاضران در مجلس شد.

 به گفته این مفسر قرآن کریم، دعا کردن آدابی دارد از جمله اینکه قبل از دعا کردن نعمت‌های خدا را برشماریم و در این مورد باید به نعمت‌های ویژه خداوند توجه داشته باشیم که تا خدا آنها را از ما نگیرد متوجه نمی‌شویم برای نمونه در کل دنیا ما تنها کشوری هستیم که حاکم ما یک مجتهد عادل، شجاع، مدیر و مدبر است.

 وی، تمجید خدا، شکرگزاری، بازگویی عیب‌های خود، استغفار و صلوات فرستادن را از دیگر آداب دعا برشمرد و در رابطه با اهمیت دعا، افزود: ممکن است عده‌ای بگویند که خداوند خواسته‌های ما را می‌داند، پس چرا ما باید آنها را به زبان بیاوریم؟ که در جواب آنها باید گفت در به زبان آوردن اثر مخصوصی هست برای مثال در روایات آمده اگر مرد به همسرش بگوید «دوستت دارم» هیچ‌گاه فراموش نخواهد کرد و سفارش شده اگر مومنان همدیگر را دوست دارند آن را به زبان بیاورند.

حوزه نیوز

دعای عقد اخوت در روز عید غدیر +دانلود متن، ترجمه و صوت

25ام شهریور, 1395

اعمال ماه ذی الحجه؛ روز هجدهم، روز عید غدیر و عید الله اکبر است و این روز، روز قبولی اعمال شیعیان و روز برطرف شدن غم های ایشان است و این روزی است که حضرت موسی علیه السلام بر ساحران، غلبه کرده و خداوند آتش را بر ابراهیم خلیل علیه السلام سرد و سلامت کرده و حضرت موسی علیه السلام، یوشع بن نون را وصیّ خود گردانیده و حضرت عیسی علیه السلام، شمعون الصّفا را وصی خود قرار داده و حضرت سلیمان علیه السلام، رعیّت خود را بر استخلافّ آصف بن بَرخیا اِشهاد کرده و جناب رسول خدا صلى الله عليه و آله ما بين اصحاب خود برادرى افكنده و لهذا شايسته است در اين روز عقد اخوت با اخوان مؤمنين‏ و كيفيت آن به نحوى كه شيخ ما در مستدرك وسائل از كتاب زاد الفردوس نقل فرموده چنين است كه بگذارد دست راست خود را بر دست راست برادر مؤمن خود و بگويد:

وَاخَيْتُكَ فِي اللَّهِ وَ صَافَيْتُكَ فِي اللَّهِ وَ صَافَحْتُكَ فِي اللَّهِ‏

با تو برادر شدم در راه خدا و صفا كردم با تو در راه خدا و دست دادم با تو در راه خدا

وَ عَاهَدْتُ اللَّهَ وَ مَلاَئِكَتَهُ وَ كُتُبَهُ وَ رُسُلَهُ وَ أَنْبِيَاءَهُ وَ الْأَئِمَّةَ الْمَعْصُومِينَ عَلَيْهِمُ السَّلاَمُ‏

و عهد كردم با خدا و فرشتگانش و كتابهايش و رسولانش و پيمبرانش و امامان معصوم عليهم السلام

عَلَى أَنِّي إِنْ كُنْتُ مِنْ أَهْلِ الْجَنَّةِ وَ الشَّفَاعَةِ وَ أُذِنَ لِي بِأَنْ أَدْخُلَ الْجَنَّةَ لاَ أَدْخُلُهَا إِلاَّ وَ أَنْتَ مَعِي‏

بر اينكه اگر من از اهل بهشت و مشمول شفاعت بوده باشم و رخصت يافتم كه داخل جنت و بهشت شوم داخل آن نروم مگر اينكه تو با من باشى

آنگاه برادر مؤمن بگويد

قَبِلْتُ‏

پذيرفتم

پس بگويد

أَسْقَطْتُ عَنْكَ جَمِيعَ حُقُوقِ الْأُخُوَّةِ مَا خَلاَ الشَّفَاعَةَ وَ الدُّعَاءَ وَ الزِّيَارَةَ

ساقط كردم از تو جميع حقوق برادرى را غير از شفاعت و دعاء و زيارت.

و محدث فيض نيز در خلاصه الاذكار صيغه اخوت را قريب به همين نحو ذكر نموده آنگاه فرموده پس قبول نمايد طرف مقابل از براى خود يا موكل خود به لفظى كه دلالت بر قبول نمايد پس ساقط كنند از همديگر جميع حقوق اخوت را ما سوى دعا و زيارت.

 
دعا بعد از نماز مستحبی روز عید غدیر

25ام شهریور, 1395

دعا بعد از نماز مستحبی روز عید غدیر (مفاتیح الجنان)

اعمال ماه ذی الحجه؛ روز هجدهم، روز عید غدیر و عید الله اکبر است و اعمال آن: و بهتر آنكه بعد از اين نماز اين دعا را بخواند

رَبَّنَا إِنَّنَا سَمِعْنَا مُنَادِياً …

 

دعا بعد از نماز مستحبی روز عید غدیر (بلدالامین)

يوم الغدير و هو الثامن عشر من ذي الحجة و تصلي الصلاة التي ذكرناها في باب الصلوات فيه ثم قل بعد التسليم-

روز غدیر که روز هجدهم ماه ذی الحجه است و نماز این روز در باب نمازها ذکر خواهد شد. بعد از سلام نماز می خوانی:

رَبَّنا إِنَّنا سَمِعْنا مُنادِياً يُنادِي لِلْإِيمانِ أَنْ آمِنُوا بِرَبِّكُمْ فَآمَنَّا

رَبَّنا فَاغْفِرْ لَنا ذُنُوبَنا وَ كَفِّرْ عَنَّا سَيِّئاتِنا وَ تَوَفَّنا مَعَ الْأَبْرارِ

رَبَّنا وَ آتِنا ما وَعَدْتَنا عَلى‏ رُسُلِكَ وَ لا تُخْزِنا يَوْمَ الْقِيامَةِ إِنَّكَ لا تُخْلِفُ الْمِيعادَ) [1]

اللَّهُمَّ إِنِّي أُشْهِدُكَ وَ كَفَى بِكَ شَهِيداً وَ أُشْهِدُ مَلَائِكَتَكَ وَ أَنْبِيَاءَكَ وَ حَمَلَةَ عَرْشِكَ وَ سُكَّانَ سَمَاوَاتِكَ وَ أَرْضِكَ

بِأَنَّكَ أَنْتَ اللَّهُ لَا إِلَهَ إِلَّا أَنْتَ الْمَعْبُودُ فَلَا يُعْبَدُ [نَعْبُدُ] سِوَاكَ فَتَعَالَيْتَ عَمَّا يَقُولُ الظَّالِمُونَ عُلُوّاً كَبِيراً.

ادامه »

نماز و دعای روز عید غدیر

24ام شهریور, 1395

 

نماز و دعای روز عید غدیر (مفاتیح الجنان)

 روز هجدهم، روز عید غدیر و عید الله اکبر است و اعمال آن: دو ركعت نماز كند و به سجده رود و صد مرتبه شكر خدا كند پس سر از سجده بردارد و بخواند:

اللَّهُمَّ إِنِّي أَسْأَلُكَ بِأَنَّ لَكَ الْحَمْدَ وَحْدَكَ لاَ شَرِيكَ لَكَ‏

اى خداى من از تو درخواست م, ى‏ كنم كه حمد و ستايش مخصوص توست كه يكتايى و بى ‏شريك

وَ أَنَّكَ وَاحِدٌ أَحَدٌ صَمَدٌ لَمْ تَلِدْ وَ لَمْ تُولَدْ وَ لَمْ يَكُنْ لَكَ كُفُواً أَحَدٌ

و يگانه و فرد و غنى بالذاتى ‏نه فرزند كس و نه كسى فرزند توست و نه هيچكس مثل و همتاى توست

وَ أَنَّ مُحَمَّداً عَبْدُكَ وَ رَسُولُكَ صَلَوَاتُكَ عَلَيْهِ وَ آلِهِ‏

كه حضرت محمد (ص) بنده (خاص) و فرستاده تو بر خلق است درود تو بر او و آل او باد

ادامه »

شرح دعای صباح امیر المؤمنین علی علیه السلام

22ام شهریور, 1395

 

شرح دعای صباح امیر المؤمنین علی علیه السلام

دانلود دعای صباح امیر المؤمنین علی علیه السلام

مقدمه مصحح

از ویژگیهای این شرح:

اولا، به تقاضای دوستان آن را به فارسی شرح کرده اند و نکات دقیق و ظریف عرفانی را برای مشتاقان سهل الوصول نموده اند استفاده های بجائی که از متون قرآنی و روائی کرده اند شایان توجه است. ذوق سرشار ایشان که در فراز و نشیبهای این دعا بوضوح مشهود است در خور فهم همه طبقات می باشد در حقیقت عرفان عام و عرفان خواص و عرفان خاص الخاص است. هر کس بقدر فهمش فهمید مدعا را هر خواننده ای را با خود به پیشگاه علی علیه السلام برده و به دو زانوی ادب در حضور ایشان نشانده و همگام با مولای خود به سفر روحانی ادامه داده و تا «دنی فتدلی و قاب قوسین او ادنی » پیش رفته و جز او را نمی بیند.

 

مقدمه مؤلف

بسم الله الرحمن الرحیم

سپاس مخصوص پروردگار جهانیان است. سپس درود و سلام بر محمد (ص) و اهل بیت پاک و مطهرش .

و اما بعد می گوید: بنده حقیر کمترین حسن بن حسین خراسانی قوچانی که عده ای از برادران ایمانی از من درخواست کردند که یک شرح فارسی بر این دعای شریف که نامیده شده است به صباح و در ابتدای این دعا آمده است، بنویسم که به تحقیق پرتوی است از نورافشانی های ولایت و منبع فصاحت و خورشید آسمان وصایت و ستاره قطب هدایت شیر خدا علی ابن ابی طالب علیه السلام هرچند که من سوارکار این میدان نیستم با وجود اشتغالات زیاد فکری و دل مشغولیهایی که دارم نمی توانم به اصل این دعا پی ببرم لکن این خواسته را رد نمی کنم آب دریا را اگر نتوان کشید هم به قدر تشنگی باید چشید شاید در روزی که همه حسرت می خورند به درد من بخورد و کمک حال و شفیع من در نزد خدا باشد و امورات مرا اصلاح کند همانا خدا امید کسی را ناامید نمی کند و دعای کسی را رد نمی کند.

ادامه »

دعاى امام سجاد علیه السلام در روز عرفه

19ام شهریور, 1395

تويى آن خداى يكتا،كه هيچ خدايى جز تو نيست:خداوندبخشاينده مهربان داناى حكيم.

تويى كه هر چه به عرصه وجود آورده ‏اى به ميزان معين آورده ‏اى وهر چيز آماده كرده ‏اى و كارهاى عالم نيك سامان داده ‏اى.

بار خدايا،مرا در برابر خود ذليل گردان و در نزد بندگانت عزيز دار.

حمد باد تو را،حمدى كه به دوام تو بر دوام ماند.

نيايش چهل و هفتم صحیفه سجادیه

(وَ كَانَ مِنْ دُعَائِهِ عَلَيْهِ السَّلَامُ فِي يَوْمِ عَرَفَةَ)

الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ اللَّهُمَّ لَكَ الْحَمْدُ بَدِيعَ السَّمَاوَاتِ وَ الْأَرْضِ، ذَا الْجَلَالِ وَ الْإِكْرَامِ، رَبَّ الْأَرْبَابِ، وَ إِلَهَ كُلِّ مَأْلُوهٍ، وَ خَالِقَ كُلِّ مَخْلُوقٍ، وَ وَارِثَ كُلِّ شَيْ‏ءٍ، لَيْسَ كَمِثْلِهِ شَيْ‏ءٌ، وَ لَا يَعْزُبُ عَنْهُ عِلْمُ شَيْ‏ءٍ، وَ هُوَ بِكُلِّ شَيْ‏ءٍ مُحِيطٌ، وَ هُوَ عَلَى كُلِّ شَيْ‏ءٍ رَقِيبٌ. أَنْتَ اللَّهُ لَا إِلَهَ إِلَّا أَنْتَ، الْأَحَدُ الْمُتَوَحِّدُ الْفَرْدُ الْمُتَفَرِّدُ وَ أَنْتَ اللَّهُ لَا إِلَهَ إِلَّا أَنْتَ، الْكَرِيمُ الْمُتَكَرِّمُ، الْعَظِيمُ الْمُتَعَظِّمُ، الْكَبِيرُ الْمُتَكَبِّرُ وَ أَنْتَ اللَّهُ لَا إِلَهَ إِلَّا أَنْتَ، الْعَلِيُّ الْمُتَعَالِ، الشَّدِيدُ الْمِحَالِ وَ أَنْتَ اللَّهُ لَا إِلَهَ إِلَّا أَنْتَ، الرَّحْمَنُ الرَّحِيمُ، الْعَلِيمُ الْحَكِيمُ. وَ أَنْتَ اللَّهُ لَا إِلَهَ إِلَّا أَنْتَ، السَّمِيعُ الْبَصِيرُ، الْقَدِيمُ الْخَبِيرُ وَ أَنْتَ اللَّهُ لَا إِلَهَ إِلَّا أَنْتَ، الْكَرِيمُ الْأَكْرَمُ، الدَّائِمُ الْأَدْوَمُ، وَ أَنْتَ اللَّهُ لَا إِلَهَ إِلَّا أَنْتَ، الْأَوَّلُ قَبْلَ كُلِّ أَحَدٍ، وَ الْآخِرُ بَعْدَ كُلِّ عَدَدٍ وَ أَنْتَ اللَّهُ لَا إِلَهَ إِلَّا أَنْتَ، الدَّانِي فِي عُلُوِّهِ، وَ الْعَالِي فِي دُنُوِّهِ وَ أَنْتَ اللَّهُ لَا إِلَهَ إِلَّا أَنْتَ، ذُو الْبَهَاءِ وَ الْمَجْدِ، وَ الْكِبْرِيَاءِ

ادامه »

دعای شب و روز عرفه و جمعه (دانلود متن، ترجمه و صوت)

19ام شهریور, 1395

اعمال شب جمعه؛ شيخ طوسى و سيد و كفعمى و سيد بن باقى گفته ‏اند كه مستحب است در شب جمعه و روز آن و شب عرفه و روز آن اين دعا بخوانند و ما دعا را از مصباح شيخ نقل مى ‏كنيم و دعا اين است‏.

 

 

اللَّهُمَّ مَنْ تَعَبَّأَ وَ تَهَيَّأَ وَ أَعَدَّ وَ اسْتَعَدَّ لِوِفَادَةٍ إِلَى مَخْلُوقٍ رَجَاءَ رِفْدِهِ وَ طَلَبَ نَائِلِهِ وَ جَائِزَتِهِ‏

خدايا هر كس براى ورود بر مخلوقى به اميد لطف و احسانى خود را مهيا ساخته و براى جايزه و عطا مى ‏رود و خود را براى عرض حاجت آماده و مستعد مى ‏گرداند

فَإِلَيْكَ يَا رَبِّ تَعْبِيَتِي وَ اسْتِعْدَادِي رَجَاءَ عَفْوِكَ وَ طَلَبَ نَائِلِكَ وَ جَائِزَتِكَ‏

من هم اى خدا اينگونه به درگاه تو آمده به اميد عفو تو و درخواست عطاى تو و جايزه و احسان تو

فَلاَ تُخَيِّبْ دُعَائِي يَا مَنْ لاَ يَخِيبُ عَلَيْهِ سَائِلٌ (السَّائِلُ) وَ لاَ يَنْقُصُهُ نَائِلٌ‏

پس مرا در دعا محروم مكن اى كسى كه هيچ سائلى را از درت محروم نخواهى كرد و عطايت كم نخواهد گشت

ادامه »

تسبیحات عشر ( تسبیحات پیامبر (صلی الله علیه و آله) در روز عرفه)

19ام شهریور, 1395

اعمال ماه ذی الحجه؛ روز نهم، فرموده است بخوان اين تسبيحات را كه مروى از حضرت رسول صلى الله عليه و آله است و سيد بن طاوس در اقبال ذكر فرموده‏:

 

 

 

سُبْحَانَ الَّذِي فِي السَّمَاءِ عَرْشُهُ سُبْحَانَ الَّذِي فِي الْأَرْضِ حُكْمُهُ‏

 منزه آن خدايى كه عرش با عظمت او در آسمان است منزه است آن خدايى كه فرمانش در زمين است

سُبْحَانَ الَّذِي فِي الْقُبُورِ قَضَاؤُهُ سُبْحَانَ الَّذِي فِي الْبَحْرِ سَبِيلُهُ سُبْحَانَ الَّذِي فِي النَّارِ سُلْطَانُهُ‏

 منزه است آن خدايى كه در قبرها قضاى او جارى شده منزه است آن خدايى كه در دريا راه دارد منزه است آن خدايى كه در دوزخ فرمانفرمايى دارد

سُبْحَانَ الَّذِي فِي الْجَنَّةِ رَحْمَتُهُ سُبْحَانَ الَّذِي فِي الْقِيَامَةِ عَدْلُهُ‏

 منزه است خدايى كه در بهشت است رحمتش منزه است خدايى كه عدالتش در قيامت ظاهر مى ‏شود

ادامه »

دعای یا شاهد کل نجوی در شب عرفه +دانلود متن، ترجمه و صوت

19ام شهریور, 1395

اعمال ماه ذی الحجه؛ شب نهم- از لیالی متبرکه و از برای آن شب چند عمل است: اول، بخواند اين دعا را كه روايت شده هر كه بخواند آن را در شب عرفه يا در شبهاى جمعه (جمع) خداوند بيامرزد او را

 

 

متن و ترجمه دعا:

اللَّهُمَّ يَا شَاهِدَ كُلِّ نَجْوَى وَ مَوْضِعَ كُلِّ شَكْوَى وَ عَالِمَ كُلِّ خَفِيَّةٍ

اى خدا اى شاهد اسرار نهان و داناى راز پنهان و مرجع هر شكايت ستمديدگان و داناى هر نهان

وَ مُنْتَهَى كُلِّ حَاجَةٍ يَا مُبْتَدِئاً بِالنِّعَمِ عَلَى الْعِبَادِ يَا كَرِيمَ الْعَفْوِ يَا حَسَنَ التَّجَاوُزِ يَا جَوَادُ

و برآرنده هر حاجت نيازمندان اى آنكه بى‏ سابقه تقاضا انواع نعمتها به بندگان عطا كردى اى آنكه با كرامت و لطف گناه گناهكاران را عفو مى‏ كنى و با نيكويى از خطاها در ميگذرى اى بخشنده بى ‏عوض

يَا مَنْ لاَ يُوَارِي مِنْهُ لَيْلٌ دَاجٍ وَ لاَ بَحْرٌ عَجَّاجٌ‏

اى آنكه نه تاريكى شب چيزى را بر تو پنهان سازد و نه درياى پر موج و آشوب

وَ لاَ سَمَاءٌ ذَاتُ أَبْرَاجٍ وَ لاَ ظُلَمٌ ذَاتُ ارْتِتَاجٍ (ارْتِيَاجٍ) يَا مَنِ الظُّلْمَةُ عِنْدَهُ ضِيَاءٌ

ادامه »

دعای ام داود + دانلود متن ،ترجمه و صوت

19ام شهریور, 1395

روايت شده: هر صاحب اندوهى اين دعا را بخواند حق تعالى او را از اندوه و غم رهايى بخشد.

عمل امّ داود كه مهم ترين اعمال سیزده ماه رجب است، و براى برآمدن حاجات و برطرف شدن سختيها، و دفع ستم ستمكاران بسيار مؤثّر است.

دنلود دعای ام داود با صدای استاد فرهمند

و كيفيت آن بنابر آنچه در كتاب «مصباح» شيخ آمده چنين است: چون بخواهد اين عمل را بجا آورد، روزهاى سيزدهم، چهاردهم و پانزدهم را روزه بدارد، سپس در روز پانزدهم هنگام ظهر غسل كند و چون وقت ظهر داخل گردد، نماز ظهر و عصر را با ركوع، و سجود نيكو بجا آورد، در جايى خلوت كه چيزى او را مشغول نكند، و كسى با او سخن نگويد.

چون از نماز فراغت يابد، رو به جانب قبله كند، و سوره «حمد» را صد مرتبه و سوره «توحيد» را نيز صد مرتبه و «آية الكرسى» را ده مرتبه بخواند، و بعد از اينها قرائت كند سوره هاى «انعام، بنى اسرائيل (اسراء) ، كهف، لقمان، يسى، صافات، حم سجده، حمعسق، حم دخان، فتح، واقعه، ملك، ن، اذا السّماء انشقّت» و پس از آن را تا آخر قرآن، و چون از اينها فارغ شود، درحالیكه رو به قبله میباشد بگويد:

صَدَقَ اللَّهُ الْعَظِيمُ الَّذِي لا إِلَهَ إِلا هُوَ الْحَيُّ الْقَيُّومُ ذُو الْجَلالِ وَ الْإِكْرَامِ الرَّحْمَنُ الرَّحِيمُ الْحَلِيمُ الْكَرِيمُ الَّذِي لَيْسَ كَمِثْلِهِ شَيْ ءٌ وَ هُوَ السَّمِيعُ الْعَلِيمُ الْبَصِيرُ الْخَبِيرُ شَهِدَ اللَّهُ أَنَّهُ لا إِلَهَ إِلا هُوَ وَ الْمَلائِكَةُ وَ أُولُوا الْعِلْمِ قَائِما بِالْقِسْطِ لا إِلَهَ إِلا هُوَ الْعَزِيزُ الْحَكِيمُ وَ بَلَّغَتْ رُسُلُهُ الْكِرَامُ وَ أَنَا عَلَى ذَلِكَ مِنَ الشَّاهِدِينَ اللَّهُمَّ لَكَ الْحَمْدُ وَ لَكَ الْمَجْدُ وَ لَكَ الْعِزُّ وَ لَكَ الْفَخْرُ وَ لَكَ الْقَهْرُ وَ لَكَ النِّعْمَةُ وَ لَكَ الْعَظَمَةُ وَ لَكَ الرَّحْمَةُ وَ لَكَ الْمَهَابَةُ وَ لَكَ السُّلْطَانُ وَ لَكَ الْبَهَاءُ وَ لَكَ الامْتِنَانُ وَ لَكَ التَّسْبِيحُ وَ لَكَ التَّقْدِيسُ وَ لَكَ التَّهْلِيلُ وَ لَكَ التَّكْبِيرُ وَ لَكَ مَا يُرَى وَ لَكَ مَا لا يُرَى وَ لَكَ مَا فَوْقَ السَّمَاوَاتِ الْعُلَى ،

راست فرمود خداى بزرگ كه معبودى جز او نيست، خداى زنده و به خود پاينده، داراى بزرگى و بزرگوارى، مهربان و بخشنده، بردبار و كريم، كه چيزى همانند او نيست، و او شنواى داناى بيناى آگاه است، گواهى داد خدا خدايى كه معبودى جز او نيست و فرشتگان و صاحبان دانش هم گواهان وحدانيّت اويند و اينكه بر پا دارنده عدالت است، معبودى جز او كه عزيز حكيم است، نيست، و پيامبران بزرگوارش اين حقيقت را به مردم رساندند، و من بر اين واقعيت از گواهانم، خدايا! تنها برای توست، سپاس و بزرگوارى و عزّت و افتخار، و چيرگى، و نعمت، و عظمت، و رحمت، و هيبت، و سلطنت، و زيبايى، و نعمت بخشى، و تنزيه، و تقديس، و يكتايى، و بزرگى، و ديدنيها و ناديدني ها، و آنچه بر فرازآسمان هاى بلند است،

ادامه »

مجموعه کامل آداب و اعمال شب و روز عرفه+ صوت و متن ادعیه ها

19ام شهریور, 1395

روز عرفه نهمین روز از ماه ذی الحجه است که اعمال مخصوص خودش را دارد. حاجیان در این روز در بیابانی نزدیک شهر مکّه به نام «عرفات» دور هم جمع می‏شوند و از ظهر تا بعد از غروب آفتاب، باید در آنجا بمانند. روز عرفه، روز دعا و نماز و راز و نیاز با خداست، روز بخشیده شدن گناهان است. بسیاری از گناهان در روز عرفه بخشیده می‏شود.

اعمال شب و روز عرفه به شرح ذیل می باشد:

اعمال شب عرفه

شب نهم از شب های متبرک و شب مناجات با قاضی الحاجات است و توبه در آن شب مقبول و دعا در آن مستجاب است. و کسی که آن شب را به عبادت بسر آورد اجر صد و هفتاد سال عبادت را دارد. برای شب عرفه چند عمل وارد شده است:

1- دعایی که که روایت شده هر کس آن را در شب عرفه یا در شب های جمعه بخواند خداوند او را بیامرزد:

«اَللّهُمَّ یا شاهِدَ کُلِّ نَجْوی وَ مَوْضِعَ کُلِّ شَکْوی وَ عالِمَ کُلِّ خَفِیَّةٍ وَ مُنْتَهی کُلِّ حاجَةٍ یا مُبْتَدِئاً بالنعمِ علی العِباد..»

(برای مشاهده متن ،ترجمه و صوت دعا کلیک نمایید.)

 

2- تسبیحات عشر را که در اعمال “روز عرفه” آمده است را هزار مرتبه خوانده شود.

«سُبحانَ اللهِ قبلَ کل احد و سبحان الله بعد کل احد…»

(برای مشاهده متن ،ترجمه و صوت دعا کلیک نمایید.)

 

3- دعاء اللّهُمَّ مَنْ تَعَبَّاَ وَ تَهَیَّاَ را که در روز عرفه و شب و روز جمعه نیز وارد است، خوانده شود.

(برای مشاهده متن ،ترجمه و صوت دعا کلیک نمایید.)

4- زیارت امام حسین علیه السلام و زمین کربلا و ماندن در آنجا تا روز عید تا آنکه از شر آن سال نگاه داشته شود.

(برای مشاهده متن ،ترجمه زیارت امام حسین از راه دور کلیک نمایید.)

(برای مشاهده متن ،ترجمه و صوت زیارت امام حسین در شب عید قربان کلیک نمایید.)

(برای مشاهده پاورپوینت آداب زیارت امام حسین علیه السلام کلیک نمایید.)

(برای مشاهده زیارتنامه امام حسین علیه السلام همراه صوت کلیک نمایید.)

 

اعمال روز عرفه

روایت شده از امام زین العابدین علیه السلام که در روز عرفه شنید صدای سائلی را که از مردم درخواست کمک می نمود، امام به او فرمود: وای بر تو آیا از غیر خدا درخواست می کنی در این روز و حال آنکه امید می رود در این روز برای بچه های در شکم آنکه فضل خدا شامل حا ل آنها شود و سعید شوند.

برای این روز اعمالی ذکر شده است:

1- غسل که مستحب است قبل از زوال انجام شود.

2- زیارت امام حسین علیه السلام، که از هزار حج و هزار عمره و هزار جهاد بالاتر است و احادیث، در کثرت فضیلت زیارت آن حضرت در این روز متواتر است و اگر کسی توفیق یابد که در این روز در تحت قُبّه مقدّسه آن حضرت باشد ثوابش کمتر از کسی که در عرفات است نیست بلکه زیاده و مقدم است.

3- بعد از نماز عصر پیش از آن که مشغول به خواندن دعاهای عرفه شود در زیر آسمان دو رکعت نماز بجا آورد و نزد حق تعالی به گناهان خود اعتراف و اقرار کند تا به ثواب عرفات رستگار شود و گناهانش آمرزیده گردد. پس چون وقت زوال شد زیر آسمان رَوَد و نماز ظهر و عصر را با رکوع و سجود نیکو به عمل آورد و چون فارغ شود دو رکعت نماز اقامه کند. در رکعت اوّل بعد از حمد، توحید و در دوم بعد از حمد، قُل یا اَیُّهَا الْکافِروُنَ خوانده شود. و بعد از آن چهار رکعت نماز گزارد که در هر رکعت بعد از حمد، توحید پنجاه مرتبه بخواند. که این نماز، همان نماز حضرت امیرالمؤمنین علیه السلام است.

4- شیخ کفعمی در مصباح فرموده مستحب است روزه روز عرفه برای کسی که ضعف پیدا نکند و مانع دعا خواندن او نشود.

5- تسبیحات حضرت رسول صَلَّی اللهِ عَلِیهِ وَ آله در روز عرفه که در ذیل می آید:

(برای مشاهده متن ،ترجمه و صوت دعا کلیک نمایید.)

سُبْحانَ الَّذی فِی السَّمآءِ عَرْشُهُ سُبْحانَ الَّذی فِی الْاَرْضِ حُکْمُهُ

منزه است خدایی که در آسمان است عرش او منزه است خدایی که در زمین است فرمان و حکمش

سُبْحانَ الَّذی فِی الْقُبوُرِ قَضآؤُهُ سُبْحانَ الَّذی فِی الْبَحْرِ سَبیلُهُ

منزه است خدایی که در گورها قضا و فرمانش جاری است منزه است خدایی که در دریا راه دارد

سُبْحانَ الَّذی فِی النّارِ سُلْطانُهُ سُبْحانَ الَّذی فِی الْجَنَّةِ رَحْمَتُهُ

منزه است خدایی که در آتش دوزخ سلطنتش موجود است منزه است خدایی که در بهشت رحمت او است

سُبْحانَ الَّذی فِی الْقِیمَةِ عَدْلُهُ سُبْحانَ الَّذی رَفَعَ السَّمآءَ سُبْحانَ

منزه است خدایی که در قیامت عدل و دادش برپا است منزه است خدایی که آسمان را بالا برد منزه است خدایی

الَّذی بَسَطَ الاْرْضَ سُبْحانَ الَّذی لا مَلْجَاَ وَلا مَنْجا مِنْهُ اِلاّ اِلَیْهِ

که زمین را گسترد منزه است خدایی که ملجا و پناهی از او نیست جز بسوی خودش

پس بگو سُبْحانَ اللّهِ وَالْحَمْدُ لِلّهِ وَلا اِلهَ اِلا اللّهُ وَاللّهُ اَکْبَرُ صد مرتبه

6- سوره توحید صد مرتبه و آیة الکرسی صد مرتبه و صلوات بر محمّد و آل محمّد صد مرتبه خوانده شود و دعای ذیل ده مرتبه خوانده شود:

لااِلهَ اِلا اللّهُ وَحْدَهُ لا شَریکَ لَهُ لَهُ الْمُلْکُ وَ لَهُ الْحَمْدُ یُحْیی وَ یُمیتُ

معبودی جز خدا نیست یگانه ای که شریک ندارد پادشاهی خاص او است و از آن او است حمد زنده کند و بمیراند

وَیُمیتُ وَیُحْیی وَهُوَ حَیُّ لا یَموُتُ بِیَدِهِ الْخَیْرُ وَهُوَ عَلی کُلِّشَیْءٍ قدیرٌ

و بمیراند و زنده کند و او است زنده ای که نمیرد هرچه خیر است بدست او است و او بر هر چیز توانا است.

ده مرتبه: اَسْتَغْفِرُ اللّهَ الَّذی لا اِلهَ اِلاّ هُوَ الْحَیُّ الْقَیُّومُ وَ اَتوُبُ اِلَیْهِ

آمرزش خواهم از خدایی که معبود بحقی جز او نیست که زنده و پاینده است و بسویش توبه کنم

ده مرتبه: یا اَللّهُ

اى خدا

ده مرتبه: یا رَحْمنُ

اى بخشاينده

ده مرتبه: یا رَحیمُ

اى مهربان

ده مرتبه: یا بَدیعَ السَّمواتِ وَالاْرْضِ یا ذَاالْجَلالِ وَالْاِکْرامِ

اى آفريننده آسمانها و زمين اى صاحب جلالت و بزرگوارى

ده مرتبه یا حَیُّ یا قَیُّومُ

اى زنده و پاينده

ده مرتبه: یا حَنّانُ یا مَنّانُ

اى بخشنده اى نعمت دهنده

ده مرتبه: یا لا اِلهَ اِلاّ اَنْتَ

اى كه نيست معبود به حقى جز ذات مقدست

ده مرتبه: امینَ

آمين

سپس بگو:

اَللّهُمَّ اِنّی اَسْئَلُکَ یا مَنْ هُوَ اَقْرَبُ اِلَیَّ مِنْ حَبْلِ الْوَریدِ یا

خدایا از تو خواهم ای کسی که او نزدیکتر است به من از رگ گردن ای

مَنْ یَحوُلُ بَیْنَ الْمَرْءِ وَ قَلْبِهِ یا مَنْ هُوَ بِالْمَنْظَرِ الْاَعْلی وَبِالْاُفُقِ

که حائل شود میان انسان و دلش ای که او در دیدگاه اعلی است و در افق

الْمُبینِ یا مَنْ هُوَ الرَّحْمنُ عَلَی الْعَرْشِ اسْتَوی یا مَنْ لَیْسَ کَمِثْلِهِ

آشکاری است ای که او بخشاینده است و بر عرش استیلا دارد ای که نیست مانندش

شَیْءٌ وَ هُوَ السَّمیعُ الْبَصیرُ اَسْئَلُکَ اَنْ تُصَلِّیَ عَلی مُحَمَّدٍ وَ الِ محمد

چیزی و او شنوا و بینا است از تو خواهم که درود فرستی بر محمد و آل محمد.

و بخواه حاجت خود را که برآورده خواهد شد انشاءالله تعالی.

7- ذکر صلوات از حضرت صادق علیه السلام

پس بخوان این صَلَوات را که از حضرت صادق علیه السلام منقول است که هر که بخواهد مسرور کند محمّد و آل محمّد را در صَلَوات بر ایشان بگوید:

اَللّهُمَّ یا اَجْوَدَ مَنْ اَعْطی وَ یا خَیْرَ

خدایا ای بخشنده ترین عطابخشان و ای بهترین

مَنْ سُئِلَ وَیا اَرْحَمَ مَنِ اسْتُرْحِمَ اَللّهُمَّ صَلِّ عَلی مُحَمَّدٍ وَآلِهِ فِی

درخواست شدگان و ای مهربانترین کسی که از او مهربانی جویند خدایا درود فرست بر محمد و آلش در

الْاَوَّلینَ وَصَلِّ عَلی مُحَمَّدٍ وَآلِهِ فِی الّْاَخِرینَ وَصَلِّ عَلی مُحَمَّدٍ

زمره پیشینیان و درود فرست بر محمد و آلش در زمره پسینیان و درود فرست بر محمد

و آلِهِ فِی الْمَلاَءِ الْاَعْلی وَصَلِّ عَلی مُحَمَّدٍ وَآلِهِ فِی الْمُرْسَلینَ

و آلش در ساکنین عالم بالا و درود فرست بر محمد و آلش در زمره مرسلین

اَللّهُمَّ اَعْطِ مُحَمَّداً وَآلَهُ الْوَسیلَةَ وَالْفَضیلَةَ وَالشَّرَفَ وَالرِّفْعَةَ

خدایا عطا کن به محمد و آلش مقام وسیله و فضیلت و شرف و رفعت

وَالدَّرَجَةَ الْکَبیرَةَ اَللّهُمَّ اِنّی آمَنْتُ بِمُحَمَّدٍ صَلَّی اللّهُ عَلَیْهِ وَآلِهِ

و درجه بلند خدایا من ایمان آوردم به محمد صلی الله علیه و آله

وَلَمْ اَرَهُ فَلا تَحْرِمْنی فِی الْقِیمَةِ رُؤْیَتَهُ وَارْزُقْنی صُحْبَتَهُ وَ تَوَفَّنی

با اینکه او را ندیده ام پس در روز قیامت از دیدارش محرومم مفرما و مصاحبت و همنشینی او را روزیم فرما

عَلی مِلَّتِهِ وَاسْقِنی مِنْ حَوْضِهِ مَشْرَباً رَوِیّاً سآئِغاً هَنَّیئاً لا اَظْمَاءُ

و بر کیش او بمیرانم و بنوشانم از حوض او (حوض کوثر) نوشاندنی سیراب و جانبخش و گوارا که

بَعْدَهُ اَبَداً اِنَّکَ عَلی کُلِّشَیْءٍ قَدیرٌ اَللّهُمَّ اِنّی آمَنْتُ بِمُحَمَّدٍ صَلَّی

پس از آن هرگز تشنه نشوم که براستی تو بر هرچیز توانایی خدایا من ایمان آورده ام به محمد صلی

اللّهُ عَلَیْهِ وَآلِهِ وَلَمْ اَرَهُ فَعَرَّفْنی فِی الْجِنانِ وَجْهَهُ اَللّهُمَّ بَلِّغْ مُحَمَّداً

الله علیه وآله و او را ندیدِه ام پس در بهشت رویش را به من نشان ده خدایا برسان به محمد

صَلَّی اللّهُ عَلَیْهِ وَآلِهِ مِنّی تَحِیَّةً کَثیرَةً وَ سَلاماً.

صلی الله علیه و آله از جانب من تحیتی بسیار و سلامی.

8- دعای ام داود خوانده شود.

(برای مشاهده دعای ام داود همراه صوت کلیک نمایید.)

 

9- این تسبیح را که ثواب آن بسیار است گفته شود:

سُبْحانَ اللّهِ قَبْلَ کُلِّ اَحَدٍ وَسُبْحانَ اللّهِ بَعْدَ کُلِّ اَحَدٍ وَسُبْحانَ اللّهِ مَعَ کُلِّ اَحَدٍ وَسُبْحانَ

منزه باد خدا پیش از هر کس و منزه باد خدا پس از هرکس و منزه باد خدا با هرکس و منزه باد

اللّهِ یَبْقی رَبُّنا ویَفْنی کُلُّ اَحَدٍ وَسُبْحانَ اللّهِ تَسْبیحاً یَفْضُلُ تَسْبیحَ

خدا که باقی ماند پروردگار ما و فانی شود هرکس و منزه باد خدا تنزیهی که فزونی گیرد بر تسبیح

الْمُسَبِّحینَ فَضْلاً کَثیراً قَبْلَ کُلِّ اَحَدٍ وَسُبْحانَ اللّهِ تَسْبیحاً یَفْضُلُ

تسبیح گویان فزونی بسیاری پیش از هرکس و منزه باد خدا تنزیهی که فزونی گیرد بر

تَسْبیحَ الْمُسَبِّحینَ فَضْلاً کَثیراً بَعْدَ کُلِّ اَحَدٍ وَسُبْحانَ اللّهِ تَسْبیحاً

تسبیح تسبیح گویان فزونی بسیاری پس از هرکس و منزه باد خدا تنزیهی که

یَفْضُلُ تَسْبیحَ الْمُسَبِّحینَ فَضْلاً کَثیراً مَعَ کُلِّ اَحَدٍ وَ سُبْحانَ اللّهِ تَسْبیحاً یَفْضُلُ تَسْبیحَ الْمُسَبِّحِینَ

فزونی گیرد بر تسبیح تسبیح گویان فزونی بسیار با هر کس، و منزه باد خدا تنزیهی که فزونی گیرد بر تسبیح تسبیح گویان

فَضْلاً کَثیراً لِرَبِّنَا الْباقی وَیَفْنی کُلُّ اَحَدٍ وَسُبْحانَ اللّهِ تَسْبیحاً لا یُحْصی وَلا یُدْری وَلا یُنْسی وَلا

برتری بسیاری برای پروردگار ما که باقی ماند و جز او فانی شودهر کس و منزه باد خدا تنزیهی که به شماره در نیاید و دانسته نشود و فراموش نگردد و

یَبْلی وَلا یَفْنی وَلَیْسَ لَهُ مُنْتَهی وَسُبْحانَ اللّهِ تَسْبیحاً یَدوُمُ

کهنه نشود و فنا نپذیرد و انتهایی برایش نباشد و منزه باد خدا تنزیهی که دوام داشته باشد

بِدَوامِهِ وَیَبْقی بِبَقآئِهِ فی سِنِی الْعالَمینَ وَشُهوُرِ الدُّهوُرِ وَاَیّامِ

به دوام او و باقی ماند به بقای او در طول سالهای این جهان و سایر جهانیان و ماههای این روزگار و هر روزگار و روزهای

الدُّنْیا وَساعاتِ اللَّیْلِ وَالنَّهارِ وَسُبْحانَ اللّهِ اَبَدَ الْاَبَدِ وَمَعَ الْاَبَدِ مِمّا

دنیا و ساعات شب و روز و منزه باد خدا تا جاویدان است جاوید و همراه با جاوید بدانسان که

لا یُحْصیهِ الْعَدَدُ وَلا یُفْنیهِ الْاَمَدُ وَلا یَقْطَعُهُ الْاَبَدُ و تَبارَکَ اللّهُ

شماره اش نتوان کرد و زمان و مدت آنرا به فنا نکشاند و قطعش نکند ((هرگز)) و بزرگ است خدا

اَحْسَنُ الْخالِقینَ پس بگو: وَالْحَمْدُ لِلّهِ قَبْلَ کُلِّ اَحَدٍ وَالْحَمْدُ لِلّهِ بَعْدَ کُلِّ

بهترین آفریدگان * و ستایش خاص خدا است پیش از هرکس و ستایش از آن او است پس از هر

اَحَدٍ تا آخر دعا لکن بجای هر سُبْحانَ اللّهِ الْحَمْدُلِلّهِ بگو و چون به اَحْسَنُ الْخالِقینَ

بهترین کس * منزه است خدا و ستایش خاص خداست *

 رسیدی بگو: لا اِلهَ اِلا اللّهُ قَبْلَ کُلِّ اَحَدٍ تا به آخر بجای سُبْحانَ اللّهِ

آفریدگان * معبودی نیست جز خدا پیش از هرکس * منزه است خدا

لا اِلهَ اِلا اللّهُ می گوئی

و بعد از آن بگو: وَاللّهُ اَکْبَرُ قَبْلَ کُلِّ اَحَدٍ تا به آخر که بجای

جز او خدایی نیست * و خدا بزرگتر است از توصیف پیش از هر کس *

سُبْحانَ اللّهِ، اَللّهُ اَکْبَرُ می گوئی

منزه است خدا و خدا بزرگتر است از توصیف

10- پس می خوانی دعای:

اَللّهُمَّ مَنْ تَعَبَّاءَ وَتَهَیَّاءَ را که که در اعمال شب جمعه است.

(برای مشاهده متن ،ترجمه و صوت دعا کلیک نمایید.)

 

11- پس بخوان در این روز با خشوع و رقت دعای حضرت علی بن الحسین صلوات الله و سلامه علیه که در صحیفه کامله است و آن دعای چهل و هفتم است و مشتمل است بر جمیع مطالب دنیا و آخرت.

(برای مشاهده متن ،ترجمه دعا کلیک نمایید.)

 

و از جمله دعاهای مشهور این روز دعای حضرت سید الشهداء علیه السلام است بشر و بشیر پسران غالب اسدی روایت کرده اند که پسین روز عرفه در عرفات در خدمت آن حضرت بودیم پس از خیمه خود بیرون آمدند با گروهی از اهل بیت و فرزندان و شیعیان با نهایت تذلل و خشوع پس در جانب چپ کوه ایستادند و روی مبارک را بسوی کعبه گردانیدند و دستها را برابر رو برداشتند مانند مسکینی که طعام طلبد و این دعا را خواندند الْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذِی لَیسَ لِقَضَائِهِ دَافِعٌ وَ لا لِعَطَائِهِ مَانِعٌ وَ لا کصُنْعِهِ صُنْعُ صَانِعٍ وَ هُوَ الْجَوَادُ الْوَاسِعُ فَطَرَ أَجْنَاسَ الْبَدَائِعِ وَ أَتْقَنَ بِحِکمَتِهِ الصَّنَائِعَ لا تَخْفَی عَلَیهِ الطَّلائِعُ وَ لا تَضِیعُ عِنْدَهُ الْوَدَائِع. . .

(برای مشاهده متن ،ترجمه و صوت دعای عرفه امام حسین علیه السلام کلیک نمایید.)

 

12- در آخر روز عرفه این دعا خوانده شود:

یا رَبِّ اِنَّ ذُنُوبی لا تَضُرُّکَ وَاِنَّ مَغْفِرَتَکَ لی لا تَنْقُصُکَ فَاَعْطِنی ما لا

پروردگارا همانا گناهان من زیانی به تو نزند و محققاً آمرزش تو از من نقصانی به تو نرساند پس عطا کن به من

یَنْقُصُکَ وَاغْفِرْ لی ما لایَضُرُّکَ و ایضا بخوان: اَللّهُمَّ لا تَحْرِمْنی خَیْرَ ما

آنچه را نقصانت نرساند و بیامرز برایم آنچه را زیانت نزند * خدایا محرومم مکن از آن خیری که

عِنْدَکَ لِشَرِّ ما عِنْدی فَاِنْ اَنْتَ لَمْ تَرْحَمْنی بِتَعَبی وَ نَصَبی فَلا

نزد تو است بخاطر آن شری که در پیش من است پس اگر تو به رنج و خستگیم رحم نمی کنی پس

تَحْرِمْنی اَجْرَ الْمُصابِ عَلی مُصیبَتِهِ

محرومم مدار از پاداش مصیبت دیده ای بر مصیبتش.

منبع : برگرفته از مفاتیح الجنان، ص 253 , حاج شیخ عباس قمی(ره)

نیایش امام حسین ( علیه السلام ) در صحرای عرفات + دانلود کتاب

19ام شهریور, 1395

نیایش امام حسین در صحرای عرفات مشخصات

شرح عنوان و نام پدیدآور :

نیایش امام حسین علیه السلام در صحرای عرفات/ محمدتقی جعفری.

 عناوین اصلی کتاب شامل:

در تعریف نیایش؛ نیایش امام حسین در

 

فرمت apk برای موبایل و تبلت اندروید (جدید)
apk:دانلود کتاب به فرمت apk برای موبایل و تبلت اندروید نسخه 2 به بالا    حجم فایل : 4.6MB

 

 

فرمت apk برای موبایل و تبلت اندروید
apk :دانلود کتاب به فرمت apk برای موبایل و تبلت اندروید تا نسخه 2  حجم فایل : 500KB

 

فرمت ghm برای درج در بازار موبایل های اندروید، آی او اس و ویندوز فون
ghm :دانلود کتاب به فرمت ghm برای درج در بازار موبایل های اندروید، آی او اس و ویندوز فون    حجم فایل : 460KB

 

 

فرمت jar برای موبایل های قدیمی مانند جاوا و سیمبین
jar :دانلود کتاب به فرمت jar برای موبایل های قدیمی مانند جاوا و سیمبین   حجم فایل : 451KB

 

 

فرمت gh برای درج در بازار کتاب نسخه ویندوز و لپ تاپ
gh :دانلود کتاب به فرمت gh برای درج در بازار کتاب نسخه ویندوز و لپ تاپ   حجم فایل : 2.0MB

 

 

فرمت pdf برای استفاده در سیستم های مختلف  با نمایش ساختار اصلی کتاب
pdf :دانلود کتاب به فرمت pdf برای استفاده در سیستم های مختلف با کیفیت بالا    حجم فایل : 1.3MB

 

 

 

فرمت html برای استفاده در سیستم های مختلف

 

html :دانلود کتاب به فرمت html برای استفاده در سیستم های مختلف   حجم فایل : 419KB

 

ای انیس کسی که همنشینی غیر از تو ندارد....

17ام شهریور, 1395

 

یـا رَفیق مَـن لا رَفیقَ لـَه

ای رفیق کسی که غیر از تو رفیقی ندارد!

افسوس که من فراموش می کنم تنها دوست صادق و راستینی که مرا فقط برای خودم می خواهد تو هستی،دل در گرو دوستانی می بندم که در وقت دلتنگی و دهشت دست یاری از من دریغ خواهند کرد.

 

یا انیس من لا انیس له

ای مونس کسی که غیر از تو مونسی ندارد!

آنگاه که دوستان و اقوامم مرا به تاریکی قبر بسپارند و چنان مشغول امور خود شوند که گویی من هیچ زمانی نبوده و نزیسته ام،در آن تنهایی و وحشت ، تو تنها مونسم هستی .افسوس که من بنده فراموشکاری هستم.

 

یا حبیب من لا حبیب له

ای دوستدار کسی که دوستداری غیر از تو ندارد!

دوستانم  با رو ی خوش به من اظهار دوستی و محبت می کنند اما امان از لحظه ای که با تمام وجودم در می یابم که همه دوستی هایشان فقط برای منفعت خویش است و بس.

(فراز های از دعای جوشن کبیر)

در آغاز ماه ذی الحجه با دو رکعت نماز در ثواب اعمال حج شریک باشیم.

13ام شهریور, 1395
 شنبه آغاز ماه ذی الحجه است. ماهی شریف و مقدس که اگرچه بزرگ ترین عبادت در آن به جای آوردن حج تمتع است اما می توان با انجام اعمالی در ثواب حجاج شریک شد.

 امروز ،روز اول ماه ذی الحجه است. ماهی که امسال برای ما دلتنگی زیارت خانه خدا و داغ بزرگ شهادت ۴۶۴ حاجی ایرانی را تداعی می کند.

بزرگان دین در خصوص ماه ذی الحجه به خصوص دهه اول آن مطالب و توصیه های ارزشمندی مطرح کرده اند از جمله: امام صادق علیه السلام مى‌فرماید: پدرم حضرت امام باقر(علیه السلام) به من فرمود: پسرم! در دهه نخست از ماه ذى الحجه، هر شب میان نماز مغرب و عشا این دو رکعت نماز را ترک مکن: در هر رکعت سوره حمد و سوره قل هو الله را مى خوانى، پس از آن آیه ۱۴۲ سوره اعراف را مى خوانى: اگر چنین کنی در ثواب حاجیان و اعمال حج آنها شریک مى شوى.

اعمال دهه اول ماه ذی الحجه

دهه اول این ماه «ایام معلومات» نام دارد که در قرآن کریم ذکر آن شده است. از پیامبر اکرم (ص) روایت شده است که عمل خیر و عبادت در هیچ ایامی نزد حق تعالی محبوب تر از این دهه نیست. برای این دهه اعمالی ذکر شده است:

1.  روزه گرفتن ۹ روز اول این دهه که ثواب روزه تمام عمر را دارد.

2. در تمام شبهای این دهه، ما بین نماز مغرب و عشاء دو رکعت نماز خوانده شود که در هر رکعت بعد از حمد یک بار آیه « وَ واعَدنا مُوسی ثَلاثینَ لَیلَةً وَ اَتمَمناها بِعَشرٍ فَتَمَّ میقاتُ رَبِّهِ اَربَعینَ لَیلَةً وَ قالَ مُوسی لأَخیهِ هارونَ اخلُفنی فی قَومی وَ اَصلِح وَ لا تَتَّبِع سَبیلَ المُفسدِین» کسی که این نماز را بخواند با ثواب حاجیان شریک می شود.

3. از روز اول تا عصر روزعرفه بعد از نماز صبح و پیش از مغرب دعایی که از امام صادق علیه السلام روایت شده، خوانده شود. «اللهم هذه الایام التی فضلتها علی الایام….»

4.  در هر روز از دهه پنج دعایی را که حضرت جبرئیل از جانب خدای تعالی برای حضرت عیسی علیه السلام هدیه آورده، خوانده شود. «اشهد ان لا اله الا الله وحده لا شریک له»

۵. در هر روز از این دهه تهلیلاتی را که از حضرت علی علیه السلام روایت شده را بخواند. «لا اله الا الله عدد اللیالی و الدهور….»

.6امام صادق علیه السلام مى فرماید: پدرم حضرت امام باقر علیه السلام به من فرمود: پسرم! در دهه نخست از ماه ذى الحجّه، هر شب میان نماز مغرب و عشا این دو رکعت نماز را ترک مکن:در هر رکعت سوره حمد و سوره قل هو الله را مى خوانى، پس از آن این آیه (آیه ۱۴۲ سوره اعراف) را مى خوانى و اگر چنین کنى، در ثواب حاجیان، و اعمال حجّ آنها شریک مى شوى.( اقبال، صفحه ۳۱۷).

اعمال روز اول ماه ذی الحجه

برای اولین روز از ماه ذی الحجه نیز اعمال ویژه ای ذکر شده است از جمله:

1. روزه که ثواب روزه هشتاد ماه را دارد.

2. خواندن نماز حضرت فاطمه علیها السلام توصیه شده است که دو نماز دو رکعتی است و در هر رکعت بعد از حمد پنجاه مرتبه توحید خوانده شود. و بعد از سلام تسبیحات آن حضرت گفته شود و بعد دعای ذیل خوانده شود: «سبحان ذی العزّ الشامِخِ المُنیف، سبحانَ ذِی الجَلالِ الباذِخِ العظیم، سبحانَ ذی المُلکِ الفاخِرِ القدیم، سُبحانَ مَن یری اَثَرَ النَملَةِ فی الصَّفا ، سُبحانَ مَن یری وَقعَ الطَّیرِ فی الهَواءِ، سُبحانَ مَن هُوَ هکَذا وَلا هکذا غیره».

3.  پیش از زوال دو رکعت نماز، در هر رکعت حمد یک مرتبه، و هر یک از توحید، آیة الکرسی و قدر ده مرتبه خوانده شود.

4.  هر کس از ظلم ظالمی می ترسد در این روز بگوید: «حَسبی حَسبی حَسبی مِن سُوالی عِلمُکَ بِحالی.»تا خدای متعال او را از شر ظالم کفایت کند.

گفته شده که روز اول ذی الحجه روز میلاد حضرت ابراهیم علیه السلام پیامبر بت شکن و ازدواج حضرت فاطمه(س) با حضرت علی علیه السلام است.

منبع:ایکنا

ادعیه و اعمال مخصوص روز دحوالارض + دانلود

7ام شهریور, 1395
دحوالارض مطابق با 25 ذی‌القعده روزی است که خداوند با نظر به کره زمین، به جهان خاکی حیات بخشید. از این روز، بخش‌هایی از کره زمین که سراسر از آب بود، شروع به خشک شدن کرد تا کم کم به شکل یک چهارم خشکی‌های امروزی درآمد. مطابق روایات، اولین نقطه ای که از زیر آب سر برآورد، مکان کعبه شریف و بیت الله الحرام بود.
در کتب ادعیه آداب و اعمال خاصی برای این روز خاص توصیه شده است که در این گزارش آنها را از کلیات مفاتیح الجنان برای شما کاربران گرامی گردآوری کرده‌ایم.

دانلود فایل صوتی دعای بعد از نماز روز 25 ذی‌القعده


1. دعای روز دحوالارض
 
اَللَّهُمَّ دَاحِيَ الْكَعْبَةِ وَ فَالِقَ الْحَبَّةِ وَ صَارِفَ اللَّزْبَةِ وَ كَاشِفَ كُلِّ كُرْبَةٍ
  اى خدا اى كه زمين كعبه را بگسترانيدى و دانه را در جوف زمين شكافتى و سختيها را از بندگان برطرف ساختى و هر غم و اندوه را از دلها زايل نمودى
 
أَسْأَلُكَ فِي هَذَا الْيَوْمِ مِنْ أَيَّامِكَ الَّتِي أَعْظَمْتَ حَقَّهَا وَ أَقْدَمْتَ سَبْقَهَا
  از تو درخواست مى ‏كنم در اين روز از ايام تو كه حق آن را بزرگ شمردى و بر ساير ايام از جهت شرف مقدم داشتى
 
وَ جَعَلْتَهَا عِنْدَ الْمُؤْمِنِينَ وَدِيعَةً وَ إِلَيْكَ ذَرِيعَةً وَ بِرَحْمَتِكَ الْوَسِيعَةِ
  و اين روز را نزد اهل ايمان به وديعت گذاشتى و آن را وسيله خود قرار دادى قسم به اين روز و به رحمت وسيع بى ‏نهايتت
 
أَنْ تُصَلِّيَ عَلَى مُحَمَّدٍ عَبْدِكَ الْمُنْتَجَبِ فِي الْمِيثَاقِ الْقَرِيبِ يَوْمَ التَّلاَقِ فَاتِقِ كُلِّ رَتْقٍ وَ دَاعٍ إِلَى كُلِّ حَقٍ‏
  كه بر محمد صلی الله علیه و آله بنده صالح خود كه تو در عهد و پيمان كه به روز ملاقات نزديك است او را برگزيدى تا بسته را او به روى خلق گشود و عالمى را بسوى حق دعوت فرمود رحمتت بر او
 
وَ عَلَى أَهْلِ بَيْتِهِ الْأَطْهَارِ الْهُدَاةِ الْمَنَارِ دَعَائِمِ الْجَبَّارِ وَ وُلاَةِ الْجَنَّةِ وَ النَّارِ
  و بر آل اطهارش باد كه آنان هاديان و چراغ علم و معرفت و اركان هدايت بسوى خداى بزرگوارند و حاكم بر بهشت و بر دوزخند
 
وَ أَعْطِنَا فِي يَوْمِنَا هَذَا مِنْ عَطَائِكَ الْمَخْزُونِ غَيْرَ مَقْطُوعٍ وَ لاَ مَمْنُوعٍ (مَمْنُونٍ)
 و اى خدا هم در اين روز از گنج عطاى پر بهاى خود كه مستور و نامقطوع و بى ‏منت است به ما عطا فرما

ادامه »

برنامه اندرویدی کاملترین مجموعه دعاها ی صوتی با قابلیت دانلود

30ام تیر, 1395

برنامه اندرویدی مرجع دعاهای صوتی

برنامه اندرویدی مرجع دعاهای صوتی، نرم افزاری کاربردی برای کسانی هست که با ادعیه مانوس هستند و شامل ۱۳۰ دعا همراه با صوت آن هاست. صوت های موجود در این برنامه را می توانید با یکبار وصل شدن به اینترنت دانلود کنید و همیشه همراه خود داشته باشید. این امکان هم برای شما فراهم شده است که ابتدا بخشی از هر دعا را دانلود کرده و بشنوید (با لمس توقف یا برگشت در حین دانلود) و در زمانی دیگر با لمس ادامه دانلود ادامه دعا را دانلود کنید. ضمن این که در ادامه مطلب لیست دعا های موجود در برنامه را می توانید مشاهده کنید.

 

قابلیت های برنامه :

 ♦ شامل ۱۳۰ دعابا فرمت MP3 و کیفیت مناسب
♦ قابلیت به اشتراک گذاری دعاها
♦ قابلیت انتخاب به عنوان زنگ گوشی و یا پیامک
♦ قابلیت تغییر فونت و اندازه آن
♦ دارای پلیر حرفه ای با قابلیت های خاص
♦ دارای دانلود منیجر حرفه ای جهت ادامه دانلودهای ناقص
♦ دارای گرافیک منحصر بفرد
♦ دارای ۲ سرور جداگانه با قابلیت سرعت بسیار بالای دانلود

 564 doahaye soti

 

لیست دعاهای موجود:

 ۱ دعای توسل با صدای : رستگار
۲ دعای توسل با صدای : عبدالرضا هلالی
۳ دعای توسل با صدای : حاج مهدی منصوری
۴ دعای توسل با صدای : سید مهدی میرداماد
۵ دعای توسل با صدای : حاج مهدی سلحشور
۶ دعای توسل با صدای : سازگار
۷ دعای توسل با صدای : حاج حسین سازور
۸ دعای توسل با صدای : حاج مهدی سماواتی – قسمت اول
۹ دعای توسل با صدای : حاج مهدی سماواتی – قسمت دوم
۱۰ دعای توسل با صدای : فرهمند
۱۱ دعای ندبه با صدای : انصاریان
۱۲ دعای ندبه با صدای : کافی
۱۳ دعای ندبه با صدای : حاج سعید حدادیان
۱۴ دعای ندبه با صدای : حاج مهدی منصوری – قسمت اول
۱۵ دعای ندبه با صدای : حاج مهدی منصوری – قسمت دوم
۱۶ دعای ندبه با صدای : حاج مهدی سماواتی – قسمت اول
۱۷ دعای ندبه با صدای : حاج مهدی سماواتی – قسمت دوم
۱۸ دعای عهد با صدای : موسوی قهار
۱۹ دعای قرآن به سر گرفتن با صدای : حاج محمد رضا طاهری
۲۰ دعای قرآن به سر گرفتن با صدای : حاج سعید حدادیان
۲۱ دعای مجیر با صدای : حاج رضا بکایی
۲۲ دعای مجیر با صدای : حاج سعید حدادیان
۲۳ دعای مجیر با صدای : حاج مهدی منصوری
۲۴ دعای جوشن کبیر با صدای : میثم مطیعی (جدید)
۲۵ دعای جوشن کبیر با صدای : مرشد لو
۲۶ دعای جوشن کبیر با صدای : موسوی قهار
۲۷ دعای جوشن کبیر با صدای : محمدرضا طاهری
۲۸ دعای جوشن کبیر با صدای : سید مهدی میرداماد
۲۹ دعای جوشن کبیر با صدای : دعای جوشن کبیر۲
۳۰ دعای جوشن کبیر با صدای : دعای جوشن کبیر۳
۳۱ دعای سمات با صدای : موسوی قهار
۳۲ دعای سمات با صدای : کافی
۳۳ دعای سمات با صدای : فرهمند
۳۴ دعای افتتاح با صدای : حاج رضا بکایی
۳۵ دعای افتتاح با صدای : حاج سعید حدادیان
۳۶ دعای افتتاح با صدای : حاج منصور ارضی
۳۷ دعای افتتاح با صدای : حاج محمد رضا طاهری
و…

  دریافــت فـایـل

  • حجم فایل: 4 مگابایت
  • نسخه: 1.0

برای دانلود کد QR را اسکن کنید

برنامه اندرویدی مرجع دعاهای صوتی

تهمت زدن با استغفار بخشیده نمی شود فقط باید جبران شود (شرح دعای روز بیست و نهم )

15ام تیر, 1395


دعای روز بیست و نهم

تهمت زدن با استغفار حل نمی شود و فقط باید جبران شود،تهمت نظام اجتماعی را به هم می زند، عدالت اجتماعی را خدشه دار می کند، بی گناه گرفتار و اعتماد عمومی سلب می شود.

در ادامه شرح دعا های روزانه ماه مبارک رمضان به قلم حجت الاسلام و المسلمین سید مجتبی رسولی جویباری  شرح دعای  روز بیست و نهم  را منتشر می کند .

اللهمّ غَشّنی بالرّحْمَةِ وارْزُقْنی فیهِ التّوفیقِ والعِصْمَةِ وطَهّرْ قلْبی من غَیاهِبِ التُّهْمَةِ یا رحیماً بِعبادِهِ المؤمِنین.

خدایا در این روز مرا به مهر و رحمتت فرا بگیر( با رحمتت بپوشان)، و توفیق دوری از گناه روزی ام فرما، و قلبم را از آلودگی های و تیرگی های تهمت پاک فرما، ای خدایی که نسبت به مومنان اهل ترحم و مهربانی هستی.

ادامه »

دعای وداع ماه رمضان +دانلود متن، ترجمه و صوت با نوای مداحان مشهور

15ام تیر, 1395

دعاى وداع ماه مبارك رمضان:

جابر بن عبدالله انصاری، می گوید: در جمعه آخر ماه رمضان نزد رسول خدا صلی الله علیه و آله رفتم، هنگامی که چشم آن حضرت بر من افتاد فرمود: ای جابر! این جمعه آخر ماه رمضان است. پس با آن وداع کن و بگو:«خدایا! این رمضان را آخرین روزه ما قرار نده و اگر چنین مقرّر کردی، ما را مورد رحمت خود قرار ده و محروممان مساز». هر کس این را بگوید، به یکی از دو امر نیکو می رسد: یا آنکه طول عمر می یابد و ماه رمضان بعدی را درک می کند، و یا آنکه مورد بخشش و رحمت خدا قرار می گیرد

اولین مطلبی که در ملحقات بیان می شود، دعای وداعی است که در ماه مبارک رمضان می خوانیم:

شيخ كلينى رضوان الله عليه در كتاب كافى روايت كرده از ابو بصير از حضرت صادق عليه السلام اين دعا را براى وداع ماه رمضان‏

متن دعا:
اللَّهُمَّ إِنَّكَ قُلْتَ فِي كِتَابِكَ الْمُنْزَلِ شَهْرُ رَمَضَانَ الَّذِي أُنْزِلَ فِيهِ الْقُرْآنُ‏

اى خدا تو خود در كتابى كه نازل كردى فرمودى ماه رمضان آن ماهى است كه در آن قرآن نازل شده

وَ هَذَا شَهْرُ رَمَضَانَ وَ قَدْ تَصَرَّمَ فَأَسْأَلُكَ بِوَجْهِكَ الْكَرِيمِ وَ كَلِمَاتِكَ التَّامَّةِ

و اين شهر مبارك رمضان به پايان رسيد پس از تو درخواست مى ‏كنم به حق ذات بزرگوار كريمت و به حق كلمات تامه خاصانت

إِنْ كَانَ بَقِيَ عَلَيَّ ذَنْبٌ لَمْ تَغْفِرْهُ لِي أَوْ تُرِيدُ أَنْ تُعَذِّبَنِي عَلَيْهِ أَوْ تُقَايِسَنِي بِهِ‏

كه اگر تا اكنون بر من گناهى باقى است كه هنوز نبخشيده‏ اى و اراده عذاب و رنج مرا به آن گناه دارى

أَنْ لاَ يَطْلُعَ فَجْرُ هَذِهِ اللَّيْلَةِ أَوْ يَتَصَرَّمَ هَذَا الشَّهْرُ إِلاَّ وَ قَدْ غَفَرْتَهُ لِي يَا أَرْحَمَ الرَّاحِمِينَ‏

اى خدا آن گناه را پيش از آنكه صبح اين‏شب آخر رمضان طلوع كند و اين ماه تمام به پايان رسد كرم كن و از آن گنه درگذر اى مهربانترين مهربانان عالم

ادامه »

دعای روز بیست و نهم ماه مبارک رمضان + صوت و فیلم

15ام تیر, 1395
دعای روز بیست و نهم ماه مبارک رمضان + صوت و فیلم

متن، ترجمه ، تفسیر و تصویر گرافیکی دعای روز بیست و نهم ماه مبارک رمضان را همراه با فایل صوتی و کلیپ تصویری در این گزارش دریافت کنید.

دعای روز بیست و نهم ماه رمضان به شرح زیر است:

 اَللّهُمَّ غَشِّنى فیهِ بِالرَّحْمَةِ وَارْزُقْنى فیهِ التَّوْفیقَ

 
خدایا فراگیر مرا در این ماه به مهر خود و روزیم کن در آن به توفیق
 
وَالْعِصْمَةَ وَطَهِّرْ قَلْبى مِنْ غَیاهِبِ التُّهَمَةِ یا رَحیماً بِعِبادِهِ الْمُؤْمِنینَ
 
و خودنگهدارى و پاک کن دلم را از تیرگیهاى تهمت اى مهربان نسبت به بندگان مؤمن خود.
 
 

 
 
تفسیر آیت الله احمدی فقیه یزدی از دعای روز بیست و نهم رمضان:
در روز محتمل به روز پایانی ماه مبارک رمضان، بنده از خدا می‌خواهد که رحمت‌هایش در این روز را بر وی بپوشاند. چرا که در این روز که به نوعی روز مزد است، خدا رحمت‌هایش را بر زمین نازل می‌کند و بنده ثمره عبادتش را می‌بیند. سپس بنده توفیق عبادت و دوری از گناه را می‌خواهد. 
در بخش پایانی خواسته ها بنده می‌گوید که خدا دل مرا از تاریکی‌هایی که نتیجه گناه است پاک کن. در پایان بنده خدا را به صفت مهربانیش با بندگان مؤمن قسم می‌دهد و به گونه ای می‌خواهد که با این صفت خدا نگاه مهربانانه‌ای به او داشته باشد.

 

به چه کسی مستضعف گفته می شود/ اهل تکبر چه کسی است؟( شرح دعای افتتاح (28))

14ام تیر, 1395

 

شرح دعای افتتاح

 

 

انسان باید دقت داشته باشد که حالت استکبار مراتب زیادی دارد اساساً اگر انسان در برابر حق و شنیدن حق و التزام به‌حق حالت خضوع نداشته باشد و این عدم حالت خضوعش را بخواهد به‌گونه‌ای ظهور بدهد اهل تکبر است.

به گزارش خبرگزاری «حوزه» حجت‌الاسلام‌ والمسلمین محمدباقر تحریری در ادامه شرح فقرات دعای افتتاح  در این فراز از دعا به  چگونگی مقابله انسان با حالت تکبر  می پردازد.

 

الْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذِي يُؤْمِنُ الْخَائِفِينَ وَ يُنَجِّي الصَّادِقِينَ [الضَّالِّينَ الصَّالِحِينَ‏] وَ يَرْفَعُ الْمُسْتَضْعَفِينَ وَ يَضَعُ الْمُتَكَبِّرِينَ [الْمُسْتَكْبِرِينَ‏] وَ يُهْلِكُ مُلُوكاً وَ يَسْتَخْلِفُ آخَرِينَ

 

 توضیحی کوتاه راجع به معنای «وَ يَرْفَعُ الْمُسْتَضْعَفِينَ»

 

بحث در مسئله بالابرده شدن مستضعفین توسط خدای متعال بود که عرض کردیم مستضعف دو گونه است، مستضعف ظاهری و مستضعف اعتقادی، استضعاف ظاهری هم به‌گونه‌ای از استضعاف فکری سرچشمه می‌گیرد، خدای متعال راه‌های بیرون آمدن انسان‌ها از استضعاف را با تعالیم انبیاء و اولیاء (ع)، در وجود انسان قرار داده است. کسانی که در این جهت تنبهی پیدا کنند که باید به آن کمالات وجودی خودشان برسند و امور بالقوه خودشان را به فعلیت برسانند، باید در آن راستا حرکت کنند.

 

عرض کردیم این کمالاتی که به خدای متعال نسبت داده می‌شود در رابطه با انسان با توجه به خصوصیاتی که در انسان نهاده است باید معنا بشود و معنای بالا بردن مستضعفین اجمالاً به این‌گونه بود، منتها برخی از افعال الهی یک ظهور و نمود ویژه‌ای دارند که  خدای متعال خواسته است آن شخصیت‌هایی که برای استکمال بشر آورده است و این‌ها با تلاش پی گیرشان نتوانسته‌اند راه الهی را دنبال کنند، قضای الهی این‌طور حکم می‌کند که این افراد به‌صورت تک‌تک و یا به‌طورکلی طرز فکر و مرامشان از استضعاف بیرون بیاید و آن‌ها را بالا بیاورد.

ادامه »

نوافل هدیه بنده به مولی است/شرح دعای روز بیست و هشتم

14ام تیر, 1395

دعای روز بیست و هشتم ماه رمضان

قطعا هدیه به خدا، هدیه ای بهتر و بیشتر را برای بندگان به دنبال خواهد داشت ،هدیه خداوند، رضایت، عفو و بخشش، اجر و پاداش، مقام و جایگاه و غیره است .

در ادامه شرح دعا های روزانه ماه مبارک رمضان به قلم حجت الاسلام و المسلمین سید مجتبی رسولی جویباری  شرح دعای  روز بیست و هشتم  را منتشر می کند .

«اللهمّ وفّر حظّی فیهِ من النّوافِلِ واكْرِمْنی فیهِ بإحْضارِ المَسائِلِ وقَرّبِ فیهِ وسیلتی الیكَ من بینِ الوسائل یا من لا یَشْغَلُهُ الحاحُ المُلِحّین»

خدایا در این روز بهره ام را از  مستحبات زیاد فرما، و مرا با آماده کردن مسائل گرامی ام بدار، و از بین همه وسایل برای نزدیک شدن به خودت، وسیله مرا نزدیک کن، ای خدایی که سماجت بندگان تو را مشغول و غافل از دیگران نمی کند.

ادامه »

چهار خواسته در یک دعا

13ام تیر, 1395

دعای روز بیست و هفتم

شرح دعای روز بیست و هفتم
شب قدر معادل و جایگزین ندارد به طوری که برکت این شب و اهمیت توجه به آن استثنایی است، البته عفو و بخشش نه اینکه مخصوص این شب است، بلکه استثنایی است. لذا در عفو و بخشش فرمودند یا شب قدر یا عرفات.

 خبرگزاری «حوزه» در ادامه شرح دعا های روزانه ماه مبارک رمضان به قلم حجت الاسلام و المسلمین سید مجتبی رسولی جویباری  شرح دعای روز بیست و هفتم را منتشر می کند .

 اللهمّ ارْزُقْنی فیهِ فَضْلَ لَیْلَةِ القَدْرِ وصَیّرْ أموری فیهِ من العُسْرِ الى الیُسْرِ واقْبَلْ مَعاذیری وحُطّ عنّی الذّنب والوِزْرِ یا رؤوفاً بِعبادِهِ الصّالِحین

 خدایا روزى كن مرا دراین روز(ماه) فضیلت شب قدر را و بگردان در آن كارهاى مرا از سختى به آسانى و بپذیر عذرهایم را و بریز از من گناه و بار گران را،  اى مهربان به بندگان شایسته خویش.

  اللهمّ ارْزُقْنی فیهِ فَضْلَ لَیْلَةِ القَدْرِ

 در دعای امروز چهار خواسته و تقاضاست، اما در واقع یکی است و یا اینکه چهار تا در یکی جمع است.

 

همه در همین فراز اول جمع شده است، زیرا درک به معنای برخورداری کامل بوده و برخورداری هم یعنی بدست آوردن همه آنچه که در آن است و در شب قدر، همه چیز از خیر، صلاح و سعادت نهفته است. اگر قدر و شب قدر درک شود، سعادت و خوشبختی حاصل می شود؛ تمام خواسته ها از جمله خواسته های در این دعا برآورده می شود؛ معاذیر پذیرفته می شود؛ ذنب و وزر محو می شود و ریزش پیدا می کند؛ رحمت الهی شامل حال بندگان می شود؛ .مشکلات از عسر الی الیسر می شود؛ تمام مشکلات تبدیل به راحتی می شود؛  تبدیل مشکلات به راحتی به دو صورت است: الف) واقعا مشکل حل می شود و تبدیل می شود. ب) مشکل را دیگر مشکل نمی داند و آن را راحتی می بیند.

ادامه »

دعای روز بیست و هفتم ماه مبارک رمضان + فیلم

13ام تیر, 1395
دعای روز بیست و هفتم ماه مبارک رمضان + دانلود
 
متن، ترجمه ، تفسیر و تصویر گرافیکی دعای روز بیست و هفتم ماه مبارک رمضان را همراه با فایل صوتی و کلیپ تصویری در این گزارش دریافت کنید.

  دعای روز بیست و هفتم ماه رمضان به شرح زیر است:


اَللّهُمَّ ارْزُقْنى فیهِ فَضْلَ لَیْلَةِ الْقَدْرِ وَصَیِّرْ
 
خدایا فضیلت شب قدر را در این ماه روزیم گردان و بگردان
 
اُمُورى فیهِ مِنَ الْعُسْرِ اِلَى الْیُسْرِ وَاقْبَلْ مَعاذیرى وَحُطَّ عَنّىِ
 
کارهایم را در آن از سختى به آسانى و عذرهایم را بپذیر و ورز و
 
الذَّنْبَ وَالْوِزْرَ یا رَؤُفاً بِعِبادِهِ الصّالِحینَ
 
گناهم را بریز اى مهربان به بندگان شایسته ات.

iv> 
#0000ff; font-family: tahoma,arial,helvetica,sans-serif;">دانلود فایل صوتی دعای روز بیست و هفتم رمضان

 
 
 
تفسیر آیت الله احمدی فقیه یزدی از دعای روز بیست وهفتم رمضان:
از دعای این روز اهمیت شب بیست و هفتم ماه مبارک رمضان مشخص می‌شود. در این روز بنده از خدا می‌خواهد که فضیلت‌های شب قدر را برایش مقدر کند. سپس بنده می‌خواهد عذرهایش پذیرفته و گناهانش بخشیده شود. در این روز آنقدر ارتباط میان عابد و معبود خوب شده است که در ادامه بنده یک خواسته بزرگ را از خدا طلب می‌کند و آن محو کردن معاصی است. محو کردن معاصی به این معناست که انگار هیچ کار زشتی انجام نشده است. در پایان بنده خدا را با صفت مهربانیش نسبت به مؤمنان صدا می‌زند تا با روزی مهربانی به وی توجه کند.

دعای روز بیست و چهارم ماه مبارک رمضان + صوت و فیلم

10ام تیر, 1395

 

دعای روز بیست و چهارم ماه مبارک رمضان + صوت و فیلم
 
متن، ترجمه ، تفسیر و تصویر گرافیکی دعای روز بیست و چهارم ماه مبارک رمضان را همراه با فایل صوتی و کلیپ تصویری در این گزارش دریافت کنید.

  دعای روز بیست و چهارم ماه رمضان به شرح زیر است:

 

اَللّهُمَّ اِنّى اَسْئَلُکَ فیهِ ما یُرْضیکَ

 خدایا از تو خواهم در این ماه آنچه تو را خوشنود سازد
 
وَاَعُوذُبِکَ مِمّا یُؤْذیکَ وَاَسْئَلُکَ التَّوْفیقَ فیهِ لاِنْ اُطیعَکَ وَلا
 و پناه برم به تو از آنچه تو را بیازارد و از تو خواهم در آن توفیق براى اینکه پیرویت کنم و
 
اَعْصِیَکَ یا جَوادَ السّاَّئِلینَ
نافرمانیت نکنم اى بخشنده به خواستاران.

iv style="text-align: center;"> 
lign: center;"> 
تفسیر آیت‌الله احمدی فقیه یزدی از دعای روز بیست و چهارم رمضان:
در عبارت‌های فراوان مقابل رضایت، اذیت آورده شده است. در این روز بنده از خدا رضای الهی را در خواست می‌کند و از کارهایی که مورد اذیت و ناراحتی خداست به معبودش پناه می‌برد. 
در ادامه بنده توفیق عمل به کارهای خوب را طلب می‌کند. در روز بیست و چهارم که روز پس از شب‌های قدر است بنده از خدا می‌خواهد که هر چه مورد پذیرش وی است انجام دهد. 
در پایان بنده خدا را به صفت بخشندگی نسبت به درخواست کنندگان قسم می‌دهد تا در خواست‌های بالا را برآورده کند.

شاه کلید درهای بهشت و جهنم

9ام تیر, 1395

 

درب رحمت الهی با خشم و غضب الهی بسته و با رضا و خشنودی باز می شود ،در یک کلام: شاه کلید درهای بهشت و جهنم، جلب رضایت الهی است.

درادامه شرح دعا های روزانه ماه مبارک رمضان به قلم حجت الاسلام و المسلمین سید مجتبی رسولی جویباری  شرح دعای روز بیست و دوم را منتشر می کند .

 اللهمّ افْتَحْ لی فیهِ أبوابَ فَضْلَكَ وأنـْزِل علیّ فیهِ بَرَكاتِكَ وَوَفّقْنی فیهِ لِموجِباتِ مَرْضاتِكَ واسْكِنّی فیهِ بُحْبوحاتِ جَنّاتِكَ یا مُجیبَ دَعْوَةِ المُضْطَرّین.

خدایا در این روز (ماه) به روی من درهای فضل و کرمت را بگشا( درهای فضل و کرمت را به روی من بگشا)، و برکاتت را بر من نازل فرما، و بر موجبات رضا و خشنودین موفقم بدار، و مرا در وسط بهشت مسکن ده، ای اجابت کننده دعوت مضطرین.

 اللهمّ افْتَحْ لی فیهِ أبوابَ فَضْلَكَ

ابواب فضل: ابواب جمع باب، درب- درب ها(درها)؛ فضل لطف بیش از حد خدا می باشد، لذا عطا، روزی و لطف به اندازه، فضل محسوب نمی شود.

ادامه »

دعای روز نوزدهم ماه مبارک رمضان + صوت و فیلم

5ام تیر, 1395

 

دعای روز نوزدهم ماه مبارک رمضان + صوت و فیلم
 
 
متن، ترجمه , تفسیر و تصویر گرافیکی دعای روز نوزدهم ماه مبارک رمضان را همراه با فایل صوتی و کلیپ تصویری در این گزارش دریافت کنید.

  دعای روز نوزدهم ماه رمضان به شرح زیر است:

 
 اَللّهُمَّ وَفِّرْ فیهِ حَظّى مِنْ بَرَکاتِهِ وَسَهِّلْ سَبیلى
 
خدایا سرشار کن در این ماه بهره ام را از برکات آن و هموار ساز راهم را
 
اِلى خَیْراتِهِ وَلا تَحْرِمْنى قَبُولَ حَسَناتِهِ یا هادِیاً اِلَى الْحَقِّ الْمُبینِ
 

iv style="text-align: center;">به سوى خیرات آن و محرومم مساز از پذیرفتن حسناتش اى راهنماى بسوى حقیقت آشکار.
#0000ff; font-family: tahoma,arial,helvetica,sans-serif;">


 

تفسیر آیت الله احمدی فقیه یزدی از دعای روز نوزدهم رمضان:
در این روز بنده می‌خواهد که برکات ماه رمضان نصیبش شود، این آرزوی بنده در شبی درخواست می‌شود که شاید شب قدر باشد.
در عبارت بعد بنده از خداوند می‌خواهد که مسیر دستیابی به خوبی ها را آسان (یعنی صاف و بدون دست انداز) قرار دهد. همچنین بنده می خواهد از حسناتی که خدا عطا کرده است، محروم نشود و اعمال خوبش مقبول گردد.  در پایان هم بنده خدا را به هدایت‌کنندگی‌اش قسم می‌دهد که وی را به سوی راه مبین و آشکار هدایت کند.

 

مجموعه کامل دعای جوشن کبیر با نوای حاج میثم مطیعی

3ام تیر, 1395

در آستانه شب های نورانی قدر، مجموعه کامل “دعای جوشن کبیر” با نوای حاج میثم مطیعی، اجرا شده از سال 1388 تا 1394 در ادامه به صورت صوتی آماده دریافت می باشد.

ردیف عنوان فایل حجم دانلود
۱
شب 23 رمضان سال 1394 – مسجد جامع بازار تهران
83.95 MB
دانلود
۲
شب 21 رمضان سال 1394 – مسجد جامع بازار تهران
81.02 MB
دانلود
۳
شب 19 رمضان سال 1394 – مسجد جامع بازار تهران
80.03 MB
دانلود
۴
شب 23 رمضان سال 1393 – مسجد جامع بازار تهران
74.13 MB
دانلود
۵
شب 21 رمضان سال 1393 – مسجد جامع بازار تهران
75.88 MB
دانلود
۶
شب 19 رمضان سال 1393 – مسجد جامع بازار تهران
78.9 MB
دانلود
۷
شب 19 رمضان سال 1392 – حسینیه آیت الله حق شناس
103.97 MB
دانلود
۸
شب 21 رمضان سال 1391 – مسجد جامع بازار تهران
121.32 MB
دانلود
۹
شب 19 رمضان سال 1391 – مسجد جامع بازار تهران
78.48 MB
دانلود
۱۰
شب 21 رمضان سال 1390 – مسجد جامع بازار تهران
99.11 MB
دانلود
۱۱
شب 23 رمضان سال 1389 – مسجد جامع بازار تهران
80.31 MB
دانلود
۱۲
شب 21 رمضان سال 1389 – مسجد جامع بازار تهران
79.82 MB
دانلود
۱۳
شب 19 رمضان سال 1389 – مسجد جامع بازار تهران
80.18 MB
دانلود
۱۴
شب 23 رمضان سال 1388 – مسجد جامع بازار تهران
87.42 MB
دانلود
۱۵
شب 21 رمضان سال 1388 – مسجد جامع بازار تهران
98.73 MB
دانلود
۱۶
دعای جوشن کبیر با نوای حاج میثم مطیعی (حجم کم)
26.39 MB
دانلود

گرفتاری های انسان از چه چیزی سرچشمه می گیرد؟(شرح دعای افتتاح (16))

3ام تیر, 1395

هیچ ابتلایی نیست مگر به جهت لغزشی که از انسان صادرشده است و در هنگام ابتلائات باید تفکر کند که این از کدام لغزش گریبان گیر او شده است.

 

 

به گزارش خبرگزاری «حوزه» حجت‌الاسلام‌ و المسلمین محمدباقر تحریری در ادامه شرح فقرات دعای افتتاح  دراین فراز ازدعا به بررسی رابطه حلم الهی و ابتلائات ناگوار انسان در زندگی می پردازد.

الْحَمْدُ لِلَّهِ مَالِكِ الْمُلْكِ مُجْرِي الْفُلْكِ مُسَخِّرِ الرِّيَاحِ فَالِقِ الْإِصْبَاحِ دَيَّانِ الدِّينِ رَبِّ الْعَالَمِينَ الْحَمْدُ لِلَّهِ عَلَى حِلْمِهِ بَعْدَ عِلْمِهِ وَ الْحَمْدُ لِلَّهِ عَلَى عَفْوِهِ بَعْدَ قُدْرَتِهِ وَ الْحَمْدُ لِلَّهِ عَلَى طُولِ أَنَاتِهِ فِي غَضَبِهِ

الْحَمْدُ لِلَّهِ

در این فراز از ستایش خدای متعال، شئون الوهیت او بیان‌شده است «لِلَّهِ» به‌عنوان معبود به‌حق که موردتوجه قرار بگیرد الوهیت حق‌تعالی ایجاب می‌کند که حاکمیت داشته باشد بر آن‌کسی که عابد اوست و این حاکمیت ایجاب می‌کند که در تحت تصرف استقلالی او باشد.


ادامه »

دو عاملی که موجب می شود انسان در انجام گناه جسور باشد!

3ام تیر, 1395

 

آیت الله العظمی مظاهری در تجلیل از اساتید حوزه اصفهان

آیت الله العظمی مظاهری تبیین کردند:

دو عاملی که موجب می شود انسان در انجام گناه جسور باشد .
عقل نمی پذیرید که کسی واقعا خدا را بشناسد و مرتکب گناه شود البته اگر گناه از روی جهل و ناآگاهی صورت بگیرد قابل توبه است و آتش جهنم فقط برای شخص لجوج است و کافر هم اگر کفرش از سر لجاجت نباشد در آتش نخواهد بود.

حضرت آیت الله مظاهری در شرح فرازی از دعای کمیل «عوامل تجرّی بر گناه» را تشریح کرده اند. آنچه در ذیل می خوانید بخشی از بیانات این مرجع تقلید است.

“ظَلَمْتُ نَفْسى وَ تَجَرَّأْتُ بِجَهْلى”

* ظلم به نفس‏

تفسير كلام حضرت كه فرمودند: «ظَلَمْتُ نَفْسى، نسبت به خودم ستم روا داشتم» چنين است كه گناه، ستمى به خداى تعالى است؛ زيرا گناه، شرك است و شرك هم ستم بزرگى است.

خداوند تعالى مى ‏فرمايد: «أَ لَمْ أَعْهَدْ إِلَيْكُمْ يَا بَنِي آدَمَ أَنْ لَا تَعْبُدُوا الشَّيْطَانَ إِنَّهُ لَكُمْ عَدُوٌّ مُبِينٌ» ‏[1] اى آدمى زادگان! مگر من با شما پيمان نبستم كه شيطان را عبادت نكنيد كه او دشمن آشكارى براى شما است؟.

همچنین در قرآن كريم از زبان حضرت لقمان فرموده است؛ «وَ إِذْ قَالَ لُقْمَانُ لِابْنِهِ وَ هُوَ يَعِظُهُ يَا بُنَيَّ لَا تُشْرِكْ بِاللَّهِ إِنَّ الشِّرْكَ لَظُلْمٌ عَظِيمٌ‏»[2] اى نور چشم من! براى خدا هم كار و شريكى فرض نكن كه شرك به خدا، ستم بزرگى است.

شكى نيست كه گناه، ظلمى در حق جامعه است و تأثير آن در اجتماع از نظر قرآن يك مسئله قطعى می باشد. خداوند در همين رابطه مى ‏فرمايد: «وَ اتَّقُوا فِتْنَةً لَا تُصِيبَنَّ الَّذِينَ ظَلَمُوا مِنْكُمْ خَاصَّةً وَ اعْلَمُوا أَنَّ اللَّهَ شَدِيدُ الْعِقَابِ»‏[3] بپرهيزيد از بلايى كه اگر فرود آيد تنها بر سر ستمكاران شما فرود نمى ‏آيد.

ادامه »

نشانه های عمل صالح در دعای روز هفدهم

3ام تیر, 1395

دعای روز هفدهم ماه مبارک رمضان

از نظر قرآن عملی صالح است که با نیت و انگیزه الهی و لله باشد نه به منافع عمل که اگر به منافع عمل توجه شود بعید است، صالحه باشد چون ارزش عمل در اسلام همان نیت و انگیزه است که صالح یا ناصالحش می کند.

 

درادامه شرح دعا های روزانه ماه مبارک رمضان به قلم حجت الاسلام و المسلمین سید مجتبی رسولی جویباری  شرح دعای روز هفدهم را منتشر می کند .

 اللهمّ اهْدِنی فیهِ لِصالِحِ الأعْمالِ واقْـضِ لی فیهِ الحَوائِجَ والآمالِ یا من لا یَحْتاجُ الى التّفْسیر والسؤالِ یا عالِماً بما فی صُدورِ العالَمین صَلّ على محمّدٍ وآلهِ الطّاهِرین.

خدایا در این روز مرا به اعمال صالح هدایت و راهنمایی کن، و حاجات و آرزوهایم را برآورده ساز، ای کسی که نیازمند به شرح و سوال بندگان نیستی، ای خدایی که از درون خلق (مخلوقات) آگاهی، بر محمد و آل محمد درود فرست.

 اللهمّ اهْدِنی فیهِ لِصالِحِ الأعْمالِ-

 هدایت به اعمال صالحه

انسان، عاقل و مختار است،(اِنّا هَديناهُ السَّبيل اِمّا شاکراً و اِمّا کفوراً، انسان/3) ولی بدون هدایت، عاجز است. چرا؟ چون عقل بشر نسبت به حقایق ناچیز است، پس نیاز به هدایت دارد.

ادامه »

دعای روز هفدهم ماه مبارک رمضان + صوت و فیلم

3ام تیر, 1395

 

دعای روز هفدهم ماه مبارک رمضان + صوت و فیلم
 

 

متن، ترجمه ، تفسیر و تصویر گرافیکی دعای روز هفدهم ماه مبارک رمضان را همراه با فایل صوتی و کلیپ تصویری در این گزارش دریافت کنید.

  دعای روز هفدهم ماه رمضان به شرح زیر است:
 

 اَللّهُمَّ اهْدِنى فیهِ لِصالِحِ الاْعْمالِ وَاقْضِ

 
خدایا راهنمائیم کن در آن به کارهاى شایسته و برآور در آن حاجات
 
لى فیهِ الْحَواَّئِجَ وَالاْمالَ یا مَنْ لا یَحْتاجُ اِلَى التَّفْسیرِ وَالسُّؤ الِ یا
 
و آرزوهاى مرا اى کسى که نیازى به شرح حال و درخواست ندارى اى
 
عالِماً بِما فى صُدُورِ الْعالَمینَ صَلِّ عَلى مُحَمَّدٍ وَ الِهِ الطّاهِرینَ روز
 
دانا و آگاه بدانچه در دل مردم جهانیان است درود فرست بر محمد و آل پاکش.
 
 
 

 
 
 
تفسیر آیت‌الله احمدی فقیه یزدی از دعای روز هفدهم رمضان:
در این روز بنده می‌خواهد که توفیق عمل صالح را پیدا کند. عمل صالح عملی است که از عمل خیر بالاتر است. در واقع عمل صالح در زمانی که باید انجام شود، تحقق پیدا می‌کند و جامعیت دارد و از این جهت نسبت به عمل خیر مزیت دارد. 
سپس بنده از خدا می‌خواهد با توجه به شناختی که نسبت به وی دارد، تمامی حاجاتش را برآورده کند. با توجه به آگاهی خداوند نسبت به بندگان، دیگر بنده نیازی نمی‌بیند که خواسته‌هایش را تفسیر کند. حاجاتی که همه در مسیر کمال الهی ست. 
در پایان هم بنده برای برآورده شدن این حاجات صلوات بر محمد(صلی الله علیه و آله) و خاندان مطهر ایشان می‌فرستد. صلواتی که بهترین راه برای ارتباط با خدا و برآورده شدن آرزوهاست.

دعای روز شانزدهم ماه مبارک رمضان + صوت و فیلم

2ام تیر, 1395

 

دعای روز شانزدهم ماه مبارک رمضان + صوت و فیلم
 
متن، ترجمه ، تفسیر و تصویر گرافیکی دعای روز شانزدهم ماه مبارک رمضان را همراه با فایل صوتی و کلیپ تصویری در این گزارش دریافت کنید.

اَللّهُمَّ وَفِّقْنى فیهِ لِمُوافَقَةِ الاْبْرارِ وَجَنِّبْنى

 
خدایا موفقم دار در این ماه به همراهى کردن با نیکان و دورم دار
 
فیهِ مُرافَقَةَ الاْشْرارِ وَآوِنى فیهِ بِرَحْمَتِکَ اِلى دارِ الْقَرارِ بِاِلهِیَّتِکَ
 
در آن از رفاقت با اشرار و جایم ده در آن بوسیله رحمت خود به خانه قرار و آرامش به معبودیّت خود
 
یا اِلهَ الْعالَمینَ
 
اى معبود جهانیان.

مداحی شب چهاردهم رمضان 95 با نوای سید مهدی میرداماد + دانلود

1ام تیر, 1395
 
فایل‌های صوتی مداحی حاج سید مهدی میرداماد در شب چهاردهم رمضان 1395 که در حرم مطهر حضرت معصومه(سلام الله علیها) اجرا شده، آماده دریافت است.
 

 

دعای روز پانزدهم ماه مبارک رمضان + صوت و فیلم

1ام تیر, 1395
دعای روز پانزدهم ماه مبارک رمضان + صوت و فیلم
 
متن، ترجمه ، تفسیر و تصویر گرافیکی دعای روز پانزدهم ماه مبارک رمضان را همراه با فایل صوتی و کلیپ تصویری در این گزارش دریافت کنید:

اَللّهُمَّ ارْزُقْنى فیهِ طاعَةَ الْخاشِعینَ
وَاشْرَحْ فیهِ صَدْرى بِاِنابَةِالْمُخْبِتینَ بِاَمانِکَ یا اَمانَ الْخاَّئِفینَ
 
خدایا فرمانبردارى فروتنان را در این ماه روزى من گردان
و بگشا سینه ام را براى بازگشتن بسویت
همانند بازگشتن خاشعان به امان بخشیت اى امان بخش ترسیدگان.

iv> 
 

 
 
تفسیر آیت‌الله احمدی فقیه یزدی از دعای روز پانزدهم رمضان:
خداوند انواع روزی را برای انسان قرار داده است، مانند روزی علم، شرح صدر، توبه و… . در این روز بنده از خداوند روزی طاعت خاشعان را آرزو می‌کند. البته طاعت هم انواعی دارد، مثل طاعت تجار یا طاعت از روی ترس. در اینجا بنده طاعت از روی خشوع و افتادگی را در ذهن دارد. در عبارت بعدی، بنده از خداوند شرح صدر می‌خواهد. شرح صدر به معنای گستردگی نظر است. یعنی فرد توانایی تشخیص خوب از بد را داشته باشد. شرح صدر به معنای ظرفیت انسان هم هست. حال بنده برای به دست آوردن شرح صدر، خداوند را به گریه از روی ترس مؤمنان قسم می‌دهد. در پایان هم بنده خدا را امانت‌داریش قسم می‌دهد.

مداحی شب دوازدهم رمضان 95 با نوای سید مهدی میرداماد + دانلود

30ام خرداد, 1395

فایل‌های صوتی مداحی حاج سید مهدی میرداماد در شب دوازدهم رمضان 1395 که در حرم مطهر حضرت معصومه(سلام الله علیها) اجرا شده، آماده دریافت است.

 

دعای روز سیزدهم ماه مبارک رمضان + صوت و فیلم

30ام خرداد, 1395

دعای روز سیزدهم ماه مبارک رمضان + صوت و فیلم

متن، ترجمه ، تفسیر و تصویر گرافیکی دعای روز سیزدهم ماه مبارک رمضان را همراه با فایل صوتی و کلیپ تصویری در این گزارش دریافت کنید.

اَللّهُمَّ طَهِّرْنى فیهِ مِنَ الدَّنَسِ وَالاْقْذارِ
وَصَبِّرْنى فیهِ عَلى کاَّئِناتِ الاْقْدارِ
وَوَفِّقْنى فیهِ لِلتُّقى
وَصُحْبَةِ الاْبْرارِ بِعَوْنِکَ یا قُرَّةَ عَیْنِ الْمَساکینَ
 
خدایا پاکم کن در این ماه از چرکى و کثافات
و شکیبایم کن بر مقدراتى که خواهد شد
و موفقم دار در این ماه به پرهیزکارى
و هم نشینى با نیکان به کمک خودت اى روشنایى دیده مسکینان.

iv style="text-align: justify;"> 

 
 
تفسیر آیت‌الله احمدی فقیه یزدی از دعای روز سیزدهم رمضان:
در ابتدا، صحبت از «دنس و اقذار» به میان می آید، منظور از دنس آلودگی و منظور از اقذار هرآن چیزی است که موجب ناراحتی انسان می‌شود. بنده از خدا می‌خواهد که از آلودگی گناه پاک شود و از ناراحتی که ناشی از گناه است، نجات پیدا کند. 
سپس از خدا صبر و شکیبایی طلب می‌کند، در زمانی که بر وی قضا و قدری وارد می‌شود. در واقع بنده صبر در زمان سختی را به گونه ای که از خدا شکایت نکند، می‌خواهد.
درخواست سوم هم‌نشینی با ابرار است. منظور از ابرار کسانی هستند که نتیجه بندگی خدا را دیده اند، کسانی مانند علما.  پدر پایان بنده بیان می‌کند که مسکین است و نیازمند یاری پروردگاری که نور چشم وی است.

ote>

 
گالری تصاویر