موضوعات: "مناجات" یا "مناجات منظومه امیرالمومنین در مسجد کوفه" یا "مناجات امیر المومنین (ع)" یا "مناجات شعبانیه"

حافظ دين

25ام تیر, 1397

 

علامه حسن زاده آملی:

الهى ساليانى مى پنداشتم كه ما حافظ دين توایم

 

استغفرك اللهم

 

در اين ليلة الرغائب هزار و سيصد و نود فهميدم كه دين تو حافظ ما است

 

احمدك اللهم

 

دست ببر بر آسمان تا مگر از دعای تو

15ام تیر, 1397

 

مناجات با امام زمان با نوای حاج مهدی سماواتی:

دست ببر بر آسمان تا مگر از دعای تو

راهی ساده برای لذت بردن از نماز و مناجات

22ام بهمن, 1396

نماز آیات را چطور بخوانیم؟

11ام بهمن, 1396

 

بر اساس احکام شرعی، عوامل وجوب نماز آیات عبارت است از: کسوف خورشيد و خسوف ماه، زلزله و هر حادثه غيرعادى که باعث ترس بيشتر مردم شود؛ مانند بادهاى سياه يا سرخ و يا زرد که غيرعادى باشند، تاريکى شديد، فرو رفتن زمين و ريختن کوه، صيحه آسمانى و آتشى که گاهى در آسمان ظاهر مى‌‏شود.

 

به همین بهانه، گزارشی از چگونگی خواندن نماز آیات را برایتان آماده کردیم. نماز آیات را به چند شکل می‌توان خواند؛

اول؛ نماز آیات دو رکعت است و در هر رکعت پنج رکوع دارد. دستور آن این است که نمازگزار بعد از نیت، تکبیر بگوید و یک حمد و یک سوره تمام بخواند و به رکوع رود و سر از رکوع بردارد. دوباره یک حمد و یک سوره بخواند، باز به رکوع رود تا پنج مرتبه. بعد از بلند شدن از رکوع پنجم دو سجده نماید و برخیزد و رکعت دوم را هم مثل رکعت اول بجا آورد و تشهد بخواند و سلام دهد.

 

دوم؛ در نماز آیات نمازگزار می‌تواند، بعد از نیت و تکبیر و خواندن حمد، آیه های یک سوره را پنج قسمت کند و یک آیه یا بیشتر از آن را بخواند و به رکوع رود و سر بردارد و بدون این که حمد بخواند، قسمت دوم همان سوره را بخواند و به رکوع رود و همین طور تا پیش از رکوع پنجم سوره را تمام نماید. مثلا به قصد سوره «قل هو الله احد» بسم الله الرحمن الرحیم بگوید و به رکوع رود، بعد بایستد و بگوید: «قل هو الله احد» دوباره به رکوع رود و بعد از رکوع بایستد و بگوید: «الله الصمد» باز به رکوع رود و بایستد و بگوید: «لم یلد و لم یولد» و برود به رکوع، باز هم سر بردارد و بگوید: «و لم یکن له کفواً احد» و بعد از آن به رکوع پنجم رود و بعد از سر برداشتن، دو سجده کند و رکعت دوم را هم مثل رکعت اول بجا آورد. بعد از سجده دوم، تشهد بخواند و نماز را سلام دهد.

سوم؛ اگر هم نمازگزار، در یک رکعت از نماز آیات پنج مرتبه حمد و سوره بخواند و در رکعت دیگر یک حمد بخواند و سوره را پنج قسمت کند، مانعی ندارد.

 

باشگاه خبرنگاران

 

 

بهترين راهبر در سير إلى الله

7ام مرداد, 1396
عارف كامل در هر زمينه كلام و گفتار و عمل و فكر فقط متمحّض در توحيد است و از آن به هيچ مرتبه ‏اى تنازل نمى‏ نمايد، و تنازل از اين مرتبه را خسران و از دست دادن فرصت و از بين رفتن استعداد مى ‏داند، گرچه آن مرتبه بسيار حائز اهميّت باشد.
 

اگر تمام دفاتر عالم را ورق بزنيم از اين مناجات كه از زبان وحى بر قلب مقدّس حضرت سجّاد عليه‏السّلام جارى گشته، عباراتى عاليتر و راقى‏تر و رساتر در شوق و ميل و رغبت و توجّه قلب و تصحيح مسير نسبت به مسأله توحيد و معرفت حضرت حقّ پيدا نخواهيم نمود.

آیت الله سید محمدمحسن حسینی طهرانی (فرزند علامه طهرانی و از اساتید حوزه علمیه قم) در جلد دوم کتاب اسرار ملکوت (شرح حدیث عنوان بصری) در خصوص لزوم توجه به مقام توحید و عدم تنازل از این مقام و سیره اولیای الهی در این مسیر در ذیل عنوان «با كسب معرفت حقيقى صاحب ولايت، موانع حضور و ظهور برداشته مى‏شود» با استناد به مناجات مریدین که مروی از حضرت امام سجاد علیه السلام است چنین می نویسد:

عارف كامل در هر زمينه كلام و گفتار و عمل و فكر فقط متمحّض در توحيد است و از آن به هيچ مرتبه ‏اى تنازل نمى‏ نمايد، و تنازل از اين مرتبه را خسران و از دست دادن فرصت و از بين رفتن استعداد مى ‏داند، گرچه آن مرتبه بسيار حائز اهميّت و عالى و فوق‏العاده باشد.

ادامه »

چرا من را صدا کردی؟

14ام اردیبهشت, 1396

 

  • مدت زمان: 00:02:06
  • صوت مرجع: دعای ابوحمزۀ ثمالی

مدت: 2 دقیقه |دریافت با کیفیت: [پایین(353KB) | متوسط(1.04MB) ]

 

خدایا من می خواهم از غیر تو جدا شوم!

12ام اردیبهشت, 1396

 

فرازی از مناجات شعبانیه

حجت الاسلام میردامادی: در فرازی از مناجات شعبانیه می خوانیم:

“إِلَهِي هَبْ لِي كَمَالَ الانْقِطَاعِ إِلَيْكَ"؛

در ماه شعبان به دنبال این باشیم، خدایا من می خواهم از غیر تو جدا شوم.

کمال انقطاع! یعنی حتی ذره ای هم وابستگی به غیر تو نداشته باشم. نتیجه اش این می شود که من به منبع عظمت متصل می شوم. راهش این است که خدایا به من بصیرتی عنایت فرما که این حجاب های نور را پاره کنم. برای بعضی ها نور، حجاب می شود. نوری که حجاب می شود، معرفت های ناقص است.

وارث

 

در آرزویت ...

9ام اردیبهشت, 1396
پایگاه اطلاع رسانی KHAMENEI.IR کلیپ صوتی «در آرزویت» را درباره بیانات رهبر انقلاب درباره فرازهایی کوتاه از مناجات شعبانیه منتشر می‌کند. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در ابتدای سخنان خود در دیدار نمایندگان مجلس شورای اسلامی با اشاره به فرصت‌های بزرگ ماه‌های رجب، شعبان و رمضان همه مسئولین کشور از جمله نمایندگان را نیازمند مستحکم‌تر کردن ارتباط خود با خدا دانستند و گفتند: باید با استفاده از دعاهای وارده در این ماه‌ها، و انس بیشتر با قرآن و نوافل، زمینه‌ی ارتباط نزدیک‌تر با خدا را فراهم کنیم.

http://farsi.khamenei.ir/ndata/home/1394/1394031212312117c.jpg
 


http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/home/rect-1-n.gif سخنان حضرت آیت‌الله خامنه‌ای که در این صوت می‌شنوید:

e="display: inline; float: right; margin-top: 20px;">* خب، این ماهها فرصت بزرگی است - ماه شعبان، ماه رمضان - فرصتهای بزرگی است. این دعاهایی که در این ماهها وارد شده است، راه را برای ما باز میکند. من و شما اگر بخواهیم با خدای متعال حرف بزنیم و یک مطالبهای داشته باشیم، یک چیزی را از خدا درخواست کنیم، حقیقتاً درست بلد نیستیم. این دعاها با بلیغترین زبان، یاد میدهند به ما که از خدای متعال چه بخواهیم و با خدا چهجوری حرف بزنیم. همین مناجات شریف شعبانیه، فِقراتی که از اوّل تا آخر [این] دعا هست، هرکدام از اینها یک دریایی از معرفت است. علاوهی بر این به ما یاد میدهد که چطور با خدا حرف بزنیم و از خدا چه بخواهیم.

ادامه »

مناجات شعبانیه + پاورپوینت صوتی

8ام اردیبهشت, 1396
 
 
 

هشتمین عمل از اعمال ماه مشترک ماه شعبان که شیخ عباس قمی در مفاتیح الجنان بیان کرده است مناجات شعبانیه که مرويه از ابن خالويه است و گفته اين مناجات حضرت امير المؤمنين و امامان از فرزندان او عليهم السلام است كه در ماه شعبان مى‏ خواندند:

اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ

اى خدا درود فرست بر محمد و آلش

وَ اسْمَعْ دُعَائِي إِذَا دَعَوْتُكَ وَ اسْمَعْ نِدَائِي إِذَا نَادَيْتُكَ‏

و چون تو را بخوانم دعاى مرا اجابت فرما و هرگاه تو را ندا كنم ندايم بشنو

وَ أَقْبِلْ عَلَيَّ إِذَا نَاجَيْتُكَ فَقَدْ هَرَبْتُ إِلَيْكَ وَ وَقَفْتُ بَيْنَ يَدَيْكَ مُسْتَكِيناً لَكَ مُتَضَرِّعاً إِلَيْكَ‏

و چون با تو مناجات كنم به حالم توجه فرما كه من بسوى تو گريخته ‏ام و در حضور حضرتت ايستاده در حالى كه به درگاهت به حال پريشانى تضرع و زارى مى ‏كنم

ادامه »

فرازهایی از صلوات و مناجات شعبانیه + مجموعه عکس نوشته

8ام اردیبهشت, 1396

فرازی از صلوات شعبانیه (1)

اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ الْفُلْكِ الْجَارِيَةِ فِي اللُّجَجِ الْغَامِرَةِ يَأْمَنُ مَنْ رَكِبَهَا وَ يَغْرَقُ مَنْ تَرَكَهَا الْمُتَقَدِّمُ لَهُمْ مَارِقٌ وَ الْمُتَأَخِّرُ عَنْهُمْ زَاهِقٌ وَ اللازِمُ لَهُمْ لاحِقٌ

خدایا! بر محمّد و خاندان محمّد درود فرست، كشتى روان در اقيانوس هاى عميق، هركه به آن توسّل جويد ايمنى يابد، و هركه آن را رها كند غرق شود، پيش افتاده از آنها از دين خارج است و عقب مانده از آنان نابود اس، و همراه آنان ملحق به حق است.  

فرازی از صلوات شعبانیه (2)

اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ الْكَهْفِ الْحَصِينِ وَ غِيَاثِ الْمُضْطَرِّ الْمُسْتَكِينِ وَ مَلْجَإِ الْهَارِبِينَ وَ عِصْمَةِ الْمُعْتَصِمِينَ

خدايا! بر محمّد و خاندان محمّد درود فرست، پناهگاه محكم، و فريادرس بيچارگان درمانده، و پناه گريختگان، و دستاويز استوار براى چنگ اندازان

 

ادامه »

دانلود مناجات « أین الرجبیون »میثم مطیعی

28ام فروردین, 1396

 

فایل صوتی مناجات‌ زیبا و دلنشین «أین الرجبیون »با صدای حاج میثم مطیعی

دانلود مناجات ماه رجب:میثم مطیعی

 

دانلود مناجات با امام زمان(عج)

4ام فروردین, 1396

 

هر هفته روزهای جمعه به انتظار حضرت می‌نشینیم و …

 

 
 
 
حضرت مهدی(عج) پس از تولد حدود پنج سال تحت سرپرستی پدر بزرگوارشان امام عسکری علیه السلام به صورت نیمه مخفی زندگی کردند. یکی از کارهای بسیار مهمی که حضرت امام حسن عسکری علیه السلام در این دوره انجام دادند این بود که امام مهدی(عج) را به بزرگان شیعه معرفی کردند تا در آینده در مسئله امامت دچار اختلاف نشوند.
 
غیبت صغری
 
پس از شهادت حضرت امام حسن عسکری علیه السلام در سال 260 ق دوره غیبت صغری آغاز شد و تا سال 329 ق ادامه پیدا کرد. در این دوره حضرت مهدی(عج) از طریق چهار نائب به ادامه امور مردم می‌پرداختند.

ادامه »

مناجات عاشقانه امام سجاد علیه السلام +صوت

5ام آبان, 1395
مناجات المحبین یا مناجات دوست‌داران، از مناجات‌های پانزده‌گانه نقل شده از امام سجاد علیه السلام که حاوی مفاهیمی از جمله محبت خداوند، لوازم و آثار محبت به خداوند، و بندگی و لطف و عنایت خداست.

 در فراز اول مناجات محبین، دو نکته بیان شده است؛ اول آنکه اگر کسی شیرینی محبت خداوند را چشید و از لذت محبت او سرشار شد، جایگزینی برای او نمی‌طلبد و دل به محبت غیر او نمی‌دهد. نکته دوم آنکه اگر کسی به جوار خداوند راه یافت و به قرب معبود انس گرفت، حتی لحظه‌ای از حال و هوای انس به قرب الهی خارج نمی‌شود. در ادامه، امام سجاد علیه السلام از خداوند می‌خواهد که خود را در شمار کسانی قرار دهد که برای مقام قرب و ولایتش برگزیده است. قربی که او از خداوند می‌طلبد، قرب اکتسابی است که در پرتو پیروی از دستورات خداوند، بندگی و خودسازی به دست می‌آید و از این نظر خاص بندگان برگزیده و مومن خداست و تنها آنان از این امتیاز عالی برخوردارند.

 
در این مناجات، شوق به لقای الهی از لوازم و آثار طبیعی محبت به خداوند، و موجب گسترش و کمال محب می‌شود. راضی بودن به قضا و قدر الهی، از دیگر لوازم محبت به خداوند معرفی شده و آمده است: «رؤیت و مشاهده خداوند، برای بندگان خالص خداوند تحقق می‌یابد.»
 
امام سجاد علیه السلام از خداوند می‌خواهد که او را در شمار کسانی قرار دهد که رضایت خود را به آن‌ها بخشیده و آنان را برای مقام رضایتش برگزیده است. همچنین درخواست می‌کند که وی را از شمار کسانی قرار دهد که به قهر و هجران خود مبتلا نساخته است. آن حضرت بندگی خدا را راه نیل به قرب و جوار الهی و درک عظمت و ارزش آن می‌داند و از خداوند درخواست می‌کند که او را در شمار مجذوبان و شیفتگانش و کسانی که آنان را برای مشاهده‌اش برگزیده است، قرار دهد. همچنین از خداوند می‌خواهد که او را در شمار کسانی قرار دهد که توجه و روی او را یکپارچه به سوی خود گردانده است. امام چهارم، پس از آنکه از خداوند درخواست می‌کند که آرامش و شادمانی از انس با خود را به او عنایت کند، می‌خواهد وی را در شمار کسانی قرار دهد که همه عمر را با آه و ناله سپری می‌کنند.
 
امام زین العابدین علیه السلام ، انوار قدس الهی را در چشم دوستان خدا، بسیار چشم‌نواز معرفی می‌کند و می‌گوید: همه آثار و نتایجی که از محبت خداوند حاصل می‌شود، ناشی از لطف و عنایت خداست و تا او اراده نکند کسی به این سرمایه‌های متعالی و ارزشمند دست نمی‌یابد. امام سجاد، از خداوند درخواست می‌کند که دوستی دوستدارانش را به وی عطا کند. در فراز پایانی این مناجات، از خداوند درخواست می‌کند که توفیق نظاره کردن به جمالش را به او عنایت کند. سپس می‌فرماید: «خدایا به دیده لطف و کرم به من بنگر و هیچ‌گاه روی از من برمگردان و مرا از اهل سعادت و کامیابی در نزد خود قرار ده.»
 
متن وترجمه مناجات المحبین را با صدای میثم مطیعی را در زیر مشاهده کنید.
 
 
 
 
بسم الله الرّحمن الرّحیم‎
به نام خداى بخشاينده مهربان‎
 
اِلهى مَنْ ذَاالَّذى ذاقَ حَلاوَةَ مَحَبَّتِكَ فَرامَ مِنْكَ بَدَلاً وَمَنْ ذَاالَّذى‎
 

خدايا نيست كه شيرينى محبت تو را چشيده باشد و جز تو آهنگ ديگرى را بكند و كيست كه به مقام‎

ادامه »

مداحی شب‌های قدر 1395 با نوای حاج محمود کریمی + دانلود

9ام تیر, 1395

مداحی شب چهاردهم رمضان 95 با نوای سید مهدی میرداماد + دانلود

1ام تیر, 1395
 
فایل‌های صوتی مداحی حاج سید مهدی میرداماد در شب چهاردهم رمضان 1395 که در حرم مطهر حضرت معصومه(سلام الله علیها) اجرا شده، آماده دریافت است.
 

 

مداحی شب دوازدهم رمضان 95 با نوای عبدالرضا هلالی + دانلود

30ام خرداد, 1395

مداحی شب هفتم رمضان 95 با نوای سید مهدی میرداماد + دانلود

24ام خرداد, 1395

فایل‌های صوتی مداحی حاج سید مهدی میرداماد در شب هفتم رمضان 1395 که در حرم مطهر حضرت معصومه سلام الله علیها اجرا شده، است.

وای بر این بندگی ام...

16ام خرداد, 1395

 آتش طوفنده – ویژه ماه مبارک رمضان – از گنه دم به دمم آتش طوفنده شدم هم شدم از توبه خجل، هم ز تو شرمنده شدم

با نوای محمود کریمی 

دانلود با لینک مستقیم:

کیفیت عالی
download_icon1

کیفیت خوب.
download_icon1

 

کد پخش فلش:
شما می‌توانید با قرار دادن کد زیر در قالب وبلاگ یا وب‌سایتان بدون هیچ تنظیم اضافی، این نوا را [به صورت ثابت] در سایت یا وبلاگ خود داشته باشید.

 

 دانلود نماهنگ  این نوا


 شعر:

از گنه دم  به دمم آتش طوفنده شدم
هم شدم از توبه خجل، هم زتو شرمنده شدم
صاحب من! خالق من! داور من! یاور من!
حیف تو را داشتم و غیر تو را بنده شدم
شعله ای از نار بُدم شاخه ای از خار بُدم
با نظر رحمت تو باغ گل از خنده شدم
قطره بُدم بحر شدم ذره بُدم مهر شدم
بلکه درخشنده تر از مِهر درخشنده شدم
وصل تو شد عزت من هجر تو شد ذلت من
با تو سرافراز ولی بی تو سرافکنده شدم
وای بر این بندگی ام مرگ بر این زندگی ام
مرده یک عمرم و در خاک لحد زنده شدم
بار خدایا کرمی از یم اخلاص نمی
کز شرر عُجب و ریا آتش سوزنده شدم
سیل گنه برد مرا بحر بلا خورد مرا
وای که من غرق در این بحر خروشنده شدم
خاک قدوم ولی ام “میثم” دار علی ام
با نفس شیر خدا زنده و پاینده شدم

ادعیه ماه مبارک رمضان + دانلود فایل صوتی با نوای مداحان مشهور

8ام خرداد, 1395

دعای شب آخر ماه شعبان و اول ماه مبارک رمضان

ردیف

توضیحات

اجرا

حجم
(KB)

زمان
1 شب آخر ماه شعبان 1391-میثم مطیعی 8,837 0:37:40
2 دعای ورود به ماه رمضان - حاج رضا بکایی 3,675 0:15:39
3 منصور ارضی (بخش اول) 1,707 0:09:41
4 منصور ارضی (بخش دوم) 1,315 0:07:27

دعای مشلول موسوم به دعای الشّاب المأخوذ بذنبه

ردیف

توضیحات

اجرا

حجم
(KB)

زمان
1 دعای مشلول 1,263 0:20:27

ادعیه روزانه ماه مبارک رمضان

ردیف

توضیحات

1  ادعیه هر روز ماه مبارک رمضان (30 روز ماه مبارک رمضان)
2  شرح ادعیه هر روز ماه مبارک رمضان (30 روز ماه مبارک رمضان)


ادامه »

حکایتی است پر از دردِ خنده عاشقی ام!

30ام اردیبهشت, 1395

گناه، پشتِ گناه و گناه، پشت گناه
چه توبه ای؟! که فقط هست آه، پشت گناه

جوانی است زمان رسیدن به خدا
جوانی ام همه اش شد تباه، پشت گناه

رجب گذشت… یکی هم به داد من برسد
چرا که نیست دلم رو به راه، پشت گناه

رسید سوی من آقا و رفت از دستم
دوباره روزی دیدار ماه، پشت گناه

حکایتی است پر از دردِ خنده عاشقی ام
دو چشم خیسِ نشسته به راه… پشت گناه!!!

دلیل دارد اگر سر به زیر و غمگینم
به پیش یار شدم رو سیاه، پشت گناه

گناه هیچ کسی نیست، با خودم قهرم
همیشه رفته سر من کلاه، پشت گناه

چقدر گفتمت ای دل برو به کرب و بلا
حرم نرفته شدی بی پناه پشت گناه

محمدجواد شیرازی

فرق ندا با دعا (شرح مناجات شعبانیه)

29ام اردیبهشت, 1395
فرق ندا با دعا اگر عبد بخواهد با مولایش رابطۀدایمی و ثابت داشته باشد، باید با ابراز اشتیاق و شیفتگی همراه باشد، چنان که مولا نیز مقام آقایی و بزرگواری اش نسبت به بنده ی خویش اقتضا می کند همواره با محبت و جذب همراه باشد. تمامی این تعبیرات تقاضای محض از جانب بنده ای است که تکوینا سراپا محبت به مولایش بوده و همواره می خواهد به او اظهار محبت کرده و محبت او را نیز با این حالات و تعبیرات لطیف، به خویش جذب کند که:
«وَ اسْمَعْ دُعائِی إِذا دَعَوْتُک وَ اسْمَعْ نِدائِی إِذا نادَیتُک. »
از این جهت پس از آمادگی برای شنیدن حق تعالی و ظهور آثار آن در وجود بنده، در اواخر مناجات، تقاضای بالاتر آن را از خداوند مطرح می کند که:
«خدایا! مرا از کسانی قرار ده که تو او را ندا کرده ای و او تو را اجابت کرده است»،
که توضیح آن ان شاء اللّه می آید.
«وَ اسْمَعْ نِدائِی إِذا نادَیتُک. »

[خدایا!] بشنو فریاد مرا هنگامی که تو را می خوانم.

فرق ندا با دعا/دعا

ندا، خواندنِ با صدای بلند و گاهی خواندن از دور است. [1] امام علیه السّلام با اظهار این دو فراز، خواسته است انسان چه از دور و چه از نزدیک، چه بلند و چه آهسته، خدا را بخواند؛ زیرا انسان حالات گوناگونی دارد، گاهی خوشحال و گاهی ناراحت است، گاهی می خواهد به صورت فریاد خدا را بخواند و گاهی به صورت آهسته.

حضرت موسی علیه السّلام با این که به مقام ربوبی معرفت دارد، از حق تعالی می پرسد:

«أَقَرِیبٌ أَنْتَ مِنِّی فَأُناجِیک، أَمْ بَعِیدٌ فَأُنادِیک؛ فَأَوْحَی اللّه عزّوجلّ إِلَیهِ: یامُوسی! أَنَا جَلِیسُ مَنْ ذَکرَنِی. »[2]

آیا تو به من نزدیکی تا با تو مناجات کنم یا از من دوری تا ندایت کنم؟ پس خداوند عزّوجلّ به سوی او وحی کرد:

ای موسی! من هم نشین کسی هستم که مرا یاد کند.

ادامه »

حقیقت تقاضای شنیدن خداوند (شرح مناجات شعبانیه)

27ام اردیبهشت, 1395

دعا توجه و خضوع آگاهانه به حق تعالی است که ممکن است به معنای عامش بدون تلفظ و لفظ هم انجام شود یعنی حق تعالی را عین تمامی کمالات بی نهایت دانسته و کمالات هر موجودی را از او دیده و به او نسبت دهد؛

زیرا آیاتی که می گوید:

«برای خدا اسمای حسنایی است، پس خدا را با آن ها بخوانید.»

در اوّلین فراز از این مناجات، بنده از خداوند متعال تقاضای شنیدن دعای خود را می کند و در حقیقت این درخواست، در مقام خطاب به مولای خویش است که می خواهد از این طریق با او انس گرفته و به گونه ای به او ابراز محبت کرده و توجه او را به خود جلب کند، مانند محبّی که به محبوبش می گوید: گوش به من بسپار،می خواهم سخنم را بشنوی.

 حضرت حق هرگز از این تقاضا متأثر نمی شود بلکه عبد با این عمل و تقاضا، زمینه و قابلیت وجودی خود را برای دریافت فیض از حق تعالی یعنی ظهور صفت سمع او آماده می کند. به عبارت دیگر هنگام توجه به حق و خواندن او، باید فقط دل را به او بسپارد تا دعای او صادق باشد؛ زیرا در غیر این صورت دعا، خواندن او نیست بلکه لقلقۀزبان است.

 صفت سمع، در حقیقت علم به مسموعات است و آیا آن، علم فعلی است یا علم ذاتی؟! (این مطلب در جای خود بحث می شود. )

 مؤید فعلی بودن صفت سمع آن است که صفات فعلی با خود فعل ظهور می کند، [1] زیرا باید صوتی از عبد صادر شود تا علم به مسموعات نیز تحقق یابد و چون صفت شنیدن با سخن گفتن و دعا کردن عبد همراه است، علم فعلی حضوری حق تعالی با آن شی ء ظهور می کند، پس معنای تقاضا این است: خدایا! عنایتی فرما تا زمانی که تو را می خوانم، این امر محقق شود و صفت شنیدن تو برای من ظهور کند.

 

هر صفتی با شرایط خاصی ظهور می کند و چون انسان محدود است، از این رو صفات الهی همواره با شرایطش برای افراد ظهور می کند و در حقیقت هر جا تذکر به صفت شنیدن و دیدن باشد، جهت تربیتی برای انسان دارد که هنگام گفتگو با دیگران و دیدن اشیا، همواره باید به علم الهی توجه داشته باشد تا عمل او طبق موازین دینی و اخلاقی و الهی صادر شود[2]؛ لیکن صفت شنیدن به طور خاصّ اگر برای کسی ظهور کند از طریق دعا و خواندن حق تعالی محقق می شود.

ادامه »

علت طلب رحمت بر پيامبر اكرم و ائمه اطهار عليهم ‏السّلام (شرح مناجات شعبانیه)

26ام اردیبهشت, 1395

علت طلب رحمت بر پيامبر اكرم و ائمه اطهار عليهم ‏السّلام معنای حقیقی صلواتِ ما بر این خاندان آن است که اگر کسی بخواهد به هر شأنی از شؤون رحمت الهی برسد، باید رحمت های اصلی او را واسطه قرار دهد تا رحمت خدای متعال از طریق ایشان شامل او شود، نه این که دیگران به خاطر ایشان به رحمت برسند؛ زیرا این، پایین ترین معنای واسطه بودن است.


«أَللّهُمَّ صَلِّ عَلی مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ.»

خدایا، بر محمد و آل محمد درود فرست.


علت طلب رحمت بر پیامبر اکرم و ائمه ـ علیهم السّلام

شروع بعضی از مناجات ها و دعاها با صلوات است، زیرا در آن ها تقاضاهایی از خداوند سبحان وجود دارد، از این رو روایات، صلوات را طلب رحمت برای پیامبر اکرم ـ صلّی اللّه علیه وآله وسلّم ـ و اهل بیت گرامی اش ـ علیهم السّلام ـ بیان کرده اند، که موجب استجابت دعا است. چنان که امام صادق ـ علیه السّلام ـ می فرماید: «همواره دعا ممنوع است (استجابت نمی شود) تا این که بر محمّد و آل محمّد صلوات فرستاد شود.»[1] و در حقیقت از این طریق، رحمت کامل خداوند را برای خود طلب می کنیم چون ایشان رحمت کامل حق تعالی هستند: «وَالرَّحْمَةُ الْمَوصُولَة.»[2]و [شما] رحمت وصل شده به خداوند هستید.

امام صادق ـ علیه السّلام ـ می فرماید:

«شخصی نزد پیامبر اکرم ـ صلّی اللّه علیه وآله وسلّم ـ آمد و عرض کرد:

ای رسول خدا! من یک سوم صلواتم را برای شما قرار می دهم. خیر،بلکه نصف آن را قرار می دهم، نه بلکه تمامی آن را برای شما قرار می دهم. رسول خدا ـ صلّی اللّه علیه وآله وسلّم ـ فرمود: در این هنگام نیازهای دنیا و آخرت تو کفایت می شود.»[3]

راوی در روایت دیگری معنای قرار دادن تمام صلوات برای رسول خدا ـ صلّی اللّه علیه وآله وسلّم ـ را از امام صادق ـ علیه السّلام ـ سؤال می کند، حضرت می فرماید:

«این که آن حضرت را نزد هر حاجتی مقدم بدارد و از خداوند ـ عزّوجلّ ـ چیزی نخواهد، مگر این که به پیامبر اکرم ـ صلّی اللّه علیه وآله وسلّم ـ شروع کند و بر او درود فرستد، سپس از خدا حوایجش را بخواهد.»[4]

ادامه »

شرح مناجات شعبانیه (قسمت اول)

19ام اردیبهشت, 1395

 

اَللّهُمَّ صَلِّ عَلی مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ، وَ اسْمَعْ دُعائی اِذا دَعَوْتُکَ، وَ اسْمَعْ نِدائی اِذانادَیْتُکَ. وَ اَقْبِلْ عَلَیَّ اِذا ناجَیْتُکَ، فَقَدْ هَرَبْتُ اِلَیْکَ وَ وَقَفْتُ بَیْنَ یَدَیْکَمُسْتَکینا لَکَ، مُتَضَرِّعا اِلَیْکَ، راجِیا لِما لَدَیْکَ ثَوابی.

پروردگارا! بر محمد و آل محمد درود فرست، و دعایم را بشنو و وقتیصدایت کردم، صدایم را بشنو، و آن گاه که با تو نجوا نمودم، به من رو کن.پس همانا که من، از دیگران به سوی تو گریختم، و در پیشگاه تو قرار گرفتمدر حالی که درمانده تو هستم و به سوی تو در حال تضرّع و زاری هستم، و بهآنچه نزد تو از ثواب می باشد، امیدوار می باشم.

نکاتی از این فراز:

1. ذکر صلوات بر محمد و آل محمد پیش از دعا؛

2.درخواست از خداوند برای شنیدن و توجه به دعا؛

3. گریز از غیر خدا و پناه به خدا؛

4. تضرّع، زاری و اظهار نیاز به پیشگاه پروردگار؛

5. امید به لطف الهی.

دلیل شروع دعا با صلوات

از شروعِ دعا با ذکر صلوات بر محمد و آل محمد صلی الله علیه و آله ، می توان سه پیام برای دعاکننده درک کرد:

الف) تذکر به اینکه هیچ گاه ولی نعمتانِ جهان هستی را از یاد نبریم؛ چرا کهتمام خیر در عالَم هستی به یُمن وجودِ آنها بوده است؛ چنانچه در زیارتِ جامعهکبیره می خوانیم:

«اِنْ ذُکِرَ الْخَیْرُ کُنْتُمْ اَوَّلَهُ وَ اَصْلَهُ وَ فَرْعَهُ وَ مَعْدِنَهُ وَ مَأْویهُ وَ مُنْتَهاهُ؛ هرجا که نامی از خیر ونیکویی باشد، شما اولِ خیر و ریشه آن و فرعِ آن و معدن آن و مبدأ و منتهای آن می باشید».

ادامه »

دانلود مناجات شعبانیه + صوت و متن

19ام اردیبهشت, 1395

 

 «اَللّهُمَّ صَلِّ عَلى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَاسْمَعْ دُعائى اِذا دَعَوْتُکَ وَاْسمَعْ نِدائى اِذا نادَیْتُکَ»

در دعاهای اسلامی، دریایی از حقایق ناب عرفانی موج می زند.

یکی از نغزترین، معروف‏ترین و زیباترین ادعیه،

«مناجات شعبانیه‏»

است که به روایت «ابن‏ خالویه‏»، این مناجات را حضرت امیر علی علیه السلام و امامان دیگر در «ماه شعبان‏» می‏خواندند.

در «مفاتیح ‏الجنان‏» نیز در اعمال مشترکه ماه شعبان، به عنوان «عمل هشتم‏» آمده است.

دانلود پی دی اف(pdf) مناجات شعبانیه

دانلود مناجات شعبانیه با نوای حجت الاسلام و المسلمین پناهیان(تصویری)

دانلود مناجات شعبانیه با صدای مهدی سماواتی(15:42)

دریافت مناجات شعبانیه با صدای حاج سید مهدی میرداماد(صوتی)

مناجات شعبانیه با صدای علی قربانی(صوتی)

مناجات شعبانیه با صدای میثم مطیعی(صوتی)

مناجات شعبانیه با صدای حسین اکرف(صوتی)

مناجات شعبانیه با صدای حسین اکرف(تصویری)

مناجات شعبانیه – عبدالحي آل قمبر(صوتی)

مناجات شعبانیه – عبدالحي آل قمبر(تصویری)

 

متن مناجات شعبانیه + ترجمه

اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ اسْمَعْ دُعَائِی إِذَا دَعَوْتُکَ وَ اسْمَعْ نِدَائِی إِذَا نَادَیْتُکَ وَ أَقْبِلْ عَلَیَّ إِذَا نَاجَیْتُکَ فَقَدْ هَرَبْتُ إِلَیْکَ وَ وَقَفْتُ بَیْنَ یَدَیْکَ مُسْتَکِینا لَکَ مُتَضَرِّعا إِلَیْکَ رَاجِیا لِمَا لَدَیْکَ ثَوَابِی وَ تَعْلَمُ مَا فِی نَفْسِی وَ تَخْبُرُ حَاجَتِی وَ تَعْرِفُ ضَمِیرِی وَ لا یَخْفَى عَلَیْکَ أَمْرُ مُنْقَلَبِی وَ مَثْوَایَ وَ مَا أُرِیدُ أَنْ أُبْدِئَ بِهِ مِنْ مَنْطِقِی وَ أَتَفَوَّهَ بِهِ مِنْ طَلِبَتِی وَ أَرْجُوهُ لِعَاقِبَتِی وَ قَدْ جَرَتْ مَقَادِیرُکَ عَلَیَّ یَا سَیِّدِی فِیمَا یَکُونُ مِنِّی إِلَى آخِرِ عُمْرِی مِنْ سَرِیرَتِی وَ عَلانِیَتِی وَ بِیَدِکَ لا بِیَدِ غَیْرِکَ زِیَادَتِی وَ نَقْصِی وَ نَفْعِی وَ ضَرِّی إِلَهِی إِنْ حَرَمْتَنِی فَمَنْ ذَا الَّذِی یَرْزُقُنِی وَ إِنْ خَذَلْتَنِی فَمَنْ ذَا الَّذِی یَنْصُرُنِی.

ادامه »

دستخط رهبر انقلاب: فرازی از مناجات شعبانیه

18ام اردیبهشت, 1395

 

سه نقطه کلیدی در یک فقره کوتاه مناجات شریف شعبانیه:

إِلَهی هَب لی قَلباً یُدنیهِ مِنکَ شَوقُهُ و لِساناً یُرفَعُ إِلَیکَ صِدقُهُ و نَظَراً یُقَرِّبُهُ مِنکَ حَقُّهُ

[خدای من] به من عطـا کن دلی که شـوق، او را به تـو نزدیک کند.

آلودگی ما به مادیات وگناه این شـوق را در دل می‌میراند،

اُنس ما با قـرآن، دعـا، نوافـل و درست به‌جا آوردن فرائـض این شـوق را در دل برمی‌انگیزد.

زبانِ صادق، سخن باصداقت حرفی که در آن شائبه‌ای از مادّیت و خودخواهی و هواپرستی نباشد، این سخنی است که به سمت خدا بالا می‌رود. ن

گاهِ حقیقت‌آمیز؛ نگاهِ حقانی به مسائل، نه نگاهِ جانبدارانه، هوسگرانه و کاسبکارانه. مسائل را با نگاه طرفداری از حق، دنباله‌ی حق بودن، با این نظر نگاه کنیم.

آن‌وقت این نگاه به خدا نزدیک میشود.رهبر انقلاب۱۳۹۴/۰۳/۰۶

برای دریافت فایل ، با توجه به سرعت اینترنت خود ، یکی از سه لینک روبرو را کلیک نمایید:

 
 

 

[دریافت تمام تصاویر (Zip)]

ادامه »

نیایش با طعم سیب های بهشتی

27ام شهریور, 1394آیت الله حسن زاده آملی

الهی، عقل گوید: «الحذر الحذر!» عشق گوید: «العجل، العجل؛ آن گوید دور باش و این گوید زودباش!

الهی، ضعیف ظلوم و جهول کجا، و واحد قهّار کجا؟!

الهی، آن که از خوردن و خوابیدن شرم دارد، از دیگر امور چه گوید؟!

الهی، اگر چه درویشم، ولی داراتر از من کیست که تو داراییِ منی.

الهی، در ذات خود متحیّرم تا چه رسد در ذات تو.

الهی، نعمت سکوتم را به برکت «و اللّهُ یضاعِفُ لِمَنْ یَشاء» اَضعافِ مضاعفه گردان!

الهی، به لطفت دنیا را از من گرفته ای، به کرمت آخرت را هم از من بگیر!

الهی، روزم را چون شبم روحانی گردان، و شبم را چون روز نورانی!

الهی، حسنم کردی، اَحسنم گردان!

الهی، دندان دادی، نان دادی؛ جان دادی، جانان بده!

الهی، همه از گناه توبه می کنند، و حسن را از خودش توبه ده!

الهی، گویند که بُعد، سوز و گداز آوَرَد؛ حسن را به قرب سوز و گداز دِه!

الهی، خودت گفته ای «و لا تَیأسُوا من روحِ اللّه» نا امید چون باشم؟!

الهی، انگشتری سلیمانی ام دادی، انگشت سلیمانی ام ده!

الهی، سرمایه کسبم دادی، توفیق کسبم ده!

الهی، اگر ستّار العیوب نبودی، ما از رسوایی چه می کردیم؟

الهی، من «اللّه اللّه» گویم، اگر چه «لا اله الا اللّه» گویم.

الهی، مستِ تو را حدّ نیست، ولی دیوانه ات سنگ بسیار خورد. حسن مست و دیوانه توست.

الهی، ذوق مناجات کجا و شوقِ کرامات کجا؟!

الهی، علمم موجب ازدیاد حیرتم شده است؛ ای علم محض و نور مطلق؛ بر حیرتم بیفزا!

الهی، اثر و صنع توأم، چگونه به خود نبالم؟!

الهی، دو وجود ندارد و یکی را قرب و بُعد نَبُوَد.

الهی، هر چه بیشتر دانستم نادان تر شدم، بر نادانی ام بیفزا!

الهی، دل داده معنا را از لفظ چه خبر و شیفته مسمّا را از اسم چه اثر؟!

الهی، کلمات و کلامت که این قدر شیرین و دلنشین اند، خودت چونی؟

الهی، اگر از من پرسند کیستی، چه گویم؟

الهی، هر چه بیشتر فکر می کنم دورتر می شوم.

الهی، محبّت والد به ولد بیش از محبّت ولد به والد است که آن اثر است نه این؛ با این که اعداد است و علیّت و معلولیت نیست، پس محبت تو به ما که علّت مطلق مایی تا چه اندازه است؛ یُحِبُّکُم کجا و یُحِبُّونَهُم کجا؟!

الهی، داغ دل را نه زبان تواند تقریر کند و نه قلم یارد به تحریر رساند؛ الحمدللّه که دلدار به ناگفته و نانوشته آگاه است.

پی نوشت ها:

1. سوره بقره (2) آیه 261.

2. سوره یوسف (12) آیه 87.

مناجات خائفین (خمس عشر)+ دانلود صوت با نوای حاج میثم مطیعی

21ام شهریور, 1394

إِلَهِی أَ تَرَاكَ بَعْدَ الْإِیمَانِ بِكَ تُعَذِّبُنِی‏

بارالها چگونه باور كنم كه بعد از ایمان به تو باز مرا عذاب مى ‏كنى


دانلود فایل صوتی  مناجات خائفین با نوای حاج میثم مطیعی

حجم : 38.85 MB

دانلود متن  مناجات خائفین 

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

به نام خداى بخشنده مهربان

إِلَهِی أَ تَرَاكَ بَعْدَ الْإِیمَانِ بِكَ تُعَذِّبُنِی‏

اى خدا آیا باور كنم كه بعد از ایمان به تو باز مرا عذاب مى ‏كنى

أَمْ بَعْدَ حُبِّی إِیَّاكَ تُبَعِّدُنِی أَمْ مَعَ رَجَائِی لِرَحْمَتِكَ وَ صَفْحِكَ تَحْرِمُنِی‏

یا بعد از دوستى تو باز مرا از خود دور مى ‏گردانى یا با آنكه به لطف و رحمتت چشم امید دارم باز محرومم سازى

أَمْ مَعَ اسْتِجْارَتِی بِعَفْوِكَ تُسْلِمُنِی حَاشَا لِوَجْهِكَ الْكَرِیمِ أَنْ تُخَیِّبَنِی‏

یا با آنكه به عفوت پناه آوردم باز مرا تسلیم عقاب خواهى كرد حاشا از ذات بزرگوار كریمت كه نا امیدم گردانى

لَیْتَ شِعْرِی أَ لِلشَّقَاءِ وَلَدَتْنِی أُمِّی أَمْ لِلْعَنَاءِ رَبَّتْنِی فَلَیْتَهْا لَمْ تَلِدْنِی وَ لَمْ تُرَبِّنِی‏

اى كاش مى ‏دانستم كه مرا براى بدبختى مادرم زائیده یا براى رنج پرورش داده كاش نمى ‏زائید و نمى ‏پرورید

وَ لَیْتَنِی عَلِمْتُ أَ مِنْ أَهْلِ السَّعَادَةِ جَعَلْتَنِی وَ بِقُرْبِكَ وَ جِوَارِكَ خَصَصْتَنِی فَتَقَرَّ بِذَلِكَ عَیْنِی وَ تَطْمَئِنَّ لَهُ نَفْسِی‏

و اى كاش مى ‏دانستم كه مرا از اهل سعادت مقرر داشته‏اى و براى مقام قرب و جوارت مخصوص گردانیده‏اى تا دلم شاد و دیده‏ام روشن و قلبم آرام مى ‏گردید

ادامه »

مناجات ماه مبارک رمضان با نوای مداحان مختلف + دانلود

25ام خرداد, 1394


حاج حسن خلج ، خدایا از عقابت ترس دارم (مناجات)

 حاج حسن خلج ، با آنکه حد جرمم بالاتر از عذاب است (مناجات)

حاج حسن خلج ، لبالبم زخطا ، از گناه لبریزم (مناجات)

 حاج حسن خلج ، عبد گناهکار من چرا زمن جدا شدی (مناجات)

حاج منصور ارضی، مژده ای منتظران ماه خدا آمده است (مناجات)

حاج منصور ارضی، من و ماهی که سر تا سر خدایی است (مناجات)

حاج منصور ارضی،  از ما عجیب نیست دعایی نمی رسد (مناجات)

محمد رضا طاهری، وقتی که دل شکسته مناجات می کنم (مناجات) 

حاج سعید حدادیان من کیم عبدی جسور و خیره سر( مناجات)

مرحوم میثم کامیابی مناجات امیرالمومنین (مناجات)

حاج علیرضا پناهیان مناجات خوانی 

حاج محمد نبوی شب سوم ماه رمضان مناجات خوانی 

حاج میثم مطیعی مناجات خوانی 

سید مهدی میرداماد مناجات خوانی 

مناجات خوانی رمضان پور مناجات خوانی 

حاج صادق آهنگران مناجات خوانی 

حاج سید مجید بنی فاطمه مناجات خوانی 

حاج روح الله بهمنی مناجات خوانی

حاج عبدالرضا هلالی مناجات خوانی 

حاج مهدی سلحشور مناجات خوانی 

حاج مهدی سماواتی مناجات خوانی 

مناجات خوانی حرم امام رضا(علیه السلام)

 

ادامه »

میان من وخدا «إِلَيْكَ أَشْكُو»

23ام خرداد, 1394

 

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ
به نام خدا كه رحمتش بسيار و مهربانى ‏اش هميشگى است

إِلَهِي إِلَيْكَ أَشْكُو نَفْسا بِالسُّوءِ أَمَّارَةً

خدايا از نفسى كه فراوان به بدى فرمان ميدهد به تو شكايت می ‏كنم

وَ إِلَى الْخَطِيئَةِ مُبَادِرَةً وَ بِمَعَاصِيكَ مُولَعَةً وَ لِسَخَطِكَ مُتَعَرِّضَةً

،همان نفسى كه شتابنده به سوى خطا،و آزمند به انجام گناهان،و در معرض خشم توست

تَسْلُكُ بِي مَسَالِكَ الْمَهَالِكِ وَ تَجْعَلُنِي عِنْدَكَ أَهْوَنَ هَالِكٍ

،نفسى كه مرا به راه هلاكت مى‏ كشاند،و هستى‏ ام را نزد تو از پست ‏ترين تباه‏ شدگان قرار مى‏ دهد،

ادامه »

بهترین عمل و ذکر در ماه شعبان چیست؟

30ام اردیبهشت, 1394

شعبان ماه بسيار شريفى است و منسوب به حضرت سيد انبياء صلى الله عليه و آله می‌باشد، آن حضرت اين ماه را روزه می گرفتند و به ماه رمضان‏ وصل مى ‏كردند.

اعمال روز اول
روزه اش فضیلت بسیار دارد و از حضرت صادق علیه السلام روایت است که هر که روزه بگیرد روز اوّل شعبان را واجب شود براى او بهشت البته و سید بن طاوس ثواب بسیارى نقل کرده از حضرت رسول صَلَّى اللَّهِ عَلِیهِ وَ اله براى کسى که سه روز اوّل این ماه را روزه دارد و در شبهاى آنها دو رکعت نماز کند در هر رکعت حمد یک مرتبه و توحید یازده مرتبه

اعمال مشترك ماه شعبان

هر روز هفتاد مرتبه بگویيد: أَسْتَغْفِرُ اللَّهَ وَ أَسْأَلُهُ التَّوْبَةَ

هر روز هفتاد مرتبه بگویيد: أَسْتَغْفِرُ اللَّهَ الَّذِي لا إِلهَ إِلَّا هُوَ الرَّحْمنُ الرَّحِيمُ الْحَيُّ الْقَيُّومُ وَ أَتُوبُ إِلَيْهِ‏

بهترین ذکر در ماه شعبان

درروايات آمده است كه بهترين دعاها و ذكرها در اين ماه استغفار است و هر كه در هر روز از اين ماه هفتاد مرتبه استغفار كند مثل آن است كه هفتاد هزار مرتبه در ماههاى ديگر استغفار کرده است.

صدقه دادن

صدقه دادن در این ماه مورد تاکید منابع دینی است هرکه در این ماه صدقه دهد اگرچه به نصف دانه خرمايى باشد حق تعالى بدن او را بر آتش جهنم حرام گرداند. از حضرت صادق عليه السلام منقول است كه: از آن جناب از فضيلت روزه رجب سوال کردند .حضرت فرمود :چرا از روزه شعبان غافليد؟ راوى عرض كرد: يا ابن رسول الله كسى كه يك روز از شعبان را روزه بدارد چه ثوابی دارد؟ حضرت فرمود: به خدا قسم بهشت ثواب او است .عرض كرد يا ابن رسول الله بهترين اعمال در اين ماه چيست؟حضرت فرمود: تصدق و استغفار، هر كه تصدق كند در ماه شعبان حق تعالى آن صدقه را تربيت كند همچنان كه يكى از شما بچه شترش را تربيت مى‏كند تا آنكه در روز قيامت به صاحبش می رسد در حالتى كه به قدر كوه احد شده باشد.


در تمام اين ماه هزار بار بگويید:

لا إِلهَ إِلَّا اللَّهُ* وَ لَا نَعْبُدُ إِلَّا إِيَّاهُ مُخْلِصِينَ لَهُ الدِّينَ وَ لَوْ كَرِهَ الْمُشْرِكُونَ‏

كه ثواب بسيار دارد و عبادت هزار سال در نامه عملش بنويسند.

ادامه »

ناله های فراق 2 - مناجات با امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف (مهد ی سماواتی)

18ام آبان, 1393


دعای فرج

مناجات با امام زمان

بیا که از قدمت سبزی بهار می آید

نمیگیرم دل از دامت ببندی یا که بگشایی

به خوبا سر میزنی مگر بدا دل ندارن

ای جان جهان، جهان جان ادرکنی - سبک 1

ای جان جهان، جهان جان ادرکنی - سبک 2

ای جان جهان، جهان جان ادرکنی - سبک 3

ای جان جهان، جهان جان ادرکنی - سبک 4

ای جان جهان، جهان جان ادرکنی - سبک 5

ای جان جهان، جهان جان ادرکنی - سبک 6

ای جان جهان، جهان جان ادرکنی - سبک 7

حیف از تو که گل باشی و من خار تو باشم

دست ببر بر آسمان تا مگر از دعای تو

بر دیده ما ضیا بده مهدی جان - سبک 1

بر دیده ما ضیا بده مهدی جان - سبک 2

بر دیده ما ضیا بده مهدی جان - سبک 3

بر دیده ما ضیا بده مهدی جان - سبک 4

بر دیده ما ضیا بده مهدی جان - سبک 5

بر دیده ما ضیا بده مهدی جان - سبک 6

بر دیده ما ضیا بده مهدی جان - سبک 7

چشم یعقوب به دیدار تو حیران ماند

نه صبر به دل مانده نه در سینه قرارم - سبک 1

نه صبر به دل مانده نه در سینه قرارم - سبک 2

نشسته ام سر ره تا که یار باز آید - سبک1

نشسته ام سر ره تا که یار باز آید - سبک 2

نشسته ام سر ره تا که یار باز آید - سبک 3

مه مبارک در ابر آرمیده بیا - سبک 1

مه مبارک در ابر آرمیده بیا - سبک 2

بیا که از قدمت سبزی بهار بیاید - سبک 1

بیا که از قدمت سبزی بهار بیاید - سبک 2

من خارم و به سایه ی گل جا گرفتم

جمال روشنت خورشید ایمان است

الا ظهور تو عید تمام منتظران

ای وجودت بر تن بی جان عالم جان بیا

تا بیفتاد به دامت دل چون بسمل من - سبک 1

تا بیفتاد به دامت دل چون بسمل من - سبک 2

شب حرمان دل ما به سحر نزدیک است

هر شب به دل غم زده سودای تو دارم

دل در بهر نور باشد

من دل به دو چشم یار دارم - سبک 1

من دل به دو چشم یار دارم - سبک 2

من دل به دو چشم یار دارم - سبک 3

سال هاست دوخته ام تا شررم گردانی

دل مرده ام ز خاک درت زنده می شوم

اگر به دیده ظاهر تو را نمیبینم - سبک 1

اگر به دیده ظاهر تو را نمیبینم - سبک 2

چو ذره به مهر تو زیستم

دولت این است که یک لحظه گدای تو شوم

باز هم ای صبح جمعه آمدی مولا نیامد

گر راه ندارم به حریمت نظری کن

دوست دارم موسم شادی و غم..

تا دوستدار مصحف و در دین احمدی

چهره بنمای که رخسار تو دیدن دارد

برای دانلود کردن مرثیه ها، روی آیکون کلیک راست نموده و  گزینه …Save Target As را انتخاب نمایید.

منبع:سایت آوینی

ناله های فراق 1 - مناجات با امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف (محمود کریمی)

17ام آبان, 1393


سلام آقا، فدای تو، غصه من غم‌های تو، درد و بلات برای من، درد سرهام برای تو

مناجات با امام زمان (عج) (محمود کریمی)

دانلود با لینک مستقیم:

کیفیت عالی.

download_icon1

کیفیت خوب.
download_icon1

شعر:

سلام آقا، فدای تو
غصه من غم‌های تو
درد و بلات برای من
درد سرهام برای تو

سلام آقا فدای تو
باز دلمو آتیش زدی
گفتی یک روز جمعه میای
این جمعه هم نیومدی

آقام آقام، آقام آقام

شما کجا و من کجا
تو خوب خوب من بد بد
آخه چقدر مهربونی
راه دادی و بده اومد

من اومدم با اشک و آه
خسته‌ام و مونده تو راه
می‌خوام که رو سفید بشم
شبیه اون غلام سیاه

زنده باشم برای تو
بنده زر خرید بشم
کشته بشم به پای تو
کاشکی بشه شهید بشم

صفحات: 1· 2

مناجات طلبگی... (دلنوشته)

1ام مهر, 1392

اي مناداي ما اين همه نون تأكيد به ما دادي و ما خورديم ولي باز از باب تنازع بر سر ماديات قرار گرفتيم.

مجرد از الف خواب نشديم و معمول عوامل دنيايي گشتيم خدايا ما را به خود مشغول و از ديگران منصرف گردان و ما را از كوفيان قرار مده.

خدايا هر چند ضمير شأن ما نيست كه با اين صداي نكره با توسخن بگوييم خدايا ما را با اين حال به بالاترين مقام اولياي خود منسوب بگردان.

خدايا ما اهل حرفيم! ما را اهل فعل قرار بده و از زاويه‌‌ي انيت معزل بگردان.

ما را از صفات مشبهه‌ي شيطان حفظ كن و صيغه‌ي مبالغه‌ي آشتي را بين ما وخودت جاري فرما و ظروف ما را از عوامل معنوي پر بفرما.

خدايا عزم ما را جزم كن تا اعمال ما مشتق از افعالي باشند كه رضايت تو را در تقدير دارند.

خدايا بين جمله شرط و جزاي تو گنه كار افتادي و از اعراب نظرت افتاديم به حق موصولات؛ بين ما و خودت لفظاً و محلاً تاثير فرما و اعمال را عطف به ما غفرت بگردان.

طلبه سکینه بهارخانه

نجوای آشنا

31ام تیر, 1392

بار خدايا

اي آنکه گناهکاران از مهرباني او ياري مي جويند!

و اي آنکه درماندگان به ياد احسان و خوبي و نيکوکاري او فرياد و زاري مي کنند!

اي آنکه خطاکاران به خاطر ترس از او با صداي بلند گريه مي کنند!

اي مايه ي آرامش هر بي کس و دل گرفته و غمزده و از همه بريده و از وطن دورافتاده!

اي سبب دل گشايي هر اندوهگين دل شکسته!

اي پناه هر خوار شمرده شده بي کس و تنها!

اي مددکار و بازوي هر نيازمند رانده شده!

توئي آن کسي که دانش و مهربانيش همه چيز را فراگرفته است،

توئي آن کسي که گذشت و آمرزشش از عذاب و کيفرش برتر و فزونتر است.

توئي آن که مهرباني او پيشاپيش غضبش در حرکت است.

توئي آن که بخشش او از محروم کردن و راندنش بيشتر است.

توئي آن که همه آفريده شدگان در فراخي نعمت او در آسايش و خوشي به سر مي برند.

و من،

اي خداي من!

آن بنده تو هستم که او را به دعا کردن امر فرمودي.

خدايا به فرمان تو هستم و در اجراي امرت آماده ام!

اي خدا!

اين منم که در پيش تو به زمين افتاده ام.

منم آن کسي که بار لغزشها و خطاها بر پشت او سنگيني مي کند.

منم آن کسي که گناهان، عمر و دوران زندگيش را سپري کرده و به پايان برده است.

منم آن کسي که با جهل و نادانيش تو را نافرماني کرده!

اي خداي من!

آيا تو به هر کسي که تو را بخواند رحم کننده هستي تا دعاي بيشتر کنم؟

يا تو هر کسي را که پيش تو گريه کند آمرزنده هستي تا گريه زيادي را سر دهم؟

آيا تو کسي را كه از فقر و نداري و بي نوايي اش به تو شکايت کند بي نياز کننده هستي؟

خداي من!

کسي را که جز تو بخشش کننده اي پيدا نمي کند نا اميدش نکن!

و کسي را که به غير از تو بي نياز نمي شود خوارش مگردان.

خداي من!

بر محمد و آل محمد درود فرست و از من روي برنگردان در حالي که من به

تو روي آورده ام.

و نااميدم نکن در حاليکه به سوي تو آمده ام.

و مرا بدون روا کردن حاجت و دادن خواسته ام بر مگردان در حالي که در

پيشگاهت ايستاده ام.

اي مهربان ترين مهربانان

بر من رحم کن.

چرا که تويي آن که خودت را با گذشت و آمرزش نام بردي؛

پس از من درگذر،

چرا که تو بر هر چيز توانايي.


منبع : برگرفته از دعاي 16 صحيفه سجاديه

مناجات نبوی

8ام بهمن, 1391

گزند کردار


اللهم انی اعوذبک من شر ما عملت و من شر ما لم أعمل


بارالها ! از گزند کارهایی که کرده ام

و گزند کارهایی که نکرده ام به پناه تو می روم خداوندا !

سیوطی ، 217

 

الهی

26ام آبان, 1391

الهي! راز دل نهفتن دشوار است و گفتن دشوارتر.

الهي! چگونه خاموش باشيم که دل در جوش و خروش است و چگونه سخن گويم که خرد مدهوش و بي هوش است.

الهي! چون تو حاضري چه جويم و چون تو ناظري چه گويم.

الهي! آن خواهم که هيچ نخواهم.

الهي! چون در تو مي نگرم از آنچه که خوانده ام شرم دارم.

الهي! در ذات خودم متحيرم تا چه رسد در ذات تو.

الهي! هرچه بيشتر دانستم نادان تر شدم، بر نادانيم بيفزا.

الهي! کلمات و کلامت که اينقدر شيرين و دلنشين اند، خودت چوني؟

الهي! شکرت که دولت صبرم دادي تا به ملکت فقرم رساندي.

الهي! از شياطين جن بريدن دشوار نيست، با شياطين انس چه بايد کرد؟

الهي! به سوي تو آمدم. به حق خودت مرا به من برمگردان.

نجوای آشنا

3ام آبان, 1391

اللهم إنا نعوذ بک من نزغات الشيطان الرجيم

بار خدايا، به تو پناه مى بريم از فتنه انگيزيهاى شيطان رانده شده،

     و از حيله و مکرهاى گوناگونش، و از تکيه کردن به آرزوها و وعده‏ ها و فريب او و درافتادن به دام هايش، و از طمع بستن او به گمراه کردن ما از راه بندگيت، و خوار ساختن ما به عصيان و نافرمانيت، يا خوب دانستن چيزى که آن را در نظرمان نيکو جلوه داده، يا گران دانستن چيزى که نزد ما زشت نشان داده.

     بار خدايا به قدرت عبادتت او را از ميدان زندگى ما بران، و به سبب کوششمان در راه محبتت دماغش را به خاک بمال، و بين ما و او پرده ‏اى افکن که آن را ندرد، و حجابى ضخيم که آن را نشکافد.

     بار خدايا برمحمد و آلش درود فرست، و شيطان را با سرگرم شدن به برخى دشمنانت از ما منصرف کن، و ما را به حسن رعايت خود از او حفظ فرما، و از حيله‏ اش کفايت کن، و چنان کن که از ما بگريزد، و نشان پائى از او براى ما نماند.

     بار خدايا بر محمد و آلش درود فرست، و ما را از هدايتى که در دوام و پابرجايى مانند گمراهى او باشد بهره مند ساز، و در برابر تباهى او به ما توشه تقوا کرامت فرما، و خلاف راه هلاکت بار او ما را به راه تقوا رهنمون شو.

     الهى در قلب ما براى او راهى قرار مده، و براى وى در شئون زندگى ما منزلى فراهم نياور.

    بار خدايا ما را به هر باطل که در نظرمان بيارايد آگاه کن، و چون آگاهمان کردى ما را از آن حفظ کن، و به راه و روش جنگ با او بينايى ده، و ما را ملهم ساز که براى نبرد با او چه بايد آماده کرد، و از خواب غفلتى که سبب گرايش به اوست بيدار کن، و به توفيق خود ما را در مسير مبارزه با او يارى ده. بار خدايا، قلوبمان را از انکار کارهاى شيطان سرشار ساز، و براى درهم شکستن حيله‏هايش ما را چاره بياموز.

بار خدايا بر محمد و آلش درود فرست، و سلطه شيطان را از ما بگردان، و اميدش را از ما قطع کن، و وى را از حرص ورزيدن به گمراهى ما دفع فرما.

     بار خدايا، بر محمد و آلش درود فرست، و پدران و مادران و فرزندان و اهل ما و خويشان و نزديکان و همسايگان ما را از زن و مرد مؤمن، از شرّ او در جايگاهى محکم، و دژى حفظ کننده، و پناهگاهى امن قرار ده، و آنان را براى دفع ضرر او زره‏هاى نگهدارنده بپوشان، و آنان را اسلحه بُرّا بر ضدّ او عطا کن.

     بار خدايا، و مشمول اين دعا فرما هر کس را که به پروردگاريت گواهى داده، و به توحيدت اخلاص ورزيده، و از باب حقيقت بندگى با شيطان دشمنى نموده، و براى دريافت علوم ربّانى از سوى تو بر عليه او يارى جسته است.

     خداوندا آنچه گره زده بگشاى، و هر راه که باز کرده ببند، و هر تدبيرى که انديشيده درهم شکن، و از هر کار که قصد مى کند بازش دار، و هرچه را محکم نموده سست کن.

     بار خدايا، سپاهش را بشکن، و مکرش را باطل ساز، و پناهگاهش را ويران کن، و بينيش را به خاک بمال.

     الهى ما را در سلک دشمنانش قرار ده، و از شمار دوستانش برکنار کن، تا چون ما را بفريبد او را پيروى نکنيم، و چون ما را بخواند از اجابتش سرباز زنيم، و هرکه را که پيرو فرمان ماست به دشمنى با او فرمان دهيم، و هرکه را که پيرو نهى ماست از اطاعت او بازداريم.

     بار خدايا بر محمد آخرين پيامبر، و آقاى فرستادگانت، و بر اهل بيت پاک و پاکيزه او درود فرست، و ما و اهل ما و برادران ما و همه اهل ايمان از زن و مرد را از چيزى که از آن پناه مى بريم پناه ده، و از آنچه که از بيم آن از تو ايمنى خواستيم ايمنى بخش، و دعاى ما را بشنو، و آنچه را از ذکرش غفلت کرديم به ما عطا کن، و آنچه را فراموش نموديم براى ما محفوظ دار، و ما را بدين سبب به درجات شايستگان، و مقام گرويدگان انتقال ده، اى پروردگار جهانيان دعاى ما را اجابت فرما.

صفحات: 1· 2

نجوای آشنا

1ام آبان, 1391

الهي! راز دل نهفتن دشوار است و گفتن دشوارتر.

الهي! چگونه خاموش باشيم که دل در جوش و خروش است و چگونه سخن گويم که خرد مدهوش و بي هوش است.

الهي! چون تو حاضري چه جويم و چون تو ناظري چه گويم.

الهي! آن خواهم که هيچ نخواهم.

الهي! چون در تو مي نگرم از آنچه که خوانده ام شرم دارم.

الهي! در ذات خودم متحيرم تا چه رسد در ذات تو.

الهي! هرچه بيشتر دانستم نادان تر شدم، بر نادانيم بيفزا.

الهي! کلمات و کلامت که اينقدر شيرين و دلنشين اند، خودت چوني؟

الهي! شکرت که دولت صبرم دادي تا به ملکت فقرم رساندي.

الهي! از شياطين جن بريدن دشوار نيست، با شياطين انس چه بايد کرد؟

الهي! به سوي تو آمدم. به حق خودت مرا به من برمگردان.

دانلود مناجات امیرالمومنین به همراه متن و صوت

27ام مهر, 1391

 

 

 

 

 

 مناجات حضرت امیر المومنین با صدای حاج محمود کریمی

  1. مناجات حضرت علی علیه السلام [حاج محمود کریمی] [15:00] [تصویر: save.png]
  2. مناجات حضرت علی علیه السلام [حاج محمود کریمی] [15:00] [تصویر: save.png]
  3. مناجات حضرت علی علیه السلام [حاج محمود کریمی] [10:49] [تصویر: save.png]

متن مناجات در ادامه مطلب

ادامه »

دانلود مناجات منظومه امیرالمومنین به همراه متن و صوت

22ام مهر, 1391

مناجات منظومه حضرت اميرالمؤمنين علىّ بن ابيطالب‏ عليه الصَّلوة وَالسَّلامُ منقول از صحيفه علويه:‏

مناجات منظومه امیر المومنین در مسجد کوفه با صدای حاج مهدی سماواتی

مناجات منظومه امیر المومنین در مسجد کوفه
دریافت نسخه pdf

 

به نام خداى بخشاينده مهربان‏

لَكَ الْحَمْدُ يا ذَاالْجُودِ وَالْمَجْدِوَالْعُلى‏ تَبارَكْتَ تُعْطى‏ مَنْ تَشاءُ وَتَمْنَعُ‏
ستايش تورا است اى صاحب جود و بزرگى و بلندى‏ بزرگى‏تو را است كه بهر كه خواهى بدهى و يا بازگيرى‏

اِلهى‏ وَخَلاَّقى‏ وَحِرْزى‏ وَمَوْئِلى‏ اِلَيْكَ لَدَى الْإِعْسارِ وَالْيُسْرِ اَفْزَعُ‏

اى معبود و آفريدگار و پناه و نگهدار من بدرگاه‏ تو در سختى و آسانى پناه برم‏

اِلهى‏ لَئِنْ جَلَّتْ وَجَمَّتْ خَطيئَتى‏ فَعَفْوُكَ عَنْ ذَ نْبى‏ اَجَلُّ وَاَوْسَعُ‏

خدايا اگر خطايم بزرگ و زياد است‏ ولى گذشت تو از گناه من بزرگتر و وسيع تر است

ادامه »


 
ایده های درآمد زا