موضوع: "مهدویت"

وضعیت محرومان پس از ظهور امام زمان(عج)

نوشته شده توسطرحیمی 20ام مهر, 1397

 


بنابر تصریح روایات نبوی و نیز احادیث ائمه علیهم السلام ظهور و قیام مهدوی زمینه ساز نجات محرومان از ظلم و محرومیت ها است؛ یش از ظهور، شرایط به گونه ای می شود که همه انسان های جهان آرزوی فرج را دارند.

شکی نیست که قیام حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه موجب برقراری عدالت و ریشه کن شدن همه محرومیت ها از جامعه بشری می شود.

چنان که پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله می فرماید:

«مهدی عجل الله تعالی فرجه از امت من ظهور می کند؛ خداوند او را به عنوان فریادرس انسان ها می فرستد. آن زمان مردم در نعمت به سر خواهند برد.»1

رسول خدا صلی الله علیه و آله فریادرسی را محدود به طایفه یا ملیت خاصی نکرده است؛ بلکه با تعبیر کلمه ناس (مردم)، آن حضرت(عج) را رهایی بخش همه انسان ها می داند. از این رو، پیش از ظهورش، شرایط به گونه ای می شود که همه انسان های جهان آرزوی ظهورش را دارند.

جابر می گوید: امام باقر علیه السلام فرمودند:

«حضرت مهدی(عج) در مکه ظهور می کند … خداوند سرزمین حجاز را (به دست او) می گشاید و حضرت(عج) زندانیان بنی هاشم را از زندان آزاد می سازد.»2

ابو ارطات می گوید: حضرت مهدی(عج) (از مکه) عازم مدینه می شود و زندانیان بنی هاشم را رهایی می بخشد. آنگاه به کوفه می رود و زندانیان بنی هاشم را آزاد می سازد.3

شعرانی نیز می گوید: هنگامی که حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه به مغرب زمین می رسد، مردم اندلس به سوی او رفته، می گویند: ای ولی الله (و حجت خدا)! جزیره اندلس را یاری کن که خود و مردمش هلاک شده اند.4

پی نوشت ها:

1-عقدالدرر، ص167؛

2-فتن، ص95؛

3-ملاحم، ص64؛

4-احقاق الحق، ج13، ص260.

*برگرفته از نشانه هایی از دولت موعود؛ نجم الدین طبسی

وارث

استقامت بر دین ورزی در عصر غیبت

نوشته شده توسطرحیمی 10ام مهر, 1397

 

قال الامام علی علیه السلام:

ألا فَمَن ثَبَتَ مِنهُم عَلَی دینِهِ وَ لَم یَقسُ قَلبُهُ لِطولِ أمَدِ غَیبَةِ إمامِهِ فَهو مَعی فی دَرَجَتی یَومَ القیامَة.


حضرت امیرالمؤمنین علی علیه السلام فرمودند:

بدانید آنان که در زمان غیبت حجت خدا

در دین خود ثابت مانده

و به خاطر طول مدت غیبت منکرش نشوند،

روز قیامت با من هم درجه خواهند بود.

 

مجلسی، بحارالانوار، ج51، ص109

دجال کیست؟

نوشته شده توسطرحیمی 10ام مهر, 1397

 

دجال کیست؟

آیا دجال انسان است یا یک حزب؟

 

دجال از ریشه دجل (دغل) به معنای دروغگو است و بر اساس آنچه از ظاهر اخبار استفاده می‏شود دجال فردی است که در آخرالزمان و پیش از قیام مهدی علیه السلام خروج می‏کند و انسان غیر عادی است و با انجام کارهای شگفت ‏انگیز جمع زیای از مردم را می‏فریبد و سرانجام به دست حضرت عیسی علیه السلام در منطقه شام به هلاکت می‏رسد. و اینکه آیا دجال شخص واحد با آن ویژگیها می‏باشد یا یک تفکر و جریان الحادی است در این مورد احتمالات مختلف و متعدد وجود دارد.

برخی گفته اند دجال نام شخص معینی نیست بلکه هر کسی که با ادعای پوچ و بی اساس و حیله گری سعی در فریب مردم داشته باشد دجال است و از احادیث نیز این نکته قابل استفاده است.

پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله می‏فرماید:

لاتقوم الساعه حتی یخرج المهدی من ولدی و لا یخرج المهدی حتی یخرج ستون کذابا کلهم یقول انا نبی؛

یعنی قیامت بر پا نمی‏شود تا وقتی که مهدی علیه السلام از فرزندانم ظهور کند و مهدی علیه السلام قیام نمی‏کند تا وقتی که شصت دروغگو خروج کند[i] و در روایتی دیگر از پیامبر نقل شده است که:(پیش از خروج دجال بیش از هفتاد دجال خروج خواهد کرد)[ii]

   با توجه به روایات می‏توان گفت که دجال‏ها متعدد و متنوع هستند و دجال واقعی همان گونه که از روایت معلوم است شخص معینی می باشد و دجال‏های دیگر که افراد شیاد و حیله‏گری هستند که در پدیده‏های اجتماعی با ظاهر شدن سعی در فریب مردم دارند.

کاربر گرامی بحث آخر الزمان و فتنه ها و علائم قبل از ظهور فراتر از این است که ما در اینجا برای شما بیان کنیم. شما می توانید برای مطالعه در این باب به منابعی مانند بحارالانوار جلد 51 و 52 و 53 مراجعه نموده و یا آسانتر این که به کتابهایی مانند «مهدی منتظر» نوشته شیخ محمد جواد خراسانی و دیگر کتب مراجعه فرمایید که تعدادی از آنها عبارتند از:

1- ظهور نور، علی سعادت پرور، نشر تشیع

2- علائم ظهور امام زمان (عج )، محمد حسین همدانی، انتشارات صحفی

3- نشانه های ظهور، سادات مدنی، نشر منیر

4- از ولادت تا ظهور، کاظم قزوینی، ترجمه : فریدونی، نشر آفاق

5- از ولادت تا ظهور، کربی، انتشارات الهادی

6- مقاله بررسی نشانه های ظهور، اسماعیل اسماعیلی

 

یادآوری است که پی‌نوشت‌ها (اسناد احادیث) در انتهای هر بخش آمده است.

 دانلود کتاب مهدی منتظر در قالبPDF
                                                                                                                   

دانلود کتاب مهدی منتظر در قالب Doc قابل استفاده در نرم افزار ورد  

  منبع:baghiatollah.ir

در صورت تمایل به مطالب بیشتر می توانید به لینک های زیر مراجعه نمایید

دجال دروغگوی فریبنده

دجال در عقیده شیعه

دجال از نگاهی دیگر

امام مهدی (عج) و فتنه دجال

دجّال کیست و چیست؟

 

[i] - بحارالانوار، جلد 52، ص 209.

[ii] - کنزل العمال، جلد 14، ص 200، نقل از کتاب چشم به راه مهدی، ص 291.

چهل حدیث امام مهدى (عج) از زبان امیرالمومنین امام على علیه السلام

نوشته شده توسطرحیمی 9ام مهر, 1397

 

 قال رسول اللّه صلى الله علیه و آله :

مَنْ حَفِظ مِنْ اُمَّتى اَرْبَعینَ حَدیثا مِمّا یَحْتاجُونَ اِلَیْهِ مِنْ أَمْرِ دینِهِمْ بَعَثَهُ اللّهُ یَوْمَ الْقیامَهِ فَقیها عالِما. [۱]

پیامبر اکرم صلى الله علیه و آله فرمودند:

هر کسى از امّت من چهل حدیث در مورد مسائل دینى که مردم به آن نیاز دارند حفظ کند خداوند در روز قیامت او را فقیه و دانشمند بر انگیزد.

صرف نظر از مجموعه احتمالاتى که در معناى حفظ حدیث مطرح شده است [۲]یکى از شیوه هاى رایج در بین علماى پیشین این بوده است که از طریق تدوین مجموعه هاى چهل حدیث در زمینه موضوعات مختلف دینى که مردم بدان نیاز داشته اند به نشر معارف دین مى پرداختند.

این کار را علما و اندیشمندان اسلامى به عنوان مرزبانان فرهنگ اسلامى با هدف حفظ و تحکیم و ترویج احکام و تعالیم دینى انجام مى دادند. البته وجود روایات زیادى که در آنها به حفظ چهل حدیث سفارش شده است انگیزه اى بوده است که اغلب علما در کنار تمام کارهاى علمى و فکرى و فرهنگى خود، به تدوین مجموعه هاى چهل حدیث اهتمام بورزند تا از این طریق هم به انجام وظیفه خود یعنى ترویج فرهنگ اسلامى پرداخته باشند و هم به ثواب و فضیلتى که در این روایات وعده داده شده است نائل آیند.

متأسفانه به مرور زمان به موازات رواج پیدا کردن شیوه هاى جدید آموزشى و تبلیغات، مسأله تدوین چهل حدیث به فراموشى سپرده شد و یا حداقل از رونقى که پیش از این داشت افتاده است.

امّا به نظر مى رسد در شرایط کنونى یعنى کم شدن فرصت مطالعه افراد در نتیجه گسترش زندگى ماشینى تألیف مجموعه هاى چهل حدیث در موضوعات مورد نیاز، هنوز از کار آیى بیشترى برخوردار مى باشد.

از آنجا که در دروه غیبت توجه به مسأله امامت و آشنایى با ابعاد مختلف معارف امام زمان علیه السلام از اهمیت بسیار مهمى برخوردار است و از طرف دیگر راه شناخت درست این موضوع مراجعه به روایات پیامبر اکرم صلى الله علیه و آله و ائمه اطهارعلیه السّلام است، و به پاسداشت سال امام على علیه السلام که از طرف رهبر معظم انقلاب اسلامى با هدف تبیین هر چه بیشتر معارف و رهنمودهاى آن حضرت انجام گرفته است بر آن شدیم تا از طریق بررسى مجموعه فرمایشات حضرت امیرالمؤمنین علیه السلام بخشى از آن روایات را که ابعاد مختلف شخصیت حضرت صاحب الزمان علیه السلام و وقایع زندگى و ویژگی هاى یاران و دوران حکومت آن حضرت را مورد اشاره قرار داده است با ترتیب مناسب به صورت یک مجموعه چهل حدیث جهت استفاده علاقمندان تهیه و منتشر سازیم. امید آن که این تلاش ناچیز در حدّ خود به ترویج فرهنگ انتظار کمک نموده باشد.

ادامه »

اولین رجعت کننده پس از ظهور

نوشته شده توسطرحیمی 7ام مهر, 1397

 

از اعتقادات شیعه این است که زمین تا قیامت هـیچگاه خـالی از حـجت الهی نمی ماند و از سوئی بنا بر اسناد روایی، امـام زمـان (عج ) بعد از ظهور و قیام زندگی جاودانه نداشته و از دنیا رحلت می کنند. درنتیجه، بازگشت ائمه اطهار(علیهم السلام) به دنیا و حـکومت ایـشان تـا زمان فرا رسیدن قیامت، امری لازم و مسلم است، تا سلسله حجج الهـی قطع نشود (شیخ کلینی، 1365ش: ج1، ص 178) چرا که تداوم سلطنت و حکومت ائمه اطهار (علیهم السلام) بعد از رجعت امام زمان (عـج) بـیان کـننده هدفمند بودن امر رجعت و تحقق وعده های الهی طبق این آیـه شـریفه است:

«وَ نُریدُ أَنْ نَمُنَّ عَلَی الَّذینَ اسْتُضْعِفُوا فِی الْأَرْضِ وَ نَجْعَلَهُمْ أَئِمَّةً وَ نَجْعَلَهُمُ الْوارِثینَ». (سوره قصص/ 5)

اعـتقاد بـه امـر رجعت ائمه علیهم السلام از امور قطعی تشیع بوده و به قدری حائز اهـمیت اسـت کـه امام صادق (علیه السلام) می فرماید:

«لَیسَ مِنَّا مَن لَم یؤُمِنُ بِکرَّ تنَا؛

هر کس به رجـعت مـا ایمـان نداشته باشد، از ما نیست.» (بحارالانوار، ج 53، ص 92)

ادامه »

مایه امنیت زمین کیست؟

نوشته شده توسطرحیمی 7ام مهر, 1397

 

وَ عَنْهُ عليه السلام:

وَ إنـّى لَأمـانٌ لِأهـْلِ الْأرْضِ كَما أنَّ النُّجُومَ أمانُ لِأهْلِ السَّماءِ.


امام زمان عليه السلام فرمود:

مـن مـايـه امنـيت زميـنيان هسـتم، همانطور كه ستارگان موجب امنيت آسمانيانند.

بحارالانوار 53: 181

سه عامل اصلی ظهور

نوشته شده توسطرحیمی 7ام مهر, 1397

 

حجت الاسلام ماندگاری تشریح کرد

سه عامل اصلی ظهور

دانلود   3.34 مگابایت     07:00

استاد اخلاق گفت: خورشید زمان، امام عصر(عج) نیازمند نیروی انسانی است، نیروی انسانی که متعهد و عامل به عمل دستورات دین و رسولش باشند. اگر تاکنون ساختمان و بنای حکومت عدل جهانی حضرت(عج) برپا نشده است، باید دنبال علت بود.

حجت الاسلام «محمدمهدی ماندگاری»، طی سخنانی در مورد سه عامل اصلی ظهور، اظهار کرد:

اقامه حق و ابطال باطل را به ساختن یک ساختمان تشبیه می کنیم. امام زمان(عج) مثل اجداد طاهرینش و همه انبیاء و اولیاء بنایش بر این است که بنای ظلم و باطل را ویران کند و بنای حق و عدالت را بسازد

«وَلَقَدْ بَعَثْنَا فِي كُلِّ أُمَّةٍ رَسُولًا أَنِ اعْبُدُوا اللَّهَ وَاجْتَنِبُوا الطَّاغُوتَ فَمِنْهُمْ مَنْ هَدَى اللَّهُ…».

 

استاد اخلاق تصریح کرد:

خداوند برای هر امتی حجتی قرار داده تا آن امت به وسیله آن حجت و با نقشه ای که خدا می دهد بنای ظلم را ویران و بنای حق و عدالت را برپا کند، یک ساختمان سازی سه سبب اساسی می خواهد: اولا نقشه لازم دارد، دوم معماری که نقشه را نظارت کند و سوم نیروی کار که کمک معمار کند تا بتوانند نقشه را برپا کنند. در طول تاریخ بشریت خداوند از این سه عنصر، دو مورد را آماده کرده است.

 

ادامه »

دلایل علمی طولانی بودن عمر امام مهدی(عج)

نوشته شده توسطرحیمی 6ام مهر, 1397

 

بسیاری می گویند از نظر علمی نمی شود انسانی قرن ها زندگی کند؛ این در حالی است که اتفاقاً از نظر علمی عمر طولانی بسیاری از انسان ها در طول تاریخ ثبت شده و این مساله نشدنی نیست.

خداوند در آیه 14 سوره مبارکه عنکبوت می فرماید:

«وَلَقَدْ أَرْسَلْنَا نُوحًا إِلَى قَوْمِهِ فَلَبِثَ فِيهِمْ أَلْفَ سَنَةٍ إِلَّا خَمْسِينَ عَامًا فَأَخَذَهُمُ الطُّوفَانُ وَهُمْ ظَالِمُونَ»(1)

«و به راستی نوح را به سوی قومش فرستادیم. پس در میان آنان هزار سال، به استثنای پنجاه سال درنگ کرد (ولی جز اندکی از مردم به سخن او گوش ندادند) پس طوفان (قهر خداوند) آنان را در حالی که ستمگر بودند فرا گرفت».

نکته ها:

1.قرآن، با بیان عمر طولانی انسان های گذشته، آن را امری ممکن و شدنی خوانده است.(ألفَ سَنَة).

2.تنها پیامبری که مدت رسالت اش در قرآن بیان شده، حضرت نوح علیه السلام است. البته نهصد و پنجاه سال مدت رسالت آن حضرت تا زمان طوفان است، اما مدت پیامبری ایشان پس از طوفان و سال های عمرش بیان نشده است.

3.عمر طولانی دادن به بشر، برای خداوند محال نیست؛ همان گونه که او حضرت مهدی(عج) را قرن ها زنده نگاه داشته تا حکومت عدل جهانی را برپا کند. گرچه جسم تمام مردم پس از کهولت سن، فرسوده می شود، ولی آن حضرت(عج) به گفته بزرگان دین، همچنان در چهره، انسان چهل ساله ثابت است و این جای تعجب نیست.

در صورت همه ما، موی ابرو و مژه ده ها سال ثابت است، در صورتی که موی سر و صورت همواره در حال تغییر و تحول است، با آنکه آب و غذا و هوا و محل هر دو مو، یکی است. آری! خداوند می تواند انسانی را ثابت و دیگران را متغیر قرار دهد.

ادامه »

ظهور امام زمان در روز جمعه

نوشته شده توسطرحیمی 16ام شهریور, 1397

چه سند و مدرک معتبری وجود داره که میگن امام زمانمان در روز جمعه ظهور میکنند؟


بعضی وقتها در مفاتیح یا کتابهای دیگه میخونم که میگن گفته شده در فلان تاریخ امام زمان ظهور میکنند.خوب اگر فرض بگیریم که این تاریخ ها درست باشه و روزش در جمعه نباشه چی؟


جدا از اینها هم مگر نمیگند که هیچ کسی از زمان ظهور اطلاعی نداره و هر مطلبی که در این مورد میشنویم را نباید قبول کنیم پس چرا این جملات در این کتابها هستند؟

در خصوص روز ظهور امام زمان علیه السلام روايت های مختلفی وجود دارد: برخي از روايات دلالت دارند كه امام زمان علیه السلام روز جمعه ظهور مي كند. امام جعفر صادق علیه السلام فرمود: “قائم ما اهل بيت در روز جمعه قيام مي كند“.[1]
در مورد نداي آسماني در روز ظهور اخباري رسيده است:

اول روز گوينده‏اي از آسمان صدا مي‏زند، به طوري كه همه آن را مي‏شنوند… ، (2).

در اخبار آمده كه آن روز، روز جمعه خواهد بود.

سيّد بن طاووس در كتاب جمال الأسبوع گفته است: ابن بابويه(ره) به طور مستند از شخصي به نام “سقربن ابي دلف” روايت كرده است: وقتي متوكّل عباسي، حضرت امام علي النقي علیه السلام را به سامرا طلبيد و او را زنداني كرد رفتم كه حضرت را زيارت كنم. عرض كرد: از رسول خدا صلی الله علیه و آله روايت شده است: يابن رسول اللَّه لا تعادوا الأيّام فتعاديكم؛ با روزها دشمني نكنيد كه با شما دشمني خواهند كرد". معناي اين حديث را نفهميديم. لطفاً راهنمايي‏ام كنيد.
حضرت فرمود: مراد از ايّام ما هستيم. شنبه به اسم حضرت رسول خدا است. يكشنبه اميرالمؤمنان. دوشنبه حسن و حسين علیه السلام . سه شنبه به امام سجّاد و امام باقر و امام صادق علیه السلام . چهارشنبه امام موسي كاظم و حضرت رضا و حضرت امام جوادالائمه و خود من. پنجشنبه به فرزندم امام حسن عسكري علیه السلام و جمعه متعلق به فرزند فرزندم حضرت مهدي امام زمان علیه السلام است.(3)
از اين روايت استفاده مي‏شود چون پيامبر اكرم صلی الله علیه و آله از نظر زماني جلوتر از همه معصومان علیه السلام هستند، شنبه به او تعلق دارد و حضرت امام عصر علیه السلام عقب‏تر از همه است، لذا جمعه به او تعلق دارد. چون روز جمعه متعلق به آن بزرگوار است و روز بزرگي مي‏باشد، ظهور حضرت در آن روز اتّفاق مي‏افتد.

ادامه »

پاسخ امام جواد علیه السلام به سوال عبدالعظیم حسنی

نوشته شده توسطرحیمی 20ام مرداد, 1397

 

شيخ صدوق آورده است: 
عبدالعظيم حسني در روايتي گفت:
بر آقا و مولايم امام جواد عليه السلام، وارد شدم و مي خواستم راجع به قائم از او سؤال کنم که آيا قائم، همان مهدي عليه السلام است يا نه؟ 
 
حضرت قبل از سؤال من، شروع به جواب کرد و به من فرمود:
 
اي ابوالقاسم! همانا قائم ما، همان مهدي است که واجب است در روزگار غيبت، منتظرش بمانند و در ظهورش، فرمانبرداري اش کنند و او، سومين فرد از فرزندان من است، سوگند به آن خدايي که حضرت محمد را به پيامبري برانگيخت و ما را به امامت مخصوص فرمود، اگر از دنيا باقي نماند، جز يک روز، هر آينه خداوند آن را طولاني خواهد کرد تا قائم ما ظهور کند و زمين را از عدل و داد   آکنده سازد، چنانکه از ظلم و جور، پر شده باشد و خداي متعال البته در يک شب، کار او را سامان مي دهد، چنانکه کار موساي کليم را سامان، بخشيد، هنگامي که رفت تا براي خانواده ي خود آتش بياورد و رسول و نبي مراجعت نمود. 
 
سپس فرمود:
 
برترين اعمال شيعيان ما انتظار فرج است.
 
[اکمال الدین،ص377،ح].
 


فرهنگ جامع سخنان امام جواد، مسلم صاحبی،

زمستان:1387، صص132-134.


 
ساخت وبلاگ در کوثربلاگ