موضوعات: "حضرت زهرا سلام الله علیها" یا "فاطمیه"

حضرت زهرا سلام‌الله علیها به‌ عنوان همسر در بیانات رهبر

23ام خرداد, 1397

مقام معظم رهبری فرمودند:
«یکی از خصوصیاتی که در انقلاب ما بارز است، مطرح شدن مکررِ مضاعف نام مبارک حضرت زهرا سلام‌الله‌علیها است». 
بیانات ایشان در مورد سبک زندگی حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها در جهت الگو گرفتن از آن بزرگوار قابل توجه است.

 مهریه و جهیزیه ساده

در دوران پس از هجرت، در آغاز سنین تکلیف، وقتی فاطمه‌ی زهرا سلام اللَّه علیها، با علی‌بن‌ابیطالب علیه‌الصّلاةوالسّلام، ازدواج می‌کند، آن مهریه و آن جهیزیه‌ی اوست؛ که همه شاید می‌دانید که با چه سادگی و وضع فقیرانه‌ای، دختر اول شخص دنیای اسلام، ازدواج خود را برگزار می‌کند. زندگی فاطمه‌ی زهرا سلام‌اللَّه‌علیها از همه‌ی ابعاد، زندگی‌ای همراه با کار و تلاش و تکامل و تعالی روحی یک انسان است.
بیانات در دیدار جمعی از زنان  ۱۳۷۱/۰۹/۲۵
 
ما باید شایستگی خود را ثابت کنیم. مگر نمیگوییم که جهیزیه‌ی آن بزرگوار چیزهایی بود که انسان با شنیدن آنها اشکش جاری میشود؟ مگر نمیگوییم که این زن والامقام، برای دنیا و زیور دنیا هیچ ارزشی قائل نبود؟ مگر میشود که روزبه‌روز تشریفات و تجمل‌گرایی و زر و زیور و چیزهای پوچ زندگی را بیشتر کنیم و مهریه‌ی دخترانمان را زیادتر نماییم؟!
بیانات در دیدار جمعی از مداحان ۱۳۷۰/۱۰/۰۵

 

ادامه »

معنای کوثر بودن و حجیت حضرت فاطمه سلام الله علیها

18ام اسفند, 1396

 

آیت آلله جوادی آملی چندی قبل به مناسبت ایام شهادت بانوی دو عالم حضرت صدیقه طاهره سلام الله علیها سخنرانی داشتند که به نکات جالب توجهی در آن سخنرانی پرداخته است. ایشان در بخشی از این سخنرانی بیان داشتند:
 
در جریان سورهٔ کوثر مستحضرید که غالب مفسران شیعه و سنی گفتند که:
عده ای از سنادید قریش، مشرکان، بدخواهان، معاندان، روی همان سنت های باطلی جاهلیّت گفتند:
پیغمبر بعد از مردن، نام و مکتب و یادش از بین می رود. برای اینکه او پسر ندارد!
درباره دختر باورشان این بود که بنونا بنوا ابناءنا و بناتنا بنوهنّ اتباع ر جال ابائه. این شعر، شعار رسمی جاهلیت بود. می گفتند:
پسران ما و نوه های پسری ما، فرزندان ما هستند. اما نوه های دختری ما فرزند ما نیستند.
این ها فرزند مردان دیگرند!
و بناتنا  بنوهنّ أتباع ر جال ابائه.
این ها برای زن حرمتی قائل نبودند. برای فرزندهای دختر حرمتی قائل نبودند.
می گفتند:به ما مربوط نیست!
و می گفتند: چون پیغمبر پسرش قبلاً مرد و اکنون پسری ندارد و جز دختر چیزی از او نمانده است، با مردن او، مکتب و نام و دین او سپری می شود و از بین می رود.

ادامه »

تاسی به سیره فاطمی، بهترین شاخص تربیت فرزند است

18ام اسفند, 1396

 

محقق و پژوهشگر حوزه:

تاسی به سیره فاطمی را بهترین شاخص تربیت فرزند برشمرد. 

حجت الاسلام محمد صادق نیا در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری«حوزه»،‌ضمن تبریک سالروز ولادت حضرت زهرا سلام الله علیها و روز زن و مادر اظهار داشت:

ایام ولادت و شهادت حضرت فاطمه سلام الله علیها فرصت بسیار خوبی است که به این بهانه، نگاهی داشته باشیم به مهم ترین شاخصه ها و مولفه های سبک زندگی حضرت تا با ره توشه گرفتن از همین مباحث، زمینه سعادتمندی خود را در دنیا و آخرت فراهم کنیم.

وی افزود: البته از نگاه آموزه های شیعی، همه اهل بیت علیهم السلام نور واحد هستند، منتهای مراتب در زندگانی حضرت زهرا سلام الله علیها شاخصه ها و ویژگی هایی به خصوص برای بانوان ما وجود دارد که حتما باید به آن ها توجه کرد تا در دنیای پرهیاهوی امروز، خدای ناکرده راه را از بیراهه گم نکرده و در صراط مستقیم قدم برداریم.

حجت الاسلام  صادق نیا با بیان این که حق طلبی و خداباوری ، قناعت و ساده زیستی، همسرداری و تربیت فرزند و اخلاق نیکو، توجه به همسایگان و نیازمندان ، جزو مهم ترین شاخصه های سبک زندگی فاطمی است، گفت: جدای از مباحث مربوط به همسرداری و این که فاطمه زهرا سلام الله علیها چگونه در این امور الگوی همه زنان هستند، بحث مهم دیگر ناظر به تربیت فرزند و اهمیت این موضوع در سیره فاطمی است.

این استاد حوزه و دانشگاه اضافه کرد: اساساً نگهداری و تربیت کودک از زمان تولد و حتی در دوران حاملگی تا پایان زمان شیرخوارگی و نیز ایام پس از آن، یکی از مهم ترین عواملی است که در شکل گیری هویت و شخصیت و به ویژه زمینه سازی برای توفیق و سعادت طفل بسیار موثر است

وی بیان داشت: اگر به روایات رسیده به دست ما از حضرت زهرا سلام الله علیها توجه کنیم متوجه می شویم که یکی از شیوه های ایشان در تربیت فرزند استفاده از زبان کودکانه و شعر و بازی با آن هاست.

حجت الاسلام  صادق نیا خاطرنشان کرد: در واقع بهره گیری از ابزارهایی چون شعر و بازی با کودک، نشان دهنده عشق و علاقه و نیز احترام به فرزند است که در این خصوص صدیقه کبری سلام الله علیها هم به بازی با کودکان خویش می پرداخت و هم این که در کنار پرورش جسمی فرزندان، به تربیت روحی و روانی آنان نیز اهتمام داشت؛ یعنی این گونه نبوده که ایشان تنها به یک بُعد از مسایل تربیتی توجه داشته باشند.

حوزه

شمه ای از مقام مقدس مادر

18ام اسفند, 1396

 

امام سجاد علیه سلام در بیان حق شناسی انسان نسبت به مادر چنین می فرماید:

«حق مادر این است که بدانی تو را در جایی (رحم) نگه داشته و جا به جا نموده که هیچ کس دیگر را در آن جا نگه ندارد، از قلبش میوه ای به تو خورانده که هیچ کس به دیگری نخوراند و …

در مجله پاسدار اسلام، شماره 202 مقاله ای با عنوان «شمه ای از مقام مقدس مادر» منتشر شده که به مناسبت ولادت حضرت فاطمه زهراسلام الله علیها و روز مادر، تقدیم علاقمندان عزیز می گردد.

سخن را با این شعر آغاز می کنم:

آن چنان بالاست ارج و احترام مادران

گر به دقت بنگری هر روز، روز مادر است

در میان گل واژه ها کم تر واژه ای را می یابیم که زیباتر، مقدس تر و عمیق تر ازگل واژه «مادر» باشد، روز ولادت حضرت زهراسلام الله علیها (روز بیستم جمادی الثانی) رابه عنوان روز زن و روز مادر برگزیده اند، تا انسان ها در این روز نهایت تشکر وسپاس خود را به پیشگاه اقدس مادر ابراز نمایند، به راستی چه گزینش زیبا ومعنی داری، چرا که حضرت زهراسلام الله علیها یگانه یادگار پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله همان گونه که در همه ابعاد انسانی الگو است، در زمینه «مادری » نیز الگو است.

او مادر حسن، حسین علیه سلام دو امام معصوم، و دو اختر فروزان آسمان ولایت، و دو نمونه عالی انسانیت است. او مادر زینب و ام کلثومسلام الله علیها دو بانوی قهرمان و ارزشمند، و دوانسان والا و جهادگر، در همه عرصه های زندگی است، از این رو، در این گفتاربرآنیم نظر شما را به شمه ای از مقام اقدس مادر از دیدگاه اسلام جلب کنیم.

ادامه »

فاطمه، تحیت آسمانی خدا

15ام اسفند, 1396

 

خاتون خاک و افلاک

ماهها از رویش جوانه های بی حصار «هست شدن»ها گذشته است. زمان از سالی می گذرد که واپسین دعوت های دور از چشم نامأنوسانِ روشنی تمام شده است؛ حالا همه از کنار هر گمان بی صدایی هم که رد می شوند، می دانند تو در زوایای پنهان و آشکار گمان های تشنه مردم نشسته ای، حالا خدا فرمانِ تازه ای برای پیامبرش دارد، فرمانی که پیش از آنکه بر بال کبوتران تبسم نشین به تو ابلاغ شود، رؤیای آرامشی را در اعماق کائنات رقم زده و باعث شده است تا ساکنان آسمان پیشاپیش، حوالیِ حلولِ کسی در زمین به هلهله بنشینند؛ کسی که مضمون شفاف بهانه آفرینش است:

«یا «محمّد صلی الله علیه و آله »! خداوند علیّ اعلا سلامت را می رساند و به تو فرمان می دهد که چهل شبانه روز از همسرت خدیجه دوری گزینی.»

صدای جبرائیل را بر قوس اندوهِ فاصله ای ناگزیر، می شنوی. رنجی پنهان در پرده پوشیِ اجابتِ فرمانی عظیم گم می شود؛ همه می دانند که خدیجه در قلب تو تعبیر جاودانه ای از معنای زن است؛ اسطوره ای از وسعت یک روح! نمادی از عشق و همراهی! خلوصِ ماندگارِ تسلیم در برابر خدا! و حالا باید به فرمان خدا چهل روز از او دوری گزینی؛ از دنیای مهربانی ات!

ادامه »

مناقب فاطمی در شعر شیعی

15ام اسفند, 1396

 

ادب آل الله

شاعران مکتبی، هم درون مایه شعری خویش را از «باورهای دینی » می گیرند، هم تعابیر و ترکیبهای ادبی اشعارشان، تحت تاثیر فرهنگ واژگان و اصطلاحات «قرآن و حدیث » است. این شیوه، هم مستندات اندیشه های آنان را تبیین می کند، هم با ذهنیت عامه مردم که فرهنگ دینی دارند، راحت تر ارتباط برقرار می سازد.

این اثرپذیری از فرهنگ دینی در سروده های شاعران مکتبی، گاهی به صورت «تلمیح » است، گاهی «تضمین »، گاهی «اقتباس » و گاهی به شکلهای دیگر رنگ و بوی سخنان اولیاء الهی را با خود دارد. دامنه این بحث، بسی گسترده است، اما در این مختصر، نیم نگاهی به گوشه ای از این گنجینه داریم.

سروده های مربوط به حضرت فاطمه علیه السلام در آثار شاعران فارسی گوی، از این قاعده مستثنی نیست. در این اندک، تنها به گوشه ای از این حقیقت ادبی اشاره می شود، با نمونه هایی از آثار شاعران شیعه: مثلا «کفو» بودن علی علیه السلام برای فاطمه علیه السلام و اینکه اگر امیرالمؤمنین نبود، همتایی برای همسری زهرا علیه السلام یافت نمی شد. این مضمون که در احادیث فراوان آمده است. در شعر «فؤاد کرمانی » چنین جلوه یافته است:

در اوصاف کمال او همین کافی است

بر دانا که این دوشیزه را شوهر، امیرالمؤمنین آمد

ادامه »

مادر خوبی ها به بهانه میلاد دردانه نبی رحمت، حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها

15ام اسفند, 1396

 

فاطمه زهرا سلام الله علیها دختر رسول خدا صلی الله علیه و آله و خدیجه دختر خویلد، مادر مؤمنان بود. فاطمه کوچک ترین دختر رسول خدا صلی الله علیه و آله و محبوب ترین آنان در نزد وی بود. سلاله رسول خدا صلی الله علیه و آله جز از فاطمه، از دیگر دخترانش منقطع شد. آن حضرت پنج سال پس از بعثت در روز جمعه بیستم ماه جمادی الاخر، در شهر مکه پا به عرصه وجود گذاشت. سالروز میلاد ام ابیها و ام الائمه که مزین به نام روز مادر گردیده، بر همگان مبارک.

طلوع گل محمدی

این جا مکه مکرمه است.. و امروز جمعه.. 20 جمادی الثانی..از سال هشتم قبل از هجرت.

شب در سحرگاهان پنهان شد.. و فجر صادق به سوی کرانه روزی زیبا روانه گشت.خانه نبوت در این روز فرخنده که روز آدینه و عید است و روز شادی منتظرمهمان است.. آن هم چه مهمانی! محمد و خدیجه هر دو، لحظه شماری می کنند که باردرخت نبوت را برگیرند.

ناگهان گل های وجود شکوفا شده به عطر افشانی می پردازند.

نسیم می وزد..

پرندگان هوا نغمه سرایی می کنند..

فرشتگان سپاسگزارانه سر به سجده می افکنند.

در آن روز فرخنده و زیبا، همراه با هلهله ملائک، پرفروغ ترین شعاع نور محمد،طلوع می کند.

و.. زهرا به دنیا به می آید..

تولد بهترین زن

طلوع گل محمدی

فاطمه، تحیت آسمانی خدا

ادامه »

کلیپ تصویری روز مادر: شعر نوشت فاطمه - برقعی

8ام اسفند, 1396

 

شعری در فضایل حضرت زهرا سلام الله علیها - حمیدرضا برقعی

زمان: 286 ثانیه (04:46)

 

شنیده می شود از آسمان صدایی که

کشیده شعر مرا باز هم به جایی که

نبود هیچ کسی جز خدا،خدایی که

نوشت نام تو را،نام آشنایی که

پس از نوشتن آن آسمان تبسم کرد

و از شنیدنش افلاک دست و پا گم کرد

نوشت فاطمه، شاعر زبانش اَلکن شد

نوشت فاطمه، هفت آسمان مُزیّن شد

نوشت فاطمه، تکلیف نور روشن شد

دلبل خلق زمین و زمان معین شد

نوشت فاطمه، یعنی خدا غزل گفته ست

غزل، قصیده ی نابی که در ازل گفته ست

نوشت فاطمه، تعریف دیگری دارد

ز درک خاک مقام فراتری دارد

خوشا به حال پیمبر، چه مادری دارد

درون خانه بهشت معطری دارد

پدر همیشه کنارت حضور گرمی داشت

برای وصف تو، از عرش واژه بر می داشت

چرا که روی زمین واژه ی وزینی نیست

و شأن وصف تو، اوصاف اینچنینی نیست

و جای صحبت این شاعر زمینی نیست

و شعر گفتن ما غیر شرمگینی نیست

خدا فراتر از این واژه ها کشیده تو را

گمان کنم که تو را،اصلاً آفریده تو را

که گِرد چادر تو آسمان طواف کند

و زیر سایه ی آن کعبه اعتکاف کند

مَلَک ببیند و آن گاه اعتراف کند

که این شکوه، جهان را پر از عفاف کند

بهشت عالم بالا برایت آماده است

حصیر خانه ی مولا به پایت افتاده است

به حکم عشق بنا شد در آسمان علی

علی از آن تو باشد،تو هم از آنِ علی

چه عاشقانه همه عمر مهربان علی

به نان خشک علی ساختی، به جان علی

از آسمان نگاهت ستاره می خواهم

اگر اجازه دهی با اشاره می خواهم

به یاد آن دل از شهر خسته بنویسم 

کنار شعر دو رکعت نشسته بنویسم

شکسته آمده ام تا شکسته بنویسم

و پیش چشم تو با دست بسته بنویسم

به شعر از نفس افتاده جان تازه بده

و مادری کن و این بار هم اجازه بده

به افتخار بگوییم از تبار توایم

هنوز هم که هنوز است بیقرار توایم

اگر چه ما همه در حسرت مزار توایم

کنار حضرت معصومه در کنار توایم

فضای سینه پر از عشق بی کرانه ی توست

“کرم نما و فرود آ که خانه خانه ی توست”
 

حمیدرضا برقعی

شهدا نوازش شده حضرت زهرا هستند

6ام اسفند, 1396

 


حجت الاسلام پناهیان در مراسم تشییع پیکر دو شهید گمنام گفت:

این شهدا نوازش شده حضرت زهرا هستند و هر چه در جنگ داریم،از طرف حضرت زهرا است.

حجت السلام علیرضا پناهیان استاد حوزه و دانشگاه در مراسم تشییع شهدای گمنام در حوزه علمیه مروی با اشاره به محبت اهل بیت و اینکه چه زمانی محبت به اوج خود می رسد و پرفایده می شود،گفت:وقتی ما محبت را کنار منفعت بگذاریم، هم جلوی غرور را گرفته و هم اینکه فایده آن به اوج خود می رسد. مامضطر هستیم. در جایی که می خواهیم به ذکر بپردازیم و مداحی کنیم، ممکن است شرح عاشقانه دهیم.

وی تصریح کرد:

ما در زبان ادعیه، زبان مضطرانه و پرفایده داریم و خودخواهانه حرف می زنیم. عشق را اضطرار به اوج می رساند. یادی کنیم از فایده ای که اهل بیت برای ما دارند. ما دنبال فایده خودمان هستیم، ولی اثرش روی دیگران بهتر است. ممکن است محبت باعث شود که انسان خودش را بگیرد. ما در ادبیات دینی خود باید مقدار اضطرار را افزایش دهیم و مواظب باشیم محبین مغرور نشوند.

این استاد حوزه و دانشگاه با بیان اینکه امام‌خمینی(ره) بعد از انقلاب اسلامی، روضه های اهل بیت را احیا کردند، اظهار داشت: امام راحل سخنی بسیار عجیب درباره روضه ها فرمودند که منبرها را روضه ها حفظ کردند. امام فرمودند این روشنفکرها که منظورشان مارکسیسم ها بود، اگر می دانستند روضه چه آثار سیاسی دارد، خودشان مراسم روضه می گرفتند.

پناهیان گفت: محبت،منفعت دارد و ما به این محبت، مضطر هستیم. ما برای گدایی آمده ایم. اگر حضرت زهرا به ما نگاه نکند، ما بدبخت می شویم. ممکن است همه جا منافق باشد ولی بعید می دانم در جلسه حضرت زهرا منافق بتواند بیاید، چون حصرت علی نسبت به روضه فاطمه، غیرت عجیبی دارد. ما به روضه و در خانه اهل بیت، مضطر هستیم و عاشقان گداصفتی هستیم که دستمان رو به اهل بیت دراز است. در خانه خدا عاشقی می کنیم و عبد خدا هستیم.

وی تصریح کرد:

علی یک عاشق در تاریخ دارد که کسی نمی تواند بگوید علی را دوست دارم. این شهدا نوازش شده حضرت زهرا هستند و هر چه در جنگ داریم از طرف حضرت زهرا است. امام راحل فرمودند:شهدا یک شبه راه صدساله را طی کردند که خوشا به حالشان.

خبرگزاری تسنیم

دعای رهبر: پروردگارا! توطئه دشمن علیه جمهوری اسلامی را باطل کن!

6ام اسفند, 1396

 

صوت رویداد را اینجا بشنوید | نماهنگ رو به آسمان

مراسم عزاداری ایام شهادت حضرت فاطمه‌ی زهرا سلام‌الله‌علیها که به مدت ۶ شب در حسینیه‌ی امام خمینی رحمه‌الله برپا بود، پنج‌شنبه به پایان رسید. پایان‌بخش این مراسم، دعای حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در جمع دست‌اندرکاران اقامه عزای فاطمی بود که پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR متن و صوت آن را منتشر می‌کند:

اللَّهُمَّ املَأ قُلوبَنا حُبّاً لَکَ، وَ خَشیَهً مِنکَ، وَ ایماناً و تَصدیقاً بِکَ، وَ فَرَقاً مِنکَ، وَ شَوقاً اِلَیکَ، یَا ذَا الجَلالِ وَ الاِکرامِ. اَللَّهُمَّ حَبِّب اِلَینا لِقَائَکَ، وَ اجعَل لَنا فِی لِقائِکَ خَیرَ الرَّحمَةِ وَ اَلبَرَکَةَ، و اَلحِقنا بِالصّالِحینَ، وَ لاَ تُؤَخِّرنا مَعَ اَلاَشرارِ، وَ اَلحِقنا بِصَالِحِ مَن مَضىٰ، وَ اجعَلنا مَعَ صَالِحِ مَن بَقِی، وَ خُذ بِنا سَبِیلَ اَلصّالِحینَ، وَ اَعِنَّا عَلىٰ أنفُسِنا بِمَا تُعینُ الصّالحینَ عَلیٰ اَنفُسِهِم، وَ لاَ تَرُدَّنا فِی سُوءٍ اِستَنقَذتَنا مِنهُ، یَا رَبَّ اَلعالَمِینَ. اللّهُمَّ اَعِنّا عَلیٰ ما فیهِ رِضاکَ و نَصرُک وَ اهدِنا اِلَیه، وَ استَعمِلنا لِما تَسئَلُنا غَداً عَنه.[۱]

پروردگارا! این توسّل را، این اظهار ارادت حقیرانه‌ی ما را به خاندان اهل بیت (علیهم السّلام) و به حضرت صدّیقه‌ی طاهره، به کرم و لطفت قبول بفرما. پروردگارا! آن کسانی که در تشکیل این جلسه کمک کردند و مؤثّر بودند، همه را بر سر سفره‌ی رحمت و فضل خود بنشان؛ آنها را به کرم خودت، از کرم خودت برخوردار بفرما؛ آنها را مشمول لطف بنده‌ی برگزیده‌ات ــ فاطمه‌ی زهرا (سلام ‌اللّه علیها) ــ قرار بده.

پروردگارا! به محمّد و آل محمّد، دعاهایی که در این شبها شد ــ که بخش مهمّی از حاجات این ملّت و حاجات این مردم در همین دعاها است که در این شبها بر زبان گویندگان محترم یا خوانندگان محترم جاری شد ــ همه‌ی این دعاها را به استجابت برسان. مانع استجابت دعا را از وجود ما مرتفع بفرما. گناهانی را که مانع استجابت دعای ما میشود بر ما ببخش و [ما را] بیامرز.

پروردگارا! به محمّد و آل محمّد، نظر لطف ولیّت و حجّتت حضرت بقیّةاللّه (ارواحنا فداه) را شامل این جمع بفرما؛ شامل ملّت ایران بفرما؛ شامل شیعیان همه‌ی جهان بفرما؛ شامل مسلمانان همه‌ی عالم بفرما. پروردگارا! به محمّد و آل محمّد، به مردم بحرین، به مردم یمن، به گرفتاران در کشورهای گرفتار، به مردم نیجریه، به مظلومانی که در این کشورها گرفتار ظلم دشمنان هستند، همه‌ی اینها را فرج کامل عنایت بفرما؛ گرفتاری‌های آنها را برطرف بفرما.

پروردگارا! به محمّد و آل محمّد، راه‌های صلاح و اصلاح را در مقابل ما قرار بده؛ ما را در پیمودن این راه‌ها کمک بفرما، هدایت بفرما. دشمنان اسلام و مسلمین را مخذول[۲] کن؛ دشمنان جمهوری اسلامی را مخذول کن. آن کسانی که در حال طراحی خصمانه نسبت به جمهوری اسلامی هستند ــ که نمونه‌های کوچکش را شما گاهی در همین حوادث و اغتشاشات می‌بینید؛ اینها نمونه‌های کوچک توطئه‌های دشمن است ــ توطئه‌ی آنها را خنثی کن، ابطال بفرما؛ آنها را به توطئه‌گران برگردان. پروردگارا! به محمّد و آل محمّد، کسانی که با همه‌ی وجود، با همه‌ی اخلاص، با همه‌ی توان در مقابل این توطئه‌ها می‌ایستند، همه‌ی آنها را مشمول لطف و رحمت خودت قرار بده، کمکشان بفرما.

پروردگارا! به محمّد و آل محمّد، نیروهای بسیج را، نیروی انتظامی را، سپاه و ارتش را، همه‌ی کسانی را که در این راه‌ها خدمتگزاری میکنند، کمک بفرما.

[۱]. خدایا قلوب ما را از محبّت به خودت، و خشیتت، و ایمان و تصدیق خودت، و هراس از خودت، و اشتیاق به خودت آکنده ساز؛ اى بزرگ و بزرگوار. خدایا ملاقاتت را برای ما دوست‌داشتنی قرار ده؛ و برای ما در ملاقاتت بهترین رحمت و برکت را قرار ده؛ و ما را به صالحین ملحق کن؛ و ما را به همراهی گناهکاران مینداز؛ و ما را به بندگان صالحِ گذشته ملحق کن؛ و ما را از شایستگان آینده قرار ده؛ و ما را بر راه صالحین نگاه دار؛ و ما را بر [مخالفت] نفسمان یاری کن آن‌گونه که صالحان را بر [مخالفت] نفسشان یاری کردی؛ و ما را به ورطه‌ی بدی‌هایی که از آنها خلاصمان کردى برمگردان؛ اى پروردگار جهانیان. خدایا ما را بر آنچه رضایت و نصرت تو در آن است یاری کن و به آن سو هدایتمان فرما؛ و ما را به کارى که فردا از آن مورد سؤالمان قرار میدهى بگمار.

مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی

مداحی حاج مهدی سماواتی فاطمیه96 بیت رهبری

4ام اسفند, 1396

 

بی حرم نیست کسی که حرمش سینه ماست...

4ام اسفند, 1396

 

السَّلامُ عَلَیْکِ أَیَّتُهَا الصِّدِّیقَةُ الشَّهِیدَةُ

فاطمه‌ی زهرا (سلام‌اللَّه‌علیها) در عمر کوتاه خود به مقامی میرسد که سیده‌ی نساء  عالمین است؛ یعنی از همه‌ی زنان بزرگ و قدّیس طول تاریخ برتر است. این چه عاملی است، این چه نیروئی است، این چه قدرت متحول‌کننده‌ی عمیق درونی است که از یک انسان در این مدت کوتاه، میتواند یک چنین اقیانوس معرفت و عبودیت و قداست و عروج معنوی بسازد؟ خود این، معجزه‌ی اسلام است.

۱۴/تیر/۱۳۸۶

صدّیق یعنی چه؟ صدّیق کسی است که آنچه را میاندیشد و میگوید، صادقانه در عمل آن را نشان دهد. هرچه این صدق بیشتر باشد، ارزش انسان بیشتر است؛ میشود صدّیق؛ «اولئک مع الذین انعم اللَّه علیهم من النبیین و الصدیقین». «صدّیقین» پشت سر «نبیین»اند. این بزرگوار صدیقه کبری است؛ یعنی برترین زن صدیق. این صدیق بودن به بندگی خداست. اگر بندگی خدا نمیکرد، صدّیقه‌ی کبری نمیشد. اساس، بندگی خداست.

۵/مرداد/۱۳۸۴

نحوه شهادت شهید بسیجی آشوب خیابان پاسداران "محمد حسین حدادیان"

2ام اسفند, 1396

 

پدر شهید محمدحسین حدادیان در گفت‌و‌گو با تسنیم جزئیات جدیدی از نحوه شهادت فرزندش را به دست دراویش آشوب‌گر را تشریح کرد.

پدر شهید محمد حسین حدادیان، شهید بسیجی آشوب خیابان پاسداران در گفت‌و‌گو با خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، با اشاره به ویژگی‌های اخلاقی و رفتاری فرزندش گفت:محمد حسین متولد سال 74 و دانشجوی علوم سیاسی بود. او از 7 سالگی عضو بسیج  بود و در مسجد فعالیت می‌کرد.

وی با بیان اینکه ‘محمد حسین دنیایی نبود و به دنیا تعلق نداشت’، گفت که محمد حسین پیرو خط ولی فقیه بود و  تمام مستحبات و واجبات شرعی و دینی را انجام می‌داد. در بسیج هم بسیار فعال بود و خالصانه به انقلاب و مردم خدمت می‌کرد و در بسیج بسیار خوب رشد کرد. پسرم در خط رهبری بود و غیر از خط رهبری هیچ خطی را قبول نداشت و خدا را شاکریم که تا لحظه مرگش با ولی فقیه بود.

 دریافت فیلم وداع با شهید حدادیان با حجم 28 MB

پدر شهید حدادیان به اتفاقات و آشوبهای خیابان پاسداران اشاره کرد و گفت:

 از  یک ماه گذشته توحش‌گرانی موسوم به دراویش، در خیابان پاسداران حضور داشتند و مزاحماتی را برای مردم ایجاد می‌کردند و ما نیز ساکن و بسیجی همان محله هستیم.

وی ادامه داد: در آن روز حادثه، آشوب‌گران قصد تخریب کلانتری پاسداران را داشتند و خوشبخاته آشوبگران با هشدارهای ناجا عقب نشینی کردند و پس از مدتی آن حادثه هولناک رخ داد که منجر به شهادت 3 نفر از نیروهای نیروی انتظامی شد. پس از آن آشوبگران با چوب و سنگ و سلاح شکاری به سمت نیروی انتظامی و مردم هجوم آوردند و قصد آسیب زدن به اموال مردم را داشتند. این در حالی بود که نیروی انتظامی قصد داشت بدون خشونت به این غائله پایان دهد و چندین بار ناجا به آنها اخطار و تذکر داده بود اما آنها اقدامات شوم خود را انجام دادند.

پدر شهید حدادیان اظهار کرد که در آن شب حادثه ما در مراسم عزاداری حضرت فاطمه سلام الله علیها حضور داشتیم که متوجه شدیم این آشوب ها آغاز شده  است. محمد حسین با شنیدین این موضوع به صورت داوطلبانه برای مقابله با اشرار رفت. من نیز همراه او تا ساعت 3 بامداد در محل این حادثه حضور داشتیم.

او به نحوه شهادت فرزندش اشاره کرد و گفت: در همان لحظات بامداد، محمدحسین در ابتدا با اسلحه شکاری مجروح شد و سپس توسط یک اتومبیل سمند زیر گرفته شد. این خودرو دوبار از روی پسرم رد شد و او را به شهادت رساند.

پدر شهید حدادیان با بیان اینکه ‘پسرم سینه زن و خادم ائمه اطهار بود’،گفت: ما خوشحالیم که پسرم در شب شهادت حضرت زهرا سلام الله علیها به فیض شهادت نائل شد و محمد حسین را به حضرت زهرا سلام الله علیها تقدیم کردیم.

تسنیم

متن روضه ایام فاطمیه استاد انصاریان+دانلود

28ام بهمن, 1396

 


درب خیبر رو راحت کَند و پرت کرد ، اما هر چی نگاه کرد دید توان نداره این بدن رو دفن کنه …

دانلود

امشب که مردم مدینه همه می خوابند …

نیمۀ شب خودش به تنهائی …

حضرت زهرا سلام الله علیها ، هم هیکلِ پیغمبر بود … امیرالمؤمنین به تنهائی این جنازه رو روی دست برداشت … آورد توی حیاط …

سنگین نبود ؟! …

هم هیکل پیغمبر ، سنگین نبود ؟! … نه …

امام صادق میفرماید: از بدن مادرم غیر از پوست و استخوان چیزی باقی نمونده بود …

بدن رو آورد توی حیاط … حسن جان ، حسین جان شما آب بیارید … مادرتون وصیت کرده من بدنشو از زیر پیراهن غسل بدم … چه وصیت بامحبتی …

نمیخواست چشم علی و بچه هاش به کبودی بدنش بیفته … به کبودی پهلوش بیفته …

قبر آماده شده … اولین باری بوده که امیرالمؤمنین در یه حادثه به زانو اومده … اولین بار …

درب خیبر رو راحت کَند و پرت کرد ، اما هر چی نگاه کرد دید توان نداره این بدن رو دفن کنه …

کنار قبر دو رکعت نماز خوند … بعد سلام دعا کرد خدایا به من کمک بده … خدایا به من کمک بده …

نمیدونم علی جان ، شما برای یه بدن کفن شده ، بی طاقت شده بودی … زانوت دیگه تکون نمیخورد … نماز خوندی ، دعا کردی خدا کمک بده …

دخترت کنار گودال چیکار کرد ؟! … دخترت روی خاک نشست … رو کرد به مدینه …

صَلّیٰ عَلَیکَ یاٰ رَسولَ اللّٰه ، مَلیٖکُ السَّماٰ ، هٰذا حُسَینُکَ مُرَمَّلٌ بِالدِّمآ ، مُقَطَّعُ الأعضاٰ … مَسلوبُ العِمامَةِ و الرَّداٰ …

وارث

دانلود مداحی از مزار توست تا صحن نجف با نوای محمود کریمی

28ام بهمن, 1396

 

مزمان با شهادت حضرت فاطمه الزهرا سلام الله علیها ، شما می توانید فیلم عزاداری شب سوم فاطمیه اول، با مداحی محمود کریمی را با نام ازمزار توست تاصحن نجف، ( زمينه ) در اینجا مشاهده کنید.

دانلود فیلم

شعرخوانی سید حمید رضا برقعی وصف حضرت زهرا سلام الله علیها

28ام بهمن, 1396

همزمان با ایام فاطمیه دوم و برپایی مراسم عزاداری از مناسبت مذهبی، شما می توانید شعرخوانی سید حمید رضا برقعی را در اینجا دریافت کنید.

دانلود فیلم

 

متن شعر:

دارد دل و دین می‌برد از شهر شمیمی
افتاده نخ چادر او دست نسیمی

تسبیح دلم پاره شد آن دم که شنیدم
با دست خودش داده اناری به یتیمی

حتی اثر وضعی تسبیح و دعا را
بخشیده به همسایه، چه قران کریمی

در خانهء زهرا همه معراج نشینند
آنجا که به جز چادر او نیست گلیمی‌
 
ای کاش در این بیت بسوزم که شنیدم‌
می‌سوخت حریم دل مولا چه حریمی

آتش مزن آتش در و دیوار دلش را
جز فاطمه در قلب علی نیست مقیمی

حالا نکند پنجره را وا بگذاریم
پرپر شود آن لاله زخمی به نسیمی

احکام ایام فاطمیه؟

28ام بهمن, 1396

 

در آستانه فاطمیه دوم و برگزاری مراسم عزاداری حضرت فاطمه الزهرا سلام الله علیها ، شما می توانید استفتائات مقام معظم رهبری را درباره احکام مناسبتی ایام فاطمیه در اینجا بخوانید.

مدّاحی زن
آیا خواندن زن در مجالس عزاداری با علم او به این‌که مردان نامحرم صدای او را می شوند جایز است؟
اگر خوف مفسده باشد، باید از آن اجتناب شود.

شرکت در مجالس عزا و ترک واجبات
اگر بعضی از واجبات از مکلّف به سبب شرکت در مجالس عزاداری فوت شود، مثلاً نماز صبح قضا شود، آیا بهتر است در این مجالس شرکت نکند؟
بدیهی است که نمازِ واجب، مقدّم بر فضیلت شرکت در مجالس عزاداری اهل بیت (علیهم‌السلام) است، و ترک نماز و فوت شدن آن به بهانه شرکت در عزاداری اهل بیت (علیهم السلام) جایز نیست، ولی شرکت در عزاداری به‌گونه ای که مزاحم نماز نباشد ممکن و از مستحبّات مؤکد است.

مصیبت خوانی
در بعضی از هیأت های مذهبی مصیبت هایی خوانده می شود که مستند به مقتل معتبری نیست، و از هیچ عالم یا مرجعی هم شنیده نشده است، و هنگامی که از خواننده مصیبت از منبع آن سؤال می شود، پاسخ می دهند که اهل‌بیت(علیهم‌السلام) این‌گونه به ما فهمانده اند، و یا ما را راهنمایی کرده اند، و این وقایع فقط در مقاتل نیست، و منبع آن هم فقط گفته های علما نمی باشد، بلکه گاهی بعضی از امور برای مدّاح یا خطیب از راه الهام و مکاشفه معلوم می شود، سؤال من این است که آیا نقل وقایع از این طریق صحیح است یا خیر؟ و در صورتی که صحیح نباشد، تکلیف شنوندگان چیست؟
نقل مطالب به‌صورت مزبور بدون این‌که مستند به روایتی باشد، و یا در تاریخ ثابت شده باشد، وجه شرعی ندارد، مگر آن ‌که نقل آن به عنوان بیان حال به حسب برداشت متکلّم بوده و علم به خلاف بودن آن، نداشته باشد. و تکلیف شنوندگان نهی از منکر است، به شرطی که موضوع و شرایط آن نزد آنان ثابت شده باشد.

ادامه »

حضرت زهراسلام الله علیها سر مزار چه کسانی می‌رفت؟

28ام بهمن, 1396

حضرت زهراء سلام الله علیها طبق برخی روایات روزهایی از هفته را برای رفتن به سر قبر برخی افراد انتخاب می‌کرد که این بیانگر اهمیت مسألۀ مرگ و معاد در زندگی ایشان است.

 

یکی از ویژگی‌های فردی زندگی حضرت زهراء سلام الله علیها «معادباوری» ایشان است. این موضوع به قدری نزد ایشان حائز اهمیت است که بر اساس برخی روایات، ایشان در روزهایی از هفته بر سر قبر حضرت حمزه علیه السلام و شهداء می‌رفتند که این بیانگر اهمیت مسألۀ مرگ و معاد در زندگی ایشان است.

طبق نقل «مستدرک علی الصحیحین، ج1، ص377»، ایشام هر جمعه بر سر مزار عمویش حمزه علیه السلام می‌رفت یا طبق نقل کتاب (تهذیب الاحکام، ج1، ص465) هر صبح بر سر قبر شهداء و عمویش حمزه علیه السلام می‌رفت. حتی ایشان وقتی با امیر‏المؤمنین علیه السلام ازدواج کردند و به خانۀ ایشان تشریف آوردند، در کلامی به حضرت علی علیه السلام فرمود که 9 سال در خانه پدرم زندگی کردم و اینک اینجا هستم و روزی نیز از دنیا می‌روم.

در قرآن کریم آیات متعددی دربارۀ مرگ، یاد مرگ، قیامت و … مطرح شده و این بیانگر اهمیت این مسأله نزد خداوند است. خداوند اینچنین ما را به مرگ و معاد توجه داده، پس ما باید به این موضوع توجه داشته باشیم. خداوند در آیۀ 185 سورۀ مبارکۀ آل‌عمران می‌فرماید:

﴿ كُلُّ نَفْسٍ ذائِقَةُ الْمَوْتِ، هر انسانی طعم مرگ را خواهد چشید.

به راستی آیا ما به عنوان محبان و شیعیان آن حضرت، اینقدر که خداوند و ائمه علیه السلام ما را به مرگ و قیامت توجه داده‌اند، به آنها توجه داریم؟ این در حالی است که امروزه برخی از مردم گمان می‌کنند صحبت از قیامت و مرگ امری منفی و بیانگر ناامیدی است.

تسنیم

سبک زندگی حضرت زهرا سلام الله علیها

28ام بهمن, 1396

از میان معصومین علیهم السلام آن که زندگی پر برکتش به خصوص برای زنان مسلمان همچون خورشیدی نورافشانی می کند، وجود نازنین حضرت فاطمه زهراسلام الله علیها است که آشنایی با سبک زندگی آن حضرت بسیار برای ما راهگشا خواهد بود. در جامعه امروز که نظام سرمایه داری غرب با تهاجم فرهنگی خود سعی دارد الگویی مبتذل و غیرانسانی برای زنان و دختران مسلمان ارائه کند مسلما پرداخت به ابعاد گوناگون شخصیتی آن حضرت می تواند الگوی عملی مناسبی برای جامعه شیعی باشد.

 

خاندان وحی نبوت به عنوان بهترین اولیاء الهی داری سبک زندگی الهی بودند. و زندگی اهل بیت عصمت و طهارت(علیهمالسلام) راهنمای بسیار روشنی است برای کسانی که بخواهند به بهترین حیات دنیوی و اخروی دست یابند. این مساله آنقدر پر اهمیت است که در برخی احادیث شیعه گی و پیروی از ایشان به التزام و تبعیت عملی از سبک زندگی ایشان در آمده است.

در زیارت مقدسه جامعه کبیره که از امام هادی علیه السلام نقل شده است می خوانیم:اَلسَّلامُ عَلی مَحاَّلِّ مَعْرِفَةِ اللَّهِ(سلام بر جایگاه های شناسایی خدا)؛ آنچه از این فراز بر می آید این است که بهترین راه و جایگاه برای شناخت خدا و راه رسیدن به خدا بررسی زندگی ائمه و معصومین علیه السلام است.همین طور در فرازی دیگر از این زیارت امده است: مَنْ اَتیکُمْ نَجی وَمَنْ لَمْ یَاْتِکُمْ هَلَک(هرکس به نزد شما آمد نجات یافت و هر کس نیامد هلاک شد).و ثمره وصال انسان به آن بزرگواران را طیباً لِخَلْقِنا وَ طَهارَةً لاِنْفُسِنا وَ تَزْکیةً لَنا وَ کفّارَةً لِذُنُوبِنا(موجب پاکی اخلاق ما و پاک شدن خود ما و تزکیه ما و کفاره گناهان ما) بیان می کند.

در فرازی از زیارت عاشورا می خوانیم:اللهُمَّ اجْعَلْ مَحْیای مَحْیا مُحَمَّد وَآلِ مُحَمَّد، وَمَماتی مَماتَ مُحَمَّد وَآل مُحَمَّد. که همان اشاره به خواست خداوند و دعای شیعه برای قرار گرفتن در مسیر سبک زندگی اهل بیت علیه السلام است.

از میان معصومین علیه السلام آن که زندگی پر برکتش به خصوص برای زنان مسلمان همچون خورشیدی نورافشانی می کند، وجود نازنین حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها است که آشنایی با سبک زندگی آن حضرت بسیار برای ما راهگشا خواهد بود.

ادامه »

مداحی فاطمیه با نوای مهدی رسولی

28ام بهمن, 1396

 

درآستانه فاطمیه دوم و برگزاری مراسم عزاداری حضرت فاطمه الزهرا  سلام الله علیها ، شما می توانیدفایل صوتی مداحی فاطمیه با نوای مهدی رسولی در اینجا قابل دریافت است.

دانلود روضه

نوحه زمینه (روی لبها…)

مداحی های فاطمیه 96

27ام بهمن, 1396

 

بهترین مداحی های فاطمیه 96

گلچین مداحی فاطمیه اول 96را با نوای مداحان اهل بیت علیهم السلام سید مهدی میرداماد،محمدرضا طاهری،محمود کریمی ،جواد مقدم،سید مجید بنی فاطمه، محمد حسین پویانفر،حسین  سیب سرخی و… در اینجا دریافت کنید.

گلچین مداحی فاطمیه 96

گلچین مداحی فاطمیه 96 با نوای سید مهدی میرداماد

روضـه حضرت فاطمه زهـرا سلام الله علیها

 00:00 16:10


ای کتاب ثنای تو قرآن…

00:00 14:29گل یاسی به روی چهره

00:00 04:10مدینه دیگه جای زندگی

00:00 08:15کی دیدن گردن امام حلقه

00:00 04:22ای ز نبـی ربــوده دل…

00:00 05:25همدم یار شدن دیده ی…

00:00 04:05چه صفایی داره حال و…

00:00 01:42
 

دل مجنون داریـم.

00:00 05:07 

بـیا بــیا گــل زهــرا

00:00 01:57بالاتر از اندیشه دنیاست زهرا

00:00 12:45قصه ی سوختن خیمه…

00:00 09:00با اشک لرزون اومـدم…

00:00 06:59هـــذا فـــراق بینـــی…

00:00 04:04بزرگـی کـردی در حقـم…

00:00 07:07غریــب گیــر آوردنــت…

00:00 03:10

ادامه »

باران فاطمی - چهل اخترانی

27ام بهمن, 1396

 

 

گرد غم رو دلا نشسته

بغضی را گلو را بسته

در هجوم آتش و طوفان

لالی های از ساقه شکسته

نماهنگ تصویری “باران فاطمی” کاری از گروه باغ سیب دانشگاه امام صادق علیه السلام به سه زبان عربی، ترکی و فارسی

 

زمان: 405 ثانیه (06:45)

نرم افزار عطر بهشت (سبک زندگی حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها)

26ام بهمن, 1396

 

نرم افزار عطر بهشت (سبک زندگی حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها)

 

 
نرم افزار روایتگری چندرسانه ای عطر بهشت با محتوی و استفاده از تصاویر و با قابلیت اجرا برای مخاطبین در قالب های گوناگون به همت حوزه نمایندگی ولی فقیه در امور حج وزیارت منتشر شد.
در این نرم افزار به چالش ها و آسیب های سبک زندگی امروز پرداخته و متناسب با هر آسیب و با استفاده از الگوی سبک زندگی فاطمی راه کارهای عملی نیز ارائه شده است.
در این نرم افزار در بعد اجتماعی به موضوعات؛ ضعف در مراعات قواعد اخلاقی و هنجار شکنی، کم توجهی به حوزه حجاب و عفاف، فاصله طبقاتی و فقر و بیکاری پرداخته شده است.
در بعد خانوادگی به موضوعات تجملگرایی و اسرافی گرایی در ازدواج، ناسازگاری عامل فروپاشی بنیان خانواده، غفلت در تربیت دینی فرزندان، ضعف در رعایت حریم ها و حرمت در خانواده، کم شدن آستانه تحمل در زندگی  و صبر در سختی ها و غفلت از عبادت جمعی در خانواده مطرح شده است.
در بعد اعتقادی نیز موضوعات غفلت و فراموشی نسبت به مرگ و معاد و بی توجهی و بی اعتقادی به وعده های الهی و در بعد عبادی نیز موضوعات سستی در عبادت، ریا در عبادت و کم توجهی به بعد عبادی وقف را مورد توجه قرار داده اند.
همچنین در بعد سیاسی به مباحث نخبگان بی تفاوت، پیمان شکنی و فراموشی بیعت، غفلت از وظایف و رسالت ها، کم توجهی به فرامین ولایت و کم شدن عمارهای جامعه پرداخته شده است.
 
 
گروه تولید و نشر آثار و اماکن اسلامی

دانلود مداحی فاطمیه با نوای مجید یاراحمدی

26ام بهمن, 1396

 

فایل صوتی مداحی روضه حضرت زهرا سلام الله علیها ویژه ایام فاطمیه با نوای حاج مجید یار احمدی قابل دریافت است.

 

مادر چه قشنگ است صدایت کردن  

از عشق تو علی روایت کردن

والله قسم از این نباشد بهتر   

در شهر بقیع جان به فدایت کردن

 

دانلود مداحی فاطمیه

مداحی پاشو فاطمه عزیزم با نوای محمدرضا طاهری

26ام بهمن, 1396

 

فایل صوتی مداحی پاشو فاطمه عزیزم با نوای محمدرضا طاهری قابل دریافت است.

دانلود مداحی پاشو فاطمه عزیزم با نوای محمدرضا طاهری

 

متن مداحی

پاشو فاطمه عزیزم که شکسته شد غرورم

باورم نمیشه باید تن پاکت و بشورم

نگفتی آخر قصه چی بوده

چرا تن تو همش کبوده

هر چی که من آب بریزم زخمات که نمشیه بسته

زهراجان نگفتی پهلوت با چی اینجوری شکسته

روی ماهتو عزیزم سه ماه ندیده بودم

خون سینه بند نمیاد داره میسوزه وجودم

کبود گونم صبرم و برده

به صورت تو مگه چی خورده

داد من در اومد آخر دستم خورد به روی بازو

با این زخم چطور بزارم جسمترو میون طابوت

قبل از این که من ببندم آخرین بند کفنرو

نوازش کردی حسینو میکنی بقل حسن رو

تو وصیتها چی گفت ی دیشب

که مثل آتیش میسوزه زینب

گفتی که حسین یه روزی حتی پیرهن نداره

گفتی تشنه لب میمونه گفتی که کفن نداره

مداحی پاشو فاطمه عزیزم با نوای محمدرضا طاهری

دانلود مداحی آیینه رسول خدا روی فاطمه

23ام بهمن, 1396

 

دانلود آهنگ با کیفیت 320

دانلود آهنگ با کیفیت 128

 

متن مداحی :

آیینه ی رسول  خدا روی فاطمه

جان وجود بسته به یک موی فاطمه

.

با آنکه نیست از حرم مخفی اش نشان

شهر مدینه گمشده در کوی فاطمه

.

بوی بهشت اگر چه محمد از او شنید

بلله قسم بهشت دهد بوی فاطمه

.

ختم رسل گرفت به پهلو دو دست خویش

از آن لگد که خورد به پهلوی فاطمه

.

طوبی خمید و صدر فتاد و شجر شکست

وقتی خمید قامت دلجوی فاطمه

.

چون باغ وحش سوخت پر و بال جبرئیل

نزدیک شد چو شعله به گیسوی فاطمه

.

انگار رفت طاقت دست خدا ز دست

زان ضربتی که خورد به بازوی فاطمه

75 قطعه روضه و مقتل گلچین فاطمیه با نوای حاج میثم مطیعی

23ام بهمن, 1396

 

گلچین صوتی مداحی (روضه و مقتل) با نوای حاج میثم مطیعی اجرا شده در ایام فاطمیه و شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها از سال 1389 تا 1395 در ادامه آماده دریافت می باشد.
 
ردیف عنوان فایل حجم دانلود متن
۱
صلوات بر حضرت زهرا سلام الله علیها بر اساس نقل شیخ طوسی در مصباح المتهجد
7.07 MB
دانلود مشاهده متن
۲
صلوات حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها)
3.49 MB
دانلود مشاهده متن
۳
صلوات حضرت زهرا (سلام الله علیها) در نقل شیخ طوسی
3.39 MB
دانلود مشاهده متن
۴
نقل زَمَخشَری است که روزی ابولهب (روضه)
13.03 MB
دانلود مشاهده متن
۵
مداحی آذری حاج میثم مطیعی در شب شهادت حضرت زهرا‌ (سلام الله علیها)
17.76 MB
دانلود مشاهده متن
۶
بزن قنفذ که من دست از امامم برنمی دارم (روضه)
14.32 MB
دانلود مشاهده متن
۷
می شست جسم یار هجده ساله اش را (روضه)
26.54 MB
دانلود مشاهده متن
۸
با غم بی پایانت، علی تنها شد (زمزمه)
7.11 MB
دانلود مشاهده متن
۹
لیلة‌الدفن «لیلة‌القدر» است (روضه)
14.85 MB
دانلود مشاهده متن
۱۰
این در سوخته تا حشر گواه من و توست (روضه)
10.51 MB
دانلود مشاهده متن
۱۱
نان ریخت، سفره سوخت، نمکدان شکسته شد (روضه)
12.98 MB
دانلود مشاهده متن
۱۲
پس از تو همدم چاهم، خودم خبر دارم (دکلمه)
2 MB
دانلود  
۱۳
دوباره پهلو و بازو و دیده بی تابند (دکلمه)
1.57 MB
دانلود  
۱۴
گر نگاهی به ما کند زهرا، دردها را دوا کند زهرا (دکلمه)
4.65 MB
دانلود  
۱۵
شب غسل تو است و افتاده، لرزه بر دست فاتح خیبر (روضه)
14.39 MB
دانلود مشاهده متن
۱۶
مادر یازده قمر می سوخت (روضه)
8.98 MB
دانلود مشاهده متن
۱۷
بین دیوار و در انگار زنی جان می داد (روضه)
11.93 MB
دانلود مشاهده متن
۱۸
نتوان گفت که آن شعله چه با مادر کرد (روضه)
20.2 MB
دانلود مشاهده متن
۱۹
ای جان حیدرت به فدایت، سخن بگو (روضه)
12.29 MB
دانلود  
۲۰
گندم از دسته دستاس تو برکت دارد (روضه)
6.69 MB
دانلود مشاهده متن
۲۱
مردی کنار همسرش از شرم گریه کرد (روضه)
7.65 MB
دانلود مشاهده متن
۲۲
فرشته ها همه گفتند: وای اگر بزند (روضه)
6.06 MB
دانلود مشاهده متن
۲۳
این بهار آیینه هجده بهار فاطمه است (روضه)
4.86 MB
دانلود مشاهده متن
۲۴
أمان از شعله، وای مادر (زمزمه)
11.57 MB
دانلود مشاهده متن
۲۵
على حجابِها الدمُ یسیلْ (روضه عربی و فارسی)
13.34 MB
دانلود مشاهده متن
۲۶
رو از علی گرفت و خودش را حجاب کرد (روضه)
6.73 MB
دانلود مشاهده متن
۲۷
لا زالَ على بابها مِن دماها رَسْمُ (روضه فارسی و عربی)
10.3 MB
دانلود مشاهده متن
۲۸
به خود می پیچد مادر از درد (روضه)
11.44 MB
دانلود مشاهده متن
۲۹
زده شانه بر موی طفلان (زمزمه)
16.17 MB
دانلود مشاهده متن
۳۰
مادر نگو که حال تو بهتر نمی شود (روضه)
7.3 MB
دانلود مشاهده متن
۳۱
وصایای حضرت زهرا (سلام الله علیها) به امیرالمومنین (علیه السلام) (مقتل)
14.52 MB
دانلود مشاهده متن
۳۲
چگونه عید بگیریم در عزای تو مادر (روضه پایانی)
3.24 MB
دانلود مشاهده متن
۳۳
بعد از تو مدینه و سکوت و حسرت (زمزمه)
8.2 MB
دانلود مشاهده متن
۳۴
از عشق خود جدا شدن آسان نیست (روضه)
5.15 MB
دانلود مشاهده متن
۳۵
اجتماع مردم بعد از شهادت حضرت زهرا (سلام الله علیها) در منزل آن حضرت (مقتل)
4.08 MB
دانلود مشاهده متن
۳۶
از آن مزار بی نشان می آمدم من (روضه)
10.5 MB
دانلود مشاهده متن
۳۷
پشت در فاطمه تنهاست هنوز (روضه)
12.19 MB
دانلود مشاهده متن
۳۸
یاعلی! به زودی دو رکن دو ویران می شود (مقتل)
2.61 MB
دانلود مشاهده متن
۳۹
وای بابا یک طرف ای وای مادر یک طرف (روضه)
9.19 MB
دانلود مشاهده متن
۴۰
ای جان عالمیان، جان جهان، چرا قدت خم شد؟ (روضه)
6.62 MB
دانلود مشاهده متن
۴۱
روضه روز شهادت حضرت زهرا (سلام الله علیها) (روضه)
6.76 MB
دانلود مشاهده متن
۴۲
ای داغ تو آغاز محرم، ای فاطمه ای نگین خاتم (روضه)
12.14 MB
دانلود مشاهده متن
۴۳
قصه عشق آخری دارد، عاشقی روی دیگری دارد (روضه)
14.31 MB
دانلود مشاهده متن
۴۴
چرا باید خروش اشک هایت بی صدا باشد (روضه)
18.09 MB
دانلود مشاهده متن
۴۵
سرنوشت آن گل پرپر نمی دانم چه شد (روضه)
14.15 MB
دانلود مشاهده متن
۴۶
از غم دنیا بخوان ای دل، از دل مولا بخوان ای دل (روضه)
11.18 MB
دانلود مشاهده متن
۴۷
به حال ما در و دیوار خانه می گرید (روضه)
14.15 MB
دانلود مشاهده متن
۴۸
از دست می روی چه کُنَد بی تو حیدرت؟​ (روضه)
12.31 MB
دانلود مشاهده متن
۴۹
وقتش شده غسلت دهم زهرا! چگونه؟ (روضه)
19.67 MB
دانلود مشاهده متن
۵۰
فاطمه دست علی یار تو باد (روضه پایانی)
5.18 MB
دانلود مشاهده متن
۵۱
چشم خشک از چشم های تر خجالت می کشد (روضه)
16.36 MB
دانلود مشاهده متن
۵۲
چه غصه ها که نخوردی برای همسایه (روضه)
19.02 MB
دانلود مشاهده متن
۵۳
خاکسپاری فاطمه زهرا (سلام الله علیها) توسط حضرت علی (علیه السلام) (روضه)
20.59 MB
دانلود مشاهده متن
۵۴
درد دل امیرالمؤمنین با رسول خدا هنگام دفن صدیقه کبری (سلام الله علیها) (روضه)
12.36 MB
دانلود مشاهده متن
۵۵
تصمیم مخالفان برای نبش قبر فاطمه زهرا (سلام الله علیها) (روضه)
13.38 MB
دانلود مشاهده متن
۵۶
روضه حضرت امیر (علیه السلام) و شهادت حضرت زهرا (سلام الله علیها) (روضه)
17.74 MB
دانلود مشاهده متن
۵۷
بگیر پرده ز رو ماه آسمانی من، که این گرفتگی ات ریشه در فدک دارد (روضه)
17.85 MB
دانلود مشاهده متن
۵۸
ای جان من، هر چند دیگر نیمه جانی (روضه)
9.08 MB
دانلود مشاهده متن
۵۹
گرد هم آوردند ماتم های عالم را، وقتی جدا کردند همدم های عالم را (روضه)
12.54 MB
دانلود  
۶۰
قرار بود که عمری قرار هم باشیم (روضه)
12.18 MB
دانلود  
۶۱
پا شدی و دوباره کار خونه کردی (روضه)
7.65 MB
دانلود  
۶۲
آن شب میان هاله ای از ابر و دود رفت (روضه)
15.91 MB
دانلود  
۶۳
افسوس خزان شده بهارم، دیدم (روضه)
12.21 MB
دانلود  
۶۴
جایی که یاس هست و کسی بو نمی کند (روضه)
5.06 MB
دانلود  
۶۵
لحظات آخر عمر پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) (مقتل)
2.91 MB
دانلود  
۶۶
وقتش رسید هم سخنت را عوض کنی (روضه)
14.04 MB
دانلود  
۶۷
برگرد دردهای دلم را دوا کنی (روضه)
12.76 MB
دانلود  
۶۸
آتش زدن درب خانه حضرت زهرا (سلام الله علیها) (روضه)
5.87 MB
دانلود  
۶۹
عیادت خلفای اول و دوم از حضرت زهرا (سلام الله علیها) (روضه)
1.95 MB
دانلود  
۷۰
لحظات پایانی عمر شریف حضرت زهرا (سلام الله علیها) (روضه)
2.45 MB
دانلود  
۷۱
غسل دادن بی بی دو عالم و وداع فرزندان با صدیقه اطهر (سلام الله علیها) (روضه)
1.83 MB
دانلود  
۷۲
بازگشت حضرت زهرا به خانه پس از ایراد خطبه فدک و مشاهده مظلومیت امیرالمؤمنین (روضه)
9.88 MB
دانلود  
۷۳
گفتگوی امیرالمؤمنین (علیه السلام) با حضرت زهرا (سلام الله علیها) در بستر بیماری (روضه)
6.31 MB
دانلود  
۷۴
لحظات احتضار بی بی حضرت زهرا (سلام الله علیها) (روضه)
10.33 MB
دانلود  
۷۵
مادر کنار پنجره پهلو گرفته است (دکلمه)
3.97 MB
دانلود مشاهده متن

چه چیزهایی محبوب حضرت زهرا سلام الله علیها است؟

23ام بهمن, 1396

 


حضرت زهرا سلام‌الله علیها فرمود: سه چیز محبوب من است:

اول) تلاوت قرآن  

دوم) نگاه به جمال نورانی پیامبر صلی‌الله علیه وآله وسلم،

سوم) انفاق فی سبیل الله.

حضرت شب عروسی اش پیراهنش را انفاق کرد، حالا برای این قضیه گریه کنیم ولی ما چه کردیم؟

حضرت سه شب با آب افطار کردند و غذایشان را به مسکین و یتیم دادند.

اگر خوف قیامت و آتش باشد، انسان به راحتی انفاق می کند.

سخنرانی حجت الاسلام حسینی قمی

در مسجد حضرت مهدی (عج)، فروردین 94

سند شهادت حضرت محسن سلام الله علیه از کتب اهل سنت

22ام بهمن, 1396

 

بعد از بيعت اجباري مردم و عدم تمكين علي علیه السلام بر بيعت با خليفه اول، عمر به همراه عده‌ای در پشت در خانه دختر رسول خدا صلی الله علیه و آله جمع شدند و درب خانه را آتش زدند.

ثمره حمله به خانه علي علیه السلام كشته شدن “محسن شش ماهه” علیه السلام در رحم فاطمه سلام الله علیها و شكسته شدن پهلوي زهرا سلام الله علیها بود. بر اثر شدت ضربه وارده به جسم مطهر حضرتش، سرانجام پس از 75 يا 95 روز از رحلت رسول خدا فاطمه دخت رسول خدا، به رسول خدا صلی الله علیه و آله پيوست و طبق وصيت ايشان بدن شريف حضرت در تابوت مخصوصي که خود سفارش داده بود مخفيانه توسط علي علیه السلام به خاك سپرده شد.

سخنرانی استاد میلانی درباره علت شهادت حضرت محسن علیه السلام

زمان: 389 ثانیه (06:29)

این کلیپ سخنرانی آیت الله سید علی حسینی میلانی درباره سند شهادت حضرت محسن سلام الله علیه از کتب اهل سنت می باشد.

شفاعت حضرت فاطمه زهرا سلام الله

22ام بهمن, 1396

 

 
استاد فاطمی نیا : شفاعت حضرت فاطمه زهرا سلام الله -

امام صادق (علیه السلام) از وجود مبارک پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم  نقل فرموده ان که:

«جَمَاعَةٌ مِنْ أَصْحَابِنَا عَنْ أَحْمَدَ بْنِ مُحَمَّدِ بْنِ عِیسَى عَنِ الْحُسَیْنِ بْنِ سَعِیدٍ عَنْ فَضَالَةَ عَنْ عَبْدِ اللَّهِ بْنِ سِنَانٍ عَنْ أَبِی عَبْدِ اللَّهِ ع أَنَّهُ قَالَ مَرَّ بِالنَّبِیِّ ص رَجُلٌ وَ هُوَ یُعَالِجُ بَعْضَ حُجُرَاتِهِ فَقَالَ یَا رَسُولَ اللَّهِ أَ لَا أَکْفِیکَ فَقَالَ شَأْنَکَ فَلَمَّا فَرَغَ قَالَ لَهُ رَسُولُ اللَّهِ ص حَاجَتُکَ قَالَ الْجَنَّةُ فَأَطْرَقَ رَسُولُ اللَّهِ ص ثُمَّ قَالَ نَعَمْ فَلَمَّا وَلَّى قَالَ لَهُ یَا عَبْدَ اللَّهِ أَعِنَّا بِطُولِ السُّجُودِ» (الکافی ج : 3 ص : 266)

رسول خدا - صلی الله علیه و آله - مشغول تعمیر یکی از اتاقهایش بود. رهگذری بر او گذشت و عرض کرد: یا رسول الله اجازه می‏ دهید شما را در این کار یاری کنم؟

پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم فرمود: اختیار با خودت هست و آن مرد به کمک پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم شتافت

هنگامی که از کار دست کشیدند، پیامبر صلی الله علیه و آله فرمود:

چه حاجتی داری؟

مرد جواب داد:

بهشت را.

پیامبر صلی الله علیه و آله مکثی کرد و سپس به او قول بهشت داد و چون مرد به راه افتاد فرمود:

ای بنده خدا!

ما را در تحقق این وعده، با سجده‏ های طولانی ‏ات کمک کن.

زمان: 266 ثانیه (04:26) (8.02 MB)

فاطمه سلام الله علیها حجت اولیای الهی است

22ام بهمن, 1396

 

در جريان غصب فدک، شاهد حضور اجتماعی فعال حضرت زهرا سلام الله علیها برای بازپس‌گیری فدک هستیم. خطبه فدکیه که از ایشان نقل شده است بسیار فصیح، بلیغ و پر از معارف است.
فاطمه(س) حجت اولیای الهی است/ خطبه فدکیه بسیار فصیح و سرشار از معارف استدکتر مسعود آذربایجانی دانشیار گروه روانشناسی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه، در اشاره به مقام والای حضرت فاطمه سلام الله علیها ، گفت:
 
صرفا از این جهت که حضرت زهرا سلام الله علیها دختر پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله هستند را نباید مورد توجه قرار دهیم بلکه والاتر از آن، ایشان را باید از دید و نگاه ائمه اطهار مورد توجه قراردهیم که حجت بر ائمه اطهار علیهم‌السلام و الگوی آنها بوده‌اند.
 
این موضوع در روایت‌های مختلفی که از معصوم به ما رسیده، بیانگر جایگاه والای آن حضرت است.
 
به گفته وي، هنگامی که فردی بر امام معصومی حجت و الگو باشد آن جایگاه آنقدر قابل تامل و ارزشمند است که نمی‌توان چیزی غیر از الگوگیری و بی‌نظیر بودن برایشان تصور کرد.
 
حضرت زهرا سلام الله علیها از جمله زاهدان و عالمان و پارسایان و نیکوکاران عالم است که نزد خداوند یکتا جایگاه ویژه‌ای داشته‌اند به نحوی که در روایات آمده است بعد از رحلت پیامبر، حضرت جبرئیل بر ایشان نازل شده و ایشان را از حوادث آینده مطلع می‌کردند.
 
این اخبار که توسط حضرت علی علیه السلام به رشته تحریر درآمده و حضرت زهرا سلام الله علیها گوینده آن از سوی جبرئیل بود در کتابی به نام صحیفه فاطمیه گرد آمده است. صحیفه فاطمیه بیانگر مقامات معنوی حضرت زهراست.

ادامه »

عشقی که با انقلاب جوشید

20ام بهمن, 1396


حضرت آیت‌الله خامنه‌ای:

« در دوران پس از انقلاب ، جوشش عشق به فاطمه‌ی زهرا سلام‌الله‌علیها در دل این امّت بسیار زیاد شده‌است. نام آن بزرگوار توسّل به آن، در جبهه‌ها بود، در دوران جنگ بود، در دوران صلح و سازندگی هم هست، در آمادگیِ در مقابله با دشمنان هم بحمدالله‌ست.» ۱۳۷۳/۰۹/۰۳

پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR به مناسبت فرارسیدن ایام دهه فجر، براساس این بخش از بیانات رهبر انقلاب لوح(پوستر) «عشقی که با انقلاب جوشید» را منتشر می‌کند.

[دریافت تمام تصاویر (Zip)]

دانلود روضه حضرت زهرا سلام الله علیها با نوای سید مهدی حسینی

19ام بهمن, 1396

 

فایل صوتی روضه حضرت زهرا سلام الله علیها با نوای سید مهدی حسینی

دانلود مداحی ترکی یارالی زهرا سلام الله علیها با نوای نریمان پناهی

19ام بهمن, 1396

 


فایل صوتی مداحی ترکی یارالی زهرا سلام الله علیها با صدای نریان پناهی، در اینجا قابل مشاهده و دریافت است:

 

 دانلود مداحی یارالی زهرا سلام الله علیها

اگر این سه ویژگی حضرت زهرا سلام الله علیها در ما بود اکنون طلاقی نبود + فیلم

19ام بهمن, 1396

 

حجت‌الاسلام رفیعی با اشاره به آخرین وصیت‌های حضرت زهرا سلام الله علیها در بستر شهادت اظهار کرد: حضرت زهرا سلام الله علیها درشب آخر شهادت خود به حضرت علی سه مطلب از زندگی خودشان فرمودند که اگر امروزه این سه نکته در زندگی‌ها رعایت می‌شد، اثری از طلاق نبود.
اگر این سه ویژگی حضرت زهرا(س) در ما بود اکنون طلاقی نبود + فیلمحجت‌الاسلام رفیعی در بیاناتی با اشاره به برخی ویژگی‌های حضرت زهرا سلام الله علیها گفت: اگر خطبه فدکیه و حضرت زهرا سلام الله علیها   نبود امروز اثری از اسلام و شیعه نبود، در حقیقت تمام عظمت امروز شیعه از تلاش های حضرت زهرا سلام الله علیها است.
 
وی با اشاره به آخرین وصیت‌های حضرت زهرا سلام الله علیها در بستر شهادت اظهار کرد: حضرت زهرا سلام الله علیها در شب آخر شهادت خود به حضرت علی سه مطلب از زندگی خودشان فرمودند که اگر امروزه این سه نکته در زندگی‌ها رعایت می‌شد، اثری از طلاق نبود و بسیاری از معضلات اجتماعی در سطح خانواده ها به وجود نمی‌آمد.
 
حجت‌الاسلام رفیعی تصریح کرد:
حضرت زهرا سلام الله علیها به شوهر خود فرمودند یاعلی من در زندگی به تو خیانت نکردم، به تو دروغ نگفتم وهمیشه با تو همراه بودم  و مخالفتی با حرف تو نکرده‌ام.
 
این کارشناس دینی افزود:
به عبارتی حضرت زهرا سلام الله علیها بر سه محور
 
«امانت» «صداقت» «اطاعت»
 
در زندگی تاکید کردند که اگر فقط این سه مطلب در زندگی های جوانان امروز  رعایت می شد، طلاقی وجود نداشت. 
 
فیلم سخنرانی را در ادامه ببینید. 

دانلود سینه زنی حاج محمدرضا طاهری فاطمیه اول

18ام بهمن, 1396

احترام به والدین از عوامل بسیار مهم عاقبت به خیری است

18ام بهمن, 1396

 


حجت الاسلام عالی؛استاد حوزه علمیه گفت:

در قرآن کریم بالاترین عمل پس از بندگی خداوند احسان به والدین است ، یکی ازعوامل بسیار مهم عاقبت به خیری احترام به والدین است.

حجت الاسلام عالی استاد حوزه علمیه در مراسم سوگواری حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها که در هیات حاج مسلم هادیان برگزار شد، با اشاره به اهمیت عاقبت به خیری و حفظ دین، گفت: در دعاها به این امر بسیار سفارش شده است.

وی افزود: در دعاهای ائمه معصومین علیه السلام آمده است که انسان باید از خدا بخواهد که هرآنچه از نیکی‌ها به او عطا شده حفظ شود یکی از این نیکی‌ها دینداری و عاقبت به خیری است.

حجت‌الاسلام عالی با استناد به روایتی از پیامبر صلی الله علیه و آله مبنی بر اینکه بهترین عمل در ماه رمضان این است که انسان گناه نکند، عنوان کرد: هنگام بیان این روایت پیامبر صلی الله علیه و آله شهادت امیرمومنان امام علی علیه السلام را نیز خبر دادند اما امیرمومنان امام علی علیه السلام وقتی متوجه شدند که هنگام شهادت دین او حفظ می شود خوشحال شدند.

استاد حوزه علمیه اظهار داشت: همه علما و عرفای بزرگ اسلام همواره بر عاقبت به خیری دعا کردند، تسبیحات حضرت زهرا سلام الله علیها گنجی است هر کس بر این امر مداومت داشته باشد شقی نخواهد شد و بر عاقبت به خیری او بسیار اثر دارد.

وی افزود: هزار برابر شدن ثواب نماز مشروط به تسبیحات حضرت زهرا سلام الله علیها است.

حجت‌الاسلام عالی بیان داشت: در فرهنگ دینی ما اعمال 70 یا 80 سال انسان به شرطی قبول می‌شود که آخر عمر چیزی برای خداوند بیاورد یعنی ایمان خود را حفظ کند، اگر شخص در آخر عمر ایمان نداشته باشد همه آنچه در گذشته کرده است باطل خواهد شد.

استاد حوزه علمیه با بیان اینکه وقتی شخصی خدا و آخرت را قبول نکند اعمالش از بین می‌رود، گفت: مرگ هر کس همرنگ زندگی او خواهد بود، یکی ازعوامل بسیار مهم عاقبت به خیری احترام به والدین است حتی اگر سالهای سال از دنیا رفته مسلمان یا کافر باشند.

وی افزود: در سه چیز وفای به عهد، برگردان امانت، احسان به پدر و مادر مسلمان و غیرمسلمان بودن شرط نیست، آیت الله بهاء الدینی هرکس به جایی رسید از دعای پدر و مادر بود.

حجت‌الاسلام عالی گفت: کسی که حال عبادت ندارد یا گره در امور مادی و معنوی دارد باید رفتار خود درباره پدر و مادر را بررسی کند، گاهی دعایی می‌کنید و از خداوند چیزی می‌خواهید مستجاب نمی‌شود بررسی کنید ببینید به پدر و مادر خود ظلم نمی‌کنید.

استاد حوزه علمیه بیان داشت: پدر و مادرها هم من بابت حقی که نسبت به فرزندان دارند مراقب باشند که به فرزندان خود ظلم نکنند.

وی افزود: در قرآن کریم بالاترین عمل پس از بندگی خداوند احسان به والدین است.

شبستان

عزاداری فاطمیه هیات رایه العباس با نوای حاج محمود کریمی+دانلود صوت و فیلم

18ام بهمن, 1396

از یار خود جدا شدن آسان نیست

18ام بهمن, 1396

 

دریافت فایل روضه حضرت زهرا سلام الله علیه

از یار خود جدا شدن آسان نیست

دو عنصر قرآنی در سیره فاطمه سلام الله علیها برای اصلاح روابط همسران

17ام بهمن, 1396
 
مهدی توکل ضمن بیان برخی ویژگی‌های اخلاقی حضرت زهرا سلام الله علیها در برخورد با خانواده و همسر، تقید به این دو عنصر قرآنی را مهم‌ترین عامل اصلاح و ارتقای روابط خانوادگی معرفی کرد.

دو عنصر قرآنی در سیره فاطمه(س) برای اصلاح روابط همسرانمهدی توکلی درباره برخی ویژگی‌های اخلاقی حضرت زهرا سلام الله علیها در برخورد با خانواده و همسر بیاناتی ایراد کرد. 

 
وی با اشاره به اینکه حضرت زهرا سلام الله علیها تا آخر عمر شریف خود با همسر و فرزندان خود با محبت و مهربانی برخورد کرد، گفت:
خداوند در آیه21 سوره روم می‌فرماید:
«مِنْ آیَاتِهِ أَنْ خَلَقَ لَكُمْ مِنْ أَنْفُسِكُمْ أَزْوَاجًا لِتَسْكُنُوا إِلَیْهَا وَجَعَلَ بَیْنَكُمْ مَوَدَّةً وَ رَحْمَةً؛
یکی از آیات (لطف) او آن است که برای شما از جنس خودتان جفتی بیافرید که در کنار او آرامش یافته و با هم انس گیرید و میان شما مودت و رحمت برقرار کرد.»
 
حضرت زهرا سلام الله علیها بارزترین مصداق مودت و رحمت نسبت به همسر است. 
این محقق مسائل دینی با اشاره به معنای مودت و رحمت گفت:
مودت به معنای حب عملی و آرمانی است. به این معنا که محبت خود را به صورت عملی به کسی که عاشق او هستی، ابراز کنی. رحمت نیز به معنای مهربانی است. این صفت از آنجا اهمیت پیدا می‌کند که خداوند آن را به خود و برترین بشر یعنی رسول‌الله صلی الله علیه و آله نسبت می‌دهد، به این معنا که خداوند در تمام سوره‌ها با رحمانیت و رحیمیت آغاز می‌کند و نسبت به پیامبر صلی الله علیه و آله می‌فرماید:
 
«وَ مَا أَرْسَلْنَاكَ إِلَّا رَحْمَةً لِلْعَالَمِینَ؛
 
ما تو را جز اینکه رحمتی بر جهانیان باشی ارسال نکردیم».
 
حضرت زهرا سلام الله علیها وجود مقدسی بود که نسبت به امیر مؤمنان همیشه در نهایت محبت و مهربانی برخورد می‌کرد؛ بنابراین ما به عنوان شیعیان حضرت زهرا سلام الله علیها باید همواره با خانواده با محبت برخورد کنیم و فضای خانه را فضای رحمت و مهربانی قرار دهیم. در این صورت همسر و به دنبال آن اهل منزل احساس آرامش می‌کنند. حتی اگر یک مهمان به محیط چنین خانواده‌ای وارد شود، احساس آرامش به او دست می‌دهد. 
 

خبرگزاری تسنیم

اراجیف قطب دراویش گنابادی در رابطه با شهادت حضرت زهرا سلام الله علیها+فیلم

17ام بهمن, 1396

 

 اراجیف و سخنان موهن نورعلی تابنده قطب دراویش گنابادی نسبت به حضرت زهرا سلام الله علیها و رد شهادت صدیقه طاهره سلام الله علیها را در ادامه مشاهده میکنید.

اراجیف قطب دراویش گنابادی در رابطه با شهادت حضرت زهرا(س)+فیلمنور علی تابنده قطب فعلی فرقه صوفیه گنابادیه در جلسه سخنرانی خود که در  دولتسرای تهران برگزار شده بود  به مقام حضرت زهرا سلام الله علیها توهین کرد. 
وی در جمع مریدان خود نسبت به عملکرد مسئولین در قبال واژه شهید انتقاد کرد و گفت:
متاسفانه کسانی که باید خودشان حیثیت و اهمیت مصداق واژه شهید را حفظ کنند, این کار را نمی کنند و به هر نفری که به هر نحوی کشته می شود شهید می گویند و لغت شهید را کم ارزش می کنند.  
وی در ادامه سخنان موهنش درباره ساحت حضرت زهرا سلام الله علیها عنوان داشت:
یکی از دوستان سابق من که مرد مسلمان و خیلی معتقدی است به من تلفن زد و از من پرسید تقویم امسال را دیدی؟ گفتم بله
 
گفت دیدی نوشته شهادت حضرت زهرا، خب با این حرف اجر شهید کم می شود.
 
نورعلی تابنده بعد از آنکه به مقام حضرت زهرا سلام الله علیها توهین کرد بیان کرد:
شهادت مقام بالایی است و شامل حضرت زهرا نمی شود و با گفتن شهادت حضرت زهرا مقام شهید را بی ارزش می کنید حضرت زهرا سلام الله علیها رحلت کرده است. 
حال برای مشخص شدن ماهیت اصلی فرقه صوفیه گنابادیه به بیان احادیثی از پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و امام کاظم علیه السلام در مورد حضرت فاطمه سلام الله علیها می پردازیم : 
پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله می فرمایند:
«… یا فاطمة! لو ان کل نبی بعثه الله وکل ملک قربه شفعوا فی کل مبغض لک غاصب لک ما اخرجه الله من النار ابدا;
 ای فاطمه! اگر تمام پیامبرانی که خدا برانگیخته و تمام فرشتگانی که مقرب درگاه خود گردانده است، برای هر کینه توزی که ،حق تو را غصب نموده است، شفاعت کنند، هرگز خدا او را از آتش [دوزخ] خارج نمی سازد .»
امام کاظم علیه السلام می فرمایند:
«ان فاطمة علیها السلام صدیقة شهیدة … ;  
فاطمه علیها السلام بانوی بسیار راست گویی است که او را به شهادت رسانده اند .» 
 
وارث

دانلود روضه شهادت حضرت زهرا سلام الله علیها بانوای سید مجید بنی فاطمه

17ام بهمن, 1396
 

دانلود روضه شهادت حضرت زهرا(س) سید مجید بنی فاطمهفایل صوتی مداحی روضه شهادت حضرت زهرا سلام الله علیها جلسه هیئت الزهرا با نوای سید مجید بنی فاطمه قابل دریافت است.

 

 

روضه شهادت حضرت زهرا سلام الله علیها سید مجید بنی فاطمه

دانلود مداحی به عشق تو گرفتارم با نوای حسین سیب سرخی

17ام بهمن, 1396

 

فایل صوتی مداحی به عشق تو بدهکارم با نوای حاج حسین سیب سرخی هیئت روضه العباس

دانلود مداحی به عشق تو گرفتارم

خوف و خشيت فاطمه

17ام بهمن, 1396

 

زمانى كه اين آيه شريفه بر پيامبر (صلى الله عليه و آله و سلم ) نازل شد:

وَإِنَّ جَهَنَّمَ لَمَوْعِدُهُمْ أَجْمَعِينَ*لَهَا سَبْعَةُ أَبْوَابٍ لِّكُلِّ بَابٍ مِّنْهُمْ جُزْءٌ مَّقْسُومٌ*

و دوزخ ، ميعادگاه همه آنهاست * هفت در دارد، و براى هر درى ، گروه معينى از آنها تقسيم شده اند(سوره حجر، آيات 43و 44.)

  • رسول خدا (صلى الله عليه و آله و سلم ) با شنيدن اين آيه به شدت گريه كرد؛ به گونه اى كه از گريه آن حضرت ، اصحاب نيز گريستند، هر چند كسى نمى دانست جبرئيل چه چيز بر او نازل كرده است و كسى نيز نمى توانست در آن حال با رسول خدا (صلى الله عليه و آله و سلم ) سخن بگويد. چون پيامبر (صلى الله عليه و آله و سلم ) از ديدن فاطمه (سلام الله عليها) خوشحال مى شد، برخى از اصحاب به سراغ آن حضرت رفتند (تا با آمدنش گريه رسول خدا (صلى الله عليه و آله و سلم ) تمام شود)
  • آنها فاطمه (سلام الله عليها) را در حال آسياب كردن جو يافتند كه مى فرمود: آنچه نزد خداست برتر و ماندگارتر است ؛ بر او سلام دادند و جريان گريه پيامبر اسلام (صلى الله عليه و آله و سلم ) را به عرض او رساندند.
  • حضرت زهرا (سلام الله عليها) به خدمت رسول خدا (صلى الله عليه و آله و سلم ) رسيد و گفت :
  • پدر جان ! فدايت شوم ، چه چيز باعث گريه تو شده است ؟
  • رسول گرامى اسلام (صلى الله عليه و آله و سلم ) آياتى را كه جبرئيل (عليه السلام) بر وى نازل كرده بود، قرائت فرمود.
  • صديقه طاهره (سلام الله عليها) چون آيات عذاب را شنيد، با رو به زمين افتاد، در حالى كه زير لب زمزمه مى كرد:

واى ! واى بر كسى كه داخل آتش ‍ جهنم گردد(1).


(1)بحارالانوار، ج 43، ص 28.

۳۶۰ داستان از فضايل مصائب و كرامات فاطمه زهرا سلام الله علیها ،عباس عزيزىدانلود سینه زنی واحد با نوای حاج حسین سازور

17ام بهمن, 1396

 

فایل صوتی سینه زنی واحد با نوای حاج حسین سازور ظهر شهادت حضرت زهرا سلام الله علیها  

دانلود سینه زنی واحد حاج حسین سازور

کلیپ تصویری فاطمیه: گریه کردی - انصاریان، آقاسی و کریمی

17ام بهمن, 1396

 

دیشب تا صبح گریه کردی گریه کردی گریه کردی

من ھم با تو گریه کردم گریه کردم گریه کردم

دیشب که رویت شد قاتل من

دست تو می لرزید چون دل من

واویلتا،واویلا،آه مادر آه مادر

دانلود کلیپ تصویری گریه کردی - انصاریان، آقاسی و کریمی (6.18 MB)

پادکست تصویری گریه کردی
زمان: 178 ثانیه (02:58)

کتاب بهشت فدک ویژه شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها

17ام بهمن, 1396

 

دانلود کتاب بهشت فدک

ویژه شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها

 

نویسنده: معاونت فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف

زبان:فارسی

 کتاب ” بهشت فدک ” ویژه شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها از سوی معاونت فرهنگی اوقاف و امور خیریه در سال 1396 منتشر شده است.

موضوعات کتاب «بهشت فدک» :
  • یاس بهشتی
  • فاطمه سلام الله علیها؛ بنیانگذار مکتب دفاع از ولایت
  • بهشت فدکشفاعت از گنهكاران، مهریه فاطمه زهرا سلام الله عليها

17ام بهمن, 1396

 

احمد بن يوسف دمشقى در كتاب خويش به نام «اخبارالدول و آثار الاءول » چنين روايت مى كند:
در خبر آمده است :

زمانى كه پدر بزرگوارش ، او (فاطمه ) را به شوهر داده و مالى اندك را به عنوان صداق تعيين فرمود، عرض كرد:

اى رسول خدا، دختران مردم نيز شوهر كرده و مقدار كمى به عنوان صداق بر ايشان تعيين مى گردد، پس فرق بين من و آنان چيست ؟

اميدوار و خواهانم كه مهريه را به على (عليه السلام) برگردانى و از خداى تعالى بخواهيد كه مهريه مرا شفاعت گناهكاران از امت تو قرار دهد.

پس جبرئيل نازل شد و با وى كاغذ كوچكى از حرير بود كه در آن نوشته شده بود: خداى تعالى مهريه فاطمه را شفاعت گناهكاران از امت پدرش ‍ قرار داده و به همين علت زمانى كه ايشان در حال احتضار بودند، وصيت فرمودند كه آن كاغذ كوچك را روى سينه شان در زير كفن قرار دهند.

اين وصيت عمل شد و فاطمه زهرا(سلام الله عليها) فرمودند:

به هنگامى كه در قيامت برانگيخته شدم ، اين كاغذ را به دست مى گيرم و از گناهكاران امت پدرم شفاعت مى كنم .

در اين حديث همان گونه كه مى بينيد، از آنچه كه به فاطمه زهرا(سلام الله عليها) از عظمت شخصيت و علو همت و مرتبت بلند و بى حد و جلالت قدر عنايت گرديده ، حكايت مى كند؛ زيرا اين بزرگوار از پدر ارجمندش ‍ مى خواهد از خدا بخواهد كه به عنوان مهريه و صداق ، اين حق عظيم ، يعنى شفاعت ، را در قيامت به او اعطا فرمايد و پروردگار مهربان هم در خواست رسول خويش را اجابت فرموده و حاجت وى را برآورد و آن نامه را به وى عنايت فرمود و صديقه طاهره نيز آن سند را به هنگام حاجت ، يعنى در قيامت ، آشكار خواهد فرمود.

صفورى در نزهة المجالس نقل مى كند كه نسفى گويد:
فاطمه زهرا(سلام الله عليها) از پدر بزرگوارش رسول اكرم (صلى الله عليه و آله و سلم ) در خواست نمود كه صداق وى را شفاعت براى امت او قرار دهد و اين بانوى بزرگوار زمانى كه بر صراط آيند، صداق خويشتن را طلب كنند(1)


(1)فاطمه زهرا (سلام الله عليها) از ولادت تا شهادت ، ص 159 و 160.

 ۳۶۰ داستان از فضايل مصائب و كرامات فاطمه زهرا سلام الله علیها،عباس عزيزىدرس زندگی در مکتب زهرا سلام الله علیها

17ام بهمن, 1396

روزى حضرت على علیه ‏السلام به حضرت فاطمه علیهاالسلام گفتند:

آیا غذایى در خانه هست تا بخورم؟

حضرت فاطمه علیهاالسلام گفتند:

… ما کان شَیْى‏ءٌ اُطْعِمْناهُ مُذْ یَوْمَیْنِ اِلاّ شَیْىٌ‏ء کُنْتُ اُو ثِرُکَ بِهِ عَلى نَفْسى وَ عَلى ابْنَىَّ هذَیْنِ الْحَسَنِ وَ الْحُسَیْنِ. فَقالَ عَلِىٌّ علیه‏السلام: یا فاطِمَةُ اَلاّ کُنْتِ اَعْلَمْتینى فَاَبْغیکُمْ شَیْئا؟ فَقالَت علیهاالسلام: یااَبَاالْحَسَنِ اِنّى لَأَسْتَحى مِنْ‏اِلهى اَنْ تُکَلِّفَ نَفْسَکَ ما لا تَقْدِرُ عَلَیْهِ؛

آنچه که در دو روز گذشته خورده‏‌اید غذایى بوده که من و دو فرزندم ـ حسن و حسین ـ نخورده و براى شما نگه داشته بودیم.

حضرت على علیه‏ السلام گفتند:

چرا به من اطلاع نداده بودی تا براى شما غذایى تهیه کنم؟

حضرت فاطمه علیهاالسلام گفتند:

اى ابوالحسن! من از خداى خود شرم دارم که خودت را به خاطر آنچه که نسبت به آن توانایى ندارى به زحمت اندازى.

تفسیر فرات کوفى: 83

اسرار فدک

17ام بهمن, 1396

 

 
از روزى كه سرزمين فدك با نام فاطمه عليهاالسلام ارتباط يافته ارزش اعتقادى بخود گرفته است. از آن روز ديگر فدك يك ماجراى تاريخى پايان يافته نيست. آنگاه كه فدك به امر خاص خداوند به فاطمه عليهاالسلام اعطا شد، دوست و دشمن فاطمه عليهاالسلام معرفى شدند. از آن پس فدك چراغى شد كه هرگز خاموش نشده و نخواهد شد، و غصب آن مسئله اى است عظيم كه تا ابد كسى نمى تواند آن را كوچك تلقى كند. 

فدك سند دائمى شيعه

در طول تاريخ، فدك بعنوان شاهدى محكم در دست شيعيان حضرت زهرا عليهاالسلام بوده و هست، كه با پيمودن قرنها خود را به مسجد پيامبر صلى الله عليه و آله مى رسانند و نداى جانسوز و آهِ دلِ شكسته ى يادگار وحى را پاسخ مثبت مى دهند. فاطمه عليهاالسلام اين مدرك قوى را به دست دوستان خود سپرده، تا در هر كجا و هر زمان نشان دهند كه نسبت به مقام عصمت كبرى بى تفاوت نيستند. 
«فدك» مجموعه وقايعى را تداعى مى كند كه طى آن اين سرزمين به فاطمه عليهاالسلام بخشيده شد، و سپس از آن حضرت به اجبار گرفته شد و در نتيجه حضرت براى دفاع از حق خود مراحلى را طى كردند. 
نخستين سؤالى كه مسئله ى «فدك» در ذهنها ايجاد مى كند آن است كه چرا «غصب فدك» در ميان غصبهايى كه از حقوق اهل بيت عليهم السلام شده شاخص است و اهميت آن در كدام نقطه نهفته است؟ چرا اميرالمؤمنين و حضرت زهرا عليهماالسلام اين اندازه بر سر آن پافشارى كردند؟ چرا ائمه ى معصومين عليهم السلام در فرصتهاى مناسب آن را نزد مردم مطرح مى كردند و نام آن را زنده نگاه مى داشتند؟ 

براى بدست آوردن علت يا علل اصلى مسئله، مطالعه ى كامل و تحليل همه جانبه ى تاريخ فدك از ابتداى فتح آن سرزمين تا پايان اقدامات غاصبين و نيز اقدامات اميرالمؤمنين و حضرت زهرا عليهماالسلام در مقابل آنان، بهترين راهگشا است و عمق فاجعه و ريشه هاى اصلى آن را روشن مى كند. 

ادامه »

دانلود مداحی فاطمیه با نوای حیدر خمسه

17ام بهمن, 1396

 

فایل صوتی مراسم فاطمیه دوم آستان مقدس امام زاده صالح با نوای حاج حیدر خمسه

 دانلود مداحی فاطمیه حاج حیدر خمسه

بمون ماه خونه بمون آسمونم با صدای سید رضا نریمانی

15ام بهمن, 1396

 

فایل صوتی مداحی بمون ماه خونه بمون آسمونم ویژه ایام فاطمیه به همراه متن شعر با نوای سید رضا نریمانی قابل دریافت است.

دانلود فایل

بمون ماه خونه ، بمون آسمونم
که با تو بهارم ، که بی‌تو خزونم
میخوام باتو باشم ، همه لحظه‌هامو
بمون جون‌ حیدر ، بمون تا بمونم

همه‌ش میگی دارم میرم
واسه‌م عذابش ناتمومه
اون روز شوم و اتفاقاش
کابوسیه که روبرومه
یادمه که همه‌ش میگفتی
خوشبختی تو آرزومه

چی شد قرارمون قرارم
میبینی زهرا بی‌قرارم
من موندم و این خاطراتت
بگو چطور دووم بیارم

موندم که بین اون در و دیوار
چرا علیتو صدا نکردی
محسن که رفت تو هم که رفتی
گرمی خونه‌م رفت رو به سردی

«ای ‌وای ‌من ای‌ وای ‌من
زهرای من زهرای من»

ز غم سیر سیرم ، ببین کردی پیرم
ازم رو نگیر که ، جون تو میمیرم
یادته که بعدِ ٬ خیبر هی میگفتی
ماشاالله به شیرم ، ماشاالله به شیرم

پاشو که پهلوون زمین خورد
انگار که قبر منو کندن
کجایی که ببینی خانوم
سلام میدم درو میبندن
هر جا که اسم تو رو بردن
فاتحه میدن و میخندن

شبا تا صبح من بیدارم
شبیه ابرای بهارم
همه‌ش میگم نمیره زهرا
بخواد بره من نمیذارم

علی نداره یار و غمخوار
کجا میری تنهاتر از یار
تو زندگی من چه‌جوری
بهت بگم خدا نگهدار

یادته اون روز محسنو کشتن
تو کوچه‌ها بازوتو شکستن
یادمه وقتی چهل تا نامرد
دستای من رو تو کوچه بستن

«ای ‌وای ‌من ای‌ وای ‌من
زهرای من زهرای من»

پاشو یار حیدر ، کس‌وکار حیدر
پاشو از تو بستر ، علمدار حیدر
پاشو ای پناهِ ، دل بی‌پناهم
نداره غمی تا ، تو رو داره حیدر

بیا و حیدرو حلال کن
فاطمه ای یاس کبودم
بیا و حیدرو حلال کن
اگه تو کوچه‌ها نبودم
بیا و حیدرو حلال کن
این روزا مأمور به سکوتم

یادمه اون روز توی کوچه
پشت سرم زمین میخوردی
دست منو که بسته دیدی
همونجا بود که جون سپردی

یادته اون روز توی کوچه
یه‌دست به دیوار یه‌دست به پهلو
فقط میگفتی علی علی جان
یه بار نگفتی از درد بازو

بی حرم نیست کسی که حرمش سینه ماست

15ام بهمن, 1396

 

برای فاطمه زهرا سلام اللَّه علیها - آن موجود قدسیِ والا، آن انسان برتر و آن معلّم بشر - از آن تعبیری که هر شاعری - چه شاعر درست وحسابی گوی و چه شاعر هرزه گوی - برای محبوب و معشوق خودش ذکر می کند، نباید استفاده کرد؛ باید از تعبیرات متناسبی استفاده کرد.

اعتقاد من این است که اگر شعرای عزیز ما - همچنان که امروز خوشبختانه، هم در سرود دستجمعی و هم در بعضی از شعرهایی که قبلاً آقایان خواندند، همین معنا انصافاً تأمین شده است - لفظ و معنا را برای بیان معرفتی که امروز جامعه ما نیاز دارد تا از مکتب فاطمه زهرا سلام اللَّه علیها تعلیم بگیرد، به کار گیرند و آن را مدّاح با صدای خوش و آهنگ مناسبِ با این کار عرضه کند،

یکی از بهترین انواع تبلیغ و ترویج صورت گرفته است؛ یعنی همان «دعبل» و «فرزدق» و «کُمیْتِ» تاریخ در این جا ظهور و تجلّی پیدا کرده است. ارزش، همان ارزش خواهد بود و می تواند اجرهای بزرگ الهی را به دنبال خود داشته باشد.

قمستی از بیانات در دیدار جمعی از مدّاحان اهل بیت

روضه حضرت زهرا سلام الله علیها با نوای حاج مهدی سماواتی

14ام بهمن, 1396

حضرت زهراء سلام الله علیها به مزار چه کسانی سر می‌زد؟

14ام بهمن, 1396

 

حضرت زهراء سلام الله علیها طبق برخی روایات روزهایی از هفته را برای رفتن به سر قبر برخی افراد انتخاب می‌کرد که این بیانگر اهمیت مسألۀ مرگ و معاد در زندگی ایشان است.

یکی از ویژگی‌های فردی زندگی حضرت زهراء سلام الله علیها «معادباوری» ایشان است. این موضوع به قدری نزد ایشان حائز اهمیت است که بر اساس برخی روایات، ایشان در روزهایی از هفته بر سر قبر حضرت حمزه علیه السلام و شهداء می‌رفتند که این بیانگر اهمیت مسألۀ مرگ و معاد در زندگی ایشان است.

طبق نقل «مستدرک علی الصحیحین، ج1، ص377»، ایشام هر جمعه بر سر مزار عمویش حمزه علیه السلام می‌رفت یا طبق نقل کتاب (تهذیب الاحکام، ج1، ص465) هر صبح بر سر قبر شهداء و عمویش حمزه علیه السلام می‌رفت. حتی ایشان وقتی با امیر‏المؤمنین علیه السلام ازدواج کردند و به خانۀ ایشان تشریف آوردند، در کلامی به حضرت علی علیه السلام فرمود که 9 سال در خانه پدرم زندگی کردم و اینک اینجا هستم و روزی نیز از دنیا می‌روم.

در قرآن کریم آیات متعددی دربارۀ مرگ، یاد مرگ، قیامت و … مطرح شده و این بیانگر اهمیت این مسأله نزد خداوند است. خداوند اینچنین ما را به مرگ و معاد توجه داده، پس ما باید به این موضوع توجه داشته باشیم. خداوند در آیۀ 185 سورۀ مبارکۀ آل‌عمران می‌فرماید:

﴿ كُلُّ نَفْسٍ ذائِقَةُ الْمَوْتِ﴾،

هر انسانی طعم مرگ را خواهد چشید.

به راستی آیا ما به عنوان محبان و شیعیان آن حضرت، اینقدر که خداوند و ائمه علیه السلام ما را به مرگ و قیامت توجه داده‌اند، به آنها توجه داریم؟

این در حالی است که امروزه برخی از مردم گمان می‌کنند صحبت از قیامت و مرگ امری منفی و بیانگر ناامیدی است.

تسنیم

دانلود مداحی ترکی مهدی رسولی /شهادت حضرت زهرا سلام الله علیها

14ام بهمن, 1396

 

همزمان با فرارسیدن شهادت حضرت زهرا سلام الله علیها و برگزاری مجالس عزاداری در ایام فاطمیه اول، شما می توانید فایل صوتی مداحی آذری مهدی رسولی مداح اهل بیت علیهم السلام را در اینجا دانلود کنید.

 دانلود مداحی (من گورک هر دردیمی…) با نوای مهدی رسولی

دانلود کتاب فاطمه الزهراء سلام الله علیها

14ام بهمن, 1396
 
کتاب فاطمه الزهراء سلام الله علیها نوشته علامه امینی (ره)

کتاب «فاطمه الزهرا سلام الله علیها » که از تقریرات فرزانه عالم تحقیق وعاشق دلباخته خاندان عصمت وطهارت ومجتهد مکتب ولایت مرحوم علامه امینی (قدس سره )می باشد _به اجمال درباره مناقب حضرت صدیقه طاهره سلام الله علیها بحث نموده است در این کتاب مناقب فاطمه زهرا سلام الله علیها بر اساس آیات قرآنی واحادیث وروایات مورد بررسی قرار گرفته ودرباره هر منقبت توضیحات بسیار مفیدی توسط آن مرحوم ایراد گردیده است.
خوانندگان نباید گمان برند که مطالبی که درباره حضرت زهرا سلام الله علیها و ولایت او بیان گردیده است تنها یک موضوع مذهبی وشیعی است.مناقبی که مرحوم علامه امینی در این کتاب به آنها اشاره کرده ، عمدتا با استناد وارجاع به مصادر ومنابع علمای اهل تسنن بیان گردیده ولذا باید اذعان داشت که این مناقب مورد تایید کلیه فرق اسلامی بوده ومتفق علیه تمامی مسلمانان می باشد.

 

گزیده ای از کتاب

 

بشارت بهشت رفتن به شیعیان حضرت زهرا سلام الله علیها

 
چنانکه رسول اکرم صلوات الله علیه و آله به شیعیان امیر المومنین علیه السلام و فرزندان معصومش علیهم السلام  بشارت بهشت را داده است ودر منقبت وعظمت مقام آنان مطالبی بیان داشته اند،نسبت به شیعیان زهرا سلام الله علیها نیز عینا با ذکرهمان مناقب مژده بهشت داده اند.
 
شیعه یعنی تابع وپیرو واقتدا کننده. شیعه علی کسی است که از علی عليه السلام هدایت می یابد وهمراه او ومتمسک ودست به دامان اوست.شیعه فاطمه سلام الله علیها دراخبار عینا درردیف شیعیان علی است.گاه پیامبر اکرم درمدح شیعیان امیر المومنین سخن می گوید ،وگاه درمنقبت شیعیان فاطمه سلام الله علیها وهمین روش رسول خدا نشانگر این است که حضرت زهرا سلام الله علیها خود استقلال دارد ودارای کرامات ومقام والا وصاحب ولایت کبری می باشد.
(کتاب فاطمه الزهرا سلام الله علیها ص۲۳۹)

 

 
پایگاه علامه امینی
 

چهل منقبت و فضیلت حضرت فاطمه زهراء علیها السلام (+ پوستر)

14ام بهمن, 1396

مهربان زهرا سلام الله علیها

14ام بهمن, 1396
 
کلیپ تصویری فاطمیه:
مهربان زهرا سلام الله علیها - غلامعلی (+ متن)

تو نور عالمی ای جان جان جان، زهرا

یگانه زهره ی زهرای آسمان، زهرا

تو نور عالمی و كلبه ی گلین علی

گرفته عطر حضور تو را بمان زهرا

خدا به خوبترین نامها عزیزت كرد

زكیه طاهره مرضیه مهربان زهرا

همیشه وقت دعا دست های پر مهرت

پلی میان زمین بودو آسمان زهرا

به خون تپید همه عالم از غمت بانو

گریستند تمام فرشتگان زهرا

چه زود رفتی و دیگر کسی نیافت تو را

تو ای غریب ترین غربت جهان زهرا

 

زمان: 222 ثانیه (03:42)مداحی بی مادری کشیدم با نوای سید مجید بنی فاطمه

13ام بهمن, 1396

 

دانلود فایل صوتی مداحی بی مادری کشیدم با نوای سید مجید بنی فاطمه قابل دریافت است.

دانلود حجم فایل :4.98mb

بی مادری کشیدم کسی خبر نداره

چادرخاکی دیدم کسی خبر نداره

 

بی خبرن مردم از حال من خسته

بی خبره زینب از دستی که شد بسته

 

خون بود و خون بود مادر نیمه جون بود

واسش بیمرم آخه خیلی جوون بود

 

وسط کوچه دیدم که نفسش بریده

چادرشو یه گوشه رو صورتش کشیده

 

بی خبرن مردم من بدجوری ترسیدم

هیشکی ندید اما جون دادنشو دیدم

 

درد من این بود مادر رو زمین بود

دیدم از اون روز دیگه خونه نشین بود

 

خون بود و خون بود مادر نیمه جون بود

واسش بیمرم آخه خیلی جوون بود

 

جلوی چشمم افتاد آتیش در به جونش

میبینم از رو مسمار داره میریزه خونش

 

بی خبرن مردم که پشت دره مادر

بین همین خونه شد یاس علی پرپر

 

دود بود و دود بود صورتش کبود بود

داغ یتیمی واسه ما خیلی زود بود

 

خون بود و خون بود مادر نیمه جون بود

واسش بیمرم آخه خیلی جوون بود

ماجرای فدک و ادله و بینه فاطمه زهرا علیها السلام در دادخواهی

13ام بهمن, 1396

 

یکی از شیوه‌های منافقین درصدر اسلام ضربه وارد نمودن اقتصادی به اهل‌بیت پیامبر و جلوگیری نمودن از قدرت اقتصادی آنها بود. غصب فدک از فاطمه زهرا «علیها السلام» یکی از مظاهر به‌کارگیری این شیوه می‌باشد.
حضرت زهرا «علیها السلام» در برابر این خیانت منافقان ساکت نماند و از راههای مختلف در احقاق حق خود کوشید.
یکی از متین‌ترین راهها، استدلال حضرت و ارائه ادّله و بیّنه (گواهی شهود) جهت برگرداندن مالکیت فدک به خود بود.
ولی از آنجا که سیاستمداران حرفه‌ای قدرت طلب در رأس حکومت قرار گرفته بودند هیچ‌یک از دفاعیات حضرت زهرا «علیها السلام» مثمر ثمر نبود و همچون خلافت و حکومت اهل‌بیت فدک نیز در دست نااهلان و فریبکاران باقی ماند.
علامه ابومنصور طبرسی (متوفّی 588 ه. ق) در کتاب احتجاج، و علی بن ابراهیم از امام صادق «علیه السلام» نقل می‌کنند که فرمود:
هنگامی که بیعت با ابوبکر پایان یافت و امر خلافت او بر مهاجران و انصار استقرار گرفت و سامان یافت ابوبکر مأمورین خود را به فدک فرستاد تا نماینده فاطمه «علیها السلام» را از سرزمین فدک اخراج نماید و این دستور اجرا شد.
اینک در اینجا در رابطه با فدک به مطلب زیر توجه کنید:
هنگامی که فاطمه «علیها السلام» از دستور ابوبکر اطلاع یافت نزد ابوبکر رفت و فرمود:
چرا مرا از ارثی که پدرم رسول خدا «صلی الله علیه وآله» برایم گذاشته باز می‌داری، و وکیل و نماینده مرا از فدک خارج نموده‌ای؟! با این که رسول خدا «صلی الله علیه وآله» آن را به فرمان خدا، ملک من نمود.
 
ابوبکر گفت:
برای گفته‌های خودت شاهد بیاور (که رسول خدا فدک را ملک خاص تو نمود.)
 
فاطمه «علیها السلام» رفت و اُمّ‌ایمن (از بانوان بسیار مورد احترام رسول خدا) را بعنوان شاهد نزد ابوبکر آورد.
 
ام‌ایمن به ابوبکر گفت:
گواهی نمی‌دهم مگر اینکه (در مورد اعتباری که دارم) به گفته رسول خدا«صلی الله علیه وآله» در شان من، به تو استدلال کنم، تو را به خدا سوگند می‌دهم آیا نمی‌دانی که رسول خدا «صلی الله علیه وآله» فرمود:
« اِنَّ اُمَّ اَیْمَنٍ اِمْرأةٌ مِنْ اَهْلِ الْجَنَّةِ »
«ام‌ایمن، بانوئی است که البته از اهل بهشت است.»
ابوبکر گفت: آری می‌دانم که پیامبر «صلی الله علیه وآله» چنین فرمود.
ام ایمن گفت: گواهی می‌دهم که خداوند به رسول خدا «صلی الله علیه وآله» این آیه را وحی کرد:
«و آتِ ذَالْقُرْبی حَقَّهُ»
«و حق نزدیکان را بپردازد.» [1] 
پیامبر «صلی الله علیه وآله» پس از نزول این آیه و فرمان خدا، فدک را به فاطمه «علیها السلام» واگذار نمود.
سپس حضرت علی «علیه السلام» نزد ابوبکر آمد و عین این مطلب را گواهی داد.
برای ابوبکر ثابت شد که فدک ملک شخصی فاطمه «علیها السلام» است، بر همین اساس، نامه‌ای (قباله‌ای) در مورد رد فدک به فاطمه «علیها السلام» نوشت و به فاطمه «علیها السلام» داد.
 
عمر بن خطاب وقتی که از جریان آگاه شد، با ابوبکر ملاقات کرد و گفت:
این نامه چیست؟
 
ابوبکر گفت: فاطمه «علیها السلام» ادعا کرد که فدک مال من است، و برای صدق ادعای خود ام‌ایمن و علی «علیه السلام» را به عنوان شاهد و گواه آورد، و من بر این اساس آن نامه را درباره رد فدک فاطمه «علیها السلام» نوشتم و به او دادم.
عمر نزد فاطمه «علیها السلام» رفت و آن نامه راگرفت و پاره پاره کرد و گفت: فدک فیی‌ء (ثروت بدست آمده بدون جنگ از دست کافران) است و مال همه مسلمین می‌باشد.
و اوس بن حدثان و عایشه و حفصه گواهی می‌دهند که رسول خدا «صلی الله علیه وآله» فرمودند:
«اِنَّا مَعاشِرَ الاَنْبیاء لا نُوَّرِثُ، ما تَرَکْناهُ صَدَقَةٌ»
«ما گروه پیامبران، ارث نمی‌گذاریم، آنچه را گذاشته‌ایم صدقه و برای عموم است»
و در مورد شهود، علی علیه السلام» شوهر فاطمه «علیها السلام» است و به نفع خود گواهی را استوار کرده (پس قبول نیست) اما ام‌ایمن، بانوی درستکاری است، اگر شخص دیگری با او گواهی دهند، به آن توجه می‌کنیم و نظر می‌دهیم!!
فاطمه «علیها السلام» در حالی‌که سخت اندوهگین بود از نزد ابوبکر و عمر، دور شد. [2] .

[1] اسراء/ 26.

[2] ترجمه بیت‌الاحزان/ شیخ عباس قمی/ ص 175.

 

فرهنگ فاطميه الفباي شخصيتي حضرت زهرا عليهاالسلام , مهدي نيلي‌پور.

دانلود مداحی از مزار توست تا صحن نجف با نوای محمود کریمی + فیلم

12ام بهمن, 1396

 

 فیلم عزاداری شب سوم فاطمیه اول، با مداحی محمود کریمی را با نام ازمزار توست تاصحن نجف، ( زمينه )

دانلود فیلم

خانه داری و تربیت فاطمه سلام الله علیها

11ام بهمن, 1396

 

از درس های مهم و حیرت انگیز حضرت فاطمه - سلام الله علیها - درس خانه داری و مدیریت کانون است. او با اینکه دختر پیامبری عظیم و حاکمی قدرتمند است و می تواند چون دیگر زنان که در چنین وضع و موقعیتند برای خود جاه و جلالی فراهم سازد، کوکبه و دبدبه ای به راه اندازد ولی چنین نمی کند. همانند هر زن عادی دیگری سر گرم کار و تلاش د رخانه و گرم داشتن کانون می شود و در عین حال مسؤولیت اجتماعی خود را نیز فراموش نمی نماید.

مرکزیت خانه اش در مسیر تربیت فرزند، مشاوره و همدمی با امام علی - علیه السلام - مهرورزی به اهل خانه بود، و حاصل چنین اقدامی، حضرت فاطمه - سلام الله علیها - راستین را بیش از پیش محبوب کرد و او راضی به این تقسیم کار پیامبر - صلی الله علیه و آله - بود که کار درون خانه از آن او و کار بیرون خانه از آن امام علی - علیه السلام - باشد و خدای را بر این امر سپاسگزار و شاکر بود.

مکتب حضرت فاطمه - سلام الله علیها - مکتبی اعجاز آمیز است. از آن آثار درخشانی پدید آمدند که مطالعه هر کدام از آنها حیرت آدمی را بر می انگیزاند. از جنبه های اعجازآمیز زندگی حضرت فاطمه - سلام الله علیها - ازدواج اوست که مصداق آیه مرج البحرین یلتقیان[1]است. و از آن مهمتر از مصداق آیه یخرج منها اللؤلؤ و المرجان است.[2] ابن عباس در تفسیر این آیه گوید:

- مقصود از «مرج البحرین یلتقیان» علی و فاطمه اند.

- و مقصود از «یخرج منهما اللؤلؤ و المرجان» حسن و حسین اند.[3]

- آری، حضرت فاطمه - سلام الله علیها - مادر است، مادری که رهبران آینده اسلام را می پروراند و تحولات جهان تشیع و حتی در جامعه اسلامی از او منشأ می گیرد و بسیاری از وقایع اسلامی از آنجا آغاز می شوند. تربیت حضرت فاطمه - سلام الله علیها - درباره فرزندان نمایانگر روح با عظمت این بانوی بزرگ است.

فاطمه شناسی

کار فاطمه شناسی اگر ممکن باشد یکی از راههای مهم آن مطالعه در آثار تربیتی حضرت فاطمه - سلام الله علیها - بویژه تربیت نسل است حضرت فاطمه - سلام الله علیها - را می توان از طریق فرزندانی که او تربیت کرده شناخت، مخصوصاً در تربیت حسنین، زیرا فرزند آئینه تمام نمای والدین است بویژه مادر.

او در عین داشتن وظایف گوناگون فردی و اجتماعی به ایفای نقش مادری پرادخت و مادری شهید پرور بود فرزندانی تربیت کرد که همه رهبر، تاریخ ساز، رزمنده، روشنگر،افشاگر، او زنی است بظاهر چون زنان دیگر جامعه، ولی به تربیت نسلی پرداخت که برای بشریت آبرو آفریدند.

فرزندانی که حضرت فاطمه - سلام الله علیها - تربیت کرد کسانی بودند که امر رهبری جامعه فردای او را بر عهده گرفتند، آنچه را که فاطمه - سلام الله علیها - خود داشت و آنچه را که از انبیاء گذشته از کانال پدر به میراث برده بود، و آنچه که از قرآن بر پدرش و در خانه او نازل شده بود همه را به فرزندان خود به میراث داد و همه تعالیم را درباره شان عمل کرد و این مسأله ای است که در تاریخ بشر همانند ندارد. و اینک که قرنها از تاریخ فرزندداری حضرت فاطمه - سلام الله علیها - می گذرد، به زحمت قابل بررسی است که او چگونه از عهده این وظیفه های سنگین، آن هم در آن شرایط بر آمد.

ادامه »

سینه زنی فاطمیه در حضور امام خمینی (ره)

11ام بهمن, 1396

 

یا فاطمه من عقده دل وا نکردم

گشتم ولی قبر تو را پیدا نکردم

چشم انتظارم مهدی بیاید

تا تربتت را پیدا نماید

ای قبر نا پیدای تو شمع دل ما

ای با تولّایت عجین آب و گل ما

تا کی به یادت دلها پریشان

تا کی مزارت از دیده پنهان

کی گفته تو در دامنِ صحرا بسوزی

در بیت الاحزان یکّه و تنها بسوزی

جای تو نبوَد در دشت و صحرا

مظلومه زهرا مظلومه زهرا

عزاداری به مناسبت شهادت حضرت زهرا (سلام الله علیها)

در محضر امام خمینی (ره) در حسینیه جماران

زمان: 125 ثانیه (02:05)(4.25 MB)

چرا مردم مدینه در قبال کشته شدن دختر رسول خدا صلی الله علیه و آله توسط عمر سکوت کردند؟

11ام بهمن, 1396

 

شبهه 

چرا مردم مدینه در قبال کشته شدن دختر رسول خدا «صلی الله علیه و آله» توسط عمر سکوت کرده و هیچ اقدامی نکردند؟

پاسخ 

تذکر: در پاسخ به این شبهه تنها منابع اهل سنت استفاده شده است.

     أ. آیا بنی هاشم و همه کسانی که به ماجرای سقیفه و حوادث آن روزها اعتراض کرده و در خانه حضرت فاطمه زهرا «سلام الله علیها» جمع شده و از بیعت با ابوبکر امتناع کرده اند، از اهالی مدینه محسوب نمی شوند؟
     ب. آیا رسول خدا «صلی الله علیه و آله» اهالی مدینه را معیار شناخت حق و باطل معرفی کرده بود و یا حضرت علی «علیه السلام» را؟
اگر رفتار و عملکرد مردم مدینه معیار شناخت حق و باطل است پس کشتن خلیفه سوم، تعرض و دست کشیدن به باسن همسرش نائله،[1] شرکت نکردن در تشییع جنازه خلیفه، ممانعت از دفن شدن وی در قبرستان مسلمانان، دفن کردن خلیفه در قبرستان یهودیان و … مباح و جایز بوده و قاتلین خلیفه نه تنها مقصر و معصیت کار نیستند؛ بلکه مستحق پاداش الهی نیز می باشند و از آنان باید تقدیر و تشکر شود؛ زیرا مردم مدینه هنگام کشته شدن عثمان نیز سکوت کرده و هیچ اقدامی نکردند.

اگر رفتار و عملکرد مردم مدینه معیار شناخت حق و باطل باشد پس یزید در حمله به مدینه و کشتن صحابه و مباح کردن خون و ناموس مسلمانان مقصر نیست و مرتکب هیچ گناهی نشده است! چون مردم مدینه در مقابل عمل یزید عکس العمل خاصی از خود نشان نداده و هیچ اقدامی نکرده اند.

[1]) «فغمز أوراکها و قال: إنّها لکبیرة المجیزة». تاریخ طبری، ج 2، ص 676، حوادث سال 35 هجری.

پاسخ به چند شبهه فاطمی؛ نجم الدین طبسی
«فاطمه» گفتیم اما حقیقت این اسم را درک نکردیم

11ام بهمن, 1396

 

آیت الله‌العظمی وحید خراسانی:

«فاطمه» گفتیم اما حقیقت این اسم را درک نکردیم

حضرت آیة‌الله وحید خراسانی ایام فاطمیه را فرصتی برای احیای محدثه عظمی و تلاش در جهت شناخت حضرت فاطمه زهرا‌ سلام‌الله‌علیها دانستند و اظهار داشتند: ما هیچ‌کدام حضرت فاطمه زهرا‌ سلام‌الله‌علیها را نشناختیم و این نشناختن، مقتضای قاعده است؛ نه خلاف قاعده، یعنی ممکن نیست شناخت او.
 
متن کامل سخنان این مرجع تقلید به مناسبت ایام فاطمیه به این شرح است:
 
بسم‌الله‌الرحمن‌الرحیم
الحمد‌لله رب‌العالمین وصلی‌الله علی سیدنا محمد وآله الطاهرین سیّما بقیةالله فی‌الأرضین واللعن علی أعدائهم إلی یوم الدین.
پیشامد ایام فاطمیه فرصتی است که نام صدیقه کبری، محدثه عظمی احیا بشود. ما هیچ‌کدام حضرت فاطمه زهرا‌ سلام‌الله‌علیها را نشناختیم و این نشناختن، مقتضای قاعده است؛ نه خلاف قاعده، یعنی ممکن نیست شناخت او. این روایت معتبراست:
«إنّما سمّیت فاطمة فاطمة لأنّ الخلق فطموا عن معرفتها»؛
خلق، نه انسان، جن و ملک تا اعلا علیین فطموا، انقطعوا عن معرفتها
 
حضرت فاطمه زهرا‌ سلام‌الله‌علیها عطیه‌ای الهی به رسول خدا‌ صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم

این چه گوهری است؟ یک جمله در قرآن بس است که این عظمت را مجسم کند. تمام خلقت، مقدمه بعثت و خلقت خاتم‌ صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم است. هم‌چو خاتمی، هم‌چو شخصیتی تعبیرش این است نسبت به صدیقه کبری- این تعبیر بهت‌انگیز است خدا منت گذاشت بر همه مؤمنین از اولین و آخرین به بعثت خاتم‌ صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم ؛ همان خدا منت گذاشت بر خاتم به عطیه صدیقه کبری. «إنّا أعطیناک الکوثر، فصلّ لربّک وانحر، إنّ شانئک هو الأبتر».

ادامه »

هشدارهای حضرت زهرا سلام الله علیها به مسلمانان

11ام بهمن, 1396

 

استاد حوزه علمیه گفت:

در بزرگداشت فاطمیه باید تلاش کنیم، در احیای کلمه حضرت صدیقه سلام الله علیها تلاش کنیم. به خطبه‌های حضرت سلام الله علیها که امام‌ صادق علیه السلام فرموده به فرزندانمان تعلیم می‌دهیم ، بخواهیم که آن را حفظ کنند و از حفظ بخوانند، توجه کنیم.

آیت الله سیدمحمدجواد علوی بروجردی در آستانه فرارسیدن ایام فاطمیه در جمع طلاب و فضلای  حوزه در سخنانی اظهارداشت:

گاهی برخی تعجب می‌کنند که می‌بینند این مراجع بزرگوار و پیرمردها روز شهادت فاطمه زهراسلام الله علیها با پای برهنه راه می‌افتند و به خیابان می‌آیند، آن‌ها عظمت قصه را می‌دانند و می‌خواهند به ما بیاموزند و ما بیاموزیم فاطمه کیست.

استاد حوزه علمیه ادامه داد: زمانی اندیشمندی گفت: «فاطمه، فاطمه است». من نمی‌خواهم همه آن مطالب را تأیید کنم؛ اما کسی که نوشت «فاطمه، فاطمه است» دلیلش این بود که جمله‌ای برای تعریف فاطمه زهراسلام الله علیها نداریم، اگر بگوییم فاطمه، دختر پیغمبر است کافی نیست، بیشتر از این است. اگر بگوییم فاطمه همسر علی بن ابی طالب است، کافی نیست. حتی اگر بگوییم مادر حسنین است، کافی نیست. فقط یک مادر مثل مادر زینب کبری بودن در ذکر عظمت فاطمه زهرا کافی است. فاطمه فاطمه است و این فاطمیه باید ارج گذاشته شود، مخصوصاً در آیینه شعر.

وی با بیان اینکه اسلام؛ وام‌دار حضرت زهرا سلام الله علیها است، ادامه داد: شعر فاطمی هنوز آن اوجی را که باید طی کند، در بین ما طی نکرده است؛ حتی در حد اوجی که شعر علوی دارد. بی‌نهایت فقط خداست؛ اما باتوجه‌‌به شخصیت علی علیه السلام و فضائل او، اگر به‌قول نویسنده‌ای، حضرت را مرد نامتناهی بنامیم، خیلی دور از آبادی نیست. در وصف وجود مقدس امیرالمؤمنین و امام حسین علیها السلام و کربلا اشعار فراوانی در عربی و فارسی موجود است.

ادامه »

چرا شهادت حضرت زهرا سلام الله علیها دو بار اعلام شده است؟

11ام بهمن, 1396

 

 تاریخ شهادت حضرت زهرا سلام الله علیها در روایات مختلفی متفاوت است، و میان علمای شیعه، دو احتمال معتبر است: هفتاد و پنج روز بعد از رحلت پیامبر صلی الله علیه و آله یا نود و پنج روز بعد از رحلت ایشان؛ هم‌چنین مکان دفن ایشان از مجهولات تاریخی و نشانه اوج مظلومیت حضرت زهرا سلام الله علیها است.

 کمترين مدّت زندگی حضرت پس از رحلت پدر را چهل روز، و بيش ترين مدّت را هشت ماه ثبت کرده اند.

قول مشهور بين شيعيان،‌ رواياتی است که تاريخ شهادت حضرت را سوم جمادی الثانی يعنی نود و پنج روز می‌داند؛

از جمله امام صادق علیه السلام فرمود:

«شهادت حضرت فاطمه سلام الله علیها در روز سه شنبه سوم جمادی الاخر سال يازدهم هجرت واقع شد.» قول ديگر هفتاد و پنج روز است، که برگزاری دو بار مراسم شهادت حضرت براساس اين دو قول است.

با توجه به رحلت پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله در بیست و هشتم صفر، بنا به روایت هفتاد و پنج روز، در مورخه سیزدهم تا پانزدهم جمادی الأوّل، شهادت حضرت زهرا سلام الله علیها است و این ایام را فاطمیه اوّل می‌ خوانند. اما بنا به روایت نود و پنج روز، شهادت حضرت زهرا‌ سلام الله علیها در سوم تا پنجم جمادی الثانی است و این ایام را فاطمیه دوم می‌ خوانند.

بنابراین؛ ایام فاطمیه جمعا 6 روز است، 3 روز در ماه جمادی الاول و 3 روز در ماه جمادی الثانی. فاطمیه اول از 13 تا 15 جمادی الاول است و فاطمیه دوم از سوم تا پنجم جمادی الثانی می باشد.

البته در فرهنگ عامه شیعیان عراق عزاداری فاطمیه به جای دو دهه، در سه دهه برگزار می‌شود، که «دهه اول فاطمیه» ۴۰ روز بعد از درگذشت پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله می‌باشد، که مورخ هشتم ربیع الثانی است. البته این تقسیم بندی در بعضی هیات های شهرهایی مانند قم و تهران هم وجود دارد.

چند عامل ممکن است، منشأ اين اختلافات باشد؛ از جمله:

1- نقل حوادث تاريخی در آن دوران همانند امروز نبود، که به صورت نوشته و کتاب در آيد و به نسل های بعدی منتقل شود، بلکه انتقال رويدادهای تاريخی به طور عمده شفاهی بود و از خاطر و ذهن افرادی چند به اذهان ديگران منتقل می‌شد. کسی نمی‌تواند ادّعا کند که همه ‌اين ناقلان از اشتباه مصون بودند.

2- از سوی ديگر در آن روزها مسلمانان سرگرم جنگ بودند. در چنين شرايطی کمتر دغدغه داشتند که حوادث تاريخی را به طور دقيق ثبت نمايند.

3- اختلاف و دسته بندی‌های سياسی که پس از رحلت رسول خدا صلی الله علیه و آله پديد آمد، موجب شده که کسانی که روی کار آمدند و قدرت را در دست گرفتند، تا آن جا که توان داشتند، تاريخ حادثه‌ها را دستکاری کردند.

باشگاه خبرنگاران

در شعر شاعران

10ام بهمن, 1396

 

 

 

مرا به خانه زهرای مهربان ببرید

به خاک بوسی آن قبر بی نشان ببرید

اگر نشانی شهر مدینه را بلدید

کبوتر دل ما را به آشیان ببرید

کجاست آن درِ آتش گرفته تا که مرا

برای جامه دریدن به سوی آن ببرید؟

مرا اگر شَوَم از دست، برنگردانید

به روی دست بگیرید و بی امان ببرید

کجاست آن جگر شرحه شرحه تا که مرا

به سوی سنگ مزارش، کِشان کِشان ببرید؟

 

حوزه نت

سوگنامه یاس کبود

10ام بهمن, 1396

 

حضرت زهرا سلام الله علیها ریحانه نبی، همسر علی علیه السلام و مادر امامان معصوم است که نقش زیادی در پیشبرد مسیر اسلام و تشیع بر عهده داشت. از مقام و فضایل او نمی توان سخن گفت چرا که او دریای بیکران کوثر است و سرانجام در راه حمایت از ولایت و امامت به شهادت رسید.

 

برترین بانوی گیتی

ارزش انسانها مسلماً یکسان نیست، بعضی از مقربترین فرشتگان الهی برترند، و بعضی از درنده ترین حیوانات پائین تر، و آنچه به این انسان ارزش می دهد بر اساس معرفی قرآن و اسلام همان «علم و ایمان و تقوی و ملکات فاضله انسانی» است.

با توجه به این معیارها بانوی اسلام فاطمه زهرا (س) برترین زنان جهان - در لسان پیامبر(ص) - معرفی شده است.

در روایات فراوانی که در منابع معروف اهل سنت آمده تصریح شده است که فاطمه زهرا(س) افضل زنان جهان بود، آن سخنی است که پیغمبر اکرم (ص) آنرا به تعبیرات مختلف بیان فرموده است:

در یک جا می فرماید:

«ان افضل نساء اهل الجنة خدیجة بنت خویلد و فاطمة بن محمد(ص) و مریم بنت عمران و آسیة بنت مزاحم: برترین زنان بهشت خدیجه دختر خویلد، و فاطمه دختر محمد(ص) و مریم دختر عمران، و آسیه دختر مزاحم است.»

در حدیث دیگری می خوانیم پیغمبر اکرم (ص) در بیماری وفاتش هنگامی که بیتابی فاطمه را مشاهده کرد، فرمود:
«یا فاطمة الا ترضین ان تکونی سیدة نساء العالمین، و سیدة نساء هذه الامة، و سیدة نساء المؤمنین؟ ای فاطمه! آیا راضی نیستی که تو برترین بانوی زنان جهان، و بانوی زنان این امت، و بانوی زنان با ایمان باشی؟»

 

 

 

منقبت فاطمی

حضرت زهرا علیها السلام هم به لحاظ نسب و خانواده و هم به جهت رفتار و منش شخصی و اوصاف فردی در اوج قله عظمت و بزرگی قرار دارد .

او در عظمت و بزرگی نسب خانوادگی شهره جهان است؛ زیرا پدری چون حضرت محمد صلی الله علیه و آله - اولین فرد جهان هستی در کمال و فضائل - و مادری چون خدیجه کبری علیها السلام - یکی از زنهای کامله جهان هستی و دومین مسلمان، و فداکارترین فرد در راه اسلام - و همسری چون امیرمؤمنان علی علیه السلام - که به منزله جان پیامبر صلی الله علیه و آله و برترین انسان بعد از پیامبر صلی الله علیه و آله می باشد - و فرزندانی چون حسنین علیهما السلام و زینبین علیهما السلام دارد. اگر محصول تربیت زهرا علیه السلام فقط زینب علیها السلام بود، در افتخار و عظمت حضرت زهرا علیها السلام کفایت می کرد. راستی کجا می توان خانواده ای یافت که مانند خانواده زهرا علیها السلام پدر معصوم، همسر معصوم، فرزندان ذکور معصوم و خود خانم نیز معصومه باشند و کجا می توان خانه ای یافت که چنین انسانهای بزرگی در آن جمع شوند، جز خانه گلی فاطمه.

و او در اوج فضایل قرار دارد به حدی که شناخت او جز برای معدودی از انسانها غیرممکن است .

امام صادق علیه السلام فرمود: «و هی الصدیقة الکبری وعلی معرفتها دارت القرون الاولی ؛ او صدیقه کبری است که بر محور شناخت او قرنهای گذشته دور زده است.»

چگونه می توان او را شناخت، در حالی که خدای متعال به پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرموده است: «یا احمد لولاک لما خلقت الافلاک و لولا علی لما خلقتک و لولا فاطمة لما خلقتکما؛ ای پیامبر! اگر تو نبودی هستی را نمی آفریدم، و اگر علی علیه السلام نبود تو را خلق نمی کردم، و اگر فاطمه نبود شما دو نفر را به وجود نمی آوردم .»

ادامه »

مجموعه کلیپ های صوتی ایام فاطمیه، شهادت حضرت زهرا سلام الله

9ام بهمن, 1396

مجموعه کلیپ های صوتی ایام فاطمیه، شهادت حضرت زهرا سلام الله

مصحف فاطمی در بیانات مقام معظم رهبری

زمان: 467 ثانیه (07:47)                             

سیره فاطمی در بیانات مقام معظم رهبری

زمان: 437 ثانیه (07:37)                             

عبادت فاطمی در بیانات مقام معظم رهبری

زمان: 249 ثانیه (04:09)                    

مقام فاطمی در بیانات مقام معظم رهبری

زمان: 777 ثانیه (12:57)                    

علم فاطمی در بیانات مقام معظم رهبری

زمان: 291 ثانیه (04:51)                    

حضرت زهرا (سلام الله علیها) از زبان مرحوم کافی 1

زمان: 143 ثانیه (02:23)                            

حضرت زهرا (سلام الله علیها) از زبان مرحوم کافی 2

زمان: 274 ثانیه (04:34)                  

روضه فاطمی آقامجتبی تهرانی

زمان: 398 ثانیه (06:38)                            

خطبه عربی فدکیه

زمان: 3609 ثانیه                                       

خطبه عربی و فارسی فدکیه

زمان: 7312 ثانیه                              

رفیعی:فاطمه شناسی ازمنظر امیرالمومنین(علیهم السلام)

زمان: 1854 ثانیه (30:54)                           

رفیعی: سیره خانوادگی حضرت زهرا سلام الله

زمان: 2352 ثانیه (39:12)                           

رفیعی: ابعاد شخصیتی حضرت زهرا (سلام الله علیها)

زمان: 3698 ثانیه                                       

 

زیارت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها در مدینه (دانلود متن، ترجمه و صوت)

9ام بهمن, 1396

 

دانلود فایل mp3 زیارت حضرت زهرا سلام الله علیها در مدینه (3.08 MB)

 

Audio icon دانلود فایل mp3 زیارت حضرت زهرا سلام الله علیها در مدینه؛ فرهمند (1.68 MB)

 

آداب زیارت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها؛ نماز بخوان در خانه فاطمه صلوات الله عليها و برو در مقام جبرئيل عليه السلام و آن در زير ناودان است پس بدرستيكه محل ايستادن جبرئيل عليه السلام در وقت اذن دخول خواستن از پيغمبر صلى الله عليه و آله آنجا بوده‏ و بگو

أَسْأَلُكَ أَيْ جَوَادُ أَيْ كَرِيمُ أَيْ قَرِيبُ أَيْ بَعِيدُ أَنْ تَرُدَّ عَلَيَّ نِعْمَتَكَ‏

از تو درخواست مى‏ كنم اى جواد اى با كرم و بخشش اى نزديك اى دور كه برگردانى بر من نعمتت را

پس زيارت كن حضرت فاطمه عليها السلام را از نزد روضه مطهره و اختلاف شده در موضع قبر آن مظلومه طايفه ‏اى گفته ‏اند كه مدفون است در روضه‏ اى كه ما بين قبر و منبر باشد و بعضى ديگر گفته ‏اند كه در خانه خودش است و فرقه سوم گفته ‏اند كه در بقيع مدفون است و آنچه بيشتر اصحاب ما بر آن مى ‏باشند آن است كه زيارت شود آن مظلومه از نزد روضه و كسى كه آن معظمه را زيارت كند در اين سه موضع افضل است و چون ايستادى در اين مواضع از براى زيارت آن ممتحنة بگو

يَا مُمْتَحَنَةُ امْتَحَنَكِ اللَّهُ الَّذِي خَلَقَكِ قَبْلَ أَنْ يَخْلُقَكِ فَوَجَدَكِ لِمَا امْتَحَنَكِ صَابِرَةً

اى آنكه خدايى كه تو را خلق كرد پيش از خلقت بيازمود و در آن آزمايش بر هر گونه بلا و مصيبت تو را شكيبا و بردبار گردانيد

وَ زَعَمْنَا أَنَّا لَكِ أَوْلِيَاءُ وَ مُصَدِّقُونَ وَ صَابِرُونَ لِكُلِّ مَا أَتَانَا بِهِ أَبُوكِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَ آلِهِ وَ أَتَى (أَتَانَا) بِهِ وَصِيُّهُ‏

و ما چنين پنداريم كه دوستان شما هستيم و مقام بزرگى شما را تصديق مى ‏كنيم و بر هر دستور و تعليمات الهى كه پدر شما و وصيتش كه درود حق بر او و آلش باد براى ما آورد صبور و مطيع خواهيم بود

فَإِنَّا نَسْأَلُكِ إِنْ كُنَّا صَدَّقْنَاكِ إِلاَّ أَلْحَقْتِنَا بِتَصْدِيقِنَا لَهُمَا لِنُبَشِّرَ أَنْفُسَنَا بِأَنَّا قَدْ طَهُرْنَا بِوِلاَيَتِكِ‏

پس ما درخواست مى ‏كنيم هرگاه كه مصدق و مؤمن به شما هستيم كه ما را بواسطه اين تصديق به رسول و وصيش خدا به شما ملحق فرمايد تا به ما مژده رسد كه بواسطه دوستى شما ما را از گناهان پاك سازد

ادامه »

فضایل و مناقب حضرت فاطمه سلام الله علیها

9ام بهمن, 1396

 

این نوشتار، از کتاب فاطمه زهرا (سلام الله علیها)، اثر دانشمند گرانقدر، علامه امینی استخراج شده است.

اشتراك حضرت فاطمه (سلام الله علیها) با پيامبر اكرم و اميرالمؤمنين و حسنين (عليهم السلام) در مقام عصمت و طهارت (بلکه طبق روایات، آن حضرت عصمت کبرای الهی است).
اشتراك حضرت صديقه (سلام الله عليها) با پدر و همسر و فرزندانش در مجاز بودن به ورود و توقف در مسجد پيامبر اكرم (صلى الله عليه و آله و سلم) در جميع حالاتشان.
مادر ائمه اطهار (علیهم السلام) است.
هنگام ولادت فاطمه (عليهاالسلام) نور او تمام خانه هاى مكه را فراگرفت.
نام گذارى زهرا (عليهاالسلام) از طرف خداوند متعال مى باشد.
نام فاطمه بر ساق عرش و درهای بهشت درج شده است.
جنگ و يا صلح با آن حضرت مانند جنگ و صلح با پيامبر و على و حسنين (علیهم السلام) است.
سيده ى زنان عالم است.
دوستى و دشمنى با او مانند دوستى و دشمنى با پيامبر است.
آن حضرت محدثه است یعنی فرشتگان با او سخن می‌گفتند.
شيعيان آن حضرت به بهشت بشارت داده شده‌اند.
مخالفان حضرتش به هلاکت می‌افتند.
در روز قیامت همانند پدر و همسر و فرزندانش سواره محشور می‌شود.
شفیعه کبرای روز قیامت است.
حب فاطمه عليهاالسلام همانند حب همسر و فرزندان معصومش (كه اجر رسالت خاتم الانبياء است)، بر همگان واجب است.
با پدر و همسر و فرزندانش در قبه الوسيله يا درجةالوسيله ى بهشت جای دارند.
با پدر و همسر و فرزندانش (عليهم السلام) در قبه اى از نور كه زير عرش بر پا مى شود و جز پنج تن (عليهم السلام) كسى را به آن رتبه ى والا راه نيست، جای دارد.
حضرت فاطمه عليهاالسلام يكى از افرادى است كه آيه ى مباهله در شان آن‌ها نازل شده است و آن وجود مقدس، بين چهار معصوم قرار گرفته است يعنى بين: محمد و انفسنا (على) و ابنائنا (حسن و حسين) عليهم السلام.
در صفات و ارزش‌هاى معنوى هم کفو على (عليه السلام) است.
بشر از آدم تا خاتم مامور به توسل به حضرت صديقه زهرا (عليهاالسلام) بوده است.
سوره انسان در فضیلت او و همسر و دو فرزندش نازل گردیده است.
هنگام ورود فاطمه (عليهالسلام) به صحنه ى محشر از جانب حضرت حق تبارك و تعالى ندا مى شود: «اى اهل محشر نگاهتان را فرو افكنيد تا فاطمه عبور نمايد».

جهت دریافت در سایز اصلی کلیک نمایید

کتاب فاطمه زهرا سلام الله علیها، علامه عبدالحسین امینی، به نقل از دانشنامه اسلامی

مجموعه کلیپ های تصویری ایام فاطمیه، شهادت حضرت زهرا سلام الله علیها

8ام بهمن, 1396

فاطمه الزهراء عليهاالسلام از ولادت تا شهادت

8ام بهمن, 1396

محتواي ديجيتالي
مشاهده

 

پدیدآور: قزويني‌، محمدكاظم‌، 1308-1373.
عنوان:فاطمه الزهراء عليهاالسلام از ولادت تا شهادت [منبع الكترونيكي] / محمدكاظم‌ قزويني؛ [ترجمه حسين فريدني].
ناشر:موسسه تحقيقات و نشر معارف اهل البيت علیهم السلام
توصیف ظاهری:1 متن الكترونيكي: بايگاني HTML؛ داده هاي الكترونيكي (810 بايگاني: 2208.6KB)
یادداشت:عنوان‌ اصلي‌: فاطمه‌الزهرا عليه‌السلام‌ من‌ المهد الي‌ اللحد
یادداشت:كتابنامه به صورت زيرنويس
موضوع:فاطمه زهرا (س)، 8 قبل از هجرت - 11 ق.
موضوع:سرگذشتنامه.
شناسه افزوده:فريدوني‌، حسين، 1321- مترجم.

 

بیت الاحزان

8ام بهمن, 1396

بیت الاحزان در کتابهای تاریخ انبیاء
بیت الاحزان (بیت الحزن ) ، به معنای ماتمسرا، خانة یعقوب پیامبر به هنگام دوری از فرزندش یوسف ، در کتابهای تاریخ انبیا. در ادب غنایی فارسی ، بویژه در اشعار حافظ ، این واژه و تعابیر مترادف آن (مانند کلبة احزان ، کلبة غم ) تکرار شده و نزد صوفیه نیز کنایه از دل محزون از دوری معشوق است (شاد، ذیل «بیت احزان »؛ نفیسی ، ذیل «کلبة احزان »؛ خرمشاهی ، بخش 2، ص 828ـ829؛ قصص الانبیاء ، ص 104؛ عفیفی ، ذیل «بیت الحزن »؛ اَهور، ج 1، ص 490ـ491، تَهانوی ، ج 2، ص 1561).

بیت الاحزان در تاریخ اسلام
مهمترین و معروفترین مصداق «بیت الاحزان »، مکان یا مسجدی است در قبرستان بقیع مدینه ، در جانب جنوبی قبر عباس بن عبدالمطلب که «بیت الحزن » نیز نامیده شده است . مطابق برخی گزارشها،پس از رحلت پیامبر اکرم صلّی اللّه علیه وآله وسلّم (سال 11) و به دنبال تألّمات شدید روحی حضرت فاطمه سلام اللّه علیها و نارضایتی از وضع موجود، امام علی علیه السّلام مکانی را در قبرستان بقیع ، بیرون مدینه ، برای وی ساخت تا در آن به عزاداری در ماتم و فراق پدر خود بنشیند. این مکان بیت الاحزان نامیده شد. وی روزها با دو فرزند خود حسنین علیهماالسلام به بیت الاحزان می رفت و هنگام غروب امیرالمؤمنین ایشان را به خانه برمی گرداند؛ پس از گذشت بیست و هفت روز از رحلت پدرش بر اثر شدت بیماری دیگر نتوانست بدانجا برود (مجلسی ، ج 43، ص 177ـ 178؛ سپهر، ج 4، ص 71؛ مقرّم ، ص 97). منابع عامه نیز به این مکان در بقیع اشاره کرده اند. سمهودی (متوفی 911؛ ج 3، ص 907) به نقل از غزالی (متوفی 505)، ضمن بیان آداب زیارت بقیع ، نمازگزاردن در مسجد بیت الحزن را مستحب دانسته و آن را محل اقامت حضرت فاطمه در ایام حزن او بر پدرش یاد کرده است . طبق این بیان ، بعدها مسجدی نیز در مکان مزبور ساخته شده است . همچنین به اقامت حضرت فاطمه پس از وفات پدرش در بیت الاحزان واقع در بقیع تصریح شده است (رفعت باشا، ج 1، ص 426). گذشته از این ، احتمال دارد که قبر حضرت فاطمه در بیت الاحزان باشد و پس از مسجدالنبی و قبرستان بقیع ، بیت الاحزان را سومین مکان محتمل دفن ایشان ذکر کرده اند (خلیلی ، ص 284ـ285؛ سخاوی ، ج 1، ص 41).

 

ادامه »

زیارت حضرت زهرا سلام الله علیها در سیزدهم، چهاردهم، پانزدهم جمادی الاول

8ام بهمن, 1396

 


اعمال ماه جمادی الاول؛ و در روز سيزدهم و چهاردهم و پانزدهم ماه جمادى الاولى زيارت حضرت فاطمه زهراء صلوات الله عليها و اقامه ماتم آن مظلومه مناسب است زيرا كه در روايت صحيحه وارد شده كه آن حضرت بعد از پدر بزرگوار خود هفتاد و پنج روز در دنيا بود و وفات فرمود و بنابر مشهور كه وفات حضرت رسول صلى الله عليه و آله در بيست و هشتم صفر بوده بايد وفات آن مخدره در يكى از اين سه روز واقع شده باشد.

اعمال ماه جمادی الاول؛ روز سیزدهم، چهاردهم و پانردهم ماه؛ مؤلّف گويد كه كلينى به سند صحيح از حضرت صادق عليه السّلام روايت كرده است كه حضرت فاطمه-صلوات اللّه عليها-هفتاد و پنج روز بعد از وفات حضرت رسالت صلّى اللّه عليه و آله زنده بود، پس بنابر مشهور كه وفات حضرت رسول صلّى اللّه عليه و آله در بيست و هشتم ماه صفر بود و بايد وفات حضرت فاطمه عليها السّلام در سيزدهم يا چهاردهم يا پانزدهم ماه جمادى الاولى باشد پس زيارت آن حضرت در اين ايّام مناسب است، خصوصا در چهاردهم كه ظاهرتر است.

شرحی بر خطبه فدکیه، اثری از آیت الله میرباقری

7ام بهمن, 1396
 
 
معرفی کتاب، به مناسبت ایام فاطمیه؛
 
شناخت جریان نفاق در راستای خطبه فدکیه ضروری است
محدود کردن خطبه فدکیه به استیفای فدک، بی توجهی به گستردگی آن است

 
درباره اجزای خطبه فدکیه و معارفی که در فرازهای آن وجود دارد، سخنان زیادی گفته شده و شروح متعددی نگاشته شده است که می‌توان به آنها مراجعه کرد. استاد سیدمحمدمهدی میرباقری در این مجموعه (شامل پنج گفتار) مبانی و مفروضات معرفتی و زمینه تاریخی خطبه فدکیه را مورد بحث قرار می‌دهند؛ زیرا اگر این مبانی و پیش‌فرض‌ها تحلیل و درک نشود، شناخت عمق کلام حضرت زهرا سلام الله علیها و تصرفی که انجام داده‌اند مقدور و میسر نخواهد بود.
 
روزها در حال گذرند و در این میان برخی از روز ها می توانند یادآور مسائل خاصی باشند. ایام ولادت و یا شهادت های مذهبی یکی از مهم ترین ایامی به شمار می روند که اهل بینش و بصیرت باید از آن برای  یادگیری و عبرت آموزی از معارفش اهتمام ورزند. ایام فاطمیه، که یکی از مهم ترین و حساس ترین اتفاق تاریخ در آن رخ داده است، یکی از مصادیق بسیار مهم آن است.
 

ادامه »

تربیت فرزند

7ام بهمن, 1396


تربیت فرزند حضرت زهرا سلام الله علیها که خود، تربیت یافته دامان وحی بود، به خوبی می دانست که در تربیت اسلامی از چگونگی شیر دادن به کودک و نگاههای محبت آمیز مادر تا تمام حرکات و اعمال و گفتارش، بر روحیه حساس فرزندان تاثیر می گذارد

زهد و ساده زیستی

2ام بهمن, 1396


فاطمه سلام الله علیها ساده ترین و کهنه ترین و زبرترین لباسها را به تن می کردند.

جابر انصاری می گوید:

پیامبر، فاطمه را در حالی دید که عبایی از شتر به تن کرده بود و با دست خود، آسیاب می کرد.

احترام به شوهر

1ام بهمن, 1396


جابر روایت می کند:

روزی زهرا و علی علیهما السلام محضر پیامبر صلی الله علیه  و آله و سلم بودند. صحبت در رابطه با بزرگی امیرالمومنین علی علیه السلام بود که حضرت فاطمه فرمودند:

قسم به آنکه تو را برگزید و هدایت کرد و امت را به دست تو هدایت نمود، تا زنده هستم به فضل و بزرگی علی اقرار خواهم کرد.

دانلود تصویر

هر کس عبادت خالص خود را به سوی خداوند بالا فرستد

15ام شهریور, 1396

 

مقام اخلاص یکی از عالی‌ترین مراحل تکامل و سیروسلوک است. در اثر اخلاص، قلب، مرکز تابش انوار الهی می‌گردد و حکمت و دانش از قلب بر زبان جاری می‌شود.

 بازخوانی عمیقتر یک حدیث از حضرت صدیقه طاهره سلام الله علیها در کلام آیت الله جوادی آملی:

حدیثی بسیاز زیبا از حضرت زهرا وجود دارد که متاسفانه بسیاری مواقع به صورت سطحی معنا میشود . در اینجا تفسیر آیت الله جوادی از این حدیث تقدیم میشود.

حضرت زهرا سلام الله علیها فرمود:

من أصعد الی الله خالص عمله اهبط الله الیه أفضل مصلحته.

اگر کسی عمل خالص بکند، و این قدرت را داشته باشد که عمل خالص را به پیشگاه ذات أقدس له ببرد، ذات أقدس اله بهترین و والاترین مصلحت او را به او عطا می‌کند و نازل می‌کند.

این مثل یک باغبانی است که یک نهالی را غرس کرده است و دیگر به فکر آبیاری او نیست. ممکن است روی دیم، کسی دیمی کار کند، گاهی محصول می‌گیرد، گاهی نمی‌گیرد و مانند آن. ما مأموریم که مثل یک باغبانی که در کنار منزلش یک نهالی غرس کرده، مثل فرزند از او نگه داری کنیم، دائماً به سراغ او باشیم، حدوثاً و بقائاً؛ پس یک وقت یک کسی کار خیر انجام می‌دهد، به این فکر نیست که آن را حفظ بکند! گاهی آن را می‌گوید، گاهی آن را با منّت ذکر می‌کند، گاهی مثلاً خوشش می‌آید که دیگران بازگو کنند، یا ازش بهره برداری کنند، بهره برداری تبلیغی و سیاسی؛ این شخص کار خوب کرده است، و امّا کار او زمینی است، همین جا ماند!

وجود مبارک بی بی سلام الله علیها نفرمود اگر کسی کار خوب بکند، خدا بهترین مصلحت را به او می‌دهد! فرمود: کار خوب بکن، این را نگه بدار، این را هدیه بکن، برو و ببر. تا انسان بالا نرود که نمی‌تواند هدیه ای را به پیشگاه ذات أقدس له عطا بکند.

کار خیر را ملائکه می‌برند، گزارش می‌دهند، بالأخره جواب را هم آن‌ها می‌آورند. آن بردن و آوردن هر دو مع الواسطه است، بهره‌اش هم کم است. ولی اگر کسی خودش آن هنر را داشته باشد که همراه ملائکه بالا برود و این کار خیر خود را به پیشگاه ذات أقدس له تقدیم بکند. خودش به همراه عمل برود، آنگاه فاضل‌ترین مصلحت او را ذات أقدس له نازل می‌کند؛ خود خدا، نه بوسیله فرشته‌ها! اهبط الله علیه أفضل مصلحه.

خوب این دستوری است که وجود مبارکی به ما داده است.

فرمود: این کار شدنی است، این کار را انجام بدهید و مانند آن.

***************************

******************

*********

 
حضرت فاطمه (علیها السّلام) فرمودند:
 

مَن اَصعَدَ إلَی اللهِ خالِصَ عِبادَتِهِ، اَهبَطَ اللهُ اَفضَلَ مَصلَحَتِه؛

هر کس عبادت خالص خود را به سوی خداوند بالا فرستد (و پیشکش آستان او کند)، خدا هم بهترین مصلحت خود را بر او فرو می فرستد.

 
مجموعه ورّام، ج 2، ص 108
 شرح حدیث:
اگر گفته اند: «از تو حرکت، از خدا برکت» در زمینه ی مسائل عبادی و معنوی هم چنین است.
خداوند عبادتهای ریایی و متظاهرانه را قبول نمی کند. اصلاً چنین عبادتی حالت «صعود» ندارد و بالا نمی رود و در حد و مرتبه ی زمین و مادیات و نفسانیات باقی می ماند.
اما پروردگار خلوص در عبادت را می پذیرد و پاداش می دهد.
اخلاص بالی می شود که اعمال را به پرواز در می آورد و تا عرش خدا می برد. کسی که بخواهد عبادتش پذیرفته ی خالق گردد، باید آن را به «اخلاص» مجهز کند تا زمینه ی صعود داشته باشد.
خدا کریم است و به اقتضای کرم خویش آنچه را به مصلحت بنده ی مخلص خود بداند به او عطا می کند و از خزانه ی غیب و گنجینه ی جود خود به بنده اش ارزانی می دارد.
انجام عمل خالص و عبادت بی ریا بسی دشوار است.
عاملان گاهی در باتلاق ریا می افتند و اعمال گاهی به تظاهر و مردم فریبی و دنیاخواهی آلوده می شود.
مخلصان هم به تعبیر روایات در «خطر عظیم» اند و ابلیس وسوسه گر پیوسته می کوشد تا نیتها را خراب و اعمال عبادی را آلوده به ریا کند.
اگر بنده عبادت خالص به درگاه خدا بفرستد، او بهترین صلاح و مصلحت را به وی می بخشد.
حکمت های فاطمی (ترجمه و توضیح چهل حدیث از حضرت فاطمه (علیها السّلام)) ،
جواد محدثی، انتشارات آستان قدس رضوی، چاپ سوم (1390)

 

توصیه حضرت زهرا سلام الله علیها برای رسیدن به خوشبختی

25ام خرداد, 1396

 

حجت الاسلام ریاضت؛

حضرت زهرا سلام الله علیها می فرمایند:

“انسان ها به دنبال خوش بختی هستند و همه می خواهند هم در دنیا و هم در آخرت خوش بخت بشوند اگر کسی می خواهد به این آرزو برسد سعی کند وقتی عملی برای خدا انجام می دهد خالص برای خدا باشد ؛ کسی که عبادت انجام می دهد خالصانه عبادت کند _  خداوند بهترین چیز را در دنیا و در آخرت در اختیار او قرار می دهد.

سخنرانی حجت الاسلام ریاضت

هیئت امام علی بن ابی طالب (علیه السلام)، فروردین 94

آیا من از شیعیان شما هستم؟

25ام فروردین, 1396
 
 
حضرت زهرا سلام الله علیها در جواب زنی که از طرف شوهرش سوال کرده بود که آیا من از شیعیان شما اهل بیت هستم یا نه؟
فرمودند:
اگر به آنچه ما اهل بیت دستور داده ایم عمل می کنی و از آنچه نهی کرده ایم دوری می کنی، تو از شیعیان ما هستی و الا خیر !…
 

و سپس فرمودند:

شیعیان واقعی ما بهترین اهل بهشتند و آنان که اسم خود را شیعه گذاشته ولی در عمل چنان که ما می خواهیم نیستند و تنها در محبت و ارادت به ما با حقیقتند… اما در عین حال از دستورات و اوامر و نواهی ما تخلف کرده و #گناه می کنند، اینها هم بهشتی هستند،

 

 
ولی وقتی به بهشت وارد می شوند که پیش از آن از گناهانشان پاک شده باشند به اینصورت که عده ای از آنها در زندگی دنیا با انواع بلاها و فشارها و سختی ها روبرو شده و به این وسیله پاک می شوند و عده ای از آن ها که گناهانشان سنگین تر است، 
 
در عرصه های مختلف قیامت با انواع سختیهای قیامت پاکسازی می شوند و عده ای که گناهانشان باز هم سنگین تر است در طبقه بالای جهنم (نه داخل آن) حرارت می بینند تا زمانی که بخاطر محبتی که به ما دارند آنان را از آن جا نجات داده و به حضور خود در بهشت ببریم.
 
تفسیرالامام العسکری ص ۲۴۸،  تلخیص از مجله منتظران ج ۱۱

آیا تجمل‌گرایی زنان ما با سبک زندگی زهرا سلام الله علیها سازگاری دارد؟!

7ام فروردین, 1396

 

بانوانی که خود را دختران زینب و زهرا سلام الله علیها می‌نامند؛ توجهی به زندگی زاهدانه‌ حضرت صدیقه‌ طاهرهسلام الله علیها داشته باشند و ببینند آیا با این تجمّل‌گرایی که زنان ما دارند، با سیره و سبک زندگی حضرت زهراسلام الله علیها سازگار است؟!

حضرت فاطمه زهراسلام الله علیها بیستم جمادی الثانی سال پنجم بعد از بعثت در مکه مکرمه به دنیا آمد. اکثر مفسران شیعی و عده‌ای از مفسران بزرگ اهل تسنن نظیر فخر رازی، آیه آغازین سوره کوثر را به فاطمه زهرا سلام الله علیها تطبیق نموده‌اند و ایشان را خیر کثیر و باعث بقا و گسترش نسل و ذریه پیامبر اکرم ذکر کرده‌اند.

آنچه در ادامه می‌خوانیم سخنانی از آیت‌الله سیدمحمد ضیاءآبادی از اساتید اخلاق شهر تهران، درباره شخصیت حضرت زهراسلام الله علیها است که به مناسبت ولادت با سعادت حضرت زهراسلام الله علیها منتشر می‌شود:

 

حضرت زهراسلام الله علیها مادر امامت

در زیارت‌نامه دخت گرامی نبی اکرم صلی الله علیها جملاتی می‌خوانیم که به‌راستی حیرت‌آور است از جمله این که:

«سَلَلْتَ مِنْها اَنْوارَ الْاَئِمَّڑِ وَ اَرْخَیْتَ دُونَها حِجابَ النُبُوَّڑِ»؛ خدایا تو انوار امامان را از نور اطهر زهراسلام الله علیها منشعب کرده‌ای و او را در پس پرده‌ نبوّت نشانده‌ای.

از امتیازات افتخارآمیز فاطمهسلام الله علیها مادر بودنش برای امامت و امامان است. سایر مادران امامان، مادر جسم آن بزرگواران بوده‌اند نه مادر امامتشان. فاطمه بنت اسد؛ مادر جسم امیرالمؤمنین، نرجس خاتون؛ مادر جسم حضرت ولیّ عصر(عج) بوده است نه مادر امامتشان، امّا حضرت فاطمه‌ صدیقه، مادر امامتشان است.

در زیارت جامعه‌ کبیره خطاب به اهل بیت رسول اکرم صلی الله علیها می‌گوییم:

«خَلَقَکُمُ اللهُ اَنْواراً فَجَعَلَکُمْ بِعَرْشِهِ مُحْدِقینَ»؛ خدا شما را انواری آفرید و سپس شما را محیط بر عرش خود قرار داد.

آری همان انوار عرشی مولود نور زهراسلام الله علیها است که:

«سَلَلْتُ مِنْها اَنْوارَ الْاَئِمّر»؛

و خدا آن نور، مادر انوار را در جایگاهی از قرب خود قرار داده که کسی بخواهد او را بشناسد، باید در طیّ مراحل عبودیّت و معرفت به جایی برسد که بتواند از پرده و حجاب نبوّت عبور کند تا در پس پرده‌ نبوّت، آن نور اَزْهَر را در حدّ استعدادش مشاهده نماید.

ادامه »

بهشت زیر پای مادران است

30ام اسفند, 1395

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای :

«بهشت زیر پای مادران است همه تحت تأثیر مادران هستند. آن که بهشتی میشود پایه ی بهشتی شدنش از مادر است؛ که ألجنة تحت أقدام الأمهات.» ۸۴/۵/۵

دریافت تمام تصاویر (Zip)

صبح نزول سوره کوثر مبارک است!

29ام اسفند, 1395

یا فاطمه ا‌شفعی لنا عنداللّه

این کیست، این که محو تماشای خود شده

پیش از ظهور، مادرِ بابای خود شده

 در بی زمانِ مانده به میلاد، سر بلند

از امتحانِ روشن فردای خود شده

با سیزده مناره خدا را صدا زده

قد قامت بلند مصلّای خود شده

منظومه های شمسی او بی نهایتند

گرم شکوه دیدن ژرفای خود شده

عقل فرشته ها که به جایی نمی رسد

خود پاسخِ شگفت معمّای خود شده

حالا علی برای علی جلوه کرده است

آئینه ی تلألؤ همتای خود شده

اصلاً خدا هر آن چه که می خواست، او شده

این کیست این که حضرت زهرای خود شده؟!

اشراق آسمانیِ رازِ تبارک است

صبح نزول سوره کوثر مبارک است!

حسن لطفی

سربند یا زهرا (سلام‌الله‌علیها)

29ام اسفند, 1395

حضرت آیت‌الله امام خامنه‌ای در دیدار شاعران و ذاکرین اهل بیت علیهم‌السلام مطرح شدن مکررِ مضاعف نام مبارک حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها) و نام مبارک حضرت بقیةالله مهدی صاحب‌زمان (صلوات‌الله‌علیه) در دوران انقلاب اسلامی را یکی از خصوصیات انقلاب اسلامی و یک پدیده‌ی الهی برشمردند و فرمودند: «هیچ کس در دوران دفاع مقدس به رزمندگان نگفت که رمز «یا زهرا» برای حملاتتان بگذارید یا سربند «یا زهرا» ببندید؛ اما در دوران دفاع مقدس، اسم مبارک حضرت زهرا سلام‌الله‌علیها و حضرت بقیة‌الله عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف از همه نام‌های مطهر دیگر بیشتر مطرح است… این نشانه‌ی توجه آن بانوی دو عالم است.»

[دریافت تمام تصاویر (Zip)]

پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR هم‌زمان با ایام ولادت حضرت فاطمه‌ی زهرا سلام‌الله‌علیها و همچنین برگزاری اردوهای بازدید از مناطق عملیاتی دفاع مقدس (راهیان نور) پوستر «سربند یا زهرا» را منتشر می‌کند.

 

مدیحه‌سرایی ذاکران اهل‌بیت علیهم‌السلام در دیدار با رهبر انقلاب به‌ مناسبت میلاد حضرت فاطمة‌الزهرا سلام‌الله‌علیها

29ام اسفند, 1395

دیدار مداحان و ذاکران اهل‌بیت علیهم‌السلام با رهبر انقلاب به‌مناسبت میلاد حضرت فاطمة‌الزهرا سلام‌الله‌علیها؛

گزیده دیدار: مدیحه‌سرایی آقایان سازگار، کربلایی و انسانی
با توجه به پهنای باند اینترنت خود ، می توانید این فیلم را با کیفیت های مختلف زیر دریافت نمایید :

مشاهده کلیپ

حضرت زهرا سلام‌الله‌علیها، دریای پهناور تلاش و مبارزه

29ام اسفند, 1395
فاطمه‌ی زهرا سلام‌اللّه‌علیها که الگوست، در دوران کودکی، در بعد از هجرت پیغمبر به مدینه، در داخل مدینه و در ‌همه‌ی ‌حوادث سیاسی اجتماعی حضور داشت، این نشان‌دهنده نقش ‌زن در نظام اسلامی است.
برای دریافت فایل ، با توجه به سرعت اینترنت خود ، یکی از سه لینک روبرو را کلیک نمایید:

 http://farsi.khamenei.ir/ndata/news/22425/C/13920211_0122425.jpg
 
‌ این زندگی، از جهت ‌ «جهاد و ‌مبارزه و کار انقلابی» ‌، «صبر انقلابی» ‌، «درس و فراگیری و آموزش» ‌ و «سخنرانی و دفاع از نبوّت و امامت ‌و نظام اسلامی» ‌ دریای پهناوری از تلاش و مبارزه و کار و در ‌‌نهایت هم شهادت است.۱۳۷۹/۶/۳۰‌ و ‌۲۶/۱۰/‌۱۳۶۸a
 

100 قطعه مولودی های حضرت زهرا سلام الله علیها + دانلود مدیحه سرایی

28ام اسفند, 1395


مولودی های حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها)

1. حاج امیر عباسی

ردیف

موضوع

پخش اجرا

حجم
(KB)

زمان
1 ام ابیها یا فاطمه یا فاطمه یا فاطمه (سرود شور ، سال 93) 1,584 0:05:08
2 زائر بهشت نورم امشب و به عشق مولا (سرود شور ، سال 93) 1,163 0:03:42

2. حاج میثم مطیعی

ردیف

موضوع

پخش اجرا

حجم
(KB)

زمان
1 در میان شعر تو بانو اگر حاضر شدم (مدیحه سرایی ، سال 93) 3,571 0:11:55

3. حاج منصور ارضی

ردیف

موضوع

پخش اجرا

حجم
(KB)

زمان
1 این عشق که پیدا شدنش (مدیحه سرایی ، سال 93) 1,862 0:06:5
2 یاس پیغمبر از آسمونا رسیده (سرود-ابوالفضل بختیاری ، سال 93) 1,660 0:05:24

4. حاج محمود کریمی

ردیف

موضوع

پخش اجرا

حجم
(KB)

زمان
1 عشق تو ، تو دلم شور میگیره (سرود ، سال 94) 2,134 0:07:16
2 آسمان کوثر به دنیا آمده (مدیحه سرایی ، سال 94) 4,217 0:14:23
3 کیستی تو من نمیگویم  (مدیحه سرایی ، سال 94) 3,806 0:12:59
4 من مست و تو دیوونه (سرود ، سال 94) 5,512 0:18:48
5 آینه ی قد امیر المومنین است (سرود ، سال 93) 3,688 0:12:19
6 قلم الهی اثرت مبارک (مدیحه سرایی ، سال 93) 3,820 0:12:46
7 همه دم کفت را کرم دوباره (مدیحه سرایی ، سال 93) 3,457 0:11:32
8 یهو نورانی شد همه شبا (سرود ، سال 93) 4,799 0:16:06
9 هر چی فرشته توی آسمونه (سرود ، سال 92) 2,388 0:06:46
10 امشب نشستم بنویسم ترانه ها (مدیحه سرایی ، سال 92) 3,711 0:10:32

ادامه »

خدا خودش فاطمه سلام الله علیها را نامگذاری کرد

28ام اسفند, 1395

صحیفه فاطمیه که کتاب الهام شده از جانب خداوند تعالی به زهـرای مرضـیه اسـت، از مـا است.

بخش عمده ای از فرمایشات دینی حضرت امام خمینی (ره) با شخصیت و سیره جده بزرگوارشان فاطمه زهرا سلام الله علیها مرتبط بوده است. تحلیل‌های امام از مشی و منش و ذات فاطمه زهرا جزو زیباترین اقوالی بحساب می‌آید که در این باره وجود دارند. آنچه در ادامه می‌خوانید بخشی از این تحلیل‌ها هستند.1. نامهای فاطمه سلام الله علیها

فاطمه زهرا سلام الله علیها نامهای بسیاری داشت؛ نامگذاری فاطمه زهرا سلام الله علیها از طـرف خداونـد متعـال انجام گرفته است.
 امام صادق علیه السلام می فرماید: برای فاطمه، نُه نام نزد خداوند بزرگ اسـت : فاطمـه،  صـدیقه، مبارکـه، طـاهره،  زکیـه، راضیه، مرضیه، محدثه و زهراء…

هر یک از نامهای حضرت، جلوه ای از ویژگیها و صفات عالی انسانی اوسـت. امـام خمینـی در سخنان خود از برخی از نامها و القاب فاطمه، از جمله: فاطمه، زهرا، مرضیه، طـاهره و کـوثر نـام برده و گاهی نیز به صورت ترکیبی از دو نام نظیر صدیقه طاهره، فاطمه زهرا، یا زهرای مرضیه یـاد کرده است. در یک مورد نیـز بـدون آنکـه از نـامی خـاص یـاد کنـد، بـا توجـه بـه روایتـی معتبـر، بزرگترین فضیلت فاطمه را رفت و آمد و نزول مقام جبرئیل (روح اعظم) به طـور مکـرر بـر وی دانسته است.

گفته اند پس از رحلت پیامبر صلی الله علیه و آله روزها بر فاطمه سلام الله علیها به سـختی مـی گذشـت، لـذا جبرئیل به امر خداوند بر آن حضرت نازل می شد و برای آن از رویدادهای آینده سخن مـی گفـت. از این رو، فاطمه را «محدثه» نامیده اند.

ادامه »

بانوی بانوان و شفاعت زنان

27ام اسفند, 1395

پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) در ضمن روایتی:

. . . فایما امراة صلت فی الیوم و اللیلة خمس صلوات و صامت شهر رمضان و حجت بیت الله الحرام، و زکت مالها و اطاعت زوجها، و والت علیا بعدی، دخلت الجنة بشفاعة ابنتی فاطمة، و انها لسیدة نساء العالمین . . . ؛ (1).

«هر زنی که در شبانه روز، نمازهای پنجگانه را به جای آورد، ماه رمضان را روزه بدارد، حج خانه خدا را [اگر توانایی داشت] گزارد، زکات مالش را بپردازد، از شوهرش اطاعت کند، و بعد از من، ولایت و حکومت علی را بپذیرد، به شفاعت دخترم فاطمه، وارد بهشت خواهد شد و همانا فاطمه، سرور زنان عالم است.

همان گونه که در روایات متعدد دیگر نیز آمده، ارزش ادای نماز وروزه و حج و سایر واجبات عملی، مبتنی بر پذیرش ولایت اهل بیت (علیهم السلام) است و شفاعت نیز بر اساس ادای این وظایف است اما با ولایت که درحقیقت، روح و جان اعمال است؛ همان که حضرت فاطمه (علیها السلام) نیز به خاطرآن به شهادت رسید، چرا که مدافع حریم و حرمت آن بود. او که محورخشم و خشنودی خداوند است و او که پاره تن پیامبر (صلی الله علیه و آله) است و او که «سیده» زنان عالم است، فردای قیامت نیز اعمال صالح به شفاعت او است که راهگشای بهشتیان خواهد بود.

1) بحارالانوار، ج 43، ص 24.

محبت مادرانه

26ام اسفند, 1395

پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR در آستانه ولادت با سعادت صدیقه طاهره حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها ، کلیپ صوتی «محبت مادرانه» را منتشر می‌کند.

کیفیت متوسط
1/27 MB دریافت

همسرداری به سبک فاطمی، حلقه مفقوده خانواده ایرانی

20ام اسفند, 1395

در زندگی فاطمه سلام الله علیها نیز صبر و بردباری ویژه‌ای وجود داشت. یکی از عناصر اصلی موفقیت در حیات خانوادگی، استفاده از کیمیای صبر است. در هر خانواده‌ای که عنصر صبر آسیب ببیند، بنای محبت و استحکام نیز آفت خواهد پذیرفت. نظر به زندگی حضرت فاطمه سلام الله علیها ، می‌تواند راهکارها و الگوهایی عملی برای بردباری در برابر مشکلات در محیط خانه و خانواده را فرا راه همه‌ی خانواده‌ها بگشاید.

صبر ملکه‌اي قلبي است که سبب مي‌شود فرد بر تحمل مکروهات و سختي‌ها توانا شود. هرچه صدر، از وسعت بيشتر و ايمان از تعالي والاتري برخوردار باشد ، صبر و بردباري نيز فزوني خواهد يافت. برگزيدگان خدا و خاصّان درگاه او ، در طيّ چند روزي که در دنيا ميهمان ضيافت ابتلائات خداوندند ، به انواع سختي‌ها و انحاي محنت‌ها و بليّات آزمايش مي‌شوند و اين گوهر صبر و بردباري ايشان است که آن‌ها را در معبر عبور از سختي‌ها ياري مي‌کند.

وجود نازنين حضرت فاطمه سلام الله علیها نيز، از آن‌جا که اخصّ عارفين و موحدين بود ، از ابتداي دوره‌ي کودکي تا شهادت، همواره در معرض انواع ناملايمات و رنج‌ها قرار داشت.

در زندگي فاطمه سلام الله علیها نيز صبر و بردباري ويژه‌اي وجود داشت. يکي از عناصر اصلي موفقيت در حيات خانوادگي، استفاده از کيمياي صبر است. در هر خانواده‌اي که عنصر صبر آسيب ببيند، بناي محبت و استحکام نيز آفت خواهد پذيرفت. نظر به زندگي حضرت فاطمه سلام الله علیها ، مي‌تواند راهکارها و الگوهايي عملي براي بردباري در برابر مشکلات در محيط خانه و خانواده را فرا راه همه‌ي خانواده‌ها بگشايد.

ادامه »

تنفس در بهشت برای خوشرویان

17ام اسفند, 1395

حضرت زهرا سلام الله علیها پاداش خوش رویان و خوش اخلاقان را قرار گرفتن در بهشت نوید داده اند.

قَالَتْ فَاطِمَةُ (علیها السلام):

الْبِشْرُ فِي وَجْهِ الْمُؤْمِنِ يُوجِبُ لِصَاحِبِهِ الْجَنَّةَ.

 

حضرت زهرا سلام الله علیها فرمود:

خوشرویی در سیمای مؤمن، بهشت را جایگاه او قرار می دهد.

 

التفسير المنسوب إلى الإمام الحسن العسكري عليه السلام، ص: 354.

 حدیث روزـ بهشت ـ خوش رویان ـ خوش اخلاقان ـ پاداش ـ حضرت زهرا(س) ـ سیمای مؤمن ـ حوزه

پیش این خانه، بهشت آسمان باشد کدام؟

14ام اسفند, 1395

علی فردوسی به مناسبت فرا رسیدن ایام فاطمیه سلام الله علیها قطعه شعری را سروده است.
به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، همزمان با آغاز ایام فاطمیه سلام الله علیها بسیاری از شاعران و هنرمندان جوان و پیشکسوت جوان کشورمان دست به قلم می‌برند و با سرودن اشعاری ارادت خودشان را به محضر مبارک حضرت زهرا سلام الله علیها ابراز می‌کنند.

در همین راستا، علی فردوسی، شاعر جوان و آئینی کشورمان قطعه شعری را سروده است که در ادامه منتشر می‌شود:

دشمن است این پشتِ در یا میهمان؟ باشد کدام؟
مانده‌ام تکلیفِ در، در این میان باشد کدام؟

وا شود یا بسته باشد؟ میهمان یا دشمن است؟
ای کلونِ در بگو با میزبان باشد کدام؟

آرزو می‌کرد هر جا باشد الّا روی در
این میان تقصیر میخ بی‌زبان باشد کدام؟

گرچه دشمن بود و می‌دانست، اما باز کرد
تا بدانی فرق او با دیگران باشد کدام

ای لغت‌دان! بعد از این از سینه‌ی حیدر بپرس
تا بفهمی معنی آتشفشان باشد کدام

خانه‌ای امن است اینجا، خانه آل عباست
پیش این خانه، بهشت آسمان باشد کدام؟

روی دوش مرتضی و دستپخت فاطمه
ای یتیم کوفه، عطر و طعم نان باشد کدام؟

سائلی خانم گرفت و سائلی هم پیرهن
مانده‌ام خوشبخت‌تر در بینشان باشد کدام؟!

علی فردوسی

تحریف سخنان آیت‌الله العظمی وحید و واکنش معظم له

14ام اسفند, 1395
 
 
حضرت آیت الله وحید خراسانی از کسانی که سخنان این مرجع تقلید را تحریف کرده اند انتقاد کردند.

حضرت آیت الله وحید خراسانی امروز در ابتدای درس خارج فقه خود، ضمن رد شایعاتی که اخیرا علیه ایشان منتشر شده بود،  گفتند: مطالبی که در این درس بیان می شود برای علماست و نه برای جهال، تحریف مطالب، موجب لعن خداست. خدا لعنت کند آن کسانی که یحرفون الکلم عن مواضعه،آنچه ما نگفتیم به ما نسبت می دهند.

معظم له در ادامه ضمن اشاره به شایعه مذکور بیان داشتند: ما نگفتیم: نبش قبر آن دو(عمر و ابوبکر)، واجب است و جنازه آنها را باید بیرون آورد، بلکه این نتیجه گفته خود صدیق ابوبکر است که گفت: نَحْنُ مَعاشِرَ الْأَنْبِیاءِ لا نُوَرِّثُ ما تَرَکْناهُ صَدَقَة- ما انبیا ارث نمی گذاریم و هرچه از ما می ماند صدقه می باشد.

ایشان در توضیح و بیان سخن مذکورگفتند:: در مبحث حجیت ظواهر ثابت شده، هر سخنی بر آنچه که مطابق با آن و یا ملازم آشکار با آن است، دلالت دارد و حجت و برهان است، بنابر این نتیجه این گفته صدیق(ابوبکر) در مقابل صدیقه کبری این می شود که آن صدقه، حق جمیع مسلمین است و هر مؤمنی از خانه رسول خدا(صلی الله علیه وآله) مورد این صدقه است و بر دفن آن دو در آنجا حق اعتراض دارد.

حضرت آیت الله وحید خراسانی، سپس با اشاره به بحثهایی که در غصب مال می باشد، بیان داشتند:

این جا، این سؤال مطرح می شود: آیا دفن آن دو در آن مکان به اذن همه مسلمین (از زمان رسول خدا تا قیامت) بود و یا چنین اجازه ای نبود؟ بین نفی و اثبات منزله ای نیست. چنین اجازه ای از همه مسلمین نبود، بنابر این آنان به مقتضای حقشان چنان حقی دارند.

حوزه

به وقت کارزار مرگ تنها دلخوشیم این است

10ام اسفند, 1395

تو آن رازی که تا روز جزا افشا نخواهد شد
شب قدری تو! هرگز مثل تو پیدا نخواهد شد

نه آسیه، نه حوا و نه مریم؛ تا قیامت هم
کسی هم رتبه ی صدیقه ی کبرا نخواهد شد

تو را کوثر لقب داده خدا؛ خیر کثیری تو
به غیر از تو کسی تاویل “اَعطَینا” نخواهد شد

فقیران و یتیمان و اسیران یکصدا گفتند:
رقیب دست بخشایشگرت دریا نخواهد شد

نه خورشید و نه مهتاب و نه فانوس و نه آیینه
زمین روشن بدون زهره ی زهرا نخواهد شد

تو خورشیدی دم صبح و ستاره موقع مغرب
تو که باشی جهان مقهور ظلمت ها نخواهد شد

“بحق فاطمه” گفتیم بعد از ذکر “یا فاطر”
که “یافاطر” بدون “فاطمه” معنا نخواهد شد

خداوند آفرید او را برای تو که می دانست
کسی غیر از علی با فاطمه همتا نخواهد شد

علی گفتم که نام دیگر زهرای مرضیه ست
علی که شعر من بی نام او زیبا نخواهد شد

علی که خالقش بوده ثناگویش یقینا پس
مدیح گوشه چشمش هم به شعرم جا نخواهد شد

علی که نام او رمز ورود در سماوات است
بدون نام او درهای جنت وا نخواهد شد

دم من حیدر است و بازدم زهراست دم به دم
بدون عشقشان امروز من فردا نخواهد شد

به وقت کارزار مرگ تنها دلخوشیم این است
که هرکس عاشق این دو شود تنها نخواهد شد

علی از روز اول شد ابوالشیعه پس این گونه
کسی جز فاطمه مادر برای ما نخواهد شد

سیدعلیرضا شفیعی

«گوشه‌هایی از سبک زندگی حضرت فاطمه زهرا سلام‌الله‌علیها

10ام اسفند, 1395
 

بر اساس بیانات حضرت آیت‌الله خامنه‌ای منتشر شد:

 

به مناسبت فرارسیدن ایام شهادت حضرت صدیقه‌ی کبری فاطمه‌ی زهرا (سلام‌الله‌علیها) پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR مجموعه‌ای از بیانات حضرت آیت‌الله خامنه‌ای درباره‌ی سبک زندگی دخت گرامی پیامبر اسلام را در پنج سرفصلِ «رابطه با خدا؛ مدافع ولایت؛ همسر امیرالمؤمنین علیه‌السلام؛ ام‌ابیها و الگوی زن مسلمان ایرانی» تدوین و منتشر کرده است.

http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/home/rect-1-n.gif http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/home/rect-1-n.gif http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/home/rect-1-n.gif فصل اول: رابطه با خدا 
حضرت زهرا سلام‌الله علیها در نقش بندگی خدا

* درس زندگی حضرت زهرا برای ما
عزیزان من، جوانان عزیز! امروز در دوران جمهوری اسلامی این فرصت برای آحاد جامعه هست که درست حرکت کنند، درست زندگی کنند، مؤمنانه زندگی کنند، با عفّت زندگی کنند. درس زندگی صدّیقه‌ی طاهره، فاطمه‌ی زهرا(سلام‌الله‌علیها) این است برای ما: تلاش، اجتهاد، کوشش، پاک زندگی کردن؛ همچنان‌که آن بزرگوار یکپارچه معنویّت و نور و صفا بود: الطُّهرَةِ الطّاهِرَةِ المُطَهَّرَةِ التَّقیَّةِ النَّقیَّةِ [الرَّضیَّة] الزَّکیَة؛ پاکی و آراستگی و تقوا و نورانیّت آن بزرگوار، همان چیزی است که در طول تاریخ تشیّع بر معارف ما سایه‌افکن بوده است.   
بیانات در دیدار جمعی از مداحان اهل بیت علیهم‌السلام ۱۳۹۳/۰۱/۳۱
 
* اساس زندگی مؤمنانه صداقت در بندگی است
میخواهم عرض کنم که ارزش فاطمه‌ی زهرا (سلام‌الله‌علیها) به عبودیت و بندگی خداست. اگر بندگی خدا در فاطمه‌ی زهرا(سلام‌اللَّه‌علیها) نبود، او صدیقه‌ی کبری نبود. صدّیق یعنی چه؟ صدّیق کسی است که آنچه را می‌اندیشد و میگوید، صادقانه در عمل آن را نشان دهد. هرچه این صدق بیشتر باشد، ارزش انسان بیشتر است؛ میشود صدّیق؛ «اولئک مع الذین انعم الله علیهم من النبیین و الصدیقین». «صدّیقین» پشت سر «نبیین»اند.
 این بزرگوار صدیقه کبری است؛ یعنی برترین زن صدیق. این صدیق بودن به بندگی خداست. اگر بندگی خدا نمیکرد، صدّیقه‌ی کبری نمیشد. اساس، بندگی خداست.
برادران و خواهران عزیز! من و شما باید دنبال عبودیت خدا باشیم. تمجید از فاطمه‌ی زهرا نتیجه‌اش باید این باشد.
بیانات در دیدار جمعی از مداحان ۱۳۸۴/۰۵/۰۵
 

ادامه »


 
گالری تصاویر