موضوع: "غدیر"

اگر در غدیرخم بیعت با امیرالمومنین شکل نمی گرفت چه می شد؟

19ام مرداد, 1397

 

دانلود پوستر

 

اگر در آن روز بیعت با امیرالمومنین شکل نمی گرفت چه می شد؟

ولایت امام علی علیه السلام آخرین واجبی بود که خداوند بر پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله اعلام فرمود و پس از آن واجبی دیگیر بر آن حضرت نازل نشد.

رسالت پیامبر بدون اعلان ولایت و امامت امیرالمومنین علی علیه السلام ناتمام می ماند و امت اسلامی بعد از پیامبر بدون راهنمای معصوم دچار حیران و سردرگمی می شدند و نمی توانستند راه حق را زا باطل تشخیص دهند.

پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله همه آنچه را که خداوند از علم نزد ایشان به امانت گذاشته بود به علی علیه السلام انتقال داد و سپس از طریق امام علی (علیه السلام) به فرزندان معصوم ایشان رسید و اینگونه دین خدا کامل گشت و نعمت تمام شد هرچند که نگذاشتند راهبری مردم در هدایت در مسیر این ستارگان توحید باقی بماند!

موسسه تحقیقات و نشر معارف اهل البیت

بیعت با امیرالمومنین از چه زمانی آغاز و تا چه زمانی دامه یافت؟

19ام مرداد, 1397

 

دانلود پوستر

 

بیعت با امیرالمومنین از چه زمانی آغاز و تا چه زمانی دامه یافت؟

پیامبر صلی الله علیه و آله در پایان خطابه خود از جمعیت حاضر در غدیر بنا به فرمان خداوند اقرار زبانی گرفت و فرمود: پس از پایان سخنرانی از شما بیعت خواهم گرفت و شما را به دست دادن با خود او (علی علیه السلام) فرا می خواندو من از جانب خدا برای او از شما بیعت می گیرم پس از پایان سخنرانی پیامبر صلی الله علیه و آله دستور داد تا دو خیمه برپا شود سپس دستور داد تا مسلمانان فوج فوج به خدمت امیرالمومنین علیه السلام رفته و بگویند:

السلام علیک یا امیرالمومنین » پس مردان چنین کردند.

آنگاه فرمان دادند تا همسران ان حضرت و زنان مسلمان که همراه ایشان بودند با امام علی علیه السلام بیعت کنند برنامه بیعت تا سه روز ادامه داشت و پیامبر صلی الله علیه و آله این مدت را در غدیر اقامت داشتند و برنامه چنان حساب شده طراحی شده بود که همه مردم در آن شرکت کردند.

موسسه تحقیقات و نشر معارف اهل البیت

چگونه اجتماع 120 هزار نفری در غدیر خم شکل گرفت؟

19ام مرداد, 1397

 

 

چگونه اجتماع 120 هزار نفری در غدیر خم شکل گرفت؟

در سال دهم هجری، پیامبر صلی الله علیه و آله برای اولین بار به طور رسمی اعلان عمومی حج دادند تا همه مردم در حد امکان حاضر شوند علاوه بر اعلام عمومی این خبر مهم به مناطق دوردستی چون عراق مصر و یمن هم رسید و از آنجا که پیامبر صلی الله علیه و آله اشارانی فرموده بودند که امسال آخرین سال عمر من است این خبر تکان دهنده می توانست باعث شرکت همه جانبه مردم شود.

پیامبر صلی الله علیه و آله بعد از اتمام مراسم حج فورا از مکه خارج شدند و مردم نیز به خروج از مکه و حضور در غدیر امر نمودند پس ازاین که به منطقه غدیر رسیدند فرمان دادند :

«همه مردم متوقف شوند و آنانکه پیش رفته اند بازگردند و آنانکه پشت سر هم هستند توقف کنند»

 

موسسه تحقیقات و نشر معارف اهل البیت

چرا اعلان ولایت امیرالمومنین علیه السلام در مکه یا مدینه انجام نشد؟

19ام مرداد, 1397

دانلود پوستر

 

چرا اعلان ولایت امیرالمومنین در مکه و یا در مدینه انجام نشد؟

خداوند صحرای غدیر را برگزید.

بیعت با ولایت اگر در شهر مدینه، و یا مراسم مذهبی دیگری مطرح می شد از حضور حداکثری مسلمانان کشورهای اسلامی خبر ی نبود و چون در آن روزگار رسانه های امروزی وجود نداشت ابلاغ پیام الهی در محدوده مرزهای مشخص محصور می شود .

فرمان الهی پس از خارج شدن از مکه به رسول خدا صلی الله علیه و آله ابلاغ شد و اگر در شهر مکه یا عرفات یا منا این حقیقت مشرح می شد شاید جاذبه روز غدیر را نداشت و دلها رابه خود جذب نمی کرد چون همه در حال عبادت و انجام مراسم حج بودند و طبیعی است دراین صورت اعلان ولایت و بیعت با امام در حاشیه قرار می گرفت و از سوی بدخواهان امری فرعی تلقی و تبلیغ می گشت.

 موسسه تحقیقات و نشر معارف اهل البیت

نگاهی به آیه ولایت

17ام مرداد, 1397

نگاهی به حدیث غدیر

17ام مرداد, 1397

غدیر آخرین جایگاه اعلام عمومی

17ام مرداد, 1397

آیات غدیر

17ام مرداد, 1397

غدیر به روایت اهل بیت علیهم السلام

17ام مرداد, 1397

جانشین پیامبر کیست؟

17ام مرداد, 1397

روز یأس کافران

17ام مرداد, 1397

 

گروهی1 را ادعا بر آنست که :

آخرین فرستاده خدا ، پیامی را به عنوان کامل کننده دین و تمام کننده نعمت به فرمان الهی ابلاغ کرده است. اگر این مهم را انجام نمی داد رسالت خود را به سرانجام نرسانده بود.

1. مسلمانان(شیعیان) که معتقد هستند دعوت کننده به اسلام باید کاملا عالم و عامل به اسلام باشد تا این دعوت حقیقی باشد و بتواند اهداف خداوند از رسالت حضرت محمد صلی الله علیه و آله را دنبال نماید . لذا تعیین این رهبر بعهده خداوند است که توسط پیامبر اسلام ابلاغ شده است.

عید غدیر سنت ملی

16ام مرداد, 1397

 

امام صادق علیه السلام :

روز غدیر روزی است که خداوند آن برای محمد و خاندانش قرار داد

پس از من به فرمان پروردگار «علی» ولی و صاحب اختیار و. امام شماست. آنگاه امامت در فرزندان من از نسل «علی» خواهد بود این قانون تا برپایی رستاخی که خدا و روسل او را دیدار کند دوام دارد.(فرازی از خطبه غدیر)

مقام معظم رهبری (مد ظله العالی) :

عید غدیر هم سنت ملی ماست چون ملت ما دارای این عقیده و این محتوا و این هویت در ذهن خودش هست یکی از کارهای دشمنان این است که ملتها را از هویت خالی کنند البته این قضیه داستان مفصلی است و با دو کلمه نه می شودابعادش را نشان داد و نه می شود خطرش را زا آن چنان که هست گوشزد کرد شما با این سیاست کلی که شناخته و ناشناخته پیدا و پنهان وجود دارد باید مبارزه کنید و مبانی ارزشی را مبانی که حقیقتا تشکیل دهنده ی هویت ملت ایران است و می تواند آنها را پیش ببرد و صاحب همه چیز کند حفظ کنید.

غدیر؛ ایجاد وحدت میان مسلمانان

16ام مرداد, 1397

 


امام رضا علیه السلام :

روز عید غدیر روز اندوه شیطان است

خداوند آیه ای بر من نازل فرموده که « همانا  ولی من صاحب اختیار و سرپرست شما، خدا و پیامبر او هستند که نماز به پا می دارند و در حال رکوع زکات می پردازند و هر آینه«علی»  نماز  به پا داشته و در رکوع زکات پرداخته است(فرازی از غدیر)

مقام معظم رهبری (مد ظله العالی) :

مرحوم آقای مطهری (رضوان الله علیه) مقاله ای به نام « الغدیر و وحدت اسلامی» دارد. ایشان در آن این مسله را تبیین می کند که طرح مسئله ی غدیر چطور می تواند وسیله ای باشد برای نزدیک کردن دلهای مسلمانها به همدیگر مرحوم علامه امینی هم عقیده ی شیعه را در الغدیر اثبات کرده است اما کتاب بیان لحن سلیقه و شیوه برخورد او با مساله طوری است که همه مسلمین را جذب می کند شما تقریظ هایی را که مسلمانان مصر، شام و دیگر نقاط دنیا بر کتاب ایشان نوشته اند ببینید!

ما باید توجه داشته باشیم که نوع طرح مسئله طوری نباشد که به جدایی مسلمانان بینجامد این خیلی مهم است

غدیر:عید الله اکبر

16ام مرداد, 1397


امام رضا علیه السلام : 

عید غدیر برترین عید خداوند است


معبودی جز او نیست زیرا اعلام فرموده اگر آنچه درباره علی علیه السلام نازل کرده را به مردم نرسانم وظیفه ی رسالتش را انجام نداده ام(جرعه ای از غدیر)

مقام معظم رهبری (مد ظله العالی) :

غدیر در آثار اسلامی ما، به «عید الله اکبر» «یوم العهد المعهود» و «یوم المیثاق الماخوذ» تعبیر شده است.این تعبیرات که نشان دهند ی تاکید و اهتمامی خاص به این روز شریف است خصوصیتش در مسله ی ولایت است. ان عاملی که در اسلام ضامن اجرای احکام است حکومت اسلامی و حاکمیت احکام قران است و الا اگر آحاد مردم ایمان و عقیده و عمل شخصی داشته باشند لیکن حاکمیت چه در مرحله ی قانونگذاری و چه در مرحله ی اجرا در دست دیگران باشد، تحقق اسلام در آن جامعه به انصاف از دیگران بستگی دارد.

وظيفه نسل حاضر در قبال غدير چيست؟

16ام شهریور, 1396
 

هیجدهم ذی‌الحجه یادآور واقعه‌ای تاریخی است که در آن رسول خدا صلی اله علیه و آله به امر خداوند متعال حضرت علیعلیه السلام را به‌عنوان خلیفه و جانشین خود در منصب امامت و ولایت امت منصوب کرد.

وظيفه  نسل حاضر در قبال غدير چيست؟آنچه پیامبر اكرم صلی الله علیه و آله در روز غدیر بر همه مسلمانان تكلیف فرموده اند. این است كه امیرالمؤمنین علی علیه السلام و ائمه از فرزندان ایشان تا حجة بن الحسن (عج) را مولای خویش بدانیم و قید غلامی ایشان را بر گردن انداخته، به لوازم آن مقید گردیم. متأسفانه آنچه از واقعه ی غدیر تا كنون، مورد فراموشی قرار گرفته، توجه مبحث ولایت امیرالمومنین علیه السلام است.

از همان لحظات اولیه در سال دهم هجری بسیاری از مردم، منافقانه با امیرالمؤمنین علیه السلام دست بیعت دادند و آنگونه كه پیامبر صلی الله علیه و آله دستور فرموده بودند با دل و جان، دست و زبان، تسلیم علی بن ابی طالب علیه السلام نشده و به ولایت امام علی علیه السلام تن ندادند، هم اكنون كه ما در زمان ولایت آخرین وصی پیامبر اكرم صلی الله علیه و آله قرار گرفته ایم باید منصفانه درباره ی وضعیت خویش به داوری بنشینیم كه چقدر در انجام این وظیفه ی قلبی و جوارحی خود موفق بوده ایم؟ حداقل در روز غدیر كه متعلق به وجود مقدس ولی عصر (عج)است, چقدر از صاحب غدیر و حقوق ایشان یاد می شود؟ گاهی بی توجهی و غفلت شیعیان نسبت به ایشان چنین می نماید كه عهد پیامبر صلی الله علیه و آله در بین مسلمانان زمان غیبت هم به دست فراموشی سپرده شده و در روز غدیر هم آن چنان كه شایسته است، حق امام علیه السلام ادا نمی شود. با وجود اینكه جشن ها و مراسمی به مناسبت این روز برگزار می شود و این عید مورد اكرام و بزرگداشت قرار می گیرد ولی پیام غدیر كه همان فرمان ولایت حجة بن الحسن(عج) است در این زمان كاملاً مسكوت باقی می ماند و ما كه مدعی تشیع در زمان غیبت حضرت مهدی (عج)هستیم در پایبندی به مفاد این خطبه مرتكب قصور گشته ایم و چه بسا وظیفه ی خود را هنوز نشناختیه ایم.

بنابراین كسی كه حضرت مهدی (عج) را مولای خود می داند همواره باید اعمال خویش را در جهت رضایت ایشان قرار داده و مورد بررسی قرار دهد كه مرتكب كوتاهی در ایفای نقش سر سپردگی نگشته و چیزی از حقوق ایشان را پایمال نكرده باشد.پس آنگاه كه دستان مبارك صاحب غدیر را از فراسوی قرنها می فشاریم باید بدانیم كه تبریكش به ما چه می گوید؟ این كاروان هزار و چهار صد ساله كه از گذرگاه پر خطر سقیفه عبور كرده از سپردن میراث جاودانه ی غدیر به دست ما چه انتظاری دارد؟باید بدانیم كه امروز پرچم سبز غدیر در دست صاحب آن حضرت بقیة الله (عج) بر بلندای تاریخ می درخشد و شیعه مكلف است كه با صدایی رسا اعلام كند كه اگر در روز غدیر سال دهم هجری در كنار بركه ای با علی علیه السلام دست بیعت داده است و شنیده است آنچه را كه پیامبرمان گفت و تسلیم شده است به آن امری كه از جانب پرودگار آورد اینك با قلب و جان و زبان و دستش با یادگار غدیر و موعود غدیر هم پیمان می شود تا این نبأ عظیم را به نسلهای آینده برساند.

هیجدهم ذی‌الحجه یادآور واقعه‌ای تاریخی است که در آن رسول خدا صلی اله علیه و آله به امر خداوند متعال حضرت علیعلیه السلام را به‌عنوان خلیفه و جانشین خود در منصب امامت و ولایت امت منصوب کرد، تا ترازو شاخص حاکم اسلامی برای همه مسلمانان تبیین شود و در حافظه تاریخی بماند و چراغ راه امت پیامبر صلی اله علیه و آله تا آخر باشد هر چند که بعد از رحلت پیامبر گرامی اسلام صلی اله علیه و آله بخشی از مسلمانان به پیام این واقعه مومن ماندند و تا پای جان برای تثبیت پیام غدیر تلاش کردند اما بسیاری هم متوجه پیام آسمانی غدیر نشدند و با ذهن بشری خود به تحلیل واقعه پرداختند تا کارآمدی تدبیر الهی پیامبر اسلام در لابه‌لای هیاهوها دیده نشود و امت پیامبر از ثمره شیرین و گوارای آن بی‌بهره بمانند. واقعه‌ی غدیر از ابعاد مختلف و از جهات متفاوت دارای درخشندگی خاصی در تاریخ اسلام از لحاظ سند، اطمینان از اصل و فرع آن، کثرت راویان و اعتماد بزرگان و علمای مسلمین، دارای قدرت و استحکامی بی‌نشیر است که در راس راویان نام اهل بیت رسول خدا صلی اله علیه و آله یعنی علی و فاطمه و حسن و حسن علیه‌السلام می‌باشد. نزول آیه 67 و 3 سوره مائده در ارتباط با این رویداد بزرگ است که بر طبق نظر مفسران نام‌آور شیعه و سنی، شان نزول این آیات مربوط به واقعه غدیر خم است

ادامه »

خلافت علی علیه السلام درزمان حیات پیامبراکرم صلی الله علیه و آله

16ام شهریور, 1396
 

موضوع خلیفه بودن علی علیه السلام در غدیر خم در کتب معتبره اهل سنت و شیعیان آمده است ، اما پاسخ به این سوال که علی علیه السلام پیش از غدیر هم جانشین پیغمبر صلی الله علیه و آله بود است یا خیر ، در این گزارش به آن پرداخته می شود.

در تاریخ 18 ذی الحجه سال دهم هجری قمری (مصادف با 28 اسفند سال دهم خورشیدی) در منطقه ای به نام غدیر ، که میان مکه و مدینه است ؛ آیه ی 67 سوره مبارکه 5(مائده) بر پیغمبر اکرم صلی الله علیه و آله نازل شد که خداوند در این آیه به ایشان صلی الله علیه و آله امر می فرماید :

ای پیغمبر آن چه از خدا بر تو نازل شد به خلق برسان که اگر نرسانی ،تبلیغ رسالت و اداء وظیفه نکرده ای و خدا تو را از شر مردم محفوظ خواهد داشت.

علاوه بر کتب معتبره برادران تشیع ، قریب به سی تن از بزرگان و علماء برادران اهل تسنن در کتب معتبره تفسیرشان اینگونه نقل کرده اند که :

این آیه در شان امیرالمومنین علی علیه السلام در روز غدیر خم نازل شده است.و در ادامه اینگونه اضافه می کنند که بعد از نزول این آیه مبارک در روز غدیر خم ، رسول گرامی اسلام(صلی الله علیه و آله وسلم ) دست امیرالومنین (علیه السلام) را بلند می کند و می فرمایند :

آیا علی(ع) قبل از غدیر خم هم خلیفه بود؟
هر کس که من مولای اویم ، زین پس علی مولای اوست.


علماء و کتب معتبره برادران اهل سنت درباره تفسیر آیه67 سوره مائده


از جمله بزرگان و کتب معتبره اهل تسنن ، که کتب آن ها در سال های 1350 خورشیدی به قبل ، به چاپ رسیده است می توان به افراد و کتب زیر اشاره کرد :
جلال الدین سیوطی در صفحه 298 جلد دوم در المنثور و حافظ بن ابی حاتم رازی در تفسیر غدیر و حافظ ابوجعفر طبری در کتاب الولایه و حافظ ابو عبدالله محاملی در امالی و حافظ ابوبکر شیرازی در ما نزل من القرآن فی امیر المومنین و حافظ ابوسعید سجستانی در کتاب الولایه و حافظ ابن مردویه در تفسیر آیه و حافظ ابوالقاسم حسکانی در شواهد التنزیل و ابولفتح نظری در خصائص العلوی و معین الدین میبدی در شرح دیوان و قاضی شوکانی در صفحه 57 جلد سوم فتح الغدیر و سید جمال الدین شیرازی در اربعین و بدرالدین حنفی در صفحه 584 جلد هشتم عمده القاری فی شرح صحیح بخاری و امام اصحاب حدیث احمد ثعلبی در تفسیر کشف البیان و امام فخر رازی در صفحه 636 جلد سوم تفسیر کبیر و حافظ ابونعیم اصفهانی در ما نزل من القرآن فی علم و ابراهیم بن محمد حموینی در فرائد المسطین و نظام الدین نیشابوری در صفحه 170 جلد ششم تفسیر خود و سید شهاب الدین آلوسی بغدادی در صفحه 348 جلد دوم روح المعانی و نور الدین بن صباغ مالکی در صفحه 27 فصول المهمه و علی بن احمد واحدی در صفحه 150 اسباب النزول و محمد بن طلحه شافعی در صفحه 16 مطالب السئول و میر سید علی همدانی شافعی در مودت پنجم از موده القربی و شیخ سلیمان بلخی حنفی در باب ینابیع الموده و نزدیک به سی تن از دیگر علماء و اکابر اهل تسنن این آیه را در شان امیر المومنین می دانند.

آیا علی(ع) قبل از غدیر خم هم خلیفه بود؟
علاوه بر کتب معتبره برادران شیعه ، فردی به نام قاضی فضل بن روزبهان از برادران اهل تسنن نوشته است :
پس به تحقیق ثابت آمده این قضیه در صحاح معتبره ما(اهل تسنن) که چون این آیه نازل شد ، رسول خدا صلی الله علیه و آله دست علی را گرفت و فرمود :من کنت مولاه ، فهذا علی مولاه.


معرفی شدن علی علیه السلام پیش از غدیر خم ،بعنوان جانشین پیامبر صلی الله علیه و آله


یکی از احادیث وارد شده در کتب معتبره اهل سنت و شیعیان ، حدیث الدار است.در کتب معتبره هر دو مذهب با مختصر کم و زیادی در الفاظ و کلمات آمده است:
رسول گرامی اسلام صلی الله علیه و آله چهل نفر از اشراف و رجال بزرگ و خویشاوندان خود از قریش را در منزل عموی گرامیش ابوطالب دعوت نمود و برای آن ها یک ران گوسفند و قدری نان صاعی از شیر ، غذا حاضر نمود .حضرات بخندیدند و گفتند : محمد ، غذای یک نفر را حاضر نکرده ( چون در میان آن ها کسانی بودند که بچه شتر را تنهایی می خوردند ) حضرت فرمودند : کلوا بسم الله ( بخورید به نام خداوند) پس از آنکه خوردند و سیر شدند به یکدیگر می گفتند ؛ محمد به این غذا شما را سحر نمود!

آن گاه حضرت برخاست در میان آن ها پس از مقدماتی فرمودند :
… ای فرزندان عبدالمطلب ، خدای تعالی مرا مبعوث فرمود بر عموم مردمان و بخصوص بر شما و من شما را دعوت می کنم و شما به گفتن این دو کلمه بر عرب و عجم مالک شوید و ایشان از شما اطاعت می کنند و جمیع امم در تحت فرمانبرداری شما در آیند و به این دو کلمه به بهشت می روید و از دوزخ نجات می یابید.

پیغمبر گرامی اسلام همچنان در ادامه گفتند : و آن دو کلمه گواهی دادن به وحدانیت خدا و رسالت من است (لا اله الا الله محمدا رسول الله) پس هرکس مرا اجابت کند در این کار (یعنی اولین کسی باشد که مرا اجابت کند) و معاونت من نماید ، او برادر من و وزیر و وارث و خلیفه من خواهد بود بعد از من .

و پیغمبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله این جمله ی آخر را سه بار تکرار و هر سه مرتبه احدی جواب نداد مگر علی علیه السلام که جواب داد و گفت : من شما را کمک و یاوری می نمایم ای پیغمبر خدا.
پس حضرت او را نوید خلافت داد و آب دهان مبارک در دهان او افکند و فرمود : علی علیه السلام وصی و خلیفه من است در میان شما .
بعضی دیگر از کتب معتبره اینگونه از پیغمبر اکرم صلی الله علیه و آله نقل نموده اند که بعد از پایان جمله علی علیه السلام ، حضرت محمد مصطفی صلی الله علیه و آله می فرمایند :

تو یا علی وصی و خلیفه منی بعد از من.

آیا علی(ع) قبل از غدیر خم هم خلیفه بود؟
یکی از زمان هایی که پیغمبر اکرم صلی الله علیه و آله علی علیه السلام را جانشین خود در مدینه قرار داد ، در زمان جنگ تبوک بود. در جریان این جنگ ، وقتی رسول خدا صلی الله علیه و آله عازم حرکت شد ، منافقین محرمانه قرارداد کردند که در غیاب آن حضرت در مدینه انقلابی برپا کنند .
برای اداره امر مدینه مرد کاردانی لازم بود که به جای آن حضرت در مدینه بماند و با قوت قلب و حسن سیاست مدینه را اداره کند.
برای همین پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله علی علیه السلام که در آن زمان بسیار جوان بود ، از میان شیوخ و بزرگان (از لحاظ سنی) به عنوان خلیفه برگزیدند و صریحا فرمودند : تو خلیفه من هستی در اهل بیت من و در مدینه که خانه و محل هجرت من است.
لازم به ذکر است پیغمبر اکرم صلی الله علیه و آله اولین مردی را که به اسلام دعوت فرمودند علی علیه السلام بود ، با اینکه گفته می شود علی علیه السلام در آن زمان بین 10 تا 13 سال سن داشته است.

 پوریا سلیمان زاده/باشگاه خبرنگاران

عید آسمانی

15ام شهریور, 1396

پشت پرده تحریف واژه «مَوْلاهُ»

13ام شهریور, 1396
 
آنها می خواهند معنای واژه را تغییر دهند در حالی که در آن برهه زمانی پیامبر صلی الله علیه و آله حرف مسلم و مشخصی را بیان کردند و مقصودشان سرپرستی مردم و جامعه اسلامی بود، اما همان طور که در تاریخ نیز ذکر شده است بسیاری از در مخالفت بر آمدند به گونه ای که بعدها امیرالمومنین علیه السلام در جریان رحبه از حاضران درباره جریان غدیر سوال کردند.

پشت پرده تحریف واژه «مَوْلاهُ»

حجت الاسلام محمدقاسم احمدی، عضو هیات علمی جامعه المصطفی صلی الله علیه و آله العالمیه و پژوهشگر سیره اهل بیت علیه السلام با بیان اینکه جریان غدیر مساله واضح و روشن در تاریخ اسلام است و کسی منکر این واقعه نیست، اظهار کرد:
به اندازه ای روایت در مورد جریان غدیر وجود دارد که کسی نمی تواند آن را انکار کند، بنابراین سر اصل این جریان به هیچ وجه بحثی وجود ندارد و منازعه بر سر این مساله بود که برخی نمی توانستند جریان خلافت و جانشینی پیامبر صلی الله علیه و آله را آنگونه که حضرت صلی الله علیه و آله گفتند بپذیرند و با مخالفت های خود در واقع از زیر بار سخن پیامبر صلی الله علیه و آله شانه خالی کردند.

وی در ادامه به برخی شبهه افکنی ها از سوی جریان ضاله وهابیت در باب مساله غدیر اشاره کرد و گفت:

بسیاری برای مخالفت و بهانه تراشی و شانه خالی کردن از زیر بار مسئولیت گفتند:

واژه مولا در کلام پیامبر صلی الله علیه و آله به معنای دوستی است و نظر پیامبر صلی الله علیه و آله این است که هر کس من دوست او هستم علی نیز دوست است و مولا به معنای جانشینی نیست!

ادامه »

مشروعیت حاکم صد در صد به وسیله نصب الهی است / نظر مردم در تشخیص ولی فقیه از باب نصب عام است

3ام تیر, 1396
 

آیت الله محسن اراکی

 آیت الله اراکي عضو هیئت رئیسه جامعه مدرسین حوزه علمیه قم گفت:

مشروعیت حاکم صد در صد به وسیله نصب الهی است… اما تعیین فقیه عادل در عصر غیبت ، نصب عام است که در این موارد، تشخیص مصداق این منصوب بر عهده مکلف (مردم) است.

 

 آیت الله محسن اراکی استاد دروس خارج فقه و اصول حوزه علمیه قم در جمع طلاب و فضلای حوزه علمیه، با اشاره به مباحث اخیر درباره موضوع ولایت و حاکمیت گفت:

مشروعیت حاکم صد در صد به وسیله نصب الهی است، و مردم به حاکم مشروعیت نمی دهند، لکن نصب الهی بر دو گونه است؛ گاهی نصب الهی نصب خاص است نظیر آنجا که خدای متعال حضرت امیر را به عنوان حاکم نصب می کند، یا قبل از حضرت امیر خود رسول اکرم صلّی الله علیه و آله وسلم به وسیله امر خدا و به وسیله نصب الهی به عنوان حاکم تعیین می شود، آنجا که خدا می فرماید: «و أن احکم بینهم بما أنزل الله» یا آنجا که می فرماید «ومن یطع الرسول فقد أطاع الله» اینجا این نصب نصبِ خاص است و این مشروعیتی که از نصب الهی بر می خیزد، مشروعیتِ برای منصوب خاص است.

ادامه »

واکنش استاد حوزه علمیه قم به سخنان اخیر رئیس جمهور

3ام تیر, 1396

 

حجت الاسلام والمسلمین محمد رضا نایینی از اساتید حوزه علمیه قم در یادداشت کوتاهی نظریه شیعه در خصوص الهی بودن منصب امامت را تبیین کرد.
 
متن یادداشت این استاد حوزه :

۱ - امامت، منصبی الهی، و تنها راه آن، نصب از طرف خداوند متعال است که به وضوح از یای متکلم در (إني جاعلک) و از ضمیر “ه” در (فما بلغت رسالته) استفاده میشود.

۲ - در مشروعیت حکومت امام  بر جامعه تنها و تنها نصب الهی تعیین کننده است، و مخالفت با امام منصوب، مخالفت با “ما انزل الله” است، همانطور که در صدر اول، مناظره مذکور در تاریخ معروف طبری، بین خلیفه دوم و ابن عباس، کاملا روشن میکند:

*"فلو أن قريشا اختارت لأنفسها حيث اختار الله عز وجل لها لكان الصواب بيدها غير مردود ولا محسود؛

 وأما قولك: إنهم كرهوا أن تكون لنا النبوة والخلافة، فإن الله عز وجل وصف قوما بالكراهية فقال: “ذلك بأنهم كرهوا ما أنزل الله فأحبط أعمالهم” (تاريخ الطبري 4/ 222)،

و مورخ معروف، ابن خلدون در تاریخش ذیل (مبدء دولة الشیعة) اشاره به این مناظره میکند.

* بنابر این مقبولیت حکومت امام معصوم، شرط حکومت امام نیست، بلکه عدم مقبولیت، مانع برای انجاز حکم خداست، مثل سایر موارد معصیت فرد یا جامعه،

 یعنی:: امام معصوم باید زمام امور جامعه را به عهده بگیرند و حتی اگر همه مخالفت کنند، مخالفتشان یک عصیان جمعی است که جلوی تحقق فرمان خدا را میگیرد.

۳ - در سیر تاریخی، به دلیل کارشکنی منافقان، حکومت به دست امام معصوم به عنوان منصوب از طرف خدا، نیفتاده است.

۴ - کلام امیر مؤمنان ع پس از قتل عثمان خطاب به مردم چنین است:

“اگر مرا ترک کنید مانند یکی از شما خواهم بود و شاید بیش از شما اطاعت حاکمی که برگزینید کنم” .

🔻این جملات دلالتی بر مشروعیت انتخاب والی توسط مردم با وجود امام معصوم ندارد؛

*بلکه با سرپیچی آنان از دستور خداوند متعال و انتخاب حاکم غاصب،اطاعت معصوم از او برای حفظ نظم اجتماع است.

خبرگزاری «حوزه»

سکوت

3ام خرداد, 1396

 

سکوت

سکوت عین سکوت است، بی همانند است
که پیشوند ندارد، بدون پسوند است

زبان رسمی اهل طریقت است سکوت
سکوت حرف کمی نیست، عین سوگند است

زمین یخ زده را گرم می کند آرام
سکوت، معجزه ی آفتاب تابنده است
سکوت پاسخ دندان شکن تری دارد
سکوت مغلطه ها را جواب کوبنده است
سکوت ناله و نفرین، سکوت دشنام است
سکوت پند و نصیحت، سکوت لبخند است
سکوت کرد علی سالهای پی در پی
همان علی که در قلعه را ز جا کنده است
همان علی که به توصیف او قلم در دست
مردّدم بنویسم خداست یا بنده ست
علی به واقعه جنگید با زبان سکوت
که ذوالفقار علی در نیام برّنده است
علی به واقعه کار مهم تری دارد
که آیه آیه کتاب خدا پراکنده است

از آن سکوت چه باید نوشت؟ حیرانم!
از آن سکوت که لحظه به لحظه اش پند است
از آن سکوت که در عصر خود نمی گنجد
از آن سکوت که ماضی و حال و آینده است
از آن سکوت که نامش عقب نشینی نیست
از آن سکوت که هنگام جنگ ترفند است
از آن سکوت که دستان حیله را بسته
و دور گردن فتنه طناب افکنده است

سکوت کرد علی تا عرب خیال کند
ابو هریره به فن بیان هنرمند است
صحابه ای که فقط یک سوال شرعی داشت
پیاز عکه به ذی الحجه دانه ای چند است؟!

علی خلیفه شود پیرمرد بیغوله
یکی است در نظرش با حسن که فرزند است
ملاک او به رگ و ریشه نیست، از این رو؛
محمد بن ابوبکر آبرومند است

علی خلیفه شود شیوه ی حکومت او
برای عده ای از قوم ناخوشایند است
ستانده می شود آن رفته های بیت المال
ازین درخت اگر میوه ای کسی کنده است
اگر به پای کنیزانشان شده خلخال
اگر به گردن دوشیزگان گلوبند است

علی خلیفه شد آخر اگر چه دیر ولی
چقدر بر تنش این پیرهن برازنده است
کنون لباس خلافت چنان زنی باشد
که توبه کار شده، از گذشته شرمنده است

برادرم! به تریج قبات برنخورد
که ناگزیر زبان قصیده برّنده است

اگرچه روی زبان زبیر تبریک است
اگرچه بر لب امثال طلحه لبخند است
اگرچه دور و بر او صحابه جمع شدند
ولیکن از دلشان باخبر خداوند است

….

البته این شعر هنوز نقطه پایان ندارد

 سید حمیدرضا برقعی

 

روز شادى و لبخند

30ام اسفند, 1395

عَنْ الرِّضـا عليه السلام قالَ:

… وَ اِنّ يَوْمَ الْغَديرِ بَيْنَ الأَضْحى وَالْفِطْر وَالْجُمُعَةِ كَالْقَمَرِ بَيْنَ الكَواكِبِ… وَ هُوَ يَوْمَ التَهْنِئَةِ يُهَنِّىُ بَعْضُكُمْ بَعْضا… يَقُولُ: «اَلْحَمْدُلِلّهِ الَّذى جَعَلَنا مَنَ الْمُتَمَسِكينَ بِـوِلايَةِ أَميرِالْمُؤْمنِينَ وَ الأَئِمَةَ عليهم السلام» وَ هُوَ يَوْمُ التَّبَسُّمِ فِى وُجُوهِ النّاسِ مِنْ أَهْلِ الأيمانِ … وَ هُوَ يَوْمُ الزّينَةِ… 

امام رضا عليه السلام فرمود:

… والبته روز عيد غدير در ميان عيد فطر و اضحى و جمعه همانند ماه در ميان ستارگان است. روز تبريك و تهنيت به يكديگر، و زمان گفتن اين سخن است كه: حمد و ستايش خدائى را كه به ماتوفيق تمسّك به ولايت اميرالمؤمنين و فرزندان معصومش را عنايت فرمود. آنگاه فرمود: روز عيد غدير، روز شگفتن لبخند بر چهره مؤمنان و روز آرايش و زينت است.

اقبال الاعمال، ص 464


عيد ولايت

30ام اسفند, 1395


 عَنْ أَبِي عَبْدِاللّه ِ عليه السلام قالَ:

… فَاِنَّ الْأَنْبِياءَ صَلَواتُ اللّه عَلَيْهِمْ كانَتْ تَأْمُرُ الْأَوْصِياءَ بِالْيَوْمِ الَّذِى كانَ يُقامُ فِيهِ الْوَصِىُّ اَنْ يُتَّخَذَ عِيْدا.

حضرت صادق عليه السلام فرمود:

  سيره انبياء همواره اين چنين بوده كه به جانشينان خود امر مى نمودند تا روز تعيين و نصب وصىّ و جانشين را، عيد بگيرند.

فروع كافى، ج 4، 149

 

۱۸ سند اهل سنت درباره نخستین کسی که به پیامبر صلی الله علیه و آله ایمان آورد

31ام شهریور, 1395
 
 
آیت الله مکارم شیرازی تشریح کردند؛
حداقل هجده نفر از صحابه با طُرق مختلف اين حديث را از پيامبر صلی الله علیه و آله نقل كرده اند كه «على( علیه السلام نخستين مردى بود كه اسلام را پذيرا گشت و با پيامبر اكرم صلی الله علیه و آله نماز خواند».

حضرت آیت الله مکارم شیرازی در پاسخ به این پرسش که:

“نخستین کسی که به پیامبر اسلام(صلی الله علیه و آله) ایمان آورد که بود؟”

بیان داشته اند:

این بحث مهمى است که «اول من آمن»؛ نخستین کسى که به پیامبر اسلام(صلى الله علیه و آله) ایمان آورد [و دست بیعت در دست او گذاشت] که بود؟

تمام امت اسلامى متفق اند که از میان زنان، خدیجه کبرى(علیها السلام) نخستین نفر بود و امّا از میان مردان - با اینکه عدّه اى اصرار دارند مسأله را پیچیده و قابل بحث و گفتگو قرار دهند - از مطالعه مجموع احادیث و تواریخ تردیدى براى یک ناظر بى طرف باقى نمى ماند که نخستین فرد، على بن ابى طالب(علیه السلام) بود.

آری مولای متقیان ( علیه السلام اوّلین کسى بود که پیامبر اسلام (صلى الله علیه و آله) را تصدیق کرد و نخستین کسى بود که با آن حضرت بیعت نمود و نخستین کسى بود که با ایشان نماز خواند و رکوع و سجود به جا آورد.

شواهد و دلائل این مسأله در تمام منابع اسلامى وجود دارد که در ذیل به قسمتى از آنها اشاره مى کنیم:

حداقل هجده نفر از صحابه با طُرق مختلف این حدیث را از پیامبر اکرم(صلى الله علیه و آله) نقل کرده اند که على (علیه السلام) نخستین مردى بود که اسلام را پذیرا گشت و با پیامبر اکرم(صلى الله علیه و آله) نماز خواند:

* روایت ابو سعید خدری

ابوسعید خدرى که از بزرگان صحابه است مى گوید: پیامبر اکرم(صلى الله علیه وآله) دست بر پشت على (علیه السلام) زد و فرمود: «یا علىُ لَکَ سَبْعُ خِصال لایُحاجُّکَ فیهِنَّ اَحَدُ یَوْمَ الْقِیامَهِ اَنْتَ اَوَّلُ الْمُومِنینَ اِیْماناً بِاللهِ …»(1)؛ اى على! تو هفت ویژگى دارى که هیچ کس نمى تواند در مورد آنها در روز قیامت با تو گفتگو کند: نخست اینکه تو اوّلین کسى هستى که ایمان به خدا آوردى [و اسلام را پذیرا گشتى] … .

ادامه »

۶ روایت اهل سنت دربارۀ شأن نزول آیه ابلاغ

31ام شهریور, 1395
 
 
تفسیری از آیه ابلاغ در کلام آیت الله العظمی مظاهری
اگر احكام و قوانين اسلام را يك ‏به ‏يك از آغاز امر بررسى كنيم، چيزى را نمى ‏يابيم كه ذهن بپذيرد كه از يك طرف ترك ابلاغ آن مساوى با ترك اصل رسالت باشد، و از طرف ديگر پيامبر صلی الله علیه و آله به خاطر خوف از مردم در تبليغ آن، انتظار فرصت بوده باشد. مگر اينكه بپذيريم كه اين امر بزرگ ‏عقلاً و عرفاً مسأله ‏اى در حد خود رسالت باشد.

 حضرت آیت الله مظاهری در قسمتی از کتاب “پرتوی از امامت و ولایت در قرآن کریم”، ابتدا تفسیری از آیۀ ابلاغ ارائه کرده و سپس شش روایت از راویان اهل سنت دربارۀ شأن نزول این آیه را انعکاس داده اند. 

«يا أَيُّهَا الرَّسُولُ بَلِّغْ ما أُنْزِلَ إِلَيْكَ مِنْ رَبِّكَ وَ إِنْ لَمْ تَفْعَلْ فَما بَلَّغْتَ رِسالَتَهُ وَ اللَّهُ يَعْصِمُكَ مِنَ النَّاسِ إِنَّ اللَّهَ لا يَهْدِي الْقَوْمَ الْكافِرين‏»

اى پيامبر آنچه از سوى پروردگارت به تو نازل شده ابلاغ كن كه اگر چنين نكنى رسالت او را انجام نداده ‏اى و خدا تو را از مردم مصون مى ‏دارد.

روشن است كه آيه نمى ‏خواهد بگويد كه آنچه از پروردگارت نازل شده ابلاغ كن، كه در غير اين صورت همين آيه كه اينك بر تو نازل شده، ابلاغ نكرده ‏اى. زيرا در اينجا (از نظر ادبى) تفريعى به جاى مى ‏ماند كه مفهوم ندارد؛ و اينگونه سخن، از كلام خداوند به دور است. منظور آيه اين است كه اگر اين امر را به مردم نرسانى اصل رسالت را ابلاغ ننموده ‏اى. اين گونه سخن فقط براى بيان امرى بزرگ و تأكيد بر اهميت و خطير بودن آن گفته مى ‏شود.

در بسيارى از جملات عرف نيز براى تأكيد و يا بيان اهميت كلام يا شعرى گفته مى ‏شود: سخنم، سخنم يا شعرم، شعرم. و همين در بيان اهميت آنكه از او صادر شده، كافى است.

بنابراين چيزى كه پيامبر صلی الله علیه و آله از آن بيم داشت و منتظر فرصت مناسب بود، چه بود؟ با وجود اينكه در آن هنگام (كه سال هاى آخر حيات حضرتش بود) از مشركين مكه هيچ بيمى نداشت. زيرا اجتماع آن را درهم پاشيده، نادانى آنها را روشن ساخته‏ و خدايانشان را ناچيز شمرده و آنان را به خاطر پيروى پدرانشان و عبادت بتها، بدون كوچك ترين ترديد و هراس سرزنش نموده بود. اين چيزى است كه با مطالعه شيوه سرسختانه و شگفت ‏انگيز پيامبر صلی الله علیه و آله ملاحظه مى ‏گردد.

در نتيجه مسأله بزرگى در كار است كه صحيح است به خاطر آن گفته شود كه: «وَ إِنْ لَمْ تَفْعَلْ فَما بَلَّغْتَ رِسالَتَهُ» گوئى آيه بيان مى ‏فرمايد كه اگر اين موضوع را ابلاغ نكنى، به هدف نهائى خود نرسيده ‏اى و اصل رسالت را ابلاغ نكرده ‏اى.

ادامه »

عید غدیر، قضیه‌ی رهبری جامعه‌ی اسلامی است

30ام شهریور, 1395

دیدار اقشار مختلف مردم با رهبر انقلاب به مناسبت عید غدیر

هم‌زمان با عید سعید غدیر خم، عید امامت و ولایت، و عیدُاللهِ‌الاَکبر، صبح امروز (سه‌شنبه) هزاران نفر از قشرهای مختلف مردم با حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی، در حسینیه‌ی امام خمینی (رحمه‌الله) دیدار کردند.


رهبر انقلاب اسلامی در این دیدار ضمن تبریک عید سعید غدیر خم، مهم‌ترین پیام ماجرای غدیر را تعیین «امامت» به‌عنوان ضابطه و قاعده‌ی حکومت در اسلام بیان کردند و با اشاره به ویژگی‌های منحصربه‌فرد حضرت علی (علیه‌السلام) به‌ویژه خصوصیات حکومتی ایشان، لازمه‌ی تمسک به ولایت امیرالمؤمنین علی (علیه‌السلام) را حرکت در مسیر خصوصیات و عمل به توصیه‌های آن شخصیت ممتاز دانستند.

ایشان با اشاره به برخی تعابیر که از عید غدیر به‌عنوان «عید بزرگ الهی» یاد کرده‌اند، گفتند: علت این تعابیر، رویداد بسیار مهمی است که در ماجرای غدیر محقق شد و آن، تعیین ضابطه و قاعده‌ی حکومت در اسلام است.

ایشان افزودند: این ضابطه، همان امامت و ولایت در جامعه‌ی اسلامی است که به دستور خداوند و به‌وسیله‌ی پیامبر اسلام (صلی‌الله‌علیه‌وآله) اعلام شد.

رهبر انقلاب اسلامی خاطرنشان کردند: علاوه بر تعیین ضابطه، حضرت علی (علیه‌السلام) به‌عنوان مصداق امامت معرفی شدند که شخصیتی بزرگ، نورانی، قدسی و غیر قابل خدشه بودند.

ادامه »

غدیر انتصابی الهی بود + فیلم

29ام شهریور, 1395

 

فیلمی از سخنان رهبر معظم انقلاب اسلامی پیرامون غدیر و انتصاب شایسته امام علی(علیه السلام) از جانب خداوند به عنوان جانشین حضرت رسول اکرم(صلی الله علیه و آله) را مشاهده  و دانلود کنید.

دانلود فیلم

>

گلچین مدیحه‌سرایی و سرودهای ویژه عید غدیر + دانلود

29ام شهریور, 1395
 
 
فایل صوتی منتخبی از بهترین سرودهای ویژه عید سعید غدیرخم و مدیحه سرایی حضرت امیرالمؤمنین علیه السلام با نوای مداحان شناخته شده اهل بیت(علیهم السلام):

 
حاج میثم مطیعی:
 
 
حاج عبدالرضا هلالی:
حاج محمود کریمی:
حاج محمدرضا طاهری:
(برای دانلود فایل‌ها، بر روی هر کدام راست کلیک کرده و گزینه Save Link AS… را انتخاب کنید)

آیاتی که دلالت بر برتری و فضیلت امام علی علیه السلام دارند.

29ام شهریور, 1395

 

در این گزارش به برخی از آیاتی که دلالت بر افضلیت و برتری حضرت امیرالمؤمنین علیه السلام برای مقام ولایت دارند، اشاره شده است.
؛ از جمله شرایط متکلمان برای امامت امام، این است که باید افضل اهل زمانش باشد. خداوند می فرماید:
 
«  أَفَمَنْ يهْدِي إِلَى الْحَقِّ أَحَقُّ أَنْ يتَّبَعَ أَمَّنْ لَا يهِدِّي إِلَّا أَنْ يهْدَى فَمَا لَكُمْ كَيفَ تَحْكُمُونَ »(يونس/35)
آيا كسى كه به سوى حق رهبرى مى ‏كند سزاوارتر است مورد پيروى قرار گيرد يا كسى كه راه نمى‌نمايد مگر آنكه [خود] هدايت ‏شود شما را چه شده چگونه داورى مى ‏كنيد.»
 
در ادامه این گزارش برخی از آیاتی که دلالت بر افضلیت امام علی علیه السلام برای مقام ولایت دارند را می‌خوانیم:
 
1. امام علی علیه السلام و ولایت
امام علی علیه السلام کسی است که در شان او آیه ولایت نازل شده است
«إِنَّمَا وَلِيُّكُمُ اللَّهُ وَرَسُولُهُ وَالَّذِينَ آمَنُوا الَّذِينَ يُقِيمُونَ الصَّلَاةَ وَيُؤْتُونَ الزَّكَاةَ وَهُمْ رَاكِعُونَ» (آیه 55 سوره مائده)

ولی امر شما تنها خدا و رسول خدا و مومنانی است که نماز به پا داشته و فقیران را در حال رکوع زکات می‌دهند.
به اتفاق مفسران عامه و خاصه، شان نزول و آیه علی علیه السلام است و بیش از پنجاه نفر از علمای اهل سنت به آن اشاره کرده‌اند.

ادامه »

شیعه در گذر تاریخ

28ام شهریور, 1395


شیعه در گذر تاریخ
مقرر:سبحانی تبریزی، جعفر
حاشیه نویس:بینش، عبد الحسین

عناوین اصلی کتاب شامل:
رسول خدا صلی الله علیه و آله در امر رسالت و تثبیت پایه های نهضت خویش، رنج بسیار کشید؛ هرچند گردباد سهمگین توطئه دشمنان، همواره بر نهضت و شریعت ایشان محیط بود، اما سنت الهی بر آن بود تا از افول نور خویش جلوگیری کند و آن را از شر مشرکان و منافقان حفظ نماید. از طرفی امت اسلام نیز پس از رحلت رسول خدا صلی الله ذعلیه و آله مانند همه امت ها مشمول سنت ابتلا و آزمایش شد تا نشان دهد که مردم، چگونه اراده و اختیار خود را به کار می گیرند و با تمسک به ابزار هدایت، خود را از فتنه ها می رهانند و کدام یک مدال افتخار امت ناجیه را به گردن می آویزند.؛ فصل اول: ریشه تشیع و تاریخ پیدایش آن؛ فصل دوم: فرض های خیالی درباره تاریخ تشیع؛ فصل سوم: شیعه در دوران اموی و عباسی

فرمت apk برای موبایل و تبلت اندروید (جدید)
apk :دانلود کتاب به فرمت apk برای موبایل و تبلت اندروید نسخه 2 به بالا حجم فایل : 4.6MB

ادامه »

ثواب افطاری یک میلیون پیامبر!

28ام شهریور, 1395

امیرالمؤمنین(علیه السلام):

هر کس مؤمنى را در غروب  روز غدیر افطار دهد، مثل این است که یک میلیون پیامبر و صدّیق و شهید را افطار داده است. حالا اگر یک نفر، چند نفر از مومنین و مومنات را افطاری دهد دیگر چند میلیون می‌شود؟ و من از سوى خداى متعال، ضامنم که از کفر و فقر، در امان باشد.

«مَنْ فَطَّرَ مُؤْمِناً فِی لَیْلَتِهِ فَکَأَنَّمَا فَطَّرَ فِئَاماً وَ فِئَاماً یَعُدُّهَا بِیَدِهِ عَشَرَةً فَنَهَضَ نَاهِضٌ فَقَالَ یَا أَمِیرَ الْمُؤْمِنِینَ وَ مَا الْفِئَامُ قَالَ مِائَةُ أَلْفِ نَبِیٍّ وَ صِدِّیقٍ وَ شَهِیدٍ فَکَیْفَ بِمَنْ تَکَفَّلَ عَدَداً مِنَ الْمُؤْمِنِینَ وَ الْمُؤْمِنَات‏ ِ وَ أَنَا ضَمِینُهُ عَلَى اللَّهِ تَعَالَى الْأَمَانَ مِنَ الْکُفْرِ وَ الْفَقرِ»(مصباح المتهجد، ج2، ص758)

بیان معنوی

قرض گرفتن با ضمانت امیرالمومنین

28ام شهریور, 1395

قرض گرفتن با ضمانت امیرالمؤمنین!

امیرالمؤمنین: هرکس (در روز غدیر) برای برادرانش قرض بگیرد و به آنها کمک نماید، من از سوی خدا ضامنم که اگر زنده بماند، بدهی‌اش را بپردازد و اگر قبضِ روحش کند، خداوند، خود قرض او را به عهده بگیرد.

«مَنِ استَدانَ لإخوانِهِ و أعانَهُم فَأَنَا الضّامِنُ عَلَى اللّهِ إن بَقّاهُ قَضاهُ و إن قَبَضَهُ حَمَلَهُ عَنهُ»(مصباح المتهجد، ج2، ص758)

ویژه نامه غدیر ( غدیر، روز تجلّی توحیدو ...)

28ام شهریور, 1395

سخن از غدیر است، و از قدر دریایی که در غدیر، بر تمامی سرزمین های تفته و خسته، جاری شد و در دل کویر، گلبوته ها رویانید، و باور سرخ خاک را تا سبزنای افلاک، وسعت بخشید. در غدیر، خطّ روشن رسالت نبوی به طغرای ولایت علوی کمال یافت و اسلام، دین برگزیده خدا گردید:

الیوم اکملت لکم دینکم و اتممت علیکم نعمتی و رضیت لکم الاسلام دینا:

امروز دینتان را کامل و نعمت خود را بر شما تمام نمودم، و رضا دادم که آئینتان، اسلام باشد.

غدیر، روز تجلّی توحید و نبوت محمد(صلی الله علیه و آله)؛ ولایت علی(علیه السلام) است و ذکر دوازده معصوم(علیهم السلام).

جغرافیای غدیر

منطقه غدیرخم در مسیر سیلاب هایی واقع شده که پس از عبور از غدیر به «جُحْفه» می رسد و سپس تا دریای سُرخ ادامه پیدا می کند و آب سیل ها را به دریا می ریزد. چنین مسیرهایی را به زبان عربی «وادی» می گویند. وادی جُحْفِه مسیر سیلی است که به دریا می ریزد. در این مسیر آبگیری طبیعی به وجود آمده که پس از عبور سیل، آب های باقیمانده در آن جمع می شود. به چنین گودال ها و آبگیرهایی در عربی غدیر می گویند. در مناطق مختلف غدیرهای زیادی در مسیر سیل ها وجود دارد که با نام گذاری از یکدیگر شناخته می شوند. این غدیر هم برای شناخته شدن از غدیرهای دیگر، به نام «خم» نامگذاری شده است.

نام غدیر خم در طول چهارده قرن تغییر نیافته و در کتاب های جغرافیایی و تاریخی و لغتِ مربوط به قرون مختلف همین نام را برای این مکان معین می بینیم که موقعیت دقیق آن را تعیین کرده اند و فواصل آن را از چهار جهت مشخص کرده اند.

جغرافیای غدیر

گزارشی مختصر از وضعیت کنونی محل غدیر

ادامه »

شعر قاسم صرافان برای امام علی علیه السلام (عید غدیر)

28ام شهریور, 1395

 

شعر قاسم صرافان برای امام علی علیه السلام (عید غدیر)

 
متن شعر:
تا چشم خُم افتاد به سیمای تو ساقی!
مثل همه خَم شد جلوی پای تو ساقی!
دل بست به آن حالت گیرای تو ساقی!
شد مثل نبی غرق تماشای تو ساقی!
 
«اليوم» چه کردي که خرابت شده احمد
«اکملت لکم» گفته و راحت شده احمد
 
اين سلسله عشق به موي تو رسيده
سيب دل عشاق به جوي تو رسيده
اين عقل به سر منزل روي تو رسيده
هي گشته و آخر به سبوي تو رسيده
 
خاتم به تو ‌باليده که پايان پيامي
هم نقطه‌ي آغازي و هم ختم کلامي
 
من عاشق آن لحظه که انگشتريت را …
مجنونِ تو وقتي رجز خيبريت را …
ديوانه‌ي آن دم که دمِ حيدريت را …
وحي آمده تا گوشه‌اي از دلبريت را …
 
دل برده‌‌اي از دختر يک دانه‌ي هستي
تا خانه‌ي کوثر شده ميخانه‌ي هستي
 

امشب صد و ده مرتبه ديوانه ترم من
شمعي؛ صد و ده مرتبه پروانه ترم من
ساقي! صد و ده مرتبه پيمانه ترم من
مست توام و از همه فرزانه ترم من
 
در دست نبي دست تو يا دست خدا بود
حق داشت محمد که چنین مست خدا بود
 
درويش، علي گو شده، دف مي‌زند امشب
در شادي شاهيّ‌ِ تو کف مي‌زند امشب
هر نادعلي گو به هدف مي‌زند امشب
زهرا به دلش مُهر نجف مي‌زند امشب
 
بر گِردِ غدير آمده تا کعبه بگردد
دور تو حرا آمده با کعبه بگردد

موشن گرافیکی برای آداب و رسوم عید غدیر + فیلم

28ام شهریور, 1395

آتلیه طراحی سه در چهار موشن گرافیکی در باب آداب و رسوم و سفارشات اهل بیت «علیهم السلام» درباره غدیر منتشر کرد.

در هفته ولایت و در آستانه عید غدیر خم، کارگاه طراحی «سه در‌چهار» به سفارش شهرداری منطقه 6 تهران و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی موشن گرافیکی را برای آداب و سفارشات اهل بیت«علیهم السلام» درباره غدیر منتشر کرد. 

داتلود موشن گرافیکی برای آداب و رسوم عید غدیر

18 ذی‌الحجه مصادف با عید غدیر، عید بزرگ شیعیان است. اطعام، هدیه دادن به دیگران و دیدو بازدید در این روز از پر فضیلت‌ترین کارهای این روز است. شاید کمتر کسی بداند، اطعام  در این روز پر فضیلت‌تر از اطعام در روز عاشوراست.

tyle="margin: 0 auto 0 auto; clear: both;"> 

 

 

 


اگر غدیر را فراموش نمیکردیم...

25ام شهریور, 1395
حجت الاسلام موسوی مطلق؛
اگر ما غدیر را فراموش نمی کردیم کربلا به وجود نمی آمد، عید غدیر اصلاً قابل مقایسه با سایر اعیاد نیست. آن دستی که پیامبر اکرم صل الله علیه و آله در غدیر بالا برد، اگر بالا می ماند و  پائین نمی آمد، سری به نیزه بلند نمی شد.

شیعیان 4 عید دارند، عید مبعث، عید قربان، عید فطر و اعظم اعیاد که عید غدیر است. ببینید جامعۀ اهل سنت چقدر عید فطر و عید قربان را بزرگ برگزار می کنند، ما عید غدیر را چگونه برگزار می کنیم؟

 

نرم افزار غدیر در سیره ی عملی امام هادی + دانلود کتاب و نرم افزار

25ام شهریور, 1395

غدیر در سیره ی عملی امام هادی علیه السلام
مشخصات کتاب:
سرشناسه:مرکز تحقیقات رایانه ای قائمیه اصفهان،1391
عنوان و نام پدیدآور:غدیر در سیره ی عملی امام هادی علیه السلام/ محمد رضا شریفی.
مشخصات نشر دیجیتالی:اصفهان:مرکز تحقیقات رایانه ای قائمیه اصفهان ، 1391.
مشخصات ظاهری:نرم افزار تلفن همراه و رایانه
موضوع: امام هادی (ع) - غدیر
عناوین اصلی کتاب شامل:
مقدمه؛ بخش اول: اتمام حجتهای حضرت امام علی النقی علیه السلام با غدیر؛ بخش دوم: غدیر در زیارت غدیریه امام هادی علیه السلام؛ بخش سوم: منشور امامت در زیارت جامعه کبیره امام هادی علیه¬السلام؛ بخش چهارم: گفتارهای نورانی از امام هادی علیه السلام

در روز غدیرخم پیامبر صلی الله علیه و آله علاوه بر معرفی سیدالاوصیاء ، مولی علی علیه السلام ، دیگر ائمه معصومین علیهم السلام ، از جمله امام هادی علیه السلام را نیز، به امرالهی، برای خلافت و وصایت خود، معرفی کرده و در خطابه غدیر فرمودند:

«ثُمَّ مِنْ بَعْدِی عَلِیٌّ وَلِیُّکُمْ وَ إِمَامُکُمْ بِأَمْرِ رَبِّکُمْ ثُمَّ الْإِمَامَهُ فِی ذُرِّیَّتِی مِنْ وُلْدِهِ إِلَی یَوْمِ تَلْقَوْنَ اللَّهَ وَ رَسُولَه» (احتجاج/ ج 1/ ص59. )

«و پس از من علی علیه السلام ، به فرمان خداوند ، پروردگارتان ، صاحب اختیار، سرپرست و امام شما است، سپس امامت در ذریه ی من از فرزندان علی علیه السلام قرار خواهد گرفت تا روزی که خدا و رسول او را دیدار کنید».

فرمت apk برای موبایل و تبلت اندروید (جدید)
apk :دانلود کتاب به فرمت apk برای موبایل و تبلت اندروید نسخه 2 به بالا       حجم فایل : 4.6MB

ادامه »

دعای عقد اخوت در روز عید غدیر +دانلود متن، ترجمه و صوت

25ام شهریور, 1395

اعمال ماه ذی الحجه؛ روز هجدهم، روز عید غدیر و عید الله اکبر است و این روز، روز قبولی اعمال شیعیان و روز برطرف شدن غم های ایشان است و این روزی است که حضرت موسی علیه السلام بر ساحران، غلبه کرده و خداوند آتش را بر ابراهیم خلیل علیه السلام سرد و سلامت کرده و حضرت موسی علیه السلام، یوشع بن نون را وصیّ خود گردانیده و حضرت عیسی علیه السلام، شمعون الصّفا را وصی خود قرار داده و حضرت سلیمان علیه السلام، رعیّت خود را بر استخلافّ آصف بن بَرخیا اِشهاد کرده و جناب رسول خدا صلى الله عليه و آله ما بين اصحاب خود برادرى افكنده و لهذا شايسته است در اين روز عقد اخوت با اخوان مؤمنين‏ و كيفيت آن به نحوى كه شيخ ما در مستدرك وسائل از كتاب زاد الفردوس نقل فرموده چنين است كه بگذارد دست راست خود را بر دست راست برادر مؤمن خود و بگويد:

وَاخَيْتُكَ فِي اللَّهِ وَ صَافَيْتُكَ فِي اللَّهِ وَ صَافَحْتُكَ فِي اللَّهِ‏

با تو برادر شدم در راه خدا و صفا كردم با تو در راه خدا و دست دادم با تو در راه خدا

وَ عَاهَدْتُ اللَّهَ وَ مَلاَئِكَتَهُ وَ كُتُبَهُ وَ رُسُلَهُ وَ أَنْبِيَاءَهُ وَ الْأَئِمَّةَ الْمَعْصُومِينَ عَلَيْهِمُ السَّلاَمُ‏

و عهد كردم با خدا و فرشتگانش و كتابهايش و رسولانش و پيمبرانش و امامان معصوم عليهم السلام

عَلَى أَنِّي إِنْ كُنْتُ مِنْ أَهْلِ الْجَنَّةِ وَ الشَّفَاعَةِ وَ أُذِنَ لِي بِأَنْ أَدْخُلَ الْجَنَّةَ لاَ أَدْخُلُهَا إِلاَّ وَ أَنْتَ مَعِي‏

بر اينكه اگر من از اهل بهشت و مشمول شفاعت بوده باشم و رخصت يافتم كه داخل جنت و بهشت شوم داخل آن نروم مگر اينكه تو با من باشى

آنگاه برادر مؤمن بگويد

قَبِلْتُ‏

پذيرفتم

پس بگويد

أَسْقَطْتُ عَنْكَ جَمِيعَ حُقُوقِ الْأُخُوَّةِ مَا خَلاَ الشَّفَاعَةَ وَ الدُّعَاءَ وَ الزِّيَارَةَ

ساقط كردم از تو جميع حقوق برادرى را غير از شفاعت و دعاء و زيارت.

و محدث فيض نيز در خلاصه الاذكار صيغه اخوت را قريب به همين نحو ذكر نموده آنگاه فرموده پس قبول نمايد طرف مقابل از براى خود يا موكل خود به لفظى كه دلالت بر قبول نمايد پس ساقط كنند از همديگر جميع حقوق اخوت را ما سوى دعا و زيارت.

 
دعا بعد از نماز مستحبی روز عید غدیر

25ام شهریور, 1395

دعا بعد از نماز مستحبی روز عید غدیر (مفاتیح الجنان)

اعمال ماه ذی الحجه؛ روز هجدهم، روز عید غدیر و عید الله اکبر است و اعمال آن: و بهتر آنكه بعد از اين نماز اين دعا را بخواند

رَبَّنَا إِنَّنَا سَمِعْنَا مُنَادِياً …

 

دعا بعد از نماز مستحبی روز عید غدیر (بلدالامین)

يوم الغدير و هو الثامن عشر من ذي الحجة و تصلي الصلاة التي ذكرناها في باب الصلوات فيه ثم قل بعد التسليم-

روز غدیر که روز هجدهم ماه ذی الحجه است و نماز این روز در باب نمازها ذکر خواهد شد. بعد از سلام نماز می خوانی:

رَبَّنا إِنَّنا سَمِعْنا مُنادِياً يُنادِي لِلْإِيمانِ أَنْ آمِنُوا بِرَبِّكُمْ فَآمَنَّا

رَبَّنا فَاغْفِرْ لَنا ذُنُوبَنا وَ كَفِّرْ عَنَّا سَيِّئاتِنا وَ تَوَفَّنا مَعَ الْأَبْرارِ

رَبَّنا وَ آتِنا ما وَعَدْتَنا عَلى‏ رُسُلِكَ وَ لا تُخْزِنا يَوْمَ الْقِيامَةِ إِنَّكَ لا تُخْلِفُ الْمِيعادَ) [1]

اللَّهُمَّ إِنِّي أُشْهِدُكَ وَ كَفَى بِكَ شَهِيداً وَ أُشْهِدُ مَلَائِكَتَكَ وَ أَنْبِيَاءَكَ وَ حَمَلَةَ عَرْشِكَ وَ سُكَّانَ سَمَاوَاتِكَ وَ أَرْضِكَ

بِأَنَّكَ أَنْتَ اللَّهُ لَا إِلَهَ إِلَّا أَنْتَ الْمَعْبُودُ فَلَا يُعْبَدُ [نَعْبُدُ] سِوَاكَ فَتَعَالَيْتَ عَمَّا يَقُولُ الظَّالِمُونَ عُلُوّاً كَبِيراً.

ادامه »

نماز مستحبی در روز عید غدیر

25ام شهریور, 1395

نماز مستحبی در روز عید غدیر (مفاتیح الجنان)

اعمال ماه ذی الحجه؛ روز هجدهم، روز عید غدیر و عید الله اکبر است و اعمال آن: ششم- غسل کند و دو ركعت نماز كند پيش از زوال به نيم ساعت در هر ركعت حمد يك مرتبه و قل هو الله أحد ده مرتبه و آية الكرسي ده مرتبه و إنا أنزلناه ده مرتبه بخواند كه مقابل صد هزار حج و صد هزار عمره و باعث برآوردن خداوند كريم است حوائج دنيا و آخرت او را به آسانى و عافيت و مخفى نماند كه در اقبال در ذكر اين نماز سوره قدر مقدم بر آية الكرسي ذكر شده و علامه مجلسى در زاد المعاد متابعت اقبال نموده و قدر را مقدم داشته چنانكه احقر نيز در كتب ديگر چنين كرده ‏ام لكن فعلا آنچه تتبع كردم آية الكرسي را مقدم بر قدر بيشتر ديدم و احتمال آنكه در اقبال سهوى شده از قلم مبارك سيد يا ناسخين در اين نماز هم در عدد حمد و هم در مقدم داشتن قدر بر آية الكرسي و يا آنكه اين عمل مستقلى باشد غير از آن نماز خيلى بعيد است و الله تعالى العالم

ادامه »

تعویذ پیامبر صلّى اللّه عليه و آله و سلّم در روز عید غدیر

24ام شهریور, 1395

فَتَعَوَّذْ بِهَا أَنْتَ أَيْضاً قَبْلَ شُرُوعِكَ فِي عَمِلَ الْيَوْمِ الْمَذْكُورِ لِيَكُونَ حِرْزاً لَكَ مِنَ الْمَحْذُورِ وَ هِيَ‏

پيامبر اكرم-صلّى اللّه عليه و آله و سلّم-اين تعويذ را در روز غدير خوانده است. بنابراين، تو نيز پيش از شروع به اعمال اين روز، آن را بخوان تا تو را از همه‌ى چيزهايى كه از آن بيم دارى، ايمن بگرداند. اين حرز به اين صورت است(اقبال الاعمال):

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيمِ‏ بِسْمِ اللَّهِ خَيْرِ الْأَسْمَاءِ بِسْمِ اللَّهِ رَبِّ الْآخِرَةِ وَ الْأُولَى وَ رَبِّ الْأَرْضِ وَ السَّمَاءِ الَّذِي لَا يَضُرُّ مَعَ اسْمِهِ كَيْدُ الْأَعْدَاءِ وَ بِهَا تُدْفَعُ كُلُّ الْأَسْوَاءِ وَ بِالْقَسَمِ بِهَا يُكْفَى مَنِ اسْتَكْفَى اللَّهُمَّ أَنْتَ رَبُّ كُلِّ شَيْ‏ءٍ وَ خَالِقُهُ وَ بَارِئُ كُلِّ مَخْلُوقٍ وَ رَازِقُهُ وَ مُحْصِي كُلِّ شَيْ‏ءٍ وَ عَالِمُهُ وَ كَافِي كُلِّ جَبَّارٍ وَ قَاصِمُهُ وَ مُعِينُ كُلِّ مُتَوَكِّلٍ عَلَيْهِ وَ عَاصِمُهُ وَ بِرُّ كُلِّ مَخْلُوقٍ وَ رَاحِمُهُ لَيْسَ لَكَ ضِدٌّ فَيُعَانِدُكَ [فيعادك‏] وَ لَا نِدٌّ فَيُقَاوِمُكَ وَ لَا شَبِيهٌ فَيُعَادِلُكَ تَعَالَيْتَ عَنْ ذَلِكَ عُلُوّاً كَبِيراً اللَّهُمَّ بِكَ اعْتَصَمْتُ وَ اسْتَقَمْتُ وَ إِلَيْكَ تَوَجَّهْتُ وَ عَلَيْكَ اعْتَمَدْتُ يَا خَيْرَ عَاصِمٍ وَ أَكْرَمَ رَاحِمٍ وَ أَحْكَمَ حَاكِمٍ وَ أَعْلَمَ عَالِمٍ مَنِ اعْتَصَمَ بِكَ عَصَمْتَهُ وَ مَنِ اسْتَرْحَمَكَ رَحِمْتَهُ وَ مَنِ اسْتَكْفَاكَ كَفَيْتَهُ وَ مَنْ تَوَكَّلَ [عَلَيْكَ‏] أَمِنْتَهُ وَ هَدَيْتَهُ سَمْعاً لِقَوْلِكَ يَا رَبِّ وَ طَاعَةً لِأَمْرِكَ [بِأَمْرِكَ‏] اللَّهُمَّ أَقُولُ وَ بِتَوْفِيقِكَ أَقُولُ وَ عَلَى كِفَايَتِكَ أَعُولُ وَ بِقُدْرَتِكَ أَطُولُ وَ بِكَ أَسْتَكْفِي وَ أَصُولُ‏ فَاكْفِنِي اللَّهُمَّ وَ أَنْقِذْنِي وَ تَوَلَّنِي وَ اعْصِمْنِي وَ عَافِنِي وَ امْنَعْ مِنِّي وَ خُذْ لِي وَ كُنْ لِي بِعَيْنِكَ وَ لَا تَكُنْ عَلَيَّ اللَّهُمَّ أَنْتَ رَبِّي عَلَيْكَ تَوَكَّلْتُ وَ إِلَيْكَ أَنَبْتُ وَ إِلَيْكَ الْمَصِيرُ وَ أَنْتَ عَلَى كُلِّ شَيْ‏ءٍ قَدِير

ادامه »

نماز و دعای روز عید غدیر

24ام شهریور, 1395

 

نماز و دعای روز عید غدیر (مفاتیح الجنان)

 روز هجدهم، روز عید غدیر و عید الله اکبر است و اعمال آن: دو ركعت نماز كند و به سجده رود و صد مرتبه شكر خدا كند پس سر از سجده بردارد و بخواند:

اللَّهُمَّ إِنِّي أَسْأَلُكَ بِأَنَّ لَكَ الْحَمْدَ وَحْدَكَ لاَ شَرِيكَ لَكَ‏

اى خداى من از تو درخواست م, ى‏ كنم كه حمد و ستايش مخصوص توست كه يكتايى و بى ‏شريك

وَ أَنَّكَ وَاحِدٌ أَحَدٌ صَمَدٌ لَمْ تَلِدْ وَ لَمْ تُولَدْ وَ لَمْ يَكُنْ لَكَ كُفُواً أَحَدٌ

و يگانه و فرد و غنى بالذاتى ‏نه فرزند كس و نه كسى فرزند توست و نه هيچكس مثل و همتاى توست

وَ أَنَّ مُحَمَّداً عَبْدُكَ وَ رَسُولُكَ صَلَوَاتُكَ عَلَيْهِ وَ آلِهِ‏

كه حضرت محمد (ص) بنده (خاص) و فرستاده تو بر خلق است درود تو بر او و آل او باد

ادامه »

فضیلت روزه گرفتن در روز عید غدیر+دانلود پوستر

24ام شهریور, 1395

فضیلت روزه گرفتن در روز عید غدیر (مفاتیح الجنان)

اعمال ماه ذی الحجه؛ روز هجدهم، روز عید غدیر و عید الله اکبر است و اعمال آن: اول- روزه كه كفاره شصت سال گناه است و در خبرى است كه برابر است با روزه عمر دنيا و معادل است با صد حج و صد عمره

فضیلت روزه گرفتن در روز عید غدیر (مصباح المتهجد)

شهر ذی الحجه؛ يوم الثامن عشر و هو يوم الغدير

ماه ذی الحجه؛ روز هجدهم و آن روز عید غدیر است

رَوَى الْمُفَضَّلُ بْنُ عُمَرَ عَنْ أَبِي عَبْدِ اللَّهِ ع قَالَ‏

مفضل بن عمر روایت کرده از امام صادق علیه السلام که فرمودند

صَوْمُ يَوْمِ غَدِيرِ خُمٍّ كَفَّارَةُ سِتِّينَ سَنَةً

روزه روز غدیر خم، کفاره (گناهان) شصت سال است.

ادامه »

اسامی روز غدیر + دانلود پاورپوینت

24ام شهریور, 1395

زیارت مختصه دوم امام علی علیه السلام در روز غدیر +دانلود متن، ترجمه و صوت

24ام شهریور, 1395

زیارت مختصه دوم امام علی علیه السلام در روز غدیر

 

زيارتى در اقبال از حضرت صادق عليه السلام نقل شده كه فرمود هر گاه در روز عيد غدير نزد قبر شريف حضرت امير المؤمنين عليه السلام باشى نزديك قبر شريف آن حضرت برو بعد از نماز و دعا و اگر در شهرهاى ديگر باشى اشاره كن به جانب آن حضرت بعد از نماز و دعا اين است:

 

اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى وَلِيِّكَ وَ أَخِي نَبِيِّكَ وَ وَزِيرِهِ وَ حَبِيبِهِ وَ خَلِيلِهِ وَ مَوْضِعِ سِرِّهِ‏

خدايا درود فرست بر ولى خود و برادر پيغمبر و وزير او و حبيب او و دوست خالص او و محل سر او

وَ خِيَرَتِهِ مِنْ أُسْرَتِهِ وَ وَصِيِّهِ وَ صَفْوَتِهِ وَ خَالِصَتِهِ وَ أَمِينِهِ وَ وَلِيِّهِ‏

و منتخب او از خاصانش و وصى او و برگزيده و دوست خاص و خالص و امين و ياور و ناصر او

وَ أَشْرَفِ عِتْرَتِهِ الَّذِينَ آمَنُوا بِهِ وَ أَبِي ذُرِّيَّتِهِ وَ بَابِ حِكْمَتِهِ وَ النَّاطِقِ بِحُجَّتِهِ‏

و اشرف افراد عترتش كه به او ايمان آوردند و پدر ذريه او و باب علم و حكمت او و ناطق به حجت و برهان او

ادامه »

زیارت مختصه اول امام علی علیه السلام در روز غدیر +دانلود متن، ترجمه و صوت

24ام شهریور, 1395

کیفیت زیارت امام علی علیه السلام؛

زیارات مختصه، اول- زیارت های روز غدیر است و برای این روز، چند زیارت نقل شده است:

  زیارت مختصه اول امام علی علیه السلام در روز غدیر:

زيارتى است كه به سندهاى معتبره از حضرت امام على نقى عليه السلام نقل شده كه زيارت كردند حضرت امير المؤمنين عليه السلام را به آن در روز غدير در سالى كه معتصم آن حضرت را طلبيده بود و كيفيت آن چنان است كه چون اراده زيارت نمايى بايست بر در قبه منوره و رخصت طلب نما و شيخ شهيد گفته كه غسل مى‏ كنى و پاكترين جامه‏ هاى خود را مى ‏پوشى و اذن دخول مى‏ طلبى مى‏ گويى اللَّهُمَّ إِنِّي وَقَفْتُ عَلَى بَابِ و اين همان اذن دخول اول است كه ما در اول باب نقل كرديم‏:

(اذن دخول مسجد النبی (صلی الله علیه و آله) و مشاهد ائمه علیهم السلام)

 

پس پاى راست را مقدم دار و داخل شو و برو به نزديك ضريح مقدس و پشت به قبله در برابر ضريح بايست و بگو:

 السَّلاَمُ عَلَى مُحَمَّدٍ رَسُولِ اللَّهِ خَاتَمِ النَّبِيِّينَ وَ سَيِّدِ الْمُرْسَلِينَ وَ صَفْوَةِ رَبِّ الْعَالَمِينَ‏

سلام بر محمد فرستاده خدا كه خاتم پيغمبران و سيد رسولان و بنده خاص خالص پروردگار عالم است

أَمِينِ اللَّهِ عَلَى وَحْيِهِ وَ عَزَائِمِ أَمْرِهِ وَ الْخَاتِمِ لِمَا سَبَقَ وَ الْفَاتِحِ لِمَا اسْتُقْبِلَ‏

و امين خدا بر اسرار وحى اوست و عزيمتهاى فرمان و خاتم پيغمبران و رجال الهى گذشته و فاتح آينده

وَ الْمُهَيْمِنِ عَلَى ذَلِكَ كُلِّهِ وَ رَحْمَةُ اللَّهِ وَ بَرَكَاتُهُ وَ صَلَوَاتُهُ وَ تَحِيَّاتُهُ‏

و عاليتر و بلند مقامتر از همه عالم سلام و رحمت و بركات خدا و درودها و تحيات حق بر او باد

السَّلاَمُ عَلَى أَنْبِيَاءِ اللَّهِ وَ رُسُلِهِ وَ مَلاَئِكَتِهِ الْمُقَرَّبِينَ وَ عِبَادِهِ الصَّالِحِينَ‏

سلام بر پيمبران و رسولان الهى و بر فرشتگان مقرب و بندگان شايسته خدا

ادامه »

امامت شایسته کیست؟

15ام شهریور, 1395

رسول الله صلی الله علیه و آله:

امامت شایسته نیست،جز برای مردی که سه خصلت دارد

۱-تقوی و ورعی که او را از نافرمانی خدا باز دارد

۲-خویشتن داری که خشمش را کنترل کند.

۳-نیکو حکومت کردن بر افراد زیر فرمانش،تا آنجا که نسبت به ایشان همچون پدری مهربان باشد.

الکافی(طبع الاسلامیه) ج۱،ص۴۰۷
کانال ولایت

آگاه باشید...

29ام آذر, 1394

آگاه باشید، همانا آخرین پیشوا از ما، آن قیام کننده ای است که نامش مهدی است.

آگاه باشید که او یاری کننده دین است!

آگاه باشید که او انتقام گیرنده از ستمکاران است!

آگاه باشد که او گشاینده دژهای محکم و ویران کننده آنهاست!

آگاه باشید که او نابودکننده همه طوایف و گروه های مشرک است!

آگاه باشید که او انتقام گیرنده همه خون هایی است که از دوستان خاص خدای بزرگ ریخته شده است.

آگاه باشید که او یاور دین خداست!

آگاه باشید که او جرعه نوش دریای ژرف حقایق است!

آگاه باشید که او هر صاحب فضیلتی را به فضیلتش و هر صاحب جهلی را به نادانی اش معرفی خواهد کرد!

آگاه باشید که او برگزیده و انتخاب شده خداست!

آگاه باشید که او وارث همه دانش ها و چیره بر همه آنهاست.

آگاه باشید که او از سوی پروردگار بزرگ [آمده است] و از مراتب ایمانش خبر می دهد.

آگاه باشید، او رشید و استوار است و کسی است که امور آفریده ها به او واگذار شده است!

آگاه باشید، او کسی است که گذشتگانش به وجود و ظهور او بشارت داده اند!

آگاه باشید که او حجت ماندگاری است که پس از او، حجتی نیست و هیچ حقی نیست مگر با او و هیچ نوری نیست، مگر نزد او و کسی بر او چیره نمی شود و کسی را در برابرش یاری نمی توان کرد!

آگاه باشید، در گستره زمین، ولی خدا و فرمانروای خدا در میان خلق و امانت دار خدا در پیدا و نهان، اوست.

 برگرفته از خطبه حضرت رسول در روز غدیر.

اسلام بدون ولایت ناقص است!

1ام آذر, 1394

اگر همه انسان ها گرد هم بیایند تا حقیقت مسأله غدیر را درک کنند، نخواهند توانست.

رسالت پیامبران الاهی در روز غدیر کامل شد. دین اسلام بدون ولایت و امامت ناقص است. اسلام برای کامل شدن نیاز به بیان ولایت و امامت دارد.

قرآن ناطق کسی است که روح کتاب آسمانی در او خلاصه می شود. برای درک واقعه غدیر نیاز به استدلال و منطق قرانی است و باید در این رابطه به عقل کل، مراجعه کرد و بدون عقل کامل، نمی شود مسأله غدیر را فهمید.

این روز به اندازه ای عظمت دارد که باید در حد خود گرامی داشته شود و باید دانست که غدیر و ولایت بر اساس معیار کل عالم و حساب و کتاب الاهی شناخته می شود.

فهم غدیر و مفهوم ناب آن امری دشوار است. آن کس که به صورت کامل بر حقیقت غدیر آگاه است، خدای متعال است و ما انسان ها برای درک صحیح جایگاه غدیر، نیازمند مراجعه به قرآن هستیم.

اهمیت و درجه عید غدیر نسبت به اعیاد دیگری همچون عید فطر و عید قربان نسبت افضل است به فاضل و این امر نشان از جایگاه والای غدیر و امامت و ولایت در اسلام دارد.

اسلام برای کامل شدن نیاز به بیان ولایت و امامت دارد و بدون بیان ولایت ناقص است. با توجه به آیه سوم سوره مائده «الیوم اکملت لکم دینکم و اتممت علیکم نعمتی»[مائده، 3.] که در روز غدیر بر پیامبر نازل شد، معلوم می شود دین الاهی در روز عید غدیر و با اعلان ولایت امیرالمومنین علیه السلام تکمیل شده و رسالت پیامبران الاهی نیز در همین روز کامل گردید. در روز عید غدیر حجت خداوند بر همه افراد تمام شد.

شناخت و درک شخصیت وجودی حضرت علی علیه السلام کار بسیار مشکلی است که اگر بخواهیم این شخصیت را بشناسیم، کار بسیار مشکلی پیش رو داریم و این مسأله چنین است که بخواهیم به قدر پشه ای از دریای بیکران امیرمؤمنان علیه السلام آب برداریم.

قرآن کریم کامل کننده کتاب های آسمانی پیش از خود است. این کتاب آسمانی نیازمند مفسری آگاه و جامع است و عید امامت و ولایت در روز غدیر به نوعی تکمیل کننده، کتاب های آسمانی است.

منبع : خبرگزاری رسا

کار مولاست اگر خدا‌پرستم.../ دانلودصوت گلچین سرود و مدیحه سرایی عید غدیر؛

12ام مهر, 1394

غدیر در کلام و سیره اهل بیت علیهم السلام

10ام مهر, 1394

غدير در آثار اسلامي ما به “عيدالله‌الاكبر “، “يوم العهد المعهود “ و “يوم الميثاق المأخوذ “ تعبير شده است. اين تعبيرات كه نشان دهنده‌ي تأكيد و اهتمامي خاص به اين روز شريف است، خصوصيتش در مسأله‌ي ولايت است. آن عاملي كه در اسلام ضامن اجراي احكام است، حكومت اسلامي و حاكميت احكام قرآن است.

غدیر در سیره اهل بیت علیهم السلام

فاطمه زهرا سلام الله علیها برمزارحمزه سید الشهداء (احد)

روزى در احد بر مزار عموى پدرش «حمزه سیدالشهداء» ایستاده بود و عزادارى مى‏كرد. محمود بن ‏لبید فرصت را غنیمت ‏شمرده، پس ازعزادارى پرسید: اى دختر پیامبر خدا صلی الله علیه و آله، آیا براى امامت و زعامت على بن ‏ابى‏طالب علیه السلام از سخنان پیامبرخدا صلی الله علیه و آله دلیلى به یاد دارى؟

فاطمه(سلام الله علیها) فرمود:

«و اعجبا انسیتم یوم غدیر خم؟… اشهد الله تعالى لقد سمعته یقول: على خیر من اخلفه فیكم و هو الامام و الخلیفة بعدى و سبطاى و تسعة من صلب الحسین، ائمة ابرار، لئن اتبعتموهم وجدتموهم هادین مهدیین و لئن خالفتموهم لیكون الاختلاف فیكم الى یوم القیامة.»

«شفگتا! آیا حادثه عظیم غدیر خم را فراموش كرده‏ اید؟…

خدا را گواه مى‏گیرم كه خود شنیدم آن بزرگوار مى‏ فرمود: على بهترین كسى است كه او را در میان شما جانشین خود قرار مى‏دهم، على [علیه السلام] امام و خلیفه بعد از من است. دو فرزندم حسن و حسین[علیهما السلام] و نه نفر از فرزندان حسین[علیه السلام] پیشوایان و امامانى پاك و نیك‏اند. اگر از آنان اطاعت كنید، شما را هدایت ‏خواهند كرد و اگر با آنها مخالفت ورزید، تا روز قیامت تفرقه و اختلاف در میانتان حاكم خواهد بود.»

(بحارالانوار، ج‏۳۶، ص‏۳۵۳ – ۳۵۴/ اسمى المناقب، علامه شمس‏الدین ابن‏جزرى، ص ۳۲/ نهج الحیاه، ص ۳۸)

ادامه »

اسلام بدون ولایت ناقص است.

5ام مهر, 1394

اگر همه انسان ها گرد هم بیایند تا حقیقت مسأله غدیر را درک کنند، نخواهند توانست.

رسالت پیامبران الهی در روز غدیر کامل شد. دین اسلام بدون ولایت و امامت ناقص است. اسلام برای کامل شدن نیاز به بیان ولایت و امامت دارد.

قرآن ناطق کسی است که روح کتاب آسمانی در او خلاصه می شود. برای درک واقعه غدیر نیاز به استدلال و منطق قرانی است و باید در این رابطه به عقل کل، مراجعه کرد و بدون عقل کامل، نمی شود مسأله غدیر را فهمید.

این روز به اندازه ای عظمت دارد که باید در حد خود گرامی داشته شود و باید دانست که غدیر و ولایت بر اساس معیار کل عالم و حساب و کتاب الاهی شناخته می شود.

فهم غدیر و مفهوم ناب آن امری دشوار است. آن کس که به صورت کامل بر حقیقت غدیر آگاه است، خدای متعال است و ما انسان ها برای درک صحیح جایگاه غدیر، نیازمند مراجعه به قرآن هستیم.

اهمیت و درجه عید غدیر نسبت به اعیاد دیگری همچون عید فطر و عید قربان نسبت افضل است به فاضل و این امر نشان از جایگاه والای غدیر و امامت و ولایت در اسلام دارد.

اسلام برای کامل شدن نیاز به بیان ولایت و امامت دارد و بدون بیان ولایت ناقص است. با توجه به آیه «الیوم اکملت لکم دینکم و اتممت علیکم نعمتی»[مائده/ 3] که در روز غدیر بر پیامبر نازل شد، معلوم می شود دین الهی در روز عید غدیر و با اعلان ولایت امیرالمومنین علیه السلام تکمیل شده و رسالت پیامبران الاهی نیز در همین روز کامل گردید. در روز عید غدیر حجت خداوند بر همه افراد تمام شد.

شناخت و درک شخصیت وجودی حضرت علی علیه السلام کار بسیار مشکلی است که اگر بخواهیم این شخصیت را بشناسیم، کار بسیار مشکلی پیش رو داریم و این مسأله چنین است که بخواهیم به قدر پشه ای از دریای بیکران امیرمؤمنان علیه السلام آب برداریم.

قرآن کریم کامل کننده کتاب های آسمانی پیش از خود است. این کتاب آسمانی نیازمند مفسری آگاه و جامع است و عید امامت و ولایت در روز غدیر به نوعی تکمیل کننده، کتاب های آسمانی است.

 

نرم افزار خطبه غدیر ویژه اندروید

31ام شهریور, 1394

رسول اکرم صلی الله علیه و آله پس از انجام مراسم حج ، دستور یافت که از مکه بیرون رود و مردمان را نیز دعوت کرد که از مکه خارج شوند.سپس آنان را در زمین جُحفه کنار برکه‌ی خم جمع نمود و پس از ادای نماز ظهر و عصر در روز دوشنبه 18 ذی الحجة(سال ده هجری) دستور داد منبری ساختند و سایه بانی کشیدند.حضرت بر فراز آن قرار گرفت و حضرت علی علیه‌ السلام در سمت راست او ایستاد و بیش از یک ساعت سخنرانی کرد و پس از سخنرانی ، مردمان با حضرت رسول و علی علیه‌ السلام بیعت کردند و این مراسم سه روز به طول انجامید. این نرم‌افزار در بردارنده‌ی خطبه‌های پیامبر اکرم صلی الله و علیه و آله در روز غدیر است. کلیه خطبه‌ها شامل متن عربی، قرائت به زبان عربی ،ترجمه فارسی و انگلیسی می‌باشد.

حجم نرم افزار: 26.47 مگابایت

دانلود فایل

بررسی فضایل حضرت علی علیه السلام و مساله امامت (حدیث غدیر خم)

31ام شهریور, 1394

در این نوشتار، به بررسی فضایل و نقش تاریخی امام علی علیه السلام در دوران صدر اسلام و بخصوص مساله امامت از منظر سه منبع معتبر تاریخ اسلام (سیره ابن هشام، تاریخ طبری و تاریخ ابن اثیر) می پردازیم . این فضایل و نقش تاریخی حضرت، در سه مرحله زمانی (از کودکی امام تا بعثت رسول خدا صلی الله علیه و آله، از دوران بعثت تا هجرت پیامبر و از دوران هجرت تا رحلت رسول اکرم صلی الله علیه و آله) مورد پژوهش و تطبیق قرار گرفته است .

نتیجه بررسی حاضر، دستیابی به پاسخ این سؤال است که آیا مورخان مذکور همه حقایق مربوط به علی علیه السلام را نوشته اند یا نه؟ و اگر نتوانسته اند، چرا؟ به احتمال قریب به یقین محدودیتهای سیاسی - عقیدتی، مورخان منابع مذکور را، از ذکر بعضی حقایق تاریخ اسلام باز داشته است .

در کتب تاریخ اسلام، ماجرای خشکسالی و سختی و تنگدستی ناشی از آن در قبیله قریش ذکر شده (1) و آمده است که پیامبر صلی الله علیه و آله و عمویش عباس تصمیم گرفتند به خاطر کمک به ابوطالب، دو تن از فرزندان وی را نزد خود آورده از آنها نگهداری کنند; پس پیامبر صلی الله علیه و آله علی علیه السلام، و عباس و جعفر را انتخاب کرد . حضرت علی علیه السلام تا زمان بعثت، در خانه پیامبر صلی الله علیه و آله بود . بعضی از مورخان، این امر را از الطاف الهی بر حضرت علی علیه السلام شمرده اند . (2)

علی علیه السلام در سایه همنشینی و همنفسی با پیامبر صلی الله علیه و آله و تحت توجهات و تعالیم ایشان ، دوران رشد و بالندگی خود را با کسب فضایل معنوی و اخلاقی از سیره نبوی طی کرد . این امر پس از بعثت رسول خدا صلی الله علیه و آله نیز ادامه داشت ; لذا ایشان به عنوان اولین مرد مسلمان، پشت سر پیامبر به نماز ایستاد و در تمام مراحل نبوت، یک لحظه از یاری و پشتیبانی رسول خدا سستی و غفلت نکرد . تاریخ اسلام سرشار از فداکاریها و شجاعتها و دلاوریهای آن حضرت است . تمامی این فضایل و نیز کسب مقام دامادی پیامبر صلی الله علیه و آله که حاکی از علاقه و محبت ایشان بود، بدون شک حسادت برخی را برانگیخت; اینان تا زمان حیات پیامبر صلی الله علیه و آله، جرات علنی کردن دشمنی و حسد خود را نداشتند; اما پس از رحلت پیامبر صلی الله علیه و آله، دشمنی های پنهان، آشکار و علنی گشت . حوادث تاسف انگیز تاریخ اسلام پس از رحلت نبی اکرم صلی الله علیه و آله از جمله مساله جانشینی و خلافت رسول خدا و خانه نشین کردن بیست و پنج ساله حضرت علی علیه السلام ، گواه این مطلب است; لذا کتمان حقایق و فضایل حضرت علی علیه السلام از سوی مخالفان و معاندان وی، امری طبیعی و بدیهی بود . در این میان، تلاش مورخان با انصاف و بدون غرض، در ثبت فضایل و ذکر روایات در خصوص ایشان، قابل تقدیر است . هرچند که فشار سیاسی حکومتهای وقت، مانع از ذکر تمامی حقایق می شد .

ادامه »

مسابقه بزرگ غدیر شناسی . دانلود کتاب مسابقه با فرمت apk ، html ، pdf

15ام شهریور, 1394

به مناسبت نزدیک شدن به ایام عید الله الاکبر عید امامت و ولایت ، عید سعید غدیر خم انجمن گفتگوی دینی اقدام به برگزاری مسابقه کتابخوانی غدیر شناسی می نماید.

منبع مسابقه کتاب غدیر شناسی و پاسخ به شبهات نوشته علی اصغر رضوانی می باشد که کاربران محترم می توانند به رایگان از کتابخانه سایت دانلود نمایند.

دانلود کتاب به فرمت apk برای موبایل و تبلت اندروید نسخه 2 به بالا

دانلود کتاب به فرمت apk برای موبایل و تبلت اندروید تا نسخه 2

دانلود کتاب به فرمت html برای استفاده در سیستم های مختلف

دانلود کتاب غدیر شناسی و پاسخ به شبهات با فرمت pdf

به سه نفر از برندگان مسابقه جوایزی تعلق خواهد گرفت ، اسامی برندگان در روز عید سعید غدیر خم اعلام خواهد شد.

جهت شرکت در مسابقه کلیک نمایید.

مهلت شرکت در مسابقه تا ساعت 24 پنج شنبه 9 مهر ماه 1394 می باشد.

فراخوان نخستین جشنواره ملی وبلاگ نویسی غدیر، تجلی ولایت و امامت اعلام شد

8ام شهریور, 1394

محورها

۱- غدیر، طرح کلی اسلام برای اداره جامعه

۲- امیرالمومنین (ع) معیار زندگی و محور وحدت

۳- غدیر، مضمون تعالی بخش برای همه بشریت

جوایز

نفرات اول یک میلیون تومان

نفرات دوم پانصد هزار تومان

نفرات سوم دویست و پنجاه هزار تومان

برندگان قرعه کشی صد هزار تومان

تقویم

مهلت ثبت نام و ارسال آثار: یکم شهریور الی سی و یک شهریور ماه ۱۳۹۴

زمان برگزاری جشنواره: دهه ی امامت و ولایت (۱تا ۱۰ مهر ۱۳۹۴)

اولین مسابقه سراسری وبلاگ‌نویسی غدیر با هدف ترویج و اشاعه فرهنگ غنی غدیر و معارف علوی در فضای مجازی آغاز شده‌است .

موضوعات فراخوان ملی وبلاگ‌نویسی غدیر تجلی ولایت و امامت در راستای ضرورت توجه جدی و مستمر به آموزه‌های علوی در تمامی ابعاد زندگی بشریت به ویژه در بعد حکومتی، مدیریتی و اخلاق است که نیاز بسیار جدی و ضروری جوامع امروزی است.

محورهای جشنواره شامل «غدیر، طرح کلی اسلام برای اداره جامعه»، «امیرالمومنین(علیه السلام) معیار زندگی و محور وحدت» و «غدیر مضمون تعالی بخش برای همه بشریت» است.

داوری در سه مرحله غربال‌گری، میانی و نهایی انجام می‌گیرد. وبلاگ‌های راه یافته به مرحله نهایی در دو بخش محتوایی و فنی توسط کارشناسان داوری ارزیابی می‌شوند. آغاز داوری جشنواره پس از اتمام مهلت ثبت نام است و مرحله غربالگری در زمان ثبت نام صورت می‌گیرد.

جوایز نفرات اول درهریک ازمحورهای جشنواره شامل کمک هزینه سفر به نجف اشرف به مبلغ یک میلیون تومان، نفرات دوم درهر یک ازمحورهای جشنواره کمک هزینه سفر به کربلای معلی به مبلغ پانصد هزار تومان، نفرات سوم در هر یک از محورهای جشنواره کمک هزینه سفر به مشهد مقدس به مبلغ دویست و پنجاه هزار تومان است.

علاوه بر جوایز فوق، میان تمام شرکت‌کنندگان راه یافته به مرحله نهایی قرعه کشی صورت گرفته و به 10 نفر مبلغ صد هزار تومان کمک هزینه سفر به حرم حضرت معصومه(س) اهدا می‌شود.

علاقمندان تا یکم مهرماه فرصت دارند تا در این جشنواره ملی شرکت کنند و زمان برگزاری جشنواره دهه امامت و ولایت (1 تا 10 مهر) خواهد بود.

علاقه‌مندان برای ثبت نام می‌توانند به سایت جشنواره به نشانی www.jashnvareh-ghadir.ir مراجعه کنند.

منبع : خبرگزاری بین‌المللی قرآن- ایکنا

مسابقه حفظ خطبه غدیر

17ام دی, 1393

سازمان اوقاف و امور خیریه کشور با همکاری معاونت تهذیب حوزه های علمیه  و مرکز مدیریت حوزه های علمیه خواهران در نظر دارد مسابقه ای با موضوع  حفظ «خطبه غدیر» و ترجمه آن را ویژه طلاب سراسر کشور و خانواده ها با جوایز نفیس برگزار نماید.

جوایز برندگان:

14 کمک هزینه عمره مفرده

14 کمک هزینه عتبات عالیات

110 کمک هزینه سفر مشهد مقدس

به همراه جوایز ارزنده فرهنگی

هدف از برگزاری این مسابقه آشنایی هر چه بیشتر طلاب و استفاده کابردی از این خطبه در تبلیغ مبانی اسلامی می باشد.

زمان آزمون: ایام ولادت حضرت امیر المومنین علیه السلام می باشد.
طلاب محترم می توانند جهت ثبت نام می توانند روی لینک زیر کلیک فرمایند.

جهت ثبت نام کلیک فرمایید

منبع: معاونت تهذیب


دانلود خطبه غدیر

در زیر متن خطبه غدیر به ۶زبان زنده دنیا در اختیار مخاطبان قرار گرفته است.

حجم فایل به زبان عربی: ۵۰۴ کیلوبایت
لینک دانلود فایل به زبان عربی

حجم فایل به زبان فارسی: ۵۵۶ کیلوبایت
لینک دانلود فایل به زبان فارسی

حجم فایل به زبان انگلیسی: ۴۲۴ کیلوبایت
لینک دانلود فایل به زبان انگلیسی

حجم فایل به زبان فرانسوی: ۴۴۸ کیلوبایت
لینک دانلود فایل به زبان فرانسوی

حجم فایل به زبان اسپانیایی: ۵۲۱ کیلوبایت
لینک دانلود فایل به زبان اسپانیایی

حجم فایل به زبان آلمانی: ۶۹۸ کیلوبایت
لینک دانلود فایل به زبان آلمانی

متن کامل خطبه غدیر خم با ترجمه فارسی در ادامه

ادامه »

واقعه غدیر منطق مستحکم اسلام در نفی نگاه سکولار

22ام مهر, 1393

شیعه و سنی نباید با توهین به مقدسات و تحریک احساسات یکدیگر به دشمنی دشمن کمک کنند،اگر کسی در این زمینه آتش افروزی کند، یقینا به آمریکا وانگلیس خبیث وصهیونیست که پدید‌آورندگان داعش و القاعده‌اند کمک می کند.

حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح روز دوشنبه در خجسته عید سعید غدیر در دیدار با هزاران نفر از قشرهای مختلف مردم، «نصب امیرمؤمنان به امامت» و «توجه و پرداختن اسلام به سیاست و حکومت» را دو مفهوم اساسی واقعه غدیر خم خواندند و با تأکید بر ضرورت حیاتی اتحاد و همبستگی مسلمانان افزودند:

هرکسی و هر اقدامی که موجب تحریک احساسات طرف مقابل و اختلاف شیعه و سنی شود، به «امریکا، انگلیس خبیث و صهیونیزم» یعنی بوجود آورندگان جریان جاهل، متحجر و وابسته تکفیری کمک می‌کند.

حضرت آیت الله خامنه ای با تبریک عید بزرگ غدیر، واقعه مهم و پرمغز غدیر خم را جزو مسلمات تاریخ اسلام خواندند و خاطرنشان کردند: هیچ یک از پیروان فرق اسلامی در «اصل وقوع غدیرخم و جمله شریف پیامبر ختمی مرتبت» یعنی من کنت مولاه فهذا علی مولاه تردیدی ندارد.

ایشان افزودند: شبهاتی نیز که اکنون درباره معنای این جمله تاریخی، به ذهن نو کیسه گان فکری می رسد همان حرفهای هزار سال پیش است که علمای بزرگ، به آنها پاسخ داده اند.

رهبر انقلاب با اشاره به معنای رایج جمله شریف پیامبر در غدیر خم یعنی نصب امیرمؤمنان به امامت و نیز وصایت پیامبر افزودند: این جمله معنای مهم دیگری هم دارد که نباید مورد غفلت قرار گیرد و آن پرداختن اسلام به امر حکومت و سیاست امت است.

حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به تبلیغات هدفمند دشمنان امت اسلامی برای جدا کردن اسلام از سیاست و منحصر کردن دین شریف در مسائل شخصی و خصوصی افزودند: واقعه غدیر خم، منطق روشن و مستحکم اسلام در نفی این نگاه سکولار است چرا که غدیر خم مظهر توجه و تأکید اسلام بر حکومت داری و سیاست به شمار می رود.

رهبر انقلاب با نفی نگاهی که مسئله نصب امیرمؤمنان بدست پیامبر عظیم الشأن اسلام را فقط به معنای نصب جنبه های معنوی می داند افزودند: جنبه های معنوی قابل نصب نیست و معنای حقیقی این واقعه مبارک، توجه به امر حکومت و مدیریت جامعه است و این درس بزرگ غدیر برای مسلمانان است.

حضرت آیت الله خامنه ای، مسئله غدیر را، مسئله ای اعتقادی و پایه و اساس تفکر شیعه برشمردند و در عین حال افزودند: جای بحث و بررسی منطق قوی و حجت قاطع شیعه در باب غدیر خم، محافل علمی و تخصصی است و نباید این موضوع، در زندگی عمومی مسلمانان و برابری و برادری آنان اثر منفی بگذارد.

رهبر انقلاب از همین زاویه، به بررسی سیاست اصلی مستکبران یعنی ایجاد اختلاف میان فرق اسلامی بویژه شیعه و سنی پرداختند و خاطرنشان کردند: بروز اختلاف میان مسلمانان، طبعاً باعث می شود همت، نیرو و انگیزه های آنان صرف دعواهای داخلی شود و به دشمنان بزرگ و اصلی خود توجهی نکنند و این، همان هدفی است که استعمار و استکبار، برای آن، برنامه ریزی کرده است.

حضرت آیت الله خامنه ای، مقابله با «تفکر جذاب و جهت بخش جمهوری اسلامی» را عامل اصلی سرمایه گذاری بیشتر استکبار در زمینه ایجاد اختلاف میان مسلمانان برشمردند و خاطرنشان کردند: امریکا، صهیونیزم و «متخصص کهنه کار تفرقه انگیزی یعنی دولت خبیث انگلیس»، پس از پیروزی انقلاب، تلاشهای خود را برای اختلاف انگیزی و انحراف اذهان شیعه و سنی از دشمنان اصلی، به شدت افزایش داده اند.

رهبر انقلاب بروز جریان تکفیری در عراق، سوریه و برخی کشورهای دیگر را حاصل برنامه ریزی مستکبران برای ایجاد اختلاف در میان مسلمانان خواندند و افزودند: آنها القاعده و داعش را برای تفرقه انگیزی و «مقابله با جمهوری اسلامی» ایجاد کردند اما اکنون دامن خودشان را گرفته است.

ایشان با اشاره به حوادث جاری در منطقه افزودند: نظر دقیق و تحلیلی به این حوادث نشان می دهد امریکا و هم پیمانانش در تلاشهایی که به دروغ مواجهه با داعش اسم گذاری کرده اند، بیشتر از آنکه درصدد نابودی نطفه های این جریان باشند، متوجه تفرقه انگیزی و ایجاد دشمنی میان مسلمانان هستند.

حضرت آیت الله خامنه ای تأکید کردند: هرکسی به اسلام پایبند است و حاکمیت قرآن را قبول دارد چه شیعه باشد چه سنی، باید آگاه باشد که سیاستهای امریکایی - صهیونیستی، دشمن واقعی و اصلی اسلام و مسلمانان است.
رهبر انقلاب، مراقبت و پرهیز کامل از تحریک احساسات فرق دیگر را وظیفه مهم همه مسلمانان برشمردند و افزودند: شیعه و سنی بدانند هر اقدام یا حرفی از جمله توهین به مقدسات یکدیگر، باعث حساسیت برانگیزی و آتش افروزی می شود و این قطعاً به سود دشمن مشترک همه مسلمانان است.

حضرت آیت الله خامنه ای در پایان سخنانشان با اشاره به شکست همه توطئه های زورگویان جهانی در 35 سال اخیر تأکید کردند: دشمنان این ملت، به فضل الهی، این بار هم شکست خواهند خورد و همه مسلمانان که در ایران اسلامی زندگی می کنند، همچنان آگاه و بصیر به وظایف خود عمل خواهند کرد.

منبع: باشگاه خبرنگاران

دانلود نرم افزار امير غديرܓ✿

20ام مهر, 1393

 

 

عید سعید غدیر بر تمامی کاربران و بازدیدکنندگان عزیز تبریک و تهنیت باد.


نرم افزار امير غدیر

عید غدیر، عید ولایت، رهبری، انسانیت، اکمال دین واتمام نعمت الهی بوده واز اعیاد بزرگ اسلامی به شمار رفته ومختص شیعه نیست. امام صادق (علیه السلام) عید غدیر را بزرگتر و شریفتر از عید فطر و عید قربان شمرده واز قول پیامبر خدا(صلی الله علیه واله وسلم) روایت میکنند که به امیر المومنین (علیه السلام) توصیه کرده اند مردم این روز را عید بگیرند و فرمودند:

«یوم غدیر خم افضل اعیاد امتی» (امالی شيخ صدوق ص 125، ح 8 )

این روز مورد عنایت خاص رسول اکرم (صلی الله علیه واله وسلم) بوده و ائمه(علیهم السلام) نیز پیوسته یادآوران آن واقعه مهم بودند و به پیروان خود دستور می دادند که این روز را عید گرفته و دور هم جمع شوند وبه یکدیگر تبریک وشاد باش بگویند تا عظمت این روز وحقانیت اهل بیت(علیهم السلام) فراموش نشود؛ امام صادق(علیه السلام)می فرماید:

« روز غدير خم عيد بزرگ خداست، خدا پيامبرى مبعوث نكرده، مگر اينكه اين روز را عيد گرفته و عظمت آن را شناخته و نام اين روز در آسمان، روز عهد و پيمان و در زمين، روز پيمان محكم و حضور همگانى است. (وسائل الشيعه، 5: 224، ح 1)

غدیر کاشت بذر ولایت در جانها و نورافشانی خورشید به تمامی انسانهاست. در عرصه غدیر حقیقت ولایت در متن دین تعبیه گردیده وآن را تبدیل به دین کاملی نمودکه تبیین وتفسیر، تحلیل وتأویل آن را صاحبان مقام ولایت بر عهده گرفتند واساساً دین بدون چنین والیانی ابتر باقی می ماند.

بی تردید اگر امت اسلام به توصیه و فرمان پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله توجه می کردند و غدیر را در غربت قرار نمی دادند اکنون شاهد پراکندگی و گسستگی امت اسلام و مسلمانان نبودیم؛ سر چشمه و منشا انحرافات امروز برخی از فرقه های مسلمانان را باید در عمل نکردن به دستور قرآن و پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله در خصوص ولایت و جانشینی آن حضرت جستجو کرد .

روز غدیر به تعبیر حضرت امام رضا علیه السلام در آسمانها مشهورتر از زمین است و در حقیقت غدیر در میان ما زمینیان غریب مانده است (مصباح المتهجد: 737 )

انجمن گفتگوی دینی در راستای گسترش و ترویج غدیر خم و نهادینه کردن و شناساندن معارف آن در میان امت اسلامی به ویژه اقشار مختلف و مخاطبان جوامع مجازی به مناسبت عید الله الاکبر و روز غدیر خم اقدام به تهیه و تدوین نرم افزاری با عنوان (امیر غدیر) نموده و تلاش کرده است که غدیر خم را از زوایای مختلف در قالب پاسخ به برخی از شبهات و طرح برخی از مباحث، مورد بررسی و تحلیل قرار دهد . امیدوارم این تلاش و قطره اندک از دریای بی کران معارف غدیرخم مورد توجه و عنایت خداوند متعال و پیامبر اعظم و مولای متقیان علیهما السلام قرار بگیرد .


 منبع: انجمنهاي گفتگوي ديني و قرآني
مرکز ملي پاسخگويي به سوالات ديني

سند گوياى ولايت

19ام مهر, 1393

«غدیر یعنی اعتماد به خدا»

نام غدير را همه شنيده ايم، سرزمينى است ميان مكّه و مدينه، در نزديكى «جحفه» كه در حدود 200 كيلومترى مكّه واقع شده و چهارراهى است كه حجّاج سرزمين هاى مختلف مى توانستند در آنجا از هم جدا شوند:

راهى به سوى مدينه مى رود، در جهت شمال.

راهى به سوى عراق مى رود، در جهت شرق.

راهى به سوى مصر مى رود، در طرف غرب.

و راهى به سوى يمن، در جهت جنوب.

امروزه اين سرزمين، سرزمين متروكى است; ولى روزى شاهد يكى از بزرگترين حوادث تاريخ اسلام بوده، و آن، روزِ نصب على(عليه السلام) به جانشينى پيامبر گرامى اسلامى(صلى الله عليه وآله) (در روز هيجدهم ذى الحجّه سال دهم هجرى) مى باشد.

گرچه خلفا روى جهات سياسى كوشيدند اين خاطره عظيم تاريخى را از نظرها محو كنند و هم اكنون نيز بعضى از متعصّبان به دلائلى كه ناگفته پيداست، سعى در محو يا كم رنگ كردن آن دارند; ولى ابعاد اين حادثه آن قدر در صحنه تاريخ و حديث و ادبيات عرب وسيع است، كه قابل پوشانيدن يا محو كردن نيست.

و شما در اين كتابچه به مدارك و منابعى در اين زمينه برخورد مى كنيد كه شگفت زده خواهيد شد، و از خود مى پرسيد: مسأله اى كه اين همه دليل و مدرك دارد چگونه مورد بى مهرى و پرده پوشى قرار گرفته است؟!

اميد است اين تحليل هاى منطقى و مداركى كه همه از منابع برادران اهل سنّت گرفته شده، وسيله اى براى تقريب صفوف مسلمين جهان گردد، و حقايقى كه در گذشته به سادگى از كنار آن گذشته اند مورد توجّه دقيق همگان، به ويژه نسل جوان قرار گيرد.

صفحات: 1· 2

ای دژ محکم خدا ! سخت محتاج عطایت هستیم.

19ام مهر, 1393

زمانه بر سر جنگ است یا علی مددی

 کمک ز غیر تو ننگ است یا علی مددی

گشاد کار دو عالم به یک اشاره توست

به کار ما چه درنگ است یا علی مددی


رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم فرموند:

جبرئیل علیه السلام از سوی خداوند برگ سبزی ازدرخت آس برایم آورد که در آن به رنگ سپید نوشته بود:

من دوستی علی بن ابی طالب را بر آفریدگانم واجب نمودم،این را از جانب من به آنان برسان.

جبرئیل علیه السلام از میکائیل،او از اسرافیل،او از لوح،او از قلم،او از خدای عز و جل آورده است که:

ولایة علی بن ابی طالب حصنی،فمن دخل حصنی امن من عذابی

«ولایت علی بن ابی طالب دژ محکم من است،

پس هرکس داخل قلعه من گردد ، از آتش دوزخم محفوظ خواهد ماند.»

با تو ما مرتضی شناس شدیم

…مولای فَضْلُک لا یَخْفی
و نُورک لا یَطْفَأ
و اَنَّ مَنْ جَحَدَکَ… الظَّلُومُ الْأَشْقی!…

آقای من!
نه مهربانی تان بر کسی پوشیده است
و نه نورتان خاموش شدنی است
و هر که نخواهدتان…در تاریکی و گمراهی می ماند!

★ بخشی از زیارت غدیریه…از درد دل های امام هادی علیه السلام با مولایشان امام علی علیه السلام در حرم نجف اشرف. در میانه راه تبیعد از مدینه به سامرا…

طلوع خورشید غدیر در آسمان ذی الحجة

3ام مهر, 1393

حرم کبیری که باطن و حقیقت حج است

و آن مقام شامخ ولایت و شخصیت با عظمت

اولین وصی خاتم پیامبران می باشد.

ماه ذیحجه ماه تجلیل از خورشید ولایت در پرتو غدیر است.


بمناسبت ماه ذیحجه الحرام و ایام متعلق به سرور و مقتدای مسلمانان، امیرمؤمنان علی علیه السلام و در آستانه دهه فرخنده غدیر خم، مرتضی شیرازی زاده از دانش آموزان و نویسندگان نوجوان در مقاله ای به تبیین شخصیت و حقانیت امیرمؤمنان علی علیه السلام پرداخت. متن این مقاله بدین شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم ..

اَلحَمدُ للهِ الَّذی جَعَلنَا مِنَ المُتَمَسِّکِینَ بِوِلایَهِ مَولانا اَمیرِالمُؤمِنین عَلی بنِ اَبیطالِب وَ الاَئِمَّةِ المَعصومین عَلَیهِمُ السلام

خورشید درخشان ماه ذیحجة الحرام در حالی از پس پرده های روزگار تاریک غیبت امام عصر ارواحنافداه، تلألؤ و درخشش خود  را به جهانیان نشان می دهد که چهره پر فروغش روشن تر از روزهای قبل، نگاه ها را به خود معطوف می نماید و تشنگان فطرت را به دریای حقیقتی ابدی رهنمون می سازد. چرا که در دل این ماه ، دو حادثه مهم نهفته شده که تمامی دل ها بدان معطوف بوده که یکی مناسک حج و دیگری سرّ و باطن و حقیقت آن است.

ایامی که حاجیان در آن یک حرم را طواف می کنند ولی عارفان دو حرم را .هم حرم کبیر را و هم حرم صغیر را.

حرم کبیری که باطن و حقیقت حج است و آن مقام شامخ ولایت و شخصیت با عظمت اولین وصی خاتم پیامبران می باشد. ماه ذیحجه ماه تجلیل از خورشید ولایت در پرتو غدیر است.

صفحات: 1· 2

نصب امیرالمومنین به عنوان ولایت

30ام مهر, 1392

 

پاكيزه‌ترين روز خدا

28ام مهر, 1392

ايام گرچه همه از حي قدير است
پاكيزه‌ترين روز خدا روز غدير است


غدير زلال حقيقت هميشه جاري است،

شيعه براي غدير و غدير هم همه‌چيز شيعه مي‌باشد.

شيعه ماهيت وجودي خود را معناي غدير پيدا مي‌كند و با غدير شيعه و تشيع معنا خواهد گرفت.

اين بزرگ عيد شيعيان، خود عامل اصلي ايثارگريها، فدا شدنهآ، شهادت‌ها، سربردار شدنها و عاشوراهاي مكرر است و با‌ آن عاشورا تكامل يافت و عاشورائيان هميشه تاريخ در تدائم اسلام ناب محمدي صل الله عليه و آله و سلم و خط ولايت با غدير قدم برداشت، و در صحنه ايام خود را نمايان كرد تا ببيند رشيدان رام ولايت تا چه حد توانسته‌اند سربرآورد. و قدم در بهار زيباي شيعيان گذاشته و تخت ولايت و امامت را دوباره چگونه تا فراسوي شهادت حمل نمايند.

با غدير است که شيعه سر برداشته و با نام علي عليه السلام عزت و شرافت مي يابدو حق علي عليه السلام چيزي است که شايد شيعه به هيچ طريقي به جا نياورده است ، چون گويند حق علي عليه السلام را فقط همسر بزرگوارش فاطمه الزهرا سلام الله عليها و فرزندان با کرامتش بجا آوردند .

موضوع اين است که طلبه اي که در راه فرزند عزيز فاطمه سلام الله عليها و علي عليه السلام قدم بر مي دارد تا چه حد توانسته علي را بشناسد و حق ولايت را به ولايت مداران امت بشناساند.

ما نيز از ره پويان باب الغدير از خداوند مسئلت داريم تا با قلمي قاصر در وصف او بکوشيم تا شايد مورد عنايت قرار گرفته و با نظر حقانيت علي عليه السلام هر چه بيشتر در اين راه کوشا باشيم.

طلبه رقیه رحیمی

رقم زدن سرنوشت امت

26ام مهر, 1392

تنها راه معقولي كه با اوضاع زمان پيامبر جامعه اسلامي و وضع دعوت اسلام و دعوتگران و رفتار حضرت پيامبر سازگار مي‌باشد، آماده كردن و نصب رهبر است به اين معني كه حضرت پيامبر صل الله علیه و آله و سلم براي آيندة دعوت اسلامي و بعد از رحلتشان موضعي مثبت اتخاذ نمايد و به دستور خداوند متعال فردي را انتخاب كند كه از اعماق وجود، ذوب در اسلام شده باشد.

آري حضرت پيامبر بايستي چنين فردي را بر گزيند و آماده كند و به او اسرار رهبري و امامت را بياموزد تا مرجعيت فكري و زعامت سياسي حكومت اسلامي در او تبلور يابد و بتواند بعد از پيامبر اسلام صل الله علیه و آله و سلم با پشتيباني تودة آگاه متشكل از مهاجرين و انصار، رهبري سياسي و عقيدتي امت را ادامه بخشيده، به تدريج آن را به سطحي كه شايستگي تحمل مسؤليت‌هاي رهبري را داشته باشد نزديك گرداند.

چنين است كه فقط اين راه تضمين كنندة سلامت آيندة دعوت اسلامي و صيانت حكومت اسلامي در روند تكاملي‌اش مي‌باشد و لذا پيامبر گرامي اسلام اين راه را برگزيد و رمز بقاي اسلام تاكنون در همين انتخاب نهفته است.

بنابراين آنچه به طور متواتر نقل شده كه حضرت رسول اكرم به طور خاص يكي از اصحاب را براي رسالت آماده مي‌كرد و از نظر فكري آگاهي مي‌بخشيد تا او را براي مرجعيت و رهبريت فكري و سياسي آينده آماده كند و حتي آيندة دعوت اسلامي و زعامت فكري و سياسي امت را رسماً به او سپرد، نشانگر اين حقيقت است كه حضرت پيامبر براي تضمين آينده اسلام، اين راه را پيمود و مقتضاي طبيعت امور همين بود.

فردي كه در زمان حضرت پيامبر براي به دست گرفتن زمام امور فكري و سياسي امت و دعوت اسلامي انتخاب شده بود، جز علي‌بن ابي‌طالب نبود؛ يعني همان كسي كه تمام وجودش ذوب در اسلام شده و اولين فردي بود كه مسلمان شد و نخستين كسي بود كه در طول مبارزات سخت عليه دشمنان اسلام، در راه اسلام مجاهدت استواري كرد او كسي بود كه تمام وجودش همراه با رسول الله بود، همو كه چشمانش را در دامان پيامبر باز كرد و تحت سرپرستي او پرورش يافت و چنان فرصتي براي آميختگي و همراهي با پيامبر براي او پيش آمد كه هيچ فرد ديگري چنين سعادتي نصيبش نشد.

شواهد فرواني از زندگاني حضرت پيامبر و حضرت علي در دست است كه به نمونه‌هايي از آن اشاره مي‌كنيم.

حاكم در مستدرك به اسناد خود از ابي اسحاق نقل مي‌كند، «از قاسم بن عباس بن مطلب پرسيدم:

چگونه علي وارث رسول الله شد؟ قاسم بن عباس در جواب گفت:

زيرا علي اولين كسي بود كه به پيامبر پيوست و بيش از همه با او آميختگي داشت.»

در حليه‌الاوليا از ابن عباس نقل شده است:

«سخن ما اين بود كه حضرت پيامبر هفتاد سفارش براي علي كرد كه نسبت به هيچ كس چنين سفارش‌هايي را سراغ نداريم.»

اين شواهد و اسناد بسيار ديگر حاكي ازآماده‌سازي خاص مكتبي حضرت پيامبر(ص) به علي (ع) در جهت آموزش و پرورش او درسطح رهبري آيندة دعوت اسلامي است. اما چنان كه شواهد متعددي وجود دارد كه رسول اكرم به طور خاصي حضرت علي را براي ادامة رهبري دعوت اسلامي پس از خود آماده مي‌كرد، شواهد بيشتري در دست است بر اين كه حضرت پيامبر، اين برنامه‌ريزي و هدف را به مردم اعلام كرد و زعامت فكري و سياسي امت اسلامي را رسماً به امام علي سپرد، كه حديث دار، ثقلين، منزلت، غدير وده‌ها حديث نبوي ديگر از جملة اين شواهد است.

اين چنين بود كه تشيع در چارچوب دعوت اسلامي، نمودار دراين برنامة راهبردي به دست پيامبر اكرم و به امر خدا براي حفظ آيندة اسلام به وجود آمد.

بنابراين پيدايش تشيع نه به مثابة رويدادي ناگهاني و بر اثر يك سلسله حوادث و اتفاقات سياسي، بلكه به عنوان مولود ضروري طبيعت شكل‌گيري دعوت اسلامي و نيازمندي‌ها و وضعيت اوليه‌اش كه پيدايش آن را از دامن اسلام ايجاب مي‌كرد مي‌باشد. به عبارت ديگر:

بر اولين رهبر امت اسلامي لازم بود دومين رهبر امت را به نحو شايسته‌اي تربيت كند، تا توسط او و جانشينانش تكامل انقلابي جامعة اسلامي ادامه يافته، هر چه بيشتر به كمال انقلابي‌اش در جهت ريشه كن كردن زنگار‌هاي جاهلي گذشته و بنياد امتي جديد براساس مقتضيات دعوت اسلامي و مسئوليت‌هاي آن نزديك شود.

منبع: بر آمدن شيعه و تشيع، به نقل آيت‌الله العظمي شهيد محمد باقر صدر.
ترجمه: مهدي زنديه

این خانه بی دلیل ترک بر نداشته است!

15ام مهر, 1392

به نام عشق

در نجف سینه بی قرار از عشق

گفت:لایمکن الفرار از عشق

 

غزلی نذر حضرت مولا

مولای ما نمونهء دیگر نداشته است

اعجاز خلقت است و برابر نداشته است

وقت طواف دور حرم فکر می کنم

این خانه بی دلیل ترک برنداشته است

دیدیم در غدیر که دنیا به جز علی

آیینه ای برای پیمبر نداشته است

سوگند می خورم که نبی شهر علم بود

شهری که جز علی در دیگر نداشته است

طوری ز چارچوب در قلعه کنده است

انگار قلعه هیچ زمان در نداشته است

یا غیر لافتی صفتی در خورش نبود

یا جبرِِییل واژهء بهتر نداشته است

چون روز روشن است که در جهل گمشده است

هر کس که ختم نادعلی بر نداشته است

 

این شعر استعاره ندارد برای او

تقصیر من که نیست برابر نداشته است

 

سید حمیدرضا برقعی

 

دانلود ترجمه کتاب شریف الغدیر (مخصوص موبایل)

9ام مرداد, 1392

دانلود

حجم: ۶.۹۹ مگابایت

غربت غدیر، شروع فصل سختی ها!

14ام آبان, 1391

 

غدیر بود ، رفتیم پیشانی اباذر را ببوسیم و بگوییم« برادر عیدت مبارک! »؛ پیشانیش از آفتاب ربذه سوخته بود .

به ابن سکیت گفتیم «علی» ؛ هیچ نگفت ؛  نگاهمان کرد و گریست ، زبانش را بریده بودند . خواستیم دست های میثم را بگیریم و بگوییم «سپاس خدای را که مارا از متمسکین به ولایت امیر مومنان قرار داد» دست هایش را قطع کرده بودند .

گفتیم : «یک سیدی بیابیم و عیدی بگیریم»، سیدی از بنی هاشم. کسی نبود ؛ جسدهاشان درز  لای دیوارها شده بود و چاه ها از حضور پیکرهای بی سرشان پر بود ، زندانی دخمه های تاریک بودند و غل های گران بر پا ، در کنج زندان ها نماز می خواندند .

فقط همین نبود که میان بیابان بایستد ، رفتگان را بخواند که برگردند و صبر کنند تا ماندگان برسند .

فقط همین نبود که منبری از جهاز شتران بسازند و بالا رود و صدایش کند و دستش را بالا بگیرد . فقط جمله ی کوتاه «علی مولاست نبود» .کار اصلاً اینقدرها ساده نبود . فصل اتمام نعمت ، فصل بلوغ رسالت ، فصل سختی بود .

بیعت با علی مصافحه ای ساده نبود . مصافحه ای با همه رنج هایی بود که برای ایستادن پشت سر این واژه سه حرفی باید کشید . ایستادن پشت سر واژه ای سه حرفی که در حق ، سخت گیر بود . ولی این روزها همه چیز آسان شده است . این روزها «علی مولاست» تکه کلامی معمولی و راحت است .

آن « مرد ناشناس » سر بر دیوارنیمه خرابی در دل شب دارد و می گوید :

« آه از این ره توشه ی کم ، آه از راه دراز»  

و ما بی آنکه بشناسیمش ، همین نزدیکی ها جایی نشسته ایم .

عجیب است!!!

این مرد هنوز هم « مرد ناشناس» است .

طلبه دانش آموخته : نگار مهرجو

دانلود سرود و شعر خوانی حاج محمود کریمی به مناسبت عید غدیر

12ام آبان, 1391

حاج محمود کریمی سال 1390

شعرخوانی [حاج محمود کریمی] [10:13]

صحبت درباره ی عید غدیر [حاج منصور ارضی] [17:56]

مدیحه سرایی [حاج منصور ارضی] [10:17]

سرود [حاج حسین سازور] [10:43]

مدیحه سرایی [حاج محمود کریمی] [10:20]

سرود [حاج حسین سازور] [4:06]

شورخوانی [حاج حسین سازور و حاج امین مقدم] [9:49]

مدح امیرالمومنین [حاج حسین سازور و حاج امین مقدم] [6:35]

سینه زنی [حاج حسین سازور و حاج محمود کریمی] [8:58]

سال 1389

سرود [حاج سیدمجید بنی فاطمه] [8:33]

شعرخوانی [حاج سیدمجید بنی فاطمه] [5:24]

سرود [حاج سیدمجید بنی فاطمه] [10:20]

مدح مولا امیرالمومنین(ع) [حاج محمود کریمی] [13:10]

مدیحه سرایی [حاج محمود کریمی] [15:08]

سرود [حاج محمود کریمی] [10:56]

سرود [حاج محمود کریمی] [12:05]

مناجات [حاج محمود کریمی] [3:02]

سال 1388

سرود [حاج محمود کریمی] [8:50]

شعرخوانی [حاج سیدمجید بنی فاطمه] [11:02]

سرود [حاج سیدمجید بنی فاطمه و حاج محمود کریمی] [12:31]

شعرخوانی [حاج محمود کریمی] [7:14]

مدح مولا امیرالمومنین(ع) [حاج محمود کریمی] [18:03]

کعبه از کعبه اومده (سرود) [حاج محمود کریمی] [14:48]

سرود [حاج محمود کریمی] [7:51]

مدح و مناجات [حاج محمود کریمی] [9:17]

سال 1387

 [حاج محمود کریمی] [10:25]

[حاج محمود کریمی] [7:27]

[حاج محمود کریمی] [10:22]

 [حاج محمود کریمی] [10:52]

 با تشکر از فطرس

عید غدیر ( امام شناسی )

12ام آبان, 1391

     عيد غدير، كه اشرف و افضل اعياد است، به جهت ربط امّت با امام، و وحدت دل‌هاي آنان با ولايت و ورود در سلك سالكان راه، و روندگان طريق مودت و محبت و ايثار و انفاق، و عقل و شعور و گسترش نور ربّاني، و نفحات قديسة سبحاني، و ارتباط ملك با ملكوت است.
      عيد غدير، روز عبوديت و تسليم در برابر حق، و خروج از فرعونيت نفس اماره، بندگي حضرت سبحان است، و اقرار واعتراف به يگانه خاصه از خواص درگاه با عظمت او، و قدم در صراط مستقيم ايمان نهادن،‌ و گام استوار و راستين در ترك تجاملات نمودن، و بدون شائبه و تعارف به حق و حقيقت و واقعيت در آمدن، و از زمزمة بهائم خارج شدن، و به صف انسان پيوستن است.
      عيد غدير، نداي حضرت قدوس و سبوح را به حصر ولايت در قرآن كريم به ايها الرسول بلغ پاسخ صحيح دادن، و گفتار حضرت پيامبر اعظمش را به: «مَنْ كُنْتُ مَولاهُ فَعِلَيُّ مَولاهُ » با جان و دل پذيرفتن، و در تحت دعاي اللهمَّ وَ الِ مَنْ وَالَاهُ قرار گرفتن، و ازنفرين خانمان‌سوز و عاد من عاداه بيرون شدن، و استقبال از وانصر من نصره، و استدبار از واخذل من خذله نمودن است.
      عيد غدير، تماشاي جمال ملكوتي مولي الموالي اميرالمومنين عليه‌السلام را برروي دو دست پيغمبر معظم، در فراز منبر برآمده بر پالانهاي «شتران، در زير درختان وادي جُحْفَه در غدير خم» و نمايش دادن ولايت را به كافة مردم، و نزول ملكوت وجبروت در اين عالم ملك است كه:
      هان اي دشمنان علي واي مخالفان اهل بيت كه پيوسته رسول خدا را با شكايت‌هايي كه از علي مي‌كرديد، آزار و اذيت مي‌رسانيديد، اينك بدانيد كه: علي سزاوار شكايت نيست، و در خور اذيت‌ و آزار نيست. او والي ولايت، و يگانه شاهباز بلند پرواز صدر نشين كاخ عرفان است. او از خود شما به جان‌هاي شما نزديكتر است، و ولايتش بيشتر است.
او تكويناً و تشريعاً سيد و سالار و سرور و سپهسالار شماست!
      پيغمبر علي را به اطراف بگردانيد، تا همه ببينند، همچون زليخا كه يوسف را به زنان مصري نشان داد كه اي زنانيكه مرا در عشق اين جوان، مورد ملامت قرار داده‌ايد و مي‌گوييد:
      تو كه ملكة عزيز مصر هستي، ملكة و جاهت و زيبايي، آخر حيف نيست كه مفتون يك جوان گمنام كه بندة شما و زرخريد شماست شده‌اي؟!
      پيامبر هم علي را به روي دست بلند كرد، تا همة مردم ببينند، و بدانند كه آن جواني كه از او بدگويي مي‌كردند و بغض و كينه آنها از جهت شرف و منزلت عظيم او، از جهت شجاعت و علم و عرفان و ايثار و حالات روحي وي، و احقاد بدريه و حنينيه و غيرها به آنها اجازه نمي‌داد، در مقابل او خاضع باشند و ابهت و جلالت او را گردن نهند،‌ و حسدهاي ديرين، مانع مي‌شد كه بند طوع او را بر گردن نهند، اينك برروي دستهاي پيامبر خاتم‌الانبياء و المرسلين، ارائه مي‌شود كه اسلام و ايمان در او متجلي است، و عملي مقبول نيست مگر به پيروي از او، و از منهاج او و سنت او.

       اوست قسيم بهشت و دوزخ. اوست ميزان عدل وصفت.
      اوست مخزن اسرار و گنجينة معرفت. اوست از هر مومني به او اولاتر و نزديكتر. اوست حامل قرآن.
      اوست فرقان حق و باطل.

     اوست مأمور به جنگ بر تأويل كتاب خدا، همچنانکه پيامبر مأمور بود به جنگ بر تنزيل آن.

      اوست لوادار دفع و قلع و قمع ناكثين و قاسطين و مارقين.

     اوست شهيد در محراب عبادت در بيت خدا همانطور كه ميلادش دركعبه و بيت خدا بود.

منبع: امام‌شناسي (جلد نهم) / سيد محمد حسين حسيني طهراني

رقم زدن سرنوشت امّت

12ام آبان, 1391

تنها راه معقولي كه با اوضاع زمان پيامبر جامعه اسلامي و وضع دعوت اسلام و دعوتگران و رفتار حضرت پيامبر سازگار مي‌باشد، آماده كردن و نصب رهبر است به اين معني كه حضرت پيامبر صلی الله علیه و آله براي آيندة دعوت اسلامي و بعد از رحلتشان موضعي مثبت اتخاذ نمايد و به دستور خداوند متعال فردي را انتخاب كند كه از اعماق وجود، ذوب در اسلام شده باشد.

      آري حضرت پيامبر بايستي چنين فردي را بر گزيند و آماده كند و به او اسرار رهبري و امامت را بياموزد تا مرجعيت فكري و زعامت سياسي حكومت اسلامي در او تبلور يابد و بتواند بعد از پيامبر اسلام صلی الله علیه و آله با پشتيباني تودة آگاه متشكل از مهاجرين و انصار، رهبري سياسي و عقيدتي امت را ادامه بخشيده، به تدريج آن را به سطحي كه شايستگي تحمل مسؤليت‌هاي رهبري را داشته باشد نزديك گرداند.

     چنين است كه فقط اين راه تضمين كنندة سلامت آيندة دعوت اسلامي و صيانت حكومت اسلامي در روند تكاملي‌اش مي‌باشد و لذا پيامبر گرامي اسلام اين راه را برگزيد و رمز بقاي اسلام تاكنون در همين انتخاب نهفته است.

      بنابراين آنچه به طور متواتر نقل شده كه حضرت رسول اكرم به طور خاص يكي از اصحاب را براي رسالت آماده مي‌كرد و از نظر فكري آگاهي مي‌بخشيد تا او را براي مرجعيت و رهبريت فكري و سياسي آينده آماده كند و حتي آيندة دعوت اسلامي و زعامت فكري و سياسي امت را رسماً به او سپرد، نشانگر اين حقيقت است كه حضرت پيامبر براي تضمين آينده اسلام، اين راه را پيمود و مقتضاي طبيعت امور همين بود.

ادامه »

سلام بر غدیر باب رحمت

12ام آبان, 1391

باز تابيد از افق روز درخشان غدير

شد فضا سرشار عطر گل ز بستان غدير

موج زد درياى رحمت در بيابان غدير

چشمه‏هاى نور جارى شد ز دامان غدير

شد غدير خم تجليگاه انوار خدا

تا در آنجا جلوه ‏گر شد نور مصباح الهدى

آفرينش را بود بر سوى آن سامان نگاه‏

ما سوى الله منتظر تا چيست فرمان اله

ناگهان ختم رسل آن آفتاب دين پناه‏

برفراز دست مى‏گيرد على را همچو ماه

تا شناساند به مردم آن ولى الله را

وال من والاه خواند،عاد من عاداه را

اى غدير خم كه هستى روز بيعت با امام‏

بر تو اى روز امامت از همه امت سلام

ازتو محكم شد شريعت و ز تو نعمت شد تمام‏

ما بياد آن مبارك روز و آن زيبا پيام

از ولاى مرتضى دل را چراغان مى‏كنيم

با على بار دگر تجديد پيمان مى‏كنيم

خط سرخى كز غدير خم پيمبر باز كرد

باب رحمت را ز اول تا به آخر باز كرد

بر جهان ما سوى حق راه ديگر باز كرد

از بهشت آرزوها بر بشر در باز كرد

از غدير خم كمال شرع پيغمبر شده است

مهر اين فرمان بخون محسن و اصغر شده است

اين خدائى روز،بر شير خدا تبريك باد

بر تمام انبيا و اوليا تبريك باد

يا امام العصر اين شادى تو را تبريك باد

چهارده قرن امامت بر شما تبريك باد

سينه ‏ها از داغ هجران داغدارت تا به كى

چون«مؤيد»شيعيان در انتظارت تا به كى

                                                                        سيد رضا مؤيد

غدير،حکايتگرمهدي (عج)

12ام آبان, 1391

 آگاه باشيد البته! آخرين امام زمان قائم «مهدي» است.

آگاه باشيد او ياري كنندة دين خداست.

آگاه باشيد او انتقام گيرنده از ستمكاران است.

آگاه باشد او نابود كننده طوايف مشرك است. و ويرانگر قلعه‌هاي مستحكم است.

آگاه باشيد او نابود كننده طوايف مشرك است. آگاه باشيد او منتقم خون‌هاي به

ناحق ريخته اولياء خداست.

آگاه باشيد او حامي دين خداست.

آگاه باشيد او جرعه نوش درياي ژرف حقايق و معاني است

آگاه باشيد او معِّرف هر صاحب فضيلتي است به برتريش و هر نادان بي‌فضيلتي

است به نادانيش.

آگاه باشيد او برگزيده خدا و منتخب پروردگار عالم است

آگاه باشيد او وارث همة دانش‌ها و محيط به همه علوم است

آگاه باشيد او خبر دهندة شئون خداوند و مراتب ايمان است

آگاه باشيد او رشيد و رهسپار صراط مستقيم و استوار است.

آگاه باشيد او آن كسي است كه امور خلايق به او واگذار شده است.

آگاه باشيد او آن كسي است كه گذشتگان به ظهور وي بشارت داده‌اند.

آگاه باشيد او حجت پايدار خداوند است كه حجت ديگري بعد از او نيست؛ زيرا

حقي نيست كه با او نباشد و نوري نيست كه همراه او نباشد.

آگاه باشيد اوست آنكه كسي بر او پيروز نمي‌شود و كسي را در برابر او نصرت

نتوان كرد.

آگاه باشيد او ولي خداست در گستره زمين و فرمانرواي حق است در ميان

خلايق و امين خداست در پيدا و نهان.

منبع: غدير زلال وحي «خطبه حضرت رسول اكرم(ص) درغدير خم

گردآورنده: طلبه حديث مرادي

نام های و اوصاف روز غدیر

11ام آبان, 1391

 

     آنچه در زیر مى ‏آید پنجاه نام و یا صفت براى روز غدیر است که از روایات برگرفته‏ شده :

1 ـ بزرگترین عید خدا؛ (عیدالله الاکبر) (1)

2 ـ روز گشایش؛ (یوم وقوع الفرج) (2)

3 ـ روز خشنودى پروردگار؛ (یوم مرضاة الرحمن) (3)

4 ـ روز زبونى شیطان؛ (یوم مرغمة الشیطان) (4)

5 ـ روز مشعل فروزان دین؛ (یوم منار الدین) (5)

6 ـ روز بپا خاستن؛ (یوم القیام) (6)

7 ـ روز شادمانى؛ (یوم السرور) (7)

8 ـ روز لبخند؛ (یوم التبسم) (8)

9 ـ روز راهنمایى؛ (یوم الارشاد) (9)

10 ـ روز بلندى گرفتن منزلت شایستگان؛ (یوم رفع الدرج) (10)

11 ـ روز روشن شدن دلایل خدا؛ (یوم وضوح الحجج) (11)

12 ـ روز آزمایش بندگان؛ (یوم محنة العباد) (12)

13 ـ روز راندن شیطان؛ (یوم دحر الشیطان) (13)

14 ـ روز آشکار کردن حقیقت؛ (یوم الایضاح) (14)

15 ـ روز بیان کردن حقایق ایمان؛ (یوم البیان عن حقایق الایمان) (15)

16 ـ روز ولایت؛ (یوم الولایة) (16)

17 ـ روز کرامت؛ (یوم الکرامة) (17)

18 ـ روز کمال دین؛ (یوم کمال الدین) (18)

19 ـ روز جداسازى حق از باطل؛ (یوم الفصل) (19)

20 ـ روز برهان؛ (یوم البرهان) (20)

21 ـ روز منصوب شدن امیر مؤمنان؛ (یوم نصب امیرالمؤمنین(ع) (21)

22 ـ روز گواهى و گواهان؛ (یوم الشاهد و المشهود) (22)

23 ـ روز پیمان؛ (یوم العهد المعهود) (23)

24 ـ روز میثاق؛ (یوم المیثاق المأخوذ) (24)

25 ـ روز آراستن؛ (یوم الزینة) (25)

26 ـ روز قبولى اعمال شیعیان؛ (یوم قبول اعمال الشیعة) (26)

27 ـ روز رهنمونى به رهنمایان؛ (یوم الدلیل على الرواد) (27)

28 ـ روز امن و امان؛ (یوم الامن المأمون) (28)

29 ـ روز آشکار کردن امور پنهان؛ (یوم ابلاء السرائر) (29)

30 ـ عید اهل بیت(ع)؛ (عید اهل البیت(ع) (30)

31 ـ عید شیعیان؛ (عید الشیعة) (31)

32 ـ روز عبادت؛ (یوم العبادة) (32)

33 ـ روز اتمام نعمت؛ (یوم تمام النعمة) (33)

34 ـ روز اظهار گوهر مصون؛ (یوم اظهار المصون من المکنون) (34)

35 ـ روز بر ملا کردن مقاصد پوشیده؛ (یوم ابلاء خفایا الصدور) (35)

36 ـ روز تصریح به برگزیدگان؛ (یوم النصوص على اهل الخصوص) (36)

37 ـ روز محمد(ص) و آل محمد(ص)؛ (یوم محمد(ص) وآل محمد(ص)) (37)

38 ـ روز نماز؛ (یوم الصلاة) (38)

39 ـ روز شکرگذارى؛ (یوم الشکر) (39)

40 ـ روز دوح (درختان پر شاخ و برگ)؛ (یوم الدوح) (40)

41 ـ روز غدیر؛ (یوم الغدیر) (41)

42 ـ روز روزه‏دارى؛ (یوم الصیام) (42)

43 ـ روز اطعام؛ (یوم اطعام الطعام) (43)

44 ـ روز جشن؛ (یوم العید) (44)

45 ـ روز عالم بالا؛ (یوم الملأ الاعلى) (45)

46 ـ روز کامل کردن دین؛ (یوم اکمال الدین) (46)

47 ـ روز شادابى؛ (یوم الفرح) (47)

48 ـ روز به صراحت سخن گشودن از مقام ناب؛ (یوم الافصاح عن المقام الصراح) (48)

49 ـ یوم تبیان العقود عن النفاق و الجحود روز افشاى پیوند میان کفر و نفاق. (49)

50 ـ روز گردهمایى و تعهد حاضران؛ (یوم الجمع المسؤول) (50)

صفحات: 1· 2

مجموعه کامل آداب و اعمال روز غدیر خم

11ام آبان, 1391

 اعمال ماه ذی الحجه؛ روز هجدهم، روز عید غدیر و عید الله اکبر است و اعمال آن: بدان كه در اين روز شريف از براى پوشيدن جامه‏ هاى نيكو و زينت كردن و بوى خوش استعمال نمودن و شادى كردن و شاد نمودن شيعيان امير المؤمنين عليه السلام و عفو از تقصيرات ايشان و برآوردن حاجات ايشان و صله ارحام و توسعه بر عيال و اطعام مؤمنان و افطار دادن روزه داران و مصافحه با مؤمنين و رفتن به زيارت ايشان و تبسم كردن بر رويشان و هدايا فرستادن بر ايشان و شكر الهى بجا آوردن به جهت نعمت بزرگ ولايت و بسيار فرستادن صلوات و اكثار در عبادات و طاعات از براى هر يك فضيلتى عظيم است و يك درهم كه كسى در اين روز به برادر مؤمن خود بدهد برابر است با صد هزار درهم در غير اين روز و طعام دادن به مؤمنى در اين روز مثل طعام دادن به جميع پيغمبران و صديقان است و در خطبه حضرت امير المؤمنين عليه السلام است در روز غدير كه هر كه افطار دهد مؤمن روزه ‏دار را در شب وقت افطارش مثل آن است كه ده فئام را افطار داده باشد شخصى برخاست عرض كرد يا امير المؤمنين فئام چيست فرمود صد هزار پيغمبر و صديق و شهيد پس چگونه خواهد بود در كثرت فضيلت حال كسى كه جمعى از مؤمنين و مؤمنات را كفالت كند پس من ضامن او هستم بر خداوند تعالى امان او را از كفر و فقر إلخ‏(مفاتیح الجنان)

 

1. غسل روز عید غدیر

  • اعمال ماه ذی الحجه؛ و عيد غدير، هجدهم اين ماه است و عظيم‌ترين اعياد است. و بدان كه غسل در اوّل اين روز سنّت مؤكد است.(زاد المعاد)
  • يوم الغدير و هو الثامن عشر من ذي الحجة و من سننه أن تغتسل: روز غدیر و آن روز هجدهم ماه ذی الحجه است و از سنت ها است که در این روز غسل کنند.(بلدالامین)

  • اعمال ماه ذی الحجه؛ روز هجدهم، روز عید غدیر و عید الله اکبر است و اعمال آن: دوم- غسل(مفاتیح الجنان)

 

 2. زیارت امام علی علیه السلام در روز عید غدیر (مفاتیح الجنان)

اعمال ماه ذی الحجه؛ روز هجدهم، روز عید غدیر و عید الله اکبر است و از اعمال آن: زيارت حضرت امير المؤمنين عليه السلام و سزاوار است كه انسان هر كجا باشد سعى كند كه خود را به قبر مطهر آن حضرت برساند و از براى آن جناب در اين روز سه زيارت مخصوصه نقل شده كه يكى از آنها زيارت معروفه به امين الله است كه از نزديك و دور خوانده مى ‏شود و آن از زيارات جامعه مطلقه است نيز و در باب زيارات بيايد إن شاء الله تعالى‏

دانلود و نمایش زیارت مطلقه دوم امام علی علیه السلام (زیارت امین الله)

دانلود و نمایش زیارت مختصه اول امام علی علیه السلام در روز غدیر

دانلود و نمایش زیارت مختصه دوم امام علی علیه السلام در روز غدیر

ادامه »

دانلود کتاب الغدیر مخصوص موبایل و کامپیوتر

11ام آبان, 1391

      الغدیر نام کتابی است به قلم علامه امینی در ۲۲ جلد و موضوع عمده ی کتاب واقعه غدیر خم به روایت اهل تسنن است.نویسنده در این کتاب به ۱۱۰ تن از صحابه و ۸۴ نفر از تابعین پیامبر که حدیث غدیر را رویات کرده‌اند اشاره می‌کند. آنگاه ۳۶۰ تن از راویان حدیث غدیر از قرن دوم تا چهاردهم را بر می‌شمارد. در پایان هم اشعار شاعران مختلف را درباره این موضوع ذکر می‌کند. نویسنده برای تدوین این کتاب به کتابخانه‌های کشورهای مختلف از جمله عراق، هندوستان، پاکستان، مغرب، مصر و کشورهای دیگر دنیا مسافرت کرد. نویسنده درباره کتاب چنین گفته:«من برای نوشتن الغدیر، ۱۰ هزار کتاب را از بای بسم الله تا تای تمت خوانده‌ام و به ۱۰۰ هزار کتاب مراجعه مکرر داشتم.» این کتاب تحت فرمت جاواست و در اکثر گوشی های موبایل قابل اجراست.

دانلود نرم افزار مخصوص موبایل

دانلود مستقیم

دانلود غیر مستقیم

 

دانلود نرم افزار مخصوص کامپیوتر  در ادامه مطلب

صفحات: 1· 2

مانده گار ترین حقیقت

10ام آبان, 1391

 

     پدر پير تاريخ ، بسيار شگفتيها به چشم ديده است و بسيار رويدادهاى ارزشمند و عظيمى را به ياد دارد كه فراموش نا شدنى و بى مرگند. اما از اين ميان ، چيزهايى را به خاطر دارد كه از ويژگيهايى ارزنده تر برخوردارند:

 

     از ميان همه سر گذشتها و سرنوشتها، تاريخ اسلام

 

     از ميان همه پيامبران ، محمّد(صلي الله علیه و آله و سلم)

 

     از ميان همه امامان ، على عليه السلام

 

     و از ميان همه حوادث ، غدير را

 

     و غدير بالاترين و والاترين رخداده اى است كه در رابطه با بافت اسلام راستين و خواسته ژرف نبى اكرم (ص ) ظهور و بروز كرده است.


 

     غدير تجلى اراده خداوند است ، غدير نقطه تاملى در تاريخ است، غدير يك مكان محدود نيست، غدير بى منتها و جاودانه است. غدير روح جهان و انسان است، غدير زنجيره تداوم ايمان است، غدير لحظه هاى هيجان حيات است، غدير شكوه تاريخ است، غدير تلاوت آيه هاى رهايى بشر است، غدير قدرت اسلام و جانمايه اعتلاى بشريت است، غدير فرودگاه موكب مقدس پيامبر خدا و قرارگاه فرماندهى سپاه توحيد در كل هستى است، غدير نبض حيات و راوى شور و شادمانى و شگفتى و سرور است.

صفحات: 1· 2

دلنوشته: و اما غدیر . . .

9ام آبان, 1391

نادِ عَلیاً مَظهَرَالعَجائِب …

     گویند که در غدیر خم چه دست ها که برای ولایت تو بیعت شدند!

     و با صدای طنین انداز لبیک «یا علی» ، زمین و آسمانیان به التماس وجودت آمد!

     در آن زمان که محمد (صلی الله علیه وآله) به بالای برکه ی خم ایستاد و فرمود:

                         علی مولای عالمیان است آنک!

     خم بود که اول از همه به خروش آمد که علی مولای من است و با علی پیمان بست.

     خم بود که عهد خدا با محمد و عهد محمد با علی را با قطره قطره وجود، احساس کرد و محل عهد عالمیان با علی شد! زیرا که هنوز نام غدیر بر عید مولایمان باقی مانده! عید غدیر خم

          آفرین بر تو ای خم که چنین وفاداری.

     آن زمان که همه در محضر ختم رسولان به حیدر بشارت می گفتند ای کاش پرده از قلبهای سیاهشان کنار می رفت و رسول خدا عهد شکنی آنها را با سرور مظلومان می دیدند و می دانم که می دیدند و در دل…

     آه ای علی!

     تو کیستی که عالمی حیران از وصف توست!

     آه ای علی مانده ام اگر تو را خدا نمی آفرید چه کسی می توانست از پس عشق بازیهایی این چنین با خدا برآید…

     آری علی فاتح خیبر ولی با دستهای بسته در کنار خانه و همسری مجروح به پشت در …

اما صدای سکوت عجیب علی  عرش را به لرزه درآورد.

     آیا این سکوت و صبر را جز عشق بازی علی با خدا می توان نام نهاد.

     نه و الله…

     نه ، که علی عاشق خدا و خدا عاشق علی بود و علی را بر این امتحان برگزید.

     و پس از تو ای خم! باز علی سکوت کرد سکوتی 25 ساله که «خار در چشم و استخوان در گلو» بود.

     این سکوت علی سکوت نیست. رساترین فریادهای عالم بود و خواهد بود زیرا که اگر نبود ، دنیا صدای او را اینچنین نمی شنید و گذر روزگار غم ، صدای مولا را به ما نمی رساند.

     علی جان تو کیستی که هنوز عالم تو را نشناخته!

     حیدر کرار، فاتح خیبر، همسر زهرا(سلام الله علیها)، اخاللرسول الله، اباالحسن و اباالحسین، اباالعباس…

     نمی دانم چه گویمت که حق تو را ادا کنم علی، ولی همین را درباره ات می دانم که اگر هزاران سال هم بگذرد باز بشر از درک و فهم نام زیبای تو عاجز است چه رسد که تو را بشناسد و این کار فقط از پسرت «مهدی» برآید و بس! که بیاید و تو را به عالم بشناساند!

     هرگز نگویمت یا علی بیا دست من بگیر 

     دانم گرفتی ز عنایت رها مکن

طلبه لیلا جودکی

دانلود خطبه غدیر (متن، فلش ، صوت، pdf)

9ام آبان, 1391

 

متن متن متن قرائت

     پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم از همان آغاز رسالت خویش، امیرالمؤمنین علیه السلام را به عنوان جانشین، برادر وصی و امام مردم پس از خودشان معرفی کردند. این مسأله بارها در طول 23 سال رسالت ایشان به شکلهای مختلفی انجام شد. در آخرین سال عمر شریف پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم، ایشان پس از بازگشت از مراسم حج جهت انجام امر خداوند در آيه تبليغ مبنی بر تبلیغ ولایت امیرالمؤمنین مراسم غدیر را برپا کردند.

     در واقع این معرفی، بزرگترین مراسمی بود که تا آن روز در تبلیغ مقام جانشینی پیامبر، برپا شده بود. متأسفانه بسیاری از افراد فكر می کنند که پیامبر به گفتن يك جمله من کنت مولاه فهذا علی مولاه بسنده کرده اند!

      در حالی که ایشان در آن روز یک سخنرانی مفصل ایراد نموده اند و در طی آن ، به روشنی مقام اوصیای پس از خود را معرفی کرده اند. سپس از مردم بیعت گرفتند، هم با زبانهایشان، هم با قلبهایشان و هم با دستهایشان.

     یکی از مهمترین جملاتی که ایشان در خطابه غدیر ذکر نموده اند این جمله است،

فلیبلغ الحاضر الغائب و الوالد الولد الی یوم القیامة

یعنی بایسته است حاضران به غایبان و فرزندداران به فرزندان خویش تا برپایی روز قیامت سخنان امروز مرا برسانند

و در جایی دیگر فرمودند، که بالاترین نقطه امر به معروف این است که به گفته ایشان گردن گذاری شود و افراد آنرا به دیگران تبلیغ کنند.

     تا به حال به این اندیشیده ایم که در قبال این مسؤولیت سنگین که پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم بر دوش همگی ما گذاشته اند چه کرده ایم ؟

     آیا به این فکر کرده ایم که چگونه می توان خطبه غدیر را به همه معرفی کرد؟

     و چراهای زیاد دیگری که باید به آنها پاسخ گفت.

     از همین حالا می توان شروع کرد، با سعی و تلاش بیشتر می توانیم افراد بیشتری را با خطابه شریف غدیر آشنا کنیم.

دریافت خطابه غدیر به زبان های

عربی  

النص النص النص القراءة

انگلیسی

Text Text Text Recitation

 فرانسوی

texte texte texte Lecture

اسپانیایی

texto texto texto Lectura

با سپاس از سایت خطابه غدیر

« غدیر خاطره ها»

8ام آبان, 1391

     لحظه های معصوم عشق بر شنزارهای تشنه حجاز باریده است.

                                               اینجا صحرای سوزان شوق است.

     همراه با کاروان سرنوشت، حادثه ای سپید زیر آفتاب می ایستد در ازدحام، قافله ی نیاز به حجه الوداع رسیده است؛ ناگاه دل ها به بشارتی بارانی فراخوانده شدند.

     کاروانیان از حج بازگشته اند و سوغاتی از توحید به همراه دارند . در نیمه راه ، آغاز بیداری چشم های زمینیان است.

     اکنون که لحظات سرنوشت ساز تاریخ رقم می خورد، بیایید نگذاریم جمعیت فکرمان پریشان شود.

     آن گاه که خورشید مهربانی از کابین شتران بالا رفت بر این ایستادن و بر این تعجیل بیندیشیم!

     دستش را ببینید!

                 در انتظار دستان یاری گر شماست!

     خورشید مهربانی همچون همیشه، گرم و تابنده و پر فروغ سخن می گوید:

     ای مهاجرین مبعث عشق

                        ای انصار هجرت نور

                                        دست علی علیه السلام را به خاطر بسپارید.

     اینک شما پیامبرید!

                        رسالت شما هم اکنون آغاز شده است.

     حال که آن فریاد پر طنین رسول مهربانی صفحات تاریخ را سرشار ساخته است که:

      ای از حج برگشتگان

                                زین پس شما پیامبرید تا خبر ولایت علی علیه السلام را که سند حقانیت اوست تا ابدیّت تاریخ به گوش جهانیان برسانید!

     در آن روز هزارن باور می دیدند و تبریک می گفتند:

     « اشهد انّک امیرالمومنین الحق الذی نطق بولایتک التنزیل و اًخًذً لک العهد علی الامه »

     اینک زمان ، آغاز دیگری را تجربه می کند ، فصلی تازه در حال شکفتن بود؛ آغاز فصل عشق ،فصل ارادت، فصل زیبای ولایت، فصلی که می طلبید رسول مهربانی دستان خود را به دعا بردارد.

     دعایی قرین با اجابت:

« اللهم وال من والاه و عاد من عاداه و انصر من نصره و اخذل من خذله»

     آری غدیر ریزش باران الطاف رحمانی است برگلزار های تشنه.

     رسول مهربانی ، گویی می خواهد خاک های گرم غدیر را شاهد بگیرد بر این انتصاب آسمانی.

     گویی می خواهد، حجاب های ظلمانی را کنار بزند تا آنچه از ناگفته های رسالت باقی مانده است. با وجود پر مهر علی(علیه السلام) برای آیندگان زمزمه کند.

     ای مردم:

     بگویید به باد، به باران ، به آفتاب که اینک علی جانشین من است :

«من کنت مولاه فعلی مولاه»

     اکنون ما که مخاطبان زمزمه عاشقانه او هستیم، چه خوب است بدانیم که در عبور روز و شب، خورشید و ماه جایگاه خود را عوض می کنند تا تاریکی ظلمت ها رهروانشان را نبلعد.

              آری علی( علیه السلام) حسن ختام رسالت است.

                                                        بنگریم پس از قرن ها    

                                                         این ماییم     

     سینه سوختگان غدیر که رسالت پیام غدیر را به دوش داریم.

     سنگینی این رسالت سالیان درازی است که بر شانه های زخمی ما احساس می شود.

     و غدیر خم همچنان غریب!     

               و حاضرانش همچنان غایب!

                                    اکنون می خوانمت ای غایب همیشه حاضر بیا

                                                                                  تا قصه غدیر     

           این بار از لبان مبارکت          

                          مرهم سینه سوخته و شانه های زخمی ما شود.

     بیا

     تا این بار دستان توحیدی ات، دستان عدالت را بر فراز آسمان حقیقت بالا برد و قصه ناتمام غدیر را که سرشار از نور و روشنی و عشق و امید است به پایان و فرجامی نیک برسانی (به امید آن روز)

لیلا جوادی فرد

روز غدير ، عيد انبياء و اوصياء و اولياء

8ام آبان, 1391

  • روز غدير روزي است كه پيامبر خدا صلی الله علیه وآله علی علیه السلام را براي مردم عَلم و پيشوا قرار داد و فضيلت و وصي بودن او را آشكار ساخت.»
  • روز غدير روزي است كه موسي، هارون را به عنوان عَلم [و پيشوا] نصب نمود.
  • روز غدير روزي است كه عیسی علیه السلام وصي‌اش شمعون صفا را [معرّفي نموده و وصيّ بودن او را] علني نمود.
  • روز غدير، روزي است كه خداوند در آن روز توبة آدم علیه السلام را پذيرفت.
  • روز غدير، روزي است كه خداوند ابراهیم علیه السلام را از آتش سوزان [به بركت توسل به پنج تن] نجات داد.
  • روز غدیر، روز شیث پیامبر(ع) است، روز ادریس و یوشع و شمعون و …

    عید غدیر خم تنها روز تاریخی نصب امیر مؤمنان علی علیه السلام به امامت و ولایت نیست، بلكه مناسبتهای بسیار عظیمی در آن رخ داده است؛ همچون انتخاب اوصیاء پیامبران در این روز، و عرضه ولایت بر تمام هستی از آسمانیان گرفته تا زمینیان، و رستگاری و نمونه شدن آنهایی كه در ولایت‌پذیری پیش‌قدم شدند.

منبع: عوالم/ ج15

سیمن سمیعی

انتخاب جانشين نقطه پايان رسالت

29ام مهر, 1391

      «يا أَيهَا الرَّسُولُ » (المائدة/67): اى رسول گرامى!»

     پيامبر اسلام(صلى الله عليه وآله) در قرآن مجيد با جملات مختلفى مورد خطاب قرار گرفته است; از جمله:

     «يا أَيهَا الْمُزَّمِّلُ»(المزمل/1):اى جامه به خود پيچيده!»

     «يا أَيهَا الْمُدَّثِّرُ»(المدثر/1): اى جامه خواب به خود پيچيده (و در بستر آرميده)!»

     «يا أَيهَا النَّبِي» (التحريم/1): اى پيامبر!»(1)

     « يا أَيهَا الرَّسُولُ» (المائدة/41):  اى پيامبر!»

     خطاب اوّل و دوم اشاره به حالت خاصّ ظاهرى آن حضرت دارد، ولى خطاب سوم و چهارم اشاره به شأن معنوى و مقام الهى پيامبر(صلى الله عليه وآله) دارد. خطاب «يـا أيُّهَا النَّبِيُّ » بارها در قرآن مجيد تكرار شده است.

     ولى خطاب «يـا أيُّهَا الرَّسُولُ» تنها در دو آيه قران مجيد آمده است. يكى، آيه محلّ بحث و ديگرى آيه 41 سوره مائده كه متناسب با اين آيه شريفه است; و اين خطاب نشانگر اهمّيّت مطلبى است كه پيامبر(صلى الله عليه وآله) به خاطر آن مورد خطاب پروردگار عالم قرار گرفته است.

     «بَلِّغْ مَا أُنْزِلَ إِلَيكَ مِنْ رَبِّكَ»(المائدة/67):ـ (اى پيامبر ما!) مأموريّت ويژه اى كه خداوند بر عهده تو گذاشته است را انجام ده و آن را به مردم برسان!

     اين مأموريّت جز تعيين جانشين نبوده است.

     «وَإِنْ لَمْ تَفْعَلْ فَمَا بَلَّغْتَ رِسَالَتَهُ» مأموريّت مورد اشاره بقدرى مهم و سرنوشت ساز است كه اگر آن را انجام ندهى و به مردم نرسانى، گويا رسالت پروردگارت را انجام نداده اى و زحمات بيست و سه ساله ات ناقص خواهد ماند!


صفحات: 1· 2


 
ایده های درآمد زا