موضوع: "رسول اکرم صلی الله علیه و آله وسلم"

نزدیک‌ترین افراد به پیامبر در قیامت چگونه‌اند؟ (صوت + متن)

نوشته شده توسطرحیمی 17ام آذر, 1397

 

پوستر بیانات مقام معظم رهبری:

نزدیک‌ترین افراد به پیامبر در قیامت چگونه‌اند؟ 

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای دوشنبه‌ی گذشته (۱۳۹۷/۸/۲۸) در ابتدای جلسه‌ی درس خارج فقه، به بیان حدیثی از حضرت رسول اعظم صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم درباره‌ی ویژگی‌های «نزدیک‌ترین افراد به پیامبر در روز قیامت» پرداختند.
 
عن جعفر ‌بن ‌محمّد علیهما ‌السّلام عن ابیه عن جدّه علیهم ‌السّلام قال قالَ رَسولُ‌ اللّهِ صَلَّی‌ اللّهُ ‌عَلَیهِ وَ ‌آلِهِ: اَقرَبُکُم غَداً مِنّی فِی المَوقِفِ اَصدَقُکُم‌ لِلحَدِیثِ وَ آداکُم لِلاَمانَةِ وَ اَوفاکُم بِالعَهدِ وَ اَحسَنُکُم خُلُقاً وَ اَقرَبُکُم مِنَ النّاسِ. (۱)

ادامه »

گرایش به دنیا

نوشته شده توسطرحیمی 22ام مهر, 1397

 

پیامبر خدا صلی الله علیه و آله:

 

اَلرَّغبَةُ فِی الدُّنیا تُکثِرُ الْهَمَّ وَالْحُزنَ.

 

گرایش به دنیا، غم و اندوه را زیاد مى ‏کند.

الخصال، ص. ۷۳

 

 

استوارترین مردم در صراط چه کسانی هستند؟

نوشته شده توسطرحیمی 22ام مهر, 1397

 

پیامبر خدا صلى‏ الله‏ علیه ‏و‏ آله:

أثبَتُکُم عَلَى الصِّراطِ أشَدُّکُم حُبًّا لی و لِأَهلِ بَیتی.

 

استوارترین شما بر صراط، کسى است که علاقه‏ اش نسبت به من و اهل بیتم بیشتر باشد.

جامع الأحادیث قمّی: ص

حسن و حسین در همه احوال امام و پیشوایند...

نوشته شده توسطرحیمی 6ام مهر, 1397

 

رحمت عالمیان

نوشته شده توسطرحیمی 16ام شهریور, 1397

 

یکی از ویژگی های رسول گرامی اسلام، رحمت عام و فراگیر آن گرامی نسبت به تمام اهل عالم می باشد.

خدای عالمیان در این مورد فرموده است:

(وَ ما أَرْسَلْناک إِلَّا رَحْمَةً لِلْعالَمِینَ)؛[1]

و ما تو را نفرستادیم، مگر برای رحمت و مهرورزی به جهانیان.

پیامبر نیز می فرماید:

«انَّما بُعِثْتُ رَحْمةً»؛[2]

من برای ترویج مهر و محبت مبعوث شده ام.

به راستی که پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله جلوه بارز زیباترین نام های الهی از جمله رحمت، محبت، شفقت، مودّت، رأفت و عطوفت است و پیشوایان معصوم علیهم السلام به ما آموخته اند که خداوند متعال را با این نام ها و اسمای حسنای حضرت حق صدا بزنید:

یا حَبیبَ مَنْ لا حَبیبَ لَهُ، یا رَفیقَ مَنْ لا رَفیقَ لَهُ، یا انیسَ مَنْ لا انیسَ لَهُ، یا راحِمَ مَنْ لا راحِمَ لَهُ، یا شفیقَ مَنْ لا شَفیقَ لَهُ…»[3]

که تجسم محبت و مهر و رحمت و دلسوزی حضرت رب العالمین است؛ چرا که او معدن مهر و عاطفه بوده و مهربانان را دوست دارد.

اساساً اگر رشته رحمت و محبت از زندگی انسان ها حتی حیوانات بریده شود، نظام عالم و سلسله فردی و اجتماعی آن از هم گسسته خواهد شد. این رشته موجب می شود که انسان ها و حیوانات در حفظ و نگهداری فرزندانشان کوشش کنند. انسان ها نیز براساس آن، جامعه انسانی خود و بنیان خانواده را بنا کرده و ارتباطات میان همدیگر را در نظام های عمومی و خصوصی شان برقرار می سازند.

به راستی اگر مهر و عشق و علاقه را از روابط اجتماعی و فردی انسان بگیرند، چه اتفاقی خواهد افتاد. امروزه در اثر کم رنگ شدن مهر و عاطفه در روابط انسانی در کشورهای پیشرفته و صنعتی چه فجایعی در شرف تکوین است؟!

آیا تمدن مادّی و حکومت علم و تکنولوژی و پیشرفت های ظاهری می تواند جایگزین مهم ترین نیاز انسان که همان اقناع غریزه مهرورزی و محبت است، بشود؟ آیا ادامه حیات طبیعی برای انسان بدون مهر و عشق و علاقه مقدور است؟!

قطعاً پاسخ منفی است و انسان بدون عاطفه و رحم و محبت در آستانه سقوط و هلاکت قرار می گیرد؛ زیرا فطرت انسان براساس عشق و علاقه آفریده شده است.

مهم ترین راز مدیریت
 

خلل پذیر بود هر بنا که می بینی

مگر بنای محبت که خالی از خلل است

                                                                          

از منظر قرآن راز پیروزی رسول خدا صلی الله علیه و آله در مدیریت حکومتی و خانوادگی همان مهرورزی و عشق به مردم بود. اگر این شیوه کارآمد در مدیریت رسول خدا صلی الله علیه و آله نبود، هرگز توفیق رفع مشکلات و موانع طاقت فرسا را پیدا نمی کرد، به همین جهت خداوند فرمود:

(فَبِما رَحْمَةٍ مِنَ اللَّهِ لِنْتَ لَهُمْ وَلَوْ کنْتَ فَظّاً غَلیظَ الْقَلبِ لانْفَضُّوا مِنْ حَوْلِک فَاعْفُ عَنْهُم وَاسْتَغْفِرْ لَهُمْ وَشاوِرْهُمْ فی الْامْرِ؛)[4]

به موجب رحمت و محبتی که خداوند به تو عنایت کرده بود، بر آنان دل نرم شدی که اگر تندخو و سخت دل بودی، همه از اطرافت پراکنده می شدند؛ پس آنان را عفو کن، بر ایشان آمرزش بخواه و در کارها با آنها مشورت کن.

موارد زیادی در تاریخ صدر اسلام و سیره اجتماعی رسول خدا صلی الله علیه و آله وجود دارد که از این حقیقت خبر می دهد.

پی نوشت ها:

[1] سوره انبياء، آيه 107.

[2] مسند ابى يعلى، ج 11، ص 35.

[3] البلد الامين، ص 407.

[4] سوره آل عمران، آيه 159.

 

رضایت الهی

نوشته شده توسطرحیمی 19ام مرداد, 1397

 

 

عن النبی صلی الله علیه و آله:

 

صَلاةُ اللَّيْلِ مَرضاةُ الرَّبِ‏

 

نماز شب سبب کسب رضایت پررودگار است

(بحارالانوار،ج87،ص123)

خاموشی خشم الهی

نوشته شده توسطرحیمی 18ام مرداد, 1397

 

پیامبرصلی الله علیه و آله:

 

صَلَاةُ اللَّيْل‏ تُطْفِئُ غَضَبَ الرَّب‏

 

نماز شب خشم خدای متعال را خاموش می کند

کنزالعمال،ج7

سبب خشم شیطان

نوشته شده توسطرحیمی 18ام مرداد, 1397

 

پیامبر صلی الله علیه و آله:


صَلَاةُ اللَّيْلِِ… كَرَاهِيَةُ الشَّيْطَان‏

 

نماز شب موجب خشم شیطان است

(بحارالانوار،ج87،ص161)

سلاحی در برابر دشمن

نوشته شده توسطرحیمی 18ام مرداد, 1397

 

پیامبر صلی الله علیه و آله:صَلَاةُ اللَّيْلِ سِلَاحٌ عَلَى الْأَعْدَاء

 

نماز شب سلاحی در برابر دشمنان  است.

(بحارالانوار،ج87،ص161)

نقش اسوه ها و الگوها در رشد اخلاقی انسان

نوشته شده توسطرحیمی 17ام مرداد, 1397

 

یک گرایش فطری در بشر هست که قهرمانی داشته باشد که الگوی او در زندگی باشد. قهرمانی با کمالات فروان و  ویژگی های برجسته که دیگران فاقد آن هستند.

چنین گرایشی در ابعاد اجتماعی هم مطرح است به همین دلیل است که هر ملتی قهرمان و اسطوره ای هر چند خیالی دارد که بخشی از هویت آن جامعه را تشکیل می دهد.

این گرایش نقش مهمی در صعود و نزول اخلاق در بشر دارد. وقتی قهرمان پوشالی باشد یا قهرمانی اش را مدیون معیارهای  مبتذل و سطح پایین جامعه باشد الگو قرار دادنش  در بهترین حالت، انسانی می سازد مثل خودش مبتذل. 

پس ضروری است که هم معیارهای صحیح و ارزشمند را شناخت و هم الگویی که با آن معیارها هماهنگ باشد.  دین اسلام برای پیروانش شخص نبی اکرم صی الله علیه و آله  را به عنوان الگو و اسوه معرفی می نماید:

«لَقَدْ کانَ لَکُمْ فی رَسُولِ اللَّهِ اسْوَهٌ حَسَنَهٌ لِمَنْ کانَ یَرْجُوا اللَّهَ وَ الْیَوْمَ الآخِرَ وَ ذَکَرَ اللَّهَ کَثیراً»[1]

آیت الله مکارم شیرازی در تفسیر این آیه می گوید:

«این آیه  ناظر به جنگ احزاب است؛ به نکته مهمّی اشاره می کند و آن این که علی رغم ضعفها و بی تابیها و بدگمانیهای بعضی از تازه مسلمانان در این میدان نبرد عظیم، پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله مانند کوهی استوار، مقاومت و ایستادگی کرد؛ از آرایش جنگهای صحیح و انتخاب بهترین روشهای نظامی لحظه ای غافل نمی ماند و در عین حال از راههای مختلف برای ایجاد شکاف در جبهه دشمن از پای نمی نشست؛ همراه دیگر مؤمنان کلنگ به دست گرفت و خندق کند، و برای حفظ یارانش با آنها مزاح و شوخی می کرد؛ برای دلگرم ساختن مؤمنان، آنان را به خواندن اشعار حماسی تشویق می نمود؛ آنی از یاد خدا غافل نبود، و یارانش را به آینده درخشان و فتوحات بزرگ نوید می داد. همین امور سبب حفظ جمعیّت اندک مسلمین در برابر گروه عظیم احزاب که از نظر ظاهری کاملًا برتری داشتند، شد؛ این ایستادگی و مقاومت عجیب سرمشقی برای همه بود.قرآن می فرماید:

«رسول خدا (در میدان جنگ احزاب) اسوه نیکویی بود برای آنها که امید به خدا و روز رستاخیز دارند، و خدا را بسیار یاد می کنند.» 

نه تنها در میدان جنگ احزاب که مصداق جهاد اصغر محسوب می شد، پیغمبر صلی الله علیه و آله اسوه و الگو بود، بلکه در میدان جهاد اکبر و مبارزه با هوی و هوسهای نفسانی و تهذیب اخلاق نیز اسوه و سرمشق بسیار مهمّی بود؛ و آن کسی که بتواند گام در جای گامهای آن بزرگوار بنهد، این راه پر فراز و نشیب را با سرعت خواهد پیمود. قابل توجّه این که در این آیه، علاوه بر مسأله ایمان به خدا و روز جزا (لِمَنْ کانَ یَرْجُوا اللَّهَ وَ الْیَوْمَ الآخِرَ)، روی یاد خدا نیز تکیه شده است، و با ذکر جمله (وَ ذَکَرَ اللَّهَ کَثیراً) نشان می دهد آنها که بسیار به یاد خدا هستند، از هدایتهای چنین پیشوایی الهام می گیرند، زیرا ایمان و ذکر خدا، آنها را متوجّه مسؤولیّتهای بزرگشان می کند؛ در نتیجه به دنبال رهبر و پیشوایی می گردند، و کسی را بهتر از رسول خدا صلی الله علیه و آله برای این کار نمی یابند»[2]

[1]سوره احزاب، آیه 21

[2].اخلاق در قرآن، جلد 1، ص371