موضوعات: "در محضر علما" یا "مقام معظم رهبری" یا "آیت الله مکارم شیرازی" یا "علامه حسن زاده آملی" یا "آیت الله مجتبی تهرانی" یا "امام خمینی (ره)" یا "آيت‌الله محمدتقي مصباح يزدي" یا "آیت الله بهجت (ره)" یا "آیت الله جوادی آملی"

شیران روز، عابدان شب

19ام اسفند, 1396

 

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای:

«رزمندگان هم خردمندی و تدبیر داشتند، هم دلیری و شجاعت داشتند، فداکاری و عبادت هم داشتند. روز به معنای واقعی کلمه شیر غرنده میدان و شب به معنای واقعی کلمه زاهد و عابد و تضرع کننده و عبادت‌گر.» ۱۳۹۶/۱۲/۱۹

پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR براساس این بخش از بیانات رهبر انقلاب لوح «شیران روز، عابدان شب» را منتشر می‌کند.

اشتراک گذاری این مطلب!

ستاره‌های ماندگار ما

19ام اسفند, 1396

 

نماهنگ | ستاره‌های ماندگار ما

هم‌زمان با ایام عزیمت کاروان‌های راهیان نور به مناطق عملیاتی دفاع مقدس، جمعی از دانش‌آموزان و دانشجویان شرکت‌کننده در این کاروان‌ها از استان‌های تهران و البرز، صبح روز (شنبه) با حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی دیدار کردند.
پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR گوشه‌هایی از این دیدار را در نماهنگ «ستاره‌های ماندگار ما» به قاب تصویر می‌کشد.


 
بیانات رهبر انقلاب که در این نماهنگ مشاهده می‌کنید:
«چیت‌سازیان، یک پسر هفده هجده ساله [بود که] وارد میدان جنگ میشود، تبدیل میشود به یک چهره‌ی ماندگار، یک ستاره‌ی درخشان که از حرفهای او بنده و امثال بنده و شما و همه باید استفاده کنیم، و استفاده میکنیم. هزاران جوان از این ‌قبیل در میدان جنگ ساخته شدند.
 اینها خردمندی و تدبیر داشتند. اینکه خیال کنیم همین‌طور سرشان را پایین می‌انداختند، بی‌هوا به لشکر دشمن میزدند، نخیر، با تدبیر، خردمندانه. حرکت جوانان ما در میدان جنگ، حرکت خردمندانه و مدبّرانه بود. خردمندی و تدبیر داشتند، دلیری و شجاعت داشتند، فداکاری و عبادت هم داشتند. روز، به‌معنای واقعی کلمه، شیر غرّنده‌ی میدان و شب، به‌معنای واقعی کلمه، زاهد و عابد و تضرّع‌کننده و عبادتگر؛ شیران روز، عابدان شب؛ این‌جوری بود.»
۱۳۹۶/۱۲/۱۹
 

نماهنگ: نماهنگ | ستاره‌های ماندگار ما

با توجه به پهنای باند اینترنت خود ، می توانید این فیلم را با کیفیت های مختلف زیر دریافت نمایید :

کیفیت خوب و فرمت Mp4 و با حجم 117.7 MB

کیفیت متوسط و فرمت Mpeg و با حجم17.4 MB

کیفیت پايين و فرمت Flv و با حجم 14.5 MB

اشتراک گذاری این مطلب!

نسل جوان امروز برای عقب راندن دشمن از نسل اول آماده تر است

19ام اسفند, 1396

 

متن بیاناتگزارش تصویری      صوت+متن شعر مداحی امروز      سخن‌نگاشت | لوح | نماهنگ   

بیانات در دیدار نوجوانان و جوانان شرکت‌کننده در کاروان‌های راهیان نور

بسم الله الرّحمن الرّحیم

الحمدلله ربّ العالمین و الصّلاة و السّلام علی سیّدنا و نبیّنا ابی‌القاسم المصطفیٰ محمّد و علی آله الاطیبین الاطهرین المنتجبین سیّما بقیّةالله فی الارضین.

 جوانان عزیز، فرزندان عزیز من، کسانی که آینده‌ی کشور متعلّق به شما است!

خیلی خوش‌آمدید. شما به‌معنای واقعی کلمه صاحبان و گردانندگان و مدیران آینده‌ی این کشور هستید. هر فهم شما، هر تصمیم شما، هر اقدام شما که امروز در تشکیل شخصیّت شما تأثیرگذار باشد، به‌معنای تأثیرگذاری در آینده‌ی این کشور است و این نکته‌ی بسیار مهمّی است.

 درباره‌ی «راهیان نور»، بحمدالله این حرکت موفّق -که چند سالی است در کشور راه افتاده و روز‌به‌روز بحمدالله توسعه پیدا کرده است- یکی از جلوه‌های پاسداشت دوران دفاع مقدّس است. دوران دفاع مقدّس را حقیقتاً بایستی گرامی شمرد، عزیز شمرد و پاسداری کرد، چون آن هشت سال -هشت سال دفاع مقدّس- تضمین‌کننده‌ی حیثیّت کشور و هویّت ملّت و امنیّت فعلی و عزّت ملّت ایران شد. هرچه میتوانید در این زمینه مطالعه کنید، دقّت کنید، پیگیری کنید، مطمئنّاً به این نتیجه خواهید رسید که اگر این هشت سال دفاع مقدّس با آن خصوصیّات در این قطعه‌ی از تاریخ کشور ما وجود نمیداشت، امروز کشور ما و ملّت ما مطمئنّاً نه از عزّت، نه از امنیّت، نه از سلامت، نه از استقلال و نه از آزادی برخوردار نبود. آن هشت سال -هشت سال بظاهر جنگ و فشار و ترس و هول و مشکلات فراوان- در باطن خود یک نعمت الهی بود؛ یکی از الطاف خفیّه‌ی الهی بود که به این کشور و این ملّت عطا شد. اینها چیزهایی است که باید شما خودتان بروید دنبال کنید، تحقیق کنید؛ و مطمئنّاً هرکسی که یک تحقیق درست و کاملی در این زمینه بکند، به همین نتیجه میرسد. خب، این دوران را بایستی ما پاسداری کنیم، گرامی بداریم و عزیز بداریم. این اقتداری که امروز ملّت ما و کشور ما دارد، محصول آن دفاع مقدّس و آن هشت سالِ زرّین در تاریخ کشور ما و در قطعه‌ی خاصّ تحقّق و حدوث(۲) خود است؛ ما باید آن قطعه‌ی نورانی را زنده نگه داریم.

ادامه »

سبک زندگی مدرن،حجاب عصر ظهور

18ام اسفند, 1396

 


 عصر ظهور ، عصر ویژه ای است که همه تلاش انبیاء‌ و اوصیای ‌آنها و اولیای ‌الهی معطوف به آن عصر بوده و محور تحقق آن دوران هم وجود مقدس حضرت بقیه الله علیه السلام و خلیفه تام خداست و ما همه مهمان این سفره هستیم. و انتظار یک عمل در عرض سایر اعمال نیست بلکه یک رویکرد جاری در همه زندگی ماست و باید همه ابعاد زندگی را بپوشاند.


1ـ انتظار ، رویکرد ارتقاء « توحید ، ولایت و شریعت » در جامعه

انتظاری که ما باید دنبال کنیم یک انتظار صرفاً با رویکرد فقهی نیست. برخی گاه دین را در فقه احکام خلاصه می کنند و می گویند اگر حکومتی دینی باشد باید احکام شریعت، عملی شود. این حرف، درست است و حکومت دینی هم باید حکومتی باشد که در آن، احکام و فروع، اقامه شوند؛ «الَّذینَ إِنْ مَکَّنَّاهُمْ فِی الْأَرْضِ أَقامُوا الصَّلاهَ وَ آتَوُا الزَّکاه». ولی این کافی نیست؛ چون دین، خلاصه در فروع و احکام و شریعت نمی شود بلکه باطن دین، ولایت حقه هست که وقتی محقق شد همه خیرات و اخلاق کریمه، ساری و جاری خواهند شد و شریعت، اقامه شده و جامعه، زنده به حیات طیبه می شود؛ و بالاتر از آن، حقیقت توحید محقق می شود. لذا مأموریت اصلی حکومت دینی اقامه توحید است و بعد هم اقامه ولایت است (که طریق تحقق و ادامه توحید است) و در ادامه به جریان شریعت می رسد. انبیاء هم وقتی می آمدند آغاز دعوتشان به شرایع نبوده، به «قُولُوا لَا إِلَهَ إِلَّا اللَّهُ تُفْلِحُوا» بوده است؛ گرچه بعداً همین توحید را تفصیل می دادند. این شرایع هم چیزی جز توحید نیست؛ یعنی نماز و روزه و حج و زکات، و به طور کلی انجام محرمات و ترک واجبات، چیزی جز مناسک بندگی و مناسک توحید نیست.

ادامه »

معنای کوثر بودن و حجیت حضرت فاطمه سلام الله علیها

18ام اسفند, 1396

 

آیت آلله جوادی آملی چندی قبل به مناسبت ایام شهادت بانوی دو عالم حضرت صدیقه طاهره سلام الله علیها سخنرانی داشتند که به نکات جالب توجهی در آن سخنرانی پرداخته است. ایشان در بخشی از این سخنرانی بیان داشتند:
 
در جریان سورهٔ کوثر مستحضرید که غالب مفسران شیعه و سنی گفتند که:
عده ای از سنادید قریش، مشرکان، بدخواهان، معاندان، روی همان سنت های باطلی جاهلیّت گفتند:
پیغمبر بعد از مردن، نام و مکتب و یادش از بین می رود. برای اینکه او پسر ندارد!
درباره دختر باورشان این بود که بنونا بنوا ابناءنا و بناتنا بنوهنّ اتباع ر جال ابائه. این شعر، شعار رسمی جاهلیت بود. می گفتند:
پسران ما و نوه های پسری ما، فرزندان ما هستند. اما نوه های دختری ما فرزند ما نیستند.
این ها فرزند مردان دیگرند!
و بناتنا  بنوهنّ أتباع ر جال ابائه.
این ها برای زن حرمتی قائل نبودند. برای فرزندهای دختر حرمتی قائل نبودند.
می گفتند:به ما مربوط نیست!
و می گفتند: چون پیغمبر پسرش قبلاً مرد و اکنون پسری ندارد و جز دختر چیزی از او نمانده است، با مردن او، مکتب و نام و دین او سپری می شود و از بین می رود.

ادامه »

تاسی به سیره فاطمی، بهترین شاخص تربیت فرزند است

18ام اسفند, 1396

 

محقق و پژوهشگر حوزه:

تاسی به سیره فاطمی را بهترین شاخص تربیت فرزند برشمرد. 

حجت الاسلام محمد صادق نیا در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری«حوزه»،‌ضمن تبریک سالروز ولادت حضرت زهرا سلام الله علیها و روز زن و مادر اظهار داشت:

ایام ولادت و شهادت حضرت فاطمه سلام الله علیها فرصت بسیار خوبی است که به این بهانه، نگاهی داشته باشیم به مهم ترین شاخصه ها و مولفه های سبک زندگی حضرت تا با ره توشه گرفتن از همین مباحث، زمینه سعادتمندی خود را در دنیا و آخرت فراهم کنیم.

وی افزود: البته از نگاه آموزه های شیعی، همه اهل بیت علیهم السلام نور واحد هستند، منتهای مراتب در زندگانی حضرت زهرا سلام الله علیها شاخصه ها و ویژگی هایی به خصوص برای بانوان ما وجود دارد که حتما باید به آن ها توجه کرد تا در دنیای پرهیاهوی امروز، خدای ناکرده راه را از بیراهه گم نکرده و در صراط مستقیم قدم برداریم.

حجت الاسلام  صادق نیا با بیان این که حق طلبی و خداباوری ، قناعت و ساده زیستی، همسرداری و تربیت فرزند و اخلاق نیکو، توجه به همسایگان و نیازمندان ، جزو مهم ترین شاخصه های سبک زندگی فاطمی است، گفت: جدای از مباحث مربوط به همسرداری و این که فاطمه زهرا سلام الله علیها چگونه در این امور الگوی همه زنان هستند، بحث مهم دیگر ناظر به تربیت فرزند و اهمیت این موضوع در سیره فاطمی است.

این استاد حوزه و دانشگاه اضافه کرد: اساساً نگهداری و تربیت کودک از زمان تولد و حتی در دوران حاملگی تا پایان زمان شیرخوارگی و نیز ایام پس از آن، یکی از مهم ترین عواملی است که در شکل گیری هویت و شخصیت و به ویژه زمینه سازی برای توفیق و سعادت طفل بسیار موثر است

وی بیان داشت: اگر به روایات رسیده به دست ما از حضرت زهرا سلام الله علیها توجه کنیم متوجه می شویم که یکی از شیوه های ایشان در تربیت فرزند استفاده از زبان کودکانه و شعر و بازی با آن هاست.

حجت الاسلام  صادق نیا خاطرنشان کرد: در واقع بهره گیری از ابزارهایی چون شعر و بازی با کودک، نشان دهنده عشق و علاقه و نیز احترام به فرزند است که در این خصوص صدیقه کبری سلام الله علیها هم به بازی با کودکان خویش می پرداخت و هم این که در کنار پرورش جسمی فرزندان، به تربیت روحی و روانی آنان نیز اهتمام داشت؛ یعنی این گونه نبوده که ایشان تنها به یک بُعد از مسایل تربیتی توجه داشته باشند.

حوزه

اشتراک گذاری این مطلب!

مسئولان مراقب باشند به سرنوشت بنی صدر گرفتار نشوند

18ام اسفند, 1396
 
 
امام جمعه موقت تهران:
 
زاویه گرفتن از ولایت فقیه دشمنی با دین و مردم است
 
مردم به فکر نیازمندان باشند
 
حجت الاسلام والمسلمین صدیقی با بیان این که کسی که از ولایت فقیه جدا شود، هم مردمی و هم متدین نیست، گفت:
مسئولین هر از چند گاه با خدا خلوت کنند، ببینند عوض نشده باشند. کجا بودند الان کجا هستند، چه کسانی دورشان بوده و الان با چه کسانی کار می کنند.
اینهایی که برای او سوت و کف می زنند دوست هستند یا دشمن.
اگر محاسبه ای نداشته باشیم گرفتار سرنوشت بنی صدر می شویم.

حجت الاسلام و المسلمین کاظم صدیقی در خطبه های امروز 18 اسفند نماز جمعه تهران با تبریک ولادت با سعادت حضرت زهرا سلام الله علیها و روز زن، با اشاره به این که تاریخ سراسر عبرت و درس است و قضیه بنی صدر یکی از عبرت های تاریخ انقلاب اسلامی می باشد، گفت:

بنی صدر سر سفره امامت، ولایت و خون شهیدان بالاخره آرای مردم را به هر کیفیتی بود جلب کرد، رای آوردن، هیچ ملاک نیست؛ نمونه هایش را در این مملکت فراوان دیدیم اما به محض اینکه سکان مملکت را در اختیار گرفت، خزانه ممکلت در اختیارش بود. امور مملکت، فرماندهی کل قوا به او سپرده شد. طغیان کرد. خودش را از بدنه مردم انقلابی، حزب اللهی و شهادت طلب جدا کرد.

امام جمعه موقت تهران ادامه داد: مشتی غربگرا دورش را گرفتند و برای او سوت و کف زدند؛ او هم برای راضی کردن آنها متن مردم را که در همه خطرات سینه سپر کردند و جوان دادند، به این مردم بی اعتنا شد.

ادامه »

نماهنگ | مسیر امن حجاب

18ام اسفند, 1396

 

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای:
«شنیدید که تعداد قابل توجّهی از بانوان صاحب‌مقام غربی، در همین چند ماه قبل از این، یکی پس از دیگری اعلان کردند که در دوران جوانی، در جریان مسائل اداری‌ای که در آنجاها عضو بوده‌اند، با زور و با خشونت مورد سوءاستفاده قرار گرفته‌اند؛ این را به زبان آوردند، گفتند. اینها زنهای معمولی نیستند؛ زنهای برجسته‌ی غربی‌اند. اسلام به‌وسیله‌ی حجاب در را بر روی آن مسیری که جنس زن را به این نقطه‌ی انحراف برساند بسته». ۱۳۹۶/۱۲/۱۷
 
پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR براساس این بخش از بیانات رهبر انقلاب نماهنگ«مسیر امن حجاب» را منتشر می‌کند.
 

نماهنگ: نماهنگ | مسیر امن حجاب

با توجه به پهنای باند اینترنت خود ، می توانید این فیلم را با کیفیت های مختلف زیر دریافت نمایید :

کیفیت خوب و فرمت Mp4 و با حجم 61.5 MB

کیفیت متوسط و فرمت Mpeg و با حجم12.4 MB

کیفیت پايين و فرمت Flv و با حجم 8.5 MB

اشتراک گذاری این مطلب!

ملت ایران آماده است هر متجاوزی را سر جای خود بنشاند!

18ام اسفند, 1396

 

دشمنان انقلاب اسلامی به‌طور دائم مشغول توطئه‌اند؛ و این مایه‌ی افتخار ما است. یعنی چهل سال است که به‌طور دائم علیه نظام اسلامی، علیه ایران اسلامی دارد توطئه انجام میگیرد؛ میلیاردها پول خرج میشود؛ شخصیّت‌های فکری، دُور هم می‌نشینند برای اینکه به این نظام ضربه بزنند، برای اینکه این [نظام] را ریشه‌کن کنند؛ و خب چهل سال است که روز‌به‌روز این شجره‌ی مبارکه، این شجره‌ی طیّبه، دارد رشد میکند؛ این مایه‌ی افتخار ما است. اگر علیه ما فعّالیّت نمیکردند، ما احساس نمیکردیم که تا این حد مورد لطف الهی قرار داریم.

این‌همه دارد علیه جمهوری اسلامی کار میشود؛ علیه هیچ ملّتی، هیچ کشوری این اندازه توطئه وجود نداشته، درعین‌حال هیچ غلطی نتوانستند بکنند و جمهوری اسلامی در راه رشد و کمال خود پیش رفته؛ این [توطئه] هست، امروز هم این وجود دارد. در همین چند ماه قبل از این، به قول خودشان در اتاق فکر -یعنی گروه‌های فکری ویژه- دُور هم نشستند، بحث کردند، تلاش کردند، برای جمهوری اسلامی برنامه‌ریزی کردند، زمان هم معیّن کردند، دی‌ماه، بهمن‌ماه، اسفندماه -یعنی همین ایّامی که من و شما در آن هستیم- که در دی‌ماه این کار را میکنیم، در بهمن این کار را میکنیم، در اسفند هم این کار را میکنیم، تا آخر سال هم بساط جمهوری اسلامی را جمع میکنیم. خب، شتر در خواب بیند پنبه‌دانه!

در دی‌ماه دیدید ملّت ایران چه‌جور جواب دادند؛ در بهمن‌ماه دیدید ملّت ایران چه‌جور جواب دادند! در اسفند‌ماه هم که الان هستیم،

ملّت ایران آماده است؛

ملّت ایران هر متجاوزی، هر متعرّضی و هر غلط‌زیادی‌کنی را به جای خود می‌نشاند.

اشتراک گذاری این مطلب!

امام خمینی(ره) مثل کوه در برابر منکر واضح بی حجابی ایستاد

18ام اسفند, 1396

 

رهبر انقلاب:

اینکه چهار دختر فریب بخورند و در خیابان حجابشان را بردارند، مسئله حقیری است. آن چیزی که من را حساس میکند طرح مسئله «حجاب اجباری» از دهان یک گروهی از خواص است.

یعنی یک عده‌ای همان خطی را دنبال میکنند که دشمن نتوانسته بود آن را به نتیجه برساند

آنچه که حرام شرعی است، نباید بصورت آشکار صورت بگیرد. شارع مقدس بر حکومت اسلامی تکلیف کرده که مانع از رواج حرام الهی در جامعه بشود.

اشتراک گذاری این مطلب!

حضور در جامعه با حفظ حجاب از خصوصیات زن امروز ایرانی

18ام اسفند, 1396

 

رهبر انقلاب، در دیدار مداحان:

زن در منطق اسلام، موجودی است که دارای ایمان و عفاف است، متصدی مهمترین بخش تربیت است، در اجتماع اثرگذار است، رشد علمی و معنوی دارد، مدیر کانون بسیارمهم خانواده و مایه آرامش مرد است. اینها در کنار خصوصیات زنانه مانند لطافت و آمادگی دریافت انوار الهی است

امروز، الگوی انحرافی زن، زن غربی است؛ شاخصه او برهنگی، و خصوصیتش جلب نظر مردان و موجب التذاذ مرد شدن است.

اشتراک گذاری این مطلب!

حکومت اسلامی موظّف است در مقابل حرام بایستد!

18ام اسفند, 1396

 

بیانات | تصاویر | سخن‌نگاشت | صوت | نماهنگ | فیلم   

بیانات در دیدار مداحان اهل‌بیت علیهم‌السلام

به مناسبت میلاد حضرت فاطمه‌ی زهرا سلام‌الله‌علیها (۱)
بسم الله الرّحمن الرّحیم
و الحمدلله ربّ العالمین و الصّلاة و السّلام علی سیّدنا و نبیّنا ابی‌القاسم المصطفی محمّد و علی آله الاطیبین الاطهرین المنتجبین سیّما بقیّةالله فی الارضین.
 
برادران و خواهران عزیز! عیدتان مبارک؛ ان‌شاء‌الله که همواره در خدمت خاندان نبوّت و ولایت، و فریاد بلند حق‌طلبی در روزگار غلبه‌ی ظلمت و باطل بوده باشید؛ کمااینکه امروز بحمدالله این‌جور است. جوانهای مؤمن ما، عزیز ما، این مجموعه‌ی مدّاحان و ستایشگران اهل‌بیت عصمت و طهارت، حقّاً فریاد بلند حق در این جهان سرشار از ظلم و طغیانند.

 درباره‌ی مقام والا و غیر قابل توصیف دختر پیامبر اعظم، زبان بنده و امثال بنده قاصر است؛ بشر نمیتواند توصیف کند مقامات معنوی و عظمت روحی انسانهای بزرگ الهی و آسمانی از جمله فاطمه‌ی زهرا (سلام‌الله‌علیها) را؛ از خود خدای متعال و از زبان خود بندگان بزرگ خدا و اولیای‌ الهی بایستی شنید و آموخت؛ تا حدودی که فهم ما رسا است و میتواند، [باید] حدس زد مقامات را. پیغمبر اکرم (صلّی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلّم) درباره‌ی فاطمه‌‌ی زهرا (سلام‌الله‌علیها) فرمود:
سَیِّدَةِ نِساءِ اَهلِ الجَنَّة؛(۲)
البتّه روایات دیگری هم هست:
سَیِّدَةِ نِساءِ ‌العالَمین؛ سَیِّدَةُ نِساءِ الدُّنیا؛(۳)
اینها همه با سندهای متقن از طریق شیعه و سنّی نقل شده است؛ نه اینکه فقط شیعه نقل کرده باشد؛ لکن به نظر من از همه مهم‌تر همان «سَیِّدَةِ نِساءِ اَهلِ الجَنَّة» است. ببینید خدای متعال در آیه‌ی قرآن -همین آیه‌ای که قاری محترم امروز تلاوت کردند- میفرماید:
وَ ضَرَبَ اللهُ مَثَلًا لِلَّذینَ ءامَنُوا امرَاَتَ فِرعَون؛(۴)
[همسر فرعون] الگو برای همه‌ی مؤمنین، نه فقط برای زنها؛برای «لِلَّذینَ ءامَنُوا» [است]. یعنی خدای متعال برای همه‌ی مؤمنین دو زن را الگو قرار داده است:
وَ ضَرَبَ اللهُ مَثَلًا لِلَّذینَ ءامَنُوا امرَاَتَ فِرعَون،
یکی زن فرعون -جناب آسیه- که درباره‌ی او چند جمله‌ای میفرماید؛ بعد میفرماید:
وَ مَریَمَ ابنَتَ عِمران؛(۵)

یکی هم حضرت مریم. خب این دو، الگو هستند برای همه‌ی بشریّت؛ برای همه‌ی مؤمنین عالم؛ این دو نفر و همه‌ی زنهای برجسته و اولیای الهی از جنس مؤنّث، همه در بهشتند، جایشان بهشت است؛ آن‌وقت فاطمه‌ی زهرا «سَیِّدَةُ نِساءِ اَهلِ الجَنَّة»(۶) است، سرور همه‌ی اینها است. ماها نمیتوانیم بیشتر از این، آن مقامات را درک کنیم. البتّه شعرای عزیز ما، خوانندگان محترم و عزیزِ امروز، بیاناتی کردند و خیلی هم خوب، لکن همه‌ی اینها کمتر از آن حدّ عالیِ صدّیقه‌ی طاهره (سلام‌الله‌علیها) است؛ بیان پیغمبر و کلام پیغمبر و کلام خدا از همه‌ی اینها رساتر است.

ادامه »

فاطمه، تحیت آسمانی خدا

15ام اسفند, 1396

 

خاتون خاک و افلاک

ماهها از رویش جوانه های بی حصار «هست شدن»ها گذشته است. زمان از سالی می گذرد که واپسین دعوت های دور از چشم نامأنوسانِ روشنی تمام شده است؛ حالا همه از کنار هر گمان بی صدایی هم که رد می شوند، می دانند تو در زوایای پنهان و آشکار گمان های تشنه مردم نشسته ای، حالا خدا فرمانِ تازه ای برای پیامبرش دارد، فرمانی که پیش از آنکه بر بال کبوتران تبسم نشین به تو ابلاغ شود، رؤیای آرامشی را در اعماق کائنات رقم زده و باعث شده است تا ساکنان آسمان پیشاپیش، حوالیِ حلولِ کسی در زمین به هلهله بنشینند؛ کسی که مضمون شفاف بهانه آفرینش است:

«یا «محمّد صلی الله علیه و آله »! خداوند علیّ اعلا سلامت را می رساند و به تو فرمان می دهد که چهل شبانه روز از همسرت خدیجه دوری گزینی.»

صدای جبرائیل را بر قوس اندوهِ فاصله ای ناگزیر، می شنوی. رنجی پنهان در پرده پوشیِ اجابتِ فرمانی عظیم گم می شود؛ همه می دانند که خدیجه در قلب تو تعبیر جاودانه ای از معنای زن است؛ اسطوره ای از وسعت یک روح! نمادی از عشق و همراهی! خلوصِ ماندگارِ تسلیم در برابر خدا! و حالا باید به فرمان خدا چهل روز از او دوری گزینی؛ از دنیای مهربانی ات!

ادامه »

مناقب فاطمی در شعر شیعی

15ام اسفند, 1396

 

ادب آل الله

شاعران مکتبی، هم درون مایه شعری خویش را از «باورهای دینی » می گیرند، هم تعابیر و ترکیبهای ادبی اشعارشان، تحت تاثیر فرهنگ واژگان و اصطلاحات «قرآن و حدیث » است. این شیوه، هم مستندات اندیشه های آنان را تبیین می کند، هم با ذهنیت عامه مردم که فرهنگ دینی دارند، راحت تر ارتباط برقرار می سازد.

این اثرپذیری از فرهنگ دینی در سروده های شاعران مکتبی، گاهی به صورت «تلمیح » است، گاهی «تضمین »، گاهی «اقتباس » و گاهی به شکلهای دیگر رنگ و بوی سخنان اولیاء الهی را با خود دارد. دامنه این بحث، بسی گسترده است، اما در این مختصر، نیم نگاهی به گوشه ای از این گنجینه داریم.

سروده های مربوط به حضرت فاطمه علیه السلام در آثار شاعران فارسی گوی، از این قاعده مستثنی نیست. در این اندک، تنها به گوشه ای از این حقیقت ادبی اشاره می شود، با نمونه هایی از آثار شاعران شیعه: مثلا «کفو» بودن علی علیه السلام برای فاطمه علیه السلام و اینکه اگر امیرالمؤمنین نبود، همتایی برای همسری زهرا علیه السلام یافت نمی شد. این مضمون که در احادیث فراوان آمده است. در شعر «فؤاد کرمانی » چنین جلوه یافته است:

در اوصاف کمال او همین کافی است

بر دانا که این دوشیزه را شوهر، امیرالمؤمنین آمد

ادامه »

زمینه‌سازان پرواز

15ام اسفند, 1396

 

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای:
 
«اگر زنان در حرکت اجتماعی یک ملتی حضور نداشته باشند، آن حرکت به جائی نخواهد رسید. در حرکت عظیمِ بیداری اسلامی، نقش زنان یک نقش بی بدیل است و باید ادامه پیدا کند. زنان هستند که همسران و فرزندان خود را برای حضور در خطرناکترین میدانها آماده میکنند.» ۹۱/۰۴/۲۱
 
پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR براساس این بخش از بیانات رهبر انقلاب طرح«زمینه‌سازان پرواز» را منتشر می‌کند.

 

اشتراک گذاری این مطلب!

جاهلیت مدرن نتوانست بر جمهوری اسلامی غلبه کند

15ام اسفند, 1396

 

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای:

«جمهوری اسلامی یک نظامی است که در طول این سالهای متمادی در مقابل نظام جاهلیّت مدرن ایستادگی و مقاومت کرده است، لذا جاهلیّت مدرن با همه‌ی ابزارهای خودش به دشمنی با او برخاسته؛ با ابزار سلاح نظامی، با سلاح فرهنگی، با ابزارهای نوپدید و جدید، با ابزار تحریم اقتصادی. همین جاهلیّت جدید -این باطل مستقرّ و سراسری‌ای که در دنیا متأسّفانه وجود دارد- همه نوع ابزاری را علیه جمهوری اسلامی به کار برده است. همه علیه جمهوری اسلامی قیام کردند و نتوانستند جمهوری اسلامی را شکست بدهند؛ نتوانستند [آن را] وادار به عقب‌نشینی کنند؛ نتوانستند جمهوری اسلامی را از حرفهای خودش برگردانند که بگوید «من از این حرفم برگشتم، از این خواسته برگشتم»؛ نتوانستند.

چرا نتوانستند؟

چون جمهوری اسلامی خیلی قوی است. علّت قوّت چیست؟

قوّت ایمانها و ایستادگی‌ها.» ۱۳۹۶/۱۱/۱۶

پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR براساس این بخش از بیانات رهبر انقلاب لوح «جاهلیت مدرن نتوانست بر جمهوری اسلامی غلبه کند» را منتتشر می‌کند.

[دریافت تمام تصاویر (Zip)]

ادامه »

آبروی مومن

12ام اسفند, 1396

 

اگر کسی از آبروی مؤمنی دفاع کرد،

بهشت بر او واجب می‌شود

رهبرانقلاب:

«مَنْ رَدَّ عَنْ عِرْضِ أَخِیهِ الْمُسْلِمِ وَجَبَتْ لَهُ الْجَنَّةُ الْبَتَّةَ»*

 

آبروی مؤمن این‌قدر مهم است که اگر کسی از آبروی مؤمن خود دفاع کند - به‌حسب این روایت [امیرالمؤمنین علیه السلام از قول پیامبرصلی الله علیه و آله] - بهشت بر او واجب می‌شود.

حالا معنای واجب شدن بهشت این نیست که دیگر در هر صورت هر کار کردیم  و نشدو هر جور شد  این یک تعهد الهی است که آدم را به بهشت ببرد؛ نه، همه چیز دست خود ما است…

به‌هر حال آنچه در این روایت مورد توجه است و مورد اهتمام است، است.

شایعه درست کردن علیه مسلمان، را بازگو کردن علیه یک مسلمان، که گاهی یک حرفی علیه کسی زده می‌شود که آبروی او را به خطر می‌اندازد و ما [هم] می‌شنویم آن را - و خب، گاهی خود ما هم ابتداکننده نیستیم اما همان را نقل می‌کنیم، نقل ما را هم دیگری نقل می‌کند و همین‌طور این شایعه گسترش پیدا می‌کند علیه یک مسلمانی؛ در حالی که بعد معلوم می‌شود که هیچ چیز نبوده یا اگر هم چیزی هم باشد نباید منتشر کرد و نبایستی آبروی یک مسلمانی را در خط انداخت؛ چه برسد به اینکه در موارد متعددی هم خلاف واقع است.۱۳۸۳/۱۰/۲۱
*ثواب الأعمال و عقاب الأعمال، ص۱۴۵
اشتراک گذاری این مطلب!

ما میتوانیم

8ام اسفند, 1396
 
برای روز مهندسی
 
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای:
«کاری که شما مهندسین باید بکنید این است که مسئله‌ی «ما میتوانیم» را به مردم نشان بدهید. در باب مسائل مهندسی، بگردید دنبال خلأها، ببینید کجا ما خلأ داریم. کارهایی را که خلأ و نیاز کشور است، اینها را دنبال بکنید.» ۱۳۹۳/۱۱/۰۶
 
اشتراک گذاری این مطلب!

مرد باید قدردان باشد

8ام اسفند, 1396

 

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای:
«اینجور نیست که مرد در خانواده وظیفه و مسئولیت و نقشی نداشته باشد. مردهای بیخیال، مردهای بی‌عاطفه، مردهای عیاش، مردهای قدرنشناس زحمات زن خانه، اینها به محیط خانه لطمه میزنند. مرد باید قدردان باشد». ۱۳۹۰/۱۰/۱۴
پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR براساس این بخش از بیانات رهبر انقلاب، لوح(پوستر) «مرد باید قدردان باشد» را منتشر می‌کند.

مرد باید قدردان باشد.

[دریافت تمام تصاویر (Zip)]

اشتراک گذاری این مطلب!

نامه ای از شیطان

8ام اسفند, 1396

 

فیلم کوتاه بر اساس فرمایش امیرالمومنین امام علی علیه السلام:

 

لَا يَغُرَّنَّكُمْ كَثْرَةُ مَا يُعْجِبُكُمْ فِيهَا لِقِلَّةِ مَا يَصْحَبُكُمْ مِنْهَا

 

جاذبه های فراوان دنیا شما را نفریبد، که از دنیا اندکی با شما خواهد ماند.

 

دانلودفیلم کوتاه: نامه ای از شیطان (با موضوع رشوه)

 زمان: 118 ثانیه (01:58)(4.88 MB)

رشوه خواری

رشوه چیزی است که برای باطل ساختن حق یا ثابت کردن باطل داده می‌شود

مفهوم رشوه
«رشوه» عبارت است از «آنچه براي از بين بردن حقي و يا حق نمودن باطلي مي دهند[۱] يا «آنچه كه به كسي بدهند تا كاري برخلاف وظيفه خود انجام دهد، يا حق كسي را ضايع و باطل كند يا حكمي برخلاف حق و عدالت بدهد».[۲]

با توجه به تعريف فوق، مي توان گفت كه اساس رشوه را «قصد و نيت باطل» تشكيل مي دهد. لذا دامنه رشوه وسعت مي يابد و به هر چيزي كه با هدف ابطال حق به ديگري داده شود، اطلاق مي گردد. حتي كلامي كه به منظور تطميع و تحريك باشد و نيز تملق در تكريم ديگران، رشوه محسوب مي شود. گفتني است دو واژه «رشا»: رشوه دادن و «ارتشاء»: رشوه گرفتن از همين ريشه اخذ شده است.

«مي خواهي كارت راه بيفتد؟» تقريباً همه اين جمله را مي شناسند. هر چند به صراحت نامي از آن برده نمي شود اما در همه جا ظهور و بروز دارد. افراد از بازگو كردن آن واهمه اي ندارند نامش با عبارتهاي محترمانه و شيك كه در وراي آن دنيايي از معنا نهفته است تكرار مي گردد: «پول شيريني، پول چاي، زيرميزي و…». (باید توجه داشت که رشوه ایی که مصطلح است در فقه معنایی اخص از معنای مذکور دارد)

ادامه »

خوب است «سست پیمان های مغلوب دنیا شده» بخوانند

8ام اسفند, 1396

 

    متن تقریظ | تصویر دستخط | نماهنگ | لوح 

 
خوب است «سست پیمان های مغلوب دنیا شده» بخوانند.
 
متن تقریظ حضرت آیت‌الله خامنه‌ای بر کتاب «سرباز کوچک امام (رحمه‌الله)» منتشر شد.

در این کتاب، خاطرات دوران اسارت آزاده‌ی سرافراز آقای مهدی طحانیان در سنین نوجوانی در زندان‌های رژیم بعث عراق (۱۳۶۱ تا ۱۳۶۹) روایت شده است.


بسمه تعالی
سرگذشت این نوجوان شجاع و باهوش و صبور در اردوگاه‌های اسارت، یکی از شگفتی‌های دفاع مقدّس است؛ ماجراهای پسربچّه‌ی سیزده چهارده ساله‌ای که نخست میدان جنگ و سپس میدان مقاومت در برابر مأموران درنده‌خوی بعثی را با رفتار و روحیه‌ای اعجاب‌‌‌انگیز، آزموده و از هر دو سربلند بیرون آمده است. دلْ بر مظلومیّت او میسوزد ولی از قدرت و تحمّل و صبر او پرمیکشد؛ این نیز بخشی از معجزه‌ی بزرگ انقلاب اسلامی است. در این کتاب، نشانه‌های خباثت و لئامتِ مأموران بعثی آشکارتر از کتابهای مشابهی است که خوانده‌ام. به‌هرحال این یک سند باارزش از دفاع مقدّس و انقلاب است؛ باید قدر دانسته شود.
 
خوب است سست‌پیمان‌های مغلوب‌دنیاشده، نگاهی به امثال این نوشته‌ی صادقانه و معصومانه بیندازند، شاید رحمت خدا شامل آنان شود.
۹۶/۴/۱۲
اشتراک گذاری این مطلب!

بیایید برای امام زمان کاری کنیم!!!

6ام اسفند, 1396

 

بسم الله الرحمن الرحیم.

السلام علیک یا مضطر الزمان یا مهدی عجل الله تعالی فرجه

مرحوم شيخ صدوق رحمت الله عليه بعد از نقل اين روايت مي گويد :

اهل هر زمان بايد بشناسند و بدانند كه خدا ايشان را وانگذاشته و زمين را خالي از امام معصوم ننموده كسي كه بپرستد خدائي را كه حجت براي مردم قرار نداده او خداي واقعي را نپرستيده ديگري را پرستش نموده.علل الشرايع ، ص 9 .

 

أَمَّن يُجِيبُ الْمُضْطَرَّ إِذَا دَعَاهُ وَيَكْشِفُ …

 

 

سخنان تکان دهنده استاد رائفی پور و دانشمند _ درباره امام زمان

کسی دیگه سراغ امام زمان رو می گیره؟!؟!؟

مهدی غریبه! مظلومه!

دانلود با کیفیت144p

 

استاد پناهیان - با این خدا زندگی کن -هم بترسید هم امیدوار باشید!

در اوج ناامیدی آقا میآد!!

دانلود کیفیت 240p

 

استاد دانشمند- جوونا به امام زمان کمک کنید!

دانلود کیفیت 240p


استاد دانشمند - از حسین علیه السلام غریب تر کیست؟؟؟

دانلود کیفیت 360p

دانلود کیفیت 270p

مهمترين وظيفه شيعيان در عصر غيبت اين است كه تقواي الهي داشته باشند و اتفاقا همين كم تقوايي ما شيعيان است كه اين همه سال از فراق آن حضرت رنج مي بريم .

وَ لَوْ أَنَّ أَشْيَاعَنَا وَفَّقَهُمُ اللَّهُ لِطَاعَتِهِ عَلَي اجْتِمَاعٍ مِنَ الْقُلُوبِ فِي الْوَفَاءِ بِالْعَهْدِ عَلَيْهِمْ لَمَا تَأَخَّرَ عَنْهُمُ الْيُمْنُ بِلِقَائِنَا وَ لَتَعَجَّلَتْ لَهُمُ السَّعَادَةُ بِمُشَاهَدَتِنَا عَلَي حَقِّ الْمَعْرِفَةِ وَ صِدْقِهَا مِنْهُمْ بِنَا فَمَا يَحْبِسُنَا عَنْهُمْ إِلَّا مَا يَتَّصِلُ بِنَا مِمَّا نَكْرَهُهُ وَ لَا نُؤْثِرُهُ مِنْهُمْ وَ اللَّهُ الْمُسْتَعانُ وَ هُوَ حَسْبُنَا وَ نِعْمَ الْوَكِيل .

بحار الأنوار ، ج53 ، ص177 و الإحتجاج ، ج2 ، ص 499 .

و چنانچه شيعيان ما - خدا به طاعت خود موفّقشان بدارد- قلباً در وفاي به عهدشان اجتماع مي شدند ، نه تنها سعادت لقاي ما از ايشان به تأخير نمي افتاد ، كه سعادت مشاهده ما با شتاب بديشان مي رسيد و اين ها همه در پرتو شناخت كامل ما و صداقت محض نسبت بما مي باشد ، بنا بر اين هيچ چيز ما را از ايشان محبوس نمي دارد جز اخباري كه از ايشان بما مي رسد و ما را مكروه و ناراحت مي سازد و از ايشان انتظار نداريم ، و تنها از خدا بايد ياري خواست و او براي ما كافي و نيكو كارگزار و پشتيباني است .

انشاء الله كه خداوند به همه ما توفيق ديدن آن حضرت را مرحمت فرمايد.

انشاء الله

اشتراک گذاری این مطلب!

تقریظ رهبر انقلاب بر کتاب «سرباز کوچک امام»

6ام اسفند, 1396

 

متن تقریظ حضرت آیت‌الله خامنه‌ای بر کتاب «سرباز کوچک امام (رحمه‌الله)» منتشر شد. در این کتاب، خاطرات دوران اسارت آزاده‌ی سرافراز آقای مهدی طحانیان در سنین نوجوانی در زندان‌های رژیم بعث عراق (۱۳۶۱ تا ۱۳۶۹) روایت شده است.

نماهنگ: تقریظ رهبر انقلاب بر کتاب «سرباز کوچک امام»

با توجه به پهنای باند اینترنت خود ، می توانید این فیلم را با کیفیت های مختلف زیر دریافت نمایید :

کیفیت خوب و فرمت Mp4 و با حجم 61.1 MB

کیفیت متوسط و فرمت Mpeg و با حجم29.6 MB

کیفیت پايين و فرمت Flv و با حجم 20.1 MB

اشتراک گذاری این مطلب!

سرباز کوچک؛ شگفتی بزرگ

6ام اسفند, 1396

 


متن تقریظ | تصویر دستخط | نماهنگ | لوح 

متن تقریظ حضرت آیت‌الله خامنه‌ای بر کتاب «سرباز کوچک امام (رحمه‌الله)» منتشر شد. در این کتاب، خاطرات دوران اسارت آزاده‌ی سرافراز آقای مهدی طحانیان در سنین نوجوانی در زندان‌های رژیم بعث عراق (۱۳۶۱ تا ۱۳۶۹) روایت شده است.

بسمه تعالی

سرگذشت این نوجوان شجاع و باهوش و صبور در اردوگاه‌های اسارت، یکی از شگفتی‌های دفاع مقدّس است؛ ماجراهای پسربچّه‌ی سیزده چهارده ساله‌ای که نخست میدان جنگ و سپس میدان مقاومت در برابر مأموران درنده‌خوی بعثی را با رفتار و روحیه‌ای اعجاب‌‌‌انگیز، آزموده و از هر دو سربلند بیرون آمده است. دلْ بر مظلومیّت او میسوزد ولی از قدرت و تحمّل و صبر او پرمیکشد؛ این نیز بخشی از معجزه‌ی بزرگ انقلاب اسلامی است. در این کتاب، نشانه‌های خباثت و لئامتِ مأموران بعثی آشکارتر از کتابهای مشابهی است که خوانده‌ام. به‌هرحال این یک سند باارزش از دفاع مقدّس و انقلاب است؛ باید قدر دانسته شود.
خوب است سست‌پیمان‌های مغلوب‌دنیاشده، نگاهی به امثال این نوشته‌ی صادقانه و معصومانه بیندازند، شاید رحمت خدا شامل آنان شود.۹۶/۴/۱۲

کتاب «سرباز کوچک امام(رحمه‌الله)» به قلم سرکار خانم فاطمه دوست‌کامی و در ۷۶۱ صفحه، توسط انتشارات پیام آزادگان منتشر شده و در دسترس علاقمندان قرار گرفته است.

اشتراک گذاری این مطلب!

شهدا نوازش شده حضرت زهرا هستند

6ام اسفند, 1396

 


حجت الاسلام پناهیان در مراسم تشییع پیکر دو شهید گمنام گفت:

این شهدا نوازش شده حضرت زهرا هستند و هر چه در جنگ داریم،از طرف حضرت زهرا است.

حجت السلام علیرضا پناهیان استاد حوزه و دانشگاه در مراسم تشییع شهدای گمنام در حوزه علمیه مروی با اشاره به محبت اهل بیت و اینکه چه زمانی محبت به اوج خود می رسد و پرفایده می شود،گفت:وقتی ما محبت را کنار منفعت بگذاریم، هم جلوی غرور را گرفته و هم اینکه فایده آن به اوج خود می رسد. مامضطر هستیم. در جایی که می خواهیم به ذکر بپردازیم و مداحی کنیم، ممکن است شرح عاشقانه دهیم.

وی تصریح کرد:

ما در زبان ادعیه، زبان مضطرانه و پرفایده داریم و خودخواهانه حرف می زنیم. عشق را اضطرار به اوج می رساند. یادی کنیم از فایده ای که اهل بیت برای ما دارند. ما دنبال فایده خودمان هستیم، ولی اثرش روی دیگران بهتر است. ممکن است محبت باعث شود که انسان خودش را بگیرد. ما در ادبیات دینی خود باید مقدار اضطرار را افزایش دهیم و مواظب باشیم محبین مغرور نشوند.

این استاد حوزه و دانشگاه با بیان اینکه امام‌خمینی(ره) بعد از انقلاب اسلامی، روضه های اهل بیت را احیا کردند، اظهار داشت: امام راحل سخنی بسیار عجیب درباره روضه ها فرمودند که منبرها را روضه ها حفظ کردند. امام فرمودند این روشنفکرها که منظورشان مارکسیسم ها بود، اگر می دانستند روضه چه آثار سیاسی دارد، خودشان مراسم روضه می گرفتند.

پناهیان گفت: محبت،منفعت دارد و ما به این محبت، مضطر هستیم. ما برای گدایی آمده ایم. اگر حضرت زهرا به ما نگاه نکند، ما بدبخت می شویم. ممکن است همه جا منافق باشد ولی بعید می دانم در جلسه حضرت زهرا منافق بتواند بیاید، چون حصرت علی نسبت به روضه فاطمه، غیرت عجیبی دارد. ما به روضه و در خانه اهل بیت، مضطر هستیم و عاشقان گداصفتی هستیم که دستمان رو به اهل بیت دراز است. در خانه خدا عاشقی می کنیم و عبد خدا هستیم.

وی تصریح کرد:

علی یک عاشق در تاریخ دارد که کسی نمی تواند بگوید علی را دوست دارم. این شهدا نوازش شده حضرت زهرا هستند و هر چه در جنگ داریم از طرف حضرت زهرا است. امام راحل فرمودند:شهدا یک شبه راه صدساله را طی کردند که خوشا به حالشان.

خبرگزاری تسنیم

اشتراک گذاری این مطلب!

دعای رهبر: پروردگارا! توطئه دشمن علیه جمهوری اسلامی را باطل کن!

6ام اسفند, 1396

 

صوت رویداد را اینجا بشنوید | نماهنگ رو به آسمان

مراسم عزاداری ایام شهادت حضرت فاطمه‌ی زهرا سلام‌الله‌علیها که به مدت ۶ شب در حسینیه‌ی امام خمینی رحمه‌الله برپا بود، پنج‌شنبه به پایان رسید. پایان‌بخش این مراسم، دعای حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در جمع دست‌اندرکاران اقامه عزای فاطمی بود که پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR متن و صوت آن را منتشر می‌کند:

اللَّهُمَّ املَأ قُلوبَنا حُبّاً لَکَ، وَ خَشیَهً مِنکَ، وَ ایماناً و تَصدیقاً بِکَ، وَ فَرَقاً مِنکَ، وَ شَوقاً اِلَیکَ، یَا ذَا الجَلالِ وَ الاِکرامِ. اَللَّهُمَّ حَبِّب اِلَینا لِقَائَکَ، وَ اجعَل لَنا فِی لِقائِکَ خَیرَ الرَّحمَةِ وَ اَلبَرَکَةَ، و اَلحِقنا بِالصّالِحینَ، وَ لاَ تُؤَخِّرنا مَعَ اَلاَشرارِ، وَ اَلحِقنا بِصَالِحِ مَن مَضىٰ، وَ اجعَلنا مَعَ صَالِحِ مَن بَقِی، وَ خُذ بِنا سَبِیلَ اَلصّالِحینَ، وَ اَعِنَّا عَلىٰ أنفُسِنا بِمَا تُعینُ الصّالحینَ عَلیٰ اَنفُسِهِم، وَ لاَ تَرُدَّنا فِی سُوءٍ اِستَنقَذتَنا مِنهُ، یَا رَبَّ اَلعالَمِینَ. اللّهُمَّ اَعِنّا عَلیٰ ما فیهِ رِضاکَ و نَصرُک وَ اهدِنا اِلَیه، وَ استَعمِلنا لِما تَسئَلُنا غَداً عَنه.[۱]

پروردگارا! این توسّل را، این اظهار ارادت حقیرانه‌ی ما را به خاندان اهل بیت (علیهم السّلام) و به حضرت صدّیقه‌ی طاهره، به کرم و لطفت قبول بفرما. پروردگارا! آن کسانی که در تشکیل این جلسه کمک کردند و مؤثّر بودند، همه را بر سر سفره‌ی رحمت و فضل خود بنشان؛ آنها را به کرم خودت، از کرم خودت برخوردار بفرما؛ آنها را مشمول لطف بنده‌ی برگزیده‌ات ــ فاطمه‌ی زهرا (سلام ‌اللّه علیها) ــ قرار بده.

پروردگارا! به محمّد و آل محمّد، دعاهایی که در این شبها شد ــ که بخش مهمّی از حاجات این ملّت و حاجات این مردم در همین دعاها است که در این شبها بر زبان گویندگان محترم یا خوانندگان محترم جاری شد ــ همه‌ی این دعاها را به استجابت برسان. مانع استجابت دعا را از وجود ما مرتفع بفرما. گناهانی را که مانع استجابت دعای ما میشود بر ما ببخش و [ما را] بیامرز.

پروردگارا! به محمّد و آل محمّد، نظر لطف ولیّت و حجّتت حضرت بقیّةاللّه (ارواحنا فداه) را شامل این جمع بفرما؛ شامل ملّت ایران بفرما؛ شامل شیعیان همه‌ی جهان بفرما؛ شامل مسلمانان همه‌ی عالم بفرما. پروردگارا! به محمّد و آل محمّد، به مردم بحرین، به مردم یمن، به گرفتاران در کشورهای گرفتار، به مردم نیجریه، به مظلومانی که در این کشورها گرفتار ظلم دشمنان هستند، همه‌ی اینها را فرج کامل عنایت بفرما؛ گرفتاری‌های آنها را برطرف بفرما.

پروردگارا! به محمّد و آل محمّد، راه‌های صلاح و اصلاح را در مقابل ما قرار بده؛ ما را در پیمودن این راه‌ها کمک بفرما، هدایت بفرما. دشمنان اسلام و مسلمین را مخذول[۲] کن؛ دشمنان جمهوری اسلامی را مخذول کن. آن کسانی که در حال طراحی خصمانه نسبت به جمهوری اسلامی هستند ــ که نمونه‌های کوچکش را شما گاهی در همین حوادث و اغتشاشات می‌بینید؛ اینها نمونه‌های کوچک توطئه‌های دشمن است ــ توطئه‌ی آنها را خنثی کن، ابطال بفرما؛ آنها را به توطئه‌گران برگردان. پروردگارا! به محمّد و آل محمّد، کسانی که با همه‌ی وجود، با همه‌ی اخلاص، با همه‌ی توان در مقابل این توطئه‌ها می‌ایستند، همه‌ی آنها را مشمول لطف و رحمت خودت قرار بده، کمکشان بفرما.

پروردگارا! به محمّد و آل محمّد، نیروهای بسیج را، نیروی انتظامی را، سپاه و ارتش را، همه‌ی کسانی را که در این راه‌ها خدمتگزاری میکنند، کمک بفرما.

[۱]. خدایا قلوب ما را از محبّت به خودت، و خشیتت، و ایمان و تصدیق خودت، و هراس از خودت، و اشتیاق به خودت آکنده ساز؛ اى بزرگ و بزرگوار. خدایا ملاقاتت را برای ما دوست‌داشتنی قرار ده؛ و برای ما در ملاقاتت بهترین رحمت و برکت را قرار ده؛ و ما را به صالحین ملحق کن؛ و ما را به همراهی گناهکاران مینداز؛ و ما را به بندگان صالحِ گذشته ملحق کن؛ و ما را از شایستگان آینده قرار ده؛ و ما را بر راه صالحین نگاه دار؛ و ما را بر [مخالفت] نفسمان یاری کن آن‌گونه که صالحان را بر [مخالفت] نفسشان یاری کردی؛ و ما را به ورطه‌ی بدی‌هایی که از آنها خلاصمان کردى برمگردان؛ اى پروردگار جهانیان. خدایا ما را بر آنچه رضایت و نصرت تو در آن است یاری کن و به آن سو هدایتمان فرما؛ و ما را به کارى که فردا از آن مورد سؤالمان قرار میدهى بگمار.

مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی

اشتراک گذاری این مطلب!

۵۱ داستان شنیدنی در مورد پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم)/ شیخ حسین انصاریان

4ام اسفند, 1396

انتظار ظهور به عمل است نه حرف و شعار

4ام اسفند, 1396

 


حجت الاسلام اباذری کارشناس مهدویت در جمع طلاب:

انتظار قبل از آن كه از ادعاى انسان فهمیده شود، از رفتار و كردار او فهمیده می شود و نمی توان هر كسى كه ادعاى دوستى و ولایت امام زمان(عج) را دارد، در شمار دوستان و منتظران حضرت قلمداد کرد.

 حجت الاسلام اباذری در کارگاه آموزشی «مهدویت و انتظار» در حوزه علمیه خواهران قزوین گفت:

منتظران و یاوران مصلح جهانی باید خود صالح باشند، بنابراین برای فراهم كردن زمینه ظهور حضرت، ما باید از خود آغاز كنیم و با اراده‏ای محكم، عزمی راسخ و برنامه ‏ای دقیق به اصلاح افكار و اندیشه‏ ها و نیز تغییر رفتار و كردارمان بپردازیم و با آگاهی از وظایف عملی و گسترش شناخت خود از مبانی دینی و معرفتی، در راه تقویت بنیه اعتقادی و اخلاقی خویش، تلاش و كوشش نماییم.

این کارشناس مهدویت با اشاره به این که امام زمان(عج) شدیداً به شیعیان خود عشق مى ‏ورزند، افزود: انتظار قبل از آن كه از ادعاى انسان فهمیده شود، از رفتار و كردار او فهمیده می شود و نمی توان هر كسى كه ادعاى دوستى و ولایت امام زمان(عج) را دارد، در شمار دوستان و منتظران حضرت قلمداد کرد.

وی اظهار کرد: بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی فرمودند که ظهور آمدنی نیست، بلکه رسیدنی است، یعنی باید در امر ظهور منجی عالم بشریت زمینه‌سازی کنیم و بسترهای لازم را فراهم کنیم و این‌گونه نیست که ما از خودمان هیچ تحرکی نداشته باشیم و منتظر بمانیم تا امام عصر(عج) ظهور فرمایند.

حجت الاسلام اباذری با بیان این که یکی از نقاط ضعف جامعه امروز ما بدون شک نشناختن ضرورت‌های اهداف ظهور منجی عالم بشریت است، افزود: شواهد معتبر تاریخی و تجربه‌های عینی درن هضت بزرگ اسلامی ایران به خوبی نشان می‌دهد که نقش قشر جوان در ظهور حضرت حجت(عج) و حکومت آن حضرت به مراتب چشمگیرتر از گذشته و امروز خواهد بود و خدمات جوانان در راه تحقق آرمان‌های امام عصر عجل‌الله تعالی فرجه‌الشریف به اوج خود خواهد رسید.

وی یکی از زمینه ظهور را دین مداری و دین داری دانست و بیان داشت: انسان بايد در عصر غيبت بيشتر به دستورات الهي توجه کرده و از محرمات پرهيز كند و متعبد و مقيد به انجام تكاليف خدايی باشد، چرا که در عصر غيبت انسان ها بيشتر در معرض آفات و آسيب ها قرار مي گيرند.

 خبرگزاری حوزه

اشتراک گذاری این مطلب!

نفاق و دوری از قرآن مهمترین دلیل افول و سقوط جامعه دینی است

4ام اسفند, 1396

 

حجت الاسلام والمسلمین رفیعی در حسینیه امام خمینی (ره) گفت:

نفاق از جمله عوامل مهم برای سقوط جامعه دینی است، در قرآن آیات زیادی درباره منافقان مطرح شده است.

حجت الاسلام والمسلمین ناصر رفیعی دوشنبه شب به مناسبت شهات حضرت زهرا سلام الله علیها که در حسینیه امام خمینی(ره) و با حضور رهبر معظم انقلاب برگزار شد، درباره اهمیت مطالعه تاریخ، اظهار داشت: علت مراجعه به تاریخ اسلام در 14 قرن پیش و طرح مسائل مربوط به غدیر، کربلا یا شهادت حضرت زهرا سلام الله علیها آگاهی و درس گرفتن از تاریخ برای امروز است.

وی با استناد به روایت امیرمومنان امام علی علیه السلام که خطاب به فرزند خود امام حسن علیه السلام می‌فرمایند من عمر کوتاهی داشتم اما شرح حال گذشتگان را دیدم گویا که با آنها زندگی کردم، عنوان کرد:

مطالعه تاریخ قلب را محکم، حقیقت را آشکار کرده و به انسان آگاهی و موعظه می‌دهد، کما اینکه بخش زیادی از قرآن کریم هم به تاریخ پیامبران می‌پردازد که انسان‌ها در همه عصرها را موعظه دهد.

حجت الاسلام والمسلمین رفیعی درباره علل افول و سقوط جامعه دینی، بیان داشت: نفاق از جمله عوامل مهم برای سقوط جامعه دینی است چراکه منافق در چهره ارزشی ظاهر می‌شود از نظر پیامبر صلی الله علیه و آله خطر منافق از خطر کافران بیشتر است.

استاد حوزه علمیه با بیان اینکه در قرآن آیات زیادی درباره منافقان مطرح شده است، اظهار داشت: منافقان چنان در جامعه دینی نفوذ دارند که بر اساس آیات قرآن حتی در اطراف پیامبر صلی الله علیه و آله نیز هستند و به سادگی شناخته نمی‌شوند.

وی با بیان اینکه نفاق در بخش‌های مختلف اخلاقی، اعتقادی و زبانی نمود پیدا می‌کند و هر کدام درجاتی دارد، گفت: منافقان انسان‌هایی دروغگو، بدقول و خائن به امانت هستند.

حجت الاسلام والمسلمین رفیعی با اشاره به عامل دیگر سقوط جامعه دینی، عنوان کرد: دوری از قرآن عامل مهم دیگری برای فراموش کردن ارزش‌های دینی و سقوط جامعه است، در حالیکه ما باید همواره ابعاد مختلف زندگی فردی، اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و اقتصادی خود را به قرآن عرضه کنیم.

استاد حوزه علمیه افزود: اگر پس از پیامبر صلی الله علیه و آله جامعه اسلامی به قرآن پشت نکرده و به آن عمل می‌کرد بنی امیه و بنی عباس به مدت 7 قرن حکومت ظالمانه را نداشتند، متاسفانه مردم در عصرهای مختلف همواره نسبت به قرآن سستی دارند.

وی با اشاره به عامل دیگر سقوط جامعه دینی، ابراز کرد: از جمله عوامل سقوط جامعه دینی شکستن حرمت پیامبر صلی الله علیه و آله بود که گفتار و دستورات ایشان را عملی نکردند، به محض اینکه پیامبر صلی الله علیه و آله رحلت فرمودند حرمت اهل بیت ایشان را با کنار زدن ولایت امیرمومنان امام علی علیه السلام و به شهادت رساندن دخترشان حضرت زهرا سلام الله علیها ، شکستند، در حالیکه همه آنها نسبت به غدیر آگاهی داشتند.

حجت الاسلام والمسلمین رفیعی در پایان با اشاره به عامل دیگر سقوط جامعه دینی، خاطرنشان کرد: شیطان هم از دیگر عوامل سقوط جامعه اسلامی است که از طریق شهوت، ثروت و غضب وارد عمل می‌شود.

وارث

اشتراک گذاری این مطلب!

بی حرم نیست کسی که حرمش سینه ماست...

4ام اسفند, 1396

 

السَّلامُ عَلَیْکِ أَیَّتُهَا الصِّدِّیقَةُ الشَّهِیدَةُ

فاطمه‌ی زهرا (سلام‌اللَّه‌علیها) در عمر کوتاه خود به مقامی میرسد که سیده‌ی نساء  عالمین است؛ یعنی از همه‌ی زنان بزرگ و قدّیس طول تاریخ برتر است. این چه عاملی است، این چه نیروئی است، این چه قدرت متحول‌کننده‌ی عمیق درونی است که از یک انسان در این مدت کوتاه، میتواند یک چنین اقیانوس معرفت و عبودیت و قداست و عروج معنوی بسازد؟ خود این، معجزه‌ی اسلام است.

۱۴/تیر/۱۳۸۶

صدّیق یعنی چه؟ صدّیق کسی است که آنچه را میاندیشد و میگوید، صادقانه در عمل آن را نشان دهد. هرچه این صدق بیشتر باشد، ارزش انسان بیشتر است؛ میشود صدّیق؛ «اولئک مع الذین انعم اللَّه علیهم من النبیین و الصدیقین». «صدّیقین» پشت سر «نبیین»اند. این بزرگوار صدیقه کبری است؛ یعنی برترین زن صدیق. این صدیق بودن به بندگی خداست. اگر بندگی خدا نمیکرد، صدّیقه‌ی کبری نمیشد. اساس، بندگی خداست.

۵/مرداد/۱۳۸۴

اشتراک گذاری این مطلب!

"سفیه" در کلام خدای متعال

3ام اسفند, 1396

كسى كه راه ابراهیم را كه براى نسل بشر، مركز امن، رهبر معصوم، رزق فراوان، توفیق اسلام و تسلیم، قبول توبه و سعادت از خدا طلب مى‏ كند، رها كرده و به دنبال دیگران برود، سفیه و نادانى بیش نیست!!

استاد محسن قرائتی در ادامه سلسله مباحث تفسیری خود با موضوع تفسیر قطره ای به بیان آموزه های آیه 130 سوره بقره پرداخته است.

آیه: «وَ مَنْ يَرْغَبُ عَنْ مِّلَّةِ إِبْرَهِيمَ إلَّا مَنْ سَفِهَ نَفْسَهُ وَلَقَدِ اصْطَفَيْنَهُ فِى الدُّنْيَا وَإِنَّهُ فِى الْأَخِرَةِ لَمِنَ الصَّلِحِينَ‏»

ترجمه: «كیست كه از آئین ابراهیم روى بگرداند، مگر كسى كه خود را (فریب داده و) بى‏ خردى كند؟ و همانا ما او را در این جهان برگزیدیم و قطعاً او در جهان دیگر (نیز) از صالحان است».

* نکته ها

در آیات قبل، گوشه‏ هایى از اهداف و شخصیّت حضرت ابراهیم بیان گردید. این آیه با توجّه به تابناكى و پاكى چهره ابراهیم و آئین او مى‏پرسد، چه كسى جز افراد نادان و سفیه از ابراهیم و اهداف او اعراض مى‏كند؟! آئین او به قدرى ارزش دارد كه پیامبر صلى الله علیه وآله مفتخر است كه راه او راه ابراهیم است.

ابراهیم كسى است كه در منطق، مخالف كافر را مبهوت مى‏كند:

«فبهت الذى كفر » [1] و در شجاعت یك تنه همه بت‏ها را مى‏شكند:

«فجعلهم جذاذاً» [2] قرآن او را حلیم معرّفى مى‏نماید و در صبر و توكّل نیز نمونه و سرآمد است تا آنجا كه درون آتش افكنده مى‏شود بى‏آنكه واهمه‏اى داشته باشد. در سخاوت گوساله چاقى را براى مهمانان كباب مى‏كند. در تسلیم، كودك خود را در بیابان بى آب و گیاه مكه رها كرده و آنگاه كه او به سن نوجوانى مى‏رسد، به امر خداوند كارد بر گلوى او مى‏گذارد. آرى، انسان تنها با فریب دادن خرد خویش مى‏تواند از ادیان الهى گریزان باشد «سفه نفسه».

ابراهیم علیه السلام در دعایى از خداوند خواست كه:

«ألحقنى بالصالحین» [3] خداوند دعاى او را استجابت كرده و مى‏فرماید: ابراهیم در آخرت از صالحان است.

كسى كه راه ابراهیم را كه براى نسل بشر، مركز امن، رهبر معصوم، رزق فراوان، توفیق اسلام و تسلیم، قبول توبه و سعادت از خدا طلب مى‏كند، رها كرده و به دنبال دیگران برود، سفیه و نادانى بیش نیست!!

در فرهنگ قرآن، به افرادى كه حقائق را نادیده انگاشته و كفران نعمت كنند، سفیه گفته مى‏شود. چنانكه به بنى‏اسرائیل به جهت بهانه‏هاى بى موردى كه درباره‏ى تغییر قبله مى‏گرفتند، سفیه گفته شده است: «سیقول السفهاء» در ذیل آیه‏ى «و لاتؤتوا السفهاء اموالكم» نیز از امام علیه السلام نقل شده است كه فرمود: كسى كه شراب بخورد، سفیه است. چنین شخصى به جاى نوشیدنى‏هاى مفید و حلال، به سراغ آشامیدنى مضرّ و حرام مى‏رود. آرى، كسانى كه راه حقّ را رها نموده و بى‏راهه مى‏روند، سفیه هستند و آن كس كه در انتخاب رهبر و مكتب، قدم درست بردارد عاقل است. در حدیث مى‏خوانیم: عقل همان چیزى است كه به وسیله آن خدا عبادت شود وگرنه شیطنت است.

1) بقره، 258.

2) انبیاء، 58.

3) شعراء، 83.

* پيام ها

1- سفیه كسى است كه منطق، مكتب، رهبر و راه حقّ را نادیده گرفته و به دنبال هوسهاى خود یا دیگران رهسپار شود. «سفه نفسه»

2- اعراض از دین‏دارى و خردورزى، دلیل بى‏خردى است. «من‏یرغب… سفه ‏نفسه»

خبرگزاری حوزه

اشتراک گذاری این مطلب!

ماهیت عبادت تذلل و خشوع برای دیدن جمال الهی است

3ام اسفند, 1396

 


حجت الاسلام قاسمیان

ماهیت عبادت تذلل و خشوع برای دیدن جمال الهی است.

 

استاد حوزه علمیه گفت:

ماهیت عبادت تذلل و خشوع برای دیدن جمال الهی است، خداوند جن و انس را برای عبادت خلق کرده است که با او رابطه حبی و عشقی برقرار کرده و از این رابطه لذت ببرند.

حجت الاسلام غلامرضا قاسمیان مدیر حوزه علمیه مشکات در مراسم سوگواری حضرت زهرا سلام الله علیها که در دانشگاه شریف برگزار شد، گفت: نیت درباره ارزش و اهمیت اعمال نقش اصلی را دارد.

وی با بیان اینکه نوع عبادات برخی کاملا با نیت دنیوی است، عنوان کرد: نیت در بحث فقهی و اخلاقی متفاوت است، نیت در بحث اخلاقی برای تقرب به سوی الله است، ماجرای اصلی خلقت انسان کسب محبت الهی است، عبادت هم برای تقرب به سوی الله است اگر چه نیت برای بهشت و جهنم هم اشکال ایجاد نمی‌کند.

 شهوت بهشت رفتن عاقلانه است، چراکه گاهی همین شوق بهشت و خوف جهنم رفتن نیز انسان را پله پله انسان به سوی محبت و تقرب الهی می‌کشاند.

حجت‌الاسلام قاسمیان با بیان اینکه ماهیت عبادت تذلل و خشوع برای دیدن جمال الهی است، ابراز کرد: خداوند جن و انس را برای عبادت خلق کرده است که با او رابطه حبی و عشقی برقرار کرده و از این رابطه لذت ببرند.

وی درباره حکومت‌های دینی گفت: یکی از اصول و روش انبیا این است که معارف را به ایمان قلبی تبدیل کنند و به ‌زور کسی را مجبور به ایمان نکنند تا زمانیکه آرمان و فکرها به ایمان تبدیل نشده باشد انقلاب موج می‌زند اما توده مردم نسبت به آن چفت نشده است و همین امر سبب می‌شود که حکومت آنها به ظاهر پیروز به نظر نیاید.

مدیر حوزه علمیه مشکات افزود: وقتی ظاهرا حکومت‌های دینی به نظر موفق نمی‌آیند برخی به دو نوع حکومت رضاخانی و معاویه‌ای تمایل پیدا می‌کنند که حکومت خلیفه دوم از نوع رضاخانی و حکومت امروز غربی‌ها از نوع حکومت معاویه است.

 بنی‌اسراییل دنبال کسی بودند که آنها را از شر فرعون نجات دهد اما دنبال برگزیده شدن نبودند آنها در کنار حضرت موسی علیه السلام پایمردی کرده و تمدن فرعون را نابود کردند خداوند هم آنها را به عزت رساند اما بدون توجه به نعمات و معجزات الهی وقتی بت‌پرستان را با یک شاخص‌هایی حکومت‌داری دیدند به سوی آنها متمایل شدند.

وی افزود: امروز هم ما پهلوی را ساقط کرده و پس از آن در جنگ تحمیلی این همه نصرت الهی را دیدیم حال چه شده که برخی با دیدن این همه معجزه الهی دچار التقاط می شوند پاسخ در اینجاست که آنها دنبال آرمان‌ها نبوده و فکرشان به ایمان تبدیل نشده است.

مدیر حوزه علمیه مشکات ابراز کرد: خداوند در سوره یونس خطاب به پیامبر خود می‌فرماید اگر می خواستم می توانستم همه مردم را به زور مومن کنم اما من صبر می کنم که خودشان با معرفت ایمان بیاورند.

شبستان

اشتراک گذاری این مطلب!

یک نفر به قدرت یک لشگر

3ام اسفند, 1396

 

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای:

«هر جوانِ فداکاری که در مقابل رژیم اشغالگر قرار میگیرد، به قدر یک لشگر آنها را تهدید میکند. جواب این انسان را دیگر تانک و موشک و هواپیما و هلیکوپترِ آپاچی نمیدهد.» ۱۳۸۱/۰۳/۱۴

پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR به مناسبت شهادت شهید احمد نصر جرار از فرماندهان گردان‌های قسام؛ که به دست عوامل رژیم صهیونیستی، لوح(پوستر) «یک نفر به قدرت یک لشکر» را منتشر می‌کند.

[دریافت تمام تصاویر (Zip)]

اشتراک گذاری این مطلب!

انقلابی‌نماها به‌دنبال چه هستند؟

2ام اسفند, 1396

 

سخن هفته نشریه‌ی خط حزب‌الله (شماره صدوبیست‌ویکم)

حکومت پیامبر صلی‌الله‌وعلیه‌وآله‌وسلم در مدینه، فصل دوم رسالت ایشان بود. پیشتر پیامبر صلی‌الله‌وعلیه‌وآله‌وسلم در مرحله‌ی سیزده ساله‌ی مکه، شالوده‌های اولیه‌ی نظام اسلامی را پی‌ریزی کرده بود، و حالا در ده سال مدینه، وقت نظام‌سازی و جامعه‌سازی بود. برای همین، دشمنی با پیامبر صلی‌الله‌وعلیه‌وآله‌وسلم در این مرحله، هم بیشتر و هم پیچیده‌تر شده بود. از یک‌سو، دشمنان بیرونی چون کفار مکه یا یهودیان مدینه، جنگ‌هایی را بر پیامبر تحمیل می‌کردند، و از سویی دیگر، دشمنان درون جامعه‌ی اسلامی، در بزنگاه‌های حساس و سرنوشت‌ساز، موجب تحمیل هزینه‌های زیادی به حکومت نوپای پیامبر صلی‌الله‌وعلیه‌وآله‌وسلم می‌شدند. از این حیث، می‌توان افراد موجود در جامعه‌ی پیامبر صلی‌الله‌وعلیه‌وآله‌وسلم را به سه دسته تقسیم کرد.

دسته اول، اصحاب راستین: این دسته از افراد کسانی بودند که تا آخرین لحظه و قطره‌ی خون، از پیامبر و دین اسلام دفاع ‌کردند، آنها همان‌هایی بودند که قرآن در وصف‌شان چنین می‌فرماید:

«مِنَ المُؤمِنینَ رِجالٌ صَدَقوا ما عاهَدُوا اللَّهَ عَلَیهِ فَمِنهُم مَن قَضى نَحبَهُ و َمِنهُم مَن ینتَظِرُ و َما بَدَّلوا تَبدیلًا».

امیرالمؤمنین علیه‌السلام، عمار و سلمان، نمونه‌هایی از این افرادند.

ادامه »

آفت انقلاب / بیانات رهبر در دیدار مردم آذربایجان شرقی

2ام اسفند, 1396

 

رهبر معظم انقلاب:

یکی از مهمترین آفتهای همه انقلابها «ارتجاع» است. ارتجاع یعنی حرکت انقلابی ملت، در یک جاهایی سست و متوقف شود و بعد برگردد.

من وظیفه دارم خطر را به مردم عزیزمان بگویم

ما اگر بسمت اشرافیگری رفتیم، اگر بجای توجه به ضعفا، دلسپرده مرفهین شدیم، اگر بجای تکیه به مردم، به خارجیها تکیه کردیم، این ارتجاع است.

در ارتجاع، همان آدمهای انقلابی سابق سرکارند اما خط و راه را عوض کرده‌اند.

 

بیانات در دیدار مردم آذربایجان شرقی

به‌مناسبت سالروز قیام بیست‌ونهم بهمن ۱۳۵۶ مردم تبریز (۱)


بسم الله الرّحمن الرّحیم
و الحمدلله ربّ العالمین و الصّلاة و السّلام علی سیّدنا و نبیّنا ابی‌القاسم المصطفی محمّد و علی آله الاطیبین الاطهرین المنتجبین سیّما بقیّةالله فی الارضین و لعنةالله علی اعدائهم اجمعین.

 خیلی خوش‌آمدید برادران عزیز و خواهران عزیز؛ یکی از برجسته‌ترین روزها و مراسمی که این حسینیّه به خود میبیند، روزی است که شما عزیزان از آذربایجان، از تبریز تشریف می‌آورید اینجا؛ روز بیست‌ونهم بهمن هر سال. آذربایجان برجسته است، مردم آن برجسته‌اند، حوادث آن برجسته است، راه و روش مردم عزیز تبریز و آذربایجان همیشه ایجاد ابتکار و راه‌های نو و حوادث شگفت‌انگیز است. رحمت خدا بر شما، لطف خدا پایدار برای شما.

ادامه »

هشدارهای رهبر انقلاب به چهار دولت برای تحقق عدالت

2ام اسفند, 1396

 

صدوبیست‌ودومین شماره از نشریه خط حزب‌الله با سخن هفته‌ای با عنوان «پرچمی که برافراشته ماند»، با موضوع «عدالت، گفتمانی که رهبرانقلاب، سه دهه آن را بر سر دست گرفته است» منتشر شد.

در این متن، رهبر انقلاب هشدارهای خود به چهار دولت برای تحقق عدالت را بیان می کنند که در ادامه آن را می خوانید:

پرچمی که برافراشته ماند 

«در دهه‌ی پیشرفت و عدالت بایستی هم در پیشرفت موفّق می‌شدیم، هم در عدالت؛ در پیشرفت به‌معنای واقعی کلمه موفّق شدیم، واقعاً پیشرفت کردیم و در همه‌ی زمینه‌ها پیشرفت اتّفاق افتاده است؛ [امّا] در زمینه‌ی عدالت، باید تلاش کنیم، باید کار کنیم، باید از خدای متعال و از مردم عزیز عذرخواهی کنیم.»(۱۳۹۶/۱۱/۲۹) این سخنان رهبر انقلاب، فصل تازه‌ای را برای مسئولین نظام و مردم جامعه گشود. سخنانی که اگرچه بیانگر پیشرفت کشور در عرصه های مادی است اما در عین حال، بر عدم موفقیت نظام اسلامی در تحقق قابل قبول «عدالت» نیز دلالت داشت. طرح این بحث از سوی رهبر انقلاب، زمینه‌ای برای مرور سوابق موضوع و چرایی عدم تحققِ مناسب آن فراهم آورده است. نگاهی به موضع‌گیری‌های رهبر انقلاب در دوران بر سر کار آمدن دولت‌های «سازندگی»، «اصلاحات»، «مهرورز» و «اعتدال» در این زمینه راهگشاست:

 

۱. سازندگی آری، دنیاطلبی هرگز

کشور از جنگی خانمان‌سوز خارج شده بود و دولتمردان به‌دنبال بازسازی خرابی‌ها و رونق اقتصادی بودند. از سویی دیگر با فاصله گرفتن از سال‌های ابتدایی انقلاب، گویی بعضی‌ها «آرمانِ عدالت» را ایده‌ای منسوخ و «مانع رونق و توسعه» می‌دانستند. در این میان بازار تجمل‌گرایی و مادی‌گرایی داغ بود. اما رهبر انقلاب، صریح و قاطعانه به میدان مبارزه با این جهت‌گیری آمدند: «عدّه‌ای، سازندگی را با مادّیگرایی، اشتباه گرفته‌اند… سازندگی یعنی کشور آباد شود، و طبقات محروم به نوایی برسند… این دو را با هم اشتباه نباید کرد.»(۱۳۷۱/۰۴/۲۲)

ادامه »

شهادت در راه خدا بالاترین و برترین خواسته یک بنده مومن در دنیا است

28ام بهمن, 1396

 


حجت الاسلام میرباقری:

شهادت در راه خدا بالاترین و برترین خواسته یک بنده مومن در دنیا است

جامعه مشکلات را تحمل می‌کند اما بی عدالتی و تبعیض را تحمل نمی‌کند، حجاب همچون نماز و روزه واجب است.

حجت‌الاسلام حمید میرباقری استاد حوزه علمیه در برنامه عطر عاشقی که در مقبره شهدای گمنام امامزاده جعفر شهر پیشوا برگزار شد، با اشاره به فرازهایی از زیارت آل یاسین، گفت: پیامبر صلی الله علیه و آله فرمودند:

هر کسی که وارد بهشت شود آرزوی بیرون آمدن از آن را نخواهد داشت چراکه آرزوی و آرمان همه مومنان است مگر شهدا به علت احترام و تکریمی که خداوند برای آنها داشته دوست دارند بارها جان خود را فدا کنند.

شهادت در راه خدا بالاترین و برترین خواسته یک بنده مومن در دنیا است.

استاد حوزه علمیه با اشاره به این بخش زیارت آل یاسین مبنی بر سلام بر تو ای پرچم برافراشته حق، عنوان کرد: کار پرچم این است که همه را زیر خود جمع کرده و از گمراهی نجات می‌دهد.

ادامه »

احکام ایام فاطمیه؟

28ام بهمن, 1396

 

در آستانه فاطمیه دوم و برگزاری مراسم عزاداری حضرت فاطمه الزهرا سلام الله علیها ، شما می توانید استفتائات مقام معظم رهبری را درباره احکام مناسبتی ایام فاطمیه در اینجا بخوانید.

مدّاحی زن
آیا خواندن زن در مجالس عزاداری با علم او به این‌که مردان نامحرم صدای او را می شوند جایز است؟
اگر خوف مفسده باشد، باید از آن اجتناب شود.

شرکت در مجالس عزا و ترک واجبات
اگر بعضی از واجبات از مکلّف به سبب شرکت در مجالس عزاداری فوت شود، مثلاً نماز صبح قضا شود، آیا بهتر است در این مجالس شرکت نکند؟
بدیهی است که نمازِ واجب، مقدّم بر فضیلت شرکت در مجالس عزاداری اهل بیت (علیهم‌السلام) است، و ترک نماز و فوت شدن آن به بهانه شرکت در عزاداری اهل بیت (علیهم السلام) جایز نیست، ولی شرکت در عزاداری به‌گونه ای که مزاحم نماز نباشد ممکن و از مستحبّات مؤکد است.

مصیبت خوانی
در بعضی از هیأت های مذهبی مصیبت هایی خوانده می شود که مستند به مقتل معتبری نیست، و از هیچ عالم یا مرجعی هم شنیده نشده است، و هنگامی که از خواننده مصیبت از منبع آن سؤال می شود، پاسخ می دهند که اهل‌بیت(علیهم‌السلام) این‌گونه به ما فهمانده اند، و یا ما را راهنمایی کرده اند، و این وقایع فقط در مقاتل نیست، و منبع آن هم فقط گفته های علما نمی باشد، بلکه گاهی بعضی از امور برای مدّاح یا خطیب از راه الهام و مکاشفه معلوم می شود، سؤال من این است که آیا نقل وقایع از این طریق صحیح است یا خیر؟ و در صورتی که صحیح نباشد، تکلیف شنوندگان چیست؟
نقل مطالب به‌صورت مزبور بدون این‌که مستند به روایتی باشد، و یا در تاریخ ثابت شده باشد، وجه شرعی ندارد، مگر آن ‌که نقل آن به عنوان بیان حال به حسب برداشت متکلّم بوده و علم به خلاف بودن آن، نداشته باشد. و تکلیف شنوندگان نهی از منکر است، به شرطی که موضوع و شرایط آن نزد آنان ثابت شده باشد.

ادامه »

یادی که راحت جان می‌شود!

27ام بهمن, 1396

 

آیت‌الله ملکی تبریزی می‌فرمود:

خدا بعد از عالم ذر، اول سه عالم را قرار داد، عالم صلب، عالم بطن و عالم آخرت، بعد به واسطه اینکه می‌دانست بشر چه بشری هست و این انسان چقدر کار خرابی می‌کند، از باب قاعده‌ لطف، عالم برزخ را قرار داد.

 

درس اخلاق آیت‌الله قرهی:

عوامل کمال انسان در عالم برزخ

آیت‌الله روح‌الله قرهی مدیر حوزه علمیه امام مهدی(عج) حکیمیه تهران در تازه‌ترین جلسه ااخلاق خود به موضوع «دلایل ترس انسان از مرگ» اشاره کرد که مشروح آن در ادامه می‌اید:

راهی جهت حرکت صحیح و سریع به سمت خدا

شناخت قوای درونی انسان، عامل حرکت صحیح است. چون اگر کسی قوای خود را شناخت و قصد داشت آنچه پروردگار عالم به عنوان خالق، بیان فرموده است (در باب معرفت الله، انسان به این مطلب ادراک پیدا می‌کند که هر چه حضرت حقّ، تبین کند، چه امرش و چه نهی‌اش، همه‌ی این‌ها برای رشد انسان است)، انجام دهد؛ در یک حرکت سریع، رو به رشد و جلو قرار می‌گیرد.

یعنی وقتی بیان می‌کنیم: انسان باید قوای درونی خودش را به خوبی بشناسد و از باب دیگر هم معرفت پیدا کند که هر آنچه پروردگار عالم - من الاوامر و النواهی - بیان فرموده است، عامل رشد اوست، در این صورت حرکت او، حرکت صحیحی می‌شود. چون بعضی‌ها می‌خواهند حرکت درستی انجام دهند، امّا چون شناخت به قوا ندارند، گاه به بیراهه می‌روند. به تعبیری یا به افراط می‌افتند و یا تفریط. امّا وقتی به این قوا، شناخت پیدا کردند، دیگر نه افراطی برایشان هست و نه تفریطی. چون می‌خواهند حرکت کنند، می‌دانند باید مطیع اوامر خدا باشند، لذا با شناخت قوا، حرکت هم صحیح می‌شود و هم سریع.

ادامه »

خوف ممدوح چیست؟

27ام بهمن, 1396

 

درس اخلاق آیت‌الله قرهی:

خوف ممدوح چیست؟/ راز سلطان‌العارفین/ معنی قربة الی الله نزد عرفا

یکی از خصوصیات خوف ممدوح این است که عامل می‌شود انسان عمل کند. از ترس اینکه نکند از قرب الی الله دور شود، پس عمل می‌کند. البته دو حال دارد، یک حالش این است که انسانها می‌ترسند که نکند به جهنم بروند.

آیت‌الله روح‌الله قرهی مدیر حوزه علمیه امام مهدی(عج) حکیمیه تهران در تازه ترین جلسه اخلاق خود به موضوع «خوف‌های ممدوح» اشاره کرد که مشروح آن در ادامه می‌آید:

دو قوه در وجود انسان، عامل هلاکت و نجات!

پروردگار عالم، بندگان خود را در دنیا، به دو صفتی قرار داد که این دو، هم میتواند عامل نجات باشد و هم اگر انسان دقت نکند، عامل هلاکت شود.

بیان کردیم: خدای متعال، قوایی در وجود انسان قرار داد که این قوا، اگر به خوبی از آن، استفاده شود، انسان را به قرب الی الله میرساند. آن دو مقوله ای هم که در وجود انسان است - عنوان غضب و میوه ی آن، عنوان خوف ممدوح است - یکی خوف است و یکی رجا. اگر در این خوف و رجاء. اگر انسان آن خوف و رجائی که پروردگار عالم مدنظر مبارکشان هست، انجام دهد و مراقب آن خوف و رجا باشد، طبعاً رشد میکند و این، عامل نجات و صلاح و فلاح اوست.

ادامه »

پاسخ رهبر انقلاب به سوال یک جوان که پرسید شما خدا را چگونه شناختید؟

27ام بهمن, 1396

 

رهبر معظم انقلاب به سوال یک جوان که پرسید شما خدا را چگونه شناختید،

پاسخ دادند.

دانلود فیلم

با توجه به پهنای باند اینترنت خود ، می توانید این فیلم را با کیفیت های مختلف زیر دریافت نمایید :


اشتراک گذاری این مطلب!

اطاعت از خداوند گواه بر صداقت انسان در ایمانش است

26ام بهمن, 1396

 

آیت‌الله صدیقی در درس اخلاق؛
اطاعت از خداوند گواه بر صداقت انسان در ایمانش است

امام جمعه موقت تهران گفت:

ایمان انسان به دور از هر تظاهری باید باطنی و قلبی باشد تا با وسوسه‌های شیطان گمراه نشود.

آیت‌الله کاظم صدیقی امام جمعه موقت تهران و تولیت حوزه علمیه امام خمینی(ره) در جلسه درس اخلاق که در مسجد جامع ازگل برگزار شد، گفت:

خداوند در قرآن کریم خطاب به پیامبراکرم صلی الله علیه و آله به بندگان خودش هشدار می‌دهد و می‌فرماید:

ای پیامبر به اعراب بگو کسانی که می‌گویند ما ایمان آوردیم، بگویند ما اسلام را قبول کردیم و تسلیم شدیم.

شیطان انسان را با وسوسه‌های گوناگون به تسویف وا می‌دارد تا با وعده‌های پوچ انسان را از توبه کردن بازدارد؛ بنابراین ایمان انسان به دور از هر تظاهری باید باطنی و قلبی باشد تا با وسوسه‌های شیطان گمراه نشود.

آیت‌الله صدیقی با بیان اینکه اطاعت از خداوند گواه بر صداقت انسان است، ابراز کرد: انسان نمی‌تواند ادعای ایمان داشته باشد و خود را مومن فرض کند اما از حضرت حق و ائمه اطهار علیهم السلام اطاعت نکند.

امام جمعه موقت تهران با اشاره به اینکه قرآن کریم برای همه زمان‌ها و مکان‌ها سخن دارد، اظهار داشت: انسان در مواجه با مشکلات باید به قرآن کریم رجوع کند. پیامبراکرم صلی الله علیه و آله با مشرکان و یهودیان پیمان و تعهدات طرفینی داشتند اما بعد از برخی اتفاقات و با نزول آیات برائت ایشان ورود مشرکان را به مکه ممنوع کردند و با نقض عهد یهودیان مدینه با آنان به جنگ پرداختند و این نشان می‌دهد که احکام جامعه اسلامی شناور است.

تولیت حوزه علمیه امام خمینی(ره) اطاعت از احکام الهی رضایت خداوند را در بر دارد، گفت: معامله با خداوند پرسودترین و بی ضررترین تجارت است و این مهم با انجام احکام الهی میسر می‌شود. خداوند خوراکی‌ها و زنیت‌های حلال را برای انسان قرار داده تا از آن برای کسب رضایت الهی بهره ببرد.

وی ادامه داد: ترک هوای نفس باید برای کسب رضای الهی صورت بپذیرد حتی اعمال انسان نیز نباید با غفلت از رضای الهی در راستای کسب وجاهت اجتماعی باشد.

آیت‌الله صدیقی ارزش عمل را به نیت دانست و گفت:

عمل اگر برای خدا باشد دو وجه دارد نخست آنکه عملی که برای خدا باشد ماندگار است و هرگز نابود نمی‌شود و دیگر اینکه پاداش و حسناتی است که انسان از آن عمل دریافت می‌کند.

اطاعت کردن انسان از خداوند هنر فرد نیست پس نباید نسبت به اعمال نیکش متکبر شود و از شکاف‌های نفسانی خویش غفلت کند. انسان هرگز نباید توقع داشته باشد که عملش رویش داشته باشد زیرا این غفران خداوند است که رویش دارد.

تولیت حوزه علمیه امام خمینی(ره) با بیان اینکه خدمت به مردم بسیار ارزشمند است، خاطرنشان کرد: دغدغه مردم داشتن عین دین است هرکسی صبح بیدار شود و دغدغه مردم را نداشته باشد مسلمان نیست.

شبستان

اشتراک گذاری این مطلب!

راز احسان به والدین و سعادتمندی و عاقبت به خیری انسان چیست؟

26ام بهمن, 1396

 

تولیت مدرسه علمیه امام صادق علیه السلام اظهار داشت: در بین نیکی به خویشان احسان به والدین سفارش خاصی شده که سبب سعادتمندی و عاقبت به خیری انسان است.

راز احسان به والدین و سعادتمندی و عاقبت به خیری انسان چیست؟

حجت الاسلام والمسلمین سالمی تولیت مدرسه علمیه امام صادق علیه السلام ، سه شنبه ۲۴ بهمن در جلسه درس اخلاق که درحوزه علمیه امام صادق علیه السلام برگزار شد، در پاسخ به یک شبهه ای اظهار داشت:

شاید برای برخی این شبهه ایجاد شود که چرا امام معصوم علیه السلام با وجود علم به غذای مسموم آن را تناول کردند و به شهادت رسیدند.

وی در پاسخ به این شبهه عنوان کرد:

اولا این شبهه از ناحیه مخالفان ما مطرح می شود که اصلا کتاب های شیعه را مطالعه نمی کنند، هر انسانی به مسموم بودن غذایی آگاه شود بر او حرام است که آن را بخورد، آیت الله مکارم شیرازی در این زمینه گفتند که امام معصوم علیه السلام همیشه از علم غیب خود استفاده نمی کردند، هنگام تناول غذای مسموم نیز امام از علم غیب خود استفاده نکردند.

تولیت مدرسه علمیه امام صادق علیه السلام در اهمیت احسان به خویشان، عنوان کرد: خداوند در قرآن کریم مردم را به عدالت و نیکی به اقوام و خویشان سفارش می کند چرا در این امر برای همه خیر و برکت فراوان وجود دارد.

حجت الاسلام والمسلمین سالمی افزود:

در بین نیکی به خویشان احسان به والدین از اهمیت بسیار بیشتری برخوردار است که انسان برای رسیدن به سعادت و عاقبت به خیری باید به این مساله توجه کند.

وی با اشاره به آیه ۹۰ سوره نحل، بیان داشت:

در این آیه از قرآن کریم نیز مردم امر به احسان و نیکی شده اند، فرزند صالح، قرائت قرآن، حفر چاه، غرس درخت، احداث نهر آب و … پایه گذاری یک سنت حسنه از جمله مصادیق احسان و‌نیکی هستند.

شبستان

اشتراک گذاری این مطلب!

برای سفر به عالم بی نهایت زاد و توشه تهیه کنید

26ام بهمن, 1396

 


استاد جاودان با توجه به سفر ابدی همه انسان ها و نیاز به داشتن زاد و توشه گفت:

همه ما به سفری بلند خواهیم رفت که بی نهایت است و باید در این دنیا برای آنجا زاد و توشه تهیه کنیم.

برای سفر به عالم بی نهایت زاد و توشه تهیه کنید

استاد محمد علی جاودان، در سخنرانی هفتگی خود که با حضور طلاب و اقشار مختلف مردم در حسینیه شیخ مرتضی زاهد برگزار شد، با توصیه به اینکه برای سفری که در پیش رو داریم زاد و توشه آماده کنید، گفت:

ائمه علیهم السلام فرمودند اگر بعد از مرگتان به صورت انسان وارد برزخ بشوید آنجا ما را خواهید دید و گرنه در برزخ شما بدون آشنا تا قیامت تنها خواهید بود، اما اگر شما در برزخ آشنا داشته باشید و زیر سایه آن آشنا مثلا امیرالمومنین علیه السلام می روید و تا قیامت برپا شود دیگر شما تنها نیستید.

ادامه »

پرچمدار...

23ام بهمن, 1396

 

 

راز ماندگاری انقلاب اسلامی چیست؟

 اول. منقول است میانه‌ی جنگ صفین، که کار به شدت سخت و طاقت‌فرسا شده بود، برای عده‌ای از یاران امیرالمؤمنین علیه‌السلام شبهه پیش آمد که آیا اساسا این جنگ، کار درستی است یا نه. “اسماء بن حکیم” که از یاران حضرت بود و یکی از همراه جناب عمار یاسر، می‌گوید مردی از سپاه حضرت آمد و سراغ عمار را گرفت. جناب عمار خودش را معرفی کرد. آن مرد که خوشحال شده بود، سؤالش را از عمار چنین مطرح کرد:

“من هنگامی که از خانه بیرون آمدم، اطمینان داشتم که ما در مسیر حق هستیم و شکی نداشتم که این قوم (معاویه و طرفدارانش) بر باطل و گمراهی هستند. تا شب گذشته، همین عقیده و اطمینان را داشتم؛ ولی دیشب دیدم که اذان‌‌گوی ما، در جمله‌های اذان، گواهی به یکتایی و رسالت محمد صلی‌الله‌وعلیه‌وآله‌وسلم می‌دهد و اذان‌گوی آن‌ها (معاویه و هوادارانش) نیز گواهی به یکتایی خدا و رسالت محمد صلی‌الله‌وعلیه‌وآله‌وسلم می‌دهد؛ و بعد از اذان، هم ما نماز می‌خوانیم هم آن‌ها، و کتاب ما یعنی قرآن هم یکی است، دعوت ما یکی است، رسول ما نیز یکی است. از این رو، دیشب شک و تردید بر من راه یافته است. دیشب بی‌آنکه کسی جز خدا بداند، شب را به سر آوردم و صبح نزد امیرمؤمنان علی علیه‌السلام آمدم و ماجرا را گفتم.

به من فرمود: آیا عمّار را ملاقات کردی؟

گفتم: نه.

فرمود: نزد عمّار برو ببین چه می‌گوید و از گفته‌ی او پیروی کن.

اینک برای همین مسأله نزد تو آمده‌ام.

جناب عمّار در جواب آن مرد گفت:

آیا آن صاحب “پرچم سیاه” را که در مقابل من قرار گرفته است (اشاره به پرچم عمروعاص) می‌شناسی؟

من با این شخص در عصر رسول خدا صلی‌الله‌وعلیه‌وآله‌وسلم، در رکاب آن حضرت، سه بار جنگیدم و اینک این چهارمین بار است که با او می‌جنگم و این بار بهتر و نیک‌تر از سه‌بار قبل نیست؛ بلکه بدتر و زشت‌تر از آن‌هاست.

من در جنگ بدر و احد و حُنین، در برابر او جنگیدم… آن روز در عصر پیامبر صلی‌الله‌وعلیه‌وآله‌وسلم تجمّع ما در مرکز “پرچم‌های رسول خدا صلی‌الله‌وعلیه‌وآله‌وسلم” بود ولی تجمّع این قوم (عمروعاص و معاویه و سپاه آن‌ها) در مرکز “پرچم‌های مشرکان".

ادامه »

پیام رهبر معظم انقلاب درپی حماسه ملت در راهپیمایی ۲۲ بهمن

23ام بهمن, 1396

 

پیام درپی حماسه ملت در راهپیمایی ۲۲ بهمن

بسم الله الرحمن الرحیم

ملت عزیز و سربلند ایران! امروز عزم و بصیرت شما حادثه‌ی بزرگ و خیره کننده‌ئی آفرید.

عظمت راه‌پیمائی امروز شما که به نظرِ محاسبه‌گرانِ دقیق، از سالهای پیش پرجمعیت‌تر و پرشورتر بود، پاسخ قاطع و دندان‌شکنی به بیگانگان و دشمنان و سست‌عهدان داد. دشمن با تکیه بر تصوّر ناقص و باطل خود از ایران و ایرانی، همه‌ی توان و تلاش تبلیغی خود را بر این متمرکز کرده بود که ۲۲ بهمن امسال را بی‌رونق و احیاناً به ضد خود تبدیل کند. شما عملاً زنده و پویا بودن انقلاب را به رخ آنان کشیدید و پایبندی به آرمانهای امام راحل را با شعارهای خود و با حضور گرم خود، با صدای بلند فریاد کردید. نهیب ملت ایران دشمن را به عقب میراند و عزم راسخ او معادلات غلط آنان را به هم میریزد. مسئولان کشور قدر این پدیده‌ی بی‌نظیر را بدانند و با استقامت کامل و روحیّه‌ی انقلابی و عمل جهادی به ملت عزیز خدمت و از آرمانهای انقلاب دفاع کنند. آینده متعلق به ملت بیدار و بصیر ماست، ما مسئولان باید بکوشیم از ملت عقب نمانیم.

ولا تهنوا و لاتحزنوا و انتم الأعلون ان کنتم مؤمنین
والسلام علیکم و رحمت الله
بیست و دوم بهمن ۱۳۹۶
سیدعلی خامنه‌ای

اشتراک گذاری این مطلب!

ملائکه عبادت خداوند را از کجا یاد گرفتند؟

23ام بهمن, 1396

 


فایل صوتی صحبت های حجت الاسلام عالی پیرامون سجود ملائک در اینجا قابل دریافت است .

دانلود صحبت های حجت الاسلام عالی پیرامون سجود ملائک

در مسیر بندگی، گزیده هایی از بیانات حجت الاسلام عالی است که به مسائل مهمی از مباحث اعتقادی و اخلاقی ما پرداخته است؛ حجت الاسلام عالی درباره وحی بر اهل بیت علیهم السلام صحبت کرده اند.

الإمام الهادي عليه السلام

فِي الزِّيارَةِ الجامِعَةِ الَّتي يُزارُ بِهَا الأَئِمَّةُ عليهم السلام: بِأَبي أنتُم واُمّي ونَفسي ، بِمُوالاتِكُم عَلَّمَنَا اللّه ُ مَعالِمَ دينِنا ، وأصلَحَ ما كانَ فَسَدَ مِن دُنيانا ، وبِمُوالاتِكُم تَمَّتِ الكَلِمَةُ وعَظُمَتِ النِّعمَةُ وَائتَلَفَتِ الفُرقَةُ ، وبِمُوالاتِكُم تُقبَلُ الطّاعَةُ المُفتَرَضَةُ ، ولَكُمُ المَوَدَّةُ الواجِبَةُ

در زيارت جامعه كه بدان امامان را زيارت مى كنند ـ :

پدر و مادرم و جانم فداى شما، به واسطه ولايت و دوستى شماست كه خداوند نشانه هاى دينمان را به ما آموخت و تباهى هاى دنياى ما را به سامان آورد و به واسطه ولايت و دوستى شماست كه كلمه (توحيد) كامل گشت و نعمت تمام شد و جدايى به اتحاد انجاميد و به واسطه ولايت و دوستى شماست كه طاعت [و عبادات ]واجب پذيرفته مى شود و آن دوستى و محبّتى كه واجب گشته است مخصوص شماست.

اشتراک گذاری این مطلب!

مهدویت درعصرحاضر

22ام بهمن, 1396

 

گفتگویی با حجة الاسلام والمسلمین شیخ علی کورانی،نویسنده لبنانی الاصل کتاب «عصرظهور»

برای گفتگو درباره مهدویت در عصر حاضر، (فرهنگ انتظار و نقش انقلاب اسلامی در زمینه سازی ظهور موعود علیه السلام به حضور حجة الاسلام والمسلمین شیخ علی کورانی ، نویسنده لبنانی الاصل «عصر ظهور» و از علماء گرانمایه تشیع رسیدیم. حاصل این مصاحبه صمیمانه را تقدیم خوانندگان موعود می نماییم.

موعود: با توجه به شناختی که حضرت عالی از کشورهای اسلامی عرب زبان دارید، جایگاه تفکر مهدویت و انتظار موعود آخرالزمان را در این کشورها، اعم از کشورهای شیعی مذهب یا اهل سنت چگونه می بینید و به نظر شما آنها تا چه حد از این موضوع شناخت دارند؟

- روشن است که تمام مسلمین در سرتاسر کشورهای عربی و اسلامی، اعتقاد به احادیث پیغمبر صلی الله علیه و آله درباره امام مهدی علیه السلام دارند و این اجماع است و همه متفق القولند که یک نفر از فرزندان پیغمبر صلی الله علیه و آله می آید و جهان را اصلاح می کند و او موعود است. ولی تفاوتشان این است که در بعضی از کشورها، اعتقادشان راسخ و ثابت و قوی است و باصطلاح گرم و داغ است می روند دنبال اخبار امام مهدی علیه السلام . می پرسند که کی محقق می شود؟ و در نظرشان این مساله عملی است. آنها به تولد امام مهدی علیه السلام اعتقاد دارند و در افریقا و غیره معتقدند قطب زمین امام مهدی علیه السلام است اما در بعضی کشورها نه این اعتقاد ضعیف است.

موعود: ظاهرا این مساله در شمال افریقا رواج بیشتری دارد؟

- بله ، در بعضی از کشورها سابقه تاریخی دارد. مثلا در شمال آفریقا « مرابطون » ادعای مهدویت کردند. در سودان مهدی سودانی صدسال قبل یا کمتر ادعای مهدویت کرد و با انگلیسی ها جنگید. حتی در نیجریه «عثمان بن فوده » در حدود کمتر از دویست سال پیش حکومتی تاسیس کرد و حکومتش صد سال طول کشید. او تاکید داشت که مردمش توجه داشته باشند به امام مهدی علیه السلام و هکذا در جاهای مختلف.

 

ادامه »

شفاعت حضرت فاطمه زهرا سلام الله

22ام بهمن, 1396

 

 
استاد فاطمی نیا : شفاعت حضرت فاطمه زهرا سلام الله -

امام صادق (علیه السلام) از وجود مبارک پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم  نقل فرموده ان که:

«جَمَاعَةٌ مِنْ أَصْحَابِنَا عَنْ أَحْمَدَ بْنِ مُحَمَّدِ بْنِ عِیسَى عَنِ الْحُسَیْنِ بْنِ سَعِیدٍ عَنْ فَضَالَةَ عَنْ عَبْدِ اللَّهِ بْنِ سِنَانٍ عَنْ أَبِی عَبْدِ اللَّهِ ع أَنَّهُ قَالَ مَرَّ بِالنَّبِیِّ ص رَجُلٌ وَ هُوَ یُعَالِجُ بَعْضَ حُجُرَاتِهِ فَقَالَ یَا رَسُولَ اللَّهِ أَ لَا أَکْفِیکَ فَقَالَ شَأْنَکَ فَلَمَّا فَرَغَ قَالَ لَهُ رَسُولُ اللَّهِ ص حَاجَتُکَ قَالَ الْجَنَّةُ فَأَطْرَقَ رَسُولُ اللَّهِ ص ثُمَّ قَالَ نَعَمْ فَلَمَّا وَلَّى قَالَ لَهُ یَا عَبْدَ اللَّهِ أَعِنَّا بِطُولِ السُّجُودِ» (الکافی ج : 3 ص : 266)

رسول خدا - صلی الله علیه و آله - مشغول تعمیر یکی از اتاقهایش بود. رهگذری بر او گذشت و عرض کرد: یا رسول الله اجازه می‏ دهید شما را در این کار یاری کنم؟

پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم فرمود: اختیار با خودت هست و آن مرد به کمک پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم شتافت

هنگامی که از کار دست کشیدند، پیامبر صلی الله علیه و آله فرمود:

چه حاجتی داری؟

مرد جواب داد:

بهشت را.

پیامبر صلی الله علیه و آله مکثی کرد و سپس به او قول بهشت داد و چون مرد به راه افتاد فرمود:

ای بنده خدا!

ما را در تحقق این وعده، با سجده‏ های طولانی ‏ات کمک کن.

زمان: 266 ثانیه (04:26) (8.02 MB)
اشتراک گذاری این مطلب!

ذهنتان را از تفکرات غربی خالی کنید

22ام بهمن, 1396

 

در قرن نوزدهم جنبش‌هایی در حمایت از زنان برای اعطای حقوق اولیه‌ای همچون حق رأی، حق تحصیل و حق درآمد آن‌ها شکل گرفت. با اینکه در نهایت در معدود کشورهایی زنان به این حقوق دست یافتند. در سال ۲۰۱۶ مجمع جهانی اقتصاد اعلام کرد که زنان در طی ۱۷۰ سال آینده به برابری اقتصادی با مردان دست خواهند یافت؛ یعنی حدود دو قرن تا برابری دستمزد طول خواهد کشید. این در حالی است که همچنان یونسکو در اسناد خود بر اشتغال هرچه بیشتر زنان تأکید می‌کند، این سازمان دولت لوکزامبورگ را متهم کرد که چرا در رسانه‌هایش مردان را بعنوان سرپرست خانواده و زنان را بعنوان مادر و خانه‌دار تصویرسازی می‌کند. به استونی هم هشدار داد که نباید کودکان بین ۳ تا ۶ سال در خانه نگهداری شوند بلکه باید به مهدکودک‌ها بروند تا مانع اشتغال مادران‌شان نشوند!سیاست برابری جنسی سابقه‌ای طولانی دارد.

پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR براساس بخش‌هایی از بیانات رهبر انقلاب این موضوع را در مستند «ذهنتان را از تفکرات غربی خالی کنید» منتشر می‌کند.

نماهنگ: ذهنتان را از تفکرات غربی خالی کنید

با توجه به پهنای باند اینترنت خود ، می توانید این فیلم را با کیفیت های مختلف زیر دریافت نمایید :

کیفیت خوب و فرمت Mp4 و با حجم 248.2 MB

کیفیت متوسط و فرمت Mpeg و با حجم51.5 MB

کیفیت پايين و فرمت Flv و با حجم 41.8 MB

 

بخش‌هایی از بیانات رهبر انقلاب که در این فیلم مشاهده می‌کنید:

«در نگاه غربی زن وسیله‌ای برای اطفای شهوت است؛ این غیر قابل کتمان است. این را اگر کسی ادّعا بکند ممکن است کسانی جنجال کنند که نه آقا این‌جور نیست؛ لیکن زندگی آنها را که انسان نگاه میکند، اساساً این نگاه حاکم است. در محیط اجتماعی هرچه زن پوشش کمتری داشته باشد، مطلوب‌تر است. در مورد مرد این حرف را نمیزنند؛ در مهمانی رسمی، مرد بایستی با لباس کامل، پاپیون زده و کت و شلوار پوشیده و احیاناً لباس رسمی وارد بشود؛ امّا خانمها در این مهمانی‌های رسمی بایستی به شکل دیگری ظاهر بشوند؛ این جز برای اینکه چشم هرزه‌ی هوس‌آلود مرد بهره‌مند بشود، هیچ فلسفه‌ی دیگری و حکمت دیگری ندارد؛ امروز در دنیای غرب این‌جوری است؛ و عملاً بزرگ‌ترین ظلمی که امروز در دنیای غرب به زنان میشود، از این قبیل است.» ۱۳۹۳/۰۱/۳۰

«در اروپایی که زن حقّ مالکیّت نداشت و مایملک زن متعلّق به مرد و شوهرش بود، و حقّ تصرّف در مایملک خود نداشت یا از وقتی که دموکراسی در غرب راه افتاده بود زن حقّ رأی دادن نداشت، در یک چنین دنیایی ناگهان مسئله‌ی انقلاب صنعتی و کارخانجات و حضور مؤثّر شاغل زن در کارخانجات با خرج کمتر برای سرمایه‌دارها مطرح شد. آن‌وقت آمدند برای زن حقّ مالکیّت قائل شدند، برای اینکه بتوانند او را به کارخانه بکشانند، به او مزد کمتری بدهند، و طبعاً آمدن او به میدان اشتغال الزامات خودش را داشت و دنباله‌های خودش را تا امروز داشت.» ۱۳۹۳/۰۱/۳۰

«اولا تفکّرات آنها، تفکّراتی است مبتنی بر معرفت‌شناسی مادّی و غیرالهی، که این خودش یک غلطی است… اگر میخواهید درباره‌ی مسئله‌ی زن راهبرد درست را پیدا کنید و این راهبرد را با اجرائیّات و الزامات اساسی آن همراه کنید و در بلندمدّت پیش بروید و به نتیجه برسید، باید ذهنتان را از تفکّرات غربی در مورد زن تخلیه کنید. نمیگویم بی‌اطّلاع بمانیم، نه؛ ما طرفدار بی‌اطّلاعی نیستیم، بنده طرفدار آگاهی و آشنایی هستم، امّا مرجعیّت آن افکار را بکلّی رد کنیم.» ۱۳۹۳/۰۱/۳۰

اشتراک گذاری این مطلب!

راهی ساده برای لذت بردن از نماز و مناجات

22ام بهمن, 1396

علل و امکان انحراف از ولایت در مدت کوتاه غدیر تا سقیفه

22ام بهمن, 1396

 

آیا ممکن است در فاصله اندک میان جریان غدیر خم و رحلت پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله ، چنین انحرافی رخ دهد؟!

چرا؟

حجت‌‌الاسلام سیدعباس موسوی‌مطلق، با تأکید بر اینکه امت پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله بعد از جریان سقیفه گمراه شدند، گفت: برخی افراد شبهه‌ای را مطرح کردند با این موضوع که آیا ممکن است در فاصله اندک میان جریان غدیر خم و رحلت پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله ، چنین انحرافی رخ دهد؟!

آیا مسأله مهمی چون ولایت به این راحتی فراموش می‌شود؟

در پاسخ به این شبهه باید گفت خداوند متعال در قرآن کریم می‌فرماید بنی‌اسرائیل در مدت 10 روز منحرف شدند. حال که فاصله میان ماجرای غدیر خم و رحلت پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله بیش از 10 روز است، آیا نمی‌تواند انحرافی واقع شود؟

وی با بیان این مطلب که انحراف قوم بنی‌اسرائیل به صورت جمعی واقع شد، تأکید کرد: انحراف امت پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله در جریان سقیفه نیز در ادامه انحراف بنی‌اسرائیل به تبع عدم رفتار صحیح در قبال ولیّ، به صورت جمعی رقم خورد.

حجت‌‌الاسلام موسوی‌مطلق درباره علل این انحراف نیز خاطرنشان کرد:

اگر بخواهیم عواملی را به عنوان علل اصلی انحراف امت پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله در جریان سقیفه نام ببریم، بی‌تردید «دنیاطلبی» در رأس آن علل است. همچنانکه خود رسول‌الله صلی الله علیه و آله فرمود:

 

«حب الدنیا رأس کل خطیئه»

 

دنیاطلبی منجر می‌شود انسان جز دنیا و متعلقات آن چیز دیگری نبیند.

وی «عدم درک صحیح از اسلام» را دومین علت انحراف امت رسول‌الله صلی الله علیه و آله خواند و گفت: علت انحراف ابلیس عدم پذیرش توحید و معاد نبود، بلکه آن چیزی که منجر به انحراف او شد، عدم پذیرش «ولایت» است.

به گفتۀ حجت‌‌الاسلام موسوی‌مطلق، علت انحراف ابلیس و امت پیامبر صلی الله علیه و آله در جریان سقیفه، قوم بنی‌اسرائیل و حتی فتنه‌گران سال 88، عدم پذیرش ولایت و به تعبیری عدم اطاعت و تبعیت از ولیّ است.

خبرگزاری تسنیم

اشتراک گذاری این مطلب!

انقلاب ایران ورای انقلاب‌های جهان با وجود متمایز مردم، رهبری و معنویت

22ام بهمن, 1396

 

حجت‌الاسلام موسوی‌مطلق می‌گوید:

انقلاب اسلامی ایران متکی بر معنویت و ارزش‌های الهی است و این از مهم‌ترین عوامل تداوم انقلاب به شمار می‌رود.

حجت‌الاسلام «سید عباس موسوی‌مطلق»، با اشاره به تفاوت‌های انقلاب اسلامی با سایر انقلاب‌های دیگر اعم از انقلاب روسیه و فرانسه گفت:
 
سطح مشارکت عموم مردم ایران یکی از وجوهی است که این انقلاب را از سایر انقلاب‌های دیگر متمایز می‌کند، لذا بعد از انقلاب می‌بینیم که تقریباً صد در صد مردم در انتخابات شرکت کردند و به جمهوری اسلامی ایران رأی مثبت دادند و آن را پذیرفتند و در این دهه‌های اخیر بارها و بارها با حضورشان، حمایت از جمهوری اسلامی ایران و آرمان‌های انقلاب را نشان داده‌اند که این اصلاً با سایر انقلاب‌های دیگر قابل مقایسه نیست.
 
به گفته وی نقش رهبری در انقلاب وجه دیگری است که باید به آن توجه داشت، در سایر انقلاب‌های دیگر مثل انقلاب فرانسه و روسیه در ابتدا رهبری وجود نداشت و بعداً که فردی به عنوان رهبر در آن دولت‌ها روی کار آمد، دیگر آن پایگاه قوی مردمی و حمایت آنان را نداشتند، اما خداوند انقلاب اسلامی ایران را به رهبری فردی صالح به نام امام خمینی (ره) برپا کرد و محبوبیت بسیاری نزد مردم پیدا کرد، چراکه از جنس مردم بود و خود را جدای از آنان نمی‌دانست و حتی می‌توان این را عامل تداوم جریان انقلاب اسلامی دانست.
 
«انقلاب اسلامی ایران متکی بر معنویت و ارزش‌های الهی است و این از مهم‌ترین عوامل تداوم انقلاب است» حجت‌الاسلام موسوی‌مطلق با بیان این جمله گفت: انقلاب های دیگر از چنین مولفه‌هایی برخوادار نبوده‌اند، لذا امروزه دیگر اثری از آنها باقی نمانده است.
امام خیمنی (ره) نیز در اهمیت این موضوع در پایان وصیت‌نامه خود فرمود:
 
«نباید شک کرد که انقلاب اسلامی از همه انقلاب‌ها جداست، هم در پیدایش، هم در کیفیت مبارزه و هم در انگیزه انقلاب و قیام».
 
وی با تأکید بر اینکه انقلاب اسلامی ایران از جنس انقلاب مهدوی(عج) است، یادآور شد:
دشمنان این موضوع به خوبی متوجه شده‌اند و اصلاً به همین خاطر است که دشمنی‌ها نسبت به انقلاب و ارزش‌های آن روز به روز بیشتر می‌شود و درصدد به چالش کشاندن آن هستند، اما انقلاب با دست قدرت الهی برپا شده و خداوند خود حافظ آن است
 
اشتراک گذاری این مطلب!

پرچم بهترین‌ها

22ام بهمن, 1396

 

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای:

«ملت ایران حقیقتا پرچمی را به اهتزاز درآورد که همیشه انبیا آن پرچم را در دست داشتند؛ شعاری را داد که پیران انبیاء علیهم السلام آن شعار را میدادند؛ هدفهایی را دنبال کرد که عباد صالحین خدا، آن را دنبال میکردند.» ۱۳۶۸/۰۳/۲۶

پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR در سی و نهمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی لوح(پوستر) «پرچم بهترین‌ها» را منتشر می‌کند.[دریافت تمام تصاویر (Zip)]

اشتراک گذاری این مطلب!

فاطمه سلام الله علیها حجت اولیای الهی است

22ام بهمن, 1396

 

در جريان غصب فدک، شاهد حضور اجتماعی فعال حضرت زهرا سلام الله علیها برای بازپس‌گیری فدک هستیم. خطبه فدکیه که از ایشان نقل شده است بسیار فصیح، بلیغ و پر از معارف است.
فاطمه(س) حجت اولیای الهی است/ خطبه فدکیه بسیار فصیح و سرشار از معارف استدکتر مسعود آذربایجانی دانشیار گروه روانشناسی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه، در اشاره به مقام والای حضرت فاطمه سلام الله علیها ، گفت:
 
صرفا از این جهت که حضرت زهرا سلام الله علیها دختر پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله هستند را نباید مورد توجه قرار دهیم بلکه والاتر از آن، ایشان را باید از دید و نگاه ائمه اطهار مورد توجه قراردهیم که حجت بر ائمه اطهار علیهم‌السلام و الگوی آنها بوده‌اند.
 
این موضوع در روایت‌های مختلفی که از معصوم به ما رسیده، بیانگر جایگاه والای آن حضرت است.
 
به گفته وي، هنگامی که فردی بر امام معصومی حجت و الگو باشد آن جایگاه آنقدر قابل تامل و ارزشمند است که نمی‌توان چیزی غیر از الگوگیری و بی‌نظیر بودن برایشان تصور کرد.
 
حضرت زهرا سلام الله علیها از جمله زاهدان و عالمان و پارسایان و نیکوکاران عالم است که نزد خداوند یکتا جایگاه ویژه‌ای داشته‌اند به نحوی که در روایات آمده است بعد از رحلت پیامبر، حضرت جبرئیل بر ایشان نازل شده و ایشان را از حوادث آینده مطلع می‌کردند.
 
این اخبار که توسط حضرت علی علیه السلام به رشته تحریر درآمده و حضرت زهرا سلام الله علیها گوینده آن از سوی جبرئیل بود در کتابی به نام صحیفه فاطمیه گرد آمده است. صحیفه فاطمیه بیانگر مقامات معنوی حضرت زهراست.

ادامه »

22بهمن امسال، تماشایی خواهد بود

21ام بهمن, 1396

رهبرانقلاب، امروز: دشمن هدفش این است که از این استمرار و استقامت انقلاب جلوگیری کند.

🔹از هر وسیله‌ای هم که بتواند استفاده می‌کند. از متفکرنماها که پول میدهند برای این‌که علیه پایه‌های انقلاب فکر تولید کنند تا نظریه پردازهای قلابی و قلم‌به‌مزدها و امکانات و از هرچه بتوانند استفاده می‌کنند تا گستره مخاطبان خود را زیاد کنند.

🔹همه این کارها از اول انقلاب انجام می‌شد. از همه اینها استفاده می‌کنند، ناگهان یک ۲۲بهمن پیش می‌آید، می‌بینید در همه مناطق کشور سیل جمعیت راه می‌افتد و شعار واحدی می‌دهند؛ در زمستان سرد روی یخ، زیر بارش برف و باران.

🔹یا فرض کنید ۹دی پیش می‌آید آنجور. ۹دی سال ۸۸ یا ۹دی امسال شما دیدید مردم با چه شور و هیجانی آمدند، چون احساس حضور دشمن را کرده بودند.

🔹موجود زنده و روبه‌رشد یعنی این. آن همه تلاش و فعالیت و فقط هم تلاش در فضای مجازی نیست، مثلا می‌کنند که روی زندگی مردم اثر می‌گذارد اما عشق به انقلاب اسلامی اینجور عکس العملی در مردم بوجود می‌آورد.

🔺امسال هم من به شما عرض کنم به حول و قوه الهی ۲۲بهمن امسال از آن ۲۲بهمن‌های تماشایی خواهد بود چون مردم با این یاوه‌گویی‌هایی که بعضی دولتمردان آمریکایی کردند احساس می‌کنند که دشمن در حال کمین گرفتن برای تهاجم و دشمنی است. امسال حضور مردم از همیشه گرم‌تر خواهد بود و همه به توفیق الهی می‌آیند.
۹۶/۱۱/۱۹

اشتراک گذاری این مطلب!

فساد و تبعیض بعد از ۳۹ سال در جامعه انقلابی معنا ندارد

20ام بهمن, 1396

 

آیت الله حسینی بوشهری:

فساد و تبعیض بعد از ۳۹ سال در جامعه انقلابی معنا ندارد

مسؤولان راه نفوذ دشمن را ببندند

امام جمعه قم تأکید کرد:

باید راه های نفوذ دشمن را ببندیم و فساد و تبعیض را از جامعه برداریم تا مردم در آغاز ورود به ۴۰ سالگی همان نشاط سال ۵۷ را داشته باشند.

آیت الله سید هاشم حسینی بوشهری عضو هیأت رییسه خبرگان امروز در خطبه های عبادی و سیاسی نماز جمعه قم که در مصلای قدس برگزار شد، با گرامیداشت ایام دهه فجر گفت:

پیروزی انقلاب اسلامی یک نعمت بزرگ الهی بود.

وی افزود: قرآن می فرماید روزهایی را به یاد آورید خدا بر شما تفضل کرد که حکومت طاغوت می خواست شما را از هستی نابود کند اما خدا به داد شما رسید، مؤمنان و انقلابی ها باید خدا را داشته باشند و در کارها به خدا توکل کنند اگر تکیه گاه محکم الهی باشد هیچ ابرقدرتی نمی تواند بر مؤمنان پیروز شود.

عضو شورای عالی حوزه های علمیه با بیان این که جوامع نسبت به حوادثه دو دسته هستند، اظهار داشت: برخی از جامعه ها حوادث را تحمل می کنند و از تهدیدها به نفع ارزش ها و دین خود استفاده می کنند و استوار در صحنه می مانند و قله های شرف را فتح می کنند.

ادامه »

در جریان کودتای سقیفه هدف نابودی امیرمومنان علی علیه السلام و حاکمیت الهی بود

20ام بهمن, 1396
 
 
آیت الله صدیقی در جلسه درس اخلاق؛ با بیان اینکه شرط دست‌یابی به حیات طیبه ایمان است، گفت: درجات بهشت براساس آیات قرآن کریم طبقه بندی می‌شود.
آیت الله کاظم صدیقی امام جمعه موقت تهران و تولیت مدرسه علمیه امام خمینی(ره)، در جلسه درس اخلاق که در همین حوزه علمیه برگزار شد، گفت: قدرت، ثروت، علم و هر آنچه تمکن این عالم به شمار می‌رود وسیله‌ای برای دست‌یابی به رضایت خداوند است.
 
وی افزود:
انسان به واسطه این امکانات باید به خداوند تقرب بجوید و خود نیز وسیله‌ای برای هدایت سایرین باشد از این‌ رو هدایت تنها عنوان و موضوع کتاب الله بیان می‌شود.
 

ادامه »

خوش‌رفتاری با زن و فرزند چه ثمراتی دارد؟

20ام بهمن, 1396

 

آیت الله مجتهدی درباره ثمره خوشرفتاری با زن و فرزند می گوید:
 
کسانی که با زن و بچه شان خوب رفتار می کنند،این ها صد سال هم عمر می کنند.

رسول خدا صلی الله علیه و آله درباره ثمره خوشرفتاری با زن و فرزند می گوید:

« هر مردی که بر بداخلاقی زن خود صبر کند،خدای تعالی پاداش ایوب پیامبر را که بر بلای خود صبر کرد،به او می بخشد و هر زنی که بر بداخلاقی شوهرش شکیبایی کند،خدای عز وجل پاداش  آسیه دختر مزاحم ( زن فرعون ) را به او ارزانی می دارد.»

آیت الله مجتهدی در شرح این حدیث می گوید:

بعضی مردها انگار با خودشان هم قهر هستند.مردهایی را می شناسم که با هزار من عسل نمی شود آن ها را خورد.زن بدبخت این ها چه گناهی کرده است؟

در حدیث آمده:

« زن خوش اخلاق در خانه مرد بداخلاق غریب است و مرد خوش اخلاق هم در خانه در خانه زن بداخلاق غریب است.»

خوشا به حال آن زن و شوهری که هردو تایشان خوش اخلاق هستند.در حدیث آمده :

« هرکس به خانواده خود نیکی کند و با آن ها خوشرفتار باشد،خداوند بر طول عمرش می افزاید.»

ایشان در ادامه بیان می کنند: کسانی که با زن و بجه شان خوب رفتار می کنند،با بچه ها توپ بازی می کنند،به همسرشان در خانه کمک می کنند،ظرف و لباس می شویند،این ها صد سال هم عمر می کنند،اما کسانی که مرتب غر می زنند،سر سی چهل سالگی شان،گاز خانه می ترکد،آتش سوزی می شود و همگیشان می سوزند.این ها همه اش امکتحان شده،همه اش تجربه است.پیرمردی نود ساله با زنش به ماه عسل رفت به او گفتم :

« ماه عسل رفته بودی ؟ »

گفت: « نه،شیره هم نیست.» شوخی می کرد.پس کسانی که با زن و بچه شان خوبند عمرشان طولانی است.شما حق ندارید به عیالتان بگویید: کار کن! زن ریحانه است قهرمان که نیست.

امیرالمومنین علی علیه السلام فرمودند:

« زن به خانه شما نیامده که کلفتی شما را بکند.البته خدا پدر زن های ما را بیامرزد که لباس می شویند،غذا می پزند،ولی حق ندارد به همسرش بگوید: « حتما این کار را بکن !» یا اگر کمی کم و زیاد بشود سرش داد بزند! این خلاف شرع است.مرد حق ندارد به زن بگوید کار کن.

منبع احسن الحدیث ص  63

اشتراک گذاری این مطلب!

عشقی که با انقلاب جوشید

20ام بهمن, 1396


حضرت آیت‌الله خامنه‌ای:

« در دوران پس از انقلاب ، جوشش عشق به فاطمه‌ی زهرا سلام‌الله‌علیها در دل این امّت بسیار زیاد شده‌است. نام آن بزرگوار توسّل به آن، در جبهه‌ها بود، در دوران جنگ بود، در دوران صلح و سازندگی هم هست، در آمادگیِ در مقابله با دشمنان هم بحمدالله‌ست.» ۱۳۷۳/۰۹/۰۳

پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR به مناسبت فرارسیدن ایام دهه فجر، براساس این بخش از بیانات رهبر انقلاب لوح(پوستر) «عشقی که با انقلاب جوشید» را منتشر می‌کند.

[دریافت تمام تصاویر (Zip)]

اشتراک گذاری این مطلب!

حرف مردم شکایت از فساد است، شکایت از تبعیض است؛ این حرف مردم است.

20ام بهمن, 1396

 

یکی از بزرگ‌ترین امتیازات نظام جمهوری اسلامی مردمی بودن این نظام است؛ یکی از بزرگ‌ترین امتیازات، مردمی بودن و دینی بودن این انقلاب است. انقلاب اسلامی، دینی بود، با اعتقادات مردم سروکار داشت، نظامی هم که به وجود آمد نظام دینی و مردمی بود.

مردم چون معتقد به اسلام بودند، وارد شدند؛ لذا شما می‌بینید بچّه‌هایشان، عزیزانشان به جبهه‌های جنگ رفتند، جنگیدند، مبارزه کردند، کشته شدند، پدر و مادرها دلهایشان آتش گرفت، امّا صبر کردند، شکر کردند، شکایت نکردند؛ چون در راه خدا بود، چون برای امام حسین بود. این از خصوصیّات [انقلاب] است؛

انقلاب، انقلاب مردمی است. در همه‌ی برنامه‌ها بایستی مردم در درجه‌ی اوّل قرار بگیرند.

مردم چه کسانی‌ هستند؟

مردم همان کسانی هستند که حماسه‌ی بیست‌ودوّم بهمن را به وجود می‌آورند؛ مردم اینها هستند. اگر میخواهید حرف مردم را بفهمید، گوش کنید ببینید اینها چه میگویند.

مردم آن کسانی هستند که بعد از آنکه یک تعدادی اغتشاشگر وارد میدان میشوند، اگر هم اعتراضی داشتند، بمجرّدی که می‌بینند شعار اغتشاشگر را، خودشان را کنار میکشند. بعد در روز نهم دی می‌آیند در میدان شعار خودشان را میدهند. مردم اینها هستند؛ اشتباهی نگیرند مردم را.

مردم را با شعارهایشان، با حرفهایشان بشناسند و برای مردم کار کنند؛

مُخلِصاً لِلّهِ و لِوَجهِهِ الکَریم؛

برای مردم بودن با برای خدا بودن هیچ منافاتی ندارد.

این‌جوری نیست که میگوییم برای مردم کار کنند، یعنی برای خدا نباشد؛ نه، خدا گفته است که برای مردم باید کار کنید. خدا از ما مسئولین خواسته است که در خدمت مردم باشیم، خادم مردم باشیم، برای مردم کار بکنیم.

حرف مردم را باید [گوش کرد]؛ حرف مردم شکایت از فساد است، شکایت از تبعیض است؛ این حرف مردم است. مردم خیلی از مشکلات را تحمل میکنند،

البتّه فساد را، تبعیض را نمی‌پسندند، شِکوه دارند، شکایت میکنند. شکایت مردم از فساد و از تبعیض است که باید مسئولین -چه مسئولین قوّه‌ی مجریّه، چه مسئولین قوّه‌ی قضائیّه، چه مسئولین قوّه‌ی مقنّنه- به طور جِد دنبال کنند.

قسمتی از بیانات در دیدار فرماندهان و کارکنان نیروی هوایی ارتش

به مناسبت روز نیروی هوایی؛ در حسینیه‌ی امام خمینی (رحمه‌الله)

اشتراک گذاری این مطلب!

بهترین مردم چه کسانی هستند؟

20ام بهمن, 1396

 

آیت الله مجتهدی درباره بهترین مردم می فرمایند:

 

خدایا،کاری کن که من خوبی را دوست داشته باشم

و از بدی و گناه بدم بیاید.

 

 

پیامبر صلی الله علیه و آله درباره خصوصیات بهترین مردم فرمودند:

خداوند متعال ابراهیم علیه السلام را به دوستی نگرفت مگر به خاطر اطعام دادن و نماز خواندن در دل شب،درحالی که مردم در خواب بودند.

 

آیت الله مجتهدی در شرح این حدیث می فرمایند:

خدایا،کاری کن که من خوبی را دوست داشته باشم و از بدی و گناه بدم بیاید.

از عبادت خوشم بیاید.

یک کاری کن که من خدمت کنم.

کارخوب کنم.

حال به درمی یا قدمی یا زبانی.

سخنی بگویم که کار خوبی باشد.

خدایا کاری کن که من دوست داشته باشم کار خوب بکنم.

خیلی این دعا، دعای خوبی است که انسان از کار خوب کیف کند.لذت ببرد.اگر فقیری را می شناسی یا همسایه ات فقیر است،یک قالی ماشینی بخر و در خانه اش ببر.خودت هم نبر که او خجالت بکشد.بده یک نفر غریبه ببرد.این کار خوب است.قصد قربت است.آبروی کسی را نریز.در احسان کردن ریاکاری نکنید تا در قیامت اجر داشته باشید.بهترین خوبی ها این است که انسان به فامیل ندارش کمک کند.بعضی ها به فامیل ندارشان نمی رسند.فامیل مستحق دارند،اما به جاهای دیگر کمک می کنند.

ایشان ادامه می دهند: پس از خدا بخواهید که خدایا کاری کن که من احسان را دوست داشته باشم.لذت ببرم وقتی یک قالی ماشینی یا یخچال یا ماشین لباسشویی یا وسایل عروسی را به شخص مستحقی می رسانم.بعضی ها این کارها را می کنند.عروس و داماد های آبرودار را پیدا می کنند و به ان ها کمک می کنند.بندگان خوب خدا هم،همین ها هستند.روایت دارد که بهترین شما آن کسی است که غذا درست کند و در خانه بدهد.قدیم آبگوشت درست می کردند یک کاسه به همسایه می دادند.شب جمعه پلو  درست می کردند در خانه ها می دادند.پدر از دنیا رفته در زمان حیاتش عدس پلو یا قیمه دوست داشته الان بعد فوتش آن را درست کن و به همسایه ها بده.حدیث دارد که پیامبر خدا صلی الله علیه و آله فرمودند: بهترین شما آن کسی است که به مردم طعام بدهد و بلند سلام کند و هنگامی که مردم در خواب هستند او نماز شب بخواند.

مجتهدی می افزایند: مردم همه توی خانه هایشان خواب هستند و این شخص در گوشه خانه اش مشغول نماز خواندن است.حدیث دارد که او از بهترین مردم است. البته او هم نباید آن موقع یاد این حدیث بیفتد و بادی بکنند.با اینکه نماز شب هم می خوانی،اما بگو من بدترم.امام چهارم در دعای اباحمزه عرض می کند خدایا کسی که وضعش از من بدتر باشد در بین بندگان تو هست ؟ یا اینکه امام علیه السلام معصوم است،مع ذلک خودش را کوچک می کند.پس خودت از خودت مایوس باش.البته نه یاسی که از گناهان کبیره است.امید به خدا داشته باش،اما خودت را خوب ندان.همیشه بگو: خدایا نمی دانم خوب هستم یا بد، بهشتی هستم یا جهنمی؟نمی دانم.بین خوف و رجا باش.عمل کن و در عین اینکه عبادت و بندگی می کنی و گناه هم نمی کنی،باز بین خوف و رجا باش. 

کتاب احسن الحدیث

اشتراک گذاری این مطلب!

متصدیان مرفه سرچشمه همه مصیبت ملت‌ها هستند

19ام بهمن, 1396

 

امام خمینی(ره) ضمن هشدار به خوی اشرافی‌گری مسئولان نظام اسلامی فرمود:

«سرچشمۀ همۀ مصیبت‌هایی که ملت‌ها می‌‏کشند این است که متصدیان امورشان از قشر مرفه و از اشراف و اعیان ـ به اصطلاح خودشان ـ از آن‌ها باشد.

خوی اشرافی‌گری و اشرافیت یکی از مهم‌ترین آسیب‌های جوامع به خصوص جوامع اسلامی محسوب می‌شود.

خداوند متعال در قرآن کریم و اهل‌بیت عصمت و طهارت علیهم السلام در سیره کلامی و عملی خود به شدت این خصلت را مورد مذمت قرار داده‌اند. به عنوان نمونه خداوند نتیجه مُترفیت و اشرافی‌گری بزرگان و مسئولان جامعه را مساوی با هلاکت یک سرزمین قرار داده است و می‌فرماید:

«وَ إِذا أَرَدْنا أَنْ نُهْلِکَ قَرْیَةً أَمَرْنا مُتْرَفیها فَفَسَقُوا فیها فَحَقَّ عَلَیْهَا الْقَوْلُ فَدَمَّرْناها تَدْمیراً؛

و چون بخواهیم شهرى را هلاک کنیم، خوشگذرانانش را وا مى‌داریم تا در آن به فسق بپردازند و در نتیجه عذاب بر آن [شهر] لازم شود؛ پس آن را [یکسره ] زیر و زبر کنیم.»

البته «اراده قهر خداوند، براساس زمینههاى گناه و خصلت‌هاى منفى ماست، و گرنه خداوند مهربان، بى جهت اراده  هلاک قومى را نمى‌کند. به فرموده امام رضا علیه‌السلام اراده الهى در این آیه مشروط به فسق ماست.» (تفسیر نور قرائتی، ج5، ص32)

امیرالمؤمنین علیه السلام بر اساس این مبنای قرآنی در دوران حکومت خود به شدت با والیانی که روی به اشرافیت می‌آوردند برخورد و یا آن‌ها را از مسئولیت عزل می‌کرد. خطبه‌ها و نامه‌های حضرت در نهج‌البلاغه در مذمت اشرافیت مسئولان یکی از پر کاربردترین روایات موضوعیِ نهج‌البلاغه است. 

ادامه »

نورانیت و قطع امید از صفات محبین اهل بیت علیهم السلام

19ام بهمن, 1396

 

حجت الاسلام حائری زاده:

یکی از  ویژگی های محبین اهل بیت علیهم السلام نشاط در شب زنده داری و نافلۀ شب است. برای اینکه انسان در نافلۀ شب سرحال باشد باید شب ها زود بخوابد. امام سجاد علیه السلام فرمودند: کسانی که در دل شب با خدا خلوت می کنند خداوند از نور خودش به آنها می دهد. این نورانیت برای نافلۀ شب و سحرخیزی است.

روایت داریم که شبها که می خواهید بخوابید، قبل از خوابتان وضو بگیرید بعد بخوابید، با این کار ثواب شب زنده دار را برای شما می نویسند.

آیت الله جوادی آملی می فرمودند وقتی شما می خوابید این گونه نیست که خواب شما و خواب ما صرفا برای استراحت باشد، خواب یک سیر معنوی است و روح ما را به عالم بالا می برد. خواب مانند یک کانالی است برای دریافت معارف نه صرفاً برای استراحت. به همین جهت ما آداب خوابیدن داریم.

روایت داریم که هرشب سورۀ واقعه را بخوانید زیرا دو خاصیت دارد، اولین خاصیتش این است که همنشین امیرالمؤمنین می شوید و دومین آن اینکه هیچ وقت فقیر نمی شوید.

پیامبر اکرم صل الله علیه و آله فرمودند:

علامت دیگر برای محبین اهل بیت علیهم السلام این است که از آنچه که در دست مردم است قطع امید کند. نگاهش به دست مردم نباشد.

قسمتی از سخنرانی حجت الاسلام حائری زاده

هیئت عبدالله بن الحسن علیه السلام شب چهارم محرم 1393

اشتراک گذاری این مطلب!

مردم را بشناسید، حرف مردم شکایت از فساد و تبعیض است..

19ام بهمن, 1396

 

۲۲ بهمن امسال از آن ۲۲ بهمن‌های تماشایی خواهد بود

مردم را بشناسید، حرف مردم شکایت از فساد و تبعیض است.

رهبر انقلاب فرمودند:

۲۲ بهمن امسال از آن ۲۲ بهمن‌های تماشایی خواهد بود؛ چون مردم با این یاوه‌گویی‌هایی که بعضی دولتمردان آمریکایی کردند، احساس می‌کنند که دشمن در حال کمین گرفتن برای تهاجم و دشمنی است.


حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز (پنج‌شنبه) و همزمان با سالروز بیعت تاریخی همافران نیروی هوایی در ۱۹ بهمن سال ۱۳۵۷ با امام (ره)، با جمعی از فرماندهان و کارکنان نیروی هوایی و قررگاه پدافند هوایی ارتش دیدار کردند.

رهبر انقلاب اسلامی در این دیدار، ایام الله و مناسبت‌های مهم انقلاب اسلامی را مایه قوام و استحکام نظام دانستند و تأکید کردند:

امسال به لطف الهی، ۲۲ بهمن از آن ۲۲ بهمن‌های تماشایی خواهد بود.

رهبر انقلاب اسلامی حرکت ۱۹ بهمن سال ۱۳۵۷ و دیگر مناسبت‌های مهم انقلاب اسلامی را فراتر از یک خاطره افتخارآمیز دانستند و گفتند:

همه‌ی این ایام الله، چه مناسبت‌های دوران انقلاب اسلامی و چه مناسبت‌های مهم ۳۹ سال گذشته، زمینه‌ساز افزایش ذخیره و سرمایه انقلاب و موجب استحکام بیشتر پایه‌های انقلاب اسلامی می‌شوند.

ادامه »

اگر این سه ویژگی حضرت زهرا سلام الله علیها در ما بود اکنون طلاقی نبود + فیلم

19ام بهمن, 1396

 

حجت‌الاسلام رفیعی با اشاره به آخرین وصیت‌های حضرت زهرا سلام الله علیها در بستر شهادت اظهار کرد: حضرت زهرا سلام الله علیها درشب آخر شهادت خود به حضرت علی سه مطلب از زندگی خودشان فرمودند که اگر امروزه این سه نکته در زندگی‌ها رعایت می‌شد، اثری از طلاق نبود.
اگر این سه ویژگی حضرت زهرا(س) در ما بود اکنون طلاقی نبود + فیلمحجت‌الاسلام رفیعی در بیاناتی با اشاره به برخی ویژگی‌های حضرت زهرا سلام الله علیها گفت: اگر خطبه فدکیه و حضرت زهرا سلام الله علیها   نبود امروز اثری از اسلام و شیعه نبود، در حقیقت تمام عظمت امروز شیعه از تلاش های حضرت زهرا سلام الله علیها است.
 
وی با اشاره به آخرین وصیت‌های حضرت زهرا سلام الله علیها در بستر شهادت اظهار کرد: حضرت زهرا سلام الله علیها در شب آخر شهادت خود به حضرت علی سه مطلب از زندگی خودشان فرمودند که اگر امروزه این سه نکته در زندگی‌ها رعایت می‌شد، اثری از طلاق نبود و بسیاری از معضلات اجتماعی در سطح خانواده ها به وجود نمی‌آمد.
 
حجت‌الاسلام رفیعی تصریح کرد:
حضرت زهرا سلام الله علیها به شوهر خود فرمودند یاعلی من در زندگی به تو خیانت نکردم، به تو دروغ نگفتم وهمیشه با تو همراه بودم  و مخالفتی با حرف تو نکرده‌ام.
 
این کارشناس دینی افزود:
به عبارتی حضرت زهرا سلام الله علیها بر سه محور
 
«امانت» «صداقت» «اطاعت»
 
در زندگی تاکید کردند که اگر فقط این سه مطلب در زندگی های جوانان امروز  رعایت می شد، طلاقی وجود نداشت. 
 
فیلم سخنرانی را در ادامه ببینید. 

اشتراک گذاری این مطلب!

اندوه و حسرت دائم

19ام بهمن, 1396

 


ما باید برای رفع سختی‌ها اقدام کنیم و در حدّ توان راحتی خود را تأمین کنیم، ولی باید بدانیم هیچگاه نمی‌شود در این دنیا به راحتی مطلق رسید.

اگر دربارۀ اینکه می‌توان کاملاً راحت بود خود را فریب دهیم و یا دربارۀ راحت بودن دیگران، دچار قضاوت‌های سطحی شویم؛ دچار اندوه و حسرت دائم خواهیم شد.

اشتراک گذاری این مطلب!

نوحه انگلیسی

19ام بهمن, 1396حسین راه گشاست

نوحه انگلیسی

باز در جان جهان یکسره غوغاست

حسین این چه شوری ست که از یاد تو برپاست

کلیپ صوتی نوحه انگلیسی

دریافت با کیفیت پایین (5.95 مگا بایت)

اشتراک گذاری این مطلب!

فلسفۀ رنج در زندگی انسان چیست؟

19ام بهمن, 1396
 
 
چگونه آسوده‌تر زندگی کنیم؟
 
فلسفۀ رنج در زندگی انسان چیست؟
 
اگر فلسفۀ رنج را بفهمیم، آسوده‌تر زندگی خواهیم کرد
 

رنج با انسان‌بودنِ ما همزاد است. انسان مجبور است از برخی علاقه‌هایش جدا شود و جداشدن از علاقه یعنی «رنج»!

انسان همیشه در حال انتخاب یک علاقه و جداشدن از علاقه‌های دیگر است، پس زندگی بدون رنج ممکن نیست

انسان طوری آفریده شده که «ارزش افزوده» بیافریند؛ برای تولید ارزش، باید از بین چند علاقه،‌ یکی را «انتخاب» کند و از علاقه‌های دیگر جدا شود

رنج و مصیبت به‌صورت مساوی بین مردم تقسیم شده است و این باعث می‌شود آدم راحت‌تر مصائبش را بپذیرد

 

در ادامه بخش‌هایی از پنجمین روز سخنرانی حجت الاسلام علیرضا پناهیان در حسینیه آیت الله حق‌شناس(ره) با موضوع «چگونه آسوده‌تر زندگی کنیم؟» را به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بیان معنوی می‌خوانید:

برای اینکه آسوده‌تر زندگی کنیم باید فلسفۀ رنج را بدانیم و بتوانیم رنج‌ها را مدیریت کنیم. باید بدانیم که برخی از رنج‌های ما، نابجا و ناشی از مشکلاتی است که خودمان پدید آورده‌ایم و می‌توان این رنج‌ها را از بین برد. اما برخی از رنج‎ها حتمی است؛ باید با این رنج‌ها، درست برخورد کرد. با مدیریتِ رنج، می‌توان از رنج‌ها بهره برد؛ «مثل مدیریت آبشار برای تامین انرژی» که در این صورت، رنج می‌تواند به عاملی برای رشد و لذتِ ما تبدیل شود.

اولین قدم برای رسیدن به زندگیِ آسوده، این است که بپذیریم رنج قطعی است و جرء لاینفکّ زندگی انسان است؛ بلکه رنج، اصل زندگی انسان است!

اما فلسفۀ زنج در زندگی انسان چیست؟

اصلاً چرا باید رنج بکشیم؟

ادامه »

آن روزها

19ام بهمن, 1396

 

انقلاب اسلامی ایران تحولی بنیادین و از جنبه‌ی تاریخی رخدادی بی‌نظیر بود. انقلابی «مردمی» با اتکاء به «دین» و با رهبریِ فقیهی عالی‌قدر که همزمان با ۲ عنصر استبداد و استعمار درگیر شد. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای یکی از شاگردان و یاران حضرت امام (ره) بودند که طی سال‌های مبارزه اقدامات گوناگونی را در مسیر به‌پیروزی رساندن نهضت انجام داده و در این مسیر زندان و تبعید و… را به جان خریدند.

بخش «درس و عبرت» پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR در آستانه‌ی دهه‌ی فجر و خجسته ایام سالروز پیروزی انقلاب اسلامی مجموعه سخن‌نگاشت «آن روزها» را که روایتی از دوران مبارزات آیت‌الله خامنه‌ای در پنج ماه منتهی به پیروزی انقلاب است منتشر می‌کند.

[دریافت تمام تصاویر (Zip)]

ادامه »

راه امام راه نجات کشور

19ام بهمن, 1396

 

نماهنگی از حضور رهبر انقلاب در مرقد مطهر امام راحل و گلزار شهدای بهشت زهرا سلام الله علیها

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای سحرگاه چهارشنبه ۱۳۹۶/۱۱/۱۱ و‌ در آستانه‌ی ایام‌الله دهه‌‌ی فجر، در مرقد مطهر بنیانگذار انقلاب اسلامی و گلزار شهدای بهشت زهرا سلام‌الله‌علیها حضور یافتند.

پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR بخش هایی از حضور رهبر انقلاب را در نماهنگ «یاد امام و شهدا» را منتشر می‌کند.


نماهنگ: نماهنگ | یاد امام و شهدا

با توجه به پهنای باند اینترنت خود ، می توانید این فیلم را با کیفیت های مختلف زیر دریافت نمایید :

کیفیت خوب و فرمت Mp4 و با حجم 161.6 MB

کیفیت متوسط و فرمت Mpeg و با حجم24.7 MB

کیفیت پايين و فرمت Flv و با حجم 19.1 MB

اشتراک گذاری این مطلب!

احترام به والدین از عوامل بسیار مهم عاقبت به خیری است

18ام بهمن, 1396

 


حجت الاسلام عالی؛استاد حوزه علمیه گفت:

در قرآن کریم بالاترین عمل پس از بندگی خداوند احسان به والدین است ، یکی ازعوامل بسیار مهم عاقبت به خیری احترام به والدین است.

حجت الاسلام عالی استاد حوزه علمیه در مراسم سوگواری حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها که در هیات حاج مسلم هادیان برگزار شد، با اشاره به اهمیت عاقبت به خیری و حفظ دین، گفت: در دعاها به این امر بسیار سفارش شده است.

وی افزود: در دعاهای ائمه معصومین علیه السلام آمده است که انسان باید از خدا بخواهد که هرآنچه از نیکی‌ها به او عطا شده حفظ شود یکی از این نیکی‌ها دینداری و عاقبت به خیری است.

حجت‌الاسلام عالی با استناد به روایتی از پیامبر صلی الله علیه و آله مبنی بر اینکه بهترین عمل در ماه رمضان این است که انسان گناه نکند، عنوان کرد: هنگام بیان این روایت پیامبر صلی الله علیه و آله شهادت امیرمومنان امام علی علیه السلام را نیز خبر دادند اما امیرمومنان امام علی علیه السلام وقتی متوجه شدند که هنگام شهادت دین او حفظ می شود خوشحال شدند.

استاد حوزه علمیه اظهار داشت: همه علما و عرفای بزرگ اسلام همواره بر عاقبت به خیری دعا کردند، تسبیحات حضرت زهرا سلام الله علیها گنجی است هر کس بر این امر مداومت داشته باشد شقی نخواهد شد و بر عاقبت به خیری او بسیار اثر دارد.

وی افزود: هزار برابر شدن ثواب نماز مشروط به تسبیحات حضرت زهرا سلام الله علیها است.

حجت‌الاسلام عالی بیان داشت: در فرهنگ دینی ما اعمال 70 یا 80 سال انسان به شرطی قبول می‌شود که آخر عمر چیزی برای خداوند بیاورد یعنی ایمان خود را حفظ کند، اگر شخص در آخر عمر ایمان نداشته باشد همه آنچه در گذشته کرده است باطل خواهد شد.

استاد حوزه علمیه با بیان اینکه وقتی شخصی خدا و آخرت را قبول نکند اعمالش از بین می‌رود، گفت: مرگ هر کس همرنگ زندگی او خواهد بود، یکی ازعوامل بسیار مهم عاقبت به خیری احترام به والدین است حتی اگر سالهای سال از دنیا رفته مسلمان یا کافر باشند.

وی افزود: در سه چیز وفای به عهد، برگردان امانت، احسان به پدر و مادر مسلمان و غیرمسلمان بودن شرط نیست، آیت الله بهاء الدینی هرکس به جایی رسید از دعای پدر و مادر بود.

حجت‌الاسلام عالی گفت: کسی که حال عبادت ندارد یا گره در امور مادی و معنوی دارد باید رفتار خود درباره پدر و مادر را بررسی کند، گاهی دعایی می‌کنید و از خداوند چیزی می‌خواهید مستجاب نمی‌شود بررسی کنید ببینید به پدر و مادر خود ظلم نمی‌کنید.

استاد حوزه علمیه بیان داشت: پدر و مادرها هم من بابت حقی که نسبت به فرزندان دارند مراقب باشند که به فرزندان خود ظلم نکنند.

وی افزود: در قرآن کریم بالاترین عمل پس از بندگی خداوند احسان به والدین است.

شبستان

اشتراک گذاری این مطلب!

قناعت باید در زندگی ها وجود داشته باشد

18ام بهمن, 1396
 
آيت ‌الله سبحاني با اشاره به حقوق های بالای برخی از مدیران گفت:
بعضی از مسئولان حقوق های بالا دارند و این در حالی است که بر اساس قانون اساسی باید مسئولان کشور از نظر زندگی در حد دیگر مردم باشد.
قناعت باید در زندگی ها وجود داشته باشد آیت‌ الله جعفر سبحانی امروز 18 بهمن در جلسه درس خارج اصول خود در مسجد اعظم گفت:
حضرت علی علیه السلام می فرمایند که زمانی که در زندگی خواستید بی‌نیاز شوید تنها راه این است که به مقداری که دارید، استفاده کنید و آنچه ندارید چشم‌پوشی کنید، این کلام حضرت باید سرلوحه کار امروز ما قرار گیرد.
 
وی بیان داشت:
در جامعه شاهد هستیم که افرادی از نارسایی های زندگی شکایت دارند و می گویند که درآمد کم و هزینه ها زیاد است که باید دقت داشته باشیم که زندگی خود را زاهدانه ادامه دهیم.
 
این مرجع تقلید خطاب به مسئولان گفت: کسانی که در کشور مسئولیت دارند باید زندگی آنها در حداقل دیگران باشد و در قانون اساسی نیز این موضوع ذکر شده است.
 
آیت الله سبحانی گفت: ما مسئول هدایت مردم هستیم و باید به حداقل معیشت دیگران عمل کنیم و به مقدار کم قناعت داشته باشیم.
 
وی با تاکید بر رعایت قناعت گفت:
انسان باید از نظر لباس و زندگی و مسافرت به مقداری که در زندگی خود دارد قناعت کند و توجه به قناعت در اولویت باشد.
 
آیت الله سبحانی با بیان اینکه اگر قناعت داشته باشیم، بسیاری از مشکلات اقتصادی برطرف می‌ شود گفت: بسیاری اوقات توان کم ولی تقاضا زیاد وجود دارد در حالی که باید تقاضا به اندازه توان باشد.
شبستان

اشتراک گذاری این مطلب!

آزادی در برابر خدا...

18ام بهمن, 1396

 

میرباقری:

مبنای دموکراسی غربی آزادی در برابر خداست

در دنیای غرب انسان محور ارزش و حاکم بر خود است و حق حاکمیت را به هر کس که بخواهد واگذار می‌کند، اما در تفکر تو‌حیدی خدا را خالق و مالک حقیقی وجود خود می‌دانیم و مالکیت ما اعتباری است.

انبیاء علیه السلام آمدند که مردم را به بندگی خدا دعوت کنند و این کار را نیز انجام دادند

نشست «مبانی قرآنی انقلاب اسلامی» از سلسله نشست‌های فرهنگ سازی و توسعه فعالیت‌های قرآنی، عصر دیروز 17 بهمن ماه با حضور سیدمحسن میرباقری، استاد دانشگاه و مدیر موسسه نورالمجتبی علیه السلام در معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.

میرباقری در ابتدای سخنان خود با بیان اینکه ابتدا باید تعریفی از انقلاب ارائه کنیم، گفت:

انقلاب اسلامی حرکتی در ادامه و احیای بعثت انبیاء الهی بود و امام راحل(ره) و مردم نیز به همین عنوان قیام کردند.

وی در ادامه ابا اشاره به نوع دعوت حضرت نوح علیه السلام از قومش افزود: حضرت نوح علیه السلام دعوتش را بر سه پایه بنیان می‌گذارد،

اول این که به مردم می‌گوید خدا را بپرستید،

دوم می‌گوید معبودی جز او نیست و

سوم به تقوای الهی دعوت می‌کند،

لذا ایشان دعوت به بندگی و اخلاص و تقوای الهی می‌کند، در سوره شعرا، قرآن پنج بار، از زبان پنج پیامبر، یک جمله را تکرار می‌کند.

ادامه »

انقلاب اسلامی، ضرورتی برای اسلام و نیاز مسلمین

18ام بهمن, 1396

 

حادثه‌ی تاریخی انقلاب

انقلاب اسلامی نه یک حادثه‌ی منطقهای که یک حادثه‌ی تاریخی است.

اساساً هر انقلابی، در جغرافیای انسانی، مثل زلزله و آتشفشان در جغرافیای طبیعی است. زلزله و آتشفشان ازلحاظ اصل بروز، ناشی از تکاثُف انرژیهای مختلف طبیعی است. انقلاب هم در جغرافیای انسانی، ناشی از انباشته شدن انرژیهای انسانی و انفجار این انرژیها است. ازلحاظ تأثیر هم همینجور است، هر زلزلهای در هرجای دنیا اتفاق بیفتد و هر آتشفشانی در هر جای دنیا که مشتعل میشود، علاوه بر تأثیرات منطقهای و محدودی که دارد، در کل مسائل طبیعیِ جهان اثری دارد، یا ضعیف یا قوی.

همه‌ی انقلابها این تأثیر را در کل مسائل جهانی دارند، یا کم است یا زیاد. همه‌ی انقلابها در مناسبات بشری و در ارتباط میان ملتها، در موضعگیری سیاستها و در جغرافیای سیاسی عالم یک تأثیری میگذارند. با این تعبیر باید گفت که هر انقلابی جهانی است. همان انقلابی هم که بهوسیله‌ی یک عده جوان، در یک گوشهای از دنیا، در یک کشور کوچکِ دو، مثلاً سه میلیونی بروز میکند، یک حادثه‌ی جهانی است. هیچ انقلابی را نمیشود محدود به مسائل منطقهای کرد، لااقل بروز، حدوث و ایجادش اینجور است.

البته تأثیرات انقلابها بر حوادث جهانی یکسان نیست.

هرچه آثار و تأثیراتی که یک انقلاب بر حوادث جهانی میگذارد، سریعتر باشد، فراگیرتر باشد، ماندگارتر باشد، آن انقلاب بزرگتر است.

گاهی این تأثیرات بهنحوی است که انقلاب را بهشکل یک واقعه‌ی تاریخی در میآورد. واقعه‌ی تاریخی یعنی آن واقعهای که در تاریخِ بعد از خودش هم، دارای علائم و تأثیراتی است. فقط در زمان خود تأثیر نمیگذارد، بلکه یک دوره‌ی بعد از خودش را هم میسازد که همه‌ی انقلابها اینجور نیستند.

اگر انقلابی این سه خصوصیت داشته باشد؛ اول، یک جهانبینی و تلقّی از عالم ارائه بدهد؛ دوم، پایگاه مهمی که در وضع زندگی عالم تعیینکننده است از استکبار بگیرد؛ و سوم، حوزه‌ی تأثیر آن وسیع باشد؛ این انقلاب از سطح منطقهای و جهانی هم بالاتر است، این یک انقلاب ماندگار و تاریخی است. این انقلاب یک انقلاب برجسته است. انقلاب اسلامی ایران اینگونه بود.

پیروی انقلاب اسلامی

در دهه‌ی شصت و هفتاد، حوادث و وقایع انقلابیِ زیادی اتفاق افتاده، از اقصای آسیا تا آفریقا و تا آمریکای لاتین؛ وقایعی که هرکدامی، یک تأثیر بر جغرافیای سیاسی جهان داشت. اما میخواهم این را بگویم که انقلاب اسلامی در میان همه‌ی این انقلابها از جهت ارائه‌ی یک تلقّی جدید از جهان و یک جهانبینی جدید به انسانها، استثنایی بود. بقیه‌ی انقلابهایی که در این دو دهه اتفاق افتادند، درحقیقت ادامه‌ی انقلاب شوروی هستند. همان تلقّی، همان فکر و همان راه حل در مسائل جهانی را ارائه میکنند، چیز جدیدی نمیگویند.

لذا شما میبینید که تا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی، در کشورهای جهان سوم، حتی در کشورهای اسلامی، هرگاه یک عده روشنفکر میخواهند یک حرکتی را انجام بدهند و اعتراضی کنند، ایدئولوژیشان مشخص است؛ حرکت، حرکت چپ است؛ نظامات، همان نظاماتی است که در انقلاب اکتبر ۱۹۱۷ در کشور روسیه دیده شده است.

مختصری از بیانات مقام معظم رهبری

در مراسم بزرگداشت «نخستین دهه​ی انقلاب اسلامی» سال ۶۷

 

اشتراک گذاری این مطلب!

۴خصوصیت حکومت پهلوی از نظر رهبرانقلاب +فیلم

18ام بهمن, 1396
 

رهبر معظم انقلاب مورخ ۱۳۷۷/۱۱/۱۳ در دیدار با جمعی از مردم، راجع به ۴ خصوصیت حکومت پهلوی توضیحاتی را ارائه دادند. 

ایشان فرمودند:

انقلاب ما یک حرکت عظیم مردمی بود، بر علیه یک حکومتی که تقریبا تمام خصوصیات یک حکومت بد را داشت. هم فاسد بود، هم وابسته بود ، هم تحمیلی و کودتایی بود ، هم بی‎کفایت بود.

دانلود فیلم

اشتراک گذاری این مطلب!

حفظ نظام اسلامی

17ام بهمن, 1396

 

قسمتی از بیانات مقام معظم رهبری در حرم مطهر رضوی

این معنای مهمّ امر به معروف و نهی از منکر را نباید به مسائل زیر نصاب اهمّیّت منحصر کرد؛ بعضی تصوّر میکنند امر به معروف و نهی از منکر منحصر میشود به اینکه انسان به فلان زن یا فلان مردی که یک فرع دینی را رعایت نمیکند تذکّر بدهد؛ البتّه اینها امر به معروف و نهی از منکر است امّا مهم‌ترین قلم امر به معروف و نهی از منکر نیست.

مهم‌ترین قلم امر به معروف و نهی از منکر عبارت است از امر به بزرگ‌ترین معروفها و نهی از بزرگ‌ترین منکرها.

بزرگ‌ترین معروفها در درجه‌ی اوّل عبارت است از ایجاد نظام اسلامی و حفظ نظام اسلامی؛ این امر به معروف است. معروفی بالاتر از ایجاد نظام اسلامی و حفظ نظام اسلامی نداریم؛ هر کسی که در این راه تلاش کند، آمر به معروف است؛ حفظ عزّت و آبروی ملّت ایران، بزرگ‌ترین معروف است.

معروفها اینها هستند: اعتلای فرهنگ، سلامت محیط اخلاقی، سلامت محیط خانوادگی، تکثیر نسل و تربیت نسل جوان آماده‌ی برای اعتلای کشور، رونق دادن به اقتصاد و تولید، همگانی کردن اخلاق اسلامی، گسترش علم و فنّاوری، استقرار عدالت قضائی و عدالت اقتصادی، مجاهدت برای اقتدار ملّت ایران و ورای آن و فراتر از آن، اقتدار امّت اسلامی و تلاش و مجاهدت برای وحدت اسلامی؛

مهم‌ترین معروفها اینها است و همه موظّفند در راه این معروفها تلاش کنند؛ امر کنند. نقطه‌ی مقابل اینها هم عبارت است از منکرها.

ابتذال اخلاقی منکر است، کمک به دشمنان اسلام منکر است، تضعیف نظام اسلامی منکر است، تضعیف فرهنگ اسلامی منکر است، تضعیف اقتصاد جامعه و تضعیف علم و فنّاوری منکر است؛

از این منکرها باید نهی کرد.اوّلین آمر به‌ معروف هم خود ذات مقدّس پروردگار است که میفرماید:

اِنَّ اللهَ یَأمُرُ بِالعَدلِ وَ الاِحسانِ وَ ایتآئِ ذِی‌القُربی وَ یَنهی عَنِ الفَحشآءِ وَ المُنکَرِ وَ البَغی؛(۶)

خدا آمر به معروف و ناهی از منکر است؛ معروفها هم مشخّص شده است، منکرها هم معلوم شده است.

وجود مقدّس پیامبر معظّم اسلام (صلّی ‌الله ‌علیه‌ و آله) از برترین آمران به معروف و ناهیان از منکر است؛ آیه‌ی قرآن [میفرماید]

«یَأمُرُهُم بِالمَعروفِ وَ ینهاهُم عَنِ المُنکَر»؛(۷)

ائمّه (علیهم‌السّلام) بزرگ‌ترین آمران به معروف و ناهیان از منکرند؛ در زیارت میخوانید: اَشهَدُ اَنَّکَ قَد اَقَمتَ الصَّلاةَ وَ آتَیتَ الزَّکاةَ وَ اَمَرتَ بِالمَعروفِ وَ نَهَیتَ عَنِ المُنکَر؛(۸)

مؤمنین و مؤمنات در هر نقطه‌ای از جهان اسلام آمران به معروفند که فرمود:

وَ المُؤمِنونَ وَ المُؤمِناتُ بَعضُهُم اَولیآءُ بَعضٍ یَأمُرونَ بِالمَعروفِ وَ یَنهَونَ عَنِ المُنکَرِ وَ یُقیمونَ الصَّلوةَ وَ یَؤتونَ الزَّکوة؛(۹)

اینها چهار پایه‌ی اصلی برای نظام‌سازی است که از هرکدام از اینها، شاخه‌هایی منشعب میشود.

نظام اسلامی متّکی است به اقامه‌ی صلات، ایتاء زکات، امر به ‌معروف، و نهی از منکر؛ یعنی انسجام و ارتباط اجتماعی و قلبیِ میان آحاد مردم در نظام اسلامی.۱۳۹۴/۰۱/۰۱

مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی

اشتراک گذاری این مطلب!

عمر مؤمن قیمت ندارد خیلی با ارزش است

17ام بهمن, 1396
 
حجت الاسلام پناهیان؛
امیرالمؤمنین علی علیه السلام می فرمایند:

بقیۀ عمر مؤمن قیمت ندارد خیلی با ارزش است و نمی توانید قیمتی برایش تعیین کنید. برای چه
 
امیرالمؤمنین علی علیه السلام می فرمایند:
 
بقیۀ عمر مؤمن قیمت ندارد خیلی با ارزش است و نمی توانید قیمتی برایش تعیین کنید. برای چه؟
 
می توانید شما تدارک کنید هرچه را که قبلا فوت شده است و می توانی زنده بکنی را هر چه را که در گذشته مرده بود. اینجا خیلی فرح بخش با زمان برخورد می شود.
 
هیچ کس نمی تواند درباره گذشته غصه نخورد و اشک نریزد این در جای خودش محفوظ است ولی از این طرف می فرمایند: زمان آینده شما قیمتش بی نظیر است. چون شما در آینده می توانید از لحظه و زمانتان طوری استفاده کنید که زمان از دست داده زمان گذشته را جبران کنید. اینجا سختی و زمختی و خشونت زمان کاهش پیدا می کند و ناگهان باغی از بهشت به روی انسان باز می شود.
 
سخنرانی حجت الاسلام پناهیان در مسجد امام حسین علیه السلام، رمضان 93
اشتراک گذاری این مطلب!

دو عنصر قرآنی در سیره فاطمه سلام الله علیها برای اصلاح روابط همسران

17ام بهمن, 1396
 
مهدی توکل ضمن بیان برخی ویژگی‌های اخلاقی حضرت زهرا سلام الله علیها در برخورد با خانواده و همسر، تقید به این دو عنصر قرآنی را مهم‌ترین عامل اصلاح و ارتقای روابط خانوادگی معرفی کرد.

دو عنصر قرآنی در سیره فاطمه(س) برای اصلاح روابط همسرانمهدی توکلی درباره برخی ویژگی‌های اخلاقی حضرت زهرا سلام الله علیها در برخورد با خانواده و همسر بیاناتی ایراد کرد. 

 
وی با اشاره به اینکه حضرت زهرا سلام الله علیها تا آخر عمر شریف خود با همسر و فرزندان خود با محبت و مهربانی برخورد کرد، گفت:
خداوند در آیه21 سوره روم می‌فرماید:
«مِنْ آیَاتِهِ أَنْ خَلَقَ لَكُمْ مِنْ أَنْفُسِكُمْ أَزْوَاجًا لِتَسْكُنُوا إِلَیْهَا وَجَعَلَ بَیْنَكُمْ مَوَدَّةً وَ رَحْمَةً؛
یکی از آیات (لطف) او آن است که برای شما از جنس خودتان جفتی بیافرید که در کنار او آرامش یافته و با هم انس گیرید و میان شما مودت و رحمت برقرار کرد.»
 
حضرت زهرا سلام الله علیها بارزترین مصداق مودت و رحمت نسبت به همسر است. 
این محقق مسائل دینی با اشاره به معنای مودت و رحمت گفت:
مودت به معنای حب عملی و آرمانی است. به این معنا که محبت خود را به صورت عملی به کسی که عاشق او هستی، ابراز کنی. رحمت نیز به معنای مهربانی است. این صفت از آنجا اهمیت پیدا می‌کند که خداوند آن را به خود و برترین بشر یعنی رسول‌الله صلی الله علیه و آله نسبت می‌دهد، به این معنا که خداوند در تمام سوره‌ها با رحمانیت و رحیمیت آغاز می‌کند و نسبت به پیامبر صلی الله علیه و آله می‌فرماید:
 
«وَ مَا أَرْسَلْنَاكَ إِلَّا رَحْمَةً لِلْعَالَمِینَ؛
 
ما تو را جز اینکه رحمتی بر جهانیان باشی ارسال نکردیم».
 
حضرت زهرا سلام الله علیها وجود مقدسی بود که نسبت به امیر مؤمنان همیشه در نهایت محبت و مهربانی برخورد می‌کرد؛ بنابراین ما به عنوان شیعیان حضرت زهرا سلام الله علیها باید همواره با خانواده با محبت برخورد کنیم و فضای خانه را فضای رحمت و مهربانی قرار دهیم. در این صورت همسر و به دنبال آن اهل منزل احساس آرامش می‌کنند. حتی اگر یک مهمان به محیط چنین خانواده‌ای وارد شود، احساس آرامش به او دست می‌دهد. 
 

خبرگزاری تسنیم
اشتراک گذاری این مطلب!

شهوت سلطه‌طلبی از شهوت جنسی و مالی بسیار بدتر است

17ام بهمن, 1396

حجت الاسلام والمسلمین پناهیان با بیان اینکه در جامعه ما گناه با شهوات جنسی، مالی و غیره در نظر گرفته می‌شود، گفت:

شهوت سلطه‌طلبی ناشناخته و از شهوت جنسی و مالی بسیار بدتر است.

حجت الاسلام والمسلمین علیرضا پناهیان استاد حوزه علمیه شامگاه شنبه ۱۴ بهمن ماه در مراسم سوگواری حضرت زهرا سلام الله علیها که در دانشگاه شریف برگزار شد، گفت: طغیان و سلطه بر دیگران آخرین صفت بد از وجود انسان خارج می‌شود حتی اگر شخص به درجه صدیقین رسیده باشد.

وی افزود: طغیان و سلطه بر دیگران عامل قتل انبیا و اوصیا شد و هر پبامبری مبعوث شده ابتدا برای توحید و سپس برای از بین بردن این صفت مبعوث شده است چرکه آثار بسیار شومی دارد.

حجت الاسلام والمسلمین پناهیان با بیان اینکه در قرآن کریم تصریح شده که کار پبامبران توحید و مبارزه با طاغوتیان است، اظهار داشت:

بدترین نوع ظلم ذیل همین صفت انجام می‌گیرد، این صفت آخرین صفتی است که از قلوب صدیقین خارج شده و بدترین گناهی است که انسان انجام می‌دهد.

استاد حوزه علمیه با بیان اینکه در جامعه ما گناه با شهوات جنسی، مالی و غیره در نظر گرفته می‌شود، گفت: شهوت سلطه‌طلبی ناشناخته و از شهوت جنسی و مالی بسیار بدتر است و متاسفانه این مسئله حتی در جامعه ما که از اطلاعات مذهبی بالایی برخوردار است ناشناخته مانده است.

ادامه »

مروری تاریخی بر اقتصاد مقاومتی در بیان رهبر معظم انقلاب

17ام بهمن, 1396

 

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری leader.ir در قالب داده نمایی اقدام به بازخوانی بیانات رهبر معظم انقلاب در طی سالهای گذشته پیرامون مفهوم اقتصاد مقاومتی پرداخته است. در داده نمای پیش رو تلاش شده است تا با بهره گیری از بیانات ایشان در خلال ۱۵ سال گذشته، ریشه های تاکید معظم له بر ضرورت تحقق اقتصاد مقاومتی تبیین شود.

متن داده نمای مروری تاریخی بر اقتصاد مقاومتی در بیان رهبر معظم انقلاب

مؤلفه ها، ارکان و الزامات اقتصاد مقاومتی از منظر رهبر معظم انقلاب

۱. اقتصاد مقاومتی

مقاوم سازی اقتصاد در سال ۸۰

اگر مسؤولان اقتصادی کشور توانستند با هوشیاری عمل، تدابیر لازم را پیش گیرند و مانع از نفوذ پنجه دشمن در اقتصاد کشور شوند و اقتصاد ملی را شکوفا کنند، ملت احساس اقتدار میکند.

جنگ اقتصادی در سال ۸۶

من برنامههای استکبار جهانی علیه ملت ایران را در سه جمله خلاصه میکنم: اول، جنگ روانی؛ دوم، جنگ اقتصادی؛ و سوم، مقابله با پیشرفت و اقتدار علمی.

اولین استفاده رهبر معظم انقلاب از لفظ اقتصاد مقاومتی در سال ۸۹

ما باید یک اقتصاد مقاومتیِ واقعی در کشور به وجود بیاوریم. دوستان درست گفتند که ما تحریمها را دور میزنیم؛ بنده هم یقین دارم. ملت ایران و مسئولین کشور تحریمها را دور میزنند، تحریمکنندگان را ناکام میکنند؛ مثل موارد دیگری که در سالهای گذشته در زمینههای سیاسی بود که یک اشتباهی کردند، یک حرکتی انجام دادند، بعد خودشان مجبور شدند برگردند، یکی یکی عذرخواهی کنند.

ابلاغ سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی در سال ۹۲

پیشتازی اقتصاد دانش بنیان

محور قراردادن رشد بهره وری در اقتصاد

اعطای نشان اقتصاد مقاومتی

اصلاح نظام درآمدی دولت

افزایش تولید داخلی نهاده ها و کالاهای اساسی

اولویت دادن به تولید محصولات و خدمات راهبردی

صرفه جویی در هزینه های عمومی کشور

تشریح ادبیات اقتصاد مقاومتی در سال های ٩٠ و ٩١

مطالعه و تحقیق کنید، اگر این تحقیقها به درد آن دستگاه مسئول نخورد ، قطعاً به کار شما میآید

امروز پرهیز از اسراف و ملاحظهی تعادل در مصرف، بلاشک در مقابل دشمن یک حرکت جهادی است

کاهش وابستگی به نفت از الزامات اقتصاد مقاومتی است. این وابستگی، میراث شوم صد سالهی ماست

همین شرکتهای دانش‌‌‌بنیان یکی از بهترین مظاهر و یکی از مؤثرترین مؤلفه‌‌‌های اقتصاد مقاومتی است

اقتصاد مقاومتی به یک ملت امکان میدهد که حتّی در شرایط فشار هم رشد و شکوفائی داشته باشند

ما باید اقتصادی داشته باشیم که هم روند رو به رشد محفوظ بماند، هم آسیب‌‌پذیری‌‌اش کم باشد

گفتمان سازی اقتصاد مقاومتی در سال های ۹۳ و ۹۴

«اگر به ابتکار جوانها، تکیه کنیم از فخـر و منّت دشمنان خارجی، خودمان را رها خواهیم کرد

در برنامــهی ششم توسعه، روی اقتصاد و روی فرهنگ و روی علم باید تـکیه کنید

عـلاج مسئلـهی تحریم، همین اقتصاد مقاومــتی است، ما بایستی درست عمل کنیم

تـکیهی عمدهی اقتصاد مقاومتی، روی مردم و روی تولیـد داخلی است

بخشهایی خارج از دولت؛ میتوانند در اقتصاد مقاومتی نقش ایفا کنند، از جمله بسیـج

گشایش اقتصادی جز با جدّی گرفـتن و پیگیری همه‌‌جانبهی اقتصاد مقاومتی میسّر نخواهد شـد

 

۲. نامگـذاری سالها بر پایه شعار اقتصاد

نوآوری و شکوفایی

اصلاح الگوی مصرف

همت مضاعف، کار مضاعف

جهاد اقتصادی

تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی

حماسهی سیاسی و حماسهی اقتصادی

اقتصاد و فرهنگ

 با عزم ملی و مدیریت جهادی

دولت و ملت همدلی و همزبانی

اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل

اشتراک گذاری این مطلب!

انقلاب و نقشه های دویست ساله

17ام بهمن, 1396

بررسی یک واقعه‌ی بزرگ تاریخی که قرار است آینده را متحول کند، وقتی‌که هنوز زمان زیادی از وقوع آن نگذشته، احتیاج به نبوغ، پختگی و خبرگی فراوان دارد. بلاشک مهم‌ترین و بزرگ‌ترین واقعه‌ی عصر حاضر، انقلاب اسلامی ایران به رهبری امام خمینی‌قدس‌سره‌الشریف است. شناخت صحیحِ آن، مستلزم داشتن دیدی فراتر از آمارها و گزارش‌ها و نگاهی فراسیاسی، انقلابی و مکتبی است. کسی می‌تواند تحلیل جامعی ارائه کند که در طول عمر پرماجرای انقلاب، پیوسته با آن همراه و اساس نظام فکری‌اش، منطبق بر اساس نظام فکری معمار بزرگ انقلاب باشد.

در مراسم بزرگداشت «نخستین دهه‌ی انقلاب اسلامی» در ۱۲ بهمن ۱۳۶۷، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، ریاست ‌جمهور وقت، سخنرانی تاریخی ای در هتل لاله‌ی تهران و در جمع فرهیختگان و اندیشمندان داخلی و میهمانان خارجی به یادگار می‌گذارند که زوایای مهم انقلاب اسلامی در آن تبیین می‌شود.

متن حاضر، مختصری از بیانات معظم له در مراسم بزرگداشت «نخستین دهه​ی انقلاب اسلامی» سال ۶۷ می باشد. همچنین بیانات کامل این مراسم در گفتاری با عنوان «عصر انقلاب اسلامی» منتشر شده است.

 

انقلاب ما که یکی از بزرگترین انقلابهای دوران انقلابها ارزیابی شده و چشم دنیا را متوجه کرد و درباره‌ی آن قلمهای زیادی زده شد، بهعنوان یک انفجار عظیم در دنیا تلقّی شد. و همه دانستند که این انفجار عظیم بر پایه‌ی اسلام بود. ناگهان تمام رشتههای دویست ساله‌ی استکبار علیه اسلام را پنبه کرد.

انقلاب و نقشه های دویست ساله

آنهایی که میگفتند روزگارِ دین به سر آمده، دیدند که دین، یک ملت را به حرکت درآورد و یک دژ استوار استکبار را اینجور با خاک یکسان کرد، یک نظام انقلابی را با این شجاعت و با این اقتدار و جرأت بر سرِ کار آورد و یک موج عظیم در دنیای اسلام بلکه در دنیای غیراسلامی از جهان سوم و مستضعفین بهوجود آورد. معلوم شد که نه! روزگار دین به سر نیامده! دین هنوز قویترین عامل برای حرکت دادن انسانها است. این را انقلاب اسلامی ایران عملاً ثابت کرد.

ادامه »

آیا اسلام امروز هم قابل اجراست؟

15ام بهمن, 1396

 

علامه طباطبایی:

 عده‌اى مى‌گويند:

آيا راستى مى‌توان باور كرد كه اسلام مى‌تواند جهان بشريت را با در نظر گرفتن وضع حاضر و ترقيات و پيشرفت‌هاى حيرت‌انگيز آن اداره كند و نيازهاى موجود را پاسخ دهد؟

و آيا وقت آن نرسيده كه بشرى كه به نيروى دانش در اعماق آسمان‌ها مى‌رود و به تسخير ستارگان مى‌پردازد، ديگر اين‌گونه افكار كهنۀ مذهبى را دور انداخته، روش نو و تازه‌اى براى زندگى پرافتخار خود انتخاب كند و نيروى فكر و ارادۀ خود را در توسعۀ پيروزى‌هاى شايان خود تمركز دهد؟


 

آيا تمام مسايل در قلمرو تحول است

لازم است اول نكته‌اى را تذكر دهيم و آن اينكه: درست است ما طبعا تازه را بيشتر از كهنه دوست مى‌داريم و نوى هرچيز را به كهنۀ آن ترجيح مى‌دهيم، ولى درهرحال اين موضوع كليت ندارد و اين رويه را در همه‌جا نمى‌توان اجرا و اعمال نمود.

مثلا نمى‌توان گفت: (۴=٢*٢) كه هزارها هزار سال در ميان بشر مورد استفاده قرار گرفته بود، ديگر كهنه شده و بايد دور انداخت. نمى‌توان گفت: زندگى اجتماعى كه تاكنون در ميان بشر داير بود، ديگر كهنه شده و بايد طرح تازه‌اى ريخت و پس از اين زندگى انفرادى آغاز كرد. نمى‌توان گفت: پيروى قوانين مدنى كه به مقدار زيادى آزادى فردى را پايمال مى‌كند، ديگر كهنه شده و مردم را به ستوه آورده است. در چنين دوره‌اى كه بشر به تسخير فضا پرداخته و سفينه‌هاى فضايى در مدارات ستارگان،  مشغول بررسى اوضاع مى‌باشند، بايد راه تازه‌اى باز كرد و از قيد قانون و قانون‌گذار و مجريان قوانين نجات يافت.

نيازى به توضيح ندارد كه اين سخنان چه‌اندازه بى‌پايه و مسخره است. اساسا مسئلۀ كهنه و تازه در موردى مى‌تواند مطرح شود كه قلمرو تحول باشد و آمادگى براى تبدل و تغيير داشته باشد و درنتيجه روزى نغز و شاداب و روزى در اثر برخورد با عوامل ناملايم، فرسوده و پژمرده گردد.

بنابراين در بحث‌هايى كه به منظور واقع‌شناسى منعقد مى‌گردد و ارتباط با اقتضائات طبيعى دارد و چگونگى آفرينش و قوانين واقعى جهان را بررسى مى‌كند (كه يكى از آنها همين مسئلۀ مورد بحث ما است: آيا اسلام مى‌تواند جهان بشريت را با در نظر گرفتن وضع حاضر اداره كند؟) نبايد دست به اين‌گونه افكار شاعرانه زد و داستان كهنه و تازه به ميان آورد.

ادامه »

رابطه و تأثیرگذاری متقابل عقل و ادب

15ام بهمن, 1396

 

آیت‌الله مجتبی تهرانی (ره):
 
رابطه ادب با عقل چنان بدیهی و تنگاتنگ است که بی‌ادبی در فرهنگ قرآن و سیره اولیاء و انبیاء به سفاهت تعبیر شده و در جهت تأدیب انسان‌ها روایات و احادیث فراوان نقل شده‌اند که در این سلسله بحث‌ها بدانها پرداخته شده است.
ادب به ‏عنوان یکی از موضوعات اخلاقی و معرفتی به دو بخش تقسیم می‎شود: ادب انسانی که ریشه در عقل عملی دارد و ادب الهی ریشه در عقل نظری. اگر انسان همسو با حاکمیت عقل عملی رفتار کند و بر اساس آن صاحب روش رفتاری شود، از نظر انسانی با ادب شده است و اگر در بستر عقل نظری از مرزهای شناخته شدۀ الهی حفاظت عملی نماید، به ادب الهی رسیده است.
رابطۀ عقل و ادب تنگاتنگ و مستقیم است و می‌توان گفت ادب به یک معنا ثمره و نتیجۀ عقل است. در روایت آمده است: «الْآدَابُ‏ تَلْقِیحُ‏ الْأَفْهَامِ‏ وَ نَتَائِجُ الْأَذْهَان‏»؛(1) روش‎های رفتاری انسان ثمرۀ نگاه‌ها و برداشت‌ها و نتیجۀ بُعد عقلانی اوست. مراد از «ذهن»، بعد عقلانی انسان است.  
ادب بر شکوفایی عقل تأثیر دارد. در روایت دیگری آمده است: «إِنَ‏ بِذَوِی‏ الْعُقُولِ‏ مِنَ الْحَاجَه إِلَى الْأَدَبِ کَمَا یَظْمَأُ الزَّرْعُ إِلَى الْمَطَرِ»؛(2) احتیاج موجودات عاقل به ادب، مانند احتیاج گیاه به آب است و عقل آنگاه مُثمر ثمر خواهد بود که همراه با رفتار نیکو باشد و ادب از آن نشأت بگیرد. به یک‌معنا ادب، موجب شکوفایی و رشد عقل می‌شود.  
 روایت به این نکته نیز اشاره می‌کند که موجود دارای عقل امّا بی‏ادب، با موجودی که عقل ندارد مساوی است. عقلی که در کنارش ادب نباشد، با بی‎عقلی فرقی نمی‏کند، چون فایده و کارایی ندارد.
در روایت دیگری با صراحت کامل به نیازمندی عقل، نسبت به ادب اشاره شده و آمده است: «کُلُّ شَیْ‏ءٍ یَحْتَاجُ إِلَى الْعَقْلِ وَ الْعَقْلُ‏ یَحْتَاجُ‏ إِلَى الْأَدَب‏»؛(3) هر چیزی احتیاج به عقل دارد و عقل نیز محتاج ادب است.  

 

ادامه »

قرن نوزدهم، قرن مقابله‎ی با دین

15ام بهمن, 1396

 

مقام معظم رهبری:

همه میدانند که قرن نوزدهم، قرن مقابله‌ی با دین و تحقیر دین بود؛ هر دینی. قرنی بود و فصلی بود که بشر خواست با تکیه‌ی بر انسانگرایی و خِرَدگرایی، اعلام کند که از دین بینیاز است، و این اعلام آنچنان خشن و غیرمؤدبانه و غیرمنطقی انجام گرفت که آثار تخریبی آن در تمام جوامع بشری که پایبندیای به دینی داشتند، محسوس شد.

در همین قرن نوزدهم بود که استعمار چهره‌ی خشن خودش را در دنیا نشان داد، و آسیا و آفریقا و آمریکای لاتین و کشورهای عقبافتاده‌ی تقریباً سراسر دنیا، بهنحوی از انحا، مدتها زیر شلاق استعمار و زیر چکمه‌ی خشن استعمار قرار گرفت.

استعمارگران

در منطقه‎ی اسلامی، استعمار هدف خودش را مقابله‌ی با اسلام ـ بهعنوان یک اندیشه‌ی مانع و رادع از وصول استعمار به اهداف خودش ـ قرار داد. تاریخِ مبارزات و استعمار مردم هند، تاریخ ایران، تاریخ آسیای مرکزی، تاریخ شمال آفریقا ـ مصر ـ و برخی از کشورهای دیگر، بهطور کامل حاکی از این است که استعمار اروپایی در این مناطق، مبارزه‌ی با اسلام را بهعنوان یکی از هدفهای حتمی و قطعی خودشان قرار دادند. بهخصوص در منطقه‌ی نزدیک آسیا، یعنی ایران، افغانستان، ترکستان و هند،

سیاستمداران آن روزِ انگلیس، صراحتاً این را اعلام میکنند که باید با اسلام در این مناطق مبارزه کرد و آن را نابود کرد.

 

دفتر مقام معظم رهبری

اشتراک گذاری این مطلب!

تزریق تفکر التقاطی در کشورهای اسلامی

15ام بهمن, 1396

 

در مراسم بزرگداشت «نخستین دهه‌ی انقلاب اسلامی» در ۱۲ بهمن ۱۳۶۷، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، ریاست ‌جمهور وقت، سخنرانی تاریخی ای در هتل لاله‌ی تهران و در جمع فرهیختگان و اندیشمندان داخلی و میهمانان خارجی به یادگار می‌گذارند که زوایای مهم انقلاب اسلامی در آن تبیین می‌شود.

یک عنصر دیگر هم که در کنار این در کشورهای اسلامی ازجمله در کشور ما ظاهر شد، عنصر التقاط است. یعنی تفکرات جدید و ایدئولوژیهای اخیر که مورد علاقه‌ی جمعی از مردم است و جاذبهای دارد را بردارند، آنها را با پوشش اسلامی و با تکیه‌ی به آیات قرآن ارائه بدهند و درحقیقت اسلام التقاطی ارائه دادند؛ که البته تأثیر این کمتر از تأثیر عامل قبلی است.

من وقتی به این عوامل و صد و پنجاه سال اخیر نگاه میکنم، میبینم خود این عوامل، به تنهایی برای اینکه با گذشت زمان بهتدریج اسلام را از صحنه‌ی عمل و سپس عقیده و بالاخره عاطفه خارج کنند کافی بودند. از صحنه‌ی عمل که خارج شد، بهکلی به احوال شخصی و مسائل مربوط به فرد مخصوص شد. بهتدریج اینهم از او گرفته شد و به عبادات مخصوص شد. بهتدریج عبادات هم در اثر فساد گوناگون اخلاقی، از دست و بال مردم خارج شد، بهطوریکه جوانها در دوره‌ی قبل، یعنی دوره‌ی قبل از انقلاب اسلامی، غالباً نماز نمیخواندند و یک جوانِ نمازخوان، یک پدیده‌ی جالبِ توجه بود و بقیه‌ی عبادات و اعمال هم به طریق اُولی بهتدریج از صحنه‌ی زندگی مردم خارج و مخصوص یک عده‌ی معدودی شده بود.

نویسندگان غربی که در مورد افراط گرایی به اصطلاح اسلامی کتاب نوشته اند

اعتقاد را هم بهکلی با ایجاد شبههها و نوشتن کتابها و ایجاد تزلزل، در دلها متزلزل کرده بودند.

یک رابطه‌ی عاطفی باقی بود، آن را هم با شیوههای مختلف از بین میبردند؛ با زشت جلوه دادن چهرههای مذهبی یا چهره‌ی مبلغان مذهبی، که این کار را بیشتر چپها و دشمنان الحادی اسلام انجام میدادند. شاید چندان زمانی نمیگذشت که بهکلی حتی رشته‌ی عاطفی هم بین اسلام و بین مسلمین بریده میشد؛ نهفقط در ایران، بلکه در کل جهان اسلام.

و شما که از کشورهای اسلامی آمدهاید، به ذهنیت خودتان برگردید و به مردم خودتان مراجعه کنید، ببینید آیا واقعیت همین است یا نه.

ادامه »

بی حرم نیست کسی که حرمش سینه ماست

15ام بهمن, 1396

 

برای فاطمه زهرا سلام اللَّه علیها - آن موجود قدسیِ والا، آن انسان برتر و آن معلّم بشر - از آن تعبیری که هر شاعری - چه شاعر درست وحسابی گوی و چه شاعر هرزه گوی - برای محبوب و معشوق خودش ذکر می کند، نباید استفاده کرد؛ باید از تعبیرات متناسبی استفاده کرد.

اعتقاد من این است که اگر شعرای عزیز ما - همچنان که امروز خوشبختانه، هم در سرود دستجمعی و هم در بعضی از شعرهایی که قبلاً آقایان خواندند، همین معنا انصافاً تأمین شده است - لفظ و معنا را برای بیان معرفتی که امروز جامعه ما نیاز دارد تا از مکتب فاطمه زهرا سلام اللَّه علیها تعلیم بگیرد، به کار گیرند و آن را مدّاح با صدای خوش و آهنگ مناسبِ با این کار عرضه کند،

یکی از بهترین انواع تبلیغ و ترویج صورت گرفته است؛ یعنی همان «دعبل» و «فرزدق» و «کُمیْتِ» تاریخ در این جا ظهور و تجلّی پیدا کرده است. ارزش، همان ارزش خواهد بود و می تواند اجرهای بزرگ الهی را به دنبال خود داشته باشد.

قمستی از بیانات در دیدار جمعی از مدّاحان اهل بیت

اشتراک گذاری این مطلب!

نجاسات + احکام تخلی و نجاسات

15ام بهمن, 1396

 

نجاسات عبارتند از:

۱. بول.

۲. غایط.

۳. منی انسان.

۴. مردار.

۵. خون.

۶. سگ.

۷. خوک.

۸. مشروبات مست کننده بنابر احتیاط (واجب).

۹. کفاری که به دینی آسمانی متدین نیستند.

توجه: تمام اشیا، محکوم به طهارت هستند مگر آنهایی که شارع، حکم به نجاستشان کرده است.

آنچه در زیر می‌آید، دروس “ششم، هفتم، هشتم و نهم” از جلد اول «رساله‌ی آموزشی» احکام و مسائل شرعی است که مطابق با فتاوای حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای مدظله‌العالی تهیه، تنظیم و منتشر شده است.


* احکام تخلی (بول و غایط کردن)
۱. رعایت قبله
انسان در هنگام تخلی باید رو به قبله و پشت به قبله نباشد.
۲. پوشش
واجب است انسان در هنگام تخلی – و مواقع دیگر - عورت (شرمگاه) خود را از دیگران غیر از همسر خود بپوشاند، چه مرد باشد و چه زن، و چه محرم و چه نامحرم، حتی از بچه‌ی نابالغ که دارای قدرت تشخیص می‌باشد.
توجه:
http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/breadcrump.gif زن و شوهر لازم نیست عورت خود را از یکدیگر بپوشاند.
۳. برخی از مکروهات تخلی
۱. ایستاده ادرار کردن.
۲. ادرار کردن در زمین سخت و سوراخ جانوران.
۳. ادرار کردن در آب، مخصوصاً آب ایستاده.
۴. خودداری از دفع بول و غایط.
۵. تخلی در جاده‌ها و معابر و زیر درخت میوه دار.
 
* استبرا
۱. مردان پس از ادرار، اگر کاری که به آن «استبرا» می‌گویند انجام دهند در صورتی که پس از آن رطوبتی از مجرای ادرار خارج شود که نداند بول است یا چیز دیگر، آن رطوبت محکوم به طهارت خواهد بود و بررسی و جستجو در این باره لازم نیست.
۲. استبرا واجب نیست و اگر موجب ضرر شود جایز هم نخواهد بود، مثل وقتی که در مجرا زخمی وجود دارد که هنگام استبرا بر اثر فشار از آن خون جاری می‌شود و بهبودی زخم را به تأخیر می‌اندازد. البته اگر استبرا نکند و بعد از بول کردن، رطوبت مشتبه خارج شود حکم بول را دارد.
۳. بهترین شیوه‌ی استبرا این است که بعد از قطع شدن ادرار، اگر مخرج مدفوع نجس شده، ابتدا آن را تطهیر کنند، بعد سه بار انگشت میانه‌ی دست چپ را از مخرج مدفوع تا بیخ آلت بکشند، و بعد شست را روی آلت و انگشت پهلوی شست را زیر آن بگذارند و سه بار تا سر آلت بکشند و پس از آن سه بار سر آلت را فشار دهند.
۴. تفاوتی بین استبرا قبل از تطهیر مخرج غایط و بعد از تطهیر آن، از نظر کیفیت وجود ندارد.
۵. هرگاه فردی بعد از خروج بول، استبرا نکند و وضو بگیرد، و سپس رطوبتی که مردد بین بول و منی است از او خارج شود واجب است برای تحصیل یقین به طهارت از حدث، هم غسل کند و هم وضو بگیرد.
توجه:
http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/breadcrump.gif اقسام رطوبت‌هایی که گاهی از انسان خارج می‌شود:
۱. رطوبتی که گاهی بعد از خروج منی از انسان خارج می‌شود و «وَذْی» نام دارد.
۲. رطوبتی که بعضی از اوقات بعد از بول خارج می‌شود و «وَدْی» نام دارد.
۳. رطوبتی که بعد از ملاعبه‌ی زن و مرد با یکدیگر خارج می‌شود و «مَذْی» نام دارد.
http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/breadcrump.gif همه‌ی رطوبت‌های فوق پاک است و باعث نقض (از بین رفتن) طهارت نمی‌شود.
 
* استنجا (تطهیر مخرج بول و غایط)
۱. چگونگی تطهیر مخرج بول:
۱. مخرج بول (محل دفع ادرار) جز با آب پاک نمی‌شود.
۲. مخرج بول بنا بر احتیاط واجب با دو بار شستن پاک می‌شود.

۲. چگونگی تطهیر مخرج غایط:
الف) مخرج غایط را به دو گونه می‌توان تطهیر کرد:
۱. آن که با آب بشوید تا نجاست از بین برود، و پس از آن آب کشیدن لازم نیست.
۲. آن که با سه قطعه سنگ یا پارچه‌ی پاک و امثال آن، نجاست را پاک کنند و اگر با سه قطعه، نجاست زایل نشد با قطعات دیگر، آن را کاملاً پاک نمایند، و به جای سه قطعه می‌توانند از سه جای یک قطعه سنگ یا پارچه استفاده کنند.
ب) مخرج غایط در سه صورت فقط با آب پاک می‌شود و با سنگ و امثال آن نمی‌شود آن را تطهیر کرد:
۱. آن که با غایط نجاست دیگری، مثل خون بیرون آمده باشد.
۲. آن که نجاستی از خارج به مخرج غایط رسیده باشد.
۳. آن که اطراف مخرج بیش از مقدار معمول آلوده شده باشد

ادامه »

به دنیایی که همانند خانه عنکبوت است، دل نبندید

15ام بهمن, 1396


آیت الله بهجت: به دنیایی که از کاغذ و مقوا و خانه عنکبوت است، دل نبندید.

در قضیه حضرت یوسف آمده است: «اخرج علیهن»، بر آنان بیرون آی. فقط یک دیدار بود و پس از دیدن جمال حضرت یوسف علیه السلام که «اعطی شطرا من الحسن»، (بخشی از حسن و زیبایی به و عطا شده بود.) دست ها را قطع و بی اختیار شدند:

«فلما رایته اکبرنه و قطعن ایدیهن»

آیت الله بهجت گفتند:

ما اگر صدای بمب بشنویم، تکوینا تکان می‌خوریم؛ پس اهل شهود که کشف آن‌ها به مراتب قوی تر است، چگونه با مشاهده جمال و کمال مطلق به هرچه غیر او است پشت پا نزنند؟

ایشان افزودند: تکرار آیه موجب می‌شود که روح بالا رود و آن صدا را با واسطه یا بدون واسطه از مصدر بشنوند زیرا قرآن از مقوله صوت است: «کررتها حتی سمعتها من قائلها»، پیوسته تکرار نمودم تا این‌که آن را از گوینده‌اش شنیدم. هم چنین آمده است: «و نحن اقرب الیه من حبل الورید»، ما از رشته رگ گردن به او نزدیک‌تریم.

آیت الله محمد تقی بهجت بیان نمودند: اما دنیاپرستان را بنگرید که به چه دل بسته‌اند و بر سر چه با هم نزاع دارند، به دنیایی از کاغذ و مقوا و خانه عنکبوت، چنان که گفته‌اند:

«رایت زیدا معدوما، علی فرس معدوم، بیده سیف معدوم، فی قباله عدو معدومف بیده سیف معدوم، و هما یقتتلان قتلا معدوما»،

زید معدوم را بر اسب معدوم دیدم که در دستش شمشیر معدوم، و در برابرش دشمنی معدوم بود و با هم جنگ معدوم می‌کردند؛ یعنی ای هیچ، بهر هیچ، بر هیچ، مپیچ

در محضر بهجت

اشتراک گذاری این مطلب!

جرقه ای که شاه را بر انداخت!

14ام بهمن, 1396

 

پس از استقرار در نجف اشرف مرحله جدیدی از نهضت امام خمینی رحمه الله آغاز شد که با دوره های قبل تفاوت داشت. در این مرحله سیّد مصطفی پس از امام رحمه الله نقش اوّل را در هدایت نهضت ایفا می کرد.

آبان ماه ۵۶؛ حاج آقا روح الله مثل همیشه پنج دقیقه قبل از تشییع در جمع مردم در مسجد جواهری نجف حاضر شدند؛ تنها صد قدم همراه جماعت، پشت سر پیکر فرزندشان حرکت کردند، بعد راهشان جدا شد. جماعت، حاج آقا مصطفی را به سمت محل دفنش در حرم مطهر امیرالمؤمنین علیه السلام می بردند و حاج آقا روح الله به خانه برمی گشتند. آن روزها در نجف کسی اشک پدر داغدیده را ندید. خبر شهادت را هم که به او دادند، پدر دستشان را بر ز مین گذاشتند و کمی سکوت کردند، بعد هم سه بار گفتند انالله واناالیه راجعون. پس از آن بود که در مراسمی فرمودند:

«او امید آینده ی اسلام بود»… «من امید داشتم که این مرحوم شخص خدمتگزار و سودمند برای اسلام و مسلمین باشد، ولی، لا رادَّ لَقضائِهِ وَ اِنَّ اللهَ لَغَنیٌ عَنِ العالمین شهادت حاج آقا مصطفی خمینی حادثه ای بود با لطمه ای جبران ناپذیر؛ اما خداوند متعال در همین حادثه نیز خیری قرار داده بود.

 

پس از شهادت حاج آقا مصطفی در سراسر کشور مجالس ترحیمی از سوی دوستداران امام و نهضت اسلامی برگزار شد و این، سرآغاز سلسله ی مراسم های چهلم متعدد شهدای قیامهای مردم در شهرهای قم، تبریز و… شده بود. در کنار تأثیر شهادت حاج آقا مصطفی در روند پیروزی انقلاب اسلامی، بررسی علت و انگیزه ی دشمن از حذف او حائز اهمیت است. نسبت حاج آقا مصطفی با رهبری نهضت و ویژگی های شخصیتش او را به یکی از اصلی ترین یاران نهضت حضرت امام خمینی رحمه الله تبدیل کرده بود.

بی جهت نبود که حضرت آیت الله خامنه ای در دومین سالگرد شهادت حاج آقا مصطفی میگوید: «مصطفی امید آینده ی ما و خمینیِ آینده ی ایران بود. آن استعداد و دانش زیاد، روحیّه ی بسیار خوب و عالی و اندیشه ی درست، میتوانست برای آینده ی ایران ذخیره ای پایان ناپذیر باشد و حادثه ی شهادت او، می توانست نشان دهنده ی شخصیت معنوی او باشد.»[1]

بررسی نقش شهید آیت الله سید مصطفی خمینی در نهضت اسلامی مردم ایران، علّت بیان چنین عبارات مهمّی را روشن تر میکند. آنچه در ادامه می آید نگاهی گذرا به نقش محوری ایشان در نهضت مبارزه و تأثیر شهادت او بر پیشبرد انقلاب اسلامی با محوریّت سخنان حضرت آیت الله خامنه ای است.

ادامه »

حبّی که انسان را به تمام سعادت‌های عالم می‌رساند

14ام بهمن, 1396

 یکی از خصوصیّاتی را که سعادت ایجاد می‌کند، که بی‌بی‌دو عالم در خطبه‌ای بیان فرمودند. عنوانش «حرّم له الشرک» است، یعنی برای او دیگر شرک حرام می‌شود. «و هو من المخلصین» یعنی انسان را به سمت اخلاص می‌برد.

آیت الله روح الله قرهی مدیر حوزه علمیه امام مهدی(عج) حکیمیه تهران در تازه ترین جلسه اخلاق خود به موضوع “” پرداخت که مشروح آن در ادامه می آید:

تمام سعادت‌های دنیا و آخرت در حبّ به ولایت‌الله است. فرمودند: «هل الدین الا الحبّ» که توأم با این معرفت به آن حضرات، اسّ و اساس، همین می‌شود. نکته‌ی مهم این‌جاست که هر سعادتی، ظلّ این سعادت عظمی است.

گاهی تصوّر می‌شود سعادت این است که انسان، خانه‌ای، ماشینی، زندگی خوبی، همسر خوبی و … داشته باشد، البته این‌ها هم اگر به عنوان وسیله‌ای برای قرب الی الله باشد، به نوعی سعادت محسوب می‌شود، امّا حتّی این‌ها هم در ظلّ سعادت عظمایی است که اگر آن به وجود آمد، همه چیز به وجود می‌آید.

بی‌بی‌دوعالم(صلوات اللّه و سلامه علیها) جمله‌ای دارند که عجیب است، فرمودند: «اِنَّ السَّعیدَ، کُلَّ السَّعیدِ، حَقَّ السَّعیدِ مَن أحَبَّ عَلّیاً فی حَیاتِه وَ بَعدَ مَوتِه»[1]، به درستی که حقیقت و واقعیّت و تمامی سعادت (إنّ چون تحقیقیّه هست، معنای حقیقت و واقعیّت در این‌جا می‌دهد) و حقّی که سعادت به گردن انسان دارد، همه برای آن کسی قرار داده می‌شود که امیرالمؤمنین(صلوات اللّه و سلامه علیه) را در حیاتش و بعد از وفاتش، دوست داشته باشد.

یعنی کسی که حبّ ولایت را داشت، تمام سعادت و حقیقت سعادت را دارد. آنچه که از اوّل تا آخر سعادت بتوان تبیین کرد در حبّ امیرالمؤمنین(صلوات اللّه و سلامه علیه) قرار دارد. «حبّ علیّاً» یعنی حبّ به ولایت؛ چون محبّت، خصوصیّتی دارد که هیچ چیزی نمی‌تواند داشته باشد.

جمله‌ای که بهشتی بودن ابن ابی الحدید معتزلی را می‌رساند

ابن ابی الحدید معتزلی، جمله‌ای دارد که اگر شرح نهج البلاغه را نمی‌نوشت و خیلی از مطالب را که راجع به مولی‌الموالی گفته، نمی‌گفت، همین یک جمله را که بیان کرده است، یقیناً بهشتی است. او بیان می‌کند:

چرا با وجود معجزات کثیره‌ای که خلفا و دیگران از امیرالمؤمنین(صلوات اللّه و سلامه علیه) دیدند و خودشان هم در آخر اقرار کرده و بیان کردند که اگر علی نبود، ما هلاک می‌شدیم (همه‌ی آن‌ها بیان کردند: «لو لا علی لهلک ابابکر»، «لو لا علی لهلک عمر»، «لو لا علی لهلک عثمان»)، تسلیم نشدند و عداوت ورزیدند؟!

ادامه »

عظمت استغفار

14ام بهمن, 1396

 

🔸گفتاری از آیت‌الله جوادی آملی پیرامون عظمت استغفار

 

اگر ناگهان به یاد گناهان گذشته‌ات افتادی؛

خدا را شکر کن و استغفار بگو

 

دانلود صوت

اشتراک گذاری این مطلب!

هیچ چیز جای نماز را نمیگیرد

14ام بهمن, 1396

حجت الاسلام قرائتی:

هیچ چیز جای نماز را نمیگیرد

اشتراک گذاری این مطلب!

الگوی زندگی غربی

13ام بهمن, 1396

 

خلاصه  سخنرانی استاد سید مهدی میرباقری در زمینه سبک زندگی غربی. 

الگوی زندگی غربی- سید مهدی میرباقری (4.22 MB)

در نگاه غرب ارزش انسان تابع سرمایه است و قیمت هر انسان تنها بر اساس میزان ظرفیت و مهارت او برای تولید سرمایه تعیین می شود.  بنابراین انسانی که غرب تربیت می کند انسانی است که می تواند ابزار توسعه ثروت قرار بگیرد. مثل قطعه ای که مهندسان متالورزی برای جایگاهی خاص در یک کارخانه تولید می کنند انسانها نیز به نوعی تربیت سفارشی و با ویژگی های خاص می شوند تا کارایی لازم برای به کار گرفته شدن در مسیر توسعه سرمایه  را داشته باشند.

 

مصرف گرایی

مثلاً یکی از ویژگیهای انسان مطلوب غرب مصرف گرا بودن است.  تا منافع کارخانه های تولیدی به نفع گروهی خاص تضمین شود. مثل کسی که ابتدا با دست کلاه می بافت و به مردم می فروخت اما زمانی که کارگاه تولید کلاه ایجاد کرد با هر ترفندی بود حتی به کسانی که به کلاه نیاز نداشتند کلاه فروخت و به اصطلاح سر همه کلاه گذاشت. این ضرب المثل ناظر به همین موضوع است.

ماجرای تبلیغات وسیعی که در رسانه ها انجام می شود همین است. این رسانه ها با تبلیغات وسیع حرص نسبت به دنیا را در مردم تشدید می کنند تا از طریق بیشتر شدن خواسته های مردم تولید بیشتری داشته باشند و ثروت بیشتری به دست بیاورند.در آماری که سالها پیش منتشر شد معلوم شد زنان انگلیسی سالانه 25 جفت کفش خریداری می کنند. آیا به این تعداد کفش نیاز دارند؟ قطعاً نه.  اما با تحریک تنوع طلبی در آنان و خرید 25 جفت کفش سود کارخانه های تولید کفش تضمین شده است. به این ترتیب عواطف انسانها منبع توسعه سرمایه قرار گرفته است.

به همین دلیل غرب برای تربیت انسانهایی متناسب با مسیر توسعه سرمایه برای تمام زندگی انسان الگو دارد. الگوی تولد و تحصیل و ازدواج و اشتغال و..

الگوهایی که به هم پیوسته هستند و لازمه پذیرش یک  بخش از این الگو این است که سایر بخشهای آن نیز پذیرفته و اجرا شود. به عنوان نمونه در  الگوی کنترل جمعیت غربی افزایش سن ازدواج تعریف می شود تا  فرصت کمتری برای باروری وجود داشته باشد.آنگاه برای افزایش سن ازدواج، تحصیل به شیوه غربی برای خانمها پیشنهاد می شود به گونه ای که تحصیل به عنوان اصل و سایر شئون زندگی مثل ازدوج و فرزند آوری به عنوان فرع مطرح شود. از سوی دیگر  کنترل غریضه در سالهای تجرد از طریق دوست گیری و روابط نا مشروع انجام می شود. اینها الگوهای به هم پیوسته ای هستند که هر کدام دیگری را به دنبال دارد.

 

برده داری مدرن

به این ترتیب در هیچ دوره ای مانند دو قرن اخیر بانوان به بردگی گرفته نشده اند البته بردگی مدرن. به گونه ای که بانوان ابزار توسعه سرمایه قرار گرفته اند که کاملاً با کرامت انسانی زنان در تضاد است. در برخی کشورها در کنار منوی غذا آلبومی نیز قرار می دهند و به اسم ارائه خدمات از زنان سوء استفاده می کنند و حتی از آن خانها مالیات بر در آمد میگیرند. این نتیجه پیاده کردن الگوی زندگی غربی است.

البته ما با تحصیل بانوان مخالف نیستیم بلکه ما مخالف تحصیل آنها با این الگوی غربی هستیم. این الگوی اشتغال و تحصیل و پوشش غربی قطعاً با اسلام در تضاد است و پذیرفته نیست. 

موسسه تحقیقات و نشر معارف اهل البیتاشتراک گذاری این مطلب!

نماز آیات را چطور بخوانیم؟

11ام بهمن, 1396

 

بر اساس احکام شرعی، عوامل وجوب نماز آیات عبارت است از: کسوف خورشيد و خسوف ماه، زلزله و هر حادثه غيرعادى که باعث ترس بيشتر مردم شود؛ مانند بادهاى سياه يا سرخ و يا زرد که غيرعادى باشند، تاريکى شديد، فرو رفتن زمين و ريختن کوه، صيحه آسمانى و آتشى که گاهى در آسمان ظاهر مى‌‏شود.

 

به همین بهانه، گزارشی از چگونگی خواندن نماز آیات را برایتان آماده کردیم. نماز آیات را به چند شکل می‌توان خواند؛

اول؛ نماز آیات دو رکعت است و در هر رکعت پنج رکوع دارد. دستور آن این است که نمازگزار بعد از نیت، تکبیر بگوید و یک حمد و یک سوره تمام بخواند و به رکوع رود و سر از رکوع بردارد. دوباره یک حمد و یک سوره بخواند، باز به رکوع رود تا پنج مرتبه. بعد از بلند شدن از رکوع پنجم دو سجده نماید و برخیزد و رکعت دوم را هم مثل رکعت اول بجا آورد و تشهد بخواند و سلام دهد.

 

دوم؛ در نماز آیات نمازگزار می‌تواند، بعد از نیت و تکبیر و خواندن حمد، آیه های یک سوره را پنج قسمت کند و یک آیه یا بیشتر از آن را بخواند و به رکوع رود و سر بردارد و بدون این که حمد بخواند، قسمت دوم همان سوره را بخواند و به رکوع رود و همین طور تا پیش از رکوع پنجم سوره را تمام نماید. مثلا به قصد سوره «قل هو الله احد» بسم الله الرحمن الرحیم بگوید و به رکوع رود، بعد بایستد و بگوید: «قل هو الله احد» دوباره به رکوع رود و بعد از رکوع بایستد و بگوید: «الله الصمد» باز به رکوع رود و بایستد و بگوید: «لم یلد و لم یولد» و برود به رکوع، باز هم سر بردارد و بگوید: «و لم یکن له کفواً احد» و بعد از آن به رکوع پنجم رود و بعد از سر برداشتن، دو سجده کند و رکعت دوم را هم مثل رکعت اول بجا آورد. بعد از سجده دوم، تشهد بخواند و نماز را سلام دهد.

سوم؛ اگر هم نمازگزار، در یک رکعت از نماز آیات پنج مرتبه حمد و سوره بخواند و در رکعت دیگر یک حمد بخواند و سوره را پنج قسمت کند، مانعی ندارد.

 

باشگاه خبرنگاران

 

 

اشتراک گذاری این مطلب!

«فاطمه» گفتیم اما حقیقت این اسم را درک نکردیم

11ام بهمن, 1396

 

آیت الله‌العظمی وحید خراسانی:

«فاطمه» گفتیم اما حقیقت این اسم را درک نکردیم

حضرت آیة‌الله وحید خراسانی ایام فاطمیه را فرصتی برای احیای محدثه عظمی و تلاش در جهت شناخت حضرت فاطمه زهرا‌ سلام‌الله‌علیها دانستند و اظهار داشتند: ما هیچ‌کدام حضرت فاطمه زهرا‌ سلام‌الله‌علیها را نشناختیم و این نشناختن، مقتضای قاعده است؛ نه خلاف قاعده، یعنی ممکن نیست شناخت او.
 
متن کامل سخنان این مرجع تقلید به مناسبت ایام فاطمیه به این شرح است:
 
بسم‌الله‌الرحمن‌الرحیم
الحمد‌لله رب‌العالمین وصلی‌الله علی سیدنا محمد وآله الطاهرین سیّما بقیةالله فی‌الأرضین واللعن علی أعدائهم إلی یوم الدین.
پیشامد ایام فاطمیه فرصتی است که نام صدیقه کبری، محدثه عظمی احیا بشود. ما هیچ‌کدام حضرت فاطمه زهرا‌ سلام‌الله‌علیها را نشناختیم و این نشناختن، مقتضای قاعده است؛ نه خلاف قاعده، یعنی ممکن نیست شناخت او. این روایت معتبراست:
«إنّما سمّیت فاطمة فاطمة لأنّ الخلق فطموا عن معرفتها»؛
خلق، نه انسان، جن و ملک تا اعلا علیین فطموا، انقطعوا عن معرفتها
 
حضرت فاطمه زهرا‌ سلام‌الله‌علیها عطیه‌ای الهی به رسول خدا‌ صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم

این چه گوهری است؟ یک جمله در قرآن بس است که این عظمت را مجسم کند. تمام خلقت، مقدمه بعثت و خلقت خاتم‌ صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم است. هم‌چو خاتمی، هم‌چو شخصیتی تعبیرش این است نسبت به صدیقه کبری- این تعبیر بهت‌انگیز است خدا منت گذاشت بر همه مؤمنین از اولین و آخرین به بعثت خاتم‌ صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم ؛ همان خدا منت گذاشت بر خاتم به عطیه صدیقه کبری. «إنّا أعطیناک الکوثر، فصلّ لربّک وانحر، إنّ شانئک هو الأبتر».

ادامه »

نزول قرآن و ترتیب سور و آیات الهی قرآن

11ام بهمن, 1396

 

دانلود کلیپ تصویری علامه حسن زاده آملی:

نزول قرآن و ترتیب سور و آیات الهی قرآن (21.45 MB)

 نزول قرآن و ترتیب سور و آیات الهی قرآن در بیانات علامه حسن زاده آملی

اشتراک گذاری این مطلب!

روش مناجات با خدا، درخواست از خدا، استغفار و توکل

11ام بهمن, 1396

 

حضرت به پروردگار عرض می‌کند:

من اینطوری از تو طلب می‌کنم، طلبِ کسی که می‌داند آن شخصی که مورد طلب او قرار گرفته است، غنیّ است به نحوی که هر چه عطا بکند، چیزی از او کم نمی‌شود.

دانلود

مجموعه «عطر ماندگار» شامل قطعات کوتاهی از شرح احادیث اخلاقی با بیان رهبر معظم انقلاب اسلامی در ابتدای درس خارج فقه است. احادیث گنجانده شده در این مجموعه با مضامین اخلاقی و اجتماعی و قابل استفاده برای عموم جامعه است. منبع احادیثی که در این مجموعه شرح داده می‌شوند کتاب «الشافی فی العقاید، الاخلاق و الاحکام و امالی» است.

اشتراک گذاری این مطلب!

هشدارهای حضرت زهرا سلام الله علیها به مسلمانان

11ام بهمن, 1396

 

استاد حوزه علمیه گفت:

در بزرگداشت فاطمیه باید تلاش کنیم، در احیای کلمه حضرت صدیقه سلام الله علیها تلاش کنیم. به خطبه‌های حضرت سلام الله علیها که امام‌ صادق علیه السلام فرموده به فرزندانمان تعلیم می‌دهیم ، بخواهیم که آن را حفظ کنند و از حفظ بخوانند، توجه کنیم.

آیت الله سیدمحمدجواد علوی بروجردی در آستانه فرارسیدن ایام فاطمیه در جمع طلاب و فضلای  حوزه در سخنانی اظهارداشت:

گاهی برخی تعجب می‌کنند که می‌بینند این مراجع بزرگوار و پیرمردها روز شهادت فاطمه زهراسلام الله علیها با پای برهنه راه می‌افتند و به خیابان می‌آیند، آن‌ها عظمت قصه را می‌دانند و می‌خواهند به ما بیاموزند و ما بیاموزیم فاطمه کیست.

استاد حوزه علمیه ادامه داد: زمانی اندیشمندی گفت: «فاطمه، فاطمه است». من نمی‌خواهم همه آن مطالب را تأیید کنم؛ اما کسی که نوشت «فاطمه، فاطمه است» دلیلش این بود که جمله‌ای برای تعریف فاطمه زهراسلام الله علیها نداریم، اگر بگوییم فاطمه، دختر پیغمبر است کافی نیست، بیشتر از این است. اگر بگوییم فاطمه همسر علی بن ابی طالب است، کافی نیست. حتی اگر بگوییم مادر حسنین است، کافی نیست. فقط یک مادر مثل مادر زینب کبری بودن در ذکر عظمت فاطمه زهرا کافی است. فاطمه فاطمه است و این فاطمیه باید ارج گذاشته شود، مخصوصاً در آیینه شعر.

وی با بیان اینکه اسلام؛ وام‌دار حضرت زهرا سلام الله علیها است، ادامه داد: شعر فاطمی هنوز آن اوجی را که باید طی کند، در بین ما طی نکرده است؛ حتی در حد اوجی که شعر علوی دارد. بی‌نهایت فقط خداست؛ اما باتوجه‌‌به شخصیت علی علیه السلام و فضائل او، اگر به‌قول نویسنده‌ای، حضرت را مرد نامتناهی بنامیم، خیلی دور از آبادی نیست. در وصف وجود مقدس امیرالمؤمنین و امام حسین علیها السلام و کربلا اشعار فراوانی در عربی و فارسی موجود است.

ادامه »

روحانی وابسته به دنیا اسیر القاب و عناوین می شود

11ام بهمن, 1396

 

در جنگی تمام‌عیار قرار داریم

مدیر حوزه‌های علمیه گفت:

روحانی‌ای که وابسته به دنیا باشد، پس از طی برخی مدارج علمی، اسیر القاب و عناوین می‌شود؛ ولی روحانی واقعی کسی است که آماده فداکاری و صرف عمر در ترویج دین است.

آیت‌الله علیرضا اعرافی صبح امروز در آئین معنوی میهمانی ملکوت ویژه طلاب مدارس علمیه قم که به همت معاونت تهذیب حوزه در حرم حضرت فاطمه معصومه (سلام‌الله علیها) برگزار شد، ضمن تسلیت ایام سوگواری شهادت حضرت زهرا(س) گفت: ما در مدارج معنوی، اخلاقی و روحی نمی‌توانیم پیش برویم؛ مگر آنکه دنیا را شناخته و با همه وجودمان به نقائص این جهان پی ببریم تا بتوانیم از این عالم به جهان دیگر پر بکشیم.

وی افزود: مگر امکان دارد انسان از این جهان ناچیز به عالم قدسی پر بکشد، بدون این‌که این دنیا را بشناسد؟ ما تا زمانی که معرف دقیقی نسبت به دنیا نداشته و بر اساس این معرفت به جهان مادی و کره خاکی دلبسته باشیم، هرگز در مدارج حوزه و معنوی پیش نخواهیم رفت.

مدیر حوزه‌های علمیه با اشاره به اینکه بخش مهمی از آیات قرآن کریم درباره معرفی این دنیاست، گفت: زمانی که ما وارد این عالم شده و در چرخه یک زندگی طبیعی و روزمره می‌افتیم، از شناخت عمیق آن غافل می‌شویم و ما را از بصیرت عمیق بازمی‌دارد.

ادامه »


 
آموزش آفیس