موضوعات: "در محضر علما" یا "مقام معظم رهبری" یا "آیت الله مکارم شیرازی" یا "علامه حسن زاده آملی" یا "آیت الله مجتبی تهرانی" یا "امام خمینی (ره)" یا "آيت‌الله محمدتقي مصباح يزدي" یا "آیت الله بهجت (ره)" یا "آیت الله جوادی آملی"

تاثیرگناه در انسان چیست؟

24ام آبان, 1396

اگر کسی در اعمال و اقوال مراقب باشد، عیوب و نقایص خود را تشخیص می‌دهد و می‌بیند.

آیت‌الله محمد تقی بهجت گفتند:

بوده‌اند کسانی که اگر معصیت یا خلافی از آن‌ها صادر می‌شد یا غذای ناپاکی می‌خوردند، متوجه می‌شدند و می‌گفتند: «تاریک شدیم، حجابی حاصل شد»، و یا می‌گفتند: «غذای خانه فلانی به ما می‌سازد»؛ بعد معلوم می‌شد که آن‌ها از صلحا بوده‌اند، و وقتی طعام افراد لااُبالی را می‌خوردند، خون دفع می‌کردند.

ایشان بیان نمودند: اگر کسی پیگیری کند و در فکر این شود که در اعمال و اقوال مراقب باشد و گفتار و کردار خود را نگاه کند که چه می‌کند و معاصی و مسامحه کاری‌ها و سهل انگاری‌هایی را که از او سر زده، هر روز حساب کند، عیوب و نقایص خود را با عینک مراقبه و دقت و محاسبه تشخیص می‌دهد و می‌بیند. اما اینکه آن‌چه را که تقصیر نموده‌ایم، انجام دهیم یا تدارک نکنیم، حسابش جدا است.

آیت‌الله بهجت در پایان گفتند: آقایی را دیدم که اهل مراقبه بود، هرگاه نماز مغرب را به اندازه‌ای که هوا تاریک شود، به تأخیر می‎‌انداخت ناراحت می‌گشت، یا اینکه برای وضو نماز شب موفق نمی‌شد، و یا وقتی حیوانات به حمله می‌کردند، می‌گفت: «این حیوانات می‌گویند چرا نماز را به تأخیر انداختی! باید انسان مراقب اعمالش باشد، تا نتایج و آثار خوب و بد آن‌ها را ببیند.

در محضر بهجت

اشتراک گذاری این مطلب!

عنایات امام رضا علیه‌السلام به زائران خود

22ام آبان, 1396

 

دیده و شنیده شده است که اشخاصی در مشاهد مشرفه به امامی که صاحب ضریح است، سلام کرده و جواب سلام را شنیده‌اند. شخصی گفته است:

هر وقت برای زیارت حضرت امام رضا علیه‌السلام به مشهد مشرف می‌شوم ـ شاید در هر سال یک زیارت بیشتر نمی‌کرده است ـ در هر بار در زیارت اول، با وجود ازدحام جمعیت، تا ضریح راه برایم باز می‌شود، به ضریح نزدیک می‌شوم و زیارت می‌کنم و حضرت رضا علیه‌السلام خرجی راه و حتی مقداری پول برای خرید سوغات را نیز به من می‌دهند. در خانه‌ای که ما ۱ در مشهد بودیم نیز علویه‌ای بود که می‌گفت:

هر وقت که برای زیارت به حرم می‌روم، برای من هم راه به سوی استلام۲ ضریح باز می‌شود.

 در محضر بهجت، ج۱، ص۶۹

اشتراک گذاری این مطلب!

هیچ‌حیوانی به جهنّم نمی‌رود، ولی...

22ام آبان, 1396
 

دیدن عالَم وحوش و حیوانات برای اهلش مایه عبرت است، هرچند از عالم اِنس هم می‌شود عبرت گرفت. حیوانات با اینکه مقامشان از انسان پست‌تر است، به جهنم نمی‌روند، ولی انسان با این عظمت به جهنم می‌رود، بلکه محکوم به خلود در نار می‌گردد، با اینکه می‌تواند با یک گام برداشتن به مَلَک برسد، و به بهشت و خلود در بهشت دست یابد!

حشر حیوانات برای اثبات تکلیف مکلفین و مالکیت و مملوکیت آنهاست، و شاید در رابطه با عالَم خودشان چیزهایی داشته باشند، اما جهنم و خلود در آن برای نوع با شرافت انسانی است. با همه جهالت و غفلت، بیشتر مردم می‌خواهند خوشی و راحتی، و همه خوبی‌ها را در دنیا داشته باشند و می‌گویند:

«یزید از حسین علیه‌السلام بهتر بود؟!»

غافل از اینکه امام حسین علیه‌السلام برای دنیای ما هم، بهتر از یزید است، چه رسد به آخرت. و زبان حال اهل دین به دنیاپرستان این است:

«إِن تَسْخَرُواْ مِنَّا فَإِنَّا نَسْخَرُ مِنکمْ کمَا تَسْخَرُونَ؛

اگر ما را به باد ریشخند بگیرید، همان گونه که شما ما را تمسخر می‌کنید، ما نیز شما را مسخره خواهیم نمود».۱

در محضر بهجت، ج۱، ص ۱۹۹
 
اشتراک گذاری این مطلب!

جنگ اراده‌ها

22ام آبان, 1396

 

جنگ اراده‌ها در بیانات رهبری

یکی از آقایان، پایین یک شعری خواندند که مضمونش این بود که اگر شمشیر بکشید، سینه‌هایی که بیایند در جلوی شما بِایستند و در مقابل دشمنان شما سینه سپر کنند [زیاد است‌]، من گفتم من شمشیر را کشیدم، مشغولیم، ما از چپ و راست داریم میزنیم؛ این‌جوری نیست؛ منتها نوع شمشیرِ امروز و نوع میدانِ امروز با نوع میدانِ آن سالهای اوّل تفاوت دارد؛ ما در جنگِ نرمیم؛ در جنگِ سیاسی هستیم، در جنگِ فرهنگی هستیم، در جنگِ امنیّتی و نفوذی هستیم؛ فکرها و اراده‌ها دارند با هم میجنگند. امروز ما خیلی احتیاج داریم به ابزارهای مؤثّر و تأثیرگذار؛ یک بخش عمده‌ی این ابزارها، به نظر من شعر است که بایستی مورد توجّه شماها قرار بگیرد.۱۳۹۵/۰۳/۳۱بیانات در دیدار شاعران

 

جنگ اراده‌ها

معنای جنگ نامتقارن این است که دو طرفِ جنگ از منابع مختلف‌الحالی، با هویّتهای مختلف برخوردارند؛ این جنگ نامتقارن است؛ یعنی هرکدامِ از این دو طرف امکاناتی دارند، منابع قدرتی دارند که طرف دیگر آن را ندارد. ما با استکبار جهانی در حال جنگ نامتقارنیم؛ چرا؟ ممکن است او یک امکاناتی داشته باشد که ما نداشته باشیم امّا ما هم امکاناتی داریم که او ندارد؛ آن امکان چیست؟ توکّل، اعتماد به خدا، اعتماد به پیروزی نهایی، اعتماد به قدرت انسان، به قدرت اراده‌ی انسان مؤمن؛ این را ما داریم؛ این شد جنگ نامتقارن. در جنگ نامتقارن اراده‌ها هستند که با هم میجنگند؛ هر اراده‌ای غلبه پیدا کرد، پیروز خواهد شد. در میدان، اراده را ضعیف نکنید؛ در میدان نبرد، اراده را دچار تزلزل نکنید؛ اگر یک طرفِ جنگ در میدان نبرد اراده‌اش سست شد، قطعاً شکست خواهد خورد. نگذارید اراده‌تان سست بشود، نگذارید تبلیغات دشمن و وسوسه‌های دشمن، در اراده و عزم راسخ شما تزلزل ایجاد کند؛ این اراده‌ی مستحکم را نگه دارید؛ این ضامن پیروزی است.۱۳۹۵/۰۳/۰۳ بیانات در دانشگاه افسرى و تربیت پاسداری امام حسین علیه‌السلام

 

 

ادامه »

پیام تسلیت درپی زلزله کرمانشاه

22ام آبان, 1396

رهبرانقلاب در پیام تسلیت درپی زلزله کرمانشاه:

وظیفه مسئولان آن است که در همین اولین ساعات با همه همت و توان به یاری آسیب دیدگان بویژه در زیر آوار ماندگان بشتابند و با بهره گیری سریع از همه امکانات موجود، از افزایش تلفات جلوگیری کنند

ارتش و سپاه و بسیج، با نظم و سرعت به آوار برداری و انتقال مجروحان کمک کنند.

دستگاههای دولتی چه نظامی و چه غیر نظامی همه توان خود را برای یاری آسیب دیده ها و خانواده های آنان به صحنه آورند.

 

پیام تسلیت درپی حادثه تلخ و مصیبت‌بار زمین‌لرزه در غرب کشور

 

در پی وقوع حادثه تلخ و مصیبت‌بار زمین‌لرزه در غرب کشور که به جان‌باختن و زخمی شدن جمعی از هم‌میهنان عزیز انجامید، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با صدور پیامی ضمن تسلیت به ملّت ایران بخصوص مردم عزیز استان کرمانشاه، تأکید کردند:

همه دستگاههای لشکری و کشوری با همه همت و امکانات به یاری آسیب‌دیدگان بشتابند.

متن پیام رهبر انقلاب اسلامی به شرح زیر است.

بسم الله الرحمن الرحیم

پا تأسف و اندوه فراوان خبر زمین‌لرزه در غرب کشور را که به جان‌باختن جمعی از هم‌میهنان عزیز و زخمی شدن جمعی بیشتر انجامیده و خسارات بسیاری پدید آورده است، دریافت کردم.
وظیفه‌ی مسئولان آن است که در همین اولین ساعات با همه‌ی همّت و توان به یاری آسیب‌دیدگان بویژه در زیر آوار ماندگان بشتابند و با بهره‌گیری سریع از همه‌ی امکانات موجود، از افزایش تلفات جلوگیری کنند.
ارتش و سپاه و بسیج، با نظم و سرعت به آوار برداری و انتقال مجروحان کمک کنند و دستگاههای دولتی چه نظامی و چه غیر نظامی همه‌ی توان خود را برای یاری آسیب دیده‌ها و خانواده‌های آنان به صحنه آورند.
اینجانب از اعماق دل، این حادثه‌ی تلخ و مصیبت‌بار را به ملّت ایران بخصوص به مردم عزیز استان کرمانشاه و بویژه به خانواده‌های مصیبت‌زده تسلیت عرض میکنم و متضرعانه از خداوند متعال میخواهم که این محنت و رنج را مایه‌ی جلب رحمت و فضل خود قرار دهد و بر صبر و پایداری و مقاومت ملّت عزیزمان بیفزاید.
از همه‌ی کسانی‌که میتوانند به نحوی در سبک کردن بار مصیبت و جبران خسارت مؤثر باشند درخواست میکنم که به یاری آسیب‌دیدگان بشتابند.

والسلام علیکم و رحمة الله
سیّدعلی خامنه‌ای
۲۲ آبان۱۳۹۶

مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی

اشتراک گذاری این مطلب!

مطمئن بودم که انتقام نمی‌گیری!

22ام آبان, 1396

 

شخصی عبای پیغمبر صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم را با شدت بر گردن حضرت فشار داد و کشید و باعث خراش و ناراحتی حضرت شد، ولی حضرت فرمود:

آیا از انتقام نترسیدی؟

وی گفت: مطمئن بودم که انتقام نمی‌گیری.

ما باید در تحصیل صبر و حلم و تواضع سعی کنیم، و از اینکه دیگران از ترس به ما احترام بگذارند، احتراز کنیم، به‌خصوص کسانی که ارباب رجوع و مناصب و مراجع و رؤسای ادارات، و اولیای منازل و مدارس هستند.

در محضر بهجت، ج۲، ص۳۰۷
اشتراک گذاری این مطلب!

نامه معاویه به امام حسن مجتبی علیه‌السلام

22ام آبان, 1396

 

آیت الله بهجت (ره):

معاویه در نامه‌ای برای حضرت امام حسن مجتبی علیه‌السلام نوشت:

«إِنَّ أَبْغَضَ اللَّحْمِ إِلَی، لَحْمٌ أَنْتَ مِنْهُ؛

بدترین و مبغوض‌ترین گوشت برای من، گوشتی است که تو از آن به‌وجود آمده‌ای».۱

ما هم نباید به ابتدای کار خود شاد باشیم، باید دید عاقبت ما چه می‌شود!

نباید از عاقبت، یا از فردای خود خاطر جمع باشیم!

 در محضر بهجت، ج۱، ص ۱۶۳

 ۱. این جمله به این صورت: «إنَّ أَحَبَّ النّاسِ إِلَیّ لَحْماً أَنْ آکلَهُ، لَلَحْمٌ أَنْتَ مِنْهُ؛ دوست‌داشتنی‌ترین و محبوب‌ترین گوشت نزد من برای این که بخورم، گوشتی است که تو از آن به‌وجود آمده‌ای». در نامه زیادبن‌امیه به حضرت امام حسین علیه‌السلام آمده است.
  • ر.ک: شرح نهج‌البلاغه ابن‌ابی‌الحدید، ج۱۶، ص۱۹؛ بحارالانوار، ج۴۴، ص۹۲.
اشتراک گذاری این مطلب!

استقامت؛ شرطِ پیروزی

21ام آبان, 1396

 

متن بیانات پس از عزاداری اربعین  PDF Mobile]

نگاهی به کلیدواژه قرآنی «استقامت» از منظر حضرت آیت‌الله خامنه‌ای

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در پایان مراسم عزاداری اربعین سال ۱۳۹۶ در حسینیه امام خمینی، با اشاره به لزوم استقامت در راه خدا فرمودند: «در دو جای قرآن “اِستَقِم” دارد؛ استقامت کردن یعنی ثبات ورزیدن در این راه و تحت تأثیر عوامل گوناگون قرار نگرفتن.»۹۶/۸/۱۸ به همین مناسبت پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR در یادداشت زیر نگاهی دارد به مفهوم «استقامت» در اندیشه‌ی قرآنی رهبر انقلاب و اثرات و نتایج استقامت در مسیر حق از منظر ایشان.


* استقامت در قرآن
استقامت در قرآن در جاهای متعددی بکار رفته است اما تنها در دو جا به صورت مفرد و خطاب به حضرت محمدرسول‌الله (صلّی‌الله‌علیه‌وآله) استفاده شده است، یکبار در آیه ۱۵ سوره شوری و دیگری در آیه ۱۱۲ سوره هود است که رهبر انقلاب در بیانات اخیر خود به همین آیات اشاره داشتند.

سوره‌ی شوری، آیه ۱۵: «فَلِذٰلِکَ فَادعُ ۖ وَاستَقِم کَما أُمِرتَ…»
ترجمه: «پس به همین خاطر تو نیز آنان را به سوی این آیین واحد الهی دعوت کن و آنچنان که مأمور شده‌ای استقامت نما.»
سوره‌ی هود، آیه ۱۱۲: «فَاستَقِم کَما أُمِرتَ وَمَن تابَ مَعَکَ وَلا تَطغَوا ۚ إِنَّهُ بِما تَعمَلونَ بَصیرٌ»
ترجمه: «پس همان‌گونه که فرمان یافته‌ای، استقامت کن؛ و همچنین کسانی که با تو بسوی خدا آمده‌اند (باید استقامت کنند)! و طغیان نکنید، که خداوند آنچه را انجام می‌دهید می‌بیند!»

استقامت در قرآن به معنای «ایستادگی کردن، ادامه دادن، راه را دنبال کردن و متوقف نشدن»۹۰/۱۱/۱۰ است. معنای مقابل این استقامت «طغیان» است، «طغیان، یعنی سرکشی، منحرف شدن.»۸۹/۳/۱۴ 
هنگامی که ملتی راهی را آغاز میکنند «رسیدن به نتائج، احتیاج دارد به استقامت در آن راه، به پیشرفت در آن راه، به متوقف نشدن میان راه»۹۰/۷/۲۷ همچنین امور معنوی و فردی هم استقامت لازم دارد، بنابراین «تداوم، یک عنصر جدیدی است غیر از خودِ اصلِ شروعِ عمل».۹۱/۳/۲۶
این آیات، ابتدا شخص پیامبر(صلّی‌الله‌علیه‌وآله) و سپس مؤمنان به او را به استقامت امر میکند. اولاً نباید در راه رسیدن به هدف متوقف شد، ثانیاً در مسیر رسیدن به هدف، مراقب انحراف و زاویه پیداکردن باید بود. عوامل این انحراف دو امر است:
۱. عامل درونی ۲. عامل بیرونی. عامل درونی همان «تهاجم هواهای نفسانی… و محبت طلا و نقره، پول و شهوات جنسی»۸۵/۱/۶ است. عامل بیرونی «دشمنان، توطئه‌گران، بدخواهان و قدرتهای مسلط»۸۵/۱/۶ هستند.

ادامه »

رشوه، مقدمه تسلط است

21ام آبان, 1396

 

در محضر بهجت؛

رشوه، مقدمه تسلط است

آیا ما مسلمانان نباید محتاط باشیم و خدا را در نظر بگيريم؟!

رشوه، مقدمه تسلط استآیت‌الله محمدتقی بهجت فومنی:

آیا ما مسلمانان نباید در رشوه خواری محتاط باشیم و خدا را در نظر داشته باشیم، و از مرگ و عاقبت کار غافل باشیم؟!

ایشان می‌گویند:

کفار برای تسلط بر بلاد و سرزمین‌های ما، پول‌هایی را به عنوان رشوه به ما نشان می‌دهند که در خواب ندیده‌ایم، در عوض به چیزی دست می‌یابند که خوابش را هم ندیده‎‌اند!،

پول‌هایی که به ما ‌می‌دهند در حقیقت مقدمه تسلط بر ممالک و ثروت‌های ما است، و ما غفلت از این نکته داریم که این همه طلاها و لیره ها و دلارها که به ما می‌دهند، در حقیقت می خواهند در عوض آن از ما طلا بگیرند نه اینکه مفت به ما بدهند.

آیت‌الله بهجت بیان ‌می‌نمایند:

خدا تنبیه دهد و ما را بیدار کند تا تکلیف الهی نسبت به خود را بدانیم و از کسانی که باید دوری کنیم، دوری کنیم، و به آنها که باید نزدیک شویم و مامور به محبت و قرب به آنها هستیم یعنی قرآن و عترت نزدیک شویم و آنها را دوست داشته باشیم.

در محضر بهجت

اشتراک گذاری این مطلب!

دانلود نماهنگ در راه کربلا

20ام آبان, 1396

 

پوستردریافت نماهنگ بیانات | فیلم | صوت | عکس | سخن‌نگاشت | متن اشعار

هم‌زمان با اربعین شهادت حضرت اباعبدالله الحسین (علیه‌السلام( و یاران باوفای ایشان، مراسم عزاداری هیئت‌های دانشجویی از سراسر کشور در حضور رهبر انقلاب اسلامی، پیش از ظهر پنجشنبه ۱۳۹۶/۰۸/۱۸ در حسینیه‌ی امام خمینی )رحمه‌الله( برگزار شد.
 

نماهنگ: نماهنگ | در راه کربلا

با توجه به پهنای باند اینترنت خود ، می توانید این فیلم را با کیفیت های مختلف زیر دریافت نمایید :

کیفیت خوب و فرمت Mp4 و با حجم 63.2 MB

کیفیت متوسط و فرمت Mpeg و با حجم23.4 MB

کیفیت پايين و فرمت Flv و با حجم 18.3 MB

اشتراک گذاری این مطلب!

می خواهم به کربلا بروم.....

17ام آبان, 1396

 

مجلس روضه را حساب بکنید که کربلاست.

آن آقا بالای منبر می گفته است:

«[ وقتی که] می خواهید به روضه بروید[اگر] از شما سوال کردند کجا می خواهید بروید، نگویید می خواهید بروید روضه، بگویئید می خواهیم برویم کربلا».

رحمت واسعه ،ص348

برای دریافت سایز اصلی کلیک نمایید

اشتراک گذاری این مطلب!

استکبارستیزی در قرآن

17ام آبان, 1396

خدای متعال بر ما منت گذاشته و پیاده‌روی اربعین را خلق کرده است

17ام آبان, 1396

 

رهبر انقلاب در جلسه درس خارج از فقه:

پیاده‌روی اربعین یکی از حوادث بسیار برجسته‌ای است که خدای متعال منت گذاشته بر ما و این حادثه را برای ما خلق کرده است.

 حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در جلسه درس خارج فقه در تاریخ ۱۵ آبان ۱۳۹۶ درباره پیاده‌روی اربعین حسینی مطالبی بیان کردند که پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR متن این بخش از بیانات را منتشر می‌کند.

ایام اربعین است و خوشا به حال آن کسانی که در حال پیاده‌روی هستند

یا پیاده‌روی خواهند کرد و به زیارت اربعین خواهند رسید

و آن زیارت خوش مضمونِ روز اربعین را إن‌شاءالله خطاب به حضرت خواهند خواند.

ما هم اینجا با شوق و با حسرت نگاه می‌کنیم به این گامهایی که:

هزاران گام در راه است و دل مشتاق و من حیران
که ره چون می‌توانم یافتن سوی درون من هم

الحمدلله جوانهای ما راه را پیدا کردند و میلیونها نفر از مردم ما و مردم غیر ما، مردم عراق و دیگران، در این راه حرکت می‌کنند، این هم یکی از حوادث بسیار برجسته‌ای است که خدای متعال منّت گذاشته بر ما و این حادثه را برای ما خلق کرده است؛ این شد یک نماد.

همیشه اربعین پیاده‌روی بود امّا این حرکت عظیم که یک نماد بسیار زیبا و پرشکوهی از حضور پیروان اهل‌بیت و علاقمندان به اهل‌بیت هست؛ این نبود، ما این را نداشتیم، این را خدای متعال در اختیار ما گذاشت، خدا را بایستی شاکر باشیم.

اشتراک گذاری این مطلب!

نماهنگ زیبای "کربلا کربلا ما داریم می‌آییم" میثم مطیعی ، ویژه اریعین

17ام آبان, 1396

با فرا رسیدن اربعین سرور و سالار شهیدان ، عاشقان اباعبدالله الحسین از سراسر جهان به سمت کربلا رهسپار می شوند ، و بزرگترین تجمع و راهپیمایی جهان را رقم می‌زنند.

پیاده روی اربعین شوق وذوق همه شیعیان را شکوفا کرده و هر کس به روشی ارادتش را به امام حسین (علیه السلام) ابراز می کند ، عده ای با راه اندازی موکب های پذیرایی از زائران ، برخی با خدمت به عاشقان اباعبدالله ، و کسانی که مهارتی در سخنرانی یا مداحی دارند با هنر خود خاکساری آستان اهل بیت را انجام می دهند.

 

یکی از مداحانی که نوحه های او  درباره اربعین بسیار مورد توجه مردم قرار گرفته ، میثم مطیعی است ، که با مداحی هایی مانند “کنار قدم های جابر “  دل عاشقان امام حسین (علیه السلام) را جلا داده است.

به تازگی نماهنگ زیبای دیگری از این مداح با ملودی قدیمی “کربلا کربلا ما داریم می آییم “  منتشر شده که مورد استقبال کاربران قرار گرفته است ، در ادامه این نماهنگ زیبا را مشاهده کنید.

دانلود نماهنگ"کربلا کربلا ما داریم می‌آییم" 

اشتراک گذاری این مطلب!

علم؛ کشتی آرزوها

16ام آبان, 1396

 

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای:

«ارتقای سطح علمی کشور، قدرت مواجهه با دشمنی ها و عبور از امواج سخت طوفانی را افزایش می دهد، موجب استحکام درونی بیشتـر ایران می شود و تحقق آرزوهای بزرگ ملت را ممکن می سازد.» ۱۳۹۶/۰۸/۱۱

[دریافت تمام تصاویر (Zip)]

اشتراک گذاری این مطلب!

زیارت اربعین، از شعائر الهی

16ام آبان, 1396

 

شعائر الله همه علاماتند، علامت برای چه چیزی؟

برای اینکه دیگران را به یاد خدا بیاندازند. «عَلَامَاتُ الْمُؤْمِنِ‏ خَمْسٌ»۱برای چیست؟

مثلاً «تَعْفِيرُ الْجَبِينِ» (گذاشتن سر بر خاک) برای اینکه آن‌ها به عظمت مسجودله۲ پی ببرند و به یادش بیافتند. و مثلاً «الْجَهْرُ بِبِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيم‏» (بلند گفتن بسم‌الله‌الرحمن‌الرحیم در نماز) که دیگران بفهمند «بسم‌الله‌الرحمن‌الرحیم» اینجاها مثل لازم است.

«إنَّ اللهَ یَمْتَحِنُ شِیعَتَنَا بِتَرْکِ الجَهْرِ بِبِسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ». همچنین «صَلَاةُ الْإِحْدَى وَ الْخَمْسِينَ» (پنجاه‌ویک رکعت نماز)؛ مثل آن آقای زاهد که ما در نجف در کوچه و در بازار دیدیم مشغول نماز نافلۀ ظهر بود. همیشه آدم نمی‌تواند برود جلوتر در یک مکان مخصوصی [نافله را] انجام بدهد؛ گاهی هم در همان راه رفتن، رکوع و سجودش را به‌جا می‌آورَد. «وَ التَّخَتُّمُ فِي الْيَمِينِ» (انگشتری به دست راست کردن). [این هم علامت است؛ آیا] می‌شود مخفیانه باشد؟ بعید و نادر است کسی این را زیر دستکشش بگذارد.

«وَ زِيَارَةُ الْأَرْبَعِينَ» [آخر چه کسی می‌گوید منظور، زیارت چهل مؤمن است] تا اینکه مثلاً آدم یادش بیاید که خوب است چهل مؤمن را زیارت بکند؛ آن هم هر روز! این احتمال خیلی بعید است. زیارةالاربعین همان اربعین حسینیه† است که آدم آنجا عده‌ای را که آمده‌اند، می‌بیند [و هم خودش توسط آن‌ها به یاد خدا می‌افتد و هم آن‌ها توسط او]؛ مثل حج که آدم در مکه یا مدینه هم‌شهری‌هایش را می‌بیند که عدۀ زیادی از آن‌ها هم آمده‌اند، به‌واسطۀ آن‌ها به یاد خدا می‌افتد.

هرجا که منصوص نیست، داخل می‌شود در وَ مَنْ يُعَظِّمْ شَعائِرَ اللَّهِ فَإِنَّها مِنْ تَقْوَى الْقُلُوبِ۳ (هرکه شعائر الهی را بزرگ دارد، این از پرهیزکاری قلب‌هاست) [منظور از] «مِنْ تَقْوَى الْقُلُوبِ» هر تقوای قلبی است. این را که اضافه داده است به تقوای قلوب، معلوم می‌شود که این نه فقط یاد خداست، [بلکه] دیگران را هم به یاد خدا می‌آورد. بالأخره احتمال غیر زیارت اربعین سیدالشهدا† ظاهراً با اینجا مناسبت ندارد.۴

رحمت واسعه ص۲۷۷

 ۱. از امام حسن عسکری† روایت شده است که فرمود:

«عَلَامَاتُ الْمُؤْمِنِ خَمْسٌ صَلَاةُ الْإِحْدَى وَ الْخَمْسِينَ وَ زِيَارَةُ الْأَرْبَعِينَ وَ التَّخَتُّمُ فِي الْيَمِينِ وَ تَعْفِيرُ الْجَبِينِ وَ الْجَهْرُ بِبِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيم‏‏؛

علامت‌های مؤمن پنج چیز است:

پنجاه‌ویک رکعت نماز [در روز]، زیارت اربعین امام حسین†، انگشتری به دست راست کردن، گذاشتن پیشانی بر خاک، بسم‌الله‌الرحمن‌الرحیم نماز را بلند گفتن»؛

مزار، شیخ مفید‌، ص۵۳؛ بحارالانوار، ج۸۲، ص۷۵ و نیز نک: تهذیب‌الاحکام، ج۶، ص۵۲.

  • ۲. آنکه برای او سجده کنند.
  • ۳. حج، ۳۲.
  • ۴. یعنی با علامت و شعار بودن.

اشتراک گذاری این مطلب!

توصیه آیت الله مکارم شیرازی به دولت و خادمین در رابطه اربعین حسینی/دولت به پیاده روی اربعین به چشم منبع درآمد نگاه نکند

16ام آبان, 1396

 

دولت های ایران و عراق باید مردم را به حضور هر چه باشکوه تر در این گردهمایی بزرگ تشویق کنند نه اینکه به آن به دید یک منبع درآمد نگاه کنند.

  آیت الله مکارم شیرازی با اشاره به اثرات فرهنگی و دینی پیاده روی اربعین گفت:

دولت های ایران و عراق باید مردم را به حضور هر چه باشکوه تر در این گردهمایی بزرگ تشویق کنند نه اینکه به دید یک منبع درآمد نگاه کنند.

وی دریافت هزینه هایی از جمله بیمه، خدمات هلال احمر، کار گذاری و پارکینگ را غیر موجه دانست و افزود:

دریافت این هزینه ها هیچ توجیهی جز درآمدزایی ندارد.

وی خطاب به دولت عراق، هزینه روادید را برای زائرین سنگین دانست و خاطرنشان کرد:

این هزینه شاید برای گردشگران مناسب باشد اما برای زائرین امام حسین مناسب نیست.

آیت الله مکارم شیرازی همچنین از زائرین خواست به قوانین کشور عراق احترام بگذارند چرا که زیارت اباعبدالله مستحب، و رعایت قانون واجب است.

وی همچنین حضور بانوان بدون همراهی محارم را نادرست دانست .

آیت الله مکارم شیرازی از خدمتگزاران موکب ها خواست کار خود را برای رضای خدا انجام دهند و از رقابت با موکب های دیگر پرهیز کنند.

وی تصریح کرد: از سیاسی کردن و جناحی کردن گردهمایی اربعین و تهیه عکس های تفرقه افکن و تبلیغ اشخاص خودداری کنید.

آیت الله مکارم شیرازی با اشاره به میزبانی بی نظیر مردم عراق ، از هموطنان خواست در روز شهادت امام رضا که زوار عراقی به ایران سفر می کنند گوشه ای از خدمات آنان را به بهترین شکل جبران کنند.

آیت الله مکارم شیرازی در بخش دیگری از سخنان خود تدریس برخی رشته های دانشگاهی را بی فایده دانست و افزود: دانشگاه ها باید علومی را آموزش دهند که مشکلی از مشکلات جامعه را برطرف کند.

وی گفت: علوم و منابع درسی حوزه ها نیز نیاز به پالایش دارد.

باشگاه خبرنگاران جوان

اشتراک گذاری این مطلب!

لذت‌های سختی اربعین در چیست؟ + صوت

16ام آبان, 1396

صوت ندارد//لذت‌های سختی اربعین در چیست؟ + صوت

 

فایل‌های صوتی سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین عبدالحمید شهاب، با موضوع لذت‌های سختی اربعین، را در اینجا دریافت کنید.

در آستانه اربعین حسینی، شما می توانید فایل های صوتی سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین عبدالحمید شهاب را با موضوع پرداختن به لذت های سختی اربعین و فضیلت های این سفر زیارتی، در اینجا دریافت کنید.

 دانلود سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین شهاب: داستان حضرت اسماعیل و آب فرات

اشتراک گذاری این مطلب!

پنج ویژگی اقتصاد امن

14ام آبان, 1396
یادداشتی در تبیین بیانات اخیر رهبر انقلاب
در ادبیات اقتصادی برای اقتصاد امن، ویژگی‌های متعددی ذکر شده است که می‌توان آن‌ها را در پنج مورد به شرح زیر خلاصه کرد:

۱. ثبات و شفافیت قوانین و مقررات
در یک اقتصاد امن، شهروندان اعم از مصرف‌کنندگان یا فعالان اقتصادی می‌توانند شرایط اقتصادی را پیش‌بینی و برای خود برنامه‌ریزی کنند. در اقتصادهای امن، قوانین و مقررات، باثبات و قابل پیش‌بینی هستند و دولت، تصمیم‌های ناگهانی و غافلگیرکننده نمی‌گیرد.
در یک اقتصاد امن، همچنین قوانین و مقررات ناظر به کسب‌وکار و حقوق اقتصادی شهروندان، کاملاً شفاف، روشن و غیرقابل تفسیر هستند و هیج مسئول حکومتی اعم از مدیر یا کارمند نمی‌تواند در پرداخت حق شهروندان (مثلاً صدور مجوز یا پرداخت تسهیلات بانکی)، اعمال سلیقه یا امروز و فردا کند.
 

ادامه »

راه خوش عاقبت + دانلود نماهنگ

14ام آبان, 1396

 

دانلود نماهنگ راه خوش عاقبت

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای:
«بچّه‌های عزیز، جوانهای عزیز! یادتان نرود که در این راهِ بسیار مهم و خوش‌عاقبتی که شما دارید حرکت میکنید به سمت آرمانها -و میتوانید و قدرت [آن را] دارید- دشمن اصلی شما آمریکا است؛ این را فراموش نکنید.» ۱۳۹۶/۰۸/۱۱
 
پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR بر اساس این بخش از بیانات رهبر انقلاب نماهنگ«راه خوش عاقبت» را منتشر می‌کند.

 

نماهنگ: نماهنگ | راه خوش عاقبت

با توجه به پهنای باند اینترنت خود ، می توانید این فیلم را با کیفیت های مختلف زیر دریافت نمایید :

کیفیت خوب و فرمت Mp4 و با حجم 90.7 MB

 

کیفیت متوسط و فرمت Mpeg و با حجم12.8 MB

کیفیت پايين و فرمت Flv و با حجم 10.2 MB

اشتراک گذاری این مطلب!

قدرت دفاعی کشور به هیچ‌وجه قابل مذاکره نیست

4ام آبان, 1396

فرمانده معظم کل قوا درمراسم دانش‌آموختگی دانشجویان دانشگاه‌های افسری ارتش:

قدرت دفاعی کشور به هیچ‌وجه قابل مذاکره نیست

با دشمن هیچ چک و چانه‌ای نداریم

اقتصاد وابسته به نفت ناامن است

فرمانده معظم کل قوا فرمودند:

قبلاً اعلام کردیم و باز هم اعلام می‌کنیم که امکان دفاعی کشور قابل مذاکره و چک و چانه زدن نیست.

مراسم مشترک دانش آموختگی، تحلیف و اعطای سردوشی دانشجویان دانشگاههای افسری ارتش، صبح روز (چهارشنبه) با حضور حضرت آیت الله خامنه‌ای فرمانده معظم کل قوا در دانشگاه افسری امام علی علیه السلام برگزار شد.

حضور و سخنرانی فرمانده کل قوا در مراسم دانش‌آموختگی دانشجویان دانشگاه‌های افسری ارتشرهبر معظم انقلاب اسلامی در ابتدای ورود به میدان، در محل یادمان شهدا حضور یافتند و با قرائت فاتحه، یاد شهیدان مجاهد را گرامی داشتند.

فرمانده کل قوا سپس از یگان‌های حاضر در میدان سان دیدند.

ایشان همچنین جانبازان سرافراز حاضر در میدان را مورد تفقد قرار دادند.

در این مراسم حضرت آیت الله خامنه‌ای فرمانده کل قوا در سخنانی، مهمترین وظیفه و مسئولیت نیروهای مسلح را تأمین امنیت کشور خواندند و با تاکید بر اینکه پیشرفت در عرصه های مختلف از جمله علمی و صنعتی و اقتصادی منوط به وجود امنیت است، گفتند: امنیت بستری برای رشد همه عناصر قدرت و پیشرفت است زیرا در فضای ناامنی، آرمان های بزرگ و درخشان از ذهنها فراموش می‌شوند.

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به اینکه در شرایط کنونی مهمترین مسئله کشور، موضوع اقتصاد و معیشت مردم است، افزودند: بنای اقتصاد کشور نیز باید یک بنیان امنی باشد.

ایشان بنیان اقتصادی کشور را به دلیل وابسته بودن به درآمد نفت، ناامن خواندند و تاکید کردند: وابستگی اقتصاد به نفت، یک مشکل تاریخی و بجامانده از دوران قبل از انقلاب است و همین موضوع موجب شده است که ما در دوران های مختلف در زمینه فروش نفت و درآمد حاصل از آن، دغدغه داشته باشیم.

ادامه »

وابستگی بیچارگی می‌آورد

3ام آبان, 1396

 

جمعی از دانشجویان نخبه، نفرات برگزیده‌ی المپیادهای علمی، رتبه‌های برتر کنکور و اعضای بنیاد ملی نخبگان، صبح چهارشنبه ۱۳۹۶/۰۷/۲۶ با رهبر انقلاب اسلامی دیدار کردند. پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR براساس بخش‌هایی از بیانات رهبر انقلاب درباره وابستگی نماهنگ «وابستگی بیچارگی می آورد» را منتشر می‌کند.


نماهنگ:  وابستگی بیچارگی می آورد

با توجه به پهنای باند اینترنت خود ، می توانید این فیلم را با کیفیت های مختلف زیر دریافت نمایید :

کیفیت خوب و فرمت Mp4 و با حجم 23.8 MB

 

کیفیت متوسط و فرمت Mpeg و با حجم9.5 MB

کیفیت پايين و فرمت Flv و با حجم 7.4 MB

اشتراک گذاری این مطلب!

اقتصاد را از نفت خلاص کنیم

3ام آبان, 1396

 

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای:

«باید اقتصاد را از نفت خلاص کنیم و این هدف مهم با توجه به امکانات، ظرفیت‌ها و نیروی انسانی کشور تحقق‌پذیر است، همان‌گونه که برخی کشورهای بدون نفت، این کار را کرده‌اند.»۱۳۹۶/۶/۴

اشتراک گذاری این مطلب!

ترك دنيا با تربت كربلا

2ام آبان, 1396
حضرت آقا تربت امام حسين علیه السلام را خواستند و مقداري از آن را به دهان مبارك گذاشتند و فرمودند:
« هذا آخر زادي من الدنيا »
يعني تربت حسين علیه السلام آخرين خوراك من از دنياست و من با ذائقه تربت حسين علیه السلام از دنيا خواهم رفت.
ترك دنيا با تربت كربلا آيت‌الله العظمي حجت در هفته آخر عمر خود احساس كرد كه روزهاي آخر عمرش را مي‌گذراند. به قرآن مراجعه كرد و اين آيه آمد:
«لَه دَعوهًْ الحَق» به همين جهت يقين به ارتحال و ملاقات حضرت حق كرد.
اول كاري كه ايشان درآستانه ورودبه ابديت كردند اين بود كه دستوردادند مُهرشان شكسته شود.
 
داماد ايشان آيه الله شيخ مرتضي حائري فرزند موسس حوزه به وراث گفتند:
اگر به من اطمينان داريد مُهر را به من بسپاريد، اگر از دنيا نرفت برمي گردانم، اگر مشيّت بر فوت بود مي‌شكنم و وراث قبول كردند. كاردوم آقا اين بودكه دستور دادندهرچه از وجوهات موجود است همه راجهت تقسيم بين طلاب به نجف ارسال كنندتا اينكه لحظه‌هاي آخررسيد.
 
حضرت آقا تربت امام حسين علیه السلام را خواستند و مقداري از آن را به دهان مبارك گذاشتند و فرمودند:
« هذا آخر زادي من الدنيا» يعني تربت حسين علیه السلام آخرين خوراك من از دنياست و من با ذائقه تربت حسين علیه السلام از دنيا خواهم رفت.
 
داماد ايشان آيت الله حائري مي‌گويد من از خانمم پرسيدم آيا بعد از تربت ،چيزي ميل فرمودند؟
گفت مجبور بوديم قطره‌اي به دهان ايشان بچكانيم، از يك گوشه دهان ريختيم ولي از گوشه ديگر خارج شدو آرزوي ايشان عملي گرديد.
 
مستحب است كام بچه نيز با تربت امام‌حسين علیه السلام گرفته شود تا اولين طعمي كه بچه مي‌چشد طعم خاك حسين علیه السلام و تربت شهيد باشد و چه نيكوست كه طعم اول و آخر يك انسان ،طعم تربت كربلا باشد.جمعي از علماء حساس بوده‌اند كه هنگام ترك دنيا به نحوي با امام حسين علیه السلام مرتبط باشند. مرحوم آقاي حجت آن گونه مرتبط شده‌اند و حضرت آيت‌الله ميلاني وقتي يقين به فراق و تبدّل نشأهًْ كردند دستور دادند روضه‌خوان بيايد و روضه بخواند، روضه‌خوان روضه را شروع كرد و آقاي ميلاني در حالي دنياي خود را عوض كردند كه‌اشك بر سيدالشهداء از چشمان ايشان جاري بود.
 
كانال رسمي آيت‌الله سيد حسن عاملي
اشتراک گذاری این مطلب!

عالم انقلابی و یار امام

2ام آبان, 1396
مروری بر زندگی آیت‌الله سید مصطفی خمینی؛حضرت آیت‌الله خامنه‌ای :
«مرحوم حاج سید مصطفی خمینی از لحاظ استعداد و جرئت علمی، تهذیب نفس، شجاعت و منش مبارزاتی انسانی ممتاز بود.»
در ایام سالگرد رحلت مرحوم حاج سید مصطفی خمینی، پایگاه اطلاع رسانی KHAMENEI.IR در این اطلاع نگاشت، زندگی نامه و ابعاد شخصیتی این عالمِ مبارز را بر اساس بیانات رهبر انقلاب مرور می‌کند.
اشتراک گذاری این مطلب!

بیانات در دیدار دست‌اندرکاران کنگره بزرگداشت آیت‌اللّه سیّد مصطفی خمینی

2ام آبان, 1396

 

 

بسم‌الله‌الرّحمن‌الرّحیم (۱)

و الحمدلله ربّ  العالمین و الصّلاة و السّلام علی سیّدنا محمّد و آله الطّاهرین سیّما بقیّةالله فی الارضین.

 خیلی تشکّر میکنم از برادران عزیزی که به این فکر افتادند که یاد این عزیز را زنده کنند و گرامی بدارند و خصوصیّات شخصیّت این مرد باارزش و بزرگوار را توصیف کنند؛ [این،] هم احترام به امام است، هم احترام به خود آن شخصیّت .

مرحوم آقای حاج آقا مصطفیٰ (رضوان‌الله‌تعالی‌علیه) دو جا حقیقتاً درخشید. یکی در اوّل نهضت -در پانزدهم خرداد- یکی هم در آغاز حرکت عمومی مردم؛ در آنجا با بلند شدن و رفتن به داخل صحن مطهّر حضرت معصومه که [آن] حرکت عظیم را ایشان در واقع با این کار هدایت کرد؛ در اینجا [سال ۵۶] هم با درگذشت خود و با حادثه‌ی فقدان خود، عواطف و احساسات این اقیانوس را به حرکت در آورد. در آن قضیّه [اوّل]، البتّه من آن‌وقت قم نبودم، در آن روزها زندان بودم؛ لکن آنجا حاج آقا مصطفیٰ (رضوان‌الله‌علیه) نشان داد که از لحاظ جنس و فلزّ شخصیّتی، نسخه‌ی دوّم خود امام است؛ این را ایشان واقعاً نشان داد. در آن حادثه‌ی عجیب و در آن حمله‌ی مأموران و حوادث تهران و قم، ایشان بلند شد رفت در صحن قم و نشست آنجا. بعضی از مبارزین و شَجعان(۲) جوانهای قم مثل مرحوم حاج میرزا ابوالقاسم وکیلی و مانند اینها هم آمدند دُوروبَر ایشان -آن‌طور که خبرش بعدها برای ما رسید- و مردم را هدایت کردند؛ آن روزی که شبش، امام (رضوان‌الله‌علیه) را دستگیر کرده بودند؛ بعد از عاشورا. خب، خیلی کار بزرگی بود، خیلی کار مهمّی بود. بعد هم ایشان را گرفتند و بردند و مدّتی در قزل‌قلعه، زندان بود. خب در این حادثه‌ی  اخیر هم واقعاً فقدان مرموز آقای حاج آقا مصطفیٰ، دوستان او را بهت‌‌‌زده کرد؛ یعنی علاقه‌مندان -[امثال] ماها در مشهد- وقتی شنیدیم، واقعاً مثل آدمهایی که صاعقه‌زده هستند، یک چنین حالی دست داد؛ هم برای فقدان خود او که واقعاً  شخصیّت عزیز و مغتنمی بود، هم برای اینکه برای امام چه پیش خواهد  آمد که این جوان را و این مرد را از دست داد. لکن تصوّر نمیشد که این حادثه که برای دوستان این‌قدر سنگین است، بتواند یک چنین تلاطمی و موجی به وجود بیاورد؛ و به وجود آورد. همین‌که فرمودند امام که از الطاف خفیّه‌ی الهی بود،(۳) واقعاً همین بود؛ و چه عظمتی میخواهد که یک پدر در مقابل یک چنین فقدانی، با این نگاه و از این منظر مسئله را ببیند، نه از منظر یک مصیبت، نه از منظر یک مسئله‌ی شخصی.

ادامه »

اگر خدا عاشق بنده‌ای شود، درِ هشت حقیقت را به روی او باز می‌کند

30ام مهر, 1396
 
استاد انصاریان:
گر بیماری‌هایی در وجود من پا گرفته است، من با «بسم الله الرحمن الرحیم» هم شرک را معالجه می‌کنم و هم با رحمانش از مال حرام قطع می‌شوم و هم با رحیمش امید عجیبی به عنایت او پیدا می‌کنم
محقق، مفسر و پژوهشگر قرآنی، گفت:
اگر خدا عاشق بنده‌ای شود، درِ هشت حقیقت را به روی او باز می‌کند؛ این هشت حقیقت به دل او جلوه می‌دهد و او هم با آن هشت حقیقت پیوند می‌خورد و عاقبت با آن هشت حقیقت یکی می‌شود.
 استاد حسین انصاریان در سخنرانی خود در حسینیه هدایت تهران، اظهار داشت:
حمد غیر از شکر است، دو پرونده است. درک حمد نشان می‌دهد که وجود مقدس او که داریم او را حمد می‌کنیم، در همه‌چیزش - ذات، صفات و افعال - زیبای بی‌نهایت است؛ اگر این را درک کنیم، دیگر دلمان مثل پری که در بیابان افتاده و در برابر هر نسیمی بالا و پایین می‌شود، نخواهد بود و اینچنین دلی برای محبوب ازل و ابد و زیبای بی‌نهایت ثابت می‌ماند و بنده دلدار، محبّ و وابستهٔ معشوق خواهد شد.
ایشان افزود: روایت فوق‌العاده مهمی از رسول خدا صلی الله علیه و آله از سه سال قبل مطرح شد که شخصیت‌های بزرگی مانند شیخ صدوق(ره)، شیخ بهائی(ره) در کتاب «اربعین» خود نقل کردند و به‌خاطر گستردگی مطالبِ روایت، توضیح روایت که در هشت قسمت است، به پایان نرسید.

ادامه »

هفت توصیه درباره مسائل اخیر برجام و آمریکا

29ام مهر, 1396

 

جمعی از دانشجویان نخبه، نفرات برگزیده‌ی المپیادهای علمی، رتبه‌های برتر کنکور و اعضای بنیاد ملی نخبگان، صبح روز (چهارشنبه) با رهبر انقلاب اسلامی دیدار کردند و توصیه‌هایی را پیرامون مسائل اخیر برجام، آمریکا و اروپا به مسئولان و فعالان سیاسی و فرهنگی بیان کردند.

[دریافت تصویر (Zip)]

اشتراک گذاری این مطلب!

هفت توصیه درباره مسائل اخیر برجام و آمریکا

29ام مهر, 1396

 

جمعی از دانشجویان نخبه، نفرات برگزیده‌ی المپیادهای علمی، رتبه‌های برتر کنکور و اعضای بنیاد ملی نخبگان، صبح روز (چهارشنبه) با رهبر انقلاب اسلامی دیدار کردند و توصیه‌هایی را پیرامون مسائل اخیر برجام، آمریکا و اروپا به مسئولان و فعالان سیاسی و فرهنگی بیان کردند.

[دریافت تصویر (Zip)]

اشتراک گذاری این مطلب!

کافی نیست "تاکید اروپا روی حفظ برجام"

29ام مهر, 1396

 

عکسسخن‌نگاشت | صوت | فیلم | متن کامل بیانات

بیانات در دیدار نخبگان جوان علمی

بسم‌الله‌الرّحمن‌الرّحیم (۱)
والحمدلله ربّ العالمین و الصّلاة و السّلام علی سیّدنا محمّد و آله الطّاهرین سیّما بقیّةالله فی الارضین.

خیلی خوش آمدید. خیلی جلسه‌ی شیرین و مطلوبی بود و همیشه برای من همین‌جور است. از نظر من هم این جلسه الان تمام شد، به این معنا که من حظّ خودم و بهره‌ی خودم را از این جلسه بردم؛ اوّلاً شماها را دیدم، حرفهایتان را شنفتم، آن همّت و انگیزه و روحیّه‌ای که خوشبختانه انسان در بین جوانها میبیند، این را در شما حس کردم؛ و از حرفهایی که زدید بهره بردم یعنی واقعاً استفاده کردم؛ بنابراین من بهره‌ی خودم را از جلسه بردم. حالا یک چند جمله‌ای هم ما عرض میکنیم. یادم نرود کسانی را که در این جلسه، امسال نیستند، عدّه‌ی زیادی از برادران و خواهران، عزیزان، نخبگان، قاعدتاً باید در این جلسه میبودند، [ولی] به‌خاطر وضعیّت و شرایط، نشد؛ من به آنها هم سلام عرض میکنم.

من همیشه وقتی در بین جوانها هستم -بخصوص جوانهای نخبه- در درجه‌ی اوّل، احساس شکر میکنم؛ شکر خدای متعال؛ ما بِکُم مِن نِعمَةٍ فَمِنَ الله؛(۲) شما نعمت خدا هستید برای ما؛ عطیّه‌ی الهی برای دلسوزان نظام محسوب میشوید. برای ما -کسانی که عمر طولانی گذرانده‌اند- شما جوانها حقیقتاً یک لطف الهی و نعمت الهی هستید؛ شکر. دوّم امید؛ به آینده‌ی کشور اهمّیّت میدهیم؛ به افقی که در مقابل چشممان هست اهمّیّت میدهیم؛ شما را که انسان میبیند، امیدوار میشود به اینکه این آینده، آن‌چنان که امید و آرزو داشتیم ان‌شاءالله تحقّق پیدا خواهد کرد.

نیروی انسانی کشورمان -همان‌طور که آقای ستّاری گفتند- در دنیا یک نیروی انسانی کم‌نظیر است؛ لبّ و لبابش و برترین و برجسته‌ترین بخشَش، نخبگان کشور هستند؛ اینها میتوانند در هر انسانی احساس تعهّد را زنده کنند. وقتی‌ که آنها در صراط مستقیم حرکت میکنند و جهت‌گیری‌شان جهت‌گیری خوبی است، احساس تعهّد در همه‌ی کسانی که آنها را می‌شناسند و می‌بینند زنده میشود؛ لذا بنده عمیقاً و قویّاً نخبه‌باور هستم یعنی قبول دارم شما نخبه‌ها را. من امیدم و خواهشم این است که بنیاد نخبگان و خود آقای ستّاری که در دولت هستند و معاون رئیس‌جمهورند، کوشش کنند تا مسئولین کشور همه به معنای واقعی کلمه نخبه‌باور بشوند؛ یکی از انتظارات ما این است که نخبه‌ها را باور کنند؛ اوّلاً باور کنند که ما نخبه داریم؛ ثانیاً باور کنند که این نخبه، قادر است سرنوشت کشور را آن‌چنان‌ که مورد قبول و رضایت و روشنی چشم همه باشد، تغییر بدهد. بعضی از مسئولین ما در این زمینه دچار غفلتند؛ باید اینها را از این غفلت بیرون آورد. خب، من چند نکته در مورد مسئله‌ی بنیاد نخبگان و مسئله‌ی نخبگان و مانند اینها عرض میکنم و یک جمله‌ی سیاسی هم در پایان عرض میکنم.

ادامه »

کس ندانست که منزلگه معشوق کجاست!

26ام مهر, 1396

 

سرّ زیارت سیدالشهدا علیه‌السلام

مگر ثواب زیارت سیدالشهدا از ما مذخور۱ نیست؟! 

ما می‌دانیم چه خبر است؟!

می‌دانیم روایاتی را که دربارۀ زیارات سیدالشهدا در نیمۀ شعبان و در شب عاشورا و این‌ها هست، به کجاها رسیده؟!

هیچ می‌توانیم بگوییم «کَانَ کَمَنْ زَارَ اللَّهَ فِی عَرْشِه‏»۲ یعنی چه؟!

یا مثلاً [اینکه در احادیث دربارۀ] زیارت عاشورا آمده‌ «جَاءَ یَوْمَ القِیَامَة مُلَطَّخاً بِدَمِهِ فِی اصْحَابِ الحُسَیْنَ»۳ (در روز قیامت آغشته به خون خود در میان اصحاب حسین علیه‌السلام محشور می‌شود). سیدبن‌طاووس از این هم بالاتر نقل کرده است «مُلَطَّخاً بِدَمِ الحُسَیْنِ»۴ (آغشته به خون حسین علیه‌السلام).

چه عرض بکنیم؟! ما این‌ها را می‌فهمیم؟! چیست که ثوابش برای ما مذخور نیست؟ همین بکاء برای سیدالشهدا علیه‌السلام ثوابش چیست؟! می‌توانیم برایش حدی که دیگر از آن بالاتر نیست بگوییم؟! حدی نیست که! به حدی است بکاء که [در روایت] می‌گوید همین‌که اشک مختصری آمد، اذن دخول سیدالشهدا است و چه‌بسا جاهای دیگر هم [بنا‌به] الغاء خصوصیت، همین باشد؛ «الدَّمْعَةُ عَلامَةُ الْاِذْنِ»؛ داخل بشو.۵ از چشم من اشک بیاید، چه ربطی دارد به اینکه آن‌ها اذن داده‌اند؟! هیچ معلوم است که چه هست قضایا؟!

رحمت واسعه، ص۲۲۸ـ۲۲۹

 

  • ۱. مذخور امری است که در دسترس همه نیست و ذخیره شده است برای افراد خاص یا وقت خاص یا مکان خاص؛ و مذخور بودن ثواب زیارت به یکی از این معانی است: ١. ذخیره‌شده برای وقت شدت نیاز؛ ٢. اصلاً بیان نمی‌شود که چقدر است؛ ٣. فقط برای خواص شیعه ذکر می‌شود.
  • ۲. امام‌ صادق علیه‌السلام دربارۀ زیارت امام‌ حسین علیه‌السلام می‌فرمایند: «مَنْ زَارَ قَبْرَ الْحُسَيْنِ علیه‌السلام عَارِفاً بِحَقِّهِ كَانَ كَمَنْ زَارَ اللَّهَ فِي عَرْشِه؛ هرکه قبر حسین علیه‌السلام را زیارت کند، درحالی‌که به حق او شناخت دارد، مانند کسی است که خداوند متعال را در عرشش زیارت کرده است‏»؛ کامل‌الزیارات، ص۱۴۹ و نیز نک: کامل‌الزیارات، ص۱۴۷؛ بحارالانوار، ج۹۸، ص۷۶و۱۰۵.
  • ۳. «مَنْ بَاتَ عِنْدَ قَبْرِ الْحُسَيْنِ علیه‌السلام لَيْلَةَ عَاشُورَاءَ لَقِيَ اللَّهَ تَعَالَى يَوْمَ الْقِيَامَةِ مُلَطَّخاً بِدَمِهِ كَأَنَّمَا قُتِلَ مَعَهُ فِي عَرْصَةِ كَرْبَلَاءَ؛ هرکس شب عاشورا نزد قبر حسین علیه‌السلام بیتوته کند، روز قیامت خدا را در حالی ملاقات می‏‌کند که به خون خود آغشته است. گویا با او در صحرای کربلا کشته شده است»؛ مصباح‌المتهجد، ج٢، ص٧٧١؛ اقبال‌الاعمال، ج۲، ص۵۵۸ و نیز نک: کامل‌الزیارات، ص۱۷۳؛ مزار کبیر، ص۳۵۱؛ بحارالانوار، ج۹۸، ص۱۰۳و١٠۴.
  • ۴. «أَنَّ مَنْ زَارَهُ علیه‌السلام وَ بَاتَ عِنْدَهُ فِي لَيْلَةِ عَاشُورَاءَ حَتَّى يُصْبِحَ حَشَرَهُ اللَّهُ تَعَالَى مُلَطَّخاً بِدَمِ الْحُسَيْنِ علیه‌السلام فِي جُمْلَةِ الشُّهَدَاءِ مَعَهُ؛ هرکس حسین علیه‌السلام را زیارت کند و در شب عاشورا تا صبح نزدش بیتوته کند، خداوند تعالی او را آغشته به خون حسین علیه‌السلام و در زمرۀ شهدای در رکابش محشور می‏‌کند»؛ اقبال‌الاعمال، ج۲، ص۵۵۸؛ بحارالانوار،ج۹۵، ص۳۴۰؛ ج۹۸، ص۱۰۳.
  • ۵. نک: مصباح‌المتهجد، ج۲، ص۷۲۰؛ شهید اول، مزار، ص۱۲۲؛ بحارالانوار، ج۹۸،
اشتراک گذاری این مطلب!

با حسین تا بی نهایت

26ام مهر, 1396
 
حجت الاسلام سرلک:
حرف اصلی اباعبدالله علیه السلام با ما یک کلمه است که من حسین هرکاری باشد انجام میدهم، قنداقه شش ماهه ام را هم روی دست میگیرم و یک جور استسقا میکنم و آب میطلبم که اگر ارمنی ها هم بشنوند زجه بزنند برای اینکه تو قلبت از بن بست خودت نجات پیدا بکند.
 
با حسین تا بی نهایت…
مراسم شب ششم دهه سوم محرم با سخنرانی حجت الاسلام سرلک و مداحی حاج حسين يعقوبيان، كربلایی محسن حسن آبادی، كربلايی علی عشرتی، كربلایی مرتضی فرهنگ در هیئت کربلا برگزار شد.
در ادامه خبر متن سخنان حجت الاسلام سرلک را میخوانید:
 
با حسین تا بی نهایت
 
سوال مهمی مطرح میشود که چرا اینهمه سرمایه های بزرگ و امکانات فوق العاده برای رساندن انسان به نهایت کمال خودش وجود دارد؟
چرا با اینکه اینهمه امکان رشد در انسان وجود داشته است از بین اینهمه افراد از گذشته تا حال چه آنها که مرده اند چه آنهایی که الان زنده هستند حساب کنیم مثلا 28 میلیارد نفر شاید نزدیک 28ملیون نفر رشد داشته اند و بقیه به قول معروف پوچ درآمده اند، انگار که آمده اند خراب کنند و خراب بشوند. مثل همان گفته ای که فرشتگان در زمان خلقت انسان به خدا گفتنتد که این انسان فاسد است و در زمین فساد ایجاد میکند. خداوند هم جواب فرشتگان را داد که در بین این آدم ها قرار است افرادی بیایند که خیلی با عظمت هستند.
 

در روایت است که خداوند پرده را کنار زد و کربلا را نشان داد و فرشته ها یک چهره ای از عاشورا دیدند و گفتند خدایا راست میگویی اگر تمام این 28میلیاردنفر بیایند و بروند می ارزد برای اینکه یک کربلا به وجود بیاید.

ادامه »

نعمت امنیت

26ام مهر, 1396

 

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای:

«امنیّت، در شمار نعمتهای درجه‌ی اوّل پروردگار است. اگر امنیّت در کشوری وجود داشت، امکان پیشرفت علمی، پیشرفت عملی، پیشرفت اخلاقی و پیشرفت انسانی در آن کشور وجود خواهد داشت؛ [امّا] اگر امنیّت نبود، هیچ‌کدام از اینها امکان‌پذیر نیست یا بسیار دشوار است.» ۱۳۹۶/۰۶/۲۶

[دریافت تمام تصاویر (Zip)]

اشتراک گذاری این مطلب!

حزب اللهی بی‌نظم نیست

26ام مهر, 1396

 

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای:

«یک افسر عالیرتبه‌ی حزب‌اللهىِ مشهور در ارتش نزد من آمد و از بس مقدس‌مآب بود، با دمپایی پیش من حاضر شد! به او گفتم اگر بعد از این تو را این‌طوری دیدم، راهت نمیدهم؛ برو! ردش کردم، بعد دفعه‌ی دیگر که آمد، دیدم بله، پوتین مرتبی به پا کرده است!

بعضیها حزب‌اللهی گری را با شُل و ول بودن و بی نظمی و بی ترتیبی اشتباه میگیرند؛ حزب‌اللهی گری که این نیست. رئیس حزب‌اللهی‌های همه‌ی تاریخ - یعنی امیرالمؤمنین علیه السلام - میفرماید:

«و نظم امرکم»؛ باید منظم باشید.

نظم چیست؟ همان آیینی که از هر کسی خواسته‌اند.» ۱۳۷۰/۰۹/۱۱

[دریافت تمام تصاویر (Zip)]

اشتراک گذاری این مطلب!

آرمان اسرائیل؛ هدف آمریکا

26ام مهر, 1396

 

از نیل تا فرات برنامه‌ای که شکست خورد

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای:

«آمریکا یک نقشه‌ای برای این منطقه‌ی غرب آسیا که خودشان به آن میگـویند خـاورمیانه، داشته‌: «خاورمیــانه جـدید»؛ که بر اساس آن تمام این منطقه میشود پا انداز رژیم صهیونیستی و هدفشان در این منطقه همان از نیـل‌تا فـراتی که آنها گفته بودند به یک شکلی تأمین خواهد شد… حالا شما نگاه کنید به واقعیّت، ببینید واقعیّت با آنچه اینها میخواستند چقدر فاصله دارد؟!  درست نقطه‌ی مقابل آنچه آمریکا میخواسته تحقّق پیدا کرده! وقتی آمریکایی‌ها نگاه میکنند، ایران را در این زمینه مؤثّر و مقصّر میدانند لذا عصبانی‌اند.»۱۳۹۶/۰۶/۳۰

[دریافت تصویر (Zip)]

اشتراک گذاری این مطلب!

دانلود مجموعه سخنرانی‌های خطیبان گرانقدر در دهه اول محرم 96

23ام مهر, 1396

 

مراسم عزاداری و سوگواری سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام در دهه اول محرم 1439هـ.ق با سخنرانی خطیبان ارجمند و مداحی ذاکرین اهل بیت عصمت و طهارت در هیئت‌ها و تکایای مختلف برگزار شد.
 
 
صوت کامل سخنرانی خطیبان ارجمند حضرات آیات و حجج اسلام سید محمدمهدی میرباقری، مرتضی آقاتهرانی، سید حسین مؤمنی، علیرضا پناهیان، میرهاشم حسینی، سید عباس موسوی مطلق، مصطفی کرمی، علی ثمری و حامد کاشانی  را جهت دانلود در اختیار علاقمندان قرار می‌دهد. 
 
 علاقمندان می توانند جهت دانلود این صوتها روی نوشته و تصویر سخنران مورد نظر کلیک و پس از باز شدن صفحه به تفکیک هر روز فایل‌های صوتی را دانلود کنند.
 
 
 

ادامه »

اصلی‌ترین پیام عاشورا چه بود؟

22ام مهر, 1396
 
پس از ظهور اسلام، جایگاه گمشده زنان و دختران، در جامعه جانی دوباره گرفت و سه بانو حضرت خدیجه سلام الله علیها ، حضرت زهرا سلام الله علیها و حضرت زینب سلام الله علیها با پیروی از ولی، مسیری را رفتند که زنان ما امروز آن را ادامه می‌دهند.
اصلی‌ترین پیام عاشورا چه بود؟ پس از آن واقعه جانسوز کربلا و شهادت سرداران و یاران حسینی، رویداد عاشورا تنها یک حادثه و یا رخداد در تاریخ باقی نماند؛ بلکه تابلویی از آزادگی، دیانت، کرامت و عزت انسانی را تا ابد‌الدهر برای جهانیان باقی گذاشت.
 
پس از تجلی اسلام در جهان، جایگاه گمشده زنان و دختران در جامعه، جانی دوباره گرفت و ما بزرگترین زنان عالم همانند حضرت زهرا سلام الله علیها در کنار مولا امیر المومنین علیه السلام ، حضرت خدیجه سلام الله علیها در کنار پیامبر اکرم (ص) و زینب کبری سلام الله علیها را در واقعه کربلا همراه برادر داشتیم. اما به غیر از حضرت زینب سلام الله علیها شیر زنانی بودند که چون زینب سلام الله علیها ، کاری حیدری کردند و پس از شهادت همسران و فرزندان خود، کرامت و عزت یک بانوی مسلمان را با احیای دین، عفاف و حیا منزل به منزل تا عروج ملکوتیشان به نمایش گذاشتند و نام خود را مانند شهدای کربلا در تاریخ حک کردند. به همین سبب است که شهید مطهری در کتاب حماسه حسینی بیان می‌کند: «تاریخ کربلا، یک حادثه و تاریخ مؤنث است؛ یعنی یک حادثه مذکر - مؤنث است. حادثه‌ای که مرد در آن نقش دارد، زن نقش دارد، ولی مرد در مدار خودش و زن در مدار خودش.» (۱)
 

نقش زنان در حادثه عاشورا تنها وظیفه همسرداری و یاری، ولی خود نبود، بلکه با صبوری، استقامت، حفظ حجاب و کرامت یک بانوی مسلمان در بزم درباریان یزید و شام، نشان از عزت نفسی دارد که زنان کاروان حسینی، با بینشی ژرف، به حمایت از امام حسین علیه السلام پرداختند. ایشان چه قبل از شروع قیام و چه بعد از آن، حامیانی استوار و فداکار برای مولایشان بودند و این را با ترغیب مردانشان به مبارزه، با خطابه‌های شورانگیز و … به اثبات رسانیدند.

ادامه »

چند اقدام لازم در مقابل خیمه‌شب‌بازی جدید ایالات متحده آمریکا

22ام مهر, 1396

چند اقدام لازم که مسئولان در آستانه خیمه‌شب بازی جدید دولت آمریکا باید انجام دهند؛

مخاطب اول

در چندروز گذشته بحث در مورد نقض عهد آمریکا درباره برجام بالا گرفته است. این موضوع حتی در صحبت‌های رکس تیلرسون، وزیرخارجه‌ی آمریکا نیز مطرح شده است. این فضاسازی در حالی است که ایران مطابق گزارش رسمی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، به همه‌ی تعهداتش بر اساس متن برجام عمل کرده است. براساس گزارش نیویورکر از دیدار اخیر وزرای خارجه‌ی ایران و ۱ ۵، وزیرخارجه‌ی کشورمان در ابتدای این نشست فهرستی از گلایه‌های ایران را طرح کرده و گفته است ایالات متحده آن‌طور که در توافق هسته‌ای مقرر شده، تحریم‌ها را رفع نکرده و ما هنوز نمی‌توانیم در انگلیس یک حساب بانکی باز کنیم. 


علت افزایش عصبانیت و شرارت دولت آمریکا
علت این رفتارهای خصمانه‌ی آمریکا روشن است؛ آمریکایی‌ها برجام را فراتر از یک “توافق"، به‌عنوان “پروسه‌ای” برای “مهار کامل” ایران می‌دانستند. آنها امیدوار بودند برجام هسته‌ای، پله‌ی اول برای مهار ایران قدرتمند باشد و به تبع آن، تضعیف سایر مؤلفه‌های قدرت آن، در برجام‌های بعدی دنبال شود؛ نقشه‌ای که رهبر انقلاب اسلامی با تیزبینی آن را رصد کردند و چند روز پس از امضای برجام در خطبه‌های عید سعید فطر فرمودند: «سیاست ما در مقابل دولت مستکبر آمریکا هیچ تغییری نخواهد کرد. همان‌طور که بارها تکرار کردیم، ما با آمریکا در مورد مسائل گوناگون جهانی و منطقه‌ای مذاکره‌ای نداریم.»(۱۳۹۴/۰۴/۲۷)

البته آمریکایی‌ها اثر این سخنان صریح را در عمل نیز دیدند و نقشه‌ی “خاورمیانه‌ی بزرگ” و “خاورمیانه‌ی جدید” آنها در منطقه، به‌علت ایستادگی و الهام‌بخشی جمهوری اسلامی ایران کاملاً شکست خورد. برای همین «آن عکس‌العملی که آنها دارند نشان می‌دهند، نشانه‌ی ضعف است، نشانه‌ی عقب‌ماندگی آنها است، و نشانه‌ی عصبانیت ناشی از شکست‌خوردگی آنها است. بینی‌شان به خاک مالیده شده» است.(۱۳۹۶/۰۶/۳۰)
 

ادامه »

اولین چیزی که در قیامت حساب میشود، اخلاق است

22ام مهر, 1396
 
حجت الاسلام علوی تهرانی؛
پیامبر اسلام صلوات الله علیه و آله میفرمایند:
اولین چیزی که در روز قیامت در کفه میزان بندگان قرار میگیرد “حسن خلق” است. اگر حسن خلق وجود داشت بعد از آن نماز و روزه و حج و … را هم حساب میکنند.
مراسم عزاداری شب چهارم دهه دوم محرم،با سخنرانی حجت الاسلام علوی تهرانی و مداحی حاج حسین سازور، کربلایی محمد حسین پویانفر و کربلایی علی اصغر ژولیده  در حسینیه موج الحسن علیه السلام برگزار شد.
در ادامه خبر متن سخنرانی حجت الاسلام علوی تهرانی را میخوانید:
 
استاد علوی تهرانی: اولین چیزی که در قیامت حساب میشود، اخلاق است
 
پیامبر اسلام صلوات الله علیه میفرمایند:
روحِ دین اسلام، اخلاق است. روح در هر موجودی باشد به آن موجود حیات و زندگی میدهد. اگر کسی تعبد داشته باشد ولی اخلاقی نداشته باشد یک عملکرد بدون روح دارد.
وقتی از دنیا میرویم با واقعه ای به نام قیامت مواجه میشویم، جناب اسرافیل در صور میدمد و ما همه محشور میشویم. عالم حشر یک روز است ولی پنجاه هزار سال طول میکشد. قیامت از کل عالم دنیا طولانی تر است ولی ما هیچ آمادگی برای آن نداریم درحالی که برای 70سال زندگی دنیا کلی برنامه ریزی میکنیم. در قیامت 50 ایستگاه وجود دارد که رد شدن از هر ایستگاه هزارسال طول میکشد، یکی از این ایستگاهها نامش “میزان الاعمال” است. در میزان الاعمال عمل انسان را میسنجند و در دستگاه محاسبه میپرسند که چقدر عمل آوردی؟ مثلا 70 سال نماز و روزه… در میزان محک میزنند که چقدر از این اعمال را برای ما آوردی؟ هر عمل به هر میزانی که برای خدا انجام شده باشد حساب میشود و آن را میخرند.
 
حضرت داوود علیه السلام به خدا عرض میکند که خدایا ” میزان ” را به من نشان بده. ایشان در عالم مکاشفه میزان را دید که چیزی شبیه ترازوهای دنیایی که دو کفه دارد و هر کفه شرق و غرب عالم را پر کرده است، بعد از اینکه حضرت داوود این شهود را پیدا کردند بیهوش شدند و بعد که به هوش آمدند در مناجاتشان با خدا فرمودند که خدایا چه کسی میتواند این ترازو را پر کند؟
 
پیامبر اسلام صلوات الله علیه و آله میفرمایند:
اولین چیزی که در روز قیامت در کفه میزان بندگان قرار میگیرد “حسن خلق” است. اگر حسن خلق وجود داشت بعد از آن نماز و روزه و حج و … را هم حساب میکنند.
در ادامه حضرت میفرمایند در روز قیامت چیزی برتر از اخلاق در میزان قرار نمیگیرد.
از نماز و روزه به تنهایی نمیتوان به تعالی رسید بلکه باید این نماز و روزه در بستر اخلاق باشد.
پیامبر اسلام صلوات الله علیه میفرمایند نزدیک ترین شما به من در روز قیامت و محبوب ترین شما نزد من خوش اخلاق ترین شما است. 
اگر میخواهید ایمانتان بالا برود باید اخلاق خوب داشته باشید.
 
شخصی از امام صادق علیه السلام سوال کرد که تعریف حسن خلق چیست؟
 
حضرت پاسخ دادند که حد اخلاق خوب این چند مورد است:
1- مدارا کردن با مردم،
2- درست صحبت کردن با مردم(دشنام ندادن)
3- با خوشرویی با دیگران ملاقات کردن،
4-با مردم خوب حرف زدن
اشتراک گذاری این مطلب!

پیش‌بینی رهبر انقلاب از آینده برجام + فیلم

22ام مهر, 1396


رهبر انقلاب در دیداری مردمی از آینده برجام گفتند و تاکید کردند نسبت به مذاکرات هسته‌ای خوشبین نیستند.

در بازخوانی مواضع رهبر معظم انقلاب می بینیم در پی ملاقاتی مردمی در خلال مذاکرات، تاکید کردند که درباره آینده مذاکرات هسته‌ای خوشبین نیستند. 

رهبر انقلاب درباره مذاکرات هسته‌ای تاکید کردند  این گفتگوها تنها در خصوص فعالیت‌های هسته‌ای است و میان 6 کشور انجام می‌شود که آمریکا هم جز آنهاست.

ایشان با اشاره به گفتگوها پیرامون فرآیند غنی‌سازی که در سال 82 و 83 انجام شد، مذاکرات هسته‌ای را هم تجربه‌ای دیگر دانستند و افزودند نسبت به آینده آن خوشبین نیستند،  چرا که تاریخ نشان داده است طرفهای غربی هرگز به تعهدات خود پایبند نبوده‌ و در حقیقت به دنبال چیزی غیر از این‌ها هستند. غربی‌ها در جریان  غنی سازی به تعهداتشان عمل نکردند و پس از مدت کوتاهی از شروع این فرآیند، ادامه آن را به تعلیق انداختند که این امر دست آنها را بیش از پیش برای ایران و جهان رو کرد. 

ویدئوی زیر نسخه کاملتری  از سخنان رهبری در این باره را ارائه می‌دهد.

 

دانلود فیلم اصلی
 

 

اشتراک گذاری این مطلب!

واکنش علامه آملی به ذكر صلوات + فیلم

20ام مهر, 1396

 

واکنش جالب علامه حسن‌زاده آملی به خانمی که در جمع مختلط با صدای بلند می‌گوید “بر محمد و آل محمد صلوات”

دانلود فیلم

 

اشتراک گذاری این مطلب!

روضه خداوند در قرآن کریم

16ام مهر, 1396

 

حجت‌الاسلام قرائتی در یکی از جلسات درس‌هایی از قرآن گفت:
مشرکان دختر زنده را در گور می‌کردند، خداوند می‌فرماید:
«بِأَىّ‏ِ ذَنبٍ قُتِلَتْ»(تکویر/9) به چه گناهی این را کشتید؟
خداوند برای دختر مشرک هم روضه خوانده است.
حجت‌الاسلام «محسن قرائتی» استاد تفسیر قرآن کریم بیش از 30 سال است به تدریس معارف قرآن و اهل‌بیت علیه السلام می‌پردازد و سال‌ها است که پنج‌شنبه‌ها در برنامه درس‌هایی از قرآن میهمان خانه‌های ایرانیان است.
 
با توجه به تأکید مقام معظم رهبری مبنی بر توجه به انس عمومی با قرآن و توجه به مفاهیم الهی، خبرگزاری فارس گزیده‌ای از تفسیر قرآن حجت‌الاسلام قرائتی در سال‌های گذشته را در اختیار علاقه‌مندان  قرار می‌دهد.
 
در ادامه بخشی از تفسیر قرآن حجت‌الاسلام قرائتی در برنامه درس‌هایی از قرآن با موضوع «آداب عزاداری برای امام حسین علیه السلام » که در 11 آذرماه سال 1389 ایراد شده است، تقدیم می‌شود.

ادامه »

عاشورا جلوه خوش عاقبتان و بد عاقبتان است

16ام مهر, 1396

 

حجت‌الاسلام رئیسی در جمع عزاداران مسجد زینبیه اعظم زنجان؛
اندیشه و عمل عاشورایی جامعه را به سمت تعالی سوق می‌دهد
اندیشه و عمل عاشورایی جامعه را به سمت تعالی سوق می‌دهدحجت‌الاسلام سید ابراهیم رئیسی شامگاه پنج شنبه در جمع عزاداران مسجد زینبیه اعظم زنجان با بیان اینکه جریان روشنفکری ما توجه به بیرون دارد، افزود: روشنفکر باید جریان اجتماعی را خوب رصد کرده و آن را بفهمد.
 
وی با تاکید بر اینکه امروز گفتمان رسول خدا و ولایت گفتمان الگو است، تصریح کرد:
در جامعه اسلامی شاخص و میزان اعتدال ولی است نه اشخاص دیگر. اگر بخواهیم ببینیم کسی تندرو است باید با شاخص بسنجیم، در غیر این صورت همه از نگاه خود می‌سنجند.
 
اندیشه و عمل عاشورایی جامعه را به سمت تعالی سوق می‌دهد
 
تولیت آستان قدس رضوی اظهار کرد: امروز آنچه برای جامعه ما اهمیت دارد اندیشه و عمل عاشورایی است که جامعه را به سمت تعالی سوق می‌دهد، آموخته‌های ما از امام حسین علیه السلام فقط منتهی به آن نصف روز نیست، بلکه متعلق به همه عصرها است و همه باید در این مکتب درس فرا بگیرند.
 
وی با اشاره به اینکه عاقل‌ترین افراد کسانی هستند که به خدا نزدیک‌ترند، بیان کرد:
 
اگر انسان ریشه دینی و اعتقادی داشته باشد اسیر امواج سهمگین نمی‌شود. در یک کلام امروز امواج آنقدر سهمگین است که همه را می‌برد و فقط کسانی می‌مانند که در سفینه‌ای سوار شوند که ناخدایش امام حسین علیه السلام است.
 

ادامه »

تقرب الهی اساسی‌ترین هدف عزاداری برای امام حسین علیه السلام است

14ام مهر, 1396

استاد حوزه علمیه تقرب به خداوند را اساسی‌ترین هدف عزاداری برای امام حسین علیه السلام دانست و بخشش گناهان را از آثار و برکات عزاداری بر سیدسالار شهیدان بیان کرد.

آیت‌الله علی جاودان استاد حوزه علمیه، یازدهم مهرماه در مراسمی که به مناسبت دهه دوم ماه محرم در حسینیه مرحوم شیخ زاهد برگزار شد، گفت: همه عالم در دهه اول محرم عزادار هستند.
وی افزود: ائمه اطهار علیه السلام در این ایام محزون و عزادار بودند و هر چه به روز عاشورا نزدیکتر می‌شد این حزن و اندوه افزایش می‌یافت.
آیت الله جاودان با تاکید براینکه تقرب به خداوند اساسی‌ترین هدف عزاداری بر امام حسین علیه السلام است، ابراز کرد: عزاداری بر اباعبدالله الحسین علیه السلام بالاترین سبیل است بنابراین عزادارن حسینی باید مراقب باشند با پرهیز از گناه عزاداری خود را حبط نکنند.
استاد حوزه علمیه با اشاره به اینکه گناه اعمال نیکوی انسان را از بین می‌برد، اظهار داشت: زحمات انسان زمانی ثمر بخش است که فارغ از هرگونه گناه باشد انسان مقرب هرگز به انجام گناه فکر نمی‌کند.

ادامه »

آنگونه که تو گمان می کنی نیستم

13ام مهر, 1396
آنگونه که تو گمان می کنی نیستم
در محضر بهجت؛

آیت الله العظمی بهجت داستانی را درباره قضاوت کردن دیگری نقل می کند.

آیت الله العظمی بهجت نقل می کنند آقایی،آقای دیگری را که زود از دنیا رفت در خواب دید و دید که وضعش خیلی خوب است.با خود گفت حتما دم مرگ تصفیه شده و فشار دیده است،ولی فورا آن آقا این آیه شریفه را خواند:

کسانی که فرشتگان با حالت خوش و گوارا جانشان را می گیرند.

می گوید با خود گفتم حتما در برزخ به حسابش رسیده اند!

ولی باز آیه ای خواند که مومنان در برزخ چنین و چنان متنعم اند.

ایشان افزودند:

می گوید گفتم حتما در روز قیامت و حساب مجازات می شود ولی باز آیه ای خواند و سپس فرمود:

آنطور که تو درباره من گمان داری نیستم.در اوایل امر خوب بودم ولی در اواسط مقداری انحراف داشتم اما در  اواخر عمر باز خوب شدم.

 

منبع در محضر بهجت ص 31 

اشتراک گذاری این مطلب!

حضور رهبر انقلاب در کنار پیکر مطهر شهید حججی+ تصاویر

5ام مهر, 1396

 

رهبر معظم انقلاب صبح امروز به مسجد امام حسین علیه السلام رفتند و برای لحظاتی در کنار پیکر مطهر شهید محسن حججی حضور یافتند.

دقایقی پس از سحرگاه امروز، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به مسجد امام حسین علیه السلام  واقع در میدان امام حسین (علیه‌السلام) رفتند و برای لحظاتی در کنار پیکر مطهر شهید محسن حججی حضور یافته و ضمن قرائت فاتحه، برای این مدافع حرم اهل بیت علیهم السلام ارزوی علو درجات کردند.

حضور رهبر انقلاب در کنار پیکر مطهر شهید حججی

حضور رهبر انقلاب در کنار پیکر مطهر شهید حججی

همچنین، ایشان دقایقی با خانواده‌ این شهید عزیز به دیدار و گفت‌وگو پرداخته و از مجاهدت آنان تقدیر و تشکر کرده و برایشان صبر و اجر از درگاه الهی آرزو نمودند.

 

حضور رهبر انقلاب در کنار پیکر مطهر شهید حججی

اشتراک گذاری این مطلب!

عزت حسینی

3ام مهر, 1396

 

مجموعه پوسترهای «عزت حسینی»

به‌مناسبت فرارسیدن ایام عزاداری سیدالشهداء علیه‌السلام پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR مجموعه‌ی پوسترهای «عزت حسینی» را بر اساس جمله‌ای از حضرت آیت‌الله خامنه‌ای که فرموده‌اند :

«حرکت امام حسین، حرکت عزّت بود؛ یعنی عزّت حق، عزّت دین، عزّت امامت و عزّت آن راهی که پیغمبر ارائه کرده بود. ۱۳۸۱/۰۱/۰۹» تهیه و منتشر کرد.

ادامه »

به رهبری حسین علیه‌السلام

3ام مهر, 1396
 
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای:
«محرّم ماه امام حسین است، ماه حسینی است، ماه همه‌ی آن ارزشهایی است که در وجود سیّدالشّهدا (سلام‌الله‌علیه) متجلّی و متبلور است؛ ماه شهادت، ماه جهاد، ماه اخلاص، ماه وفا، ماه گذشت، ماه اهتمام به حفظ دین، دین خدا و ایستادگی در مقابل قدرتهای معارض دین. وجود مبارک سیّدالشّهدا و قضایای عاشورا و محرّم و مانند اینها، مظهر این چیزها است. و واقعاً این اعتقاد، درست است که اسلام را قیام سیّدالشّهدا حفظ کرده؛ همچنان‌که در طول زمان، در قرنهای متوالی، این حادثه روزبه‌روز زنده‌تر شده. امروز این مراسم از صد سال پیش که تدیّن مردم به‌حسبِ ظاهر، معارضینی مثل معارضین امروز هم نداشت، خیلی گرم‌تر، گیراتر، پُرشورتر و گسترده‌تر دارد انجام میگیرد؛ همه‌ی اینها معنا دارد، همه‌ی اینها ‌ نشان‌دهنده‌ی یک حقایقی و یک جریانی است که به رهبری حسین‌بن‌علی (سلام‌الله‌علیه) دارد در دنیا پیش میرود؛ و ان‌شاءالله پیش خواهد رفت و کارگشا خواهد بود و گره‌‌های ملّتها را باز خواهد کرد.» ۱۳۹۶/۰۶/۳۰
 
پایگاه اطلاع رسانی KHAMENEI.IR بر اساس این بخش از بیانات رهبر انقلاب نماهنگ «به رهبری حسین علیه‌السلام» را منتشر می‌کند.
 
 

با توجه به پهنای باند اینترنت خود ، می توانید این فیلم را با کیفیت های مختلف زیر دریافت نمایید :

اشتراک گذاری این مطلب!

تعامل با دنیا

3ام مهر, 1396

پرونده‌ی ویژه‌ی «تعامل با دنیا»

اطلاع‌نگاشت | تعامل با دنیا

همزمان با سالروز حضور حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در چهل و چهارمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد در ۳۱ شهریورماه ۱۳۶۶، پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR در پرونده‌ی ویژه‌ی «تعامل با دنیا» به بررسی الزامات تعامل جمهوری اسلامی با دیگر کشورهای جهان می‌پردازد. دومین مطلب از این پرونده، اطلاع‌نگاشت «تعامل با دنیا»ست. رهبر انقلاب اسلامی درباره‌ی چگونگی این تعامل و چارچوب آن نکاتی را مطرح کرده‌اند که این موارد در این اطلاع‌نگاشت مرور میشود.

اشتراک گذاری این مطلب!

چهار ویژگی که نباید هیئت امام حسین علیه السلام داشته باشد

2ام مهر, 1396
 
گفتگوی تفصیلی باشگاه خبرنگاران جوان با حشمت الله قنبری؛

کسی که در یک هیئت مداحی و سخنرانی می کند، خود باید تجسم اخلاق باشد.

جلسات عزاداری جلسات حال کردن نیست بلکه جلسات اقامه عزای سیدالشهداست/ چهار ویژگی که نباید هیئت امام حسین (ع) داشته باشد

متن کامل گفتگوی باشگاه خبرنگاران جوان با دکتر حشمت الله قنبری را در اینجا بخوانید.

عزاداری امام حسین علیه السلام مایه خیر و بركت كثیره و رمز بقا و حیات دین در طول تاریخ اسلام بوده است. اما آنچه كه در این ایام ضرورت دارد پیرامون آن بحث و كنكاش بیشتری از زوایای مختلف به عمل آید بحث آسیب شناسی عزاداری های امام حسین علیه السلام است. به طور طبیعی دشمنان قسم خورده اسلام همواره جایگاهها و مواضعی را مورد هجمه فكری و فرهنگی خود قرار می دهند كه بیشترین تاثیر را در حفظ، تقویت و بقای دین و ارزشهای دینی دارد كه عزاداری امام حسین علیه السلام از جمله آنها است. به طور كلی عزاداری هم مانند سایر واجبات و مستحبات دارای آفت هایی است كه اگر دشمنان در آن نفوذ كنند، نه تنها به آثار مثبت و سازنده آن نمی رسیم، بلكه به نتایجی خلاف آنچه كه در عزاداری دنبال می كردیم دست خواهیم یافت. دکتر حشمت الله قنبری کارشناس مسائل مذهبی در گفتگویی به کیفیت عزاداری‌های دهه محرم پرداخت.

 

ادامه »

در روز و شب صلوات بفرستید و از آن غافل نشوید

1ام مهر, 1396
 
حجت الاسلام والمسلمین فرحزاد مطرح کرد:

در احادیث مختلف آمده که در روز و شب صلوات بفرستید و از آن غافل نشوید

خطیب حرم مطهر رضوی با اشاره به این که خداوند در آیه ۵۹ سوره نساء، مؤمنان را به اطاعت از خدا و رسول خدا صلی الله علیه و آله و اولی الامر دستور می‌دهد، تصریح کرد:
این آیه از دلایل قرآنی شیعیان در اثبات عصمت و امامت امام علی علیه السلام و ائمه معصوم علیه السلام است.
در احادیث مختلف آمده که در روز و شب صلوات بفرستید و از آن غافل نشویدحجت الاسلام والمسلمین حبیب الله فرحزاد، در ویژه برنامه فرهنگی حرم امام رضا علیه السلام که در صحن جامع رضوی برگزار شد، اظهار کرد:
صلوات فرستادن، دعای مستجاب است، در احادیث مختلف آمده که در روز و شب صلوات بفرستید و از آن غافل نشوید.
وی ادامه داد:
ذکر صلوات انسان را به رحمت الهی وصل و قلب انسان را نورانی می‏‌کند، کسانی که از این دنیا می‌‏روند یا بهشتی هستند یا جهنمی، لذا با فرستادن صلوات می‏‌توانیم خویش را به رحمت خدا وصل کنیم و اهل بهشت شویم.
این کارشناس مذهبی تاکید کرد:
ذکر صلوات انسان را از وسوسه‌‏های شیطان در امان نگه ‏داشته و شیاطین را دور می‏‌کند و سنگین‌‏ترین عمل در کفه ترازوی اعمال انسان در روز قیامت است.

ادامه »

تمام کارهایمان در زندگی باید تحت شعور و سیطره خودمان باشد

31ام شهریور, 1396
 
آیت الله جاودان؛
منبرهای یک دقیقه ای / تمام کارهایمان در زندگی باید تحت شعور و سیطره خودمان باشدباید به نماز احترام گذاشت.
در نماز گردش که نمی رویم!
اما بین نمازها معمولا ریخت و پاش داریم.
اگر کسی نماز بخواند، مرگ بر او راحت می شود.
در نماز اگر حواسمان جمع باشد، دنیا را رها کنیم، مرگ نیز برایمان آسان می شود
اگر من در نمازم نتوانم افکارم را کنترل کنم و دل بکنم، در لحظه مرگ هم خیلی سختی خواهم کشید. اگر بتوانم در نماز باشم، مشکل حل میشود. نماز میخوانیم، ایرادهایی که در نماز بقیه هم هست می گیریم در حالی که اگر حواسمان به نماز خودمان بود، متوجه ایراد نماز دیگری نمی شدیم. 

اگر من بتوانم نماز بخوانم باید شروع کنم که تمام زندگی ام تحت کنترل من انجام شود در حالی که ما بخش اعظم زندگی مان اگر مشکلی در آن نباشد، بر اساس عادت انجام می شود در حالی که اشتباه است تمام کارهایمان باید کاملا تحت شعور و سیطره من انجام شود. 

 
سخنرانی آیت الله جاودان در دیدار اعضای مجمع مذهبی ادبی یاس کبود با استاد اخلاق آیت الله جاودان
اشتراک گذاری این مطلب!

بهترین مردم چه کسانی هستند؟

30ام شهریور, 1396
 

آیت الله مجتهدی درباره بهترین مردم می فرمایند:

خدایا،کاری کن که من خوبی را دوست داشته باشم و از بدی و گناه بدم بیاید.

بهترین مردم چه کسانی هستند؟

 پیامبرصلی الله علیه و آله  درباره خصوصیات بهترین مردم فرمودند:

خداوند متعال ابراهیم علیه السلام را به دوستی نگرفت مگر به خاطر اطعام دادن و نماز خواندن در دل شب،درحالی که مردم در خواب بودند. 

آیت الله مجتهدی در شرح این حدیث می فرمایند:

خدایا،کاری کن که من خوبی را دوست داشته باشم و از بدی و گناه بدم بیاید.از عبادت خوشم بیاید.یک کاری کن که من خدمت کنم.کارخوب کنم.حال به درمی یا قدمی یا زبانی.سخنی بگویم که کار خوبی باشد.خدایا کاری کن که من دوست داشته باشم کار خوب بکنم.خیلی این دعا، دعای خوبی است که انسان از کار خوب کیف کند.لذت ببرد.اگر فقیری را می شناسی یا همسایه ات فقیر است،یک قالی ماشینی بخر و در خانه اش ببر.خودت هم نبر که او خجالت بکشد.بده یک نفر غریبه ببرد.این کار خوب است.قصد قربت است.آبروی کسی را نریز.در احسان کردن ریاکاری نکنید تا در قیامت اجر داشته باشید.بهترین خوبی ها این است که انسان به فامیل ندارش کمک کند.بعضی ها به فامیل ندارشان نمی رسند.فامیل مستحق دارند،اما به جاهای دیگر کمک می کنند.

ایشان ادامه می دهند: پس از خدا بخواهید که خدایا کاری کن که من احسان را دوست داشته باشم.لذت ببرم وقتی یک قالی ماشینی یا یخچال یا ماشین لباسشویی یا وسایل عروسی را به شخص مستحقی می رسانم.بعضی ها این کارها را می کنند.عروس و داماد های آبرودار را پیدا می کنند و به ان ها کمک می کنند.بندگان خوب خدا هم،همین ها هستند.روایت دارد که بهترین شما آن کسی است که غذا درست کند و در خانه بدهد.قدیم آبگوشت درست می کردند یک کاسه به همسایه می دادند.شب جمعه پلو  درست می کردند در خانه ها می دادند.پدر از دنیا رفته در زمان حیاتش عدس پلو یا قیمه دوست داشته الان بعد فوتش آن را درست کن و به همسایه ها بده.حدیث دارد که پیامبر خدا (ص ) فرمودند: بهترین شما آن کسی است که به مردم طعام بدهد و بلند سلام کند و هنگامی که مردم در خواب هستند او نماز شب بخواند.

مجتهدی می افزایند: مردم همه توی خانه هایشان خواب هستند و این شخص در گوشه خانه اش مشغول نماز خواندن است.حدیث دارد که او از بهترین مردم است.البته او هم نباید آن موقع یاد این حدیث بیفتد و بادی بکنند.با اینکه نماز شب هم می خوانی،اما بگو من بدترم.امام چهارم در دعای اباحمزه عرض می کند خدایا کسی که وضعش از من بدتر باشد در بین بندگان تو هست ؟ یا اینکه امام معصوم علیه السلام است،مع ذلک خودش را کوچک می کند.پس خودت از خودت مایوس باش.البته نه یاسی که از گناهان کبیره است.امید به خدا داشته باش،اما خودت را خوب ندان.همیشه بگو: خدایا نمی دانم خوب هستم یا بد، بهشتی هستم یا جهنمی؟نمی دانم.بین خوف و رجا باش.عمل کن و در عین اینکه عبادت و بندگی می کنی و گناه هم نمی کنی،باز بین خوف و رجا باش. 

کتاب احسن الحدیث

اشتراک گذاری این مطلب!

علاقه به امام حسین علیه السلام ایمان است

29ام شهریور, 1396

 

 
استاد جاودان ؛
 
اعتقاد به امام حسین علیه السلام اصل دین است و با وجود این اصل نماز قبول است.
منبرهای یک دقیقه ای / علاقه به امام حسین(ع) ایمان استمحبت حسین علیه السلام جدای از دین نیست که بلکه جزء متن دین است.
این مجالسی که شرکت می کنید برای حفظ این اصل است.
آدم باید این اصل دین را حفظ کند تا بماند.
و قتی یک کسی در قبر می آید سراغ آدم میبینید خیلی زیبا رو و می پرسن تو کی هستی؟
می گوید من اعتقادات خوب تو هستم. اعتقاد به خدا، پیفمبر و امام حسین علیه السلام جزء اعتقادات خوب من است.
این مطلب اولین، اساسی ترین و قیمتی ترین سرمایه ما است.
اگر من تمام عمر نماز بخوانم ولی امام حسین علیه السلام را قبول نداشته باشم بی فایده است.
لشکر عمرسعد همگی نماز می خواندند ولی نمازی، نماز است که با دوستی امام حسین علیه السلام همراه باشد!

چون اعتقاد به امام حسین علیه السلام اصل دین است و با وجود این اصل نماز قبول است. 

 
 وارث/سخنرانی استاد جاودان در شب هشتم محرم 1392حسینیۀ آیت الله حق شناس


اشتراک گذاری این مطلب!

خوش‌رفتاری با زن و فرزند چه ثمراتی دارد؟

24ام شهریور, 1396
 
آیت الله مجتهدی درباره ثمره خوشرفتاری با زن و فرزند می گوید:
کسانی که با زن و بچه شان خوب رفتار می کنند،این ها صد سال هم عمر می کنند.
رسول خدا صلی الله علیه و آله درباره ثمره خوشرفتاری با زن و فرزند می گوید:
«هر مردی که بر بداخلاقی زن خود صبر کند،خدای تعالی پاداش ایوب پیامبر را که بر بلای خود صبر کرد،به او می بخشد و هز زنی که بر بداخلاقی شوهرش شکیبایی کند،خدای عز وجل پاداش  آسیه دختر مزاحم ( زن فرعون ) را به او ارزانی می دارد.»
 
خوش‌رفتاری با زن و فرزند چه ثمراتی دارد؟آیت الله مجتهدی در شرح این حدیث می گوید:
بعضی مردها انگار با خودشان هم قهر هستند.مردهایی را می شناسم که با هزار من عسل نمی شود آن ها را خورد.زن بدبخت این ها چه گناهی کرده است؟ در حدیث آمده: « زن خوش اخلاق در خانه مرد بداخلاق غریب است و مرد خوش اخلاق هم در خانه در خانه زن بداخلاق غریب است.»خوشا به حال آن زن و شوهری که هردو تایشان خوش اخلاق هستند.در حدیث آمده : « هرکس به خانواده خود نیکی کند و با آن ها خوشرفتار باشد،خداوند بر طول عمرش می افزاید.»
 
ایشان در ادامه بیان می کنند: کسانی که با زن و بجه شان خوب رفتار می کنند،با بچه ها توپ بازی می کنند،به همسرشان در خانه کمک می کنند،ظرف و لباس می شویند،این ها صد سال هم عمر می کنند،اما کسانی که مرتب غر می زنند،سر سی چهل سالگی شان،گاز خانه می ترکد،آتش سوزی می شود و همگیشان می سوزند.این ها همه اش امکتحان شده،همه اش تجربه است.پیرمردی نود ساله با زنش به ماه عسل رفت به او گفتم :
« ماه عسل رفته بودی ؟ »
گفت: « نه،شیره هم نیست.»
شوخی می کرد.پس کسانی که با زن و بچه شان خوبند عمرشان طولانی است.شما حق ندارید به عیالتان بگویید: کار کن! زن ریحانه است قهرمان که نیست.امیرالمومنین علی (ع ) فرمودند:
« زن به خانه شما نیامده که کلفتی شما را بکند.
البته خدا پدر زن های ما را بیامرزد که لباس می شویند،غذا می پزند،ولی حق ندارد به همسرش بگوید:
« حتما این کار را بکن !»
یا اگر کمی کم و زیاد بشود سرش داد بزند! این خلاف شرع است.مرد حق ندارد به زن بگوید کار کن.
 
 احسن الحدیث ص  63
 باشگاه خبرنگاران جوان
اشتراک گذاری این مطلب!

میرزا جهانگیر خان قشقایی کیست؟

24ام شهریور, 1396

 

به مناسبت درگذشت حكيم دانشمند جهانگير قشقايي
 

تولد
جهانگير خان قشقايي در سال 1243 هـ . ق. در خانواده‌اي تحصيل كرده به دنيا آمد. پدرش محمد خان نام داشت و از ايل قشقايي، طايفة دره شوري، تيره جانبازلو و از ساكنان «وردشت» سميرم[1] و مادرش اهل «دهاقان»، از شهرهاي تابع سميرم بود.
تحصيل
جهانگيرخان از هنگام تولد، در كنار مادرش مي‌زيست و در اوايل كودكي خود از كوچ كردن با ايل، ممنوع بود.
شوق بسياري به تحصيل داشت. چندي كه از عمرش گذشت و بزرگ شد، با ايل در كوچ كردن ييلاق و قشلاق، همراه شد، پدرش معلم خصوصي برايش استخدام كرده بود كه در سفر به آموزش وي مي‌پرداخت. استعداد و قابليت وي در كسب علم تا حدي بود كه احساس كرد ماندن در ايل و حركت با آنها در كوچ زمستاني و تابستاني، با تحصيل او سازگاري ندارد، بنابراين تصميم گرفت از آنها جدا شود و در اصفهان بماند و به تحصيل بپردازد.[2]
ورود به حوزة علميه
دربارة چگونگي گرايش و نحوة ورود حكيم جهانگيرخان قشقايي به حوزة علميه، سخناني گفته شده است كه در خور توجه است.
استاد قدسي به نقل از جلال الدين همايي، فرزند طرَب، دربارة جريان آشنايي حكيم قشقايي با هماي شيرازي در ابتداي ورودش به اصفهان مي‌نگارد:
«در برخوردي كه بين هماي شيرازي (پدربزرگ جلال الدين همايي كه نام كامل او رضا قلي و متخلص به هماي شيرازي بود) با حكيم قشقايي پيش مي‌آيد. حكيم قشقايي از مرحوم هماي شيرازي نشاني تارساز را جويا مي‌شود. ايشان ضمن راهنمايي وي به سوي تارساز، در اثنا سؤال و جواب متوجه مي‌شود كه (اين مرد ميان سال) آيتي از هوش و درايت و ذكاوت است.

ادامه »

قرآن دواست یا شفا؟

23ام شهریور, 1396

 

بسم الله الرحمن الرحیم

خداي سبحان فرمود:

ما راه درمان را به مؤمنین نشان مي‌دهيم نه تنها طبيب مي‌فرستيم نه تنها دارو مي‌فرستيم بلكه شفا مي‌فرستيم؛

نفرمود قرآن دواست نفرمود «و ننزّل من القرآن ما هو دواء» بلکه فرمود:

وَنُنَزِّلُ مِنَ الْقُرْآنِ مَا هُوَ شِفَاءٌ

ممكن است كسي دارو مصرف كند و شفا پيدا نكند اما ممكن نيست چیزی شفا باشد و انسان شفا پيدا نكند؛

لذا فرمود ما شفابخشيم اما ﴿لِلْمُؤْمِنِينَ﴾خداي سبحان اين شفا و اين عنايت را به افراد با ایمان عطا كرده است.

خيلي‌ها كه گرفتار رذايل اخلاقي‌اند براي اين است که بنيان مرصوص و محكمي ندارند چرا که با خرافات زندگي مي‌كنند، با شانس زندگي مي‌كنند با بخت و اتفاق زندگي مي‌كنند. كسي كه موحد نباشد ناچار به خرافاتی نظير شانس و امثال شانس تن در مي‌دهد.

حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی،درس اخلاق91/10/7 اشتراک گذاری این مطلب!

آیه مباهله اعلان تقرب خاص اهل‌بیت علیهم السلام به خداوند است

23ام شهریور, 1396

پایگاه اطلاع رسانی آیت الله صافی گلپایگانی به مناسبت روز 24 ذی الحجه و روز مباهله متن زیر را از کتاب “پرتوی از عظمت امام حسین علیه السلام” منتشر کرد.

(فَمَنْ حاجَّكَ فیهِ مِنْ بَعْدِ ما جاءَكَ مِنَ الْعِلْمِ فَقُلْ تَعالَوْانَدْعُ اَبْناءَنا وَ اَبْناءَكُمْ وَ نِساءَنا وَ نِساءَكُمْ وَ اَنْفُسَنا وَ اَنْفُسَكُمْ ثُمَّ نَبْتَهِلْ فَنَجْعَلْ لَعْنَتَ اللّه عَلَی الْكاذِبینَ)

از مظاهر و دلائل قوّت ایمان پیغمبر ‎صلی الله علیه وآله به رسالتش داستان مباهله است، زیرا پیشنهاد مباهله از طرف آن حضرت اگر مؤمن به دعوت خود نبود، یك انتحار واقعی و دادن سند بطلان دعوت به دست دشمن بود؛ چون حال از دو قسم بیرون نبود، یا نفرین نصارای نجران در حق آن جناب مستجاب می‎شد، و یا آن‌كه نه نفرین نصاری و نه نفرین پیغمبر ‎صلی الله علیه وآله به آنها مستجاب می‎گشت كه در هر دو صورت بطلان ادعای آن حضرت آشكار می‎گشت، و هیچ خردمندی كه مدعی نبوّت باشد، چنین پیشنهادی نداده و سند بطلان دعوای خود را به دست مردم نخواهد داد مگر آن‌كه صد در صد اطمینان به استجابت دعای خود و هلاكت دشمن داشته باشد، و پیغمبر اكرم ‎صلی الله علیه وآله‎ چون یقین جزمی به صحّت رسالت و استجابت دعای خود و نابودی دشمن در صورت مباهله داشت با كمال شجاعت و صراحت پیشنهاد مباهله داد.

شركت‌دادن علی و حسن و حسین و فاطمه زهرا ‎علیهم السّلام‎ در مباهله كه به تعیین و امر خداوند بود نیز دلیل بر این است كه این چهار نور مقدّس كه با پیغمبر در مباهله حاضر شدند، شایسته‎ترین و گرامی‎ترین خلق در نزد خدا، و عزیزترین همه در نزد پیغمبر خدا بوده‎اند.

آیه مباهله اعلان جلالت مقام، و تقرب خاصّ آنها به خداوند متعال است. جریان مباهله را مفسّرین بزرگ و محدّثین و مورّخین در كتاب‌های تفسیر و حدیث و تاریخ نقل كرده‎اند، و از اینكه مصادر و مدارك آن را نشان بدهیم بی‎نیازیم. اما در عین حال چندین كتاب را نام می‎بریم تا هركس خواست مراجعه نماید:

تفسیر طبری، بیضاوی، نیشابوری، كشاف، الدرالمنثور، اسباب النزول واحدی، اكلیل سیوطی، مصابیح السنة، سُنن ترمذی و كُتُب دیگر.

اشتراک گذاری این مطلب!

دولت‌های اسلامی علیه جنایات دولت میانمار اقدام عملی کنند

22ام شهریور, 1396
 

 
انتقاد شدید رهبر انقلاب از بی‌عملی مجامع جهانی و مدعیان حقوق‌بشر در قبال فجایع میانمار؛

با اقدامات دولت میانمار و آن زن بی‌رحم در رأس آن، مرگ جایزه صلح نوبل رقم خورد

رهبر انقلاب فرمودند: دولت‌های اسلامی باید علیه جنایات دولت میانمار اقدام عملی کنند.

حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح روز سه‌شنبه در ابتدای جلسه درس خارج فقه با اشاره به حوادث فاجعه‌آمیز میانمار، از سکوت و بی‌عملی مجامع جهانی و مدعیان حقوق بشر در قبال این فجایع به‌شدت انتقاد کردند و با تأکید بر اینکه راه حل این قضیه اقدام عملی کشورهای مسلمان و فشار سیاسی و اقتصادی به دولت بی‌رحم میانمار است، خاطرنشان کردند: جمهوری اسلامی باید علیه ظلم در هر نقطه از جهان، صریح و شجاعانه، اعلام موضع کند.

حضرت آیت الله خامنه‌ای، تقلیل فاجعه میانمار به یک درگیری مذهبی بین مسلمانان و بودایی‌ها را نادرست خواندند و افزودند: البته ممکن است در این حادثه تعصب مذهبی تأثیر داشته باشد اما این قضیه، یک قضیه سیاسی است، زیرا مجری آن، دولت میانمار است و در رأس آن دولت نیز زنی بی‌رحم قرار دارد که برنده جایزه صلح نوبل بوده و با این اتفاقات، در واقع، مرگ جایزه صلح نوبل رقم خورد.

ایشان افزودند: این فجایع در مقابل چشم کشورها و دولت‌های اسلامی و مجامع جهانی و دولت‌های ریاکار و دروغگوی مدعی حقوق بشر از سوی دولت بی‌رحم میانمار، در حال رخ دادن است.

رهبر انقلاب اسلامی با انتقاد از اکتفا کردن دبیرکل سازمان ملل به محکوم کردن جنایات در میانمار افزودند: مدعیان حقوق بشر که گاهی برای مجازات یک مجرم در یک کشور، جنجال و هیاهو می‌کنند، در مقابل کشتار و آواره شدن دهها هزار نفر از مردم میانمار، هیچ عکس‌العملی نشان نمی‌دهند.

حضرت آیت الله خامنه‌ای با تأکید بر لزوم ورود و اقدام عملی دولت‌های اسلامی، گفتند: البته منظور از اقدام عملی، لشکرکشی نیست بلکه باید فشار سیاسی، اقتصادی و تجاری خود را بر دولت میانمار افزایش دهند و علیه این جنایات در مجامع جهانی فریاد بکشند.

ایشان تشکیل کنفرانس سازمان همکاری اسلامی با موضوع فجایع میانمار را ضروری خواندند و خاطرنشان کردند: دنیای امروز، دنیای ظلم است و جمهوری اسلامی باید این افتخار را برای خود حفظ کند که علیه ظلم در هر نقطه از جهان، چه در مناطق اشغالی توسط صهیونیست‌ها، چه در یمن و بحرین و چه در میانمار، موضع صریح و شجاعانه خود را اعلام کند.

باشگاه خبرنگاران

اشتراک گذاری این مطلب!

حقوق متقابل امام و مردم در نهج البلاغه

15ام شهریور, 1396

 

امير المؤمنين على علیه السلام در نهج البلاغه، دو جمله در باره حقّ فرموده است.

اوّل اين كه فرمود: «الحقّ أوسع الأشياء في التّواصف و أضيقها في التّناصف»

مى‌فرمايد: حق به هنگام بيان و توصيف، از همه چيز گسترده‌تر، امّا در هنگام عمل از همه چيز تنگتر و محدودتر است. به تعبير مشهور خودمان: «گفتن حقّ بسيار آسان و عمل كردنش بسيار مشكل است».

جمله دومى كه مولاى متقيان در باره حق بيان ميكند همان مسئله پيوستگى حق و وظيفه است.

هر كجا حقّى است وظيفه‌اى است

و هر كجا وظيفه‌اى است حقّى است.

و به تعبير ديگر هر كجا انسان حقّى دارد بر او حقّى دارند. هر كجا مديون حقّى است، طلبكار حقّى نيز است. يعنى حق هميشه دو جانبه است. در هيج جا، حق يك جانبه وجود ندارد. حتّى خدا كه بالاترين حق را بر مردم دارد در برابر حقّ او، مردم هم بر خدايشان حقّى دارند كه حقّ هدايت، حقّ تعليم، حقّ فرستادن پيامبران و حقّ ارسال كتب آسمانى است.

اين جمله دوّم را در همان خطبه 216 نهج البلاغه، بسيار كوتاه امّا جالب و فشرده و عميق بيان فرموده است:

«لا يجزي لأحد إلّا جرى عليه و لا يجري عليه إلّا جرى له».

حق در مورد هيچكس‌جارى نمى‌شود مگر اين كه در مقابلش حقّى بر گردن او خواهد افتاد و در هيچ جا حقّى بر گردن كسى نمى‌افتد مگر حقّى به نفع او در كنار او هست. اين همان چيزى است كه تعبير مى‌كنيم وظيفه و حق جدا نشدنى هستند.

ادامه »

هر کس عبادت خالص خود را به سوی خداوند بالا فرستد

15ام شهریور, 1396

 

مقام اخلاص یکی از عالی‌ترین مراحل تکامل و سیروسلوک است. در اثر اخلاص، قلب، مرکز تابش انوار الهی می‌گردد و حکمت و دانش از قلب بر زبان جاری می‌شود.

 بازخوانی عمیقتر یک حدیث از حضرت صدیقه طاهره سلام الله علیها در کلام آیت الله جوادی آملی:

حدیثی بسیاز زیبا از حضرت زهرا وجود دارد که متاسفانه بسیاری مواقع به صورت سطحی معنا میشود . در اینجا تفسیر آیت الله جوادی از این حدیث تقدیم میشود.

حضرت زهرا سلام الله علیها فرمود:

من أصعد الی الله خالص عمله اهبط الله الیه أفضل مصلحته.

اگر کسی عمل خالص بکند، و این قدرت را داشته باشد که عمل خالص را به پیشگاه ذات أقدس له ببرد، ذات أقدس اله بهترین و والاترین مصلحت او را به او عطا می‌کند و نازل می‌کند.

این مثل یک باغبانی است که یک نهالی را غرس کرده است و دیگر به فکر آبیاری او نیست. ممکن است روی دیم، کسی دیمی کار کند، گاهی محصول می‌گیرد، گاهی نمی‌گیرد و مانند آن. ما مأموریم که مثل یک باغبانی که در کنار منزلش یک نهالی غرس کرده، مثل فرزند از او نگه داری کنیم، دائماً به سراغ او باشیم، حدوثاً و بقائاً؛ پس یک وقت یک کسی کار خیر انجام می‌دهد، به این فکر نیست که آن را حفظ بکند! گاهی آن را می‌گوید، گاهی آن را با منّت ذکر می‌کند، گاهی مثلاً خوشش می‌آید که دیگران بازگو کنند، یا ازش بهره برداری کنند، بهره برداری تبلیغی و سیاسی؛ این شخص کار خوب کرده است، و امّا کار او زمینی است، همین جا ماند!

وجود مبارک بی بی سلام الله علیها نفرمود اگر کسی کار خوب بکند، خدا بهترین مصلحت را به او می‌دهد! فرمود: کار خوب بکن، این را نگه بدار، این را هدیه بکن، برو و ببر. تا انسان بالا نرود که نمی‌تواند هدیه ای را به پیشگاه ذات أقدس له عطا بکند.

کار خیر را ملائکه می‌برند، گزارش می‌دهند، بالأخره جواب را هم آن‌ها می‌آورند. آن بردن و آوردن هر دو مع الواسطه است، بهره‌اش هم کم است. ولی اگر کسی خودش آن هنر را داشته باشد که همراه ملائکه بالا برود و این کار خیر خود را به پیشگاه ذات أقدس له تقدیم بکند. خودش به همراه عمل برود، آنگاه فاضل‌ترین مصلحت او را ذات أقدس له نازل می‌کند؛ خود خدا، نه بوسیله فرشته‌ها! اهبط الله علیه أفضل مصلحه.

خوب این دستوری است که وجود مبارکی به ما داده است.

فرمود: این کار شدنی است، این کار را انجام بدهید و مانند آن.

***************************

******************

*********

 
حضرت فاطمه (علیها السّلام) فرمودند:
 

مَن اَصعَدَ إلَی اللهِ خالِصَ عِبادَتِهِ، اَهبَطَ اللهُ اَفضَلَ مَصلَحَتِه؛

هر کس عبادت خالص خود را به سوی خداوند بالا فرستد (و پیشکش آستان او کند)، خدا هم بهترین مصلحت خود را بر او فرو می فرستد.

 
مجموعه ورّام، ج 2، ص 108
 شرح حدیث:
اگر گفته اند: «از تو حرکت، از خدا برکت» در زمینه ی مسائل عبادی و معنوی هم چنین است.
خداوند عبادتهای ریایی و متظاهرانه را قبول نمی کند. اصلاً چنین عبادتی حالت «صعود» ندارد و بالا نمی رود و در حد و مرتبه ی زمین و مادیات و نفسانیات باقی می ماند.
اما پروردگار خلوص در عبادت را می پذیرد و پاداش می دهد.
اخلاص بالی می شود که اعمال را به پرواز در می آورد و تا عرش خدا می برد. کسی که بخواهد عبادتش پذیرفته ی خالق گردد، باید آن را به «اخلاص» مجهز کند تا زمینه ی صعود داشته باشد.
خدا کریم است و به اقتضای کرم خویش آنچه را به مصلحت بنده ی مخلص خود بداند به او عطا می کند و از خزانه ی غیب و گنجینه ی جود خود به بنده اش ارزانی می دارد.
انجام عمل خالص و عبادت بی ریا بسی دشوار است.
عاملان گاهی در باتلاق ریا می افتند و اعمال گاهی به تظاهر و مردم فریبی و دنیاخواهی آلوده می شود.
مخلصان هم به تعبیر روایات در «خطر عظیم» اند و ابلیس وسوسه گر پیوسته می کوشد تا نیتها را خراب و اعمال عبادی را آلوده به ریا کند.
اگر بنده عبادت خالص به درگاه خدا بفرستد، او بهترین صلاح و مصلحت را به وی می بخشد.
حکمت های فاطمی (ترجمه و توضیح چهل حدیث از حضرت فاطمه (علیها السّلام)) ،
جواد محدثی، انتشارات آستان قدس رضوی، چاپ سوم (1390)

 

اشتراک گذاری این مطلب!

تيرهاي الهي فقط بهترين ها را شكار مي كند تيرهاي الهي فقط بهترين ها را شكار مي كند

15ام شهریور, 1396
 
حجت‌الاسلام رنجبر با تاكيد براينكه هيچگاه يك شكارچي تيرهاي خود را براي هر شكاري خرج نمي كند، تصريح كرد:
شكارچي آهو شكار مي كند نه كركس چراكه آهو جاذبه و قدر و قيمتي دارد و خدا هم تيرهايش را خرج كساني مي كند كه مورد عنايت ويژه اش باشند.
حجت‌الاسلام محمد رنجبر در جمع زائران حسيني در صحن و سراي امام حسين عليه‌السلام با بيان اينكه خداوند هم تير، هم تور و هم تار دارد و با اين وسايل انسانها را هدايت مي كند، به تشريح هريك از اين وسايل قرب الهي پرداخت و گفت:
 
تير خدا همان بلاها و رنج ها و تلخي هايي است كه ما اسم آن را مصيبت مي گذاريم.
 
تيرهاي الهي فقط بهترين ها را شكار مي كند
 
وي با تاكيد براينكه هيچگاه يك شكارچي تيرهاي خود را براي هر شكاري خرج نمي كند، تصريح كرد: شكارچي آهو شكار مي كند نه كركس چراكه آهو جاذبه و قدر و قيمتي دارد و خدا هم تيرهايش را خرج كساني مي كند كه مورد عنايت ويژه اش باشند.
 
سخنران و كارشناس رسانه ملي با بيان مثال قرار دادن برگ چاي در آب جوش به جاي آب سرد براي آماده شدن و بروز استعداد چاي در رنگ و طعم و مزه، خاطرنشان كرد: استعداد هاي انسان هم مانند آن برگ چاي و دانه اي كه بايد زير فشار خاك باشد تا جوانه و ريشه بزند، تنها در زيربار مشكلات و سختي هاست كه بروز و ظهور پيدا مي كند.
 
وي الماس را حاصل سوختن و تحت فشار قرار گرفتن ذغال سنگ در معدن عنوان كرد و گفت: اين راز گرفتاري اوليا خداوند در همين است و اگر مي بينيم كه سيدالشهدا عليه‌السلام به اين حوادث سخت و سنگين مبتلا مي شود به دليل آنست كه بايد استعداد هاي بي شمار معنوي آن حضرت آشكار شود و مردم ايشان را به عنوان يك پيشوا بپذيرند.
 
وي در ادامه تشبيه ديگري بكار برد و گفت: طلا را در دو صورت در كوره مي اندازند يكي آنكه طلا فروش بخواهد طلايي را بخرد و ديگري آنكه مردم بخواهند طلايي را بفروشند، خدا هم ما را مبتلا مي كند. سيد الشهدا تا به همه بفهماند كه طلاي سيدالشهدا عليه‌السلام تمام و كمال است و عيار آن چه بالاست و ما را هم مي سنجد تا بفهماند كه ما هم آن طلاي خالصي كه برخي فكر مي كنند نيستيم.
 
حجت‌الاسلام رنجبر با تاكيد براينكه در برابر بلاها نبايد بي تفاوت باشيم و آنها را بايد به بهترين نحو دفع كنيم، گفت: تنها در بلاها اين نكته همواره بايد مد نظرمان باشد كه اين بلاها تيرهاي خداست و خداوند با اين بلاها براي ما جلوه مي كند.
 
وي تور خدا را اهل‌بيت عليهم‌السلام عنوان كرد و افزود: اينكه مي بينيم برخي به واسطه اميرالمومنين و برخي با تور امام رضا عليه‌السلام به قرب الهي مي رسند و به قول معروف آنها را امام رضايي مي نامند، نشانه همين وسيله قرب الهي است.
 
حجت‌الاسلام رنجبر ادامه داد: تور امام حسين عليه‌السلام بزرگترين و وسيع ترين تور است كه همه را هم در خود جاي مي دهد به همين خاطر از هر قشري و گروهي مي توان در اين تور يافت.
 
سخنران مراسم صبحگاهي حرم امام حسين عليه‌السلام تار خداوند براي قرب خودش را نواي ملكوتي قرآن بيان كرد و اظهار داشت: خيلي ها به واسطه نغمات الهي و ترانه آسماني قران كريم به سمت خداوند جذب مي شوند و البته هم آنها كه به اين تار الهي چنگ مي زنند به آرامش حقيقي دست مي يابند و چه زيبا فصيح الزمان شيرازي مي گويد كه همه خوشدل اينكه مطرب بزند به تار چنگي/ من از آن خوشم كه چنگي بزنم به تار مويي.
 
حجت الاسلام رنجبر با اشاره به آيه 115 سوره آل عمران كه فرمود:«وَمَا يَفْعَلُواْ مِنْ خَيْرٍ فَلَن يُكْفَرُوهُ وَٱللَّهُ عَلِيمٌ بالْمُتَّقِينَ» گفت: خداوند مي فرمايد كه هيچ كار خيري از سوي خدا مورد ناسپاسي قرار نمي گيرد لذا اگر خدمتي به خلق خدا كرديد و ناديده گرفتند،‌خدا را شاكر باشيد كه سپاسگذاري نكردند زيرا خداوند جبار يعني بسيار جبران كننده است در حالي كه اگر مردم سپاسگذاري مي كردند مانند شمعي بود كه در شب تار كوير روشن مي شود و سبب نديدن ستاره هاي زيباي آسمان مي شود.
 
 حـج
اشتراک گذاری این مطلب!

روابط رهبر انقلاب با فرزندانشان چگونه است؟ + فیلم

14ام شهریور, 1396

آیت‌الله محمد باقر تحریری از ساده‌زیستی و زندگی شخصی مقام معظم رهبری می‌گوید.
زندگی، به سبک ایرانی اسلامی، یکی از الگوهای برتر  ائمه معصوم علیهم السلام است که بارها در روایاتشان بیان کرده اند و نیز ساده زیستی و الگوی زندگی ایرانی اسلامی از جمله مباحثی است که مقام معظم رهبری در دیدارهای خود با اقشار مختلف مطرح می کنند. زندگی که برگرفته از سیره اهل بیت علیهم السلام و به دور از تجملات باشد.

دانلود فیلم

اشتراک گذاری این مطلب!

عبادت شب راه رسیدن به خدای عز وجل

14ام شهریور, 1396
 
عبادت شب راه رسیدن به خدای عز وجلآیت الله مجتهدی درباره عبادت شب می گوید:

طلبه باید به مفاتیح و قرآن عشق بورزد.بعضی ها اصلا نه مفاتیحی بازمی کنند نه صبح ها بعد از خواندن نماز صبح،،قرآن می خوانند اینگونه افراد به درد طلبگی نمی خورند.

 امام حسن عسگری علیه السلام  درباره عبادت شب می گویند:

همانا رسیدن به خدای عز و جل ،سفری است که جز با عبادت شبانه،به دست نمی آید.

آیت الله مجتهدی در شرح این حدیث می گویند:

طلبه باید به مفاتیح و قرآن عشق بورزد.بعضی ها اصلا نه مفاتیحی بازمی کنند نه صبح ها بعد از خواندن نماز صبح،قرآن می خوانند اینگونه افراد به درد طلبگی نمی خورند.طلبه باید یک رگ مقدسی داشته باشد.طلبه ای که پدرش او را برای نماز صبح بیدارکند به درد طلبگی نمی خورد.باید طلبه زودتر از پدر و مادرش برای خواندن نماز صبح بیدار شود.

ایشان ادامه می دهند: یک وقت پدری می گفت: من از پسرم خجالت می کشم.پسرم بلند می شود،نماز شب می خواند،اما من نمی خوانم.خیلی از این حرف خوشم آمد.برای یک طلبه در اینجا می خواستند هم حجره ای انتخاب کنند.او هم گفت: طلبه ای که می خواهد هم حجره من بشود باید نماز شب بخواند اگر نماز شب خوان هست به من بدهید.

احسن الحدیث ص 125 

اشتراک گذاری این مطلب!

اگر کسی عقل و دین داشته باشد می تواند بر دنیا حکومت کند

13ام شهریور, 1396
 
در محضر بهجت

اگر کسی عقل و ایمان داشته باشد حتی اگر علم نداشته باشد، می تواند مردم و جامعه را اداره کند.

حضرت آیت الله العظمی بهجت درباره علم می گوید:

هرچند مقام علم بالاتر از تمام مقامات دنیوی است و مقامات دنیوی در برابر آن ناچیز و ناپایدار است، ولی اگر کسی عقل و ایمان داشته باشد حتی اگر علم نداشته باشد، می تواند مردم و جامعه را اداره کند؛به شرط اینکه اگر علم داشت و آگاه بود،به علمش عمل کند و اگر ندانست از اهلش سوال و تقلید کند.

ایشان ادامه می دهند:

بنابراین برای اداره تمام جهان کافی است که انسان عاقل و مومن و متدین باشد.دیانت و عقل برای اداره کره زمین کفایت می کند.این مسئله در همه ادیان جاری است،نه فقط اسلام،بلکه در تمام ادیان،دین و عقل می خواهد.

 در محضر بهجت ص 43 

اشتراک گذاری این مطلب!

کمینگاه شیطان

11ام شهریور, 1396

 همیشه شیطان در کمین است که انسان را فریب بدهد بهترین و حساس ترین موقع کمین گیری شیطان آن وقتی است که از آدم تعریف کردند وقتی از آدم تعریف می کنند آدم خوشش می آید دیگر وقتی خوشش می آید مسئله هوای نفس و خودخواهی و خودبینی و غرور مطرح هست آن وقت فقط غافل می ماند از آن حقیقت، وقتی هم که غافل ماند از آن طرف تیر شروع می شود.

اشتراک گذاری این مطلب!

ای عشق! چه در شرح تو جز «عشق» بگوییم

11ام شهریور, 1396

 

ای عشق!

چه در شرح تو جز «عشق» بگوییم

اشتراک گذاری این مطلب!

بلاهای دنیای اسلام

11ام شهریور, 1396

اشتراک گذاری این مطلب!

پیام به حجاج بیت‌الله الحرام

11ام شهریور, 1396

 

متن پیام | سخن‌نگاشت | اطلاع‌نگاشت | نقشه راه | نماهنگ | یادداشت | فیلم

 

پیام به حجاج بیت‌الله الحرام

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به حجاج بیت‌الله الحرام، با اشاره به سیاست‌های تفرقه‌افکنانه‌ی نظام سلطه در میان مسلمانان، وظیفه‌ی رؤسای کشورهای اسلامی و همه‌ی نخبگان جهان اسلام را ایجاد وحدت، آگاه‌سازی ملت‌ها و متوقف کردن فوری فجایع تلخ در کشورهای اسلامی خواندند و خاطرنشان کردند: دفاع از فلسطین و همراهی با ملتی که نزدیک به هفتاد سال است برای کشور غصب‌شده‌ی خود مبارزه می‌کند، مهم‌ترین وظیفه‌ی همه‌ی ما است.
متن این پیام که صبح روز (پنجشنبه) از سوی حجت‌الاسلام والمسلمین قاضی‌عسکر نماینده‌ی ولیّ فقیه و سرپرست زائران ایرانی در مراسم برائت از مشرکان در صحرای عرفات قرائت شد به شرح زیر است:
 

بسم‌الله‌الرّحمن‌الرّحیم
و الحمدلله ربّ العالمین و الصّلاة و السّلام علی سیّدنا محمّد خاتم النّبیّین و آله الطّاهرین و صحبه المنتجبین.
 
 خدای بزرگ را سپاس میگویم که امسال نیز سعادت حج‌گزاری را به خیل انبوه مؤمنان از سراسر جهان عطا فرمود تا از این سرچشمه‌ی گوارا و فیّاض برخوردار شوند و در روزها و شبهایی که ساعات مغتنم و مبارکش، همچون اکسیری معجزه‌گر میتواند دلها را منقلب و جانها را پاکیزه و مزیّن سازد، در مجاورت خانه‌ی با عظمت خداوند و مواقیتِ عبادت و خشوع و ذکر و تقرّب باشند.

 حج، عبادتی پُر رازورمز، و بیت شریف، جایگاهی سرشار از برکات الهی و مظهر آیات و بیّنات حضرت حق متعال است. حج میتواند بنده‌ی مؤمن و اهل خشوع و تدبّر را به مقامات معنوی نائل سازد و از او انسانی والا و نورانی بسازد؛ همچنان‌که میتواند از او عنصری بابصیرت و شجاع و اهل اقدام و مجاهدت پدید آورد. هر دو سوی معنوی و سیاسی و فردی و اجتماعی در این فریضه‌ی بی‌نظیر، بسی برجسته و نمایان است و جامعه‌ی مسلمان، امروز به هر دو جنبه بسی نیازمند.

ادامه »

دعایی برای در امان ماندن از چشم زخم

11ام شهریور, 1396

 

به طور یقین تا به حال جمله «ان شاء الله که چشم نخوری» را شنیده‌اید. اما آیا چشم زخم در دیگران وجود دارد؟

بسیاری از مردم معتقدند که در بعضی از چشم‌ها اثر مخصوصی است که وقتی از روی اعجاب به چیزی بنگرد، ممکن است آن را از بین ببرند یا در هم بشکنند و انسان را بیمار یا دیوانه کنند.

این باور از نظر عقلی امر محالی نیست. امروزه بسیاری از دانشمندان معتقدند که در بعضی از چشم‌ها نیروی مغناطیسی خاصی نهفته شده است که کارایی زیاد دارند و حتی با تمرین و ممارست می‌توان آن را پرورش داد. خواب مغناطیسی، از طریق همین نیروی مغناطیسی چشم‌ها انجام شدنی است.

روایات بسیاری در مورد چشم زخم و سحر و جادو از ائمه نقل شده است. در اینکه چشم زخمی هست تقریباً تردیدی وجود ندارد؛ چرا که روایات ما بیان می‌کند و راهکار نشان می‌دهند.چشم زخم در اسلام و چشم زخم از نظر ائمه

از حضرت صادق  علیه السلام نقل شده است: «تأثیر چشم زدن حق است و امین نیستی که چشم تو در خودت یا در دیگری تاثیر کند. پس اگر از تاثیر چشم می‌ترسی سه مرتبه بگو: چشم زخم

ماشاء الله لا قوة الا بالله العلی العظیم.

اگر یکی از شما زینتی بکند و خوش آیند باشد، چون از منزل خود بیرون رود سوره فلق و ناس بخواند تا از چشم به او ضرر نرسد»

(بحارالانوار ۶۳/۲۵ ح. ۲۲، ح. ۲۳)

بنا بر این، هر وقت احساس کردید که در معرض چشم زخم دیگران هستید، می‌ترسید که چشم بخورید، یا نه احساس کردید که خودتان نگاهی می‌کنید که ممکن است چشم زخمی برای دیگری در آن باشد، ۳ بار بگویید: ما شاء الله لا قوة الا بالله العلی العظیم.

در حدیث آمده که چشم زخم حق است و واقعیت دارد. هر گاه کسی از شما انسان یا چیز زیبایی را دید و از آن خوشش آمد بگوید:آمنت بالله و صلی الله علی محمد و آله، در این صورت چشم او تأثیر منفی نخواهد داشت. (همان، ج. ۶۰، ص. ۱۸)

ادامه »

تفاوت مقامات دنیوی و اخروی چیست؟

11ام شهریور, 1396
 
بعضی از علما که دارای مقامات دنیایی نبوده اند،دارای کرامات و مقامات آخرتی بودند.

حضرت آیت الله العظمی بهجت  درباره تفاوت میان مقامات دنیوی و اخروی می گوید: بعضی از علما که دارای مقامات دنیایی نبوده اند،دارای کرامات و مقامات آخرتی بودند.یکی از مراجع فوت کرد،بعد دیگری،بعد سومی.در خواب معتبر مرجعی که در دنیا مقامش پایینه تر بود برای مقام بالاتر از خود واسطه شده بود و آن دو آقای بالاتر زیر بغل های آن پایین تر را گرفته بودند.

در محضر حضرت آیت الله العظمی بهجت ص 70 

اشتراک گذاری این مطلب!

با کار حوزه و دانشگاه مشکلتان حل نمی شود....

7ام شهریور, 1396

آیت الله جوادی آملی:

 اگر بخواهید به جایی برسید با کار حوزه و دانشگاه مشکلتان حل نمی شود، این فقط به شما علم می دهد؛ آن که مشکل شما را حل می کند، سجادہ نماز شب است.

 

اشتراک گذاری این مطلب!

تنهایی انسان در صحنه قیامت

7ام شهریور, 1396

 

اشتراک گذاری این مطلب!

راه رسیدن به عالی ترین درجات با حداقل ایمان و عمل صالح!

7ام شهریور, 1396

بدون محاسبه نفس، کار خوب کردن مانند کشت دیمی است؛ دقت لازم است و اگر محاسبه نفس صورت بگیرد، از حداقل امکانات، بیشترین بهره را خواهیم برد و از حداقل ایمان و عمل صالح به بالاترین مراتب خواهیم رسید.

حجت‌الاسلام والمسلمین علیرضا پناهیان، استاد حوزه و دانشگاه در ماه محرم سال 95 در هیئت نور تهران، سلسله مطالب و سخنرانی هایی با موضوع «محاسبه نفس» را ایراد کرده است که بنا داریم، در 12 شماره به آنها بپردازیم که در ادامه شماره اول آن را مطالعه می کنید:

محاسبه نفس آثار بسیار زیادی در سبک زندگی انسان دارد و اگر به آن توجه نشود، آثار بسیار مخربی خواهد داشت، در باب اهمیت این موضوع، اهل بیت علیه السلام فرمودند:

«لَیسَ مِنّا مَن لَم یُحاسِب نَفسَهُ فی کُلِّ یَومٍ؛

از ما نیست کسی که هر روز به حساب نفس خود نرسد»،

بنابراین کافی است ما محاسبه نفس نکنیم که در این صورت خوبی های خود را از دست داده ایم، مانند اینکه بنا داشته باشیم، ماشینی را درست کنیم و پیچ و مهره های آن را به ما داده باشند تا بخش های مختلف را به هم متصل کنیم و ما به جای وصل آنها، مانند کشت دیمی، پیچ و مهره ها را روی ماشین تنها بریزیم، در این صورت مردم به ما خواهند گفت؛ چه می کنی؟ هر پیچ و مهره را باید در جای خود دقیق قرار داد که حتی امروز برای این امر ربات تهیه شده است تا بصورت دقیق، محاسبه کند و پیچ و مهره را جای خود قرار دهد.

بدون محاسبه نفس، کار خوب کردن مانند کشت دیمی است زیرا دقت لازم است و اگر محاسبه نفس صورت بگیرد، از حداقل امکانات، بیشترین بهره را خواهیم برد و از حداقل ایمان و عمل صالح به بالاترین مراتب خواهیم رسید.

محاسبه نفس باید در سبک زندگی تبدیل به یک رویه شود و نباید تنها گاهی مانند: حج، روزه و جهاد به آن پرداخت بلکه باید یک رویه باشد تا روحیه ما را تغییر دهد زیرا افرادی که اهل محاسبه نفس هستند، روحیات و خلقیات متفاوتی با یکدیگر دارند و سبک نگاه این افراد نسبت به هستی متفاوت است. بسیاری از بخش های زندگی را باید به گونه ای طراحی کرد که اهل محاسبه نفس شویم، پیرمردی تجارت را بنا داشت، کنار بگذارد و بازنشسته شود و مغازه های خود را در اختیار شاگردانش قرار دهد و روزهای آخر عمر را به عبادت و استراحت بپردازم، این خبر به امام صادق علیه السلام رسید و ایشان فرمودند:

«نباید این کار را کند و باید تا پایان عمر تجارت کند والا عقل او کم خواهد شد».

ادامه »

اگر دشمنان از ما خشمگین نباشند، باید در مفیدبودن خود شک کنیم

7ام شهریور, 1396

 

امام خامنه‌ای در دیدار سه‌‌ساعته با طلاب حوزه‌ علمیه استان تهران:

ایجاد جامعه اسلامی نیازمند مبارزه است

رهبر معظم انقلاب تأکید کردند:
امروز بشریت به‌ویژه نسل‌های جوان به‌شدت نیازمند حرف‌های نو هستند و اسلام حرف‌های نو و جذابی در زمینه انسان، جامعه و سیاست دارد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح دوشنبه 1396/06/06 و در آستانه آغاز سال تحصیلی مدارس علمیه در دیداری 3ساعته با جمعی از فضلا و طلاب حوزه‌ی علمیه استان تهران، با اشاره به امتیازات و ویژگی‌های دوران حاکمیت نظام اسلامی برای انجام رسالت و وظایف اصلی روحانیت، تأکید کردند: امروز بشریت به‌ویژه نسل‌های جوان به‌شدت نیازمند حرف‌های نو هستند و اسلام حرف‌های نو و جذابی در زمینه انسان، جامعه و سیاست دارد که اگر به گوش جهانیان رسانده شود، قطعاً پذیرنده بسیاری خواهد داشت.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در این دیدار با ابراز خرسندی از دیدار با طلاب جوان و شنیدن سخنان خوب و امیدوارکننده آنان، افزودند: شما طلبه‌های جوان همچون نهال‌های قدکشیده بوستان امامت و ولایت هستید و پیشرفت‌های فکری و افزایش توانایی‌های عملی شما موجب شگفتی پرورش‌دهندگان‌تان خواهد شد و خشم دشمنان را برخواهد انگیخت.

ادامه »

آخرین بازمانده خردسال کربلا که بود؟

7ام شهریور, 1396

آخرین بازمانده خردسال کربلا که بود؟

حجت‌الاسلام و المسلمین بهاری گفت:

 

درباره ارتباط امام باقر علیه السلام با واقعه کربلا گفت: 

امام باقر علیه السلام جزو آخرین بازمانده‌های تاریخ کربلاست. ایشان در سال 57 هجری قمری در مدینه منوره متولد شدند و طبق آنچه مورخان نوشته‌اند، سن امام باقر علیه السلام در واقعه کربلا، بین 4 تا 5 سال بود. به همین منظور روایت‌های بسیاری از حادثه عاشورا و تاریخ کربلا از سخنان مبارک آن حضرت است.

وی در خصوص نسب آن امام بزرگوار بیان کرد:

حضرت محمد باقر علیه السلام دارای دو نسب حسنی و حسینی است؛ پدر ایشان امام سجاد علیه السلام نسب حسینی داشتند و مادر بزرگوارشان از نسل امام حسن مجتبی علیه السلام بودند. در واقع ائمه معصوم علیه السلام بعد از امام حسین علیه السلام هر کدام دو نسب حسنی و حسینی را دارا هستند.

حجت‌الاسلام و المسلمین بهاری در خصوص وصیت امام باقر علیه السلام در آخرین لحظات عمرشان اظهار داشت: حضرت محمد باقر علیه السلام به دستور  هشام بن عبدالملک مسموم شدند و در آخرین لحظات عمر شریفشان، فرزند خود امام صادق علیه السلام را صدا زدند و چهار شاهد خواستند تا درباره چگونگی اقامه عزای خود سخن بگویند. اکثر ائمه ما درباره مراسم عزای خود وصیت‌های گوناگون دارند. 

این سخنران و کارشناس مذهبی در خصوص روشنگری واقعیت حادثه عاشورا و بارزکردن ظلم و تزویر حکومت بنی امیه و نقش امام باقر علیه‌السلام اظهار داشت: بعد از واقعه کربلا، بهترین فرصت برای بیان حادثه کربلا در جریان مبارزات بنی‌امیه و بنی عباس بود که امام باقر علیه السلام و فرزندشان امام صادق علیه السلام آن را به تمام جهان نشر دادند.

حجت الاسلام و المسلمین بهاری در پایان  تاکید کرد: پس از حادثه کربلا، امام سجاد علیه السلام مامور به سکوت بودند و باید به عنوان امام در جامعه حاضر می شدند. از این رو آنچه از کربلا روایت شده بیشتر از فرمایشات امام محمد باقر علیه السلام  و امام صادق علیه السلام است.

وارث

اشتراک گذاری این مطلب!

همواره عمل صالح را از خداوند درخواست کنید

5ام شهریور, 1396
 
آیت‌الله جاودان گفت:
انسان باید همواره انجام عمل صالح را از خداوند متعال درخواست کند.
همواره عمل صالح را از خداوند درخواست کنیدآیت‌الله علی جاودان استاد حوزه علمیه،  در جلسه درس اخلاق که در حسینیه مرحوم شیخ زاهد برگزار شد، به سخنرانی پرداخته و گفت:
انسان باید همواره انجام عمل صالح را از خداوند متعال درخواست کند، چراکه عمل صالح سبب خشنودی خداوند است.
وی افزود: شکر نعمت و انجام عمل صالح از جمله اموراتی بودند که اولیاء الهی آن را از خداوند درخواست و طلب می‌کردند.
استاد حوزه علمیه با اشاره به آیاتی از قرآن کریم، عنوان کرد:
خداوند در قرآن کریم می‌فرمایند که ما حضرت سلیمان علیه السلام را به علت انجام عمل صالح در رحمت خود وارد کردیم، این فرمایش نشان از آن دارد که انجام عمل صالح در کسب رحمت الهی بسیار مهم است.
آیت‌الله جاودان افزود:
کسانی که اعمال نیکو انجام می‌دهند روزی به جایگاه انسان صالح دست خواهد یافت و دچار خطا و اشتباه نخواهد شد.
وی با اشاره به آیاتی از قرآن کریم درباره حضرت یوسف علیه السلام بیان داشت:
مسلمان بودن به این سادگی‌ها نیست، حضرت یوسف علیه السلام که در قرآن کریم جزء مخلصان محسوب می‌شود در سن 70 سالگی از خداوند طلب می‌کند که مسلمان بمیرد.
این استاد حوزه علمیه افزود: صالح و موحد شدن چنان اهمیت دارد که حضرت ابراهیم علیه السلام در دعای خود از خداوند درخواست می‌کنند که روز قیامت او را جزء صالحان قرار دهد.
آیت‌الله جاودان در پایان گفت:
ائمه معصومین علیهم السلام صالحانی هستند که پیامبران روز قیامت آرزوی ملحق شدن به آنها را دارند.
 

شبستان

اشتراک گذاری این مطلب!

اصل خیرات ما را بیمه می کند

5ام شهریور, 1396

 

حجت الاسلام هاشمی نژاد:
اصحاب متحیر شدند از این حرف.
گفتند این چه حرفی است؟
شما وجودتان خیر و برکت است
امام علی علیه السلام  می فرمایند من در دوران عمرم به هیچکس خوبی نکردم.
اصحاب متحیر شدند از این حرف. گفتند این چه حرفی است؟ شما وجودتان خیر و برکت است.
 
 حضرت فرمودند به این دلیل می گویم؛ کلام قرآن:
 
إن أحسنتم أحسنتم لأنفسکم وإن أسأتم فلها (آیه 7 سوره مبارکه اسرا)
 
 ” اگر نیکی کنید، به خودتان نیکی می‌کنید؛واگربدی کنید باز هم به خودمی‌کنید “
 
اصل خیرات ما را بیمه می کند. 
 
هرچه کنی به خود کنی    گر همه  نیک  و بد کنی
 
 
منبع: سخنرانی حجت الاسلام هاشمی نژاد؛ حسینیه کاشانی/ تیر96

اشتراک گذاری این مطلب!

چهار دلیل برای پرهیز روحانیون از مدرک گرایی/ما باید مزه شیرین قرآن را به جامعه بچشانیم.

5ام شهریور, 1396
حجت‌الاسلام والمسلمین قرائتی رئیس ستاد اقامه نماز کشور با تاکید بر این که مدرک‌گرایی برای روحانیت عزت‌آفرین نبوده و نیست، گفت:
اگر در کشور مهندس و دکتر و متخصصی کم داشته باشیم می‌توان از دنیا وارد کرد، ولی روحانیت و آیت‌الله شیعه را نمی‌توان از اروپا وارد کرد و باید خودمان آنها را پرورش دهیم.
چهار دلیل برای پرهیز روحانیون از مدرک گرایی/ما باید مزه شیرین قرآن را به جامعه بچشانیم.حجت‌الاسلام والمسلمین محسن قرائتی، شامگاه جمعه در گردهمایی مدیران مدارس علمیه اصفهان، در مدرسه تخصصی شهید طباطبایی نژاد اظهار کرد: مدرک‌گرایی یک آفتی برای جامعه بود و هیچ کمالی برای جوانان و خاصه روحانیت نداشت.

وی با بیان اینکه روحانیونی که به دنبال مدرک‌گرایی و عضو هیئت‌علمی شدن دانشگاه‌ها به جای بودن در مساجد رفتند، چهار باخت دارند، نخست آنکه جمعیت مردم 80 میلیون است ولی جمعیت دانشجویان فقط 5 میلیون نفر است. دومین باخت  مدرک گرایان حوزوی این است که مردم در مساجد برای خدا می‌آیند، ولی جوان در دانشگاه به نیت تحصیل و گذراندن ترم تحصیلی می‌آیند، سوم باخت این که درِ مساجد برای تبلیغ دین همیشه در طول سال باز است، ولی دانشگاه‌ها طبق آمار رسمی 6 ماه از سال تعطیلی دارد. باخت چهارم آن که روحانی که در دانشگاه است نهایتاً 60 سالگی بعد از 30 سال خدمت بازنشسته شده، ولی فعالیت تبلیغی روحانیون در مساجد بازنشستگی ندارد.

ادامه »

در غضب کردن، شتاب نکنید تا عادت نشود

27ام مرداد, 1396
آیت الله قرهی :
انسان باید برای خدا غضب کند و آن‌قدر جلو برود که حتّی کشته هم بشود. وقتی هم که اسیر می‌شود، محکم و استوار بایستد. مانند شهید بزرگوار، محسن حججی.
سیصد و هشتاد و هفتمین جلسه درس اخلاق آیت‌الله قرهی با موضوع رذائل و فضائل قوه‌ غضب، در تاریخ ۹۶/۰۵/۲۳ درمحل مهدیه القائم المنتظر(عج) برگزار شد.
 
در مرقومه ذیل مشروح بیانات نورانی معظّمٌ له، برای علاقمندان به رشته تحریر در آمده است:
 
پادزهری، برای زهرمهلک گناهان و بداء در ظهور!
 
قبل از شروع بحث نکته‌ای را بیان کنم و آن، این که دعا را کم نگیرید، «إِنَّ الدُّعَاءَ یَرُدُّ الْقَضَاء»، وقتی دعا بیان می‌شود، آمین‌ها را بلند بگویید، خیلی اثر دارد. به خصوص وقتی راجع به فرج آقا و مولایمان دعا می‌شود، جدّی اگر کسی با اخلاص دعا کند و با اخلاص، آمین بگوید، بداء برداشته می‌شود. چون به هر حال به واسطه‌ی گناه و اعمال زشت ما، امکان بداء در فرج آن حضرت هست، امّا وقتی آمین‌ها را بلند و با اخلاص گفتید، این دعا که «یَرُدُّ الْقَضَاء» هست، اثر می‌گذارد. آن اعمال زشت ما که یحتمل بداء برای ظهور وجود آورد، این آمین‌ها و دعاها از روی اخلاص و با تمام وجود بیان کردن، پادزهری برای آن زهرمهلکی است که به واسطه‌ی گناهان ما سبب بداء شده است.
 
لذا وقتی دعا می‌کنیم، آمین را جدّی بگیریم، این آمین‌ها اثر دارد. اگر انسان با اعتقاد کامل و با اخلاص از عزّوجلّ درخواست کند، عزّوجلّ مرحمت کرده و دعا را مستجاب می‌کند.
 
ببینید من چقدر تأکید دارم که دعای سلامتی آقا جان را هر ساعت بخوانید، شما هم واقعاً این مطلب را جدّی بگیرید. اوایل ساعت و تلفن همراهمان را تنظیم می‌کنیم، امّا بعد از مدّتی بدنمان خودش تنظیم می‌شود و سر ساعت یادمان می‌افتد.
 

خیلی جالب است که در این دعای سلامتی، ما از خدا درخواست می‌کنیم، «اللهم کن لولیک» خدایا تو باش برای ولیّ‌ات، آن ولیّ‌ای که «الحجّة‌بن‌الحسن‌المهدی» است، «ولیّاً و حافظاً و قائداً و ناصراً و دلیلاً و عیناً» از حضرتش می‌خواهیم که تو سرپرستش باش، تو حافظش باش، تو به عنوان پیشوایش در امور باش، تو یاریش کن تا بتواند قائد کلّ عالم باشد، تو دلیل و برهان برای او باش، او عین الله الناظره است، تو چشم بینای او باش.

ادامه »

تقوا و مدارا با مردم، عامل فزونی و برکت در زندگی است

16ام مرداد, 1396

 

یک کارشناس مسائل مذهبی با اشاره به این‌که «ایمان و تقوا و مدارا کردن با مردم از عوامل فزونی برکت و نعمت در زندگی است» گفت: بالغ بر ۳۷ بار تعبیر برکت در آیات مختلف قرآن کریم آمده است.

حجت‌الاسلام اصغر دانشی اظهار کرد: در معنای برکت دو معنای پایداری و فزونی گنجانده شده است. زمانی که می‌گوییم خدایا به خانواده فلانی برکت بده، یعنی؛ نسل او دائماً ثابت بماند و رو به فزونی برود.   

چند دلیل و علت وجود دارد که باعث زیاد شدن برکت در زندگی و فزونی و ثابت ماندن این نعمت‌ها در زندگی می‌شود.

دانشی با اشاره به این‌که «اولین عامل فزونی برکت و نعمت در زندگی وجود ایمان و تقواست» اضافه کرد:

خداوند در قرآن می‌فرماید اگر ایمان باشد برکاتش را از زمین و آسمان نازل می‌کند.

ادامه »

راهکار ترک پیروی از هوای نفس

16ام مرداد, 1396

 

آیت الله مصباح یزدی در برنامه «زمزمه معرفت» رادیو معارف درباره اینکه چگونه می‌توان امیر نفس شد و نه اسیر آن گفت:‌ از آیات و روایات به دست می‌آید که یک انسان مؤمن باید دغدغه‌ی این را داشته باشد که تابع هوای نفس خود نباشد.

وی درباره تبعات پیروی از هوای نفس گفت:

وقتی شخصی تابع هوای نفس خود شد با وجود علم به فواید عدم تبعیت از هوای نفس نمی‌تواند از آن رها شود؛ اگر چه عدم تبعیت از آن یک کار اختیاری است اما وقتی پیروی از آن برای نفس انسان عادت شد رهایی از آن بسیار سخت است.

آیت‌الله مصباح یزدی با بیان اینکه چنین موضوعی باعث ضرورت عدم تبعیت از هوانی نفس می‌شود گفت:‌

باید تصمیم گرفت که تابع هوای نفس نبود.

وی در بیان اینکه تصمیم بر اینکه تابع هوای نفس نباسیم از کجا می آید گفت: یک قاعده‌ای وجود دارد که برای تحقق هر کار اختیاری شناخت و میل لازم است.

آیت‌الله مصباح یزدی با بیان اینکه نفس انسان میل به چیزی دارد که برای نفسش لذت دارد گفت: برای اینکه چیزی را نفس به آن میل پیدا کند باید با شناخت منافع آن برای نفس لذت بخش کنیم.

ادامه »

شش کاری که بهشت را برای شما تضمین میکند!

14ام مرداد, 1396

 

استاد علوی تهرانی:
پیامبر صلوات الله علیه فرمودند شش کار را انجام دهید من بهشت را برایتان تضمین می کنم:

1- دروغ نگویید

2- خیانت نکنید

3- به حرام نگاه نکنید

4- به نامحرم نگاه نکنید

5- ظلم نکنید

6- امانت را برگردانید.

جشن میلاد با سعادت امام رضا علیه السلام با سخنرانی حجت الاسلام علوی تهرانی،  شعرخوانی صابرخراسانی و  مداحی کربلایی محمد فصولی، کربلایی حسین محمد و سید محمدرضا نوشه ور و با حضور جمعی از خادمان حرم امام رضا علیه السلام  در حسینیه شهدای بسیج برگزار شد.

در ادامه خبر متن سخنرانی حجت الاسلام علوی تهرانی را می خوانید:

ما افراد نمازخوانی هستیم ولیکن با نماز خواندن به ما مومن نمی گویند. الصلاة عمودالدین، الصلاة معراج المومن، نماز موجب عروج انسان است. مومن به واسطه ی نمازش به معراج  باید برود.یعنی به عالم شهود برسد.”  كَذلِكَ نُرِي إِبْراهِيمَ مَلَكُوتَ السَّماواتِ وَ الْأَرْضِ”1  به حقایق عالم به واسطه نماز می رسد.

شخصی آمد محضر رسول اکرم صلوات الله علیه  و عرض کرد:

آقاجان ،بهشت را برای ما تضمین کنید!

حضرت فرمودند: شش کار را انجام دهید من بهشت را برایتان تضمین می کنم:

1- دروغ نگویید 2- خیانت نکنید  3- به حرام نگاه نکنید  4- به نامحرم نگاه نکنید  5- ظلم نکنید  6- امانت را برگردانید. 

اینجا سوال پیش می آید که پس نماز و روزه و حج چه می شود؟

این دقیقا تفاوتی است که ما با مکتب پیغمبر اکرم صلوات الله علیه داریم؛ جامعه ی ما نماز می خواند اما نمازش  تَنْهَى عَنِ الْفَحْشَآءِ وَالْمُنکَر2  نیست چون آن شش مطلب را ابتدا در خودش ایجاد نکرده است. اگر بخواهد صلاة معراج المومن باشد، باید اول آن شش مطلب ایجاد شده باشد. آن شش مطلب زیر ساخت هر انسانی است. آنگاه بنایش می شود نماز و روزه. نماز براساس آن شش مورد، معراج المومن می شود.

ادامه »

لذت باید عمیق و واقعی باشد

14ام مرداد, 1396


غرب دچار لذت‌های سطحی است / تحقیقات آمده است که چشم‌پوشی از برخی لذت‌ها باعث می‌شود که انسان به لذات عمیق‌تر و بهتری دست پیدا کند.

حجت‌الاسلام والمسلمین علیرضا پناهیان استاد حوزه در اختتامیه جشن‌های دهه کرامت که در آستان مقدس امامزاده صالح علیه السلام برگزار شد با اشاره به اینکه انسان عرفا بعد از آسایش به سراغ لذت می‌روند اظهار داشت: با وجود چنین رفتاری در انسان باید مراقب قیامت و آخرت خود باشیم.

وی ادامه داد: امام علی علیه السلام در حدیثی می‌فرمایند:

” ای مردم، هر کاری می‌کنید برای قیامت و نزدیکی به خداوند باشد “، موضوع لذت و آسایش محسور به انسان‌های عادی نیست بلکه اولیای خدا هم برای امر لذت و آسایش تلاش می‌کردند، تنها تفاوت آنها با ما در سطح لذت و راحتی است، به این معنا که فرق دین‌دار و غیردین‌دار در نحوه رسیدن آنها به سوی یک لذت است.

استاد حوزه تاکید کرد:

انسان‌های دین‌دار برای رسیدن به لذت راه‌های درست را انتخاب و برای بدست آوردن آن زحمت می‌کشند، اما در نقابل افراد بی‌دین مسیر نادرست را انتخاب و در نهایت به هدف مشخص هم نمی‌رسند.

پناهایان یادآور شد: تحقیقات امروز که دانشمندان انجام می‌دهند به نفع دین است ، برای مثال در برخی تحقیقات آمده است که چشم‌پوشی از برخی لذت‌ها باعث می‌شود که انسان به لذات عمیق‌تر و بهتری دست پیدا کند، دین‌دار سعی می‌کنند سطح راحتی و لذت خود را عمیق‌تر انتخاب می‌کنند و برای آن زحمت می‌کشند؛ اما افراد بی‌دین، این را قبول ندارند.

وی افزود: در کشورهای غربی عمق لذت بردن در سطح پایینی است، زریا آنها نگاه، حریم و حجاب را رعایت نمی‌کنند، در واقع غربی‌ها به دنبال لذت‌های سطحی، زودگذر و غیرمنطقی هستند و در تلاش برای بدست آوردن لذات عمیق نیستند.

استاد حوزه در پایان گفت: جوانان ما اگر نیازمند تجربه عشق و رابطه عاطفی عمیق و ماندگار در این دنیا هستند باید هردو یک معشوق مشترک داشته باشند، در این حالت شاهد علاقه عمیق‌تر و واقعی‌تر طرفین نسبت به یکدیگر هستیم.

شبستان

اشتراک گذاری این مطلب!

اگر زن ها با قرآن مأنوس شوند...

13ام مرداد, 1396

 


سخنـــی نـابــــــ💠

💠 حضرت سیــدعلی حسینـی خـامنه ای 💠


اگر زن ها با قرآن مأنوس شوند،

بسیاری از مشکلات جامعه حل خواهد شد.

••• ┄┅═══💠═══┅┄ •••

اشتراک گذاری این مطلب!

امام جاده رسیدن به خداست

13ام مرداد, 1396

 

امام جاده رسیدن به خداست . حرکت بدون امام به توحید نمی انجامد .حتی اگر تمام روز و شب در نماز و عبادت باشیم . برای مثال زبیر . زبیر برای اسلام بسیار کوشید اما با علی نبود و گمراه شد.

پیامبر صلي الله عليه و آله فرمودند:

خداوند هرچیز را که خلق کرد برای او یک آقا و سیدی قرار داد.

سید بشر، حضرت آدم .

سید و آقای انبیاء حضرت رسول اکرم صلي الله عليه و آله .

خداوند وقتی اوصیاء را خلق کرد ، امیرالمونین عليه السلام شد سید الاوصیا.

خداوند وقتی دوازده ماه سال را خلق کرد، ماه رمضان شد سید و آقای ماه ها

و زمانی که روزها را خلق کرد. روز جمعه شد سید روزها.

خداشناسی یک راه بیشتر ندارد، پیامبر صلي الله عليه و آله فرمود:

علی مع الحق و حق مع العلی.

علی عليه السلام مدار حق است.

خداشناسی و توحید فقط از مسیر امامت امکان پذیر خواهد بود.

امام جاده رسیدن به خداست. حرکت بدون امام به توحید نمی انجامد. حتی اگر تمام روز و شب در نماز و عبادت باشیم. برای مثال زبیر ، زبیر برای اسلام بسیار کوشید اما با علی نبود و گمراه شد.

بخشی از سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین میرزامحمدی در جشن میلاد امام حسن عسگری عليه السلام ، حسینیه موسی بن جعفر عليه السلام ؛ بهمن ماه 1392

اشتراک گذاری این مطلب!

مهم ترین دلیل رضا نامیدن امام هشتم شیعیان

13ام مرداد, 1396
هیچ موجودی از موجودی دیگر راضی نمی شود، مگر به وساطت امام هشتم عليه السلام . او به این خاطر که به مقام رضا رسیده است، به این نام خوانده نمی شود؛ بلکه چون دیگران را به این مقام می رساند، ملقب به رضاست.


جستجو در باب دلایل اعطای القاب به ائمه اطهار علیهم السلام بحثی جذاب و روشن کننده است. ما ایرانی ها نیز، بیش از نام این بزرگواران، با القاب معروف آن ها آشنا هستیم.

در این میان امام رضا عليه السلام که ولی نعمت ما ایرانی هاست، هم القاب و کنیه هایی دارند که هرکدام به دلیلی به ایشان نسبت داده شده است. برخی منابع تعداد این القاب را تا ۵۰ لقب ذکر کرده اند. اما می توان گفت که معروف ترین لقب آن حضرت، «رضا» عليه السلام است. رضا به معنی خرسند و خشنود از همه است. همچنین در تصوف، رضا به این معنی است که بنده از مشیت حق گله نکند، تلخ و شیرین روزگار را رضای حق بداند و با روی خوش بپذیرد. در این مقال دلایل شهرت آن حضرت به این نام بررسی خواهد شد.

 یکی از راه های پی بردن به برخی حقایق تاریخی پیرامون دین اسلام، مراجعه به احادیث است. در یکی از این احادیث آمده است که «احمد بن أبی نصر بزنطی» به امام جواد عليه السلام عرض کرد که گروهی از مخالفان شما گمان می‌کنند مأمون پدر بزرگوار شما را رضا عليه السلام لقب داده است؛ بدین جهت که ایشان را برای پذیرش ولایت عهدی راضی کرده است.
 

امام جواد عليه السلام در جواب می فرمایند که «به خدا سوگند اینان دروغ می گویند. خداوند پدرم را رضا عليه السلام نامید؛ چرا که در آسمان، خداوند، و در زمین رسول خدا صلي الله عليه وآله و ائمه اطهار علیهم السلام از ایشان راضی بودند.» 

بزنطی به امام عرض کرد که مگر تمام نیاکان شما اینگونه نبودند؟

چرا تنها پدر بزرگوار شما به این نام نائل آمد؟

و امام جواد عليه السلام در جواب وی فرمودند:

«همانگونه که دوستان و موافقان حضرت از ایشان راضی بودند، دشمنان و مخالفان نیز از ایشان رضایت داشتند. این خصلت در هیچ یک از پدران حضرت وجود نداشت. به همین دلیل میان ایشان تنها پدرم رضا عليه السلام نامیده شده است.»

 

ادامه »

در هر زمان و زمین فرصت برای کریم شدن است

13ام مرداد, 1396

 

حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی گفت:

در هر زمان و زمین فرصت برای کریم شدن هست اما دهه کرامت، دهه پربرکتی است انسان می‌تواند مشق کرامت بکند مخصوصاً این چهار ماه یعنی ذیقعده و ذیحجه و محرم این سه ماه متصل‌اند.

این مرجع تقلید در جلسه درس اخلاق خود در حسینیه احمدآباد شهرستان دماوند با اشاره به عظمت دهه کرامت، به بیان ویژگی‌های بندگان مخلص پرداخت و اظهار داشت:

راه فرشته‌شدن برای همگان فراهم است، اگر به ما گفتند سالروز میلاد حضرت فاطمه معصومه تا میلاد وجود مبارک امام هشتم عليه السلام دهه کرامت است؛ یعنی در این دهه می‌توان فرشته شد، چون کرامت در شناسنامه ملائکه است.

ادامه »

کعبه از تقدس بسیار بالایی برخوردار است

13ام مرداد, 1396

 

حضرت آیت الله مظاهری: 

کعبه از تقدس بسیار بالایی برخوردار است

 

حضرت آیت الله حسین مظاهری گفت:

خداوند بعد از این که تعمیر کعبه به پایان رسید حضرت ابراهیم علیه السلام و حضرت اسماعیل علیه السلام را به پاک و پاکیزه نگه داشتن این مکان مقدس فرمان داد و به ایشان فرمود از افرادی که برای عبادت به این مکان می آیند به خوبی پذیرایی کنید که این مسأله تقدس بسیار بالای کعبه را نشان می دهد.

رئیس حوزه علمیه اصفهان در جلسه تفسیر قرآن صبح امروز که در مسجد امیرمؤمنان علیه السلام خیابان جی برگزار شد، گفت: خانواده حضرت ابراهیم علیه السلام در برابر اوامر الهی تسلیم محض بودند.

او در تفسیر آیه صد و بیست و پنجم سوره بقره که می فرماید:

«وَإِذْ جَعَلْنَا الْبَیْتَ مَثَابَهً لِلنَّاسِ وَأَمْنًا وَاتَّخِذُوا مِنْ مَقَامِ إِبْرَاهِیمَ مُصَلًّى وَعَهِدْنَا إِلَى إِبْرَاهِیمَ وَإِسْمَاعِیلَ أَنْ طَهِّرَا بَیْتِیَ لِلطَّائِفِینَ وَالْعَاکِفِینَ وَالرُّکَّعِ السُّجُودِ» افزود: این آیه تشریح کننده اتفاقات زمانی است که حضرت ابراهیم علیه السلام ، همسرشان حضرت هاجر سلام الله علیها و فرزنداشان حضرت اسماعیل علیه السلام را در بیابانی بدون آب و علف رها کردند و این دو بزرگوار با استفاده از آب زمزم که معجزه خداوند بود توانستند روستایی بسیار عالی از لحاظ نعمت خوراکی و نعمت امنیت ایجاد کنند.

آیت الله مظاهری با توجه به منقولات تاریخی و روایی خاطرنشان کرد: روستایی متنعمی که حاصل دسترنج حضرت هاجر سلام الله علیها و حضرت اسماعیل علیه السلام بود مردم بسیار خوب و پاکدامنی نیز داشت و حضرت ابراهیم علیه السلام در زمان ورود دوباره ای که به سرزمین مکه داشتند از تغییر وضعیت به وجود آمده بسیار تعجب کردند.

او ادامه داد: اولین مأموریت حضرت ابراهیم علیه السلام بعد از ورود به سرزمین مکه تعمیر و مرمت خانه خداوند بود؛ تعمیر خانه خداوند توسط حضرت ابراهیم علیه السلام و حضرت اسماعیل علیه السلام با عنایت خاص خداوند صورت پذیرفت و امتحان سنگین خداوند برای این خانواده فرا رسید؛ خداوند تحت عنوان خواب به حضرت ابراهیم علیه السلام دستور داد که فرزندش اسماعیل علیه السلام را برای قربانی کردن آماده کند و این خانواده که همواره تسلیم اوامر الهی بودند، از این امتحان بزرگ نیز سربلند بیرون آمدند.

استاد اخلاق حوزه علمیه با بیان اینکه کعبه از تقدس بسیار بالایی برخوردار است، اظهار کرد: خداوند بعد از این که تعمیر کعبه به پایان رسید حضرت ابراهیم علیه السلام و حضرت اسماعیل علیه السلام را به پاک و پاکیزه نگه داشتن این مکان مقدس فرمان داد و به ایشان فرمود از افرادی که برای عبادت به این مکان می آیند به خوبی پذیرایی کنید که این مسأله تقدس بسیار بالای کعبه را نشان می دهد.

شفقنا
اشتراک گذاری این مطلب!

متنِ همه احکام تنفیذی که رهبر انقلاب صادر کردند

12ام مرداد, 1396

بیانات رهبر انقلاب در مراسم تنفیذ دوازدهمین دوره ریاست جمهوری ۱۳۹۶/۰۵/۱۲

12ام مرداد, 1396

 

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی رأی ملت ایران را در انتخاب حجت‌الاسلام روحانی در دوازدهمین دوره‌ انتخابات ریاست جمهوری تنفیذ نمودند.

برای دریافت فایل صوتی، با توجه به سرعت اینترنت خود ، یکی از سه لینک روبرو را کلیک نمایید:

 

متن حکم تنفیذ دوازدهمین دوره ریاست جمهوری اسلامی ایران‌

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی طی حکمی، با تنفیذ رأی ملت ایران در انتخابات، جناب حجت‌الاسلام آقای دکتر حسن روحانی را به عنوان ریاست جمهوری اسلامی ایران منصوب کردند.

متن حکم تنفیذ که صبح امروز (پنجشنبه ۱۳۹۶/۵/۱۲) طی مراسمی در حسینیه‌ی امام خمینی (رحمه‌الله) به رئیس جمهور منتخب مردم اعطا شد به شرح زیر است:
 
بسم الله الرّحمن الرّحیم
خداوند متعال را سپاس میگویم که در آزمون سیاسی و اجتماعی بزرگ دیگری، ملّت عظیم‌الشأن ایران را سرافراز فرمود و حضور مبارک آنان را در یکی از اساسی‌ترین اقدامات ملّی، گامی بلند در جهت حراست از عزّت و امنیّت کشور و ابّهت نظام مقدّس جمهوری اسلامی قرار داد. انتخابات پرشور و صفوف طولانی رأی‌دهندگان در سراسر کشور و نصاب درخشانِ شرکت‌کنندگان در انتخاب رئیس جمهور و آنگاه رأی بالای شخصیّت منتخب، همگی نشانه‌های روشن از موفّقیّت نظام اسلامی در تحکیم و تثبیت جمهوریّت و خصلتِ مردمی این نظام انقلابی است، و این یکی از اساسی‌ترین و مهم‌ترین توانمندی‌های بی‌شمار کشور اسلامی عزیز ما است که دستیابی به آرمانهای والای انقلاب را ممکن میسازد و آینده‌ی روشن کشور و ملّت را نوید میدهد.

اکنون با استمداد از هدایت و عنایت پروردگار و در سایه‌ی توجّهات حضرت ولیّ‌الله‌اعظم (ارواحنا فداه) و با تبرّک و تفأّل به همزمانی با ایّام ولادت حضرت امام ابی‌الحسن‌الرّضا (علیه‌آلاف‌التّحیّةوالثّناء)، اینجانب به پیروی از گزینش ملّت ایران، رأی آنان را تنفیذ و دانشمند محترم جناب حجّت‌الاسلام آقای دکتر حسن روحانی را به ریاست جمهوری اسلامی ایران منصوب میکنم و با دعا برای موفّقیّت ایشان، مؤکّداً توصیه میکنم که این منصب خطیر را وسیله‌ای برای کسب رضای الهی و ذخیره‌ای برای هنگامه‌ی لقاء پروردگار قرار دهند و همّت خود را متوجّه استقرار عدالت، و جانب‌داری از محرومان مستضعف، و اجرای احکام اسلام ناب، و تقویت وحدت و عزّت ملّی، و توجّه به توانمندی‌ها و ظرفیّتهای عظیم کشور، و صراحت در بزرگداشت ارزشها و مبانی انقلاب اسلامی نمایند، و مطمئن باشند که ملّت غیور و شجاع، خدمتگزاران کشور را در دشواری‌ها و در مقابله با زورگویی‌ها و زیاده‌خواهی‌های استکبار تنها نخواهد گذاشت. لازم میدانم بار دیگر درباره‌ی اجرای برنامه‌ی اقتصاد مقاومتی و توجّه ویژه به موضوع اشتغال و تولید داخلی تأکید کنم و یادآوری نمایم که رأی ملّت و تنفیذ آن، موکول به حفظ و رعایت تعهّد به صراط قویم و مستقیم اسلامی و انقلابی است.

در پایان یاد امام عزیز راحل را گرامی میدارم و به روح مطهّر ایشان و شهیدان این راه درود میفرستم.
 
والسّلام علی عباد الله الصّالحین
سیّدعلی خامنه‌ای         
 ۱۲ مرداد ۱۳۹۶   
اشتراک گذاری این مطلب!

زرنگ باش!

7ام مرداد, 1396
خاطراتی از مرحوم آیت الله مجتبی تهرانی(ره)

زرنگ باش!

تو واسطه ای و همین حق واسطه گری است که اجازه میدهد تو به مراحل خاص برسی.

 ایشان میگفتند:

 
اگرخواستی صدقه بدهی، همینطوری صدقه نده؛ زرنگ باش، حواست جمع باشد،
صدقه را از طرف امام رضا علیه‌السلام برای سلامتی آقا امام زمان “عج‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف” بده.
 

برای دو معصوم است، دو معصومی که خدا آنها را دوست دارد. ممکن نیست که خداوند این صدقه را رد کند. تو هم اینجا واسطه گری ات را میکنی. تو واسطه ای و همین حق واسطه گری است که اجازه میدهد تو به مراحل خاص برسی.

 

پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله مجتبی تهرانی

اشتراک گذاری این مطلب!

دو کلید طلایی زندگی انسان چیست؟

7ام مرداد, 1396

 

آیت‌الله مجتهدی تهرانی (ره) همه افراد جامعه بخصوص جوان‌ها را به انجام دو عمل سفارش می‌کند.

اولين عملی که باعث خوب شدن کار و بار انسان می‌شود،
 
«راضی نگه داشتن پدر و مادر» است.
 
این موضوع در زندگی انسان بسیار مهم و حیاتی است که پدر و مادر از دست فرد ذره‌ای ناراحت نباشند. شاید بسیاری از گره‌های زندگی ما با احترام به پدر و مادر باز شود.
 
ایشان همچنین در مورد نماز اول وقت می‌گوید:
 
دومين عمل «نماز اول وقت» است.
 
نماز اول وقت در اينکه کارتان خوب شود، مؤثّر است. کسانی که به هر دری می‌زنند، ولی کارشان درست نمی‌شود برای اين است که نماز اول وقت نمی‌خوانند.
 
ایشان در انتها می‌گوید:
 
جوان‌ها به شما توصيه می‌کنم اگر می‌خواهيد هم دنيا داشته باشيد و هم آخرت، نماز اول وقت بخوانيد.
 

باشگاه خبرنگاران جوان
اشتراک گذاری این مطلب!

با همسرت یگانگی کن

7ام مرداد, 1396

 

مرحوم میرزا اسماعیل دولابی می فرمود:

به زیر دستت خوبی کن، با همسرت یگانگی کن، به مافوقت هم تسلیم باش. هنوز یک چیز دیگر کم داری و آن اینکه مافوقت را بشناسی تا حقّش را ادا کنی. رفقای دورت را هم بشناسی تا با آنها یکی شوی.

 

مرحوم میرزا اسماعیل دولابی می فرمود:

هرکس در علم و عمل کامل باشد می‌تواند احکام شرع را یاد بدهد. البته کامل کامل هم نمی‌شوید. آخرش از عجز، بهره می‌بریم و آن را با کار خدا و با تکوینیّات، تنگِ هم می‌زنیم.

گفت چیزی را به ما فرمان داده است ولی آخر سر نمی‌توانیم آن را انجام بدهیم. اما اول تقلایت را بزن.

به زیر دستت خوبی کن، با همسرت یگانگی کن، به مافوقت هم تسلیم باش. هنوز یک چیز دیگر کم داری و آن اینکه مافوقت را بشناسی تا حقّش را ادا کنی. رفقای دورت را هم بشناسی تا با آنها یکی شوی. عجز و ضعف مادونت و شاگردت را هم رسیدگی کنی تا بیش از اندازه بارش نکنی. گفت: اینها که خیلی سخت است. چگونه اینها را موعظه کنم؟ باقی اینها را باید از خدا کمک بگیری. چطور آنها که مادونت هستند وقتی در راه می‌مانند از خدا کمک می‌گیرند؟

تو هم همین کار را بکن.

کسی که چه عالم، چه گوینده به احکام شرعی سه گانه‌اش عمل کند مستجاب الدّعوه می‌شود. وقتی چنین شد آنچه را که خداوند مخفیانه به او داده است از آنها هم استفاده می‌کند، آن علم خدایی لذتی، آن حیات و عزت همیشگی که خداوند داده است. آنها مال خود خداوند است، تکوینیّات است، اختیاری نیست. وقتی که می‌خواست یکی از خلق کند او را زیبا آفرید، دیگری را کمرنگ است. از زیبایی‌ات استفاده می‌کنی، از کمرنگی‌ات هم استفاده می‌کنی، زیرا احکام ظاهرت را رفتار کرده‌ای و مستجاب الدّعوه شده‌ای، لذا آنها را هم جزء کارت می‌آورد. غنی و مالدارت کرده است. از عنایت استفاده می‌کنی، زیرا آن سه تا را عمل کرده‌ای و تمیز شده‌ای. در خلقت خیرات و مبرات می‌کنی. نفوس، دورت جمع می‌شوند و تو را می‌بوسند، خدمت به تو می‌کنند، شما هم با خلق خدا شکر آن نعمت را می‌کنی. قدرت وش هرت به شما داده است. همه آنهایی را که به شما داده است استفاده می‌کنی.

احکام تکلیف سه تاست. که مربوط به مافوق و محاذی و مادون است.

مبادا فراموش کنی. هر کدام را بنابراهلش رفتار کن.

باید هم اهل آن را بشناسی. هر مقدار که می‌توانی عمل کن، اجحاف و جبر در کار نیست. به اندازه شناخت از تو تکلیف می‌خواهند. تقلا بزن و بشناسف کوتاهی نکن، اگر نشناختی از خداوند کمک بگیر. آن وقت آن هم مثل تکوینیّات می‌شود. گفت خدایا خیلی‌ها را که خودت ساخته‌ای و ما دست به آن نگذاشتیم. این یک مقداری را هم که به اختیار ما قرار داده‌ای – حقیقتش – ما نتوانستیم، این را هم به ما کمک کن.

کتاب طوبی محبت؛ جلد3 – ص 67
مجلس حاج محمد اسماعیل دولابی

 

اشتراک گذاری این مطلب!

دغدغه اصلی رهبر انقلاب اسلامی درباره کابینه دولت دوازدهم

7ام مرداد, 1396

 

در پی شایعات و القائات اخیر درباره انتخاب تک تک کابینه دولت دوازدهم با نظر رهبر معظم انقلاب مطلبی از سوی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت الله خامنه ای منتشر شد.

دولت دوازدهم به روزهای تشکیل نزدیک می‌شود؛ تا ۱۰ روز دیگر و پس از مراسم تنفیذ و تحلیف، اعضای کابینه پیشنهادی آقای رئیس‌جمهور معرفی می‌شوند. با این حال، از حدود دو هفته قبل، یک جریان خبری که از پشتیبانی پر حجم رسانه‌های خارج از کشور نیز برخوردار است، درصدد القای این ادعاست که تک‌تک اعضای کابینه با نظر رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله‌العالی) انتخاب می‌شوند.

در خصوص منشأ و انگیزه‌های انتشار چنین شایعه‌ای، می‌توان حدس‌هایی زد اما مهمتر از آن، تبیین رویکرد رهبر معظم انقلاب اسلامی در خصوص دولت‌ها و مباشران ارشدِ رتق و فتق امور مردم در قوه‌مجریه است.

رویکرد کلی رهبر انقلاب در قبال دولت‌ها، رویکرد حمایتی است و ایشان بارها بر استمرار این رویکرد تأکید کرده‌اند از جمله در دیدار رمضانی با مسئولان نظام و در شرایط پسا انتخابات، مجدداً و مؤکداً گفتند:

«دأب بنده هم این است که همیشه از همه‌ی دولت‌ها که بر سرکار هستند حمایت میکنم؛ امروز هم همین‌جور است، بعد از این هم ان‌شاءالله تا زنده هستیم همین‌جور خواهد بود. ۲۲/۳/۹۶»

غرض از رویکرد حمایتی چیست؟

غرض آن است که دولتی که عهده‌دار کار سنگینِ مدیریت اجرایی است، بتواند به وظایف خود عمل، و از مشکلات کشور و مردم گره‌گشایی کند. یک لازمه اساسی در تحقق این هدف، انتخاب مسئولانی است که از بُن دندان به اصول انقلاب و وظایف خود معتقد باشند و شأن خود را نوکری و خدمتگزاری به مردم بدانند.

ادامه »

مثل گلچین...

3ام مرداد, 1396

اشتراک گذاری این مطلب!

حرفش تقوامآب اما عملش رغبت معاد است!

3ام مرداد, 1396

 

امیرالمومنین علیه السلام می فرماید:

مبادا از آدمهایی باشید که در دنیا بحث زاهدانه و دوری از پلیدی ها که می شود خوب بلبل زبانی می کنند، خوب شعار می دهد اما عملش برخلاف گفتارش است. حرفش تقوامآب اما عملش رغبت معاد است.
آدم نگاه به زندگی اش که می کند می بیند بی رحمی که نسبت به مال و مردم و حلال و حرامی که دارد، حرام خورهایش ندارند. در حرف خوب هستند اما در عمل ضعیف.


حجت الاسلام تقوی شب هجدهم ماه رمضان در هیئت الزهرا سلام الله علیها

اشتراک گذاری این مطلب!

در گرفتاری‌ها دو رکعت نماز بخوانید

3ام مرداد, 1396

 

پیامبر خدا صلی الله علیه و آله می‌فرماید:

کسی که وضو بگیرد و کامل آن را بجا آورد و با آن دو رکعت نماز بخواند که در آن دو رکعت سخنی از دنیا نگوید؛ از گناهان خویش بیرون می آید، مانند روزی که از مادر زاییده شده است.

آیت الله مجتهدی تهرانی (ره) در شرح این حدیث می گوید:

در حدیثی قدسی آمده است که خداوند می فرماید:

هر کسی که وضویش باطل شود و وضو نگیرد، به من جفا کرده است و کسی که وضو بگیرد و دو رکعت نماز نخواند به من جفا کرده است. کسی که نماز بخواند و مرا نخواند و از من چیزی نخواهد، به من جفا کرده اما کسی که همه این کارها را به درستی انجام دهد و من او را اجابت نکنم، من به او جفا کرده ام و من پروردگار جفاکار نیستم.

ایشان در ادامه می گوید: این حدیث در ذیل این آیه که خداوند می فرماید؛ از صبر و نماز کمک بگیرید آمده است. یعنی هرگاه گرفتار شدید دو رکعت نماز بخوانید، دستانتان را بلند کنید و از خدا حاجت بخواهید.

مرحوم مجتهدی در انتها با اشاره به حدیث امام صادق علیه السلام می گوید:

امام صادق علیه السلام می‌فرمایند:

چه می‌شود شیعیان ما را چرا وقتی گرفتار می شوید وضو نمی گیرید؟

چرا دو رکعت نماز مستحبی نمی‌خوانید؟

چرا از خدا طلب حاجت نمی کنید؟

خدا وعده اجابت داده است. با خدا باشیم تا کارهایمان حل شود.

کتاب احسن الحدیث ص220

اشتراک گذاری این مطلب!

درمان غیبت چگونه است؟

3ام مرداد, 1396

 

برای درمان غیبت دو راه اجمالی و تفصیلی وجود دارد.

حجت الاسلام مرتضی عباسیان در خصوص راه های درمان غیبت عنوان کرد:

برای درمان غیبت دو راه وجود دارد. یا باید به درمان اجمالی بپردازیم و یا به درمان تفصیلی.

وی درخصوص درمان اجمالی غیبت بیان کرد:

درمان اجمالی غیبت این است که باید انسان وقتی غیبت می کند به چند چیز فکر کند. اولا به این فکر کند که اگر کسی از من در نزد کس دیگری غیبت کند، آیا آزرده و خشمناک می شوم ؟ بر اساس منطق انسانی انسان باید اگر از چیزی بدش می آید برای دیگران آن را ایجاد نکند. امیرالمومنین علیه السلام به امام حسن علیه السلام فرمود« با مردم همانگونه رفتار کن که دوست داری با تو رفتار شود. مسئله بعدی که باید غیبت کننده به آن فکر کند مسئله عذاب الهی است که شامل حال غیبت کننده ها می شود.

این کارشناس مذهبی تصریح کرد: خداوند در سوره حجرات فرمودند:

ای اهل ایمان، از بسیار پندارها در حق یکدیگر اجتناب کنید که برخی ظنّ و پندارها معصیت است و نیز هرگز (از حال درونی هم) تجسس مکنید و غیبت یکدیگر روا مدارید، هیچ یک از شما آیا دوست می‌دارد که گوشت برادر مرده خود را خورد؟ البته کراهت و نفرت از آن دارید (پس بدانید که مثل غیبت مؤمن به حقیقت همین است) و از خدا پروا کنید، که خدا بسیار توبه پذیر و مهربان است.

حجت الاسلام عباسیان بیان کرد: نکته سوم که انسان باید در مورد آن تفکر کند این است که اگر کسی غیبت کند و اهل غیبت باشد و از این کار دست برندارد، از عدالت هم خارج خواهد شد و دیگر عادل نخواهد بود. بدگویی و غیبت بر هر مسلمانی حرام است و بدگویی کردن کردار شایسته انسان را نابود می کند. مثلا یک بار غیبت چهل روز نماز را غیرقابل قبول کند. همچنین عاشورا احیا، دعای عرفه از بین می رود مثل هیزمی است که پس از آتش به پا کردن تمام دارایی انسان را به باد می دهد.

باشگاه خبرنگاران

اشتراک گذاری این مطلب!

متمسک به قرآن گمراه نمی شود

2ام مرداد, 1396

 

حجت الاسلام سید حسین مومنی:

متمسک به قرآن گمراه نمی شود

با ذکر قلب آرام و محکم می شود

برای حاجاتمان سماجت کنیم

ضلالت و گمراهی سراغ فردی نمی آید که حقیقتا متمسک به قرآن وعترت باشد. و با بیاناتی که از حضرات به ما رسیده است ما دیگر مستغنی هستیم از هرگونه دستورالعملی از غیر،ارائه شود ما نیازی به آن نداریم زیرا دین ما “جامعة لطرق الخیر وسبل” هر کس بخواهد در مسیر سعادت قدم بردارد، کافی است از این سه منبع بهره ببرد.

مراسم عزاداری شهادت امام جعفر صادق علیه السلام با سخنرانی حجت الاسلام سید حسین مومنی و مداحی سید محمد حسین خاتمی و مجید گروسی در هیئت قتیل العبرات علیه السلام برگزار شد.

در ادامه خبر متن سخنرانی را می خوانید:

رسیدن به کمال و سعادت

کامل ترین و جامعترین بیانات در قرآن و ذیل قرآن ،روایات معصومین برای نجات افراد از تحیر و ضلالت آمده است.اگر کسی به دنبال رسیدن  به کمال و سعادت است ،تنها راهش بهره بردن از مواریث خاتم النبیاء صلوات الله علیه است که این مواریث عبارت اند از:

1-قرآن                                                                                                                  

 2-سنت (کلامی که از معصومین علیهم السلام به ما رسیده است)                                  

 3-سیره و مشی عملی وسبک زندگی این ذوات مقدس اگر این برنامه ی ما در زندگی قرار بگیرد، کنار خاتم الانبیاء صلوات الله علیه لن تضلو ابدا اصلا انسان گمراه نمی شود.

 ضلالت و گمراهی سراغ فردی نمی آید که حقیقتا متمسک به قرآن وعترت باشد. و با بیاناتی که از حضرات به ما رسیده است ما دیگر مستغنی هستیم از هرگونه دستورالعملی از غیر،ارائه شود ما نیازی به آن نداریم زیرا دین ما “جامعة لطرق الخیر وسبل” هر کس بخواهد در مسیر سعادت قدم بردارد، کافی است از این سه منبع بهره ببرد.  امام صادق علیه السلام در وصیتی به امام کاظم علیه السلام فرمودند:که اگر این وصایا و موعظه ها را رعایت کنید، عیش تو در دنیا سعید خواهد بود و عاقبت بخیر خواهی شد.          

 اگر کسی می خواهد عاقبت به خیر شود به این دستورات ذیل در قرآن ترتیب اثر بدهد و از این دستورات و بیانات استفاده بکند.

ادامه »


 
مهمان امام