موضوع: "سبک زندگی"

سبک زندگی عاشورایی؛ کامل ترین نسخه عاقبت به خیری

1ام مهر, 1396

 

تردید نباید داشت که سبک زندگی عاشورایی و تلاش در مسیر حسینی شدن و حسینی ماندن، کامل ترین و اصلی ترین نسخه هدایت بشر و نقشه راه سعادت و عاقبت به خیری اوست.

  
حقیقتاً چنانچه در چرایی وقوع عاشورا نیک نگریسته و به معنای واقعی کلمه تعمقی ژرف داشته باشیم، به این حقیقتِ تلخ دست می یابیم که روز واقعه آن هنگامی رخ داد که سبک زندگی اسلامی در جامعه رو به زوال و فراموشی رفت و سنت های اسلام ناب عملاً در حال تعطیلی بود.

در چنین وضعیتی، طبیعی است که شخصیتی چون سیدالشهدا علیه السلام در برابر فسادها و بدعت های یزیدیان سکوت نکرده و این گونه قیام خونین اما همیشه جاودانه خود را در اوج مظلومیت بپا دارد و همان طور که در وصیت نامه خویش خطاب به برادرشان فرمود برای احیای سنت های جدشان رسول خدا صلی الله علیه و آله  و امر به معروف و نهی از منکر حرکت کند و این گونه بود که هدف امام حسین علیه السلام این بود که جامعه غفلت زده و رو به فساد را به مسیر اصلی بازگرداند و مردمان را همچون سال های حکومت نبوی و علوی ، پای سفره دین و ارزش های الهی بنشاند.

ادامه »

چرا در سوریه می‌جنگیم؟

15ام شهریور, 1396

«چرا در سوریه می‌جنگیم؟»
این شاید یکی از مهم‌ترین سوالات افکار عمومی طی پنج سالی است که از ماجراهای سوریه و حضور گروهک های تکفیری-تروریستی در این کشور می‌گذرد.
سردار «یعقوب زُهدی» از فرماندهان و کارشناسان باسابقه نیروهای مسلح طی یادداشتی به پاسخ این سوال پرداخته است

گزاره اول:
در دوران قبل از انقلاب اسلامی ایران، رژیم‌های لائیک مثل حکومت پهلوی با نقش رهبری عربستان بر جهان اسلام تعارضی نداشتند، لذا در آن دوران روابط ایران با ریاض دوستانه و بعضا شامل همکاری بود، اما بعد از پیروزی انقلاب اسلامی تحولی در روابط به وجود آمد، زیرا این انقلاب منادی اسلام انقلابی با قرائت ضد سلطه گری و ضد استبدادی بود که با اندیشۀ حکام عربستان که مدافع اسلام سلفی و به زعم ما اسلام واپس گرا و ارتجاعی بود در تقابل قرار داشت.
این تقابل ابتدا به شکل جنگ نرم در اقصی نقاط دنیا گسترش یافت، اما زمانی که ریاض متوجه شد در میدان تقابل نرم در حال شکست است، به سمت جنگ‌های نیمه سخت (امنیتی) و سخت (نظامی) روی آورد.

اولین قدم عربستان در این مسیر هم پشتیبانی مالی و نظامی از صدام در جنگ هشت ساله و همچنین تشکیل شورای همکاری خلیج‌فارس بود. ضمن آنکه در صحنه سیاسی نیز هر جا موضوعی راجع به ایران در سازمان‌های بین‌المللی مطرح می‌شد، عربستان در جبهۀ  مخالف قرارمی‌گرفت.
در واقع می‌توان گفت که ما چندین سال است که درگیر جنگ با حکام سعودی هستیم، اما؛ جنگی در لایه‌های پنهان، اما نکته قابل تامل دیگر در رابطه با ریاض این است که تا پیش از این عربستان در برابر ایران به دنبال حفاظت از منافع خود بود ولی امروز چالش اصلی سعودی‌ها مساله بقا است. از این رو به طور کلی می‌توان این‌گونه گفت که از زمان پیروزی انقلاب اسلامی در ایران، عربستان رویارویی با ما را از فضای رقابت به خصومت، از جنگ نرم به جنگ سخت و از هدف دفاع از منافع به تلاش برای بقا کشانده است

ادامه »

احکام و آداب عقیقه

25ام مرداد, 1396

در دین مبین اسلام تولد فرزند دارای احکامی است که بعضی واجب و برخی مستحب می باشد. عمل به این احکام در زمینه سازی برای سلامت و تربیت معنوی فرزند نقش بسزایی دارد. موارد ذیل، بعضی از این احکام مستحب است:

مستحب است کودک را پس از تولد در صورتی که ضرری متوجه او نشود، بشویند و نیز در گوش راست او اذان و در گوش چپش اقامه بگویند و کام او را با آب فرات و تربت سید الشهداء علیه السلام بردارند و برای او نام نیک انتخاب کنند که این از حقوق فرزند بر پدر می باشد، و بهترین اسمها اسمی است که متضمّن معنای عبودیّت برای خداوند تعالی باشد، مثل: عبدالله، عبدالرحمن، عبدالرحیم و… و پس از آن اسماء انبیاء و ائمه علیهم السلام و از همه اسمها بهتر «محمد» است.

[و برای دختر نیز مستحب است نامی مناسب و دارای معنای خوب، مثل: فاطمه، زهراء، زینب، خدیجه و… انتخاب کنند.] و از دیگر مستحبّات آن است که پس از ولادت طفل، ولیمه بدهند.

یکی از مستحبات مؤکّد آن است که برای طفل عقیقه کنند. کسانی که قدرت مالی ندارند، هر گاه توانستند آن را انجام دهند و اگر هیچ گاه نتوانستند عقیقه کنند، اشکالی ندارد. و در استحباب عقیقه فرقی بین فرزند پسر و دختر و نوزاد اول و دوم و غیره نیست.

در ارزش و اهمیت این عمل مستحب، همین بس که از امام صادق علیه السلام نقل شده است: «کُلُّ مَوْلُودٍ مُرْتَهَنٌ بِعَقِیقَتِهِ؛ هر مولودی در گرو عقیقه خود است.» به عبارت دیگر، اگر عقیقه نکند، در معرض انواع بلاهاست.

اما باید دانست که در عقیقه اموری است که توجه به آنها لازم می باشد؛ یا مراعات آنها اولی و مستحب است و یا اصل عقیقه بدون آنها محقق نمی شود، و آنها عبارت اند از:

1. عقیقه حتما باید یکی از انعام ثلاثة باشد؛ یعنی یا از جنس گوسفند باشد که البته بز نیز در این باب با گوسفند یک جنس حساب می شود. و یا از جنس گاو باشد و یا از جنس شتر.

2. مستحب است برای مولود پسر حیوانی نر و برای نوزاد دختر حیوان ماده عقیقه شود.

3. مستحب است عقیقه در هفتمین روز ولادت باشد؛ ولی اگر با عذر یا بدون عذر از روز هفتم تأخیر افتاد، استحباب آن ساقط نمی شود، حتی اگر کودک بمیرد، باز هم مستحب است برای او عقیقه کنند. البته اگر قبل از زوال روز هفتم بمیرد، استحباب عقیقه ساقط می شود. و اگر تا زمان بلوغ عقیقه نشد، مستحب است خودش برای خودش عقیقه کند. یعنی تا وقتی طفل بالغ نشده، استحباب و سنت بودن عقیقه برای پدر طفل است و پس از بلوغ، بر خود فرزند سنت است که برای خودش عقیقه کند.

بلکه اگر برای خودش در تمام مدت زندگی عقیقه نکرد، مستحب است برای او پس از مُردنش عقیقه کنند.

 

شرائط عقیقه

4. گفته شده: مستحب است شرائط حیوانی که برای قربانی تهیه می کنند، در حیوانی که برای عقیقه در نظر می گیرند نیز جمع شده باشد؛ یعنی:

الف. حیوان سالم باشد.

ب. اگر شتر است، سنش کمتر از پنج سال نباشد.

ج. اگر گاو است، کمتر از دو سال نباشد.

د. اگر بز است، کمتر از یک سال کامل نباشد.

ه . اگر گوسفند است، کمتر از هفت ماه نباشد.

ادامه »

با 10 بیماری پنهان فضای مجازی آشنا شوید + اینفوگرافی

25ام مرداد, 1396

اگر جز, کسانی هستید که در شبانه روز، مدت زیادی را سرگرم جست‌وجو در فضای مجازی هستید، مطمئنا دچار یکی از موارد زیر خواهید شد.

10 اثر منفی فضای مجازی بر انسانطبق آخرین آمار کارشناسان، هر ایرانی بطور میانگین عضو 18 کانال تلگرام است؛ این یعنی، ما روزانه زمان زیادی را صرف گشت و گذار در صفحات مجازی می‌کنیم، پس بهتر است از عوارض این کار نیز با خبر باشیم.

اینفوگرافی زیر به سراغ این موضوع رفته و  10 مورد از مضرترین عوارض استفاده از این مهمان پر خطر را بازگو کرده است؛ 

1- با استفاده مداوم از فضای مجازی، تعاملات اجتماعی شما به شدت کاهش خواهد یافت.

2- احساس نیاز به توجه بیشتر پیدا خواهید کرد.

3- اهداف واقعی زندگی را کم کم  فراموش خواهید کرد.

4- خطر احتمال ابتلا به افسردگی در شما شدت پیدا خواهد کرد.

5- در شبکه های اجتماعی احتمال شکست‌های شما بیش از شکست در دنیا واقعی است.

6- فضای مجازی خلاقیت شما را کور خواهد کرد.

7- در فضای مجازی با قلدری‌های عجیب و غریب افراد مواجه خواهید شد.

8-  دائما در این فضا مقایسه خواهید شد.

9- بی‌خوابی‌های وحشتناک به سراغتان می‌آید  و مهم تر از همه، حریم خصوصی شما به خطر خواهد افتاد.

10 اثر منفی فضای مجازی بر انسان

با استفاده مدوام از تلفن همراه 10 خطر در کمین شما است.

باشگاه خبرنگاران

اشتراک گذاری این مطلب!

اگر زن ها با قرآن مأنوس شوند...

13ام مرداد, 1396

 


سخنـــی نـابــــــ💠

💠 حضرت سیــدعلی حسینـی خـامنه ای 💠


اگر زن ها با قرآن مأنوس شوند،

بسیاری از مشکلات جامعه حل خواهد شد.

••• ┄┅═══💠═══┅┄ •••

اشتراک گذاری این مطلب!

پرجمعیت‌ترین خانواده‌های جهان در پاکستان! + فیلم

18ام تیر, 1396

 

پاکستان بیشترین آمار تولد را در بین کشور‌های جنوب آسیا دارد؛ به گونه‌ای که هر مادر حداقل صاحب سه فرزند است.

فیلم زیر زندگی سه مرد پاکستانی را نشان می‌دهد که روی هم ۹۶ فرزند دارند.

اشتراک گذاری این مطلب!

شادمانی روز جمعه، برای اهل خانواده

16ام تیر, 1396

 

 

امیرالمؤمنین (علیه السلام):

أطْرِقُوا أهالیکمْ فی کلِّ لَیلَةِ جُمْعَة بِشَیء مِنَ الْفاکهَةِ، کی یفْرَحُوا بِالْجُمْعَةِ.

در هر شب جمعه همراه با مقداری میوه بر اهل منزل و خانواده خود وارد شوید تا موجب شادمانی آنها در جمعه گردد.

اشتراک گذاری این مطلب!

موعظه همسر

10ام تیر, 1396

 

آیت الله مجتهدی تهرانی(ره):

موعظه همسر 

اشتراک گذاری این مطلب!

آسیب های ویرانگر ازدواج سفید برای دختران

9ام تیر, 1396


کارشناس فرهنگی با اشاره به قبح شکنی و زیبا نمایی ازدواج سفید از سوی رسانه های غربی، تصریح کرد:

اصلی ترین قربانیان و بازندگان این نوع ازدواج، دختران هستند که مشکلات روان شناختی و محرومیت‌های ویرانگری برای آنان به وجود می آورد.

 

 حجت الاسلام سید جمال الدین نجم الهدی ، با بیان اینکه ازدواج در اسلام از قداست ویژه ای برخوردار است، گفت: در قرآن و روایات امر ازدواج سبب آرامش و تکمیل دین معرفی شده است و  بنابر اعتقاد ما هیچ گونه ارتباطی هر چند دوستانه، ثمرات معنوی و ره آورد آرامشی ازدواج را ندارد.

وی، ازدواج را یکی از رویدادهای مهم زندگی هر شخص دانست و  تصریح کرد:

این امر مهم از نظر اجتماعی به عنوان پیوندی با ثبات و هدفمند میان زن و مرد شناخته می‌شود.

این کارشناس فرهنگی ادامه داد: با این وجود هر فردی با هر دین و آینی برای ازدواج قوانین شرعی دارد که باید برای صحیح بودن ازدواج آنها را رعایت کند، اما امروز ازدواج هم دست خوش برخی تغییرات قرار گرفتهکه در حال تزلزل و از بین رفتن اصول مهم ازدواج می باشد.

ادامه »

چادر پرچم است!

9ام تیر, 1396

 

اشتراک گذاری این مطلب!

اگر مهدی پسند زندگی کنیم!

24ام خرداد, 1396

 

استاد فقید ما مرحوم آیت الله مجتهدی می فرمود:

طلبه ها حال که در آن روز رعب آور و سخت خودمان را به ذوات مقدس اهل بیت علیهم السلام برسانیم پس طوری زندگی کنیم که خود امیرالمومنین علیه السلام سراغ ما بیاید و ما را از صف محشر جدا کند و بفرماید این شیعه ی من است و من او را می شناسم.

مرحوم آيت الله سيد محمدباقر مجتهد سيستاني رحمة الله علیه پدر آيت الله سيد علي سيستاني تصميم مي گيرد براي تشرّف به محضر امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف چهل جمعه در مساجد شهر مشهد زيارت عاشورا بخواند. در يکي از جمعه هاي آخر، نوري را از خانه اي نزديک به مسجد مشاهده مي کند. به سوي خانه مي رود مي بيند حضرت ولي عصر امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف در يکي از اتاق هاي آن خانه تشريف دارند و در ميان اتاق جنازه ای قرار دارد که پارچه ای سفيد روي آن کشيده شده است. ايشان مي گويد هنگامی که وارد شدم اشک مي ريختم سلام کردم، حضرت به من فرمود: چرا اينگونه به دنبال من مي گردی و اين رنج ها را متحمّل مي شوی؟! مثل اين باشيد- اشاره به آن جنازه کردند- تا من بدنبال شما بيايم!

یعنی سید اگر تو امام زمانی زندگی کنی، مهدی پسند زندگی کن من خودم نزدت می آیم و نیاز نیست خودت را مشقت بیاندازی.

جذبه عشق چنان است میان من و دوست که اگر من نروم او ز پی ام می آید.

بعد فرمودند: اين بانويی است که در دوره کشف حجاب- در زمان رضا خان پهلوی- هفت سال از خانه بيرون نيامد تا چشم نامحرم به او نيفتد.

در روایت داریم وقتی حضرت ظهور می کند عده ای می گویند ما این آقا را بارها دیده ایم اما نمی دانستیم که امام زمان علیه السلام است.

بارها روی تو را دیدم ولی نشناختم

لاله از باغ رخت چیدم ولی نشناختم

 

همچو گل کز دیدن خورشید می خندد به صبح

بر گل روی تو خندیدم ولی نشناختم

 

همچو گل کز دیدن خورشید می خندد به صبح

بر گل روی تو خندیدم ولی نشناختم
 

کعبه کردم بهانه تا بگردم دور تو

 آمدم دور تو گردیدم ولی نشناختم
  

در کنار مرقد شش گوشه ی جدّت حسین

خم شدم دست تو بوسیدم ولی نشناختم
 
وارث/ قسمتی از سخنرانی حجت الاسلام میثم علی پناه رمضان96
اشتراک گذاری این مطلب!

افطاری ساده

6ام خرداد, 1396

 

عکس پوستری | افطاری ساده

دغدغه‌ای که از ۲۴ سال پیش رهبر درباره آن سخن گفتند

افطاری ساده

 تصور کنید وارد شهر جدیدی شده‌اید، چه نمادها و نشانه‌ها یا موضوعاتی در ابتدا توجه شما را به خود جلب می‌کند؟ معماری شهر؟ سازه‌ها و ساختمان‌ها؟ بزرگراه‌ها و خیابان‌ها؟ یا…؟

حالا تصور کنید که وارد شهری شده‌اید که از قبل شنیده‌اید آن شهر جزو شهرهای مذهبی محسوب می‌شود، مثلا جزو یکی از شهرهای اسلامی است، حال برای اینکه پی به اثبات گزاره‌ی فوق ببرید، به چه چیزهایی توجه می‌کنید؟ از نظر شما «شهر اسلامی» دارای چه ویژگی‌هایی است؟ آیا شهری است که صرفا «معماری» آن اسلامی است؟ آیا شهری است که فی‌المثل در آن گنبد و مناره و اماکن مذهبی زیاد وجود داشته باشد؟ آیا به صرف وجود این موارد می‌توان گفت که این شهر، اسلامی است؟


* ارکان اصلی شهرها
در جواب این سؤالات باید گفت که اگرچه معماری یا «کالبد شهر»، یکی از ارکان اصلی در شناخت تفاوت بین شهر اسلامی با سایر شهرها است، اما همه‌ی تفاوت در این رکن نیست. در حقیقت معماری شهر، «شرط لازم» برای تحقق شهر اسلامی است نه «شرط کافی». در کنار معماری، شهرها دارای دو رکن مهم دیگر هم هستند: اول، انسان‌ها به‌مثابه مهم‌ترین بازیگران این اجتماع، و دوم روابط و ارتباطات فیمابین این بازیگران. بنابراین هر شهری از دو جزء سخت‌افزاری و نرم‌افزاری تشکیل شده است، معماری شهر بعد سخت‌افزاری آن را تشکیل می‌دهد و روابط اجتماعی انسان‌ها بعد نرم‌افزاری آن را.   اتفاقا بعد نرم‌افزاری شهر نیز مهم‌تر از بعد سخت‌افزاری آن است. به سخن دیگر، اگر بپذیریم که «هر شهری را اهالی آن شهر می‌سازند»، پس شهر اسلامی یعنی شهری که اولا مردمانش مسلمان‌اند و ثانیا روابط اجتماعی بین آن‌ها نیز مبتنی بر آموزه‌های اسلامی است.

ادامه »

علل و آثار فقر از دیدگاه امام علی علیه السلام

31ام فروردین, 1396

 

در این نوشتار همان طور که از نام آن پیداست به نوع نگرش و تلقی از فقر در جوامع مختلف و از جمله دیدگاه دین مقدس اسلام و به ویژه کتاب مقدس نهج البلاغه اشاره ومورد بررسی قرار گرفته است. عامل فقر به عنوان یک پدیده و واقعیت ناخوشایند اجتماع است و معمولا نباید در جامعه بشری وجود داشته باشد. روی این اصل دین اسلام فقر و تنگدستی را جزو یکی از مصیبت های بزرگ و از جمله بلای جامعه بشری که تا سرحد نابودی آن تاثیر دارد، معرفی نموده است و ریشه کنی آن از اجتماع را اصلی ترین هدف و وجهه همت خود قرار داده است.

به همین سبب از دیدگاه علی علیه السلام تمامی افراد جامعه مسلمان و غیرمسلمان باید در تامین نیازهای اولیه معیشت خویش در وضعیت اقتصادی مطلوب و مناسب با شرافت و کرامت انسانی خود باشند تا رفاه عمومی در جامعه برقرار گردد. به همین جهت امام علی علیه السلام مبارزه گسترده ای را با فقر و تهیدستی آغاز نمود به گونه ای که فرمود(خدایا آبرویم را با بی نیازی نگهدار و با تنگدستی شخصیت مرا لکه دار مفرما چرا که فقر همان مرگ بزرگ است).

در این مجموعه شما با علل و آثار فقر و همچنین راه های پیشگیری آن از دیدگاه حضرت علی علیه السلام آشنا می شوید. مطلب را اینک از نظر می گذرانید:

علل فقر

اسلام فقر مادی را یک پدیده غیرطبیعی می داند که علت بسیاری از فقرها تنبلی و عدم پشتکار افراد است. حضرت علی علیه السلام می فرماید:

هر کس بر رنج(ناشی از کار) بردباری نورزد، باید فقر را تحمل کند.

همچنین می فرمایند: آن گاه که اشیاء جفت شوند تنبلی و کم کاری با هم جفت گردند و فقر تولد یابد(میزان الحکمه 251).

همچنین بی برنامگی یا برنامه ریزی نادرست به پیدایش فقر در سطح افراد و جوامع می انجامد. به همین جهت امام علی علیه السلام نداشتن برنامه در زندگی و سوء تدبیر را عامل فقر دانسته است.

ادامه »

بهترین فرزندان شما دختران هستند

28ام فروردین, 1396

دختران، فرزندان خوب و نیکویی هستند. زیرا آنها مایه خوشی و انس هستند و از شما پرستاری می کنند.

فرزند، زینت و نورچشم والدین نگاه به فرزند تنها نگاه دنیوی نیست، فرزند صالح هم به درد دنیا می خورد هم آخرت. فرزند در دنیا و آخرت نورچشم است. در دنیا یار و یاور پدرومادر است. نگاه مهربانانه فرزند به چهره پدر و مادر به اندازه عبادت ارزش دارد. او یاد گرفته است به آنها نباید اف بگوید و می داند والدین چه شأن ومنزلت بالا و خطیری دارند و اگر سعادت و خوشبختی می خواهد نباید نسبت به والدینش حتی ابراز ناراحتی درونی کند. داشتن چنین فرزندی برای پدر و مادر سعادت دنیوی است. 
 
درصحیفه سجادیه دعاهای زیادی درباره فرزند وجود دارد و یاد می دهد نگاهمان به فرزند چگونه باشد. امام سجاد(علیه السلام) می فرماید:
«خداوندا این بچه ها را یاور من قراربده و کاری کن که اینها دورمن بگردند و زینتم باشند و تنهایم نگذارند» اما شاید در گذشته وقتی صحبت از یاوری فرزندان در حق والدین میشد، همه به یاد فرزند پسر می افتادند در حالی که پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرمود: «دختران، فرزندان خوب و نیکویی هستند. زیرا آنها مایه خوشی و انس هستند و از شما پرستاری می کنند» (المستدرك‏ج 15 ص 115) و همان حضرت در فرمایشی دیگر، به اصطلاح کار را تمام میکنند و میفرمایند: «بهترین فرزندان شما دختران هستند».
(مكارم الأخلاق ج 1 ص 473)
 
اشتراک گذاری این مطلب!

اگر به وظیفۀ آخرالزمانی خود یعنی روشن‌گری عمل نکنیم...+ صوت

27ام فروردین, 1396

 

اگر با روشن‌گری بیدار نشویم، با رنج و بلا و جنایات دشمنان که متاثر از اشتباه ماست، بیدار می‌شویم!

مهمترین ویژگی آخرالزمان، انباشتگی تجربۀ بشر و شفافیت است! و مهمترین وظیفۀ ما استفاده از این فرصت برای «روشن‌گری» و افزایش شفافیت است! آن‌هم به‌صورت چهره به چهره! چه حضوری، و چه در فضای مجازی

از  40 روز مجاهدت حضرت زهرا سلام الله علیها برای روشن‌گری الگو بگیرید!

برای روشن‌گری، لازم نیست از «دین» و «ولایت» سخن بگویید، از واقعیات روشن بگویید:  هرگاه مسئولین ما در مقابل غربی‌ها شُل آمدند، غربی‌ها یک بلایی بر سر ما آوردند!

اگر در مقابل دشمن، محکم نایستیم، ضربه می‌خوریم و بعد هوشیار می‌شویم؛ نمونه‌اش مذاکرات هسته‌ای

اگر غرب‌گرایانی که از غرب می‌ترسند، رأی زیادی در این ملت داشته باشند، ملت توسط غربی‌ها تحت فشار بیشتری قرار می‌گیرد! 

تنها راه نجات، روشن‌گری چهره به چهره علیه غرب‌زدگی است

دانلود صوت

 

سخنرانی حجت الاسلام پناهیان در هیئت رزمندگان:

یکی از ویژگی‌های بسیار مهم در آخرالزمان، انباشتگی تجربۀ بشری دربارۀ شیوۀ زندگی است. یعنی تجربیات قرن‌ها زندگی بشر در اختیار تک‌تک آدم‌ها قرار می‌گیرد و لذا به سادگی نمی‌شود کسی را فریب داد.

دوران جهالت و فریب‌خوردگی به سر آمده و بشریت به بن‌بست‌هایش پی برده است. امروز فهمیدن حقیقت آسان‌تر از گذشته شده است.

البته فهمیدن حقیقت در هیچ زمانی سخت نبوده؛ در زمان علی علیه السلام نیز سخت نبود. مگر علی علیه السلام از مردم چه تقاضایی داشت که قبول نمی‌کردند؟! حضرت آن‌چه مردم می‌فهمیدند را به آنها می‌فرمود، ولی مردم عمل نمی‌کردند.

مگر علی علیه السلام از ابوموسی به‌عنوان نمایندۀ مذاکره‌کنندۀ خود با معاویه، چه انتظاری داشت؟!

به او فرمود:

تجربه را زیر پا نگذار! کسی که عقل و تجربه را زیر پا بگذارد شقی است!

(نهج البلاغه/نامه78)

ادامه »

انتخاب شهادت و... با اختیار

26ام فروردین, 1396

 

حضرت سیدالشهدا علیه‏‌السلام با اختیار خود آن همه مصائب و شهادت و اسارت اهل و عیال خود را تحمل نمود؛ زیرا پیوسته و حتی در روز عاشورا بر آن حضرت عرضه می‏شد که یا نصر و پیروزی را انتخاب کنند و یا لقاءالله‏ و معاهده و پیمانی را که با خدا بسته است، ولی ایشان با اختیار خود آن مقامات عالیه را انتخاب کردند. خدا می‌‏داند که آنها چه می‏‌دیدند! حضرت قاسم علیه‌‏السلام راجع به مرگ می‏‌گوید: «اَحْلی مِنَ الْعَسَلِ؛ شیرین‏‌تر از عسل است».۱

آیا این تعبیر شوخی است؟!

ما نمی‌‏توانیم درجات و مقامات آنها را تعقل و درک کنیم که چه خبر بوده و چه درک می‏‌کردند و چه می‏‌دیدند، همین‌قدر نقل شده که امام حسین علیه‌‏السلام مقامات اخروی آنها را به آنان نشان داد.

اینکه نقل شده عابس در روز عاشورا در میدان جنگ در برابر دشمن لخت شد و زره را از تن درآورد،۲ یک کار عادی و آسان نبود؛ خواست به دشمن بفهماند که ما از روی عقیده و مرام، راه شهادت را اختیار و انتخاب کرده‌‏ایم؛ نه از روی ناچاری و اجبار و تهدید و اکراه و یا به‌جهت شرم و حیا، بلکه این مرام ما است، و شجاعانه و عاشقانه و داوطلبانه می‏‌جنگیم و کشته می‏‌شویم و باکی از شهادت نداریم، و طرف مقابل عمرسعد بیچاره و دربند و اسیر مُلک «ری» است.۳

حضرت ابوالفضل علیه‌‏السلام نیز با آن فداکاری‏‌هایش می‏‌خواست به آنان بفهماند که محبت خدا و محبت دوستان خدا چیز دیگری است که تحمل هرگونه دشواری و ناگواری و سختی در راه رسیدن به آن، سهل و آسان و شیرین است.

در محضر بهجت، ج۳، ص۱۲۱

 

  • ۱. کلمات الامام الحسین علیه‏السلام ، ص۴۰۲؛ به نقل از قاسم‌بن‌حسن علیهماالسلام.
  • ۲. بحارالانوار، ج۴۵، ص۲۹؛ «القی دِرعُهُ و مِغفَرَه؛ کلاه‌خود و زره خویش را به کنار انداخت».
  • ۳. ر.ک: بحارالانوار، ج۴۴، ص۳۰۵؛ ج۴۵، ص۹؛ کشف‌الغمة، ج۲، ص۴۷؛ مثیر الأحزان، ص۵۰.
اشتراک گذاری این مطلب!

دوستت دارم

20ام فروردین, 1396

 

تاثیر عبارت (دوستت دارم) بین زن و مرد طبق کلام پیامبرصلی الله علیه و آله

 

پیامبر اسلام در چهارده قرن پیش که جوامع بشری بدترین رفتار را با زنان داشتند، صحبت از مودت بین زن و مرد از طریق ابراز احساسات صریح و زبانی می‌کردند.

مهم ترین پایه های روابط زناشویی موفق، داشتن یک رابطه عاطفی مستحکم است. برای استحکام بخشیدن به یک رابطه عاطفی، زن و مرد هردو نقش مهمی دارند. در این راستا کارشناسان علم روانشناسی ابراز احساسات به همسر را به عنوان یکی از اصلی‌ترین ابزار موثر شناخته‌اند و این در حالی است که پیامبر اسلام در چهارده قرن پیش، یعنی هنگامی که جوامع بشری، بخصوص مردم شبه جزیره عربستان بدترین رفتار را با زنان داشتند، صحبت از مودت بین زن و مرد از طریق ابراز احساسات صریح و زبانی می‌کردند.

 
پيامبر عزيز خدا صلي الله عليه و آله مي فرمايند:
 
قول الرجل للمراة اني احبك لا يذهب من قلبها ابدا ;
 
اين گفتار مرد به همسرش كه «من تو را دوست دارم » ، هرگز از قلب زن بيرون نمی رود.
 
«وسائل الشیعة، ج 14، ص 10»
 
گفتنی است که علمای شیعه، روی حفظ و انتقال احادیثی از پیامبر اسلام که بر حقوق زن‌ها تاکید می‌کند نقش موثرتری نسبت به تمام جریان‌های دیگر داشته اند.
اشتراک گذاری این مطلب!

چگونه یک پدر می تواند دخترش را باحجاب کند؟؟

18ام فروردین, 1396

 

فرزندان، در دامان پدر و مادر خود رشد می‌کنند و به بالندگی می‌رسند. لذا تا جایی که امکان دارد، پدر و مادر باید مراقب این بستر پرورشی باشند تا کودکانی عاقل، آگاه و هشیار تربیت کنند.

 فقط در این صورت است که پدر و مادر، می‌توانند با خیال راحت فرزند خود را به اجتماع وارد کنند و از آسیب‌هایی که ممکن است بچه‌ها دچارش شوند، نترسند. اگرچه همیشه خطر در کمین ما و فرزندان ماست، اما واقعا چه کارهایی می‌شود کرد تا فرزندانی تربیت کنیم که بتوانند در موقعیت‌های حساس، عاقلانه تصمیم بگیرند و هوشمندانه مسیرشان را انتخاب کنند؟ چه کارهایی می‌شود کرد که فرزندانمان به مقولۀ حجاب علاقمند باشند و سرسختانه حفظش کنند؟

 

پدر، رکن محوری

در بر روی لولای خودش می‌چرخد. اگر این لولا نباشد، دری باز یا بسته نخواهد شد. روش تربیتی پدر هم در خانواده، به همین شکل است. پدر باید محور باشد و قوانینی که لازم الاجراست را به شکل صحیح و مدیریت شده، به فرزندانش بیاموزد و پیگیر اجرای آن باشد. در خانواده‌ای که پدر خودش را در این امور کنار کشیده است، معمولا به خاطر بار احساسی‌ای که مادر دارد، اصول لازم الاجرا، به شکل درستی اجرا نمی‌شوند و فرزندان مقیّد به انجام وظایف خود نمی‌شوند. یکی از این وظایف هم «حجاب» است.

رابطۀ احساسی و قوی‌ای که بین دختر و پدر برقرار است، این مساله را راحت‌تر می‌کند. در واقع این پدر است که باید رابطۀ احساسی‌اش را با دخترش تقویت کند تا بعد بتواند از راه همین ارادت و احساسات پاک پدر و دختری، پیگیر رعایت حجاب دخترش باشد. وگرنه همه چیز مثل یک سربازخانه می‌شود و فرزندان تا چشم پدر را دور می‌بینند، ممکن است از انجام وظایف سر باز بزنند.

پدر رکن مهمی است که دختران در خانه، به آن دلگرم‌اند و برای کسب رضایت پدر، تلاش می‌کنند.  وقتی پدر مبانی دینی‌ای که دوست دارد در خانه رعایت شود را به شکلی داستان‌گونه و یا در قالب مثال، بازی و حکایت جابیندازد، بچه‌ها کم‌کم به اصول اصلی پدر در خانه پی می‌برند و خود را به اجرای آن موظف می‌کنند. پدر با محبوبیتی که در خانواده کسب می‌کند و با انرژی‌ای که برای بچه‌هایش خرج می‌کند، کاملا می‌تواند روی فرزندش نفوذ قلبی داشته باشد و با زبانی نرم و موثر، اصول یک حجاب مناسب را برای فرزندش تشریح کند.

ادامه »

رابطه فقر با محبت اهل بیت!

18ام فروردین, 1396
هر کس ما اهل بیت علیهم السلام را دوست داشته باشد آماده فقر باشد.
  امیرالمومنین علیه السلام در نهج البلاغه می فرماید:
 
هر کس ما اهل بیت علیهم السلام را دوست داشته باشد آماده فقر باشد؛
 

فقر نه به خاطر بی عرضگی یعنی تو وقتی اهل بیت علیهم السلام را دوست داری ممکن است جایی تو را راه ندهند، با اینکه تخصص داری اما چون در تیم علی علیه السلام هستی تحویلت نمی گیرند. مردم در صدر اسلام ولایت علی علیه السلام را قبول نکردند و به جای آن ولایت پول و زور را قبول کردند چون آن آدمها مردم را ترساندند و وعده پول به آنها دادند. یعنی آدمی که خلیفه شد اصلا مهم نیست چون زور و پول دارد حرفش را گوش می کنند و این ولایت پول و زور الان هم هست، ولایت زورداران و پول داران!

اشتراک گذاری این مطلب!

دنیا گذرگاه است نه قرارگاه

18ام فروردین, 1396
 

ثبات دنیا در گذرا بودن و استقرارش، در پویندگی، سکونتش در حرکت، تکاپو و قانونش، دادن نعمت و سلب نعمت و سرانجامش معاد است کمااینکه در خطبه ۲۰۳ نهج‌البلاغه آمده است: «و استقرار دنیا جز بر نعمت و گرفتاری و پاداش در معاد، یا آن‌چه خواست اوست و بر تو ناپیداست، نخواهد بود».

 
زندگی و مرگ، خوشی و بلا، سلامتی و بیماری، غم و شادی، همه و همه، اجزایی هستند که جهان هستی را پدید آوره‌‌اند؛ به‌طوری‎که می‎توان گفت که جهان، مجموعه اضداد است، زیرا موت و حیات، خلق وزوال، فنا و اعاده، بلا و عافیت، شادی و غم، جشن و ماتم، تندرستی و بیماری، پیروزی و شکست، امید و نومیدی، اطمینان و اضطراب، آرامش و دلهره، همه را در خود جمع کرده است.تمامی این تحولات از آن خداست و سرچشمه همه تحولات اوست.
در خطبه ۲۰۳ نهج‌البلاغه آمده است:
«و استقرار دنیا جز بر نعمت و گرفتاری و پاداش در معاد، یا آن‌چه خواست اوست و بر تو ناپیداست، نخواهد بود».
 
 
آموزه‌ی عبرت‌آمیز امیرمؤمنان علی علیه السلام این است که دنیا برجای نمی‎ماند. دنیا دار مجاز است، نه دار قرار؛ خانه‌ی مستعار است، نه خانه مستدام؛ از این‌جا باید به‌عنوان گذرگاه استفاده کرد، نه قرارگاه، قرارگاه این‌جا هم گذرگاه است.این‌جا خانه‌ی امنش هم ناامن است، این‌جا کاخ مستحکم‌ش هم متزلزل است؛ تا فرصت هست باید بهره‌برداری کرد.
 

آری، ثبات دنیا در گذرا بودن و استقرارش، در پویندگی، سکونتش در حرکت، تکاپو و قانونش، دادن نعمت و سلب نعمت و سرانجامش معاد است و کیفر و پاداش و چیزهایی که در علم بیکران حق گذشته و ما با این مغز کوچک‌ و فکر محدود خود از آن بی‎خبریم، همه به دست اوست.از این‌رو امام علی علیه السلام فرمود: «ثبات این نظام، در نعمت و نقمت، ابتلا و امتحان و سرانجام پاداش و کیفری است که در معاد داده می‎شود».در این فراز حضرت به سه اصل اساسی در عالم هستی اشاره می‎کند: یکی اصل ظهور نعمت‌ها، دیگری اصل آزمون و ابتلا و سوم اصل جزا و پاداش اخروی، این‌ها چیزهایی است که ما کم و بیش می‎دانیم، ولی مبنای ثبات دنیا تنها در این سه مورد نیست، بلکه قواعد دیگری هم در هستی وجود دارد که ما نمی‎دانیم، جهل ما به اندازه‌ی یک اقیانوس و علم ما به اندازه‌ی چند سنگریزه است که از ساحل آن برداریم و به شمارش آن پردازیم.جمله‌ی «او ما شاء مما لا تعلم» اشاره به مجهولات و نادانسته‌های بیکران ماست شگفت این است که گروه تناسخیه این جمله را دلیل بر تناسخ گرفته‌اند و به همین جمله استناد کرده و گفته‌اند: «اشاره است به ناملایماتی که نفس آدمی به هنگام تعلق به بدن‌ها و اجسام مختلف، گرفتار آن می‎شود».

ادامه »

برنامه ای برای تقوا

18ام فروردین, 1396
 

 
آیت ‌الله خوشوقت (ره) :
برنامه‌ات خواندن رساله و ياد گرفتن واجب و حرام است.
 
تقوا برنامه نداردهر وقت واجب پيش آمد كرد، انجام بدهي و حرام پیش آمد ترک كنی، این برنامه شخصي شماست.
از رساله بايد ياد بگيريد، الآن ظهر می‌شود گفته‌اند بايد نماز بخوانيد.
فردا ماه رمضان است بايد روزه بگيري، بيرون مي‌روي زن نامحرم مي‌آيد بايد نگاه نكني، حرف مي‌زني بايد دروغ نگويي؛…
 
اين‌ها برنامه‌اي است كه در شئون زندگي پياده كردنش واجب و لازم است.
 
مال بعضي‌‌‌ها زود پيش مي‌آيد، مال بعضي‌ها دیر پيش مي‌آيد. و بعضي‌ها زياد پيش مي‌آيد و بعضي ها كم، اشخاص مختلفند.
 
يک كسي در يک ماه در محيط زندگي‌اش یک زن نمي‌بيند، يک كسي با كم و زيادش روزي هزار تا مي‌بيند، شخص وظيفه‌اش را بايد در هر صورت انجام دهد.
وارث
 

 
 
اشتراک گذاری این مطلب!

دعای زن و فرزند آدم خسیس برای مرگ او مستجاب می‌شود

15ام فروردین, 1396
 
آداب خانواده داری در کلام معصومین؛

وسعت دادن در مخارج عائله طبق فرمایش صریح امام رضا علیه السلام جزو واجبات دین اسلام است.

پرهیز از اسراف و ریخت و پاش های مالی، جزو اصلی ترین توصیه هایی است که در کلام معصومین وارد شده، اما از طرفی دیگر خساست و ناخن خشکی، مخصوصا در حق اهل و عیال، بسیار در کلام آن حضرات مذموم شمرده شده.
 
امام رضا علیه السلام فرموده اند :
 
بر شخص مالدار متمکن واجب است که بر عائله اش در مخارج وسعت بدهد. (تا آرزوی مرگش را ننمایند)
 
در حدیثی دیگر وارد شده یکی از جاهایی که دعا مستجاب می شود ، آن جایی است که مرد وضع مالی خوبی داشته باشد ولی در مخارج اهل و عیال خود سخت گیری کند. در اینجا اگر اهل و عیال او دست به دعا بلند کنند و مرگ پدر یا همسر خود را از خدا بخواهند دعای آنها زود مستجاب می شود تا مال آنها به دست خود عیال و بچه ها آید و از آن استفاده کنند. 
 
«به نقل از رساله امام سجاد علیه السلام، شرح نراقی»
اشتراک گذاری این مطلب!

چه کا کنیم محیط خانواده گرم و با صفا باشد؟

8ام فروردین, 1396

اشتراک گذاری این مطلب!

صله رحم عبادت است

7ام فروردین, 1396
 
حجت الاسلام و المسلمین حسین انصاریان:
 
«صله ارحام» نوعی عبادت است و از طرف خداوند پاداش دارد.
صله رحم عبادت است
ایام نوروز فرصت مناسبی برای رفتن به مهمانی و دید و بازدید است و این سنت به بخشی از فرهنگ ما تبدیل شده که با شروع سال جدید کوچکترها به دیدار بزرگترها می‌روند و سال نو را تبریک می‌گویند. 
 
درباره اهمیت صله رحم گفتگویی با حجت الاسلام حاج حسین انصاریان ترتیب داده است که که در ادامه می خوانید:
 
صله‌رحم در چه زمانی صورت می‌گیرد؟
 
خداوند متعال در قرآن کریم در آیات بسیاری به اهمیت صله‌رحم اشاره کرده است؛ همچنین ائمه‌ی معصوم ما صله رحم را زمینه ساز افزایش خیر و برکت و روزی دانسته اند که و خداوند ثواب زیادی برای آن در نظر گرفته است.
 
حجت الاسلام حاج حسین انصاریان در این خصوص بیان کرد: معمولا به محض رسیدن سال نو، کوچکترها مثل فرزندان پسر و فرزندان دختر به دیدن پدر و مادرها می‌روند و عروس و دامادها به دیدن خانواده هایشان می‌روند و این دیدار هم غم و غصه را از دل می زداید و هم دل انسان را شاد می‌کند.
 
آثار صله رحم
 

وی با اشاره به آثار صله رحم از نگاه دین مبین اسلام گفت:صله رحم نوعی عبادت است و اینطور نیست مردم عزیز کشورمان که به محض آغاز سال نو به دیدار یکدیگر می روند یا مردم اقصی نقاط دنیا که دوستدار فرهنگ نوروز هستند به دیدار هم بروند، فقط یک دید و بازدید کرده باشند؛ خیر، این دید و بازدید و در آیین و دین اسلام برایش ثواب در نظر گرفته شده و خداوند هم برای عبادت ما پاداش در نظر گرفته است.

ادامه »

6 فایده خانه تکانی دل با جاروی استغفار

7ام فروردین, 1396

 

خداوند متعال در قرآن کریم می‌فرماید:

از پروردگار خویش آمرزش بطلبید که او بسیار آمرزنده است، تا باران‌هاى پربرکت آسمان را پى در پى بر شما فرستد، و شما را با اموال و فرزندان فراوان کمک کند و باغ‌هاى سرسبز و نهرهاى جارى در اختیارتان قرار دهد.

یکی از سنت‌های زیبایی که در ایران اسلامی از دیرباز در روزهای آخر هر سال، رونق داشته است، سنت خانه تکانی است. رفتار و اخلاقی که گویای اهتمام و توجه خاص ایرانیان به نظافت، پاکی و زیبایی است.

سنتی که بر اساس آموزه های اسلامی خدای متعال نیز از آن استقبال کرده است.

«عَنْ أَبِی عَبْدِ اللَّهِ قَالَ، قَالَ أَمِیرُ الْمُؤْمِنِینَ(علیه السلام) إِنَّ اللَّهَ جَمِیلٌ یُحِبُّ الْجَمَالَ وَ یُحِبُّ أَنْ یَرَى أَثَرَ النِّعْمَةِ عَلَى عَبْدِهِ؛ خداوند جمیل است و جمال را دوست دارد و دوست دارد آثار نعمت خود را بر بنده‌‏اش ببیند.»، هر چند خانه تکانی و نظافت خانه و محل زندگی بسیار لازم و با اهمیت است ولی سزاوار است پیش از خانه تکانی منزل برای ورود به سال جدید، خانه دل را گردگیری کنیم.

غبار دل را پاک کنیم!
اولین گام در خانه تکانی دل به سبک قرآنی، شستن قلب از لجن زار گناه و معصیت است، به راستی زندگی بدون گناه چه رنگ و بوی زیبا و معطری به خود می‌گیرد. برای اینکه دل و قلب را از غبار آلودگی ها و گناه پاک کنیم، بر اساس روایات اسلامی می‌بایست قلب را در رودخانه استغفار و توبه شستشو دهیم. در کتب روایی از امام علی(علیه السلام) نقل شده است: «تَعَطَّرُوا بِالاستِغفارِ لا تَفضَحکُم رَوائحُ الذُّنوبِ؛ با آمرزش خواهی، خود را معطّر کنید تا بوی گناهان شما را رسوا نکند.»، در اهمیت و ارزش استغفار در ابتدای سال همین بس که خدای متعال به واسطه این شاخص خانه تکانی دل، برکات فراوانی را قسمت افراد مستغفر و توبه کننده می‌کند.

ادامه »

برکت طلایی «صله‌رحم» در زندگی

7ام فروردین, 1396

«صله‌رحم» یکی از زیباترین و با ارزش‌ترین آموزه‌های دین مبین اسلام است که آثار و برکات دنیوی و اخروی فراوانی را برای افراد به دنبال دارد و براساس توصیه‌های اهل بیت علیهم السلام انسان‌ها موظف به انجام صله‌رحم هستند.

با فرا رسیدن فصل بهار و تعطیلات نوروزی، همان طور که طبیعت رنگ و بوی جدید و زیبایی به خود می‌گیرد، ارتباطات خانوادگی و فامیلی نیز گویی فصل جدید و تازه‌ای به خود می‌گیرد؛ چرا که بازار دید و بازدید و صله رحم رونق دوباره می‌یابد. صله رحم و ارتباط با اقوام و آشنایان، از جمله فرامین دینی و اسلامی است که منابع اسلامی بر آن تأکید و سفارش فراوان دارد، به همین جهت سزاوار است جایگاه آن در سبک زندگی اسلامی تبیین و تبلیغ شود، تا اینکه این واجب دینی تنها در یک فصل از فصول سال رونق نداشته باشد، بلکه برکت و شور آن در مابقی ایام سال نیز نمایان باشد.

 

جایگاه و اهمیت صله رحم در آیات و روایات

 آیات مشخصی از قرآن کریم به روشنی دلالت بر لزوم صله رحم در زندگی دارد. برای نمونه به بعضی از این آیات اشاره می‌کنیم:

 

1-آیه اول: «وَ الَّذینَ یَصِلُونَ ما أَمَرَ اللَّهُ بِهِ أَنْ یُوصَلَ وَ یَخْشَوْنَ رَبَّهُمْ وَ یَخافُونَ سُوءَ الْحِسابِ؛[رعد/21] و آنها که پیوندهایى را که خدا دستور به برقرارى آن داده، برقرار می‌‌دارند و از پروردگارشان می‌‌ترسند و از بدى حساب (روز قیامت) بیم دارند …»

ادامه »

آیا تجمل‌گرایی زنان ما با سبک زندگی زهرا سلام الله علیها سازگاری دارد؟!

7ام فروردین, 1396

 

بانوانی که خود را دختران زینب و زهرا سلام الله علیها می‌نامند؛ توجهی به زندگی زاهدانه‌ حضرت صدیقه‌ طاهرهسلام الله علیها داشته باشند و ببینند آیا با این تجمّل‌گرایی که زنان ما دارند، با سیره و سبک زندگی حضرت زهراسلام الله علیها سازگار است؟!

حضرت فاطمه زهراسلام الله علیها بیستم جمادی الثانی سال پنجم بعد از بعثت در مکه مکرمه به دنیا آمد. اکثر مفسران شیعی و عده‌ای از مفسران بزرگ اهل تسنن نظیر فخر رازی، آیه آغازین سوره کوثر را به فاطمه زهرا سلام الله علیها تطبیق نموده‌اند و ایشان را خیر کثیر و باعث بقا و گسترش نسل و ذریه پیامبر اکرم ذکر کرده‌اند.

آنچه در ادامه می‌خوانیم سخنانی از آیت‌الله سیدمحمد ضیاءآبادی از اساتید اخلاق شهر تهران، درباره شخصیت حضرت زهراسلام الله علیها است که به مناسبت ولادت با سعادت حضرت زهراسلام الله علیها منتشر می‌شود:

 

حضرت زهراسلام الله علیها مادر امامت

در زیارت‌نامه دخت گرامی نبی اکرم صلی الله علیها جملاتی می‌خوانیم که به‌راستی حیرت‌آور است از جمله این که:

«سَلَلْتَ مِنْها اَنْوارَ الْاَئِمَّڑِ وَ اَرْخَیْتَ دُونَها حِجابَ النُبُوَّڑِ»؛ خدایا تو انوار امامان را از نور اطهر زهراسلام الله علیها منشعب کرده‌ای و او را در پس پرده‌ نبوّت نشانده‌ای.

از امتیازات افتخارآمیز فاطمهسلام الله علیها مادر بودنش برای امامت و امامان است. سایر مادران امامان، مادر جسم آن بزرگواران بوده‌اند نه مادر امامتشان. فاطمه بنت اسد؛ مادر جسم امیرالمؤمنین، نرجس خاتون؛ مادر جسم حضرت ولیّ عصر(عج) بوده است نه مادر امامتشان، امّا حضرت فاطمه‌ صدیقه، مادر امامتشان است.

در زیارت جامعه‌ کبیره خطاب به اهل بیت رسول اکرم صلی الله علیها می‌گوییم:

«خَلَقَکُمُ اللهُ اَنْواراً فَجَعَلَکُمْ بِعَرْشِهِ مُحْدِقینَ»؛ خدا شما را انواری آفرید و سپس شما را محیط بر عرش خود قرار داد.

آری همان انوار عرشی مولود نور زهراسلام الله علیها است که:

«سَلَلْتُ مِنْها اَنْوارَ الْاَئِمّر»؛

و خدا آن نور، مادر انوار را در جایگاهی از قرب خود قرار داده که کسی بخواهد او را بشناسد، باید در طیّ مراحل عبودیّت و معرفت به جایی برسد که بتواند از پرده و حجاب نبوّت عبور کند تا در پس پرده‌ نبوّت، آن نور اَزْهَر را در حدّ استعدادش مشاهده نماید.

ادامه »

توجه به تحکیم خانواده در دید و بازدیدهای نوروزی

7ام فروردین, 1396

 

«فضای مجازی» تأثیرات صله‌رحم را خنثی نکند

یکی از آفات دید و بازدیدهای نوروزی، از کار افتادن اثر صله ارحام با میدان‌داری رسانه‌های امروزی است؛ متأسفانه اعضاء خانواده، دور هم جمع می‌شوند اما به هیچ وجه توجهی به یکدیگر ندارند؛ بلکه تمام توجهشان به رسانه‌هاست و بعد از ساعتی هم از هم جدا می‌شوند.

دین اسلام برای نهاد خانواده اهمیت ویژه‌ای قائل است؛ چرا که برای تحقق یک جامعه ایده‌آل و تراز اسلامی، باید به کوچکترین سلول جامعه یعنی خانواده، اهمیت داده شود و برای اصلاح آن تلاش شود.

متأسفانه سبک زندگی امروزی از این هدف مهم، فاصله گرفته و به سمت زندگی فردی در حرکت است. همین مسأله باعث مشکلات فراوان روحی و خانوادگی در جامعه شده است. نوع نگاه و برنامه‌ریزی در نوروز، در راستای انسجام و تقویت روابط افراد خانواده، مؤثّر است. در این نوشتار به دو نکته از موارد تأثیرگذار بر تقویت روابط خانوادگی که می‌توانیم در نوروز به آن عمل کنیم، از نگاه قرآن و روایات اشاره می‌کنیم.

صله رحم

بهترین و قدیمی‌ترین فایده اجتماعی نوروز، دید و بازدید و صله ارحام است. باید با تأکید بر این سنّت حسنه، ارتباطات بین نزدیکان را ارتقاء داد. پیشنهاد ما در اینجا این است که افراد یک خانواده(تا حدّ امکان)، دسته‌جمعی به دیدار اقوام بروند نه تکی و پراکنده! این کار به عنوان یک تجربه ماندگار، باعث نزدیک‌تر شدن روابط اعضای یک خانواده با یکدیگر می‌شود. به خصوص که حدود و زیبایی‌های اخلاقی نیز در آن رعایت شود؛ مثل رعایت احترام پدر و مادر در هنگام راه‌رفتن، نشستن و…!

دلیل اهمیت این کار، روایت پیامبر گرامی اسلام(ص) است که می‌فرمایند: «سِرْ سَنَتَیْنِ بِرَّ والِدَیْکَ، سِرْ سَنَةً صِلْ رَحِمَکَ؛ دو سال راه برو به پدر و مادرت نیکى کن، یک سال راه برو و صله رحم انجام بده.» این روایت، در مقام مقایسه بین دو واجب مهمِّ صله ارحام و نیکی به والدین، نیکی به والدین را شایسته تلاش بیشتری می‌داند.

ادامه »

سه شرطی که حضرت علی علیه السلام برای مهمانی رفتن گذاشت...

5ام فروردین, 1396

 

مردی حضرت علی علیه السلام را به خانه دعوت کرد. حضرت فرمود: به سه شرط می آیم. آن مرد پرسید:

آن شرایط چیست؟ و امام پاسخ دادند.

یکی این که از بیرون خانه چیزی برایم تهیه نکنی.

دوم آن که آن چه را در خانه داری، پنهان و ذخیره نسازی (هرچه داری بیاوری)

سوم آن که به خانواده ات اجحاف و فشار وارد نیاوری.

کودکان در خانواده‌ها معمولا خوشحال‌ترین اعضایی هستند که بعد از حضور میهمان به خوشحالی‌های کودکانه می‌پردازند. شاید برای شما هم پیش آمده باشد که به دیدن یکی از اقوام خود می‌روید و با حضور شما کودکان رفتارهای هیجانی از خود بروز می‌دهند و به نوعی می‌خواهند نشان دهند که از حضور شما خوشحالند.
 
به ویژه اگر اقوام نزدیک آن ها باشید، این هیجان و موج مثبت از سوی کودکان بیشتر به شما منتقل می شود.
 
صله رحم در قرآن کریم بسیار مورد تاکید قرار گرفته است. خداوند متعال در آیه 22 سوره مبارکه محمد صلی الله علیه و آله  می فرماید:
 
اگر (از این دستورها) روی گردان شوید، جز این انتظار می‌رود که در زمین فساد و قطع پیوند خویشاوندی کنید؟!
 
دستورات قرآن در هر آیه‌ای و هرچه که باشد، اگر کسی از آن ها روی گردان شود باید منتظر فساد در زمین باشد و خداوند انسان مفسد را در این آیه هم رده افرادی قرار می دهد که بدون دلیل شرعی به قطع صله رحم می پردازند. اما برای اطلاع دقیق از معنی این آیه باید به مفسران رجوع کرد.
 
در تفسیر این آیه از کتاب المیزان علامه طباطبایی جلد 18 صفحات 361 و 362 می خوانیم :
 
خطاب در این آیه به همان کسانى است که فرمود: در دلهایشان مرض هست، و از رفتن به جهاد در راه خدا بهانه‏ جویى می‌کردند و به همین جهت خطاب را به ایشان کرد تا توبیخ و سرزنش شدیدتر کند و استفهام در آیه استفهام تقریرى است. مى‏خواهد بفرماید شما این طورید.
 
 و معناى آیه این است که: آیا از شما توقع مى‏رفت که از کتاب خدا و عمل به آنچه در آن است که یکى از آنها جهاد در راه خدا است اعراض نموده و در نتیجه دست به فساد در زمین بزنید و با قتل و غارت و هتک عرض و به علت تکالب بر سر جیفه دنیا قطع رحم کنید؟ مى‏خواهد بفرماید: در صورتى که اعراض کنید توقع همه این انحرافها از شما مى‏رود.
 
اهمیت انسان در صله رحم در آموزه های قرآنی و اسلامی بسیار مورد توجه است اما مهمتر از آن رعایت نکات کلیدی هنگام میهمانی رفتن است.
 
در کتاب رهنمون صفحه 748 از قابوس نامه اینگونه نقل می کند :
 
“چون میهمان کنی، از خوبی و بدیِ خوردنی ها عذر مخواه که این طبع بازاریان باشد. هر ساعت مگوی که فلان چیز بخور، خوب است ! یا چرا نمی خوری؟ یا من نتوانستم سزای تو کنم که این ها سخن کسانی است که یک بار میهمانی کنند.”
همچنین خداوند در سوره احزاب ، آیه 53 یکی دیگر از آداب میهمانی را به مومنان یادآور می شود و از آنان می خواهد به وقت میزبان احترام بگذارند :
 
“ای کسانی که ایمان آورده اید، بدون اذن و اجازه و دعوت برای طعام، وارد خانه ی پیامبر نشوید، و هر گاه دعوت شدید، داخل شوید، و چون غذا خوردید، پخش شوید (و بروید) و برای حرف زدن (وگپ زدن) ننشینید، این کار شما سبب اذیت پیامبر است و از شما خجالت می کشد، ولی خداوند از گفتن حق، حیا نمی کند!”
 
یکی دیگر از آداب میهمانی رفتن چه در آموزه های اسلامی و چه آموزه های ایرانی ، برگزاری مراسم ساده میهمانی است.
 
در کتاب بحار الانوار ، جلد 72 صفحه 451 حدیث چهارم ، روایتی را از امیرالمونین علی (علیه السلام) درباره میهمانی رفتن حضرتش به منزل یکی از صحابه نقل می کنند :
 
مردی حضرت علی علیه السلام را به خانه دعوت کرد.

حضرت فرمود: به سه شرط می آیم. آن مرد پرسید: آن شرایط چیست؟ امام پاسخ داد:
 
یکی این که از بیرون خانه چیزی برایم تهیه نکنی.

دوم آن که آن چه را در خانه داری، پنهان و ذخیره نسازی (هرچه داری بیاوری)

سوم آن که به خانواده ات اجحاف و فشار وارد نیاوری.

مرد گفت: باشد، می پذیرم.

حضرت قبول کرد و مهمانِ خانه ی او شد.
 رعایت آداب میهمانی و توجه به صله رحم یکی از مهمترین وظایف مومنان است و افرادی که پیوندشان را در صله رحم محکم می کنند ، محبوب خداوند متعال هستند.

باشگاه خبرنگاران جوان/گزارش از  پوریا سلیمان زاده

اشتراک گذاری این مطلب!

با مردم اینگونه معاشرت کنیم؟

4ام فروردین, 1396

 

 

قَالَ الْبَاقِرُ علیه السلام:

صَلَاحُ شَأْنِ النَّاسِ التَّعَايُشُ وَ التَّعَاشُرُ مِلْ‏ءَ مِكْيَالٍ ثُلُثَاهُ فَطَنٌ وَ ثُلُثٌ تَغَافُلٌ.

 

امام باقر عليه السلام فرمود:

سامان يافتن (درست شدن) كار مردم به اين است كه طورى با هم همزيستى و معاشرت كنند كه مانند پيمانه اى باشند كه دو سومش هوشيارى و يك سومش ناديده گرفتن و چشم پوشى است.

بحار الأنوار، ج‏71، ص: 167

 

اشتراک گذاری این مطلب!

واقع نگری در زندگی

4ام فروردین, 1396

جبران آنچه به سبب خاموش ماندنت به دست نياورده‌اى، آسانتر است از به دست آوردن آنچه به گفتن از دست داده‌اى.

امام علی علیه السلام در بخشی از نامه 31 کتاب شریف نهج البلاغه خطاب به امام دوم شیعیان، حسن علیه السلام در مورد واقع نگری در این دنیا می‌فرماید:

ای فرزندم، به يقين بدان كه در این دنیا به تمام آرزوهایت نخواهى رسيد و از مرگ خويش نمی‌توانی بگریزی. تو به همان راهى می‌روى كه پيشينيان تو مى‌رفتند. پس در طلب دنيا، لحظه‌ای مدارا كن و سهل‌گير و در طلب معاش نيكو تلاش كن؛ زيرا چه بسا طلب كه به نابودى سرمايه كشد. زيرا چنان نيست كه هر كس به طلب خيزد، روزي‌اش دهند و چنان نيست كه هر كس در طلب نشتابد، محروم ماند.

امام علی علیه السلام در مورد عزت نفس انسان به فرزند خود چنین سفارش می‌کند: نفس خود را گرامى‌ دار از آلودگى به فرومايگى، هر چند تو را به آروزيت برساند. زيرا آنچه از وجود خويش مايه مى‌گذارى ديگر به دستت نخواهد آمد. بنده ديگرى مباش، خداوند تو را آزاد آفريده است. خيرى كه جز به شر حاصل نشود، در آن چه فايده و آسايشى برای تو است كه جز به مشقت به دست نيايد؟

ادامه »

با رعایت آداب شرعی از اطباء مستغنی شوید...

2ام فروردین, 1396

اشتراک گذاری این مطلب!

حدیث عید

30ام اسفند, 1395

قالَ عيسَى بْنُ مَرْيَمَ:

اَللّهُمَّ رَبَّنا، أَنْزِلْ عَلَيْنا مائِدَةً مِنَ السَّماءِ، تَكُونُ

لَنا عِيْـدا لاَِوَّلِنا وَ آخِرنا، وَ آيَةً مِنْكَ،

وَ اُرزُقُنا وَ أَنْتَ خَيْرُالرَّازِقينَ،

آيه 114، سوره مائده

عيسى بن مريم عليه السلام عرضه داشت:

بارالها، پروردگارا! فرو فرست بر ما «مائده اى» از آسمان تا براى ما عيد باشد، براى پيشينيان و پسينيان، و نشانه و آيتى از تو باشد. و ما را روزى بخش، زيرا تو بهترين روزى دهندگانى.


مائده آسمانى «انقلاب اسلامى» با دعا و دعوت حياتبخش «روح اللّه » در عصر قحطى ايمان و شعور گسترده شد،
مظلومان ومحرومان وپابرهنگان را عيد پيروزى رسيد، و دوباره اولين انسان مظلوم و دربند:
«هابيل و هبه اللّه »
با اولين مظلوم تاريخ:«على ولىّ اللّه »
و آخرين و بزرگترين انقلابى آزاديبخش:«م… بقية اللّه »
در چهره الهىِ«خمينى روح اللّه »
متجلى شد.
و كدام دل را يارى آن است تا در طلوع خورشيد عيد جز نام و ياد او بينديشد؟!
و كدامين قلم را توان آن است، تا در مقدمه حديث عيد عزيزان، جز كلام بهار آفرين «روح اللّه » سخنى بنگارد؟!

«… در اعيادى كه اسلام به ما عنايت فرموده است، آنچه كه در همه اعياد انسان ملاحظه مى كند، همه اش مسئله ذكر و دعاست، نماز است، روزه است… و در اين عيد هم ـ عيد نوروز ـ كه عيد ملى است و اسلامى نيست، لكن اسلام هم مخالفتى با آن ندارد باز مى بينيم در روايتى كه وارد شده از آداب امروز روزه گرفتن است، از آداب امروز دعا كردن است، نماز خواندن است، و اين به ما مى فهماند كه اگر ملتى بخواهد به راه راست برود و بخواهد استقلال خودش را، آزادى خودش را حفظ كند بايد در عيدش و غيرعيدش تذكر داشته باشد… به ياد خدا باشد، براى خدا باشد.»(ـ صحيفه نور، ج 17، 215 ـ پيام نوروزى سال 1362)

«… البته از عيدهائى كه اسلام تأسيس فرموده است ـ بحسب نظرهاى مختلف ـ برداشت هاى مختلفى وجود دارد، آن برداشتى كه اهل معرفت از عيد دارند با آن برداشتى كه ديگران مى كنند بسيار متفاوت است، آنها بعد از رياضت هائى كه در ماه رمضان مى كنند روز عيد را روز لقاء اللّه مى دانند، و آن روز براى آنها «ألغيرك من الظهور ماليس لك» است، آنها همه چيز را از او مى دانند، و آن روز را عيد مى كنند براى اينكه بعد از رياضت، يوم ورود به حضرت است.
و در عيد قربان نيز بعد از اينكه تمام عزيزانشان را از دست دادند مهيا براى ملاقات مى شوند، بعد از اينكه نفس خودشان را كشتند و هرچه عزيز است در راه خدا از آن گذشتند آنوقت است كه روز لقاء است.
و جمعه هم در اثر اجتماعاتى كه مسلمين باهم دارند، اهل معرفت مهيا مى شوند براى لقاء اللّه . پس برداشت آنها از عيد غير برداشت ماست و ما اميدواريم كه به تبع اولياء خدا به جلوه اى از آن جلوه ها برسيم و ذره اى از آن معارف در قلب ما واقع بشود.

… خداوند همه را توفيق دهد كه قدر نعمت هاى خدا را بدانند و بدانند كه همه چيز از اوست… اگر، همه چيز را از خدا بدانيم و.. اين را واقعا در قلبمان ادراك كنيم، عيد مى شود براى كسانى كه شهيد داده اند، عيد مى شود براى كسانى كه مجروح شدند، عيد مى شود براى كسانى كه در راه خدا عزيزانشان را از دست دادند. براى اينكه اين عزيزان، عزيزان خدا هستند، اينها همه از او هستند و من اميدوارم كه اين حس و اين ايمان در ما پيدا بشود و تقويت بشود.»(صحيفه نور، ج 18، 259 ـ 260 ـ پيام نوروزى سال 1363)

بدان اميد كه آرزوها و خواسته هاى آن فروغ هميشه جاويد به دست «يداللّهى» و گامهاى استوار آيت حق و يادگار بى مانند «خمينى»، «حضرت آية اللّه خامنه اى» يكى پس از ديگرى جامه عمل پوشد و با تحقق اين وعده الهى هر روزِ شيعيان رنجديده و شاهدان شهيد داده نوروز گـردد .

فَارزُقنا وَأَنتَ خَيرُالرّازِقين

عيد آمد عيد، پس شادى كنيد
لب ز لب بگشوده، قنّادى كنيد
شربت ذكر خدا شيرين تر است
جلوه نور خدا رنگين تر است
كام جان از ياد او شيرين كنيد
سر درِ دل را به نور آذين كنيد
شادى عيد از بهار بندگى است
عيد بى تقوا و طاعت، عيد نيست
عيد مردم همره نقل و نبات
عيد اهل دل، رواج صالحات
عيد يعنى روز تازه، سال نو
يعنى اخلاق جديد و حال نو
عيد را تنها چراغانى ندان
يا هياهوى خيابانى ندان
عيد با كفش و كلاه تازه نيست
جز به رفتار و نگاه تازه نيست
عيدهايى كز پى رنگى بود
مايه اندوه و دلتنگى بود
عيد بيدار دل و جانت بود
رونق اخلاق و ايمانت بود
قلب تو بايد چراغانى شود
در رضاى حق دل فانى شود
عيد ما شور و سرور ماندگار
عيدى ما رحمت پروردگار
عيد ما روز ظهور قائم است
چون سرور شادمانى دائم است
مى شود آن دم بهار بى خزان
اين جهان پير مى گردد جوان
مى شود بر چيده چون ظلم و ستم
مى نشيند شادمانى جاى غم
عيد ما يعنى كه جانها روشن است
دل ز ايمان و ولايت گلشن است
قلب خود را نورافشانى كنيم

آسمان دل چراغانى كنيم.

ادامه »

حقیقتی انکار ناپذیر

30ام اسفند, 1395

 
بازخوانی بخشی از نامه 31 نهج البلاغه؛
 
همانا داستان آن کس که دنیا را آزمود، مانند مسافرانی است که در منزلی بی آب و علف و دشوار اقامت دارند و قصد کوچ کردن به سرزمینی دارند که در آنجا آسایش و رفاه فراهم است.
 

 
امام علی علیه السلام در بخشی از خطبه 31 کتاب شریف نهج البلاغه که سرشار از موضوعاتی است که در زندگی، به آن احتیاج داریم به فرزند خود امام حسن علیه السلام می فرماید:

اى فرزند، تو را آگاه كردم از دنيا و دگرگوني هايش و دست به دست گشتن هايش. تو را از آخرت خبر دادم و آنچه براى اهل آخرت در آنجا مهيا شده و براى هر دو مثلهايى آوردم، تا به آنها عبرت گيرى و از آنها پيروى كنى. مثل كسانى كه دنيا را به آزمون شناخته اند، مثل جماعتى است از مسافران كه در منزلگاهى قحطى زده و بى آب و گياه منزل دارند و از آنجا آهنگ جايى سبز و خرم و پر آب و گياه نمايند.

 
امام در ادامه از تحمل سختی های این دنیا توسط خداپرستان واقعی به شوق رسیدن به دنیایی باقی و نعمتهای ماندگار  می گوید و می فرماید:
اينان سختى راه و جدايى از دوستان و مشقت سفر و ناگوارى غذا را به جان بخرند تا به آن سراى گشاده، كه قرارگاه آنهاست، برسند. پس، آن همه رنجها را كه در راه كشيده اند، آسان شمارند و آن هزينه كه كرده اند زيان نپندارند  و برايشان چيزى خوشتر از آن نيست كه به منزلگاهشان نزديك كند و به محل موعودشان درآورد. 
 
از سوی دیگر امام عدالت گستر شیعیان از فریب خوردگان این دنیا به فرزند خود می گوید و می فرماید:
مثل كسانى كه فريب دنيا را خورده اند، مثل جماعتى است كه در منزلگاهى سبز و خرم و با نعمت بسيار بوده اند و از آنجا به منزلگاهى خشك و بى آب و گياه رخت افكنده اند. پس براى آنان چيزى ناخوشايندتر و دشوارتر از جدايى از جايى كه در آن بوده اند و رسيدن به جايى كه بدان رخت كشيده اند، نباشد.
اشتراک گذاری این مطلب!

در چه سنی، با چه کسی و چگونه ازدواج کنیم؟

28ام اسفند, 1395

اگر ازدواجی که اسمش را از خدا گرفتیم و نیازش را هم خدا در وجودمان گذاشته، رسمش را هم از خدا بگیریم، قطعا هم وسیله تکمیل ما هم وسیله تامین ما و هم وسیله تفریح ما می‌شود.

29 اسفند مصادف با ولادت حضرت صدیقه طاهره سلام الله علیها است روزی که به نام مادر و روز زن نامگذاری شد. شاید جوانان نسل امروز اطلاعات کافی از سیره زندگی حضرت زهرا سلام الله علیها و چگونگی ازدواج ایشان و امام علی علیه السلام نداشته باشند اما آن چیزی که جوانان می‌توانند برای بهتر زندگی کردن بدست آورند با جستجو و جمع آوری اطلاعات از زندگی این فرد بزرگوار حاصل خواهد شد. به همین منظور گفتگویی
با حجت الاسلام والمسلمین محمدمهدی ماندگاری انجام داده که در مورد سیره زندگی حضرت زهرا سلام الله علیها و چگونگی الگو قرار دادن حضرت فاطمه سلام الله علیها و امام علی علیه السلام برای ازدواج و زندگی جوانان صحبت هایی مطرح شده که در ادامه میتوانید آن را بخوانید.
 
*پیامبر صلی الله علیه و آله و امام علی علیه السلام چه جایگاهی برای حضرت زهرا سلام الله علیها در اسلام قائل بودند؟
 
خدای بارک و تعالی حضرت زهرا سلام الله علیها را به عنوان معجزه خود به بشر تقدیم کرد. در روزگاری که دختر را ننگ می دانستند و زنده بگور می کردند، در روزگاری که اگر به پدری خبر می دادند همسرش دختر به دنیا آورده است، پدر چهره اش در هم می شد؛ خدا دختری به پیامبر صلی الله علیه و آله داد که مصداق انسان کامل بود. و به همه عالم فرمود اگر پیغمبران هم از این دختر الگو بگیرند ضرر نکردند. به خاطر حس الگوپذیری که خداوند در ما قرار داده است، وجود حضرت زهرا سلام الله علیها را الگوی انسان کامل خلق کرد که همه مردها و زن‌ها در همه مکان ها و زمان‌ها بتوانند از این وجود نازنین الگو بگیرند. فرزندش مهدی فاطمه(عج) فرمود: “ان لی فی ابنته رسول الله اسوه حسنه”  دختر رسول خدا سلام الله علیها برای من الگویی نیکوست. باید به بانوان بگویم که به فاطمه زهرا سلام الله علیها افتخار کنید. فاطمه زهرا سلام الله علیها می تواند نه فقط برای زنها که برای همه انسان‌ها، نه فقط برای عربها که برای همه قشرها، برای همه زبان‌ها، همه زمان‌ها و همه مکان‌ها الگویی باشد که فقط اگر از فاطمه سلام الله علیها الگو بگیرند در مسیر کمال قرار می‌گیرند.


هم اسم و هم رسم ازدواج را از خدا بگیریم///گفتگو ماندگاری

 

ادامه »

ملاک ازدواج و انتخاب همسر آینده در اسلام و قرآن

28ام اسفند, 1395
قرآن کریم و اسلام برای رسیدن به موفقیت در تمام زمینه‌ها توصیه هایی ارزنده ارائه کرده اند. دانستن ملاک ازدواج و انتخاب همسر در قرآن یعنی قدم اصلی برای ساخت یک زندگی مشترک موفق و پایدار.
 
ملاک ازدواج و انتخاب همسر آینده در اسلام و قرآن
 
ملاک ازدواج موفق می‌تواند ده‌ها و یا شاید صد‌ها گزینه در بر داشته باشد، ولی آیا برای داشتن یک زندگی مشترک موفق و دلخواه ملاک‌های اصلی باید مادی باشند یا معنویات هم می‌تواند دخیل باشد؟ با توجّه به اهمیّتی که همسر در زندگی دارد و آثاری که بر آن مترتّب است ونقشی که هر یک از زن و مرد در آن دارند، می‌بایست برای انتخاب همسر ملاک‌ها و دستورالعمل هایی وجود داشته باشد تا افراد با توجّه به آن ملاک ها، همسر مورد نظر خود را انتخاب نمایند و سعادت دنیا و آخرت را به دست آورند.
 
در ازدواج، افراد دارای سلیقه‌های مختلفی هستند و هر شخصی برای خود ملاک هایی در نظر می‌گیرد، امّا از نظر قرآن کریم، و سنّت ملاک‌های مورد توجّه است:
توصیه‌ها و ملاک ازدواج در قرآن به شرح زیر است.
 
 ۱. اسلام و ایمان:
 

یکی از شرایط انتخاب همسر که در واقع شریک زندگی است، اسلام و بُعد مذهبی عقیدتی فرد می‌باشد. زن و مرد می‌بایست در این امر هم فکر و هم عقیده باشند و اگر یکی از آن‌ها مشرک باشد، عقد و ازدواج آن‌ها باطل خواهد بود.

ادامه »

تجمل گرایی آفت سنت های نوروزی شده است

26ام اسفند, 1395
یکی از دغدغه های مهم برنامه سازان نوروزی در صدا و سیما باید ترویج فرهنگ ها و ارزش های اصیل دینی- ایرانی برای اشاعه سبک زندگی اسلامی باشد

خانم لاله افتخاری، نماینده سابق مجلس شورای اسلامی و عضو هیئت علمی دانشگاه شاهد در گفت‌وگو با خبرگزاری «حوزه» درباره برنامه‌سازی تلویزیون در ایام نوروز گفت:

نوروز تنها مناسبتی ملی نیست، زیرا روایت‌های مختلفی از ائمه و حضرت رسول (ص) داریم که در آنها به نوروز توجه و تاکید شده، اما اگر فرض را هم بر این بگیریم که هیچ حدیثی در این مورد وجود نداشته، باز هم نوروز جز مناسبت‌های مورد تایید اسلام است.

* مهمترین رویداد نوروزی صله رحم است

وی افزود: در نوروز چه چیزی بیش از همه مورد توجه قرار می‌گیرد؟ جواب این پرسش کاملاً مشخص است، صله رحم، مناسبتی است که در زمان نوروز اصلی‌ترین کار مردم است. آیا این رفتار بارها از سوی ائمه(علیهم السلام) مورد تاکید قرار نگرفته، حتی در قرآن به محبت کردن و دیدار پدر و مادر تاکید شده، پس چگونه می‌توانیم تصور کنیم که این ایام چیزی جدای از آموزه‌های اسلامی است.

* آفت تجمل گرایی در نوروز

نماینده سابق مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: البته باید توجه داشته باشیم در ایام نوروز، می‌‌تواند اتفاقات ناپسندی نیز روی دهد، آنهم گرایش برخی احاد جامعه به سمت تجمل گرایی که متاسفانه تا حدودی فراگیر شده! در همین راستا تلویزیون با برنامه سازی‌های خود به ویژه در حوزه فیلم و سریال می‌تواند قدم‌های بسیار خوبی در ارتقای فرهنگی جامعه بردارد.

* حفظ ارزش ها در برنامه های نوروزی

وی در انتهای سخنانش گفت: هر رفتار و سنتی که به محبت کردن تاکید داشته باشد، امری پسندیده است، اما این که ما چگونه از آن استفاده می‌کنیم، دارای اهمیت است. با این توضیح، توصیه می‌کنم در ایام نوروزی، تلویزیون جدای از سرگرمی به روی یک نکته مهم اخلاقی- دینی توجه ویژه داشته باشد، آنهم این‌که از هر موقعیتی باید استفاده برد تا آگاهی دینی و اسلامی مردم را بالا ببریم که یکی از مهمترین این موقعیت ها نوروز است. یعنی در ایام نوروز می توان با پخش فیلم ها وتولیدات متناسب با معیارهای اخلاقی و ارزشی جامعه، به ترویج برخی هنجارهای ارزشمند اخلاقی و حفظ آنها در جامعه اسلامی ایران کمک کرد.

حوزه

اشتراک گذاری این مطلب!

آيا ممکن است سرنوشت انسان با کارهای خوب تغيير کند؟

25ام اسفند, 1395

 
با وجود دست تقدير الهی در زندگی انسان،
 
نقش او در تعيين سرنوشت زندگی‌اش پذیرفتنی است.
 
 
استاد مطهرى(ره) مى گويد:
«اگر مقصود از سرنوشت و قضا و قدر الهی،‌انكار اسباب و مسببات و از آن جمله قوه و نيرو و اراده و اختيار بشر است، چنين قضا و قدر و سرنوشتى وجود ندارد و نمى تواند وجود داشته باشد.» (1)

 
باید دانست در عين حال كه دست تقدير الهی در زندگی انسان است و قضا و قدر الهی مردود نیست، نقش انسان در تعيين سرنوشت زندگی پذیرفتنی است. در حقیقت نقش انسان نه تنها مغاير با سرنوشت نيست، بلكه جزئی از همان سرنوشت است. در سرنوشت و تقدير انسان - چه مومن باشد و چه كافر- چنين است كه او سرنوشت خود را تعيين نمايد. در واقع اختيار داشتن انسان جزئی از تقديرات الهی است.
 
بشر هميشه خود را در سر چهار راه هایی می‌بيند. هيچ گونه اجباری كه فقط يکی از آن‌ها را انتخاب كند ندارد و ساير راه‌ها بر او بسته نيست. انتخاب يکی از آن‌ها به نظر، فكر و اراده او مربوط است؛ يعنی طرز فكر و انتخاب اوست كه یک راه خاص را معيّن می‌كند. (2)
 

ادامه »

نقش حالت ها و زمان ها در بسته شدن نطفه

24ام اسفند, 1395

پيامبر خدا صلي الله عليه و آله : ناپسند است كه مرد ، در حال احتلام به همسر خود درآيد تا آن كه از جنابتى كه ديده است ، غسل كند ، كه اگر در جنابت چنين كرد و فرزند مجنون زاده شد ، جز خود را نبايد سرزنش كند .


پيامبر خدا صلي الله عليه و آله : هرگاه كسى از شما به همسرش درآمد ، بايد خود را بپوشانَد ؛ چرا كه اگر نپوشاند ، فرشتگان شرم مى كنند و خارج مى شوند و شيطان ، حاضر مى شود و اگر فرزندى به وجود آيد ، شيطان در [نطفه] او شريك مى شود .

 

يا عَلِيُ، لا تُجامِع امرَأَتَكَ بَعدَ الظُّهرِ ؛ فَإِنَّهُ إن قُضِيَ بَينَكُما وَلَدٌ في ذلِكَ الوَقتِ يَكونُ أحوَلَ، و الشَّيطانُ يَفرَحُ بِالحَوَلِ فِي الإنسانِ.
يا عَلِيُ ، لا تَتَكَلَّم عِنْدَ الجِماعِ ؛ فَإِنَّهُ إن قُضِيَ بَينَكُما وَلَدٌ لا يُؤمَنُ أن يَكونَ أخرَسَ، و لا يَنظُرَنَّ أحَدٌ إلى فَرْجِ امرَأتِهِ، و ليَغُضَّ بَصَرَهُ عِندَ الجِماعِ، فَإِنَّ النَّظَرَ إلَى الفَرجِ يورِثُ العَمى فِي الوَلَدِ.
يا عَلِيُّ ، لا تُجـامِعِ امرَأَتَكَ بِشَهوَةِ امرَأَةِ غَيرِكَ ؛ فَإِنِّي أخشى إن قُضِيَ بَينَكُما وَلَدٌ أن يَكونَ مُخَنَّثا أو مُؤَنَّثا مُخبَّلاً … .
يا عَلِيُ ، لا تُجامِعِ امرَأتَكَ مِن قِيامٍ، فَإِنَّ ذلِكَ مِن فِعلِ الحَميرِ ، فَإِن قُضِيَ بَينَكُما وَلَدٌ كانَ بَوّالاً فِي الفِراشِ ، كالحَمير البَوّالَةِ في كُلِّ مَكانٍ.
يا عَلِيُ ، لا تُجامِعِ امرَأتَكَ فِي لَيلَةِ الأضحى فَإِنَّهُ إن قُضِيَ بَيْنَكُما وَلَدٌ يَكونُ لَهُ سِتُّ أصابِعَ أو أربَعُ أصابِعَ.
يا عَلِيُ ، لا تُجامِعِ امرَأتَكَ تَحتَ شَجَرَةٍ مُثمِرَةٍ ؛ فَإِنَّهُ إن قُضِيَ بَينَكُما وَلَدٌ يَكونُ جَلاَّدا قَتَّالاً أو عَريفا.
يا عَلِيُ ، لا تُجامِعِ امرَأتَكَ في وَجهِ الشَّمسِ وتَلَألُئِها إلاّ أن تُرخِيَ سِترا فَيَستُرَكُما؛ فَإِنَّهُ إن قُضِيَ بَينَكُما وَلَدٌ لا يَزالُ في بُؤسٍ وفَقرٍ حَتَّى يَموتَ.
يا عَلِيُ ، لا تُجامِعِ امرَأتَكَ بَينَ الأذانِ وَالإِقامَةِ؛ فَإِنَّهُ إن قُضِيَ بَينَكُما وَلَدٌ يَكونُ حَريصا عَلى إهراقِ الدِّماءِ.
يا عَلِيُ ، إذا حَمَلَتِ امرَأتُكَ فَلا تُجامِعها إلاّ و أنتَ عَلى وُضوءٍ ؛ فَإِنَّهُ إن قُضِيَ بَينَكُما وَلَدٌ يَكونُ أعمَى القَلبِ بَخيلَ اليَدِ.
يا عَلِيُ ، لا تُجامِع أهلَكَ فِي النِّصفِ مِن شَعبانَ ؛ فَإِنَّهُ إن قُضِيَ بَينَكُما وَلَدٌ يَكونُ مَشؤوما، ذا شأمَةٍ في وَجهِهِ.
يا عَلِيُ ، لا تُجامِع أهلَكَ في آخِرِ دَرَجَةٍ مِنهُ إذا بَقِيَ يَومانِ ؛ فَإِنَّهُ إن قُضِيَ بَينَكُما وَلَدٌ يَكونُ عَشّارا
حديث أو عَونا لِلظّالِمينَ، وَيَكونُ هَلاكُ فِئامٍ حديث مِنَ النّاسِ عَلى يَدَيهِ.
يا عَلِيُ ، لا تُجامِع أهلَكَ عَلى سُقوفِ البُنيانِ؛ فَإِنَّهُ إن قُضِيَ بَينَكُما وَلَدٌ يَكونُ مُنافِقا مُرائِيا مُبتَدِعا.
يا عَلِيُ ، إذا خَرَجتَ في سَفَرٍ فَلا تُجامِع أهلَكَ مِنْ تِلكَ اللَّيلَةِ ؛ فَإِنَّهُ إن قُضِيَ بَينَكُما وَلَدٌ يُنفِقُ مالَهُ في غَيرِ حَقٍّ، وقَرَأَ رَسولُ اللّه ِ صلي الله عليه و آله : «إِنَّ الْمُبَذِّرِينَ كَانُواْ إِخْوَ نَ الشَّيَـطِينِ» حديث .
يا عَلِيُ ، لا تُجامِع أهلَكَ إذا خَرَجتَ إلى سَفَرٍ مَسيرَةَ ثَلاثَةِ أيَّامٍ و لَياليهِنَّ؛ فَإِنَّهُ إن قُضِيَ بَينَكُما وَلَدٌ يَكونُ عَونا لِكُلِّ ظالِمٍ عَلَيكَ … .
يا عَلِيُ ، لا تُجامِع أهلَكَ في أوَّلِ ساعَةٍ مِنَ اللَّيلِ ؛ فَإِنَّهُ إن قُضِيَ بَينَكُما وَلَدٌ لا يُؤمَنُ أن يَكونَ ساحِرا مُؤثِرا للدُنيا عَلَى الآخِرَةِ. حديث

پيامبر خدا صلي الله عليه و آله ـ در سفارش به على عليه السلام ـ : اى على! با همسر خود در آغاز ماه و ميانه آن و پايان آن ، آميزش نكن ، چرا كه ديوانگى و جذام و بى خِردى با شتاب به سراغ همسر و فرزندش مى رود .
اى على! بعد از ظهر با همسرت آميزش نكن ، كه اگر در اين زمان فرزندى ميان شما به وجود آيد ، لوچ مى شود و شيطان از چپ بودن چشم انسان ، خرسند مى گردد .
اى على! هنگام آميزش سخن مگو ؛ چرا كه اگر ميان شما فرزندى به وجود آيد ، از اين كه لال شود ، ايمن نيست . نبايد هيچ كس به شرمگاه همسرش نگاه كند و بايد هنگام آميزش ، چشم خود را ببندد ؛ چرا كه نگريستن به شرمگاه ، كورىِ فرزند را در پى مى آورد .
اى على! با شهوت زن ديگرى با همسر خود آميزش مكن ؛ چرا كه من بيم آن را دارم كه اگر فرزندى ميان شما به وجود آمد ، خنثا باشد يا دختر ديوانه . . . .
اى على! ايستاده با همسرت آميزش مكن ؛ چرا كه اين ، كارِ درازگوش است . اگر ميان شما فرزندى به وجود آيد ، بر بستر بول مى كند ، مانند درازگوش كه در هر جا بول مى كند .
اى على! شبِ عيد قربان با همسر خود آميزش مكن ؛ چرا كه اگر ميان شما فرزندى به وجود آيد ، يا شش انگشتى مى شود يا چهار انگشتى .
اى على! زير درخت ميوه با همسر خود آميزش مكن ، چرا كه اگر ميان شما فرزندى به وجود آيد ، يا جلاّد آدم كُش شود يا عريف . حديث
اى على! زير خورشيد و تابش آن با همسرت آميزش مكن ، مگر از رواندازى استفاده كنى كه شما را بپوشانَد ؛ چرا كه اگر فرزندى ميان شما به وجود آيد ، هماره در گرفتگى و فقر باشد تا بميرد .
اى على! ميان اذان و اقامه با همسر خود آميزش مكن ؛ چرا كه اگر ميان شما فرزندى به وجود آيد ، به خون ريزى حريص مى گردد .
اى على! هرگاه همسرت باردار شد ، با او آميزش مكن ، مگر اين كه وضو داشته باشى ؛ چرا كه اگر فرزندى ميان شما به وجود آيد ، كوردل و خشكْ دست مى گردد .
اى على! در نيمه شعبان با همسر خود آميزش مكن ؛ چرا كه اگر فرزندى ميان شما به وجود آيد ، شوم گشته و چهره اى زشت مى يابد .
اى على! دو روز مانده به آخر شعبان با همسرت آميزش مكن ؛ چرا كه اگر فرزندى ميان شما به وجود آيد ، يا باج بگير مى شود و يا ياور ستمكاران ، و نابودى گروهى از مردم به دست او خواهد بود .
اى على! بر پشت بام ساختمان ها با همسرت آميزش مكن ؛ چرا كه اگر ميان شما فرزندى به وجود آيد ، منافقِ رياكارِ بدعت گذار مى شود .
اى على! هرگاه براى مسافرت حركت كردى ، همان شب با همسر خود آميزش مكن ؛ چرا اگر فرزندى ميان شما به وجود آيد ، مال خود را به ناحق مصرف مى كند . «همانا تبذيرگران ، برادرانِ شيطان اند» .
اى على! هرگاه به اندازه سه روز و سه شب سفر كردى ، با همسر خود آميزش مكن ؛ چرا كه اگر فرزندى ميان شما به وجود آيد ، عليه تو ياور هر ستمگرى مى شود.
اى على! آغاز شب با همسر خود آميزش مكن ؛ چراكه اگر ميان شما فرزندى به وجود آيد ، از اين كه افسونگر و ترجيح دهنده دنيا بر آخرت شود ، ايمن نيست .

ادامه »

در این هنگام فرشتگان می‌خندند

23ام اسفند, 1395

زن در اسلام، مقدس و مظهر زیبایی است و کانون مهر و محبت به شمار می رود. اسلام به زن می گوید به برکت حجاب و عفاف، خویشتن را از نگاه نامحرمان محفوظ بدار تا بتوانی نقش خود را در جامعه اسلامی به خوبی ایفا کنی .

 آنچه در ذیل می خوانید پیرامون حفظ حریم بانوان از نگاه آیات و احادیثی درباره پوشش بانوان مسلمان است که توسط حجت الاسلام موسی پور از فضلای حوزه در قالب مسابقه بزرگ حجاب و پاکدامنی تدوین و نگارش شده است که بخش نخست آن تحت عنوان حجاب در قرآن و روایات منتشر می گردد و بخش های دیگر این اثر به تفکیک موضوعات در روزهای آتی منتشر خواهد شد.

* حجاب در قرآن

* وَ قُلْ لِلْمُؤْمِناتِ یَغْضُضْنَ مِنْ أَبْصارِهِنَّ وَ یَحْفَظْنَ فُرُوجَهُنَّ وَ لا یُبْدینَ زینَتَهُنَّ إِلاَّ ما ظَهَرَ مِنْها وَ لْیَضْرِبْنَ بِخُمُرِهِنَّ عَلى‏ جُیُوبِهِنَّ وَ لا یُبْدینَ زینَتَهُنَّ إِلاَّ لِبُعُولَتِهِنَّ أَوْ آبائِهِنَّ أَوْ آباءِ بُعُولَتِهِنَّ أَوْ أَبْنائِهِنَّ أَوْ أَبْناءِ بُعُولَتِهِنَّ أَوْ إِخْوانِهِنَّ أَوْ بَنی‏ إِخْوانِهِنَّ أَوْ بَنی‏ أَخَواتِهِنَّ أَوْ نِسائِهِنَّ أَوْ ما مَلَكَتْ أَیْمانُهُنَّ أَوِ التَّابِعینَ غَیْرِ أُولِی الْإِرْبَةِ مِنَ الرِّجالِ أَوِ الطِّفْلِ الَّذینَ لَمْ یَظْهَرُوا عَلى‏ عَوْراتِ النِّساءِ وَ لا یَضْرِبْنَ بِأَرْجُلِهِنَّ لِیُعْلَمَ ما یُخْفینَ مِنْ زینَتِهِنَّ وَ تُوبُوا إِلَى اللَّهِ جَمیعاً أَیُّهَا الْمُؤْمِنُونَ لَعَلَّكُمْ تُفْلِحُونَ (نور/۳۱ )

و به زنان مؤمن بگو كه چشمان خویش فروگیرند و شرمگاه خود نگه دارند و زینت هاى خود را جز آن مقدار كه پیداست آشكار نكنند و مقنعه ‏هاى خود را تا گریبان فروگذارند و زینتهاى خود را آشكار نكنند، جز براى شوهر خود یا پدر خود یا پدر شوهر خود یا پسر خود یا پسر شوهر خود یا برادر خود یا پسر برادر خود، یا پسر خواهر خود یا زنان همكیش خود، یا بندگان خود، یا مردان خدمتگزار خود كه رغبت به آن ندارند، یا كودكانى كه از شرمگاه زنان بى‏ خبرند. و نیز چنان پاى بر زمین نزنند تا آن زینت كه پنهان كرده‏اند دانسته شود. اى مؤمنان، همگان به درگاه خدا توبه كنید، باشد كه رستگار گردید. 

ادامه »

نقش اجداد حضرت ام البنین در شجاعت حضرت عباس علیه السلام

22ام اسفند, 1395
 
دانش امروز هنوز به طور جامع و کامل به تمام صفات موروثی واقف نشده است، ولی از مضمون احادیث استنباط می شود که علاوه بر صفات طبیعی و ظاهری، سجایای اخلاقی والدین نیز زمینه هایی را در فرزندان ایجاد می کند.در واقع اسلام بیش از هر آیین دیگری به قانون وراثت و ژنتیک احترام گذاشته و ما به وضوح در معارف و مبانی اسلامی اهمیت آن را می بینیم.
 
از نظر روانشناسان، شخصیت هرفردی متشکل از سه عامل مهم است که هر یک در انعقاد و تکوّن شخصیت تأثیر به سزایی دارد و گویی روحیات و صفات و طرز تفکر انسان همچون مثلثی است که از پیوستن این سه ضلع به یکدیگر پدید می آید. این سه عامل عبارتنداز:
 
۱-وراثت
۲-آموزش و پرورش
۳-محیط زندگی
 
 
نقش وراثت در انتقال صفات به فرزندان یک نسل
 
 صفات خوب و بد آدمی و روحیات عالی و پست او به وسیله این سه عامل پی ریزی می شود و رشد و نمو می کند. بشر دیر زمانی است متوجه شده که موجود زنده بسیاری از اوصاف خود را به نسل بعد منتقل می کند. امروزه در علوم تجربی بر این باورند که ژن ها عامل وراثت و انتقال صفات مختلف والدین به فرزندان می باشند.

 همچنین معلوم شده که گاه برخی از صفات در ژن ها مخفی می ماند و بعد از گذشت چند نسل خود را بروز می دهد و این مطلبی است که در احادیث نیز به نحوی مورد توجه قرار گرفته است. مردی از انصار خدمت رسول اکرم صلی الله علیه و آله آمد و گفت: «زن من که دختر عموی من است، فردی عفیف می باشد، اما برای من بچه ای سیاه چهره، با موهای پیچیده و بینی پهن (شبیه افراد حبشی) به دنیا آورده است و در خانواده و اجدادمان شخصی با چنین اوصافی وجود ندارد. رسول اکرم صلی الله علیه و آله از زن سؤال کرد و او قسم یاد کرد که جز با همسرش با هیچ کس نیامیخته است.حضرت فرمود: «هر انسانی ۹۹ عِرْق (ژنها) دارد که وقتی نطفه در رحم قرار می گیرد عِرْق ها به جنب و جوش می افتند و فرزند شبیه یکی از آنها می شود. این بچه شما از همان عِرْق های دوردست است که در اجدادت سابقه اش را نیافته ای. کودک را بگیر که فرزند تو است.»

ادامه »

قدرت معنوی زن، تکمیل کننده دین مرد است.

20ام اسفند, 1395

حجاب، محافظ مظاهر اسماء جمال الهی

در باطن زن که مظهر اسم جمال الهی است، جلالی قرار دارد که حقیقت و باطن زن در آن مخفی می ماند و از این جهت حقیقت وجود زن در اختفای اسم جلالی قرار می گیرد.

اولیای دین از زن به منزله گلی در گلستان خداوند یاد کرده و زن را به لحاظ لطف، به گلی خوشبو تشبیه کرده اند.

حضرت امیرالمؤمنین،علی علیه السلام می فرمایند:

« زن گل بهاری است و پهلوانی سخت کوش نیست.»

پیامبراکرم صلی الله علیه و آله برای وجود زن کرامت زیادی قائل اند، به قدری که فرموده اند:

« بزرگ مردان، زنان را گرامی شمردن و فرومایگان، زنان را خوار دارند.»

بر این مبنا، زنانی که بر حقیقت وجود خود واقف اند، از چنان منزلتی برخوردارند که در مقام همسری نیمی از دین مردان را تأمین و او را در سلوک یاری می کنند.

حضرت محمد صلی الله علیه و آله می فرمایند:

« هر که را خدا زنی پارسا داده، وی را بر نصف دین خویش یاری کرده و باید درباره نصف دیگر آن بترسد.»

قرآن کریم با ذکر نمونه های شایسته زنان، طریق تعالی را بر زنان عالم بیان کرده و آنان را از پیروی شیوه زنان مغضوب همچون همسر نوح علیه السلام و همسر لوط علیه السلام بر حذر داشته است و به یمن برکت وجود شریف و نازنین حضرت فاطمه سلام الله به عنوان سرور بانوان عالم و به تأسی از نحوه سلوک ایشان استعداد و توانمندی زنان در طی مدارج معنوی را به حدی می داند که می توانند بزرگان عالم از انبیاء را در دامن خود بپرورانند از این رو حضرت امام خمینی(ره) در این باره می فرمایند:

« از دامن زن، مرد به معراج می رسد.»

ادامه »

تربیت فرزند از منظر نهج البلاغه

20ام اسفند, 1395

امام علی علیه السلام می فرماید:

در این رهگذر ، از ادب به تو آن رسد که ما با تحمل رنج به دست آورده ایم و آن حقایق که براى ما تاریک بوده براى تو روشن گردد .

 
امام علی علیه السلام در قسمتی از نامه 31 کتاب شریف نهج البلاغه به فرزند ارشد خود امام حسن علیه السلام می فرماید:
 
اى فرزند ، هنگامى که دیدم به سن پیرى رسیده  ام و سستى و ناتوانیم روى در فزونى دارد ، به نوشتن این اندرز مبادرت ورزیدم و در آن خصلتهایى را آوردم ، پیش از آنکه مرگ بر من شتاب آورد و نتوانم آنچه در دل دارم با تو بگویم یا همانگونه که در جسم،نقصان پدید مى آید ، در اندیشه ام نیز فتور و نقصان پدید آید یا پیش از آنکه تو را اندرز دهم ، هواى نفس بر تو غالب آید و این جهان تو را مفتون خویش گرداند یا تو چون اشترى رمنده شوى که سر به فرمان نمى  آورد و اندرز من در تو کارگر نیفتد . 
 

امام در ادامه می افزاید:دل جوانان نوخاسته ، چونان زمین ناکشته است که هر تخم در آن افکنند ، بپذیردش و بپروردش . من نیز پیش از آنکه دلت سخت و اندرزناپذیر شود و خردت به دیگر چیزها گراید ، چیزى از ادب به تو مى  آموزم تا با تمام تلاش ، به کارپردازى و بهره خویش از آنچه اهل تجربه خواستار آن بوده اند و به محک خویش آزموده اند ، حاصل کنى و دیگر نیازمند آن نشوى که خود ، آزمون از سرگیرى . 

ادامه »

همسرداری به سبک فاطمی، حلقه مفقوده خانواده ایرانی

20ام اسفند, 1395

در زندگی فاطمه سلام الله علیها نیز صبر و بردباری ویژه‌ای وجود داشت. یکی از عناصر اصلی موفقیت در حیات خانوادگی، استفاده از کیمیای صبر است. در هر خانواده‌ای که عنصر صبر آسیب ببیند، بنای محبت و استحکام نیز آفت خواهد پذیرفت. نظر به زندگی حضرت فاطمه سلام الله علیها ، می‌تواند راهکارها و الگوهایی عملی برای بردباری در برابر مشکلات در محیط خانه و خانواده را فرا راه همه‌ی خانواده‌ها بگشاید.

صبر ملکه‌اي قلبي است که سبب مي‌شود فرد بر تحمل مکروهات و سختي‌ها توانا شود. هرچه صدر، از وسعت بيشتر و ايمان از تعالي والاتري برخوردار باشد ، صبر و بردباري نيز فزوني خواهد يافت. برگزيدگان خدا و خاصّان درگاه او ، در طيّ چند روزي که در دنيا ميهمان ضيافت ابتلائات خداوندند ، به انواع سختي‌ها و انحاي محنت‌ها و بليّات آزمايش مي‌شوند و اين گوهر صبر و بردباري ايشان است که آن‌ها را در معبر عبور از سختي‌ها ياري مي‌کند.

وجود نازنين حضرت فاطمه سلام الله علیها نيز، از آن‌جا که اخصّ عارفين و موحدين بود ، از ابتداي دوره‌ي کودکي تا شهادت، همواره در معرض انواع ناملايمات و رنج‌ها قرار داشت.

در زندگي فاطمه سلام الله علیها نيز صبر و بردباري ويژه‌اي وجود داشت. يکي از عناصر اصلي موفقيت در حيات خانوادگي، استفاده از کيمياي صبر است. در هر خانواده‌اي که عنصر صبر آسيب ببيند، بناي محبت و استحکام نيز آفت خواهد پذيرفت. نظر به زندگي حضرت فاطمه سلام الله علیها ، مي‌تواند راهکارها و الگوهايي عملي براي بردباري در برابر مشکلات در محيط خانه و خانواده را فرا راه همه‌ي خانواده‌ها بگشايد.

ادامه »

آسان گیری در ازدواج و زندگی

19ام اسفند, 1395

 بخشی از سخنرانی‌های مذهبی با عنوان درس‌هایی از قرآن حجت الاسلام والمسلمین محسن قرائتی
آسان گیری در ازدواج و زندگی را در اینجا می‌توانید دانلود کنید.

 

اشتراک گذاری این مطلب!

نقش مادران در علاقه‌مندسازی دخترانشان به حجاب

18ام اسفند, 1395
برای او لباسی متناسب با سن و سالش تهیه کنید. نه خیلی بچگانه و نه خیلی بزرگسالانه. بعضی مادران دخترکان‌شان را در مجالس عروسی و مهمانی، لباس‌هایی شبیه لباس شب‌های زنانه می‌پوشانند و حتی آنها را آرایش می‌کنند. این کار بسیار مضر است. لباس‌هایی متناسب با سن او برایش بخرید و اگر کسی در مهمانی مغایر این باور عمل کرد، برای دخترتان توضیح دهید که کار درستی نبوده است.
 
 
در این قسمت لازم است کمی هم در مورد تاثیر مادر برای حجاب در خانواده و فرزندان بحث کنیم. مادر، نقش کلیدی و حساسی دارد چون همیشه در کنار بچه‌هاست و حامی و مراقب آنها در تمامی موقعیت‌هاست. در این که مادر، در تمامی ابعاد شخصیتی فرزندش موثر است، شکی نیست. اما امورات دینی از جمله چیزهایی است که مادر باید با دقت و مراقبت، آنها را سامان دهد و جهت دهی کند. این مادر است که می‌تواند نقش پدر را قوی یا ضعیف‌تر نماید. این مادر است که شکل پوشش‌اش برای دخترها یک الگو محسوب می‌شود. اگر مادر هستید و دخترکی دارید که قرار است چند وقت دیگر به سن تکلیف برسد، یا اگر دختری دارید که به سن تکلیف رسیده و هنوز برای تثبیت باورهای دینی به خصوص حجاب، کار خاصی انجام نداده‌اید، این مطلب را بخوانید.
 
 
اهمیت نقش مادر
 
کلید معماها

 محبت مادرانه‌ای که بین مادر و فرزند برقرار است، مثل چشمۀ جوشانی‌است که همیشه می‌جوشد و بیشتر و بیشتر هم می‌شود. این مادر است که از شیرۀ جانش در فرزند می‌ریزد و با حمایت و مراقبت و توجه لحظه به لحظه، فرزندش را می‌پرورد. معمولا دختربچه‌ها هر چه بزرگتر می‌شوند، توجه‌شان به ویژگی‌های ظاهری و اخلاقی مادر بیشتر می‌شود و حالت وابستگی بیشتری به مادر پیدا می‌کنند. شاید برای این است که از قدیم تعبیر «مونس و همدم» را برای دختران و مادران به کار برده‌اند. در واقع این دوستی و پیوند محبت‌آمیز، قابل توجه و زیاد است. اینجاست که نقش مادر در همه چیزِ فرزند معلوم می‌شود. اگر مادر نقش خود را به خوبی ایفا کند، فرزندی بهتر، کامل‌تر و آگاه تر تحویل اجتماع می‌دهد. باز به قول معروف، می‌گویند: «مادر را ببین، دختر را بشناس». یعنی مادر، تاثیر مستقیم بر دخترش دارد و خمیر فرزندش را به هر حالتی می‌تواند دربیاورد.

ادامه »

عوامل رسيدن به يك زندگي مطلوب

17ام اسفند, 1395

هدف از توجه به مبانی دینی در شیوه و رفتار و منش اجتماعی، ارائه اصول و مبانی زندگی آرمانی است که از آن به،"زندگی معنوی” یاد می شود.

حجت الاسلام والمسلمین فعالی درسلسله جلساتی با عنوان کلاس زندگی معنوی و توحید صدوق در موسسه آل یاسین به بررسی زندگی معنوی وآرمانی پرداخته است.بخش نخست این نشست در ادامه می آید:

انواع زندگي

انسان می تواند دو گونه زندگی داشته باشد؛ اول زندگي موجود و آنچه که در جریان و آمیخته با انواع آسیب‌ها، نقصان‌ها و فقدان‌ها است. دوم زندگی بهینه، ایده‌آل و الگو و در يك كلام زندگی مطلوب است.

براي رسيدن به يك زندگي مطلوب سه عنصر دخيل مي باشند:

*زندگی موجود که سراسر آسیب است و چندان انطباق با زندگی اهل بیت علیه السلام و آرمانی ندارد.

*زندگی مطلوب و آنچه باید باشد نه آنچه هست.

*برنامه انتقالی جهت گذر و گذار از موجود به سمت مطلوب است(موجودی که مطلوب نیست و مطلوبی که اکنون موجود نیست).

منبع اصلي قرآن و روايات معتبر و نيز متن زمينه، كتاب منازل السائرين خواجه عبدالله انصاري مي‌باشد.

در مورد كتاب منازل السائرين بايد به چند نكته توجه كرد. امّا قبلاً بايد توجه داشت كه به هر متني دو گونه مي‌توان نگريست: محتوايي و روش‌شناسي. با توجه به نگاه روش شناسانه چند نکته قابل طرح است.

ادامه »

جایگاه ازدواج در قرآن

16ام اسفند, 1395
درس‌هایی از قرآن؛
 

دومین سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین محسن قرائتی با مضمون جایگاه ازدواج در قرآن کریم.

 

 

 ، ،  ،  ، ، ، ، ،  ، ، ، ،  ، ، ، ،  ، ، ، ،  ، ، ، ، 


اشتراک گذاری این مطلب!

گلدانهای خانه من

15ام اسفند, 1395

 برای من مهم است گوشه ای از خانه را اختصاص دادن به چند موجود آرام و کم توقع،که هر لحظه نگاه به آنها فرح بخش و زینت بخش نگاه مضطرب است.اینها را برای آرامش لحظاتی که از هیاهو و غوغای زمین و زمان درمانده می شوم مهمان خانه خود کرده ام.

یکیشان با شکوفه های صورتی و برگ های براقش خاطرات خوش روزهای گذشته را برایم تداعی می کند.عصرهایی که روی بالکن در کنار گلدانهای بی ریا و مرتب مادرم می نشستیم و در لابلای خنده هایمان که صدایش کوچه را پر می کرد ،چای می خوردیم .نمی دانم چه عطر و طعمی داشت چای مادر که الان هیچ چیز رنگارنگی مزه آن را تکرار نمی کند.من فکر می کنم عشق نهفته در وجود مادر به ذرات آن حیات بخشیده بود که آنقدر گوارا بود. شاید اکسیر همین عشق سرشارش بود که هر گلی را بانوازش دستانش شکوفا می کرد .همسایه ها می گفتند مادرم سبز انگشتیاست چون وقتی گلی را می کاشت سرسبز و شکوفا می شد.هر کدام می خواستند گلی بکارند سراغ مادرم می آمدند و از او خواهش می کردن برایشان گل بکارد.
از گلدانهایم می گفتم…

یکی دیگر با گلهای ریز نارنجی برایم نعمت های فراوان الهی را که در زندگی به من ارزانی شده،تفسیر می کند و با زبان بی زبانی یادآور داشته هایی است که آرزوهای طول و دراز و بی انتهای مادی،غبار فراموشی بر آنها می نشاند.

گلدان بغلی اش با جوانه ها و شاخه های آویزانش ، انگار که با تمام وجود بچه هایش را می پیماید تا نه رنگ آنها به زردی گراید و نه لحظه ای از او جدا شوند.خودم هم نمی دانم چرا اما وقتی به این گل نگاه می کنم سرشار از عشق به کودکانم می شوم…

آن یکی آن طرف تر با برگ های بلند و به آسمان کشیده اش که تا نزدیک سقف خانه پیش رفته گویا دستان نیازش را تا نهایت آسمانش گشوده تا برای خودش و اهل خانه چیزی بخواهد… یقین دارم هر چه بخواهد برای من جز خیر و خوبی نخواهد بود… به نظرم عارف ترین گلدانم همین است… هر روز برگ هایش را تمیز می کنم تا زنگار بر دل صافش ننشیند…
آن یکی که برگ های بنفش دارد می خواهد بگوید می توان همرنگ جماعت نبود اما حرف قشنگی برای گفتن داشت.گاهی باید خودت باشی تا همه بدانند تو هم وجودی داری که رنگش خاص تر از دیگر رنگهای همیشگی دور و بر است. ته رنگش جلوه ای از صداقت و خلوصی بی نظیر است.

دیگری با رنگهای جادویی اش که چشم را خیره می کند نمایش ید الله فوق ایدیهماست.سبحان الله و تبارک الله احسن الخالقین باید گفت به ترکیبی حیرت آور از رنگهایی که این چنین با مدارا در کنار هم نشسته اند و تابلویی گران قیمت از آفرینش را در مقابل چشمانت ترسیم کرده اند.این تابلو را با هیچ تابلوی گرانقیمتی که نقاشان معروف کشیده اند معاوضه نمی کنم.هر کدام از برگهایش یک برهان بزرگ آفرینش و متناهی بودن دنیا به سرچشمه بیکران کمال و زیبایی است.

گلدانهای خانه من هر کدام حرف قشنگی برای گفتن دارند در عین حال که بی گلایه و شکایت با اندکی آب و خاک در گذر لحظه ها،آرام ترین ساعتها را برای من هدیه می کنند.گفتن اینها فایده ندارد باید گلدان داشته باشی تا حرفهای قشنگ و کلام آهنگینشان را بشنوی…

باید هر روز به ناز و نوازش گلهایت بپردازی تا طعم عشق را بچشی…

افسوس می خورم برای خانه ای که نفس گلی خوش آب رنگ یا درختی خوش عطر و بو با نفس صاحبانش هم آواز نشده است…

نوشته رقیه رحیمی طلبه دانش آموخته مدرسه علمیه محدثه بروجرد

اشتراک گذاری این مطلب!

اسب تروای آمریکا علیه ایران

14ام اسفند, 1395

ازآنجاکه گفتمان انقلاب اسلامی ایران از آغاز پیدایش خود به مقابله با اهداف نظام استکباری غرب پرداخت، اعمال فشار و فعالیت‌های بازدارنده به‌انحای مختلف علیه آن صورت گرفت. در این راستا، در ابتدا براساس روحیه‌ی نظامی‌گری استکبار، جنگ تحمیلی علیه کشور ما به وقوع پیوست. پس از ناکامی استراتژی‌های نظامی علیه انقلاب اسلامی ایران، استفاده از راهکارهای دیگر بازدارندگی مطرح شد. تهاجم اقتصادی با به‌کارگیری ابزارها و شیوه‌های اقتصادی برای متزلزل ساختن اقتصاد، تأمین معیشت و اداره‌ی اقتصادی زندگی مردم، راهبرد دیگر نظام استکبار علیه موجودیت نظام اسلامی است که در نهایت با مقاومت مردم ایران در برابر انواع تحریم‌های اقتصادی روبه‌رو شد و از این طریق نیز در عین وارد آوردن آسیب‌هایی به کشور، نتوانست به هدف تغییر اجتماعی گسترده و از بین رفتن هویت نظام اسلامی دست یابد.

ازاین‌رو آمریکا برای دستیابی به‌ غرض خود، تصمیم گرفت راهبردی مؤثرتر اتخاذ کند. دشمن از این آموزه درس گرفت که رشد و انحطاط تمدن‌ها درون‌زا اتفاق می‌افتد. به‌ گفته‌ی آرنولد توین‌بی،۱ «تمدن‌ها با خودکشی می‌میرند، نه با جنایت»۲ و تصور برون‌زا برای تغییر اجتماعی در راستای افول یک تمدن ناکارآمد خواهد بود. آمریکا در فرایند آزمون‌وخطای خود برای ایجاد ابزاری جهت تغییر اجتماعی در ایران، به رویکردی عینی و ملموس متمسک شده است که می‌تواند زمینه‌های تغییر اجتماعی درون‌زای جمهوری اسلامی را فراهم کند.

فرید زکریا در کتاب «آینده‌ی آزادی» اشاره دارد که راه‌حل، اصلاحات دینی نیست، بلکه راه‌حل مناسب جهت سکولاریزه کردن و دستیابی به یک لیبرال‌دموکراسی در کشورهایی مانند ایران، از اقتصاد می‌گذرد. طبق این راهبرد، اصلاحات اقتصادی اساسی است و باید در اولویت قرار گیرد؛ چراکه حرکت به‌سوی سرمایه‌داری، مطمئن‌ترین راه برای ایجاد یک دولت محدود، پاسخ‌گو و یک طبقه‌ی متوسط واقعی است.


این تغییر تاکتیک شبیه تغییر تاکتیک یونانی‌ها در افسانه‌ی اسب ترواست. یونانی‌ها سال‌ها با مشقت به شهر تروا حمله می‌کردند، اما موفق به فتح آن نمی‌شدند. دیوارهای شهر، بلند، محکم و غیرقابل نفوذ بود. آن‌ها در نهایت نقشه‌ای طرح کردند که به توفیق رسید.

ادامه »

«گوشه‌هایی از سبک زندگی حضرت فاطمه زهرا سلام‌الله‌علیها

10ام اسفند, 1395
 

بر اساس بیانات حضرت آیت‌الله خامنه‌ای منتشر شد:

 

به مناسبت فرارسیدن ایام شهادت حضرت صدیقه‌ی کبری فاطمه‌ی زهرا (سلام‌الله‌علیها) پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR مجموعه‌ای از بیانات حضرت آیت‌الله خامنه‌ای درباره‌ی سبک زندگی دخت گرامی پیامبر اسلام را در پنج سرفصلِ «رابطه با خدا؛ مدافع ولایت؛ همسر امیرالمؤمنین علیه‌السلام؛ ام‌ابیها و الگوی زن مسلمان ایرانی» تدوین و منتشر کرده است.

http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/home/rect-1-n.gif http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/home/rect-1-n.gif http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/home/rect-1-n.gif فصل اول: رابطه با خدا 
حضرت زهرا سلام‌الله علیها در نقش بندگی خدا

* درس زندگی حضرت زهرا برای ما
عزیزان من، جوانان عزیز! امروز در دوران جمهوری اسلامی این فرصت برای آحاد جامعه هست که درست حرکت کنند، درست زندگی کنند، مؤمنانه زندگی کنند، با عفّت زندگی کنند. درس زندگی صدّیقه‌ی طاهره، فاطمه‌ی زهرا(سلام‌الله‌علیها) این است برای ما: تلاش، اجتهاد، کوشش، پاک زندگی کردن؛ همچنان‌که آن بزرگوار یکپارچه معنویّت و نور و صفا بود: الطُّهرَةِ الطّاهِرَةِ المُطَهَّرَةِ التَّقیَّةِ النَّقیَّةِ [الرَّضیَّة] الزَّکیَة؛ پاکی و آراستگی و تقوا و نورانیّت آن بزرگوار، همان چیزی است که در طول تاریخ تشیّع بر معارف ما سایه‌افکن بوده است.   
بیانات در دیدار جمعی از مداحان اهل بیت علیهم‌السلام ۱۳۹۳/۰۱/۳۱
 
* اساس زندگی مؤمنانه صداقت در بندگی است
میخواهم عرض کنم که ارزش فاطمه‌ی زهرا (سلام‌الله‌علیها) به عبودیت و بندگی خداست. اگر بندگی خدا در فاطمه‌ی زهرا(سلام‌اللَّه‌علیها) نبود، او صدیقه‌ی کبری نبود. صدّیق یعنی چه؟ صدّیق کسی است که آنچه را می‌اندیشد و میگوید، صادقانه در عمل آن را نشان دهد. هرچه این صدق بیشتر باشد، ارزش انسان بیشتر است؛ میشود صدّیق؛ «اولئک مع الذین انعم الله علیهم من النبیین و الصدیقین». «صدّیقین» پشت سر «نبیین»اند.
 این بزرگوار صدیقه کبری است؛ یعنی برترین زن صدیق. این صدیق بودن به بندگی خداست. اگر بندگی خدا نمیکرد، صدّیقه‌ی کبری نمیشد. اساس، بندگی خداست.
برادران و خواهران عزیز! من و شما باید دنبال عبودیت خدا باشیم. تمجید از فاطمه‌ی زهرا نتیجه‌اش باید این باشد.
بیانات در دیدار جمعی از مداحان ۱۳۸۴/۰۵/۰۵
 

ادامه »

مهریه زوج‌های اهل سنت!

8ام اسفند, 1395

رفته بودم خواستگاری دختری که الان همسر من است، در کشور ما رسم بر این است، مهریه را موقع عقد پرداخت می کنند.
 
 تفسیر المیزان علامه طباطبایی مهریه زوج‌های اهل سنت!

حجت الاسلام والمسلمین سیدمفید حسینی کوهساری مسئول مرکز ارتباطات و بین الملل حوزه های علمیه در حاشیه بازدید از مرکز خبر و اطلاع رسانی حوزه با نقل خاطره ای از سفرهای تبلیغی خارج از کشور گفت: در یکی از کشورهای اسلامی نشست «روش تفسیری علامه طباطبایی» برگزار شد و در این زمینه با جمعی از اندیشمندان بحث و تبادل نظر می کردیم در پایان جلسه گفتم، اگر دوستان سوالی چیزی دارند طرح کنند، یکی از اساتید گفت، من سوال ندارم، فقط می خواهم یک خاطره تعریف کنم.

این اندیشمند سنی گفت، رفته بودم خواستگاری دختری که الان همسر من است، در کشور ما رسم بر این است مهریه را همانجا می دهند،  مثل ایران نیست، عندالمطالبه باشد، لذا از من پرسیده شد، شما چه چیزی را مهریه خانمت قرار می دهید؟

گفتم؛ وضع مالی خوبی ندارم، فقط یک دوره تفسیر دارم آن را تقدیم می کنم.

پدر دختر خنده ای کرد و گفت؛ شما به خواستگاری من آمده ای یا خواستگاری دخترم؟

کتاب تفسیر به درد من می خورد، خلاصه ایشان با اکراه مهریه را از من قبول کرد و پرسید، حالا اسم این تفسیر چیست؟

گفتم؛ یک دوره تفسیر"المیزان علامه طباطبایی” است.

این استاد و اندیشمند اهل سنت تعریف می کرد تا موقعی که پدرخانم من زنده بود، هر وقت همدیگر را می دیدیم در مورد تفسیر المیزان صحبت می کردیم و با شور و اشتیاق می گفت: ذیل فلان آیه قرآن عجب نکته دقیقی را علامه طباطبایی نقل کرده است، الان به برکت آن تفسیر شریف، المیزان مهریه فرزندان ما شده است.

 حوزه

اشتراک گذاری این مطلب!

متابعت عملی از ائمه معصومین در استمرار مبارزه با کفر و نفاق است

6ام اسفند, 1395

 رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار جمعی از شاعران مذهبی:

شعر دینی باید برخاسته از عقل و منطق و دور از مسائل جعلی و سطحی باشد
در آستانه ایام شهادت حضرت صدیقه کبری سلام‌الله‌علیها امشب (پنج شنبه) جمعی از شاعران مذهبی با رهبر معظم انقلاب اسلامی دیدار کردند رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار جمعی از شاعران مذهبیآلبوم تصاویر               

حضرت آیت الله خامنه‌ای در این دیدار با تأکید بر اهمیت محتوای اشعار دینی، خاطرنشان کردند: مدح و مصیبت ائمه علیهم‌السلام بخش مهمی از شعر دینی است اما در این بخش باید سخنان معقول، منطقی و برخاسته از نگاه و سلیقه درست به‌کار برده شود و از برداشتهای عامیانه و سطحی، و بیان مسائل جعلی و توهمی پرهیز شود.

حضرت آیت الله خامنه‌ای، متصل کردن حوادث صدر اسلام با حوادث امروز را رسالتی مهم برای شعر و شاعران دینی خواندند و افزودند: پیغمبر اکرم و ائمه معصومین صلوات‌الله‌علیهم همگی اهل مبارزه شدید و مؤثر با ظلم، طاغوت، کفر، نفاق و فسق بودند و به همین علت نیز به‌دست حاکمان جابر و جائر به شهادت رسیدند.

رهبر انقلاب اسلامی، پیروی واقعی از ائمه معصومین را در متابعت عملی از آن بزرگواران و استمرار مبارزه با کفر و نفاق دانستند و خاطرنشان کردند: مبارزه علیه کفر و نفاق جهانی در جمهوری اسلامی آسان و امکان‌پذیر است، در حالی‌که در زیر سایه شوم برخی حکومتهای منطقه، کمترین اعلام برائت از امریکا نیز موجب عصبانیت و واکنش شدید آنها می‌شود.

حضرت آیت الله خامنه‌ای افزودند: مبارزه با ظالمان منحصر به مبارزه با شمشیر نیست و امروز تبلیغات در دنیا حرف اول را می‌زند که می‌توان با ابزار بیان و شعر با ظالمان مبارزه کرد و در سالهای اخیر نیز نمونه‌های بسیار خوب و امیدوارکننده‌ای در این خصوص تولید شده است.

ایشان با اشاره به ظرفیت عمیق احکام و معارف اسلامی، بر استفاده از این مضامین عالی در اشعار دینی تأکید کردند و گفتند: مفاهیم بلند و درس‌آموزی در ادعیه و مناجاتها به‌ویژه در صحیفه سجادیه وجود دارد و می‌توان از این اقیانوس و دریای موّاج در اشعار مذهبی استفاده کرد.

«مسئله سبک زندگی و وظیفه شاعران دینی در قبال آن» نکته دیگری بود که رهبر انقلاب اسلامی به آن اشاره کردند و افزودند:

امروز در اروپا و امریکا مراکز و دستگاههایی با هدف مشخص و اعلام‌شده برای تغییر سبک زندگی در کشورهای غیر غربی به‌ویژه ایران اسلامی وجود دارد.

حضرت آیت الله خامنه‌ای، هدف از هجمه به سبک زندگی اسلامی را ایجاد عزم، اراده و حرکتی مطابق با میل دستگاههای غربی خواندند و خاطرنشان کردند: در مقابل این هجمه، دفاع کردن و دور خود حصار کشیدن کافی نیست، بلکه می‌توان با تبیین سبک زندگی اسلامی و بیان مفاهیم و مبانی اخلاقی، سیاسی و فرهنگی در قالب شعر به وظیفه خود عمل کرد.

ایشان همچنین با اظهار خرسندی از پیشرفت شعر دینی و افزایش شاعران فعال در سرودن شعر دینی، افزودند:

شعر خوب، بسیار تأثیرگذار و ماندگار است و ما امروز به شاعرانی احتیاج داریم که از لحاظ تراز شعری همچون حافظ، سعدی و صائب تبریزی باشند که این هدف با کار، تلاش، مطالعه، خواندن شعرهای بزرگان و به‌کار بردن الفاظ خوب در اشعار، دست‌یافتنی است.

اشتراک گذاری این مطلب!

اولین قدم برای ایجاد تحوّل باطنی و تغییر درونی

5ام اسفند, 1395

تحوّل باطنی چیزی جز سلوک معنوی نیست؛ و سلوک معنوی صد پله دارد که پله اول آن یقظه است

حجت الاسلام والمسلمین فعالی در ادامه سلسله جلسات «زندگی معنوی» به منظور بررسی زندگی معنوی وآرمانی در موسسه آل یاسین به بیان اولین قدم برای ایجاد تحوّل باطنی و تغییر درونی پرداخته است.   

 اولین منزل جهت سلوک معنوی برای ساختن یک زندگی معنوی براساس کتاب منازل السائرین، منزل یقظه است. قبل از ورود به بحث بايد به اين نكته اشاره شود آیاتي كه اول هر باب و منزلی به آنها استشهاد می‌شود دو دسته‌اند؛ گاه لفظ آن مرتبط با آن باب و منزل هست و گاه نیست.

آیه ای که در اولین مرحله و منزل يعني یقظه به آن استشهاد می‌شود این آیه است:

قُلْ إِنَّما أَعِظُكُمْ بِواحِدَةٍ أَنْ تَقُومُوا لِلَّهِ مَثْنى‏ وَ فُرادى‏ ثُمَّ تَتَفَكَّرُوا ما بِصاحِبِكُمْ مِنْ جِنَّةٍ إِنْ هُوَ إِلاَّ نَذيرٌ لَكُمْ بَيْنَ يَدَيْ عَذابٍ شَديدٍ (سبأ /46)؛

بگو: «من فقط به شما يك اندرز مى‏دهم كه: دو دو و به تنهايى براى خدا به پا خيزيد، سپس بينديشيد كه رفيق شما هيچ گونه ديوانگى ندارد. او شما را از عذاب سختى كه در پيش است جز هشداردهنده‏اى [بيش‏] نيست.

ادامه »

هنری زنانه با نام بچه‏ دارى‏

2ام اسفند, 1395
 

هنر بزرگ زن و میزان شخصیت او را می ‏توان از چگونگى بچه‏ دارى کردن او تشخیص داد؛ چراکه سلامت روحى و جسمى فرزند، در گرو بچه‏ دارى درست مادر است.

این مهم و اینکه آنان در این‏باره در چه وضعیتى مى ‏باشند، نمودارى است که اندازه تلاش، زحمت، دلسوزى، فرهنگ و اندیشه مادر را آشکار می ‏سازد.
در حقیقت، خوشبختى واقعى مادران در پرورش فرزندانى سالم و صالح است. پرواضح است که رساندن فرزندان به چنین فرجامى، کارى دشوار و طاقت ‏فرسا است که تنها زن مى‏ تواند از عهده آن برآید.
به تعبیر مقام معظم رهبرى:
بعضى از کارهاى خانه خیلى سخت است. شما هر کارى را در نظر بگیرید که خیلى دشوار باشد، در مقابل بچه‌‏دارى در واقع آسان است. بچه‏ دارى هنر خیلى بزرگى است. مردها یک روز هم نمى ‏توانند این کار را انجام دهند. زنها با دقت، با حوصله و با ظرافت این کار بزرگ را انجام میدهند. خداى متعال در غریزه آنها این توان را قرار داده است.

روزى از روزها حضرت رسول اکرم صلی الله علیه و آله در مسجد به انتظار بلال به سر مى‏بردند که بیاید و اذان بگوید. بلال با اندکى تأخیر به مسجد آمد. حضرت رسول اکرم صلی الله علیه و آله فرمود: چرا دیر کردى؟ 
عرض کرد: هنگام آمدن به مسجد خدمت حضرت فاطمه‏(سلام الله علیها) رفتم، او مشغول آرد کردن بود و فرزندش حضرت حسن‏ علیه السلام نزد آسیاب روى زمین قرار داشت.
گفتم: یا فاطمه،کدام‏یک از پیشنهادهاى مرا قبول دارى؟ یا من بچه را نگاه دارم و شما آسیاب کنید و یا بر عکس.
فرمود: من به فرزند مهربان‏ترم و بهتر می‏توانم کار بچه‏ دارى را انجام دهم. آن‏گاه آسیاب را گرفتم و آرد کردم. و این بود علت تأخیر من.

منابع:
1بحار الانوار، ج‏43، ص76؛ به نقل از: اخلاق حضرت فاطمه‏(، ص32 و 33.
2مطلع عشق، ص82 و 83.
اشتراک گذاری این مطلب!

دستاورد جشنواره ی فجر ۹۵،فیلم نامه های ضعیف و زنان سردرگم

29ام بهمن, 1395
در بین ناکامان جشنواره ی امسال دو فیلم نگار و ویلایی ها با وجود ژانرهای متفاوتی که داشتند به چشم می خوردند.
قهرمان هر دو فیلم را زنان تشکیل می دادند ولی اثری از زنان دنیای واقعی بدون هیچ اغراقی در آن ها به چشم نمی خورد..
امسال بر خلاف سال های گذشته اختلافات و قهر و آشتی های زیادی بر سر داوری داوران وجود داشت و همین امر باعث شد که بیشتر هنرمندان نظرات متفاوتی در مورد جنواره ی امسال را در فضای مجازی پخش کنند و داوران نیز بیانیه هایی در رد این ادعاها بدهند…
 
 
 
 
 
جشنواره ی فیلم فجر هم با تمام حواشی و پیچ و خم هایش تمام شد. امسال بر خلاف سال های گذشته اختلافات و قهر و آشتی های زیادی بر سر داوری داوران وجود داشت و همین امر باعث شد که بیشتر هنرمندان نظرات متفاوتی در مورد جنواره ی امسال را در فضای مجازی پخش کنند و داوران نیز بیانیه هایی در رد این ادعاها بدهند… این که چگونگی انتخاب ها و دید هنری و تخصصی در این انتخاب ها وجود داشته باشد امری مهم است؛ اما مهم تر از آن توجه به محتوی فیلم ها و فیلم نامه ها است، مساله ای که انگار از یاد بیشتر هنرمندان ما رفته است.

ادامه »

مرگ نعمت است یا بلا؟

26ام بهمن, 1395

مرگ از جمله سنت های تغییرناپذیر الهی است و هر جانداری روزی می میرد:

«کُلُّ نفسٍ ذائِقَةُ المَوتِ»؛ (آل عمران/ 185) و «کُلُّ مَن عَلَیها فانٍ»؛ (الرحمن/ 26)

خیلی اوقات دیده ایم که فردی پیر و فرتوت و فرسوده همچون یک تکه گوشت در گوشه ای از بیمارستان خوابیده و زنده است اما جوانی رعنا و سالم را ناگهان می شنویم که از دنیا رفته است؛ دردناک است اما واقعیت دارد … به واقع این مرگ چیست؛ نعمت است یا بلا؟

برای بررسی بیشتر از منابع دینی چون آیات و روایات بهره مند می شویم…

در سوره الرحمن سخن از نعمت هایی که از جانب خداوند بر بندگان رسیده فراوان آمده است. در حقیقت باید این نکته را مد نظر داشت که هر خلقتی برای این که بتواند در زمره نعمت قرار گیرد، لازم نیست در تمام موارد موجب راحتی و خوشی باشد، بلکه برای نعمت بودن همین بس که خیر بیشتری داشته باشد و وقتی که آن را به صورت کلی در نظر می گیریم، می بینیم سود آن بیشتر از ضررش است، هرچند گاهی در موارد خاص موجب عذاب نیز شده باشد.

ادامه »

مؤلفه‌های سبک زندگی فاطمی

24ام بهمن, 1395

زندگی اهل بیت عصمت و طهارت علیهم‌السلام، راهنمای بسیار روشنی است برای کسانی که بخواهند به بهترین حیات دنیوی و اخروی دست یابند. این مسئله آنقدر پر اهمیت است که در برخی احادیث، پیروی از ایشان به التزام و تبعیت عملی از سبک زندگی ایشان بیان شده است.

در زندگی پرهیاهوی امروزی که همه انسان‌ها درگیر مسائل روزمره و مادی شده‌اند سیره اهل بیت، از جمله حضرت زهرا سلام الله علیها که تأسی به آن می‌تواند از بروز بسیاری از مشکلات خانوادگی و اجتماعی جلوگیری کند اما متأسفانه توجه به این مؤله و شاخصه مهم مورد غفلت قرار گرفته است.

با توجه به فرارسیدن سیزدهم جمادی الثانی و شهادت جانسوز و مظلومانه دخت گرامی نبی اکرم(صلی الله علیه و آله ) حضرت زهرا سلام‌الله علیها گفت‌وگویی با حجت‌الاسلام سیدحسین مؤمنی مدرس سطوح عالی حوزه علمیه قم داشتیم که در ادامه می‌خوانیم:

 بی تردید برای اینکه ما چه در امور مادی و چه در امور معنوی رشد کنیم، حتماً باید به دو مهم توجه کنیم و دو مطلب را درنظر بگیریم. نخست؛ داشتن برنامه در زندگی و قانون جامع و هدفمند، دوم؛ داشتن الگوی مناسب. به راحتی قابل اثبات است تنها قانونی که می‌تواند سعادت دنیا و آخرت ما را رقم بزند؛ قرآن کریم و ذیل آن، روایات معصومین علیهم‌السلام است. 

برنامه‌ای می‌تواند برای ما الگو قرار گیرد که هیچ نقطه ظلمانی در آن وجود نداشته باشد و بی‌تردید این الگو را پیوسته، تمام قرون و اعصار تمام عصرها و تمام نسل‌ها داشته باشند، الگویی با این ویژگی منحصر است به فطرت پیامبر اعظم و اهل‌بیت علیه السلام . اینها الگو هستند، در بیان نورانی حضرت رسول صلی الله علیه و آله در خطبه غدیر آمده است که معاشر الناس! صراط مستقیم من هستم و بعد از من علی بن ابی‌طالب علیه السلام و بعد از علی، اولاد ایشان است. اینها به عنوان الگو مطرح هستند. 

ادامه »

ارزشی فراتر از سیمرغ جشنواره

23ام بهمن, 1395

حجاب دختر سید محمود رضوی

حجاب دختر سید محمود رضوی، هنرمند متعهد کشور مان ارزشی فراتر از سیمرغ جشنواره داشت روایتی مستند از سبک زندگی اسلامی بدون هراس از فضای موجود بر جشنواره در میان شلوغی رفت وآمد های غریبه های فرهنگ ایرانی اسلامی حس خوبی را به جامعه هنری افسرده ؛ هدیه کرد .

جشنواره فجر35 با تمام فراز و فرود و انتقادها به پایان رسید تمام سیمرغ ها نیز به پرواز در آمد . انتقادهای بسیاری از اهالی سینما به داوری و هیات داوران در انتخاب بهترین ها در بخش های مختلف بود. حتی این اعتراض ها نیز به برنامه های رسانه ملی نیز کشیده شد .

دربرنامه هفت که از  شبکه 3 پخش می شود با حضور مسعود فراستی و تعدادی از میهمانان  این برنامه انتقادهای زیادی از برگزاری این جشنواره شد. نداشتن حس امید و انگیزه برای کار در عرصه سینما وکارهای هنری و نوع  داوری جشنواره از مهم ترین این انتقاده به شمار میرفت.

ادامه »

ویژگی همسر خوب چیست؟ بهترین زنان

20ام بهمن, 1395
پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) در توصیه ای زیبا به پسران جامعه برای انتخاب همسر می فرمایند:
 
بهترین زنان، زنی که دارای این ویژگی ها باشد:
 
1. آمادگی ( ذاتی و ارادی ) برای بارداری بسیار داشته باشد.
 
2. با محبت باشد.
 
3. با عفت و پاکدامن باشد.
 
4. در میان بستگانش سربلند و در نزد شوهرش فروتن باشد.
 
5. خود را در نزد شوهر بیاراید.
 
6. در نزد دیگران، حجاب و وقار و شرم خود را حفظ کند.
 
7. سخن شوهر را بشنود و از او اطاعت کند.
 
8. وقتی با شوهر خلوت کرد، آنچه او خواست دریغ نکند.
 
9.همانند مرد شوخ و بذله گو نباشد.
 
منبع:اصول کافی جلد2  صفحه 324
اشتراک گذاری این مطلب!

بی‌احترامیِ زن به شوهرش، فرآیند بی‌حجابی دخترشان است!

15ام بهمن, 1395

استاد پناهیان:

یک مادری آمد به بنده گفت:

«حاج‌آقا! من خودم همۀ بچه‌های دبیرستان را محجبه کرده‌ام ولی از دوتا دختر خودم عاجز مانده‌ام و نمی‌دانم به آنها چه بگویم؟!

گفتم: شما آقای خانه را چقدر تحویل می‌گیری؟

گفت: آقای خانه که کارگر است! ایشان که نمی‌تواند چیزی بفهمد که به بچه‌ها بگوید!

گفتم: کافی است شما یک‌بار پیش بچه‌هایتان گفته باشی: «آقا تو چیزی نمی‌فهمی!» در این‌صورت، احتمالاً دخترهای شما باحجاب نمی‌شوند، بلکه بدحجاب‌تر هم می‌شوند. آقای خانه، آقای خانه است، احترامش را حفظ کن، دختربچه با مادرش محجبه نمی‌شود، با پدرش محجبه می‌شود؛ پدری که سلطان خانه است.

شما این فرآیندها را درست کنید. این سلسله رفتارهای احترام‌آمیز را در خانه در ارتباط با پدر خانه انجام دهید، آن‌وقت حجاب دختر شما درست می‌شود.

بیان معنوی

اشتراک گذاری این مطلب!

وظایف زن و شوهر نسبت به یکدیگر از منظر قرآن

12ام بهمن, 1395

زن و شوهر وظیفه دارند در عین تلاش برای رشد معنوی یکدیگر مایه‌ آرامش هم باشند و عیوب و نارسایی همدیگر را بپوشانند.

بی نظیرترین و عالی ترین مواردی که در سبک زندگی قرآن کریم درباره  خانواده‌ها و نوع برخورد آنها بیان دارد می‌توانیم به  آیه مبارکه 187 سوره بقره  اشاه کرد که خداوند متعال می فرمایند:
هُنَّ لِبَاسٌ لَكُمْ وَأَنْتُمْ لِبَاسٌ لَهُنَّ 
اول به خانم‌ها می‌فرمایند که همسر شما لباس معنوی و بعد به آقایان می فرمایند  که خانم‌ها هم لباس معنوی شما هستند یعنی هر دوی شما به عنوان لباس همدیگر هستید.
 

وی ادامه داد : این تشبیه بلیغ و رسا گویای نکات فراوانی است که در حوزه علوم تربیتی و سبک زندگی در آداب اسلامی بیان شده است.همانگونه که لباس انسان را از آلودگی بیرونی مثل سرما و گرما حفظ می‌کند زن و شوهر هم وظیفه دارند، همدیگر را از آسیب‌های معنوی مثل گناه و انحرافات جنسی حفظ کنند.

ادامه »

حدود ارتباط با نامحرم چگونه باید باشد؟

29ام دی, 1395

 

در این نوشتار اصلا و به هیچ عنوان قصد دستیابی به یک حکم فقهی در مورد ارتباط با نامحرم را ندارم؛ چون صلاحیت آن را ندارم! هدف نگاهی اخلاقی به روایات این باب است. می خواهم به یک نکته مهم تذکر دهم که در این رابطه حواسمان باید به چه چیزی باشد.

در ابتدا و برای آماده شدن، لطفا آیه و ۲ روایت زیر را نگاهی بیاندازید:

۱- پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله:

إِذَا جَلَسَتِ الْمَرْأَهُ مَجْلِساً فَقَامَتْ‏ عَنْهُ‏ فَلَا یَجْلِسُ‏ فِی مَجْلِسِهَا رَجُلٌ حَتَّى یَبْرُد.

هنگامی که زنی در جایی نشست و از آنجا بلند شد، در آنجا مردی ننشیند تا اینکه گرمای ایجاد شده در آن مکان از بین برود و سرد بشود.

۲- آیه ۳۲ سوره احزاب:

فَلا تَخْضَعْنَ بِالْقَوْلِ فَیَطْمَعَ الَّذی فی‏ قَلْبِهِ مَرَضٌ.

صدایتان را نازک نکنید تا کسی که در قلبش مرض است به طمع نیفتد.

۳- وصیت امیرالمومنین علیه السلام به امام حسن علیه السلام:

واکْفُـفْ علَیهِنَّ مِن أبْصارِهِنَّ بحَجْبِکَ إیّاهُنَّ ، فإنَّ شِدَّهَ الحِجابِ خَیرٌ لکَ ولَهُنَّ ، ولَیس خُروجُهُنَّ بأشَدَّ مِن إدْخالِکَ مَن لا یُوثَقُ بهِ علَیهِنَّ ، وإنِ اسْتَطَعْتَ أنْ لا یَعْرِفْنَ غَیرَکَ فافْعَلْ.

براى این که دیده‏شان به نامحرمان نیفتد آنها (زنان) را در پرده نگه دار ؛ زیرا هر چه بیشتر در پرده باشند براى تو و آنها بهتر است و بیرون رفتن آنها بدتر از این نیست که اشخاص نامطمئن بر آنان وارد کنى. اگر توانى کارى کنى که مردى جز تو را نشناسند این کار را بکن.

ادامه »

ازدواج؛ ناموس طبیعت، دستور شریعت

22ام دی, 1395

اینک لحظه‌ی پر شکوه یک پیوند آسمانی از راه رسیده است.

   دو رهرو جوان می خواهند بر اساس خواست و رضای خداوند، دست در دست هم، راه زندگی را به سوی هدف والای آن سیر کنند.
   راستی! این چه میثاق عمیق و مهمی است!
   طبع و غریزه، «زوج» می خواهد. روان پر تلاطم، «همسر» می طلبد. روح بی قرار، بدون«او» احساس نقصان و کمبود می کند. خداوند هر یک را بدون دیگری نمی‌پسندد و پیامبر صلی‌الله‌علیه‌وآله «ازدواج» را سنت خویش و راه رسیدن به رضای الهی و صیانت بخشیدن به نیمی از دین معرفی می‌کند.
   می خواهند بیشتر بدانند تا با هشیاری «بله» بگویند.
   شنیدن از این «سید» چقدر مغتنم است.
   خوشا بحالشان!

 


* هدف زندگی
زندگی یک کاروان طولانی است که منازل و مراحلی دارد، هدف والایی نیز دارد. هدف انسان در زندگی باید این باشد که از وجود خود و موجودات پیرامونش برای تکامل معنوی و نفسانی استفاده نماید.
اصلاً ما برای این به دنیا آمده‌ایم. ما در حالی وارد دنیا می شویم که از خود اختیاری نداریم. کودکیم و تحت تأثیر هستیم، اما تدریجاً عقل ما رشد می کند و قدرت اختیار و انتخاب پیدا می‌کنیم. این جا آن جایی است که لازم است انسان درست بیندیشد و درست انتخاب کند و بر اساس این انتخاب حرکت کند و به جلو برود.
اگر انسان این فرصت را مغتنم بشمرد و از این چند صباحی که در این دنیا هست خوب استفاده کند و بتواند خودش را به کمال برساند، آن روزی که از دنیا خارج می‌شود، مثل کسی است که از زندان خارج شده و از این جا زندگی حقیقی آغاز می‌شود.1

* ازدواج، یک ارزش اسلامی
مطلب اصلی و اول، این است که این ازدواجی که خدای متعال سنت قرار داده و آفرینش هم آن را اقتضا می‌کند، یکی از نعمتها و اسرار الهی و یکی از پدیده‌های اجتناب‌ناپذیر زندگی بشری است. می‌شد که خداوند در قوانین آسمانی، این موضوع را لازم، واجب و حتمی و مجاز کند و مردم را رها کند تا یکی یکی بروند و با هم ازدواج کنند، اما این کار را نکرده است. بلکه ازدواج را یک ارزش قرار داده، یعنی کسی که ازدواج نمی‌کند خود را از این ارزش محروم نموده است.2

ادامه »

چرا خدا بندگان را فراموش می‌کند؟

17ام دی, 1395

————————————————————————————————————–

آیا گاهی پدر و مادرتان شما را فراموش کرده است؟

چه حس و حالی به شما دست داده؟

وقتی از محبت بی دریغشان شما را محروم کرده اند، حتی یک تماس تلفنی با شما نگرفته اند.

این یک مثال برای آشنا شدن ذهن شماست.

————————————————————————————————————–

 اگر پادشاه عالم خداوند آسمان و زمین و مالک دنیا و آخرت شما را فراموش کند و لطف و رحمتش را از شما دریغ کند و دعایتان را مستجاب نکند ،رزق و روزی شما را قطع کند و سلامتی را از شما بگیرد چه می‌شود؟

 آیا می‌شود خدا ما را فراموش کند در حالی که نیازمند واقعی به او هستیم؟

 

خودشناسی و معرفت نفس

 خودشناسی و معرفت نفس که مقابل خود فراموشی است سودمندترین شناخت ها و بزرگترین عامل رستگاری است ؛ معرفة النفس انفع المعارف .

 خودشناسی در این است که انسان بداند:

 1- موجودی ابدی است و نابودی و زوال ندارد و چنین نیست که مرگ پایان زندگی باشد.

 2- سعادت و شقاوت او در گرو کردارهای اوست سود و زیان رفتار او به خود او برمی گردد و اگر به دیگران هم سود و زیانی می‌رسد بالعرض اوست.

 3- همه شئون مثبت و منفی در زندگی در دست خداست ،زندگی و مرگ ،فقر و فنا،ذلت و عزت و خیر و شر و همه امور به دست خداست . انسان فقیر محضر خداست و آرامش او جز با توجه به خدا و را بطه با آن قدرت لایزال محقق نمی‌شود.

 4- دنیا جایگاه همیشگی او نیست . دنیا برای انسان کوچک است و برای آن هم آفریده نشده است.

 بدیهی است انتساب فراموشی به خدا،واقعی نیست ؛ زیرا یک نقص و عیب است و این در ذات خدا راه ندارد بلکه کنایه از این است که خدا با آنها مثل شخص فراموشکار رفتار می‌کند.یعنی هیچ گونه سهمی از رحمت و توفیق خود برای آنها قائل نمی‌شود

ادامه »

چرایی محبت هایی که کمرنگ شده است!

17ام دی, 1395

بحث احترام به والدین، در دین ما خیلی مورد تأکید قرار گرفته و حتی احترام به والدین در کنار پرستش خدا ذکر شده است؛ با وجود این فرهنگ غنی؛ متأسفانه شاهد کم محبتی هایی نسبت به والدین، و تنها گذاشتن آنها در سنین پیری در کنج خانه ها، یا برده شدن آنها توسط فرزندان کم محبت به سرای سالمندان هستیم. بی تردید فراموشی یاد و نام خداوند در جامعه باعث فراموشی خیلی از فضایل اخلاقی از جمله احترام به والدین و رواج کم محبتی به ایشان که مضراتش به خود جامعه بر می گردد، می شود.

 

محبت به والدیت، احترام به والدین

 

فرهنگ دینی خود را پاس داریم

 دین ما بر خانواده و احترام به بزرگتر، مخصوصاً والدین تأکید دارد. در آیاتی از آیات قرآن کریم راجع به احترام به والدین سخن به میان آمده است. در 4 جا از قرآن کریم، احسان به پدر و مادر در کنار توحید و یکتاپرستی ذکر شده است[1] و در آیاتی هم، تکریم و نیکی به پدر و مادر را از زبان پیامبران الهی نقل می کند[2]

 احترام به والدین در همه حال باید حفظ شود؛ حتی اگر کافر باشند (شاید در جامعه مسلمان ما پیدا نشود ولی در اروپا و آمریکا که اقبال به مسلمانی زیاد است از این موارد پیدا می شود) ولی اطاعت از آنها در کارهای ضد دینی به هیچ وجه قابل قبول نیست: «وَ إِنْ جاهَداکَ عَلى أَنْ تُشْرِکَ بِی ما لَیْسَ لَکَ بِهِ عِلْمٌ فَلا تُطِعْهُما وَ صاحِبْهُما فِی الدُّنْیا مَعْرُوفاً[لقمان/15] اگر آنها به تو اصرار کنند که مشرک شوى، اطاعتشان مکن، ولى در زندگى دنیا به نیکى با آنها معاشرت نما»!

ادامه »

آسیبهای بالا رفتن سن ازدواج چیست؟

15ام دی, 1395

بر اساس آمار،اعداد و ارقام منتشر شده در رسانه ها،سن یک میلیون و 300 هزار جوان از حد متعارف برای ازدواج گذشته است و این پدیده،معضلی است که بصورت بالقوه،مستعد ظهور و بروز رفتارهایی پرخطر و نابهنجار است.

دغدغه افزایش و تکثر جوانان مجرد/ آسیب های بالا رفتن سن ازدواج چیست؟ارزیابی ها و بررسی های آماری،موید افزایش سن ازدواج و بروز تاخیر و خلاءهای جدی در حصول و تحقق این سنت حسنه است.
ازدواج یکی از مولفه های اساسی در حفظ و انسجام بنیان جامعه است و به واقع استمرار بقای خانواده با تکیه بر عنصر و اصل ازدواج تضمین می شود.
چندی پیش،ثبت احوال کشور با اشاره به آمار یک میلیون و 240 هزار نفری جوانانی که ازدواج نکرده اند،عنوان کرد:
از این میزان،پنج میلیون و 570 هزار مرد و پنج میلیون و 670 هزار نفر زن هستند.
بدون تردید،تداوم نسل،رفع نیازهای عاطفی،حفظ پاکدامنی و سلامت اجتماعی و اخلاقی جامعه بواسطه پیوند میان زوجین محقق می شود و در صورت بروز و نارسایی و مانع در حصول این امر خطیر،قطعا مشکلات و چالش های عدیده ای در سلامت اجتماعی و تداوم استحکاک و انسجام کانون خانواده به عنوان خرده نهاد فرهنگی موثر و تعیین کننده در شکوفایی اجتماعی ظهور و بروز پیدا خواهد کرد.
صدیقه نوبهار،روانشناس و کارشناس علوم رفتاری با اشاره به آسیب ها و مخاطرات تاخیر در سن ازدواج گفت:

برای بررسی و تحلیلی دقیق از علل موثر در بروز این پدیده،باید مولفه های متعددی اعم از اجتماعی،اقتصادی و فرهنگی، مورد بحث و واکاوی قرار گیرد.

ادامه »

همانندی

15ام دی, 1395

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

الْخَبِيثَاتُ لِلْخَبِيثِينَ وَالْخَبِيثُونَ لِلْخَبِيثَاتِ وَالطَّيبَاتُ لِلطَّيبِينَ وَالطَّيبُونَ لِلطَّيبَاتِ أُولَئِكَ مُبَرَّءُونَ مِمَّا يقُولُونَ لَهُمْ مَغْفِرَةٌ وَرِزْقٌ كَرِيمٌ(النور/26)

زنان ناپاک از آن مردان ناپاکند، و مردان ناپاک نيز به زنان ناپاک تعلق دارند؛ و زنان پاک از آن مردان پاک، و مردان پاک از آن زنان پاکند!

نکته ها:

1- طبع افراد پلید چنین است كه به سراغ پلیدى‏ها مى‏روند، برخلاف افراد پاك طینت كه به سراغ خوبى‏ها مى‏روند. «الخبیثیات للخبیثین… الطیّبات للطیّبین»

2- بهره‏ گیرى از نعمت‏ها و طیّبات، حقّ اهل ایمان است. «والطّیّبات للطّیبّین»

3- سالم ماندن نسل‏هاى پاك، از توصیه‏ هاى قرآن است. «والطیّبات للطّیبّین»

4- حمایت از پاكدامن‏ ها لازم است. «اولئك مبرؤن ممّا یقولون»

5 - معنویّات بر مادیّات مقدّم است. (در قرآن هر جا عبارت «رزق كریم» آمده، قبلش عبارت «لهم مغفرة» آمده است.)

  این آیه یك اصل كلّى را مطرح مى‏كند كه در انتخاب همسر باید دقّت كرد و اصل را بر ایمان و پاكدامنى گذاشت، نه زیبایى و ثروت. معنایش این نیست كه اگر مردى یا زنى خوب بود حتماً همسرش نیز خوب بوده و مشمول مغفرت و رزق كریم و اهل بهشت است. زیرا قرآن ملاك را ایمان و تقوا و عمل صالح مى‏داند و لذا با اینكه حضرت نوح و لوط، طیّب بودند، امّا همسرانشان از خبیثات و دوزخى‏اند.

كلمه ‏ى «طیّب» به معناى دلپسند و مطلوب است و در قرآن در توصیف مال، ذرّیه، فرزند، كلام، شهر، همسر، غذا و رزق، مسكن، درخت و تحیّت آمده است و در مقابل آن كلمه‏ى «خَبیث» است كه آن هم براى مال، انسان، همسر، سخن، عمل و شجره به عنوان وصف مطرح شده است.

این آیه را چند نوع مى‏توان معنا كرد:

الف: با توجّه به آیات قبل كه درباره‏ى تهمت به زنان پاكدامن و ماجراى افك بود و با توجّه به جمله‏ى: «مبرّئون ممّا یقولون»، معناى آیه این باشد كه كلمات خبیث مثل تهمت و افترا، شایسته افراد خبیث و سخنان پاك شایسته‏ى افراد پاك است و مردم پلید سخن زشت مى‏گویند و مردم پاك، سخنان پاك مى‏گویند.

ب: ممكن‏است مراد آیه بیان یك حكم شرعى‏باشد كه ازدواج پاكان با ناپاكان ممنوع است. نظیر آیه اوّل همین سوره كه فرمود: «الزّانى لایَنكح الاّ زانیة» مرد زناكار جز زن زناكار را به همسرى نگیرد، همان گونه كه روایتى از امام باقرعلیه السلام این معنا را تأیید مى‏كند.(39)

ج: ممكن است مراد آیه همسویى فكرى، عقیدتى، اخلاقى وبه اصطلاح هم‏شأن و هم‏كفو بودن همسر باشد. یعنى هر كس بطور طبیعى به سراغ همفكر خود مى‏رود.

ذرّه‏اى كه در همه ارض و سماست‏
جنس خود را همچو كاه و كهرباست‏

ناریان مر ناریان را جاذبند
نوریان مر نوریان را طالبند

در قرآن، براى رزق اوصافى ذكر شده است از جمله:

«رزقاً حسنا»(40)، (رزقٌ كریم»(41)، (رَزَقكم اللّه حلالاً طیّبا»(42)، (یَرزُقه من حیث لایَحتسب»(43)، (یُرزَقون فیها بغیر حساب»(44)

 مرکز فرهنگی درسهایی از قرآن

اشتراک گذاری این مطلب!

کاوشی مفهوم شناسانه در سبک زندگی منتظرانه

12ام دی, 1395

کاوشی مفهوم شناسانه در سبک زندگی منتظرانه

چکیده
     کارآمدترین ایده قابل طرح درباره سبک زندگی اسلامی و عملی کردن آن، شیوه‌ای از زندگی اسلامی است که بر محور انتظار حضرت مهدی موعود شکل گرفته و از آن به «سبک زندگی منتظرانه» تعبیر می‌شود؛ اما اثبات این مطلب، پیش از هر چیز، به تبیین مفهومی نیاز دارد. این نوشتار با روشی توصیفی- تحلیلی، در بررسی چیستی سبک زندگی منتظرانه، با هدف جایگاه شناسی این سبک در زمینه‌سازی ظهور سامان یافته و مهم‌ترین شاخصه سبک زندگی منتظرانه را «ماهیت جهادی» آن می‌داند. از این رو و برای رسیدن به این مقصود، مفاهیم وابسته به آن، نظیر سبک، زندگی، اصطلاح سبک زندگی، انتظار و سرانجام جهاد را با روش کتابخانه‌ای بررسی کرده است.


مقدمه
در عصر ارتباطات و عرضه محصولات مختلف از ملل گوناگون، فرهنگ‌ها و مکاتب نیز با بهره‌گیری از رسانه‌های جمعی، در ارائه و نفوذ در شیوه زندگی انسان‌ها سعی و مدل زندگی بر مبنای ارزش‌های خود را به جامعه جهانی عرضه می‌کنند. در این بین، فراغت بال به وجود آمده به واسطه توسعه تکنولوژی، بیش از هر زمانی فرصت انتخاب را برای گزینش و تجربه انواع سبک‌های زندگی افزایش داده است. کارکردها و تأثیر فراوانی که هر یک از سبک‌ها در فرهنگ و زندگی آدمی خواهد داشت، اولاً، لزوم مطالعه درباره سبک زندگی به صورت عام و سبک زندگی اسلامی به صورت خاص و ثانیاً، ارائه تنها روش زندگی در عصر غیبت را بر مبنای اندیشه و فرهنگ غنی مهدویت (که از آن به «سبک زندگی منتظرانه» تعبیر می‌شود) به عنوان الگوی برتر و مصداق کامل سبک زندگی اسلامی در عصر غیبت امام عصر دو چندان کرده است.

با توجه به این‌که انسان، هویت خویش را به دلیل حرکت در خلاف جهت آفرینش در بحران‌های عصر غیبت و نفوذ سبک‌های زندگی غیر مهدوی و بعضاً ضد مهدوی از دست داده و از سویی دیگر لزوم ارائه الگویی مناسب برای زمینه‌سازی مردمی ظهور؛ ضرورت این طرح اجتناب‌ناپذیر است.

مهم‌ترین پرسشی که در طرح سبک زندگی منتظرانه طرح می‌شود، چیستی و سپس چرایی گفت‌وگو درباره این شیوه از زندگی است و این که اساساً صحبت از سبک زندگی منتظرانه چه ضرورتی دارد؟ به این ترتیب بایسته است از ماهیت سبک زندگی منتظرانه و آن‌گاه ضرورت این سبک در زندگی امروز، به عنوان درآمدی بر مباحث سبک زندگی منتظران، بحث و بررسی شود. رسالت این نوشتار بررسی چیستی سبک زندگی منتظرانه بوده و از چرایی آن در نوشتاری دیگری صحبت خواهد شد؛ اما قبل از آن مناسب است نخست درباره منزلت انتظار، به عنوان محور و رویکرد اصلی این شیوه از زندگی سخن به میان آوریم.

ادامه »

سه کلید ورود به بهشت!

11ام دی, 1395

اگرچه ورود به بهشت به عنوان وعده بر حق الهی و محل سکونت مومنان در دیار باقی بعضا در ذهن ما با دشواری های بسیار همراه است اما با سه خلصت انسان می تواند از همه درهای بهشت به آن داخل شود.

مقصود از مجادله و ستيزه و دشمنى مباحثات و گفتگوهائى است كه ميان مردم برپا مى‏شود و بر سخن يك ديگر اعتراض مي كنند، براى اينكه سخن خود را اگر چه باطل ست به كرسى نشانند و اظهار فضل و دانش كنند، از اين رو غالبا اين گونه مباحثات به دشمنى و دشنام و دورى از يك ديگر مي كشد و اما بحث و مجادله براى اظهار حق يا فهميدن حق محبوب و پسنديده است، چنان كه خداى تعالى فرمايد:

«وَ جادِلْهُمْ بِالَّتِي هِيَ أَحْسَنُ » بروش نيكوترى با آنها مجادله كن».

اميرالمؤمنين علیه السلام فرمودند: «از مجادله و ستيزه بپرهيزيد كه دل هاى دوستان و برادران را بيمار كنند و نفاق رويانند (زيرا سلامتى دل به صفا و صميميت است و بيماريش به كينه و اندوه و پريشانى خاطر كه از مجادله و ستيزه برخيزد و دوستان را با يك ديگر دورو كند).»

پيغمبر اکرم صلی الله علیه و آله فرمودند: «سه خصلت است كه هر كس خداى عز و جل را با آنها ملاقات‏ كند (با اين سه خصلت بميرد) از هر درى كه خواهد داخل بهشت شود: كسى كه خلقش نيكو باشد و در غيبت و حضور مردم از خدا بترسد و مجادله نكند اگر چه حق با او باشد.»

و باز فرمودند: «كسى كه خدا را هدف مجادلاتش كند، به تحول بسيار نزديك شود.»

ادامه »

ثواب بوسیدن پای مادر

10ام دی, 1395

در قرآن کریم و احادیث معتبر از پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله و ائمه معصومین علیهم السلام ، همواره بر احترام بر پدر و مادر تاکید شده است و در این میان جایگاه مادر، وصف نشدنی است.

«بهشت زیر پای مادر است»شاید این جمله ماندگارترین عبارت در ذهن ما از کودکی تا به امروز باشد.مادر از عصاره جانش به فرزندش می دهد و زمانی که این کودک رشد کرد، در هر شرایطی پشتیبان فرزند خود می ماند.حالا مادر این هدیه خدا به بشریت، باید جایگاهش حفظ شود و فرزندان، به خوبی آنها را تکریم کنند.

در حدیثی از پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله نقل شده است که ایشان فرمودند:

«کسی که پای مادرش را ببوسد؛مثل این است که آستانه کعبه را بوسیده است».(گنجینه جواهر)

و نیز فرمود:«هر کس پیشانی مادر خود را ببوسد،از آتش جهنم محفوظ خواهد ماند».(نهج الفصاحة)

این احادیث همه از ارزش مادر در خانواده می گوید و اینکه اسلام بر احترام به مادر تاکید فراوان دارد.

روزی مردی نزد پیامبر صلی الله علیه و آله آمد و عرض کرد:

من تمام گناهان را انجام داده ام، آیا راه توبه برای من هست؟

فرمود:ایا پدر و مادرت زنده اند؟

گفت:تنها پدرم زنده است.

فرمود:به پدر خود احترام و نیکی کن؛تا خداوند تو را ببخشد. وقتی که آن مرد رفت،حضرت به اطرافیانش فرمود:

«ای کاش مادرش زنده بود».(بحارالانوار، ج 71)

یا در جایی دیگرحضرت محمد صلی الله علیه و آله فرمودند:همانگونه که دعای پیامبران در مورد امت خودشان مستجاب است، دعای پدران نیز در حق فرزندانشان مستجاب است».(نهج الفصاحه)

این است ارزش و قدر و منزلت مادر که شاید ما از آن غافل باشیم.

 باشگاه خبرنگاران

اشتراک گذاری این مطلب!

تربیت فرزند

10ام دی, 1395

اندرز

روزی بزرگی را گفتند تو برای تربیت فرزندانت چه میکنی؟

گفت: هیچ کار!

گفتند: مگر میشود؟

پس چرا فرزندان تو چنین خوبند؟

گفت: من در تربیت خود کوشیدم، تا الگوی خوبی برای آنان باشم.

فرزندان، راستی گفتار و درستی رفتارِ پدر و مادر را میبینند، نه امر و نهی های بیهوده ای که خود عمل نمیکنند.

تخم مرغ اگر با نیروی بیرونی بشکند پایان زندگیست ولی اگر با نیروی داخلی بشکند آغاز زندگیست.

همیشه بزرگترین تغییرات از درون شکل میگیرد.

درون خود را بشکن تا شخصیت جدیدت متولد شود، آنگاه خودت را خواهی دید…

کانال@hekayatha_110

 

اشتراک گذاری این مطلب!

بصیرت در فضای مجازی(11)

9ام دی, 1395

ساکن قلعه های خیالی نباش!

تمام امکانات و پیشرفتها جهت راحتی انسان اختراع و ایجاد شده اند.فضای سایبر هم جزیی از امکانات پیشرفته نسل حاضر است .این فضا اکنون ابزار قدرتمند دشمن برای نابودی ارزشها و فرهنگ اصیل ایرانی و اسلامی است گر چه در آغاز شاید چنین هدفی در پس طراحی آن نبوده است.

“خانواده” مهم ترین نهادی است که دشمن در پی نابودی آن است تا در پی آن زنان و مردان را فارغ از مسئولیتهای زندگی مشترک سرگرم لودگی و هوسرانی کند.لذا مراقب باشیم غرق شدن در این دریای بی انتها ما را از مسئولیتهای خانوادگی غافل نکند.زنان و ودختران ما به هوش باشند که پرداختن به “پو” آنها را از پوهای حقیقی باز ندارد.جوانان ما به هوش باشند ساختن برج و باروهای موهوم ، آنها را از ساختن خانه ای محقر و باصفا در فضای حقیقی بازندارد.

بخشی از بیانات رهبری درباره اهمیت خانواده:

اگر جامعه ای خانواده نداشته باشد یا خانواده در آن متزلزل باشد، انسان در بهترین پرورشگاه های خود هم پرورش پیدا نمی کند. جوامعی که در آن، خانواده سست و بی نیاز است یا خانواده اصلاً تشکیل نمی شود یا کم تشکیل می شود، یا اگر تشکیل می شود، متزلزل و در معرض فنا و نابودی است، در این جوامع، مشکلات روانی و عصبی، بسیار بیشتر از آن جوامعی است که در آنها خانواده هایی مستقر است و زن و مرد به یک نقطه و کانونی متصل هستند.

مطلب از : رقیه رحیمی

اشتراک گذاری این مطلب!

بصیرت در فضای مجازی(10)

9ام دی, 1395

هوای آبرویت را داشته باش!

از آنجا که در فضای سایبری امکان اعاده آبرو و حقوق مادی و معنوی از دست رفته بسیار سخت تر از فضای حقیقی است ،می بایست از اقدامات و اموری که امکان سوءاستفاده دیگران از حقوق ما را مهیا می کند اجتناب کنیم.انتشار مشخصات حقیقی ،انتشار عکسهای خصوصی و به اشتراک گذاری هر نوع اطلاعاتی درباره زندگی شخصی و خانوادگی و احیانا شغلی ما و از هر مسیری می تواند خطر جدی برای ما ایجاد کند.در این فضا هم احتیاط شرط عقل است.

«مولي اميرالمؤمنين عليه‌السلام»: لاتَفَعَلْ ما يَشينُ العِرضَ والاِسم.

هيچ‌وقت به كاري كه باعث بدنامي و لطمه زدن به حيثيت تو مي‌شود اقدام مكن. (فهرست غرر، ص ۲۴۲)

مطلب از :رقیه رحیمی

اشتراک گذاری این مطلب!

بصیرت در فضای مجازی(9)

9ام دی, 1395

قضاوت عجولانه ممنوع!

فضای سایبر به دلیل ویژگیهایی که دارد در بیان منظور و هدف گوینده الکن است.اینجا نویسنده از ابزار صوت و لحن و تکیه بر بعضی از حروف و کلمات با استفاده از آوا ، بی بهره است.لذا نمی تواند آن طور که در فضای حقیقی ایراد سخن می کند،در این فضا سخن بگوید.بنابراین بسیار پیش می آید که عبارتی را طوری برداشت کنیم که به هیچ وجه مدنظر نویسنده نبوده است.بنابراین در این فضا باید از قضاوت عجولانه پرهیز کنیم و با اندکی تأمل و در نظرگرفتن احتمالی ضعیف برای اشتباه خود ،به تجزیه و تحلیل و موضع گیری بپردازیم تا جدلهای بی مورد و بی حاصل پیش نیاید.

لَیسَ مِنَ العَدلِ القَضَاءُ عَلَی الثَّقَةِ بِالظَّنِّ.
امام علی – ‏علیه السلام – فرمودند: قضاوتی که با تکیه به ظن و گمان باشد، عادلانه نیست.
«نهج البلاغة، حکمت ۲۲۰»

مطلب از :رقیه رحیمی

اشتراک گذاری این مطلب!

بصیرت در فضای مجازی(8)

9ام دی, 1395

بصیر، همیشه بروز است!

فرد هر چقدر هم متعهد باشد تا به سلاح علم مجهز نباشد نخواهد توانست در عرصه سایبر کاری از پیش ببرد.لازمه بصیرت در این فضا آن است که ابتدا خود را به سلاح تعهد و تقوا و سپس به سلاح علم تجهیز کنیم تا در این وادی راه را از چاه باز یابد.آشنایی با علوم روز همچون نرم افزارها و تسلط بر علوم فنی لازم و شیوه های مدرن و امروزی تبلیغ از مقدمات ورود به عرصه جنگ سایبری است.اگر چنین نباشد قافیه را خواهیم باخت.


بخشی از بیانات رهبری در دیدار با فضلاء و روحانیون اهواز در سال 75:
“تبلیغ دین و حقیقت با هر کیفیتی امکان‌‌‌‌‌‌‌پذیر نیست و روحانیت شیعه باید مدرن‌‌‌‌‌‌ترین شیوه‌های تبلیغ را برای رساندن پیام حق خود به دیگران مورد استفاده قرار دهد.”

مطلب از:رقیه رحیمی

اشتراک گذاری این مطلب!

بصیرت در فضای مجازی(7)

9ام دی, 1395

 

دشمن منتظر اختلاف است!

حفظ وحدت ملی و پرهیز از ترویج و اشاعه عباراتی که کرامت و عزت یک قوم یا دسته ای از افراد خاص جامعه را خدشه دار می کند،بسیار مهم است.فضای سایبر نباید جولانگاه و عرصه ای باشد تا به واسطه ایجاد شکاف و نفوذ در صف اتحاد ملی ، آب به آسیاب دشمن بریزیم و ناخواسته در ردیف سربازان دشمن قرار بگیریم.

“شیطانِ امروز که از راه اینترنت و ماهواره و روشهای ارتباطیِ مدرن و فوق مدرن سراغ شما می‌آید،… ایجاد تشویش در ذهن دارد، تزریق ناامیدی دارد، ایجاد اختلاف دارد.”

۱۳۹۰/۰۷/۲۰
بیانات رهبری در جمع روحانیون شیعه و اهل سنت کرمانشاه‌

مطلب از :رقیه رحیمی

اشتراک گذاری این مطلب!

بصیرت در فضای مجازی(6)

9ام دی, 1395

نرم سخن باش!

شناخت روحیات و ویژگیهای مخاطب از شاخصه های بصیرت در فضای مجازی است.جوانان امروز بسیار عجول و کم حوصله اند .زبان متکلف و موعظه مستقیم و احتمالا همراه با سرزنش نه تنها پاسخ نمی دهد بلکه اثر معکوس بر مخاطب دارد .پس در این فضا باید با مخاطبین با زبان امروز و به شیوه غیر مستقیم و با برهانهای مستدل غیرقابل نفوذ مخاطبه کرد و از جدل بی حاصل بپرهیزیم.

«فَقُولا لَهُ قَوْلاً لَيِّناً لَعَلَّهُ يَتَذَكَّرُ أَوْ يَخْشى‏»
اما به نرمى با او سخن بگوييد شايد متذكّر شود، يا (از خدا) بترسد! (طه، 44)

مطلب از :رقیه رحیمی

اشتراک گذاری این مطلب!

بصیرت در فضای مجازی(5)

9ام دی, 1395

ایمان به نتیجه داشته باش!

گرچه دشمن توطئه گر تمام قوا و امکانات و نیروهای خود را در فضای مجازی علیه بنیانهای اعتقادی و فرهنگی ما به کار گرفته است اما فراموش نکنیم که نیروی ایمان و توکل به خداوند و شهادت طلبی سرمایه بزرگی است که دشمن از آن بی بهره است.اگر اعتقادی راسخ و تلاشی خستگی ناپذیر داشته باشیم به زودی بر این امواج سهمگین غلبه خواهیم کرد و آن را در هم خواهیم کوبید.انشاءالله

كَم مِن فِئَةٍ قَليلَةٍ غَلَبَت فِئَةً كَثيرَةً بِإِذنِ اللَّهِ ۗ وَاللَّهُ مَعَ الصّابِرينَ(بقره/249)

مطلب از :رقیه رحیمی

اشتراک گذاری این مطلب!

بصیرت در فضای مجازی(4)

9ام دی, 1395

ماهی نباش ،صیاد باش!

بصیرت در فضای مجازی با انفعال و تأثیرپذیری صرف و وادادگی سازگاری ندارد.در این فضا شایسته یک شخص بصیر نیست که همچون ماهی خود را غریق و گمگشته اقیانوس شبهات و حملات اعتقادی و جملات هرز کند بلکه باید همچون صیادی تیز هوش به دنبال صید شبهات باشد و با فراست و تیزی به رفع و دفع آنها و پاکسازی فضا از آنها بپردازد.در این فضا باید تأپیرگذار بود و تنها در مقابل حق متواضع بود.

“باید با استفاده از توانایی‌ها و استعدادهای جوان کشور و با سیاستگذاری صحیح و اقدامات سنجیده و هماهنگ و بدون از دست دادن زمان به سمت خروج از حالت انفعال در عرصه‌ی فضای مجازی، و حضور فعال و تأثیرگذار و تولید محتوای اسلامی متقن و جذاب حرکت کنیم.”
بخشی از بیانات حضرت آقا در دیدار با رییس جمهور و اعضای شورای عالی فضای مجازی در تاریخ : 16/6/1394

مطلب از : رقیه رحیمی

اشتراک گذاری این مطلب!

بصیرت در فضای مجازی(3)

8ام دی, 1395

 

در فضای مجازی مراقب چهره ها و شخصیت های پنهان در نقاب ها باشیم.اینجا بسیاری ماسک مهربانی و عطوفت بر چهره دارند و هویت واقعی خویش را در زیر لعاب خوش آب ورنگی از الفاظ و کلمات زیبا مخفی کرده اند.مراقب باشیم الفاظ زیبا و به ظاهر محبت آمیز دلمان را نلغزاند و فکرمان را اسیر نکند که در این صورت آرام آرام از نزدیکان و عزیزان خود فاصله خواهیم گرفت و دنیای خویش را بر اساس رابطه قلبی با شخصیت های موهوم خواهیم ساخت.در این فضا چه آسان، باطل لباسی از حق و جذابیت بر خود می پوشد.فراموش نکنیم که زبان و ادبیات ابزار بزرگی برای فریب دیگران در این فضا است.

 عـَنْ أَبـِي عـَبـْدِ اللَّهِ ع قَالَ ذَاتَ يَوْمٍ تَجِدُ الرَّجُلَ لَا يُخْطِئُ بِلَامٍ وَ لَا وَاوٍ خَطِيباً مـِصـْقـَعـاً وَ لَقـَلْبُهُ أَشَدُّ ظُلْمَةً مِنَ اللَّيْلِ الْمُظْلِمِ وَ تَجِدُ الرَّجُلَ لَا يَسْتَطِيعُ يُعَبِّرُ عَمَّا فِي قَلْبِهِ بِلِسَانِهِ وَ قَلْبُهُ يَزْهَرُ كَمَا يَزْهَرُ الْمِصْبَاحُ (اصول كافى جلد 4 صفحه : 151 رواية : 1)

ترجمه :
 حضرت صادق عليه السلام فرمود: (گاهى ) مردى را مى بينيد كه در سخنورى در يك لام يا واوى خطا نكند، خطيب (و سخنورى ) است و زبردست و شيوا و هـمانا دلش از شب تاريك و ظلمانى تاريكتر و سياهتر است ، و (گاهى ) مردى را بينى كه نتواند آنچه در دل دارد به زبان آورد، اما دلش مانند چراغ نورافشانى كند.

نوشته:رقیه رحیمی

مطالب مرتبط:

بصیرت در فضای مجازی(1)

بصیرت در فضای مجازی(2)

اشتراک گذاری این مطلب!

بصیرت در فضای مجازی(2)

8ام دی, 1395

ارتباط رو در رو (face to face) خودبخود باعث رعایت شئونات اخلاقی بسیاری می شود.در فضای حقیقی شاید خیلی ها نتوانند اموری را که به راحتی فضای حقیقی مرتکب شوند،انجام دهند.در فضای مجازی برای برخی ،حریم ها برداشته شده است و همه کس را به حریم خصوصی خویش راه می دهند.مراقب باشیم این بیماری به ما سرایت نکند و ما را حریصانه به چهاردیواری خصوصی دیگران نکشاند.در این فضا هم همانند فضای حقیقی چشم سر و چشم دل را از نگاه آلوده به صحنه های خصوصی بربندیم.

«پيامبر گرامي اسلام صلي‌الله عليه و آله و سلم»:

اَلحياءُ جَوهرٌ يُزيلُهُ الطَّمَعُ.(زبدة‌الاحاديث، ج 1، ص 167)

حيا يک گوهري است که حرص و طمع آن را از انسان سلب مي‌کند. (آدم طمعکار ديگر حُجب و حيا ندارد) 

مطلب ار : رقیه رحیمی

مطالب مرتبط:

بصیرت در فضای مجازی(1)

بصیرت در فضای مجازی(3)

اشتراک گذاری این مطلب!

بصیرت در فضای مجازی(1)

6ام دی, 1395

 

اکنون در فضای مجازی، شیطان با جنود بسیاری دست به کار شده است. اخلاق گرایی ظاهری را وسیله خوبی برای دین گریزی جوانان یافته است.ایادی ابلیس در این فضا به راحتی یک پیام ظاهرا اخلاقی را موذیانه طراحی می کنند تا یکی از آموزه ها و تعالیم مقدس دینی را ناخودآگاه خدشه دار کنند.مخاطب سلیم الفکر در نگاه اول در می یابد که توطئه طراحی این پیام چیست.اما آن کس که مغلوب این فضا شده است ناخواسته رنگ می بازد و هدف اصلی آن پیام در عمق جانش نفوذ می کند و محصول آن در آینده ای نه چندان دور در اعتقاداتش هویدا می شود.پس مراقب باشیم و در پیامهای اخلاقی به ظاهر زیبا تفکر کنیم.به این مثال توجه کنید:

بیایید در ماه محرم، زنجیر نزنیم.اما زنجیر از پای آزاد مردی باز کنیم.سینه نزنیم اما سینه دردمندی را ازغم پاک کنیم.
اشک نریزیم.اما اشک از چشم مظلومی بزداییم.

نویسند و طراح این پیام در ظاهر پیام انساندوستی و محبت به همنوع را می خواهد به مخاطب القاء کند.اما حقیقت این است که در پس این پیام خوش آب و رنگ فتنه و حیله بزرگی نهفته است.نویسنده بسیار آرام و بی سر و صدا در حال خدشه وارد کردن به عزاداری ماه محرم و کم ارزش جلوه دادن آن است و به دنبال آن سلب روحیه جهادی و مکتب شهادت از شیعه!!
ببینید چه اهداف شومی در پس این پیامهای زیباست.مانند مار خوش و خط و خالی هستند که به دنبال ویرانی بنیان اعتقادات و ارزشها هستند.

نوشته: رقیه رحیمی

مطالب مرتبط:

بصیرت در فضای مجازی(2)

بصیرت در فضای مجازی(3)

اشتراک گذاری این مطلب!

سر گذشت عجیب بانوی آمریکایی با پوشیه سفید در مترو تهران!

30ام آذر, 1395
 
هر کسی از او سؤالی می‌پرسید و برخی به او تکه می انداختند اما پوز خندها وقتی روی لب ها خشکید که او عکس پسرجوان شهیدش را درآورد و گفت: این عکس پسر دانشجوی من هست که بدون کمترین پوشش خبری صرفا بنا به ظن شریک بودنش در واقعه 11 سپتامبر بدون حتی دادگاه کشته شد و دولت آمریکا به ما اجازه پیگیری را نداد و صرفأ خاکسترش را به ما تحویل دادند!
 
 امروز پس از انجام کاری در ایستگاه شریعتی سوار مترو شدم ،چشمانم را در حالت ایستاده روی هم گذاشتم که صدای صلوات بلندی توجهم را جلب کرد، چشمانم ناخود آگاه گشوده شد.

 چهره ای با پوست تیره اما نورانی را در مقابل خود دیدم که پوشیه ی سپیدش را از چهره برداشته و پشت سرش نهاده بود .او پس از فرستادن صلواتی به زبان عربی از جمعیت حاضر در مترو که نزدیک او بودند در خواست کرد تا صلوات انگلیسی را هم پس از او تکرار کنند.

  پس شروع کردOh my Allah send peace to Mohammad and the progeny of Mo………

  نکته ای توجهم را جلب کرد، وی در ادامه صلوات عربی و حتی انگلیسی‌اش  پس از و العجل فرجهم ، عبارت ( واهلک اعداهم، من الجن و الانس، من الاولین والاخرین) را می گفت و محال بود صلوات‌هایی را که می فرستد به والعجل فرجهم ختم کند و ادامه آن را نگوید.

 سر گذشت عجیب بانوی آمریکایی با پوشیه سفید در مترو تهران! او زنی بود از آمریکای شمالی که به گفته ی خود آمده بود تا در کشوری اسلامی بتواند نفس بکشد.

 همه به ویژه دختران بد حجاب نظرشان به او جلب شده بود تا جایی که یکی ازافراد نشسته روی صندلی به احترامش بلند شد و جای خود را به وی داد.

 وقتی آن فرد از او پرسید که سنش چقدر است؟

با زبان انگلیسی پاسخ داد: من از وقتی اسلام آوردم زنده شدم و تا قبل از آن یا مرده بودم و یا هنوز متولد نشده بودم  و به ایران که آمدم زنده‌تر شدم . انقلاب ایران واقعأ اسلامی است و همین باعث پیشرفتتان است .

 یکی از دختران با پوزخندی به او گفت: ایران همه چیزش اجبار است و شما تازه به این کشور آمدید و خبر ندارید.

 خانم مسن این طور جوابش را داد که: شما اجبار ندیده اید. وقتی کسی غرق در طلا باشد، نور طلا اذیتش می کند و قدر طلا را نمی داند اما وقتی از آن مکان بیرون می‌رود اگر که واقع بین باشد و اسیر آمال دروغین نشود پستی جنس خارج را در میابد و تازه قدر طلا را می داند. در ضمن نزدیک به چند سال است که در اینجا زندگی می کنم.

 پس از این صحبت ها بطری آبی را از کیف بزرگ قهوه ای رنگ و برزنتی‌اش بیرون آورد و خواست که گلوی خود را با نوشیدن جرعه‌ای آب تازه کند، در همان هنگام به زبان امریکایی و با لهجه ی غلیظ گفت: درود بر حسین علیه السلام و لعنت خدا بر یزید.

ادامه »

پر رنگ شدن ملاک زیبایی در ازدواج در میان تمام اقشار

30ام آذر, 1395
نوع نگرش مادران به ویژه در میان خانواده های مذهبی هم در این سبک انتخاب تاثیر بسیاری دارد؛ اینکه در ذهن پسر یا دختر این امر را جا بیندازند که در هنگام انتخاب همسر صرفا باید به دنبال زنی زیبا باشند یا به دنبال مادری برگزیده برای فرزندانشان و همسری مناسب برای رسیدن به سعادت اخروی و دنیوی باشند.
 
 
پسران مذهبی دختران زیبا _ دختران مذهبی پسران خوش تیپ
 
اسلام در زمینه انتخاب همسر ملاک ها و معیارهایی را تعریف کرده است که حداقل باید مورد توجه خانواده های معتقد و مذهبی قرار بگیرد. متاسفانه در دهه اخیر گرایش قشر مذهبی در هنگام گزینش همسر به سمت و سوی مادی گرایانه سوق پیدا کرده به نحوی که اگر نتوان گفت که معیارهای مادی به عنوان ملاک برتر محسوب نمی شود، حداقل به صورت هم طراز با معیارهای اصلی مورد تاکید اسلام در آمده است. چنانکه زیبایی، فرم ساختار بدنی و الگوهای ظاهری، مطابق الگوهای تزریقی اروپایی و رسانه ای و تبلیغاتی، همتراز با معیار ایمان مطرح می شود. این مساله در مورد خوش تیپی پسران در انتخاب خانواده دختر صدق می کند که همگی معضلاتی را در نگرش به مفهوم واقعی ازدواج ایجاد کرده است.

البته در اینجا باید این نکته را هم مد نظر داشت که اصل هم کفوی در ظاهر و پسند شکل و شمایل هر کدام از دختر و پسر، ملاک هست، ولی نه در حدی که به معیار همتراز با اصول اصلی در ازدواج قرار گیرد.

ادامه »

چرا افزايش جمعيت برای ايران مهم است؟ /کاهش جمعیت جوان روی خط هشدار!

30ام آذر, 1395

کاهش جمعیت جوان کشور(در مقایسه یا دهه ها و سال های گذشته)یکی از چالش هایی است که نیروی انسانی جامعه را به عنوان یکی از اصلی ترین سرمایه های این مرز و بوم هدف قرار می دهد

نیروی انسانی در هر کشوری به عنوان اصلی ترین ثروت و سرمایه آن جامعه به شمار می رود که به نوعی سرنوشت و آینده آن را رقم خواهد زد.

به تعبیری می توان گفت،جمعیت جوان در هر کشوری،موهبت و فرصتی ویژه و بالقوه است که با اتکای به آن می توان مسیر پیشرفت و تعالی را به نحوی شایسته و با سرعت و شتابی فزاینده پیمود.
 
در نقطه مقابل،پیری و کهنسالی جمعیت نیز در دراز مدت می تواند مسبب مشکلات خاصی برای کشور و جامعه شود،آنچنان که تجربیات پیشین در کشورهای توسعه یافته،نمونه هایی از دغدغه ها و معضلات مرتبط با این امر را به تصویر کشیده است.
 
البته این به معنای نادیده گرفتن و ناکار آمد بودن جمعیت پیر کشور نیست،اما با نگاهی واقع بینانه به روشنی در می یابیم که موتور محرکه هر کشور در توسعه پایدار به توان،بنیه و چالاکی جمعیت جوان آن گره خورده است و زمانی این امر به اثبات می رسد که کشورهای پیشرفته دنیا برای بازنماندن از مسیر رقابت و پیشرفت به جذب نیروی کار جوان از کشورهای دیگر مبادرت می ورزند.
 
کشورهای غربی تا چندی پیش برای اعمال سیاست های کنترل جمعیت و تحمیل آن به جوامع،از افزایش جمعیت به عنوان بمب جمعیتی یاد می کردند،اما امروزه با چنان چالشی مواجه شده اند که در مدارس و مراکز آموزشی آنها تعداد معدود و اندکی از دانش آموزان کم سن و سال در حال تحصیل هستند زیرا بافت جمعیتی آنها مسیر پیری و کهنسالی را برگزیده،بدون آن که سیاست های اتخاذ شده،جایگزینی را برای آن برگزیند.
 

البته معضلات کشورهای غربی صرفا به خالی بودن مدارس آنها باز نمی گردد،فقدان نیروی کافی و لازم برای نگهداری از سالمندان و نارسایی در سیستم و نظام بازنشستگی غرب، باعث شده تا امروزه بر خلاف گذشته ارائه و طراحی بسته های تشویقی فرزند آوری از سوی آنها اجرایی شود.

ادامه »

شب یلدا بهانه ای برای دید و بازدید و صله ارحام

29ام آذر, 1395

شب یلدا بهانه ای برای دید و بازدید و صله ارحام

شب اول چله بزرگ یا شب یلدا که «بلندترین شب سال» بود هر دسته از خویشان و بستگان و همسایه ها در برنامه دورهمی حضور به هم می رساندند. شب یلدا بهانه ای برای دید و بازدید از خویشان و اقوام بود. اقوام و خویشان و بزرگ ترها و کوچک ترها در برنامه شب نشینی در کنار سفره ای رنگین از آجیل و شیرینی و میوه و مخصوصا هندوانه و انار و خربزه به همراه شور و نشاط و شب زنده داری و گرفتن فال حافظ به تماشا می نشستند. از جمله رسوم بسیار زیبا و پسندیده ایرانی در این شب که در اسلام نیز بسیار به آن سفارش شده، عیادت از سالمندان و بیماران است. ملاقات با خویشاوندان و دوستان و رسیدگی به احوال نیازمندان، به ویژه نیازمندان خویشاوند، از جمله آداب پسندیده و نیکویی است که در پرتو دستورات جامع و کامل اسلام، مردمان شریف ایرانی در شب یلدا و دیگر شب های طولانی و بلند زمستان به آن اهتمام می ورزند.

صدای پای «یلدا» می آید.فرزندان و نواده ها برای دیدار بزرگان خانواده بی قرارند. شب یلدا صدای پای «یلدا» آرام آرام به گوش می رسد، پدر بزرگ ها و مادر بزرگ ها خانه را برای استقبال از فرزندان می آرایند و فرزندان و نواده ها نیز از آن سوی برای دیدار بزرگان خانواده بی قرارند. مغازه های آجیل و میوه فروشی جنب و جوشی خاص دارد.

هندوانه و انار است که روی دست می برند و سینی های مملو از هدایا که بنا به سنت کهن «شب چله ای» برای بهترین ها فرستاده می شود.

ادامه »

چهار موقعیتی که باید عفو کرد

28ام آذر, 1395

گفت‌وگو با حجت‌الاسلام دکتر ناصر رفیعی

موضوع عفو یکی از چند موضوع اجتماعی است که در بسیاری از آیات و روایات پیرامون آن صحبت شده است، اما آن‌چنان‌که باید در فضای رسانه‌ای کشور به آن پرداخته نشده است. به‌همین دلیل، پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR گفت‌وگویی را در همین زمینه با حجت‌الاسلام دکتر ناصر رفیعی، دانشیار و دکتری علوم قرآن و حدیث، و رئیس مدرسه‌ی تاریخ و ادیان جامعة المصطفی صلی‌الله‌علیه‌و‌اله‌و‌سلم ترتیب داده است.


  * یکی از موضوعاتی که همواره در قرآن و روایات بر آن تأکید شده، موضوع عفو و گذشت است، اگر ممکن است کمی درباره‌ی جایگاه قرآنی و روایی عفو توضیح بفرمایید.

موضوع عفو از موضوعات گسترده‌ی روایی و قرآنی ماست. یکی از صفات خدا، «غفور» و «ستار» است:

«یَا مَنْ‌ أَظْهَرَ الْجَمِیلَ‌ وَ سَتَرَ الْقَبِیح‌»، آشکارکننده‌ی خوبی‌ها و پوشاننده‌ی بدی‌هاست. این است که مکرر در آیات قرآن، سخن از عفو و غفران و بخشش آمده است. خداوند در قرآن می‌فرماید:

«قُلْ یَا عِبَادِیَ الَّذِینَ أَسْرَفُوا عَلَى أَنفُسِهِمْ»،

‌ای بندگانی که گناه و بدی کرد‌ه‌اید،

«لَا تَقْنَطُوا مِن رَّحْمَةِ اللَّهِ»،

از رحمت خدا مأیوس نشوید.

اینها در مورد خداوند تبارک و تعالی بود. پیغمبر گرامی اسلام صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم هم وقتی مبعوث شد همین رویه را در پیش گرفتند. در روایتی از امام صادق علیه‌السلام داریم خداوند ابتدای بعثت، سه دستور به ایشان داد که در همان آیه‌ی معروف نیز وجود دارد:

«خُذِ الْعَفْوَ وَأْمُرْ بِالْعُرْفِ وَأَعْرِضْ عَنِ الْجَاهِلِینَ».

ای پیغمبر! اول ببخش، بعد آگاه کن و سپس از جاهلین اعراض کن.

البته نمی‌خواهم بگویم این‌ها ترتیب دارد، این‌ها سه نوع برخورد است با سه نوع مخاطب متفاوت.

یک وقت مخاطب شما خطاکار است، او را ببخش، «خُذِ الْعَفْوَ»؛

یک وقت ناآگاه است او را آگاه کن؛ «وَأْمُرْ بِالْعُرْفِ»

یک وقت نادان است، کشش ندارد، ضعیف است آن را از او اعراض کن، اصلاً سر به سرش نگذار، «وَأَعْرِضْ عَنِ الْجَاهِلِینَ».

بنابراین «خُذِ الْعَفْوَ وَأْمُرْ بِالْعُرْفِ وَأَعْرِضْ عَنِ الْجَاهِلِینَ» هر کدام یک مرحله‌ و مخاطب خاصی را طی می‌کند. صریح آیات قرآن هم فراوان است که «فَاعْفُ عَنْهُمْ»، ای پیغمبر عفو کن و ببخش.

ادامه »

آثار خدمت به پدر و مادر

23ام آذر, 1395

پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرمودند:

قسم به خدایی که جانم دردست اوست هر آینه انس پدر و مادر به تو در یک شبانه روز، از جهاد یک سال بهتر است.

برتر از جهاد:
【پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرمودند: قسم به خدایی که جانم دردست اوست هر آینه انس پدر و مادر به تو در یک شبانه روز، از جهاد یک سال بهتر است.】

نیکی به والدین کفاره گناهان است:
【شخصی نزد حضرت رسول صلی الله علیه و آله آمد عرض کرد: کار زشتی نبوده مگر این‌که من انجام داده‌ام آیا برای من توبه‌ای هست؟ حضرت فرمود: برو به پدر و مادرت نیکی کن تا کفاره گناهانت گردد.】

نگاه شفقت به پدرو مادر:
【پیامبر صلی الله علیه و آله وفرمود: نیست فرزند نیکوکار به پدر و مادرش مگر این‌که هر گاه از روی رحمت و محبت به والدین خود بنگرد بهر نظری ثواب یک حج مقبوله برایش می باشد.

خشنودی والدین خشنودی خداست:
【پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرمودند: خشنودی خداوند با خشنودی والدین است و خشم او با خشم ایشان است.

دعای ملائکه به نیکی کننده به والدین:
【رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمود:

خدای را دو ملک است که یکی از آن‌ها میگوید خدایا از هر شری و آفتی نیکی کننده به والدین را نگهدار، و دیگری میگوید: خدایا هلاک کن عاق والدین ها را به سبب غضب فرمودند به آن‌ها و البته دعای ملک هم مستجاب است.

منابع:
بحار الانوار، ج 74، ص 52
بحار الانوار، ج 74، ص 82
بحار الانوار، ج 74، ص 73.
کنز العمال، ج 16، ص 470.
مستدرک الوسائل کتاب نکاح باب86 ص627

وارث

اشتراک گذاری این مطلب!

انتظار، روحیه همراه با رفتار جهادی است نه فقط دعا و چشم به راهی!

21ام آذر, 1395


زندگی به سبک انتظار(۱)

 

این سبک عبارت است از التزام به مجموعه رفتارهای جهادی برخاسته از اعتقاد به امام زمان(عج)و انتظار دولت ایشان در عصر غیبت که با هدف زمینه سازی برای دولت کریمه مهدوی انجام می شود.

کتاب «سبک زندگی منتظرانه» اخیراً به قلم حسن ملّایی از سوی انتشارات مرکز تخصصی مهدویت منتشر شده است و مولفه های این سبک از زندگی که زمینه ساز امر ظهور امام عصر(عج) می شود را بیان می کند؛ انتشار این کتاب و ضرورت بررسی های این سبک از حیات انسانی فرصتی را فراهم آورد تا در سلسله گفت وگوهایی با مؤلف این کتاب به گفت وگو بپردازیم که نخستین شماره از آن را در پی می خوانید:

 حسن ملایی، مدیر گروه اخلاق و تربیت مرکز تخصصی مهدویت و  مؤلف کتاب «سبک زندگی منتظرانه» در گفت وگو با خبرنگار مهدویت خبرگزاری شبستان با اشاره به ماهیت و مفهوم این نوع از زندگی اظهار کرد: سبک زندگی مهدوی و منتظرانه ادبیاتی است که در سال های اخیر به دلیل گسترش و فراگیری مباحث مهدویت و همچنین تزریق گفتمان سبک زندگی از سوی مقام معظم رهبری به جامعه، وارد صحنه شده است و الگویی کاربردی از سبک زندگی اسلامی را به ما نشان می دهد.

وی با طرح این سؤال که سبک زندگی منتظرانه دارای چه ماهیتی است و چه نسبتی با سبک زندگی دینی و اسلامی دارد، افزود: ابتدا باید این ماهیت را تعریف کنیم و در مراحل بعدی پیرامون کارکردها و آثار و عوامل این سبک زندگی بحث کنیم.

  • سبک زندگی مجموعه ای رفتارهای هدفمند است
  • انتظارِ تنها چشم به راهی نیست
  • کیفیت سبک زندگی منتظرانه وابسته به تعریف انتظار است
  •  انتظارِ تنها چشم به راهی نیست
  • کیفیت سبک زندگی منتظرانه وابسته به تعریف انتظار است
  • انتظار از جنس رفتار و عمل است
  • تفاوت سبک زندگی مهدوی و منتظرانه

 

سبک زندگی مجموعه ای رفتارهای هدفمند است

ملایی با بیان اینکه برای شناخت سبک زندگی منتظرانه باید به سه عنصر «سبک»، «زندگی» و «انتظار» بپردازیم که جمع آنها، این نوع از سبک زندگی را به وجود می آورد، تصریح کرد: پیرامون دو عنصر اول اندیشمندان مختلف صحبت کرده اند که منظور از «سبک» چیست و در آن معنای لغوی محض مدنظر نیست که روش یا متدی باشد بلکه منظور از سبک، همان واژه اصطلاحی برگرفته شده از فرهنگ غرب یعنی «Life Style» است و در تعریف ساده مجموعه رفتارهای نظام مندی است که برپایه عقاید و باورهایی پدید می آید و در حوزه رفتارهای فردی و بویژه اجتماعی، ظهور و بروز دارد.

 مدیر گروه اخلاق و تربیت مرکز تخصصی مهدویت ادامه داد: به تعبیر آیت الله مطهری اکثر فلاسفه زندگی را نتوانستند تعریف کنند و زندگی را با همان آثار و علائمی مانند درک، شعور و تحرک تبیین نموده اند که باید در زندگی هدفی باشد که شخص اولاً باید آن را درک کند و بعد به سمت آن حرکت داشته باشد.

ادامه »

تبعیت از ولی فقیه نشانه صدق دعا برای فرج امام عصر(عج) است

21ام آذر, 1395

اگر ما دعا می کنیم که حضرت ولی عصرعجل الله تعالی فرجه الشریف تشریف آورده و حاکمیت جامعه ما را برعهده بگیرند، خدا برای این ادعا و دعای ما، یک نشانه صداقت می خواهد و نشانه صداقت، تبعیت از جانشینان امام (عج) است.

حجت الاسلام حسن ملایی، مدیر گروه اخلاق و تربیت مرکز تخصصی مهدویت در رابطه با موضوع «نیابت عام عالمان و فقهای دینی از سوی امام معصوم» و فلسفه این نیابت و چرایی و فلسفه چنین نیابتی در جامعه اسلامی، در گفت و گو با خبرنگار مهدویت خبرگزاری شبستان گفت: یکی از معارف مبنایی برای پاسخگویی به این پرسش این است که انسان موجودی اجتماعی است و به دلیل تنوع نیازها و انواع خواسته هایی که دارد، زندگی به صورت فردی برای او ناممکن یا بسیار دشار خواهد بود.

وی ادامه داد: این مسئله مورد توافق همه اندیشمندان اسلامی و غیراسلامی است. علاوه بر آن طیف گسترده‌ای از نخبگان علمی اذعان دارند که حتی رشد همه جانبه انسان ها نیز در تعامل با جامعه شکل می گیرد و در فضای اجتماعی است که انسان ها می توانند به رشد مطلوب برسند.

حجت الاسلام ملایی در ادامه تصریح کرد: اسلام نیز به عنوان دین خاتم و جاودانه به این نکته توجه داشته و با رویکردی جامع، علاوه بر بعد آخرتی، بعد دنیایی زندگی انسان را نیز از نظر دور نداشته و نه تنها به انسان به منزله فردی بلکه به منزله جامعه انسانی نیز نگریسته است. حال باید دید که اسلام به عنوان یک برنامه جامع که می خواهد انسان را به سعادت برساند چه راهبردی را برای دنیای او تعریف کرده است؟

این مولف و مدرس مهدوی بیان کرد: علامه طباطبایی (ره) در ذیل آخرین آیه از سوره مبارکه آل عمران تصریح می کند که اسلام تمام احکام و قوانین خود را، حتی در عبادات - که به نظر می رسد امور فردی هستند- با نگاه اجتماعی تدوین و تنظیم کرده است. گرچه شاید به این نکته فوق العاده مهم کمتر اشاره شده است.

ادامه »

بهترین انتخاب برای نام فرزندان

20ام آذر, 1395

حجت الاسلام فخرالساعه تصریح کرد: انتخاب نام ائمه علیهم السلام برای فرزندان خاری در چشم دشمنان است، زیرا آنان به اسامی اهل بیت علیهم السلام نیز دشمنی می ورزند.

 

انتخاب نام ائمه(ع) برای فرزندان خاری در چشم دشمنان است

حجت الاسلام محمد علی فخرالساعه  به روایتی از پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله در کتاب مکارم الاخلاق اشاره کرد و گفت:

پیامبر صلی الله علیه و آله می فرماید :

«من حق الولد علی والده ثلاثة: یحسن اسمه، و یعلمه الکتابة، و یزوجه اذا بلغ / از جمله حقوق فرزند بر پدر، سه چیز است: اسم نیکو برای او انتخاب کند؛ کتاب و نوشتن به او بیاموزد، و هنگامی که بالغ شد، برای او همسر بگیرد.»

وی ادامه داد: مسئله انتخاب نام فرزند در زمان تولد دغدغه بسیاری از خانواده ها است، در سیره ائمه اطهار علیهم السلام که بهترین الگو در زمینه برای خانوده ها هستند و آنها نیز برای این کار برنامه های را داشتند مثلا برخی از ائمه صلی الله علیه و آله برای انتخاب نام فرزند خود نزد پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله می رفتند و ایشان از جانب خداوند نامی را برای فرزند آنها انتخاب می کرد.

حجت الاسلام فخرالساعه در ادامه با بیان روایتی به اهمیت انتخاب نام نیک برای فرزندان تاکید کرد و افزود: حضرت محمد صلی الله علیه و آله در این باره می فرمایند: نام نیکو برای فرزندان خود انتخاب کنید زیرا در روز قیامت با آن اسم ها خوانده خواهید شد. البته نام نیک شامل صفات خداوند مانند عبدالله، عبدالرحمان و یا نام پیامبر و ائمه معصومین علیهم السلام می باشد.

وی خاطر نشان کرد: امروزه متاسفانه برخی از خانواده ها به دنبال نام های هستند که در بین اطرافیانشان وجود نداشته باشد، که این دید کاملا اشتباه است.
این کارشناس مذهبی افزود: لذا نام نیک نهادن برای فرزند اهمیت دارد و هم نیک صدا زدن آن و نباید شخص را با القاب گوناگونی صدا زد، خداوند متعال در آیه 11سوره حجرات می فرماید:

«ولاتَنَابَزُوا بِالْأَلْقَابِ  به یکدیگر القاب ناپسند ندهید».

حجت الاسلام فخرالساعه به عداوت دشمنان با نام ائمه علیهم السلام اشاره کرد و اذعان داشت :

انتخاب نام ائمه علیهم السلام برای فرزندان خاری در چشم دشمنان است، زیرا آنان به اسامی اهل بیت علیهم السلام نیز دشمنی می ورزند.

وی در پایان اظهار داشت: یکی دیگر از موارد مهم در این زمینه این است که انتخاب نام ائمه علیهم السلام نشان از اهمیت و محبت ما نسبت به اهل بیت علیهم السلام است، پس بهتر برای انتخاب نام فرزندان خود، از صفات خداوند ، پیامبر صلی الله علیه و آله و ائمه معصومین علیهم السلام استفاده کنیم.

اشتراک گذاری این مطلب!

چگونه از اعتیاد به فضای مجازی خلاص شویم؟

17ام آذر, 1395

این روزها با ورود تکنولوژی و تلفن های همراه هوشمند و در دسترس بودن این ابزار برای همه اقشار جامعه شاهد رواج روابط اجتماعی سرد میان افراد هستیم.

اگر شما نیز جز آن دسته از افرادی هسنید که بیشتر وقت خود را به استفاده از ابزار مربوط به تکنولوژی دنیای مجازی صرف می کنید ما در این گزارش راه رها شدن از آنها را برایتان بیان می کنیم. حضور پررنگ تکنولوژی در این روزگار همه را درگیر خود کرده است و با کمی توجه می‌توان دریافت که تمامی گروه های سنی از پیر تا جوان مشغول و درگیر آن هستند. در برخی مواقع این ابزار پرقدرت موجب ایجاد اعتیاد در افراد مختلف می شود؛ پیشروی در این اعتیاد بین افراد تا حدی است که به جای هم صحبتی و معاشرت با دوستان حقیقی وقت خود را صرف هم کلام شدن با افراد فعال در فضای مجازی صرف می‌کنند.

به جرات می‌توان گفت این مشکل بسیار فراگیر است و تقریبا تمام افراد فعال در دنیای وب بیشتر ساعات شبانه روزی خود را با تماشا کردن نمایشگرهای رایانه ها و تلفن های همراه هوشمند سپری می کنند. بعضی مشغول بازی های رایانه ای و تعدادی دیگر از یک صفحه مجازی به صفحه مجازی دیگری کوچ می‌کنند. ممکن است در روزهای اولیه‌ی استفاده از این ابزار هوشمند کمی لبخند زده و احساس خوشحالی داشته باشیم و خود را جز افراد معتاد به این تکنولوژی ندانیم؛ اما با گذشت زمان کوتاهی متوجه خواهیم شد که ارتباطمان با افراد خانواده بسیار کمتر از گذسته شده است و تا جایی پیش می رویم که شاید می‌توان گفت آنها را فراموش کرده‌ایم.
 
معنای واقعی اعتیاد به فضای مجازی:
اعتیاد به اینترنت و یا در معنی وسیع‌تر استفاده‌ی بیش از اندازه از رایانه و ابزار تکنولوژی در زندگی و وابستگی به آنها به طوری که باعث ایجاد خلال یا مشکلی در رسیدگی به کارهای روزانه و در نهایت بروز مشکلات روانی در افراد شود را اعتیاد مجازی گویند.
 
اگر می خواهید بدانید که آیا شما هم دچار اعتیاد به دنیای وسوسه انگیز مجازی شده اید یا نه، به پرسشهای زیر صادقانه پاسخ دهید:
 

1-زمان زیادی را در پشت یارانه و یا گوشی همراه خود صرف می‌کنید تا جایی که متوجه نمی‌شوید که ساعت‌ها چگونه سپری می‌شوند؟

2-ساعاتی که از ابزار تکنولوژی استفاده نمی‌کنید مدام به فکر آن هستید و به دنبال فرصتی می‌گردید که مجددا سراغ آن رفته و کمی لذت ببرید؟

ادامه »

اضطرار امام زمان...

15ام آذر, 1395

 

وقتی امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف می آیند نمی گویند: من فرزند امام حسن عسگری و نرجس خاتون هستم بلکه می گویند: «یا اهل العالم ان جدی الحسین قتلوه عطشانا» تا آن زمان که امام ظهور کنند، سیدالشهدا بین المللی می شوند و تمام عالم ایشان را شناخته اند.

امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف می فرمایند: اگر به اندازه ای که انسانی نیاز به ظرفی آب دارد شیعیان ما را می خواستند من تا کنون آمده بودم.
 
پی نوشت:
سخنرانی حجت الاسلام علی پناه در دهه دوم محرم- مهر 95
اشتراک گذاری این مطلب!

هر جا کم آوردی این ذکر را بگو!!

15ام آذر, 1395

آیت الله مجتهدی می فرمودند: 

هر جا کم آوردی …
حوصله نداشتی …
پول نداشتی …
کار نداشتی …
باطریت تموم شد …
تسبیح رو بردار صد بار بگو

《استغفرالله ربی و اتوب الیه》
آروم میشی …
 
دوشنبه های اخلاقی/ هرجا کم آوردی این ذکر را بگو
منبع:سایت وارث
اشتراک گذاری این مطلب!

حجاب زنان آریایی

14ام آذر, 1395

 

 


منیژه و تهمینه چه می پوشیدند؟؟

شاهنامه اثر حکیم ابوالقاسم فردوسی طوسی، حماسه‌ای منظوم و یکی از بزرگ‌ترین و برجسته‌ترین حماسه‌های جهان است که سرایش آن سی سال به طول انجامید. محتوای این شاهکار ادبی، اسطوره‌ها، افسانه‌ها و تاریخ ایران از ابتدا تا فتح ایران توسط اعراب در سده هفتم است که در چهار دودمان پادشاهی پیشدادیان، کیانیان، اشکانیان و ساسانیان خلاصه می‌شوند.

 

اهمیت فوق العاده شاهنامه از آن روست که زمانی که زبان دانش و ادبیات در ایران زبان عربی بود، فردوسی با سرودن شاهنامه موجب زنده‌ شدن و احیای زبان پارسی شد.

 

بسی رنج بردم در این سال سی                     عجم زنده کردم بدین پارسی

 

شاهنامه ، همانطور که از نامش پیداست ، آن قدر در ادبیات ایران و بازگویی فرهنگ و ادب ایرانی نقش داشته که چند صد کتاب، فیلم، نمایشنامه، پایان نامه، ویرایش های منثور، تحقیق و پژوهش و …  بر پایه شاهنامه نوشته‌ شده است.
یکی از موضوعات قابل پیگیری و بررسی در تاریخ ایران باستان، با نگاهی به شاهنامه، مسئله پوشش و لباس خانم ها می باشد.تحقیقات و گزارش های بسیار جالبی در این زمینه وجود دارد که همگی آنان از پرده پوشی و حجاب کامل زن ایرانی خبر می دهد.
در ایران باستان زنان و مردان را هیچگاه برهنه نمی بینیم ، نسبت به محل زندگی ، آب و هوا و شیوه کار و زندگی هر شهر و روستا، پوشش های گوناگونی وجود داشته که نمونه آن را هم اکنون در پوشش زنان گیلکی ، مازندرانی ،کرد ، لر ، بلوچ ، بختیاری ، اقوام دیگر و به خصوص زرتشتیان مشاهده می کنیم .
فردوسى مستورى زنان را مایه ارزشمندى و شکوه آنان مى داند. به همین سبب در بسیارى از موارد به جاى واژه «زن» عبارت هایى «پوشیده روى» و «پوشیده رخ» را به کار مى برد. هنگامى که «جندل» فرستاده «فریدون» مى خواهد دختران پادشاه یمن را براى پسران فریدون خواستگارى کند؛ از زبان فریدون دختران او را «پوشیده روى» و «پوشیده رخ» خطاب مى کند، و مى گوید:

ادامه »

می خواهم مروج حجاب باشم!(ده نکته کاربردی)

14ام آذر, 1395

برخی گمان می کنند که در فضایی مانند تهران که جو جامعه در ظاهر برعلیه حجاب است، دیگر نمی توان گفتمانی بر مبنای حجاب داشت و هر سخنی در این زمینه از طرف مردم رد خواهد شد. اما جالب است که اتفاقاً امروزه حتی بسیاری از بانوان که خود به حجاب کامل تقید ندارند از وضعیت نابسامان بدپوششی در جامعه گله مندند.

10نکته کاربردی برای بانوانی که می خواهند مروج حجاب باشند!

در شرایط کنونی جامعه با گسترش ناهنجاری ها در حوزه پوشش، برخی از بانوان محجبه علی رغم اینکه گاهی از طرف جامعه مورد بی مهری قرار می گیرند اما در عین حال این دغدغه را دارند که در مورد موضوع «حجاب» بتوانند قدم مثبت و مؤثری بردارند. در این نوشتار سعی شده است، نکاتی ارائه شود که برای هر بانوی محجبه ی فعال و مؤثر در ارتباطات اجتماعی کاربرد داشته باشد.

 

۱- آیا خودتان حجاب را باور کرده اید؟

 

شاید مهم ترین قدم این باشد که هر بانوی محجبه ای در درون خود بیندیشد که آیا حجاب را از روی آگاهی و باور انتخاب کرده است؟ آیا استدلالی قابل قبول برای خودش دارد که اگر روزی او را درمورد حجاب به چالش بکشند بتواند تا حدودی از موضع خود دفاع کند؟

لازم به ذکر است که از نظر شرع، هیچ لزومی ندارد که که بخواهیم دین و اعتقادات خود را به دیگران ثایت کنیم یا لزوماً دلایل ما برای دیگران قانع کننده باشد، همین که برای خودتان قابل قبول باشد کافی است. اما اگر بخواهید در این عرصه یعنی عرصه حجاب فعال باشید و حرفی برای گفتن داشته باشید ضروری است دلایل و استدلال های منطقی در ذهن خود داشته و بتوانید به سؤالات متفاوت در این عرصه پاسخ بگویید.

 

ادامه »

چرا غیبت از زنا بدتر است؟؟

13ام آذر, 1395

 
رسول گرامی خدا حضرت محمد صلی‌الله علیه و آله در سخن ارزشمند دلیل بدتر بودن غیبت از گناه زنا را بیان فرموده‌اند.

 پيامبر خدا حضرت محمد صلى‏ الله ‏عليه و ‏آله فرمودند:

غيبت‏ كردن بدتر از زناست. عرض شد: چگونه؟ فرمود: مرد زنا مى‏‌كند و سپس توبه مى‏‌نمايد و خدا توبه‏‌اش را مى‏‌پذيرد. 
امّا غيبت كننده آمرزيده نمى‏‌شود، تا زمانى كه غيبت شونده او را ببخشد.


عنه صلى‏ الله ‏عليه و ‏آله و سلّم:

الغِيبَةُ أشَدُّ مِن الزِّنا ، قيلَ: وكيفَ؟ قالَ: الرجلُ يَزني ثُمّ يَتوبُ فَيَتُوبُ اللّه‏ُ علَيهِ، وإنّ صاحِبَ الغِيبةِ لايُغفَرُ لَهُ حتّى يَغفِرَ لَهُ صاحِبُهُ.

«الترغيب والترهيب، جلد 3، صفحه 511 »


سخنرانی زیبای آیت الله مجتهدی درباره غیبت

کلیپ گناه غیبت با سخنرانی دکتر رائفی پور

کلیپی تکان دهنده و تأثیر گذار درباره  غیبت

غیبت نکنیم!(استاد پناهیان)


اشتراک گذاری این مطلب!

چگونه نزد دیگران محبوب شوم؟؟؟

13ام آذر, 1395

 

 
 
 
راه های افزایش محبوبیت
 
 
انسان موجودی اجتماعی است و برای نیازهای عاطفی و مادی و مانند آن نیازمند دیگران است. از این رو میان انسان ها ارتباط اجتماعی شکل می گیرد که یکی از آنها در قالب دوستی و رفاقت و صداقت است. نویسنده در مطلب حاضر راه های افزایش محبوبیت در جامعه و کسب دوستان را تبیین کرده است.
 

ارتباط و محبوبیت اجتماعی، نیاز بشر

انسان، خیر و خوبی را دوست می دارد و از شر و بدی بیزاری می جوید؛ زیرا فطرت بشر گرایش به کمال دارد. کمال خواهی بشر به این معناست که انسان نسبت به نواقص و فقر خود آگاه است. هر حرکتی که انسان انجام می دهد در پاسخ به انگیزه کمال خواهی و نقص گریزی اوست. بر همین اساس می کوشد تا به کمالی برسد که نقصی در آن نیست. خردمندان این کمال را در خالق و آفریدگار خود یافته و می کوشند تا بدان متصل شوند و از غنای خداوندگار حمید، مستغنی شوند.[1]

البته نظام احسن خداوند این گونه سامان یافته که انسان در ذات خویش نیازمند جفت و زوج باشد؛ چنانکه دیگر موجودات آفرینش را این گونه آفریده است.[2] پس نیاز انسان به دیگر همنوعان و دست کم جنس مخالف، یک نیاز طبیعی و فطری است.

انسان برای اینکه به درستی از دیگران بهره مند شود، نیازمند ارتباط درست و صحیحی است که بدون هیچ گونه تنش و خشونت و برخوردی نیازهای خود را برآورده سازد و دیگران به وی گرایش ویژه ای پیدا کنند. این گرایش زمانی شکل می گیرد که دیگران او را دارای ویژگی هایی بدانند که می تواند به سبب همان صفات و ویژگی ها، نیازهای آنان را به آسانی و بهترین وجه برآورده سازد. اینجاست که مسئله محبوبیت و ستایش و ثنا، مطرح می شود؛ زیرا ستایش دیگران زمانی شکل می گیرد که فرد به ویژگی های برجسته ای شناخته شود. وجود این ویژگی ها موجب ستایش دیگران و محبوبیت در نزد آنان می شود. پس هر کسی دوست می دارد با کسی که دارای برجستگی ها و ویژگی های انحصاری یا برتری است ارتباط پیدا کرده و از وی بهره مند شود؛ زیرا کمالی در او می یابد و می کوشد تا خود را به آن برساند و این گونه از نقص و کمبود بگریزد.

اصلاح ارتباط با خدا، سبب اصلاح ارتباط با خلق

اما از آنجا که کمال مطلق خداوند است و خاستگاه و منشأ هر کمال و خیری خداوند تبارک و تعالی است، باید گفت فردی که دارای برجستگی های کمالی است، آن را از خداوند دارد؛ زیرا بشر به طور طبیعی فاقد چیز کمالی است.[3] پس این کمالی که در فرد است کمالی است که خداوند به او بخشیده است.

بر همین اساس هر کسی بخواهد در جامعه به محبوبیت برسد و به سبب وجود کمالی ممدوح دیگران شود و مردم به ثنا و ستایش وی بپردازند، می بایست خودش را به خداوند وصل کرده و رابطه خویش را با خدا اصلاح کند، وگرنه رابطه او با خلق و دیگران به هم می خورد؛ زیرا هرگونه فساد ارتباطی با خدا، به معنای قطع بهره مندی از کمالی است که خداوند به شخص داده است و قطع ارتباط و افاضات الهی نیز به معنای تبدیل نعمت به نقمت و در نهایت بازگشت به فقر و نداری است که پیش از آن دارا بوده است.

از همین رو امامان معصوم(ع) اصلاح ارتباط صحیح با خداوند را عامل اصلاح میان انسان و دیگران دانسته و می فرمایند: من اصلح فیما بینه و بین الله اصلح الله ما بینه و بین الناس؛ کسی که بین خود و خدایش را اصلاح کند خداوند بین او و مردم را اصلاح می کند.[4]


سه صفت برجسته افزایش محبوبیت

امام حسن عسکری(ع) سه صفت برجسته را مهم ترین عامل در محبوبیت در میان خلق و افزایش دوستان صدیق و صادق می داند و می فرماید: من کان الورع سجیته، والکرم طبیعته، والحلم خلته، کثر صدیقه و الثناء علیه؛ هر کس ورع و احتیاط در روش زندگی اش، بزرگواری و سخاوت و صبر و بردباری برنامه اش باشد؛ دوستانش زیاد و تعریف کنندگانش بسیار خواهند بود.[5]

ادامه »

اثرات فضای مجازی برسبک زندگی

9ام آبان, 1395

این نشریه که پیش شماره اول آن با عنوان «اثرات فضای مجازی برسبک زندگی» منتشر شده است در سه بخش اثرات مثبت و منفی و تاثیر فضای مجازی برخانواده به بیان نکاتی گزیده در این رابطه پرداخته است.

… برای مشاهده و دریافت اینفوگرافیک در سایز اصلی بر روی آن کلیک کنید …
نشریه «ایست رسانه ای» که به همت فرهنگسرای رسانه و شبکه های اجتماعی و با هدف ارتقای سواد رسانه‎ای و سواد فضای مجازی شهروندان و افزایش آگاهی و توجه خانواده ها نسبت به استفاده و نحوه حضور در فضاهای مجازی به ویژه شبکه های اجتماعی، تدوین و تولید شده است، به صورت اینفوگرافی و در قالب نشریه دیواری هرهفته در فرهنگسراها، خانه های فرهنگ، مساجد، ایستگاه‌های مترو و اماکن عمومی شهر توزیع می شود.
در این نشریه موضوع های گوناگون پیرامون فرصت‌ها و تهدیدهای فضای مجازی و مسائلی که در این فضا و شبکه های اجتماعی به وجود می آید، مورد توجه قرار گرفته است.

اشتراک گذاری این مطلب!

 
فراخوان چی شد طلبه شدم