موضوعات: "فرهنگی" یا "معرفی کتاب"

مدعیان مهدویت با چه ترفندهایی فریب می دهند؟

8ام تیر, 1397

اگرچه‌ ترفندهاي مدعيان کاملا مهم و درخور توجه‌ است‌؛ آنچه‌ در‌ ايـن‌ ميـان‌ مـشـترک مـي بـاشد، انديشه اصيل مهدويت است که با توجه بـه اين انـديشه، مدعيان از آن سوء اسـتفاده کرده و بسياري از خوش باوران در دام اين مدعيان قرار گـرفته‌اند.

مدعيان دروغين مهدويت، همواره بـه عنـوان يکـي از جدي‌ترين چالش‌هاي اين انديشه سترگ به حساب آمده‌انـد‌. تـاريخ‌ ايران معاصر، از اين نوع مدعيان مصون نمانده است. به طور ويژه‌ پس‌ از‌ پيـروزي انقـلاب اسـلامي ايـران، مـدعيان‌ ملاقات‌، ارتباط‌ با امام زمـان، هـمسري حضرت، تطبيق نشانه‌ها و تعيين زمان ظهور، بيش‌تـر در کانون توجهات قرار گرفته‌اند.

يکي از‌ اموري‌ که‌ در زمينه مدعيان دروغين مي تواند مـورد بحـث‌ قـرار‌ گيـرد، بررسـي ترفندهاي مـدعيان در جـذب و پايايي مـخاطب است. با مطالعه بر روي مـنابع مـرتبط بــا بحـث مدعيان، به انواع‌ ترفندها‌ از جنبه‌هاي مختلف سياسي، اجتماعي، اعتقادي مي‌توان دست‌ يافت. يکي از مهم‌ترين اين ترفندها، ترفند روان‌شـناختي اسـت. مـدعي با اين ترفند مخاطب را در‌ موقعيتي‌ خاص‌ قرار داده و بر رفـتار او بـه صورت پنهان يا آشکار تاثير‌ مي‌‌گذارد.

ادامه »

تفاوت دخترها و پسره

8ام تیر, 1397

دخترها با پسرها در برخی ویژگی ها، تفاوت آشکاری دارند که برای آشنایی کوتاه، به قسمت هایی اشاره می شود:

- تفاوت در عواطف و احساسات

دختران با پسران در عواطف و احساسات تفاوت های آشکاری دارند. دخترها، بهتر و سریع تر تغییرات احساسی و عاطفی دیگران را حس می کنند و آسان تر افکار و احساسات خود را با دیگران سازگار و از دیگران مراقبت می کنند. گفت وگو و تبادل نظر در پسران وسیله ای برای انتقال پیام است؛ اما در دختران بیشتر ابزاری برای ارتباط عاطفی و همدلی است. دختران بیشتر دست خوش احساسات می شوند و در مهار احساسات و پنهان نگاه داشتن آن دقت دارند.

جان گری می گوید: به دلیل عاطفی تر بودن زنان، آنان از شوهرشان بیشتر دل سوزی می خواهند؛ اما مردها بیشتر اعتقاد و اعتماد همسرشان را خواستارند.

وقتی مرد نشان می دهد که به احساسات همسرش و به آنچه در دل او می گذرد اهمیت می دهد، زن حس می کند که شوهرش نگران و دل واپس و غم خوار اوست.

پاپالیا با پذیرش احتمال وجود تفاوت های روان شناختی زن و مرد به دلیل تفاوت زیستی، بر این باور است که برتری زنان در مهارت های زبانی باعث شده زنان بتوانند احساسات خود را بهتر و قوی تر ابراز نمایند.

بسیاری از پژوهش های صورت گرفته نشان می دهد که دوستی و صمیمیت برای دختران بیش از پسران اهمیت دارد و این نشانه قوی بودن عواطف و احساسات در زنان است.

ادامه »

نشانه های خودبزرگ بینی

4ام تیر, 1397

شخصی که مبتلا به بیماری خودبزرگ بینی است برای کسی فضیلت و برتری نمی شناسد و فضیلت های دیگران را کوچک می شمارد و متقابلًا عمل خود را بزرگ می پندارد. امام صادق علیه السلام در این خصوص فرمود:

«مَنْ لایعْرِفُ لِاحَدٍ الْفَضْلَ فَهُوَ الْمُعْجِبُ»

کسی که برای احدی فضیلت و امتیازی نمی شناسد. خود پسند محسوب می شود.

 

آدم خود پسند با دیگران مشورت نمی کند از مردم تشکر نمی کند و انتقاد پذیر نیست.

 

منبع : حوزه نت

راز محبوبیت

4ام تیر, 1397

امام علی علیه السلام فرمود:

جُودُالرَّجُلِ یحَبَّبُهُ اِلیأَضْدادِهِ وَبُخْلُهُ یبْغِضُهُ اِلیأَوْلادِهِ.

بخشندگی مَرد، او را نزد رقیبان و مخالفانش محبوب می سازد و بخل او، او را نزد فرزندان خودش منفور می کند.

گاهی نزدیکان، دور می شوند و دوران، نزدیک. خویشان، بیگانه می گردند، و بیگانگان، خویش!

عامل آن را در نوع رفتار و معاشرت باید جستجو کرد و دریافت که چه چیزهایی محبوبیتآور است و چه عواملی نفرت و گریز پدید می آورد.

در سخن مولی، جود و بخل که صفتی نفسانی در ما و نوعی رابطه مالی و مادی با دیگران است، از جمله این عوامل محبّت آور یا نفرت آور به شمار آمده است.

ادامه »

اوقات فراغت

1ام تیر, 1397

در فرهنگ لغت، «فراغت» به معنای آسودگی، آسایش و آسودگی از کار و شغل معنا شده است  که همچون شمشیری دو لبه می تواند رشد دهنده و اصلاح گر باشد و یا این که زایل کننده نیروی جوانی و حتی فسادانگیز باشد.

پیامبر خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) در این باره می فرماید:

«یا أباذرٍّ، نِعمَتانِ مَغبونٌ فیهِما کثیرٌ مِن النّاسِ: الصِّحَّةُ والفَراغُ؛

ای ابوذر! دو نعمت است که بسیاری از مردم در آنها مغبون می شوند: تندرستی و فراغت».

امام علی (علیه السلام) نیز فرمودند:

«مِن الفَراغِ تکــون الصَّبوَةُ؛

هوا و هوس برخاسته از فراغت است».

با توجّه به تأثیر نحوه گذراندن اوقات فراغت بر سایر جنبه های زندگی و وجود حداکثر همبستگی بین آن و انحرافات رفتاری است .که در قدم اوّل شایسته است عوامل مؤثر بر نحوه گذران فراغت را شناسایی کرد تا بتوان در انتخاب شکل گذران اوقات فراغت به شایستگی عمل کرد.

توجّه داشته باشید که کانون توجه در علایق اوقات فراغت افراد متفاوت است؛ زیرا هر کدام از سن، جنسیت، تجرّد و تأهّل، تحصیلات، شخصیت، نیازها، توانایی فیزیکی و اجتماعی، فرهنگی که در آن رشد کرده و هدف وی در زندگی می تواند بر نحوه انتخاب و چگونگی مشارکت فرد در فعالیت های فراغتی تأثیرگذار باشند.

با توجّه به مطلب فوق و با تأسّی به فرمایش امیرالمؤمنین علی (علیه السلام) درباره آیه وَ لا تَنْسَ نَصِیبَک مِنَ الدُّنْیا که می فرمایند:

«لاتَنسَ صِحَّتَک وقُوَّتَک وفَراغَک وشَبابَکــ  و نَـشاطَک، أن تَطلُبَ بها الآخِرَةَ؛

تندرستی وتوانایی و فراغت و جوانی و شادابیت را از یاد مبر و با استفاده از اینها آخرت را بجوی»

به برخی از مهم ترین فعالیت ها و زمینه های گذران اوقات فراغت اشاره می گردد:

فعالیت های ورزشی: علاوه بر آن که ورزش یک عمل تفریحی و سرگرم کننده در ساعات اوقات فراغت است، باعث نشاط و شادابی بدن بوده و انسان را از نظر روحی و روانی سرزنده و شاداب می کند. از جمله فواید روان شناختی ورزش می توان به کاهش افسردگی، کاهش اضطراب، فراهم آوردن سپر در برابر سختی ها و بالا بردن عزّت نفس و آرامش فکری اشاره کرد.

ادامه »

دانلود کتاب المراجعات

25ام مرداد, 1396

 

المُراجعات کتابی درباره اثبات حقانیت شیعه و امامت امام علی علیه السلام بلافاصله پس از پیامبر است. این کتاب مجموعه نامه‌های مبادله شده میان سید عبدالحسین شرف الدین، در لبنان و شیخ سلیم البشری، عالم اهل سنت مصری است. در این کتاب دلایل متعدد امامت علی علیه السلام از قرآن و روایاتی که در منابع اهل سنت بوده و مورد قبول آنهاست بیان شده و ابهاماتی که برای اهل سنت در این زمینه وجود دارد به طور مفصل مورد بررسی قرار گرفته است.

مطالعه آنلاین کتاب در سایت

فرمت apk برای موبایل و تبلت اندروید (جدید)دانلود کتاب به فرمت apk برای موبایل و تبلت اندروید نسخه 2 به بالا

فرمت pdf برای استفاده در سیستم های مختلف با نمایش ساختار اصلی کتابدانلود کتاب به فرمت pdf برای استفاده در سیستم های مختلف با کیفیت بالا

فرمت ghm برای درج در بازار موبایل های اندروید، آی او اس و ویندوز فون دانلود کتاب به فرمت ghm برای درج در بازار موبایل های اندروید، آی او اس و ویندوز فون

فرمت html برای استفاده در سیستم های مختلفدانلود کتاب به فرمت html برای استفاده در سیستم های مختلف

فرمت jar برای موبایل های قدیمی مانند جاوا و سیمبین

دانلود کتاب به فرمت jar برای موبایل های قدیمی مانند جاوا و سیمبین

فرمت epub برای استفاده در سیستم های مختلف با نمایش ساختار اصلی کتاب

 

مقدّمه آقاى سيد محمد تقى حكيم بر کتاب المراجعات

من هم اكنون در برابر كتابى پر ارزش ، اثر مؤ لفى بزرگوار قرار دارم كه در ميان اكثر محققان مباحث اعتقادى ، حق استادى و تقدم دارد.

مجمع علمى منتدى النشر از من خواسته است كه با نوشتن مقدمه اى ، برخى از مضامين كلمات علمى آن را روشن سازم . سپس پيرامون ارزش ‍ كتاب و امتيازات ويژه آن ، شرحى بنگارم . و از آن پس ، از شخصيت بزرگ مؤ لف كتاب ، سخن بگويم . با اينكه خود را شايسته اين كار پر ارج نمى دانم ، ولى نظر به تصويب مجمع علمى ، چاره اى جز اطاعت ندارم .
مقدمه اى كه بتواند مفاهيم پاره اى از اصطلاحات كتاب و اهميت مباحث آن را روشن سازد، به گروهى از اساتيد علم اصول فقه بازگشت مى كند، و ناگزيريم براى روشن ساختن قسمتى از مفاهيمى كه در كتاب آمده ، و مؤ لف كتاب را مطابق اصطلاحات آنان نگاشته است ، بياوريم .
نخستين چيزى كه با آن مواجه مى شويم ، اسم كتاب ((نص و اجتهاد)) است . بايد ديد منظور مؤ لف از ((نص )) چيست و از كلمه ((اجتهاد)) چه را اراده كرده است ؟ و تركيب آنها ((نص و اجتهاد)) چه چيزى را بازگو مى كند؟
استادان فن در پاسخ سؤ ال از ((نص )) مى گويند: ((نص )) دليل لفظى مبتنى بر حكم شرعى است كه از راه قطع ، صدور آن از شارع مقدس مسلم باشد يا اينكه ظنّ معتبر شرعى يا عقلى است ، خواه اين ظن از كتاب (قرآن ) يا سنّت (گفتار پيغمبر و ائمّه طاهرين - عليهم السّلام - ) سرچشمه گرفته باشد.
مسلم است كه مؤ لف ، از ((نص )) چيزى غير از مفاد اين تعريف را قصد نكرده است . چنانكه از خلال مباحث كتاب ، آشكار مى گردد.
اما ((اجتهاد)) چيست ؟ علماى اصول فقه ، پاسخهاى مختلفى داده اند كه مضمون غالب آنها يكى است . آنچه از كلمات آنها به نظر مى رسد اين است كه در اين خصوص ، دو اصطلاح دارند و يكى اخص از ديگرى است :
((اجتهاد)) به مفهوم عام خود، در نظر آمدى (24) به كار بردن تمام كوشش در جستجوى ظنّ به چيزى از احكام شرعى است ؛ به طورى كه جوينده احساس كند از نيل به زايد بر آن عاجز است ))(25) .

ادامه »

چادر پرچم است!

9ام تیر, 1396

 

چگونه یک پدر می تواند دخترش را باحجاب کند؟؟

18ام فروردین, 1396

 

فرزندان، در دامان پدر و مادر خود رشد می‌کنند و به بالندگی می‌رسند. لذا تا جایی که امکان دارد، پدر و مادر باید مراقب این بستر پرورشی باشند تا کودکانی عاقل، آگاه و هشیار تربیت کنند.

 فقط در این صورت است که پدر و مادر، می‌توانند با خیال راحت فرزند خود را به اجتماع وارد کنند و از آسیب‌هایی که ممکن است بچه‌ها دچارش شوند، نترسند. اگرچه همیشه خطر در کمین ما و فرزندان ماست، اما واقعا چه کارهایی می‌شود کرد تا فرزندانی تربیت کنیم که بتوانند در موقعیت‌های حساس، عاقلانه تصمیم بگیرند و هوشمندانه مسیرشان را انتخاب کنند؟ چه کارهایی می‌شود کرد که فرزندانمان به مقولۀ حجاب علاقمند باشند و سرسختانه حفظش کنند؟

 

پدر، رکن محوری

در بر روی لولای خودش می‌چرخد. اگر این لولا نباشد، دری باز یا بسته نخواهد شد. روش تربیتی پدر هم در خانواده، به همین شکل است. پدر باید محور باشد و قوانینی که لازم الاجراست را به شکل صحیح و مدیریت شده، به فرزندانش بیاموزد و پیگیر اجرای آن باشد. در خانواده‌ای که پدر خودش را در این امور کنار کشیده است، معمولا به خاطر بار احساسی‌ای که مادر دارد، اصول لازم الاجرا، به شکل درستی اجرا نمی‌شوند و فرزندان مقیّد به انجام وظایف خود نمی‌شوند. یکی از این وظایف هم «حجاب» است.

رابطۀ احساسی و قوی‌ای که بین دختر و پدر برقرار است، این مساله را راحت‌تر می‌کند. در واقع این پدر است که باید رابطۀ احساسی‌اش را با دخترش تقویت کند تا بعد بتواند از راه همین ارادت و احساسات پاک پدر و دختری، پیگیر رعایت حجاب دخترش باشد. وگرنه همه چیز مثل یک سربازخانه می‌شود و فرزندان تا چشم پدر را دور می‌بینند، ممکن است از انجام وظایف سر باز بزنند.

پدر رکن مهمی است که دختران در خانه، به آن دلگرم‌اند و برای کسب رضایت پدر، تلاش می‌کنند.  وقتی پدر مبانی دینی‌ای که دوست دارد در خانه رعایت شود را به شکلی داستان‌گونه و یا در قالب مثال، بازی و حکایت جابیندازد، بچه‌ها کم‌کم به اصول اصلی پدر در خانه پی می‌برند و خود را به اجرای آن موظف می‌کنند. پدر با محبوبیتی که در خانواده کسب می‌کند و با انرژی‌ای که برای بچه‌هایش خرج می‌کند، کاملا می‌تواند روی فرزندش نفوذ قلبی داشته باشد و با زبانی نرم و موثر، اصول یک حجاب مناسب را برای فرزندش تشریح کند.

ادامه »

برگزاری دوره تخصصی با رویکرد کوثرنت و کوثر بلاگ

16ام اسفند, 1395

کلاس آموزشی و کارگاه عملی آشنایی تخصصی با کوثرنت و کوثربلاگ در تاریخ شنبه 14 اسفند در استان لرستان(شهر خرم آباد)
برگزار شد.

در این دوره که با شرکت حدود 20 نفر از طلاب از شهرهای استان تشکیل شد، جناب آقای جلیلی پس از معرفی و تعریف پیام رسان ها و شبکه های اجتماعی به بایسته های وبلاگ نویسی و ذکر ویژگیهای پستهای مفید و موثر پرداختند.بیان لوازم کسب مهارت نویسندگی در فضای مجازی ، ظرفیت ها و ضرورت های حضور طلاب در فضای مجازی از دیگر سرفصل های مطرح شده در کلاس بود که استاد به طور مفصل به آن پرداختند.

همچنین در کلاس وبلاگ نویسی که با حضور جناب آقای کیانی برگزار شد برخی از آفت های وبلاگ نوسی مطرح شد و روشهای بهینه سازی مطالب و تصاویر برای موتورهای جستجوگر شرح داده شد.

روشهای تهیه محتوا به منظور تولیدی بودن محتوا، نحوه انتخاب عنوانهای جذاب و مناسب و کلیدواژه ها از دیگر مباحث مطرح شده در کلاس توسط آقای کیانی بود.

بخش نهایی کلاس به برگزاری کارگاه اختصاص یافت.در طول کارگاه طلاب مشکلات فنی موجود در نرم افزارها و سامانه های کوثرنت و کوثربلاگ را با جناب آقای شاکر(عضو محترم تیم فنی کوثرنت) مطرح نمودند.در این کارگاه و با نظارت جناب آقای کیانی برخی از طلاب وبلاگهای گروهی تشکیل دادند تا با همکاری یکدیگر و به صورت منسجم تر به تبلیغ در فضای مجازی بپردازند.

ارزیابی نهایی دوره حاکی از رضایت بالای طلاب از دوره و دریافت پاسخ بسیاری از سوالات آنها داشت.
برای اساتید عزیزمان آرزوی سلامتی و توفیق روزافزون داریم.

درباره فاطمه سلام الله علیها مي‌پرسند

7ام اسفند, 1395
پاسخ به شبهه‌افکني وهابي‌ها درباره حضرت زهرا سلام الله علیها
 
کتاب «درباره فاطمه سلام الله علیها مي‌پرسند» مشتمل بر پاسخ به ۵۰ شبهه مطرح شده درباره حضرت زهرا سلام الله علیها به همراه پاسخ‌هاي مستدل و مستند به شبهات، نوشته حجت‌الاسلام والمسلمين اسماعيل کاظمي‌زرومي، به چاپ دوم رسيد.
حجت‌الاسلام کاظمي در گفت‌و‌گو با «جوان» پیرامون کتاب «درباره فاطمه سلام الله علیها مي‌پرسند» که از سوي انتشارات مقاومت منتشرشده است، مي‌گويد: بخشي از جنگ نرم دشمن در فضاي مجازي، سايبري و ماهواره‌اي پيگيري مي‌شود و با ايجاد شبکه‌هاي مختلف اعتقادي و هجمه به باورهاي اعتقادي جامعه حجم عظيمي از اعتقادات نسل جوان را تحت تأثير قرار مي‌دهند. لزوم پاسخگويي به اين شبهات که بخشي از آن در شبکه‌هاي ماهواره‌اي و به خصوص شبکه وهابي «کلمه» منتشر مي‌شد، زمينه شکل‌گيري کتاب «درباره فاطمه سلام الله علیها مي‌پرسند» شد.


کتاب/پاسخ به شبهه‌افکني وهابي‌ها درباره حضرت زهرا(س)


وي افزود: البته شبهات مطرح شده از سوي وهابي‌ها در زمينه‌هاي مختلف سياسي و اعتقادي است و با اولويت‌بندي آنها و با استفاده از منابع عامه(منابع اهل تسنن و غيرشيعي) کتاب تدوين شد و براي کساني که فقط مطالعه و دسترسي به منابع دارند، کتاب مناسبي است. اين نويسنده با بيان اينکه چاپ اول کتاب سال گذشته منتشر شد و امسال به مدد حضرت زهرا سلام الله علیها چاپ دوم آن وارد بازار نشر شده، تصريح کرد: از آنجا که بنده تحصيلات آکادميک دارم و در حوزه و دانشگاه تدريس مي‌کنم، در نگارش کتاب «درباره فاطمه سلام الله علیها مي‌پرسند» رويکردم اين بود که قلم به‌روزي داشته باشم که جوانان به راحتي با آن ارتباط برقرار کنند و از آن مهم‌تر اين است که فرمايشات حضرت آقا را درباره لزوم وحدت اسلامي در اين کتاب رعايت کرده و روي آن تأکيد داشته‌ام.

حجت‌الاسلام کاظمي ضمن اشاره به لزوم تبليغ کتاب‌هاي معرفتي که در حوزه رفع شبهات اعتقادي منتشر شده‌اند، افزود:

s="body" style="text-align: justify; padding: 10px 17px;">خدا را شکر کتاب «درباره فاطمه سلام الله علیها مي‌پرسند» توانسته با جوانان ارتباط برقرار کند و خودم نيز در منابري که رفته‌ام، هرگاه شبهه‌اي را که وهابيت مطرح کرده، بيان کرده‌ام و به آن پاسخ داده‌ام با استقبال خوب جوانان مواجه شده‌ام. اين کتاب حتي در مناطقي که اهل تسنن سکونت دارند نيز فروش رفته و درخواست تهيه کتاب داشته‌اند. اين نويسنده و پژوهشگر در پاسخ به «جوان» درباره ادامه روند پاسخ به شبهات تأکيد کرد: شبهات مطرح شده را اولويت‌بندي کرده‌ام و ان‌شاءالله چند طرح کتاب در دست دارم که در آينده به آنها مي‌پردازم.
لازم به يادآوري است، کتاب «درباره فاطمه سلام الله علیها مي‌پرسند» از سوي انتشارات مقاومت به شماره تماس ۰۹۱۹۵۸۸۰۰۳۵وارد بازار نشر شده است.
بصیرت

دستاورد جشنواره ی فجر ۹۵،فیلم نامه های ضعیف و زنان سردرگم

29ام بهمن, 1395
در بین ناکامان جشنواره ی امسال دو فیلم نگار و ویلایی ها با وجود ژانرهای متفاوتی که داشتند به چشم می خوردند.
قهرمان هر دو فیلم را زنان تشکیل می دادند ولی اثری از زنان دنیای واقعی بدون هیچ اغراقی در آن ها به چشم نمی خورد..
امسال بر خلاف سال های گذشته اختلافات و قهر و آشتی های زیادی بر سر داوری داوران وجود داشت و همین امر باعث شد که بیشتر هنرمندان نظرات متفاوتی در مورد جنواره ی امسال را در فضای مجازی پخش کنند و داوران نیز بیانیه هایی در رد این ادعاها بدهند…
 
 
 
 
 
جشنواره ی فیلم فجر هم با تمام حواشی و پیچ و خم هایش تمام شد. امسال بر خلاف سال های گذشته اختلافات و قهر و آشتی های زیادی بر سر داوری داوران وجود داشت و همین امر باعث شد که بیشتر هنرمندان نظرات متفاوتی در مورد جنواره ی امسال را در فضای مجازی پخش کنند و داوران نیز بیانیه هایی در رد این ادعاها بدهند… این که چگونگی انتخاب ها و دید هنری و تخصصی در این انتخاب ها وجود داشته باشد امری مهم است؛ اما مهم تر از آن توجه به محتوی فیلم ها و فیلم نامه ها است، مساله ای که انگار از یاد بیشتر هنرمندان ما رفته است.

ادامه »

الهیات جنسیتی، یک حوزه جدید دانشی است.

29ام بهمن, 1395

نویسنده کتاب «الهیات جنسیتی» گفت:

این تهدید بالاخره وجود دارد که برخی عقاید انحرافی نظیر فمینیسم اسلامی مجال ابراز یابند که در برخی موارد هم دیده‌ایم تصمیماتی گرفته شده که در ظاهر چندان عریان فمینیستی نیستند بلکه از جنس اندیشه و..

کتاب «الهیات جنسیتی» نوشته زهرا امین‌مجد، جدیدترین کتابی است که از زاویه‌ای نو به مساله جنسیت و دین نگاه می‌کند و به تازگی روانه بازار شده است.

خبرگزاری فارس: خطر رسوخ «فمینیسم اسلامی» در نهادهای سیاستگذار محتمل است/ «الهیات جنیستی»، یک حوزه جدید دانشی استامین‌مجد، در گفتگو با خبرنگار فارس پیرامون این کتاب گفت: این اولین اثری است که در حوزه مطالعات جنسیت و خانواده از حلقه تخصصی زنان و خانواده پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی منتشر می‌شود؛ البته در مورد مسائل خانواده و زنان پژوهش های دیگری صورت گرفته و به چاپ هم رسیده است.

وی «الهیات جنسیتی» را عرصه‌ای جدید در دانش های مربوط به دین دانست و بیان کرد: این کتاب، پیشنهاد دهنده یک حوزه دانشی جدید است و علاوه بر این که پیشنهاد می‌دهد برای آن طرح مساله و سوال کرده و به نوعی صورت‌بندی هم می‌کند.

این پژوهشگر حوزه زنان و خانواده با بیان این که «الهیات جنسیتی»، در واقع دین را در حوزه‌های جنسیتی استنطاق می‌کند افزود: البته در این خصوص از دانش‌های دیگر نیز استفاده می‌کنیم ولی در پارادایم اسلام و بر اساس روش‌شناسی اجتهادی دینی. اگر استخدام و استفاده ای از علوم دیگر صورت می‌گیرد بر اساس همین پارادایم دینی است به بیان دیگر ما معتقدیم دارای پارادایمی درون دینی هستیم که می‌توان بر اساس آن، در حوزه مسائل جنسیتی مسائل و پاسخ ها را استخراج کرد و نظرگاه دین در این خصوص را مطرح کرد.

امین‌مجد بیان کرد: عرصه های جدیدی ذیل این دانش مانند الهیات اجتماعی و جنسیت، الهیات سیاسی و جنسیت، هرمنوتیک متون مقدس و جنسیت و مسائلی از این دست مطرح شده که در مجموع مفاد این دانش را معرفی و صورت‌بندی می‌کند.

ادامه »

الگوهایی برای نسل امروز

24ام بهمن, 1395

http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/breadcrump.gifhttp://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/breadcrump.gif خانم زهرا پناهی‌روا، همسر شهید علی چیت‌سازیان، به گفته‌ی خانم ضرابی‌زاده، نویسنده‌ی کتاب گلستان یازدهم، در ابتدا تمایلی به بیان خاطرات خود نداشت. شاید او تصور می‌کرد که زندگی یک سال‌ و اندی با شهید چیت‌سازیان، آن‌چنان‌که باید از جذابیت برخوردار نباشد. اما پس از شروع و ثبت خاطرات، و حالا که کتاب گلستان یازدهم منتشر شده و رهبر انقلاب نیز آن را خوانده و بر آن تقریظ نوشته‌اند، معلوم شد که همین زمان اندک نیز می‌تواند تا چه اندازه مهم، و حتی دارای عناصر جذابیت داستانی باشد. گفت‌وگویی کوتاهی با ایشان انجام داده‌ایم که بدین شرح است:
 
* سال‌ها از شهادت شهید علی چیت‌سازیان می‌گذرد، چه اتفاقی افتاد که پس از این زمان طولانی به انتشار کتاب روایت زندگی مشترک‌تان با شهید چیت‌سازیان راضی شدید؟
شاید بیست‌وپنج، شش سال از شهادت همسرم می­‌گذرد ولی در این سنوات افراد زیادی مراجعه کردند تا من خاطراتم را عنوان کنم و گوشه­‌ای از زندگی­‌ام را به تصویر بکشم. خیلی از نویسندگان مراجعه کردند، ولی من خودم خیلی راضی نبودم. شاید هم اینگونه احساس می­‌کردم که این زندگی مشترک یک سال‌وهشت ماهی که از ازدواج ما تا شهادت علی‌آقا به‌طول کشید به‌دلیل حساسیت من به تمام لحظاتش قابل درک و بیان نباشد، از سوی دیگر یادآوری خاطرات تکه‌تکه و جدا از هم بود و احساس می‌کردم شاید نتوانم آن‌ها را به‌عنوان یک مجموعه به رشته‌ی تحریر دربیاورم. به هر حال چند سال با همین موقعیت سپری شد تا اینکه حوزه‌ی هنری زمانی که من به تهران نقل مکان کرده بودم، جرقه‌ای را در ذهن من ایجاد کرد. حوزه‌ی هنری جلساتی داشت که در آن راویان دفاع مقدس، خاطرات و اتفاقات را روایت می‌کردند. در این جلسات من احساس کردم که بتوانم ورود پیدا کنم  و حتی این زندگی مختصر و خاطرات اندکی که داشتم را بیان کنم.

بچه­‌های ما، نسل جوان ما اگر بخواهند ماندگار باشند باید کاری برای جامعه و در اصل برای خودشان انجام دهند. در این راه می‌توانند از این الگوها استفاده کنند. برای انتخاب­‌های خوب، برای گرفتن تصمیم‌های درست در زندگی فردی و اجتماعی خود می‌توانند از این الگوهای واقعی کمک بگیرند.

ادامه »

یک عاشقانه‌ آسمانی

22ام بهمن, 1395

معرفی کتاب گلستان یازدهم

یک عاشقانه‌ آسمانی

«یک لحظه چشمم افتاد توی آینه. علی آقا داشت نگاهم می‌کرد. خجالت کشیدم. زود نگاهم را دزدیدم و سرم را پایین انداختم. این اولین باری بود که علی آقا درست و حسابی مرا می‌دید». این جملات، روایت نخستین لحظه‌های زندگی مشترک زهرا پناهی‌روا و علی چیت‌سازیان است. دختر هفده ساله‌ای که در آغاز جوانی است و هیچ‌گاه تصور نمی‌کند که سال‌ها بعد روایت زندگی چند ماهه‌اش با فرمانده‌ی اطلاعات و عملیات لشگر انصارالحسین علیه‌السلام تبدیل به کتابی جذاب و خواندنی به نام «گلستان یازدهم» شود.

«یک لحظه چشمم افتاد توی آینه. علی آقا داشت نگاهم می‌کرد. خجالت کشیدم. زود نگاهم را دزدیدم و سرم را پایین انداختم. این اولین باری بود که علی آقا درست و حسابی مرا می‌دید».

* آغازی بر یک پایان
کتاب با مقدمه‌ی زیبایی از سوی نویسنده آغاز می‌شود، جایی که بهناز ضرابی‌زاده می‌فهمد، منزل خانواده‌ی چیت‌سازیان درست در مقابل خانه‌اش قرار داشته است و او سال‌ها از آن بی‌خبر بوده است. جایی که در‌ آن بسیاری از اتفاقات تلخ و شیرین داستان ثبت و ضبط شده است و نویسنده تا آن زمان از آن بی‌خبر بوده است. نکته‌ای که در ذهن مخاطب جرقه‌ای ایجاد می‌کند که شاید در کنار خانه‌ی ما نیز خانه‌ی شهیدی وجود داشته باشد و هر شهید، ماجرا و داستان منحصربه‌فرد خود را روایت کند.
 

پس از این مقدمه، فصل نخست کتاب با نام «خاطراتم فیلم می‌شود»، آغاز می‌شود. نویسنده با ابتکاری زیبا دست به خرق عادتی در عرصه‌ی روایت زده است و با ظرافتی هنرمندانه داستان زندگی مشترک زهرا پناهی‌روا و شهید علی چیت‌سازیان را از پایان مادی زندگی مشترک و شهادت شهید بزرگوار آغاز می‌کند. همین ابتکار نویسنده باعث جذابیت هرچه بیشتر کتاب شده است و خواننده را در آغازین فصل کتاب با هجومی از احساسات راوی مواجه می‌کند، در جایی که راوی فرزند خود را به دنیا آورده است و مانند هر زنی پس از زایمان بیشترین نیاز عاطفی و حمایتی را به همسرش دارد، اما ناگهان به یاد می‌آورد که شوهرش سی‌وهفت روز قبل در منطقه‌ی ماووت شهید شده است و باید بدون حضور فیزیکی او زندگی‌اش را با تنها یادگارش ادامه دهد.

ادامه »

شب یلدا بهانه ای برای دید و بازدید و صله ارحام

29ام آذر, 1395

شب یلدا بهانه ای برای دید و بازدید و صله ارحام

شب اول چله بزرگ یا شب یلدا که «بلندترین شب سال» بود هر دسته از خویشان و بستگان و همسایه ها در برنامه دورهمی حضور به هم می رساندند. شب یلدا بهانه ای برای دید و بازدید از خویشان و اقوام بود. اقوام و خویشان و بزرگ ترها و کوچک ترها در برنامه شب نشینی در کنار سفره ای رنگین از آجیل و شیرینی و میوه و مخصوصا هندوانه و انار و خربزه به همراه شور و نشاط و شب زنده داری و گرفتن فال حافظ به تماشا می نشستند. از جمله رسوم بسیار زیبا و پسندیده ایرانی در این شب که در اسلام نیز بسیار به آن سفارش شده، عیادت از سالمندان و بیماران است. ملاقات با خویشاوندان و دوستان و رسیدگی به احوال نیازمندان، به ویژه نیازمندان خویشاوند، از جمله آداب پسندیده و نیکویی است که در پرتو دستورات جامع و کامل اسلام، مردمان شریف ایرانی در شب یلدا و دیگر شب های طولانی و بلند زمستان به آن اهتمام می ورزند.

صدای پای «یلدا» می آید.فرزندان و نواده ها برای دیدار بزرگان خانواده بی قرارند. شب یلدا صدای پای «یلدا» آرام آرام به گوش می رسد، پدر بزرگ ها و مادر بزرگ ها خانه را برای استقبال از فرزندان می آرایند و فرزندان و نواده ها نیز از آن سوی برای دیدار بزرگان خانواده بی قرارند. مغازه های آجیل و میوه فروشی جنب و جوشی خاص دارد.

هندوانه و انار است که روی دست می برند و سینی های مملو از هدایا که بنا به سنت کهن «شب چله ای» برای بهترین ها فرستاده می شود.

ادامه »

دوره های مختلف مداحی ایران(رنگ و بوی مقاومت جهانی در دوران جدید مداحی های ایران)

15ام آذر, 1395
دهه ۹۰ دوران تازه‌‌ای برای مداحی انقلابی است. دورانی که محتوا مهم است، جذابیتِ سبک مهم است البته نه به هر قیمتی، روضه خوانی اصالت دارد. دوران جدید، دورانی برای کنش‌های فعال هیأت‌ در جبهه مقاومت اسلامی است.

1- می‌توان گفت روضه و مداحی بعنوان یک رسانه اثرگذار و مکمل منابر علما از زمان مرحوم کافی وزن جدی و تعیین کننده در مناسبات سیاسی و اجتماعی به خود گرفت. او متوجه بود که همگام با راه اندازی مهدیه‌های مختلف در سراسر کشور نیاز به یک رسانه فراگیر هم دارد. همین شد که مشروب فروشی‌ای را که جنب مهدیه تهران بود با پول خیرین می‌خرد و تشکیلات «نغمه سرای اسلامی» را راه‌اندازی می‌کند. نغمه سرای اسلامی در اختیار حاج عباسعلی ضرغام  و علی حاج محمد حسن قرار می‌گیرد. کافی آنها را بخوبی می‌شناسد. آنها نوارهای سخنرانی و مداحی مهدیه را ضبط می‌کنند و بلافاصله بعد از تمام شدن مراسم به مردم می‌فروشند.

 

روضه‌های شیخ احمد کافی خیلی زود معروف و دست به دست شد

کافی می‌‎خواست «صدا» به همه برسد. کار نغمه سرای اسلامی گرفت و علاوه بر مهدیه تهران، سخنرانی و مداحی‌های مهم و معروف سایر هیئات را هم ضبط و پخش می‌کند.

ادامه »

می خواهم مروج حجاب باشم!(ده نکته کاربردی)

14ام آذر, 1395

برخی گمان می کنند که در فضایی مانند تهران که جو جامعه در ظاهر برعلیه حجاب است، دیگر نمی توان گفتمانی بر مبنای حجاب داشت و هر سخنی در این زمینه از طرف مردم رد خواهد شد. اما جالب است که اتفاقاً امروزه حتی بسیاری از بانوان که خود به حجاب کامل تقید ندارند از وضعیت نابسامان بدپوششی در جامعه گله مندند.

10نکته کاربردی برای بانوانی که می خواهند مروج حجاب باشند!

در شرایط کنونی جامعه با گسترش ناهنجاری ها در حوزه پوشش، برخی از بانوان محجبه علی رغم اینکه گاهی از طرف جامعه مورد بی مهری قرار می گیرند اما در عین حال این دغدغه را دارند که در مورد موضوع «حجاب» بتوانند قدم مثبت و مؤثری بردارند. در این نوشتار سعی شده است، نکاتی ارائه شود که برای هر بانوی محجبه ی فعال و مؤثر در ارتباطات اجتماعی کاربرد داشته باشد.

 

۱- آیا خودتان حجاب را باور کرده اید؟

 

شاید مهم ترین قدم این باشد که هر بانوی محجبه ای در درون خود بیندیشد که آیا حجاب را از روی آگاهی و باور انتخاب کرده است؟ آیا استدلالی قابل قبول برای خودش دارد که اگر روزی او را درمورد حجاب به چالش بکشند بتواند تا حدودی از موضع خود دفاع کند؟

لازم به ذکر است که از نظر شرع، هیچ لزومی ندارد که که بخواهیم دین و اعتقادات خود را به دیگران ثایت کنیم یا لزوماً دلایل ما برای دیگران قانع کننده باشد، همین که برای خودتان قابل قبول باشد کافی است. اما اگر بخواهید در این عرصه یعنی عرصه حجاب فعال باشید و حرفی برای گفتن داشته باشید ضروری است دلایل و استدلال های منطقی در ذهن خود داشته و بتوانید به سؤالات متفاوت در این عرصه پاسخ بگویید.

 

ادامه »

رهبر معظم انقلاب اسلامی «سیاست‌های کلی خانواده» را ابلاغ کردند.

13ام شهریور, 1395
رهبر معظم انقلاب در اجرای بند یک اصل ۱۱۰ قانون اساسی سیاست‌های کلی «خانواده» را که پس از مشورت با مجمع تشخیص مصلحت نظام تصویب شده است، ابلاغ کردند.

حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در اجرای بند یک اصل ۱۱۰ قانون اساسی سیاست‌های کلی «خانواده» را که پس از مشورت با مجمع تشخیص مصلحت نظام تصویب شده است، ابلاغ کردند.

متن سیاستهای کلی خانواده که به رؤسای قوای سه گانه و رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ابلاغ شده، به این شرح است:

 بسم‌الله‌الرحمن‌الرحیم

 خانواده واحد بنیادی و سنگ بنای جامعه اسلامی و کانون رشد و تعالی انسان و پشتوانه سلامت و بالندگی و اقتدار و اعتلای معنوی کشور و نظام است و سمت و سوی حرکت نظام باید معطوف باشد به:

۱- ایجاد جامعه‌ای خانواده محور و تقویت و تحکیم خانواده و کارکردهای اصلی آن بر پایه الگوی اسلامی خانواده به عنوان مرکز نشو و نما و تربیت اسلامی فرزند و کانون آرامش بخش.

۲- محور قرار گرفتن خانواده در قوانین و مقررات، برنامه‌ها، سیاست‌های اجرایی و تمام نظامات آموزشی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی به‌ویژه نظام مسکن و شهرسازی.

ادامه »

برگزاری کارگاه آموزشی وبلاگ نویسی در مدرسه محدثه بروجرد

16ام مرداد, 1395

کارگاه آموزشی وبلاگ نویسی با حضور 15 تن از طلاب مدرسه علمیه محدثه بروجرد در مورخ پنج شنبه 14 مرداد تشکیل شد.

در این جلسه  آموزشی که توسط مدیر وبلاگ مدرسه محدثه بروجرد تشکیل شد،طلاب پس از آشنایی مختصر با شبکه کوثر نت ،با سامانه کوثر بلاگ و قابلیت های آن آشنا شدند.به دلیل کمبود سیستم پنج نفر از طلاب در کارگاه اقدام به ساخت وبلاگ و راه اندازی آن نمودند و مراحل ساخت و راه اندازی و ارسال پست به رویت بقیه طلاب شرکت کننده رسید.مبنای کلاس بر این بود که همه افراد شرکت کننده به زودی دارای وبلاگ فعال شوند.

همچنین در این جلسه دو وبلاگ دیگر بروز رسانی شد و پس از برگزاری کلاس اشکالات و سوالات مطرح شده در کلاس به قسمت پشتیبانی کوثربلاگ گزارش شد.

به دلیل حجم مطالب و اشتیاق طلاب برای کار تخصصی در زمینه وبلاگ نویسی ،ادامه مباحث به کلاس تکمیلی موکول شد.

موسیقی و غنا از دیدگاه اسلام

3ام خرداد, 1395

موسیقی و غنا از دیدگاه اسلام

 

یکی از مهم ترین وسایل اشاعۀ فساد اخلاقی در جامعه و به گمراهی کشاندن جوانان و ضایع ساختن استعدادهای آنان، موسیقی و غناست؛ ولی متأسفانه برخی از مردم این دشمن خطرناک را در میان جامعۀ خود پرورش می دهند و..

کتاب «موسیقی و غنا از دیدگاه اسلام» در نُه فصل و با استفاده از منابع دینی و فتاوی فقها، موسیقی و غنا را مورد بحث قرار می‏ دهد. این كتاب با بیان ساده، آیات قرآن در این ‏باره را تفسیر و روایاتی از معصومین (علیهم السلام) را نقل می ‏كند.

مفهوم موسیقی و غنا، سیر تاریخی موسیقی و غنا، ادله اربعه در موسیقی و غنا، آیات و روایات درباره غنا و موسیقی و غنا و موسیقی از دیدگاه فقهای اسلام از جمله مباحثی است كه در این كتاب به آن پرداخته شده است.

از محرّمات اسلام، دو عمل شبیه به هم؛ یعنی موسیقی (نوازندگی) و غنا (خوانندگی) است؛ چه انسان خودش نوازندگی یا خوانندگی کند یا به آن ها گوش دهد.

ادامه »

معرفی کتاب انتظار + PDF فصل اول کتاب

30ام اردیبهشت, 1395

معرفی کتاب انتظار (انتظار عامیانه، انتظار عالمانه، انتظار عارفانه) اثر استاد پناهیان + PDF فصل اول کتاب

 

مشخصات کتاب

نام: انتظار عامیانه، انتظار عالمانه، انتظار عارفانه

مولف: علیرضا پناهیان

ناشر: بیان معنوی

تعداد صفحات: 340

چاپ: یازدهم

تیراژ تاکنون: 34هزار

قیمت: 9800 تومان

خرید اینترنتی: اینجا

آدرس و تلفن مراکز فروش در سراسر کشور: اینجا

دنلود فهرست+فصل اول کتاب: اینجا

کتاب حاضر با بررسی مفهوم انتظار، سه رویکرد متفاوت به این مفهوم را مورد بررسی قرار می‌دهد؛ نگاه عامیانه، نگاه عالمانه، نگاه عارفانه.

در بخش انتهایی کتاب نیز به تناسب مفهوم انتظار با جوان و ویژگی‌های جوانی پرداخته شده است.

 توضیحات پشت جلد کتاب

 •  اساساً تحقق کامل وضعیت مطلوب، که در سایه حکومت موعود محقق می‌شود، تنها در صورتی امکان دارد که تمام مردم با مرام الهی موعود همراهی کنند. اما تجربۀ تاریخی حیات بشر نشان داده است که اکثر انسان‌ها از پذیرش دستورات خدا سر باز می‌زنند. پس چگونه است که پس از ظهور حضرت، مردم به صورت فراگیر و پایدار از حق تبعیت می‌کنند و موجبات استقرار همیشگی حکومت موعود را فراهم می‌آورند؟ آیا در ذائقۀ انسان‌ها تغییر غریزی خاصی رخ می‌دهد، یا ترس از حاکمیت دینی جرأت معصیت را از آنها می‌گیرد؟ به عبارت دیگر، آیا توان اندیشیدن علیه حق از بین می‌رود یا اساساً امکان سخن گفتن از اندیشه‌های باطل نخواهد بود؟ …

   

 •  اگر آن جامعۀ موعود، تحقق پیدا کردنی است، آیا با پایبندی به تمام آن اصولی که رسول اکرم(ص) و جانشینان او(ع) به آنها مقید بودند تحقق پیدا خواهد کرد؟ اصولی که استفاده از زور را به حداقل می‌رساند و انعطاف‌پذیری را به حداکثر؛ اصولی که لازمۀ رعایت کرامت انسان محسوب می‌شود و در اثر رعایت همین اصول فرصت سوءاستفادۀ منافقان و مؤثر شدن عناد کفار فراهم می‌شود؟ پس اگر قرار است جامعۀ مهدوی با پایبندی به آن اصول تحقق یابد، آیا حق دوباره دچار مظلومیت نخواهد شد؟ و اگر می‌شنویم حضرت دست به شمشیر برده و مخالفان دین را قلع و قمع می‌کنند، آیا این بر خلاف آن اصول نخواهد بود؟ …

ادامه »

خیبر: شهری که فتح آن به دست علی (للیه السلام) پیامبر (صلی الله علیه و آله) را خرسند کرد.

12ام اردیبهشت, 1395

خیبر، با پیشینه ای به قدمت تاریخ، جلگه ای وسیع و حاصلخیز، در ١٧١ کیلومتری شمال مدینه است که در زمان ظهور اسلام، از مراکز مهم تمدن در جزیرهالعرب و محل سکونت طایفه مهمی از یهودیان بود. پس از هجرت رسول خدا صلی الله علیه و آله به مدینه، به سبب پناه بردن یهودیانِ رانده شده از مدینه، آنجا به کانون خطری برای مسلمانان تبدیل شد.

هنگامی که رسول خدا صلی الله علیه و آله در سال ششم هجری، از توطئه خیبریان آگاه شد، با نامه های پی درپی، پیام حیات بخش اسلام را به آنان ابلاغ کرد، همچنین آنچه در تورات، درباره رسالت آن حضرت آمده بود، به آنان گوشزد کرد. آن حضرت صلی الله علیه و آله ، مدّتی صبورانه در پی هدایت آنان بود، اما آنان بر گمراهی و دشمنی خود با اسلام پامی فشردند. به ناچار رسول خدا صلی الله علیه و آله ، قلعه های آنان را محاصره کرد، اما همچنان سعی می کرد آنان را هدایت کند. سرانجام رسول خدا صلی الله علیه و آله مردی از خویش را - که خدا و رسولش او را دوست داشتند- فراخواند، زره آهنین خود را به او پوشاند و پرچم اسلام را به دستش داد و این گونه خداوند بلندمرتبه، قلعه های محکم آنان را یکی پس از دیگری، به دست با کفایت او فتح کرد و به توطئه های خیانت بار آنان خاتمه داد. بزرگان آنان کشته شدند و خیبر با قلعه های آهنینش، به تصرف مسلمانان درآمد و رسول خدا صلی الله علیه و آله از این فتح مسرور گشت.

نوشته حاضر، ترجمه کتاب خیبر، الفتح الذی سرّ به النبی صلی الله علیه و آله ، نگارش عبدالرحمن الطیب الانصاری است که با ترجمه جناب آقای سیدمرتضی حسینی فاضل، به زیور طبع آراسته شده است. کتاب مزبور، با رعایت ترتیب زمانی و پیشینه تاریخی، خیبر را به سبک پژوهش تاریخی بررسی کرده است. همچنین با بررسی نقش خیبر در دوره های گوناگون، اهمیت آن را در دوره های اسلامی نیز بیان کرده است.

امیدواریم، متن موجود به خوبی، بخشی از تاریخ و سیره رسول خدا صلی الله علیه و آله ، همچنین اهمیت غزوات آن حضرت را بیان کند و برای علاقه مندان به تاریخ اسلام سودمند افتد. در پایان، پژوهشکده حج و زیارت لازم می داند، از زحمات بی شائبه مترجم محترم و تمام کسانی که در به ثمر رسیدن این اثر تلاش کردند، سپاسگزاری کند.

انّه ولی التوفیق

پژوهشکده حج و زیارت

عنوان و نام پدیدآور : خیبر: شهری که فتح آن به دست علی (علیه السلام) پیامبر (صلی الله علیه و آله) را خرسند کرد.

مولف عبدالرحمن الطیب الانصاری.

مطالعه آنلاین کتاب در سایت

ادامه »

زن يا نيمى از پيكر اجتماع

11ام اردیبهشت, 1395

 

كتاب زن يا نيمى از پيكر اجتماع در واقع اولين مقاله حضرت استاد محمد تقی مصباح یزدی است كه برای نخستین‌بار در نشريه مكتب تشيع به چاپ رسيده و سپس به كوشش انتشارات آزادى قم با شمارگان 5000 نسخه چاپ و منتشر گرديده است.

در اين نوشتار حضرت استاد ابتدا به جايگاه و منزلت زن در اسلام پرداخته، و در ادامه آن، فهرست‌وار به برخى شبهات در باره حقوق زن در اسلام اشاره كرده و آنها را پاسخ داده است.در اين كتاب به منطق فطرت به منزلة راه حل اساسى براى مسائل اجتماعى اشاره مى‌‌شود و سپس تفاوت‌‌هاى سرشت زن با مرد و نيز امتيازات فطرى زن بر مرد بررسى شده است و در نهايت موقعيت زن از نظر اسلام تبيين مى‌‌گردد. در ضمن مباحث، همچنين مقايسه‌اي بين دو ديدگاه فرهنگ غربى و اسلامى در باره حقوق زن صورت مى‌‌گيرد و تفوق فوق‌‌العاده فرهنگ اسلامى در اين باب آشكار مى‌‌شود.
گفتنی است ترجمه اين نوشتار به زبان انگليسى همراه با دو مقاله ديگر از سوى سازمان تبليغات اسلامى در كتابى به نام Status of Women in Islam (سيماى زن در اسلام) منتشر شده شده است.

متن كتاب

منبع:مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره)

 

مقایسه اقتصاد مقاومتی با اقتصاد لیبرالیسم

19ام فروردین, 1395

چند سالی است که  «اقتصاد مقاومتی» از سوی رهبر معظم انقلاب مطرح و بر آن تاکید شده است؛ ایشان در سال‌های اخیر سیاست‌ها و برنامه‌های کلی این مِتُد اقتصادی را در قالب «اصول بیست و چهارگانه اقتصاد مقاومتی» به نهادهای اجرایی کشور ابلاغ فرموده‌اند.
اما سال 95 با رویکردی جدید در این حوزه آغاز شد؛ عنوان این سال از سوی ایشان تحت عنوان «اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل» انتخاب و معرفی شد، و از ساعات ابتدایی آغاز سال، رهبر معظم انقلاب، در پیام نوروزی خود و همچنین در سخنرانی در رواق امام خمینی(ره) بارگاه مطهر امام رضا(ع) در مشهد مقدس، بر لزوم اجرای مبانی این الگوی اقتصادی تأکید داشتند.
اما لازم است مبانی اقتصاد مقاومتی را با یکی از مهم‌ترین الگوهای اقتصادی جهان یعنی «اقتصاد لیبرالیستی» مقایسه کنیم، تا از این منظر به تفاوت‌های این دو روش و همچنین مزیت‌های اقتصاد مقاومتی، بیشتر آگاه شویم. در اینجا باید این نکته را خاطرنشان کنیم که رسانه‌ها در این زمینه رسالت  تبیین، تشریح و مطالبه اجرای اصول اقتصاد مقاومتی و همچنین بیان اقدامات انجام شده در این زمینه را عهده دار هستند و این یادداشت در همین راستا تنظیم و ارائه شده است.
لیبرالیسم اقتصادی در واقع، باور ایدئولوژیک به سازمان‌دهی اقتصاد به طور فردگرایانه است، به این معنا که تصمیمات اقتصادی به بیشترین حد ممکن از سوی افراد و نه نهادها یا سازمان‌های جمعی اتخاذ شود. این باور دربرگیرندهٔ طیفی از سیاست‌های اقتصادی مختلف نظیر آزادی حرکت است ولی همواره بر مبنای حمایت شدید از اقتصاد بازار و مالکیت خصوصی در شیوه‌های تولید استوار است.

ادامه »

بیدار بودن یا بیدار شدن؟؟؟

16ام تیر, 1394

هر از گاهی در فضای مجازی یا از طریق پیامک ها شاهد هدف قرار دادن موذیانه و پنهان ارزشها به شکلی کاملا حساب شده هستیم .اگر در متن بعضی از این جملات و عبارات به اندازه کافی تعقل نشود و دست به نشر و ترویج بیشتر آنها بزنیم ناخواسته و ناخودآگاه خدشه ای بزرگ به بعضی از معرف و دستورات دینی وارد کرده و باعث شبهه افکنی شده ایم.

برای مثال این عبارت ها:

آگاه باشید که حسین تشنه اشک نیست که تشنه لبیک است.”

محرم،زمان بالیدن است نه فقط نالیدن,
عبرتهایش آموزه است نه موزه
تمرین خوب نگریستن است نه خوب گریستن
نماد شعور مذهب است ,نه فقط شور
ای منتظران مهدي(عج) به هوش باشیم, که حسین (ع) را منتظرانش کشتند
تقدیم به آنها که پیرو اندیشه حسین هستند نه وامانده لب تشنه او!”

 این عبارت در ایام محرم منتشر شده و بازخورد خوبی برای ضدارزشی ها هم داشت چون هدف آنها زیرسوال بردن و ناچیز جلوه دادن گریه بر مصایب سیدالشهدا بود.بسیاری با شنیدن این مطلب بر آن صحه می گذاشتند بدون آنکه پی به هدف شومی که در پس آن بود ببرند.هر چند تاکید عرفا و بزرگان ما هم همواره بر اشک همراه با معرفت به درگاه سیدالشهدا بوده است اما قداست و معرفت بخشی اشک در مجلس عزای امام حسین علیه السلام نکته ای است که در متون دینی ما به آن اشاره و تاکید شده است یعنی اشک و گریه همچون نردبانی است برای دست یابی به پله های والای معرفت و اگر این پله ها را طی نکنیم به پله بعد نخواهیم رسید.علاوه بر آن چه کسی است که منتظر حقیقی باشد و محبوبی را که در انتظارش به سر می برد به قتل برساند؟؟یعنی ما هم منتظر نباشیم چون ممکن است زمانی دستمان به خون حجت خدا آلوده شود!!

این روزها وشبهای عزیز هم پیامی با این مضمون منتشر می شود:

شب قدر شب بیدار شدن است نه بیدار ماندن

در اینکه بسیاری از بزرگان بر بیدار شدن و تحول روحی در این شبها به وسیله تعقل و تفکر تاکید می کنند شکی نیست اما دستورات آنها هرگز به معنای رد کردن بیدار ماندن در این شبها نیست.چرا که بیداری جسم یقینا مقدمه بیداری روح است و هیچگاه بیداری حقیقی و تحول روحی بدون تحمل مشقت و صبر و تسلیم در مقابل سختیها و عبادات به دست نمی آید.

پس به نظرم لازم است به بهای بازی با کلمات و عبارت ،دستورات ظاهری و ابتدایی دین را بی ارزش جلوه ندهیم چرا که محال است مقدمه را طی نکنیم و به ذی المقدمه دست یابیم.

حجاب مصونیت نیست!!

3ام تیر, 1394

امروز دیگر حجاب مرا مصون نمیکند!

در دنیای غرب! و مهد آزادی و حقوق بشر! داشتن حجاب میتواند مرا هدفی کند برای گلوله های داغ! محرومیتها! محدودیتها! اسارتها!

و در دنیای غربزده!، داشتن حجاب میتواند مرا هدفی کند برای طعنه های سرد!

اینکه با آن به دنبال کسب و کارم! به دنبال پُستی کلیدی! ریا کارم! متحجر و متعلق به گذشته های دورم!

امروز، با داشتن حجاب، من حتی از نگاه های مسموم هم مصون نیستم!

امروز دیگر حجاب مصونیت نیست!

امروز حجاب مسئولیت است!

من، با حجابم، در دنیای غرب ، مسئول جان خود هستم!

و مسئول آزادیها و حقوقی که بر باد داده ام!

و در دنیای غربزده، با حجاب خود، مسئولم، به گونه ای نباشم که مصداقی واقعی شوم برای طعنه های سرد!

مسئولم، به گونه ای نباشم که صاحبان نگاه مسموم، به خود جرات داده و مرا نیز هدف چشمان خود قرار دهند…

آری حجاب مصونیت نیست!

حجاب مسئولیت است!

منبع:دفتر چهل برگ من

نقدی بر برنامه های شبکه فارسی وان

27ام اردیبهشت, 1394

 

http://upload7.ir/images/70391468206595867394.jpg

ابتدایی ترین حرکت دشمن در مسیر جنگ نرم راه اندازی شبکه های موزیک همچون PMC بود که بنا به دلایلی همچون کوتاه بودن زمان موزیک، بازده لازم را برای دشمن نداشتند. در مرحله بعد اقدام به تاسیس شبکه MBC گردید فیلم های آمریکایی با زیر نویس فارسی که بازده اش بیشتر بود اما چند دلیل باز هم هدف انها را برآورده نکرد:

1-از نظر فرهنگی بین مخاطب ایرانی و آمریکایی فاصله بسیاری بود.

2- صحنه های بی شرمانه جنسی بیشتر باعث دفع مخاطب می شد

3- ستاره های فبلم های آمریکایی و اروپایی شخصیتی بسیار سرد دارند که با خلقیات مردم ایران سازگار نبود.

نهایتا اتاق فکر صیهونیزم بار دیگر تشکیل جلسه داد. متعاقب این امر، غول رسانه ای دنیا ، آقای رابرت مرداک مسئولیت این مهم را به عهده گرفت. روند کاملا مطالعاتی و علمی جهت طراحی روش جدید روانی با هدف تغییر فرهنگ اسلامی، به کار گرفته شد.

قوی ترین فرهنگی که فرهنگ اسلامی را به جوان القا می کند چیست؟ خانواده

ادامه »

توصیه هایی برای حفظ عشق و محبت در خانواده

26ام دی, 1393

چند توصيه براى حفظ عشق و محبت در محيط خانه و خانواده


1 ـ هر وقت همسر خود را مى بينيد، به او خسته نباشيد بگوييد و از يكديگر و كار و زحمتى كه همسر داشته، تقدير كنيد و همديگر را احترام کنید…
2 ـ در موقع كار، گاهى به يكديگر تلفن بزنيد و از احوال يكديگر جويا شويد.
3 ـ در امور خانه به همسر كمك كنيد.
4 ـ در روزهايى چون سالگرد تولد، عقد، عروسى و نظاير آن به يكديگر هديه بدهيد.
5 ـ گاهى با گل يا هديه به منزل بياييد و به يكديگر هديه تقديم كنيد.
6 ـ در مسافرتها براى يكديگر هديه بگيريد.
7 ـ صفات خوب يكديگر را تعريف كنيد و صفات بد را ناديده بگيريد.
8 ـ پاكيزه و خوشبو و خوش لباس باشيد و خانمها به آرايش در منزل و پاكيزگى خود و محيط منزل، بسيار اهميت بدهند.
بدن انسان بايستى هميشه پاكيزه و خوشبو باشد.
9 ـ به همديگر احترام بگذاريد و حتى الامكان از شوخيهايى كه شأن شما را كم كند، بپرهيزيد.
10 ـ همسرتان را با همسران ديگر مقايسه نكنيد; نه در ذهن خود، او را با ديگرى مقايسه كنيد (مرغ همسايه غاز است) و نه پيش خود او و يا در برابر ديگرى; چرا كه هر كسى يك مجموعه تواناييها دارد كه با توانايى ديگران نبايد مقايسه شوند.
11 ـ به خويشاوندان همسرتان احترام بگذاريد و عيوب آنان را به رو نياوريد و مخصوصاً پدر و مادر هر يك از زوجين، بايد مورد محبت و احترام ديگرى باشند.
اين هم وظيفه اخلاقى و انسانى است و هم در همسر تأثير مىگذارد.
12 ـ آخرين وصيت خضر به موسى اين بود:
هميشه عيوب و خطاى خود را در نظر داشته باش و عيوب و خطاهاى ديگران را ببخش.[1]

پی نوشت :

محمود بهشتى، سلامتى تن و روان،ص7

جاسوسی ژنتیکی:توطئه جدید غرب و مزدوران آن علیه ملت ایران

26ام آذر, 1393

گروه اجتماعی جهان نیوز: اخیرا در فضای شبکه‌های ارتباطی مجازی کلیپ ضبط شده مشهوری دست به دست می‌شود که در آن مجموعه‌ای از بازیگران از مردم تقاضا می‌کنند با کمک چند گوش‌پاک‌کن (سواپ) ارسالی از مکانی نامعلوم، نمونه‌ای از سلول‌های دهانی خود را با هدف «نجات بیماران سرطانی» به بانک ژن جهانی هدیه کنند.

در این کلیپ که رهبر آن «گلشیفته فراهانی» است با ناراحتی از سهم کم نمونه‌های ایرانی در بانک جهانی ژن یاد می‌شود و این موضوع با این برچسب که ایرانی‌ها علاقه‌ای به نجات دادن جان بیماران ایرانی و خارجی ندارند، تقبیح می‌شود. حرف اصلی کلیپ یادشده این است که برای «نجات بیماران لوسمی و سرطانی» جهان نیازمند اهدای نمونه سلولی ایرانیان است!

فضای کلیپ بشدت احساسی است و در انتهای آن آدرس «بانک جهانی اهداکنندگان نمونه مغز استخوان» و مجموعه بانک‌های ژن کشورهای اروپایی و آمریکا بیان می‌شود.

اما اصل ماجرا چیست؟ سال‌هاست مجموعه‌ای از کشورهای پیشرفته، در قالب «ژن بانک» به جمع‌آوری نمونه‌های زیستی و ژنتیکی ملت‌ها و کشورهای مختلف مشغول هستند اما در کشورهای توسعه‌یافته به واسطه قوانین «حقوقی و اخلاقی»، صیانت از اطلاعات زیستی و ژنتیکی از اهمیتی فوق‌العاده و استراتژیک برخوردار است چرا که با دزدی اطلاعات بومی و ملی دیگران می‌توان مهندسی نسل‌ها را در دست گرفت.

سال ۱۳۸۶ یکی از سرداران نظامی در حاشیه سمینار بمب‌های شیمیایی علیه ایران گفت: «آمریکا با کمک اسرائیل درصدد تشکیل بانک ژنتیکی و مولکولی اقوام و ملیت‌های جهان برای ساخت سلاح‌هایی غیرمتعارف است. این کار با اهداف انساندوستانه انجام نمی‌شود بلکه آنها دنبال ساخت سلاحی هستند که بتوانند هنگام به‌کارگیری در یک محدوده جغرافیایی، اقوام خاصی که در آن منطقه زندگی می‌کنند را از بین ببرند».

سال ۲۰۰۱ انستیتو بهداشت ملی آمریکا (NIH) اعلام کرد موفق شده ۹۰ درصد ژنوم انسان (نقشه زیستی) را تعیین توالی کند. در سال ۲۰۰۹ همین مرکز موفق شد با یک تست ۵۰۰۰ دلاری، از روی نمونه سلولی، با شناسایی DNA، خصوصیات اخلاقی، بیماری‌ها، نقایص، خصوصیات و وضعیت سلامتی «دهنده» را مشخص کند. فرضا براساس همین تست بود که آنجلینا جولی، بازیگر سرشناس آمریکایی متوجه شد به احتمال ۹۶ درصد تا چند سال آینده به سرطان مبتلا خواهد شد و مسیرهای درمانی را از چند سال قبل‌تر آغاز کرد.

این بخش مثبت پرونده رشد علم بیوژنتیک است و طبیعتا هیچ حاکمیتی به صورت رایگان چنین پیشرفت قابل توجهی را در اختیار دیگران قرار نخواهد داد! اما بخش هولناک ماجرا آنجاست که بدانیم دانشمندان رشته بیوتروریسم پس از دستیابی به بانک‌های نمونه‌های ژنتیکی و زیستی جوامع «هدف» می‌توانند با تمرکز بر نقاط ضعف ژنتیکی و زیستی حریف، اقدام به دستکاری تروریستی بی‌سر و صدای اجتماعات و محیط زیست آنها کنند.

خصوصیت این بمباران هوشمند این است که فرضا در سرزمین به‌هم تنیده و هم‌مرزی که در آن صهیونیست‌ها و فلسطینی‌ها به صورت مختلط در آن زیست می‌کنند با تمرکز بر تغییرات ژنتیکی جوامع می‌توان با آلوده‌سازی خاک و آب و دام تنها به اهداف دارای نقص یا خصوصیت ژنتیکی خاص صدمه وارد کرد.

این پیشرفت تسلیحاتی نسبت به دوره‌ای که با انفجار «بمب اتم» کل موجودات ساکن در یک منطقه نابود می‌شدند، حقیقتا بسیار مهم ارزیابی می‌شود. اکنون سال‌هاست در کشور ما مانور مبارزه با «حملات بیوتروریستی» برگزار می‌شود اما به واسطه ضعف شدید سازمان‌های مسؤول و «آزمایشگاه‌های بیوزیستی و بیوژنتیکی» از توان اندکی برای شناسایی دستکاری‌های احتمالی تعبیه شده در خوراک و محیط زیست کشورمان برخوردار هستیم.

فرضا پس از اهتمام نظام به موضوع حیاتی و استراتژیک «افزایش نرخ رشد جمعیت» برخلاف میل سازمان‌های بین‌المللی، واضح است که دشمنان جامعه ایرانی بیکار نخواهند نشست. با احتساب چنین موارد بدیهی، آمار بی‌نظیر میزان ناباروری و نازایی ۲۰ درصدی ایرانی‌ها در شرایطی که این نرخ در کشورهای منطقه و سایر جوامع بشری در حد ۱۰ درصد است، بسیار مهم می‌شود.

کلید دستیابی به «کدهای ژنتیکی» برای شکست جوامع از درون، غنی کردن هر چه بیشتر بانک‌های ژن و زیستی تهیه شده از آنهاست. با احتساب این موضوع، گلشیفته فراهانی و سایرین در قالب کلیپ مذکور، دانسته یا نادانسته در مسیر دیپلماسی مشاهیر دستگاه سیاستگذار غرب حرکت کرده و به اسم «بیماران سرطانی» به تکمیل پروژه‌های بیوتروریستی غرب علیه ملت خود کمک می‌رسانند.

بیان این نکته ضروری است که با سلول‌های پوششی دهان و نمونه آب دهان جذب شده در سوآپ ارسالی به در منازل ایرانی‌ها، هیچ بیمار سرطانی را نمی‌توان نجات داد و این موضوع دروغی بزرگ است! بلکه با این نمونه‌ها به سادگی و با صرف هزینه حداقلی امکان دستیابی به نقشه ژنتیکی ملت برای «دیگران» فراهم می‌شود.

در حقیقت می‌توان گفت ما با به اشتراک‌گذاری نمونه‌های زیستی و ژنتیکی «رمز کارت‌های بانکی و حیاتی» خود را بدون توجه به عواقب آن به «دزدان» پیشکش می‌کنیم. آیا هیچ یک از شما حاضر هستید فرضا پسورد اکانت فیس‌بوک خود را به دیگری بدهید؟! اهمیت نمونه خون یا سلول‌های شما هزاران برابر بیشتر از رمز ورود به شبکه‌های اجتماعی است!

این نمونه‌ها بر تمام جنبه‌های زندگی ما تاثیر مستقیم دارد؛ از کشاورزی گرفته تا سلامت نسل آینده و تعیین نتیجه جنگ‌های فرضی منطقه‌ای! به نظر می‌رسد سهل‌انگاری نهادهای مسؤول در انتشار آزادانه چنین طرح‌های آشکاری در جامعه ایرانی غیرقابل چشم‌پوشی است؛ با توجه به اینکه پیشگیری از وقوع حملات بیوتروریستی با استفاده از راهکارهای اطلاعاتی بسیار آسان‌تر و کم‌هزینه‌تر از مقابله با تبعات آن است. گاه استفاده از یک عامل با مخاطرات بیوتروریسمی یا ابزار گسترش بیوتروریسم ممکن است به‌قدری سریع فراگیر شود که امکان مهار آن غیرممکن شده و صدمات و تلفات به بار آمده، غیرقابل پیش‌بینی و غافلگیر کننده باشد. در برخی از حملات بیوتروریستی نیز عاملان آن - که بیشتر از مخالفین داخلی حکومت هستند- نه به قصد وارد کردن صدمات انسانی و خسارت‌های اقتصادی، بلکه به منظور به چالش کشیدن اشراف سرویس‌های اطلاعاتی و امنیتی و به رخ کشیدن ضعف آنها در پیشگیری و کشف این تهدیدات دست به چنین اقداماتی می‌زنند.

فرضا یک علت مهم همه‌گیری بی‌سر و صدای طرح‌های دشمن در جامعه ایرانی، عدم تسلط نهادهای حاکمیتی بر محیط‌های مجازی ارتباطی است که متاسفانه با ضعف وزارت ارتباطات روز به روز میزان صدمات حاصل از آن تصاعدی افزایش می‌یابد. کمااینکه این کلیپ تاکنون میلیون‌ها بار در فضای مجازی و شبکه‌های ارتباطی موبایلی بازنشر شده است با این وجود هیچ کدام از نهادهای مسؤول هنوز درصدد رسیدگی به این موضوع مهم برنیامده‌اند.

حال آنکه در جوامع پیشرفته، اطلاعات ژنتیکی تک‌تک افراد مشمول «حق مالکیت قانونی» است و در حیطه «حریم خصوصی امنیتی» دارای «ارزش اقتصادی» طبقه‌بندی می‌شود. برای «حمایت قانونی» از اطلاعات ژنتیکی و زیستی ایرانیان اتخاذ رویکرد‌های ساختاری و نظامات اداری و عملیاتی ویژه‌ای در کنار هوشمندی بیش از پیش دستگاه‌های اطلاعاتی ضروری است.

نخستین اربعین حضرت سیدالشهدا علیه السلام چگونه گذشت؟ + دانلود کتاب

18ام آذر, 1393

این اثر ارزشمند تالیف علامه محقق سید محمد على قاضى طباطبایى شهید محراب مصلاى جمعه تبریز بوده که تحقیقی مفصل و دقیق پیرامون نخستین اربعین امام حسین علیه السلام و اثبات این نکته می باشد که کاروان عاشورا در بازگشت از سرزمین شام، در بیستم صفر سال 61 هجری قمری بر سر تربت مطهّر امام  علیه السلام حاضر شده است. این كتاب افزون بر هشتصد صفحه است كه با مراجعه و بررسى بیش از پانصد و هفتاد كتاب به نگارش درآمده و توسط بنیاد علمی و فرهنگی شهید آیت الله قاضی طباطبائی منتشر شده است.

دانلود کتاب الکترونیک “تحقیق درباره اول اربعین حضرت سیدالشهدا علیه السلام”
رمز فایل : www.yjc.ir

 

کتاب دا + دانلود نسخه موبایل و کامپیوتر

2ام آذر, 1393

دا، در گویش محلی به معنی مادر است و زهرا حسینی با انتخاب این عنوان خواسته رنج، اندوه، تلاش و مقاومت مادران ایرانی را یادآور شود.

نسخه موبایل:

وب سایت ندای یک بسیجی عاشق + حسین شاهدی


نسخه کامپیوتر:

وب سایت ندای یک بسیجی عاشق + حسین شاهدی

سیده زهرا حسینی یک کرد ایرانی است که پدر و مادرش پیش از ولادت او در عراق زندگی می‌کردند و او در سال ١٣۴٢ در آنجا به دنیا آمد. در کودکی همراه خانواده‌اش به ایران بازگشت و پدرش در خرمشهر ساکن شد و پس از مدت‌ها سرگردانی به عنوان رفتگر به استخدام شهرداری درآمد. حسینی پس از کلاس پنجم ترک تحصیل کرد. او فرزند دوم از شش فرزند خانواده بود. خانواده او، به ویژه پدرش سخت پای‌بند مذهب بود و او با چنان اعتقاداتی پرورش یافت و همراه برادر بزرگترش، علی، در فعالیت دوران انقلاب و پس از آن شرکت کرد.

با آغاز جنگ، زهرا حسینی که در آن هنگام دختری هفده ساله بود،‌ خود را در وسط ماجرا یافت. همین که اعلام کردند جسد شهدا در گورستان روی زمین مانده است، به یاری غسالان شتافت و با شهامت و مقاومت روحی کم‌نظیری در کار غسل و کفن و دفن شرکت کرد. به کارکنان گورستان غذا رساند، مردم را برای این کار بسیج کرد، امدادگری آموخت و در هر کاری که پیش می‌آمد، از امدادگری، زخم‌بندی، حمل مجروحان، تعمیر و آماده‌سازی اسلحه، پخت و پز و توزیع امکانات فعالیت داشت. تنها هدفش این بود که مفید باشد و به مردم خدمتی بکند. پدر و برادرش در جنگ خرمشهر شهید شدند و او با دست خود آنان را در گور نهاد. خواهر کوچک‌ترش را در کارها شرکت داد. در جریان دفاع از خرمشهر مجروح شد و ترکشی در نخاع او جای گرفت که پس از آن همیشه با اوست و ناگزیر از تحمل عوارض آن است.با این حال، او از پای ننشست و پیوسته کوشید تا در خدمت جبهه و جنگ یا مردم جنگ‌زده باشد.

گزارش حسینی از جنگ بی‌نظیر است، و به هیچ یک از کتاب‌های متعددی که ایرانیان و خارجیان درباره جنگ نوشته‌اند، شباهتی ندارد. خواننده ممکن است با اعتقادات حسینی مخالف باشد و حتی او را دختری عامی بداند که طوطی‌وار چیزهایی را باور کرده است و تکرار می‌کند. ولی باید ابله یا مغرض باشد که درباره گزارش او از وقایع تردید کند. این گزارش حقیقی و دست اول از سبعیت از یک طرف و مظلومیت و بی‌پناهی از طرف دیگر است. در آن، چنان صحنه‌هایی از ایثار و شور ایمان به چشم می‌خورد که قلب را می‌لرزاند.

انسان از خواندن این کتاب و اندیشیدن به کسانی که گزارش کارهایشان در آن آمده است ـ انسان‌های معمولی، کم‌سواد یا بی‌سواد، دارا یا ندار اما بی‌ادعا، با‌ایمان و پاکباز ـ به راز ماندگاری ایران پی می‌برد.

بیایید مردم خود را بشناسیم. فرهنگمان، تاریخمان و باورهایمان را بشناسیم. نه از بیرون، که از درون تحقیق و پژوهش را آغاز کنیم، به این بیندیشیم که اگر زهرا حسینی‌ها امکان درس خواندن داشتند، امکان آموزش داشتند، با چنین استعداد و قابلیتی که دارند چه کارها که نمی‌کردند؟ به این بیندیشیم که امروز کودکان ما، مردان و زنان فردایمان، چگونه آموزش می‌بینند و این آموزش چقدر کارآمد است و چقدر به ساختن جامعه فردا کمک می‌کند؟ رسانه‌های ما در رساندن پیام‌های درست و کارآمد چقدر موفق‌اند؟ آیا در سال‌های اخیر در القای عشق به همنوع، عشق به میهن، احساس همدردی و وظیفه‌شناسی موفق بوده‌ایم؟

ندای یک بسیجی

واجب فراموش شده (راهبردهای مقام معظم رهبری در زمینه ی امر به معروف و نهی از منکر)

26ام آبان, 1393

نسخه نهایی این کتاب

دانلود نسخه اندروید
دانلود نسخه جاوا
دانلود نسخه pdf
دانلود نسخه  epub


 

 

 

 

انتشار کتاب  با اجازه مولفین و ناشران محترم آنها ارائه شده است .

از همه دوستان تقاضا داریم :

دریافت کنید ، مطالعه کنید و حتما انتشار دهید.

مقتل جامع سیدالشهدا علیه السلام

18ام آبان, 1393

در این سلسله مطالب به معرفی کتاب‌هایی خواهیم پرداخت که به زندگی و شهادت حضرت سیدالشهداعلیه السلام و یاران باوفایش می‌پردازند. برخی از این کتب قدیم التألیف هستند و بعضی دیگر در سال‌های اخیر نگارش و نشریافته‌اند. ما در ضمن معرفی و بررسی روش نویسنده، قسمتی از کتاب را نیز نقل خواهیم کرد إن شاء الله تعالی.

*******

از حجت الاسلام و المسلمین سیدمهدی پیشوایی (متولد 1324 در مشکین شهر) پیش از این، کتاب «سیرۀ پیشوایان» به طبع رسیده است. ایشان در سال 1380 پس از انتصاب به مدیریت گروه تاریخ در مؤسسه امام خمینی(ره)، تحقیق و نگارش این اثر را پیشنهاد کردند و با یازده پژوهشگر همراه، نگارش آن را به انجام رساندند. این کتاب جامع، دربارۀ زندگی و قیام حضرت سیدالشهدا علیه السلام می‌تواند مخاطبان عام را از مراجعه به کتاب‌های دیگر بی‌نیاز کند.

مقتل جامع سیدالشهدا(ع)

روش تحقیق و نگارش

جناب پیشوایی در مقدمۀ کتاب نوشته است که از سال‌ها قبل آرزو داشته تا یک مقتل جامع و مستند، مبتنی بر معیارهای علمی تاریخ‌نگاری و پیراسته از تحریفات و البته متناسب با نیازهای روز به دست دهد. ایشان سعی کرده است که در این تحقیق از کتب مهم و دست اول استفاده شود. لذا در نگارش کتاب فقط از مقتل‌های معتبر تا قرن پنجم و حداکثر تا قرن هفتم هجری استفاده شده است. هرچند که مباحثی نیز به کتاب افزوده شده که مقتل‌های پیشین به آن نپرداخته‌اند، مانند:

ـ سیر تاریخی عزاداری برای امام حسین علیه السلام (از عاشورا تا زمان حاضر)
ـ عزاداری حسینی در عصر حضور ائمه
ـ ریشه‌های سیاسی، اجتماعی و فرهنگی واقعۀ عاشورا
ـ نقل اقوال و بحث دربارۀ فلسفه قیام امام حسین علیه السلام
ـ عاشورا در آینۀ آمار و ارقام
ـ بحث تاریخی دربارۀ اربعین و بازگشت اهل بیت از شام
ـ فرجام سرهای پاک شهیدان
ـ زندگینامۀ یاران امام حسین علیه السلام ـ پاسخ به پرسش‌های مربوط به تاریخ عاشورا

لهذا در بخش کتابنامۀ انتهای کتاب، نام 544 عنوان کتاب قدیم و جدید و 15 مقاله دیده می‌شود.

تحقیق و نگارش فصول مختلف این کتاب به افراد مختلفی از دانش آموختگان و صاحب نظران رشتۀ تاریخ سپرده شد و این کار زیر نظر مدیر پژوهش (مهدی پیشوایی) انجام گرفت. نهایتاً کتاب به لحاظ ارجاعات و نام‌ها و غیره، توسط یک دستیار علمی یکسان‌سازی شد و قبل از چاپ، متن نهایی به رؤیت تعدادی از بزرگان حوزه علمیه قم رسید و نظرات اصلاحی و تکمیلی آنها در متن اعمال شد.

 

مقتل جامع سیدالشهدا(ع)

صفحات: 1· 2

برنامه خودسازی یک شهید عارف

29ام شهریور, 1393


مراحل پنجگانه سیر و سلوک، یعنی: مشارطه، مراقبه، محاسبه، معاتبه و معاقبه که در بسیاری از کتب اخلاقی و سیر و سلوکی، از جمله: کتاب «شرح چهل حدیث» امام خمینی رحمه الله و «المراقبات» مرحوم میرزا جوادآقا ملکی تبریزی رحمه الله مورد تأکید فراوان می باشد، جزء برنامه روزانه بسیجیان عارف و مخلص بود.

از جمله این عارفان مجاهد، نوجوان شانزده ساله ای بود که دارای برنامه های ویژه ای برای خودسازی بود. آنچه در ذیل می آید، از زبان همرزم این شهید نوجوان، یعنی شهید «محمد بندرچی» است:

«این داستان مربوط به شبهایی است که در پادگان لشکر 8 نجف اشرف در کنار شهر شوشتر مستقرّ شده بودیم. گردان حضرت رسول صلی الله علیه و آله قزوین به عنوان گردان غوّاص انتخاب شده بود؛ گردانی که در اوایل سال 1365 و با تبلیغات گسترده ایران که امسال سال تعیین کننده در جنگ خواهد بود، از مخلص ترین و عاشق ترین نیروها شکل گرفته بود.

سحرها وقتی برای نماز آماده می شدیم و به کنار تانکرها می آمدیم، صدای جانسوزی از اطراف محوطه گردان به گوش می رسید؛ ناله های نیمه شب دلنوازی که از حنجره عاشقی بی قرار بر می خاست و زمزمه های عاشقانه ای که از فراق یار، بی قراری می کرد. همه دوست داشتند بدانند صاحب صدا کیست؟

از بچه های نگهبان می شنیدیم که این برنامه خیلی زودتر از اذان صبح هر روز دنبال می شود و خود شاهد بودم که هر روز جانسوزتر از قبل ادامه می یابد.

با کنجکاوی که داشتم، او را پیدا کردم. او شانزده سال بیشتر نداشت. با قد و قواره ای کوچک، همیشه لبخند ملیح بر لب داشت و چهره استوار و مصمّمش حکایت از روحی بلند داشت. پیش تر در دوران راهنمایی او را دیده بودم و حدود یک سال از من کوچک تر بود. بسیار مؤدّب، موقّر و پاکیزه بود و  در رشته ریاضی ـ فیزیک درس می خواند و از تیزهوشان دبیرستان بود. پایبندی عجیبی به انجام واجبات و حتّی مستحبات داشت و در مکروهات و مباحات هم اهل احتیاط بود.

هر چه به او نزدیک تر می شدم، خود را حقیرتر می دیدم. گویا دریایی موّاج از معنویات بود که با همه جوش و خروش عاشقانه اش، آرامش عجیبی در برخوردها و برنامه های فردی و اجتماعی داشت. هر چه جلوتر می رفتم، حالات معنوی او فزونی می یافت؛ به گونه ای که در شبهای سرد زمستان 1365 و قبل از عملیات کربلای 4 در اروندکنار، می دیدم که برنامه های شبانه اش ادامه داشت.

برنامه ریزی و نظم در عبادتهای مستمرّ و دلنشین، مطالعات عمیق دینی و تفکّر، ادب در برخوردها و مهرورزی و کمک به دیگران بر جاذبه اش می افزود و همگان را مجذوب خود می کرد؛ اما با این حال، خلوت را دوست می داشت.

وقتی کتاب «رساله لقاء اللّه» مرحوم ملکی تبریزی را در کتابهایم دید، پیشنهاد مطالعه و مباحثه آن را به من داد و من مشتاقانه پذیرفتم.

اصرار داشت که من کتاب را بخوانم و توضیح دهم. بارها می شد که من می خواندم، ولی مطلب را نمی فهمیدم و او با ادبی خاص، مطلب را آن چنان باز می کرد که گویا بارها آنها را تدریس کرده و در فلسفه و عرفان صاحب نظر است. با این حال، با حالتی سؤال گونه می پرسید که آیا درست گفته است؟

بعد از شهادتش در جزیره امّ الرصاص، نوشته ای از برنامه های روزانه اش به دستم رسید که البته خود از نزدیک شاهد اجرای آنها بودم و بعدها فهمیدم که گویا با مرحوم سعادت پرور (پهلوانی) هم در ارتباط بوده است.

در ذیل به برنامه های روزانه آن شهید عارف و سالکِ الی اللّه که عین عبارات و نوشته های اوست، اشاره می کنم:

1. تمام مواظبت بر ادای واجبات و ترک محرّمات با کمال دقّت؛

2. کمال مراقبت در همه روز؛

3. محاسبه هنگام خواب؛

4. تدارک وتنبیه و مجازات؛

5. ساعتی خلوت با خدا یا گریه و زاری و خضوع و خشوع؛

6. چون از ذکر خسته شدی، سر به گریبان فکر فرو بری؛

7. هفتاد مرتبه استغفار صباحا و مساءً؛

8. هر شب و عصر جمعه صد مرتبه سوره قدر؛

9. مواظبت بر تهجّد و برخواستن لیل و قرائت قرآن تا طلوع آفتاب؛

10. تمام مواظبت بر دوام توجّه به حضرت حجّت علیه السلام و بعد از هر نماز دعای غیبت، سه مرتبه توحید و دعای فرج؛

11. تسبیح حضرت فاطمه زهرا علیهاالسلام بعد از هر نماز واجب و قرائت آیة الکرسی قبل از خواب؛

12. سجده شکر بعد از بیداری از خواب و خواندن آیات آخر سوره آل عمران با توجه در معنا؛

13. دعای صحیفه بعد از نماز واجب ترک نشود.»

این برنامه مراقبت ویژه ای بود که یک نوجوان شانزده ساله به آن عمل می کرد و پس از شهادت او در جیب لباسش پیدا شد.

منبع:حوزه نت


پوستر:فرزند بیشتر،زندگی شادتر

29ام شهریور, 1393

پوستر/ فرزند بیشتر، زندگی بهتر

سخن آیت الله خوشوقت در مورد انواع چادرها

22ام شهریور, 1393

 

به همین چادر معمولی دست نزن

دست بزنی معلوم میشود شیطان دارد جلو می آید

فردا این را حذف میکند پس فردا آن راحذف میکند یواش یواش  همه را حذف میکند

یکدفعه نمی آید بگوید بی حجاب شو

بلکه اول می افتد آن قسمتش را خراب میکند

بعد می آید جلوتر

آرام آرم آدم میبیند دینش رفت حجابش رفت

دعا از منظر حضرت آیت الله العظمی سید علی خامنه ای (مد ظله العالی )+ دانلود کتاب

12ام بهمن, 1392

قالَ الامامُ العَسکَری (ع) :

«لَيْسَتِ الْعِبادَةُ كَثْرَةَ الصِّيامِ وَ الصَّلوةِ وَ إِنَّما الْعِبادَةُ كَثْرَةُ التَّفَكُّرِ فى أَمْرِ اللّهِ.»

عبادت كردن به زيادى روزه و نماز نيست،

بلكه [حقيقتِ] عبادت، زياد در كار خدا انديشيدن است.

کتاب «دعا از منظر حضرت آیت الله العظمی سید علی خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی» از دیگر کتاب‌هایی است که انتشارات انقلاب اسلامی آن را منتشر کرده و می‌تواند مونس خوبی برای روزهایی که به دعا و نیایش و روزه داری، نیازمندیم، باشد.

این کتاب به کوشش علیرضا برازش نوشته و در ۵ فصل گردآوری و تنظیم شده است. این کتاب که به گفته نویسنده منبعی جز نرم‌افزار جدید «حدیث ولایت» از منشورات مشترک «مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی» و «موسسه‌ حفظ و نشر آثار حضرت آیة الله‌العظمی خامنه‌ای» نداشته، چنان تنظیم شده است که گویی رهبر انقلاب دست بر قلم برده و هر آنچه که درباره دعا و نیایش لازم بوده تا مخاطبان بدانند و بخوانند بر روی کاغذ آورده است.

کتاب «دعا از منظر حضرت آیت‌الله خامنه‌ای …» از ۵ فصل تشکیل می‌شود؛ «معانی دعا، اجابت و ذکر»، «اهمیت دعا و ذکر»، «شرایط دعا، شروط اجابت»، «فواید و دستاوردهای دعا» و «در دعا از خدا چه بخواهیم؟» فصول کتاب را تشکیل می‌دهند که این فصل‌ها را ارجاعات و نمایه‌ها، همچنین نمونه‌ای از درخواست‌های ذکر شده در ماه مبارک رمضان همراهی می‌کنند.

این کتاب که از این قسمت قابل دریافت است٬ ابتدا به اصل رابطه قلبی انسان با خدا و ارتباط و اتکال انسان با خدا می‌پردازد. نویسنده البته صرفاً به جمع‌آوری و تدوین سخنان رهبر معظم انقلاب نپرداخته و منابع این سخنان را نیز به عنوان پانویس در صفحات کتاب آورده است. به عنوان مثال جایی که بیانات مقام معظم رهبری به قرآن کریم یا منابعی چون «کافی» ارجاع می‌شود، این مآخذ و منابع در پاورقی کتاب قید می‌شود.

صاحب سخنان گرانبها درباره دعا و نیایش در فرمایش‌های خود تلاش می‌کنند به ارزش عبودیت، خشوع و خاکساری و روح عبادت توجه داشته باشند و نویسنده با توجه به همین اصل، مفاهیم و فصل‌بندی کتاب را به نحوی مرتب کرده است که ابتدا بر روح عبادت تأکید شود.

اقسام دعا، یکی دیگر از بخش‌های کتاب است که به درخواست، تمجید، تمحید و اظهار محبت و ارادت اشاره دارد. نویسنده تلاش می‌کند نمونه‌ای از مصادیق ذکر و دعا را در تمام فصول خود بیاورد.

ارزش و اهمیت دعا در سراسر این اثر ۱۵۰ صفحه‌ای به مخاطبان یادآوری می‌شود و نویسنده براساس سخنان رهبر فرزانه انقلاب، روش‌ها و شیوه‌های دعا و تقاضا از خدا را به خوانندگان می‌آموزد. این درست همان چیزی است که عمده مردم ما در آن دچار اشکال‌اند و نمی‌دانند خواسته‌های خود را با پروردگار بی‌همتا چگونه بخواهند. آنها گاهی به سبب نیاموختن راه‌های درست عبادت، ذکر و دعا به بیراهه می‌روند و دست به خرافه‌گرایی می‌زنند.

بخش پایانی کتاب، مرور چند دعا و نیایش از جمله دعای معروف و زیبای «ابوحمزه ثمالی» است که در سحرهای ماه مبارک رمضان قرائت می‌شود. معظم له با بررسی این ادعیه، نحوه و روش تقاضا از خداوند را به خوبی به مردم می‌آموزد که در بخشی از آن می‌خوانیم: «خداوند از حاجت بزرگ انسان که هراسی ندارد! از خدا، هرچه بزرگ‌تر بخواهید. مبادا یک وقت انسان با خود بگوید: «خوب؛ من این چیزی را که می‌]واهم، اگر برای خودم بخواهم، قابل شدن است. اما طلب عافیت برای همه انسان‌ها، خیلی بزرگ است. چطور این را از خدا بخواهم؟!» نه؛ بخواهید. برای بشریت بخواهید. برای همه انسان‌ها بخواهید. بعضی چیزها را برای همه مسلمین بخواهید….»

دریافت کتاب

 

منبع: پایگاه پژوهشی - تحلیلی راه برد


معرفی چند کتاب جدید در حوزه دین و اجتماع+ تصاویر

17ام مهر, 1392

معرفی چند کتاب جدید در حوزه دین و اجتماع+ تصاویرازفضائل امام علی در منابع اهل سنت تا عفاف گرایی در غربشبلنجی شافعی از دیگر علمای اهل سنت، از ابن‏ عباس نقل کرده که آن مقدار از قرآن که درباره علی(علیه السلام) نازل شده، درباره هیچ کس نازل نشده است.به گزارش خبرگزاری حوزه، دفتر نشر معارف وابسته به نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها، چند کتاب جدید در عرصه های دینی و اجتماعی عرضه کرده است:


اصول عرفان ناب اسلامی در معارف سجادی(ع)

کتاب «اصول عرفان ناب اسلامی در معارف سجادی(ع)» نوشته آیت‏الله محسن اراکی، دبیر مجمع تقریب مذاهب اسلامی است.

معرفت حق و راه سیر و سلوک به سوی او و نیز محبت او و محبت هادیان به سوی او ـ که نتیجه هدایت به صراط مستقیم الهی و سلوک در طریق محبت و قرب اوست ـ خلاصه معارف انبیاء و واولیای خدا و عصاره تعالیم رسول خدا و جانشینان بر حق اوست.

عرفان اسلامی راستین نیز جز این نیست. عرفان اسلامی ناب، همان معرفت و محبت و سلوک صراط مستقیمی است که در معارف و تعالیم قرآن و سنت نبی اکرم و ائمه هدی تبیین و تشریحش ده است.

یکی از مهمترین وظایف میراث‏داران علوم و معارف محمد و آل‏محمد(ص) و آشنایان با قرآن و گنجینه‏های معرفتی آن است که غبار تحریف از معارف حقه محمد و آل‏محمد(ص) در زمینه عرفان اسلامی ناب، بزدایند و پرده جهل جاهلان و تزویر مزورّان را از چهره تابناک عرفان راستین بدرند و بردارند و بدین وسیله، راه طالبان و سالکان حقیقی را به سوی کوی محبوب بگشایند.

نویسنده تلاش کرده است با بهره‏گیری از گنجینه پرگهر به جای مانده از معارف سجادی(ع) ـ که بخش عظیمی از آن در مضامین دعاهای آن حضرت و به ویژه دعاهای صحیفه سجادیه نهفته است ـ گامی در مسیر شرح و تبیین اصول عرفان ناب اسلامی در معارف سجادی(ع) بردارد.

چاپ اول این کتاب در 108 صفحه، قطع رقعی، تیراژ 1000 نسخه و قیمت 2600 تومان به جامعه فرهنگی و مذهبی کشور شده است.

 


*عفاف گرایی در غرب

کتاب «عفاف گرایی در غرب» نوشته دکتر زینب برخورداری، عضو هیئت علمی دانشگاه تهران است. جامعة ایرانی مانند بسیاری از جوامع تحت تأثیر فرهنگ، ارزش‌ها و سبک زندگی لیبرال غربی، دچار دگرگونی‌هایی شده‌است. در این میان برخی از افراد، متأثر از تبلیغات و آموزش‌هایی که توسط رسانه‌های جمعی در اختیارشان قرار می‌گیرد، به تقلید از آداب و فرهنگ امروزی آنها پرداخته‌اند. افراد یادشده بر این باورند که لیبرالیسم، با انواع آزادی‌ها و تنوعات جنسی، جز موانع شرعی و اسلامی معضل دیگری ندارد. نوشتار حاضر بحران بزرگ و غیرقابل انکاری را که در جوامع بشری بر اثر پیروی از لیبرالیسم جنسی به وجود آمده، به تصویر می کشد. زمینه‌های شکل‌گیری، علل و عواملِ ظهور جنبش نوین خویشتن‏داری جنسی در آمریکا، از مطالبی است که در ادامه مطرح می‌شود. با توجه به مبانی اسلامی انتقاداتی بر موافقین و مخالفین این جنبش وارد است، که مورد بررسی قرار می‌گیرد. بر مبنای فضیلت‏انگاری عفاف و پوشش، راهکاری برای برون‌رفت از بحران لیبرالیسم جنسی و نجات جوامع از عواقب آن ترسیم شده‌ است.

کتاب با بررسی شکست‌ها و پیروزی های جنبش خویشتن‏داری جنسی آمریکا، که سعی در ترویج عفاف و پوشش در جوامع غربی را دارد و با توجه به شباهت‌های نسبی معضلات و مشکلات تفکر لیبرال در سراسر جهان، می‏تواند برای فعالین عفاف و پوشش در جامعه ما آموزنده باشد.

چاپ اول این کتاب در 144 صفحه، قطع رقعی، تیراژ 1000 نسخه و قیمت 3400 تومان روانه بازار کتاب و اندیشه شده است.

 


*جنسیت و دوستی

کتاب «جنسیت و دوستی: مواجهه‏ای اسلامی با مسأله رابطه دختر و پسر» نوشته حجت الاسلام والمسلمین حسین سوزنچی (عضو هیئت علمی دانشگاه باقرالعلوم(ع)) است.

دوستي و رابطه دختر و پسر پيش از ازدواج، از معضلاتي است که به‌ویژه در دو دهه اخير در جامعه ما رو به فزونی گذاشته است. در فرهنگ غرب اين دوستي‌ها نه تنها منعي ندارد، بلکه در چارچوب فرهنگ ليبراليستي حاکم بر آن جوامع، نه تنها پيش از ازدواج، بلکه پس از ازدواج نيز با هيچ منع قانوني و اخلاقي و عرفي مواجه نيست، و حتی تشویق هم می‌شود. اما در اسلام، روابط بين افراد نامحرم، اگر در قالب ازدواج نباشد، تنها در چارچوب اقتضائات تعامل اجتماعي مجاز است و در اين روابط بايد حدود شرعي رعايت شود؛ پس آنچه امروزه تحت عنوان دوستي دختر و پسر، در حال گسترش است، با آموزه‌هاي اسلام ناسازگار است.

توصيه به پرهیز از روابط، و نیز پیشنهاد اشباع اين نياز از طريق تشکيل خانواده، اگرچه ضروری است، اما به دلیل فاصله افتادن بين بلوغ جنسي و بلوغ اجتماعي، و نيز شدت يافتن تحريكات جنسي در جامعه، لااقل در عرصه‌هايي جوابگو نیست. آیا بر اساس آموزه‌های دینی، راه‌حل واقع‌بینانه‌ و کارآمدی براي اين مساله وجود دارد؟ آیا بر اساس آموزه‌های اسلام، می‌توان الگویی برای مدیریت جنسی جوانان، که واقعیات امروز را هم جدی بگیرد، ارائه داد؟

نگارنده پس از اينکه در اثری دیگر، تبييني از معنا و امکان نظري «علم ديني» ارائه داد، اکنون درصدد برآمده که مصداقي نيز براي آن مدعا نشان دهد. اين کتاب به عنوان نمونه‌اي از حلّ مسأله در عرصه «علم ديني» نوشته شده، لذا مخاطبان اولیه آن، متخصّصان مربوطه در رشته‌هاي علوم اجتماعي و علوم اسلامي هستند. از طرف ديگر، چون قرار است مسأله‌اي حلّ شود، کساني که با اين مسأله به طور مستقيم مواجهند (که در يک تقسيم کلان دو گروهند: جوانان و خانواده‌هاي آن‌ها، و مسئولان و سياست‌گذاران کشور) نیز مخاطب این اثر می‌باشند.

چاپ اول این کتاب در 222 صفحه، قطع رقعی، تیراژ 1000 نسخه و قیمت 5500 تومان روانه بازار کتاب و اندیشه شده است.


*فضائل امام علی(ع) در منابع اهل سنت

کتاب «فضائل امام علی(ع) در منابع اهل سنت» نوشته دکتر سید مهدی نوری کیذقانی (عضو هیئت علمی دانشگاه حکیم سبزواری) و دکتر سید مرتضی حسینی (عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی بیرجند) از سوی دفتر نشر معارف منتشر شد.

در مورد آیات نازل شده درباره امام علی(ع) کتاب‏های متعددی از دانشمندان شیعه و سنی نگاشته شده است. خطیب بغدادی در تاریخ خود به نقل از ابن‏عباس آورده که 300 آیه درباره امام علی(ع) نازل شده است. شبلنجی شافعی از دیگر علمای اهل سنت، از ابن‏عباس نقل کرده که آن مقدار از قرآن که درباره علی(ع) نازل شده، درباره هیچ کس نازل نشده است. برخی دیگر تعداد آیه‏ها را به 500 و برخی به 1000 نیز رسانده‏اند.

این کتاب، فضائل امام علی(ع) را در منابع اهل سنت را در سه فصل پیش روی مخاطبان قرار خواهد داد: امام علی(ع) در قرآن، امام علی(ع) از زبان پیامبر اکرم(ص) و امام علی(ع) از منظر بزرگان و اندیشمندان اهل سنت.

چاپ اول این کتاب در 168صفحه رنگی، قطع رقعی، تیراژ 1000 نسخه و قیمت 4000 تومان روانه بازار کتاب و اندیشه شده است.


*نگاهی بنیادین به نسبت اخلاق و فناوری اطلاعات

کتاب «نگاهی بنیادین به نسبت اخلاق و فناوری اطلاعات» نوشته حجت‏الاسلام والمسلمین سید محمدمهدی میرباقری، رئیس دفتر فرهنگستان علوم اسلامی است. بحث درباره رابطه «اخلاق» و «فن‌آوري اطلاعات» در ايران سابقه چنداني ندارد، ولي اهميت اين موضوع و مباحثي از اين قبيل در دنياي پيچيده امروز، بسياري از كارشناسان و دست‌اندركاران مرتبط را به انديشه و اقدام در اين زمينه، تشويق كرده است.

این کتاب متن سه گفتار علمی استاد ميرباقری در جمع كارشناسان ارشد فن‌آوري اطلاعات است که در گفتار يكم، از پيوند «اخلاق توسعه» و «فن‌آوري اطلاعات» سخن گفته است. در اين بخش، عمق «اخلاق» در ساحت «توسعه» جست‌وجو و بيان مي‌شود كه مكتب‌هاي مادي با تعريفي كه از اين مفهوم القا مي‌كنند، شبكه جهاني اطلاعات را نيز در همان مسير به گردش درمي‌آورند.

در گفتار دوم، ابعاد بيش‌تري از منزلت اخلاق در فن‌آوري اطلاعات شكافته مي‌شود تا بتوان آثار تكامل الهي در ساحت فن‌آوري اطلاعات را بازگو كرد. در اين بحث، اشاره مي‌شود كه تمايلات مادي بشر، پايگاه اصلي شكل‌گيري «اخلاق توسعه» بوده كه به پيدايش «حق بر توسعه» و «دستور توسعه» انجاميده است؛ يعني بشر ابتدا به رفاه همه‌جانبه در زندگي خود گرايش يافته است، سپس براي تأمين اين رفاه، به يك نظام حقوقي روي آورده و سرانجام، سازمان‌هاي بين‌المللي را به استيفاي اين حقوق مكلّف ساخته است.

در گفتار سوم، در فرآيندي عميق‌تر، نسبت بين اخلاق و فن‌آوري اطلاعات در جامعه‌پردازي و مديريت آن بررسي مي شود تا در اين راستا بتوان به صورت هر چه دقيق‌تر، توسعه جوامع را مطالعه كرد.

چاپ اول این کتاب در 126 صفحه، قطع رقعی، تیراژ 1000 نسخه و قیمت 3000 تومان روانه بازار کتاب و اندیشه شده است.


*امامت در قرآن

کتاب «امامت در قرآن: تبیین نظریه گزینش الهی امام» نوشته آیت‏الله محسن اراکی (دبیر مجمع تقریب مذاهب اسلامی)با ترجمه سید امید موذنی، است. موضوع امامت در اسلام، تنها یک مسأله اعتقادی نیست، بلکه به واقع تعیین‏کننده مفهوم و همچنین واقعیت و مصداق تطبیقی اسلام است و این دو غیر از نتایج کلامی، فلسفی، فقهی و دیگر نتایجی است که در سطح مباحث آکادمیک از موضوع امامت به دست می‏آید.

نظریه نصّ (گزینش الهی امام)، زندگی فردی و اجتماعی انسان را به گونه‏ای با پروردگار متعال ارتباط می‏دهد که تمام رفتارهای ارادی و اختیاری او را در برمی‏گیرد و عبودیت را این‏گونه تفسیر می‏کند که انسان در تمام خواسته‏ها و انتخاب‏هایش، در مقابل اراده و خواست الهی تسلیم شود. بر پایه این دیدگاه، خداوند، پروردگاری نیست که فقط با آداب و مراسم معمول پرستش شود و در گذشته‏های دور جا مانده باشد و نتواند در جهان و انسان امروز اثر بگذارد. خدای این نظریه، خدایی نیست که تنها به موعظه‏های آرام و سخن‏های نرم، بسنده کند تا مبادا عواطف مستکبران و ستمگرانی که به دلخواه هواپرستانه خود با مقدّرات انسانها بازی می‏کنند، جریحه‏دار شود.

در مقابل نظریه نصّ، نظریه‏ای است که می‏پندارد خداوند پس از عصر وحی، از اراده زمین کناره‏گیری کرده و امور عالم را فروگذاشته است و نقش‏آفرینی خداوند در رهبری و هدایت انسان، فقط به عصر رسالت محدود می‏شود.

این کتاب از سه گفتار آیت‏الله اراکی تشکیل شده است: مفهوم امامت از منظر قرآن کریم، امامت و گزینش الهی امام در قران کریم، نص بر امامان و گزینش الهی آنان در قرآن کریم.

چاپ اول این کتاب در 163 صفحه، قطع رقعی، تیراژ 1000 نسخه و قیمت 3800 تومان به جامعه فرهنگی و مذهبی کشور شده است.


*هویت و الگو

کتاب «هویت و الگو: درنگی در هویت ایران امروز و الگوی اسلامی ـ بومی تمدن‏سازی» نوشته دکتر محمدصادق کوشکی، عضو هیئت علمی دانشگاه تهران است.

چرا وضع جامعه ما مطلوب نیست؟ آیا جامعه ایرانی همیشه به شیوه کنونی روزگار گذرانیده یا اینکه در دوران معاصر کیفیت خود را از دست داده است؟

این کتاب تلاشی است در مسیر یافتن پاسخ به این سئوالات. از آنجا که یافتن پاسخ پرسش‏هایی از این دست، جز با طرح مباحث اساسی چون تمدن‏سازی، هویت و الگوهای تمدن‏سازی ممکن نیست، لذا در این اثر سعی شده است تا ضمن طرح مفاهیم و مباحثی چون توسعه، هویت، الگوی پیشرفت، ‌الگوی تمدن‏سازی و نسبت این مفاهیم و پدیده انقلاب اسلامی نیز روشن شود.

دکتر کوشکی در 5 بخش به این مسائل می پردازد: بازنگری در مفهوم الگوی اسلامی ـ ایرانی پیشرفت، مولفه های هویت ایرانی در الگوی اسلامی ـ ایرانی پیشرفت، انقلاب اسلامی و تأثیر آن بر تحول هویت فرهنگی، انقلاب اسلامی و مفهوم توسعه فرهنگی، انقلاب اسلامی نماد توانمندی تمدن سازی اسلامی.

چاپ اول این کتاب در 112 صفحه، قطع رقعی، تیراژ 1000 نسخه و قیمت 2600 تومان به جامعه فرهنگی و علمی کشور شده است.

معرفی کتاب و نشریه در زمینه حوزه و طلبگی

8ام مهر, 1392
 1. احادیث الطلاب (سلسله مباحث اخلاقی و حوزوی آیه الله مجتهدی)، شاکر برخوردارفرید، تهران: لاهوت
 2. اخلاق حرفه‌ای و وظایف صنفی روحانیت از نگاه امام خمینی؛ حمید آقانوری، قم: پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی
 3. ارزش و افتخارات طلبه، محمد عالم زاده نوری، قم: وثوق
 4. استاد و درس،علی صفایی حایری، قم: هجرت
 5. آخوند باید روحانی باشد؛توصیه‌های رهبر انقلاب برای حوزه‌های علمیه، تدوین محمدرضا حدادی، تهران: فراندیش
 6. آداب الطلاب (سلسله مباحث اخلاقی و حوزوی آیه الله مجتهدی)، شاکر برخوردارفرید، تهران: لاهوت
 7. آداب تعلیم و تعلم در اسلام (ترجمه منیة المرید)، شهید ثانی، تهران : علميه اسلاميه
 8. آفات الطلاب (سلسله مباحث اخلاقی و حوزوی آیه الله مجتهدی)، شاکر برخوردارفرید، تهران: لاهوت
 9. پیرامون انقلاب اسلامی،شهید مرتضی مطهری، تهران: صدرا
 10. پیرامون جمهوری اسلامی، شهید مرتضی مطهری، تهران: صدرا
 11. تبیان، دفتر دهم، روحانیت و حوزه‏های علمیه،روح الله الموسوی الخمینی، تهران: مؤسسة تنظیم و نشر آثار امام خمینی
 12. جهاد اکبر، امام خمینی (ره)، روح الله ، قم: مؤسسه تنظيم و نشر آثار امام خميني (ره)
 13. حاشیه، ماهنامه فرهنگی و اجتماعی ویژه حوزه و طلبگی، (صاحب امتیاز: پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی آقای علی اکبر رشاد)
 14. حوزة علمیه؛ هست‌ها و بایدها،سید احمد خاتمی، مشهد: بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی
 15. حوزه و روحانیت از دیدگاه شهید مطهری، داود شهرویی، قم: پارسیان
 16. حوزه و روحانیت در نگاه رهبری، حمید آقا نوری، قم: دبیرخانه شورای عالی حوزه های علمیه
 17. حوزه و روحانیت؛ برگرفته از رهنمودهای مقام معظم رهبری، حضرت آیت‌الله العظمی سیدعلی خامنه‌ای، نرم افزار مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی و مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی نور
 18. حوزه‌های علمیه، طرحی نو بر پایة ارزش‌ها، محمدتقی مدرسی، ترجمه حمیدرضا آژیر، نشر بقیع
 19. خشت اول، نشریة علمی فرهنگی اجتماعی، معاونت پژوهشی حوزة علمیة قم
 20. خط، نشریة خانه طلاب جوان
 21. درآمدی بر زیّ طلبگی؛ هنجارشناسی جلوه‌های رفتاری حوزویان، محمد عالم زاده نوری، قم: پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی
 22. درآمدی بر شناخت حوزه و روحانیت،منصور علم‌الهدی، قم: مرکز مدیریت حوزة علمیة خواهران
 23. ده گفتار،شهید مرتضی مطهری، تهران: صدرا
 24. راه و رسم طلبگی، محمد عالم زاده نوری، قم: ولاء منتظر
 25. رسالت روحانیت در دنیای جدید،سید محمد مهدی میرباقری، قم: مؤسسة فرهنگی فجر ولایت
 26. روحانیت و حوزه های علمیه از دیدگاه امام خمینی(ره)، قم: مؤسسه تنظيم و نشر آثار امام خميني (ره)
 27. روحانیت،شهید مرتضی مطهری، قم: انتشارات دفتر تبلیغات اسلامی
 28. سیمای آرمانی طلبه در نگاه مقام معظم رهبری، محمد عالم زاده نوری، قم : بوستان کتاب
 29. سیمای فرزانگان، مختاری، رضا، قم: دفتر تبليغات اسلامي
 30. شکل‌گیری سازمان روحانیت شیعه،محمدعلی اخلاقی، تهران: مؤسسة شیعه‌شناسی
 31. طلبه و انتخاب رشته تحصیلی، معاونت تربیتی فرهنگی، قم: مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره)
 32. فضیلت های فراموش شده (شرح حال حاج آخوند ملاعباس تربتی ره)، حسینعلی راشد، نشر اطلاعات
 33. گذشته، حال و آینده حوزه در نگاه رهبری، جمعی از نویسنگان، قم: دفتر تبلیغات اسلامی
 34. لباس روحانیت؛ چراها و بایدها، محمد عالم زاده نوری، مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره)
 35. مانیفست روحانیت، رضا غلامی، تهران: آفتاب توسعه
 36. مباحثی درباره حوزه، آیه الله مصباح یزدی، قم: مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره)
 37. منشور روحانیت، امام خمینی (ره)، مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام
 38. میقات سبز، مهدی هادوی تهرانی، قم: مؤسسة فرهنگی خانه خرد، کتاب همدم
 39. نسیم هدایت (رهنمودهای بزرگان به طلاب جوان)، علی وافی، قم: شفق
 40. نقش و کارکرد روحانیت در تحولات اجتماعی از دیدگاه امام خمینی(ره)، محمد عباسی، قم: رواق دانش
 41. نهضت‏های اسلامی در صد ساله اخیر، شهید مرتضی مطهری، تهران: صدرا
 42. ولایت، رهبری، روحانیت، شهید سید محمد حسین بهشتی، بنیاد نشر آثار و اندیشه‌های شهید آیت الله دکتر بهشتی، تهران: بقعه
 43. هویت صنفی روحانی، محمدرضا حکیمی، قم: دفتر تبلیغات اسلامی

مدیریت مطالعات تربیتی و فرهنگی معاونت تهذیب حوزه

مسابقه وبلاگ‌نويسی «عفاف و حجاب» برگزار می‌شود

15ام اردیبهشت, 1392 

 ناحيه حمزه سيدالشهداء مشهد، مسابقه وبلاگ‌نويسی و مقاله‌نويسی «عفاف و حجاب» را برگزار می‌كند.


 

به گزارش خبرگزاری بين‌المللی قرآن‌(ايكنا)، مسابقه وبلاگ‌نويسی و مقاله‌نويسی از ميلاد حضرت فاطمه زهرا(س) تا 21 تيرماه، روز عفاف و حجاب از سوی ناحيه حمزه سيدالشهداء مشهد با عنوان «عفاف و حجاب» برگزار می‌شود.

از جمله موضوعات انتخاب شده برای اين مسابقه، می‌توان به نقش زن در امنيت روانی جامعه و زن و ولايتمداری اشاره كرد.

ايجاد وبلاگ جديد با عنوان‌های مرتبط با حجاب و ارائه حداقل سه پست در وبلاگ، مقالات ارائه شده حداقل 40 خط و حداكثر چهار صفحه A4، تايپ شده و مستند (با ذكر منبع) از شرايط شركت در مسابقه است.

علاقه‌مندان شركت در بخش وبلاگ‌نويسی، مشخصات كامل خود (نام، نام خانوادگی، تحصيلات، حوزه مقاومت و شماره تماس و آدرس وبلاگ) را به صورت خصوصی در بخش نظرات قرار دهند و يا به بخش ثبت نام سايت ندای حمزه به نشانی nedayehamze.ir مراجعه كنند.

مهلت ارسال آثار تا تاريخ 15 تيرماه سال جاری اعلام شده است. به 14 اثر برتر هدايای ارزشمندی در همايش عفاف و حجاب اهداء خواهد شد. علاقه‌مندان می‌توانند برای شركت در اين مسابقه به لينك زير مراجعه كنند.
ثبت نام در مسابقه وبلاگ‌نويسی «عفاف و حجاب»

 

 

صحیفه نور ،از نگاهی دیگر منتشر شد.

9ام اردیبهشت, 1392


«صحيفه نور» از نگاهی دیگر

 «صحيفه نور» از نگاهی دیگر 


  «كتاب انقلاب» شرح و تاملي بر «صحيفه نور» امام‌خميني(ره) توسط دفتر نشر فرهنگ اسلامي منتشر شد.  

 

 

به گزارش سرویس علمی فرهنگی خبرگزاری حوزه، دفتر نشر فرهنگ اسلامي در آستانه بيست‌وششمين نمايشگاه بين‌المللي كتاب تهران، نخستين مجلد از مجموعه «كتاب انقلاب» را به قلم حجت‌الاسلام والمسلمين محمدرضا زائري منتشر كرد.

 

 اين كتاب با زيرعنوان «فصل بيداري» به بازخواني انديشه‌هاي بنيان‌گذارجمهوري اسلامي ايران مي‌پردازد. بخشي از اين انديشه‌ها در مجموعه‌كتاب «صحيفه نور» مكتوب شده و مولف كوشيده است پس از تلخيص سخنان امام خميني(ره) با اضافه كردن شرح‌هايي، مخاطب را به تامل در بيانات بنيان‌گذار فقيد انقلاب اسلامي ترغيب كند.

 

زائري در مقدمه كتاب خود نوشته است: «سخنان دلنشين و گهربار امام راحل خلاصه و چكيده معارف اسلامي و الهي به زبان روز است و «صحيفه نور» جاودان و خواندني و تازه خواهد ماند؛ مجموعه‌اي كه چكيده و روح معارف اسلامي و الهي را در قالب زمان معاصر براي همگان عرضه مي‌كند و اين كتاب كوچك، پنجره‌اي به آن آسمان بزرگ و گسترده خواهد بود تا «صحيفه نور» را به تناسب استفاده و نياز عموم مخاطبان از آغاز و به تدريج به بازخواني بنشينيم و بهانه‌اي باشد تا مشتاقان و تشنگان آن سخن گوارا را پياله‌اي بنوشاند.»

 

بنابراين مي‌توان «كتاب انقلاب» را نوشتاري كاربردي و سهل‌الوصول در استخراج انديشه‌هاي داهيانه رهبر فرزانه‌اي دانست كه بنيان‌گذار بيداري اسلامي بود، از اين رو انتخاب زيرعنوان «فصل بيداري» براي اين مجموعه نيز هوشمندانه و هدف‌دار تلقي مي‌شود. «كتاب انقلاب؛ فصل بيداري» در420 صفحه و به بهاي 130 هزار ريال منتشر شده است.

معرفی و آشنایی کتاب ضد مسیح اسلامی

1ام اردیبهشت, 1392

آشنایی با کتاب ضد مسیح اسلامی

او زیرکانه با وارونه جلوه دادن حقایق، سعی دارد مخاطب خود را متقاعد کند که دیدگاه آخرالزمانی اسلام نه تنها برای مسیحیان و یهودیان بلکه برای خود مسلمانان هم خطرناک است.

همچنین اصرار دارد که چهره­ای خشن و خونریز از منجی مسلمانان ارائه دهد و نهضت او را یک حرکت ضدبشری و افراطی قلمداد کند. در این رهگذر، حتی به عیسی مسیح هم رحم نکرده و مسیح معرفی شده در روایات اسلامی را پیامبر دروغین می­ خواند. البته شواهد و دلایل آنچنان استادانه کنار هم قرار می­ گیرند که به خوبی برای خواننده­ و حتی مسلمان می تواند ایجاد شبهه کنند.

در ادامه به بررسی اجمالی بخش­های مختلف کتاب می­ پردازیم. در سه فصل ابتدایی، کلیاتی در مورد اسلام و متون اسلامی با رویکردی مخرب ارائه شده است.

نویسنده با ذکر برخی اتفاقات معاصر و تحلیل شخصی، ایدئولوژی آخرالزمانی اسلام را هدف حمله قرار می­ دهد و سعی می کند مخاطب را از این _به قول خودش_ تهدید بزرگ! آگاه کند. فصل بعدی به معرفی منجی مسلمانان، مهدی، می ­پردازد و با نگاهی هدفدار و یک جانبه به روایات، چهره­ای از حضرت می­ سازد که در فصل بعد بتواند آنرا با ضد مسیح و خصوصیات او مقایسه کند.

فصل پنجم کتاب یکی از مهمترین بخش هاست که در آن مخاطب متقاعد می ­شود که مهدی اسلام همان ضد مسیح است، که در انجیل از او به بدی یاد شده و محور شرارت و خونریزی در آخرالزمان است.

در دو فصل بعدی، حضرت مسیح در دیدگاه اسلام بررسی شده و ادعا می­شود که مسیحی که پشت سر مهدی(عج) حرکت کرده و او را حمایت می کند، در حقیقت همان “پیامبری دروغین” است که انجیل از او به عنوان حامی ضد مسیح در آخرالزمان یاد می­کند. در ادامه­ کتاب، شخصیت دیگری از آخرالزمان بررسی می­شود.

“دجال” که به عنوان شخصیتی منفی در متون اسلامی معرفی می­شود، به طور بی­شرمانه­ ای سعی می­شود تا صرف نظر از ابعاد منفی این شخصیت و تکیه بر برخی حقایق از جمله اینکه، دجال ادعای پیغمبری می­کند، از او به عنوان عیسی مسیح واقعی! یاد شود.

در حقیقت تا اینجای کتاب، در یک سیر به ظاهر منطقی و منصفانه، اما در حقیقت شیطانی و منحرف، سعی شده تا شخصیت­ هایی که از منظر اسلام ستوده و الهی هستند، ضد خدا و بشریت جلوه داده شوند و بر عکس شخصیت دجال، از دیدگاه مسلمانان، به عنوان پیامبر الهی و منجی انسان­ها معرفی شود. و نیز باید گفت که نویسنده تمام تلاشش را می ­کند که مفاهیم مشترک میان آخرالزمان مسلمانان و مسیحیان را وارونه نشان دهد، تا این دو دین بزرگ الهی در آخرالزمان را کاملا در برابر هم ترسیم نماید.

مسیح از دیدگاه مسلمانان را پیامبر دروغین انجیل می­خواند، ضد مسیح در دیدگاه اسلام را معادل مسیح اهل کتاب می­داند و از همه عجیب­تر مهدی(عج) را ضد مسیح موصوف انجیل می­ خواند.

در ادامه­ در فصلی تحت عنوان “ذات تاریک وحی­ های محمد” بی­شرمانه ­ترین ادعاها را بر علیه پیامبر اسلام مطرح می­ کند تا جایی که می­ گوید:"…و محمد در آن غار (حرا) دچار جن زدگی شد و نیز مبتلا به صرع بود و خیال می­ کرد که خداوند به او وحی می­ کند، حال آنکه ….” او از این رهگذر استفاده می­ کند و در فصل بعد از ماهیت شیطانی و “ضد مسیح” اسلام سخن می­ گوید.

او با دست گذاشتن روی اختلافات اسلام و مسیحیت، از جمله قبول نداشتن تثلیث، اسلام را کاملا در مقابل مسیحیت قرار می­ دهد. وی این تقابل را در فصل بعد بین مسلمانان و یهودیان مطرح می­کند و از نفرت تاریخی مسلمانان از یهودیان سخن می­گوید. نفرتی که باعث قتل عام قوم یهود در پایان دوران می­ شود.

اینجاست که با کمی دقت در ماورای ظاهرمسیحی­ گرای کتاب، پی به ذات یهودی نویسنده و عمق تلاش وی در دفاع از قوم یهود می بریم. گویی این همه دلسوزی برای مسیحیان و استفاده­ی ابزاری از کتاب مقدس آنها، تنها برای همراه کردن آنها و فدا کردن مکتب آنها برای قوم یهود است. امری که یهودیان بارها در طول تاریخ دشمنی خود با اسلام، آنرا نشان داده­ اند. این مطلب جایی آشکارتر می ­شود که در ادامه­ کتاب بارها و بارها از تصرف اسرائیل بدست مسلمانان و کشتار یهودیان اظهار نگرانی می­ شود.

در ادامه­ تخریب اسلام ومسلمانان، از جهاد به عنوان اعتقادی افراطی و از مسلمانان به عنوان تروریست یاد می­ شود. تروریست­های بیچاره­ ای که به قصد تقرب به خدا آدم می­کشند! در فصل هجدهم کتاب، شاهد حمله­ ی نهایی نویسنده به فکر مخاطب خود هستیم.

مخاطبی که تا اینجا به اندازه­ ی نیاز به تهدید اسلام و منجی آن پی برده است و روحیه­ ی اسلام ستیزی در او القا شده است. در این فصل به شکل زیرکانه­ ای همان ادعاهای قبلی بطور خلاصه و تیتروار در ذهن خواننده طبقه بندی می­ شود.

به طوری که در انتهای فصل، خواننده تمامی القائات کتاب را به عنوان استدلال­های منطقی ذهن خود می ­پذیرد. در پنج فصل انتهایی بعدی، نویسنده سعی کرده در فضایی به ظاهر منصفانه، اصل اسلام را از دایره­ ی نیاز بشری خارج کند و البته در کمال لطف!! نقاط مثبتی از جمله هنر و معماری را هم برای اسلام برمی­ شمارد.

وی راهکارهایی را هم برای مقابله و پیشگیری از تهدیدهایی که تا اینجا القا کرده ارائه می­ دهد که در نوع خود جالب است اما از حوصله­ ی این نوشتار خارج است. انشا الله به زودی ترجمه کامل فصول منتخب این کتاب صرفا جهت استفاده اساتید و پژوهشگران، به امید پاسخگویی اساتید محترم به این دست تفکرات عرضه خواهد شد./وعده صادق

مهدی اسماعیلی
گروه ترجمه کانون مهدویت دانشگاه فردوسی مشهد

ادیان نیوز

قصه های من و فامیل دور (قسمت چهارم)

28ام فروردین, 1392

راستش قصد نداشتم قصه من و فامیل دور رو ادامه بدم. دلیلش بماند، اما دیروز حرف های استادم حاج آقا منصفی باعث شد تا دوباره به فکر بیفتم که هر چقدر دوستان نسبت به ما بی مهری کنند و بهمون لقب گروه فشاری بدن کار ما تموم نمیشه و نباید اهداف فرهنگیمون رو رها کنیم…

قرار به این بود که بعد از فیلم کلاه پهلوی عزیز که با فامیل دور خیلی ذکر خیرش بود درباره فیلم"بیدار باش” حرف بزنیم که البته اینجا دیگه فامیل دوری در کار نیست چون فامیل دور رفته دانشگاه و داره مثل یه بچه حزب اللهی واقعی درس میخونه!!

موضوع فیلم بیدار باش همون چیزیه که جدیداً غالب فیلم های دفاع مقدس حول محور اون میچرخند، اینکه یه روزی روزگاری یه لاتی بود که همه از دستش در عذاب بودن، تا اینکه یه روزی کاملاً اتفاقی و فقط به دلیل عشق به یه خاله خان باجی خوشگل میره جبهه و از قضا یک دفعه از این رو به اون رو میشه و بعدشم شهید میشه_هر چند ما منکر این نیستیم که جبهه دانشگاه انسان سازی بود و خیلی ها بعد از ورود به این دانشگاه کن فیکون شدند، اما اینکه قریب نود درصد فیلم های دفاع مقدس به این موضوع بپردازند و قسمت عشق و عاشقی با خاله خان باجی وطنز و خنده فیلم را غلیظ تر از قسمت آدم شدن به تصویر بکشند کمی بی انصافی در حق رزمنده هاست_نقش اول این فیلم آقایی بود به نام گرزین بهگزین، که ما اصلاً کاری با ایشون نداریم. تمام درد ما مادر گرزینه ؛ همان خانوم به ظاهر محجبه ای که کمترین نشانی از یک زن مؤمن نداشت. نقش مادر گرزین رو  خانم اسکویی بازی میکرد که در بازی خوب ایشون حرفی نیست؛ حرف اینجا بر سر ضعف فیلم نامه است، مادر گرزین زن مؤمنه ای نشون داده میشه که شوهرش یک آدم لاابالیه و همش در بی تفاوتی و بیخبری از اوضاع زمان خودش به سر میبره، این زن و مرد خونه ای دو طبقه دارن که یه طبقه اون به نام آقا و طبقه دیگه به نام خانوم . حالا رسیدیم به اصل درد تو این فیلم.. مادر گرزین در یک عمل کاملاً خود سرانه طبقه مربوط به سهم خودش رو تبدیل به پایگاه بسیج میکنه تا لج شوهرش رو در بیاره، حالا ممکنه یکی بگه بابا مال خودشه! چه ربطی به شوهرش داره! باید جواب بدیم این خانم که مرتب در حال فرمایش درباره حلال و حرامه چطور نمیدونه جلب رضایت شریک برای انجام کاری که مربوط به مال هر دوی اونهاست واجبه؟؟؟ و اینکه این زن به ظاهر مؤمنه نمیدونه که جلب رضایت شوهرش برای کارهاش واجبه و مرتب کارهایی میکنه که شوهرش رو ناراحت میکنه، خونه رو رها میکنه و به جبهه میره و تو جبهه هم طوری رفتار میکنه که همه رزمنده ها متوجه میشن این زن و شوهر آبشون تو یه جوب نمیره، حالا بماند که چقدر گریم این خانم محجبه ترسناک بود و آدم رو خود به خود از این زن بیزار میکرد. ممکنه دوستان بگن بابا این چه گیریه تو میدی، من میخوام کمی فکر کنیم اگه قراره ما یه خانمی رو به عنوان یه چهره مذهبی نشون بدیم همه چیزش رو مذهبی کنیم، نه اینکه زنی با گریم زشت، لباس های مشکی خود رای و…که هیچ نشونی از رعایت احکام اسلام در اون وجود نداشته باشه به نمایش بذاریم ، همین فیلم نامه های به ظاهر قشنگ و خنده داره که  چهره ای احمقانه از مذهبی ها با رفتاری منافقانه نشون میده، آدم های یک کلام و اهل افراط که دیدنشون دیگران رو عصبی میکنه. وجداناً اگر قرار بود نقش مادر گرزین رو یک خانم با مانتو و ظاهری آراسته بازی کنه انقدر این خانم با شوهرش بدرفتاری میکرد و بچه اش رو وادار به کاری میکرد که دوست نداره؟؟؟!!!

این حرف ها شاید گروه فشاری به نظر بیاد اما این نوع فیلم هاست که در ضمیر ناخوداگاه دختر مسلمان سؤالی رو به وجود میاره به این عنوان"چادر چیز خوبی نیست"، “چادری ها آدم های زشت و احمق و بیسوادی هستن"و قطعاً همینه_منظورم اینه که قطعاً این حرف ها درذهن مخاطب به وجود میاد. اگه قبول ندارین کتاب های کنترل ذهن رو مطالعه کنین و ببینین همون کاری که هالیوود با فیلم های خاص درباره اعراب و نشون دادن اونها به عنوان انسانهایی خونریز و بی تمدن،و فیلم هایی درباره آخر الزمان میکنه و توی فیلم هاش نشون میده که همیشه یه مو طلایی به یه مو مشکی غلبه میکنه و قدرت رو در دست میگیره. ما هم داریم همون کار رو در مورد مذهبی هامون انجام میدیم، مثل فیلم های بی محتوای مسعود دهنمکی که فیلم جدیدش رو هم باید به کارنامه درخشانش اضافه کنیم.

اینکه چه قصدی در کاره که در غالب فیلم های ما ، زنان محجب زنانی بیسواد، بی اطلاع از اوضاع جامعه، زشت و ترشرو نشون داده میشن که همه همّ و غمّ اونها شستن کهنه بچه هاشون و پختن قورمه سبزی برای شوهراشونه، خدا عالمه. از دوستانی که حرف بنده رو قبول دارن یا دوستانی که حرف بنده رو قبول ندارن خواهش میکنم موشکافانه تر به سریال های سیما نگاه کنند و خودشون قضاوت کنند که دین مظلوم تر است یا مدرنیته.

به قلم:هانیه خوددانی

 

معرفی کتاب معارف الهی اثر علامه محمدتقی جعفری(ره)

29ام بهمن, 1391

 

نگاهی به کتاب معارف الهی اثر علامه محمدتقی جعفری(ره)

    به گزارش خبرگزاری حوزه/ کتاب معارف الهی با شناسه تفسیری بر احتجاج امام علی ابن موسی الرضا-علیه السلام- با عمران صابی، اثری است عقلی و نقلی و کلامی که در آن تفسیر معرفتی علامه محمدتقی جعفری(ره) را بر مبنای احتجاج حضرت امام رضا(ع) در مواجهه علمی شان با عمران صابی می خوانیم. 


 موضوع گزاره‌های هستی‌شناسی و اَستی‌شناسی، از زمان بروز و ظهور انسان مورد بحث بوده و محتوای این دو گزاره، نسبتِ بین آن‌ها و اعتبار و اصالت هر کدام، موضوع نقد و بررسی فلاسفه، حکما و متفکرین در طیّ تاریخ تفکر قرار گرفته است.

عمران صابی یکی از متفکران عصر خویش بود که سوالاتی را از امام هشتم پرسید و ایشان بدانها پاسخ دادند و از بستر این مواجهه و مناظره علمی، مجموعه ای از بهترین و مهم ترین مباحث فکری و انسان شناسی و خداشناسی و هستی شناسی را مورد تحلیل و بررسی قرار داده و چراغی فرا راه علاقمندان و جستجوگران علم و خرد آویختند.

در این کتاب به سوالات عمران صابی که درباره هستی شناسیِ خداوند متعال، کیفیت وجود او و نسبت خداوند باری تعالی به سایر مراتب هستیِ خلق شده از جانب اوست پاسخی جامع و مانع داده شده و برگی زرین در بازنمایی خرد ناب و فکر الهی و علم الدنی آن امام همان که خود عالم آل محمد(ص) لقب گرفته بر کتاب فضایل اهل بیت عصمت و طهارت(ع) اضافه شد.

مسائلی از این دست که مثلا موجود اول کیست و چگونه موجودی است، چگونگی علم باری تعالی به خویشتن، نسبت وجود او با مخلوقاتش، چگونگی شناخت حق تعالی، چگونگی نسبت صفات و اسماء به او و چارچوب کاربردی حواس در شناخت حضرت حق از جمله موضوعات و مقولاتی است که در این مناظره مورد سوال عمران صابی قرار گرفته و پاسخهای امام رئوف(ع) را در پی داشته است.

این مناظره را شیخ صدوق در کتاب توحید صفحۀ 417 و عیون اخبار الرّضا(ع)، جلد 1 صفحۀ 168 و قسمتی از آن را علامه مجلسی در بحارالانوار، جلد 10 صفحۀ 309 ب 19، و محقّق عالیقدر جناب آقای عزیزاللّه عطاردی در مسندالرّضا، جلد 2 صفحۀ 74، آورده‌اند.

از این‌رو، علامه محمدتقی جعفری در تبیینِ معانیِ سؤالات عمران صابی و پاسخ‌های امام رضا (ع)، کوشیده است زوایای پیچیدۀ این سؤالات را بگشاید و هم‌زمان پاسخ‌های حضرت را تفسیر کند. 

ایشان برای اولین بار در اوایل دهۀ 60 خورشیدی، به تحلیل و تفسیرِ این پرسش و پاسخ پرداخته و پس از گردآوری، بازبینی، تدوین و تنظیمِ آن توسط همکاران مؤسسه تدوین و نشر آثار علامه جعفری، منتشر شده است.

چاپ اول کتاب «معارف الهی» تفسیر علامه محمد تقی جعفری که برگزیده پنجمین جشنواره کتاب سال رضوی شده است، از سوی  مؤسسه تدوین و نشر آثار علامه جعفری منتشر شده است.

خود علامه محمدتقی جعفری در ابتدای کتاب در توضیحی کامل و خواندنی در شرح ویژگی های این اتفاق علمی و نیز انگیزه و دغدغه خویش و البته تاریخ و عقبه این پژوهش علمی می گوید مقدمه‌اي از اين مقاله را در كنگره‌ي ميلاديه‌ي امام حضرت علي بن موسي الرضا عليه‌السلام در 12 ذي‌القعده الحرام 1404 در مشهد مقدس دانشگاه اسلامي بيان نموده‌ام.

در اين احتجاج مشهور كه مورد تحقيق و تفسير عده‌اي از دانشمندان اسلامي قرار گرفته است، امام (ع) مقداري از با اهميت ترين اصول الهيات را در پاسخ به سوالات عمران صابي بيان فرموده‌اند كه پيچيده‌ترين و غامضترين مسايل الهيات را به حد لازم و كافي حل و فصل فرموده‌اند.

وقتي كه مي‌گوييم: «الهيات از ديدگاه علي بن موسي الرضا عليه‌السلام» در حقيقت مي‌گوييم: «الهيات از ديدگاه اسلام» در صورتي كه اگر بگوييم: «الهيات از ديدگاه فلان فيلسوف يا حكيم اسلامي»، مستلزم آن نيست كه بگوييم: «الهيات از ديدگاه اسلام» هريك از فلاسفه و عرفا و حكماي اسلامي مانند: فارابي، ابن سينا، ابن‌رشد، كندي، ابن مسكويه، غزالي، جلال‌الدين محمد مولوي، شهاب الدين سهروردي، ميرداماد، صدرالمتالهين، حاج ملا هادي سبزواري، آقاي علي زنوزي و جلوه و غيرهم مطالبي را به عنوان اصول و مسايل الهيات مطرح كرده و عقايدي را درباره‌ي
آنها ابراز نموده‌اند و مسلم است كه قصد همه‌ي آنان اين بوده است كه عقايد آنان بازگو كننده‌ي مباني اسلامي در الهيات و هستي شناسي بوده باشد و از اين جهت فيلسوف و عارف و حكيم اسلامي محسوب شده‌اند، ولي به هيچ وجه نمي‌توان گفت که الهيات و هستي شناسي اسلام يعني عقايدي كه شخصيتهاي مزبور و امثال آنان ابراز نموده‌اند. در صورتي كه آن معارف الهي و هستي شناسي كه از يكايك ايمه‌ي معصومين عليهم‌السلام اظهار شده است، متن عقايد اسلامي مي‌باشد.

علامه جعفری در ادامه به موضوع مهمی در حوزه فهم معارف اهل بیت (ع) به ویژه در حوزه مفاهیم عقلی و فلسفی می پردازد و می گوید براي درك ارزش و عظمت الهياتي كه از اين بزرگواران عرضه شده است، به اضافه‌ي استفاده از خود واقعيات كه ابراز فرموده‌اند، از روش «لمي» نيز بايد استفاده كرد، يعني يك انسان محقق و آگاه اگر نخست در شخصيت اين پيشتازان معارف الهي بنگرد و عظمت آن را دريابد، سپس وارد ميدان فهم سخنان آنان شود، به اضافه‌ي فهم صحيح آنها مي‌تواند طعم حقيقي محتويات سخنانشان را نيز بچشد.

ایشان در ادامه علامه به متن رجوع می کند و نمونه ای از سوال عمران و سپس پاسخ امام(ع) را به همراه توضیحی جدی و کامل و دقیق و عمیق می آورد.

کتاب معارف الهی را که بازنشری از مکتوبات علامه در مجلد پانزدهم ترجمه و تفسیر نهج البلاغه است موسسه تدوین و نشر آثار علامه جعفری در 500 نسخه و به قیمت 7000 تومان منتشر کرده است.

علاقمندان می توانند با شماره تلفن 02144091042 تماس حاصل نموده یا به پایگاه اینترنتی www.ostsd-jafari.com  مراجعه نمایند.

 

راه تربیت + دانلود

23ام دی, 1391

بسم الله الرحمن الرحیم
«یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا قُوا أَنْفُسَكُمْ وَ أَهْلیكُمْ ناراً» (تحریم، 6)
«ای كسانی كه ایمان آورده‌اید، خود و خانواده خویش را از آتش جهنم نگه دارید».

      علی(ع) در توضیح آیه فوق می‌فرماید: خود و خانواده و فرزندانتان را تعلیم خیر دهید و آنان را تربیت كنید (تا از آتش جهنم حفظ شوید) (2- تفسیر المیزان، ج19، ص689) معروف است كه خداوند هزار و یك اسم دارد، كه در دعای جوشن كبیر از امام سجاد علیه السلام آمده است و بعضی از آن اسامی در قرآن هم آمده كه بعد از اسم «الله» كلمه «رب» بیشترین تكرار را در قرآن دارد، در آیه اول سوره حمد (فاتحه) می‌خوانیم: «الحمد لله رب العالمین» حمد و ستایش مخصوص خدایی است كه پروردگار (تربیت كننده و مربی) عالمیان است. این مطلب گویای این است كه یكی از اساسی‌ترین مسائل در دیدگاه و مكتب متعالی اسلام مسئله تربیت، پرورش و تزكیه انسان است. كه مجموعه روش‌های تربیتی اسلام را باید از ابتدای تولد، و حتی قبل از تولد و در طول زندگی تا پایان بكار گرفت تا انسان در مسیر رشد و نمو و تكامل قرار گیرد.

      اصولا قدر و منزلت، ارزش و اهمیت مسئله تربیت آنقدر واضح و روشن است كه نه تنها انسان بلكه سایر موجودات هم در سایه «تربیت» و آموزش و پرورش قدر و منزلت بالاتر یا ویژه‌ای پیدا می‌كنند.

     مثلا: دانه =< پنبه =< نخ ریسیده شده =< پارچه =< رنگ آمیزی =< به صورت انواع مدل‌های لباس در‌ می‌آیند كه در هر مرحله ارزش مضاعفی پیدا می‌كند. همچنین آهن و چوب و طلا از زمانی كه به صورت سنگ معدن، یا چوب به صورت الوار، استخراج و تربیت و پرورش داده می‌شود تا مراحلی كه قیمت و ارزش زیادی پیدا می‌كنند.

     از طرفی هم می‌بینیم دنیا از نظر مسایل صنعت، تكنولوژی، علم، انرژی اتمی، پتروشیمی و ماهواره و كامپیوتر و … پیشرفت‌ های زیادی كرده است، ولی سؤالی مطرح است كه چرا روز به روز جامعه بشری با همه پیشرفتها، مشكلاتش ، با جنگ و خونریزی و خرابی، استعمار و استثمار حتی در كشورهای صاحب ادعا، قدرت و تكنولوژی زیادتر می‌شود بدون شك پاسخ این است كه؛ درست است از نظر علمی و تكنولوژی پیشرفت كرده ولی از نظر اخلاق، معنویت و انسانیت سقوط كرده‌اند.

     پس با این مقدمه كوتاه و مختصر نتیجه می‌گیریم كه تنها علم و سرمایه، زور و قدرت نجات بخش انسان نیست، به همین جهت خداوند برای هدایت بشر به سوی هدف و مقصد واقعی پیامبران را فرستاده است و می‌فرماید:

«یا أَیُّهَا النَّبِیُّ إِنَّا أَرْسَلْناكَ شاهِداً وَ مُبَشِّراً وَ نَذیراً وَ داعِیاً إِلَى اللَّهِ بِإِذْنِهِ وَ سِراجاً مُنیراً» (3- احزاب، 45 و 46)

اى پیامبر! ما تو را گواه فرستادیم و بشارت‏دهنده و انذاركننده! و تو را دعوت‏كننده بسوى خدا به فرمان او قرار دادیم، و چراغى روشنى‏ بخش!


این اثر، به نام «راه تربیت»  متشكل از سه بخش می باشد:
1- مروری اجمالی بر اصول تربیت در قرآن و حدیث
2- نامه 31 نهج البلاغه نامه‌ی اخلاقی، تربیتی اجتماعی از امیرالمؤمنین(ع) به فرزند عزیزش امام حسن(ع)
3- مرور اجمالی بر اصول تربیتی از امام خمینی(ره)

PDF

 منبع:

مؤسسه ترویج فرهنگ قرآنی

معرفی کتاب: زندگی پر ماجرای حضرت نوح(علیه السلام)، آموزه ها و عبرت ها

20ام آذر, 1391

     کتاب حاضر حاصل جلسات تفسیرى مرجع عالى قدر حضرت آیة الله العظمى مکارم شیرازى مدّظله العالى در ماه مبارک رمضان سال 1432 هـ ق در حرم مطهر حضرت معصومه(س) است، که در حضور هزاران نفر از نمازگزاران و روزه داران برگزار شد.
    موضوع این جلسات «انبیاى اولواالعزم» بود، و در این کتاب به شرح حال اوّلین پیامبر اولواالعزم، حضرت نوح(علیه السلام)، پرداخته شده است.

     تهیـه و تنظیـم: ابوالقـاسم علیـان نـژادى

      

معرفی کتاب: امام حسین(ع) و محرم

16ام آذر, 1391

     این کتاب، داستان ولادت آن حضرت و حکایت فطرس ملک را بازگو می‌کند و سپس به هفت سال حضور امام(ع) نزد پیامبر(ص) و مهربانی‌های حضرت با ایشان اشاره می‌کند.
     سفارش رسول خدا(ص) نسبت به حسنین(ع) در هنگام رحلت، شجاعت، رشادت و جانبازی امام حسین(ع) در جنگ صفین و نهروان، پیروی از امام حسن(ع) و دوران امامت آن بزرگوار، عنوان سایر مباحث این بخش را تشکیل می‌دهند.

     در ادامه، موضوعاتی با عنوان‌های موضع‌گیری اباعبدالله‌الحسین(ع) در دوران خلافت معاویه، غربت امام(ع) در عصر یزید، کوفیان و دعوت آنان از امام، چگونگی رخداد قیام و نهضت امام حسین(ع)، شهادت‌ هانی بن عروه، شهادت مسلم بن عقیل، شهادت دو طفلان مسلم و خطبه امام حسین(ع) قبل از خروج از مکه آورده شده است.

     اصل و نسب حضرت ابوالفضل(ع)، میلادیه آن حضرت، وفاداری او و جوانمردی‌اش، شهادت و مقام آن بزرگوار در روز قیامت، مباحث دیگر این بخش را تشکیل می‌دهند.

     از منابع مورد استفاده مولف در تدوین این اثر، می‌توان قرآن، اصول کافی، اعیان‌الشیعه، ارشاد، بحارالانوار، تحف‌العقول، تهذیب‌الاحکام، سنن ترمذی، کامل‌الزیارات، اللهوف، منتهی‌الآمال، مقتل خوارزمی و نفس‌المهموم را نام برد.

منبع: حریم یاس

معرفی کتاب: ثار الله خون حسین(ع) در رگهای اسلام

15ام آذر, 1391

      کتاب حاضر مجموعه ای است تحقیقی و مستند دربارۀ قیام امام حسین(ع) که دارای چهار فصل می باشد.

     نویسنده به جای اینکه به نگارش زندگی امام حسین(ع) دست یازد و احیاناّ به تکرار مکررات بپردازد، نکته هایی از زندگی آن حضرت و یارانش را برگزیده و درباره هریک به تحقیق پرداخته است . نویسنده در هر موضوعی که سخن گفته، منابع متعددی ارائه نموده ودر سراسر کتاب به بیش از سیصد اثر استناد کرده واز این نظر، کتابی است کم نظیر، تقریباٌ همه ی صفحات کتاب دارای پاورقی است و به کتاب های فروانی ارجاع داده شده است.

 •       در فصل اول کتاب از شخصیت امام حسین(ع) سخن رفته
 •       در فصل دوم گزارشی از کتابهای مقتل ارائه شده است.
 •       فصل سوم، که مفصلتر از دیگر فصلهاست، درباره ی قیام عاشورا وشهادت امام حسین(ع) و یاران اوست.
 •       سرانجام در فصل چهارم به رثا و سوگواری پرداخته شده است.

      پاره ای از مطالب کتاب عبارتند از :
      معنی جمله«کل یوم عاشورا و کل ارضٍ کربلاء» ، جامعیت امام و جمع همه ارزشها در وجود او. امام و فتوحات خلفا. علت خوداری مسلم بن عقیل از ترور ابن زیاد، شهدای کوفه، بی اساس بودن این مطلب که شُرَیح فتوا به قتل امام حسین(ع) داده بود، بی اساس بودن این مطلب که امام حسین احرام حج را به عمره مفرده تبدیل کرد و اثبات اینکه امام ، محرم به احرام عمره مفرده بود و اساساٌ محرم به احرام حج نشده بود، نادرست بودن این سخن که اهل بیت امام حسین (ع) را ، غیر از امام سجاد(ع)، بر شتران بدون محمل سوار کردند، محل دفن سر امام و ……

منبع:حریم یاس

قصه های من وفامیل دور (قسمت سوم)

22ام آبان, 1391

 

     جریان من و فامیل دور اونجا تموم شد که فامیل دور غرق در افکار خودش شده بود و گمانم داشت به این فکر میکرد که چطور جواب سؤالات منو بده…

      القصه، فامیل دور یکهو به حرف اومد و گفت خوب اینجوری که نمیشه با این توصیفاتی که می فرمایی چطور ما باید حالت زنان قبل از انقلاب و نحوه پوشش اون زمان رو به نسل فعلی منتقل کنیم؟ یا اصلاً این چه اخلاقیه که شما ها دارید و به جای تشکر از صاحب اثر مدام به دنبال نقادی هستید؟

      خوب من که احساس کردم الان، دیگِ صبر فامیل دور به جوش میاد و ازطرف دیگه عمراً میذاشتم بحث ناتموم بمونه ، به فامیل دور گفتم روی نیمکت بشینیم تا یه کم خستگیمون در بره؟ اون هم که به گمان بنده خیلی به مخ محترم فشار آورده بودو سلول های خاکستری مغزش دچار شوک شده بودند، حرف منو قبول کرد…

      بعد از اینکه احساس کردم فامیل دور حال شنیدن حرف های منو داره دوباره شروع کردم به رفتن به بالای منبر…

      گفتم خوب این یه حقیقت قابل انکاره که برای این اثر زحمت بسیاری کشیدند و من خودم هم آقای” درّی “کارگردان این فیلم رو توی کار قبلیش یعنی همون” کیف انگلیسی” از جهاتی خیلی تحسین کردم و بماند هم که برای خلق چنین آثاری چقدر وقت و هزینه صرف میشه… و خوب میدونم ما باید تفاوت های پوشش قبل و بعد رو به یه نحوی به نمایش بگذاریم تا عاقلان، توجه کن، عاقلان انتخاب کنند که میخوان جزء اون دسته باشن یا این دسته. اما خوب فامیل عزیزترازجانم به نظر تو راه دیگه ای برای نشون دادن این تفاوت نیست؟ یعنی ما به جای اینکه لباس ها رو خیلی رنگی منگی بدوزیم یا اینکه خیلی روی بدن بانوان مانوور بدیم نمیتونیم این تفاوت ها رو به نمایش بگذاریم یا نه اصلاً اینکه توی قسمت اول که خانم مثلاً “بالانژ” قصد نشون دادن کارایی لوازم آرایش رو داشت به جای اینکه جلوی دوربین خودش رو آرایش کنه نمیتونست جور دیگه ای کاربرد این لوازم رو به اون مرد به ظاهر احمق بفهمونه؟!

     بعد رو به فامیل دور کردم و گفتم عنادی در کار نیست و برای اثبات بیطرفی و سوخته دلی ، برات مثال هایی به تعداد تار موی سر کچلت میارم که بدونی این حرف ها از سر بیسوادی و بی مطالعگی نیست، بعد من و فامیل دور از روی نیمکت بلند شدیم و من به همچنان ادامه دادم ….برای فامیل دور مثالی آوردم که خیلی دور از ذهن نبود و به تازگی با اون برخورد کرده بود، سریالی با عنوان” بیدار باش” که به تازگی پخش اون از سیما تموم شده بود. اما حالا اینکه به چه دلیل بنده پای این سریال رو وسط کشیدم بمونه برای قسمت بعد…

http://www.mashreghnews.ir/files/fa/news/1391/8/14/233185_673.jpg

 نوشته:هانیه خوددانی(طلبه پایه سوم)

معرفی کتاب: الغيبه طوسي

10ام آبان, 1391

 

      نگاهی به کتاب «غیبت» شیخ طوسی

     کتاب الغیبه از بهترین و مهمترین و کاملترین منابع شیعه در مورد مسئله غیبت امام زمان عجل الله تعالى فرجه الشریف است.شیخ طوسى در نگارش این اثر ارزشمند و گرانبها شیوه‏هایى نو و ابتکارى به کار گرفته و به تمام جوانب غیبت امام زمان اشاره نموده و با استدلال به قرآن و روایات پیامبر و ائمه معصومین علیهم‏السلام و حکم عقل به پاسخ گویى شبهات و اشکالات مخالفین پرداخته است.
روايات بسيارى درباره غيبت امام آخر شيعيان در مجامع حديثى شيعه وارد شده و نویسندگان متعددی در طول تاریخ تلاش نموده اند تا به گونه های مختلف و متفاوتی این احادیث را جمع آوری کنند. این امر علاوه بر آنکه اهتمام ائمه طاهرین علیهم‏السلام برای آماده سازی شیعیان با مواجهه با غیبت را نشان می دهد، شاگردان مکتب اهل‏بیت و مدافعان حریم اعتقادی شیعه را نیز بر آن داشت که به تألیف رساله و کتاب در تبیین و توضیح مسأله غیبت اقدام نمایند؛ به گونه‏ای که حتی می‏توان کتاب‏هایی را با عنوان یا موضوع غیبت امام زمان، قبل از تولد ایشان سراغ گرفت. همچنین است کتاب‏هایی که در زمان غیبت صغرا و به ‏ویژه در سال‏های آغازین آن تألیف شده است: مانند کتاب الغیبة ابواسحق ابراهیم بن اسحاق احمدی نهاوندی (م269ق) و نیز کتاب الغیبة نعمانی (م حدود 360ق).

     گفتنی است که آنچه غیبت نویسان در نوشتن این کتاب‏ها بیشتر به آن توجه داشته‏اند، همان رفع حیرت و سرگردانی شیعیان بوده است؛ چنان‏که نعمانی در بیان انگیزه‏اش از تألیف کتاب الغیبة همین مطلب را بیان داشته است.

     تا این‏که نوبت به شیخ ‏الطائفه ابوجعفر محمّد بن حسن طوسی (م460ق) می ‏رسد که قوی‏ترین براهین عقلی و نقلی را بر وجود امام دوازدهم، غیبت و ظهور ایشان در کتابی با عنوان الغیبة فراهم آورده است.

صفحات: 1· 2

خبر: برگزاری جلسه هفتگی فرهنگی دانش آموختگان (دعای عرفه)

3ام آبان, 1391

     مراسم معنوی دعای پر فیض عرفه در روز نهم ذی الحجه ، پنج شنبه 4/آبان/91 ساعت 15 الی 17 با حضور مداح اهل بیت علیهم السلام حاج مجید یاراحمدی در بیت مرحوم آیت الله حاج شیخ علی محمد نجفی بروجردی (ره) برگزار می گردد.

     پس از قرائت دعا نیز ذکر توسل در رثای حضرت مسلم بن عقیل علیه السلام  انجام می شود.

     شرکت برای عموم بانوان آزاد می باشد.

زمان: روز پنج شنبه 91/08/04 ( عصرروز نهم ذی الحجه) از ساعت 15 الی 17

مکان: بیت مرحوم آیه الله شیخ علی محمد نجفی بروجردی (ره)

     روز نهم روز عرفه و از اعیاد عظیمه است اگرچه به اسم عید نامیده نشده است.

     عرفه روزى است كه حق تعالى بندگان خویش را به عبادت و طاعت خود فرا خوانده و سفره های جُود و احسان خود را براى ایشان گسترانیده و شیطان در این روز خوار و حقیرتر و رانده‎تر و خشمناك‎ترین اوقات خواهد داشت و روایت شده كه حضرت امام زین العابدین علیه السلام در روز عرفه صدای سائلی را شنید كه از مردم تقاضای کمک مى‎نمود. امام به او فرمود: واى بر تو آیا در این روز از غیر خدا تقاضا مى‎كنى؟ حال آن كه در این روز امید مى‎رود که بچه‎هاى در شكم هم از فضل خدا بی نصیب نمانند و سعید شوند.

براى این روز اعمالی ذکر شده است:

1. غسل که مستحب است قبل از زوال انجام شود .

2.زیارت امام حسین علیه السلام ،

صفحات: 1· 2


 
آموزش طراحی سریع بروشور