موضوع: "معرفی کتاب"

دانلود کتاب المراجعات

25ام مرداد, 1396

 

المُراجعات کتابی درباره اثبات حقانیت شیعه و امامت امام علی علیه السلام بلافاصله پس از پیامبر است. این کتاب مجموعه نامه‌های مبادله شده میان سید عبدالحسین شرف الدین، در لبنان و شیخ سلیم البشری، عالم اهل سنت مصری است. در این کتاب دلایل متعدد امامت علی علیه السلام از قرآن و روایاتی که در منابع اهل سنت بوده و مورد قبول آنهاست بیان شده و ابهاماتی که برای اهل سنت در این زمینه وجود دارد به طور مفصل مورد بررسی قرار گرفته است.

مطالعه آنلاین کتاب در سایت

فرمت apk برای موبایل و تبلت اندروید (جدید)دانلود کتاب به فرمت apk برای موبایل و تبلت اندروید نسخه 2 به بالا

فرمت pdf برای استفاده در سیستم های مختلف با نمایش ساختار اصلی کتابدانلود کتاب به فرمت pdf برای استفاده در سیستم های مختلف با کیفیت بالا

فرمت ghm برای درج در بازار موبایل های اندروید، آی او اس و ویندوز فون دانلود کتاب به فرمت ghm برای درج در بازار موبایل های اندروید، آی او اس و ویندوز فون

فرمت html برای استفاده در سیستم های مختلفدانلود کتاب به فرمت html برای استفاده در سیستم های مختلف

فرمت jar برای موبایل های قدیمی مانند جاوا و سیمبین

دانلود کتاب به فرمت jar برای موبایل های قدیمی مانند جاوا و سیمبین

فرمت epub برای استفاده در سیستم های مختلف با نمایش ساختار اصلی کتاب

 

مقدّمه آقاى سيد محمد تقى حكيم بر کتاب المراجعات

من هم اكنون در برابر كتابى پر ارزش ، اثر مؤ لفى بزرگوار قرار دارم كه در ميان اكثر محققان مباحث اعتقادى ، حق استادى و تقدم دارد.

مجمع علمى منتدى النشر از من خواسته است كه با نوشتن مقدمه اى ، برخى از مضامين كلمات علمى آن را روشن سازم . سپس پيرامون ارزش ‍ كتاب و امتيازات ويژه آن ، شرحى بنگارم . و از آن پس ، از شخصيت بزرگ مؤ لف كتاب ، سخن بگويم . با اينكه خود را شايسته اين كار پر ارج نمى دانم ، ولى نظر به تصويب مجمع علمى ، چاره اى جز اطاعت ندارم .
مقدمه اى كه بتواند مفاهيم پاره اى از اصطلاحات كتاب و اهميت مباحث آن را روشن سازد، به گروهى از اساتيد علم اصول فقه بازگشت مى كند، و ناگزيريم براى روشن ساختن قسمتى از مفاهيمى كه در كتاب آمده ، و مؤ لف كتاب را مطابق اصطلاحات آنان نگاشته است ، بياوريم .
نخستين چيزى كه با آن مواجه مى شويم ، اسم كتاب ((نص و اجتهاد)) است . بايد ديد منظور مؤ لف از ((نص )) چيست و از كلمه ((اجتهاد)) چه را اراده كرده است ؟ و تركيب آنها ((نص و اجتهاد)) چه چيزى را بازگو مى كند؟
استادان فن در پاسخ سؤ ال از ((نص )) مى گويند: ((نص )) دليل لفظى مبتنى بر حكم شرعى است كه از راه قطع ، صدور آن از شارع مقدس مسلم باشد يا اينكه ظنّ معتبر شرعى يا عقلى است ، خواه اين ظن از كتاب (قرآن ) يا سنّت (گفتار پيغمبر و ائمّه طاهرين - عليهم السّلام - ) سرچشمه گرفته باشد.
مسلم است كه مؤ لف ، از ((نص )) چيزى غير از مفاد اين تعريف را قصد نكرده است . چنانكه از خلال مباحث كتاب ، آشكار مى گردد.
اما ((اجتهاد)) چيست ؟ علماى اصول فقه ، پاسخهاى مختلفى داده اند كه مضمون غالب آنها يكى است . آنچه از كلمات آنها به نظر مى رسد اين است كه در اين خصوص ، دو اصطلاح دارند و يكى اخص از ديگرى است :
((اجتهاد)) به مفهوم عام خود، در نظر آمدى (24) به كار بردن تمام كوشش در جستجوى ظنّ به چيزى از احكام شرعى است ؛ به طورى كه جوينده احساس كند از نيل به زايد بر آن عاجز است ))(25) .

ادامه »

درباره فاطمه سلام الله علیها مي‌پرسند

7ام اسفند, 1395
پاسخ به شبهه‌افکني وهابي‌ها درباره حضرت زهرا سلام الله علیها
 
کتاب «درباره فاطمه سلام الله علیها مي‌پرسند» مشتمل بر پاسخ به ۵۰ شبهه مطرح شده درباره حضرت زهرا سلام الله علیها به همراه پاسخ‌هاي مستدل و مستند به شبهات، نوشته حجت‌الاسلام والمسلمين اسماعيل کاظمي‌زرومي، به چاپ دوم رسيد.
حجت‌الاسلام کاظمي در گفت‌و‌گو با «جوان» پیرامون کتاب «درباره فاطمه سلام الله علیها مي‌پرسند» که از سوي انتشارات مقاومت منتشرشده است، مي‌گويد: بخشي از جنگ نرم دشمن در فضاي مجازي، سايبري و ماهواره‌اي پيگيري مي‌شود و با ايجاد شبکه‌هاي مختلف اعتقادي و هجمه به باورهاي اعتقادي جامعه حجم عظيمي از اعتقادات نسل جوان را تحت تأثير قرار مي‌دهند. لزوم پاسخگويي به اين شبهات که بخشي از آن در شبکه‌هاي ماهواره‌اي و به خصوص شبکه وهابي «کلمه» منتشر مي‌شد، زمينه شکل‌گيري کتاب «درباره فاطمه سلام الله علیها مي‌پرسند» شد.


کتاب/پاسخ به شبهه‌افکني وهابي‌ها درباره حضرت زهرا(س)


وي افزود: البته شبهات مطرح شده از سوي وهابي‌ها در زمينه‌هاي مختلف سياسي و اعتقادي است و با اولويت‌بندي آنها و با استفاده از منابع عامه(منابع اهل تسنن و غيرشيعي) کتاب تدوين شد و براي کساني که فقط مطالعه و دسترسي به منابع دارند، کتاب مناسبي است. اين نويسنده با بيان اينکه چاپ اول کتاب سال گذشته منتشر شد و امسال به مدد حضرت زهرا سلام الله علیها چاپ دوم آن وارد بازار نشر شده، تصريح کرد: از آنجا که بنده تحصيلات آکادميک دارم و در حوزه و دانشگاه تدريس مي‌کنم، در نگارش کتاب «درباره فاطمه سلام الله علیها مي‌پرسند» رويکردم اين بود که قلم به‌روزي داشته باشم که جوانان به راحتي با آن ارتباط برقرار کنند و از آن مهم‌تر اين است که فرمايشات حضرت آقا را درباره لزوم وحدت اسلامي در اين کتاب رعايت کرده و روي آن تأکيد داشته‌ام.

حجت‌الاسلام کاظمي ضمن اشاره به لزوم تبليغ کتاب‌هاي معرفتي که در حوزه رفع شبهات اعتقادي منتشر شده‌اند، افزود:

s="body" style="text-align: justify; padding: 10px 17px;">خدا را شکر کتاب «درباره فاطمه سلام الله علیها مي‌پرسند» توانسته با جوانان ارتباط برقرار کند و خودم نيز در منابري که رفته‌ام، هرگاه شبهه‌اي را که وهابيت مطرح کرده، بيان کرده‌ام و به آن پاسخ داده‌ام با استقبال خوب جوانان مواجه شده‌ام. اين کتاب حتي در مناطقي که اهل تسنن سکونت دارند نيز فروش رفته و درخواست تهيه کتاب داشته‌اند. اين نويسنده و پژوهشگر در پاسخ به «جوان» درباره ادامه روند پاسخ به شبهات تأکيد کرد: شبهات مطرح شده را اولويت‌بندي کرده‌ام و ان‌شاءالله چند طرح کتاب در دست دارم که در آينده به آنها مي‌پردازم.
لازم به يادآوري است، کتاب «درباره فاطمه سلام الله علیها مي‌پرسند» از سوي انتشارات مقاومت به شماره تماس ۰۹۱۹۵۸۸۰۰۳۵وارد بازار نشر شده است.
بصیرت

الهیات جنسیتی، یک حوزه جدید دانشی است.

29ام بهمن, 1395

نویسنده کتاب «الهیات جنسیتی» گفت:

این تهدید بالاخره وجود دارد که برخی عقاید انحرافی نظیر فمینیسم اسلامی مجال ابراز یابند که در برخی موارد هم دیده‌ایم تصمیماتی گرفته شده که در ظاهر چندان عریان فمینیستی نیستند بلکه از جنس اندیشه و..

کتاب «الهیات جنسیتی» نوشته زهرا امین‌مجد، جدیدترین کتابی است که از زاویه‌ای نو به مساله جنسیت و دین نگاه می‌کند و به تازگی روانه بازار شده است.

خبرگزاری فارس: خطر رسوخ «فمینیسم اسلامی» در نهادهای سیاستگذار محتمل است/ «الهیات جنیستی»، یک حوزه جدید دانشی استامین‌مجد، در گفتگو با خبرنگار فارس پیرامون این کتاب گفت: این اولین اثری است که در حوزه مطالعات جنسیت و خانواده از حلقه تخصصی زنان و خانواده پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی منتشر می‌شود؛ البته در مورد مسائل خانواده و زنان پژوهش های دیگری صورت گرفته و به چاپ هم رسیده است.

وی «الهیات جنسیتی» را عرصه‌ای جدید در دانش های مربوط به دین دانست و بیان کرد: این کتاب، پیشنهاد دهنده یک حوزه دانشی جدید است و علاوه بر این که پیشنهاد می‌دهد برای آن طرح مساله و سوال کرده و به نوعی صورت‌بندی هم می‌کند.

این پژوهشگر حوزه زنان و خانواده با بیان این که «الهیات جنسیتی»، در واقع دین را در حوزه‌های جنسیتی استنطاق می‌کند افزود: البته در این خصوص از دانش‌های دیگر نیز استفاده می‌کنیم ولی در پارادایم اسلام و بر اساس روش‌شناسی اجتهادی دینی. اگر استخدام و استفاده ای از علوم دیگر صورت می‌گیرد بر اساس همین پارادایم دینی است به بیان دیگر ما معتقدیم دارای پارادایمی درون دینی هستیم که می‌توان بر اساس آن، در حوزه مسائل جنسیتی مسائل و پاسخ ها را استخراج کرد و نظرگاه دین در این خصوص را مطرح کرد.

امین‌مجد بیان کرد: عرصه های جدیدی ذیل این دانش مانند الهیات اجتماعی و جنسیت، الهیات سیاسی و جنسیت، هرمنوتیک متون مقدس و جنسیت و مسائلی از این دست مطرح شده که در مجموع مفاد این دانش را معرفی و صورت‌بندی می‌کند.

ادامه »

الگوهایی برای نسل امروز

24ام بهمن, 1395

http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/breadcrump.gifhttp://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/breadcrump.gif خانم زهرا پناهی‌روا، همسر شهید علی چیت‌سازیان، به گفته‌ی خانم ضرابی‌زاده، نویسنده‌ی کتاب گلستان یازدهم، در ابتدا تمایلی به بیان خاطرات خود نداشت. شاید او تصور می‌کرد که زندگی یک سال‌ و اندی با شهید چیت‌سازیان، آن‌چنان‌که باید از جذابیت برخوردار نباشد. اما پس از شروع و ثبت خاطرات، و حالا که کتاب گلستان یازدهم منتشر شده و رهبر انقلاب نیز آن را خوانده و بر آن تقریظ نوشته‌اند، معلوم شد که همین زمان اندک نیز می‌تواند تا چه اندازه مهم، و حتی دارای عناصر جذابیت داستانی باشد. گفت‌وگویی کوتاهی با ایشان انجام داده‌ایم که بدین شرح است:
 
* سال‌ها از شهادت شهید علی چیت‌سازیان می‌گذرد، چه اتفاقی افتاد که پس از این زمان طولانی به انتشار کتاب روایت زندگی مشترک‌تان با شهید چیت‌سازیان راضی شدید؟
شاید بیست‌وپنج، شش سال از شهادت همسرم می­‌گذرد ولی در این سنوات افراد زیادی مراجعه کردند تا من خاطراتم را عنوان کنم و گوشه­‌ای از زندگی­‌ام را به تصویر بکشم. خیلی از نویسندگان مراجعه کردند، ولی من خودم خیلی راضی نبودم. شاید هم اینگونه احساس می­‌کردم که این زندگی مشترک یک سال‌وهشت ماهی که از ازدواج ما تا شهادت علی‌آقا به‌طول کشید به‌دلیل حساسیت من به تمام لحظاتش قابل درک و بیان نباشد، از سوی دیگر یادآوری خاطرات تکه‌تکه و جدا از هم بود و احساس می‌کردم شاید نتوانم آن‌ها را به‌عنوان یک مجموعه به رشته‌ی تحریر دربیاورم. به هر حال چند سال با همین موقعیت سپری شد تا اینکه حوزه‌ی هنری زمانی که من به تهران نقل مکان کرده بودم، جرقه‌ای را در ذهن من ایجاد کرد. حوزه‌ی هنری جلساتی داشت که در آن راویان دفاع مقدس، خاطرات و اتفاقات را روایت می‌کردند. در این جلسات من احساس کردم که بتوانم ورود پیدا کنم  و حتی این زندگی مختصر و خاطرات اندکی که داشتم را بیان کنم.

بچه­‌های ما، نسل جوان ما اگر بخواهند ماندگار باشند باید کاری برای جامعه و در اصل برای خودشان انجام دهند. در این راه می‌توانند از این الگوها استفاده کنند. برای انتخاب­‌های خوب، برای گرفتن تصمیم‌های درست در زندگی فردی و اجتماعی خود می‌توانند از این الگوهای واقعی کمک بگیرند.

ادامه »

یک عاشقانه‌ آسمانی

22ام بهمن, 1395

معرفی کتاب گلستان یازدهم

یک عاشقانه‌ آسمانی

«یک لحظه چشمم افتاد توی آینه. علی آقا داشت نگاهم می‌کرد. خجالت کشیدم. زود نگاهم را دزدیدم و سرم را پایین انداختم. این اولین باری بود که علی آقا درست و حسابی مرا می‌دید». این جملات، روایت نخستین لحظه‌های زندگی مشترک زهرا پناهی‌روا و علی چیت‌سازیان است. دختر هفده ساله‌ای که در آغاز جوانی است و هیچ‌گاه تصور نمی‌کند که سال‌ها بعد روایت زندگی چند ماهه‌اش با فرمانده‌ی اطلاعات و عملیات لشگر انصارالحسین علیه‌السلام تبدیل به کتابی جذاب و خواندنی به نام «گلستان یازدهم» شود.

«یک لحظه چشمم افتاد توی آینه. علی آقا داشت نگاهم می‌کرد. خجالت کشیدم. زود نگاهم را دزدیدم و سرم را پایین انداختم. این اولین باری بود که علی آقا درست و حسابی مرا می‌دید».

* آغازی بر یک پایان
کتاب با مقدمه‌ی زیبایی از سوی نویسنده آغاز می‌شود، جایی که بهناز ضرابی‌زاده می‌فهمد، منزل خانواده‌ی چیت‌سازیان درست در مقابل خانه‌اش قرار داشته است و او سال‌ها از آن بی‌خبر بوده است. جایی که در‌ آن بسیاری از اتفاقات تلخ و شیرین داستان ثبت و ضبط شده است و نویسنده تا آن زمان از آن بی‌خبر بوده است. نکته‌ای که در ذهن مخاطب جرقه‌ای ایجاد می‌کند که شاید در کنار خانه‌ی ما نیز خانه‌ی شهیدی وجود داشته باشد و هر شهید، ماجرا و داستان منحصربه‌فرد خود را روایت کند.
 

پس از این مقدمه، فصل نخست کتاب با نام «خاطراتم فیلم می‌شود»، آغاز می‌شود. نویسنده با ابتکاری زیبا دست به خرق عادتی در عرصه‌ی روایت زده است و با ظرافتی هنرمندانه داستان زندگی مشترک زهرا پناهی‌روا و شهید علی چیت‌سازیان را از پایان مادی زندگی مشترک و شهادت شهید بزرگوار آغاز می‌کند. همین ابتکار نویسنده باعث جذابیت هرچه بیشتر کتاب شده است و خواننده را در آغازین فصل کتاب با هجومی از احساسات راوی مواجه می‌کند، در جایی که راوی فرزند خود را به دنیا آورده است و مانند هر زنی پس از زایمان بیشترین نیاز عاطفی و حمایتی را به همسرش دارد، اما ناگهان به یاد می‌آورد که شوهرش سی‌وهفت روز قبل در منطقه‌ی ماووت شهید شده است و باید بدون حضور فیزیکی او زندگی‌اش را با تنها یادگارش ادامه دهد.

ادامه »

موسیقی و غنا از دیدگاه اسلام

3ام خرداد, 1395

موسیقی و غنا از دیدگاه اسلام

 

یکی از مهم ترین وسایل اشاعۀ فساد اخلاقی در جامعه و به گمراهی کشاندن جوانان و ضایع ساختن استعدادهای آنان، موسیقی و غناست؛ ولی متأسفانه برخی از مردم این دشمن خطرناک را در میان جامعۀ خود پرورش می دهند و..

کتاب «موسیقی و غنا از دیدگاه اسلام» در نُه فصل و با استفاده از منابع دینی و فتاوی فقها، موسیقی و غنا را مورد بحث قرار می‏ دهد. این كتاب با بیان ساده، آیات قرآن در این ‏باره را تفسیر و روایاتی از معصومین (علیهم السلام) را نقل می ‏كند.

مفهوم موسیقی و غنا، سیر تاریخی موسیقی و غنا، ادله اربعه در موسیقی و غنا، آیات و روایات درباره غنا و موسیقی و غنا و موسیقی از دیدگاه فقهای اسلام از جمله مباحثی است كه در این كتاب به آن پرداخته شده است.

از محرّمات اسلام، دو عمل شبیه به هم؛ یعنی موسیقی (نوازندگی) و غنا (خوانندگی) است؛ چه انسان خودش نوازندگی یا خوانندگی کند یا به آن ها گوش دهد.

ادامه »

معرفی کتاب انتظار + PDF فصل اول کتاب

30ام اردیبهشت, 1395

معرفی کتاب انتظار (انتظار عامیانه، انتظار عالمانه، انتظار عارفانه) اثر استاد پناهیان + PDF فصل اول کتاب

 

مشخصات کتاب

نام: انتظار عامیانه، انتظار عالمانه، انتظار عارفانه

مولف: علیرضا پناهیان

ناشر: بیان معنوی

تعداد صفحات: 340

چاپ: یازدهم

تیراژ تاکنون: 34هزار

قیمت: 9800 تومان

خرید اینترنتی: اینجا

آدرس و تلفن مراکز فروش در سراسر کشور: اینجا

دنلود فهرست+فصل اول کتاب: اینجا

کتاب حاضر با بررسی مفهوم انتظار، سه رویکرد متفاوت به این مفهوم را مورد بررسی قرار می‌دهد؛ نگاه عامیانه، نگاه عالمانه، نگاه عارفانه.

در بخش انتهایی کتاب نیز به تناسب مفهوم انتظار با جوان و ویژگی‌های جوانی پرداخته شده است.

 توضیحات پشت جلد کتاب

 •  اساساً تحقق کامل وضعیت مطلوب، که در سایه حکومت موعود محقق می‌شود، تنها در صورتی امکان دارد که تمام مردم با مرام الهی موعود همراهی کنند. اما تجربۀ تاریخی حیات بشر نشان داده است که اکثر انسان‌ها از پذیرش دستورات خدا سر باز می‌زنند. پس چگونه است که پس از ظهور حضرت، مردم به صورت فراگیر و پایدار از حق تبعیت می‌کنند و موجبات استقرار همیشگی حکومت موعود را فراهم می‌آورند؟ آیا در ذائقۀ انسان‌ها تغییر غریزی خاصی رخ می‌دهد، یا ترس از حاکمیت دینی جرأت معصیت را از آنها می‌گیرد؟ به عبارت دیگر، آیا توان اندیشیدن علیه حق از بین می‌رود یا اساساً امکان سخن گفتن از اندیشه‌های باطل نخواهد بود؟ …

   

 •  اگر آن جامعۀ موعود، تحقق پیدا کردنی است، آیا با پایبندی به تمام آن اصولی که رسول اکرم(ص) و جانشینان او(ع) به آنها مقید بودند تحقق پیدا خواهد کرد؟ اصولی که استفاده از زور را به حداقل می‌رساند و انعطاف‌پذیری را به حداکثر؛ اصولی که لازمۀ رعایت کرامت انسان محسوب می‌شود و در اثر رعایت همین اصول فرصت سوءاستفادۀ منافقان و مؤثر شدن عناد کفار فراهم می‌شود؟ پس اگر قرار است جامعۀ مهدوی با پایبندی به آن اصول تحقق یابد، آیا حق دوباره دچار مظلومیت نخواهد شد؟ و اگر می‌شنویم حضرت دست به شمشیر برده و مخالفان دین را قلع و قمع می‌کنند، آیا این بر خلاف آن اصول نخواهد بود؟ …

ادامه »

خیبر: شهری که فتح آن به دست علی (للیه السلام) پیامبر (صلی الله علیه و آله) را خرسند کرد.

12ام اردیبهشت, 1395

خیبر، با پیشینه ای به قدمت تاریخ، جلگه ای وسیع و حاصلخیز، در ١٧١ کیلومتری شمال مدینه است که در زمان ظهور اسلام، از مراکز مهم تمدن در جزیرهالعرب و محل سکونت طایفه مهمی از یهودیان بود. پس از هجرت رسول خدا صلی الله علیه و آله به مدینه، به سبب پناه بردن یهودیانِ رانده شده از مدینه، آنجا به کانون خطری برای مسلمانان تبدیل شد.

هنگامی که رسول خدا صلی الله علیه و آله در سال ششم هجری، از توطئه خیبریان آگاه شد، با نامه های پی درپی، پیام حیات بخش اسلام را به آنان ابلاغ کرد، همچنین آنچه در تورات، درباره رسالت آن حضرت آمده بود، به آنان گوشزد کرد. آن حضرت صلی الله علیه و آله ، مدّتی صبورانه در پی هدایت آنان بود، اما آنان بر گمراهی و دشمنی خود با اسلام پامی فشردند. به ناچار رسول خدا صلی الله علیه و آله ، قلعه های آنان را محاصره کرد، اما همچنان سعی می کرد آنان را هدایت کند. سرانجام رسول خدا صلی الله علیه و آله مردی از خویش را - که خدا و رسولش او را دوست داشتند- فراخواند، زره آهنین خود را به او پوشاند و پرچم اسلام را به دستش داد و این گونه خداوند بلندمرتبه، قلعه های محکم آنان را یکی پس از دیگری، به دست با کفایت او فتح کرد و به توطئه های خیانت بار آنان خاتمه داد. بزرگان آنان کشته شدند و خیبر با قلعه های آهنینش، به تصرف مسلمانان درآمد و رسول خدا صلی الله علیه و آله از این فتح مسرور گشت.

نوشته حاضر، ترجمه کتاب خیبر، الفتح الذی سرّ به النبی صلی الله علیه و آله ، نگارش عبدالرحمن الطیب الانصاری است که با ترجمه جناب آقای سیدمرتضی حسینی فاضل، به زیور طبع آراسته شده است. کتاب مزبور، با رعایت ترتیب زمانی و پیشینه تاریخی، خیبر را به سبک پژوهش تاریخی بررسی کرده است. همچنین با بررسی نقش خیبر در دوره های گوناگون، اهمیت آن را در دوره های اسلامی نیز بیان کرده است.

امیدواریم، متن موجود به خوبی، بخشی از تاریخ و سیره رسول خدا صلی الله علیه و آله ، همچنین اهمیت غزوات آن حضرت را بیان کند و برای علاقه مندان به تاریخ اسلام سودمند افتد. در پایان، پژوهشکده حج و زیارت لازم می داند، از زحمات بی شائبه مترجم محترم و تمام کسانی که در به ثمر رسیدن این اثر تلاش کردند، سپاسگزاری کند.

انّه ولی التوفیق

پژوهشکده حج و زیارت

عنوان و نام پدیدآور : خیبر: شهری که فتح آن به دست علی (علیه السلام) پیامبر (صلی الله علیه و آله) را خرسند کرد.

مولف عبدالرحمن الطیب الانصاری.

مطالعه آنلاین کتاب در سایت

ادامه »

زن يا نيمى از پيكر اجتماع

11ام اردیبهشت, 1395

 

كتاب زن يا نيمى از پيكر اجتماع در واقع اولين مقاله حضرت استاد محمد تقی مصباح یزدی است كه برای نخستین‌بار در نشريه مكتب تشيع به چاپ رسيده و سپس به كوشش انتشارات آزادى قم با شمارگان 5000 نسخه چاپ و منتشر گرديده است.

در اين نوشتار حضرت استاد ابتدا به جايگاه و منزلت زن در اسلام پرداخته، و در ادامه آن، فهرست‌وار به برخى شبهات در باره حقوق زن در اسلام اشاره كرده و آنها را پاسخ داده است.در اين كتاب به منطق فطرت به منزلة راه حل اساسى براى مسائل اجتماعى اشاره مى‌‌شود و سپس تفاوت‌‌هاى سرشت زن با مرد و نيز امتيازات فطرى زن بر مرد بررسى شده است و در نهايت موقعيت زن از نظر اسلام تبيين مى‌‌گردد. در ضمن مباحث، همچنين مقايسه‌اي بين دو ديدگاه فرهنگ غربى و اسلامى در باره حقوق زن صورت مى‌‌گيرد و تفوق فوق‌‌العاده فرهنگ اسلامى در اين باب آشكار مى‌‌شود.
گفتنی است ترجمه اين نوشتار به زبان انگليسى همراه با دو مقاله ديگر از سوى سازمان تبليغات اسلامى در كتابى به نام Status of Women in Islam (سيماى زن در اسلام) منتشر شده شده است.

متن كتاب

منبع:مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره)

 

نخستین اربعین حضرت سیدالشهدا علیه السلام چگونه گذشت؟ + دانلود کتاب

18ام آذر, 1393

این اثر ارزشمند تالیف علامه محقق سید محمد على قاضى طباطبایى شهید محراب مصلاى جمعه تبریز بوده که تحقیقی مفصل و دقیق پیرامون نخستین اربعین امام حسین علیه السلام و اثبات این نکته می باشد که کاروان عاشورا در بازگشت از سرزمین شام، در بیستم صفر سال 61 هجری قمری بر سر تربت مطهّر امام  علیه السلام حاضر شده است. این كتاب افزون بر هشتصد صفحه است كه با مراجعه و بررسى بیش از پانصد و هفتاد كتاب به نگارش درآمده و توسط بنیاد علمی و فرهنگی شهید آیت الله قاضی طباطبائی منتشر شده است.

دانلود کتاب الکترونیک “تحقیق درباره اول اربعین حضرت سیدالشهدا علیه السلام”
رمز فایل : www.yjc.ir

 

کتاب دا + دانلود نسخه موبایل و کامپیوتر

2ام آذر, 1393

دا، در گویش محلی به معنی مادر است و زهرا حسینی با انتخاب این عنوان خواسته رنج، اندوه، تلاش و مقاومت مادران ایرانی را یادآور شود.

نسخه موبایل:

وب سایت ندای یک بسیجی عاشق + حسین شاهدی


نسخه کامپیوتر:

وب سایت ندای یک بسیجی عاشق + حسین شاهدی

سیده زهرا حسینی یک کرد ایرانی است که پدر و مادرش پیش از ولادت او در عراق زندگی می‌کردند و او در سال ١٣۴٢ در آنجا به دنیا آمد. در کودکی همراه خانواده‌اش به ایران بازگشت و پدرش در خرمشهر ساکن شد و پس از مدت‌ها سرگردانی به عنوان رفتگر به استخدام شهرداری درآمد. حسینی پس از کلاس پنجم ترک تحصیل کرد. او فرزند دوم از شش فرزند خانواده بود. خانواده او، به ویژه پدرش سخت پای‌بند مذهب بود و او با چنان اعتقاداتی پرورش یافت و همراه برادر بزرگترش، علی، در فعالیت دوران انقلاب و پس از آن شرکت کرد.

با آغاز جنگ، زهرا حسینی که در آن هنگام دختری هفده ساله بود،‌ خود را در وسط ماجرا یافت. همین که اعلام کردند جسد شهدا در گورستان روی زمین مانده است، به یاری غسالان شتافت و با شهامت و مقاومت روحی کم‌نظیری در کار غسل و کفن و دفن شرکت کرد. به کارکنان گورستان غذا رساند، مردم را برای این کار بسیج کرد، امدادگری آموخت و در هر کاری که پیش می‌آمد، از امدادگری، زخم‌بندی، حمل مجروحان، تعمیر و آماده‌سازی اسلحه، پخت و پز و توزیع امکانات فعالیت داشت. تنها هدفش این بود که مفید باشد و به مردم خدمتی بکند. پدر و برادرش در جنگ خرمشهر شهید شدند و او با دست خود آنان را در گور نهاد. خواهر کوچک‌ترش را در کارها شرکت داد. در جریان دفاع از خرمشهر مجروح شد و ترکشی در نخاع او جای گرفت که پس از آن همیشه با اوست و ناگزیر از تحمل عوارض آن است.با این حال، او از پای ننشست و پیوسته کوشید تا در خدمت جبهه و جنگ یا مردم جنگ‌زده باشد.

گزارش حسینی از جنگ بی‌نظیر است، و به هیچ یک از کتاب‌های متعددی که ایرانیان و خارجیان درباره جنگ نوشته‌اند، شباهتی ندارد. خواننده ممکن است با اعتقادات حسینی مخالف باشد و حتی او را دختری عامی بداند که طوطی‌وار چیزهایی را باور کرده است و تکرار می‌کند. ولی باید ابله یا مغرض باشد که درباره گزارش او از وقایع تردید کند. این گزارش حقیقی و دست اول از سبعیت از یک طرف و مظلومیت و بی‌پناهی از طرف دیگر است. در آن، چنان صحنه‌هایی از ایثار و شور ایمان به چشم می‌خورد که قلب را می‌لرزاند.

انسان از خواندن این کتاب و اندیشیدن به کسانی که گزارش کارهایشان در آن آمده است ـ انسان‌های معمولی، کم‌سواد یا بی‌سواد، دارا یا ندار اما بی‌ادعا، با‌ایمان و پاکباز ـ به راز ماندگاری ایران پی می‌برد.

بیایید مردم خود را بشناسیم. فرهنگمان، تاریخمان و باورهایمان را بشناسیم. نه از بیرون، که از درون تحقیق و پژوهش را آغاز کنیم، به این بیندیشیم که اگر زهرا حسینی‌ها امکان درس خواندن داشتند، امکان آموزش داشتند، با چنین استعداد و قابلیتی که دارند چه کارها که نمی‌کردند؟ به این بیندیشیم که امروز کودکان ما، مردان و زنان فردایمان، چگونه آموزش می‌بینند و این آموزش چقدر کارآمد است و چقدر به ساختن جامعه فردا کمک می‌کند؟ رسانه‌های ما در رساندن پیام‌های درست و کارآمد چقدر موفق‌اند؟ آیا در سال‌های اخیر در القای عشق به همنوع، عشق به میهن، احساس همدردی و وظیفه‌شناسی موفق بوده‌ایم؟

ندای یک بسیجی

واجب فراموش شده (راهبردهای مقام معظم رهبری در زمینه ی امر به معروف و نهی از منکر)

26ام آبان, 1393

نسخه نهایی این کتاب

دانلود نسخه اندروید
دانلود نسخه جاوا
دانلود نسخه pdf
دانلود نسخه  epub


 

 

 

 

انتشار کتاب  با اجازه مولفین و ناشران محترم آنها ارائه شده است .

از همه دوستان تقاضا داریم :

دریافت کنید ، مطالعه کنید و حتما انتشار دهید.

مقتل جامع سیدالشهدا علیه السلام

18ام آبان, 1393

در این سلسله مطالب به معرفی کتاب‌هایی خواهیم پرداخت که به زندگی و شهادت حضرت سیدالشهداعلیه السلام و یاران باوفایش می‌پردازند. برخی از این کتب قدیم التألیف هستند و بعضی دیگر در سال‌های اخیر نگارش و نشریافته‌اند. ما در ضمن معرفی و بررسی روش نویسنده، قسمتی از کتاب را نیز نقل خواهیم کرد إن شاء الله تعالی.

*******

از حجت الاسلام و المسلمین سیدمهدی پیشوایی (متولد 1324 در مشکین شهر) پیش از این، کتاب «سیرۀ پیشوایان» به طبع رسیده است. ایشان در سال 1380 پس از انتصاب به مدیریت گروه تاریخ در مؤسسه امام خمینی(ره)، تحقیق و نگارش این اثر را پیشنهاد کردند و با یازده پژوهشگر همراه، نگارش آن را به انجام رساندند. این کتاب جامع، دربارۀ زندگی و قیام حضرت سیدالشهدا علیه السلام می‌تواند مخاطبان عام را از مراجعه به کتاب‌های دیگر بی‌نیاز کند.

مقتل جامع سیدالشهدا(ع)

روش تحقیق و نگارش

جناب پیشوایی در مقدمۀ کتاب نوشته است که از سال‌ها قبل آرزو داشته تا یک مقتل جامع و مستند، مبتنی بر معیارهای علمی تاریخ‌نگاری و پیراسته از تحریفات و البته متناسب با نیازهای روز به دست دهد. ایشان سعی کرده است که در این تحقیق از کتب مهم و دست اول استفاده شود. لذا در نگارش کتاب فقط از مقتل‌های معتبر تا قرن پنجم و حداکثر تا قرن هفتم هجری استفاده شده است. هرچند که مباحثی نیز به کتاب افزوده شده که مقتل‌های پیشین به آن نپرداخته‌اند، مانند:

ـ سیر تاریخی عزاداری برای امام حسین علیه السلام (از عاشورا تا زمان حاضر)
ـ عزاداری حسینی در عصر حضور ائمه
ـ ریشه‌های سیاسی، اجتماعی و فرهنگی واقعۀ عاشورا
ـ نقل اقوال و بحث دربارۀ فلسفه قیام امام حسین علیه السلام
ـ عاشورا در آینۀ آمار و ارقام
ـ بحث تاریخی دربارۀ اربعین و بازگشت اهل بیت از شام
ـ فرجام سرهای پاک شهیدان
ـ زندگینامۀ یاران امام حسین علیه السلام ـ پاسخ به پرسش‌های مربوط به تاریخ عاشورا

لهذا در بخش کتابنامۀ انتهای کتاب، نام 544 عنوان کتاب قدیم و جدید و 15 مقاله دیده می‌شود.

تحقیق و نگارش فصول مختلف این کتاب به افراد مختلفی از دانش آموختگان و صاحب نظران رشتۀ تاریخ سپرده شد و این کار زیر نظر مدیر پژوهش (مهدی پیشوایی) انجام گرفت. نهایتاً کتاب به لحاظ ارجاعات و نام‌ها و غیره، توسط یک دستیار علمی یکسان‌سازی شد و قبل از چاپ، متن نهایی به رؤیت تعدادی از بزرگان حوزه علمیه قم رسید و نظرات اصلاحی و تکمیلی آنها در متن اعمال شد.

 

مقتل جامع سیدالشهدا(ع)

صفحات: 1· 2

دعا از منظر حضرت آیت الله العظمی سید علی خامنه ای (مد ظله العالی )+ دانلود کتاب

12ام بهمن, 1392

قالَ الامامُ العَسکَری (ع) :

«لَيْسَتِ الْعِبادَةُ كَثْرَةَ الصِّيامِ وَ الصَّلوةِ وَ إِنَّما الْعِبادَةُ كَثْرَةُ التَّفَكُّرِ فى أَمْرِ اللّهِ.»

عبادت كردن به زيادى روزه و نماز نيست،

بلكه [حقيقتِ] عبادت، زياد در كار خدا انديشيدن است.

کتاب «دعا از منظر حضرت آیت الله العظمی سید علی خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی» از دیگر کتاب‌هایی است که انتشارات انقلاب اسلامی آن را منتشر کرده و می‌تواند مونس خوبی برای روزهایی که به دعا و نیایش و روزه داری، نیازمندیم، باشد.

این کتاب به کوشش علیرضا برازش نوشته و در ۵ فصل گردآوری و تنظیم شده است. این کتاب که به گفته نویسنده منبعی جز نرم‌افزار جدید «حدیث ولایت» از منشورات مشترک «مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی» و «موسسه‌ حفظ و نشر آثار حضرت آیة الله‌العظمی خامنه‌ای» نداشته، چنان تنظیم شده است که گویی رهبر انقلاب دست بر قلم برده و هر آنچه که درباره دعا و نیایش لازم بوده تا مخاطبان بدانند و بخوانند بر روی کاغذ آورده است.

کتاب «دعا از منظر حضرت آیت‌الله خامنه‌ای …» از ۵ فصل تشکیل می‌شود؛ «معانی دعا، اجابت و ذکر»، «اهمیت دعا و ذکر»، «شرایط دعا، شروط اجابت»، «فواید و دستاوردهای دعا» و «در دعا از خدا چه بخواهیم؟» فصول کتاب را تشکیل می‌دهند که این فصل‌ها را ارجاعات و نمایه‌ها، همچنین نمونه‌ای از درخواست‌های ذکر شده در ماه مبارک رمضان همراهی می‌کنند.

این کتاب که از این قسمت قابل دریافت است٬ ابتدا به اصل رابطه قلبی انسان با خدا و ارتباط و اتکال انسان با خدا می‌پردازد. نویسنده البته صرفاً به جمع‌آوری و تدوین سخنان رهبر معظم انقلاب نپرداخته و منابع این سخنان را نیز به عنوان پانویس در صفحات کتاب آورده است. به عنوان مثال جایی که بیانات مقام معظم رهبری به قرآن کریم یا منابعی چون «کافی» ارجاع می‌شود، این مآخذ و منابع در پاورقی کتاب قید می‌شود.

صاحب سخنان گرانبها درباره دعا و نیایش در فرمایش‌های خود تلاش می‌کنند به ارزش عبودیت، خشوع و خاکساری و روح عبادت توجه داشته باشند و نویسنده با توجه به همین اصل، مفاهیم و فصل‌بندی کتاب را به نحوی مرتب کرده است که ابتدا بر روح عبادت تأکید شود.

اقسام دعا، یکی دیگر از بخش‌های کتاب است که به درخواست، تمجید، تمحید و اظهار محبت و ارادت اشاره دارد. نویسنده تلاش می‌کند نمونه‌ای از مصادیق ذکر و دعا را در تمام فصول خود بیاورد.

ارزش و اهمیت دعا در سراسر این اثر ۱۵۰ صفحه‌ای به مخاطبان یادآوری می‌شود و نویسنده براساس سخنان رهبر فرزانه انقلاب، روش‌ها و شیوه‌های دعا و تقاضا از خدا را به خوانندگان می‌آموزد. این درست همان چیزی است که عمده مردم ما در آن دچار اشکال‌اند و نمی‌دانند خواسته‌های خود را با پروردگار بی‌همتا چگونه بخواهند. آنها گاهی به سبب نیاموختن راه‌های درست عبادت، ذکر و دعا به بیراهه می‌روند و دست به خرافه‌گرایی می‌زنند.

بخش پایانی کتاب، مرور چند دعا و نیایش از جمله دعای معروف و زیبای «ابوحمزه ثمالی» است که در سحرهای ماه مبارک رمضان قرائت می‌شود. معظم له با بررسی این ادعیه، نحوه و روش تقاضا از خداوند را به خوبی به مردم می‌آموزد که در بخشی از آن می‌خوانیم: «خداوند از حاجت بزرگ انسان که هراسی ندارد! از خدا، هرچه بزرگ‌تر بخواهید. مبادا یک وقت انسان با خود بگوید: «خوب؛ من این چیزی را که می‌]واهم، اگر برای خودم بخواهم، قابل شدن است. اما طلب عافیت برای همه انسان‌ها، خیلی بزرگ است. چطور این را از خدا بخواهم؟!» نه؛ بخواهید. برای بشریت بخواهید. برای همه انسان‌ها بخواهید. بعضی چیزها را برای همه مسلمین بخواهید….»

دریافت کتاب

 

منبع: پایگاه پژوهشی - تحلیلی راه برد


معرفی چند کتاب جدید در حوزه دین و اجتماع+ تصاویر

17ام مهر, 1392

معرفی چند کتاب جدید در حوزه دین و اجتماع+ تصاویرازفضائل امام علی در منابع اهل سنت تا عفاف گرایی در غربشبلنجی شافعی از دیگر علمای اهل سنت، از ابن‏ عباس نقل کرده که آن مقدار از قرآن که درباره علی(علیه السلام) نازل شده، درباره هیچ کس نازل نشده است.به گزارش خبرگزاری حوزه، دفتر نشر معارف وابسته به نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها، چند کتاب جدید در عرصه های دینی و اجتماعی عرضه کرده است:


اصول عرفان ناب اسلامی در معارف سجادی(ع)

کتاب «اصول عرفان ناب اسلامی در معارف سجادی(ع)» نوشته آیت‏الله محسن اراکی، دبیر مجمع تقریب مذاهب اسلامی است.

معرفت حق و راه سیر و سلوک به سوی او و نیز محبت او و محبت هادیان به سوی او ـ که نتیجه هدایت به صراط مستقیم الهی و سلوک در طریق محبت و قرب اوست ـ خلاصه معارف انبیاء و واولیای خدا و عصاره تعالیم رسول خدا و جانشینان بر حق اوست.

عرفان اسلامی راستین نیز جز این نیست. عرفان اسلامی ناب، همان معرفت و محبت و سلوک صراط مستقیمی است که در معارف و تعالیم قرآن و سنت نبی اکرم و ائمه هدی تبیین و تشریحش ده است.

یکی از مهمترین وظایف میراث‏داران علوم و معارف محمد و آل‏محمد(ص) و آشنایان با قرآن و گنجینه‏های معرفتی آن است که غبار تحریف از معارف حقه محمد و آل‏محمد(ص) در زمینه عرفان اسلامی ناب، بزدایند و پرده جهل جاهلان و تزویر مزورّان را از چهره تابناک عرفان راستین بدرند و بردارند و بدین وسیله، راه طالبان و سالکان حقیقی را به سوی کوی محبوب بگشایند.

نویسنده تلاش کرده است با بهره‏گیری از گنجینه پرگهر به جای مانده از معارف سجادی(ع) ـ که بخش عظیمی از آن در مضامین دعاهای آن حضرت و به ویژه دعاهای صحیفه سجادیه نهفته است ـ گامی در مسیر شرح و تبیین اصول عرفان ناب اسلامی در معارف سجادی(ع) بردارد.

چاپ اول این کتاب در 108 صفحه، قطع رقعی، تیراژ 1000 نسخه و قیمت 2600 تومان به جامعه فرهنگی و مذهبی کشور شده است.

 


*عفاف گرایی در غرب

کتاب «عفاف گرایی در غرب» نوشته دکتر زینب برخورداری، عضو هیئت علمی دانشگاه تهران است. جامعة ایرانی مانند بسیاری از جوامع تحت تأثیر فرهنگ، ارزش‌ها و سبک زندگی لیبرال غربی، دچار دگرگونی‌هایی شده‌است. در این میان برخی از افراد، متأثر از تبلیغات و آموزش‌هایی که توسط رسانه‌های جمعی در اختیارشان قرار می‌گیرد، به تقلید از آداب و فرهنگ امروزی آنها پرداخته‌اند. افراد یادشده بر این باورند که لیبرالیسم، با انواع آزادی‌ها و تنوعات جنسی، جز موانع شرعی و اسلامی معضل دیگری ندارد. نوشتار حاضر بحران بزرگ و غیرقابل انکاری را که در جوامع بشری بر اثر پیروی از لیبرالیسم جنسی به وجود آمده، به تصویر می کشد. زمینه‌های شکل‌گیری، علل و عواملِ ظهور جنبش نوین خویشتن‏داری جنسی در آمریکا، از مطالبی است که در ادامه مطرح می‌شود. با توجه به مبانی اسلامی انتقاداتی بر موافقین و مخالفین این جنبش وارد است، که مورد بررسی قرار می‌گیرد. بر مبنای فضیلت‏انگاری عفاف و پوشش، راهکاری برای برون‌رفت از بحران لیبرالیسم جنسی و نجات جوامع از عواقب آن ترسیم شده‌ است.

کتاب با بررسی شکست‌ها و پیروزی های جنبش خویشتن‏داری جنسی آمریکا، که سعی در ترویج عفاف و پوشش در جوامع غربی را دارد و با توجه به شباهت‌های نسبی معضلات و مشکلات تفکر لیبرال در سراسر جهان، می‏تواند برای فعالین عفاف و پوشش در جامعه ما آموزنده باشد.

چاپ اول این کتاب در 144 صفحه، قطع رقعی، تیراژ 1000 نسخه و قیمت 3400 تومان روانه بازار کتاب و اندیشه شده است.

 


*جنسیت و دوستی

کتاب «جنسیت و دوستی: مواجهه‏ای اسلامی با مسأله رابطه دختر و پسر» نوشته حجت الاسلام والمسلمین حسین سوزنچی (عضو هیئت علمی دانشگاه باقرالعلوم(ع)) است.

دوستي و رابطه دختر و پسر پيش از ازدواج، از معضلاتي است که به‌ویژه در دو دهه اخير در جامعه ما رو به فزونی گذاشته است. در فرهنگ غرب اين دوستي‌ها نه تنها منعي ندارد، بلکه در چارچوب فرهنگ ليبراليستي حاکم بر آن جوامع، نه تنها پيش از ازدواج، بلکه پس از ازدواج نيز با هيچ منع قانوني و اخلاقي و عرفي مواجه نيست، و حتی تشویق هم می‌شود. اما در اسلام، روابط بين افراد نامحرم، اگر در قالب ازدواج نباشد، تنها در چارچوب اقتضائات تعامل اجتماعي مجاز است و در اين روابط بايد حدود شرعي رعايت شود؛ پس آنچه امروزه تحت عنوان دوستي دختر و پسر، در حال گسترش است، با آموزه‌هاي اسلام ناسازگار است.

توصيه به پرهیز از روابط، و نیز پیشنهاد اشباع اين نياز از طريق تشکيل خانواده، اگرچه ضروری است، اما به دلیل فاصله افتادن بين بلوغ جنسي و بلوغ اجتماعي، و نيز شدت يافتن تحريكات جنسي در جامعه، لااقل در عرصه‌هايي جوابگو نیست. آیا بر اساس آموزه‌های دینی، راه‌حل واقع‌بینانه‌ و کارآمدی براي اين مساله وجود دارد؟ آیا بر اساس آموزه‌های اسلام، می‌توان الگویی برای مدیریت جنسی جوانان، که واقعیات امروز را هم جدی بگیرد، ارائه داد؟

نگارنده پس از اينکه در اثری دیگر، تبييني از معنا و امکان نظري «علم ديني» ارائه داد، اکنون درصدد برآمده که مصداقي نيز براي آن مدعا نشان دهد. اين کتاب به عنوان نمونه‌اي از حلّ مسأله در عرصه «علم ديني» نوشته شده، لذا مخاطبان اولیه آن، متخصّصان مربوطه در رشته‌هاي علوم اجتماعي و علوم اسلامي هستند. از طرف ديگر، چون قرار است مسأله‌اي حلّ شود، کساني که با اين مسأله به طور مستقيم مواجهند (که در يک تقسيم کلان دو گروهند: جوانان و خانواده‌هاي آن‌ها، و مسئولان و سياست‌گذاران کشور) نیز مخاطب این اثر می‌باشند.

چاپ اول این کتاب در 222 صفحه، قطع رقعی، تیراژ 1000 نسخه و قیمت 5500 تومان روانه بازار کتاب و اندیشه شده است.


*فضائل امام علی(ع) در منابع اهل سنت

کتاب «فضائل امام علی(ع) در منابع اهل سنت» نوشته دکتر سید مهدی نوری کیذقانی (عضو هیئت علمی دانشگاه حکیم سبزواری) و دکتر سید مرتضی حسینی (عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی بیرجند) از سوی دفتر نشر معارف منتشر شد.

در مورد آیات نازل شده درباره امام علی(ع) کتاب‏های متعددی از دانشمندان شیعه و سنی نگاشته شده است. خطیب بغدادی در تاریخ خود به نقل از ابن‏عباس آورده که 300 آیه درباره امام علی(ع) نازل شده است. شبلنجی شافعی از دیگر علمای اهل سنت، از ابن‏عباس نقل کرده که آن مقدار از قرآن که درباره علی(ع) نازل شده، درباره هیچ کس نازل نشده است. برخی دیگر تعداد آیه‏ها را به 500 و برخی به 1000 نیز رسانده‏اند.

این کتاب، فضائل امام علی(ع) را در منابع اهل سنت را در سه فصل پیش روی مخاطبان قرار خواهد داد: امام علی(ع) در قرآن، امام علی(ع) از زبان پیامبر اکرم(ص) و امام علی(ع) از منظر بزرگان و اندیشمندان اهل سنت.

چاپ اول این کتاب در 168صفحه رنگی، قطع رقعی، تیراژ 1000 نسخه و قیمت 4000 تومان روانه بازار کتاب و اندیشه شده است.


*نگاهی بنیادین به نسبت اخلاق و فناوری اطلاعات

کتاب «نگاهی بنیادین به نسبت اخلاق و فناوری اطلاعات» نوشته حجت‏الاسلام والمسلمین سید محمدمهدی میرباقری، رئیس دفتر فرهنگستان علوم اسلامی است. بحث درباره رابطه «اخلاق» و «فن‌آوري اطلاعات» در ايران سابقه چنداني ندارد، ولي اهميت اين موضوع و مباحثي از اين قبيل در دنياي پيچيده امروز، بسياري از كارشناسان و دست‌اندركاران مرتبط را به انديشه و اقدام در اين زمينه، تشويق كرده است.

این کتاب متن سه گفتار علمی استاد ميرباقری در جمع كارشناسان ارشد فن‌آوري اطلاعات است که در گفتار يكم، از پيوند «اخلاق توسعه» و «فن‌آوري اطلاعات» سخن گفته است. در اين بخش، عمق «اخلاق» در ساحت «توسعه» جست‌وجو و بيان مي‌شود كه مكتب‌هاي مادي با تعريفي كه از اين مفهوم القا مي‌كنند، شبكه جهاني اطلاعات را نيز در همان مسير به گردش درمي‌آورند.

در گفتار دوم، ابعاد بيش‌تري از منزلت اخلاق در فن‌آوري اطلاعات شكافته مي‌شود تا بتوان آثار تكامل الهي در ساحت فن‌آوري اطلاعات را بازگو كرد. در اين بحث، اشاره مي‌شود كه تمايلات مادي بشر، پايگاه اصلي شكل‌گيري «اخلاق توسعه» بوده كه به پيدايش «حق بر توسعه» و «دستور توسعه» انجاميده است؛ يعني بشر ابتدا به رفاه همه‌جانبه در زندگي خود گرايش يافته است، سپس براي تأمين اين رفاه، به يك نظام حقوقي روي آورده و سرانجام، سازمان‌هاي بين‌المللي را به استيفاي اين حقوق مكلّف ساخته است.

در گفتار سوم، در فرآيندي عميق‌تر، نسبت بين اخلاق و فن‌آوري اطلاعات در جامعه‌پردازي و مديريت آن بررسي مي شود تا در اين راستا بتوان به صورت هر چه دقيق‌تر، توسعه جوامع را مطالعه كرد.

چاپ اول این کتاب در 126 صفحه، قطع رقعی، تیراژ 1000 نسخه و قیمت 3000 تومان روانه بازار کتاب و اندیشه شده است.


*امامت در قرآن

کتاب «امامت در قرآن: تبیین نظریه گزینش الهی امام» نوشته آیت‏الله محسن اراکی (دبیر مجمع تقریب مذاهب اسلامی)با ترجمه سید امید موذنی، است. موضوع امامت در اسلام، تنها یک مسأله اعتقادی نیست، بلکه به واقع تعیین‏کننده مفهوم و همچنین واقعیت و مصداق تطبیقی اسلام است و این دو غیر از نتایج کلامی، فلسفی، فقهی و دیگر نتایجی است که در سطح مباحث آکادمیک از موضوع امامت به دست می‏آید.

نظریه نصّ (گزینش الهی امام)، زندگی فردی و اجتماعی انسان را به گونه‏ای با پروردگار متعال ارتباط می‏دهد که تمام رفتارهای ارادی و اختیاری او را در برمی‏گیرد و عبودیت را این‏گونه تفسیر می‏کند که انسان در تمام خواسته‏ها و انتخاب‏هایش، در مقابل اراده و خواست الهی تسلیم شود. بر پایه این دیدگاه، خداوند، پروردگاری نیست که فقط با آداب و مراسم معمول پرستش شود و در گذشته‏های دور جا مانده باشد و نتواند در جهان و انسان امروز اثر بگذارد. خدای این نظریه، خدایی نیست که تنها به موعظه‏های آرام و سخن‏های نرم، بسنده کند تا مبادا عواطف مستکبران و ستمگرانی که به دلخواه هواپرستانه خود با مقدّرات انسانها بازی می‏کنند، جریحه‏دار شود.

در مقابل نظریه نصّ، نظریه‏ای است که می‏پندارد خداوند پس از عصر وحی، از اراده زمین کناره‏گیری کرده و امور عالم را فروگذاشته است و نقش‏آفرینی خداوند در رهبری و هدایت انسان، فقط به عصر رسالت محدود می‏شود.

این کتاب از سه گفتار آیت‏الله اراکی تشکیل شده است: مفهوم امامت از منظر قرآن کریم، امامت و گزینش الهی امام در قران کریم، نص بر امامان و گزینش الهی آنان در قرآن کریم.

چاپ اول این کتاب در 163 صفحه، قطع رقعی، تیراژ 1000 نسخه و قیمت 3800 تومان به جامعه فرهنگی و مذهبی کشور شده است.


*هویت و الگو

کتاب «هویت و الگو: درنگی در هویت ایران امروز و الگوی اسلامی ـ بومی تمدن‏سازی» نوشته دکتر محمدصادق کوشکی، عضو هیئت علمی دانشگاه تهران است.

چرا وضع جامعه ما مطلوب نیست؟ آیا جامعه ایرانی همیشه به شیوه کنونی روزگار گذرانیده یا اینکه در دوران معاصر کیفیت خود را از دست داده است؟

این کتاب تلاشی است در مسیر یافتن پاسخ به این سئوالات. از آنجا که یافتن پاسخ پرسش‏هایی از این دست، جز با طرح مباحث اساسی چون تمدن‏سازی، هویت و الگوهای تمدن‏سازی ممکن نیست، لذا در این اثر سعی شده است تا ضمن طرح مفاهیم و مباحثی چون توسعه، هویت، الگوی پیشرفت، ‌الگوی تمدن‏سازی و نسبت این مفاهیم و پدیده انقلاب اسلامی نیز روشن شود.

دکتر کوشکی در 5 بخش به این مسائل می پردازد: بازنگری در مفهوم الگوی اسلامی ـ ایرانی پیشرفت، مولفه های هویت ایرانی در الگوی اسلامی ـ ایرانی پیشرفت، انقلاب اسلامی و تأثیر آن بر تحول هویت فرهنگی، انقلاب اسلامی و مفهوم توسعه فرهنگی، انقلاب اسلامی نماد توانمندی تمدن سازی اسلامی.

چاپ اول این کتاب در 112 صفحه، قطع رقعی، تیراژ 1000 نسخه و قیمت 2600 تومان به جامعه فرهنگی و علمی کشور شده است.

معرفی کتاب و نشریه در زمینه حوزه و طلبگی

8ام مهر, 1392
 1. احادیث الطلاب (سلسله مباحث اخلاقی و حوزوی آیه الله مجتهدی)، شاکر برخوردارفرید، تهران: لاهوت
 2. اخلاق حرفه‌ای و وظایف صنفی روحانیت از نگاه امام خمینی؛ حمید آقانوری، قم: پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی
 3. ارزش و افتخارات طلبه، محمد عالم زاده نوری، قم: وثوق
 4. استاد و درس،علی صفایی حایری، قم: هجرت
 5. آخوند باید روحانی باشد؛توصیه‌های رهبر انقلاب برای حوزه‌های علمیه، تدوین محمدرضا حدادی، تهران: فراندیش
 6. آداب الطلاب (سلسله مباحث اخلاقی و حوزوی آیه الله مجتهدی)، شاکر برخوردارفرید، تهران: لاهوت
 7. آداب تعلیم و تعلم در اسلام (ترجمه منیة المرید)، شهید ثانی، تهران : علميه اسلاميه
 8. آفات الطلاب (سلسله مباحث اخلاقی و حوزوی آیه الله مجتهدی)، شاکر برخوردارفرید، تهران: لاهوت
 9. پیرامون انقلاب اسلامی،شهید مرتضی مطهری، تهران: صدرا
 10. پیرامون جمهوری اسلامی، شهید مرتضی مطهری، تهران: صدرا
 11. تبیان، دفتر دهم، روحانیت و حوزه‏های علمیه،روح الله الموسوی الخمینی، تهران: مؤسسة تنظیم و نشر آثار امام خمینی
 12. جهاد اکبر، امام خمینی (ره)، روح الله ، قم: مؤسسه تنظيم و نشر آثار امام خميني (ره)
 13. حاشیه، ماهنامه فرهنگی و اجتماعی ویژه حوزه و طلبگی، (صاحب امتیاز: پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی آقای علی اکبر رشاد)
 14. حوزة علمیه؛ هست‌ها و بایدها،سید احمد خاتمی، مشهد: بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی
 15. حوزه و روحانیت از دیدگاه شهید مطهری، داود شهرویی، قم: پارسیان
 16. حوزه و روحانیت در نگاه رهبری، حمید آقا نوری، قم: دبیرخانه شورای عالی حوزه های علمیه
 17. حوزه و روحانیت؛ برگرفته از رهنمودهای مقام معظم رهبری، حضرت آیت‌الله العظمی سیدعلی خامنه‌ای، نرم افزار مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی و مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی نور
 18. حوزه‌های علمیه، طرحی نو بر پایة ارزش‌ها، محمدتقی مدرسی، ترجمه حمیدرضا آژیر، نشر بقیع
 19. خشت اول، نشریة علمی فرهنگی اجتماعی، معاونت پژوهشی حوزة علمیة قم
 20. خط، نشریة خانه طلاب جوان
 21. درآمدی بر زیّ طلبگی؛ هنجارشناسی جلوه‌های رفتاری حوزویان، محمد عالم زاده نوری، قم: پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی
 22. درآمدی بر شناخت حوزه و روحانیت،منصور علم‌الهدی، قم: مرکز مدیریت حوزة علمیة خواهران
 23. ده گفتار،شهید مرتضی مطهری، تهران: صدرا
 24. راه و رسم طلبگی، محمد عالم زاده نوری، قم: ولاء منتظر
 25. رسالت روحانیت در دنیای جدید،سید محمد مهدی میرباقری، قم: مؤسسة فرهنگی فجر ولایت
 26. روحانیت و حوزه های علمیه از دیدگاه امام خمینی(ره)، قم: مؤسسه تنظيم و نشر آثار امام خميني (ره)
 27. روحانیت،شهید مرتضی مطهری، قم: انتشارات دفتر تبلیغات اسلامی
 28. سیمای آرمانی طلبه در نگاه مقام معظم رهبری، محمد عالم زاده نوری، قم : بوستان کتاب
 29. سیمای فرزانگان، مختاری، رضا، قم: دفتر تبليغات اسلامي
 30. شکل‌گیری سازمان روحانیت شیعه،محمدعلی اخلاقی، تهران: مؤسسة شیعه‌شناسی
 31. طلبه و انتخاب رشته تحصیلی، معاونت تربیتی فرهنگی، قم: مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره)
 32. فضیلت های فراموش شده (شرح حال حاج آخوند ملاعباس تربتی ره)، حسینعلی راشد، نشر اطلاعات
 33. گذشته، حال و آینده حوزه در نگاه رهبری، جمعی از نویسنگان، قم: دفتر تبلیغات اسلامی
 34. لباس روحانیت؛ چراها و بایدها، محمد عالم زاده نوری، مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره)
 35. مانیفست روحانیت، رضا غلامی، تهران: آفتاب توسعه
 36. مباحثی درباره حوزه، آیه الله مصباح یزدی، قم: مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره)
 37. منشور روحانیت، امام خمینی (ره)، مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام
 38. میقات سبز، مهدی هادوی تهرانی، قم: مؤسسة فرهنگی خانه خرد، کتاب همدم
 39. نسیم هدایت (رهنمودهای بزرگان به طلاب جوان)، علی وافی، قم: شفق
 40. نقش و کارکرد روحانیت در تحولات اجتماعی از دیدگاه امام خمینی(ره)، محمد عباسی، قم: رواق دانش
 41. نهضت‏های اسلامی در صد ساله اخیر، شهید مرتضی مطهری، تهران: صدرا
 42. ولایت، رهبری، روحانیت، شهید سید محمد حسین بهشتی، بنیاد نشر آثار و اندیشه‌های شهید آیت الله دکتر بهشتی، تهران: بقعه
 43. هویت صنفی روحانی، محمدرضا حکیمی، قم: دفتر تبلیغات اسلامی

مدیریت مطالعات تربیتی و فرهنگی معاونت تهذیب حوزه

صحیفه نور ،از نگاهی دیگر منتشر شد.

9ام اردیبهشت, 1392


«صحيفه نور» از نگاهی دیگر

 «صحيفه نور» از نگاهی دیگر 


  «كتاب انقلاب» شرح و تاملي بر «صحيفه نور» امام‌خميني(ره) توسط دفتر نشر فرهنگ اسلامي منتشر شد.  

 

 

به گزارش سرویس علمی فرهنگی خبرگزاری حوزه، دفتر نشر فرهنگ اسلامي در آستانه بيست‌وششمين نمايشگاه بين‌المللي كتاب تهران، نخستين مجلد از مجموعه «كتاب انقلاب» را به قلم حجت‌الاسلام والمسلمين محمدرضا زائري منتشر كرد.

 

 اين كتاب با زيرعنوان «فصل بيداري» به بازخواني انديشه‌هاي بنيان‌گذارجمهوري اسلامي ايران مي‌پردازد. بخشي از اين انديشه‌ها در مجموعه‌كتاب «صحيفه نور» مكتوب شده و مولف كوشيده است پس از تلخيص سخنان امام خميني(ره) با اضافه كردن شرح‌هايي، مخاطب را به تامل در بيانات بنيان‌گذار فقيد انقلاب اسلامي ترغيب كند.

 

زائري در مقدمه كتاب خود نوشته است: «سخنان دلنشين و گهربار امام راحل خلاصه و چكيده معارف اسلامي و الهي به زبان روز است و «صحيفه نور» جاودان و خواندني و تازه خواهد ماند؛ مجموعه‌اي كه چكيده و روح معارف اسلامي و الهي را در قالب زمان معاصر براي همگان عرضه مي‌كند و اين كتاب كوچك، پنجره‌اي به آن آسمان بزرگ و گسترده خواهد بود تا «صحيفه نور» را به تناسب استفاده و نياز عموم مخاطبان از آغاز و به تدريج به بازخواني بنشينيم و بهانه‌اي باشد تا مشتاقان و تشنگان آن سخن گوارا را پياله‌اي بنوشاند.»

 

بنابراين مي‌توان «كتاب انقلاب» را نوشتاري كاربردي و سهل‌الوصول در استخراج انديشه‌هاي داهيانه رهبر فرزانه‌اي دانست كه بنيان‌گذار بيداري اسلامي بود، از اين رو انتخاب زيرعنوان «فصل بيداري» براي اين مجموعه نيز هوشمندانه و هدف‌دار تلقي مي‌شود. «كتاب انقلاب؛ فصل بيداري» در420 صفحه و به بهاي 130 هزار ريال منتشر شده است.

معرفی و آشنایی کتاب ضد مسیح اسلامی

1ام اردیبهشت, 1392

آشنایی با کتاب ضد مسیح اسلامی

او زیرکانه با وارونه جلوه دادن حقایق، سعی دارد مخاطب خود را متقاعد کند که دیدگاه آخرالزمانی اسلام نه تنها برای مسیحیان و یهودیان بلکه برای خود مسلمانان هم خطرناک است.

همچنین اصرار دارد که چهره­ای خشن و خونریز از منجی مسلمانان ارائه دهد و نهضت او را یک حرکت ضدبشری و افراطی قلمداد کند. در این رهگذر، حتی به عیسی مسیح هم رحم نکرده و مسیح معرفی شده در روایات اسلامی را پیامبر دروغین می­ خواند. البته شواهد و دلایل آنچنان استادانه کنار هم قرار می­ گیرند که به خوبی برای خواننده­ و حتی مسلمان می تواند ایجاد شبهه کنند.

در ادامه به بررسی اجمالی بخش­های مختلف کتاب می­ پردازیم. در سه فصل ابتدایی، کلیاتی در مورد اسلام و متون اسلامی با رویکردی مخرب ارائه شده است.

نویسنده با ذکر برخی اتفاقات معاصر و تحلیل شخصی، ایدئولوژی آخرالزمانی اسلام را هدف حمله قرار می­ دهد و سعی می کند مخاطب را از این _به قول خودش_ تهدید بزرگ! آگاه کند. فصل بعدی به معرفی منجی مسلمانان، مهدی، می ­پردازد و با نگاهی هدفدار و یک جانبه به روایات، چهره­ای از حضرت می­ سازد که در فصل بعد بتواند آنرا با ضد مسیح و خصوصیات او مقایسه کند.

فصل پنجم کتاب یکی از مهمترین بخش هاست که در آن مخاطب متقاعد می ­شود که مهدی اسلام همان ضد مسیح است، که در انجیل از او به بدی یاد شده و محور شرارت و خونریزی در آخرالزمان است.

در دو فصل بعدی، حضرت مسیح در دیدگاه اسلام بررسی شده و ادعا می­شود که مسیحی که پشت سر مهدی(عج) حرکت کرده و او را حمایت می کند، در حقیقت همان “پیامبری دروغین” است که انجیل از او به عنوان حامی ضد مسیح در آخرالزمان یاد می­کند. در ادامه­ کتاب، شخصیت دیگری از آخرالزمان بررسی می­شود.

“دجال” که به عنوان شخصیتی منفی در متون اسلامی معرفی می­شود، به طور بی­شرمانه­ ای سعی می­شود تا صرف نظر از ابعاد منفی این شخصیت و تکیه بر برخی حقایق از جمله اینکه، دجال ادعای پیغمبری می­کند، از او به عنوان عیسی مسیح واقعی! یاد شود.

در حقیقت تا اینجای کتاب، در یک سیر به ظاهر منطقی و منصفانه، اما در حقیقت شیطانی و منحرف، سعی شده تا شخصیت­ هایی که از منظر اسلام ستوده و الهی هستند، ضد خدا و بشریت جلوه داده شوند و بر عکس شخصیت دجال، از دیدگاه مسلمانان، به عنوان پیامبر الهی و منجی انسان­ها معرفی شود. و نیز باید گفت که نویسنده تمام تلاشش را می ­کند که مفاهیم مشترک میان آخرالزمان مسلمانان و مسیحیان را وارونه نشان دهد، تا این دو دین بزرگ الهی در آخرالزمان را کاملا در برابر هم ترسیم نماید.

مسیح از دیدگاه مسلمانان را پیامبر دروغین انجیل می­خواند، ضد مسیح در دیدگاه اسلام را معادل مسیح اهل کتاب می­داند و از همه عجیب­تر مهدی(عج) را ضد مسیح موصوف انجیل می­ خواند.

در ادامه­ در فصلی تحت عنوان “ذات تاریک وحی­ های محمد” بی­شرمانه ­ترین ادعاها را بر علیه پیامبر اسلام مطرح می­ کند تا جایی که می­ گوید:"…و محمد در آن غار (حرا) دچار جن زدگی شد و نیز مبتلا به صرع بود و خیال می­ کرد که خداوند به او وحی می­ کند، حال آنکه ….” او از این رهگذر استفاده می­ کند و در فصل بعد از ماهیت شیطانی و “ضد مسیح” اسلام سخن می­ گوید.

او با دست گذاشتن روی اختلافات اسلام و مسیحیت، از جمله قبول نداشتن تثلیث، اسلام را کاملا در مقابل مسیحیت قرار می­ دهد. وی این تقابل را در فصل بعد بین مسلمانان و یهودیان مطرح می­کند و از نفرت تاریخی مسلمانان از یهودیان سخن می­گوید. نفرتی که باعث قتل عام قوم یهود در پایان دوران می­ شود.

اینجاست که با کمی دقت در ماورای ظاهرمسیحی­ گرای کتاب، پی به ذات یهودی نویسنده و عمق تلاش وی در دفاع از قوم یهود می بریم. گویی این همه دلسوزی برای مسیحیان و استفاده­ی ابزاری از کتاب مقدس آنها، تنها برای همراه کردن آنها و فدا کردن مکتب آنها برای قوم یهود است. امری که یهودیان بارها در طول تاریخ دشمنی خود با اسلام، آنرا نشان داده­ اند. این مطلب جایی آشکارتر می ­شود که در ادامه­ کتاب بارها و بارها از تصرف اسرائیل بدست مسلمانان و کشتار یهودیان اظهار نگرانی می­ شود.

در ادامه­ تخریب اسلام ومسلمانان، از جهاد به عنوان اعتقادی افراطی و از مسلمانان به عنوان تروریست یاد می­ شود. تروریست­های بیچاره­ ای که به قصد تقرب به خدا آدم می­کشند! در فصل هجدهم کتاب، شاهد حمله­ ی نهایی نویسنده به فکر مخاطب خود هستیم.

مخاطبی که تا اینجا به اندازه­ ی نیاز به تهدید اسلام و منجی آن پی برده است و روحیه­ ی اسلام ستیزی در او القا شده است. در این فصل به شکل زیرکانه­ ای همان ادعاهای قبلی بطور خلاصه و تیتروار در ذهن خواننده طبقه بندی می­ شود.

به طوری که در انتهای فصل، خواننده تمامی القائات کتاب را به عنوان استدلال­های منطقی ذهن خود می ­پذیرد. در پنج فصل انتهایی بعدی، نویسنده سعی کرده در فضایی به ظاهر منصفانه، اصل اسلام را از دایره­ ی نیاز بشری خارج کند و البته در کمال لطف!! نقاط مثبتی از جمله هنر و معماری را هم برای اسلام برمی­ شمارد.

وی راهکارهایی را هم برای مقابله و پیشگیری از تهدیدهایی که تا اینجا القا کرده ارائه می­ دهد که در نوع خود جالب است اما از حوصله­ ی این نوشتار خارج است. انشا الله به زودی ترجمه کامل فصول منتخب این کتاب صرفا جهت استفاده اساتید و پژوهشگران، به امید پاسخگویی اساتید محترم به این دست تفکرات عرضه خواهد شد./وعده صادق

مهدی اسماعیلی
گروه ترجمه کانون مهدویت دانشگاه فردوسی مشهد

ادیان نیوز

معرفی کتاب معارف الهی اثر علامه محمدتقی جعفری(ره)

29ام بهمن, 1391

 

نگاهی به کتاب معارف الهی اثر علامه محمدتقی جعفری(ره)

    به گزارش خبرگزاری حوزه/ کتاب معارف الهی با شناسه تفسیری بر احتجاج امام علی ابن موسی الرضا-علیه السلام- با عمران صابی، اثری است عقلی و نقلی و کلامی که در آن تفسیر معرفتی علامه محمدتقی جعفری(ره) را بر مبنای احتجاج حضرت امام رضا(ع) در مواجهه علمی شان با عمران صابی می خوانیم. 


 موضوع گزاره‌های هستی‌شناسی و اَستی‌شناسی، از زمان بروز و ظهور انسان مورد بحث بوده و محتوای این دو گزاره، نسبتِ بین آن‌ها و اعتبار و اصالت هر کدام، موضوع نقد و بررسی فلاسفه، حکما و متفکرین در طیّ تاریخ تفکر قرار گرفته است.

عمران صابی یکی از متفکران عصر خویش بود که سوالاتی را از امام هشتم پرسید و ایشان بدانها پاسخ دادند و از بستر این مواجهه و مناظره علمی، مجموعه ای از بهترین و مهم ترین مباحث فکری و انسان شناسی و خداشناسی و هستی شناسی را مورد تحلیل و بررسی قرار داده و چراغی فرا راه علاقمندان و جستجوگران علم و خرد آویختند.

در این کتاب به سوالات عمران صابی که درباره هستی شناسیِ خداوند متعال، کیفیت وجود او و نسبت خداوند باری تعالی به سایر مراتب هستیِ خلق شده از جانب اوست پاسخی جامع و مانع داده شده و برگی زرین در بازنمایی خرد ناب و فکر الهی و علم الدنی آن امام همان که خود عالم آل محمد(ص) لقب گرفته بر کتاب فضایل اهل بیت عصمت و طهارت(ع) اضافه شد.

مسائلی از این دست که مثلا موجود اول کیست و چگونه موجودی است، چگونگی علم باری تعالی به خویشتن، نسبت وجود او با مخلوقاتش، چگونگی شناخت حق تعالی، چگونگی نسبت صفات و اسماء به او و چارچوب کاربردی حواس در شناخت حضرت حق از جمله موضوعات و مقولاتی است که در این مناظره مورد سوال عمران صابی قرار گرفته و پاسخهای امام رئوف(ع) را در پی داشته است.

این مناظره را شیخ صدوق در کتاب توحید صفحۀ 417 و عیون اخبار الرّضا(ع)، جلد 1 صفحۀ 168 و قسمتی از آن را علامه مجلسی در بحارالانوار، جلد 10 صفحۀ 309 ب 19، و محقّق عالیقدر جناب آقای عزیزاللّه عطاردی در مسندالرّضا، جلد 2 صفحۀ 74، آورده‌اند.

از این‌رو، علامه محمدتقی جعفری در تبیینِ معانیِ سؤالات عمران صابی و پاسخ‌های امام رضا (ع)، کوشیده است زوایای پیچیدۀ این سؤالات را بگشاید و هم‌زمان پاسخ‌های حضرت را تفسیر کند. 

ایشان برای اولین بار در اوایل دهۀ 60 خورشیدی، به تحلیل و تفسیرِ این پرسش و پاسخ پرداخته و پس از گردآوری، بازبینی، تدوین و تنظیمِ آن توسط همکاران مؤسسه تدوین و نشر آثار علامه جعفری، منتشر شده است.

چاپ اول کتاب «معارف الهی» تفسیر علامه محمد تقی جعفری که برگزیده پنجمین جشنواره کتاب سال رضوی شده است، از سوی  مؤسسه تدوین و نشر آثار علامه جعفری منتشر شده است.

خود علامه محمدتقی جعفری در ابتدای کتاب در توضیحی کامل و خواندنی در شرح ویژگی های این اتفاق علمی و نیز انگیزه و دغدغه خویش و البته تاریخ و عقبه این پژوهش علمی می گوید مقدمه‌اي از اين مقاله را در كنگره‌ي ميلاديه‌ي امام حضرت علي بن موسي الرضا عليه‌السلام در 12 ذي‌القعده الحرام 1404 در مشهد مقدس دانشگاه اسلامي بيان نموده‌ام.

در اين احتجاج مشهور كه مورد تحقيق و تفسير عده‌اي از دانشمندان اسلامي قرار گرفته است، امام (ع) مقداري از با اهميت ترين اصول الهيات را در پاسخ به سوالات عمران صابي بيان فرموده‌اند كه پيچيده‌ترين و غامضترين مسايل الهيات را به حد لازم و كافي حل و فصل فرموده‌اند.

وقتي كه مي‌گوييم: «الهيات از ديدگاه علي بن موسي الرضا عليه‌السلام» در حقيقت مي‌گوييم: «الهيات از ديدگاه اسلام» در صورتي كه اگر بگوييم: «الهيات از ديدگاه فلان فيلسوف يا حكيم اسلامي»، مستلزم آن نيست كه بگوييم: «الهيات از ديدگاه اسلام» هريك از فلاسفه و عرفا و حكماي اسلامي مانند: فارابي، ابن سينا، ابن‌رشد، كندي، ابن مسكويه، غزالي، جلال‌الدين محمد مولوي، شهاب الدين سهروردي، ميرداماد، صدرالمتالهين، حاج ملا هادي سبزواري، آقاي علي زنوزي و جلوه و غيرهم مطالبي را به عنوان اصول و مسايل الهيات مطرح كرده و عقايدي را درباره‌ي
آنها ابراز نموده‌اند و مسلم است كه قصد همه‌ي آنان اين بوده است كه عقايد آنان بازگو كننده‌ي مباني اسلامي در الهيات و هستي شناسي بوده باشد و از اين جهت فيلسوف و عارف و حكيم اسلامي محسوب شده‌اند، ولي به هيچ وجه نمي‌توان گفت که الهيات و هستي شناسي اسلام يعني عقايدي كه شخصيتهاي مزبور و امثال آنان ابراز نموده‌اند. در صورتي كه آن معارف الهي و هستي شناسي كه از يكايك ايمه‌ي معصومين عليهم‌السلام اظهار شده است، متن عقايد اسلامي مي‌باشد.

علامه جعفری در ادامه به موضوع مهمی در حوزه فهم معارف اهل بیت (ع) به ویژه در حوزه مفاهیم عقلی و فلسفی می پردازد و می گوید براي درك ارزش و عظمت الهياتي كه از اين بزرگواران عرضه شده است، به اضافه‌ي استفاده از خود واقعيات كه ابراز فرموده‌اند، از روش «لمي» نيز بايد استفاده كرد، يعني يك انسان محقق و آگاه اگر نخست در شخصيت اين پيشتازان معارف الهي بنگرد و عظمت آن را دريابد، سپس وارد ميدان فهم سخنان آنان شود، به اضافه‌ي فهم صحيح آنها مي‌تواند طعم حقيقي محتويات سخنانشان را نيز بچشد.

ایشان در ادامه علامه به متن رجوع می کند و نمونه ای از سوال عمران و سپس پاسخ امام(ع) را به همراه توضیحی جدی و کامل و دقیق و عمیق می آورد.

کتاب معارف الهی را که بازنشری از مکتوبات علامه در مجلد پانزدهم ترجمه و تفسیر نهج البلاغه است موسسه تدوین و نشر آثار علامه جعفری در 500 نسخه و به قیمت 7000 تومان منتشر کرده است.

علاقمندان می توانند با شماره تلفن 02144091042 تماس حاصل نموده یا به پایگاه اینترنتی www.ostsd-jafari.com  مراجعه نمایند.

 

راه تربیت + دانلود

23ام دی, 1391

بسم الله الرحمن الرحیم
«یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا قُوا أَنْفُسَكُمْ وَ أَهْلیكُمْ ناراً» (تحریم، 6)
«ای كسانی كه ایمان آورده‌اید، خود و خانواده خویش را از آتش جهنم نگه دارید».

      علی(ع) در توضیح آیه فوق می‌فرماید: خود و خانواده و فرزندانتان را تعلیم خیر دهید و آنان را تربیت كنید (تا از آتش جهنم حفظ شوید) (2- تفسیر المیزان، ج19، ص689) معروف است كه خداوند هزار و یك اسم دارد، كه در دعای جوشن كبیر از امام سجاد علیه السلام آمده است و بعضی از آن اسامی در قرآن هم آمده كه بعد از اسم «الله» كلمه «رب» بیشترین تكرار را در قرآن دارد، در آیه اول سوره حمد (فاتحه) می‌خوانیم: «الحمد لله رب العالمین» حمد و ستایش مخصوص خدایی است كه پروردگار (تربیت كننده و مربی) عالمیان است. این مطلب گویای این است كه یكی از اساسی‌ترین مسائل در دیدگاه و مكتب متعالی اسلام مسئله تربیت، پرورش و تزكیه انسان است. كه مجموعه روش‌های تربیتی اسلام را باید از ابتدای تولد، و حتی قبل از تولد و در طول زندگی تا پایان بكار گرفت تا انسان در مسیر رشد و نمو و تكامل قرار گیرد.

      اصولا قدر و منزلت، ارزش و اهمیت مسئله تربیت آنقدر واضح و روشن است كه نه تنها انسان بلكه سایر موجودات هم در سایه «تربیت» و آموزش و پرورش قدر و منزلت بالاتر یا ویژه‌ای پیدا می‌كنند.

     مثلا: دانه =< پنبه =< نخ ریسیده شده =< پارچه =< رنگ آمیزی =< به صورت انواع مدل‌های لباس در‌ می‌آیند كه در هر مرحله ارزش مضاعفی پیدا می‌كند. همچنین آهن و چوب و طلا از زمانی كه به صورت سنگ معدن، یا چوب به صورت الوار، استخراج و تربیت و پرورش داده می‌شود تا مراحلی كه قیمت و ارزش زیادی پیدا می‌كنند.

     از طرفی هم می‌بینیم دنیا از نظر مسایل صنعت، تكنولوژی، علم، انرژی اتمی، پتروشیمی و ماهواره و كامپیوتر و … پیشرفت‌ های زیادی كرده است، ولی سؤالی مطرح است كه چرا روز به روز جامعه بشری با همه پیشرفتها، مشكلاتش ، با جنگ و خونریزی و خرابی، استعمار و استثمار حتی در كشورهای صاحب ادعا، قدرت و تكنولوژی زیادتر می‌شود بدون شك پاسخ این است كه؛ درست است از نظر علمی و تكنولوژی پیشرفت كرده ولی از نظر اخلاق، معنویت و انسانیت سقوط كرده‌اند.

     پس با این مقدمه كوتاه و مختصر نتیجه می‌گیریم كه تنها علم و سرمایه، زور و قدرت نجات بخش انسان نیست، به همین جهت خداوند برای هدایت بشر به سوی هدف و مقصد واقعی پیامبران را فرستاده است و می‌فرماید:

«یا أَیُّهَا النَّبِیُّ إِنَّا أَرْسَلْناكَ شاهِداً وَ مُبَشِّراً وَ نَذیراً وَ داعِیاً إِلَى اللَّهِ بِإِذْنِهِ وَ سِراجاً مُنیراً» (3- احزاب، 45 و 46)

اى پیامبر! ما تو را گواه فرستادیم و بشارت‏دهنده و انذاركننده! و تو را دعوت‏كننده بسوى خدا به فرمان او قرار دادیم، و چراغى روشنى‏ بخش!


این اثر، به نام «راه تربیت»  متشكل از سه بخش می باشد:
1- مروری اجمالی بر اصول تربیت در قرآن و حدیث
2- نامه 31 نهج البلاغه نامه‌ی اخلاقی، تربیتی اجتماعی از امیرالمؤمنین(ع) به فرزند عزیزش امام حسن(ع)
3- مرور اجمالی بر اصول تربیتی از امام خمینی(ره)

PDF

 منبع:

مؤسسه ترویج فرهنگ قرآنی

معرفی کتاب: زندگی پر ماجرای حضرت نوح(علیه السلام)، آموزه ها و عبرت ها

20ام آذر, 1391

     کتاب حاضر حاصل جلسات تفسیرى مرجع عالى قدر حضرت آیة الله العظمى مکارم شیرازى مدّظله العالى در ماه مبارک رمضان سال 1432 هـ ق در حرم مطهر حضرت معصومه(س) است، که در حضور هزاران نفر از نمازگزاران و روزه داران برگزار شد.
    موضوع این جلسات «انبیاى اولواالعزم» بود، و در این کتاب به شرح حال اوّلین پیامبر اولواالعزم، حضرت نوح(علیه السلام)، پرداخته شده است.

     تهیـه و تنظیـم: ابوالقـاسم علیـان نـژادى

      

معرفی کتاب: امام حسین(ع) و محرم

16ام آذر, 1391

     این کتاب، داستان ولادت آن حضرت و حکایت فطرس ملک را بازگو می‌کند و سپس به هفت سال حضور امام(ع) نزد پیامبر(ص) و مهربانی‌های حضرت با ایشان اشاره می‌کند.
     سفارش رسول خدا(ص) نسبت به حسنین(ع) در هنگام رحلت، شجاعت، رشادت و جانبازی امام حسین(ع) در جنگ صفین و نهروان، پیروی از امام حسن(ع) و دوران امامت آن بزرگوار، عنوان سایر مباحث این بخش را تشکیل می‌دهند.

     در ادامه، موضوعاتی با عنوان‌های موضع‌گیری اباعبدالله‌الحسین(ع) در دوران خلافت معاویه، غربت امام(ع) در عصر یزید، کوفیان و دعوت آنان از امام، چگونگی رخداد قیام و نهضت امام حسین(ع)، شهادت‌ هانی بن عروه، شهادت مسلم بن عقیل، شهادت دو طفلان مسلم و خطبه امام حسین(ع) قبل از خروج از مکه آورده شده است.

     اصل و نسب حضرت ابوالفضل(ع)، میلادیه آن حضرت، وفاداری او و جوانمردی‌اش، شهادت و مقام آن بزرگوار در روز قیامت، مباحث دیگر این بخش را تشکیل می‌دهند.

     از منابع مورد استفاده مولف در تدوین این اثر، می‌توان قرآن، اصول کافی، اعیان‌الشیعه، ارشاد، بحارالانوار، تحف‌العقول، تهذیب‌الاحکام، سنن ترمذی، کامل‌الزیارات، اللهوف، منتهی‌الآمال، مقتل خوارزمی و نفس‌المهموم را نام برد.

منبع: حریم یاس

معرفی کتاب: ثار الله خون حسین(ع) در رگهای اسلام

15ام آذر, 1391

      کتاب حاضر مجموعه ای است تحقیقی و مستند دربارۀ قیام امام حسین(ع) که دارای چهار فصل می باشد.

     نویسنده به جای اینکه به نگارش زندگی امام حسین(ع) دست یازد و احیاناّ به تکرار مکررات بپردازد، نکته هایی از زندگی آن حضرت و یارانش را برگزیده و درباره هریک به تحقیق پرداخته است . نویسنده در هر موضوعی که سخن گفته، منابع متعددی ارائه نموده ودر سراسر کتاب به بیش از سیصد اثر استناد کرده واز این نظر، کتابی است کم نظیر، تقریباٌ همه ی صفحات کتاب دارای پاورقی است و به کتاب های فروانی ارجاع داده شده است.

 •       در فصل اول کتاب از شخصیت امام حسین(ع) سخن رفته
 •       در فصل دوم گزارشی از کتابهای مقتل ارائه شده است.
 •       فصل سوم، که مفصلتر از دیگر فصلهاست، درباره ی قیام عاشورا وشهادت امام حسین(ع) و یاران اوست.
 •       سرانجام در فصل چهارم به رثا و سوگواری پرداخته شده است.

      پاره ای از مطالب کتاب عبارتند از :
      معنی جمله«کل یوم عاشورا و کل ارضٍ کربلاء» ، جامعیت امام و جمع همه ارزشها در وجود او. امام و فتوحات خلفا. علت خوداری مسلم بن عقیل از ترور ابن زیاد، شهدای کوفه، بی اساس بودن این مطلب که شُرَیح فتوا به قتل امام حسین(ع) داده بود، بی اساس بودن این مطلب که امام حسین احرام حج را به عمره مفرده تبدیل کرد و اثبات اینکه امام ، محرم به احرام عمره مفرده بود و اساساٌ محرم به احرام حج نشده بود، نادرست بودن این سخن که اهل بیت امام حسین (ع) را ، غیر از امام سجاد(ع)، بر شتران بدون محمل سوار کردند، محل دفن سر امام و ……

منبع:حریم یاس

معرفی کتاب: الغيبه طوسي

10ام آبان, 1391

 

      نگاهی به کتاب «غیبت» شیخ طوسی

     کتاب الغیبه از بهترین و مهمترین و کاملترین منابع شیعه در مورد مسئله غیبت امام زمان عجل الله تعالى فرجه الشریف است.شیخ طوسى در نگارش این اثر ارزشمند و گرانبها شیوه‏هایى نو و ابتکارى به کار گرفته و به تمام جوانب غیبت امام زمان اشاره نموده و با استدلال به قرآن و روایات پیامبر و ائمه معصومین علیهم‏السلام و حکم عقل به پاسخ گویى شبهات و اشکالات مخالفین پرداخته است.
روايات بسيارى درباره غيبت امام آخر شيعيان در مجامع حديثى شيعه وارد شده و نویسندگان متعددی در طول تاریخ تلاش نموده اند تا به گونه های مختلف و متفاوتی این احادیث را جمع آوری کنند. این امر علاوه بر آنکه اهتمام ائمه طاهرین علیهم‏السلام برای آماده سازی شیعیان با مواجهه با غیبت را نشان می دهد، شاگردان مکتب اهل‏بیت و مدافعان حریم اعتقادی شیعه را نیز بر آن داشت که به تألیف رساله و کتاب در تبیین و توضیح مسأله غیبت اقدام نمایند؛ به گونه‏ای که حتی می‏توان کتاب‏هایی را با عنوان یا موضوع غیبت امام زمان، قبل از تولد ایشان سراغ گرفت. همچنین است کتاب‏هایی که در زمان غیبت صغرا و به ‏ویژه در سال‏های آغازین آن تألیف شده است: مانند کتاب الغیبة ابواسحق ابراهیم بن اسحاق احمدی نهاوندی (م269ق) و نیز کتاب الغیبة نعمانی (م حدود 360ق).

     گفتنی است که آنچه غیبت نویسان در نوشتن این کتاب‏ها بیشتر به آن توجه داشته‏اند، همان رفع حیرت و سرگردانی شیعیان بوده است؛ چنان‏که نعمانی در بیان انگیزه‏اش از تألیف کتاب الغیبة همین مطلب را بیان داشته است.

     تا این‏که نوبت به شیخ ‏الطائفه ابوجعفر محمّد بن حسن طوسی (م460ق) می ‏رسد که قوی‏ترین براهین عقلی و نقلی را بر وجود امام دوازدهم، غیبت و ظهور ایشان در کتابی با عنوان الغیبة فراهم آورده است.

صفحات: 1· 2


 
مسابقه وبلاگ نویسی حمایت از کالای ایرانی