موضوع: "رجب"

توصیه‌های عملی برای ماه رجب و ماه شعبان

17ام فروردین, 1397

 

اینفوگرافی: توصیه‌های عملی برای ماه رجب و ماه شعبان

اینفوگرافی: توصیه‌های عملی برای ماه رجب و ماه شعبان

پایگاه‌ اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR ، گزیده‌ای از توصیه‌های عملی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای برای این دو ماه بافضیلت را منتشر کرد.

بهار خودسازی

17ام فروردین, 1397

 

با فرا رسیدن ماه پر برکت رجب، بهار خودسازی آغاز می شود . در فرهنگ مؤمنان پارسا و اهل سلوک و معرفت، ماه رجب از فرصت های ارزشمند و ایام گرانقدری است که نسیم رحمت الهی بیش از روزهای معمولی می وزد و باران رحمت الهی بیش از دیگر ایام بر جهان هستی می بارد .
 • به قول محدث قمی (ره):«بدانکه این ماه و ماه شعبان و ماه رمضان در شرافت تمام اند، و روایت بسیار در فضیلت آن ها وارد شده، بلکه از حضرت رسول صلی الله علیه و آله روایت شده که رجب ماه بزرگ خداست و ماهی در حرمت و فضیلت به آن نمی رسد.»
 • امام کاظم علیه السلام فرمودند: رجب نام نهری در بهشت است که از شیر سفیدتر و از عسل شیرین تر است. هر کس یک روز از [ماه] رجب را روزه بگیرد، خدای عزوجل از آن نهر به او آب دهد. (1)
 • امام صادق علیه السلام از پدران خویش نقل می کند که علی علیه السلام خوش داشت انسان خود را چهار شب در سال برای عبادت فارغ سازد; اولین شب ماه رجب، شب عید قربان، شب عید فطر و شب نیمه شعبان. (2)
 • اهمیت ماه عظیم رجب به حدی است که علامه مجلسی رحمه الله در فضیلت آن ماه و روزه آن بیش از چهل حدیث در جلد نود و چهارم بحار الانوار آورده و با عبارات گوناگون، عظمت، فضیلت، قداست و عنایات خاص الهی را در این ماه یاد آور شده است.
ماه رجب بهترین فرصت برای تقویت ایمان و پارسایی است. ماه رجب، ماه دعا و نیایش، ماه خودسازی، ماه نماز و استغفار و آمرزش، ماه زیارت و دیدار اولیای الهی، ماه تهذیب اخلاق و رفتار، ماه پاکی جسم و جان، ماه ذکر توحید و تسبیح و تحمید، ماه بیعت و صلوات بر پیامبر و خاندان پاک او، ماه اعتکاف و حضور صادقانه در مسجد جامع، ماه روزه داری و احسان و نیکوکاری، ماه تهجد و شب زنده داری، ماه عمره گذاری و زیارت مرقد شریف نبوی صلی الله علیه و آله، ماه زیارت امیر المؤمنین و سید الشهدا علیهما السلام، و حضور در بارگاه قدسی امام رضا علیه السلام است.

ادامه »

جویباری از بهشت (در فضیلت ماه رجب)

17ام فروردین, 1397

 

 ایام مقدس 
اگرچه اجزاء زمان همانند یکدیگرند، خداوند متعال برخی امور یکسان را از طریق اعطای حرمت و قداست افزونتری به آنها، از ویژگی خاصی برخوردار ساخته که دیگر امور از این خصوصیت بی بهره اند، امتیاز دادن به پاره ای از ماهها به لحاظ برخورداری این ایام از حرمتی بیشتر، از آن جهت است که خداوند متعال حرمت را در این اوقات سخت تر و ناخوشایندتر از هتک حرمت در سایر ماهها مقدر فرموده که عصیان در برابر حق و ارتکاب گناه در چنین ایامی مجازاتی شدیدتر در پی داشته و اعمال حسنه در آنها پاداشی دو چندان را برای صاحبش به ارمغان می آورد، برخی مؤمنان و وارستگان به درک و حرمت نهادن چنین اوقاتی شائقند و سعی بر آن دارند که از طریق ذکر، عبادت و دعا این مقطع از زمان را احیا کرده و در واقع یک تمایل درونی برای برخورداری از فضائل چنین لحظاتی گرانبها را در خود احساس می نمایند و به شکوفایی آن مبادرت می ورزند، وقتی خداوند متعال خواستار آن است که با بنده خود از در دوستی و عاطفه درآید او را در اوقات و فرصت های پرفضیلت با اعمالی برتر، والا و شایسته مشغول می نماید بنابراین آن که آهنگ دریافت مهر الهی را در اعماق قلب خویش می پروراند ضرورت دارد تمام توان خویش را به کار گیرد تا در چنین اوقات فروزانی در غفلت به سر نبرد چرا که چنان اوقات شریفی موسم خیرات و سوداگری هایی است که منافع فراوانی را برای او به دنبال می آورد، در غیر این صورت از پیروزی و رستگاری محروم می ماند و از قافله پرهیزگاران فاصله می گیرد . 

ادامه »

مداحی کربلایی حمید علیمی به مناسبت شهادت امام هادی

29ام اسفند, 1396

مراد از ارسال پیامبران به زبان قوم خود چیست؟

31ام فروردین, 1396
 

پیامبر اکرم‌ صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم رسالت الهی خویش را با صلابت، قاطعیت و بیان صریح ابلاغ می‌کرد؛ ولی همراه با نرمش و ملایمت و بدون سازش یا محافظه‌کاری؛ فراخوان پیامبر به اسلام تدریجی بود.

 

در آستانه فرا رسیدن سالروزمبعث پیامبر ختمی مرتبط( صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم) ، واکنش مخالفان در برابر پیام الهی و نظام اسلامی  و جایگاه بعثت در جهانی بودن دین اسلام را به قلم حضرت آیت الله جوادی آملی منتشر می کند.

* واکنش مخالفان در برابر پیام الهی و نظام اسلامی

جامعه حجاز از گروه‌های مردمی زیر تشکیل شده بود:

أ. مشرکان مکه که با همه توان خود برای سرکوبی مکتب و نظام نوپای اسلام بسیج شده بودند.

ب. منافقان داخلی که بیش‌از یک‌سوم مسلمانان را تشکیل می‌دادند و برای بیگانگان جاسوسی می‌کردند و در مقاطع حساس به نظام اسلامی ضربه می‌زدند، چنان‌که در جنگ احد از میان هزار سرباز مسلمان بیش‌از سیصد نفر از رفتن به جبهه سر باز زدند. نفاق در این مقطع تاریخی، عنصری قوی و کمرشکن بود، از این‌رو بسیاری از آیات مدنی از توطئه‌های منافقان پرده برمی‌دارد.

ادامه »

دانلود مناجات « أین الرجبیون »میثم مطیعی

28ام فروردین, 1396

 

فایل صوتی مناجات‌ زیبا و دلنشین «أین الرجبیون »با صدای حاج میثم مطیعی

دانلود مناجات ماه رجب:میثم مطیعی

 

ام داوود کیست؟

23ام فروردین, 1396
 

فاطمه معروف به ام داوود، مادر داوود پسر زاده امام حسن مجتبی علیه السلام و مادر رضاعی امام صادق علیه السلام بوده است.

 روز های 15،14،13 رجب،شعبان و رمضان روزهایی هستند که به ایام البیض معروف هستند و روزه و عبادت در این ایام بسیار توصیه شده مومنان در این سه روز در ماه رجب به روزه و عبادت می پردازند اما ام داوود یکی از اعمال توصیه شده در اعتکاف است که از ظهر روز پانزدهم با اعمال آن شروع می شود که کیفیت و نحوه اعمال ام داوود را در ذیل می خوانید:
 
 
ام داوود ماجرایش را چنین نقل کرده است: منصور دوانیقی لشکری به مدینه فرستاد و با محمدبن عبداللّه بن حسن مثنی جنگید و او و برادرش ابراهیم را کشت.
 
منصور همچنین عبداللّه محض، پدر محمد و ابراهیم را با تعدادی از سادات حسنی دستگیر و اسیر کردند و به بند و زنجیر کشیده بودند و فرزند من داوود هم در میان آنان بود که او را از مدینه به بغداد منتقل نمودند و به سیاه چال زندان انداختند.
 
حادثه دستگیری و زندانی بودن فرزندم که از او اطلاعی نداشتم و گاهی هم خبر مرگ او را به من می‌دادند برایم بسیار تلخ و دردناک بود و روزگارم با اشک و آه و گریه و ناله می‌گذشت، حتی برای رفع مشکل خود و اندوه جانکاهی که با آن دست به گریبان بودم از اشخاص صالح و مومن درخواست می‌کردم برای رفع ناراحتیم دعا کنند، اما از دعای آنان هم نتیجه‌ای نگرفتم.
 
یک روز با خبر شدم امام صادق علیه السلام که با فرزندم داوود از من شیر خورده بود بیمار شده است، به دیدن او شتافتم و از آن حضرت عیادت کردم. هنگامی که می‌خواستم از حضورش مرخص شوم فرمود:: از داوود خبر تازه‌ای نداری؟ با شنیدن نام داوود داغ من تازه شد و اشکم سرازیر گردید و با آه درد آلودی ناله سردادم: مدت زیادی است از او خبری ندارم. فرزندم در عراق زندان است و من از دوری او و سرنوشت نامعلوم او سخت در عذاب و ناراحتی گرفتارم، از شما که برادر رضاعی اوهستی تقاضا می‌کنم برای نجات و آزادی او دعا کنی.

ادامه »

دانلود کتاب احکام اعتکاف

21ام فروردین, 1396

 

 حضرت آیت‌الله خامنه‌ای:

خوشا به حالتان معتکفین عزیز! توصیه‌ی من این است که در این سه روزی که شما در مسجد هستید، تمرین مراقبت از خود بکنید؛ حرف که می‌زنید، غذا که می‌خورید، معاشرت که می‌کنید، کتاب که می‌خوانید، فکر که می‌کنید، نقشه که برای آینده می‌کشید، در همه‌ی این چیزها مراقب باشید رضای الهی و خواست الهی را بر هوای نفستان مقدم بدارید؛ تسلیم هوای نفس نشوید. تمرین این چیزها در این سه روز می‌تواند درسی باشد برای خود آن عزیزان و برای ماها که این‌جا نشسته‌ایم و با غبطه نگاه می‌کنیم به حال جوانان عزیزمان که در حال اعتکاف هستند. با عمل خودتان به ما هم یاد بدهید. بیانات در خطبه‌های نمازجمعه‌ ۱۳۸۴/۰۵/۲۸


* در آستانه سیزدهم رجب و آغاز ایام‌البیض و شروع مراسم اعتکاف، پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR احکام مربوط به معتکفین را منتشر میکند. کاربران گرامی می‌توانند برای مشاهده‌ی متن استفتائات مربوط به اعتکاف به این صفحه (http://khl.ink/etekaf) مراجعه کنند.
همچنین برای دریافت این احکام در قالب جزوه PDF، بر روی تصویر زیر کلیک نمایید.

فصلی برای رویش (آغاز ایام اعتکاف)

19ام فروردین, 1396

 

در قرآن و روایات به اعتکاف اشاره شده است. اعتکاف در لغت به معنای حبس و توقف و رو کردن به چیزی است با تعظیم و تکریم؛ در اصطلاح، به معنای توقف و ماندن سه روز و بیشتر از آن در مسجد جامع می باشد. اعتکاف آداب و احکام و زمان ویژه ای دارد که در روایات به آن اشاره شده است.

حقیقت و مفهوم اعتکاف

اعتکاف از ماده «عکف» در لغت به معنای اقبال و روی آوردن به چیزی و ملازمت آن بر سبیل تعظیم است .

اعتکاف در شرع، به معنای التزام به توقف و درنگ در مسجد به قصد قربت است.

در یک تعریف جامع اعتکاف عبارتست از: «اقامت کردن برای حداقل سه روز در مسجد به قصد عبادت با مراعات شرایط لازم .»

ارکان عبادت، یعنی اجزایی که اگر به طور عمد یا به طور سهو ترک شوند، عبادت باطل می شود. اعتکاف نیز ارکانی دارد که عبارت اند از : 1. نیت، 2. توقف در مسجد جامع شهر یا مساجد چهارگانه معروف، 3. کمتر از سه روز نبودن اعتکاف، 4. روزه دار بودن معتکف در ایام اعتکاف.

اعتکاف

توشه اعتکاف

شباهت های اعتکاف و احرام

اعتکاف، سنت حسنه ای که احیا شد

فصلی برای رویش (آغاز روزهای اعتکاف)

ادامه »

خواندن سوره توحید در ماه رجب ما را چگونه وارد عرصه قیامت می کند؟

19ام فروردین, 1396

 


سیّد بن طاووس در «اقبال» فضیلت فراوانى براى خواندن سوره «توحید» در ماه رجب نقل کرده است.

از جمله از رسول خدا صلی الله علیه و آله روایت کرده است:

که هر کس با نیت پاک در ماه رجب، ۱۰ هزار مرتبه سوره «توحید» را بخواند، وارد عرصه قیامت شود در حالى که از گناه پاک باشد مانند روزى که از مادر متولد شده است و ۷۰ فرشته به استقبال او مى‌آیند و به وى بشارت بهشت را مى‌دهند، همچنین آن حضرت براى هزار بار خواندن سوره «توحید» در این ماه و حتى صد بار نیز پاداش زیادى ذکر کرد.

 بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ
به نام خداوند رحمتگر مهربان

قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ ﴿۱﴾ اللَّهُ الصَّمَدُ ﴿۲﴾ لَمْ یَلِدْ وَلَمْ یُولَدْ ﴿۳﴾ وَلَمْ یَکُن لَّهُ کُفُوًا أَحَدٌ ﴿۴﴾
بگو اوست‏ خداى یگانه * خداى صمد [ثابت متعالى] * (کسى را) نزاده و زاده نشده است *و هیچ کس او را همتا نیست

دانلود سوره توحید

تقویم و اعمال ماه رجب

16ام فروردین, 1396

 

حدیث قدسی می‌فرماید:

ماه رجب را ریسمانی میان خود و بندگانم قرار داده‏‌ام؛ هر کس به آن چنگ زند، به وصال من رسد.

ماه رجب از جمله ماه‌های بسیار پر فضیلت در اسلام است که بسیاری از معصومان به ویژه پیامبر مکرم اسلام صلی الله علیه و آله بر انجام اعمال عبادی در آن تاکید فراوان کرده‌اند.

مشروح تقویم و اعمال ماه رجب بنا بر منابع دینی به شرح زیر است:

روز اول: مطابق بعضی از روایات، روز ولادت امام محمد باقر علیه السلام در سال ۵۷ هجری.

روز سوم: روز شهادت امام علی النقی علیه السلام در سال ۲۵۴ هجری.

روز دهم: روز ولادت امام محمد تقی علیه السلام طبق بعضی از روایات.

روز سیزدهم: روز ولادت امیرمومنان علی بن ابی طالب علیه السلام در داخل کعبه؛ ۱۲ سال قبل از بعثت رسول خدا (صلی الله علیه و آله)

روز پانزدهم: مطابق برخی از نقل‌ها، روز وفات حضرت زینب کبری (س) در سال ۶۳ هجری.

روز هجدهم: روز وفات جناب ابراهیم، فرزند رسول خدا (صلی الله علیه و آله)

روز بیست و پنجم: روز شهادت امام موسی بن جعفر علیه السلام در سال ۱۸۳ هجری.

روز بیست و ششم: مطابق روایتی، روز وفات حضرت ابوطالب (علیه السلام).

روز بیست و هفتم: بعثت پیامبر گرامی اسلام (صلی الله علیه و آله)

ماه رجب و ماه‌های شعبان و رمضان، از ماه‌های بسیار پرفضیلت هستند و از تعبیرات بعضی از روایات این‌گونه برمی‌آید که ماه رجب در میان این سه ماه، امتیاز خاصی دارد؛ تا آنجا که ماه رجب «ماه خدا» نامیده شده و ماه شعبان «ماه پیامبر» و ماه مبارک رمضان «ماه امت».

ادامه »

بهترين اعمال در ماه رجب ذكر استغفار است

16ام فروردین, 1396
 
استاد حوزه و دانشگاه در ويژه‌برنامه مذهبي حرم مطهر رضوي عنوان كرد:
 ماه مبارك رجب را بهترين فرصت براي توبه و انابه به درگاه خداوند رحمان و بهترين اعمال در اين ماه را ذكر استغفار دانست
 
 
حجت‌الاسلام‌والمسلمين دكتر ناصر رفيعي در ويژه‌برنامه تبليغي-مذهبي حرم مطهر رضوي كه با حضور جمعي از زائران و مجاوران بارگاه منور رضوي برگزار شد، با اشاره به فضيلت‌هاي ماه مبارك رجب گفت:
 
در اين ماه كه ماه رحمت و مغفرت الهي است اعمال بسياري واردشده كه مهم‌ترين آن گفتن ذكر استغفار است.
وي افزود: استغفار و انابه به درگاه خداوند باعث پاك شدن زنگار گناه و معصيت را از دل انسان مي‌كند و مانند آب پاك و زلالي است كه درون انسان را شستشو مي‌دهد.

وي با اشاره به آثار سوء گناه در زندگي انسان بيان كرد: گناه انواع مختلفي دارد و به‌تبع آن آثار گوناگوني را هم در پي دارد به‌اين‌ترتيب كه برخي از گناهان باعث سلب توفيق از انسان مي‌شود، برخي نزول بلا را در پي دارد و برخي از گناهان نيز باعث محبوس شدن دعا مي‌شود.

ادامه »

بسته نرم‌افزاری ادعیه و اعمال ویژه مراسم "اعتکاف" + دانلود

14ام فروردین, 1396

این مجموعه نرم افزاری شامل کتاب موبایل، ادعیه، احکام و اعمال مخصوص ایام اعتکاف بوده که برای سیستم عامل های مختلف موبایل شامل اندروید، جاوا، سیمبین، iOS و ویندوزفون قابل استفاده است.

این نرم افزار ویژه و مراسم “اعتکاف تهیه شده است و در آن مطالبی چون: مفهوم اعتکاف، اعمال خاصه ماه رجب، سخن بزرگان در مورد عمل پسندیده اعتکاف، ذکر روز و ذکرشمار  می شود.


بسته نرم‌افزاری ادعیه و اعمال ویژه مراسم اعتکاف + دانلود
 

کتاب موبایل “دانستی های اعتکاف” شامل عناوین آشنایی با اعتکاف و احکام آن؛ پرسش و پاسخ احکام اعتکاف؛ مقالات؛ دل نوشته و مناسبتهای ماه رجب است که بر روی تلفن های همراه اندروید و جاوا و سیمبین قابل نصب است.
بسته نرم‌افزاری ادعیه و اعمال ویژه مراسم اعتکاف + دانلود
 
 

کتاب موبایل “100 پرسش و پاسخ از اعتکاف و احکام آن” طبق نظر آیت الله فاضل لنکرانی به صورت خلاصه شما را با آداب و اعمال این مراسم پرفیض آشنا می کند.
بسته نرم‌افزاری ادعیه و اعمال ویژه مراسم اعتکاف + دانلود

نرم افزار “تنهایی با خدا” که ویژه ماه رجب و مراسم اعتکاف طراحی شده قابل نصب بر روی تلفن های همراه جاوا و اندروید است.


بسته نرم‌افزاری ادعیه و اعمال ویژه مراسم اعتکاف + دانلود
 


قران مجید با صدای ۶ قاری بزرگ به همراه متن عربی و ترجمه آن به ۱۵ زبان دنیا از جمله زبان های انگلیسی,ترکی,ژاپنی,لهستانی,فرانسه,اسپانیایی را می توانید بر روی گوشی اندرویدی خود نصب کنید.

بسته نرم‌افزاری ادعیه و اعمال ویژه مراسم اعتکاف + دانلود
 
 
رمز همه فایل ها : www.yjc.ir

 

چه کسانی چهره‏ شان براى مردم محشر می ‏درخشد

14ام فروردین, 1396

 

روایتی از امام صادق علیه السلام که روز رستاخیز ندایی از عرش می آید و می گوید رجبیون کجایند.

در وصف بزرگی ماه رجب و اعمال مستحبی وارد شده در این ماه روایات و احادیث زیادی وجود دارد اما یکی از این اعمال روزه گرفتن است که ثواب بسیاری برای آن برشمرده اند حتی گفته شده آن هایی که حتی یک روز از این ماه را را روزه بگیرند به بهشت بشارت داده می شوند.

 
   حضرت امام صادق علیه السلام فرموده است: روز رستاخیز سروشى از درون عرش ندا می ‏دهد《 این الرجبیون؟ 》 رجبی‏ون کجایند؟   
گروهى برمی ‏خیزند که چهره‏ شان براى مردم محشر می ‏درخشد، بر سرشان تاج پادشاهى آکنده از مروارید و یاقوت است.  
 
همراه هر یک از ایشان هزار فرشته از سوى راست و هزار فرشته از سوى چپ ایستاده ‏اند و به او می ‏گویند اى بنده خدا! کرامت خداى بر تو گوارا باد!  
 
 از عرش هم ندا می ‏آید که اى بندگان من! سوگند به عزت و جلال خودم جایگاه شما را گرامى و عطاى شما را جزیل قرار می‌دهم و غرفه ‏هایى از بهشت به شما ارزانى می ‏دارم که از زیر آن جوی ‏‌ها جارى است و جاودانه در آن خواهید بود و پاداش عمل ‏کنندگان چه نیکوست.
 
 شما براى من در ماهى، روزه ‏ی مستحبى گرفتید که حرمت آن ماه را بزرگ و حق آن را واجب کرده ‏ام. اى فرشتگان من! این بندگان و کنیزکان مرا به بهشت درآورید.
 
امام صادق علیه السلام اضافه فرموده که این پاداش کسى است که چیزى از ماه رجب را روزه بگیرد، هر چند یک روز از دهه اول یا دوم یا آخر آن باشد.
 
 (روضة‌الواعظین، ج. ۲، ص. ۴۰۲)

وای من! از چه ندیدی حرم یار کجاست؟

14ام فروردین, 1396

 

ماه پـر فیض رجب، ماه نبـی، ماه خداست

ماه توبه، مه رحمت، مه ذکر است و دعاست

 

ماه از خــویش بریـدن بـه خـدا پیـوستن

خرم آن کس که به حق واصل و از خویش جداست

 

مـاه میـلاد شـریف دو محمّــد دو علـی

که پر از جلوۀ مـاه رخشان ارض و سماست

 

جمعــۀ اول ایــن مــاه، جمــال ازلــی

در تمـاشـای رخ حضـرت باقـر پیـداست

 

دوم مـاه رجـب عیـد بـزرگی دگـر است

عید میـلاد علـی‌ بـن‌ جـواد بن رضاست

 

سوم ماه رجـب آن دهمیـن حجت حـق

جگرش لختۀ خون از شرر زهـر جفاست

 

دهم ماه رجب بـا گل رخسار جـواد

موج‌زن رایحۀ عطـر ولایت بـه فضاست

ادامه »

اعمال توصیه شده رهبر معظم انقلاب در ماه رجب و شعبان + عکس

12ام فروردین, 1396

 
 

صفحه ی اینستاگرام منتسب به رهبر معظم انقلاب با حلول ماه پرفضیلت رجب و در آستانه ماه مبارک شعبان توصیه های عملی ایشان را در خصوص انجام اعمال پر فضیلت این دو ماه منتشر کرده است.در این پست آمده است:

ماه رجب توصیه‌های عملی برای ماه رجب و ماه شعبان.
 
پایگاه‌ اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR در آستانه‌ی ورود به ماه‌های رجب و شعبان، گزیده‌ای از توصیه‌های عملی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای برای این دو ماه بافضیلت را منتشر می‌کند.
 
اعمال توصیه شده رهبر معظم انقلاب در ماه رجب:
 • از دعاهای ماه رجب معارف الهی را یاد بگیرید.
 • از هر ساعت ماه رجب برای جلب توجه خدا استفاده کنید.
 • در ماه رجب دائم استغفار کنید.
 • در ماه رجب به ذکر دعا و توسل اهمیت بدهید.
 • توسلات خود را هر چه می توانید بیشتر کنید.
 • جوانها از سنت حسنه ی اعتکاف در ماه رجب بیشتر استفاده کنند.
 • ماه رجب بیشتر ماه نماز است.
اعمال توصیه شده رهبر معظم انقلاب در ماه شعبان:
 • رابطه خودتان را با خدا به وسیله ی دعا و ذکر تقویت کنید.
 • ماه شعبان بیشتر ماه دعا و روزه است.
 • حقیقتا از دل با خدا مناجات کنید.
 • با دعای کمیل و مناجات شعبانیه مانوس بشوید.

چرا رجب «ماه خدا» نامیده شده است؟

12ام فروردین, 1396


حضرت رسول صلی الله علیه و آله می‌فرماید:

ماه رجب ویژه آمرزش و مخصوص مغفرت است.

در این ماه، خداوند اولیا و محبانش را مورد آمرزش قرار می‌دهد و توبه‌شان را می‌پذیرد و آنان را از دشمنانشان می‌رهاند.

ماه رجب، ماه ولایت و امامت، ماهی است که رحمت گسترده الهی بر بندگانش جاری می‌شود. رسول خدا صلی الله علیه و آله در این خصوص می‌فرماید:

«الا ان رجب و شعبان شهرای و شهر رمضان شهر امتی الا فمن صام من رجب یوما ایمانا و احتسابا استوجب رضوان الله الاکبر و اطفی صومه فی ذلک الیوم غضب الله و اغلق عنه باب من ابواب النار ولو اعط مثل الارض ذهبا ما کان بافضل من صومه و لایستکمل اجره بشی ء من الدنیا دون الحسنات اذا اخلص لله عزوجل، له اذا امسی عشر دعوات مستجابات».

هان! ماه رجب و ماه شعبان دو ماه من هستند و ماه رمضان ماه امتم. آگاه باشید، هر که یک روز از ماه رجب را با ایمان و اخلاص روزه بگیرد، مستوجب رضوان بزرگ الهی می‌شود و روزه‌اش در آن روز بی‌گمان خشم خداوند را فرو می‌نشاند و دری از درهای دوزخ را بر روی خویش می‌بندد و اگر به اندازه گستره زمین، زر به او داده شود برتر از روزه‌اش نخواهد بود و پاداش این روزه هرگز با حسنات دنیوی قابل مقایسه نیست جز این که باید اخلاص داشته باشد و برای تقرب به خدای عزوجل انجام داده باشد و همانا شب هنگام، ده دعایش مورد استجابت قرار می‌گیرد.

در روایت دیگری از رسول خدا صلی الله علیه و آله نقل شده که فرمود:

«رجب شهر الله و شعبان شهری و رمضان شهر امتی» ماه رجب، ماه خداست و ماه شعبان ماه من و ماه رمضان ماه امت من است.

ادامه »

نرم‌افزار جامع ادعیه و اعمال ماه رجب+ دانلود

12ام فروردین, 1396
 
نرم افزار رجبیه شامل چهار بخش اصلی ادعیه و اعمال، نماز مخصوص هر شب، اعتکاف و نجوا است که همه نیاز شما به منابع مذهبی برای ماه رجب را برطرف می کند. این نرم افزار بر اساس کتب معتبر شیعه یعنی مفاتیح الجنان شیخ عباس قمی و اقبال الاعمال سیدبن طاووس تدوین شده است.
 
در بخش اعتکاف نرم افزار مواردی مانند احکام، فضیلت، شرایط، اعمال مخصوص، محرمات ایام البیض ذکر شده و بخش نجوا حاوی سخنرانی های استاد پناهیان در خصوص اعتکاف و ماه رجب و مولودی امام علی علیه السلام ، امام باقر علیه السلام و مداحی شهادت امام هادی علیه السلام با نوای مداحان مشهور اهل بیت علیه السلام است.
 
 

چرا معتکف می‌شویم؟

9ام فروردین, 1396

 

در آستانه ماه رجب خیل عظیمی از جوانان خداجو برای تزکیه نفس و دوستی بیشتر با خدای لایزال به اعتکاف در مساجد مبادرت می‌ورزند.

در آستانه ماه  رجب خیل عظیمی از جوانان خداجو برای تزکیه نفس و دوستی بیشتر با خدای لایزال به اعتکاف در مساجد مبادرت می‌ورزند به همین بهانه به مفهوم و تاریخچه این اعمال انسان‌ساز می پردازیم.
 
پیامبر صلی الله علیه و آله فرمودند: هنگامی که حضرت آدم علیه السلام خدا را نافرمانی کرد، او را از عرش خود دور ساخت. او گریست و جبرئیل آدم را به زمین آورد، در حالی که سیاه شده بود. ندایی از آسمان شنید که روزه بگیر. آدم در آن روز که سیزدهم ماه بود روزه گرفت و بدن او سفید شد. به این جهت، این سه روز از هر ماه را ایّام‌البیض می‌نامند. سپس منادی ندا داد: ای آدم! این سه روز را برای تو و فرزندانت قرار دادیم. هر کس این سه روز در هر ماه را روزه بگیرد، مانند این است که تمام عمرش را روزه گرفته است .
 
مرحوم صدوق (ره ) می‌گوید: علت این‌که این سه روز از هر ماه را ایّام‌البیض می‌نامند، این است که شب‌های این ایام روشن است.
 
بنابراین ایام‌البیض به 13و 14و 15هر ماه گویند و روزه گرفتن در این سه روز فضیلت دارد. فضیلت روزه این سه روز در ماه رجب بیش‌تر است. در این زمینه روایت ام داود از امام صادق علیه السلام را نقل می‌کنیم.
 
ام داود (فاطمة دختر عبداللّه بن ابراهیم) در فراق فرزندش داوود که توسط حکام بنی عباس دستگیر شده بود و مدت‌ها در زندان و سختی و از مادرش دور بود، روزی خدمت امام صادق علیه السلام رسید. امام به او فرمود: چه خبر از داود داری؟ ام داود گفت: دیگر از او نا امید شده و خبری از او ندارم. خیلی علاقه دارم او را ببینم. شما دعا بفرمایید او نجات یابد.
 
حضرت فرمود: ماه رجب فرا رسیده است. ماهی مبارک و محترم است و دعا در آن مستجاب است. روز 13 و 14 و 15 که ایّام‌البیض است، روزه بگیر و در روز پانزدهم غسل کن و… (اعمال مفصّلی به نام اعمال ام داود، در مفاتیح الجنان در اعمال ماه رجب ذکر شده است)
 
ام داود می‌گوید: آن اعمال را انجام دادم و داوود از زندان آزاد شد و خدمت امام صادق علیه السلام رسید. 
 

روزه گرفتن و اعتکاف در 13 و 14 و 15هر ماه، از فضیلت خاصی برخوردار است و در ماه رجب شاید فضیلت بیشتری داشته باشد. و اگر چه سیزدهم رجب (ابتدای ایام البیض) مصادف با ولادت حضرت علی علیه السلام است؛ ولی ایام البیض و آداب مربوط به آن، مرتبط با ولادت ایشان نیست.»

ادامه »

شبی برای ارتباط بی‌واسطه با خدا

9ام فروردین, 1396

 

 

لیلة الرغائب شبی که بندگان بدون واسطه با معبود راز و نیاز می‌کنند.
 
اولین شب جمعه ماه رجب (لیلة الرغائب) نام دارد، شبی که درهای رحمت الهی به سوی زمینیان گشوده شده است و عرشیان همه آماده اند تا در بزم دعا و نیایش زمینیان حضور یابند و خداوند ناز بندگانش را می خرد و این بنده است که باید نیاز کند تا خداوند اجابت کند، شبی که می‌توان به معنای راز و نیاز و بندگی نزدیک‌تر شد و خدا را خواند و عرض نیاز به ساحت آن بی‌نیاز بنده‌نواز برد.
 
رجب، ماه خداست؛ ماه پر بركتی است كه مناسبت های بسیاری در دل ماه قرار دارد و اعمال و ثواب بسیاری برای آن ذكر شده است. 
 
پیامبراكرم صلوات الله علیه فرمود:
هر كس یك روز از ماه رجب را روزه بگیرد، مستوجب خشنودی خدا می شود و غضب الهی از او دور می گردد و دری از درهای جهنم بر روی او بسته می شود و همین طور فرمود: ماه رجب، ماه استغفار امت من است. پس در این ماه بسیار طلب آمرزش كنید كه خدا آمرزنده و مهربان است. 
 
 
علت نام‌گذاری این شب به لیلة الرغائب 
 
واژه (رغائب) جمع (رغیبه) و به‌معنای چیزی است که مورد رغبت و میل باشد و نیز به‌معنای عطا و بخشش فراوان است و (لیلة الرغائب) به این دلیل بدین نام موصوف گشته که آن شبی است که میل، خواسته، نیاز و راز با عبادت و بندگی خدای متعال عجین شده و در این وقت عزیز، بندگان حق تعالی، گرد شمع وجود او در محفل دلشان گرد می‌آیند و به مناسکی معنوی و اعمالی ربانی دست می‌یازند تا عروج گیرند و به آسمان بپیوندند.
 

 معنای دوم(لیلة الرغائب) شبی است که بخشش خدا در آن موعود، باریدن می‌گیرد و بر بسیاری از بندگان نازل می‌گردد.

ادامه »

بجا آوردن نماز مخصوص توبه در آستانه حلول ماه رجب

9ام فروردین, 1396

اولیای خدا برای آمدن ماه رجب انتظار و اشتیاق داشتند

و خود را برای ورود به این ماه آماده می‌کردند.

 
اولیای خدا برای آمدن ماه رجب انتظار و اشتیاق داشتند و خود را برای ورود به این ماه آمده می‌کردند.
 
جهت آمادگی ورود به ماه رجب؛ آداب زیر سفارش شده است:
 
*عمل توبه
 
*طلب توفیق و ازدیاد بهروری در ماه رجب از خداوند
 
*ادای حق الناس
 
*رفع کدورت و امراض قلبی (بطوری که مرحوم علامه حسینی طهرانی میفرمودند: انسان قلب خود را از هر چه که تا به حال با او بوده پاک کند و بدون این فایده ندارد،هیچ فایده ای ندارد… پس بنابراین اوّلین کاری که سالک باید انجام بدهد این است که تصوّر کند در ماه رجب تازه متولّد شده است…)
 
*پرداخت رد مظالم
 
*برای ورود به ماه رجب انجام عمل توبه سفارش شده است.
 
کیفیت عمل توبه
 
قبل انجام آن سفارش شده است جهت رفع کدورت ها و ادای حق الناس و گرفتن حلالیت اقدام شود.
 
بهتر است قبل انجام آن حدیث کساء و یا زیارت عاشورا خوانده شود.
 
غسل توبه
 
وضو

خواندن نماز مخصوص توبه:

چهار ركعت نماز:(هر دو رکعت به یک سلام)

-درهر ركعت یک حمد + سه توحید + یک فلق + یک ناس

- در قنوت نماز اول: مناجات تائبين يا 70 بار استغفار

و قنوت نماز دوم: مناجات تائبين يا 300 بار العفو

-بعد از سلام در سجده 70 بار استغفار + یکبار لا حول ولا قوة الا بالله

 
 
در فضيلت اين نماز، آمده است كه هر كس آن را بجا آورد توبه‌اش پذيرفته مى‌شود و گناهانش آمرزيده می‌شود و سبب بركت براى نمازگزار و خانواده‌اش خواهد بود، و در روز قيامت كسانى كه از او طلبى و يا حقّى دارند، از وى راضى گردند و با ايمان از دنيا مى‌رود و قبرش براى او وسيع و نورانى گردد و پدر و مادرش از او راضى شوند، و آن‌ها نيز مورد مغفرت خداوند قرار گيرند، ذريّه او نيز بخشيده شوند و روزى او وسيع شود. فرشته مرگ به هنگام مردن، با او مدارا كند و به آسانى جانش را بگيرد.(اقبال الاعمال)

دعاهای استهلال ماه رجب

8ام فروردین, 1396

ماه رجب شرافت زیادی دارد و در فضیلت آن روایات بسیاری وارد شده است.

دعاهای استهلال ماه رجبماه رجب شرافت زیادی دارد و در فضیلت آن روایات بسیاری وارد شده است.
 
در وقت دیدن ماه دعاى صحیفۀ کامله را بخواند که بهترین دعاهاست و هفت مرتبه سورۀ حمد را بخواند تا از درد چشم ایمن گردد و در هر ماهى این دعا سنّت است. 
 
شب اول، شب شریفی است و در آن چند عمل است: اول آنکه، چون هلال را بیند بگوید:
 
اللَّهُمَّ أَهِلَّهُ عَلَیْنَا بِالْأَمْنِ وَ الْإِیمَانِ وَ السَّلَامَةِ وَ الْإِسْلَامِ رَبِّی وَ رَبُّکَ اللَّهُ عَزَّ وَ جَل‏.
 
بار خدایا! ماه را به ما به امنیت و ایمان و سلامت و اسلام بنمایان؛ پروردگار من و پروردگار تو، خداى غالب و بزرگ است؛
 
و نیز از حضرت رسول صلى الله علیه و آله منقول است که، چون هلال رجب را مى ‏دید مى ‏گفت‏:
 
اللَّهُمَّ بَارِکْ لَنَا فِی رَجَبٍ وَ شَعْبَانَ وَ بَلِّغْنَا شَهْرَ رَمَضَانَ‏.
 
خدایا براى ما در ماه رجب و شعبان برکت قرار ده، و ما را به ماه رمضان برسان.
 
وَ أَعِنَّا عَلَى الصِّیَامِ وَ الْقِیَامِ وَ حِفْظِ اللِّسَانِ وَ غَضِّ الْبَصَرِ وَ لاَ تَجْعَلْ حَظَّنَا مِنْهُ الْجُوعَ وَ الْعَطَشَ‏.
 
و بر روزه رمضان و بیدارى شب و نگهدارى زبان و فروبستن چشم کمک فرما، و بهره ما را از ماه رمضان، گرسنگى و تشنگى قرار مده.

نیمه شبها گریه کن بسیار در ماه رجب

8ام فروردین, 1396

 

تا شود آیینه بی زنگار در ماه رجب

از خیال خویش سربردار در ماه رجب

چشم اگر دارید باران دعا را بشنوید

می چکد نور از در و دیوار در ماه رجب

کاش دور از مهر و تسبیح و ریا و جانماز

بازگردد رونق بازار در ماه رجب

باز شیخ ما به حرف آمد حدیث نفس گفت

عرض دین را برد دنیادار در ماه رجب

کاش برگردم به خود ای کاش برگردد به خود

شیخ بی عمامه و دستار در ماه رجب

اعتکاف و عشق یعنی گریه بر احوال خویش

نیمه شبها گریه کن بسیار در ماه رجب

سیزده شب معتکف در خم شدم تا پر شدم

از دعای حیدر کرار در ماه رجب

علی رضا قزوه

 

پوستر اعمال شب آرزوها - لیلة الرغائب

6ام فروردین, 1396

شب جمعه اوّل ماه رجب را ليلة الرَّغائب مي‌گويند و از براي آن عملي از حضرت رسول صَلَّي اللَّهِ عَلِيهِ وَ اله وارد شده با فضيلت بسيار که سيّد در اقبال و علاّمه در اجازه بني زهره نقل کرده‌اند از جمله فضيلت او آنکه گناهان بسيار بسبب او آمرزيده شود و آنکه هر که اين نماز را بگذارد چون شب اوّل قبر او شود، حقّ تعالي بفرستد ثواب اين نماز را بسوي او به نيکوتر صورتي با روي گشاده و درخشان و زبان فصيح پس با وي گويد اي حبيب من! بشارت باد تو را که نجات يافتي از هر شدّت و سختي گويد تو کيستي؟ بخدا سوگند که من روئي بهتر از روي تو نديدم و کلامي شيرين‌تر از کلام تو نشنيده‌ام و بوئي بهتر از بوي تو نبوئيدم.

گويد من ثواب آن نمازم که در فلان شب از فلان ماه از فلان سال بجا آوردي؛ امشب بنزد تو آمدم تا حقّ تو را ادا کنم و مونس تنهائي تو باشم و وحشت را از تو بردارم و چون در صور دميده شود من سايه بر سر تو خواهم افکند در عرصه قيامت پس خوشحال باش که خير هرگز از تو معدوم نخواهد شد.

وکيفيت آن چنان است که روز پنجشنبه اوّل آن ماه را روزه ميداري چون شب جمعه داخل شود ما بين نماز مغرب و عشاء دوازده رکعت نماز مي‌گذاري هر دو رکعت به يک سلام و در هر رکعت از آن يک مرتبه حمد و سه مرتبه اِنّا اَنْزَلْناهُ و دوازده مرتبه قُلْ هُوَ اللّهُ اَحَدٌ مي‌خواني و چون فارغ شدي از نماز هفتاد مرتبه مي‌گوئي:

« اَللّهُمَّ صَلِّ عَلي مُحَمَّدٍ النَّبِيِّ الاُْمِّيِّ وَعَلي آلِهِ»

پس به سجده مي روي و هفتاد مرتبه مي‌گوئي:

« سُبُّوحٌ قُدُّوسٌ رَبُّ الْمَلائِکَةِ وَالرُّوحِ»

پس سر ازسجده برمي‌داري وهفتاد مرتبه مي‌گوئي:

«رَبِّ اغْفِرْ وَارْحَمْ وَتَجاوَزْ عَمّا تَعْلَمُ اِنَّکَ اَنْتَ الْعَلِيُّ الاَعْظَمُ»

پس باز به سجده مي‌روي و هفتاد مرتبه مي‌گوئي:

« سُبُّوحٌ قُدّوُسٌ رَبُّ الْمَلائِکَةِ وَالرُّوحِ»

پس حاجت خود را مي‌طلبي که انشاءالله برآورده خواهد شد.

جهت دریافت سایز اصلی کلیک نمایید.

موسسه تحقیقات و نشر معارف اهل البیت

پیامک لیله الرغائب

6ام فروردین, 1396

لیله الرغائب است در‌های آسمان را

برای پذیرش تضرع‌های

عاشقانه‌ بندگان  می‌گشایند نگاهت به آسمان باشد

لیله الرغائب شده دل زار و مزاراست
اشک دل و نجوای شب بنده خوار است
ما هیچ نخواهیم به جز دو طلب نیک
یک : دیدن کربلا و دو: حضرت یار است 

الهی
ای خالق بی مدد و ای واحد بی عدد
ای اول بی هدایت و ای آخر بی نهایت
ای ظاهر بی صورت و ای باطن بی سیرت
ای حی بی ذلت و ای بخشنده بی منت
امشب دست دعا بسوی تو برمیداریم
و آرزومند آرزوهای عزیزان هستیم

پیامبر اکرم(ص) روایت شده است که فرمودند: از اولین شب جمعه د رماه رجب غافل نشوید؛

زیرا شبی است که فرشتگان آن را «لیله الرغائب» می نامند.

ادامه »

اعمال ماه رجب (پوستر)

6ام فروردین, 1396

 

پوستر فضيلت و اعمال ليله الرغائب +كيفيت نماز

6ام فروردین, 1396

پوستر فضيلت و اعمال ليله الرغائب +كيفيت نماز

6ام فروردین, 1396

پوستر فضيلت و اعمال ليله الرغائب +كيفيت نماز

6ام فروردین, 1396

نماز لیله الرغائب (شب آرزوها) (بلدالامین)

6ام فروردین, 1396
 
 
ذكر جملة من النوافل و صلوات الحوائج و الاستخارات‏، تتمة ذكر ابن باقي رحمه الله في اختياره‏ تعدادی از نمازهای نافله، حاجت و استخاره را بیان می کنیم؛ ابن باقی رحمه الله علیه در کتاب اختیارش گفته است أَنَّ النَّبِيَّ صلی الله علیه و آله قَالَ:

که پیامبر صلی الله علیه و آله فرمود:

لَا تَغْفُلُوا عَنْ أَوَّلِ جُمُعَةٍ مِنْ رَجَبٍ فَإِنَّهَا لَيْلَةٌ تُسَمِّيهَا الْمَلَائِكَةُ لَيْلَةَ الرَّغَائِبِ وَ ذَلِكَ أَنَّهُ إِذَا مَضَى ثَلَاثُ اللَّيْلِ اجْتَمَعَتْ مَلَائِكَةُ السَّمَاوَاتِ وَ الْأَرْضِ فِي الْكَعْبَةِ وَ حَوْلَهَا فَيَقُولُ اللَّهُ تَعَالَى يَا مَلَائِكَتِي سَلُونِي مَا شِئْتُمْ فَيَقُولُونَ رَبَّنَا حَاجَتُنَا أَنْ تَغْفِرَ لِصُوَّامِ رَجَبٍ فَيَقُولُ اللَّهُ تَعَالَى قَدْ فَعَلْتُ ذَلِكَ

از شب جمعه‌ى اول ماه رجب غفلت مورزيد، زيرا اين شب، شبى است كه فرشتگان آن را «ليلة الرّغائب» ؛ (شب دست يافتن به امور مورد رغبت و علاقه) مى‌نامند؛ زیرا زمانى است كه يك سوم از شب جمعه‌ى اول اين ماه سپرى مى‌شود، هيچ فرشته‌اى در آسمان‌ها و زمين باقى نمى‌ماند مگر آنكه در كعبه و پيرامون آن گرد مى‌آيند و خداوند بر آن‌ها اشراف نموده و نظر افكنده و خطاب به آن‌ها مى‌گويد: اى فرشتگان من، هر حاجتى داريد از من بخواهيد. فرشتگان مى‌گويند: پروردگارا، حاجت ما از تو اين است كه روزه‌داران ماه رجب را بيامرزى. خداوند-تبارك و تعالى- مى‌فرمايد: چنين كردم.»

ثُمَّ قَالَ ص مَا مِنْ أَحَدٍ يَصُومُ أَوَّلَ خَمِيسٍ مِنْ رَجَبٍ ثُمَّ يُصَلِّي بَيْنَ الْعِشَاءَيْنِ لَيْلَةَ الْجُمُعَةِ اثْنَتَيْ عَشْرَةَ رَكْعَةً يَفْصِلُ بَيْنَ كُلِّ رَكْعَتَيْنِ بِتَسْلِيمَةٍ يَقْرَأُ فِي كُلِّ رَكْعَةٍ الْحَمْدَ مَرَّةً وَ الْقَدْرَ ثَلَاثاً وَ التَّوْحِيدَ اثْنَتَيْ عَشْرَةَ فَإِذَا سَلَّمَ قَالَ

رسول خدا-صلّى اللّه عليه و آله و سلّم-در ادامه فرمود: «هركس پنجشنبه‌ى اول ماه رجب را روزه بگيرد و بين نماز مغرب و عشا 12 ركعت نماز دو ركعتى-در هر ركعت  یک  بار سوره‌ى «حمد» و  سه  بار سوره‌ى «قدر» و دوازده بار سوره‌ى «قُلْ هُوَ اَللّهُ أَحَدٌ»- بخواند و بعد از سلام نماز، بگوید:

اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ

سَبْعِينَ مَرَّةً ثُمَّ يَسْجُدُ وَ يَقُولُ فِي سُجُودِهِ

هفتاد مرتبه، سپس به سجده رود و در سجده اش بگوید:

سُبُّوحٌ قُدُّوسٌ رَبُّ الْمَلَائِكَةِ وَ الرُّوحِ

سَبْعِينَ مَرَّةً ثُمَّ يَرْفَعُ رَأْسَهُ وَ يَقُولُ

هفتاد مرتبه، سپس سر از سجده بردارد و بگوید:

رَبِّ اغْفِرْ وَ ارْحَمْ وَ تَجَاوَزْ عَمَّا تَعْلَمُ إِنَّكَ أَنْتَ الْعَلِيُّ الْأَعْظَمُ

سَبْعِينَ مَرَّةً ثُمَّ يَسْجُدُ أُخْرَى وَ يَقُولُ فِيهَا مَا قَالَهُ فِي الْأُولَى ثُمَّ يَسْأَلُ اللَّهَ تَعَالَى فِي سُجُودِهِ حَاجَتَهُ تُقْضَى إِنْ شَاءَ اللَّهُ تَعَالَى.

هفتاد مرتبه، بعد دوباره سجده کند و ذکری که در سجده اول خواند را هفتاد بار بخواند و در حال سجده حاجت خود را از خداوند بخواهد، ان شاء اللّه تعالى حاجتش برآورده مى‌گردد.

ثُمَّ قَالَ ص وَ الَّذِي نَفْسِي بِيَدِهِ لَا يُصَلِّ عَبْدٌ أَوْ أَمَةٌ هَذِهِ الصَّلَاةَ إِلَّا غَفَرَ اللَّهُ تَعَالَى لَهُ ذُنُوبَهُ وَ لَوْ كَانَتْ مِثْلَ زَبَدِ الْبَحْرِ وَ عَدَدِ الرَّمْلِ وَ زِنَةِ الْجِبَالِ وَ عَدَدِ وَرَقِ الْأَشْجَارِ وَ شَفَعَ يَوْمَ الْقِيَامَةِ فِي سَبْعِ مِائَةٍ مِنْ أَهْلِ بَيْتِهِ مِمَّنْ قَدِ اسْتَوْجَبَ النَّار

سپس رسول خدا-صلّى اللّه عليه و آله و سلّم-فرمود: «سوگند به كسى كه جان به دست او است، هيچ بنده‌اى، اعمّ از مرد و زن، اين نماز را نمى‌خوانند، مگر آنكه خداوند همه‌ى گناهان او را مى‌آمرزد، هرچند به اندازه‌ى خار و خاشاك آب‌هاى دريا و به شماره‌ى سنگريزه‌ها و هم‌وزن كوه‌ها و به شماره‌ى برگ درختان، گناه داشته باشد و نيز در روز قيامت از  هفتصد  تن از افراد خاندان خود كه مستحق ورود به آتش جهنم شده‌اند، شفاعت مى‌كند.

موسسه تحقیقات و نشر معارف اهل البیتنماز لیله الرغائب (شب آرزوها) (اقبال الاعمال)

6ام فروردین, 1396

 

الجزء الثانی؛ الباب الثامن فيما نذكره مما يختص بشهر رجب و بركاته و ما نختاره من عباداته و خيراته‏ و فيه فصول‏، فصل فيما نذكره من عمل أول جمعة من شهر رجب‏

 اعمال مخصوص ماه رجب و برکات و خیرات آن، فصل دوازدهم، عمل اولین شب جمعه ماه رجب:
اعلم أن مقتضى الاحتياط للعبادة و طلب الظفر بالسعادة اقتضى أن نذكر عمل هذه الليلة الجمعة من أول ليلة من هذا الشهر الشريف لجواز أن يكون أول ليلة منه الجمعة فيكون قد احتطنا للتكليف و إن لم يكن أوله الجمعة فيكون قد أذكرناك في أول الشهر بها إلى حين حضور أول ليلة جمعة منه لتعمل لها [بها] وجدنا ذلك في كتب العبادات مرويا عن النبي ص و نقلته أنا من بعض كتب أصحابنا رحمهم الله فقال في جملة الحديث‏
مقتضاى رعايت احتياط در انجام عبادات و دست يافتن به نيكبختى، آن است كه عمل شب جمعه‌ى اول ماه رجب را در شب اول اين ماه شريف يادآور شويم؛ زيرا امكان دارد شب اول آن، شب جمعه باشد. از اين‌رو، آن را در ضمن اعمال شب اول ذكر مى‌كنيم، هرچند شب جمعه نباشد، تا در شب جمعه‌ى اول اين ماه بدان عمل كنى. در هر حال، اين عمل در برخى كتاب‌هاى عبادات به نقل از پيامبر اكرم-صلّى اللّه عليه و آله و سلّم-آمده است و من نيز آن را از برخى كتاب‌هاى راويان اماميّه-رحمهم اللّه-نقل مى‌كنم
 
عَنِ النَّبِيِّ علیه السلام فِي ذِكْرِ فَضْلِ شَهْرِ رَجَبٍ مَا هَذَا لَفْظُهُ‏
طى حديثى از پيامبر-صلّى اللّه عليه و آله و سلّم-درباره‌ى فضايل ماه رجب، مى‌فرمايد:
 
وَ لَكِنْ لَا تَغْفُلُوا عَنْ أَوَّلِ لَيْلَةٍ جُمُعَةٍ فِيهِ [منه‏] فَإِنَّهَا لَيْلَةٌ تُسَمِّيهَا الْمَلَائِكَةُ لَيْلَةَ الرَّغَائِبِ
. . . ليكن از شب جمعه‌ى اول اين ماه غفلت مورزيد، زيرا اين شب، شبى است كه فرشتگان آن را «ليلة الرّغائب»؛ (شب دست يافتن به امور مورد رغبت و علاقه) مى‌نامند؛ 
 
وَ ذَلِكَ أَنَّهُ إِذَا مَضَى ثُلُثُ اللَّيْلِ لَمْ يَبْقَ مَلَكٌ فِي السَّمَاوَاتِ وَ الْأَرْضِ إِلَّا يَجْتَمِعُونَ فِي الْكَعْبَةِ وَ حَوَالَيْهَا
زيرا زمانى كه يك سوم از شب جمعه‌ى اول اين ماه سپرى مى‌شود، هيچ فرشته‌اى در آسمان‌ها و زمين باقى نمى‌ماند مگر آنكه در كعبه و پيرامون آن گرد مى‌آيند 
 
وَ يَطَّلِعُ اللَّهُ عَلَيْهِمْ اطِّلَاعَةً فَيَقُولُ لَهُمْ يَا مَلَائِكَتِي سَلُونِي مَا شِئْتُمْ 
و خداوند بر آن‌ها اشراف نموده و نظر افكنده و خطاب به آن‌ها مى‌گويد: اى فرشتگان من، هر حاجتى داريد از من بخواهيد. 
 
فَيَقُولُونَ رَبَّنَا حَاجَتُنَا إِلَيْكَ أَنْ تَغْفِرَ لِصُوَّامِ رَجَبٍ فَيَقُولُ اللَّهُ تَبَارَكَ وَ تَعَالَى قَدْ فَعَلْتُ ذَلِكَ
فرشتگان مى‌گويند: پروردگارا، حاجت ما از تو اين است كه روزه‌داران ماه رجب را بيامرزى. خداوند-تبارك و تعالى- مى‌فرمايد: چنين كردم.» 

ادامه »

نماز لیله الرغائب (شب آرزوها)

6ام فروردین, 1396

 

نماز لیله الرغائب (شب آرزوها)

بدان‏كه اولين شب جمعه ماه رجب را «ليلة الرغاب» (يعنى شب دلدادگان) مى ‏گويند و براى آن عملى با فضيلت‏ بسيار از حضرت رسول صلى اللّه عليه و آله وارد شده كه آن را سيّد در كتاب «اقبال» و علاّمه حلى در «اجازه بنى زهره» نقل كرده‏ اند، بعضى از فضيلت آن اينكه به سبب انجام آن، گناهان بسيار آمرزيده مى‏ شود، و نيز نمازى در آن وارد شده كه هركه آن را به جاى‏ آورد هنگام شب اوّل قبرش حق تعالى ثواب آن را به نيكوترين صورت و با روى گشاده و درخشان و زبانى گويا به سوى‏ او مى ‏فرستد، پس به او مى‏ گويد: اى حبيب من تو را بشارت باد كه از هر شدّت و سختى نجات يافتى، بنده مى‏ گويد تو كيستى؟ به خدا سوگند من چهره‏ اى زيباتر از چهره تو نديدم، و سخنى شيرين‏ تر از سخن تو نشنيدم، و بويى بهتر از بوى‏ تو نبوييدم!! پاسخ می دهد: من ثواب آن نمازم كه در فلان شب، از فلان ماه، از فلان سال به جاى آوردى‏ امشب نزد تو آمدم تا حقّت را ادا كنم، و مونس تنهايى تو باشم، و هراس را از تو برگيرم و هنگامى‏ كه در صور (شيپور قيامت) دميده شود، در عرصه قيامت سايه‏ اى بر سرت خواهم افكند، پس خوشحال باش كه خير هرگز از تو جدا نخواهد شد. كيفيت‏ اين نماز چنين است:

اولين پنجشنبه ماه رجب را روزه مى‏ دارى، چون شب جمعه داخل شود، ما بين نماز مغرب و عشا، دوازده ركعت نماز بجاى مى‏ آورى، هر دو ركعت با يك سلام به اين ترتيب كه در هر ركعت يك مرتبه سوره «حمد» و سه مرتبه «سوره قدر» و دوازده‏ مرتبه «سوره توحيد» مى‏ خوانى و هنگامى كه از نماز فارغ شدى هفتاد مرتبه مى ‏گويى

اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ النَّبِيِّ الْأُمِّيِّ وَ عَلَى آلِهِ [وَ آلِ مُحَمَّدٍ] .

خدايا! بر محمّد پيامبر درس ناخوانده و خاندانش درود فرست

سپس به سجده مى‏ روى و هفتاد مرتبه می گويى:

سُبُّوحٌ قُدُّوسٌ رَبُّ الْمَلائِكَةِ وَ الرُّوحِ

پاك و منزّه است پروردگار فرشتگان و روح

آنگاه سر از سجده بر مى ‏دارى و هفتاد مرتبه مى‏ گويى:

رَبِّ اغْفِرْ وَ ارْحَمْ وَ تَجَاوَزْ عَمَّا تَعْلَمُ إِنَّكَ أَنْتَ الْعَلِيُّ الْأَعْظَمُ

پروردگارا! مرا بيامرز و بر من مهرورز و از آنچه از من مى‏ دانى بگذر، تو خداى برتر و بزرگترى

دوباره به سجده مى‏ روى و هفتاد مرتبه مى‏ گويى:

سُبُّوحٌ قُدُّوسٌ رَبُّ الْمَلائِكَةِ وَ الرُّوحِ

پاك و منزّه است پروردگار فرشتگان و روح

سپس حاجت خود را مى‏ طلبى كه به خواست خدا برآورده خواهد شد.

این رجبیون

5ام فروردین, 1396

 

ماه پر خیر و برکت رجب، دارای فضایل بیشماری است. 27 رجب بعثت پیامبر و میلاد سه امام معصوم، امام علی، امام باقر و امام جواد علیهم ‏السلام و اعتکاف ایام البیض در این ماه است. یاد پیشوایان شهید، امام کاظم و امام هادی علیهما السلام و نیز حضرت زینب سلام الله علیها گرما‏ بخش دل‏های مؤمنان است.

هفتمین ماه از سال هجری قمری رجب نام دارد که نباید فضیلت آن را به بوته فراموشی سپرد زیرا در میان ماههای دوازده ‏گانه تنها و بدون ائتلاف با ماههای دیگر از حرمت و قداست ‏برخوردار می ‏باشد، در واقع چهار ماه در قرآن کریم با تعبیر «حرم‏» یعنی برخوردار از حرمت ‏یاد شده است که یکی از آنها فرد است که رجب نام دارد و در آن قتال و کشتار حرام می ‏باشد.

رسول اکرم (صلی الله علیه و آله ) فرموده ‏اند:

«رجب ماه بزرگ خداست و هیچ ماهی در حرمت و فضیلت‏ به پایه آن نمی ‏رسد و قتال با کافران در این ماه حرام است، آگاه باشید که رجب ماه پروردگار است و شعبان ماه من و ماه رمضان ماه امت من است و اگر کسی در ماه رجب حتی یک روز روزه بدارد خدا را از خود خشنود ساخته و خشم الهی از او دور می‏گردد.»

امام هفتم علیه السلام فرموده ‏اند:

رجب نام نهری است در بهشت که از شیر، سفیدتر و از عسل، شیرین‏تر است; هر کس یک روز از آن را روزه بدارد خداوند از آن نهر به او بیاشامد.

 ماه رجب، به دلیل برخورداری از مزایای گوناگون و توجه به ابعاد معنوی آن، نام‏های دیگری نیز دارد؛ نام‏هایی مثل ماه آمرزش خواهی (شهرُ الاستغفار)؛ ماه تک (رَجَبُ الفَرد) به دلیل تنها واقع شدن و جدا شدن آن از سایر ماه‏های حرام؛ سرشار (رَجَبُ الاَصَبّ) به دلیل نزول سرشار رحمت الهی؛ ماه امیرمؤمنان (شهرُ امیرِالمؤمنین)، ریسمان الهی و اَصَمْ یعنی برخوردار از فضیلت‏های بسیار.

حوزه نت

مدح خوانی حاج منصور ارضی : عید مبعث ظهر مهمانی چه حالی می دهد

17ام اردیبهشت, 1395

مدح خوانی حاج منصور ارضی

« عید مبعث ظهر مهمانی چه حالی می دهد»

دریافت فایل

​سلوک

15ام اردیبهشت, 1395

 

پیراهنِ سفیدِ ستاره سیاه بود

تابوتِ شب، روان و بر آن نقش ماه بود

خورشید: کوهی از یخ و هرچه درخت: سنگ!

بی ریشه بود هرچه که نامش گیاه بود

دنیا مکرَّر از عبثِ هرچه هست و نیست

در خود زمین تکیده، زمانه تباه بود

بی شک «هُبَل» خدایْ ترینِ خدایگان

«عزّی» برای جهلِ عرب تکیه گاه بود

کعبه پر از شکوه و شعف، شور و زندگی

اما برای روحِ بشر قتلگاه بود

شهری پُر از کنیزک و برده که هرچه مست

خَمرش به جام و عیش مدامش به راه بود

با هر پسر: ولیمه و شادی، ولی چه چیز

در انتظار دخترِ یک «روسیاه» بود

در چشم های وحشی بابا دو دست گور

تنها پناه دخترک بی پناه بود

ادامه »

شریفترین روز

15ام اردیبهشت, 1395

غایت بعثت همان است که خدای تبارک و تعالی در سوره جمعه فرموده است:

«  هُوَ الَّذِي بَعَثَ فِي الْأُمِّيينَ رَسُولًا مِنْهُمْ يتْلُو عَلَيهِمْ آياتِهِ وَيزَكِّيهِمْ وَيعَلِّمُهُمُ الْكِتَابَ وَالْحِكْمَةَ وَإِنْ كَانُوا مِنْ قَبْلُ لَفِي ضَلَالٍ مُبِينٍ »(الجمعة/2)

غایت بعثت اینهایی است که در این آیه شریفه ذکر می فرماید. می فرماید که:

«خدای تبارک و تعالی آن خدایی است که مبعوث کرده است در بین شما از خود شما یک رسولی، یک فرستاده ای و این فرستاده این چند امر را از طرف خدا باید انجام بدهد «یتلوا علیهم آیاته» آیات خدا را بر مردم قرائت کند.

قرآن آیات الهی است و انگیزه بعثت، آوردن این کتاب بزرگ است و تلاوت کردن این کتاب بزرگ و آیه عظیم الهی است.گرچه همه عالم آیات حق تعالی هستند لکن قرآن کریم فشرده از تمام خلقت و تمام چیزهایی که در بعثت باید انجام بگیرد، قرآن کریم یک سفره ای است که خدای تبارک و تعالی به وسیله پیغمبر اکرم در بین بشر گسترده است که تمام بشر از آن هر یک به مقدار استعداد خودش استفاده کند.امام خمینی (ره) فرمودند:

      روز بعثت رسول اکرم در سرتاسر دهر«من الازل الی الابد» روزی شریف تر از آن نیست. برای اینکه حادثه ای بزرگتر از این حادثه اتفاق نیفتاده زیرا که بزرگتر از رسول اکرم در عالم وجود نیست،غیر از ذات مقدس حق تعالی و حادثه ای بزرگتر از بعثت او هم نیست.

​اعمال روز 27 رجب + دانلود صوت دعای روز بیست و هفتم ماه رجب

15ام اردیبهشت, 1395

از جمله اعیاد عظیمه است و روزى است که حضرت رسول صَلَّى اللَّهِ عَلِیهِ وَ اله در آن روز به رسالت مبعوث گردید و جبرئیل به پیغمبرى بر آن حضرت نازل شد و از براى آن چند عمل است:

اوّل : غسل

دوّم : روزه و آن یکى از چهار روزى است که در تمام سال امتیاز دارد براى روزه گرفتن و برابر است با روزه هفتاد سال .

سیم : بسیار صلوات فرستادن .

چهارم : زیارت حضرت رسول و امیرالمؤ منین علیهما و آلهما السَّلامُ .

پنجم : شیخ در مصباح فرموده از رَیان بن الصّلت مروى است که حضرت امام جواد علیه السلام در زمانیکه در بغداد بود روز نیمه رجب و روز بیست و هفتم را روزه گرفت و جمیع حشم آنحضرت روزه گرفتند و ما را امر فرمود که بجا آوریم دوازده رکعت نماز که خوانده شود در هر رکعت حمد و سوره و بعد از فراغ از نمازها خوانده شود هر یک از حمد و توحید و مُعَوَّذَتین چهار مرتبه و

لا اِلهَ اِلا اللّهُ واللّهُ اَکبَرُ وَسُبْحانَ اللّهِ وَالْحَمْدُلِلّهِ وَلا حَوْلَ وَلا قُوَّةَ اِلاّبِاللّهِ الْعَلِىِّ الْعَظیمِ

چهار مرتبه اللّهُ اللّهُ رَبِّى لا اُشْرِک بِهِ شَیئا چهار مرتبه لا اُشْرِک بِرَبِّى اَحَدا چهار مرتبه .

ششم: و نیز شیخ روایت کرده از جناب ابوالقاسم حسین بن رُوح رَحَمهُاللّهُ که فرموده بجا مى آورى در این روز دوازده رکعت نماز مى خوانى در هر رکعت حمد وسوره اى که آسان باشد و تشهّد مى خوانى و سلام مى دهى و مى نشینى و مى گوئى بین هر دو رکعتى :


دعای روز بیست و هفتم ماه رجب با صدای نورایی (2:25)

اَلْحَمْدُ لِلّهِ الَّذى لَمْ یتَّخِذْ وَلَداً وَلَمْ یکنْ لَهُ شَریک فى الْمُلْک

ستایش خاص خدایى است که فرزندى براى خود نگرفته و شریکى در فرمانروایى ندارد

ادامه »

​اعمال شب 27 رجب + صوت دانلود دعای شب بیست و هفتم ماه رجب

14ام اردیبهشت, 1395

شیخ در مصباح فرموده روایت شده از حضرت ابو جعفر امام جواد علیه السلام که فرمود همانا در رجب شبى است که بهتر است از آنچه که می تابد برآن آفتاب و آن شب بیست و هفتم رجب است که در صبح آن پیغمبرخدا صَلَّى اللَّهِ عَلِیهِ وَاله به رسالت مبعوث گردید و بدرستى که از براى عامل در آن شب از شیعه ما اجر عمل شصت سال است بخدمت آنحضرت عرض شد که عمل در آن شب چیست فرمود چون بجا آوردى نماز عشا را و به رختخواب رفتى پس بیدار مى شوى هر ساعتى که خواستى از شب تا پیش از نیمه آن و بجا مى آورى دوازده رکعت نماز مى خوانى در هر رکعتى حمد و سوره اى از سوره هاى کوچک مفصّل ومفصّل ازسوره محمّد است تا آخرقرآن پس چون سلام دادى درهر دو رکعتى وفارغ شدى ازنمازها مى نشینى بعدازسلام و مى خوانى حمد را هفت مرتبه و مُعَوَّذَتَین را هفت مرتبه وقُلْ هُوَ اللّهُ اَحَدٌ و قُلْ یا اَیها الْکافِرُونَ هرکدام را هفت مرتبه و اِنّا اَنْزَلْناهُ و آیة الکرسى هر کدام را هفت مرتبه و بخوان در عقب همه این دعا را  :

دانلوددعای

«اَلْحَمْدُ للهِِ الَّذى لَمْ یَتَّخِذْ وَلَداً وَلَمْ یَکُنْ لَهُ شَریکٌ فى الْمُلْکِ»

با صدای نورایی (2:25)

 

اَلْحَمْدُ لِلّهِ الَّذى لَمْ یتَّخِذْ وَلَداً وَلَمْ یکنْ لَهُ شَریک فى الْمُلْک وَلَمْ یکنْ لَهُ وَلِىُّ مِنَ

 

ستایش خاص خدایى است که نگیرد فرزندى و نیست براى او در فرمانروایى شریکى و نیست برایش یاورى از

 

الذُّلِّ وَکبِّرْهُ تَکبیراً اَللّهُمَّ اِنّى اَسئَلُک بِمَعاقِدِ عِزِّک عَلَى اَرْکانِ

 

خوارى و به بزرگى کامل بزرگش شمار خدایا از تو خواهم به حق چیزهایى که موجبات عزتت برپایه هاى

 

عَرْشِک وَمُنْتَهَى الرَّحْمَةِ مِنْ کتابِک وَبِاسْمِک الاْعْظَمِ الاْعْظَمِ

 

عرشت مى باشد و به حق سرحد نهایى رحمتت از کتابت و به نام بزرگتر بزرگتر

 

الاْعْظَمِ وَذِکرِک الاْعْلىَ الاْعْلىَ الاْعْلى وَبِکلِماتِک التّامّاتِ اَنْ

 

بزرگترت و به حق ذکرت که والاتر و برتر و اعلى است و به کلمات تام و تمامت که

 

تُصَلِّىَ عَلى مُحَمَّدٍ وَآلِهِ وَاَنْ تَفْعَلَ بى ما اَنْتَ اَهْلُهُ پس بخوان هر دعائى

 

درود فرستى بر محمد و آلش و انجام دهى درباره من آنچه را تو شایسته آنى * * * * * * *

که خواستى و مستحبّ است غسل در این شب و گذشت در شب نیمه نمازیکه در این شب نیز خوانده مى شود.

ادامه »

چهل داستان و چهل حدیث پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله) برای رایانه

12ام اردیبهشت, 1395
باز هم یک نرم افزار اسلامی برای رایانه توسط انجمن گفتگوی دینی وابسته به مرکز ملی پاسخگویی طراحی شده است. برنامه چهل حدیث یک ابزار مفید برای آگاهی از حدیث های آموزنده پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) است، همچنین 40 داستان منتخب از ایشان و 5 درس آموزنده و ارزنده از زندگیشان برای شما در نرم افزار گنجانیده شده است.
 
 • دانلود و مشخصات فایل • حجم: 2.1 مگابایت
 • نسخه: 1.0
 • اجرا در: تمامی ویندوزها


>

وقتی همه خوابند!

1ام اردیبهشت, 1395

وقتی همه دین را فراموش می‌کنند تو در اوج در یاد خدا باش!

وقتی همه دنیاپرستی می‌کنند تو در اوج خداپرستی کن!

وقتی همه بی‌دینی را به نمایش می‌گذارند تو دینداریِ خودت را به نمایش بگذار در اوج!

این راه اصلاح جامعه است!

به خدا ظلم است در یک همچین شهر خوبی که خدا فراموش می‌شود و اگر تو یادآوری کنی به یاد می‌آورند!

جزء گروهی که خدا را به یاد شهر می‌آورند نباشی!

اصلاً نیت کن، نذر کن بگو من همیشه باید اعتکاف بروم، نیاز شخصی چیست؟

من می‌خواهم خدا را به یاد مردم شهرم بیاورم.

مردم شهر ما مردم خوبی هستند، نیاز به گروهی معتکف دارند که خدا را یادآوری کنند.

 مدت: 01:01 دقیقه

 دریافت با کیفیت (پایین(2 مگابایت) | متوسط(3 مگابایت) | بالا(56 مگابایت) )

 منبع:بیان معنوی

​ارزش پدر بودن

1ام اردیبهشت, 1395

  روز پدر میلاد امیرالمؤمنین علیه السلام

علت تسلط یهودی‌ها بر مسیحی‌ها، شکستن حرمت پدر بین آنان بود

راه کاهش ظلم در خانواده افزایش حرمت پدر است

آثار تقویت پایگاه پدر در خانواده و جامعه


حجت الاسلام پناهیان:

ارتقاء سطح آمادگی پذیرش ولایت

روز میلاد امیرالمومنین را، روز پدر نامیده‌اند، این کار را، باید به فال نیک گرفت. هر چه پایگاه پدر در خانواده‌ها و جامعه ما تقویت شود، در واقع پایگاه ولایت مستحکم خواهد شد. مردم از نظر روانی و ذهنی، آمادگی پذیرش ولایتشان، بالاتر می‌رود.

یهودی های صهیونیزم، وقتی که می‌خواستند مسیحی‌ها را از هم متلاشی کنند، تا بتوانند سرپرستی آن جوامع را به دست بگیرند، یکی از کارهایی که کردند این بود که در جوامع مسیحی حرمت پدر را شکستند، گاهی حرمت پدر را، به عنوان اینکه شوهر نسبت به این زن ظالم است شکستند. گاهی حرمت پدر را، به این عنوان که مقابل خواسته‌های فرزندان می‌ایستند شکستند.

ادامه »

​چرا به اعتکاف برویم؟ / فواید و آثار معنوی اعتکاف( 10 و پایانی)

1ام اردیبهشت, 1395

اعتکاف یعنی شکوفا شدن فطرت

اعتکاف چه فرهنگی ایجاد می‌کند؟

اعتکاف یعنی داوطلب شدن برای دریافت امر خدا.

اعتکاف یعنی شکوفا شدن فطرت و دریافتن زیبایی امر و بیرون آمدن از بلاتکلیفی عبد.

اعتکاف یعنی به اشارۀ او آمدن و به امر او رسیدن و به اذن او رفتن.

خواهش می‌کنم از اعتکاف که بیرون رفتید فرهنگ اعتکاف را نیز با خودتان ببرید.

منظورم از فرهنگ، روحیه و نگرشی است که اعتکاف می‌تواند برای انسان ایجاد نماید، و در جمع معتکفین جریان پیدا می‌کند.

فرهنگ_اعتکاف این است که بگویی: این قیمتی ندارد که «من» چون میل دارم، کار خوبی را انجام دهم.

قیمتی‌تر آن است که اساساً «من» و میل «من» وجود نداشته باشد، بلکه تنها امر_خدا باشد که مرا به کار خوب وادار می‌کند. این معنای بندگی است.

منبع:کتاب «شکوه امر خدا؛ به ضمیمۀ یادداشتی برای معتکفین»، /اثر علیرضا پناهیان

چرا به اعتکاف برویم؟ / فواید و آثار معنوی اعتکاف(9)

1ام اردیبهشت, 1395


 اعتکاف فرصت فاصله گرفتن از دنیا برای دیدن آن به صورت دقیق و عالمانه

 وقتی که شما در اعتکاف، خودتان را در مسجد محصور کردید. و از زندگی عادی دنیا خارج شدید، انگار یک فرصتی به شما داده شده که از دنیا فاصله بگیرید و به دنیا نگاه کنید.
 
تا ما غرق دنیا هستیم نمی توانیم عمیقا دنیا را مطالعه کنیم.

آدم باید از دنیا بیرون بیاید آنگاه یک نگاه به دنیا بیندازد. دنیا را با همه‌ی نواقص و عدم تناسبی که با روح ما دارد و با همه‌ی سختی ها و صعوبت‌ها نگاه کند. چون تا زمانی که انسان در دنیا دارد زندگی می‌کند،آن قدر سرگرم تصاحب دنیاست و درگیر مسابقه با اطرافیانش برای به دست آوردن دنیاست که اصلا وقت نمی کند ریخت زشت و کریه دنیا را  ببیند.

اعتکاف به شما این امکان را می دهد که با فاصله گرفتن از دنیا، یک بار دیگر به صورت دقیق و عالمانه به دنیا نظر بندازی و به خودت بگویی آیا می ارزد برای این، خودم را هزینه کنم؟!

منبع:کتاب «شکوه امر خدا؛ به ضمیمۀ یادداشتی برای معتکفین»/ اثر علیرضا پناهیان

​چرا به اعتکاف برویم؟ / فواید و آثار معنوی اعتکاف(8)

1ام اردیبهشت, 1395

اعتکاف دورۀ فشردۀ تمرین آداب مراوده با مؤمنان است

اعتکاف یعنی نرجیم و نرنجانیم

اعتکاف دورۀ فشردۀ تمرین آداب مراوده با مؤمنان است:

در رفاقت دل‌پاک باشیم و در سلام پیش‌دستی کنیم.

نرنجیم و نرنجانیم. از کسی مقابل صورتش تعریف و تمجید نکنیم و از کسی پشت سرش غیبت ننماییم.

تحمل کنیم و خود را تحمیل نسازیم.

بوی بد دهان روزه‌دار را به یاد داشته باشیم که یکی از زمینه‌های حرف نزدن با بغل‌دستی است.

قبل از ورود به مسجد استحمام کرده باشیم و بعد از آن به پیراسته بودن اهتمام ورزیم.

از گریه‌ها و مویه‌های دیگران مشمئز نشویم و از خنده‌ها و سربه‌هوایی‌های اطرافیان ملول نشویم.

منبع:کتاب «شکوه امر خدا؛ به ضمیمۀ یادداشتی برای معتکفین»/ اثر علیرضا پناهیان

دعای ام داوود با نوای "حاج میثم مطیعی" + دانلود متن و صوت

1ام اردیبهشت, 1395

 

فایل صوتی “دعای ام داوود” با نوای حاج میثم مطیعی اجرا شده در جمع معتکفین (نیمه رجب) سال 1389 در ادامه آماده دریافت است.

 
 

روايت شده: هر صاحب اندوهى اين دعا را بخواند حق تعالى او را از اندوه و غم رهايى بخشد.

عمل امّ داود كه مهم ترين اعمال اين روز است، و براى برآمدن حاجات و برطرف شدن سختيها، و دفع ستم ستمكاران بسيار مؤثّر است.

و كيفيت آن بنابر آنچه در كتاب «مصباح» شيخ آمده چنين است: چون بخواهد اين عمل را بجا آورد، روزهاى سيزدهم، چهاردهم و پانزدهم را روزه بدارد، سپس در روز پانزدهم هنگام ظهر غسل كند و چون وقت ظهر داخل گردد، نماز ظهر و عصر را با ركوع، و سجود نيكو بجا آورد، در جايى خلوت كه چيزى او را مشغول نكند، و كسى با او سخن نگويد.

چون از نماز فراغت يابد، رو به جانب قبله كند، و سوره «حمد» را صد مرتبه و سوره «توحيد» را نيز صد مرتبه و «آية الكرسى» را ده مرتبه بخواند، و بعد از اينها قرائت كند سوره هاى «انعام، بنى اسرائيل (اسراء) ، كهف، لقمان، يسى، صافات، حم سجده، حمعسق، حم دخان، فتح، واقعه، ملك، ن، اذا السّماء انشقّت» و پس از آن را تا آخر قرآن، و چون از اينها فارغ شود، درحالیكه رو به قبله میباشد بگويد:

صَدَقَ اللَّهُ الْعَظِيمُ الَّذِي لا إِلَهَ إِلا هُوَ الْحَيُّ الْقَيُّومُ ذُو الْجَلالِ وَ الْإِكْرَامِ الرَّحْمَنُ الرَّحِيمُ الْحَلِيمُ الْكَرِيمُ الَّذِي لَيْسَ كَمِثْلِهِ شَيْ ءٌ وَ هُوَ السَّمِيعُ الْعَلِيمُ الْبَصِيرُ الْخَبِيرُ شَهِدَ اللَّهُ أَنَّهُ لا إِلَهَ إِلا هُوَ وَ الْمَلائِكَةُ وَ أُولُوا الْعِلْمِ قَائِما بِالْقِسْطِ لا إِلَهَ إِلا هُوَ الْعَزِيزُ الْحَكِيمُ وَ بَلَّغَتْ رُسُلُهُ الْكِرَامُ وَ أَنَا عَلَى ذَلِكَ مِنَ الشَّاهِدِينَ اللَّهُمَّ لَكَ الْحَمْدُ وَ لَكَ الْمَجْدُ وَ لَكَ الْعِزُّ وَ لَكَ الْفَخْرُ وَ لَكَ الْقَهْرُ وَ لَكَ النِّعْمَةُ وَ لَكَ الْعَظَمَةُ وَ لَكَ الرَّحْمَةُ وَ لَكَ الْمَهَابَةُ وَ لَكَ السُّلْطَانُ وَ لَكَ الْبَهَاءُ وَ لَكَ الامْتِنَانُ وَ لَكَ التَّسْبِيحُ وَ لَكَ التَّقْدِيسُ وَ لَكَ التَّهْلِيلُ وَ لَكَ التَّكْبِيرُ وَ لَكَ مَا يُرَى وَ لَكَ مَا لا يُرَى وَ لَكَ مَا فَوْقَ السَّمَاوَاتِ الْعُلَى ،

راست فرمود خداى بزرگ كه معبودى جز او نيست، خداى زنده و به خود پاينده، داراى بزرگى و بزرگوارى، مهربان و بخشنده، بردبار و كريم، كه چيزى همانند او نيست، و او شنواى داناى بيناى آگاه است، گواهى داد خدا خدايى كه معبودى جز او نيست و فرشتگان و صاحبان دانش هم گواهان وحدانيّت اويند و اينكه بر پا دارنده عدالت است، معبودى جز او كه عزيز حكيم است، نيست، و پيامبران بزرگوارش اين حقيقت را به مردم رساندند، و من بر اين واقعيت از گواهانم، خدايا! تنها برای توست، سپاس و بزرگوارى و عزّت و افتخار، و چيرگى، و نعمت، و عظمت، و رحمت، و هيبت، و سلطنت، و زيبايى، و نعمت بخشى، و تنزيه، و تقديس، و يكتايى، و بزرگى، و ديدنيها و ناديدني ها، و آنچه بر فرازآسمان هاى بلند است،

ادامه »

احکام ضروری و اختصاصی اعتکاف

1ام اردیبهشت, 1395

 مسؤول ستاد ترویج احکام درباره زمان حضور در محل اعتکاف گفت: معتکفان قبل از اذان صبح روز اول اعتکاف باید در مسجد باشند؛ اگر کسی اعتکاف به او سخت می­گذرد و خواست منصرف شود، باید در دو روز اول اقدام به ترک محل اعتکاف کند.

 حجت ­الاسلام فلاح زاده، رییس مرکز موضوع ­شناسی فقهی حوزه علمیه قم در مراسم افتتاحیه اعتکاف 95 که در مصلی قدس قم برگزار شد، به بیان احکام ضروری اعتکاف پرداخت و خاطرنشان کرد: عبادات یک صورت ظاهر و یک صورت باطنی دارد که اگر صورت ظاهری رعایت نشود، به صورت باطنی آن نخواهیم رسید.

 مسؤول ستاد ترویج احکام درباره رعایت جزئیات احکام اظهار داشت: روزه، حج و سایر عبادات اگر باطل شود، ضیافت الهی نیست؛ اگر اعمال و عبادات طبق دستوراتی که بیان شده است، رعایت نشود، به برکات و اجر آن نخواهیم رسید.

 این کارشناس دینی شرایط لازم برای معتکفان تصریح کرد: اعتکاف به معنای ماندن در مسجد و قصد عبادت کردن است؛ معتکفان کسانی هستند که بتوانند روزه بگیرند و در مسجد نیز بمانند؛ بیماران و سالمندانی که روزه برایش ضرر دارد و خانم­هایی که عذر شرعی دارد، نمی­توانند معتکف شوند؛ مسافران نیز باید طبق احکام مربوطه عمل کنند.

وی گفت: خانمی که شوهرش اجازه ندهد نمی­تواند در مسجد بماند و اعتکاف کند؛ فرزندی که پدر و مادرش او را از اعتکاف گرفتن نهی کرده­اند.

 حجت­الاسلام فلاح­زاده یادآور شد: درباره شرایط مکان اعتکاف خاطرنشان کرد: مکان اعتکاف حتما باید مسجد و آن هم مسجد جامع باشد و در آن خلوت با خدا صورت بگیرد؛ در اعتکاف نباید از جمع مردم جدا شد؛ اینکه معتکفی در گوشه­ای از مسجد حضور پیدا کند و از جمع معتکفین جدا باشد، درست نیست، بلکه باید در جمع و جماعت بود.

 مسؤول ستاد ترویج احکام درباره مکان­های اعتکاف اظهار داشت: گرچه مسجد الحرام در مکه، مسجد النبی در مدینه، مسجد کوفه و مسجد جامع بصره و سایر مساجد جامع مکان اعتکاف هستند، اما اعتکاف در سایر مکان­ها باید به قصد رجا باشد.

ادامه »

فضیلت و اعمال روزهای نیمه رجب (ایّام البیض)

1ام اردیبهشت, 1395

مرحوم حضرت آیت الله العظمی جواد آقا ملکی تبریزی در کتاب المراقبات بخشی از فضیلت و اعمال ایام نیمه رجب را آورده است.

مرحوم حضرت آیت الله العظمی جواد آقا ملکی تبریزی در کتاب المراقبات می آورد:

در شب نیمه رجب دوازده رکعت نماز بگزارد در هر رکعت حمد و سوره بخواند وچون از نماز فارغ شود سوره و حمد و معوذتین «قل اعوذ برب الفلق» و «قل اعوذ برب الناس» و سوره اخلاص «قل هو الله احد» و آیه الکرسی هر یک را چهار بار بخواند و پس از این چهار مرتبه «سبحان الله و الحمد لله و لا اله الا الله و الله اکبر» را بگوید سپس بگوید:

«الله الله ربی و لا اشرک به شیئا ما شاء الله و لا قوه الا بالله العلی العظیم» و اگر توفیق او را مساعدت کند در هر دو شب (13 و 14) برمقدار اذکار خود افزوده و قیام در شب و تهجد را از دست ندهد و سه روزه (13، 14 و 15) را روزه بدارد و شب نیمه رجب را به نحوی که در احیاء شب اول از جهت مراقبت بیان کردیم احیاء کند.

ادامه »

فصلی برای رویش (ویژه نامه آغاز ایام اعتکاف)

1ام اردیبهشت, 1395

 

 
در قرآن و روایات به اعتکاف اشاره شده است.
اعتکاف در لغت به معنای حبس و توقف و رو کردن به چیزی است با تعظیم و تکریم؛ در اصطلاح، به معنای توقف و ماندن سه روز و بیشتر از آن در مسجد جامع می باشد. اعتکاف آداب و احکام و زمان ویژه ای دارد که در روایات به آن اشاره شده است.


حقیقت و مفهوم اعتکاف

اعتکاف از ماده «عکف» در لغت به معنای اقبال و روی آوردن به چیزی و ملازمت آن بر سبیل تعظیم است .

اعتکاف در شرع، به معنای التزام به توقف و درنگ در مسجد به قصد قربت است.

در یک تعریف جامع اعتکاف عبارتست از: «اقامت کردن برای حداقل سه روز در مسجد به قصد عبادت با مراعات شرایط لازم .»

ارکان عبادت، یعنی اجزایی که اگر به طور عمد یا به طور سهو ترک شوند، عبادت باطل می شود. اعتکاف نیز ارکانی دارد که عبارت اند از :

1. نیت،

2. توقف در مسجد جامع شهر یا مساجد چهارگانه معروف،

3. کمتر از سه روز نبودن اعتکاف،

4. روزه دار بودن معتکف در ایام اعتکاف.

ادامه »

توصیه های عملی حضرت آیت الله خامنه ای برای ماه رجب و ماه شعبان

1ام اردیبهشت, 1395
 
«ماه رجب، ماه شعبان، یک آمادگاهی است برای اینکه انسان در ماه مبارک رمضان بتواند با آمادگی وارد شود.» ۱۳۹۲/۰۲/۲۵ می توان با به جای آوردن اعمال سفارش شده در این دو ماه، سهمی از این آمادگی را به دست آورد و بهره ای بهتر از ماه مبارک رمضان کسب نمود.

به همین مناسبت پایگاه اطلاع رسانی KHAMENEI.IR گزیده ای از توصیه های عملی حضرت آیت الله خامنه ای برای ماه رجب و ماه شعبان را منتشر می کند.

 

توصیه های ماه رجب:

* در ماه رجب به ذکر، دعا و توسل اهمیت بدهید

الان در ماه رجب هستیم؛ ماهی که روزهای متبرّکی دارد. از این ایام استفاده بردن و معنویت را تقویت کردن و با خدا ارتباط برقرارکردن و ذکر و دعا و توسّل را اهمیت دادن از وظایف است. تقویت ارتباط خود با خدا؛ تلاش در مسائل دنیایی - اعم از فراگیری علم و دانش و کوشش در راه سازندگی - آگاه بودن از مسائل سیاسی و اقتصادی و مهمتر از همه، حفظ آن امید، عوامل و ویژگیهایی است که ان شاءاللَّه در آینده - آینده ای نه چندان دور - همه روی زمین را به نور جمهوری اسلامی منوّر خواهد کرد و بشریت را از برکات اسلام برخوردار خواهد ساخت و ملت ایران را - همچنان که خدای متعال به مسلمانان وعده فرموده است - شاهدِ یکپارچگی و وحدت بشریت در روی زمین قرار خواهد داد.[1]

ادامه »

۶ ویژگی ماه رجب از منظر میرزا جواد ملکی تبریزی(ره)

29ام فروردین, 1395

ماه رجب از اوقات دعا می ‌باشد و حتی در زمان جاهلیت به این مطلب مشهور بوده و مردم آن زمان منتظر این ماه بودند تا در آن دعا کنند.

نوشتاری در خصوص ویژگی های ماه رجب به قلم سید جواد حسینی را ارائه می دهد.

* سیرۀ رجبیه امام سجاد(علیه السلام)

طاووس یمانی می ‌گوید: در ماه رجب از کنار حجر اسماعیل گذشتم، دیدم کسی است که به رکوع و سجود می ‌رود. دقت کردم دیدم امام علی بن الحسين (علیه السلام) است، با خود گفتم: خوشا به حالت! مردی صالح از اهل ‌بیت نبوت (صلی الله علیه و آله) است، قسم به خدا که باید دعای او را غنیمت شمارم.

مراقب احوال آن حضرت بودم تا که از نماز خود فارغ شد. کف دستان خود را به جانب آسمان بلند کرد و گفت:

«سَیِّدِی سَیِّدِی وَ هَذِهِ یَدَایَ قَدْ مَدَدْتُهُمَا إِلَیْکَ بِالذُّنُوبِ مَمْلُوَّةٌ وَ عَیْنَایَ إِلَیْکَ بِالرَّجَاءِ مَمْدُودَةٌ وَ حَقٌّ لِمَنْ دَعَاکَ بِالنَّدَمِ تَذَلُّلًا أَنْ تُجِیبَهُ بِالْکَرَمِ تَفَضُّلًا سَیِّدِی أَ مِنْ أَهْلِ الشَّقَاءِ خَلَقْتَنِی فَأُطِیلَ بُکَائِی أَمْ مِنْ أَهْلِ السَّعَادَةِ خَلَقْتَنِی فَأُبَشِّرَ رَجَائِی»؛[1]

آقای من، آقای من، این دستان پر از گناه را به درگاهت بالا آوردم، و چشمانم امید به تو دارد، و کسی که با پشیمانی (از کرده خود) تو را در حال زار فراخواند، سزاوار آن است که با لطف و کرمت پاسخ ‌گویی، آقای من! آیا مرا از تیره‌ روزان قراردادی تا که بسیار بگریم، یا که از نیک بختان گردانیدی تا امیدوار باشم.

و در ادامه می ‌فرمود:

«سَیِّدِی مَا أَنَا وَ مَا خَطَرِی هَبْ لِی خَطَایَایَ بِفَضْلِکَ وَ جَلِّلْنِی بِسِتْرِکَ وَ اعْفُ عَنْ تَوْبِیخِی بِکَرَمِ وَجْهِک»؛

آقای من! من کی ‌ام؟ از تو می ‌خواهم که به فضلت از من درگذری، و بدی مرا بپوشانی، و با کرمت از توبیخ و سرزنشم عفو فرمائی!.

ادامه »

از تو کجا بگریزم ؟...

28ام فروردین, 1395

 

اول :

اي حاكم آسمان اميدها!

اي نهايت خوبي ها!

در هر خوبي اميدم  و در هر ناگواري پناهم تويي.

باران مهرباني توست كه كوير نااميدي ام را سرسبز مي كند و نسيم محبت توست كه طراوت را به باغ خزان زده ام مي بخشد.

اگر اميد به نگاه كريمانه ات نبود كه ” نيست ” مي شدم و بي پرتو لطف تو كه گريزگاهي ندارم .

غنچه ي اميدهايم به لبخند تو شكوفا مي شود و درخت آرزوهايم به نگاه تو به بار مي نشيند .

ادامه »

ماه خدا،ماه تزکیه و رشد معنوی

28ام فروردین, 1395

حضرت رسول اکرم صلی الله علیه و آله فرمودند :

ماه رجب ماه بزرگ خداست و هیچ ماهی در حرمت و فضیلت‏ به پایه آن نمی ‏رسد و قتال با کافران در این ماه حرام است، آگاه باشید که رجب ماه پروردگار است و شعبان ماه من و ماه رمضان ماه امت من است و اگر کسی در ماه رجب حتی یک روز روزه بدارد خدا را از خود خشنود ساخته و خشم الهی از او دور می‏گردد.

رجب؛ ماه تزکیه و رشد معنوی

رجب ماه درخواست انسان برای ارتقاء ظرفیت رشد معنوی می باشد؛ درست است بعضی از کارهای بدی که انجام داده ایم، ظرفیت را از ما گرفته است، ولی ظرفیت دِه، همچنان بخشنده است؛ لذا از او ظرفیت طلب کنید، استحقاق طلب کنید، لیاقت طلب کنید و بعد از خداوند مسئلت کنید که به این ظرفیت، پاسخ مثبت بدهد و مظروف را عطا کند.
در درون انسان یک آینه شفاف است که فیض خدا را نشان می دهد، انسان اگر یک آینه شفاف بشود و سرش را خم بکند، این آینه را نگاه کند فیض خدا را می بیند، خدا دیدنی نیست ولی فیض او، وجه او، لطف او، آثار او دیدنی است، آن وقت راحت است؛ نه بیراهه می رود نه راه کسی را می بندد، چون آن جمال محض به انسان فرصت خلاف نمی دهد و اخلاق برای این است.این ماه رجب که فرا رسید بعد ماه شعبان و ماه مبارک رمضان، اینها فرصت این کارهاست اگر توفیقی داشتید ـ ان شاءالله ـ در اعتکاف شرکت کردید برای همین کار است، آنگاه احساس می کنید که راحت شدید، بار از دوشتان افتاد، وقتی انسان زیر بار سنگین باشد، همیشه عرق می کند، خیس عرق است اما وقتی سبک بار باشد آزاد می شود.

ادامه »

بهترین دعا برای شب لیله الرغائب

26ام فروردین, 1395

 

شرط مسلمانی نیست که برادران و خواهران مسلمانمان در سوریه، ‌فلسطین، عراق، افغانستان،‌ بحرین و…..جای جای این جهان در زیر ظلم و ستم چکمه های استکبار و صهیونیزم و هابیت باشند و من و تو در این شب بزرگ دست به دعا برای رهایی و نجات آنان بلند نکنیم .

نخستین شب جمعه ماه پربرکت رجب «لیله الرغائب» است . من و تو در این شب بزرگ دست به دعا برای رهایی و نجات مسلمانان سوریه، ‌فلسطین، عراق، افغانستان،‌ بحرین و…..از ظلم استکبار، صهیونیزم و وهابیت بلند خواهیم کرد.

امشب شب لیله الرغائب است. هرچه فکرکردم بزرگترین آرزو و بهترین دعا چه دعایی برایم است ناخود آگاه به یادسخنی از پیامبر نور و رحمت برای عالمیان افتادم که فرموده اند” من اصبح لايهتـم بامور المسلمين فليـس منهم و مـن سمع رجلا ينادى يا للمسلميـن فلم يجبه فليس بمسلم .

هر كه صبح كند و به امور مسلميـن همت نگمارد ، از آنهانيست ؛و هركـس بشنود كه شخصـى فرياد مـيزنـد: (( اى مسلمانها به فريادم برسيد)) ولـى جـوابـش نگـويد،مسلمان نيست .

این بود که به خود نهیب زدم شرط مسلمانی نیست که برادران و خواهران مسلمانمان در سوریه، ‌فلسطین، عراق، افغانستان،‌ بحرین و…..جای جای این جهان در زیر ظلم و ستم چکمه های استکبار و صهیونیزم و هابیت باشند و من و تو در این شب بزرگ دست به دعا برای رهایی و نجات آنان بلند نکنیم .

شاید خدای رحمان و رحیم به دلیل اینکه دیگران را به فرموده حضرت زهرا سلام الله بر خود مقدم داشتیم ،‌از باب فضل و رحمت خویش حاجات فردی ما را هم نیز برآورده کرده و از پیاله معرفت الله سیرابمان کند. ان شاالله.

ادامه »

آداب و اعمال لیلة الرغائب(شب آرزوها)

26ام فروردین, 1395
 

 

اولین شب جمعه از ماه رجب «لیله الرغائب» نام دارد و مشهور است که در این شب حاجات و آرزوها برآورده می‌شوند.

 اولین شب جمعه ماه رجب را لیلة الرغائب می‌گویند. برای این شب پر برکت از رسول خدا(ص) عملی نقل شده است که فضیلت بسیاری دارد. در روایت آمده است: هر که این نماز را بگذارد چون شب اول قبر او شود، حق تعالی بفرستد ثواب این نماز را به سوی او به نیکوتر صورتی با روی گشاده و درخشان و زبان فصیح. پس با وی گوید ای حبیب من! به خدا سوگند من چهره‏ اى زيباتر از چهره تو نديدم، و سخنى شيرين‏ تر از سخن تو نشنيدم، و بويى بهتر از بوى‏ تو نبوييدم!
گوید: من ثواب آن نمازم كه در فلان شب، از فلان ماه، از فلان سال به جاى آوردى‏ امشب نزد تو آمدم تا حقّت را ادا كنم، و مونس تنهايى تو باشم، و هراس را از تو برگيرم و هنگامى‏ كه در صور (شيپور قيامت) دميده شود، در عرصه قيامت سايه‏ اى بر سرت خواهم افكند، پس خوشحال باش كه خير هرگز از تو جدا نخواهد شد. 
آن نماز به این صورت است: روز پنج شنبه اول آن ماه را روزه می‌داری چون شب جمعه داخل شود مابین نماز مغرب و عشاء دوازده رکعت نماز می‌گذاری هر دو رکعت به یک سلام و در هر رکعت از آن یک مرتبه سوره «حمد» و سه مرتبه «سوره قدر» و دوازده‏ مرتبه «سوره توحيد» مى‏‌خوانى و هنگامى كه از نماز فارغ شدى هفتاد مرتبه مى ‌گويى:
اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ النَّبِيِّ الْأُمِّيِّ وَ عَلَى آلِهِ [وَ آلِ مُحَمَّدٍ] .
خدايا! بر محمّد پيامبر درس ناخوانده و خاندانش درود فرست
سپس به سجده مى‏ روى و هفتاد مرتبه می گويى:
سُبُّوحٌ قُدُّوسٌ رَبُّ الْمَلائِكَةِ وَ الرُّوحِ
پاك و منزّه است پروردگار فرشتگان و روح
آنگاه سر از سجده بر مى ‏دارى و هفتاد مرتبه مى‏ گويى:
رَبِّ اغْفِرْ وَ ارْحَمْ وَ تَجَاوَزْ عَمَّا تَعْلَمُ إِنَّكَ أَنْتَ الْعَلِيُّ الْأَعْظَمُ
پروردگارا! مرا بيامرز و بر من مهرورز و از آنچه از من مى‏ دانى بگذر، تو خداى برتر و بزرگترى
دوباره به سجده مى‏ روى و هفتاد مرتبه مى‏ گويى:
سُبُّوحٌ قُدُّوسٌ رَبُّ الْمَلائِكَةِ وَ الرُّوحِ
پاك و منزّه است پروردگار فرشتگان و روح
سپس حاجت خود را مى‏ طلبى كه به خواست خدا برآورده خواهد شد.
منبع: اقبال الاعمال - المراقبات/ باشگاه خبرنگاران جوان؛

چرا به اعتکاف برویم؟ / فواید و آثار معنوی اعتکاف(2)

23ام فروردین, 1395

عتکاف؛ یعنی وقت گذاشتن برای کشف رابطه با خدا

اعتکاف؛ یعنی نباید نوک زد! باید وقت گذاشت!

 اعتکاف یعنی وقت گذاشتن برای کشف رابطه با خدا . نباید نوک زد! باید وقت گذاشت.

اعتکاف به همین دلیل ویژه است. انسان سه روز «وقت» می‌گذارد، سه روز دنبال صاحب خانه می‌گردد و زمزمه‌اش این است که ای خدایی که نمی‌بینمت، نمی‌یابمت، نمی‌چشمت!

تو کجا هستی؟!

چگونه با من ارتباط برقرار خواهی کرد؟!

کِی وجود تو را بیشتر لمس خواهم کرد؟!

کِی حضور تو را بیشتر حس خواهم کرد؟!

کِی می‌فهمم تو چگونه هستی؟!

منبع:کتاب نگاهی به رابطۀ عبدومولا ، اثر علیرضا پناهیان

توصیه های رهبر انقلاب برای استفاده از ماه های رجب، شعبان و رمضان

22ام فروردین, 1395
اعتقاد و توجه به نقش عوامل معنوی در موفقیت های یک ملّت در کنار عوامل مادی، از خطوط مورد تأکید دائمی رهبر معظم انقلاب اسلامی است. دعا، مناجات، استغفار، تضرّع، توسّل، تقرّب به ذات پروردگار و تلاش برای خودسازی کلید گشایش درهای رحمت الهی به روی جامعه است. لذا استفاده هر چه بیشتر از فرصت سه ماه پر برکت رجب و شعبان و رمضان به مثابه پنجمین فصل از سال -که گویی خداوند رحمان این فصل مجازی پر برکت و معنویت را در کنار فصول دیگر سال قرار داده- توصیه همیشگی حضرت آیت الله خامنه ای به جامعه مومن و انقلابی است.
 

 گام به گام تا معراج

ماه رجب یک فرصت تقرّب به ارزش های الهی و تقرّب به ذات مقدّس پروردگار و فرصت خودسازی است. اینها همه فرصتند؛ هر فرصتی هم نعمت است و هر نعمتی هم نیازمند شکر و سپاس است. ماه رجب از این نعمت ها است. بعد هم ماه شعبان است که آن هم نعمت دیگری است و این دو ماه از نظر کُمَّلین و اهل توحید و اهل معنا مقدّمه ی ماه رمضانند؛ و ماه رمضان ماه عروج است، ماه رفتن به معراج است.[1]

ادامه »

فضیلت و اعمال شب اول ماه مبارک رجب

20ام فروردین, 1395

حضرت آیت الله العظمی میرزا جوا آقا ملکی تبریزی در بخشی از کتاب المراقبات به شرح فضیلت ماه رجب پرداخته است.

فضیلت و اعمال شب اول ماه مبارک رجبحضرت آیت الله العظمی میرزا جواد آقا ملکی تبریزی در بخشی از کتاب المراقبات به شرح فضیلت ماه رجب پرداخته است.

شب اول ماه رجب

و از مراقبات در این ماه آنکه سالک راهرو معنی «ماه حرام» را بداند و حق او را بشناسد تا در «حرکت و سکنات» خود بلکه در خطرات قلب خویشتن مراقب آن باشد و بداند که این سه ماه، موسم عبادت است و طلبکاران علم راست که جهت عبادت را بر جهت تحصیل علم افزون‌تر نمایند؛ هرچند تحصیل علم نیز از افضل عبادات است.

نخستین شب این ماه از چهار شبی است که استحباب احیاء در آن تاکید گردیده و در روایت ماه شب اول آن دعائی روایت شده و سزاورا است که در دعای ماسوره در این باب التفات کند و در این دعا ماه شعبان و ماه رمضان را به یادآورد و از خدا بخواهد که در آن دو ماه نیز اهلیّت برای عبادت پیدا کند و در اوقات دعاها، زیاد به یاد آن دو ماه باشد تا استعداد دخول در آنها را به وسیله دعا تکمیل نماید و مستحب است که بعد از نماز عشاء دعایی که سید در «اقبال» روایت نموده بخواند.

ادامه »

​امشب را غنیمت بشمارید

20ام فروردین, 1395

حضرت علی علیه السلام در روایتی از بیهوده گذرانی افراد در چهار شب با فضیلت ابراز شگفتی کرده‌اند.

رَوَى إِسْمَاعِيلُ بْنُ مُوسَى بْنِ جَعْفَرٍ عَنْ أَبِيهِ قَالَ كَانَ عَلِيُّ بْنُ أَبِي طَالِبٍ علیه السلام يَقُولُ يُعْجِبُنِي أَنْ يُفَرِّغَ الرَّجُلُ نَفْسَهُ فِي السَّنَةِ أَرْبَعَ لَيَالٍ- لَيْلَةَ الْفِطْرِ وَ لَيْلَةَ الْأَضْحَى وَ لَيْلَةَ النِّصْفِ مِنْ شَعْبَانَ وَ أَوَّلَ لَيْلَةٍ مِنْ رَجَبٍ

امام على عليه السلام ‏فرمودند:

در شگفتم از كسى‏كه اين چهار شب از سال را به بيهودگى بگذراند: شب عيد فطر، شب عيد قربان، شب نيمه شعبان و اولين شب از ماه رجب.

صباح المتهجد؛ ج‌ 2، ص: 852

این الرجبیون... بهار مناجات و بندگی از راه می رسد.

19ام فروردین, 1395

سلام بر ماه رجب، ماه پیوند بندگان با معبود مهربان
ماه رجب بسار پرخاطره وبیاد ماندنی است، ایام ولادت امامان معصوم علیهم السلام وبعثت پیامبر صلی الله علیه و آله ازیک سو ومرگ چند نفر از دشمنان معروف اهل بیت ازسوی دیگر خبرهای خوشی است که این ماه را قرین سرور ساخته است .

به نقل از خبرگزاری«حوزه»، در استقبال از بهار بندگی با یادآوری بیانات ناب و تابناک حضرات معصومین علیهم السلام، نظر کاربران ارجمند را به بخشی از اعمال، ادعیه، اذکار و نوافل معنوی و معرفتی ماه رجب جلب می نماید.

*رجب ماه بزرگ خداوند

 * حضرت رسول (صلى الله علیه و آله) فرمود: ماه رجب ماه بزرگ خدا است و ماهى در حرمت و فضیلت به آن نمى ‏رسد و جنگیدن با كافران در این ماه حرام است، رجب ماه خدا است و شعبان ماه من است و ماه رمضان ماه امت من است كسى كه یك روز از ماه رجب را روزه بگیرد، موجب خشنودى خدای بزرگ می‌گردد و غضب الهى از او دور می گردد و درى از درهاى جهنم بر روى او بسته گردد.

*ماه استغفار امت

 * از امام صادق(علیه السلام) روایت است كه حضرت رسول اکرم( صلى الله علیه و آله) فرمود: ماه رجب ماه استغفار امت من است پس در این ماه بسیار طلب آمرزش كنید كه خدا آمرزنده و مهربان است و رجب را “أصب” مى ‏گویند زیرا كه رحمت خدا در این ماه بر امت من بسیار ریخته مى‏ شود پس بسیار بگوئید: «أَسْتَغْفِرُ اللهَ وَ أَسْأَلُهُ التَّوْبَةَ».

*سلام بر رجب

سلام بر هلال رجب که آمدنش مژده پایان اندوه است و بدر آنْ یادآور تولد ماه تمام، سلام بر بهار مناجات و بندگی. سلام بر نجوای شبانه اهالی رجب. سلام بر شب های رجب که پذیرای زاهدان است و سلام بر روزهایش که میزبان عاشقان وصال الهی است و سلام بر لحظه لحظه رجب که شاهد ذکرِ ذاکران است.

 *اعمال ماه رجب

* در تمام ایام ماه رجب دعای ذیل را که روایت شده امام زین العابدین(علیه السلام) آن را قرائت می‌فرمود، خوانده شود:

« مَنْ یَمْلِكُ حَوَائِجَ السَّائِلِینَ وَ یَعْلَمُ ضَمِیرَ الصَّامِتِینَ لِكُلِّ مَسْأَلَةٍ مِنْكَ سَمْعٌ حَاضِرٌ وَ جَوَابٌ عَتِیدٌ اللَّهُمَّ وَ مَوَاعِیدُكَ الصَّادِقَةُ وَ أَیَادِیكَ الْفَاضِلَةُ وَ رَحْمَتُكَ الْوَاسِعَةُ فَأَسْأَلُكَ أَنْ تُصَلِّىَ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ أَنْ تَقْضِىَ حَوَائِجِى لِلدُّنْیَا وَ الْآخِرَةِ إِنَّكَ عَلَى كُلِّ شَىْ‏ءٍ قَدِیرٌ »

* دعایی را كه از امام صادق(علیه السلام) روایت شده، خوانده شود:

«خَابَ الْوَافِدُونَ عَلَى غَیْرِكَ وَ خَسِرَ الْمُتَعَرِّضُونَ إِلا لَكَ وَ ضَاعَ الْمُلِمُّونَ إِلا بِكَ وَ أَجْدَبَ الْمُنْتَجِعُونَ إِلا مَنِ انْتَجَعَ فَضْلَكَ بَابُكَ مَفْتُوحٌ لِلرَّاغِبِینَ وَ خَیْرُكَ مَبْذُولٌ لِلطَّالِبِینَ وَ فَضْلُكَ مُبَاحٌ لِلسَّائِلِینَ وَ نَیْلُكَ مُتَاحٌ لِلْآمِلِینَ وَ رِزْقُكَ مَبْسُوطٌ لِمَنْ عَصَاكَ وَ حِلْمُكَ مُعْتَرِضٌ لِمَنْ نَاوَاكَ عَادَتُكَ الْإِحْسَانُ إِلَى الْمُسِیئِینَ وَ سَبِیلُكَ الْإِبْقَاءُ عَلَى الْمُعْتَدِینَ اللَّهُمَّ فَاهْدِنِى هُدَى الْمُهْتَدِینَ وَ ارْزُقْنِى اجْتِهَادَ الْمُجْتَهِدِینَ وَلا تَجْعَلْنِى مِنَ الْغَافِلِینَ الْمُبْعَدِینَ وَ اغْفِرْ لِى یَوْمَ الدِّینِ .»

* از امام صادق (علیه السلام) روایت شده كه در ماه رجب این خوانده شود:

«اللَّهُمَّ إِنِّى أَسْأَلُكَ صَبْرَ الشَّاكِرِینَ لَكَ وَ عَمَلَ الْخَائِفِینَ مِنْكَ وَ یَقِینَ الْعَابِدِینَ لَكَ اللَّهُمَّ أَنْتَ الْعَلِىُّ الْعَظِیمُ وَ أَنَا عَبْدُكَ الْبَائِسُ الْفَقِیرُ أَنْتَ الْغَنِىُّ الْحَمِیدُ وَ أَنَا الْعَبْدُ الذَّلِیلُ اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ وَ امْنُنْ بِغِنَاكَ عَلَى فَقْرِى وَ بِحِلْمِكَ عَلَى جَهْلِى وَ بِقُوَّتِكَ عَلَى ضَعْفِى یَا قَوِىُّ یَا عَزِیزُ اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ الْأَوْصِیَاءِ الْمَرْضِیِّینَ وَ اكْفِنِى مَا أَهَمَّنِى مِنْ أَمْرِ الدُّنْیَا وَ الْآخِرَةِ یَا أَرْحَمَ الرَّاحِمِینَ.»

ادامه »

آنچه باید درباره ماه‌های حرام بدانیم!

18ام فروردین, 1395

ماه های حرامهمه ماه های قمری درنگاه معصومین (علیهم السلام) دارای آداب و احکام خاص خود می باشند به ویژه ماه های حرام که موضوع برخی از احکام شرعی هستند و بر هر مسلمان لازم است نسبت به این احکام وآداب آن آشنا بوده تادرمواقع قرارگرفتن در آن به وظیفه خود عمل کند.

حجت الاسلام سید جعفر ربانی به بررسی ابعاد مختلف ماه های حرام، تعدادآنها ،جابجایی ، حرمت جنگ وکفاره وافزایش دیه در این ماه ها پرداخته است.

 *محور اول، تعداد ماه های حرام

 اتفاق همه فقهای مسلمین بر این است که تعداد ماه‌های حرام چهار تا می‌‌باشد و نیز همه آنان بر این باورند که این چهار ماه عبارت است از: «ذی‌قعده»، «ذی‌حجه»، «محرم» و «رجب»، که سه تای اول پشت‌سر هم و ماه رجب به‌طور جداگانه واقع شده است. (تحریرالاحکام الشرعیة علی مذهب‌الامامیة، علامه حلی/2/130)

 ورود قرآن کریم در این زمینه (مانند بیشتر موارد) بر طرح کلیت و اجمال مطلب است و مشخصاً نام هریک را بیان نفرموده است: إنّ عدّةالشهور عندالله اثناعشر شهراً في‏ كتاب‌الله يوم خلق‌السماوات والأرض منها أربعة حرم. (توبه/36)‏

 «تعداد ماه‏ها نزد خداوند در كتاب الهى، روزی که آسمان‌ها و زمین را آفرید، دوازده ماه مقرر شده که از این میان  چهارتای از آن‌ها حرام می‌باشد.»

 بحثی که در این زمینه وجود دارد این است که اولین ماه از ماه‌های حرام، «رجب» است یا «محرم»؟

 ولکن ثمره فقهی قابل توجهی بر این بحث مترتب نیست. بله اثر این بحث را در آن‌جا می‌توان مشاهده نمود که شخصی، مطلبی را معلق بر «اولین ماه حرام شرعی (نه اولین ماه حرامی که بر حسب سیر زمانی نسبت به شخص فرامی‌رسد، زیرا بدیهی است در این صورت اولین ماه از ماه‌های حرام که فراخواهد رسید برای او اولین ماه حرام خواهد بود)» نماید، مثل این‌که نذر کند در اولین ماه حرام شرعی، کار خیری را انجام دهد.

 

آن‌چه از برخی کلمات معصومین علیهم السلام به‌دست می‌آید، این است که آغاز ماه‌های حرام با ماه «رجب» است، در یکی از ادعیه ماه رجب می‌خوانیم: و هذا رجب‌المرجب المكرم الذي أكرمتنا به، أول اشهرالحرم (الاقبال بالاعمال الحسنة فی ما یعمل مرة فی‌السنة، سیدبن طاوس/3/279)

ادامه »

اسوه صبر

14ام اردیبهشت, 1394

 

اشک های پیامبر صلی الله علیه و آله

این زلال ترین عطوفت جاری خداست که اینک در دانه دانه اشک پیامبر صلی الله علیه و آله روان گشته است و بر قنداقه زینب نورسیده می چکد؛ زینبی که نه از مخلوط عقل و عشق که گویی از عشق محض آفریده شده تا یکسره ساغر خونین عشق را به دست گیرد و عصاره همه رنجهای خلقت را بچشد. اینک پیامبر صلی الله علیه و آله قنداقه این غنچه تازه شکفته در بوستان اهل بیت را در آغوش گرفته و می گرید. نگاه مهربان پیامبر صلی الله علیه و آله، روح آسمان شدن در جسم کوچک او جاری می کند. پیامبر صلی الله علیه و آله کودک را در آغوش گرفته، به سینه می چسباند؛ صورت بر صورت او می نهد و اشک می ریزد. گویی می بیند آن بیابان خشک و رنج هایی را که این دریای صبر تحمل می کند.

زینت پدر

نوزاد نورسیده علی علیه السلام از سوی خدا و به اشاره جد بزرگوارش، پیامبر صلی الله علیه و آله، زینب نام گرفت. علی علیه السلام، شگفت ترین و شیرین ترین نشانه خلقت خدا و فخر دو عالم، اینک به او فخر می کند. زینب در لحظه لحظه زندگی پردردش و در صبوری ها و خروشیدن ها می نمایاند که لایق چنین نامی است و سزاوار چنان مقامی. او نه زینت پدر که زینت خلقت است.

تجسم صبر

صبر اگر می خواست مجسم شود، بهتر از تو نمی یافت. چه می گویم؟ صبر کودکی است که در کنج زندگی پررنج تو به شاگردی نشست. ای کعبه همه سختی ها و ای مادر همه رنج ها، صبر قطره کوچکی از باران مکارم اخلاق بود که بر دریای تو بارید. این کاسه گلی ماست که به اندک رنجی لبریز می شود. کاسه صبر تو از وحی است، از خداست. چگونه پر شود که بی انتهاست. زینبا، خلقت همیشه در تحیّر صبوری تو خواهد ماند.

ادامه »

این خانه بی دلیل ترک بر نداشته است!

12ام اردیبهشت, 1394

به نام عشق

در نجف سینه بی قرار از عشق
گفت:لایمکن الفرار از عشق

مولای ما نمونهء دیگر نداشته است
اعجاز خلقت است و برابر نداشته است

وقت طواف دور حرم فکر می کنم
این خانه بی دلیل ترک برنداشته است

دیدیم در غدیر که دنیا به جز علی
آیینه ای برای پیمبر نداشته است

سوگند می خورم که نبی شهر علم بود
شهری که جز علی در دیگر نداشته است

طوری ز چارچوب در قلعه کنده است
انگار قلعه هیچ زمان در نداشته است

یا غیر لافتی صفتی در خورش نبود
یا جبرِِییل واژهء بهتر نداشته است

چون روز روشن است که در جهل گمشده است
هر کس که ختم نادعلی بر نداشته است

این شعر استعاره ندارد برای او
تقصیر من که نیست برابر نداشته است
                  سید حمید رضا برقعه ای

« اللهم عجل لولیک الفرج »

 

سیزدهم رجب شروع ایام اعتکاف

10ام اردیبهشت, 1394

در قرآن و روایات به اعتکاف اشاره شده است. اعتکاف در لغت به معنای حبس و توقف و رو کردن به چیزی است با تعظیم و تکریم؛ در اصطلاح، به معنای توقف و ماندن سه روز و بیشتر از آن در مسجد جامع می باشد. اعتکاف آداب و احکام و زمان ویژه ای دارد که در روایات به آن اشاره شده است.

اعتکاف

اعتکاف در شرع اسلام، اقامت در مکانی مقدس به منظور تقرب جستن به خداوند متعال است.
در اعتکاف می‏توان خانه دل را از اغیار تهی کرد و نور محبت‏ خدا را در آن جلوه گر ساخت; می‏توان خود را وقف عبادت کرد و لذت میهمانی را بر سر سفره احسان و لطف الهی چشید; می‏توان زمام دل و جان را به دست‏خدا سپرد و همه اعضا و جوارح را در حصار اراده حق به بند کشید

زمان اعتکاف

اعتکاف از نظر زمان محدود به وقت ‏خاص نیست، تنها از آن رو که لازمه اعتکاف، روزه گرفتن است، بید در زمانی اعتکاف شود که شرعا بتوان روزه گرفت. پس هر گاه روزه گرفتن صحیح باشد، اعتکاف نیز صحیح است، ولی بهترین زمان بری اعتکاف دهه آخر ماه مبارک رمضان، و یام البیض ماه رجب است. اعتکاف در دهه آخر ماه رمضان، با آماده سازی انسان بری درک لیلة القدر و بهره برداری از فیض ین شب گران قدر، بی‏ارتباط نیست. در کشور ما اکنون اعتکاف در سه روز از ماه رجب بیش از اعتکاف در دهه پیانی ماه رمضان رواج دارد.

مکان اعتکاف

اعتکاف، تنها در مساجد خاص، صحیح است; بنابرین اگر کسی در خانه خود یا در حسینیه یا حرم معتکف شود صحیح نیست . مساجدی که اعتکاف در آن صحیح است، عبارتند از: مسجد الحرام، مسجد النبی، مسجد جامع کوفه، مسجد بصره و به قصد رجا می‏توان در مسجد جامع هر شهر معتکف شد

شرایط اعتکاف

1 . از سه روز کمتر نباشد;
2 . در مسجد جامع شهر باشد;
3 . در ین مدت از مسجد خارج نشود .

ادامه »

نرم افزار «فصل خلوت» ویژه اعتکاف+ دانلود برای اندروید

10ام اردیبهشت, 1394

در آستانه ولادت امیرالمومنین (علیه السلام) و ایام پر خیر و برکت اعتکاف، نرم افزار اندروید «فصل خلوت» ویژه برگزار کنندگان اعتکاف و معتکفین رونمایی شد. این نرم افزار می ­کوشد تا پاسخگوی همه نیازهای مجریان اعتکاف و معتکفین باشد.

نرم افزار «فصل خلوت» شامل بیانات رهبر انقلاب در مورد اعتکاف می ­باشد. همچنین در این نرم افزار از بیانات آیت­الله مکارم شیرازی و جوادی آملی و سخنان حجج ­اسلام تکیه ­ای و پناهیان در مورد اعتکاف استفاده شده ­است.

از ویژگی­ های دیگر این برنامه ارائه اعمال ماه رجب و ایام ­البیض، از جمله سوره­ های اعمال ام ­داوود می­ باشد.

نرم افزار «فصل خلوت» ویژه اعتکاف+ دانلود

همچنین برای بهتر برگزارکردن مراسم اعتکاف نکات و تذکراتی در این نرم­ افزار آورده شده­ است که مورد استفاده برای مسئولان امر اعتکاف و معتکفین می ­باشد. از جمله ویژگی­ های این قسمت، برنامه روزانه است که یک شبانه­ روز را برای استفاده هرچه بیشتر معتکفین از وقت خود، تقسیم بندی کرده ­است.


موارد فوق به صورت آفلاین در نرم افزار قرار داده شده­ است. در این برنامه برای دسترسی راحت مخاطبین به سایر موارد مربوط به اعتکاف مواردی نیز به صورت آنلاین قرار گرفته شده­ است که شامل موارد زیر می­ باشد:

1- احکام تصویری، صوتی و متنی (احکام تصویری شامل پنج کلیپ از سخنان حجت‌الاسلام فلاح‌زاده بوده که به صورت کامل و دقیق به بیان احکام اعتکاف پرداخته ­است؛ احکام صوتی شامل دو کلیپ بیان احکام می ­باشد؛ همچنین امکان خرید اینترنتی کتاب احکام اعتکاف در این قسمت مهیا است).

2- منشوراتی از جمله کتاب، نشریه و متن (مورد استفاده مسئولان اعتکاف جهت تکثیر و پخش کردن آنها در اعتکاف).

3- نواهای اعتکاف که شامل بخش­های مختلفی از جمله مناجات با خدا، اعمال ام­ داوود، گلچین سخنرانی و … است. به کمک «نواهای اعتکاف» می­ توانید در مسجد خود «رادیو اعتکاف» را راه اندازی کنید.

4-  فیلم و کلیپ (این کلیپ‌‌های تصویری که شامل سخنرانی‌های آیت‌الله جوادی آملی و حجت‌الاسلام میرباقری می‌باشد، که به بیان فلسفه و اهداف اعتکاف می‌پردازد؛ در بخش دیگر کلیپ­ های متنوع از تجربیات اعتکاف­ های سراسر کشور قرار دارد که می­ تواند الگوی مجریان اعتکاف قرار گیرد؛ همچنین کلیپ‌های متنوعی برای استفاده معتکفان مساجد در این قسمت قرار داده شده­است).

5- طرح‌های اعتکاف و مناسبت‌های ایام ­البیض جهت چاپ بر روی پوستر و بنر و فضاسازی مساجد محل برگزاری اعتکاف.

6- نمونه ژتون غذا و کارت شناسایی برای خدمت­ رسانی و مدیریت اعتکاف.

7- برنامه‌های جاوا و اندروید موبایل با موضوع اعتکاف

منبع:مشرق نیوز

توصیه‌های رهبر معظم انقلاب به معتکفین

10ام اردیبهشت, 1394

* برای سه روز اعتکاف باید برنامه ریزی بشود

اعتکاف جای عبادت است؛ البتّه عبادت فقط هم نماز خواندن نیست؛ تماسّ خوب با معتکفین، ارتباط دوستانه و برادرانه، فراگیری از آنها، تعلیم دهی به آنها، معاشرت اسلامی را تجربه کردن و آموختن؛ همه ی اینها فرصتهایی است که در اعتکاف ممکن است پیش بیاید؛ [برای] این باید برنامه ریزی بشود. مهم ترین کار، برنامه ریزی است. اگر چنانچه برنامه ریزی نشد و کمک نشدند این جمعِ جوانِ مشتاق و شوریده ای که برای اعتکاف وارد این مسجد شده اند، این نیروها هدر خواهد رفت و احیاناً زیان آفرین خواهد شد.

بیانات در دیدار اعضای ستاد مرکزی اعتکاف و اعضای سوّمین جشنواره ی سراسری علمی فرهنگی اعتکاف 1393/02/15

ادامه »

نرم افزار دانستنیهای اعتکاف+دانلود

5ام اردیبهشت, 1394

دانلود نرم افزار :

جاوا آندروید   جاوا آندروید

مشخصات کتاب:
سرشناسه:مرکز تحقیقات رایانه ای قائمیه اصفهان،1387
عنوان و نام پدیدآور:دانستنیهای اعتکاف/ واحد تحقیقات مرکز تحقیقات رایانه ای قائمیه اصفهان .
مشخصات نشر:اصفهان:مرکز تحقیقات رایانه ای قائمیه اصفهان ، 1387.‌
مشخصات ظاهری:نرم افزار تلفن همراه و رایانه
عناوین اصلی کتاب شامل:
اصول دین چیست؟؛ فروع دین چیست؟؛ اخلاق در اسلام چیست؟؛ اعمال و ادعیه ماه مبارک رجب ؛ آشنایی با اعتکاف و احکام آن؛ پرسش وپاسخ احکام اعتکاف؛ مقالات؛ دل نوشته؛ مناسبتهای ماه رجب

مشخصات کتاب :

پدید آورنده: واحد تحقیقات مرکز تحقیقات رایانه ای قائمیه اصفهان
ناشر: مرکز تحقیقات رایانه ای قائمیه اصفهان


 
جنین خوش اخلاق من