موضوع: "رمضان"

یادداشت کوتاه حجت الاسلام موسوی مطلق در حمایت از میثم مطیعی

7ام تیر, 1396

 

یادداشت کوتاه حجت الاسلام موسوی مطلق در حمایت از میثم مطیعیجناب دكتر ميثم مطيعي خدا قوت ؛
 
ای نشسته صف اول! نکنی خود را گم

پی اقدام تو هستند هنوز این مردم

حجت الاسلام موسوی مطلق در یاداشت کوتاهی خطاب به میثم مطیعی نوشت:

 
 
بِسْم الله الرحمن الرحيم
 
قابل توجه اقايان:
هم شناسنامه دارد؛
هم سواد دارد؛
هم رسالت مدح و شعر افشاگري أموري است كه حيثيت مكتب عزتمند اهل بيت را زير سوال ميبرد؛
هم اجراي روز عيدفطر مرگ شعار زنده باد مخالف من را از زبان اهل شعار اعلام كرد؛
هم ضمير مرجع خودش را پيدا كرد؛
و هم اينكه زبان ميثم در كام ميليون ها نفر قرار دارد؛
ميثم تنها نيست ؛
چون :ازادي،عقلانيت،شجاعت و رسالت ابلاغ پيام انقلاب در مبارزه با ذلت و استكبار ستيزي در خون فرزندان انقلاب جاري و ساري است.
 
جناب دكتر ميثم مطيعي خدا قوت ؛جانا سخن از زبان ما ميگوئى..
وارث
 
 
 
 

شعر به قرار زیر بود:

ای هلالی که تماشای رخت دلخواه است 

هله ای ماه! خدای من و تو الله است 

روز عید است و قنوت است و دعای من و تو 

اهل جود و جبروت است خدای من و تو 

کبریا و عظمت چیست؟ ردایش آری 

عفو و رحمت نمی از بحر عطایش آری

و له الشکر که یک ماه مرا مهمان کرد 

و له الحمد گناهان مرا پنهان کرد

ادامه »

ذخیره‌هایمان را حفظ کنیم+ دانلود نماهنگ

7ام تیر, 1396

عکسعکسفيلمفيلمفيلمفيلمفيلمفيلمصوتصوتعکس پوستریعکس پوستری

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در خطبه های نماز عید فطر در توصیف ماه رمضان ۱۳۹۶ فرمودند:
« امسال ماه رمضان بحمدالله به‌معنای واقعی کلمه، برای ملّت عزیز ما ماه مبارکی بود. آنچه ما از نزدیک دیدیم: مردم ما نشانه‌های توسّل و تقرّب را در رفتار خودشان و مراسمی که داشتند، و مجموعه‌هایی که کارهای عبادی و خدماتی را انجام میدادند، نشان دادند؛ فضا، فضای معنوی، فضای تقرّب، فضای توسّل و به‌معنای واقعی کلمه، فضای ماه رمضان بود.
 
اوّلاً خود این روزه‌داری در روزهای گرم و در بلندترین روزهای سال، فی‌نفسه، یک نشانه‌ی معنویّت، یک نشانه‌ی اهتزاز روحی است و این در همه‌ی بخشهای کشور، در نقاطی که حرارت هوا بسیار بالا هم بود، محسوس بود، ملموس بود؛ همه میدانستند، همه میدیدند جوانهای روزه‌دار، مردان و زنان روزه‌دار را.
 
ثانیاً حضور چشمگیر جوانها در مراسم عبادی این ماه بود. در تهران، آن‌طوری که به ما گزارش دادند، صدها جلسه‌ی گرمِ پرجمعیّت، روز و شب برگزار میشد و عمده‌ی شرکت­کنندگان این جلسات جوانها بودند؛ چه جلسات معارفی، چه جلسات اُنس با قرآن؛ غیر از جلسات کوچکی که مثلاً در بعضی از محلّات یا مساجد، در گوشه و کنار به وجود می‌آمد، تعداد جلسات بزرگ در تهران صدها جلسه بود؛ در همه جای کشور به همین نسبت حضور داشتند.
 
 
 سفره‌های افطار در مساجد و در معابر؛ این رسمی که چند سال است بین مردم راه افتاده است که سفره‌های افطار ساده‌ی مردمی را چه در مساجد، چه در کوچه‌ها و چه در خیابانها گسترده میکنند و افطار میدهند، بسیار عادت خوب و سنّت خوبی است که امسال هم بحمدالله به‌ طور محسوسی وجود داشت.
 کمک به آزادی زندانیانی که جرایم غیر عمد داشتند و نیاز داشتند به کمک مالی، و هزینه‌ی درمان [بیماران]؛ کمکهای زیادی مردم کردند، این کارها انجام گرفت. این ماه رمضانی که با این خصوصیّات بر مردمی میگذرد، ماهِ رمضانِ مبارکِ به‌معنای واقعی است.

ادامه »

متن و صوت دعای وداع در شب آخر رمضان (دعای 45 صحیفه سجادیه)

3ام تیر, 1396

 

 
 
وَ كَانَ مِنْ دُعَائِهِ عَلَيْهِ السّلَامُ فِي وَدَاعِ شَهْرِ رَمَضَانَ:
 
نيايش45 صحيفه سجاديه، در وداع ماه مبارك رمضان
 

اَللَّهُمَّ يا مَنْ لايَرْغَبُ فِى‏ الْجَزآءِ، وَ يا مَنْ لايَنْدَمُ عَلَى الْعَطآءِ،
اى خدايى كه در برابر احسان به بندگان پاداش نخواهى، و از عطا و بخشش پشيمان نمى‏گردى،
وَ يا مَنْ لايُكافِئُ عَبْدَهُ عَلَى ‏السَّوآءِ، مِنَّتُكَ ابْتِدآءٌ، وَعَفْوُكَ
اى كسى كه مزد بنده خود را بيش از عمل او مى‏دهى، نعمتت بى استحقاق به بندگان رسد، و عفوت
تَفَضُّلٌ، وَ عُقُوبَتُكَ عَدْلٌ، وَ قَضآؤُكَ خِيَرَةٌ. اِنْ اَعْطَيْتَ
تفضل، و مجازاتت عدالت، و قضايت عين خير است. اگر بخشش كنى عطايت را
لَمْ تَشُبْ عَطآئَكَ بِمَنٍّ، وَ اِنْ مَنَعْتَ لَمْ يَكُنْ مَنْعُكَ تَعَدِّياً،
به منّت آلوده نكنى، و اگر عنايت نكنى از باب ستم نيست،
تَشْكُرُ مَنْ شَكَرَكَ وَ اَنْتَ اَلْهَمْتَهُ شُكْرَكَ، وَ تُكافِئُ مَنْ حَمِدَكَ
آن‏كه تو را شكر كند شكرش كنى، در صورتى كه خودت آن شكر را به او الهام فرمودى، و هر كه تو را بستايد پاداشش مى‏ دهى

ادامه »

دعای وداع با ماه مبارک رمضان (دانلود متن، ترجمه و صوت)

3ام تیر, 1396

 

اولین مطلبی که در ملحقات بیان می شود، دعای وداعی است که در ماه مبارک رمضان می خوانیم: شيخ كلينى رضوان الله عليه در كتاب كافى روايت كرده از ابو بصير از حضرت صادق عليه السلام اين دعا را براى وداع ماه رمضان‏

 

بِسمِ اللّهِ الرَّحمَنِ الرَّحِيمِ

به نام خداى بخشنده‌ى مهربان

اللَّهُمَّ إِنَّكَ قُلْتَ فِي كِتَابِكَ الْمُنْزَلِ شَهْرُ رَمَضَانَ الَّذِي أُنْزِلَ فِيهِ الْقُرْآنُ

اى خدا تو خود در كتابى كه نازل كردى فرمودى ماه رمضان آن ماهى است كه در آن قرآن نازل شده

وَ هَذَا شَهْرُ رَمَضَانَ وَ قَدْ تَصَرَّمَ فَأَسْأَلُكَ بِوَجْهِكَ الْكَرِيمِ وَ كَلِمَاتِكَ التَّامَّةِ

و اين شهر مبارك رمضان به پايان رسيد پس از تو درخواست مى ‏كنم به حق ذات بزرگوار كريمت و به حق كلمات تامه خاصانت

إِنْ كَانَ بَقِيَ عَلَيَّ ذَنْبٌ لَمْ تَغْفِرْهُ لِي أَوْ تُرِيدُ أَنْ تُعَذِّبَنِي عَلَيْهِ أَوْ تُقَايِسَنِي بِهِ‏

كه اگر تا اكنون بر من گناهى باقى است كه هنوز نبخشيده‏ اى و اراده عذاب و رنج مرا به آن گناه دارى

أَنْ لاَ يَطْلُعَ فَجْرُ هَذِهِ اللَّيْلَةِ أَوْ يَتَصَرَّمَ هَذَا الشَّهْرُ إِلاَّ وَ قَدْ غَفَرْتَهُ لِي يَا أَرْحَمَ الرَّاحِمِينَ‏

اى خدا آن گناه را پيش از آنكه صبح اين‏شب آخر رمضان طلوع كند و اين ماه تمام به پايان رسد كرم كن و از آن گنه درگذر اى مهربانترين مهربانان عالم

ادامه »

مبلغ زکات فطره و کفاره برای سال ۱۳۹۶

3ام تیر, 1396

براساس اعلام دفتر مقام معظم رهبری؛
دفتر مقام معظم رهبری، مبلغ زکات فطره برای سال ۱۳۹۶ را حداقل ۷۰۰۰ تومان اعلام کرد.
فطریه عبارت است از سه کیلو طعام غالب هر مسلمان اعم از جو، گندم و برنج و اقلامی که به‌عنوان طعام محسوب می‌شوند. براساس محاسبات صورت‌گرفته میزان زکات فطره برای یک نفر با محاسبه‌ی سه کیلو گندم، ۷۰۰۰ تومان است و پرداخت این مبلغ به‌عنوان فطریه کفایت می‌کند. اما هم‌وطنان می‌توانند با توجه به برنجی که مصرف می‌کنند، سه کیلو از آن یا معادل قیمت آن را به‌عنوان فطریه بپردازند. اما در هر صورت پرداخت حداقل ۷۰۰۰ تومان برای هر نفر کفایت می‌کند.
 

مبلغ زکات فطره و کفاره برای سال ۱۳۹۶

۱ حداقل فطریه برای هر نفر ۷۰۰۰ تومان
۲ کفاره یک روز قضای روزه عذر ۲۰۰۰ تومان
۳ کفاره یک روز قضای روزه عمد (اطعام ۶۰ فقیر) ۱۲۰۰۰۰ تومان


موعد پرداخت زکات فطره از غروب روز آخر ماه مبارک رمضان تا ظهر روز عید است و برای کسانی که در نماز عید فطر شرکت می‌کنند،‌ بهتر است قبل از نماز عید این مبلغ را پرداخت و یا از مجموع اموالشان جدا کنند. اما با توجه به استفتای صورت‌گرفته از معظم‌له، واریز زکات فطره قبل از حلول ماه شوال، برای پرداخت‌های اینترنتی که وجوهات به صورت امانت دریافت می‌گردد، مانعی ندارد.

همچنین افرادی که خودشان فقیری را می‌شناسند و از نیازمندی او اطمینان دارند، می‌توانند مبلغ فطریه را به او بپردازند. البته این افراد باید فقط طعام یا پول معادل آن را به فقیر بپردازند و چیزی غیر از طعام و پول مثل لباس و وسایل منزل پذیرفته نیست. همچنین کسانی که از سادات نیستند نمی‌توانند زکات‌شان را به سادات فقیر بپردازند. بنابراین شخصی که سید نیست، ولو همسر او سید باشد، نمی‌تواند زکاتش را به سید فقیر بدهد؛ چرا که ملاک فرد پرداخت‌کننده است. همچنین فرد دریافت‌کننده اگر آقایی سید و فقیر باشد، او نمی‌تواند زکات فطره‌ی افراد غیر سید را دریافت کند.

همچنین مبلغ کفاره‌ی یک روز قضای روزه با عذر شرعی، مبلغ ۲۰۰۰ تومان و کفاره‌ی یک روز قضای روزه‌ی عمدی، مبلغ ۱۲۰۰۰۰ تومان است.

هم‌وطنان گرامی برای پرداخت مبالغ زکات فطره و کفاره و سایر وجوهات شرعی می‌توانند به صفحه‌ی ویژه‌ی پرداخت وجوهات (اینجا) مراجعه کنند.

اشتراک گذاری این مطلب!

مراتب روزه ‏داران در عید فطر از منظر "میرزا جواد آقا ملكى تبریزى"

2ام تیر, 1396

 

“میرزا جواد آقا ملكى تبریزى” ره عالى‏ترین مرتبه استقبال كنندگان از عید فطر را از آن روزه‏ داران عارفى مى‏داند كه لذت نداى خداى «جل جلاله‏»، رنج گرسنگى و تشنگى و شب زنده دارى را از یاد آنان برده و با شوق و شكر بلكه با وجد و سكر آن را پیشواز نموده، در سرعت ‏سیر و سلوك و پیشروى به سوى خیر، جدیت ‏به خرج داده و از عمق جان به نداى رب الارباب لبیك گفته ‏اند.

بدون تردید تك تك مسلمانان با فرا رسیدن عید سعید فطر نوعى شادى و لذت درونى در خود احساس مى‏كنند، اما استقبال مسلمانان از روز عید فطر یكنواخت و مساوى نیست . زیرا هر كسى نسبت‏ به معرفت و ایمان خود به این عید بزرگ و با عظمت مى‏نگرد و از آن بهره مى‏گیرد. زمینه‏ها، ذهنیت‏ها، مراتب ایمان و عوامل دیگرى در نگرش و انگیزه افراد دخالت دارد.

 
به همین جهت عارف واصل میرزا جواد آقا ملكى تبریزى ‏قدس سره (1) روزه دارانى را كه به عید سعید فطر وارد مى‏شوند، به پنج گروه تقسیم مى‏كند و نوع نگرش آنان را نسبت ‏به این روز با عظمت توضیح مى‏دهد . 
ایشان در مورد پایین‏ترین مراتب استقبال كنندگان از عید فطر مى‏نویسد: 
 
«گروهى از روزه ‏داران حقیقت روزه را نشناخته ‏اند و با زحمت و تكلف از خوردن و آشامیدن و سایر مبطلات خود دارى مى‏كنند و این را نوعى طاعت مى‏شمارند و خود را منت‏دار خداوند مى‏دانند. آنان از اعضاء و جوارح خود مراقبت نكرده و با دروغ و غیبت و بهتان و افترا و دشنام، به آزار دیگران پرداخته و زحمات خود را هدر مى‏كنند و در نزد خداى عالمیان منزلتى ندارند، مگر این كه حضورشان در روز عید براى حسن ظن به عنایت‏ خداى بزرگ باشد و در نمازگاه خود در روز عید فطر از گناهان استغفار نموده و طلب آمرزش كنند .»
 

وى عالى‏ ترین مرتبه استقبال كنندگان از عید فطر را از آن روزه‏ داران عارفى مى‏داند كه لذت نداى خداى «جل جلاله‏»، رنج گرسنگى و تشنگى و شب زنده دارى را از یاد آنان برده و با شوق و شكر بلكه با وجد و سكر (2) آن را پیشواز نموده، در سرعت ‏سیر و سلوك و پیشروى به سوى خیر، جدیت ‏به خرج داده و از عمق جان به نداى رب الارباب لبیك گفته ‏اند.

ادامه »

مبانی اعتقادی که موجب شیرین شدن اعمال بندگان می شود

30ام خرداد, 1396
 
حجت الاسلام ماندگاری با بیان اینکه اگر سه مبنای اعتقادی در ما رعایت شود, کارهای ما اَهلی مِنَ العَسل می شود گفت:
یکی از عنایاتی که خداوند می‌تواند در این شب‌ها به ما عطا کند, دادن معرفت است.
مبانی اعتقادی که موجب شیرین شدن اعمال بندگان می شودحجت الاسلام و المسلمین محمد مهدی ماندگاری در مراسم احیای شب نوزدهم از ماه مبارک رمضان در سخنانی بهترین مقدرات در شب‌های قدر را درخواست  معنویت الهی عنوان کرد و گفت:
اگر به ما بگویند بهترین مقدرات ما چیست باید بگوییم آن انتطاری که خدا از ما دارد و تکلیف الهی را به بهترین نحو انجام دهیم.اکنون تکالیفی که ما بر عهده داریم هر چه به سمت ظهور پیش می‌رویم تکالیف ما سخت می شود.
 
وی در ادامه افزود:

یکی از عنایاتی که خداوند می‌تواند در این شب‌ها به ما عطا کند, دادن معرفت است.اگر خدا به ما معرفت عطا نکند هیچ چیزی در دنیا نداریم و لذا در این شب ها از خدا نور فهم بخواهیم.هر بنده ای  قوانین خدا را رعایت کند از ناحیه خدا با فهم تر است و هر بنده ای رعایت نکند بی شخصیت است و اگر تکالیف بر ما شیرین شد, مردم از ما گریزان نمی شوند. 

ادامه »

شبِ تعیین، تایید و امضاء مقدرات

27ام خرداد, 1396
 
امام صادق (علیه السلام):
 
التَّقدیرُ فی لَیلَةِ تِسعَ عَشرَةَ و الإبرامُ فی لَیلَةِ إحدی و عِشرینَ و الإمضاءُ فی لَیلَةِ ثلاثَ و عِشرینَ
 
مقدّرات در شب نوزدهم تعیین، در شب بیست و یکم تأیید و در شب بیست و سوم ماه[رمضان] امضا می شود.
 
اشتراک گذاری این مطلب!

6 فضیلت خواندنی شب های قدر

25ام خرداد, 1396

 

مقدرات یک سال انسان‌ها و روزی‌ها، عمرها و امور دیگر در شب قدر، مشخص می‌شود.

شب قدر از شب‌های مقدس و متبرک اسلامی است. خداوند در قرآن مجید از آن به بزرگی یاد کرده و سوره‌ای نیز به نام «سوره قدر» نازل فرموده است. در تمام سال، شبی به خوبی و فضیلت شب قدر نمی‌رسد.

 
این شب، شب نزول قرآن، شب فرود آمدن ملائکه و روح نیز نام گرفته است. عبادت در شب قدر برتر از عبادت هزار ماه است. در این شب، مقدرات یک سال انسان‌ها و روزی‌ها، عمرها و امور دیگر مشخص می‌شود.
 
ملائکه در این شب بر زمین فرود می‌آیند، نزد امام زمان(عج) می‌روند و آنچه را برای بندگان مقدر شده بر ایشان عرضه می‌دارند. شب‌زنده‌داری و تلاوت قرآن و مناجات و عبادت در این شب، بسیار توصیه و تأکید شده است.
 
 
 
فضایل شب قدر
 
 آمرزش گناهان: پیامبر خدا صلی الله علیه وآله در تفسیر سوره «قدر» فرمودند: «هر کس شب قدر را احیا بدارد و مؤمن باشد و به روز جزا اعتقاد داشته باشد، تمامی گناهانش آمرزیده میشود.»
 

 قلب رمضان: امام صادق علیهالسلام فرمودند: «از کتاب خدا استفاده میشود که شماره ماههای سال نزد خداوند، دوازده ماه است و سرآمد ماهها ماه رمضان است و قلب ماه رمضان لیلة القدر است».

ادامه »

دانلود مداحی شب قدر با نوای محمود کریمی

25ام خرداد, 1396
 
 
دانلود مداحی شب قدر با نوای محمود کریمی در ماه رمضان با بخش های مختلف مناجات، روضه، شور و زمینه تقدیم روزه‌داران می‌شود.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
اشتراک گذاری این مطلب!

نماز شب بیست و یکم ماه رمضان

25ام خرداد, 1396

 

قرآن در آن شب (جدا از وحی تدریجی) همچنین به‌طور کامل بر محمد رسول‌الله نازل شده‌است. مسلمانان باور دارند که در این شب هر امر محکمی جدا می‌شود. بنابر آموزه‌های اسلامی خوابیدن در شب قدر مذموم و شب‌زنده‌داری در آن سفارش شده است و دعا و استغفار به علت توجه فوق‌العاده خدا به بندگان برای بخشایش گناهان آنان در این شب توصیه شده‌ است. روز قدر هم به اندازه شب آن ارجمند است.

از اعمال شب قدر نماز شب بیست و یکم ماه رمضان است که در دو ركعت خوانده می شود. در هر ركعت پس از سوره «حمد»، هفت مرتبه «توحيد» خوانده و پس از فراغت از نماز هفتاد مرتبه بگويد، أَسْتَغْفِرُ اللّه وَ أَتوبُ الَيْهِ .

در روايت نبوى است:

كه از جاى برنخيزد تا خدا او و پدر و مادرش را بيامرزد.
 

اشتراک گذاری این مطلب!

اعمال شب بیست و یکم ماه رمضان

25ام خرداد, 1396

 

شب قدر همان شبى است كه در تمام سال شبى به خوبى و فضيلت آن نمى‌رسد.

شب قدر همان شبى است كه در تمام سال شبى به خوبى و فضيلت آن نمى‌رسد و عمل در آن بهتر است از عمل در هزار ماه و در آن شب تقدير امور سال مشخص مى‌شود.  
 
 
اعمالى است كه در هر سه شب قدر بايد انجام داد .
 
 
اول: غسل یکی از اعمال شب بیست و یکم ماه رمضان است.
 
علاّمه مجلسى فرموده بهتر است غسل اين شبها در هنگام غروب آفتاب انجام گيرد كه نماز شام را با غسل بخواند.
 
دوم: از اعمال شب بیست و یکم ماه رمضان دو ركعت نماز كه در هر ركعت پس از سوره «حمد»، هفت مرتبه «توحيد» خوانده و پس از فراغت از نماز هفتاد مرتبه بگويد، أَسْتَغْفِرُ اللّه وَ أَتوبُ الَيْهِ . در روايت نبوى است: كه از جاى برنخيزد تا خدا او و پدر و مادرش را بيامرزد.
 
سوم: قرآن مجيد را باز كند و در برابر خود گرفته و بگويد:اللَّهُمَّ إِنِّي أَسْأَلُكَ بِكِتَابِكَ الْمُنْزَلِ وَ مَا فِيهِ وَ فِيهِ اسْمُكَ الْأَكْبَرُ وَ أَسْمَاؤُكَ الْحُسْنَى وَ مَا يُخَافُ وَ يُرْجَى أَنْ تَجْعَلَنِي مِنْ عُتَقَائِكَ مِنَ النَّارِ.
 

خدایا از تو درخواست می‌كنم به حق كتاب نازل شده‌ات و آنچه در آن است و در آن است نام بزرگترت، و نام هاى نيكوترت و آنچه بيم انگيز است و اميدبخش، اينكه مرا از آزادشدگان از آتش دوزخ قرار دهى.

ادامه »

من می خوام جز در خونت گذرم هیج جا نیافته

25ام خرداد, 1396

توصیه‌های امام علی علیه السلام پس از ضربت خوردن

25ام خرداد, 1396
 
امیرالمؤمنین علیه السلام بعد از ضربت‌ خوردن در شب نوزدهم وصیت کوتاهی دارد. سال‌های آخر عمر را می‌گذراند و می‌خواهد به فرزندانش، به اهل کوفه و به مسلمانان سرگشته آن روزگار و به همه تاریخ پیامی را خلاصه کند و بدهد. آن پیام در یک صفحه می‌گنجد.
توصیه‌های امام علی(ع) پس از ضربت خوردن«آداب روزه‌داری، احوال روزه‌‌داران» شامل گزیده‌ای از مجموعه توصیه‌ها، نصایح، مواعظ و تحلیل‌های رهبر انقلاب، یکی از بهترین نمونه‌ها در تبیین دقایق و ظرائف معارف ماه رمضان است که در فرازهایی از بیانات معظّم‌ٌله در ماه‌های رمضان سال‌های 1369 تا 1390 ارائه شده است. در این اثر که به اهتمام علیرضا مختارپور قهرودی تدوین و از سوی انتشارات انقلاب اسلامی منتشرشده، ضمن حفظ ترتیب زمانی بیانات معظّمٌ‌له، برای دسترسی آسان‌تر علاقه‌مندان به محورهای مباحث، فهرستی جامع از کلیدها و موضوعات متعدد مندرج در این مجموعه ارائه شده است.
«آداب روزه‌داری، احوال روزه‌داران» نکات مهم معرفتی از سیره‌ علمی و عملی رهبر معظّم انقلاب را در زمینه‌های مختلف عبادی، اجتماعی و سیاسی از معارف ماه مبارک رمضان در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌دهد. اگرچه ممکن است این مباحث برای برخی‌ها عادی و حتی تکراری به نظر بیاید که بارها در متون دینی خوانده‌اند و از لسان علما و مراجع شنیده‌اند. در همین کتاب و در فرازی از بیانات رهبر معظّم انقلاب، در قالب نکته‌ای دقیق و آموزنده به این موضوع پاسخ داده شده است:
 
«از بس اینها را تکرار کرده‌ایم و شنیده‌ایم و گفته‌ایم، برایمان عادی شده است. انسانی به کمال راه پیدا می‌کند که از بین همین چیزهای تکراری، حقایق را پیدا کند. علم مادی نیز همین‌طور است. همه در مدت عمرشان دیده‌اند که وقتی سیب از درخت جدا می‌شود، به طرف زمین می‌افتد. دیگر از این کار عادی‌تر، چیزی در دنیا هست؟! اما یک نفر متوجه شد که این یک پدیده است: چرا سیب پایین می‌آید؟ چرا از درخت که جدا می‌شود بالا نمی‌رود؟ آن وقت نیروی جاذبه کشف شد. یک باب جدید در دانش بشری باز شد. همه این چیزهای عادی زندگی ما از این قبیل است.»
 

ادامه »

شب قدر

25ام خرداد, 1396

 

http://www.hawzah.net/Image/Occation/%D9%88%DB%8C%DA%98%D9%87%20%D9%86%D8%A7%D9%85%D9%87%20%D8%B4%D8%A8%20%D9%82%D8%AF%D8%B1%20(3).jpg


برترین شب، شب قدر، یکی از شب های ماه رمضان، شبی که از هزار ماه برتر است. شب نزول قرآن، تقدیر امور، بخشش گناهان است. شب قدر بزرگترین سند امامت و تداوم آن در طول زمان است. شب زنده داران باید تلاش کنند تا غفران الهی در این شب شامل حالشان گردد.

حقیقت شب قدر

«قدر» در لغت به معنای اندازه و اندازه گیری است و «تقدیر» نیز به معنای اندازه گیری و تعیین است؛ اما معنای اصطلاحی «قدر»، عبارت است از ویژگی هستی و وجود هر چیز و چگونگی آفرینش آن و به عبارت دیگر، اندازه و محدوده وجودی هر چیزی «قدر» نام دارد.

بنابر دیدگاه حکمت الهی، در نظام آفرینش، هر چیزی اندازه ای خاص دارد و هیچ چیزی بی حساب و کتاب نیست. جهان حساب و کتاب دارد و بر اساس نظم ریاضی تنظیم شده، گذشته، حال و آینده آن با هم ارتباط دارند.

شب قدر، شبی است که همه مقدرات سالانه انسان با ملاحظه، اراده، اختیار و قابلیت های انسان تقدیر می گردد. شب قدر یکی از شب های نیمه دوم ماه رمضان است که طبق روایات ما، یکی از شب های نوزدهم یا بیست و یکم و به احتمال زیادتر، بیست و سوم ماه مبارک رمضان است. دراین شب - که شب نزول قرآن به شمار می آید - امور خیر و شر مردم، ولادت، مرگ، روزی، حج، طاعت، گناه و خلاصه هر حادثه ای که در طول سال متناسب با اراده، دعا و قابلیت انسان واقع می شود، تقدیر می گردد. شب قدر، همیشه و هر سال تکرار می شود. عبادت در آن شب، فضیلت فراوان دارد و بهره برداری از آن در نیکویی سرنوشت یک ساله، بسیار مؤثر است. در این شب، تمام حوادث سال آینده به امام هر زمان ارائه می شود و وی از سرنوشت خود و دیگران با خبر می گردد.

برتر از هزار ماه

حقیقت شب قدر

نزول فرشتگان در شب قدر

چرا این شب، شب قدر نامیده شده؟

آیا شب قدر با اختیار سازگاری دارد؟

لیلة القدر در نگاه علامه طباطبایی (رحمه الله)

آیا سرنوشت ما در یک شب (شب قدر) تعیین می شود؟

فضلیت شب قدر با توجه به افق های متفاوت، چگونه قابل درک است؟

چرا باید شب قدر وجود داشته باشد و اصولا عظمت و قداست این شب به چیست؟

ادامه »

دانلودمداحی شب نوزدهم ماه رمضان 96

24ام خرداد, 1396

 

 فایلهای صوتی مداحی ذاکرین اهل بیت درشب نوزدهم ماه رمضان در اینجا آماده دریافت است.

 

 
خوب شد تیغ تو بشکافت سرم را دشمن 
هم تو بر آرزوی خویش رسیدی هم من 
 
آمدی دیر چرا چشم براهت بودم 
از همان شب که تن فاطمه‌ام گشت کفن 
 
شادی‌ام بود همان دم که توام تیغ زدی 
عمر من بود سراسر همه اندوه و محن 
 
ریختی خون کسی را به روی خاک زمین 
که دوا ریخت تو را روزِ مریضی به دهن 
 
در همان لحظه که شمشیر تو بالا میرفت 
نشنیدی به جنان فاطمه میگفت نزن 
 
رنگت از بیم پریده است چرا میلرزی؟ 
تا منم زنده تو هستی به پناهم اِیمَن 
 
گر تو با دوست خود دشمنیت بود مدام 
دوستی کرده همه عمر علی با دشمن 
 
میفرستم به برت سهم غذای خود را 
میکنم بر تو سفارش به حسین و به حسن 
 
مسجد و منبر و ویرانه و چاه و صحرا 
هر کجا بود سخن بود ز مظلومی من 
 
مسجد کوفه خموش است چراغش (میثم) 
کو علی تا که کند بیت خدا را روشن 
 
دانلودمداحی شب نوزدهم ماه رمضان 96 با نوای حاج علی قربانی
 
 
 
 
 
 
 
دانلودمداحی شب نوزدهم ماه رمضان 96 با نوای حاج حسین سازور
 
 
 
 
دانلودمداحی شب نوزدهم ماه رمضان 96 با نوای محمدحسین پویانفر
 
 
 
 
 
 
دانلود مداحی شب نوزدهم رمضان 96 با نوای حاج حسین سیب سرخی
 
 
 
دانلود مداحی شب نوزدهم رمضان 96 حاج سعید حدادیان
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
باشگاه خبرنگاران

اشتراک گذاری این مطلب!

مداحی حاج منصور ارضی در شب نوزدهم ماه رمضان 96 + فیلم

24ام خرداد, 1396

 

فایل تصویری مداحی حاج منصور ارضی در شب نوزدهم ماه رمضان 96 مسجد ارگ تهران دراینجا آماده دریافت است.

لینک دانلود

اشتراک گذاری این مطلب!

۲۰ جمله از رهبر انقلاب درباره «شبهای قدر»

24ام خرداد, 1396

 

پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR به‌مناسبت فرارسیدن شبهای قدر در ماه مبارک رمضان، بیست جمله برگزیده از رهبر انقلاب درباره اهمیت و اعمال شبهای قدر منتشر میکند.


 
[*]  در ماه رمضان - در همۀ روزها و شبها - دلهایتان را هرچه می‌توانید با ذکر الهی نورانیتر کنید، تا برای ورود در ساحت مقدس لیلةالقدر آماده شوید. 1376/09/05
 
[*]  شب قدر، شب عجیبی است؛ بهتر از هزار ماه، نه برابر آن؛ «خیر من الف شهر». هزار ماه زندگی انسان، چقدر می‌تواند برکات به وجود آورد و جلب رحمت و خیر کند! این یک شب، بهتر از هزار ماه است. این، خیلی اهمیت دارد. 1375/11/12
 
[*]  شبی که فرشتگان، زمین را به آسمان متصل می‌کنند، دلها را نورباران و محیط زندگی را با نور فضل و لطف الهی منور می‌کنند. 1376/09/05
 
[*]  تنزل ملائکه‌ی الهی و تنزل روح در شب قدر اتفاق افتاده است یا می‌افتد. خوشابه‌حال کسانی‌که با فرود فرشتگان الهی توانستند روح خود را فرشته‌گون کنند. حضور ملائکه‌ی الهی در روی زمین و در میان ما باید بتواند ما را به نزدیک شدن به خلق و خوی فرشته‌گون کمک کند. 1383/08/15
 
[*]  شب قدر، شبی است که خدای متعال آن را به عنوان سلام دانسته است. سلام، هم به معنی درود و تحیت الهی بر انسانهاست، هم به معنای سلامتی، صلح و آرامش، صفا میان مردم، برای دلها و جانها و جسمها و اجتماعات است. 1376/10/26
 

ادامه »

رشد اخلاقی جامعه وابسته به ولایت مداری است

24ام خرداد, 1396
 

جامعه بدون ولایت مداری اخلاقی نخواهد شد، کلیت جامعه یا رشد اخلاقی جامعه وابسته به ولایت مداری است.

ولایت مداری باید باشد تا سطح اخلاق در جامعه بالا برود. تاثیر ولایت مداری در اخلاقی شدن انسان و جامعه به شدت بالاست. افراد غیراخلاقی جان به جانشان کنند ولایت مدار نخواهند شد!

مراسم شب هفدهم ماه مبارک رمضان با سخنرانی حجت الاسلام علیرضا پناهیان و مناجات خوانی حاج مهدی سماواتی در حسینیه آیت الله حق شناس برگزار شد.

در ادامه متن سخنرانی حجت الاسلام علیرضا پناهیان را می خوانید:

حجت الاسلام پناهیان

 

سرچشمه اخلاق ولایت مداری است

یک بُعد ولایت عقلانیت آن است که برای جامعه ی ما هم لازم است نه فقط برای جامعه جهانی، جوانها و روشنفکران و افرادی که می خواهند با عقل تجربی مسائل را بررسی کنند، باید بتوانند با ولایت برخورد خیلی راحت و مقبولی داشته باشند و برایشان ولایت بدیهی باشد و بگود این لازم است حتی اگر دین نداشته باشد.

از زاویه اخلاقی هم باید به ولایت نگاه کرد. خیلی ها اصلا دنبال دین نیستند بلکه دنبال اخلاق هستند. بعضی روشنفکران اخیرا اعلام کرده اند که ما از دین خارج می شویم تا بهتر بتوانیم فکر کنیم و می گویند به اخلاق معتقد هستیم. اخلاق وجه مشترک جامعه جهانی است و بی دین ها هم می پذیرند و غیر از عقلانیت است، مثال عقلانیت مثل چراغ قرمز است و مثال اخلاق مثل مهربانی است و می گویند دین باشد یا نباشد مهربانی چیز خوبی است.

جامعه بدون ولایت مداری اخلاقی نخواهد شد، کلیت جامعه یا رشد اخلاقی جامعه وابسته به ولایت مداری است. ولایت مداری باید باشد تا سطح اخلاق در جامعه بالا برود. اگر کسی در ذهنش آمد که جامعه ما ولایت مدار است پس چرا کج خلقی در آن رواج دارد؟ جامعه ی ما در آغاز راه ولایت مداری است با وجود تمام خوبی هایی که در جامعه ما هست که در تاریخ سابقه نداشته است.

تاثیر ولایت مداری در اخلاقی شدن انسان و جامعه به شدت بالاست. افراد غیراخلاقی جان به جانشان کنند ولایت مدار نخواهند شد! از ناحیه اخلاق باید رابطه ولایت و اخلاق را بررسی کنیم تا معلوم شود چه کسانی می توانند ولایت مدار شوند. هر کس ولایت مدار شد سطح اخلاقش به شدت می تواند بالا برود و هر کس به اخلاق علاقه داشت می تواند به ولایت علاقه داشته باشد، این یک زاویه است.

ادامه »

یه کاری کن تا دستام نرفته زیر خاک

24ام خرداد, 1396

چه احساسی نسبت به رمضان داشته باشیم؟

24ام خرداد, 1396

 

«البته باید از تعبیر «ضیافت» متوجه برخی وجوه صعوبت و سختی ماه رمضان شده باشیم. چون انسان در ضیافت، هرچند پُر موهبت هم باشد، نمی‌تواند به راحتی خانۀ خودش باشد و به دلیل مؤدب بودن، نسبت به وقتی که در خانۀ خودش هست معذّب‌تر است. آدم در مهمانی هرچه هم به او خوش بگذرد نمی‌تواند هر رفتاری که دلش می‌خواهد انجام دهد و بسته به درجۀ اهمیت و ابهّت مهمانی، بیش از آنکه به فکر راحتی خود باشد در اندیشۀ بهره برداری است.»

***

کتاب «شهر خدا؛ رمضان و رازهای روزه‌داری» اثر حجت الاسلام پناهیان که انتشارات «بیان معنوی» چاپ هشتم آن را روانۀ بازار نشر کرده است، حاوی نکات و نگاهی نو و کاربردی برای بهره‌برداری بهتر از ماه مبارک رمضان است که با بیانی ساده و روان به رشتۀ تحریر درآمده است. به مناسبت فرا رسیدن ماه مبارک رمضان با برگزیده‌‌ای از این کتاب به استقبال روزها و شب‌های قشنگ ماه مبارک رمضان می‌رویم. بخش اول از این گزیده‌ها را در ادامه می‌خوانید:

 

چه احساسی نسبت به رمضان داشته باشیم؟

خُب، رمضان که با این‌همه حُسن و زیبایی ما را مهمان خدا کرده است و خداوند متعال را میزبان ما قرار داده است؛ حالا چه احساسی نسبت به آن باید داشته باشیم؟ با چه دلی باید به سوی رمضان برویم؟ با توجه به آن‌همه وعده‌های خوب الهی، آیا تنها با شوق و شادی باید به سوی رمضان گام برداریم؟ یا خوف و هراس هم در این میانه جایی برای خود دارند؟

تردیدی نیست شوقِ لذت بار یافتن به چنین مهمانی کریمانه‌ای، اولین چیزی است که به‌خاطر خطور می‌کند. ولی همیشه اگر در کنار شوق، جایی برای خوف هم باشد، خوف خود را اول نشان می‌دهد و می‌گوید اول خیال خودت را از من راحت کن، بعد از آن به دنبال شوق خود شتاب کن. و خوب می‌دانید که از دلِ شوق، خوف برمی‌خیزد و به شوقِ اشتیاق است که باید از عوامل خوف ترسید و با آن عاقلانه برخورد کرد.

ادامه »

ابن ملجم تروریست عصر جاهلیت+طرح

24ام خرداد, 1396
 

إبن مُلْجَم مُرادی از خوارج نهروان و قاتل علی بن ابی طالب(علیه السلام)، امام اول شیعیان، است.


 
 ابن ملجم تروریست عصر جاهلیت+طرح

منبع: فارس
اشتراک گذاری این مطلب!

چه سوره هایی را در شب قدر بخوانیم؟

24ام خرداد, 1396

 

شب قدر برترین و مهم‌ترین شب سال در فرهنگ اسلامی است.

چه سوره هایی را در شب قدر بخوانیم

شب قدر برترین و مهم‌ترین شب سال در فرهنگ اسلامی است. بنابر روایتی از پیامبر صلی الله علیه و آله ، شب قدر از موهبت‌های خدا بر مسلمانان است و هیچ‌یک از امت‌های پیشین از این موهبت برخوردار نبوده‌اند.در قرآن کریم، سوره‌ای کامل به توصیف و ستایش شب قدر اختصاص یافته و بدین نام (سوره قدر) خوانده شده است. در این سوره، ارزش شب قدر بیشتر از هزار ماه دانسته شده است.آیات یکم تا ششم سوره دخان نیز به اهمیت و رخدادهای شب قدر می‌پردازد.

در روایتی از امام صادق علیه السلام آمده است که بهترین ماه‌، رمضان است و قلب ماه رمضان، شب قدر است.
همچنین از پیامبر صلی الله علیه و آله نقل کرده‌اند که شب قدر، سَروَر شب‌هاست.بنابر منابع روایی و فقهی، روزهای قدر نیز همانند شب‌های آن گرانقدر و با فضیلت‌اند.در برخی از روایات آمده است که فاطمه سلام الله علیها سرّ شب قدر است هر کس منزلت فاطمه سلام الله علیها را درک کند، شب قدر را درک کرده است.
وقوع برخی حوادث همانند شهادت امام علی علیه السلام در دهه سوم ماه رمضان، بر اهمیت این شب‌ها، نزد شیعیان افزوده است و آنان در این شب در کنار اهتمام به اعمال مستحب مخصوص این شب‌ها، برای آن امام نیز سوگواری می‌کنند
 
در کنار تمام اعمال نیکویی که در شبهای قدر انجام می دهید تلاوت دو سوره ی روم و عنکبوت را فراموش نکنید علی الخصوص در شب بیست و سوم  ، چرا که  امام صادق علیه السلام فرمودند:
 
تلاوت کننده این دو سوره در این شب از اهل بهشت است.
 
در این شب، درهای جهنم بسته می‌شود و درهای بهشت، گشوده می‌شود و شیطان در این شب بیرون نمی‌آید تا صبح آن طلوع کند و درهای آسمان و رحمت بر روی بندگانش گشوده می‌شود و شب قبولی اعمال است.
 
 دلیل قرائت سوره روم و عنکبوت در شب قدر، روایتی است که از امام معصوم علیهم السلام در فضیلت تلاوت این سوره‌ها در شب قدر نقل شده است:
«… عَنْ أَبِی بَصِیرٍ عَنْ أَبِی عَبْدِ اللَّهِ علیه السلام قَالَ: مَنْ قَرَأَ سُورَةَ الْعَنْکَبُوتِ وَ الرُّومِ فِی شَهْرِ رَمَضَانَ لَیْلَةَ ثَلَاثَةٍ وَ عِشْرِینَ فَهُوَ وَ اللَّهِ یَا أَبَا مُحَمَّدٍ مِنْ أَهْلِ الْجَنَّةِ لَا أَسْتَثْنِی فِیهِ أَبَداً وَ لَا أَخَافُ أَنْ یَکْتُبَ اللَّهُ عَلَیَّ فِی یَمِینِی إِثْماً وَ إِنَّ لِهَاتَیْنِ السُّورَتَیْنِ مِنَ اللَّهِ مَکَاناً»؛[1]
ابو بصیر مى‏‌گوید: امام صادق علیه السلام فرمود:

هر کس در شب بیست و سوم ماه رمضان سوره عنکبوت و روم را بخواند، به خدا سوگند که او از اهل بهشت خواهد بود، و من هرگز کسى را از این حکم استثنا نمى‌‏کنم و بیم آن ندارم که در این سوگند خداوند گناهى بر من بنویسد، این دو سوره نزد خدا جایگاهى عظیم دارند.

 
 
باشگاه خبرنگاران
 
اشتراک گذاری این مطلب!

دانلود گلچین مداحی شب های قدر و شهادت حضرت علی علیه السلام

24ام خرداد, 1396
 
در آستانه شب های قدر و شهادت حضرت علی علیه السلام مجموعه‌ای از بهترین مداحی شب های قدر اجرا شده توسط مداحان اهل بیت علیه السلام در سالهای اخیر را برای شما کاربران گردآوری کرده‌ایم. فایل‌های صوتی مداحی امام علی علیه السلام از لینک‌های زیر قابل دریافت است.
 
گلچین مداحی شب قدر با نوای حاج میثم مطیعی:
 
گلچین مداحی شب قدر با نوای حاج محمود کریمی:
 
 
گلچین مداحی شب قدر با نوای حاج محمدرضا طاهری:
 
گلچین مداحی شب قدر با نوای حاج سید مهدی میرداماد:
 
گلچین مداحی شب قدر با نوای حاج حسن خلج:
 
گلچین مداحی شب قدر با نوای سید مجید بنی فاطمه:
 
گلچین مداحی شب قدر با نوای حاج سعيد و محمد حسين حداديان:
 
گلچین مداحی شب قدر با نوای حاج عبدالرضا هلالی:
گلچین مداحی شب های قدر + دانلود منم غلام علی
گلچین مداحی شب های قدر + دانلود ذکر علی الدوام تو شاه

گلچین مداحی شب قدر با نوای کربلایی جواد مقدم:

 

  (در صورت دانلود نشدن فایل ها روی آنها راست کلیک کرده و گزینه Save link as… را انتخاب نمایید.)
اشتراک گذاری این مطلب!

در هر لحظه از این ماه یکی از گناهانمان را کنار بگذاریم

11ام خرداد, 1396
 
حجت الاسلام ولمسلمین” ابراهیم بهاری:
باید در ماه مبارک رمضان همه ابعاد روزه به معنای واقعی در زندگی انسان نقش داشته باشد.
باید تمامی ابعاد روزه گرفتن در زندگی افراد نقش داشته باشد حجت الاسلام ولمسلمین” ابراهیم بهاری” یکی از سخنرانان برجسته کشورمان در گفت و گو با وارث ضمن تبریک به مناسبت فرا رسیدن ماه مبارک رمضان اظهار کرد:
با توجه به آیات الهی، ماه مبارک رمضان افضل همه ی ماه های سال است.
وی ادامه داد: ما در این ماه بهترین ساعات و لحظات را می گذرانیم و پروردگار متعال نگاه ویژه ای به این ماه مبارک داشته است.
حجت الاسلام بهاری گفت:
از معصومین بارها در احادیث مختلف نقل شده است که مومنین باید بیشترین بهره را در این ماه مبارک ببرند زیرا که در این ماه ما شاهد برکت، رحمت و معنویت خاصی هستیم.
وی خاطر نشان کرد:
باید همه ابعاد روزه در زندگی افراد نقش داشته باشد یعنی علاوه بر اینکه ما خودمان روزه میگیریم باید زبان و گوش و چشممان نیز روزه باشند. یکی از سفارشات بزرگ ائمه علیهم السلام این است که در هر لحظه از این ماه باید یکی از گناهانمان را کنار گذاشته و به سمت تعالی پیش برویم.
وارث
اشتراک گذاری این مطلب!

كسانى كه روزه بر آنها واجب نيست

11ام خرداد, 1396

احکام مربوط به کسانی که روزه بر آنها واجب نیست.

كسانى كه روزه بر آنها واجب نيستكسى كه به واسطه پيرى نمی‌تواند روزه بگيرد، يا براى او مشقت دارد، روزه بر او واجب نيست ولى در صورت دوم بايد براى هر روز يك مد كه تقريبا ده سير است گندم يا جو و مانند اينها به فقير بدهد.
 
كسى كه به واسطه پيرى روزه نگرفته، اگر بعد از ماه رمضان بتواند روزه بگيرد، بنابر احتياط واجب بايد قضاى روزهايى را كه نگرفته بجا آورد.
 
اگر انسان مرضى دارد كه زياد تشنه می‌شود و نمی‌تواند تشنگى را تحمل كند يا براى او مشقت دارد، روزه بر او واجب نيست ولى در صورت دوم بايد براى هر روز يك مد گندم يا جو و مانند اينها به فقير بدهد و احتياط واجب آن است كه بيشتر از مقدارى كه ناچار است آب نياشامد و چنانچه بعد بتواند روزه بگيرد، بنابر احتياط واجب بايد روزه ‏هايى را كه نگرفته قضا نمايد.
 
بر پسر يا دختري كه تازه بالغ شده اند و قدرت بر روزه گرفتن ندارند، روزه واجب نيست و كفّاره هم ندارد ولي قضا دارد.
 
زني كه زاييدن او نزديك است و روزه براي حملش ضرر دارد روزه بر او واجب نيست، و بايد براي هر روز يك مد طعام يعني گندم يا جو و مانند اينها به فقير بدهد و نيز اگر روزه براي خودش ضرر دارد، روزه براو واجب نيست و بنابراحتياط واجب بايد براي هر روز يك مد طعام به فقير بدهد و در هر دو صورت روزه هايي را كه نگرفته بايد قضا نمايد.
باشگاه خبرنگاران

اشتراک گذاری این مطلب!

تعالی معنوی با سند هدایت در ماه میهمانی خدا

11ام خرداد, 1396

 

در منابع ما توصیه و تاکید شده که آنچه انسان از درجات و مراتب معنوی در رستاخیز دارد؛ عمده به واسطه قرآن خواندن است.

درمورد لزوم قرائت قرآن بیان کرد: اصل قرائت قرآن به عنوان یکی از اموری است که در سلوک انسان موجب ترقی و تعالی است . در منابع ما توصیه و تاکید شده که آنچه انسان از درجات و مراتب معنوی در رستاخیز دارد؛ عمده به واسطه قرآن خواندن است. در روایت داریم که قرآن بخوان و بالا برو( که البته مربوط به روز قیامت است). توصیه کلی این است که «فاقروا ما تیسّر من القران تا آنجا که می توانید قرآن بخوانید».دلیلش آن است که قران یکی از دو ثقل عظیمی است که وقتی سید انبیا با مردم وداع می کرد به عنوان سند مهم هدایت در بین مردم قرار داد و این نشان می دهد ما به کمالات نخواهیم رسید مگر اینکه  به قرآن تمسک داشته باشیم.

 وی درخصوص لزوم قرائت قرآن در ماه رمضان عنوان کرد: چون ظرف جان انسان استعداد بیشتری در ماه رمضان دارد و انسان از شواغل و مکاسب مادی تاحدی فاصله می گیرد؛ زمینه پذیرش و استعداد درک مفاهیم قرآنی و نزدیک شدن به حقیقت قرآن در این ماه مهیا تر است. لذا برای اینکه انسان ترغیب و تشویق شود، در روایات آمده است که صواب خواندن یک آیه قرآن در این ماه برابر است با ختم قرآن در ماه های دیگر. این را هم باید توجه داشته باشیم که فرموده اند که هم شما فقط این نباشد که یک جز را تا آخر بخوانید؛ گاهی بعضی ها می خواهند رکورد بزنند یا ماه مبارک رمضان قرآن را به فرجامی برسانند ولی این قرائت با تانی و تامل و با توجه به معانی آیات و ادراک  مطالبی که مورد توصیه قرآن است نباشد. 
این کارشناس مذهبی ادامه داد: پیامبر اکرم فرموده اند:

« رُبَّ تالَ القرآن و القرآنُ یَلعنُه.(ای بسا تلاوت کننده قرآنی که قرآن او را لعنت می‌کند)» منظور کسانی هستند که قرآن را  شبهای احیا روی سر می گیرند ولی آیات قرآن زیر پاهایشان است. کسانی که به ظاهر قرآن توجه دارند اما به معانی و مفاهیم و احکام قرآن عمل نمی کنند. فلذا آنچه مهم است هم توجه ظاهری به قرائت قرآن هم از آن مهمتر احکام اسلامی است که باید در جامعه پیاده شود. این نباشد که قرآن به صورت نمادین و سمبلیک در بعضی جلسات ماه مبارک باشد.بلکه ماه رمضان یک زمینه مساعدی است که در طول سال این اتصال و ارتباط با قرآن به صورت پیوسته  و متصل وجود داشته باشد. 

 حجت الاسلام کرمی تصریح کرد: تنها راهی که ما می توانیم در این وانفسا و شرور آخر الزمان به امنیت و ساحل نجات برسیم توسل به قرآن است.

وجود مقدس پیغمبر فرمودند:

«الْتَبَسَتْ عَلَيْكُمُ الْفِتَنُ كَقِطَعِ اللَّيْلِ الْمُظْلِمِ فَعَلَيْكُمْ بِالْقُرْآنِ فَإِنَّهُ شَافِعٌ مُشَفَّعٌ وقتی در مناسبات اجتماعی صداهای مختلف بلند می شود انسان متحیر است که چه موضعی اتخاذ کند تنها راهتان این است که به قرآن پناهنده شوید و شافعی است که شفا می دهد و پذیرقته شده است.» باید مد نظر ما باشد که ماه رمضان ماه نزول قرآن و ماه ارتباط با قرآن است. از همه چیز مهم تر آن است که با مفاهیم قرآنی اشنا باشیم و قرآن در همه شئون زندگی ما سیران و جریان داشته باشد. این نباشد که در ماه رمضان این جزخوانی را داشته باشم و رکوردی هم بزنیم و بعد از ماه مبارک قرآن را کنار بگذاریم و بگوییم هذا فراق بینی  و بینک! ما دیگر با ظاهر و باطن قرآن کاری نداریم.

 

باشگاه خبرنگاران

اشتراک گذاری این مطلب!

ماموریت فرشتگان در ماه مبارک رمضان

10ام خرداد, 1396

 

خداوند در ماه رمضان به فرشتگان چه ماموریتی می دهد؟

 

«هو شهر دعیتم فیه إلی ضیافه الله»

این ماه ماهی است که شما به میهمانی خدا دعوت شده اید.

درباره روزه ماه رمضان، که از آن در روایات به ماه میهمانی خداوند تعبیر شده است .

 
 رسول اکرم صلی الله علیه و آله و سلم فرموده است:
«هو شهر دعیتم فیه إلی ضیافه الله» این ماه ماهی است که شما به میهمانی خدا دعوت شده اید. فرق این دو میهمانی (میهمانی انسان ها و میهمانی خدا) در این است که در میهمانی انسان ها، بدن میهمان است و از بدن پذیرائی می شود و چیزی که مورد نیاز بدن هست و بدن از آن لذت می برد، در اختیارشان گذاشته می شود.
 
اما در میهمانی خداوند، بدن میهمان نیست؛ روح میهمان است. و میهمانی معنوی است؛ فلذا پذیرائی ها هم فرق می کند. خداوند در این ماه از روح انسان پذیرائی می کند؛ چرا که نفس کشیدن های روزه دار را ذکر و تسبیح و خواب او را عبادت، و همه اعمال را مورد قبول قرار می دهد.
 
رسول اکرم صلی الله علیه و آله و سلم فرموده است:
 
فرشتگان موکلند که برای روزه داران دعا کنند؛ قال رسول الله (صلی الله علیه و آله و سلم): «إنّ الله تبارک و تعالی و کلّ ملائکةً بالدّعاء للصّائمین و قال: أخبرنى جبرئیل علیه السلام عن ربه تعالی ذکره أنّه قال: ما أمرتُ ملائکتى بالدّعاء لأحدٍ من خلْق استجبتُ لهم فیه ى إلا 
در ماه رمضان خداوند عده ای از فرشتگان را مأمور می کند تا برای روزه داران دعا کنند.
 
 سپس آن حضرت می فرماید: این دعا برای روزه داران، در خواست خیر و خوبی از خداوند است. و باز فرموده است: جبرئیل به من خبر داد که خدای سبحان فرموده، من فرشتگان را برای دعای هیچ کسی موکل نکردم، مگر برای روزه داران. (روضه المتقین، محمدتقی مجلسی)
 
در میهمانی خدا، بعد از پذیرائی یک ماه، در پایان جایزه و هدایای بسیار عظیمی به آن ها می دهند که تمام هدایای دنیا به اندازه آن یک ماه نمی رسد. آن را هم خداوند سبحان بدون واسطه به بندگان روزه دار عطا می کنند، و می فرماید: الصوم لی و أنا اجزء به» روزه مال من است، و من خودم به روزه دار جزای آن را می دهم. و آن، بهشت جاویدان که در حضور ملک مقتدر باشد. آن هم، در روز عید سعید فطر عیدی می دهند.
 
 چنان که شاعر می گوید:
روز عید است و من مانده در این تدبیرم که دهم حاصل سی روزه و ساغر گیرم.
 
امام سجاد ـ علیه السلام ـ می فرماید: «و أرجحنا أفضل أرباح العالمین»؛ ما سودی در این ماه بردیم، که هیچ تاجری در هیچ گوشه دنیا نبرده است.
 
باشگاه خبرنگاران

اشتراک گذاری این مطلب!

افطاری ساده

6ام خرداد, 1396

 

عکس پوستری | افطاری ساده

دغدغه‌ای که از ۲۴ سال پیش رهبر درباره آن سخن گفتند

افطاری ساده

 تصور کنید وارد شهر جدیدی شده‌اید، چه نمادها و نشانه‌ها یا موضوعاتی در ابتدا توجه شما را به خود جلب می‌کند؟ معماری شهر؟ سازه‌ها و ساختمان‌ها؟ بزرگراه‌ها و خیابان‌ها؟ یا…؟

حالا تصور کنید که وارد شهری شده‌اید که از قبل شنیده‌اید آن شهر جزو شهرهای مذهبی محسوب می‌شود، مثلا جزو یکی از شهرهای اسلامی است، حال برای اینکه پی به اثبات گزاره‌ی فوق ببرید، به چه چیزهایی توجه می‌کنید؟ از نظر شما «شهر اسلامی» دارای چه ویژگی‌هایی است؟ آیا شهری است که صرفا «معماری» آن اسلامی است؟ آیا شهری است که فی‌المثل در آن گنبد و مناره و اماکن مذهبی زیاد وجود داشته باشد؟ آیا به صرف وجود این موارد می‌توان گفت که این شهر، اسلامی است؟


* ارکان اصلی شهرها
در جواب این سؤالات باید گفت که اگرچه معماری یا «کالبد شهر»، یکی از ارکان اصلی در شناخت تفاوت بین شهر اسلامی با سایر شهرها است، اما همه‌ی تفاوت در این رکن نیست. در حقیقت معماری شهر، «شرط لازم» برای تحقق شهر اسلامی است نه «شرط کافی». در کنار معماری، شهرها دارای دو رکن مهم دیگر هم هستند: اول، انسان‌ها به‌مثابه مهم‌ترین بازیگران این اجتماع، و دوم روابط و ارتباطات فیمابین این بازیگران. بنابراین هر شهری از دو جزء سخت‌افزاری و نرم‌افزاری تشکیل شده است، معماری شهر بعد سخت‌افزاری آن را تشکیل می‌دهد و روابط اجتماعی انسان‌ها بعد نرم‌افزاری آن را.   اتفاقا بعد نرم‌افزاری شهر نیز مهم‌تر از بعد سخت‌افزاری آن است. به سخن دیگر، اگر بپذیریم که «هر شهری را اهالی آن شهر می‌سازند»، پس شهر اسلامی یعنی شهری که اولا مردمانش مسلمان‌اند و ثانیا روابط اجتماعی بین آن‌ها نیز مبتنی بر آموزه‌های اسلامی است.

ادامه »

باطل شدن روزه با فحاشی!

5ام خرداد, 1396

 

حضرت محمد مصطفی صلی الله علیه و آله و سلم، زنی را مشاهده کردند، در حالی که روزه بود به کنیز خود دشنام می داد.

رسول الله، غذایی طلبیدند و به آن زن گفتند:

از این غذا بخور!

زنی که فحاشی می کرد عرض کرد: من روزه هستم!

پیامبر فرمودند:

چگونه روزه‏ هستی در حالی که به کنیزت دشنام داده ای؟!

چه اندک هستند روزه داران حقیقی!

و چه بسیارند گرسنگی کشندگان!

روزه داری فقط خودداری از خوردن و نوشیدن نیست!

کلینی، اصول کافی ، جلد 4 ، صفحه 88
شیخ طوسی، تهذیب الاحکام، جلد 4 ، صفحه 194

اشتراک گذاری این مطلب!

بیانات مقام معظم رهبری در مورد ماه مبارک رمضان

4ام خرداد, 1396

 

ماه رمضان در هر سال، قطعه ای از بهشت است که خدا در جهنم سوزان دنیای مادی ما، آن را وارد می کند .

ماه مبارک رمضان از جمله ایامی است که با ورود به آن، حالتی روحانی و معنوی بر جامعه حکمفرما می شود. این معنویت به اندازه ای است که مقام معظم رهبری از آن به عنوان «قطعه ای از بهشت» یاد می کند. 
  
ایشان در دیدار روحانیان و مبلغان اعزامی به مناسبت فرارسیدن ماه مبارک رمضان سال 1372 فرمودند: ماه رمضان در هر سال، قطعه ای از بهشت است که خدا در جهنم سوزان دنیای مادی ما، آن را وارد می کند و به ما فرصت می دهد که خودمان را بر سر این سفره الهی در این ماه، وارد بهشت کنیم. 
  
بعضی همان سی روز را وارد بهشت می شوند. بعضی به برکت آن سی روز، همه سال را و بعضی همه عمر را. بعضی هم از کنار آن، غافل عبور می کنند که مایه تأسف و خسران است. حالا برای خودشان که هیچ، هر کس که ببیند این موجود انسانی، با این همه استعداد و توانایی عروج و تکامل، از چنین سفره با عظمتی استفاده نکند، حق دارد که متأسف شود. این ماه رمضان است. ماه ضیافت الله است. ماه لیلة القدر است. 
  
* ماه رمضان تالار ضیافت الهی است 
  
رهبر معظم انقلاب در سخنان دیگری در جمع کارکنان وزارت اطلاعات در سال 1383، ضمن بزرگداشت ماه شعبان المعظم، این ماه را دالان و دهلیز ماه رمضان عنوان کردند و فرمودند: ماه رمضان تالار ضیافت الهی است؛ یک تالار عظیم که اگر کسی وارد آن تالار شد و به خود فرصت داد و همت کرد که از آنچه در آن جا خدای متعال آماده کرده، به خودش بهره ای برساند، بهره ی فراوانی خواهد برد که آن بهره در ماه شوال و ماه های دیگرِ سال نیست؛ فقط مخصوص ماه رمضان است. 
  

برای این که انسان بتواند وقتی وارد این تالار شد، چشمش باز باشد، غافل نشود، دچار گیجی و گولی نشود که سرش را بیندازد پایین و از این در وارد شود و از آن در بیرون برود؛ نگاهی به دوروبر کند و استفاده یی ببرد و برای این که این آمادگی در من و شما پیدا شود، این ماه رجب و شعبان را قرار داده اند. 

ادامه »

همه دعوتند ...

4ام خرداد, 1396

 

اندکی زمان تا شروع میهمانی خدا در ماه مبارک رمضان باقی مانده است.

لینک دانلود

اشتراک گذاری این مطلب!

روزه حقیقی

4ام خرداد, 1396

 

امام صادق علیه السلام:

روزه، تنها دست كشيدن از طعام و آشاميدن نيست و براى آن شرطى است كه تنها با رعايت آن، روزه کامل می‏ گردد و آن شرط، سکوتی است که از تفکر درونی نشأت گرفته باشد.

هنگامى كه روزه گرفتید، زبان خود را از دروغ نگه داريد و ديدگانتان را از ناروا فرو پوشيد، با يكديگر نزاع مكنيد و بر هم حسد مبريد و غيبت يكديگر را نكنيد و با هم بحث ‏و جدل نکنید و با یکدیگر به اختلاف نپردازید و نسبت به هم خشمگين نشويد و دشنام و ناسزا مگویيد و القاب زشت بر يكديگر مگذاريد و با هم دشمنى و جنگ مكنيد و بر يكديگر ستم نورزيد و بی ‏خردى مكنيد.

از ياد خدا و نماز غفلت مكنيد و چنان باشيد كه گویى قيامت و آخرت را در منظر خود و مرگ را در پيش روى داريد و چشم به راه تحقق وعده‏ هاى الهى باشيد و براى لقاء خداوند توشه برگيريد.

و باید در روزه ‏ات ولایت خداوند را داشته باشی و بوسیله خاموشیِ برخواسته از تفکر دورنی، در همه جهات از هر آنچه که خداوند از آن نهی نموده است در آشکار و نهان خاشع باشی. پس چون اين اعمال را به طور کامل انجام دهی حقيقت روزه را براى خداوند بجا آورده‏ای اما اگر از اين اعمال كه برايت بيان داشتم بكاهى، به همان مقدار از فضل و ثواب روزه‏ ات كاسته خواهد شد.

به راستى روزه، تنها دست كشيدن از طعام و آشاميدنى نيست بلكه خداوند آن را مانعى در برابر رفتار و گفتارى كه روزه را باطل می ‏كند قرار داده است. چه اندک هستند روزه‏ داران و چه بسيارند کسانی که فقط گرسنگی می‏کشند.

شیخ حر عاملی، وسائل ‏الشيعة ، جلد 10 ، صفحه 166

اشتراک گذاری این مطلب!

مناجاتی عاشقانه با خداوند/جهنم هم که من را ببری، فریاد می‌کشم تو را دوست دارم.

12ام اردیبهشت, 1396

 


برای این‌که انسان بتواند وقتی وارد این تالار[ماه رمضان] شد، چشمش باز باشد، غافل نشود، دچار گیجی و گولی نشود که سرش را بیندازد پایین و از این در وارد شود و از آن در بیرون برود؛ نگاهی به دوروبر کند و استفاده‌یی ببرد و برای این‌که این آمادگی در من و شما پیدا شود، این ماه رجب و شعبان را قرار داده‌اند؛ رجب یک‌جور، شعبان یک‌جور دیگر. رجب، بیشتر ماه نماز است؛ شعبان، بیشتر ماه دعا و روزه است؛ این مناجات شعبانیه را ببینید.

من یک وقتی از امام (رضوان‌اللَّه‌علیه) پرسیدم در این دعاهای مأثوری که وجود دارد، شما کدام دعا را بیشتر از همه خوشتان می‌آید و دوست دارید.

فرمودند: دعای کمیل و مناجات شعبانیه.

اتفاقاً هر دو دعا هم مال ماه شعبان است؛ دعای کمیل که می‌دانید اصلاً ورود اصلی‌اش مال شب نیمه‌ی شعبان است، مناجات شعبانیه هم که از ائمه نقل شده، متعلق به ماه شعبان است. لحن این دو دعا به هم نزدیک است؛ هر دو عاشقانه است.

در مناجات شعبانیه: «و ان ادخلتنی النّار اعملت اهلها انّی احبّک»(۱) ؛

جهنم هم که من را ببری، فریاد می‌کشم تو را دوست دارم.

و در دعای کمیل: «لان ترکتنی ناطقا لاضجّن الیک بین اهلها ضجیج الاملین و لاصرخنّ الیک صراخ المستصرخین و لابکینّ بکاء الفاقدین»(۲)؛

اگر به من در جهنم اجازه بدهی و نطق را از من نگیری، فریاد می‌کشم؛ فریادِ امیدواران، فریادِ دلدادگان و فریادِ دلباختگان را.۱۳۸۳/۰۷/۱۳

ادامه »

بیانات رهبر معظم انقلاب درباره وداع با ماه مبارک رمضان+ صوت

15ام تیر, 1395

 
 سرخی غروب رمضان نزدیک می‌شود و سفره ضیافت‌الهی یک یا دو روز دیگر بیشتر گسترده نخواهد بود.
کم‌کم موعد خواندن دعای چهل‌و‌پنجم صحیفه‌ی سجادیه فرا می‌رسد و بهترین و شریفترین روزها و ساعات سال با حلول هلال ماه نو به پایان خواهد رسید.
 
در روزهای پایانی ماه رمضان و با نزدیک شدن به عید سعید فطر، پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR بخش‌هایی از یک بیانات قدیمی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای درباره دعای وداع امام سجاد علیه‌السلام با ماه رمضان را برای اولین‌بار منتشر می‌نماید.
 
«السلام علیک یا شهرالله الاکبر» بدرود اى بزرگترین ماه خدا، و اى جشن اولیاء خدا.
«السلام علیک یا اکرم مصحوب من الاوقات.» بدرود اى شریفترین و عزیزترین مصاحب، از وقتها و زمانها. و اى بهترین ماه از لحاظ روزها و ساعتها.
«السّلام علیک من شهرٍ قربت فیه آلامال» بدرود اى ماهى که آرزوها در آن به ما نزدیک شد یعنى ما با تلاش خودمان، تلاش مضاعفان به آمال و آرزوهاى حقیقى و انسانى خودمان نزدیک شدیم، و به همین ترتیب با این جملات و کلمات این ماه مبارک را بدرود مى‌گوید امام سجاد و از لیلةالقدر و از دعا و از قرآن و از مغفرت در این ماه به گرمى و مشتاقانه حرف مى‌زند و بعد از خداى متعال درخواست مى‌کند؛ که خدایا آنچه را که در این ماه به ما رسیده این را براى ما نگه دار، و آنچه را که از این ماه ما به‌دست نیاوردیم این محرومیت ما را به عنوان یک نقص، به عنوان یک ضعف، مورد ترحم خودت قرار بده و براى ما جبران کن. و بعد هم آرزو مى‌کند امام سجاد که یکبار دیگر این ماه برگردد.
 سخنرانی در روز ۲۹ رمضان در نهاد ریاست جمهوری(۱۳۶۶/۳/۷)
 در اینجا فایل صوتی بیانات منتشر نشده رهبر معظم انقلاب درباره وداع با ماه مبارک رمضان را خواهید شنید.
اشتراک گذاری این مطلب!

دارد بساط ماه خدا جمع می شود

15ام تیر, 1395

 

دارد بساط ماه خدا جمع می شود

از سفره نان و آب و غذا جمع می شود

آن دامنی که دست کرم پهن کرده بود

دارد ز دست های گدا جمع می شود

فرصت گذشت این رمضان هم تمام شد

زیباترین بهانه ما جمع می شود

یک ماه شهر ما نفس راحتی کشید

اما چه زود حال و هوا جمع می شود

نزد طبیب حال دلم خوب می شود

وقتی طبیب هست شفا جمع می شود

من تازه انس تازه گرفتم به نام تو

ربّ کریم سفره چرا جمع می شود؟

ادامه »

شب عید است و خدا عیدی ما مانده هنوز

15ام تیر, 1395

همه رفتند، گدا باز گدا مانده هنوز

شب عید است و خدا عیدی ما مانده هنوز

دهه آخر ماه اول راه سحر است

بعد از این زود نخوابیم، دعا مانده هنوز

عیب چشم است اگر اشک ندارد،ور نه

سر این سفره ی تو حال و هوا مانده هنوز

کار ما نیست به معراج تقرّب برسیم

یا علیّ دگری تا به خدا مانده هنوز

گوئیا سفره ی او دست نخورده مانده است

او عطا کرد، ولی باز عطا مانده هنوز

گریه ام صرف تهی بودن اشکم نیست

دستم از دامن محبوب جدا مانده هنوز

وای بر من که ببینم همه فرصت ها رفت

باز در نامه ی من جرم و خطا مانده هنوز

یک نفر بار زمین مانده ی ما را ببرد

کس نپرسید که این خسته چرا مانده هنوز

هر قدر این فتنه گری رنگ عوض کرد ولی

دل ما مست علی، شکر خدا مانده هنوز

تا که در خوف و رجائیم توسل باقی است

رفت امروز ولی روز جزا مانده هنوز

هر چه را خواسته بودیم، به احسان علی

همه را داد، ولی کرب و بلا مانده هنوز

علی اکبر لطیفیان

اشتراک گذاری این مطلب!

تهمت زدن با استغفار بخشیده نمی شود فقط باید جبران شود (شرح دعای روز بیست و نهم )

15ام تیر, 1395


دعای روز بیست و نهم

تهمت زدن با استغفار حل نمی شود و فقط باید جبران شود،تهمت نظام اجتماعی را به هم می زند، عدالت اجتماعی را خدشه دار می کند، بی گناه گرفتار و اعتماد عمومی سلب می شود.

در ادامه شرح دعا های روزانه ماه مبارک رمضان به قلم حجت الاسلام و المسلمین سید مجتبی رسولی جویباری  شرح دعای  روز بیست و نهم  را منتشر می کند .

اللهمّ غَشّنی بالرّحْمَةِ وارْزُقْنی فیهِ التّوفیقِ والعِصْمَةِ وطَهّرْ قلْبی من غَیاهِبِ التُّهْمَةِ یا رحیماً بِعبادِهِ المؤمِنین.

خدایا در این روز مرا به مهر و رحمتت فرا بگیر( با رحمتت بپوشان)، و توفیق دوری از گناه روزی ام فرما، و قلبم را از آلودگی های و تیرگی های تهمت پاک فرما، ای خدایی که نسبت به مومنان اهل ترحم و مهربانی هستی.

ادامه »

دعای وداع ماه رمضان +دانلود متن، ترجمه و صوت با نوای مداحان مشهور

15ام تیر, 1395

دعاى وداع ماه مبارك رمضان:

جابر بن عبدالله انصاری، می گوید: در جمعه آخر ماه رمضان نزد رسول خدا صلی الله علیه و آله رفتم، هنگامی که چشم آن حضرت بر من افتاد فرمود: ای جابر! این جمعه آخر ماه رمضان است. پس با آن وداع کن و بگو:«خدایا! این رمضان را آخرین روزه ما قرار نده و اگر چنین مقرّر کردی، ما را مورد رحمت خود قرار ده و محروممان مساز». هر کس این را بگوید، به یکی از دو امر نیکو می رسد: یا آنکه طول عمر می یابد و ماه رمضان بعدی را درک می کند، و یا آنکه مورد بخشش و رحمت خدا قرار می گیرد

اولین مطلبی که در ملحقات بیان می شود، دعای وداعی است که در ماه مبارک رمضان می خوانیم:

شيخ كلينى رضوان الله عليه در كتاب كافى روايت كرده از ابو بصير از حضرت صادق عليه السلام اين دعا را براى وداع ماه رمضان‏

متن دعا:
اللَّهُمَّ إِنَّكَ قُلْتَ فِي كِتَابِكَ الْمُنْزَلِ شَهْرُ رَمَضَانَ الَّذِي أُنْزِلَ فِيهِ الْقُرْآنُ‏

اى خدا تو خود در كتابى كه نازل كردى فرمودى ماه رمضان آن ماهى است كه در آن قرآن نازل شده

وَ هَذَا شَهْرُ رَمَضَانَ وَ قَدْ تَصَرَّمَ فَأَسْأَلُكَ بِوَجْهِكَ الْكَرِيمِ وَ كَلِمَاتِكَ التَّامَّةِ

و اين شهر مبارك رمضان به پايان رسيد پس از تو درخواست مى ‏كنم به حق ذات بزرگوار كريمت و به حق كلمات تامه خاصانت

إِنْ كَانَ بَقِيَ عَلَيَّ ذَنْبٌ لَمْ تَغْفِرْهُ لِي أَوْ تُرِيدُ أَنْ تُعَذِّبَنِي عَلَيْهِ أَوْ تُقَايِسَنِي بِهِ‏

كه اگر تا اكنون بر من گناهى باقى است كه هنوز نبخشيده‏ اى و اراده عذاب و رنج مرا به آن گناه دارى

أَنْ لاَ يَطْلُعَ فَجْرُ هَذِهِ اللَّيْلَةِ أَوْ يَتَصَرَّمَ هَذَا الشَّهْرُ إِلاَّ وَ قَدْ غَفَرْتَهُ لِي يَا أَرْحَمَ الرَّاحِمِينَ‏

اى خدا آن گناه را پيش از آنكه صبح اين‏شب آخر رمضان طلوع كند و اين ماه تمام به پايان رسد كرم كن و از آن گنه درگذر اى مهربانترين مهربانان عالم

ادامه »

احکام کفاره روزه/کدام روزه‌ها قضا و کفاره دارند؟

15ام تیر, 1395

فطریه بر چه افرادی واجب می‌شود؟

افراد مسافر، زنان باردار و شیرده، بیماران و همه افرادی که به هر دلیلی نتوانسته‌اند در ماه رمضان روزه‌های خود را بجا آورند، این گزارش را بخوانند.
احکام مختلف پرداخت فطریه و قضا و کفاره روزه برای بیماران، زنان حائض، زنان باردار و شیرده، مسافران و غیره به تفصیل در این گزارش آمده است.
 
احکام کفاره روزه از توضیح المسائل امام خمینی(ره):
 
- كسی كه كفاره روزه رمضان بر او واجب است، بايد يك بنده آزاد كند يا به دستوری كه در مساله بعد گفته می شود، دو ماه روزه بگيرد يا شصت فقير را سير كند يا به هر كدام، يك مد كه تقريبا ده سير است، طعام يعنی گندم يا جو و مانند اينها بدهد، و چنانچه اينها برايش ممكن نباشد، هر چند مد كه می تواند به فقرا طعام بدهد و اگر نتواند طعام بدهد بايد استغفار كند، اگر چه مثلا يك مرتبه بگويد: «استغفرالله»، و احتياط واجب در فرض اخير آن است كه هر وقت بتواند، كفاره را بدهد.
 
- كسی كه می خواهد دو ماه كفاره روزه رمضان را بگيرد، بايد سی و يك روز آن را پی در پی بگيرد، و اگر بقيه آن پی در پی نباشد، اشكال ندارد.
 
- كسی كه می خواهد دو ماه كفاره روزه رمضان را بگيرد، نبايد موقعی شروع كند كه در بين سی و يك روز، روزی باشد كه مانند عيد قربان روزه آن حرام است.
 
- كسی كه بايد پی در پی روزه بگيرد، اگر در بين آن بدون عذر يك روز روزه نگيرد، يا وقتی شروع كند كه در بين آن به روزی برسد كه روزه آن واجب است،مثلا به روزی برسد كه نذر كرده آن روز را روزه بگيرد، بايد روزه ها را از سر بگيرد.
 
- اگر در بين روزهايی كه بايد پی در پی روزه بگيرد، عذری مثل حيض يا نفاس يا سفری كه در رفتن آن مجبور است، برای او پيش آيد، بعد از برطرف شدن عذر واجب نيست روزه ها را از سر بگيرد، بلكه بقيه را بعد از برطرف شدن عذر بجا می آورد.
 
- اگر به چيز حرامی روزه خود را باطل كند، چه آن چيز اصلا حرام باشد مثل شراب و زنا، يا به جهتی حرام شده باشد مثل نزديكی كردن با عيال خود در حال حيض، بنا بر احتياط كفاره جمع بر او واجب می شود، يعنی بايد يك بنده آزاد كند و دو ماه روزه بگيرد و شصت فقير را سير كند، يا به هر كدام آنها يك مد كه تقريبا ده سير است گندم يا جو يا نان و مانند اينها بدهد، و چنانچه هر سه برايش ممكن نباشد، هر كدام آنها را كه ممكن است بايد انجام دهد.
 
- اگر روزه دار دروغی را به خدا و پيغمبر صلی الله عليه و آله و سلم نسبت دهد، كفاره جمع كه تفصيل آن در مساله پيش گفته شد بنابر احتياط بر او واجب می شود.
 
- اگر روزه دار در يك روز ماه رمضان چند مرتبه جماع كند، يك كفاره براو واجب است، ولی اگر جماع او حرام باشد يك كفاره جمع واجب می شود.
 
- اگر روزه دار در يك روز ماه رمضان چند مرتبه غير جماع كار ديگری كه روزه را باطل می كند انجام دهد، برای همه آنها يك كفاره كافی است.
 
- اگر روزه دار جماع حرام كند و بعد با حلال خود جماع نمايد، يك كفاره جمع كافی است. 
 
- اگر روزه دار كاری كه حلال است و روزه را باطل می كند، انجام دهد،مثلا آب بياشامد، و بعد كار ديگری كه حرام است و روزه را باطل می كند انجام دهد، مثلا غذای حرامی بخورد، يك كفاره كافی است.
 
- اگر روزه دار آروغ بزند و چيزی در دهانش بيايد، چنانچه عمدا آن را فرو ببرد، روزه اش باطل است و بايد قضای آن را بگيرد و كفاره هم بر او واجب می شود، و اگر خوردن آن چيز حرام باشد، مثلا موقع آروغ زدن خون يا غذايی كه از صورت غذا بودن خارج شده به دهان او بيايد و عمدا آن را فرو برد، بايد قضای آن روزه را بگيرد، و بنابر احتياط كفاره جمع هم بر او واجب می شود.

ادامه »

دعای روز بیست و نهم ماه مبارک رمضان + صوت و فیلم

15ام تیر, 1395
دعای روز بیست و نهم ماه مبارک رمضان + صوت و فیلم

متن، ترجمه ، تفسیر و تصویر گرافیکی دعای روز بیست و نهم ماه مبارک رمضان را همراه با فایل صوتی و کلیپ تصویری در این گزارش دریافت کنید.

دعای روز بیست و نهم ماه رمضان به شرح زیر است:

 اَللّهُمَّ غَشِّنى فیهِ بِالرَّحْمَةِ وَارْزُقْنى فیهِ التَّوْفیقَ

 
خدایا فراگیر مرا در این ماه به مهر خود و روزیم کن در آن به توفیق
 
وَالْعِصْمَةَ وَطَهِّرْ قَلْبى مِنْ غَیاهِبِ التُّهَمَةِ یا رَحیماً بِعِبادِهِ الْمُؤْمِنینَ
 
و خودنگهدارى و پاک کن دلم را از تیرگیهاى تهمت اى مهربان نسبت به بندگان مؤمن خود.
 
 

 
 
تفسیر آیت الله احمدی فقیه یزدی از دعای روز بیست و نهم رمضان:
در روز محتمل به روز پایانی ماه مبارک رمضان، بنده از خدا می‌خواهد که رحمت‌هایش در این روز را بر وی بپوشاند. چرا که در این روز که به نوعی روز مزد است، خدا رحمت‌هایش را بر زمین نازل می‌کند و بنده ثمره عبادتش را می‌بیند. سپس بنده توفیق عبادت و دوری از گناه را می‌خواهد. 
در بخش پایانی خواسته ها بنده می‌گوید که خدا دل مرا از تاریکی‌هایی که نتیجه گناه است پاک کن. در پایان بنده خدا را به صفت مهربانیش با بندگان مؤمن قسم می‌دهد و به گونه ای می‌خواهد که با این صفت خدا نگاه مهربانانه‌ای به او داشته باشد.

 
اشتراک گذاری این مطلب!

نوافل هدیه بنده به مولی است/شرح دعای روز بیست و هشتم

14ام تیر, 1395

دعای روز بیست و هشتم ماه رمضان

قطعا هدیه به خدا، هدیه ای بهتر و بیشتر را برای بندگان به دنبال خواهد داشت ،هدیه خداوند، رضایت، عفو و بخشش، اجر و پاداش، مقام و جایگاه و غیره است .

در ادامه شرح دعا های روزانه ماه مبارک رمضان به قلم حجت الاسلام و المسلمین سید مجتبی رسولی جویباری  شرح دعای  روز بیست و هشتم  را منتشر می کند .

«اللهمّ وفّر حظّی فیهِ من النّوافِلِ واكْرِمْنی فیهِ بإحْضارِ المَسائِلِ وقَرّبِ فیهِ وسیلتی الیكَ من بینِ الوسائل یا من لا یَشْغَلُهُ الحاحُ المُلِحّین»

خدایا در این روز بهره ام را از  مستحبات زیاد فرما، و مرا با آماده کردن مسائل گرامی ام بدار، و از بین همه وسایل برای نزدیک شدن به خودت، وسیله مرا نزدیک کن، ای خدایی که سماجت بندگان تو را مشغول و غافل از دیگران نمی کند.

ادامه »

دعای روز بیست و هشتم ماه مبارک رمضان + صوت

14ام تیر, 1395
دعای روز بیست و هشتم ماه مبارک رمضان + صوت
متن، ترجمه ، تفسیر  و تصویر گرافیکی دعای روز بیست و هشتم ماه مبارک رمضان را همراه با فایل صوتی و کلیپ تصویری در این گزارش دریافت کنید.

 دعای روز بیست و هشتم ماه رمضان به شرح زیر است:

 

 اَللّهُمَّ وَفِّرْ حَظّى فیهِ مِنَ النَّوافِلِ

 
خدایا سرشار کن بهره ام را
 
 وَاَکْرِمْنى فیهِ بِاِحْضارِ الْمَساَّئِلِ وَقَرِّبْ فیهِ
 
در این ماه از انجام مستحبات و نوافل و گرامیم دار به یاد داشتن مسائل و نزدیک گردان در آن
 
وَسیلَتى اِلَیْکَ مِنْ بَیْنِ الْوَساَّئِلِ

روز وسیله ام را بسویت از میان سایر وسائل

یا مَنْ لا یَشْغَلُهُ اِلْحاحُ الْمُلِحّینَ

اى که سرگرمش نکند سماجت سماجت کنندگان.

iv style="text-align: justify;"> 


تفسیر آیت الله احمدی فقیه یزدی از دعای روز بیست و هشتم رمضان:
در این روز ابتدا بنده می‌خواهد که توفیق دیدن فضیلت اعمال مستحب را پیدا کند. البته باید ابتدا عمل به مستحبات را به بنده عطا کند و سپس نتیجه آن را ببیند. سپس بنده از خدا می‌خواهد وسایل انجام اعمال صالح که موجب رضایت الهی را جلب می‌کند در اختیارش قرار دهد. قرآن و ائمه(علیهم السلام) از بهترین وسیله ها برای رسیدن انسان به خدا هستند. در پایان بنده خدا را صدا می‌زند به صفت توجهش به همگان، در شرایطی که افراد بسیاری خداوند را مشغول کرده‌اند.
اشتراک گذاری این مطلب!

ما روزه دارها همه یاد لب توییم

13ام تیر, 1395

ما روزه دارها همه یاد لب توییم

آغاز می کنم سخنم را به یا حسین

در می زنم به خانه ی معبود با حسین

کاری به خاطر رمضانم نکرده ام

اما گرفت دست تهیِ مرا حسین

ما روزه دارها همه یاد لب توییم

ای تشنه لب تر از همه ی تشنه ها حسین

آخر مرا برای خودش می خرد شبی

من می شوم مسافر کرب و بلا حسین

اشتراک گذاری این مطلب!

ثمره ماه رمضان، تولد انسانی جدید است.

13ام تیر, 1395

 آیت الله سید محمد حسین فضل الله

آیت الله سید محمد حسین فضل الله، از علمای فقید لبنان در یادداشتی به آثار و برکات ماه مبارک رمضان پرداخته است.

متن این یادداشت با اندکی تلخیص تقدیم خوانندگان ارجمند می شود:

* ثمره ماه رمضان، تولد انسانی جدید است

 مؤمنانی که گشت و گذاری در ماه رمضان داشتند، در حال و هوای عیدی که به پیشواز آن خواهیم رفت، شور و شادی خاصی خواهند داشت. ولی ژرفای اعمالی که در این ماه انجام دادیم، چیست؟ در روزهای عید کدام یک از مفاهیم و معانی معنوی و انسانی را باید داشته باشیم و در وجود خویش عمق ببخشیم؟ آیا حال و هوایی که در ماه رمضان تجربه کردیم، صرفاً جنبه گفت و سخن داشت که با خروج از زبان انسان بعد از مدتی در هوا می‌میرد و از بین می‌رود؟ آیا عباداتی که در قالب کلمات و جسممان به نمایش گذاشتیم، اندک اندک محو و ناپدید می‌شوند؟ آیا ماه رمضان یکی از سنت‌های ما به شمار می‌آید که ابتدا شکل فکری و معنوی دارد، اما در نهایت سرد و بی‌روح می‌شود و انسان همان رفتاری را با موجود مرده دارد، با آن دارد و همان برخوردی را که با پیکر فلج دارد، با آن انجام می‌دهد؟ آیا عید نیز سنخ حرف، تعارف، لذات و نظایر آن است؟

* انسان سازی

عزیزان! هدف همه احکام و قوانینی که توسط اسلام وضع می‌شود، ساختن انسان به همان صورتی است که خداوند دوست دارد. برای این است که او را به گونه‌ای آماده کند که خلیفه خداوند شود. خلیفه خداوند در روی زمین بودن به این معناست که تبلور بخش اخلاق الهی باشد و به صورت صفات، وحی و ارزش‌های او درآید. برای این است که انسان به گونه‌ای رفتار کند که خداوند انوار حقیقت را به عقل او بتاباند، محبت را به قلب او ارزانی دارد و رفتن به سوی هدف بزرگ را به قلب او بیفشاند.

ادامه »

چهار خواسته در یک دعا

13ام تیر, 1395

دعای روز بیست و هفتم

شرح دعای روز بیست و هفتم
شب قدر معادل و جایگزین ندارد به طوری که برکت این شب و اهمیت توجه به آن استثنایی است، البته عفو و بخشش نه اینکه مخصوص این شب است، بلکه استثنایی است. لذا در عفو و بخشش فرمودند یا شب قدر یا عرفات.

 خبرگزاری «حوزه» در ادامه شرح دعا های روزانه ماه مبارک رمضان به قلم حجت الاسلام و المسلمین سید مجتبی رسولی جویباری  شرح دعای روز بیست و هفتم را منتشر می کند .

 اللهمّ ارْزُقْنی فیهِ فَضْلَ لَیْلَةِ القَدْرِ وصَیّرْ أموری فیهِ من العُسْرِ الى الیُسْرِ واقْبَلْ مَعاذیری وحُطّ عنّی الذّنب والوِزْرِ یا رؤوفاً بِعبادِهِ الصّالِحین

 خدایا روزى كن مرا دراین روز(ماه) فضیلت شب قدر را و بگردان در آن كارهاى مرا از سختى به آسانى و بپذیر عذرهایم را و بریز از من گناه و بار گران را،  اى مهربان به بندگان شایسته خویش.

  اللهمّ ارْزُقْنی فیهِ فَضْلَ لَیْلَةِ القَدْرِ

 در دعای امروز چهار خواسته و تقاضاست، اما در واقع یکی است و یا اینکه چهار تا در یکی جمع است.

 

همه در همین فراز اول جمع شده است، زیرا درک به معنای برخورداری کامل بوده و برخورداری هم یعنی بدست آوردن همه آنچه که در آن است و در شب قدر، همه چیز از خیر، صلاح و سعادت نهفته است. اگر قدر و شب قدر درک شود، سعادت و خوشبختی حاصل می شود؛ تمام خواسته ها از جمله خواسته های در این دعا برآورده می شود؛ معاذیر پذیرفته می شود؛ ذنب و وزر محو می شود و ریزش پیدا می کند؛ رحمت الهی شامل حال بندگان می شود؛ .مشکلات از عسر الی الیسر می شود؛ تمام مشکلات تبدیل به راحتی می شود؛  تبدیل مشکلات به راحتی به دو صورت است: الف) واقعا مشکل حل می شود و تبدیل می شود. ب) مشکل را دیگر مشکل نمی داند و آن را راحتی می بیند.

ادامه »

تلاوت جزء بیست و هفتم قرآن کریم با صدای قاریان مشهور + دانلود

13ام تیر, 1395

هر روز ختم یک جزء از قرآن؛

تلاوت جزء 27 قرآن کریم به دو روش ترتیل‌خوانی و تحدیرخوانی را با صدای قاریان برتر بین‌المللی بشنوید و دانلود کنید.
هر روز از ماه رمضان با تلاوت‌های ماندگار قرآن از قاریان مشهور ایرانی و مصری مانند استاد شهریار پرهیزگار، محمود شحات انور، عبدالباسط، عکاشه و همینطور تحدیر (تندخوانی) قرآن با صدای استاد معتز آقایی همراه شما روزه‌داران گرامی هستیم. 
 
ote>
اشتراک گذاری این مطلب!

فطریه را به چه افرادی می‌توان داد؟/ آیا پرداخت زکات فطره مهمان واجب است؟

13ام تیر, 1395

فطریه یا زکات فطره یکی از فروع دین اسلام و واجبات شرعی است که هر سال با فرا رسیدن عید سعید فطر پرداخت آن بر مسلمانان واجب می‌شود. در روزهای پایانی ماه مبارک رمضان و در آستانه عید فطر استفاتائاتی از مراجع عظام تقلید در خصوص پرداخت فطریه منتشر می‌شود.

آیت‌الله خامنه‌ای:
سؤال: پدرى كه زكات فطره نمى‌‏دهد، تكليف زن و فرزند او چه مى‌‏شود؟
جواب: بر آنان تكليفى نيست و لازم نيست فطره بدهند.
 
سؤال: اگر زن به جهت نياز شوهر، در تأمين مخارج زندگى كمك كند؛ چه كسى بايد زكات فطره آنها را بدهد؟
جواب: اگر زن نان‏خور شوهر محسوب شود، بايد شوهر در صورت توانايى زكات فطره خود و همسرش را بدهد و اگر زن نان‏‌خور شوهر و كس ديگرى نباشد، بايد خودش زكات فطره‌‏اش را بدهد.
 
سؤال: زنى كه از تمكين شوهر خود دارى مى‌‏كند، آيا زكات فطره او از شوهرش برداشته مى‌‏شود؟
جواب: خير، بايد شوهرش زكات فطره او را بدهد؛ مگر آنكه نان خور شخص ديگرى باشد.
 
سؤال: ميهمانی كه فقط شب عيد فطر به خانه انسان بيايد، تكليف فطره‌‏اش چه می‏شود؟ اگر ميهمان فطره خودش را بدهد، آيا از عهده صاحب خانه ساقط می‏شود؟ اگر انسان شب عيد فطر ميهمان داشته باشد و صبح متوجه شود كه عيد بوده؛ آيا فطره آنها بر او واجب است؟
جواب: الف) فطره او بر عهده صاحب خانه نيست. 
ب) در فرضی که نان خور محسوب شود اگر با اجازه صاحب خانه و از طرف او فطره خودش را بدهد، از عهده ميزبان ساقط می‏شود.
ج) ناآگاهی از رؤيت هلال، تأثيری در حكم پرداخت فطره ندارد لكن گذشت كه فطره ميهمان يك شبه بر عهده خودش می‌باشد.

ادامه »

دعای روز بیست و هفتم ماه مبارک رمضان + فیلم

13ام تیر, 1395
دعای روز بیست و هفتم ماه مبارک رمضان + دانلود
 
متن، ترجمه ، تفسیر و تصویر گرافیکی دعای روز بیست و هفتم ماه مبارک رمضان را همراه با فایل صوتی و کلیپ تصویری در این گزارش دریافت کنید.

  دعای روز بیست و هفتم ماه رمضان به شرح زیر است:


اَللّهُمَّ ارْزُقْنى فیهِ فَضْلَ لَیْلَةِ الْقَدْرِ وَصَیِّرْ
 
خدایا فضیلت شب قدر را در این ماه روزیم گردان و بگردان
 
اُمُورى فیهِ مِنَ الْعُسْرِ اِلَى الْیُسْرِ وَاقْبَلْ مَعاذیرى وَحُطَّ عَنّىِ
 
کارهایم را در آن از سختى به آسانى و عذرهایم را بپذیر و ورز و
 
الذَّنْبَ وَالْوِزْرَ یا رَؤُفاً بِعِبادِهِ الصّالِحینَ
 
گناهم را بریز اى مهربان به بندگان شایسته ات.

iv> 
#0000ff; font-family: tahoma,arial,helvetica,sans-serif;">دانلود فایل صوتی دعای روز بیست و هفتم رمضان

 
 
 
تفسیر آیت الله احمدی فقیه یزدی از دعای روز بیست وهفتم رمضان:
از دعای این روز اهمیت شب بیست و هفتم ماه مبارک رمضان مشخص می‌شود. در این روز بنده از خدا می‌خواهد که فضیلت‌های شب قدر را برایش مقدر کند. سپس بنده می‌خواهد عذرهایش پذیرفته و گناهانش بخشیده شود. در این روز آنقدر ارتباط میان عابد و معبود خوب شده است که در ادامه بنده یک خواسته بزرگ را از خدا طلب می‌کند و آن محو کردن معاصی است. محو کردن معاصی به این معناست که انگار هیچ کار زشتی انجام نشده است. در پایان بنده خدا را با صفت مهربانیش نسبت به مؤمنان صدا می‌زند تا با روزی مهربانی به وی توجه کند.
اشتراک گذاری این مطلب!

مبلغ فطریه 95 چقدر است؟

10ام تیر, 1395

دفاتر آیات عظام خامنه‌ای، مکارم شیرازی و وحید خراسانی مبلغ کفاره و زکات فطره امسال را اعلام کردند.

 مبلغ فطریه 95 چقدر است؟  زکات فطره یا فطریه معادل با سه کیلوگرم قوت غالب مورد استفاده مسلمانان است که به طور معمول بر اساس مبلغ برنج یا گندم محاسبه می‌شود.

بر کسی که خودش فقیر نباشد، واجب است برای خود و تمام کسانی که تحت تکفل او هستند زکات فطره را بپردازد.
اگر کسی که فطره بر او واجب است آن را پرداخت نکند بر فرد تحت تکلف واجب نمی‌شود.

دفتر آیت‌الله خامنه‌ای و آیت‌الله مکارم شیرازی میزان کفاره هر مد طعام در سال 95 را برای هر نفر 2000 تومان و زکات فطره امسال بر مبنای قوت غالب 3 کیلو گندم به مبلغ 6000 تومان و بر اساس قوت غالب برنج حداقل 15 هزار تومان اعلام کردند.دفتر آیت‌الله وحید خراسانی نیز میزان زکات فطره بر اساس 3 کیلو گندم را مبلغ شش هزار تومان اعلام کرد.

منبع:باشگاه خبرنگاران جوان؛

اشتراک گذاری این مطلب!

مداحی شب 23 رمضان 1395 با نوای عبدالرضا هلالی + دانلود

10ام تیر, 1395

دعای روز بیست و چهارم ماه مبارک رمضان + صوت و فیلم

10ام تیر, 1395

 

دعای روز بیست و چهارم ماه مبارک رمضان + صوت و فیلم
 
متن، ترجمه ، تفسیر و تصویر گرافیکی دعای روز بیست و چهارم ماه مبارک رمضان را همراه با فایل صوتی و کلیپ تصویری در این گزارش دریافت کنید.

  دعای روز بیست و چهارم ماه رمضان به شرح زیر است:

 

اَللّهُمَّ اِنّى اَسْئَلُکَ فیهِ ما یُرْضیکَ

 خدایا از تو خواهم در این ماه آنچه تو را خوشنود سازد
 
وَاَعُوذُبِکَ مِمّا یُؤْذیکَ وَاَسْئَلُکَ التَّوْفیقَ فیهِ لاِنْ اُطیعَکَ وَلا
 و پناه برم به تو از آنچه تو را بیازارد و از تو خواهم در آن توفیق براى اینکه پیرویت کنم و
 
اَعْصِیَکَ یا جَوادَ السّاَّئِلینَ
نافرمانیت نکنم اى بخشنده به خواستاران.

iv style="text-align: center;"> 
lign: center;"> 
تفسیر آیت‌الله احمدی فقیه یزدی از دعای روز بیست و چهارم رمضان:
در عبارت‌های فراوان مقابل رضایت، اذیت آورده شده است. در این روز بنده از خدا رضای الهی را در خواست می‌کند و از کارهایی که مورد اذیت و ناراحتی خداست به معبودش پناه می‌برد. 
در ادامه بنده توفیق عمل به کارهای خوب را طلب می‌کند. در روز بیست و چهارم که روز پس از شب‌های قدر است بنده از خدا می‌خواهد که هر چه مورد پذیرش وی است انجام دهد. 
در پایان بنده خدا را به صفت بخشندگی نسبت به درخواست کنندگان قسم می‌دهد تا در خواست‌های بالا را برآورده کند.
اشتراک گذاری این مطلب!

با لقمه ی حلال، انسان مستجاب الدعوة می شود.

9ام تیر, 1395

بعد از وفات پیغمبر صلی الله علیه و آله حکام آن زمان گفتند: هر کس هرچیزی از پیغمبر صلی الله علیه و آله نوشته را بیاورد. مردم فکر کردند که می خواهند این میراث دینی پیغمبر صلی الله علیه و آله را جمع آوری کنند و یک جا قرار دهند. همه ی آنچه در توضیح قرآن، معارف، دستورات و احکام جمع شده بود را سوزاندند و آتش زدند.

مراسم احیای شب بیست و یکم با سخنرانی استاد جاودان و مداحی و مناجات خوانی حاج مهدی سماواتی در حسینیه فاطمه الزهرا برگزار شد.در ادامه متن سخنان استاد جاودان را می خوانید:

حجت الاسلام جاودان: با لقمه ی حلال، انسان مستج الدعوة می شود

راستگوئی نشانه ی دینداری است

دو نکته برای همه ی زندگی می خواهم عرض کنم. یک اینکه قبل از انجام هر کاری ان شاءالله بگوئید. هیچ کاری را برای یک دقیقه یا یک سال بعد از عمرتان را بدون ان شاء الله انجام ندهید. وقتی خدا به شما نعمتی می دهید شما هزاران بار بگوئید به لطف خدا، به مرحمت خدا و… اثر نعمت بدون شکر نمی ماند. اگر شکر کردید نعمتی که دارید می ماند و بیشتر می شود.

ما مسلمان هستیم یعنی در مقابل اوامر الهی تسلیم هستیم و باید تمام زندگیمان طبق ضوابط شرعی باشد. گفتیم صله رحم 10 اثر دارد. اول عمرت طولانی می شود، دوم مالت رشد می کند و زیاد می شود، سوم رزقت زیاد می شود یعنی بهره ی شما از زندگی و مال زیاد است. من دیده ام آدمهایی که مال زیادی ندارند اما بهره ی آنها از مال و… زیاد است. ممکن است انسان مالش زیاد باشد اما خودش از آن بهره ای نبرد.


شهرها و کشور شما به برکت صله رحم آباد می شود لزومی هم ندارد حتما مومن باشد ممکن است دو نفر یهودی باشند و با هم معاشرت کنند. اثر بعدی اش این بود که حساب قیامت آسان می شود.

ote>

ادامه »

مداحی شب‌های قدر 1395 با نوای حاج محمود کریمی + دانلود

9ام تیر, 1395

کودکم! دستانت را در دستان خدا بگذار!

8ام تیر, 1395

چگونه کودکان را برای حضور در مراسم شب های قدر آماده کنیم؟

مرحوم فلسفی در این زمینه می‌گوید: «براي اين‌كه كودكان از اول مؤمن و خداپرست تربيت شوند، لازم است جسم و جان آ‌ن‌ها نيز از نظر ايمان هماهنگي برقرار باشد. به همين جهت، اسلام از طرفي پدران و مادران را مكلف کرده است كه فرزندان را به خدا متوجه كنند و به آنان خدا‌پرستي و تعاليم ديني را بياموزند، و از طرف ديگر دستور داده است اطفال را به نماز و عبادات تمريني وادارند».

کودکم! دستانت را در دستان خدا بگذار!

 شب‌های قدر شب‌های رقم‌خوردن سرگذشت یک ساله است؛ شب عفو و رحمت؛ شب نزول ملائک؛ شب نزدیکی به خدا؛ شب راز و نیاز؛ شب شب‌زنده‌داران. قدر دانستن این شب‌ها و بهره‌مندی از آنان سنتی است که از پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم به ما رسیده است و بر آن مداومت داریم، اما نکته‌ای که گاه در این میان از نظر دور داشته می‌شود و مورد بی‌توجهی یا بد عمل‌کردن قرار می‌گیرد، نوع و نحوه برخورد با کودکان در این ایام است.

 گاهی برخی والدین برای جلوگیری از اذیت‌شدن کودکان و رعایت حال آن‌ها، از خیر رفتن به مراسم می‌گذرند و ترجیح می‌دهند سال‌های کودکی او را در خانه و در سکوت بگذرانند. در این میان برخی دیگر از والدین با کودکشان همان‌گونه رفتار می‌کنند که با دوستان و فامیل؛ او را از ساعات آغازین پس از افطار تا اندکی قبل از سحرگاه با خود به مراسم می‌برند و اصرار دارند که کودکشان، همراه و هم‌پای آن‌ها بنشیند و دل به دعا بدهد و بهانه‌گیری هم نکند.

ادامه »

ثوابی که از روزه‌داری بالاتر است!

8ام تیر, 1395

گفتاری از حجت‌الاسلام حسینی قمی درباره‌ اهمیت افطاری ساده

ثوابی که از روزه‌داری بالاتر است.

همه‌ی ما درباره‌ی اصل ماه رمضان و روزه‌ی آن مفصل شنیده‌ایم، این روزها هم شاید بسیار بیشتر بشنویم. در روایتی آمده است که «من صام یوم تصوعاً فلو یعطی منع الارض ذهبا لم یستعد ثوابه»؛ یعنی کسی که یک روز را با میل و رغبت روزه بگیرد، خداوند اگر همه‌ی زمین را به‌عنوان پاداش، پر از طلا کند و به او بدهد، هنوز ثواب او را به‌طور کامل تا روز قیامت نداده است.

یعنی دنیا اصلاً ظرف پاداش روزه‌دار نیست و باید در قیامت پاداش او داده شود. این پاداش یک روز روزه‌دار است. ما نظیر این روایت فراوان داریم که همه شنیده‌اند یا خوانده‌اند. پیامبر در حدیثی قدسی فرموده‌اند: «الصوم لی و أنا اجزی به»؛ یعنی روزه برای من [خداوند] است و من خودم پاداش روزه‌دار هستم.

اما جالب است بدانیم با همه‌ی فضیلتی که راجع‌به روزه‌ی ماه رمضان آمده است، درعین‌حال پیامبر می‌فرمایند: «تفطیرک الصائم افضل من صیامک»؛ از این روزه‌ای که این‌چنین ثوابی برای آن آمده است هم بالاتر داریم. از روزه بالاتر چیست؟ افطاری دادن به یک روزه‌دار. اگر مردم ما به همین نکته توجه داشته باشند و باور کنند که عملی بالاتر از روزه وجود دارد و آن افطاری دادن به روزه‌دار است، مسئله‌ی خیلی مهمی تحقق می‌یابد. در این صورت، رغبت مردم به افطاری دادن و مخصوصاً افطاری‌های ساده، افزایش می‌یابد.

ادامه »

مداحی شب ٢١ رمضان با صدای حاج میثم مطیعی + دانلود

8ام تیر, 1395

نوحه و مداحی شب ٢١ رمضان ٩۴ از حاج میثم مطیعی را به مناسبت شهادت حضرت علی (علیه السلام) آماده دانلود کرده‌ایم.

دعای جوشن کبیر و روضه شهادت حضرت امیرالمؤمنین علی (علیه السلام) در ماه رمضان سال ٩۴ با نوای حاج میثم مطیعی اجرا شده در مسجد جامع بازار تهران به صورت صوتی آماده دریافت می‌باشد.

شما هم اکنون می‌توانید فایل صوتی جوشن کبیر و روضه شهادت حضرت امیرالمؤمنین علی (علیه السلام) را با صدای  حاج میثم مطیعی دانلود کنید.

دعای جوشن کبیر | شب ٢١ رمضان ٩۴ - مسجد جامع بازار تهران

 روضه شهادت حضرت امیرالمؤمنین علی (علیه السلام)

اشتراک گذاری این مطلب!

اعمال شب قدر و نوزدهم ماه مبارک رمضان + صوت و نرم‌افزار

6ام تیر, 1395

 

 

 


مجموعه آداب و اعمال شب نوزدهم رمضان و شب قدر را از کتاب کلیات مفاتیح‌الجنان در این گزارش بخوانید.

 شب‌های قدر از پرفضیلت ترین ایام سال است که به واسطه استغفار و توبه بندگان درهای رحمت الهی به سوی زمین باز می‌شود. مجموعه آداب و اعمال شب نوزدهم رمضان و شب قدر که از کتاب مفاتیح‌الجنان گردآوری شده است را در ادامه می‌خوانید:
 
1. غسل کردن
 
علامه مجلسى رحمة الله عليه فرموده كه غسل اين شبها را مقارن غروب آفتاب كردن بهتر است كه نماز شام را با غسل بكند.
 
2. طلب استغفار
 
صد مرتبه بگوید: أَسْتَغْفِرُ اللَّهَ رَبِّي وَ أَتُوبُ إِلَيْهِ‏
 

3. لعن فرستادن بر قاتل حضرت علی(ع)

 
صد مرتبه‏ بگوید: اللَّهُمَّ الْعَنْ قَتَلَةَ أَمِيرِ الْمُؤْمِنِينَ‏
 
4. خواندن دعای «یا ذا الذی کان»
 
 يَا ذَا الَّذِي كَانَ قَبْلَ كُلِّ شَيْ‏ءٍ ثُمَّ خَلَقَ كُلَّ شَيْ‏ءٍ ثُمَّ يَبْقَى وَ يَفْنَى كُلُّ شَيْ‏ءٍ
 
اى آنكه پيش از هر چيز بوده سپس هر چيز را آفريد و او باقى است و هر چيز فانى شود
 
يَا ذَا الَّذِي لَيْسَ كَمِثْلِهِ شَيْ‏ءٌ وَ يَا ذَا الَّذِي لَيْسَ فِي السَّمَاوَاتِ الْعُلَى وَ لاَ فِي الْأَرَضِينَ السُّفْلَى‏
 
اى آنكه بمانند او چيزى نيست اى آنكه در آسمانهاى بلند و نه در زمينهاى پست
 
وَ لاَ فَوْقَهُنَّ وَ لاَ تَحْتَهُنَّ وَ لاَ بَيْنَهُنَّ إِلَهٌ يُعْبَدُ غَيْرُهُ‏
 
و نه بالاى آنها و نه در زير آنها و نه در ميان آنها معبود به حقى كه پرستش شود جز او نيست
 
لَكَ الْحَمْدُ حَمْداً لاَ يَقْوَى عَلَى إِحْصَائِهِ إِلاَّ أَنْتَ فَصَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ صَلاَةً لاَ يَقْوَى عَلَى إِحْصَائِهَا إِلاَّ أَنْتَ‏
 

حمد مر تر است آن سپاس كه جز تو كس نتواند آن را شمرد پس درود فرست بر محمد (ص) و آل محمد درودى كه جز تو كس نتواند آن را شمرد.

 

ادامه »

روحی که در شب قدر به زمین فرود می‌آید، کیست؟

6ام تیر, 1395

 

آیت‌الله سید محمد قائم مقامی، استاد حوزه و دانشگاه در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان گفت:
در آیه چهار سوره قدر می‌خوانیم «تَنَزَّلُ الْمَلَائِكَةُ وَالرُّوحُ فِيهَا بِإِذْنِ رَبِّهِمْ مِنْ كُلِّ أَمْرٍ» که اشاره به فرود فرشتگان و روح دارد.

 

وی افزود: فرود فرشتگان و روح چند دلیل دارد، نخست این که آنها تقدیرات را به زمین می آورند  و نزد امام زمان(عج) می برند. دیگر این که حقیقت قرآن کریم در شب قدر مجدد نازل می‌شود. 

 
قائم مقامی عنوان کرد: نزول  قرآن در شب قدر دفعی و به یکباره بوده است اما حقیقت این کتاب آسمانی هر سال در شب قدر بر زمین نازل می‌شود.
 
وی  اظهار داشت:  علت نزول حقیقت قرآن در شب قدر هرسال «ابرام» به معنای تأیید مجدد و تحکیم مجدد دین است. در واقع دین اسلام به حال خود رها نشده و این همان وجه تمایز دین مبین اسلام  با دیگر ادیان است.
 
این کارشناس مذهبی با طرح این سؤال که تقدیرات یکساله انسان به چه کسی نازل می‌شود، گفت: مطابق با روایات امام عصر(عج) است که این تقدیرات را امضاء می‌کنند.
 
 وی با اشاره به اینکه منظور از روح در سوره قدر چیست، گفت: منظور از روح القدس همان حضرت جبرئیل(علیه السلام) است، این مقام برای فرشته آسمانی زمانی اتفاق می‌افتد که قرآن را نازل کند و وی با قدسیت همراه شود. علت تمایز روح از دیگر فرشتگان هم این است که جبرئیل قرآن را نازل کرده است.

 

اشتراک گذاری این مطلب!

دعای روز بیستم ماه مبارک رمضان + صوت و فیلم

6ام تیر, 1395

 

دعای روز بیستم ماه مبارک رمضان + صوت و فیلم
 
متن، ترجمه ، تفسیر و تصویر گرافیکی دعای روز بیستم ماه مبارک رمضان را همراه با فایل صوتی و کلیپ تصویری در این گزارش دریافت کنید.
دعای روز بیستم ماه رمضان به شرح زیر است:
 

اَللّهُمَّ افْتَحْ لى فیهِ اَبْوابَ الْجِنانِ وَاَغْلِقْ عَنّى فیهِ اَبْوابَ

 
خدایا بگشا در این ماه برویم درهاى بهشت را و ببند برویم در آن درهاى
 
النّیرانِ وَوَفِّقْنى فیهِ لِتِلاوَةِ الْقُرْانِ یا مُنْزِلَ السَّکینَةِ فى قُلُوبِ الْمُؤْمِنینَ
 
دوزخ را و موفقم دار به تلاوت قرآن اى فرو فرستنده آرامش در دلهاى مؤمنان.
 
 
 
 

 
تفسیر آیت‌الله احمدی فقیه یزدی از دعای روز بیستم رمضان:
از این روز که دهه سوم ماه مبارک رمضان آغاز می‌شود، بنده از خدا می‌خواهد به علت دو دهه روزه‌داری و عبادت، درهای بهشت به رویش باز و درهای جهنم به رویش بسته شود. همچنین توفیق مطالعه همراه با تدبر قرآن را بنده از خدا طلب می‌کند. 
پس از این دو دعا بنده از خدا آرامشی را که در دل مؤمنان است، آرزو می‌کند. بندگان صالح این آرامش را به دلیل دوری از گناه و انجام کار نیک به دست آوردند، پس طبیعی است که پس از شب زنده‌داری و اعتکاف در این شب‌ها، باز شدن درهای بهشت، بسته شدن در های جهنم و قرائت قرآن، این آرامش در خواست می‌شود و به دست می‌آید.
اشتراک گذاری این مطلب!

چگونه شب قدر وجود حضرت حجت(عج) را اثبات می‌کند؟

6ام تیر, 1395

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان؛ آیت الله بطحائی گلپایگانی، عضو مجلس خبرگان رهبری به مناسبت فرا رسیدن شب های قدر و ایام سوگواری حضرت علی(علیه السلام) در یادداشتی اختصاصی برای باشگاه خبرنگاران جوان به تبیین رابطه «شب قدر و وجود مقدس امام زمان(عج)» پرداخته‌اند که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:
 
بسم الله الرحمن الرحیم
 
شب قدر یکی از شب‌های سرنوشت ساز بشریت است، یعنی شبی که تعیین کننده مقدرات هر انسانی است.
از طرف حضرت احدیت شب نوزدهم، بیست و یکم و بیست و سوم ماه رمضان تعیین شده است. 
از ویژگی‌های شب قدر نزول قرآن در این شب است و دوم اینکه کارنامه و مقدرات هر انسانی به وسیله فرشته‌ها و روح‌القدس که فرشته مخصوص است به زمین آورده می‌شود و تقدیم حجت زمان(عج) که خلیفه برحق و تام‌الاختیار پروردگار در زمین است، قرار می‌گیرد.
تمام مسلمانان با توجه به بیان سوره قدر که می‌فرماید:«تنزل الملائکه و الروح فیها به اذن ربهم من کل امر»؛ قبول دارند که هر سال شب قدر این امر مسلم اتفاق می‌افتد، لذا تنها کسی که شایستگی پذیرش این مقدرنامه را از طرف خداوند دارد، تنها حجت و امام زمان(عج) است و خود دلیل محکمی بر وجود مقدس حضرت مهدی(عج) در زمین می‌باشد. 
سومین ویژگی این شب، شب‌زنده‌داری و تضرع به در گاه حق و توبه و انابه است و نهایتاً تسویه کردن حساب با پروردگار است که انسان در این شب اگر از رحمت حق محروم بماند با سرنوشت بدی مواجه خواهد شد.
 
والسلام علیکم و الرحمة الله و برکاتة
اشتراک گذاری این مطلب!

لیلة القدر، شب تضرع و توجه

6ام تیر, 1395

رهبر معظم انقلاب اسلامی:

انسان مؤمن روزه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دار، سال نو را آغاز میکند!

مناسبت شب قدر، یکی مناسبت دعا و تضرع و توجه به پروردگار است که ماه رمضان بخصوص شبهای قدر، بهار توجه دلها و ذکر و خشوع و تضرع است. ثانیاً بهانه و مناسبتی است برای اینکه دلهایمان را با مقام والای امیر مؤمنان و سرور متقیان عالم قدری آشنا کنیم و درس بگیریم. هر چه که در فضائل ماه رمضان و وظائف بندگان صالح در این ماه بر زبان جاری شود و بتوان گفت، امیرالمؤمنین (علیه الصّلاة و السّلام) نمونه ی کامل آن و برجسته ترین الگو برای آن خصوصیت است.

۲۹/شهریور/۱۳۸۷

در حقیقت از شب قدر، انسان مؤمن روزه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دار، سال نوی را آغاز میکند. در شب قدر تقدیر او در دوران سال برای او از سوی کاتبان الهی نوشته میشود. انسان وارد یک سال نو، مرحله‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ی نو و در واقع یک حیات نو و ولادت نو میشود. در راهی به حرکت در می‌آید، با ذخیره‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ی تقوا این راه را طی میکند، در اثنای این راه هم مقاطع گوناگون برای تجدید خاطره و یادآوری مجدد برای او قرار داده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اند و روز عید فطر یکی از این مقاطع میان راه است. این روز را باید مغتنم شمرد.

۲۹/شهریور/۱۳۸۸

 

اشتراک گذاری این مطلب!

ذکر مصیبت جانسوز امیر المؤمنین علی علیه السلام از امام خامنه ای

5ام تیر, 1395

ذکر مصیبت جانسوز امیر المؤمنین علی علیه السلام از امام خامنه ای

اشتراک گذاری این مطلب!

شیرینی ماه رمضان در کاممان تلخ شد

5ام تیر, 1395
آیت‌الله جوادی آملی در پیامی اعلام کرد:
آیت‌الله جوادی آملی: شیرینی ماه رمضان در کاممان تلخ شد آنچه که این روزها در بحرین می‌گذرد
تعطیلی مراکز مذهب، کانون‌های قرآن و عترت،
بستنِ حوزه‌های علمیه،
محبوس کردنِ علمای دین،
سلب تابعیت از بزرگان دینی بحرین،
این‌ها جزو تلخ‌ترین رخدادهای خاورمیانه است که این ضیافت شیرین ماه رمضان را تلخ می‌کند؛ آن میزبانی شیرین را تلخ می‌کند.
حادثه‌ای که این روزهای اخیر مسلمین را تهدید می‌کند جریان بحرین، یمن، فلسطین، غزّه، لبنان و داعشی‌ها، این میزبانی را و این مهمانی را در ذائقه جهان اسلام تلخ می‌کند.
بر همه ما لازم است که این تلخی را به شیرینی تبدیل کنیم. این میزبانی ویژه را از دست ندهیم این ضیافت ویژه را از دست ندهیم.
منبع: وارث
اشتراک گذاری این مطلب!

توصیه رهبر معظم انقلاب برای استفاده بهتر از لیالی قدر

5ام تیر, 1395
در ماه رمضان هم - در همه روزها و شب ها - دل هایتان را هرچه میتوانید با ذکر الهی نورانی تر کنید.


پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت الله العظمی خامنه ای به مناسبت فرارسیدن لیالی قدر ماه مبارک رمضان برخی از توصیه‌های رهبر معظم انقلاب اسلامی برای استفاده‌ هرچه بهتر و کامل‌تر از این فرصت گران‌بها را منتشر کرد.
توصیه های رهبر معظم انقلاب اسلامی برای استفاده بهتر از لیالی قدر بدین شرح است:

12 توصیه رهبر معظم انقلاب برای استفاده بهتر از لیالی قدر


با آمادگی معنوی وارد شب قدر شوید

در ماه رمضان هم - در همه روزها و شب ها - دل هایتان را هرچه میتوانید با ذکر الهی نورانی تر کنید، تا برای ورود در ساحت مقدّس لیلةالقدر آماده شوید، که: «لیلةالقدر خیر من الف شهر. تنزّل الملائکة والرّوح. فیها بإذن ربّهم من کل امر». شبی که فرشتگان، زمین را به آسمان متّصل میکنند، دلها را نورباران و محیط زندگی را با نور فضل و لطف الهی منوّر میکنند. شب سِلم و سلامت معنوی - سلامٌ هی حتّی مطلع الفجر - شب سلامت دلها و جانها، شب شفای بیماریهای اخلاقی، بیماریهای معنوی، بیماریهای مادّی و بیماریهای عمومی و اجتماعی که امروز متأسفانه دامان بسیاری از ملتهای جهان، از جمله ملتهای مسلمان را گرفته است! سلامتی از همه اینها، در شب قدر ممکن و میسّر است؛ به شرطی که با آمادگی وارد شب قدر شوید. 5/9/1376

ادامه »

20 نکته برای احیاء شب‌های قدر

5ام تیر, 1395

شب قدر مانند روز قیامت است که سرنوشت آدم‌ها مشخص می‌شود، تمام گذشتۀ انسان محاسبه و برای آینده برنامه‌ریزی می‌شود.

 

 
متن یادداشت حجت الاسلام پناهیان در آستانۀ شبهای قدر 1395 را در ادامه میخوانید:
 
بسم الله الرحمن الرحیم
 
1. شباهت قدر و قیامت را حس کنیم
 
اگر کمی تامل کنیم میتوانیم شباهت شب  قدر و قیامت را احساس کنیم. شب قدر مانند روز قیامت است که سرنوشت آدم‌ها مشخص می‌شود، تمام گذشتۀ انسان محاسبه و برای آینده برنامه‌ریزی می‌شود، با این تفاوت که عذاب در کار نیست و آبروی کسی نمی‌رود و پس از آن فرصت بازگشت هم وجود دارد، اما رحمت خدا از سر و روی عالم می‌بارد.
 
2. امیدوار باشیم و به کم قانع نباشیم
 
خدای مهربان شبهای قدر را برای جبران همۀ کاستی‌های ما قرار داده است، برای بخشش هیچ گناهی ناامید نباشیم و برای رسیدن به هر حاجتی امیدوار باشیم و در دعا به کم قانع نشویم. خدا هرچه را صلاح نباشد بدهد بهترش را خواهد داد، و هیچ دعایی دور ریخته نمی‌شود و اگر توانستیم فقط خود «او» را از او بخواهیم.
 
3. بی‌قراری برای خدا
 
خداوند بزرگ خود فرموده است شب قدر بهتر از هزار ماه است. بیایید بهترین خاطرات عمر خود را در شبهای قدر رقم بزنیم و شب قدر را برای رسیدن به قرب خدا بی‌قراری کنیم و فقط در اندیشۀ آنچه او از ما می‌خواهد باشیم.
 
4. مؤمنان مثل گنه‌کاران، گنه‌کاران مثل مؤمنان
 
مؤمنان مانند گنه‌کاران با دست‌های خالی به محضر خدا بروند و گنه‌کاران مانند مؤمنان با قلبی مطمئن به محبت و فضل خدا به دعا بپردازند. خدا اگر می‌خواست نبخشد، ما را صدا نمی‌زد و اگر می‌خواست سخت بگیرد، ثواب شب قدر را اینقدر بالا نمی‌برد.
 
5. جلب محبت خدا با محبت به دیگران
 
برای دیگران دعا کنیم و دوستان‌مان را تک تک نام ببریم و محتاجان به دعا را فراموش نکنیم. وقتی خدا محبت ما را به دیگران ببیند، بیشتر به ما محبت خواهد کرد. دل‌هایمان را از کینه‌ها خالی کنیم و همدیگر را در دل ببخشیم تا خدا هم با سهولت بیشتری ما را ببخشد.

ادامه »

دعای روز نوزدهم ماه مبارک رمضان + صوت و فیلم

5ام تیر, 1395

 

دعای روز نوزدهم ماه مبارک رمضان + صوت و فیلم
 
 
متن، ترجمه , تفسیر و تصویر گرافیکی دعای روز نوزدهم ماه مبارک رمضان را همراه با فایل صوتی و کلیپ تصویری در این گزارش دریافت کنید.

  دعای روز نوزدهم ماه رمضان به شرح زیر است:

 
 اَللّهُمَّ وَفِّرْ فیهِ حَظّى مِنْ بَرَکاتِهِ وَسَهِّلْ سَبیلى
 
خدایا سرشار کن در این ماه بهره ام را از برکات آن و هموار ساز راهم را
 
اِلى خَیْراتِهِ وَلا تَحْرِمْنى قَبُولَ حَسَناتِهِ یا هادِیاً اِلَى الْحَقِّ الْمُبینِ
 

iv style="text-align: center;">به سوى خیرات آن و محرومم مساز از پذیرفتن حسناتش اى راهنماى بسوى حقیقت آشکار.
#0000ff; font-family: tahoma,arial,helvetica,sans-serif;">


 

تفسیر آیت الله احمدی فقیه یزدی از دعای روز نوزدهم رمضان:
در این روز بنده می‌خواهد که برکات ماه رمضان نصیبش شود، این آرزوی بنده در شبی درخواست می‌شود که شاید شب قدر باشد.
در عبارت بعد بنده از خداوند می‌خواهد که مسیر دستیابی به خوبی ها را آسان (یعنی صاف و بدون دست انداز) قرار دهد. همچنین بنده می خواهد از حسناتی که خدا عطا کرده است، محروم نشود و اعمال خوبش مقبول گردد.  در پایان هم بنده خدا را به هدایت‌کنندگی‌اش قسم می‌دهد که وی را به سوی راه مبین و آشکار هدایت کند.

 
اشتراک گذاری این مطلب!

اعمال روز هفدهم ماه مبارک رمضان

3ام تیر, 1395

------- رزق روز هفدهم -------

نماز شب هجدهم ماه مبارک رمضان
مرحوم «علاّمه مجلسى» در فصل آخر از اعمال ماه رمضان در كتاب «زادالمعاد»، نماز شب هاى ماه رمضان را چنين بيان مى كند:
 (و با توجّه به اين كه بهترين اعمال، در ماه مبارك، نماز و قرآن است و اين نمازها در بردارنده بسيارى از سوره هاى قرآن است، هركس هر چند شب را بخواند غنيمت است).
شب هجدهم: چهار ركعت; در هر ركعت سوره حمد، و بيست و پنج مرتبه سوره كوثر.
نکته: اين نمازها هر دو ركعت به يك سلام است و همان گونه كه گفته شد اگر تمام آنها را نتواند بجا آورد، هر مقدار كه مى تواند بجا آورد، خوب است.


------- رزق روز هفدهم -------
اشتراک گذاری این مطلب!

قرائت جزء هفدهم قرآن کریم با صدای قاریان مشهور

3ام تیر, 1395

چرا نماز و روزه برای عده‌ای سخت است؟

3ام تیر, 1395

خبرگزاری فارس: چرا نماز و روزه برای عده‌ای سخت استواضح است که معمولاً کمک گرفتن از یک امر سهل‌تر برای یک امر سخت‌تر است، اما در عین حال قرآن کریم می‌فرماید:
همین کار هم برای کسانی که خشوع ندارند، سخت است و نمی‌توانند از دو امر نماز و روزه یا از آنها کمک بگیرند.

  کتاب «شهر خدا؛ رمضان و رازهای روزه‌داری» اثر حجت‌الاسلام پناهیان که انتشارات «بیان معنوی» چاپ هشتم آن را روانه بازار نشر کرده است، حاوی نکات و نگاهی نو و کاربردی برای بهره‌برداری بهتر از ماه مبارک رمضان است که با بیانی ساده و روان به رشته تحریر درآمده است. به مناسبت فرا رسیدن ماه مبارک رمضان با برگزیده‌‌ای از این کتاب به استقبال روزها و شب‌های قشنگ ماه مبارک رمضان می‌رویم. بخش دوازدهم از این گزیده‌ها را در ادامه می‌خوانید:

تزکیه، مفهومی عمیق‌تر از تربیت

یکی از تأثیرات رمضان، تزکیه روح انسان است؛ همچنان‌که روزه زکات جسم شمرده شده است. قبل از آنکه به نسبت بین رمضان و تزکیه بپردازیم، خوب است ابتدا به معنای تزکیه نزدیک‌تر شویم. تزکیه به عنوان یک مفهوم قرآنی، هم یکی از غایات کمال و هم یکی از راه‌های سعادت انسان شمرده شده است. هم باید با تزکیه کردن به بارگاه خوب‌بودن راه یافت، و هم باید به مقام تزکیه‌شدگی که شامل تمام پاکی‌ها و پیراستگی‌هاست بار یافت.

تزکیه مفهومی عمیق‌تر از تربیت است و نیز یک نوع عملیات خاص تربیتی جهت‌دار است. «تربیت» ممکن است تنها به تنظیم رفتار انسان و تغییر برخی گرایش‌ها بینجامد، و به اصلاح بنیان‌ها کاری نداشته باشد. در حالی که «تزکیه» به ریشه‌ها می‌پردازد و زمینه‌های هرگونه خرابی را در روح انسان از بین می‌برد. در جمله قبل به کلمه «زمینه» بیشتر توجه کنید. اگر جایی زمینه‌های خرابی از بین برود، خلاصی از شر بدی‌ها و اخلاص در خوبی‌ها پدید خواهد آمد.

ادامه »

گرفتاری های انسان از چه چیزی سرچشمه می گیرد؟(شرح دعای افتتاح (16))

3ام تیر, 1395

هیچ ابتلایی نیست مگر به جهت لغزشی که از انسان صادرشده است و در هنگام ابتلائات باید تفکر کند که این از کدام لغزش گریبان گیر او شده است.

 

 

به گزارش خبرگزاری «حوزه» حجت‌الاسلام‌ و المسلمین محمدباقر تحریری در ادامه شرح فقرات دعای افتتاح  دراین فراز ازدعا به بررسی رابطه حلم الهی و ابتلائات ناگوار انسان در زندگی می پردازد.

الْحَمْدُ لِلَّهِ مَالِكِ الْمُلْكِ مُجْرِي الْفُلْكِ مُسَخِّرِ الرِّيَاحِ فَالِقِ الْإِصْبَاحِ دَيَّانِ الدِّينِ رَبِّ الْعَالَمِينَ الْحَمْدُ لِلَّهِ عَلَى حِلْمِهِ بَعْدَ عِلْمِهِ وَ الْحَمْدُ لِلَّهِ عَلَى عَفْوِهِ بَعْدَ قُدْرَتِهِ وَ الْحَمْدُ لِلَّهِ عَلَى طُولِ أَنَاتِهِ فِي غَضَبِهِ

الْحَمْدُ لِلَّهِ

در این فراز از ستایش خدای متعال، شئون الوهیت او بیان‌شده است «لِلَّهِ» به‌عنوان معبود به‌حق که موردتوجه قرار بگیرد الوهیت حق‌تعالی ایجاب می‌کند که حاکمیت داشته باشد بر آن‌کسی که عابد اوست و این حاکمیت ایجاب می‌کند که در تحت تصرف استقلالی او باشد.


ادامه »

نشانه های عمل صالح در دعای روز هفدهم

3ام تیر, 1395

دعای روز هفدهم ماه مبارک رمضان

از نظر قرآن عملی صالح است که با نیت و انگیزه الهی و لله باشد نه به منافع عمل که اگر به منافع عمل توجه شود بعید است، صالحه باشد چون ارزش عمل در اسلام همان نیت و انگیزه است که صالح یا ناصالحش می کند.

 

درادامه شرح دعا های روزانه ماه مبارک رمضان به قلم حجت الاسلام و المسلمین سید مجتبی رسولی جویباری  شرح دعای روز هفدهم را منتشر می کند .

 اللهمّ اهْدِنی فیهِ لِصالِحِ الأعْمالِ واقْـضِ لی فیهِ الحَوائِجَ والآمالِ یا من لا یَحْتاجُ الى التّفْسیر والسؤالِ یا عالِماً بما فی صُدورِ العالَمین صَلّ على محمّدٍ وآلهِ الطّاهِرین.

خدایا در این روز مرا به اعمال صالح هدایت و راهنمایی کن، و حاجات و آرزوهایم را برآورده ساز، ای کسی که نیازمند به شرح و سوال بندگان نیستی، ای خدایی که از درون خلق (مخلوقات) آگاهی، بر محمد و آل محمد درود فرست.

 اللهمّ اهْدِنی فیهِ لِصالِحِ الأعْمالِ-

 هدایت به اعمال صالحه

انسان، عاقل و مختار است،(اِنّا هَديناهُ السَّبيل اِمّا شاکراً و اِمّا کفوراً، انسان/3) ولی بدون هدایت، عاجز است. چرا؟ چون عقل بشر نسبت به حقایق ناچیز است، پس نیاز به هدایت دارد.

ادامه »

دعای روز هفدهم ماه مبارک رمضان + صوت و فیلم

3ام تیر, 1395

 

دعای روز هفدهم ماه مبارک رمضان + صوت و فیلم
 

 

متن، ترجمه ، تفسیر و تصویر گرافیکی دعای روز هفدهم ماه مبارک رمضان را همراه با فایل صوتی و کلیپ تصویری در این گزارش دریافت کنید.

  دعای روز هفدهم ماه رمضان به شرح زیر است:
 

 اَللّهُمَّ اهْدِنى فیهِ لِصالِحِ الاْعْمالِ وَاقْضِ

 
خدایا راهنمائیم کن در آن به کارهاى شایسته و برآور در آن حاجات
 
لى فیهِ الْحَواَّئِجَ وَالاْمالَ یا مَنْ لا یَحْتاجُ اِلَى التَّفْسیرِ وَالسُّؤ الِ یا
 
و آرزوهاى مرا اى کسى که نیازى به شرح حال و درخواست ندارى اى
 
عالِماً بِما فى صُدُورِ الْعالَمینَ صَلِّ عَلى مُحَمَّدٍ وَ الِهِ الطّاهِرینَ روز
 
دانا و آگاه بدانچه در دل مردم جهانیان است درود فرست بر محمد و آل پاکش.
 
 
 

 
 
 
تفسیر آیت‌الله احمدی فقیه یزدی از دعای روز هفدهم رمضان:
در این روز بنده می‌خواهد که توفیق عمل صالح را پیدا کند. عمل صالح عملی است که از عمل خیر بالاتر است. در واقع عمل صالح در زمانی که باید انجام شود، تحقق پیدا می‌کند و جامعیت دارد و از این جهت نسبت به عمل خیر مزیت دارد. 
سپس بنده از خدا می‌خواهد با توجه به شناختی که نسبت به وی دارد، تمامی حاجاتش را برآورده کند. با توجه به آگاهی خداوند نسبت به بندگان، دیگر بنده نیازی نمی‌بیند که خواسته‌هایش را تفسیر کند. حاجاتی که همه در مسیر کمال الهی ست. 
در پایان هم بنده برای برآورده شدن این حاجات صلوات بر محمد(صلی الله علیه و آله) و خاندان مطهر ایشان می‌فرستد. صلواتی که بهترین راه برای ارتباط با خدا و برآورده شدن آرزوهاست.

اشتراک گذاری این مطلب!

رفیق های خوب در روز رستاخیز

2ام تیر, 1395

شرح دعای روز شانزدهم

دعای روز شانزدهم ماه مبارک رمضان

رفیق بد شر است و رئیس اشرار شیطان که انسان را به کارهای زشت وسوسه می کند، از گام های شیطان پیروی نکنید، زیرا اگر پیروی کنید، جزو اشرار خواهید بود.

درادامه شرح دعا های روزانه ماه مبارک رمضان به قلم حجت الاسلام و المسلمین سید مجتبی رسولی جویباری  شرح دعای روز شانزدهم  را منتشر می کند .

اللهمّ وَفّقْنی فیهِ لِموافَقَةِ الأبْرارِ وجَنّبْنی فیهِ مُرافَقَةِ الأشْرارِ وأوِنی فیهِ بِرَحْمَتِكَ الى دارِ القَرارِبالهِیّتَكِ یا إلَهَ العالَمین.

خدایا مرا به همراهی نیکان موفق کن، و از رفاقت اشرار دور گردان، به رحمتت مرا در بهشت منزل ده، به خداوندیت ای خدای عالمیان.

 اللهمّ وَفّقْنی فیهِ لِموافَقَةِ الأبْرارِ

ابرار کسانی هستند که اعمال نیکو را بدون در نظر گرفتن نفعی برای خود انجام می دهند و به دنبال جزاء، پاداش و تشکر نیستند، و هیچ چیزی برای خودشان نمی خواهند، چون ایمان به خدا، رسول و روز جزاء دارند و خود را مملوک خدا دانسته، لذا اراده خدا را بر اراده خود مقدم می دارند.

لَيْسَ الْبِرَّ أَنْ تُوَلُّوا وُجُوهَكُمْ قِبَلَ الْمَشْرِقِ وَالْمَغْرِبِ وَلَكِنَّ الْبِرَّ مَنْ آمَنَ بِاللَّهِ وَالْيَوْمِ الْآخِرِ وَالْمَلَائِكَةِ وَالْكِتَابِ وَالنَّبِيِّينَ وَآتَى الْمَالَ عَلَى حُبِّهِ ذَوِي الْقُرْبَى وَالْيَتَامَى وَالْمَسَاكِينَ وَابْنَ السَّبِيلِ وَالسَّائِلِينَ وَفِي الرِّقَابِ وَأَقَامَ الصَّلَاةَ وَآتَى الزَّكَاةَ وَالْمُوفُونَ بِعَهْدِهِمْ إِذَا عَاهَدُوا  وَالصَّابِرِينَ فِي الْبَأْسَاءِ وَالضَّرَّاءِ وَحِينَ الْبَأْسِ  أُولَئِكَ الَّذِينَ صَدَقُوا  وَأُولَئِكَ هُمُ الْمُتَّقُونَ (بقره/177) این آیه 15 صفت برای ابرار برشمرده است که عبارتند از: ایمان به خدا، ایمان به قیامت، ایمان به فرشتگان، ایمان به قرآن، ایمان به پیامبران، نیت خالص برای رضای خدا، انفاق به خویشان، کمک به یتیمان، کمک به فقیران، کمک به رهگذران، آزاد نمودن بنده، اقامه نماز، پرداخت زکات، وفای به عهد، صبر در برابر شدائد.

ادامه »

قرائت جزء شانزدهم قرآن کریم با صدای قاریان مشهور

2ام تیر, 1395

مداحی شب پانزدهم رمضان 95 با نوای حاج منصور ارضی + دانلود

2ام تیر, 1395

 

فایل صوتی مدیحه‌سرایی و مناجات‌خوانی «حاج منصور ارضی» در شب پانزدهم رمضان 1395 آماده دریافت است. 

مراسم مناجات شب پانزدهم ماه مبارک رمضان با سخنرانی حجت‌الاسلام و المسلمین محمد حاجی ابوالقاسم دولابی و مناجات حاج منصور ارضی با حضور پرشور مردم مومن و شب زنده دار در مسجد ارک تهران برگزار شد.
 

 

اشتراک گذاری این مطلب!

دعای روز شانزدهم ماه مبارک رمضان + صوت و فیلم

2ام تیر, 1395

 

دعای روز شانزدهم ماه مبارک رمضان + صوت و فیلم
 
متن، ترجمه ، تفسیر و تصویر گرافیکی دعای روز شانزدهم ماه مبارک رمضان را همراه با فایل صوتی و کلیپ تصویری در این گزارش دریافت کنید.

اَللّهُمَّ وَفِّقْنى فیهِ لِمُوافَقَةِ الاْبْرارِ وَجَنِّبْنى

 
خدایا موفقم دار در این ماه به همراهى کردن با نیکان و دورم دار
 
فیهِ مُرافَقَةَ الاْشْرارِ وَآوِنى فیهِ بِرَحْمَتِکَ اِلى دارِ الْقَرارِ بِاِلهِیَّتِکَ
 
در آن از رفاقت با اشرار و جایم ده در آن بوسیله رحمت خود به خانه قرار و آرامش به معبودیّت خود
 
یا اِلهَ الْعالَمینَ
 
اى معبود جهانیان.

اشتراک گذاری این مطلب!

مداحی شب چهاردهم رمضان 95 با نوای حاج منصور ارضی + دانلود

1ام تیر, 1395

فایل صوتی مدیحه‌سرایی و مناجات‌خوانی «حاج منصور ارضی» در شب چهاردهم رمضان 1395 آماده دریافت است.

مراسم مناجات شب چهاردهم ماه مبارک رمضان با سخنرانی حجت‌الاسلام و المسلمین محمد حاجی ابوالقاسم دولابی و مناجات حاج منصور ارضی با حضور پرشور مردم مومن و شب زنده دار در مسجد ارک تهران برگزار شد.
 
 
شعر مناجاتی شب چهاردهم رمضان:

نشسته ام سراین سفره تا گذشت کنی
مرا ببخشی و باز ای خدا گذشت کنی
 
به افتتاح و ابوحمزه اتّکا کردم 
که با فراز فرازِ دعا گذشت کنی
 
تمام عمر خودم بارها خطا کردم
چه می‌شود که توهم بارها گذشت کنی
 
دلت میاید اگر بین شعله‌ها باشم؟
اراده کن که ازین بی نوا گذشت کنی
 
نوای فاطر یا فاطمه گرفتم  که
به نامِ نامیِ خیرالنّساء گذشت کنی
 
کبوتر حرم مشهدم چه بهتر که
دم شلوغی باب الرّضا گذشت کنی
 
بدم قبول! ولی ای کریم ممکن نیست؟
برای رفتن تا کربلا گذشت کنی؟!
 
مقیم مسجد ارکم امیدوارم من
در این حریمِ سراسر صفا گذشت کنی
 
به شِمر گفت سکینه غروب عاشورا
خدا کند نزنی عمّه را، گذشت کنی

ote>
اشتراک گذاری این مطلب!

قرائت و دانلود ترتیل جزء پانزدهم قرآن کریم با صدای قاریان مشهور

1ام تیر, 1395

تلاوت جزء چهاردهم قرآن کریم به دو روش ترتیل‌خوانی و تحدیرخوانی را با صدای قاریان برتر بین‌المللی بشنوید و دانلود کنید.

هر روز از ماه رمضان با تلاوت‌های ماندگار قرآن از قاریان مشهور ایرانی و مصری مانند استاد شهریار پرهیزگار، محمود شحات انور، عبدالباسط، عکاشه و همینطور تحدیر (تندخوانی) قرآن با صدای استاد معتز آقایی همراه شما روزه‌داران گرامی هستیم.  

دانلود تحدیر جزء چهاردهم قرآن کریم

p>

اشتراک گذاری این مطلب!

دعای روز پانزدهم ماه مبارک رمضان + صوت و فیلم

1ام تیر, 1395
دعای روز پانزدهم ماه مبارک رمضان + صوت و فیلم
 
متن، ترجمه ، تفسیر و تصویر گرافیکی دعای روز پانزدهم ماه مبارک رمضان را همراه با فایل صوتی و کلیپ تصویری در این گزارش دریافت کنید:

اَللّهُمَّ ارْزُقْنى فیهِ طاعَةَ الْخاشِعینَ
وَاشْرَحْ فیهِ صَدْرى بِاِنابَةِالْمُخْبِتینَ بِاَمانِکَ یا اَمانَ الْخاَّئِفینَ
 
خدایا فرمانبردارى فروتنان را در این ماه روزى من گردان
و بگشا سینه ام را براى بازگشتن بسویت
همانند بازگشتن خاشعان به امان بخشیت اى امان بخش ترسیدگان.

iv> 
 

 
 
تفسیر آیت‌الله احمدی فقیه یزدی از دعای روز پانزدهم رمضان:
خداوند انواع روزی را برای انسان قرار داده است، مانند روزی علم، شرح صدر، توبه و… . در این روز بنده از خداوند روزی طاعت خاشعان را آرزو می‌کند. البته طاعت هم انواعی دارد، مثل طاعت تجار یا طاعت از روی ترس. در اینجا بنده طاعت از روی خشوع و افتادگی را در ذهن دارد. در عبارت بعدی، بنده از خداوند شرح صدر می‌خواهد. شرح صدر به معنای گستردگی نظر است. یعنی فرد توانایی تشخیص خوب از بد را داشته باشد. شرح صدر به معنای ظرفیت انسان هم هست. حال بنده برای به دست آوردن شرح صدر، خداوند را به گریه از روی ترس مؤمنان قسم می‌دهد. در پایان هم بنده خدا را امانت‌داریش قسم می‌دهد.
اشتراک گذاری این مطلب!

لذت طعام را صائمین می‌دانند!

31ام خرداد, 1395

ذکر روایتی در مورد روزه‌داری

 

همچنین در روایت است که:

لِلصّائِمِ فَرْحَتانِ: فَرْحَةٌ عِنْدَ إِفْطارِهِ، وَ فَرْحَةٌ عِنْدَ لِقاءِ رَبِّهِ؛

روزه‌دار دو خوشحالی دارد: یکی هنگام افطار، و دیگری هنگام دیدار پروردگار».۱

البته این در صورتی است که در فطور و سحری، نخوردنِ در روز را تدارک نکند.

دوازده روز از رمضان گذشته بود، روزه‌داری در مسجد کوفه می‌گفت: تا به حال گرسنه نشده‌ام، صوم هم برای او جوع‌آور نیست! با اینکه بعضی طالب چلومرغ و غذاهای لذیذند.

درباره مقدار خوردن در روایات آمده است: «وقتی که گرسنه شدی، بخور»۲

اگر انسان گرسنه باشد، نان خالی هم برای او لذیذ است، لذت طعام را صائمین می‌دانند.

در محضر بهجت، ج۱، ص ۲۲۶
۱.کافی، ج‌۴، ص‌۶۵؛ من‌لایحضره‌الفقیه، ج‌۲، ص‌۷۶؛ وسائل‌الشیعة، ج‌۱۰، ص‌۳۹۷؛ بحارالانوار، ج‌۹۳، ص‌۳۸۰.
۲.«إِذا جُعْتَ فَکلْ»؛ مستدرک‌الوسائل، ج‌۱، ص‌۲۸۴؛ ج‌۱۶، ص‌۴۶۶؛ بحارالانوار، ج‌۵۶، ص‌۲۶۰؛ فقه‌الرضا، ص‌۳۴۰.
اشتراک گذاری این مطلب!

آیا کسی که نمی تواند سیگار را ترک کند مجاز به خوردن روزه می باشد؟

31ام خرداد, 1395

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری leader.ir در نظر دارد تا به سوالات پرتکرار و پرکاربرد کاربران در حوزه استفتائات را به صورت چندرسانه ای پاسخگو باشد.

در این قسمت حجة الاسلام و المسلمین رضایی از اعضای دفتر استفتائات موضوعات زیر را مطابق با فتاوی حضرت آیت الله العظمی خامنه ای مدظله العالی تبیین و تشریح می نماید.

•    کشیدن سیگار و مساله احتیاط واجب در بطلان روزه
•    آیا کسی که نمی تواند سیگار را ترک کند مجاز به خوردن روزه می باشد؟
•    تزریق آمپول و سرم در ماه مبارک رمضان

دانلود و دریافت فایل تصویری

اشتراک گذاری این مطلب!

قرائت و دانلود ترتیل جزء چهاردهم قرآن کریم با صدای قاریان مشهور

31ام خرداد, 1395

هر روز ختم یک جزء از قرآن؛

 تلاوت جزء سیزدهم قرآن کریم به دو روش ترتیل‌خوانی و تحدیرخوانی را با صدای قاریان برتر بین‌المللی بشنوید و دانلود کنید.

هر روز از ماه رمضان با تلاوت‌های ماندگار قرآن از قاریان مشهور ایرانی و مصری مانند استاد شهریار پرهیزگار، محمود شحات انور، عبدالباسط، عکاشه و همینطور تحدیر (تندخوانی) قرآن با صدای استاد معتز آقایی همراه شما روزه‌داران گرامی هستیم.  

دانلود ترتیل جزء سیزدهم قرآن کریم با صدای
اشتراک گذاری این مطلب!

دعای روز چهاردهم ماه مبارک رمضان + صوت و فیلم

31ام خرداد, 1395
دعای روز چهاردهم ماه مبارک رمضان + صوت و فیلم
 

 

متن، ترجمه ، تفسیر و تصویر گرافیکی دعای روز چهاردهم ماه مبارک رمضان را همراه با فایل صوتی و کلیپ تصویری در این گزارش دریافت کنید.

اَللّهُمَّ لا تُؤ اخِذْنى فیهِ بِالْعَثَراتِ وَاَقِلْنى فیهِ

خدایا مگیر مرا در این ماه به لغزشها و بازم دار در آن
 
مِنَ الْخَطایا وَالْهَفَواتِ وَلا تَجْعَلْنى فیهِ غَرَضاً لِلْبَلایا وَالاْفاتِ
 
از خطاها و لغزشها و قرارم مده در این روز هدف بلاها و آفات
 
بِعِزَّتِکَ یا عِزَّ الْمُسْلِمینَ
 
به عزتت اى عزت بخش مسلمانان.

iv> 


 
 
تفسیر آیت‌الله احمدی فقیه یزدی از دعای روز چهاردهم رمضان:
در ابتدا بنده از خدا می‌خواهد برای لغزش‌هایی که می‌کند، مؤاخذه نشود. همانند کسی که جنس خریداری شده را پس می‌آورد و فروشنده هم وی را بر نمی‌گرداند و درخواستش را می‌پذیرد، بنده هم می‌خواهد که خداوند درخواستش را قبول کند و وی را مجازات نکند. 
سپس بنده درخواست می‌کند در معرض گناه قرار نگیرد. در اینجا درمعرض گناه قرار گرفتن به سیبل شدن در تیراندازی تشبیه شده است. به این معنا که بنده هر لحظه در معرض برخورد با بلا است. در پایان، بنده خدا را به صفت عزت بخشی‌اش قسم می‌دهد تا در معرض گناه قرار نگیرد.
اشتراک گذاری این مطلب!

شیعه زینت های دنیایی را تبدیل به توشه ی آخرت می کند+ گزارش تصویری

30ام خرداد, 1395

حجت الاسلام انصاریان:

دین را باید از قرآن و اهل بیت علیهم السلام گرفت، منبع دیگر بدون اینها باطل است. امام سجاد علیه السلام طول سفر را بیان می کنند:
وَ أنَّ الرّاحِلَ إلِیك قَرِیبُ المَسافَه. جاده ای در این عالم کوتاه تر از جاده ی مسافر به سوی خدا نیست. خودت هستی و خدایت! نزدیک هم هست. توحید خالص و قلبی. اکثر مردم دنیا که اهل دین هستند با خدا و خرما زندگی می کنند نه با خدای یگانه

 مراسم شب دهم ماه مبارک رمضان با سخنرانی استاد انصاریان در حسینیه همدانیها برگزار شد.

در ادامه متن سخنان حجت الاسلام انصاریان را می خوانید:

حجت الاسلام انصاریان:

 شیعه مسافر الی الله است

شیعه ی واجد شرایط در این دنیا مسافر است. نه مسافر از ولادت به مرگ، این مسافرت به گردن همه بسته شده است. امیرالمومنین علیه السلام در حکممتهای نهج البلاغه دارند یک فرشته ای هر روز به مردم دنیا می گوید: بچه دار شوید اما برای مردن. بند مرگ بالاجبار بر گردن همه نهاده شده است.

 از درون آیات و روایات فهمیده می شود که شیعه مسافر است، این سفر ارادی است و مثل سفر مرگ غیر ارادی و اجباری نیست. این سفر ارادی است، سیر و حرکت در مسافتش به اختیار خود انسان است. لذا بیشتر مردم دنیا به اراده ی خودشان مسافر این سفر نشدند و نخواهند شد، اما راه این سفر به روی حتی یک نفر هم بسته نیست.

 مقصد سفر خداست، یعنی این سفر به آخرت نیست چون همه به طرف آخرت بالاجبار سفر می کنند؛قُلْ إِنَّ الْمَوْتَ الَّذِي تَفِرُّونَ مِنْهُ فَإِنَّهُ مُلَاقِيكُمْ ثُمَّ تُرَدُّونَ إِلَى عَالِمِ الْغَيْبِ وَالشَّهَادَةِ فَيُنَبِّئُكُمْ بِمَا كُنْتُمْ تَعْمَلُونَ1؛ سفری که شیعه دارد،البته شیعه ی باوزن؛ سفر به سوی پروردگار است. هرچه هم در این دنیا دارد، زن، بچه، پول، مغازه، مقام و مرتبه دارد را تبدیل به توشه ی این سفر می کند.

 ثروت کم یا زیاد آرایش زندگی دنیاست، فرزندان هم یک نوع آرایش زندگی دنیاست.ألْمَالُ وَالْبَنُونَ زِینَةُ الْحَیَاةِ الدُّنْیَا وَالْبَاقِیَاتُ الصَّالِحَاتُ خَیْرٌ عِندَ رَبِّكَ ثَوَاباً وَخَیْرٌ أَمَلاً2؛ شایسته ها وخوبی های باقی و ماندگار از نظر ثواب و عاقبت به خیری بهتر است. یعنی مال، همسر و فرزند را می توانید تبدیل به باقیات الصالحات کنید. زن در کنار شما با اخلاق، بردباری و عبادت و… شما می تواند برای شما تبدیل به صالح ماندگار شود.

 

یعنی این انسان این قدر باهوش، با فراست و تیزبین است به خاطر شیعه بودن که همه چیزی که در دنیا در اختیارش است را تبدیل به توشه برای آخرت می کند.

ادامه »

مداحی شب دوازدهم رمضان 95 با نوای سید مهدی میرداماد + دانلود

30ام خرداد, 1395

فایل‌های صوتی مداحی حاج سید مهدی میرداماد در شب دوازدهم رمضان 1395 که در حرم مطهر حضرت معصومه(سلام الله علیها) اجرا شده، آماده دریافت است.

 
اشتراک گذاری این مطلب!

پیرو راه حسینیم و پریشان حسن

30ام خرداد, 1395

 

ترکیب بند مدح و ولادت حضرت امام حسن مجتبی علیه السلام

نوکر حلقه به گوشیم و اسیر حسنیم

گره کور نداریم فقیر حسنیم

نسل در نسل همه خاک مسیر حسنیم

کشته و مرده فرزند صغیر حسنیم

پیرو راه حسینیم و پریشان حسن

همه گویند به ما بی سر و سامان حسن

در دل مادرمان فاطمه جایی داریم

منصب نوکری شاه وفایی داریم

از عنایات حسن نان و نوایی داریم

خودمانیم چه روزی و بهایی داریم

روی هر شاپرکی را به خدا کم کردیم

رمضان تا رمضان دور حسن می گردیم

حال دادند به ما باز چه بی اندازه

تازه شد ماه خدا حال و هوایش تازه

رمضان از قدمش گشت پر از آوازه

شده استان کرم صاحب یک دروازه

بازهم خیره کننده شده این شادی دل

آمده روز شریف حسن آبادی دل

ادامه »

مداحی شب دوازدهم رمضان 95 با نوای عبدالرضا هلالی + دانلود

30ام خرداد, 1395

دعای روز سیزدهم ماه مبارک رمضان + صوت و فیلم

30ام خرداد, 1395

دعای روز سیزدهم ماه مبارک رمضان + صوت و فیلم

متن، ترجمه ، تفسیر و تصویر گرافیکی دعای روز سیزدهم ماه مبارک رمضان را همراه با فایل صوتی و کلیپ تصویری در این گزارش دریافت کنید.

اَللّهُمَّ طَهِّرْنى فیهِ مِنَ الدَّنَسِ وَالاْقْذارِ
وَصَبِّرْنى فیهِ عَلى کاَّئِناتِ الاْقْدارِ
وَوَفِّقْنى فیهِ لِلتُّقى
وَصُحْبَةِ الاْبْرارِ بِعَوْنِکَ یا قُرَّةَ عَیْنِ الْمَساکینَ
 
خدایا پاکم کن در این ماه از چرکى و کثافات
و شکیبایم کن بر مقدراتى که خواهد شد
و موفقم دار در این ماه به پرهیزکارى
و هم نشینى با نیکان به کمک خودت اى روشنایى دیده مسکینان.

iv style="text-align: justify;"> 

 
 
تفسیر آیت‌الله احمدی فقیه یزدی از دعای روز سیزدهم رمضان:
در ابتدا، صحبت از «دنس و اقذار» به میان می آید، منظور از دنس آلودگی و منظور از اقذار هرآن چیزی است که موجب ناراحتی انسان می‌شود. بنده از خدا می‌خواهد که از آلودگی گناه پاک شود و از ناراحتی که ناشی از گناه است، نجات پیدا کند. 
سپس از خدا صبر و شکیبایی طلب می‌کند، در زمانی که بر وی قضا و قدری وارد می‌شود. در واقع بنده صبر در زمان سختی را به گونه ای که از خدا شکایت نکند، می‌خواهد.
درخواست سوم هم‌نشینی با ابرار است. منظور از ابرار کسانی هستند که نتیجه بندگی خدا را دیده اند، کسانی مانند علما.  پدر پایان بنده بیان می‌کند که مسکین است و نیازمند یاری پروردگاری که نور چشم وی است.

ote>
اشتراک گذاری این مطلب!

روزه از دیدگاه ادیان ابراهیمی(اسلام، مسیحیت و یهود)

30ام خرداد, 1395

ادیان الهی شامل اسلام، مسیحیت، یهود و… می باشد. در آیین زرتشت، مانویت، و… اختلافاتی وجود دارد در اینجا به روزه در برخی از ادیان و آیین ها می پردازیم.

«یا ایّها الذین اَمنُوا کُتِبَ علیکم الصّیام کما کُتِبَ علی الذّین من قبلکم لعلّکم تتقّون»[1]

ای افرادی که ایمان آورده اید، روزه بر شما نوشته شد همان گونه که بر کسانی که قبل از شما بودند، نوشته شده، تا پرهیزگار شوید.”

تاریخچه روزه

تاریخ روزه، برای اولین بار در اسلام به سال 6 هجری قمری بر می گردد. زمانی که پیامبراکرم صلی الله علیه و آله پس از صلح حدیبیه، راهی مدینه شدند، ایشان در مدینه اعمال ماه رمضان و سپس شوال را بجا آوردند. اسلام جایگاه خاصی برای روزه قائل می باشد، تا آنجا که در حدیثی از پیامبر صلی الله علیه و آله یکی از ستون های محکمی که اسلام برآن استوار گردیده را، روزه داری در ماه رمضان می شمردند. و در جایی دیگر یکی از سه ساحت بهره برداری از اسلام را روزه می دانند.

طبق آیه فوق روزه گرفتن تنها متعلق به دین اسلام نمی باشد، بلکه روزه در همه ادیان پیشین وجود داشته است و روزه عنایت خاصی است که خداوند به روزه دار دارد و آنرا به افراد برگزیده خود سفارش می نمایند.

تعریف روزه

روزه از جمله اعمال عبادی است که خداوند به آن امر فرموده است که در آن، انسان در طول مدت معین و ساعات خاصی از شبانه روز، از خوردن و آشامیدن و. .. و در برخی موارد حتی از صحبت کردن باید امساک و خودداری نماید.

روزه در گام اول عبارت است از حفظ شکم و شهوت از خوردن و آشامیدن و بهره گیری از غریزه جنسی و رعایت آداب ظاهری که در توضیح المسائل ها بیان شده.

در گام بعد حفظ زبان، گوش، چشم، دست و پا و سایر اعضا و جوارح از گناهان را دربر می گیرد که در صورت عدم رعایت آنها، روزه باطل می گردد. اما همه اینها بهانه ای است تا انسان بیشتر به نفس خود توجه پیدا کند.

هدف نهایی روزه، رسیدن به این مرحله است که آن روزه قلب از هموم دنیوی و افکار پست و نگهداری او از ماسوی الله می باشد.علی علیه السلام می فرماید: «روزه دل با ارزش تر از روزه زبان و روزه زبان، باارزش تر از روزه شکم است.»

ادامه »

محتویات سفره‌ی ضیافت الهی چیست؟

29ام خرداد, 1395

ماه رمضان، ماه ضیافت الهی است و سفره‌ی ضیافت الهی پهن است، محتویات این سفره چه چیزهایی است؟

محتویات این سفره که من و شما باید از آن استفاده کنیم،

یکی روزه است؛

یکی فضیلت قرآن است

- قرآن را گذاشتند در این سفره‌ی با فضیلتِ زیاد، بیش از ایام دیگر؛ و به ما گفتند که تلاوت قرآن کنید

یکی همین دعاهایی است که میخوانیم؛

«یا علی و یا عظیم»،

دعای افتتاح، دعای ابوحمزه؛ اینها همان مائده‌هایی است که سر این سفره گذاشته شده

دیدار رئیس جمهور و اعضای هیات دولت  ۱۷/ مهر/۱۳۸۴

 

اشتراک گذاری این مطلب!

تلاوت جزء دوازدهم قرآن کریم با صدای استاد پرهیزگار + دانلود

29ام خرداد, 1395

تلاوت جزء دوازدهم قرآن کریم به دو روش ترتیل‌خوانی و تحدیرخوانی را با صدای قاریان برتر بین‌المللی بشنوید و دانلود کنید. 

هر روز از ماه رمضان با تلاوت‌های ماندگار قرآن از قاریان مشهور ایرانی و مصری مانند استاد شهریار پرهیزگار، محمود شحات انور، عبدالباسط، عکاشه و همینطور تحدیر (تندخوانی) قرآن با صدای استاد معتز آقایی همراه شما روزه‌داران گرامی هستیم.

استاد جواد پناهی

استاد سعد الغامدی

استاد مصطفی اسماعیل

استاد محمد محمود طبلاوی
اشتراک گذاری این مطلب!

اگر در سجده دست مرد تا آرنج روی زمین باشد چه حکمی دارد؟

29ام خرداد, 1395

اگر در سجده دست مرد تا آرنج روی زمین باشد چه حکمی دارد؟

پاسخ:

 

اشکال ندارد، هر چند برای مردان مستحب است آرنج ها را از زمین جدا نگهدارند.

منبع : دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت الله العظمی خامنه ایاشتراک گذاری این مطلب!

انواع حجاب در فرازهای دعای روز دوازدهم(شرح دعای روز دوازدهم)

29ام خرداد, 1395

دعای روز دوازدهم ماه مبارک رمضان


انواع حجاب در فرازهای دعای روز دوازدهم
پوشش و حجاب امری انسانی و بشری است نه اسلامی ،البته در نوع حجاب، فراز و نشیب هایی وجود داشته است و اسلام حدود و ثغور آن را معین کرده است. لذا اصل حجاب حکم تاسیسی نیست بلکه امضائی است که این حکم متناسب با فطرت زن و مصالح او وضع گردید.

درادامه شرح دعا های روزانه ماه مبارک رمضان به قلم حجت الاسلام و المسلمین سید مجتبی رسولی جویباری  شرح دعای روز دوازدهم  را منتشر می کند .

اللهمّ زَیّنّی فیهِ بالسّتْرِ والعَفافِ واسْتُرنی فیهِ بِلباسِ القُنوعِ والكَفافِ واحْمِلنی فیهِ على العَدْلِ والإنْصافِ وامِنّی فیهِ من كلِّ ما أخافُ بِعِصْمَتِكَ یا عِصْمَةَ الخائِفین.

خدایا مرا به زیور پوشش و پاکدامنی زینت بخش و به لباس قناعت و کفایت بپوشان و به عدل و انصاف وادارم کن و از آنچه می ترسم در امانم بدار؛ بحق عصمتت ای عصمت بخش خداترسان.

 اللهمّ زَیّنّی فیهِ بالسّتْرِ والعَفافِ

سِتر یا سَتر به معنای پوشاندن، تعابیر مختلفی دارد: الف) پوشاندن بدن(حجاب) ب) پوشاندن عیب که منظور هم عیب خود و هم عیب دیگران است.

خدایا عیب های مرا بپوشان تا باعث آبروریزی نشود؛ در نتیجه انسان باید عیب های خودش را بپوشاند. علاوه بر آن، باید عیب های دیگران را نیز پوشانده و غیبت، عیب جویی و … نکند، که این بهترین زینت است.

نکته:

اولا: حجاب و عفاف زینت است.

ثانیا: پوشش و حجاب مقدمه عفاف، بلکه لازمه آن است.

ثالثا: حجاب و عفاف مشترک بین زن و مرد می باشد، ولی در زن ها، فلسفه و حکمت بیشتری داشته و رایج تر است.

حجاب انواع مختلفی دارد: دیداری(چشم)، گفتاری و شنیداری، پوششی، رفتاری و ناموسی(عفت)؛ که گاهی در تعابیر با عنوان عفت زبان، عفت چشم، عفت گوش و … آمده است؛ در نتیجه تمام اعضای انسان باید عفت داشته باشد و همه انواع حجاب واجب است.

ادامه »

دعای روز دوازدهم ماه مبارک رمضان + صوت و فیلم

29ام خرداد, 1395
iv>متن، ترجمه ، تفسیر  و تصویر گرافیکی دعای روز دوازدهم ماه مبارک رمضان را همراه با فایل صوتی و کلیپ تصویری در این گزارش دریافت کنید.

اَللّهُمَّ زَیِّنّى فیهِ بِالسَِّتْرِ وَالْعَفافِ وَاسْتُرْنى
 
خدایا در این ماه مرا به زیور پوشش از گناه و پاکدامنى بیاراى
 
فیهِ بِلِباسِ الْقُنُوعِ وَالْکِفافِ وَاحْمِلْنى فیهِ عَلَى الْعَدْلِ وَالاِْنْصافِ
 
و جامه قناعت و اکتفاى به مقدار حاجت را به برم کن و وادارم کن در این روز به عدالت و انصاف
 
وَ امِنّى فیهِ مِنْ کُلِّ ما اَخافُ بِعِصْمَتِکَ یا عِصْمَةَ الْخاَّئِفینَ
 
و ایمنیم بخش در آن از هر چه که از آن مى ترسم به نگهدارى خودت اى نگهدارنده ترسناکان.
 
 
تفسیر آیت‌الله احمدی فقیه یزدی از دعای دوازدهم رمضان:
در ابتدا بحث زینت مطرح می‌شود، زینتی که مفهوم پوشش را دربر می‌گیرد. به این معنا که مفهوم پوشش زینتی برای انسان خواهد بود. سپس بحث قناعت مطرح می‌شود. انسان همیشه مادیات را مد نظر دارد و نیازش بی‌پایان است. در اینجا بنده از خدا می‌خواهد که او را یاری دهد تا راه قناعت را در پیش گیرد و خواسته‌هایش در حد کفاف باشد. همچنین بنده می‌خواهد به مقام عدل و انصاف برسد. وقتی من به مقام عدل برسم تو مرا از همه بلاها واز هر آنچه می‌ترسم ایمن می‌سازی. در پایان، بنده برای برآورده شدن این حاجت‌ها خدا را به عصمت و نگهبانیش قسم می‌دهد.

ote>
اشتراک گذاری این مطلب!

چگونه همه عمر را روزه باشیم!

27ام خرداد, 1395

امير المؤمنين على عليه السّلام درحدیثی فرمودند:

روزه ماه رمضان و سه روز در هر ماه، دل شوره‏ها و «اضطرابهاى درونى» را از بین مى ‏برد؛

  قَالَ أَمِيرُ الْمُؤْمِنِينَ عليه السّلام صِيَامُ شَهْرِ الصَّبْرِ وَ ثَلَاثَةِ أَيَّامٍ مِنْ كُلِّ شَهْرٍ يَذْهَبْنَ بِبَلَابِلِ الصَّدْرِ وَ صِيَامُ ثَلَاثَةِ أَيَّامٍ فِي كُلِّ شَهْرٍ صِيَامُ الدَّهْرِ إِنَّ اللَّهَ عَزَّ وَ جَلَّ يَقُولُ- مَنْ جاءَ بِالْحَسَنَةِ فَلَهُ عَشْرُ أَمْثالِها

روزه ماه صبر «ماه رمضان»و سه روز در هر ماه، دل شوره‏ ها و«اضطرابهاى درونى» را از بین مى‏ برد،

سه روز روزه گرفتن در هر ماه مانند روزه گرفتن تمام عمر است،

چون خداوند تبارك و تعالى در آيه 160 سوره انعام مى‏ فرمايد:

مَنْ جَاءَ بِالْحَسَنَةِ فَلَهُ عَشْرُ أَمْثَالِهَا (الأنعام/160)

هر كس عمل نيكى بجاى آورد، ده برابر آن پاداش دارد.

  ثواب الأعمال و عقاب الأعمال ص 80

 خبرگزاری حوزه_ حدیث روز_ روزه داری_ امیرالمومنین(ع)_ ماه مبارک رمضان_ ثواب الاعمال

اشتراک گذاری این مطلب!

شیطان بر توکل کنندگان به خدا مسلط نمی شود (شرح دعای روز دهم)

27ام خرداد, 1395

دعا

انسان وقتی وکیل می گیرد تمام کارها را به او می سپارد چون اعتماد به او دارد، در واگذاری کارها به خدا هم باید اعتماد کرد، چون او خیر و صلاح آدم را می خواهد”شرح دعا های روزانه ماه مبارک رمضان را به قلم حجت الاسلام و المسلمین سید مجتبی رسولی جویباری منتشر می کند .

اللهمّ اجْعلنی فیهِ من المُتوكّلین علیكَ واجْعلنی فیهِ من الفائِزینَ لَدَیْكَ

واجْعلنی فیهِ من المُقَرّبینَ الیكَ بإحْسانِكَ یاغایَةَ الطّالِبین.

خدایا در این روز مرا از توکل کنندگان بر، و از سعادتمندان نزد خودت و از مقربان درگاهت قرار بده به حق احسانت ای منتهای آرزوی طلب کنندگان

ادامه »

راه بخشیده شدن درمه غفران این است

27ام خرداد, 1395

 

روندارم که به این خانه بیارند مرا

با مناجات مگرکه بکشانند مرا

یازده ماه فراری شدنم می ارزید

تا در این ماه سرسفره نشانند مرا

چون غباری به سردامنتان بنشستم

کرمی کن که معاصی نتکانند مرا

آمدم توبه کنم بسکه سرم خورده به سنگ

پس بگو پای برهنه ندوانند مرا

من بیچاره که از فیض رجب جاماندم

چه کنم تا که به یاران برسانند مرا

روسیاهم تو که احوال مرا می دانی

وای اگر از در این خانه برانند مرا

راه بخشیده شدن درمه غفران این است

ازغلامان حسین تو بخوانند مرا

 مهدی نظری

 

اشتراک گذاری این مطلب!

مداحی شب نهم رمضان 95 با صدای سید مهدی میرداماد + دانلود

27ام خرداد, 1395

فایل‌های صوتی مداحی و مناجات‌خوانی «حاج سید مهدی میرداماد» در شب نهم رمضان 1395 که در حرم مطهر حضرت معصومه(سلام الله علیها) اجرا شده، آماده دریافت است.

 

اشتراک گذاری این مطلب!

دعای روز دهم ماه مبارک رمضان + فیلم

27ام خرداد, 1395

 

 
فیلم/ دعای روز دهم ماه رمضان
 
متن، ترجمه ، تفسیر و تصویر گرافیکی دعای روز دهم ماه مبارک رمضان را همراه با فایل صوتی و کلیپ تصویری در این گزارش دریافت کنید:

دعای روز دهم ماه مبارک رمضان + صوت و فیلم

 
اَللّهُمَّ اجْعَلْنى فیهِ مِنَ الْمُتَوَکِّلینَ عَلَیْکَ
وَاجْعَلْنى فیهِ مِنَ الْفاَّئِزینَ لَدَیْکَ 
وَاجْعَلْنى فیهِ مِنَ الْمُقَرَّبینَ اِلَیْکَ بِاِحْسانِکَ یا غایَةَ الطّالِبینَ
 
خدایا قرارم ده در این ماه از توکل کنندگان بر خودت
و بگردانم در آن از سعادتمندان درگاهت
و قرارم ده در آن از مقربان پیشگاهت به حق احسانت اى هدف نهائى جویندگان.

تفسیر آیت‌الله احمدی فقیه یزدی از دعای روز دهم رمضان:

در روز دهم ماه مبارک رمضان مبحث توکل مطرح می‌شود.

توکل به معنای واگذاری به غیر و یک مقام بالا در عبودیت است. بنده این جایگاه را در روز دهم از خدا طلب می‌کند و از خداوند می‌خواهد به فرد دیگری جز وی توجه نکند.

در عبارت بعد صفت فائز بودن طلب می‌شود، فائزینی که نزد خداوند هستند. این نهایت رضایت بنده است. در این شرایط دیگر خواسته‌ای وجود ندارد. پس خداوند غایت آرزوهاست و یکی از صفاتش هم همین است که بنده در اینجا خدا را به این صفت قسم می‌دهد.

 

 

iv style="text-align: justify;"> 

 

اشتراک گذاری این مطلب!

 
موتور جستجوی امین