موضوع: "نماز"

دزد ترین مردم !!!

28ام آذر, 1396

کاستن نماز می تواند شامل محافظت نکردن و مراقبت نداشتن آن به وقت خاص خودش یا ترجیح امور غیرضروری بر آن یا درست ادا نکردن برخی از اجزا و ارکان آن و مواردی دیگر بشود. همه این امور می تواند در حقیقت نوعی تضییع یا تضعیف در حکم الهی به شمار آید و هر گونه تضعیفی مانع از ظهور برکات و بروز آثار آن حکم خواهد بود.

در تعالیم و دستورات دین اسلام اگر خواسته باشیم احکام و تعالیم فردی را طبقه بندی کنیم نماز در بالاترین مرتبه طولی نسبت به سایر احکام قرار دارد . مسلم است که در مقام انجام عمل به هر یک از دستورات الهی باید به جایگاه آن توجه کامل به عمل آید چون که آثار و برکات وجودی هر یک از آنها بنا بر اهمیتی است که شارع در نظر داشته است سبک شمردن حکمی از احکام دینی به این معناست که آن اهمیت الهی را بکاهیم.

ایمان داشتن تنها به نماز و روزه نیست !

حال این کاستن می تواند شامل محافظت نکردن و مراقبت نداشتن آن به وقت خاص خودش یا ترجیح امور غیرضروری بر آن یا درست ادا نکردن برخی از اجزا و ارکان آن و مواردی دیگر بشود. همه این امور می تواند در حقیقت نوعی تضییع یا تضعیف در حکم الهی به شمار آید و هر گونه تضعیفی مانع از ظهور برکات و بروز آثار آن حکم خواهد بود.

در باب نماز که یکی از احکام الهی است تاکید و توصیه زیادی شده است و این حکم از سایر احکام الهی مستثنی نیست. از رسول گرامی اسلام روایت است که:

«هر کس به نماز اهمیت ندهد و آن را سبک شمارد سزاوار عذاب آخرت است.»

و نیز خاتم رسالت (صلی الله علیه و اله وسلم) در حدیثی دیگر فرموده اند:

«کسی که نماز را سبک شمارد خداوند برکت و خیر را از عمر و مال او برمی دارد و نتیجه کارهایش را از بین می برد و با گرسنگی و تشنگی و ذلت جان او را می گیرد».

ادامه »

مخارج حروف در قرآن برای خواندن صحيح قرآن و نماز چگونه است؟ + دانلود نرم افزار

18ام آذر, 1396

 

نحوه تلفظ درست حروف زبان عربی و احکام مربوط به آن را در این مطلب بخوانید.
قَلت(!) نخوانيم - آموزش قرائت نماز


۲۱.۳۶ مگابایت
دانلود فایل
برای اندروید ۲.۱ و بالاتر

آیا مطمئن هستید توی نماز کلمه ها را با حروف اشتباه تلفظ نمی کنید و به اصطلاح غلط را با قلت جابجا نمیگید؟
تلفظ صحيح حروف و كلمات در همه زبانها از جمله انگليسي و عربي امري متداول است. در عربي اين مورد بيشتر اهميت پيدا مي‌كند چرا كه در صورت اشتباه تلفظ كردن برخي از كلمات معني آنها به كل عوض مي شود و حتي در برخي موارد معني كاملا متضاد با معني اصلي است به عنوان مثال كلمه «صلّ» در عربي به معني درود بفرست است اما «سلّ» به معني بكش است يا كلمه «محمد» به معني ستوده شده است اما «مهمد» به معني هلاك شده مي‌باشد.

از طرف ديگر در رساله های مراجع تقلید آمده است؛ بركسانی كه توانایی دارند واجب است قرائت صحیح نماز را یاد بگیرند. اين واجب را معمولا افراد وقتي ميخواهند مكه بروند، يادشان مي افتد و تازه به فکر اصلاح قرائت حمد و سوره اش براي نماز مي‌افتد! در حالیکه با کمی دقت و صرف تنها چند دقیقه وقت این مشکل تلفظ حروف را به راحتی میشه برای همیشه حل کرد!

در اين برنامه دکتر حمیدرضا مستفید به صورت تئوری و عملی به بيان نكات مهمي در مورد قرائت صحيح نماز مي‌پردازد تا بتوانيد در مدت كوتاهی با قرائت صحیح نماز آشنا شويد.
دريافت و گوش كردن به اين برنامه حتي براي شما كه مطمئن هستيد قرائت نمازتان صحيح است توصيه ميكنيم (حداقل قسمت نكات و ظرايف را با دقت گوش كنيد) چون حتي يك درصد هم ممكن است انسان چيزي را كه يك عمر فكر ميكرده درست انجام ميداده اشتباه باشد و شايد وقتي متوجه آن شويم كه جبران آن سخت يا غيرممكن باشد. جلو ضرر را از هرجايي كه بگيريد منفعت است.
در اين برنامه از آموزشهاي موجود در سايت شهر مجازي قرآن و تبيان استفاده شده است.

http://quranct.ir/index.aspx?siteid=41&siteid;=41&pageid;=23182&L3;=7&L2;=1
http://sound.tebyan.net/newindex.aspx?pid=73064&categoryID;=12737

 

از 28 حرف الفبای عربی، 10 حرف وجود دارد که تلفظ عربی آن‌ها با تلفظ فارسی‌شان متفاوت است که عبارتند از «و، ذ، ث، ح، ع، غ، ص، ض، ط، ظ»؛ که برای صحیح خواندن نماز بایستی به آن دقت کرد چراکه اشتباه در تلفظ ممکن است معنی را تغییر دهد.

تلفظ حروف واو، ثاء، ذال

این حرف، از حروفی است که از موضع شفتان (لب ها) صادر می‌گردد. تلفظ این حرف در فارسی به نحوی است که بدون اینکه لب ها بر یکدیگر سوار شوند، دندان‌های جلویی بالا بر روی لب پایین قرار می‌گیرد و این حرف جاری می‌شوند اما در تلاوت قرآن به نحوی است که دندان‌ها هیچ دخالتی در ادای حرف ندارند، به طوری که لب‌ها کاملاً به صورت غنچه و گِرد درآمده و حرف واو تلفظ می شود.

این دو حرف در فارسی به شکل تلفظی زاء و سین، ادا می شوند مانند: «لثه ، لذیذ»؛ اما در تلاوت فصیح عربی قرآن، از مماس شدن نوک زبان با لبه‌ی دندان‌های ثنایای بالا (دندان‌های خرگوشی) همراه با خروج هوا، ایجاد می‌گردند.

تلفظ حروف عین ، حاء

این دو حرف از حروف حلقی هستند که همراه با هوای بازدم و تنگ شدن دیواره‌های حلق به یکدیگر، این دو حرف ایجاد می‌گردند. صدای حاء نسبتاً خشن و گرفته است اما در صدای عین، از گرفتگی و خشونت حاء، خبری نیست. جهت سهولت در یادگیری تلفظ حاء می‌توان گفت: «حالتی که برای گرم کردن دست ها در فصل سرد زمستان به کار می‌رود همان شیوه تلفظی حرف حاء است».

ادامه »

سیمای دین اسلام چیست؟

20ام آبان, 1396

 

امام علی علیه السلام فرمودند:


لِکُلِّ شَیءٍ وَجهٌ وَ وَجهُ دینِکم الصَّلاةُ.


هر چیز دارای سیماست، سیمای دین شما نماز است.

بحار الانوار، ج. ۸۲، ص. ۲۲۷

اشتراک گذاری این مطلب!

تمام کارهایمان در زندگی باید تحت شعور و سیطره خودمان باشد

31ام شهریور, 1396
 
آیت الله جاودان؛
منبرهای یک دقیقه ای / تمام کارهایمان در زندگی باید تحت شعور و سیطره خودمان باشدباید به نماز احترام گذاشت.
در نماز گردش که نمی رویم!
اما بین نمازها معمولا ریخت و پاش داریم.
اگر کسی نماز بخواند، مرگ بر او راحت می شود.
در نماز اگر حواسمان جمع باشد، دنیا را رها کنیم، مرگ نیز برایمان آسان می شود
اگر من در نمازم نتوانم افکارم را کنترل کنم و دل بکنم، در لحظه مرگ هم خیلی سختی خواهم کشید. اگر بتوانم در نماز باشم، مشکل حل میشود. نماز میخوانیم، ایرادهایی که در نماز بقیه هم هست می گیریم در حالی که اگر حواسمان به نماز خودمان بود، متوجه ایراد نماز دیگری نمی شدیم. 

اگر من بتوانم نماز بخوانم باید شروع کنم که تمام زندگی ام تحت کنترل من انجام شود در حالی که ما بخش اعظم زندگی مان اگر مشکلی در آن نباشد، بر اساس عادت انجام می شود در حالی که اشتباه است تمام کارهایمان باید کاملا تحت شعور و سیطره من انجام شود. 

 
سخنرانی آیت الله جاودان در دیدار اعضای مجمع مذهبی ادبی یاس کبود با استاد اخلاق آیت الله جاودان
اشتراک گذاری این مطلب!

حکم تلفظ اشتباه در نماز چیست؟

25ام شهریور, 1396

 

 

تلفظ اشتباه حمد و سوره باعث ابطال نماز می شود و اگر سهوا تلفظ درست ادا نشود، نماز صحیح است.

بر هر انسان مکلفی واجب است که تلفظ صحیح نماز را بیاموزد و بنا بر فتوای بسیاری از فقها، تلفظ ناصحیح به طور عمد، باعث ابطال نماز می‌شود.

حجت الاسلام محمدحسین فلاح زاده، عضو بخش استفتائات دفتر مقام معظم رهبری حکم تلفظ نماز را اینگونه بیان می‌کند:

«بر اساس فتوای امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری و بسیاری از فقهای دیگر، اگر فردی تلفظ را به عمد اشتباه بخواند، نماز او باطل است و بایستی قضاء آن را بجا آورد و اگر سهواً اشتباه خوانده شود، نماز او صحیح است و نیازی به اداء قضاء ندارد بلکه باید تلفظ خود را تصحیح نماید و نماز‌های بعدی را با تلفظ صحیح بخواند.»

هم‌چنین لازم به ذکر است که در نماز های صبح، مغرب و عشاء بر مردان واجب است تا حمد و سوره را بلند بخوانند و اگر سهوا و یا از روی عدم اطلاع آهسته خوانده شود، نماز صحیح است، ولی اگر از روی عمد باشد نماز باطل است، و برای نمازهای قضاء نیز باید به همین صورت اداء شود.

باشگاه خبرنگاران

اشتراک گذاری این مطلب!

اشک روضه ی حسین را تر و تمیز نگه دارید تا نماز صبح!

24ام شهریور, 1396

 

اشک روضه ی حسین را تر و تمیز نگه دارید تا نماز صبح!

خدا رحمت کند پدرم را.بزرگ هیئت بود.

روی ساعت هیئت حساس بود.

قدیمی ها روی همه چی شان حساس بودند.

میگفت بیایید نمازمغرب را به جماعت و اول وقت در حسینیه بخوانیم.

بعد روضه را شروع کنیم.

حساس بود که دوساعت بعد از نماز هیئت تمام شود.

هرچقدر جوون ترها میخواستند هیئت را دیرتر شروع کنند مخالفت میکرد.

زیر بار جوانی ما نمیرفت.

میگفت بروید استراحت کنید تا انرژی برای سحر و نماز قشنگش داشته باشید.

می گفت اشک روضه ی حسین را تر و تمیز نگه دارید تا نماز صبح.

قدیمی ها انگار همه چی شان با ساعت خدا تنظیم میشد!

شاید برای همین انرژی آن ها با ما فرق میکرد…

 

اشتراک گذاری این مطلب!

کمال نماز

19ام شهریور, 1396

اهمیت حدیث در میان مسلمانان از آن روست که از منابع اصلی استنباط احکام در فقه و عقاید در علم کلام محسوب می‌شود. همچنین احادیث از منابع اولیه پژوهش‌های تاریخی است.

 به دلیل آشنایی بیشتر و تلمذ در پیشگاه پروردگار الهی و ائمه معصومین، هر روز یک حدیث از معصومین علیهم السلام با مضامین دینی و اخلاقی در بخش قرآن و عترت منتشر می‌شود.

امام صادق علیه السلام می فرمایند:

اِنَّ مِن تَمامِ الصَّومِ اِعطاءُ الزَّکاةِ یَعنى الفِطرَة کَما اَنَّ الصَّلوةَ عَلَى النَّبِى صلی الله علیه و آله مِن تَمامِ الصَّلوةِ؛

تکمیل روزه به پرداخت زکاة یعنى فطره است،

همچنان که صلوات بر پیامبر صلی الله علیه و آله کمال نماز است.


(من لا یحضر الفقیه ج2 ، ص183 - وسائل الشیعه، ج 9، ص 318)

اشتراک گذاری این مطلب!

با کار حوزه و دانشگاه مشکلتان حل نمی شود....

7ام شهریور, 1396

آیت الله جوادی آملی:

 اگر بخواهید به جایی برسید با کار حوزه و دانشگاه مشکلتان حل نمی شود، این فقط به شما علم می دهد؛ آن که مشکل شما را حل می کند، سجادہ نماز شب است.

 

اشتراک گذاری این مطلب!

سه چیزی که به خدا شکایت می کنند

14ام مرداد, 1396

 

امام صادق علیه السلام فرمود سه چیز هستند که از دست انسان ها به خداوند عزّ و جل شکایت می کنند.

متن روایت را از کتاب خصال شیخ صدوق(ره) منتشر می کند.

أَبِو عَبْدِ اللَّهِ علیه السلام قَالَ:

ثَلَاثَةٌ يَشْكُونَ إِلَى اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ مَسْجِدٌ خَرَابٌ لَا يُصَلِّي فِيهِ أَهْلُهُ وَ عَالِمٌ بَيْنَ جُهَّالٍ وَ مُصْحَفٌ مُعَلَّقٌ قَدْ وَقَعَ عَلَيْهِ غُبَارٌ لَا يُقْرَأُ فِيهِ.

امام صادق علیه السلام فرمود:

سه چیز به خدای عزوجل شکایت می کنند:

۱. مسجدی که خراب است و کسی در آن نماز نمی خواند.

۲. عالمی که میان افراد نادان گرفتار شده

۳. قرآنی که کنار گذاشته شده، گرد و غبار بر آن نشسته و خوانده نمی شود.

خصال شیخ صدوق، ج1، ص142

 

اشتراک گذاری این مطلب!

مثل گلچین...

3ام مرداد, 1396

اشتراک گذاری این مطلب!

در گرفتاری‌ها دو رکعت نماز بخوانید

3ام مرداد, 1396

 

پیامبر خدا صلی الله علیه و آله می‌فرماید:

کسی که وضو بگیرد و کامل آن را بجا آورد و با آن دو رکعت نماز بخواند که در آن دو رکعت سخنی از دنیا نگوید؛ از گناهان خویش بیرون می آید، مانند روزی که از مادر زاییده شده است.

آیت الله مجتهدی تهرانی (ره) در شرح این حدیث می گوید:

در حدیثی قدسی آمده است که خداوند می فرماید:

هر کسی که وضویش باطل شود و وضو نگیرد، به من جفا کرده است و کسی که وضو بگیرد و دو رکعت نماز نخواند به من جفا کرده است. کسی که نماز بخواند و مرا نخواند و از من چیزی نخواهد، به من جفا کرده اما کسی که همه این کارها را به درستی انجام دهد و من او را اجابت نکنم، من به او جفا کرده ام و من پروردگار جفاکار نیستم.

ایشان در ادامه می گوید: این حدیث در ذیل این آیه که خداوند می فرماید؛ از صبر و نماز کمک بگیرید آمده است. یعنی هرگاه گرفتار شدید دو رکعت نماز بخوانید، دستانتان را بلند کنید و از خدا حاجت بخواهید.

مرحوم مجتهدی در انتها با اشاره به حدیث امام صادق علیه السلام می گوید:

امام صادق علیه السلام می‌فرمایند:

چه می‌شود شیعیان ما را چرا وقتی گرفتار می شوید وضو نمی گیرید؟

چرا دو رکعت نماز مستحبی نمی‌خوانید؟

چرا از خدا طلب حاجت نمی کنید؟

خدا وعده اجابت داده است. با خدا باشیم تا کارهایمان حل شود.

کتاب احسن الحدیث ص220

اشتراک گذاری این مطلب!

تنبلی در نماز

27ام تیر, 1396

چراغ دل مؤمن چیست؟

16ام تیر, 1396
 
 

پيامبر اکرم-صلی الله عليه و اله:

 
لِکلِّ شَیءٍ سِراجٌ وَ سِراجُ قَلبِ المُؤمِنِ الصَّلَواتُ الخَمسُ

هر چیز، چراغی دارد و چراغ دل مؤمن، نمازهای پنج گانه است.

 

جامع الأخبار، ص ۱۸۳


اشتراک گذاری این مطلب!

تجویز مرحوم نخودکی برای درد قلب

3ام تیر, 1396

شیخ حسنعلی نخودکی اصفهانی

هر امری رکن و پایه‌ای دارد که پایداری آن به‌واسطه آن رکن است. اصل و اساس اسلام هم نماز است که لازم است هر فردی حتی اگر در برهه‌ای از اعتقاداتش فاصله گرفت نباید آن را کنار بگذارد چراکه قبولی همه اعمال وابسته به آن است.

خداوند متعال در قرآن می‌فرماید:

وَهُمْ عَلَىٰ صَلَاتِهِمْ يُحَافِظُونَ انعام/92

 و آنان همواره بر نمازشان محافظت می‌کنند

حاج‌آقای انصاری اصفهانی می گفت:

روزی یکی از رفقای بازاری گفت: می‌آیی جایی برویم؟

 گفتم: من در اختیار شما هستم. مرا به بیرون شهر مشهد مقدس برد و بعد وارد کوچه باریکی شدیم. دیدم عده زیادی در کوچه نشسته و ایستاده‌اند. ما هم جلوی در خانه قدری صبر کردیم تا اینکه یکی از رفقا را دیدیم که از خانه بیرون آمد و ما وارد منزل شدیم. دیدم شیخ جلیل‌القدر و نورانی داخل اتاق نشسته، با سلام و احوالپرسی به گرمی از ما پذیرایی نمود.

بنده سؤالاتی داشتم که از ایشان (شیخ حسنعلی نخودکی اصفهانی) پرسیدم، تا رسیدم به اینجا که آقا چیزی به من تعلیم دهید که برای قلبم مفید باشد چون قلبم درد می‌کرد.

 مرحوم آقا شیخ حسنعلی فرمودند:

نمازت را اول وقت بخوان و بعد از هر نماز دستت را روی مُهرَت بگذار و سه مرتبه سوره توحید را بخوان و سه صلوات بفرست و بعد دستت را روی قلبت بگذار.

 بنده وقتی این نسخه را عمل کردم به نتیجه رسیدم. با اقتباس و ویراست از کتاب داستان‌هایی از مردان خدا

سعديا زنده عاشقي باشد

که بميرد بر آستان نياز(سعدی)

حوزه   

اشتراک گذاری این مطلب!

پاداش نماز اول وقت

30ام خرداد, 1396

 

امام حسن عسکری علیه السلام فرمودند:
موسى با خداوند سخن گفت و از پروردگار خويش پرسيد: 

خدايا! پاداش كسى كه نمازش را اول وقت مى خواند چيست؟
 

خداوند تبارك و تعالى فرمود:

خواهش و خواسته او را برآورده مى كنم و بهشت را بر او مباح مى گردانم .

وارث

اشتراک گذاری این مطلب!

احکام سوره های عزائم

27ام خرداد, 1396

 


خواندن سوره های عزائم، در نماز واجب، جایز نیست حتی اگر نماز گزار عمدا یکی از این سوره ها را بخواند به صِرف شروع، نماز باطل است.

 

  چهار سوره در قرآن وجود دارند که به آن ها « سُوَر عزائم » گفته می شود و دارای احکامی هستند .

چهار سوره سجده دار 

الف)سوره سجده ( الم ، تنزیل الکتاب لاریب فیه … سوره 32)

ب)سوره فصلت ( حم تنزیل من الرحمن الرحیم … سوره 41)

ج)سوره نجم (والنجم اذا هوی … سوره 53)

د)سوره علق ( اقرأ باسم ربک الذی خلق … سوره 96)

احکام این چهار سوره  

*در حرمت تلاوت این سوره ها برای جنب و حائض و نُفسا، اجمالا بحثی بین فقها نیست؛ ولی  دو نظریه در این جا مطرح است:

الف) برخی از فقها، خواندن تمام این سوره ها را برای جنب و حائض و نفسا حرام می دانند؛ حتی بسم الله الرحمن الرحیم این سوره ها را.

ب) برخی دیگر از مراجع تقلید، فقط خواندن خود آیه سجده را حرام می دانند نه همه سوره عزیمت را. 1

پس لازم است در این زمینه رعایت احتیاط شده و هیچ قسمت (حتی بسم الله الرحمن الرحیم) این سوره ها خوانده نشود، یا این که هر مکلفی در این زمینه به رساله مرجع تقلید خود، مراجعه نماید.

تذکر : طبق نظریه اول، چنانچه یک آیه از این سوره ها در لابلای دعا باشد آن قسمت از دعا نیز نباید خوانده شود؛ مثل آیه أَ فَمَنْ كانَ مُؤْمِناً كَمَنْ كانَ فاسِقاً لا يَسْتَوُونَ‏ ؛2  که بخشی از سوره سجده است و در دعای کمیل ذکر شده. 

*خواندن سوره های عزیمت، در نماز واجب، جایز نیست حتی اگر نماز گزار عمدا یکی از این سوره ها را بخواند به صِرف شروع، نماز باطل است.

*اگر آیه سجده، خوانده یا شنیده شود، سجده واجب فوری است؛ بدین معنی که در اولین فرصت باید سجده کرد. پس اگر آیه سجده هم خوانده و هم شنیده شود، دو سجده واجب می گردد.

*در سجده تلاوت، وضو، طهارت لباس و بدن، رو به قبله بودن و ذکر لازم نیست؛ بلکه همین قدر که انسان، اعضاء هفتگانه سجده را بر زمین بگذارد کافی است. تذکر لازم این که واجب است پیشانی را بر چیزی قرار دهد که سجده بر آن صحیح است.3

 

1- توضیح المسائل محشی ، ج1 ، ص 212

 2 - سجده / 18

 3- توضیح المسئل محشی ، ج1 ، ص 545

 تهیه وتدوین حجت الاسلام والمسلمین سید جعفر ربانی

خبرگزاری «حوزه»

 

اشتراک گذاری این مطلب!

نماز شب بیست و یکم ماه رمضان

25ام خرداد, 1396

 

قرآن در آن شب (جدا از وحی تدریجی) همچنین به‌طور کامل بر محمد رسول‌الله نازل شده‌است. مسلمانان باور دارند که در این شب هر امر محکمی جدا می‌شود. بنابر آموزه‌های اسلامی خوابیدن در شب قدر مذموم و شب‌زنده‌داری در آن سفارش شده است و دعا و استغفار به علت توجه فوق‌العاده خدا به بندگان برای بخشایش گناهان آنان در این شب توصیه شده‌ است. روز قدر هم به اندازه شب آن ارجمند است.

از اعمال شب قدر نماز شب بیست و یکم ماه رمضان است که در دو ركعت خوانده می شود. در هر ركعت پس از سوره «حمد»، هفت مرتبه «توحيد» خوانده و پس از فراغت از نماز هفتاد مرتبه بگويد، أَسْتَغْفِرُ اللّه وَ أَتوبُ الَيْهِ .

در روايت نبوى است:

كه از جاى برنخيزد تا خدا او و پدر و مادرش را بيامرزد.
 

اشتراک گذاری این مطلب!

۱۰ توصیه رهبر انقلاب درباره‌ی آداب نماز

27ام فروردین, 1396

 

یكی از توصیه‌های رهبر انقلاب به جوانان در سالهای متمادی تقویت ارتباط با خدا و انس با نماز و معنویت بوده است. پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR در ایام ماه مبارك رمضان برخی از این توصیه‌ها را در گزیده بیانات پیش رو مرور كرده است:


۱. برای حضور قلب در نماز تمرین كنیم

نماز قالبی دارد و مضمونی؛ جسمی دارد و روحی. مواظب باشیم جسم نماز از روح نماز خالی نماند. نمیگوئیم جسم بیروح نماز هیچ اثری ندارد؛ چرا، بالاخره یك اثركی دارد؛ اما آن نمازی كه اسلام و قرآن و شرع و پیغمبر و ائمه (علیهم‌السّلام) این همه روی آن تأكید كردند، نمازی است كه جسم و روحش هر دو كامل باشد. این جسم هم متناسب با همان روح فراهم شده؛ قرائت دارد، ركوع دارد، سجود دارد، به خاك افتادن دارد، دست بلند كردن دارد، بلند حرف زدن دارد، آهسته حرف زدن دارد. این تنوع برای پوشش دادن به همه‌ی آن نیازهائی است كه به وسیله‌ی نماز بایستی برآورده شود كه هر كدام رازی در جای خود دارد و مجموعه‌ی اینها، قالب و شكل نماز را به وجود میآورد. این شكل خیلی مهم است، لیكن روح این نماز توجه است؛ توجه. بدانیم چه كار داریم میكنیم. نماز بیتوجه - همان طور كه عرض كردم - اثرش كم است. ۱۳۸۷/۰۸/۲۹

انسان نماز را خوب بخواند، با توجه بخواند، حضور قلب داشته باشد. حضور قلب یعنی انسان از آنچه كه میگوید و آنچه كه در ذهنش میگذرد و بر زبانش جاری میشود، غافل نباشد؛ اینجور نباشد كه نفهمد. مثلاً من كه حالا دارم با شما حرف میزنم، خب، شما مخاطبید. انسان توجه دارد كه یك مخاطبی دارد و دارد گوش میكند و دارد حرف میزند. در نماز هم همین جور باشد؛ یك مخاطبی داشته باشیم، با او حرف بزنیم. من حتّی عرض میكنم اگر كسی معنای نماز را هم نداند، اصلاً هیچ نداند معنای این عبارات چیست، اما همین قدر بداند دارد با یكی حرف میزند، دارد با خدا حرف میزند، این قضیه انسان را نزدیك میكند - «قربان كلّ تقىّ»- این خودش مقرب است؛ تا اینكه حالا مثل ماها كه معنایش را میدانیم و تفسیرش را میدانیم و چندین كتاب درباره‌اش خوانده‌ایم، اما وقتی كه نماز میخوانیم، بالمرّه یادمان میرود كه چه كار داریم میكنیم.۱۳۹۰/۰۱/۲۳

حضور قلب و توجه، كاری است كه به تمرین احتیاج دارد. كسانی كه این كارها را كرده‌اند و بلدند، به ما یاد میدهند كه انسان باید در حال نماز، خود را در حضور یك مخاطب عالیشأن و عالی‌مقام كه خالق هستی است و مالك همه‌ی وجود انسان است، احساس كند. هر مقدار از نماز كه توانست این حالت را داشته باشد، به تعبیر روایات این نماز، نمازِ مقبول است و آن خاصیت و اثر را خواهد بخشید. و دیگر آثار نماز - كه نمیشود آثار نماز را در چند جمله یا در چند فقره‌ی كوتاه خلاصه كرد - بر این مترتب میشود.۱۳۸۵/۰۶/۲۷

 

۲. معنای كلمات نماز را بدانیم

همه‌ی آحاد نمازگزار باید سعی كنند كه نماز را با توجه به معانی كلمات بخوانند، یعنی در نماز با خدای عزیز و رحیم سخن بگویند. این است آن سرچشمه‌ی فیضی كه جان نمازگزار را سیراب میكند. البته این حقیقت نباید دستاویزی برای نفس بهانه‌گیر باشد كه اگر توفیق چنین توجه و حضوری نیافت، نماز را ترك كنند. نماز در هر صورت واجب و فریضه است و تاركِ نماز بزرگترین فرصت ارتباط با خداوند سبحان را از دست میدهد.
لازم است دست‌اندركاران، اوراقی شامل ترجمه‌ی نماز در همه‌ی سطوح، فراهم و میلیونها نسخه از آن را در همه جا منتشر كنند. به هر كسی باید این امكان را بدهید كه معانی كلمات نماز را بفهمد. ۱۳۷۷/۰۶/۱۸
البته كسانی كه عربی نخوانده‌اند و معنای این جملات را نمیدانند، اگر در حال نماز همین اندازه توجه پیدا كنند كه با خدا حرف میزنند و به یاد خدا باشند، این هم بهره خوبی است؛ ولی سعی كنید كه معنای نماز را بدانید. یاد گرفتن معنای نماز، كار خیلی آسانی است؛ خیلی زود میتوانید ترجمه این چند جمله را یاد بگیرید. نماز را با توجه به معنای آن بخوانید. این نماز است كه «قربان كلّ تقىّ» خواهد بود. نمازْ نزدیك‌كننده انسان به خداست اما نزدیك‌كننده انسان باتقوا. ۱۳۶۹/۰۲/۰۶

ادامه »

اهمیت خواندن نماز های واجب در مسجد

23ام فروردین, 1396
 
در محضر آیت الله مجتهدی تهرانی (ره)

نماز خواندن به جماعت یکی از امورات مستحبی است که تاکید فراوانی به انجام آن شده است

امام علی(ع)می فرماید:
هرکسی که در مسجد رفت و آمد دارد یکی از هشت چیز به او می رسد:
برادری که در راه خدا به او فایده رساند،
علم و دانشی که نیک باشد،
نشانه و آیه ای محکم یا رحمتی که منتظر آن بوده،
سخنی که او را از نابودی بازدارد،
کلامی را می شنود که او را به سمت هدایت و نجات راهنمایی می کند،
به خاطر ترس و یا از روی شرم و حیا گناهی را ترک می نماید.
 
آیت الله مجتهدی تهرانی(ره) در شرح این حدیث می فرماید:
 
مستحب است که نملزهای واجب خصوصا نمازهای روزانه را به جماعت بخوانند و خواندن نماز صبح و مغرب و عشا به جماعت خصوصا برلی همسایگان مسجد و برای کسی که صدای اذان مسجد را می شنود بیشتر سفارش شده است.
 
مرحوم مجتهدی در ادامه شرح این حدیث نورانی از امیرالمومنین می گوید:مستحب است انسان همه نمازهایش را در مسحد به جماعت بخواتد حتی الامکان تا می توانید در مسجد حاضر شوید و نمازهایتان را فرادا نخوانید.
 
مرحوم مجتهدی در ادامه با ذکر حکایتی در تاکید خواندن نماز جماعت ادامه می دهر:
شخصی بعد از خواندن نماز سریع بلد می شد و می رفت.به او گفتند کمی صبر کن تعقیب نماز بخوان، دعا کن چرا زود می روی؟آن مرد پاسخ داد:من شنیده ام اگر نماز کسی بد باشد، آن نماز را دو دستی توی سر صاحبش می زنند.من از ترس اینکه مبادا نمازم را توی سرم بزنند سریع می روم.
 
آیت الله مجتهدی در ادامه می گوید:
البته این مطلب درست است، اما ان شاالله خداوند به کرمش این نمازهای ما را قبول خواهد کرد.یکی از فواید نماز جماعت این است که به برکت امام زمان(عج) نمازهای همه قبول می شود.
 
کتاب احسن الحدیث،ص170
 
اشتراک گذاری این مطلب!

چرا در نماز خانم ها پشت سر آقایان می ایستند؟

17ام فروردین, 1396

 

خداوند به دلایل متعددی از جمله اجتناب از هر آنچه که باعث توجه به غیر خدا است و رعایت عفت و حیا به ویژه برای زنان دستور داده که مردان در جلوی زنان بایستند..

از آنجا که زن همانند گل است و خواسته یا ناخواسته چشم های محرم یا غیر محرم را می رباید، شارع مقدس برای صیانت زن، دستوراتی واجب یا مستحبی را در نماز یا غیر آن داده است؛

آدمی در حال عبادت خود را در محضر خدا می بیند و با او سخن می گوید و به راز و نیاز با او بر می خیزد. با مروری به روایات و احکام آداب نماز دو نکته به خوبی جلوه گر است:
1. اجتناب از هر آنچه که باعث توجه به غیر خدا است.
2. رعایت عفت و حیا به ویژه برای زنان.
از آنجا که زن همانند گل است و خواسته یا ناخواسته چشم های محرم یا غیر محرم را می رباید، شارع مقدس برای صیانت زن، دستوراتی واجب یا مستحبی را در نماز یا غیر آن داده است؛ آب ریختن به دست ها از داخل آرنج هنگام وضو، کنار هم قرار دادن پاها هنگام قیام، ابتدا زانوها را روی زمین قرار دادن پیش از رفتن به سجده، گذاشتن آرنج ها و شکم بر زمین و چسباندن اعضای بدن به یکدیگر هنگام سجده و… همگی نشان دهنده آن است که این کارها مانع از در معرض دید قرار گرفتن برجستگی های بدن زن به ویژه در نماز که با نشستن و برخاستن و رکوع و سجود همراه است خواهد بود - تصور این امر به ویژه در زنانی که چادر نمی پوشند راحت تر است - از جمله دستورات دیگر برای صیانت زن جلوتر قرار گرفتن مردان از زنان در هنگام نماز با تأکید بیشتر و در جاهای دیگر با تأکید کمتری است.
این ادب، از نوع حرکت حضرت موسی علیه السلام و دختر حضرت شعیب به خوبی نمایان است. هنگامی که دختر حضرت شعیب به درخواست پدرش از حضرت موسی علیه السلام دعوت کرد. براساس برخی روایات، دختر برای راهنمایی، از پیش رو حرکت می کرد و موسی از پشت سرش. باد بر لباس دختر می وزید و ممکن بود لباس را از اندام او کنار زند، حیا و عفت موسی اجازه نمی داد چنین شود به دختر گفت من از جلو می روم، بر سر دو راهی ها مرا راهنمایی کن. حاصل آن که دلیل این حکم، روایات متعددی است که از پیشوایان معصوم رسیده است و شاید یکی از حکمت های آن چنان که گفته آمد اهتمام و اصرار شارع بر حفظ عفت و حیای زنان و دور نگه داشتن مرد از توجه به غیر خدا هنگام نماز باشد.
افکار نیوز
اشتراک گذاری این مطلب!

چگونه یک نماز خوب بخوانیم؟ + صوت

16ام فروردین, 1396
 
 
در سخنرانی‌های حجت الاسلام پناهیان بشنوید؛
 
همزمان با فرارسیدن ماه رجب، در این گزارش به اهمیت ادای نماز و نقش این فرضیه الهی در زندگی روزمره اشاره شده است و می توانید فایل های صوتی سخنرانی حجت الاسلام علیرضا پناهیان را دانلود کنید.
 
به نام او که یاد او و نام او موجب آرامش است
 
خیلی از ماها دوستدار امام زمان هستیم، آروز داریم نمازمون رو جوری بخونیم که امام زمانمون از این عبادت ما راضی باشه…
 
و نمازمون مورد پذیرش حق تعالی قرار بگیره …
 
ولی نمیدونیم و یا نمیتونیم نماز خوب بخونیم….
 
اگر دوست داریم به این مهم دست پیدا کنیم باید زانو بزنیم محضر اساتیدی که با علم دین و روایات و آیات قرآن میتونن ما رو در بهتر عبادت کردن، یاری کنند.
 
پس با هم وقت میذاریم و کلیپهای صوتی استاد پناهیان رو در مورد خوندن یک نماز خوب میشنویم:
 
 

اشتراک گذاری این مطلب!

شروط قبولی نماز در درگاه خداوند

16ام فروردین, 1396

 

نماز از جمله عباداتی است که در اسلام بارها به آن اشاره شده است، اما ادای صحیح آن و شروط قبولی اش در پیشگاه خداوند از جمله مسیری است که باعث تقرب بنده به خالق خود می شود.

 امام صادق علیه السلام فرمود:
 
«نماز فرزندانی که با خشم به پدر و مادر خود نگاه می‏کنند ،قبول نمی‏شود گرچه والدین، نسبت به آنان کوتاهی و ظلمی کرده باشند .

نقش و اهمیت نماز در دین نشان دهنده عظمت و استحکام این حبل متین و ریسمان استوار میان زمین و آسمان است. ریسمان دیگر اعمال ارزشی برای صعود انسان به افق بلند سعادت کافی نیست; ولی نردبان نماز، افزون بر آن که به تنهایی وسیله عروج است، می تواند ثقل و سنگینی بقیه اعمال را نیز متحمل گردد. این حقیقت به جوهره نماز باز می گردد و با عدالت خداوند هیچ گونه ناسازگاری ندارد .


ماجرای نمازی که بر صورت صاحبش زده می‌شود
در ادبیات عرفانی و عبادی بین دو مفهوم «مقبول» و «صحیح» تفاوت بسیاری وجود دارد و هر کدام از این مفاهیم دارای مراتبی است .

نماز مقبول
«نماز مقبول» آن است که با خضوع و خشوع به‌جا آورده شود و آداب ظاهری و باطنی در آن مراعات شود. این نماز موجب تزکیة نفس و پاکی روح و روان می‌شود و تأثیر تربیتی و اخلاقی فراوانی دارد.

از این‌رو چنین نمازی را نماز اخلاقی نیز می‌گویند؛ نمازی که فرشتگان آن را با درخشندگی خاصی به پیشگاه خداوند متعال می‌برند و پروردگار عالم این نماز را می‌پذیرد.

ادامه »

بجا آوردن نماز مخصوص توبه در آستانه حلول ماه رجب

9ام فروردین, 1396

اولیای خدا برای آمدن ماه رجب انتظار و اشتیاق داشتند

و خود را برای ورود به این ماه آماده می‌کردند.

 
اولیای خدا برای آمدن ماه رجب انتظار و اشتیاق داشتند و خود را برای ورود به این ماه آمده می‌کردند.
 
جهت آمادگی ورود به ماه رجب؛ آداب زیر سفارش شده است:
 
*عمل توبه
 
*طلب توفیق و ازدیاد بهروری در ماه رجب از خداوند
 
*ادای حق الناس
 
*رفع کدورت و امراض قلبی (بطوری که مرحوم علامه حسینی طهرانی میفرمودند: انسان قلب خود را از هر چه که تا به حال با او بوده پاک کند و بدون این فایده ندارد،هیچ فایده ای ندارد… پس بنابراین اوّلین کاری که سالک باید انجام بدهد این است که تصوّر کند در ماه رجب تازه متولّد شده است…)
 
*پرداخت رد مظالم
 
*برای ورود به ماه رجب انجام عمل توبه سفارش شده است.
 
کیفیت عمل توبه
 
قبل انجام آن سفارش شده است جهت رفع کدورت ها و ادای حق الناس و گرفتن حلالیت اقدام شود.
 
بهتر است قبل انجام آن حدیث کساء و یا زیارت عاشورا خوانده شود.
 
غسل توبه
 
وضو

خواندن نماز مخصوص توبه:

چهار ركعت نماز:(هر دو رکعت به یک سلام)

-درهر ركعت یک حمد + سه توحید + یک فلق + یک ناس

- در قنوت نماز اول: مناجات تائبين يا 70 بار استغفار

و قنوت نماز دوم: مناجات تائبين يا 300 بار العفو

-بعد از سلام در سجده 70 بار استغفار + یکبار لا حول ولا قوة الا بالله

 
 
در فضيلت اين نماز، آمده است كه هر كس آن را بجا آورد توبه‌اش پذيرفته مى‌شود و گناهانش آمرزيده می‌شود و سبب بركت براى نمازگزار و خانواده‌اش خواهد بود، و در روز قيامت كسانى كه از او طلبى و يا حقّى دارند، از وى راضى گردند و با ايمان از دنيا مى‌رود و قبرش براى او وسيع و نورانى گردد و پدر و مادرش از او راضى شوند، و آن‌ها نيز مورد مغفرت خداوند قرار گيرند، ذريّه او نيز بخشيده شوند و روزى او وسيع شود. فرشته مرگ به هنگام مردن، با او مدارا كند و به آسانى جانش را بگيرد.(اقبال الاعمال)
اشتراک گذاری این مطلب!

پوستر اعمال شب آرزوها - لیلة الرغائب

6ام فروردین, 1396

شب جمعه اوّل ماه رجب را ليلة الرَّغائب مي‌گويند و از براي آن عملي از حضرت رسول صَلَّي اللَّهِ عَلِيهِ وَ اله وارد شده با فضيلت بسيار که سيّد در اقبال و علاّمه در اجازه بني زهره نقل کرده‌اند از جمله فضيلت او آنکه گناهان بسيار بسبب او آمرزيده شود و آنکه هر که اين نماز را بگذارد چون شب اوّل قبر او شود، حقّ تعالي بفرستد ثواب اين نماز را بسوي او به نيکوتر صورتي با روي گشاده و درخشان و زبان فصيح پس با وي گويد اي حبيب من! بشارت باد تو را که نجات يافتي از هر شدّت و سختي گويد تو کيستي؟ بخدا سوگند که من روئي بهتر از روي تو نديدم و کلامي شيرين‌تر از کلام تو نشنيده‌ام و بوئي بهتر از بوي تو نبوئيدم.

گويد من ثواب آن نمازم که در فلان شب از فلان ماه از فلان سال بجا آوردي؛ امشب بنزد تو آمدم تا حقّ تو را ادا کنم و مونس تنهائي تو باشم و وحشت را از تو بردارم و چون در صور دميده شود من سايه بر سر تو خواهم افکند در عرصه قيامت پس خوشحال باش که خير هرگز از تو معدوم نخواهد شد.

وکيفيت آن چنان است که روز پنجشنبه اوّل آن ماه را روزه ميداري چون شب جمعه داخل شود ما بين نماز مغرب و عشاء دوازده رکعت نماز مي‌گذاري هر دو رکعت به يک سلام و در هر رکعت از آن يک مرتبه حمد و سه مرتبه اِنّا اَنْزَلْناهُ و دوازده مرتبه قُلْ هُوَ اللّهُ اَحَدٌ مي‌خواني و چون فارغ شدي از نماز هفتاد مرتبه مي‌گوئي:

« اَللّهُمَّ صَلِّ عَلي مُحَمَّدٍ النَّبِيِّ الاُْمِّيِّ وَعَلي آلِهِ»

پس به سجده مي روي و هفتاد مرتبه مي‌گوئي:

« سُبُّوحٌ قُدُّوسٌ رَبُّ الْمَلائِکَةِ وَالرُّوحِ»

پس سر ازسجده برمي‌داري وهفتاد مرتبه مي‌گوئي:

«رَبِّ اغْفِرْ وَارْحَمْ وَتَجاوَزْ عَمّا تَعْلَمُ اِنَّکَ اَنْتَ الْعَلِيُّ الاَعْظَمُ»

پس باز به سجده مي‌روي و هفتاد مرتبه مي‌گوئي:

« سُبُّوحٌ قُدّوُسٌ رَبُّ الْمَلائِکَةِ وَالرُّوحِ»

پس حاجت خود را مي‌طلبي که انشاءالله برآورده خواهد شد.

جهت دریافت سایز اصلی کلیک نمایید.

موسسه تحقیقات و نشر معارف اهل البیت

اشتراک گذاری این مطلب!

پوستر فضيلت و اعمال ليله الرغائب +كيفيت نماز

6ام فروردین, 1396

اشتراک گذاری این مطلب!

پوستر فضيلت و اعمال ليله الرغائب +كيفيت نماز

6ام فروردین, 1396

اشتراک گذاری این مطلب!

نماز لیله الرغائب (شب آرزوها) (بلدالامین)

6ام فروردین, 1396
 
 
ذكر جملة من النوافل و صلوات الحوائج و الاستخارات‏، تتمة ذكر ابن باقي رحمه الله في اختياره‏ تعدادی از نمازهای نافله، حاجت و استخاره را بیان می کنیم؛ ابن باقی رحمه الله علیه در کتاب اختیارش گفته است أَنَّ النَّبِيَّ صلی الله علیه و آله قَالَ:

که پیامبر صلی الله علیه و آله فرمود:

لَا تَغْفُلُوا عَنْ أَوَّلِ جُمُعَةٍ مِنْ رَجَبٍ فَإِنَّهَا لَيْلَةٌ تُسَمِّيهَا الْمَلَائِكَةُ لَيْلَةَ الرَّغَائِبِ وَ ذَلِكَ أَنَّهُ إِذَا مَضَى ثَلَاثُ اللَّيْلِ اجْتَمَعَتْ مَلَائِكَةُ السَّمَاوَاتِ وَ الْأَرْضِ فِي الْكَعْبَةِ وَ حَوْلَهَا فَيَقُولُ اللَّهُ تَعَالَى يَا مَلَائِكَتِي سَلُونِي مَا شِئْتُمْ فَيَقُولُونَ رَبَّنَا حَاجَتُنَا أَنْ تَغْفِرَ لِصُوَّامِ رَجَبٍ فَيَقُولُ اللَّهُ تَعَالَى قَدْ فَعَلْتُ ذَلِكَ

از شب جمعه‌ى اول ماه رجب غفلت مورزيد، زيرا اين شب، شبى است كه فرشتگان آن را «ليلة الرّغائب» ؛ (شب دست يافتن به امور مورد رغبت و علاقه) مى‌نامند؛ زیرا زمانى است كه يك سوم از شب جمعه‌ى اول اين ماه سپرى مى‌شود، هيچ فرشته‌اى در آسمان‌ها و زمين باقى نمى‌ماند مگر آنكه در كعبه و پيرامون آن گرد مى‌آيند و خداوند بر آن‌ها اشراف نموده و نظر افكنده و خطاب به آن‌ها مى‌گويد: اى فرشتگان من، هر حاجتى داريد از من بخواهيد. فرشتگان مى‌گويند: پروردگارا، حاجت ما از تو اين است كه روزه‌داران ماه رجب را بيامرزى. خداوند-تبارك و تعالى- مى‌فرمايد: چنين كردم.»

ثُمَّ قَالَ ص مَا مِنْ أَحَدٍ يَصُومُ أَوَّلَ خَمِيسٍ مِنْ رَجَبٍ ثُمَّ يُصَلِّي بَيْنَ الْعِشَاءَيْنِ لَيْلَةَ الْجُمُعَةِ اثْنَتَيْ عَشْرَةَ رَكْعَةً يَفْصِلُ بَيْنَ كُلِّ رَكْعَتَيْنِ بِتَسْلِيمَةٍ يَقْرَأُ فِي كُلِّ رَكْعَةٍ الْحَمْدَ مَرَّةً وَ الْقَدْرَ ثَلَاثاً وَ التَّوْحِيدَ اثْنَتَيْ عَشْرَةَ فَإِذَا سَلَّمَ قَالَ

رسول خدا-صلّى اللّه عليه و آله و سلّم-در ادامه فرمود: «هركس پنجشنبه‌ى اول ماه رجب را روزه بگيرد و بين نماز مغرب و عشا 12 ركعت نماز دو ركعتى-در هر ركعت  یک  بار سوره‌ى «حمد» و  سه  بار سوره‌ى «قدر» و دوازده بار سوره‌ى «قُلْ هُوَ اَللّهُ أَحَدٌ»- بخواند و بعد از سلام نماز، بگوید:

اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ

سَبْعِينَ مَرَّةً ثُمَّ يَسْجُدُ وَ يَقُولُ فِي سُجُودِهِ

هفتاد مرتبه، سپس به سجده رود و در سجده اش بگوید:

سُبُّوحٌ قُدُّوسٌ رَبُّ الْمَلَائِكَةِ وَ الرُّوحِ

سَبْعِينَ مَرَّةً ثُمَّ يَرْفَعُ رَأْسَهُ وَ يَقُولُ

هفتاد مرتبه، سپس سر از سجده بردارد و بگوید:

رَبِّ اغْفِرْ وَ ارْحَمْ وَ تَجَاوَزْ عَمَّا تَعْلَمُ إِنَّكَ أَنْتَ الْعَلِيُّ الْأَعْظَمُ

سَبْعِينَ مَرَّةً ثُمَّ يَسْجُدُ أُخْرَى وَ يَقُولُ فِيهَا مَا قَالَهُ فِي الْأُولَى ثُمَّ يَسْأَلُ اللَّهَ تَعَالَى فِي سُجُودِهِ حَاجَتَهُ تُقْضَى إِنْ شَاءَ اللَّهُ تَعَالَى.

هفتاد مرتبه، بعد دوباره سجده کند و ذکری که در سجده اول خواند را هفتاد بار بخواند و در حال سجده حاجت خود را از خداوند بخواهد، ان شاء اللّه تعالى حاجتش برآورده مى‌گردد.

ثُمَّ قَالَ ص وَ الَّذِي نَفْسِي بِيَدِهِ لَا يُصَلِّ عَبْدٌ أَوْ أَمَةٌ هَذِهِ الصَّلَاةَ إِلَّا غَفَرَ اللَّهُ تَعَالَى لَهُ ذُنُوبَهُ وَ لَوْ كَانَتْ مِثْلَ زَبَدِ الْبَحْرِ وَ عَدَدِ الرَّمْلِ وَ زِنَةِ الْجِبَالِ وَ عَدَدِ وَرَقِ الْأَشْجَارِ وَ شَفَعَ يَوْمَ الْقِيَامَةِ فِي سَبْعِ مِائَةٍ مِنْ أَهْلِ بَيْتِهِ مِمَّنْ قَدِ اسْتَوْجَبَ النَّار

سپس رسول خدا-صلّى اللّه عليه و آله و سلّم-فرمود: «سوگند به كسى كه جان به دست او است، هيچ بنده‌اى، اعمّ از مرد و زن، اين نماز را نمى‌خوانند، مگر آنكه خداوند همه‌ى گناهان او را مى‌آمرزد، هرچند به اندازه‌ى خار و خاشاك آب‌هاى دريا و به شماره‌ى سنگريزه‌ها و هم‌وزن كوه‌ها و به شماره‌ى برگ درختان، گناه داشته باشد و نيز در روز قيامت از  هفتصد  تن از افراد خاندان خود كه مستحق ورود به آتش جهنم شده‌اند، شفاعت مى‌كند.

موسسه تحقیقات و نشر معارف اهل البیتاشتراک گذاری این مطلب!

نماز لیله الرغائب (شب آرزوها) (اقبال الاعمال)

6ام فروردین, 1396

 

الجزء الثانی؛ الباب الثامن فيما نذكره مما يختص بشهر رجب و بركاته و ما نختاره من عباداته و خيراته‏ و فيه فصول‏، فصل فيما نذكره من عمل أول جمعة من شهر رجب‏

 اعمال مخصوص ماه رجب و برکات و خیرات آن، فصل دوازدهم، عمل اولین شب جمعه ماه رجب:
اعلم أن مقتضى الاحتياط للعبادة و طلب الظفر بالسعادة اقتضى أن نذكر عمل هذه الليلة الجمعة من أول ليلة من هذا الشهر الشريف لجواز أن يكون أول ليلة منه الجمعة فيكون قد احتطنا للتكليف و إن لم يكن أوله الجمعة فيكون قد أذكرناك في أول الشهر بها إلى حين حضور أول ليلة جمعة منه لتعمل لها [بها] وجدنا ذلك في كتب العبادات مرويا عن النبي ص و نقلته أنا من بعض كتب أصحابنا رحمهم الله فقال في جملة الحديث‏
مقتضاى رعايت احتياط در انجام عبادات و دست يافتن به نيكبختى، آن است كه عمل شب جمعه‌ى اول ماه رجب را در شب اول اين ماه شريف يادآور شويم؛ زيرا امكان دارد شب اول آن، شب جمعه باشد. از اين‌رو، آن را در ضمن اعمال شب اول ذكر مى‌كنيم، هرچند شب جمعه نباشد، تا در شب جمعه‌ى اول اين ماه بدان عمل كنى. در هر حال، اين عمل در برخى كتاب‌هاى عبادات به نقل از پيامبر اكرم-صلّى اللّه عليه و آله و سلّم-آمده است و من نيز آن را از برخى كتاب‌هاى راويان اماميّه-رحمهم اللّه-نقل مى‌كنم
 
عَنِ النَّبِيِّ علیه السلام فِي ذِكْرِ فَضْلِ شَهْرِ رَجَبٍ مَا هَذَا لَفْظُهُ‏
طى حديثى از پيامبر-صلّى اللّه عليه و آله و سلّم-درباره‌ى فضايل ماه رجب، مى‌فرمايد:
 
وَ لَكِنْ لَا تَغْفُلُوا عَنْ أَوَّلِ لَيْلَةٍ جُمُعَةٍ فِيهِ [منه‏] فَإِنَّهَا لَيْلَةٌ تُسَمِّيهَا الْمَلَائِكَةُ لَيْلَةَ الرَّغَائِبِ
. . . ليكن از شب جمعه‌ى اول اين ماه غفلت مورزيد، زيرا اين شب، شبى است كه فرشتگان آن را «ليلة الرّغائب»؛ (شب دست يافتن به امور مورد رغبت و علاقه) مى‌نامند؛ 
 
وَ ذَلِكَ أَنَّهُ إِذَا مَضَى ثُلُثُ اللَّيْلِ لَمْ يَبْقَ مَلَكٌ فِي السَّمَاوَاتِ وَ الْأَرْضِ إِلَّا يَجْتَمِعُونَ فِي الْكَعْبَةِ وَ حَوَالَيْهَا
زيرا زمانى كه يك سوم از شب جمعه‌ى اول اين ماه سپرى مى‌شود، هيچ فرشته‌اى در آسمان‌ها و زمين باقى نمى‌ماند مگر آنكه در كعبه و پيرامون آن گرد مى‌آيند 
 
وَ يَطَّلِعُ اللَّهُ عَلَيْهِمْ اطِّلَاعَةً فَيَقُولُ لَهُمْ يَا مَلَائِكَتِي سَلُونِي مَا شِئْتُمْ 
و خداوند بر آن‌ها اشراف نموده و نظر افكنده و خطاب به آن‌ها مى‌گويد: اى فرشتگان من، هر حاجتى داريد از من بخواهيد. 
 
فَيَقُولُونَ رَبَّنَا حَاجَتُنَا إِلَيْكَ أَنْ تَغْفِرَ لِصُوَّامِ رَجَبٍ فَيَقُولُ اللَّهُ تَبَارَكَ وَ تَعَالَى قَدْ فَعَلْتُ ذَلِكَ
فرشتگان مى‌گويند: پروردگارا، حاجت ما از تو اين است كه روزه‌داران ماه رجب را بيامرزى. خداوند-تبارك و تعالى- مى‌فرمايد: چنين كردم.» 

ادامه »

نماز لیله الرغائب (شب آرزوها)

6ام فروردین, 1396

 

نماز لیله الرغائب (شب آرزوها)

بدان‏كه اولين شب جمعه ماه رجب را «ليلة الرغاب» (يعنى شب دلدادگان) مى ‏گويند و براى آن عملى با فضيلت‏ بسيار از حضرت رسول صلى اللّه عليه و آله وارد شده كه آن را سيّد در كتاب «اقبال» و علاّمه حلى در «اجازه بنى زهره» نقل كرده‏ اند، بعضى از فضيلت آن اينكه به سبب انجام آن، گناهان بسيار آمرزيده مى‏ شود، و نيز نمازى در آن وارد شده كه هركه آن را به جاى‏ آورد هنگام شب اوّل قبرش حق تعالى ثواب آن را به نيكوترين صورت و با روى گشاده و درخشان و زبانى گويا به سوى‏ او مى ‏فرستد، پس به او مى‏ گويد: اى حبيب من تو را بشارت باد كه از هر شدّت و سختى نجات يافتى، بنده مى‏ گويد تو كيستى؟ به خدا سوگند من چهره‏ اى زيباتر از چهره تو نديدم، و سخنى شيرين‏ تر از سخن تو نشنيدم، و بويى بهتر از بوى‏ تو نبوييدم!! پاسخ می دهد: من ثواب آن نمازم كه در فلان شب، از فلان ماه، از فلان سال به جاى آوردى‏ امشب نزد تو آمدم تا حقّت را ادا كنم، و مونس تنهايى تو باشم، و هراس را از تو برگيرم و هنگامى‏ كه در صور (شيپور قيامت) دميده شود، در عرصه قيامت سايه‏ اى بر سرت خواهم افكند، پس خوشحال باش كه خير هرگز از تو جدا نخواهد شد. كيفيت‏ اين نماز چنين است:

اولين پنجشنبه ماه رجب را روزه مى‏ دارى، چون شب جمعه داخل شود، ما بين نماز مغرب و عشا، دوازده ركعت نماز بجاى مى‏ آورى، هر دو ركعت با يك سلام به اين ترتيب كه در هر ركعت يك مرتبه سوره «حمد» و سه مرتبه «سوره قدر» و دوازده‏ مرتبه «سوره توحيد» مى‏ خوانى و هنگامى كه از نماز فارغ شدى هفتاد مرتبه مى ‏گويى

اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ النَّبِيِّ الْأُمِّيِّ وَ عَلَى آلِهِ [وَ آلِ مُحَمَّدٍ] .

خدايا! بر محمّد پيامبر درس ناخوانده و خاندانش درود فرست

سپس به سجده مى‏ روى و هفتاد مرتبه می گويى:

سُبُّوحٌ قُدُّوسٌ رَبُّ الْمَلائِكَةِ وَ الرُّوحِ

پاك و منزّه است پروردگار فرشتگان و روح

آنگاه سر از سجده بر مى ‏دارى و هفتاد مرتبه مى‏ گويى:

رَبِّ اغْفِرْ وَ ارْحَمْ وَ تَجَاوَزْ عَمَّا تَعْلَمُ إِنَّكَ أَنْتَ الْعَلِيُّ الْأَعْظَمُ

پروردگارا! مرا بيامرز و بر من مهرورز و از آنچه از من مى‏ دانى بگذر، تو خداى برتر و بزرگترى

دوباره به سجده مى‏ روى و هفتاد مرتبه مى‏ گويى:

سُبُّوحٌ قُدُّوسٌ رَبُّ الْمَلائِكَةِ وَ الرُّوحِ

پاك و منزّه است پروردگار فرشتگان و روح

سپس حاجت خود را مى‏ طلبى كه به خواست خدا برآورده خواهد شد.

اشتراک گذاری این مطلب!

چراغ دل

29ام اسفند, 1395

تصویر حدیثی : چراغ دل

اشتراک گذاری این مطلب!

سه نکته‌ای که مبلغان در برخورد با کودکان باید مدنظر داشته باشند

14ام اسفند, 1395

 

خبرگزاری فارس: سه نکته‌ای که مبلغان در برخورد با کودکان باید مدنظر داشته باشند/سن مناسب برای آموزش نماز به کودکان

کودکان در دنیای خیال خودشان هستند، ما محدودیت‌هایی که در احکام دین وجود دارد را با تخیل کودک لحاظ نکنیم چراکه آن محدودیت عقب می‌رود و تخیل جلو می‌آید و کودک نمی‌تواند بپذیرد که نماز از خود کودک مهمتر است.

 یکی از دغدغه‌های بسیاری از مادران و پدران محترم، تربیت دینی کودکانشان است. همین امر سبب شده تا به دنبال یک روش موثّر برای جذب کودکانشان نسبت به آموزه‌های دینی باشند. از سوی دیگر؛ همه والدین می‌دانند یکی از آموزه‌های مهمّ دینی که نقش بسیار موثّری در تربیت فرزندانشان دارد، نماز است. لذا به دنبال شیوه‌های کاربردی برای جذب و علاقه فرزندانشان به نماز است.

آنچه در ادامه می‌خوانیم گفت‌وگویی حجت‌الاسلام راستگو، مدیر سابق مرکز مربی کودکان دفتر تبلیغات  اسلامی حوزه علمیه قم با مرکز تخصصی نماز (qunoot.ir) است که در ادامه می‌آید:

سن مناسب برای آموزش نماز به کودکان

سن آموزش نماز نسبی است یک خانواده‌ای که  کودک آنها از ابتدا و بدو تولد نماز خواندن پدر و مادر را می‌بیند و یا خانواده اهل نماز جماعت و وضو و غیره است این کودک برای یادگیری نماز زمینه بهتری دارد تا کودکی غیر از این. امام صادق علیه السلام فرمودند ما به کودکانمان در هفت سالگی امر می‌کنیم که نماز بخوانند. در مورد دخترها خوب است که هفت سالگی نزدیک تکلیفشان است ولی برای پسرها هشت سال فاصله دارد تا تکلیفشان  و با این حال در خانه امام صادق سن هفت سالگی سن شروع به نماز خواندن است. در حالیکه خانواده‌هایی هستند زمینه رویکرد نماز در آنها نیست و حتی از سیزده سالگی هم آموزش نماز را به سختی شروع می‌کنند. ما در مورد نماز فقط آموزش نداریم بلکه سه حیطه داریم که پایین‌ترین سطحش آموزش است. حیطه دوم گرایشی یعنی از نظر عاطفی و روحی است یعنی از نظر حب و بغضی که باید به آن کودک منتقل کنیم تا ضمیمه آموزش ما شود و حیطه سوم روان حرکتی و حوزه رفتاری است.

ادامه »

۱۰ توصیه رهبر انقلاب درباره‌ی آداب نماز

28ام بهمن, 1395

یكی از توصیه‌های رهبر انقلاب به جوانان در سالهای متمادی تقویت ارتباط با خدا و انس با نماز و معنویت بوده است. پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR در ایام ماه مبارك رمضان برخی از این توصیه‌ها را در گزیده بیانات پیش رو مرور كرده است:


۱. برای حضور قلب در نماز تمرین كنیم

نماز قالبی دارد و مضمونی؛ جسمی دارد و روحی. مواظب باشیم جسم نماز از روح نماز خالی نماند. نمیگوئیم جسم بیروح نماز هیچ اثری ندارد؛ چرا، بالاخره یك اثركی دارد؛ اما آن نمازی كه اسلام و قرآن و شرع و پیغمبر و ائمه (علیهم‌السّلام) این همه روی آن تأكید كردند، نمازی است كه جسم و روحش هر دو كامل باشد. این جسم هم متناسب با همان روح فراهم شده؛ قرائت دارد، ركوع دارد، سجود دارد، به خاك افتادن دارد، دست بلند كردن دارد، بلند حرف زدن دارد، آهسته حرف زدن دارد. این تنوع برای پوشش دادن به همه‌ی آن نیازهائی است كه به وسیله‌ی نماز بایستی برآورده شود كه هر كدام رازی در جای خود دارد و مجموعه‌ی اینها، قالب و شكل نماز را به وجود میآورد. این شكل خیلی مهم است، لیكن روح این نماز توجه است؛ توجه. بدانیم چه كار داریم میكنیم. نماز بیتوجه - همان طور كه عرض كردم - اثرش كم است. ۱۳۸۷/۰۸/۲۹

ادامه »

نماز جعفر طیار

17ام بهمن, 1395

پرسش: جوانی است هر چه برای ازدواج اقدام می‌کند، موفق نمی‌شود، چه دستورالعملی می‌فرمایید؟

پاسخ: نماز جعفر؛ به ترتیب و با دعای زادالمعاد۱.

 »»» دانلود شیوه خواندن نماز جعفر طیار به همراه دعای زادالمعاد (PDF) «««

 نماز حضرت جعفر علیه‌السلام چهار رکعت است با دو تشهد و دو سلام؛ در رکعت اول پس از سوره «حمد»، سوره «زِلزال» و در رکعت دوم، پس از آن [سوره حمد]، سوره «والعادیات» و در رکعت سوم سوره «اذا جاءَ نصرُاللهِ والفتح» و در رکعت چهارم سوره «قل هواللهُ احدٌ» خوانده می‌شود.
در هر رکعت، پس از تمام شدن قرائت سوره‌های یاد شده، پانزده بار گفته می‌شود: «سُبحانَ اللهِ و الحمدُ لِلهِ و لااله‌الا‌اللهُ و اللهُ اکبر» و در رکوع نیز همین تسبیحات ده بار،  و پس از برخاستن از رکوع ده بار، و در سجده اول ده بار، پس از سر برداشتن از سجده ده بار، و در سجده دوم ده بار، پس از سجده پیش از برخاستن برای انجام رکعت رکعت دوم ده بار همین ذکر گفته می‌شود. این ترتیب، در هر چهار رکعت رعایت می‌گردد، که مجموع تسبیحات به سیصد می‌رسد.
پس از اتمامِ این چهار رکعت، این دعا خوانده می‌شود:

سُبْحَانَ مَنْ لَبِسَ الْعِزَّ وَ تَرَدَّى بِهِ، سُبْحَانَ مَنْ تَعَطَّفَ بِالْمَجْدِ وَ تَكَرَّمَ بِهِ، سُبْحَانَ مَنْ لَا يَنْبَغِي التَّسْبِيحُ إِلَّا لَهُ جَلَّ جَلَالُهُ، سُبْحَانَ مَنْ أَحْصَى كُلَّ شَيْ‏ءٍ بِعِلْمِهِ، وَ خَلْقَهُ بِقُدْرَتِهِ، سُبْحَانَ ذِي الْمَنِّ وَ النِّعَمِ، سُبْحَانَ ذِي الْقُدْرَةِ وَ الْكَرَمِ.

اللَّهُمَّ إِنِّي أَسْأَلُكَ بِمَعَاقِدِ الْعِزِّ مِنْ عَرْشِكَ، وَ مُنْتَهَى الرَّحْمَةِ مِنْ كِتَابِكَ وَ بِاسْمِكَ الْأَعْظَمِ، وَ كَلِمَاتِكَ التَّامَّاتِ الَّتِي تَمَّتْ صِدْقاً وَ عَدْلًا أَنْ تُصَلِّيَ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ الطَّيِّبِينَ الطَّاهِرِينَ وَ أَنْ تَجْمَعَ لِي خَيْرَ الدُّنْيَا وَ الْآخِرَةِ بَعْدَ عُمُرٍ طَوِيلٍ.

اللَّهُمَّ أَنْتَ الْحَيُّ الْقَيُّومُ الْعَلِيُّ الْعَظِيمُ الْخَالِقُ الرَّازِقُ الْمُحْيِي الْمُمِيتُ الْبَدِي‏ءُ الْبَدِيعُ لَكَ الْكَرَمُ وَ لَكَ الْمَجْدُ وَ لَكَ الْمَنُّ وَ لَكَ الْجُودُ وَ لَكَ الْأَمْرُ وَحْدَكَ لَا شَرِيكَ لَكَ يَا وَاحِدُ يَا أَحَدُ يَا صَمَدُ يَا مَنْ لَمْ يَلِدْ وَ لَمْ يُولَدْ وَ لَمْ يَكُنْ لَهُ كُفُواً أَحَدٌ يَا أَهْلَ التَّقْوَى وَ يَا أَهْلَ الْمَغْفِرَةِ يَا أَرْحَمَ الرَّاحِمِينَ يَا عَفُوُّ يَا غَفُورُ يَا وَدُودُ يَا شَكُورُ أَنْتَ أَبَرُّ بِي مِنْ أَبِي وَ أُمِّي وَ أَرْحَمُ بِي مِنْ نَفْسِي وَ مِنَ النَّاسِ أَجْمَعِينَ يَا كَرِيمُ يَا جَوَادٌ.

اللَّهُمَّ إِنِّي صَلَّيْتُ هَذِهِ الصَّلَاةَ ابْتِغَاءَ مَرْضَاتِكَ وَ طَلَبَ نَائِلِكَ وَ مَعْرُوفِكَ وَ رَجَاءَ رِفْدِكَ وَ جَائِزَتِكَ وَ عَظِيمَ عَفْوِكَ وَ قَدِيمَ غُفْرَانِكَ اللَّهُمَّ فَصَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ ارْفَعْهَا فِي عِلِّيِّينَ وَ تَقَبَّلْهَا مِنِّي وَ اجعلنا [اجْعَلْ‏] نَائِلَكَ وَ مَعْرُوفَكَ وَ رَجَاءَ مَا أَرْجُو مِنْكَ فَكَاكَ رَقَبَتِي مِنَ النَّارِ وَ الْفَوْزَ بِالْجَنَّةِ وَ مَا جَمَعْتَ مِنْ أَنْوَاعِ النَّعِيمِ وَ مِنْ حُسْنِ الْحُورِ الْعِينِ وَ اجْعَلْ جَائِزَتِي مِنْكَ الْعِتْقَ مِنَ النَّارِ وَ غُفْرَانَ ذُنُوبِي وَ ذُنُوبِ وَالِدَيَّ وَ مَا وَلَدَا وَ جَمِيعِ إِخْوَانِي وَ أَخَوَاتِيَ الْمُؤْمِنِينَ وَ الْمُؤْمِنَاتِ وَ الْمُسْلِمِينَ وَ الْمُسْلِمَاتِ الْأَحْيَاءِ مِنْهُمْ وَ الْأَمْوَاتِ وَ أَنْ تَسْتَجِيبَ دُعَائِي وَ تَرْحَمَ صَرْخَتِي وَ نِدَائِي وَ لَا تَرُدَّنِي خَائِباً خَاسِراً وَ اقْلِبْنِي مُفْلِحاً مُنْجِحاً مَرْحُوماً مُسْتَجَاباً دُعَائِي مَغْفُوراً لِي يَا أَرْحَمَ الرَّاحِمِينَ يَا عَظِيمُ يَا عَظِيمُ يَا عَظِيمٌ.

قَدْ عَظُمَ الذَّنْبُ مِنْ عَبْدِكَ فَلْيَحْسُنِ الْعَفْوُ مِنْكَ يَا حَسَنَ التَّجَاوُزِ يَا وَاسِعَ الْمَغْفِرَةِ يَا بَاسِطَ الْيَدَيْنِ بِالرَّحْمَةِ يَا نَفَّاحاً بِالْخَيْرَاتِ يَا مُعْطِيَ الْمَسْئُولَاتِ يَا فَكَّاكَ الرِّقَابِ مِنَ النَّارِ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ فُكَّ رَقَبَتِي مِنَ النَّارِ وَ أَعْطِنِي سُؤْلِي وَ اسْتَجِبْ دُعَائِي وَ ارْحَمْ صَرْخَتِي وَ تَضَرُّعِي وَ نِدَائِي وَ اقْضِ لِي حَوَائِجِي كُلَّهَا لِدُنْيَايَ وَ آخِرَتِي وَ دِينِي مَا ذَكَرْتُ مِنْهَا وَ مَا لَمْ أَذْكُرْ وَ اجْعَلْ لِي فِي ذَلِكَ الْخِيَرَةَ وَ لَا تَرُدَّنِي خَائِباً خَاسِراً وَ اقْلِبْنِي مُفْلِحاً مُنْجِحاً مُسْتَجَاباً لِي دُعَائِي مَغْفُوراً لِي مَرْحُوماً يَا أَرْحَمَ الرَّاحِمِينَ.

يَا مُحَمَّدُ يَا أَبَا الْقَاسِمِ يَا رَسُولَ اللَّهِ يَا أَمِيرَ الْمُؤْمِنِينَ أَنَا عَبْدُكُمَا وَ مَوْلَاكُمَا غَيْرُ مُسْتَنْكِفٍ وَ لَا مُسْتَكْبِرٍ بَلْ خَاضِعٌ ذَلِيلٌ عَبْدٌ مُقِرٌّ مُتَمَسِّكٌ بِحَبْلِكُمَا مُعْتَصِمٌ مِنْ ذُنُوبِي بِوَلَايَتِكُمَا أَتَقَرَّبُ إِلَى اللَّهِ تَعَالَى بِكُمَا وَ أَتَوَسَّلُ إِلَى اللَّهِ بِكُمَا وَ أُقَدِّمُكُمَا بَيْنَ يَدَيْ حَوَائِجِي إِلَى اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ فَاشْفَعَا لِي فِي فَكَاكِ رَقَبَتِي مِنَ النَّارِ وَ غُفْرَانِ ذُنُوبِي وَ إِجَابَةِ دُعَائِي.

اللَّهُمَّ فَصَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ وَ تَقَبَّلْ دُعَائِي وَ اغْفِرْ لِي يَا أَرْحَمَ الرَّاحِمِينَ.

 ۱. حضرت آیت‌الله‌العظمی بهجت قدس‌سره برای رفع مشکلات در موارد متعددی این دستورالعمل را توصیه می‌کردند. در زادالمعاد آمده است: دعایی دیگر که پس از نماز جعفر علیه‌السلام خوانده می‌شود، به روایت شیخ و سید چنین است:

اشتراک گذاری این مطلب!

آیا نماز، عشق بازی با خداست؟ + اینفوگرافیک

15ام بهمن, 1395

چرا تا این حد در احکام نماز سخت‌گیری کرده‌اند؟

اشتراک گذاری این مطلب!

نماز با طمأنینه در سرمایی که اشک چشم یخ می‌زد

12ام بهمن, 1395

 از جمله اعمالی که برای همه طبقات معنوی بندگان کارساز است، نماز است زیرا آن‌کسانی که درجه تعبد و اطاعتشان پایین است خود را با نماز به معبود متصل می‌کنند و همچنین اولیاءالله نیز با این عمل نیکو به طبقات والای بندگی می‌رسند.

 

خداوند متعال در قرآن می‌فرماید:

إِنَّ قُرْءَانَ ٱلْفَجْرِ كَانَ مَشْهُودًا اسراء/78

نماز صبح به حقیقت، مشهود (نظر فرشتگان شب و فرشتگان روز) است

مرحوم راشد نقل می‏کند: اواسط زمستان بود که هیزم ما تمام شد، پدرم عازم کاریزک گشت تا هیزم بیاورد، مرا نیز با خود برد .یک ساعت مانده به اذان صبح از کاریزک برای رفتن به تربت به راه افتادیم، زیرا اگر می‏ماندیم تا آفتاب برآید، یخ زمین باز می‏شد و راه پیمودن با الاغ در میان گل و لای، کار دشواری بود.  شب بسیار سردی بود؛ سردی هوا گوش و گردن و دست و پا را می‏سوزاند. دو الاغ داشتیم که یکی را هیزم بار کرده بودند و مرا روی دیگری سوار کردند.

مردی بود به نام شیخ حبیب، از دوستان و مریدان پدرم تا روستای حاجی‌آباد همراه ما بود، در فاصله کاریزک تا حاجی‌آباد، پدرم همچنان که پیاده می‏آمد، نماز شبش را خواند. چون به حاجی‌آباد رسیدیم، صبح دمید و در آن هوای سرد و باد تندی که می‌وزید، روی آن زمین‌های یخ‌زده که بدن انسان را خشک می‏کرد، مرحوم حاج آخوند جلو ایستاد، رو به قبله و شیخ حبیب به او اقتدا کرد، نخست اذان گفت و سپس اقامه و با طمأنینه و خضوع، نماز صبح را با همان توجهی خواند که همیشه می‏خواند و سرمای شدید حتی اندکی هم روی نماز ایشان تأثیر نگذاشت،  در حالی که از چشمان من از شدت سرما، اشک می‏ریخت و دانه‌های اشک روی گونه‌هایم یخ می‌بست.1

رو به سوي قبله با آغوش باز      خويش را گم كن در آغوش نماز2

 1. با اقتباس و ویراست از کتاب فضیلت‌های فراموش‌شده
 2. شهرام محمدی
اشتراک گذاری این مطلب!

حضور قلب در نماز

12ام بهمن, 1395
آیت الله مجتهدی تهرانی(ره) در یکی از سخنرانی های خود در مورد راهکارهای تمرکز در نماز و داشتن حضور قلب می گوید:
اگر می خواهیم در نمازهایمان حضور قلب پیدا کنیم ، بهتر است در حال قیام به مهر نگاه کنیم، در سجود به دو قسمت پا و در قنوت به کف دستهایمان نگاه کنیم تا تمرکز داشته باشیم و دلمان به سمت خود او باشد.
 
 سپس آیت الله مجتهدی(ره)در مورد استغفار در نماز می گوید: گناهکاران باید از گناهشان استغفار کنند و عابدان از عبادتهایشان، ممکن است درست به جا نیاورده اند طلب استغفار نمایند. همیشه نباید فقط از گناهان استغفار کرد.بسیاری از افراد نماز می خوانند، اما در نمازهایشان حضور قلب ندارند و حتی برای آن هم باید استغفار کنند.
 
حاج آقا مجتهدی (ره)همچنین در مورد تعجب خداوند در مورد رفتار برخی انسان ها در نماز می گوید:خداوند تعجب می کند از بنده ای که نماز می خواند و می داند در مقابل چه خدای بزرگ و خوبی ایستاده است،اما باز هم نمازش را بدون حضور قلب می خواند.
 
منبع:سخنرانی آیت الله مجتهدی تهرانی (ره)
اشتراک گذاری این مطلب!

نماز استغاثه به امام زمان(عج) چیست؟

22ام دی, 1395

برای برآورده شدن حاجات نماز استغاثه به ولی عصر(ارواحنا فداه) را بخوانید.


سیّد علی خان (ره)در «الکلم الطّیب»می گوید :این ،استغاثه به امام زمان (ع)،هرجا باشی دو رکعت نماز با حمد و سوره به جای آور ،آنگاه رو به قبله زیر آسمان بایست و بگو:

«سلام الله الکامل التّامّ الشّامل العامّ ،وصلواته الدّائمة و برکاته القائمة التّامّه ،عل حجّة الله و ولیّه فی أرضه و بلاده، و خلیفته علی خلقه و عباده ،و سلالةالنّبوّة ،و بقیّة العترة و الصّفوة ،صاحب الزّمان ،و مظهر الایمان ،و ملقّن أحکام القرآن ،و مطهّر الأرض و ناشر العدل فی الطّول و العرض ،والحجّة القائم المهدیّ ،الإمام المنتظر المرضیّ ،و ابن الأئمة الطّاهرین ،الوصیّ بن الأوصیاء المرضیّین ،الهادی المعصوم بن الائمة الهداة المعصومین.

السّلام علیک یا معزّ المؤمین المستضعفین ،السّلام علیک یا مذلّ الکافرین المتکبّرین الظالمین . السّلام علیک یا مذل ّ الکافرین المتکبّرین الظالمین . السّلام علیک یا مولای یا صاحب الزّمان ،السّلام علیک یابن رسول الله، السّلام علیک یابن أمیر المؤمنین ،السّلام علیک یابن فاطمة الزّهرا ء سیّدة نساءالعالمین.

السلام علیک یابن الأئمة الحجج المعصومین و الإمام علی الخلق أجمعین ،السّلام علیک یا مولای سلام مخلص لک فی الولایة.

أشهد أنّک الإمام المهدیّ قولا و فعلاً ،وأنت الّذی تملأ الأرض قسطا و عدلا ،بعد ما ملئت جوراً و ظلماً فعجّل الله فرجک ،وسهّل مخرجک ،وقرّب زمانک ،و کثّر أنصارک و أعوانک ،وأنجز لک ما وعدک ،فهو أصدق القائلین «و نرد أن نمنّ علی الذین استضعفوا فی الأرض و نجعلهم أئمة و نجعلهم الوارثین».

ادامه »

فواید نماز اول وقت در بیان آیت الله جاودان

22ام دی, 1395

وقتی اعمال، اثرگذاری نداشته باشند دردی را دوا نخواهندکرد. اولین مسئله‌ای که باعث اثرگذاری اعمال می‌شود پرهیز از گناهان است. پرهیز از گناه شامل یک توانایی برای مقابله با هوا و هوس است.

آیت‌الله محمدعلی جاودان از اساتید برجسته اخلاق  در درس اخلاق خود با اشاره به حدیثی از امیرالمؤمنین در رابطه با راه اثرگذاری اعمال صحبت کرد.

 وی گفت: همه ما اینجا هستیم اما ما را نیاورده‌اند که اینجا بمانیم. اگر ما مانعی برای پرواز نداشته باشیم و وسایل پرواز را هم داشته‌ باشیم، آنجایی که باید پرواز کنیم، پرواز خواهیم‌کرد. گناه مانع پرواز است. باید برای کنار گذاشتن گناه، اقدام کرد.

این استاد اخلاق اظهار داشت: اگر برای ترک گناه دیر اقدام کنیم گناه باقی مانده و تبدیل به عادت می‌شود. بر اساس گفتار مرحوم فیض‌الاسلام، «عادت» یکی از پنج موردی است که می‌تواند بر انسان حکومت کند. بنابراین در اولین مرحله باید بکوشیم بدی‌هایی که در عمل از ما سر می‌زند را از خود دور کنیم؛ بدی‌های زبان، چشم، گوش و… مرحله بعد نتایجی است که از گذشته این اعمال باقی‌مانده. اگر دلی سوزانده‌ایم باید برطرف شود، اگر حقی از مردم یا خدا مانده باید ادا شود. بعد از حل این مسائل موانع پرواز برداشته می‌شود.

ادامه »

فواید نماز اول وقت

10ام دی, 1395

خواندن نماز در اول وقت تعیین شده فواید بسیاری هم در دنیا و هم در آخرت برای ما دارد.

با بررسی و تحقیق از چند کتاب مرجع در باب احادیث فواید نماز اول وقت از آنها استخراج شده که به شرح زیر است:

۱- نماز اول وقت

باعث طولانی شدن عمر می شود.

٢- نماز اول وقت

باعث نورانی شدن چهره ی انسان می شود.

٣-نماز اول وقت

باعث ثروتمند شدن انسان ها می شود.

۴- نماز اول وقت

باعث برآورده شدن دعا می شود.

٥- نماز اول وقت

باعث می شود که انسان تشنه از دنیا نرود.

۶- نماز اول وقت

باعث آسان جان دادن می شود.

٧- نماز اول وقت

باعث آسان شدن سؤال نکیر و منکر می‌شود.

٨- نماز اول وقت

انسان را بهشتی می‌کند.

٩- نماز اول وقت

باعث شفاعت پیامبر صلی الله علیه و آله برای وى مى شود .

منابع:

1،بحارالانوار، ج82، ص204.
2،داستان هایی از نماز اول وقت، ص 121.
3،سفینه البحار،ج 2، ص 42.
4،وسائل الشیعه، ج 3، ص 81، ح 23و ص 78، ح 1.
5،الصلاة فی الكتاب و السنة، ج 1، ص 329.
6،وسائل الشیعه، ج3، ص 90، ح16.
7،سرمایه سخنوران، ص 306.
8،سفینه البحار، ج2، ص 44.
9،اصول وافی، ج2،

اشتراک گذاری این مطلب!

جایگاه رفیع نماز را بشناس

5ام دی, 1395

پیام مقام معظم رهبری به اجلاس 25 نماز 1395-9-20

بسم الله الرحمن الرحیم

نماز، دری گشوده بر روی آحاد ملت است كه از آن می‏توان به هدایت و رحمت خداوند رسید و زندگی را در سمت و سوی درست و سرشار از خیر و بركت قرار داد. سلامت معنوی هر فرد وابسته به نماز است و صراط مستقیم و حیاط طیبه‏ ی هر جامعه نیز تنها با اقامه‏ ی نماز در آن تحقق می‏یابد. این همه تأكید بر اقامه‏ ی نماز در كتاب و سنت، هدفی جز این ندارد كه این باب رحمت بر روی فرد و جامعه‏ مسلمان گشوده بماند و فرصت بهره‏ مندی از آن دست دهد.

سالها است كه این شعار در ایران اسلامی بر سر دست گرفته شده است كه: اَلَّذینَ اِن مَكَّنّاهُم فِی الاَرضِ اَقامُوا الصَلوةَ … و این اجلاس سالیانه به همت و پشتكار عالم مجاهد و خستگی ناپذیر جناب حجت الإسلام قرائتی برپا می‏شود و توصیه‏ های مؤكد درباره‎ی گسترش نماز و به كیفیت لازم رسیدن نمازهای ما، تكرار می‏گردد با این حال باید اعتراف كنیم كه حق این فریضه‏ ی الهی كه درمان دردهای عمده‏ ی فردی و اجتماعی ما است، ادا نشده است. ما مسئولان، ما سخنوران و سخنگویان، ما سررشته‏ داران امور كشور، ما روحانیون و متولیان تبلیغ و تعلیم دین و ما همه‏ ی آحاد و همه‏ ی قشرهای مردم، همه و همه در مسئولیت اقامه نماز شریكیم.
همه همت گماریم كه نماز را در جایگاه شایسته‏ ی خود كه قرآن و حدیث به آن ناطق است، بشناسیم و بشناسانیم و عمل شخصی خود را نیز به تناسب آن تعالی بخشیم.

توفیقات روزافزون همه‏ ی شما و شخص جناب آقای قرائتی را از خداوند متعال مسألت می‏نمایم.

والسلام علیكم و رحمه ‏الله

سیدعلی خامنه ‏ای

17 آذر 1395

اشتراک گذاری این مطلب!

نماز بدون حضور قلب باعث سعادت اخروی شد!

24ام آذر, 1395

گرچه با توجه به اهمیت نماز، تأکید می‌شود هر شخصی اگرچه گناهکار باشد، این عمل با فضیلت را انجام دهد، اما قطعاً هدف اصلی از این عمل ارزشمند، یاد کردن پروردگار و تقرب به درگاه اوست که جز با حضور قلب در نماز، دست یافتنی نیست.

خداوند متعال در قرآن می‌فرماید:

أَقِمِ الصَّلاةَ لِذِکْري طه/20

برای یاد کردن من نماز به پا کن

 شیخ ابوالعباس جوالیقی در آغاز مردی جوال باف بود، روزی، عصر با شاگرد خود حساب جوال‌ها را می‌کرد، هرچه شمارش کردند، یکی کم بود و در آن میان ناپدید شده بود، این امر ذهن شیخ را خیلی به خود مشغول کرد تا اینکه ایشان به نماز مشغول شد، ناگهان در حال نماز به خاطرش آمد آن جوال گمشده را به چه کسی داده است، پس از اتمام نماز شاگرد خود را از وضع جوال گم شده آگاه کرد، شاگرد به شیخ گفت:

استاد، شما نماز می‌خواندی یا پی جوال می‌گشتی؟! استاد سخت ناراحت شد و از سخن زیبا و به موقع شاگرد، به خود آمد و از آن پس دست از دنیا کشید و به تهذیب خویش همت گماشت تا آنکه آخرالامر در زمره اولیاءالله درآمد و به آن پایه رفیع نائل گردید. (با اقتباس و ویراست از کتاب مردان علم در میدان عمل)

اشتراک گذاری این مطلب!

آماده‌ باش برای حمله

22ام آذر, 1395


بسم رب الشهدا و الصدیقین

گاهی خودمان هم نمی‌دانیم چه می‌کنیم!
امام خمینی(ره) هنگامی که با بسیجیان مواجه می‌شد، تعبیراتی به‌کار می‌برد که بسیجیان را شرمنده می‌کرد. مثلاً این سخن معروف که «کاش من هم یک بسیجی بودم!». هرکس اندکی امام و صداقتش را بشناسد، یقین می‌کند که ایشان اهل بزرگنمایی و تعارف نیست. اما حالا علامت سؤال بزرگی در ذهن ایجاد می‌شود که این سخن از امام یعنی چه؟ آخر امام کجا و بسیجیان کجا!؟ بسیجیان افتخارشان فدایی بودن برای این نماینده بقیه الله بود!

حقیقت این است که گاهی ما آثار و برکات کاری را که انجام می‌دهیم، خودمان هم نمی‌دانیم! امام در بسیجیان و راه آنان چیزی را می‌دیدند که خود آنها و ما درک نمی‌کنیم.
شما خادمان شهدا هم اینگونه‌اید. شاید یک خادم شهدا خودش هم ارزش و عظمت کاری را که انجام می‌دهد، نداند! امام خامنه‌ای (ح) درباره خادمان شهدا و تمام زنده نگه‌داران خون شهدا فرمودند:
«گاهی رنج و زحمتِ زنده نگهداشتن خون شهید، از خود شهادت کمتر نیست».
درک این مطلب را تنها از امثال ایشان باید انتظار داشت؛ اما نتیجه این است که شما باید قدر خود را بدانید!

یک پرسش اساسی

چه باید بکنیم که تلاش‌های ما در راه زنده نگه‌داشتن خون شهیدان کمتر از شهادت نباشد؟ چه کنیم که ما را نیز حتی اگر به‌ظاهر شهید نشدیم، با شهدا محشور کنند؟ حضرت آقا فرمودند: «گاهی رنج و زحمت برای شهدا، کمتر از شهادت نیست» چه کنیم زحمات ما هم جزء آن گاهی قرار بگیرد؟
پاسخ
باید در راه «زنده نگه‌داشتن خون شهیدان» و خدمت به این فرهنگ، حواسمان باشد که درست حرکت کنیم؛ یعنی باید خوب بدانیم که هدف شهدا چه بوده، برای چه رفتند و به کجا رسیدند.

ادامه »

مطالبات رهبری در جذب جوانان به نماز

22ام آذر, 1395

یکی از مسائل مهم در باب نماز جمعه ، جذب جامعه‌ی جوان کشور است. ما با اینکه نسبتِ جوانهایمان الان از قبل - سالهای دهه‌ی ۶۰ و اوایل دهه‌ی ۷۰- اندکی کمتر است امّا درعین‌حال جامعه‌ی ما بحمدالله جامعه‌ی جوانی است؛ ما جوان زیاد داریم. جوانها را جذب کنید به نماز جمعه ؛ جذب جوانها به نماز جمعه با گفتن اینکه « جوانها بیایید، جوانها تشویق بشوید » به این‌جور چیزها درست نمیشود؛ باید جوان کشانده بشود از طریق دل، از طریق فهم .

یکی از چیزهایی که جوان را جذب میکند به نماز جمعه ، سخن متقن و متین است .

حرف سست ، چه در زمینه‌ی سیاسی، چه در زمینه‌ی فرهنگی ، افرادی را که در آنجا هستند - حالا یک عدّه‌ای عادت کرده‌اند، به‌عنوان عادت می‌آیند نماز- آن جوانی را که دنبال حرف است که از این منبر بشنود، او را جذب نمیکند؛ حرف نو [بزنید]:

«سخن نو آر که نو را حلاوتیست دگر»[i].

معنای حرف نو حرف بدعت‌آمیز نیست که بگوییم آقا بدعت! نه، سخن نو؛ شما فکر بکنید، تأمّل کنید ، اندیشه کنید ، کاوش کنید ، سخنان نوِ جذّاب پیدا میکنید برای جوانها؛ آن‌وقت جوانها می‌آیند. می‌آیند در این جلسات شرکت میکنند؛ خودشان شرکت میکنند بدون اینکه شما به آنها بگویید.

[i] . فرّخی سیستانی، دیوان، قصاید؛ «فسانه گشت و کهن شد حدیث اسکندر/ سخن نو آر که نو را حلاوتیست دگر»

نماز

اشتراک گذاری این مطلب!

در مسئله اقامه نماز همه مسئولیم!

20ام آذر, 1395

پیام به بیست و پنجمین اجلاس سراسری نماز

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به بیست و پنجمین اجلاس سراسری نماز، با اشاره به مسئولیت همگانی در اقامه‌ی نماز تأکید کردند: لازم است که همه همّت گماریم تا نماز را در جایگاه شایسته‌ی خود، بشناسیم و بشناسانیم و عمل شخصی خود را نیز به تناسب آن تعالی بخشیم.
متن پیام رهبر معظم انقلاب اسلامی که صبح امروز (پنجشنبه) از سوی حجت‌الاسلام والمسلمین حسینی همدانی نماینده‌ی ولیّ‌فقیه در استان البرز و امام جمعه‌ی کرج قرائت شد به شرح زیر است:

 
بسم‌الله‌الرحمن‌الرحیم

نماز، دری گشوده بر روی همه‌ی آحاد امت است که از آن میتوان به هدایت و رحمت خداوند رسید و زندگی را در سمت و سوی درست و سرشار از خیر و برکت قرار داد. سلامت معنوی هر فرد وابسته به نماز است و صراط مستقیم و حیات طیبه‌ی هر جامعه نیز تنها با اقامه‌ی نماز در آن تحقق می‌یابد. اینهمه تأکید بر اقامه‌ی نماز در کتاب و سنت، هدفی جز این ندارد که این باب رحمت بر روی فرد و جامعه‌ی مسلمان گشوده بماند و فرصت بهره‌مندی از آن دست دهد.

سالها است که این شعار در ایران اسلامی بر سر دست گرفته شده است که: الَّذینَ إِن مَکَّنّاهُم فِی الأَرضِ أَقامُوا الصَّلاة… و این اجلاس سالیانه به همت و پشتکار عالم مجاهد و خستگی‌ناپذیر جناب حجةالاسلام قرائتی برپا میشود و توصیه‌های مؤکد درباره‌ی گسترش نماز و به کیفیت لازم رسیدن نمازهای ما، تکرار میگردد. با این حال باید اعتراف کنیم که حق این فریضه‌ی الهی که درمان دردهای عمده‌ی فردی و اجتماعی ما است ادا نشده است. ما مسئولان، ما سخنوران و سخن‌گویان، ما سررشته‌داران امور کشور، ما روحانیان و متولیان تبلیغ و تعلیم دین، و ما همه‌ی آحاد و همه‌ی قشرهای مردم، همه و همه در مسئولیت اقامه‌ی نماز شریکیم.

همه همّت گماریم که نماز را در جایگاه شایسته‌ی خود که قرآن و حدیث بدان ناطق است، بشناسیم و بشناسانیم و عمل شخصی خود را نیز به تناسب آن تعالی بخشیم.

توفیقات روزافزون همه‌ی شما و شخص جناب آقای قرائتی را از خداوند متعال مسألت مینمایم.

والسلام علیکم و رحمةالله

 
سید علی خامنه‌ای
۱۷ آذر ماه ۱۳۹۵  
اشتراک گذاری این مطلب!

بادبادک، بی دنباله بالا نمیره

20ام آذر, 1395
آیت الله مجتهدی تهرانی(ره): سعی کنید بعد از نماز مقداری تعقیب بخوانید و زود بلند نشوید و بروید
آیت الله مجتهدی تهرانی(ره): 

سعی کنید بعد از نماز مقداری تعقیب بخوانید و زود بلند نشوید و بروید

حضرت آیت الله حاج میرزا علی هسته ای(ره) با همان لهجه شیرین اصفهانی خود می فرمود:

بادبادک، بی دنباله بالا نمیره، نماز هم بدون تعقیب بالا نمی رود.
برخی تعقیبات مشترکه بعد از نماز

1. دعا کردن

2. ذکر تسبیحات حضرت زهرا(سلام الله علیها)

3. خواندن سوره حمد و آیت الکرسی

4. سه مرتبه: استغفرالله الله الذی لا اله الا هو الحی القیوم، ذوالجلال والاکرام و اتوب الیه

وارث
اشتراک گذاری این مطلب!

نماز شب و اجر بیدار کردن دیگران(خاطره ای خواندنی)

15ام آذر, 1395
 یکی از طلاب نسل اول فیضیه بابل ( دهه 60) نقل میکرد که شبها حاج آقا (حاج آقا فاضل استر آبادی) عبا به سر میکشیدن و میومدن ساختمان یکی یکی درب میزدن و میگفتن “عمو الله اکبر نماز شب”  با این ندا طلبه ها رو واسه نماز شب بیدار میکردن


یه روز متوجه شدیم که یکی از دوستان لهجه حاج آقا رو به خوبی تقلید میکنه و خیلی شبها زودتر از ایشون خودش میاد میگه «عمو الله اکبر نماز شب»

چند نفر تصمیم گرفتیم حالشو بگیریم شب حجره تو تاریکی منتظرش نشسته بودیم به وقتش با همون ندای الله کبرش عبا به سر وارد حجره شد یه دفعه پتو رو انداختیم سرش کمی مشت و مالش کردیم به محض افتادن پتو دیدیم ای دل غافل خود حاج آقاست بعد گفتن :عمو این اجر بیدار کردن واسه نماز شبه؟
اشتراک گذاری این مطلب!

شاه کلید حل مشکلات

4ام آبان, 1395

آیت‌الله نخودکی

 
شاه کلیدی که شیخ حسنعلی اصفهانی به یک جوان داد!
  راه های مختلفی مانند: ادعیه، زیارات، قرآن، نماز، روزه و…، وجود دارد که موجب تقرب به خداوند متعال می‌گردد، اما در این بین نماز با حضور قلب، حال و هوای خاص خود را دارد که شاید نزدیکترین راه برای تقرب به پروردگار حکیم باشد.

 خداوند متعال در قرآن می‌فرماید:

  وَهُمْ عَلَى صَلَاتِهِمْ يُحَافِظُونَ انعام/92

  و آنان همواره بر نمازشان محافظت می کنند.

 

 مرحوم شیخ حسنعلی نخودکی بر خواندن نمازهای روزانه در اوّل وقت، تأکید بسیار داشت و این نخستین وصیت او به فرزند خویش بود. این عارف روشن ضمیر می گفت: اگر آدمی یک اربعین به ریاضت بپردازد امّا یک نماز صبح از او قضا شود، نتیجه آن اربعین، «هَبَاء مَّنثُورًا» خواهد شد.

 نقل است، جوانی نزد شیخ حسنعلی نخودکی اصفهانی آمد و گفت:

سه قفل در زندگی ام وجود دارد و سه کلید از شما می خواهم!

قفل اوّل این است که دوست دارم یک ازدواج سالم داشته باشم،

قفل دوم اینکه دوست دارم کارم برکت داشته باشد و

قفل سوم اینکه دوست دارم عاقبت بخیر شوم.

 

مرحوم حاج شیخ فرمود:

برای قفل اوّل، نمازت را اوّل وقت بخوان،

برای قفل دوم نمازت را اوّل وقت بخوان

و برای قفل سوم هم نمازت را اوّل وقت بخوان!

جوان عرض کرد: سه قفل با یک کلید؟!

 

آیت الله نخودکی فرمود:

نماز اوّل وقت «شاه کلید» است(با اقتباس و ویراست از پایگاه اطلاع رسانی حوزه)

 

چون بشنوي صلاي مؤذن، شتاب كن

كز بارگاه قدس ندا مي دهد نماز (مشفق كاشاني)

اشتراک گذاری این مطلب!

چگونه فرزندم را نمازخوان کنم/17

30ام شهریور, 1395

حضرت ابراهیم - علیه السلام - به خداوند عرض کرد:

“رَبِّ اجْعلنی مُقیمَ الصَّلوةِ وَ مِن ذُریّتی رَبَّنَا وَ تَقَبَّلْ دُعَاءِ”

“پروردگارا من و ذریه مرا در زمره نماز گزاران قرار ده و دعاي مرا بپذير”

(آيه ٤٠ سوره ابراهيم)


چگونه فرزندم را نمازخوان کنم/17

هیچ گاه بچه های نمازخوان را سرش نکوبید و او را با آنها مقایسه نکنید، مقایسه اثر عکس دارد و او هم از نماز بدش می آید و هم از آن بچه ی نمازخوان. 

مطالب مرتبط:

چگونه فرزندم را نمازخوان کنم/14

چگونه فرزندم را نمازخوان کنم/13

چگونه فرزندم را نمازخوان کنم/12

چگونه فرزندم را نمازخوان كنم/11

چگونه فرزندم را نمازخوان كنم/10

چگونه فرزندم را نمازخوان كنم/9

چگونه فرزندم را نمازخوان كنم/8

چگونه فرزندم را نمازخوان كنم/7

چه گونه فرزندم را نمازخوان کنم/6

چه گونه فرزندم را نمازخوان کنم/4

چه گونه فرزندم را نمازخوان کنم/3

چه گونه فرزندم را نمازخوان کنم/2

وارث

اشتراک گذاری این مطلب!

نماز مستحبی در روز عید غدیر

25ام شهریور, 1395

نماز مستحبی در روز عید غدیر (مفاتیح الجنان)

اعمال ماه ذی الحجه؛ روز هجدهم، روز عید غدیر و عید الله اکبر است و اعمال آن: ششم- غسل کند و دو ركعت نماز كند پيش از زوال به نيم ساعت در هر ركعت حمد يك مرتبه و قل هو الله أحد ده مرتبه و آية الكرسي ده مرتبه و إنا أنزلناه ده مرتبه بخواند كه مقابل صد هزار حج و صد هزار عمره و باعث برآوردن خداوند كريم است حوائج دنيا و آخرت او را به آسانى و عافيت و مخفى نماند كه در اقبال در ذكر اين نماز سوره قدر مقدم بر آية الكرسي ذكر شده و علامه مجلسى در زاد المعاد متابعت اقبال نموده و قدر را مقدم داشته چنانكه احقر نيز در كتب ديگر چنين كرده ‏ام لكن فعلا آنچه تتبع كردم آية الكرسي را مقدم بر قدر بيشتر ديدم و احتمال آنكه در اقبال سهوى شده از قلم مبارك سيد يا ناسخين در اين نماز هم در عدد حمد و هم در مقدم داشتن قدر بر آية الكرسي و يا آنكه اين عمل مستقلى باشد غير از آن نماز خيلى بعيد است و الله تعالى العالم

ادامه »

نماز و دعای روز عید غدیر

24ام شهریور, 1395

 

نماز و دعای روز عید غدیر (مفاتیح الجنان)

 روز هجدهم، روز عید غدیر و عید الله اکبر است و اعمال آن: دو ركعت نماز كند و به سجده رود و صد مرتبه شكر خدا كند پس سر از سجده بردارد و بخواند:

اللَّهُمَّ إِنِّي أَسْأَلُكَ بِأَنَّ لَكَ الْحَمْدَ وَحْدَكَ لاَ شَرِيكَ لَكَ‏

اى خداى من از تو درخواست م, ى‏ كنم كه حمد و ستايش مخصوص توست كه يكتايى و بى ‏شريك

وَ أَنَّكَ وَاحِدٌ أَحَدٌ صَمَدٌ لَمْ تَلِدْ وَ لَمْ تُولَدْ وَ لَمْ يَكُنْ لَكَ كُفُواً أَحَدٌ

و يگانه و فرد و غنى بالذاتى ‏نه فرزند كس و نه كسى فرزند توست و نه هيچكس مثل و همتاى توست

وَ أَنَّ مُحَمَّداً عَبْدُكَ وَ رَسُولُكَ صَلَوَاتُكَ عَلَيْهِ وَ آلِهِ‏

كه حضرت محمد (ص) بنده (خاص) و فرستاده تو بر خلق است درود تو بر او و آل او باد

ادامه »

جایگاه طلبگی خود را با احدی در روی کره زمین عوض نمی کنم.

14ام شهریور, 1395

حجت الاسلام والمسلمین قرائتیحجت الاسلام والمسلمین قرائتی:

جایگاه طلبگی خود را با احدی در روی کره زمین عوض نمی کنم.

حجت الاسلام والمسلمین محسن قرائتی عصر روز شنبه در مراسم آغاز سال تحصیلی جدید مرکز تخصصی نماز، اظهار داشت: قرآن می فرماید «هستی» برای بشر است و بشر برای عبادت خدا خلق شده که قله این عبادت، «نماز» است،نهادهای فرهنگی و سیاسی کشور باید توجه به فرهنگ نماز را در اولویت کار خود قرار دهند. 

رئیس ستاد اقامه نماز کشور افزود: نخستین مکانی که روی کره زمین پیدا شد، محل نماز است و نخستین سوالی که در قیامت از انسان پرسیده می شود نیز درباره نماز است.

حجت الاسلام والمسلمین قرائتی بر لزوم ترویج فرهنگ نماز از دوران کودکی تاکید کرد و گفت: باید متناسب با هر قشر و سن و تفکری به دعوت از نماز پرداخت.

ادامه »

در آغاز ماه ذی الحجه با دو رکعت نماز در ثواب اعمال حج شریک باشیم.

13ام شهریور, 1395
 شنبه آغاز ماه ذی الحجه است. ماهی شریف و مقدس که اگرچه بزرگ ترین عبادت در آن به جای آوردن حج تمتع است اما می توان با انجام اعمالی در ثواب حجاج شریک شد.

 امروز ،روز اول ماه ذی الحجه است. ماهی که امسال برای ما دلتنگی زیارت خانه خدا و داغ بزرگ شهادت ۴۶۴ حاجی ایرانی را تداعی می کند.

بزرگان دین در خصوص ماه ذی الحجه به خصوص دهه اول آن مطالب و توصیه های ارزشمندی مطرح کرده اند از جمله: امام صادق علیه السلام مى‌فرماید: پدرم حضرت امام باقر(علیه السلام) به من فرمود: پسرم! در دهه نخست از ماه ذى الحجه، هر شب میان نماز مغرب و عشا این دو رکعت نماز را ترک مکن: در هر رکعت سوره حمد و سوره قل هو الله را مى خوانى، پس از آن آیه ۱۴۲ سوره اعراف را مى خوانى: اگر چنین کنی در ثواب حاجیان و اعمال حج آنها شریک مى شوى.

اعمال دهه اول ماه ذی الحجه

دهه اول این ماه «ایام معلومات» نام دارد که در قرآن کریم ذکر آن شده است. از پیامبر اکرم (ص) روایت شده است که عمل خیر و عبادت در هیچ ایامی نزد حق تعالی محبوب تر از این دهه نیست. برای این دهه اعمالی ذکر شده است:

1.  روزه گرفتن ۹ روز اول این دهه که ثواب روزه تمام عمر را دارد.

2. در تمام شبهای این دهه، ما بین نماز مغرب و عشاء دو رکعت نماز خوانده شود که در هر رکعت بعد از حمد یک بار آیه « وَ واعَدنا مُوسی ثَلاثینَ لَیلَةً وَ اَتمَمناها بِعَشرٍ فَتَمَّ میقاتُ رَبِّهِ اَربَعینَ لَیلَةً وَ قالَ مُوسی لأَخیهِ هارونَ اخلُفنی فی قَومی وَ اَصلِح وَ لا تَتَّبِع سَبیلَ المُفسدِین» کسی که این نماز را بخواند با ثواب حاجیان شریک می شود.

3. از روز اول تا عصر روزعرفه بعد از نماز صبح و پیش از مغرب دعایی که از امام صادق علیه السلام روایت شده، خوانده شود. «اللهم هذه الایام التی فضلتها علی الایام….»

4.  در هر روز از دهه پنج دعایی را که حضرت جبرئیل از جانب خدای تعالی برای حضرت عیسی علیه السلام هدیه آورده، خوانده شود. «اشهد ان لا اله الا الله وحده لا شریک له»

۵. در هر روز از این دهه تهلیلاتی را که از حضرت علی علیه السلام روایت شده را بخواند. «لا اله الا الله عدد اللیالی و الدهور….»

.6امام صادق علیه السلام مى فرماید: پدرم حضرت امام باقر علیه السلام به من فرمود: پسرم! در دهه نخست از ماه ذى الحجّه، هر شب میان نماز مغرب و عشا این دو رکعت نماز را ترک مکن:در هر رکعت سوره حمد و سوره قل هو الله را مى خوانى، پس از آن این آیه (آیه ۱۴۲ سوره اعراف) را مى خوانى و اگر چنین کنى، در ثواب حاجیان، و اعمال حجّ آنها شریک مى شوى.( اقبال، صفحه ۳۱۷).

اعمال روز اول ماه ذی الحجه

برای اولین روز از ماه ذی الحجه نیز اعمال ویژه ای ذکر شده است از جمله:

1. روزه که ثواب روزه هشتاد ماه را دارد.

2. خواندن نماز حضرت فاطمه علیها السلام توصیه شده است که دو نماز دو رکعتی است و در هر رکعت بعد از حمد پنجاه مرتبه توحید خوانده شود. و بعد از سلام تسبیحات آن حضرت گفته شود و بعد دعای ذیل خوانده شود: «سبحان ذی العزّ الشامِخِ المُنیف، سبحانَ ذِی الجَلالِ الباذِخِ العظیم، سبحانَ ذی المُلکِ الفاخِرِ القدیم، سُبحانَ مَن یری اَثَرَ النَملَةِ فی الصَّفا ، سُبحانَ مَن یری وَقعَ الطَّیرِ فی الهَواءِ، سُبحانَ مَن هُوَ هکَذا وَلا هکذا غیره».

3.  پیش از زوال دو رکعت نماز، در هر رکعت حمد یک مرتبه، و هر یک از توحید، آیة الکرسی و قدر ده مرتبه خوانده شود.

4.  هر کس از ظلم ظالمی می ترسد در این روز بگوید: «حَسبی حَسبی حَسبی مِن سُوالی عِلمُکَ بِحالی.»تا خدای متعال او را از شر ظالم کفایت کند.

گفته شده که روز اول ذی الحجه روز میلاد حضرت ابراهیم علیه السلام پیامبر بت شکن و ازدواج حضرت فاطمه(س) با حضرت علی علیه السلام است.

منبع:ایکنا

اشتراک گذاری این مطلب!

احکام وقت نمـاز

4ام شهریور, 1395

  صاحب عروه قدس‌سره می‌فرماید:

کسی که می‌خواهد صلاة ‌فریضه بخواند، باید احراز کند که وقت صلاة‌ داخل شده است، و اگر ظن داشته باشد یا احتمال قوی می‌دهد که وقت صلاة ‌داخل شده، اعتباری ندارد. حال اگر بینه یعنی شهادة‌‌العدلین قائم شود که وقت داخل شده، انسان می‌تواند به قصد اتیان صلاة‌ فی‌‌الوقت شروع کند. …  

بسماللهالرحمنالرحیم

جواز شروع صلاة در صورت احراز دخول وقت

«لایجوز‌‌الصلاة قبل دخول‌‌الوقت، فلو صلی بطلت، و ان کان جزء منها قبل‌‌الوقت، و یجب‌‌العلم بدخوله حین‌‌الشروع فیها، و لایکفی‌‌الظن لغیر ذوی‌‌الاعذار، نعم یجوز‌‌الاعتماد علی شهادة‌‌العدلین علی‌‌الاقوی، و کذا علی اذان‌‌العارف العدل و اما کفایة شهادة‌‌العدل الواحد فمحل اشکال و اذا صلی مع عدم‌‌الیقین بدخوله و لاشهادة‌‌العدلین او اذان‌‌العدل بطلت، الا اذا تبین بعد ذلک کونها بتمامها فی‌‌الوقت مع فرض حصول قصد‌‌القربة منه». (عروه/1/530/مسئله1)

صاحب عروه قدس‌سره میفرماید: کسی که میخواهد صلاة فریضه بخواند، باید احراز کند که وقت صلاة داخل شده است، و اگر ظن داشته باشد یا احتمال قوی میدهد که وقت صلاة داخل شده، اعتباری ندارد. حال اگر بینه یعنی شهادة‌‌العدلین قائم شود که وقت داخل شده، انسان میتواند به قصد اتیان صلاة فی‌‌الوقت شروع کند.

و هکذا اگر بینهای نیست و لکن مؤذنی که عادل و عارف به وقت صلاة است، اذان بگوید، ولو شخص یقین نداشته باشد، حتی اطمینان و ظن شخصی هم نداشته باشد، میتواند به قصد صلاة فی‌‌الوقت، داخل صلاة شود.

 دخول وقت، شرط وجوب صلاة و بطلان صلاة قبلاز وقت

بعد میفرماید: اما خبر عدل واحد که بینه نیست ولکن شخصی عارف به اوقات است، میگوید: که نگاه کردم دیدم فجر طلوع کرده بود. در اعتماد به این خبر عدل واحد اشکال است و صلاة قبلاز دخول وقت، قبلاز علم و قبلاز قیام حجت شرعی، محکوم به بطلان است.

ادامه »

توجه ويژه‏ ى امام رضا عليه‏ السلام به نماز و قرآن‏

29ام مرداد, 1395

دعبل يك كسى بود كه شعرهايش، شعرهاى حماسى و مذهبى بود. مكتبى بود. حكومت بنى عباس مى‏خواست او را بگيرد و اعدامش كند. 20 سال چوب دارش روى دوشش و فرارى بود. بيست سال، چه شعرايى داشتيم؟ بيست سال آوارگى!

يك روز امام رضا فرمود: من مى‏خواهم يك جايزه به تو بدهم. پيراهنش را كند و داد. گفت:

«احْتَفِظْ بِهَذَا الْقَمِيصِ» اين پيراهن را خوب نگهدار.

«فَقَدْ صَلَّيْتُ فِيهِ أَلْفَ لَيْلَهٍ» (وسايل‏الشيعه/ ج 4/ ص 99) و در هر شبى، «أَلْفَ رَكْعَهٍ» هزار شب با اين پيراهن نماز خواندم و هر شبى هزار ركعت نماز خواندم.

هزار هزار، يك ميليون ركعت نماز در اين پيراهن خواندم. يك ميليون ركعتى كه در كل هشتاد سال ما يكى از آن ركعت‏ها پيدا نمى‏شود.

شما جرأت داريد دستت را بلند كنى و بگويى: من در عمرم يك ركعت نماز با توجه خواندم؟ يك ميليون ركعت نماز با توجه كه هشتاد سال ما يكى از آن ركعت‏ها را ندارد. بخشش يك چنين پيراهنى به يك چنين شاعرى! و فرمود:

«وَ خَتَمْتُ فِيهِ الْقُرْآنَ أَلْفَ خَتْمَهٍ الْحَدِيث» (وسايل‏الشيعه/ ج 4/ ص 99) هزار بار هم قرآن ختم كردم.

امام رضا در بخشى از عمرشان حداقل، شايد هم در همه‏ى عمرشان حالا من همه ‏ى عمر را نمى‏گويم. هر سه روز يك ختم قرآن مى‏كردند. مى‏گفت: من مى‏توانم زودتر ختم قرآن كنم. منتهى در هر آيه‏ اى فكر مى‏كنم كه اين آيه در كجا نازل شد؟ در چه زمانى؟ در چه مكانى؟ به چه مخاطبى و در چه موضوعى؟ چون با اين توجهات قرآن مى‏خوانم، خسته نمى‏شد؟ نه! ماهى از شنا خسته نمى ‏شود.

ما هستيم كه يك صفحه قرآن مى‏خوانيم خسته مى‏شويم. ماهى از شنا خسته نمى‏شود. از امام رضا بشنويد.

منبع: بخشی از برنامه درسهایی از قرآن 14 بهمن 89

اشتراک گذاری این مطلب!

چه گونه فرزندم را نمازخوان کنم!/1

28ام مرداد, 1395

حضرت ابراهیم   علیه السلام  به خداوند عرض کرد:

“رَبِّ اجْعلنی مُقیمَ الصَّلوةِ وَ مِن ذُریّتی رَبَّنَا وَ تَقَبَّلْ دُعَاءِ”
 
“پروردگارا من و ذریه مرا در زمره نماز گزاران قرار ده و دعاي مرا بپذير”
(سوره ابراهيم,آيه ٤٠ )

چه گونه فرزندم را نمازخوان کنم/3

او را از کودکی به نماز جماعت و نماز جمعه و حرم و مساجدو مراسم مذهبی ببرید مخصوصا اگر برایش این مکانها را با جایزه وخاطره و تشویقی شیرین کنید.
 
 
اشتراک گذاری این مطلب!

برکات اتصال به سیدالشهداء علیه السلام

28ام مرداد, 1395
حجت الاسلام مومنی:
منبرهای یک دقیقه ای/ برکات اتصال به سیدالشهدا(ع) اتصال انسان به سید الشهدا علیه السلام به انسان اعتبار و آبرو و وجاهت می دهد.
زائر امام حسین علیه السلام در روایت مقامش بسیار رفیع است.
کسی که امام حسین علیه السلام را زیارت کند انگار خدا را زیارت کرده است.
هر کسی که امام حسین علیه السلام را زیارت کند انگار تمام اولیاء را زیارت کرده است. اگر کسی زائر امام حسین علیه السلام شود در دوران عمر او حساب نمی شود.
به همان میزان خداوند طول عمر برای او حساب می کند. اگر کسی به زیارت ابی عبدالله علیه السلام برود و برگردد فرشتگانی مامور شده اند که وقتی به آنجا می رسد او را مشایعت کنند و هنگام بازگشتش هم او را بدرقه کنند تا به منزلش برسد و به کربلا بر می گردند. کسی که می خواهد وجاهت نزد ابی عبدالله علیه السلام پیدا کند باید سلوک او حسینی باشد و آداب معاشرت او حسینی باشد.
سالک طریق ابی عبدالله علیه السلام نمی تواند نسبت به نماز بی تفاوت باشد.
امام حسین علیه السلام جز برای شیعه به کربلا نرفتند. ایشان دغدغه مردم را دارند.
 
منبع: وارث/سخنرانی حجت الاسلام مومنی در هیئت متوسلین حضرت رقیه (س) خرداد 95
اشتراک گذاری این مطلب!

همتاى امام و رهبر جامعه

27ام مرداد, 1395
حجت الاسلام قرائتی
زمانى كه ابراهیم بعد از آزمایشات بسیار سنگین از طرف خداوند به مقام رهبرى رسید، فوراً از خدا خواست كه ذریّه من هم رهبر شوند.
ولى در جواب شنید: ظالم رهبر نمى‏ شود.
بار دیگر در دعائى كه …

در قرآن کریم (1) جملۀ «وَ مِنْ ذُرِّيَّتي‏» دوبار با «واو» آمده است كه هر دوبار، از زبان مبارك حضرت ابراهیم علیه السلام است.

یك بار زمانى كه بعد از آزمایشات بسیار سنگین از طرف خداوند به مقام رهبرى رسید، فوراً از خدا خواست كه ذریّه من هم رهبر شوند: «وَ إِذِ ابْتَلى‏ إِبْراهيمَ رَبُّهُ بِكَلِماتٍ فَأَتَمَّهُنَّ قالَ إِنِّي جاعِلُكَ لِلنَّاسِ إِماماً قالَ وَ مِنْ ذُرِّيَّتي‏»

ولى در جواب شنید: «قالَ لا يَنالُ عَهْدِي الظَّالِمينَ» (2) ظالم رهبر نمى‏ شود (اگر از ذریه تو ظلمى سر زند رهبر نخواهد شد).

بار دیگر در دعائى كه براى اقامه نماز داشت،

ابراهیم گفت: «رَبِّ اجْعَلْني‏ مُقيمَ الصَّلاةِ وَ مِنْ ذُرِّيَّتي‏» (3) خداوندا ذریّه و نسل مرا نیز از برپاكنند‏گان نماز قرار بده. بنابراین مقام نماز در نزد ابراهیم علیه السلام مثل مقام رهبرى و همتاى آن است.

منبع:خبرگزاری «حوزه»

پاورقی:

(1)- در قرآن چهار کلمۀ «ذُرِّيَّتي» به کار رفته که دو بار آن «وَ مِنْ ذُرِّيَّتي‏» (بقره، 124 و ابراهیم، 40) همراه با واو عطف آمده،(عطف علی الکاف – تفسیر جوامع الجامع ج 1 ص 77) یک بار آن «مِنْ ذُرِّيَّتي‏» (ابراهیم، 37) بدون واو آمده و یک بار هم «في‏ ذُرِّيَّتي‏» (احقاف، 15) می باشد.

(2)- بقره، 124.

(3)- ابراهیم، 40.

اشتراک گذاری این مطلب!

نماز، ثمره راه رفته ي شماست

24ام مرداد, 1395
آیت الله جاودان (حفظه الله) :
نماز، ثمره راه رفته ي شماست؛
اگر روز به روز بهتر شد يعنی درست رفتار کرده اید  و مسيري كه طي كرده ايد، درست است .
چهارشنبه  ٩٥/٥/٢٠
 
اشتراک گذاری این مطلب!

عمر خود را خیلی صرف دنیا نکنید!

22ام مرداد, 1395

مرحوم میرزا اسماعیل دولابی می فرمود:
عمر خود را خیلی صرف دنیا نکنید، به فکر آخرت هم باشید. این قدر مشغول دنیا نباشید. غصّه‌های دنیایی اجازه نمی دهد یک لقمه نان هم از گلویت پایین برود. یک جرعه آب هم زهرت می‌شود.


اگر با غصّه آب بنوشی، همان یک جرعه زهرت می‌شود و یا اگر با غصّه بخوابی، مرتباً خواب‌های بد می‌بینی. نفسی که می‌خواهی بکشی، از بس که دویده‌ای می‌خواهد روده‌هایت را پاره کند. نیازهای ضروری انسان پنج شش فقره بیشتر نیست که همه‌ آنها را خداوند تضمین کرده است خودش هم برکت داده است. امیدوارم خداوند هم ما را آخرت قرار دهد. هَمّ ما دنیا نباشد. کسی که همّش دنیا باشد کوچک‌ها را بزرگ می‌کند. پرسید مگر چقدر می‌خوری؟ گفت دو یا سه لقمه بیشتر نمی‌خورم امّا خیلی غذای خوبی است. گفت کجایش خوب است، دو سه لقمه که بیشتر نخورده‌ای؟! پس اینطور تعریف نکن. مردم را تشنه دو سه لقمه نکن. برای یک چُرت خواب شلوغ نکن. بیا از آنجایی حرف بزن که انسان دائماً می‌خورد. نشنیده‌ای که اهل بهشت دائماً در حال تناول هستند؟ أُکُلُها دائِم یعنی دائم می‌خورند. سیر نمی‌شوند، تشنه هم نمی‌شوند، گرسنه هم نمی‌شوند، پس چه می‌شود که اشتها پیدا می‌کنند؟ آیا بدون گرسنگی می‌خورند و بدون تشنگی می‌آشامند؟! تشنگی و گرسنگی مال دنیاست و نقص است. در بهشت که نقص و مرض وجود ندارد.

ادامه »

در چه مواردی شک در نماز صحت ندارد؟

22ام مرداد, 1395
نمازگزار در چه مواردی نباید به شک خود اعتنا کند؟ مثلاً اگر بعد از نماز عصر شک در صحت نماز ظهر پیدا شود، وظیفه چیست؟

در چه مواردی شک در نماز صحت ندارد؟

با توجه به این‌که ما شیعیان عادت داریم نماز ظهر و عصر و یا مغرب و عشا را بلافاصله پشت سرهم بخوانیم، اگر مثلاً بعد از اتمام نماز عصر یا عشا شک کنیم که نماز قبلش صحیح بوده یا نه (مثلاً در تعداد رکعت ظهر یا مغرب)، در این صورت باید نماز ظهر را خواند و بعد عصر را هم دوباره خواند. یا فقط نماز ظهر کافی است و یا این‌که نباید به شک اعتنا کرد؟

در موارد زیر نمازگزار نباید به شک خود اعتنا کند و نماز وی صحیح است:
1. شک بعد از محل؛ مثل این‌که در سجده، شک در صحت رکوع پیدا کند.
2. شک بعد از سلام نماز؛
3. شک بعد از گذشتن وقت نماز؛
4. شک کثیرالشک؛ یعنی کسی که زیاد شک می‌کند.
5. شک امام و ماموم؛ مثلاً اگر در تعداد رکعات نماز برای مأموم شک ایجاد شد، به آن اعتنا نکرده و به آنچه امام انجام می‌دهد عمل کند.
6. شک در نمازهای مستحبی.

پس اگر بعد از نماز عصر، شک در صحت نماز ظهر پیدا ‌شود، نباید به شک خود اعتنا کرد و نماز ظهر و عصر صحیح است.

ادامه »

تنها عبادتى که تعطیلى ندارد!

18ام مرداد, 1395

«وَأَوْصَانِي بِالصَّلَاةِ وَالزَّكَاةِ مَا دُمْتُ حَيا»(مريم/31)

و تا زنده‏ام به نماز و زکات سفارش کرده است

هر یك از دستورات اسلامى ممكن است به دلیلى تعطیل شود.

مثلاً جهاد براى بیمار و نابینا واجب نیست، روزه بر مریض واجب نیست، خمس و زكات و حج، بر طبقه محروم واجب نیست، امّا تنها عبادتى كه بر همه افراد و اقشار جامعه از مرد و زن، فقیر و غنى، سالم و بیمار واجب است، نماز است كه تا لحظه مرگ حتّى یك روز قابل تعطیل شدن نیست. (گرچه براى زن ‏ها در هر ماه برنامه خاصّى وجود دارد)

منبع: کتاب 114 نکته درباره‌ی نماز، محسن قرائتی

اشتراک گذاری این مطلب!

آرامش دل‌ها

12ام مرداد, 1395

حضرت آیت‌الله امام خامنه‌ای:

نماز مایه‌ی آرامش دلها و برطرف کننده‌ی نگرانی‌ها و دغدغه‌های روحی در نمازگزار است…

نماز به‌ جان‌ و دل‌ نمازگزار، آن‌ آرامش‌ و اطمینانی‌ را که‌ شرط اصلی موفقیت‌ در همـه‌ی‌ عرصه‌های‌ زنـدگی‌ است‌، هدیه می‌کند و تزلزل‌ و اضطراب‌ را که‌ مانع‌ بزرگی‌ در راه‌ اقدام‌ مجدانه‌ برای‌ پرورش‌ اخلاقی‌ است‌، از او دور می‌سازد.

۷۳/۰۶/۱۰، ۷۴/۰۶/۱۴

[دریافت تمام تصاویر (Zip)]

اشتراک گذاری این مطلب!

نماز مهم يكشنبه هاي ماه ذيقعده

10ام مرداد, 1395

«انس بن مالک» می گوید:

رسول خدا در یکشنبه ی ماه ذیقعده از منزل بیرون آمد و فرمود:

ای مردم، کدام یک از شما می خواهد توبه کند؟

عرض کردیم: همه می خواهیم توبه کنیم…

فرمود: غسل کنید و وضو بگیرید و چهار رکعت نماز- در هر رکعت یک بار فاتحه الکتاب، سه بار قل هو الله احد و هر کدام از دو سوره معوذتین( فلق و ناس )  را یک بار- بخوانید، سپس هفتاد بار استغفار کنید و آن را به « لا حول و لا قوه الا بالله العلی العظیم» ختم کنید. آن گاه بگویید:

«یا عزیزُ یا غفار، اِغفِر لی ذُنوبی و ذُنوبَ جَمیعِ المُومنینَ و المُومِنات، فَاِنّه لا یَغفِرُ الذُّنوبَ الّا اَنت»

سپس فرمود: هر بنده ای از امت من این عمل را انجام دهد، از آسان به او ندا می شود: «ای بنده ی خدا، عمل خود از نو آغاز کن؛ زیرا توبه ی تو پذیرفته و گناه تو آمرزیده شد.» و فرشته ای از زیر عرش به او خطاب می کند: «ای بنده خجسته باد بر تو و فرزندان تو!» و فرشته ای دیگر ندا می کند: «ای بنده، دشمنان تو در روز قیامت از تو راضی خواهند گردید.»

و فرشته ای دیگر ندا می کند: «ای بنده، تو مومن از دنیا می روی و دین تو از تو گرفته نمی شود و قبر تو گشوده و نورانی می شود.»

و فرشته ای دیگر ندا می کند: «ای بنده، پدر و مادر تو از تو راضی خواهند گردید، اگر چه از تو ناخشنود باشند و پدر و مادر و فرزندان تو آمرزیده شدند و روزی تو در دنیا و آخرت گشوده و فراوان خواهد بود.»

و جبرئیل علیه السلام ندا می کند:

«من همراه با فرشته ی مرگ می آیم و به او سفارش می کنم که با تو به نرمی رفتار کند و اثر مرگ حتی خراشی در تو ایجاد نخواهد کرد و فقط روح تو به آرامی از بدنت خارج خواهد شد.»

عرض کردیم: ای رسول خدا، اگر بنده ای این عمل را در غیر این ماه انجام دهد، چه اثری خواهد داشت؟

فرمود: «همانند آن چه توصیف کردم برای او خواهد بود و این سخنان را جبرئیل علیه السلام آنگاه که خداوند مرا به آسمان (معراج) بر، به من آموخت.»

منبع:پايگاه اطلاع رساني حجت الاسلام و المسلمين محمد علي جاودان 

اشتراک گذاری این مطلب!

دائم الصلاة بودن و زیاد نماز خواندن به کسی بهشت نمی دهد!

3ام مرداد, 1395

حجت الاسلام شهاب:

در حدیث قدسی خداوند متعال به جناب داود علیه السلام می فرمایند:

چند رکعت از نمازهایی را که می خوانند می خواهی برای تو به نمایش بگذارم که روبروی من می ایستند و گردن خود را از خشیت من کج می کند و اشک تمام صورتش را می گیرد اما به اندازه ای نزد من محبوب نیست.

حضرت داود علیه السلام می فرماید:

خداوند او که کثیر الصلاة است و از شدت خوف و خشیت تو دارد اشک به پهنای  صورتش می ریزد چطور می گویی قبول نیست؟

خداوند می فرمایند: او میگوید خداوندا می خواهم در  راه ظالین نروم در راهی بروم که تو از آن راضی باشی صلاة یک عهد است بین مخلوق و خالق است.

یک زنی جلویش ظهور پیدا کرد و رحمی به من خالق که در برابرم نماز می خواند هم نمی کند. کثرت نماز، تحولی است که ایجاد می کند. میزان ظاهری و عددی نماز نیست.

منظور از دائم الصلاۀ بودن این است که شیعیان نماز باکیفیت می خوانند یعنی رعایت وقت نماز را دارند. نماز را در اول وقت می خوانند. تدبیر هر کس در کنترل عبادت به تکرار می رسد.

منبع: سخنرانی حجت الاسلام شهاب در مسجد جابری، تیرماه 1394

اشتراک گذاری این مطلب!

دریچه ای به سوی روشنایی

2ام مرداد, 1395

در میان عبادات، نماز دارای ارزش والا و اهمیت بسزایی است که از پیشینه ای دیرینه و ماندگار برخوردار است. در قرآن کریم از زبان حضرت عیسی ـ علیه السلام ـ نقل شده که فرمود:

«و أوصانی بالصلاة و الزکاة ما دمت حیّا»(1)

«خداوند مرا به نماز و زکات سفارش کرده است، تا آنگاه که زنده ام.»

در تاریخ، نخستین عبادتی که خداوند متعال، آن را بر پیامبران به منظور گسترش پیام توحید امر نمود و پیامبر اسلام نیز پیش از هر چیز به برپایی آن فرمان داد، نماز بود. احکام اسلامی در سایه نماز تشریع شده است و تبلیغ آنها بدون سلاح نماز نتیجه قابل قبولی نخواهد داشت.

نماز یکی از عناصر بنیادی و اساسی جامعه اسلامی، به منظور ریشه کن کردن کفر و فرهنگ بیگانه و از تعلیمات مهم زیر بنایی اسلام و یکی از ارزشهای اخلاقی، معنوی و اجتماعی این مکتب آسمانی به شمار می رود.

نماز، چون کعبه ای است که سایر اعمال عبادی بر گرد آن می گردد و با آن ارتباط ناگسستنی و محکمی دارد. در قرآن، نماز همپای زکات ذکر شده و اعمال سیاسی ـ عبادی حج با همه ارزش فراگیرش، بدون نماز طواف، ناقص و باطل است. جهاد نیز روح، معنا و انگیزه خود را از نماز می گیرد. در اصل، همه اعمال عبادی اسلام، اعم از فردی و اجتماعی، به نحوی با نماز پیوند، و تحت تأثیر مستقیم آن قرار دارند. به علاوه، نماز عبادتی است که در هیچ حال کنار گذاشتنی و شایان بی اعتنایی و سستی نیست: «الصلاة لا تسقط بحالٍ».

نماز، یاد خدا و سخنی دل انگیز با او و دریچه ای به سوی نور و روشنایی باطنی است. نماز اظهار عبودیت در برابر معبودی یکتا و بی همتا و پرواز ملکوتی همه بندگان به سوی اوست: «الصلاةُ معراج المؤمن»، تا آنجا که پیامبر ـ صلی الله علیه و آله ـ فرمود: «جعلت قرة عینی فی الصلاة»(2) این پرواز معنوی مایه قرب به درگاه رب العالمین می شود: «الصلاةُ قربانُ کلّ تقیّ».(3)

ادامه »

چرا فقها خواندن با فریاد را مبطل نماز می‌دانند؟

29ام تیر, 1395

بر اساس حدیث زیر انسان هر چقدر نماز را با صدای بلندتر بخواند بهتر است و بیشتر از آتش جهنم دور می‌شود:
«وَ أَمَّا الِاجْتِهَارُ فَإِنَّهُ یَتَبَاعَدُ لَهَبُ النَّارِ مِنْهُمْ بِقَدْرِ مَا یَبْلُغُ صَوْتُهُ وَ یَجُوزُ عَلَى الصِّرَاطِ وَ یُعْطَى السُّرُورَ حِینَ یَدْخُلُ الْجَنَّةَ».(روضة الواعظین و بصیرة المتعظین، ج ‏2، ص 335، ط القدیمة).
اما بر اساس فتوای مجتهدین، بلندخوانی اگر به حد فریاد برسد، نماز را باطل می‌کند. این موضوع چگونه قابل جمع است؟!

چرا فقها خواندن با فریاد را مبطل نماز می‌دانند؟

بله. روایتی وجود دارد که اعلام می‌کند قرائت در نماز این ویژگی را داراست که لهیب و شراره آتش را به همان اندازه که صداى شخص مى‏رسد از او دور کرده و نمازگزار براحتى از پل صراط مى‏گذرد و با وارد شدن به بهشت، شادمانى بسیار به او دست مى‏دهد. [1]

در مورد این روایت باید گفت:

اولاً: این روایت مرسل است و در اندک منابع روایی نقل شده است.

ثانیاً: با فرض پذیرش روایت، محتوای آن ناظر به بلند کردن صدا تا میزان پذیرفته شده در عرف است، نه بلند کردن صدا تا حد امکان؛ زیرا در غیر این صورت، مخالف با صریح قرآن خواهد بود که می‌فرماید: «وَ لا تَجْهَرْ بِصَلاتِکَ وَ لا تُخافِتْ بِها وَ ابْتَغِ بَیْنَ ذلِکَ سَبیلا»؛[2] و نمازت را زیاد بلند، یا خیلى آهسته نخوان و در میان آن دو، راهى (معتدل) انتخاب کن.[3]

بر همین اساس، فقها با استناد به صریح آیه قرآن حکم به ممنوعیت فریاد در نماز داده‌اند و این منافاتی ندارد با آنکه در نمازهای جهریه، انسان مقداری صدای خود را بلندتر کند تا جایی که خلاف عرف نباشد.
 

[1] . فتال نیشابورى، محمد بن احمد، روضة الواعظین و بصیرة المتعظین، ج 2، ص 335، قم، رضى، چاپ اول، 1375ش.
[2] . اسراء، 110.
[3] . ر. ک: پاسخ 15403.

منبع: اسلام کوئست

ote>
اشتراک گذاری این مطلب!

نماز، جنگ با شیطان است

25ام تیر, 1395

حجت الاسلام قرائتی:

همه ما با كلمه محراب آشنا هستیم، این كلمه در قرآن نیز درباره محلّ نماز زكریّا علیه السلام آمده است. «هو قائم یصلّى فى المحراب» (آل‏‌عمران،38-39)

محراب در لغت یعنى محلّ حرب و جنگ، پس نماز و حضور در محرابِ عبادت، قیام براى جنگ با ابلیس است.

اگر انسان هر روز چند بار در محلى قرار بگیرد كه نامش محل جنگ باشد، جنگ با هوس‏ ها و شیطان‏ ها و طاغوت‏ ها، القاى این كلمه چه تأثیرى در فرد و جامعه دارد؟

بگذریم كه امروز به خاطر فرهنگ غلط، محراب‏ ها را تزیین مى‏ كنند و گل‏ بوته‏ هاى كاشى‏ كارى ‏ها، صحنه را درست به عكس كرده و به جاى فرار شیطان جولانگاه او قرار داده است.

‼️روزى پیامبر صلى الله علیه و آله به فاطمه ‏علیها السلام فرمود:

این پرده را از جلو دید من بردار، زیرا گلِ روى این پارچه، در حال نماز توجّه مرا از بین مى ‏برد.

ولى ما امروز مبلغ سنگینى خرج مى‏ كنیم تا محراب را با انواع كاشى تزیین كنیم.

نمى‏ دانم چرا به اسم شعائر مذهبى و هنر معمارى، از متن اسلام دور مى‏ شویم؟

اسلام هر چه عمیق ولى بى آلایش معرفى شود جاذبه بیشترى خواهد داشت. ما با این همه تزیینات چند نفر را به مسجد جذب كرده‏ ایم و اگر بودجه این تشریفات را صرف نیازهاى ضرورى جوانان كنیم چقدر جذب خواهیم كرد؟

منبع:کتاب 114 نکته درباره‌ی نماز

اشتراک گذاری این مطلب!

«اَسْرَقَ النّاس» چه کسی است؟

21ام تیر, 1395

آیت الله مجتهدی تهرانی (ره) میفرمودند:

دزدترین مردم «اَسْرَقَ النّاس» چه کسی است؟

دزدترین مردم آن کسی است که از نمازش می دزدد.

وقتی می خواهد به سجده برود، «سینِ» «سُبْحانَ رَبِّیَ الْأَعْلی وَ بِحَمْدِهِ» را قبل از رفتن به سجده، «حانَ رَبِّیَ الْأَعْلی» را در سجده، «وَ بِحَمْدِهِ» را هنگام بلند شدن از سجده می گوید. این نماز باطل است؛ زیرا به صورت عمدی طمأنینه در آن رعایت نشده است.

ولی اگر عمدی نباشد، و اشتباهاً ذکر را زودتر گفته باشد، نمازش باطل نیست، می تواند ذکر را دوباره تکرار کند؛ زیرا طمأنینه رکن است.

کسی که از نمازش می دزدد و نمازش بدون طمأنینه است، نه رکوع صحیح دارد، نه سجده صحیح، نه بعد از نماز دعا دارد، نه تعقیب دارد،

در واقع نمازش را مُچاله کرده و به گوشه ای پرتاب کرده است، مَثَل او مَثَل کسی است که لباس کهنه اش را در آورده و آن را مُچاله کرده و به گوشه ای پرت کرده است.

بعضی ها هستند که تا نمازشان تمام می شود و سلام می دهند، سریع بلند می شوند و می روند، دستشان را بلند نمی کنند که از خداوند حاجتی بگیرند.

شما همگیتان بعد از نماز یک دعا محل دارید که مستجاب می شود پس دستهایتان را بلند کنید و حاجت بگیرید.

منبع: وارث

 

اشتراک گذاری این مطلب!

نمازهای نافله را بخوانید

9ام تیر, 1395

رهبر انقلاب:

من به ذهنم رسید که این توصیه را هم عرض کنم که این نوافل سى‌وچهار رکعتى که براى نمازهاى روز و شب وارد شده است، بسیار با ارزش است. ماه رمضان فرصت خوبى است. ما غالباً اهل نوافل نیستیم. ولى ماه رمضان که مى‌شود، چه مانعى دارد؟

کدام کار با دهان روزه، بهتر از نماز خواندن؟

چهار رکعت نماز ظهر است، قبل از این چهار رکعت، هشت رکعت نافله دارد؛ چهار دو رکعتى. چهار رکعت نماز عصر است و قبل از این چهار رکعت، هشت رکعت نافله‌ى نماز عصر است. این نوافل را بخوانید. همچنین نوافل مغرب را که از اینها مهمتر است؛ و نیز نوافل شب که یازده رکعت است. همچنین نافله‌ى صبح که دو رکعت است. کسانى هستند که در ایام معمولى سال، برایشان مشکل است پیش از اذان صبح براى نماز شب بیدار شوند. ولى در این شبها، به طور قهرى و طبیعى بیدار مى‌شوند. این یک توفیق الهى است. چرا از این توفیق استفاده نکنیم؟

ان‌شاءاللَّه فرصتهاى ماه رمضان را مغتنم بشمارید. ۷۱/۱۲/۰۴

برای دریافت فایل ، با توجه به سرعت اینترنت خود ، یکی از سه لینک روبرو را کلیک نمایید:

کیفیت خوب  1/53 MB دریافت

کیفیت متوسط 774 KB دریافت

کیفیت پایین   195 KB دریافت

اشتراک گذاری این مطلب!

تمام کارهایمان در زندگی باید تحت شعور و سیطره خودمان باشد.

30ام خرداد, 1395

آیت الله جاودان: 

 منبرهای یک دقیقه ای / تمام کارهایمان در زندگی باید تحت شعور و سیطره خودمان باشدباید به نماز احترام گذاشت.

در نماز گردش که نمی رویم!

اما بین نمازها معمولا ریخت و پاش داریم.

اگر کسی نماز بخواند، مرگ بر او راحت می شود.

در نماز اگر حواسمان جمع باشد، دنیا را رها کنیم، مرگ نیز برایمان آسان می شود اگر من در نمازم نتوانم افکارم را کنترل کنم و دل بکنم، در لحظه مرگ هم خیلی سختی خواهم کشید.

اگر بتوانم در نماز باشم، مشکل حل میشود. نماز میخوانیم، ایرادهایی که در نماز بقیه هم هست می گیریم در حالی که اگر حواسمان به نماز خودمان بود، متوجه ایراد نماز دیگری نمی شدیم. 

اگر من بتوانم نماز بخوانم باید شروع کنم که تمام زندگی ام تحت کنترل من انجام شود در حالی که ما بخش اعظم زندگی مان اگر مشکلی در آن نباشد، بر اساس عادت انجام می شود در حالی که اشتباه است تمام کارهایمان باید کاملا تحت شعور و سیطره من انجام شود. 

 
اشتراک گذاری این مطلب!

اگر در سجده دست مرد تا آرنج روی زمین باشد چه حکمی دارد؟

29ام خرداد, 1395

اگر در سجده دست مرد تا آرنج روی زمین باشد چه حکمی دارد؟

پاسخ:

 

اشکال ندارد، هر چند برای مردان مستحب است آرنج ها را از زمین جدا نگهدارند.

منبع : دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت الله العظمی خامنه ایاشتراک گذاری این مطلب!

روز جمعه قرار ملاقات نگذاريد !

27ام خرداد, 1395

 

 

 اگر كسي نماز جمعه را سبك بشمارد و شركت نكند، نماز و زكات و حج و روزه و همه كارهاي خيري كه انجام مي‌دهد ارزش چنداني نخواهد داشت و اگر مردم بدانند نماز جمعه چقدر خوب است به قدري هجوم مي‌آورند كه دست و پا مي‌شكنند.

حجت الاسلام والمسلمین قرائتی

 حجت الاسلام و المسلمین محسن قرائتی دریکی ازسلسله مباحث قرآنی خود با موضوع «نماز جمعه» ، جایگاه این نماز عبادی سیاسی  وآثار آن را ازنگاه آیات وروایات مورد بررسی قرار داده است.

آنچه در ذیل می آید سخنان این مفسر و معلم قرآن است که در سال 1361 از رسانه ملی پخش شده است.

امام باقر علیه السلام فرمود: «مَنْ تَرَكَهَا مُتَعَمِّداً فَلَا صَلَاةَ لَهُ»(كافى، ج‏3، ص‏425) هركس بدون عذر و بدون دليل نماز جمعه را رها كند، نمازي كه مي‌خواند خيلي ارزش ندارد. امام صادق علیه السلام و پيامبر(ص) در دو حديث فرمودند: هركس براي سبك كردن نماز جمعه، در نماز شركت نكند خدا مهر بر قلبش مي‌زند، يعني انسان ديگر واقعيات را نمي‌فهمد.

پيامبر(ص) مي‌فرمايند: «مَنْ أَتَى الْجُمُعَةَ إِيمَاناً وَ احْتِسَاباً اسْتَأْنَفَ الْعَمَلَ»(من‏ لايحضره ‏الفقيه، ج‏1، ص‏427) كسي كه براي رضاي خدا و براي اجر و قرب به نماز جمعه بيايد، خدا گناهانش را مي‌بخشد و از نو براي او حساب باز مي‌كند. اگر كسي نماز جمعه را سبك بشمارد و شركت نكند، نماز و زكات و حج و روزه و همه كارهاي خيري كه انجام مي‌دهد ارزش چنداني نخواهد داشت.

هركس زودتر به نمازجمعه برود، زودتر به بهشت وارد مي‌شود. اگر مردم بدانند كه نماز جمعه چقدر خوب است به قدري هجوم مي‌آورند كه شايد مجبور باشيم قرعه كشي كنيم. يعني دست و پا مي‌شكنند.  

ادامه »

ازدواج با شخص بی نماز چه حکمی دارد؟

20ام خرداد, 1395

یکی از ملاک های انتخاب همسر، ایمان است و یکی از خط کش های ایمان نماز است.

ازدواج با شخص بی نماز چه حکمی دارد؟

یکی از ملاک های انتخاب همسر، ایمان است و یکی از خط کش های ایمان نماز است.
 حال اگر کسی بخواهد با فردی که نماز نمی خواند ازدواج کند، حکمش چیست؟
 تمامی مراجع در پاسخ به این سوال فرمودند: ازدواج با او جايز بوده ولى كراهت دارد.
 
 تبصره. ازدواج با فرد فاسق كراهت دارد و كسى كه نماز نمى‏ خواند، مصداق بارز فسق شمرده مى‏ شود. 
 
 منبع:
 حضرت امام، آيت‏ الله نورى، آيت‏ الله مكارم و آيت‏ الله فاضل، العروةالوثقى، ج 2 م 7 ؛آيت‏ الله وحيد، منهاج‏ الصالحين، ج 3، م 1298 ؛ آيت‏ الله تبريزى، منهاج‏ الصالحين، ج 2، م 298 ؛ آيت‏ الله سيستانى، منهاج ‏الصالحين، ج 2، م 2؛ آيت‏ الله خامنه‏ اى، اجوبة الاستفتاءات، س‏20 ؛ آيت‏ الله صافى، هدايةالعباد، ج 2، م 4؛ دفتر آيت ‏الله بهجت و آيت‏ الله خامنه ‏اى.

iv style="direction: rtl;">
منبع: جام نیوز

اشتراک گذاری این مطلب!

جهنم محل دل کندن است

4ام خرداد, 1395

 

بلا خیر است در روایت داریم که اگر کسی تا 40روز بلایی سرش نیاید اهل جهنم است.

اول جهنم است مرز جهنم کجاست؟ محل دل کندن، که دل کندن سخت است.

 

منبرهای یک دقیقه ای/ جهنم محل دل کندن استجهنمی ها دو دسته می شوند، یک دسته بلاخره بیرون می آیند و وارد بهشت می شوند اما یک دسته می مانند و آنها کسانی هستند که این لجن در ذات و وجودشان وارد شده است. و تا ابد می مانند و هیچ راه نجاتی برایشان وجود ندارد و کسانی هستند که خداوند راجع به آنها می گوید ” صمٌ بکمٌ فهم لا یرجعون” دیگر بازگشتی ندارند و کسانی هستند که به شدت در عمق دنیا غرق می شوند و نقطه اوج این عده را کفر می گویند. کافر هم به کسی می گویند که مانع نور شده است، پوشاننده نور است که این نور هم نور محمد و آل محمد(صلی الله علیه وآله وسلم) است که آن نور را شخص کافر کتمان می کند.

 

بلا خیر است در روایت داریم که اگر کسی تا 40روز بلایی سرش نیاید اهل جهنم است.

اول جهنم است مرز جهنم کجاست؟

محل دل کندن، که دل کندن سخت است. از آن ساده تر چیست؟

بلا، که محل دل کندن است. از آن ساده تر اینکه شخص صدقه دهد، نماز بخواند اینها همه جایگاه های دل کندن است.

نماز بهترین جا برای دل کندن از دنیا است. اگر میخواهیم بلا سرمان نیاید، جهنم نرویم نماز بخوانیم، درست نماز بخوانیم، اگر جهنم را نمی توانی تحمل کنی، طاقت بلا را هم نداری، پس نماز بخوان، روزه بگیر در همه اینها دل کندن است.

منبع: وارث/ سخنرانی حجت الاسلام شیخ محمود ابوالقاسمی در هیئت عشاق العباس ؛ 25 اسفند 1392

اشتراک گذاری این مطلب!

اوّلین كلام و آخرین وصیّت انبیاء

3ام خرداد, 1395

در بعضى روایات مى ‏خوانیم كه نماز، هم اوّلین سفارش انبیا بوده(وسائل،ج 3،ص26) و هم آخرین وصیّت اولیا. (مستدرك،ج‏1،ص173)

در تاریخ زندگى امام صادق آمده است كه حضرت در آخرین لحظه ‏هاى عمر مبارك خود چشم باز كرده و فرمود:

تمام بستگانم را جمع كنید و سپس فرمود:

شفاعت ما شامل كسانى كه نسبت به نماز سهل ‏انگارى كنند نخواهد شد. (بحار،ج47،ص2)

منبع:کتاب 114 نکته درباره‌ی نماز

اشتراک گذاری این مطلب!

​نماز، كلید قبولى تمام عبادات

30ام اردیبهشت, 1395

در اهمیّت نماز، همین بس‏ كه در روایات مى‏ خوانیم:

اگر نماز، قبول شود، عبادات دیگر هم قبول مى‏ شود، ولى اگر نماز مردود شود، كارهاى دیگر هم ردّ خواهد شد. (بحار،ج 82، ص 236)

پیوند پذیرش عبادات دیگر به قبولى نماز، نقش كلیدى آن را نشان مى ‏دهد.

 مثل آنكه اگر پلیس، از شما گواهینامه رانندگى بخواهد، شما هر مدرك و كارت شناسایى معتبر دیگرى هم ارائه دهید، پذیرفته نیست. مجوّز رانندگى، داشتن گواهینامه است، و بدون آن، تمام مدارك، بى اثر خواهد بود.

 در قیامت نیز مجوّز عبور از صراط، اقامه نماز است و بدون آن هیچ عبادتى قبول نمى ‏شود.

منبع:کتاب 114 نکته درباره‌ی نماز

اشتراک گذاری این مطلب!

نماز پنجشنبه های ماه شعبان

28ام اردیبهشت, 1395

هر پنجشنبه این ماه دو ركعت نماز خوانده می شود

نماز در هر پنجشنبه از ماه شعبان:

هر پنجشنبه این ماه دو ركعت نماز خوانده می شود، در هر ركعت بعد از حمد صد مرتبه سوره توحید و بعد از سلام صد بار صلوات بفرستند.

ثواب:

[1]. هر حاجتی كه دارد از امر دنیا و آخرت برآورده می كند.

 [2] از مولای ما علی بن ابی طالب ـ علیه السّلام ـ روایت شده است كه رسول خدا ـ صلّی الله علیه و آله ـ فرمود: «زینت داده می شود آسمانها در هر پنج شنبه از ماه شعبان، پس عرض می كنند ملائكه خدای ما بیامرزد روزه داران این روز را، و اجابت كند دعای آنها را، پس كسی كه در این روز دو ركعت نماز، در هر ركعت سوره حمد یك مرتبه و سوره توحید را صد مرتبه بخواند و بعد از سلام صد مرتبه صلوات بر محمد و آل او بفرستد، خدا هر حاجتی كه دارد از امر دنیا و آخرت برآورده می كند. و كسی كه یك روز در او روزه بگیرد خدا بدن او را بر آتش حرام می كند»

  —————————————————-

[1] . اقبال، ص 88، مفاتیح الجنان، ص 320.

 [2] . مفاتیح الجنان، ص 320.

اشتراک گذاری این مطلب!

حداقل اثر نماز

26ام اردیبهشت, 1395


استاد پناهیان:

حداقل اثر نماز جدا شدن از دنیاست

و حداکثر اثر آن اتصال به خداست.

اثر حداقلی را خودش به ما می‌دهد مانند کودکی که او را به زور از اسباب‌بازی‌هایش جدا کنند،

ولی حداکثر اثر آن به خود ما بستگی دارد که چقدر از آن اسباب بازی‌ها دل بکنیم.

اگر تجربۀ اتصال به خدا را پیدا کنی، عاشق نماز می‌شوی.

منبع: بیان معنوی

اشتراک گذاری این مطلب!

فوریت یا عدم فوریت قضای نمازهای واجب

25ام اردیبهشت, 1395

آیت الله تبریزیکرسی خارج فقه آیت الله‌ العظمی‌ تبریزی

 آیا شخصی که قضای نماز بر گردن او هست، وقتی بخواهد این ‌ها را قضا کند، وجوب قضا فوری است یا فوری نیست و شخص می ‌تواند قضا را تأخیر بیندازد؟.

در ادامه انتشار سلسله درس های خارج فقه مرحوم آیت الله العظمی تبریزی، تقریر درس این مرجع فقید شیعه با موضوع: «فوریت یا عدم فوریت در قضای نمازهای واجب» را منتشر می کند.

 مسئله قضای صلاة از مسایل مهمه است که بعضی از فقها ‌در آن رساله ‌ای تألیف کرده ‌اند (مثل رسالة المواسعه والمضایقه/ سیدبن طاووس) و آن مسئله این است که آیا شخصی که قضای صلوات بر گردن او هست، وقتی بخواهد این ‌ها را قضا کند، ‌آیا وجوب قضا فوری است یا فوری نیست و شخص می ‌تواند قضا را تأخیر بیندازد تا وقتی که اطمینان دارد می ‌تواند این صلوات را قضا کند؟

 مشهور بین متقدمین از اصحاب ما این بود که وجوب ‌القضا، فوری است. [ر.ک. الحدایق ‌الناظرة/6/336] بدان‌ جهت، اگر وقتی صلاة ادائیه داخل شد و انسان متذکر شد که قضا برگردنش هست، باید صلاة‌ قضا را اتیان کند، تا وقتی که احتمال می ‌دهد وقت ‌الحاضره مضیق بشود، آن وقت، قضا را رها می ‌کند و ادائیه را اتیان می ‌کند.

 

بعضی از فقهای عظام قدس ‌الله ‌اسرارهم [مرحوم ابن ‌ادریس/السرائر/1/372] غیر از وجوب فوریت، امر آخری را هم ملتزم شده ‌اند و آن این است که کما این ‌که در صلاة عصر شرط است که بعداز ظهر خوانده بشود و صلاة‌ عشا بعداز صلاة ‌مغرب خوانده بشود، ظاهر کلمات بعضی این است، کسی که قضا دارد، شرط صحت حاضره و صلاة ادائیه، اتیان به قضا است. اگر آن صلاة‌ قضا را که بر گردنش است، اتیان کرد بعد وقت مضیق شد یا قضایی در گردنش نماند، حاضره را باید اتیان کند،‌ از متأخرین مثل صاحب الحدائق‌ (ره) اصرار دارد وجوب قضای صلوات، فوری است. [الحدائق ‌الناظره/ 6/338] اما از قدما، صدوق [المقنع/107] و والدش [مجموعه فتاوی ابن ‌بابویه/59] قدس ‌سرهما مخالف با فوریت هستند. ایشان ملتزم شده ‌اند که وجوب صلاة قضا فوری نیست.

ادامه »

خواندن این نماز برای شفای همه بیماری‌ها توصیه شده است

15ام اردیبهشت, 1395

در حدیثی از پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله نمازی مخصوص برای شفای تمام بیماری‌ها توصیه شده است:

 اینها را با زعفران بر ظرفی پاک بنویس سپس بشور و بنوش:
 
«أَعوذُ بِکَلِمَاتِ اللهِ التَّامَّةِ و أَسْمَائِهِ الْحُسْنَی کُلِّهَا عَامَّةً مِنْ شَرِّ السَّامَّةِ وَ الْهَامَّةِ وَ مِنْ شَرِّ الْعَیْنِ اللَّامَةِ وَ مِنْ شَرِّ حاسِدٍ إِذا حَسَدَ»
 
پناه می‌برم به تمام کلمات تامه الهی و اسمای حسنای الهی از شر درد و غم و از شر چشم سرزنشگر و از شر حسودی، گاهی که حسد بورزد.
 
پس سوره حمد، توحید، ناس، فلق و این سه آیه سوره بقره را بنویس:
 
«وَإِلَهُكُمْ إِلَهٌ وَاحِدٌ لاَّ إِلَهَ إِلاَّ هُوَ الرَّحْمَنُ الرَّحِيمُ.
إِنَّ فِي خَلْقِ السَّمَاوَاتِ وَالأَرْضِ وَاخْتِلاَفِ اللَّيْلِ وَالنَّهَارِ وَالْفُلْكِ الَّتِي تَجْرِي فِي الْبَحْرِ بِمَا يَنفَعُ النَّاسَ وَمَا أَنزَلَ اللّهُ مِنَ السَّمَاءِ مِن مَّاء فَأَحْيَا بِهِ الأرْضَ بَعْدَ مَوْتِهَا وَبَثَّ فِيهَا مِن كُلِّ دَآبَّةٍ وَتَصْرِيفِ الرِّيَاحِ وَالسَّحَابِ الْمُسَخِّرِ بَيْنَ السَّمَاء وَالأَرْضِ لآيَاتٍ لِّقَوْمٍ يَعْقِلُونَ» (آیات 163 و 164 سوره بقره)

 
و خدای شما، خداوند یگانه‌ای است، که غیر از او معبودی نیست! اوست بخشنده و مهربان (و دارای رحمت عام و خاص)! در آفرینش آسمان‌ها و زمین، و آمد و شد شب و روز، و کشتی‌هایی که در دریا به سود مردم در حرکتند، و آبی که خداوند از آسمان نازل کرده، و با آن، زمین را پس از مرگ، زنده نموده، و انواع جنبندگان را در آن گسترده، و (همچنین) در تغییر مسیر بادها و ابرهایی که میان زمین و آسمان مسخرند، نشانه‌هایی است (از ذات پاک خدا و یگانگی او) برای مردمی که عقل دارند و می‌اندیشند!
 
آیة الکرسی و آیه آمن الرسول تا آخر سوره بقره و ده آیه اول سوره آل عمران و ده آیه آخر آن و آیه اول سوره نسا و آیه اول سوره مائده و آیه اول سوره انعام و آیه اول سوره اعراف و آیه:، ان ربکم الله الذی … رب العالمین و ده آیه اول سوره صافات را نیز بنویس. سپس آن را سه مرتبه بشوی و وضویی همانند وضوی نماز بگیر و سه جرعه از آن بنوش و به صورت و بقیه اعضای بدن مسح کن، سپس دو رکعت نماز بخوان و از خدا طلب شفا بنما، این کار را سه روز انجام بده، حسان می‌گوید: به اذن خداوند ما آن را آزمایش کردیم و مفید دیدیم.
 
اشتراک گذاری این مطلب!

نگاهي اجمالي به برخي از اسرار نماز

14ام اردیبهشت, 1395

بسم الله الرحمن الرحيم و اياه نستعين

  مراتب اسرار نماز

 •  سحر، مناسب ترين زمان براي رازيابي نماز
 • نماز عصارۀ اسفارچهرگانه
 • خرق حجاب ظلماني و نوراني توسط نماز
 • سيري در كتاب «سرّ الصلوة» حضرت امام خميني(قدس سرّه)
 • هماهنگي شريعت و طريقت و حقيقت از نظر امام خميني(قدس سرّه)
 • مهم‌ترين ركن معراج حقيقي دو چيز است
 • سرّ اباحه مكان نمازگزار و اقسام فتح
 • سرّ تكرار تكبير
 • سرّ تسليم در پايان نماز

 بحث پيرامون راز هر چيزي، فرع وجود آن است، زيرا معدوم بي‌راز است. نماز از آن جهت كه داراي وحدت اعتباري بوده و وحدت مساوق هستي است، از وجود حقيقي بهره‌اي نداشته، قهراً رازي هم نخواهد داشت؛ ليكن از آن حيث كه داراي ريشه تكويني است، و آن مبدأ تكويني و موجود حقيقي، در منطقه اعتبار به صورت مجموع حركت‌ها و سكون‌ها و گفتارهاي جارحه و جانحه ظهور كرده است، حتماً داراي سرّي خواهد بود؛ چنان‌كه قرآن داراي ظاهري اعتباري است، چون مجموع حروف و حركات است، و داراي باطني حقيقي است؛ نظير ﴿اُم الكتاب﴾ [1] كه ﴿علي حكيم﴾ [2] است.
تمثّل ملكوتي نماز در برزخ نزولي در معراج نبي اكرم‏ص، و در برزخ صعودي در قبر مؤمن،نشانه وجود حقيقي‌داشتن آن قبل از اعتبار دنيايي، و نيز بعد از آن خواهد بود، و آن اعتباري كه محفوف به دو حقيقت بوده و مسبوق به وجود حقيقي و ملحوق به آن است، داراي زير بناي حقيقي بوده و رمز رازيابي او انس با سابق و لاحق او است، و چون اين سبق و لحوق زماني نيست كه با معيّت زماني سازگار نباشد، بنابراين، هرجا نماز باشد، آن سابق و لاحق ملكوتي، با اين امر اعتبار ملكي همراه خواهند بود.
آنچه در قلمرو اعتبار قرار دارد، مانند احكام و آداب نماز، به عهده فقه و دعا و اخلاق است، و آنچه از مرحله وجوب و ندب اعتباري گذشته به حالت نفساني و شهود عيني رسيده است، در محدوده سرّ نماز و مانند آن واقع مي‌شود؛ از اين جهت، مي‌توان همه اسرار نماز را كه براي نماز شخص حاضر است، در نماز كوتاه مسافر يافت، و همه آنها را در نماز اَخرس بيماري كه قادر بر هيچ رفتار و گفتار نمي‌باشد، جست‌وجو كرد، بلكه بر نماز غريقي كه فقط با اشاره مژه و انبعاث دل انجام مي‌شود، مترتب دانست؛ چنان‌كه آثار فقهي آن، از قبيل سقوط قضا بر آن مترتب است.

ادامه »

کتاب "شیوه های دعوت به نماز" استاد قرائتی+دانلودPDF واندروید

11ام اردیبهشت, 1395

کتاب الکترونیک شیوه های دعوت به نماز (محسن قرائتی)

کتاب الکترونیک شیوه هاد دعوت به نماز (محسن قرائتی)

سیستم عامل: آندروید

امکانات کتاب:

 • فهرست مطالب
 • جستجو در هر بخش
 • جستجو در کل کتاب
 • تغییر اندازه متن کتاب
 • امکان برگزیده کردن مطالب
 • یادداشت برداری
 • …..


https://encrypted-tbn1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSOjeabtXRz8YC56QYQ7Mk83paw2g50WfZVI2bGQ26cRvrgmE6E
اشتراک گذاری این مطلب!

تکتف در نماز چیست؟

11ام اردیبهشت, 1395

منظور از تکتف در نماز چیست؟

پاسخ

تکتّف: دستی را بر پشت دست دیگر نهادن در نماز.

از تکتّف -که به «تکفیر» نیز تعبیر شده است- در باب صلات سخن رفته و از دو جهت؛ ماهیت و حکم مورد بحث قرار گرفته است.

ماهیت: در اینکه تکتّف عبارت است از خصوص نهادن کف دست راست بر پشت دست چپ یا مطلق نهادن یکی از دو دست بر دیگری در حال قرائت نماز، اختلاف است.

منبع: فرهنگ فقه مطابق مذهب اهل بيت عليهم السلام، ج ‌2، ص 598‌.

اشتراک گذاری این مطلب!

وقت فضیلت و وقت اختصاصی نمازهای یومیه

30ام فروردین, 1395

تعریف اصطلاحات:

وقت فضیلت: قسمتی از وقت نماز است که نماز در آن وقت دارای فضلیت است و خارج از آن وقت، فضیلت وارد شده را ندارد؛ مثل اول وقت.

وقت اختصاصی: قسمتی از وقت نماز است که مختص به همان نماز است که اگر در آن وقت مخصوص، عمدا نماز واجب ترتیبی دیگری خوانده شود؛ نماز باطل است. مثلا در نماز ترتیبی ظهر و عصر و مغرب و عشا، که اگر هر کدام در وقت اختصاصی دیگری خوانده شود؛ نماز باطل است. پس اگر فردی در آخر وقتِ نماز ظهر و عصر(نزدیک مغرب)، فقط به اندازه یک نماز چهار رکعتی وقت دارد؛ باید نماز عصر بخواند، هر چند که نماز ظهر را نخوانده باشد.[1]

اول وقت: لحظات آغازین انجام تکالیف با وقت معین، است. ادای نماز در اول وقت، مستحب مؤکد و تأخیر آن از اول وقت جز در مواردی مثل نماز جماعت و غیره، که تأخیر افضل است، مکروه می باشد.

آخر وقت: لحظات پایانی زمان انجام تکالیف دارای وقت معین، است. با درک آخر وقت نمازهای یومیه، حتی به اندازۀ یک رکعت، نماز به نیت اداء، گزارده می شود.

نماز صبح

وقت فضیلت نماز صبح: وقت فضیلت نماز صبح از اذان صبح تا بیست و یک دقیقه بعد از اذان صبح ادامه دارد.

ادامه »

مدیریت نماز و روزه‌های قضا با «جانماز همراه» + دانلود

18ام فروردین, 1395
 کاربران با دریافت نرم‌افزار «جانماز همراه» ‌می‌توانند نماز و روزه‌های قضای‌شان را به سهولت مدیریت کنند.

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا)، نرم‌افزار «جانماز همراه» شامل بخش‌های مختلفی همچون رکعت شمار هوشمند، ذکر شمار، مدیریت نماز و روزه‌های قضاست که برای سهولت در مدیریت نماز و روزه‌های قضای‌ کاربران تولید شده است که دارای 4.1 مگابایت حجم است.

کاربران با نصب نرم‌افزار «جانماز همراه» از پیشامد اشتباه در نمازهایشان جلوگیری خواهند کرد؛ این برنامه دارای رکعت شمار هوشمند با سنسور نور گوشی بوده و کافیست تا تلفن همراه را زیر مهر قرار دهند و نمازتان را بخوانند. همچنین نرم‌افزار به صورت خودکار رکعت و سجده را تشخیص و بر روی صفحه نمایش می‌دهد.


مدیریت نماز و روزه‌های قضا با نرم‌افزار «جانماز همراه» + دانلود

همچنین ذکر شمار، مدیریت نماز و روزه‌های قضا از دیگر امکانات نرم افزار رایگان جانماز به شمار می‌رود.


کاربران برای دریافت این نرم‌افزار می‌توانند اینجا را کلیک کنند.

اشتراک گذاری این مطلب!

نقش اثر گذار خلوت شب در رشد معنوی و کمال

21ام اسفند, 1394

امام صادق علیه السلام می فرماید:
پاداش هر کار شایسته ای در قرآن کریم بیان شده است غیر از نماز شب که آنقدر ارزش آن در درگاه الهی والا است که خداوند پاداش آن را بیان ننموده و فرموده :

«هیج کس نمی داند چه چیز. »[عبادت]

همه ما معتقدیم که انسان علاوه بر نیازهای جسمی و طبیعی دارای نیازهای روحی و معنوی هم هست. به تعبیر دیگر انسانیت ما  تنها از بدن تشکیل نشده است بلکه دارای یک بعد دیگر روحی نیز می باشد. اتفاقا این جنبه از وجود ماست که تفاوت ما را به حیوانات آشکار می کند و در این بخش است که مسیر انسانی از راه حیوانی جدا می شود. پس در واقع اساس انسانیت ما به  همین جنبه است این باور ما است که آن را از اصول و مبانی اسلامی اخذ کرده ایم.


ادامه »

وقت فضیلت نماز شب و قضای آن

14ام اسفند, 1394

کرسی خارج فقه آیت الله‌ العظمی‌ تبریزیوقت نافله شب، بعد از انتصاف ‌اللیل تا طلوع فجر ثانی است که همان، وقت دخول صلاة صبح است.

خبرگزاری «حوزه» در ادامه انتشار سلسله درس های خارج فقه مرحوم آیت الله العظمی تبریزی، تقریر درس این مرجع فقید شیعه با موضوع: «وقت فضیلت نماز شب و قضای آن» را منتشر می کند.

* مسئله 8: «وقت نافلة ‌اللیل مابین نصفه و‌الفجر‌الثانی، و‌الافضل اتیانها فی وقت ‌السحر و هو‌الثلث ‌الأخیر من ‌اللیل، و أفضله ‌القریب من ‌الفجر». [عروة الوثقی/1/525]

صاحب عروۀ (ره) می ‌فرماید: وقت نافله شب، بعد از انتصاف ‌اللیل تا طلوع فجر ثانی است که همان، وقت دخول صلاة صبح است؛ و می‌ فرماید: افضل اوقات برای صلاة شب، ثلث اخیر شب است، که از آن تعبیر به سحر می ‌شود؛ و افضل از او هم قرب الی ‌الفجر است. هرچه اتیان صلاة شب به طلوع فجر قریب بشود، فضیلتش بیشتر است. کلام در مقام در دو جهت واقع می ‌شود.

جهت اول: داخل شدن وقت صلاة‌ لیل بعد از انتصاف ‌اللیل است، در مقابل این ‌که صلاة‌ لیل را قبل از انتصاف‌ اللیل و در اول ‌اللیل هم می ‌شود خواند.

جهت دوم: در آخر وقت صلاة لیل است که بعضی فرموده ‌اند:‌ آخر وقت، طلوع فجر اول است، اما مشهور می‌ گویند: طلوع فجر ثانی، آخر وقت نماز شب است. فعلاً کلام در جهت اولی است که وقت صلاة لیل بعد از انتصاف ‌اللیل داخل می ‌شود. در مقابل این‌ که قبل از انتصاف ‌اللیل وقتش نیست. بر این مسئله، دعوای اتفاق و تسالم بین اصحاب شده است که وقت آن بعد انتصاف ‌اللیل است؛ و معلوم است در مواردی که دلیل شرعی و مدرک اجتماع در بین معلوم یا محتمل بشود، آن اجماع تعبدی نمی ‌شود، اجماع مدرکی است که به درد نمی‌ خورد. در مانحن فیه، مدرک معلوم است، و یا لااقل محتمل است؛ لذا اجماع در مانحن فیه قیمتی ندارد، عمده روایات و خطابات شرعی است که از آن ‌ها چه استفاده می ‌شود.

ادامه »

اهمیت و جایگاه نماز در سخنان معصومین علیهم السلام+عکس نوشته

28ام بهمن, 1394

شرط وصول رحمت الهی...

28ام بهمن, 1394

وَأَقِيمُوا الصَّلَاةَ وَآتُوا الزَّكَاةَ وَأَطِيعُوا الرَّسُولَ لَعَلَّكُمْ تُرْحَمُونَ(النور/56)

و نماز را برپا کنيد و زکات را بدهيد و پيامبر [خدا] را فرمان بريد

تا مورد رحمت قرار گيريد.

اشتراک گذاری این مطلب!

نماز امام زمان را چه کسی بیان کرده است؟ چرا صدبار ایاک نعبد و ایاک نستعین گفته میشود؟

27ام بهمن, 1394

چون نماز بهترين عبادات و کليد حل مشکلات است،..

دستور این نماز در روایتی مفصل از امام زمان نقل شده است، برای تحقیق و مطالعه میتوانید به کتب زیر مراجعه کنید:

کتاب نجم الثاقب/مرحوم حاج میرزا حسین طبری نوری

مطالعه کتاب در سایت

دانلود کتاب

کتاب آئینه اسرار / حسین کریمى قمى / انتشارات مسجد مقدس جمکران

مطالعه کتاب در سایت

دانلود کتاب

 

به مردم بگو: به اين مكان رغبت كنند و آنرا عزيز دارند و چهار ركعت نماز در آن گذارند.

دو ركعت اول:

به نيت نماز تحیت مسجد است، در هر ركعت آن يك حمد و هفت بار (قل هوالله احد) خوانده مىشود و در حالت ركوع و سجود هم هفت مرتبه ذكر را تكرار كنند.

دو ركعت دوم:

به نيت نماز امام زمان عليه السلام خوانده مىشود، بد ين صورت كه سوره حمد را شروع كرده و آيه (اياك نعبد و اياك نستعين) صد مرتبه تكرار مىشود و بعد از آن، بقيه سوره حمد خوانده مىشود، و سپس سوره (قل هو الله احد) را فقط يك بار خوانده و به ركوع رفته و ذكر (سبحان ربى العظيم و بحمده) هفت مرتبه، پشت سر هم تكرار مىشود.

و سپس به سجود رفته و ذكر (سبحان ربى الاعلى و بحمده) نيز هفت مرتبه، پشت سر هم تكرار مىشود.

ركعت دوم را نيز به همين ترتيب خوانده، چون نماز به پايان برسد و سلام داده شود، يك بار گفته مىشود (لا اله الا الله) و به دنبال آن تسبيحات حضرت زهرا عليها السلام خوانده شود وبعد از آن به سجده رفته و صد بار بگويند: (اللهم صل على محمد و آل محمد).

آنگاه امام عليه السلام فرمودند: هر كه اين دو ركعت نماز را در اين مكان (مسجد مقدس جمكران) بخواند مانند آن است كه دو ركعت نماز در كعبه خوانده باشد.

ادامه »

روشـهای تعـیین جـهت قبـله

26ام بهمن, 1394

 قبله یا نمازسوی ، در اصطلاح اسلامی، به سمتی گفته می‌شود که مسلمانان رو به آن نماز می‌گزارند. این جهت نه فقط در احکام نماز بلکه در بسیاری از دیگر احکام اسلامی همچون ذبح حیوانات و دفن مردگان اهمیت دارد. جهت قبله در ابتدای اسلام به‌سوی مسجدالاقصی بود که در سال دوم هجرت به سمت کعبه تغییر یافت. آیات ۱۴۲ تا ۱۴۴ سورهٔ بقره در این باره نازل شدند.

همچنین مردگان را در قبر به شکلی روی دست راست می‌خوابانند که بدنشان رو به قبله باشد. بسیاری از کارهای مسلمانان (مانند خوابیدن، دعا کردن، غذا خوردن، نشستن و…) مستحب است رو به قبله باشد. قبلهٔ مسلمانان ابتدا به طرف بیت‌المقدس بود، که بعدها در هنگام اقامت حضرت محمد(صلی الله علیه وآله) در مدینه به سوی کعبه (درون مسجدالحرام) تغییر کرد. عرض جغرافیایی کعبه ۲۱ درجه و ۲۵ دقیقه و ۲۴ ثانیه شمالی و طول جغرافیایی آن ۳۹ درجه و ۴۹ دقیقه و ۲۴ ثانیه شرقی است.

دانلود قبله نما

برخی از روشهای تعیین قبله:

1_ یکی از روشهای تعیین قبله استفاده از قبله نماست، که آن هم بوسیله قطب نما انجام می گیرد که استفاده از آن در محيطهاى امروزي آلوده به فلز و جريانهاى الكترومغناطيسي، آنچنان مطمئن نیست و در استفاده از آن باید دقت لازم را داشت.

2_ یکی از ساده ترین روشهای تعیین قبله سایه شاخص در دو روز خاص است که خورشید دقیقاً بالای کعبه قرار می‌گیرد یعنی اگر رو به خورشید بایستید، رو به قبله ایستاده‌اید. این دو زمان عبارت‌اند از: روز ۷ خرداد ساعت ۱۳ و ۴۸ دقیقه به وقت تابستانی ایران (۹:۱۸ گرینویچ)؛ و روز ۲۵ تیرماه ساعت ۱۳ و ۵۷ دقیقه به وقت تابستانی ایران (۹:۲۷ گرینویچ)؛ که این دو تاریخ در بعضی سالها بندرت یکروز جلوتر را نشان می دهد، البته برای قبله نمایی در مقیاس معمولی تفاوت چشمگیری در روز قبل یا بعد این دو تاریخ وجود ندارد و روزهای همجوار تنها یک دقیقه تفاوت زمانی نشان میدهد. این دو روز معمولا سالانه در پایگاه اینترنتی مرکز تقویم ایران ذکر می‌شود.

3_ روشی دیگر استفاده از وقت ظهر و زاویه انحراف از جنوب می باشد. وقتِ ظهر در هر شهر، لحظه‌ای است که خورشید در سمت جنوب آن شهر قرار می‌گیرد (البته در نیمکرۀ شمالی زمین). ما می‌بینیم که هر روز صبح خورشید اندک اندک از افق شرقی بالا می‌آید تا به بالاترین نقطه یعنی اوج برسد. این لحظه، همان ظهر شرعی است که سایۀ اجسام در آن زمان به کوتاه‌ترین مقدار خواهند رسید. سپس ارتفاع خورشید کم خواهد شد تا اینکه در افق غربی غروب کند.

هر کدام از این دو مجهول (لحظۀ ظهر و سمت جنوب) را اگر داشته باشیم آن دیگری به دست می‌آید. به این ترتیب برای محاسبۀ ظهر شرعی کافی است سمت جنوب هر شهر را داشته باشیم و ببینیم در چه لحظه‌ای خورشید در جنوب قرار می‌گیرد یا سایۀ اشیاء در چه زمان کوتاه‌ترین خواهد شد. در وقتی که صدای اذان ظهر را در یک شهر می‌شنویم می‌توان سمت جنوب را در هر کوی و برزن تعیین کرد و به کمک آن و با داشتن زاویۀ انحراف قبله، سمت قبله را به دست آورد.

ادامه »

نگاهي به برخي از اسرار نماز

25ام بهمن, 1394

بسم الله الرحمن الرحيم و اياه نستعين

 • مراتب اسرار نماز
 • سحر، مناسب ترين زمان براي رازيابي نماز
 • نماز عصارۀ اسفارچهرگانه
 • خرق حجاب ظلماني و نوراني توسط نماز
 • سيري در كتاب «سرّ الصلوة» حضرت امام خميني(قدس سرّه)
 • هماهنگي شريعت و طريقت و حقيقت از نظر امام خميني(قدس سرّه)
 • مهم‌ترين ركن معراج حقيقي دو چيز است
 • سرّ اباحه مكان نمازگزار و اقسام فتح
 • سرّ تكرار تكبير
 • سرّ تسليم در پايان نماز

بحث پيرامون راز هر چيزي، فرع وجود آن است، زيرا معدوم بي‌راز است. نماز از آن جهت كه داراي وحدت اعتباري بوده و وحدت مساوق هستي است، از وجود حقيقي بهره‌اي نداشته، قهراً رازي هم نخواهد داشت؛ ليكن از آن حيث كه داراي ريشه تكويني است، و آن مبدأ تكويني و موجود حقيقي، در منطقه اعتبار به صورت مجموع حركت‌ها و سكون‌ها و گفتارهاي جارحه و جانحه ظهور كرده است، حتماً داراي سرّي خواهد بود؛ چنان‌كه قرآن داراي ظاهري اعتباري است، چون مجموع حروف و حركات است، و داراي باطني حقيقي است؛ نظير ﴿اُم الكتاب﴾ [1] كه ﴿علي حكيم﴾ [2] است.

تمثّل ملكوتي نماز در برزخ نزولي در معراج نبي اكرم‏ص، و در برزخ صعودي در قبر مؤمن،نشانه وجود حقيقي‌داشتن آن قبل از اعتبار دنيايي، و نيز بعد از آن خواهد بود، و آن اعتباري كه محفوف به دو حقيقت بوده و مسبوق به وجود حقيقي و ملحوق به آن است، داراي زير بناي حقيقي بوده و رمز رازيابي او انس با سابق و لاحق او است، و چون اين سبق و لحوق زماني نيست كه با معيّت زماني سازگار نباشد، بنابراين، هرجا نماز باشد، آن سابق و لاحق ملكوتي، با اين امر اعتبار ملكي همراه خواهند بود.

آنچه در قلمرو اعتبار قرار دارد، مانند احكام و آداب نماز، به عهده فقه و دعا و اخلاق است، و آنچه از مرحله وجوب و ندب اعتباري گذشته به حالت نفساني و شهود عيني رسيده است، در محدوده سرّ نماز و مانند آن واقع مي‌شود؛ از اين جهت، مي‌توان همه اسرار نماز را كه براي نماز شخص حاضر است، در نماز كوتاه مسافر يافت، و همه آنها را در نماز اَخر بيماري كه قادر بر هيچ رفتار و گفتار نمي‌باشد، جست‌وجو كرد، بلكه بر نماز غريقي كه فقط با اشاره مژه و انبعاث دل انجام مي‌شود، مترتب دانست؛ چنان‌كه آثار فقهي آن، از قبيل سقوط قضا بر آن مترتب است.

ادامه »

ترویج نماز، مؤثرترین راهها برای کاستن آسیبهای اجتماعی

6ام بهمن, 1394


پیام رهبرانقلاب به اجلاس نماز؛

یکی از مؤثرترین راهها برای کاستن آسیبهای اجتماعی، ترویج نماز است

رهبر معظم انقلاب اسلامی با تأکید بر ضرورت احساس مسئولیت همگانی در خصوص «ترویج نماز»، همگان را به درک عظمت این مسأله و برداشتن گامهای عملی در این راه، فراخواندند.

حضرت آیت‌الله امام خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به بیست و چهارمین اجلاس سراسری نماز، با تأکید بر ضرورت احساس مسئولیت همگانی در خصوص «ترویج نماز»، همگان، بویژه مسئولان دستگاهها و دارندگان امکانات مادی و معنوی و مدیریتی را به درک عظمت این مسأله و برداشتن گامهای عملی در این راه، فراخواندند.

متن پیام رهبر معظم انقلاب اسلامی که امروز (سه‌شنبه) در بیست و چهارمین اجلاس سراسری نماز از سوی آیت‌الله عابدینی نماینده‌ی ولی فقیه و امام جمعه‌ی قزوین قرائت شد به این شرح است:

بسم‌الله‌الرحمن‌الرحیم

خداوند علیم و قدیر را سپاسگزارم که تلاش شما دست اندرکاران محترم این اجلاس مهم و بیش از همه عالم بزرگوار و مجاهد جناب حجة الاسلام آقای قرائتی در بخشهای اساسی و مؤثری به بار نشسته و کارهای مفیدی در ترویج فریضه ی بزرگ و بی بدیل نماز انجام گرفته است.

با این همه، ظرفیت و میدان کار و نیز نیاز و عطش جامعه ی اسلامی برای رسیدن به نقطه مطلوب، بسیار بیش از واقعیتهای کنونی در این باره است. در پیام سال گذشته گوشه ئی از این فضای خالی و تلاش پذیر، نشان داده شده است.

سخن امروز من تأکید بر احساس مسئولیت همگانی است.

توقع و انتظار این جانب آن است که همه بویژه مسئولان دستگاهها و دارندگان امکانات مادی و معنوی و مدیریتی، عظمت این مسأله را به درستی دریابند و گام در راه عمل نهند.

همه بدانند که یکی از مؤثرترین راهها برای کاستن آسیبهای اجتماعی، ترویج نماز است. به این که حتی یک نفر از جوانان و نوجوانان کشور، در نماز سهل انگاری نکند همت گمارید. این یکی از بهترین راهها برای سلامت معنوی و روحی مردم ما و جامعه ما است.

به این که همگان فرا بگیرند و عادت کنند که نماز را با خشوع و حضور قلب به جا آورند، همت گمارید.

اینها همه کارهای ممکنی است که با عزم راسخ و کار مداوم شما دست اندرکاران، محقّق خواهد شد، ان‌شاءالله.

والسلام علیکم و رحمةالله
سیدعلی خامنه‌ای
۶ بهمن ماه ۱۳۹۴

منبع: Khamenei.ir

اشتراک گذاری این مطلب!

برای توجه در نماز چه کنیم؟

26ام دی, 1394

 چه کنیم تا در نماز حواسمان پرت نشده و توجّه‌مان به خدای تعالی باشد؟

بعضی از اموری که برای حضور قلب در نماز سفارش شده است عبارتند از:

• اول: وضو را باتوجه و حضور قلب انجام دهد از امام رضا(ع) روایت شده که وضو موجب طهارت و تزکیه‌ی دل است (وسائل الشیعه ۱/۳۶۷ ابواب وضو باب۱ حدیث ۹)

• دوم: در عظمت نماز و در روایاتی که درباره‌ی نماز وارد شده تأمّل نماید.

• سوم: مانند کسی نماز بخواند که گویا با نماز وداع می‌کند و دیگر فرصت نماز خواندن را نخواهد یافت (مجالس صدوق و ثواب الاعمال عن ابن‌ ابی‌یعفور قال «قال ابوعبدالله الصادق۷ اذا صلّیت صلاة فریضة فصلّها لوقتها صلاة مودّع یخاف ان لا یعود الیها ابدا»)

• چهارم: وقتی روبه قبله می‌نماید سعی کند که دنیا و مافیها و خلق و آنچه به آن مشغولند را فراموش نماید و قلب خود را از آنها تهی نماید.

• پنجم: به معانی نماز توجه نموده و نماز را با تأنّی و آرامش بخواند

• ششم: اینکه بداند از آن هنگام که وارد نماز می‌شود، تا آن لحظه ای که از نماز خارج می شود، خدای تعالی به او رو کرده و نظر می‌نماید، و ملکی بالای سر او ایستاده و می‌گوید: ای نمازگزار اگر می‌دانستی چه کسی به تو نظر می‌نماید و با چه کسی مناجات می‌کنی هرگز از او رو بر نمی‌گرداندی و ابداً از جای خود بر نمی‌خواستی (کافی عن ابی‌جعفر۷ قال: «قال رسول‌الله (صلی الله علیه و آله) اذا قام العبد المؤمن فی صلاته نظر الله عزوجل الیه (اقبل الله الیه) حتی ینصرف … و وکّل الله به ملکاً قائماً علی رأسه یقول له ایها المصلی لو تعلم من ینظر الیک و من تناجی ما التفتّ و لازلت من موضعک ابداً» وسائل الشیعه ابواب اعداد فرائض باب ۸ حدیث ۵ از کافی)

• هفتم: اینکه بداند که در حال نماز از بالای سرش تا کرانه‌ی آسمان، رحمت خدا براو سایه انداخته و ملائکه الهی از اطراف او تا افق سماء او را در بر گرفته‌اند. (عنه (ص) … و اظّلته الرحمة من فوق رأسه الی افق السماء و الملائکة تحفّه من حوله الی افق السماء…» وسائل الشیعه ابواب اعداد فرائض باب ۸ حدیث ۵ از کافی)

• هشتم: آنچه در نماز مکروه است به جا نیاورید و به آنچه فضیلت نماز را می افزاید اهتمام نمائید مثل انگشتر عقیق به دست نمودن و لباس پاکیزه پوشیدن و خود را خوشبو نمودن و شانه و مسواک زدن.

منبع: دفتر حضرت آيت الله العظمى وحيد خراسانى

اشتراک گذاری این مطلب!

نرم افزار اندروید "شکیات نماز"

18ام دی, 1394

برخی اوقات ممکن است فرد نمازگزار تعداد رکعت‌ها یا سجده را فراموش کند و دچار شک بشود، در چنین شرایطی مراجع عظام تقلید احکام و استفتائاتی برای رفع شکیات نماز ارائه داده‌اند که همه آن‌ها در این نرم افزار اندروید جمع آوری شده است.

دانلود نرم افزار اندروید “شکیات نماز”

اشتراک گذاری این مطلب!

تأثیر مهم نماز مؤدبانه

16ام دی, 1394

تلقین عظمت خدا

مهمترین مانع برای برقراری ارتباط یک عبد با مولایش، تصور اشتباهی است که عبد از خود، آنهم نسبت به مولا دارد. مرکز این تصور اشتباه خود بزرگ بینی عبد است. ما معمولا آنچنان که باید خود را در برابر خدا کوچک و حقیر احساس نمیکنیم. تا وقتی عبد خود را بزرگ بداند، و به کوچک بودن خود در برابر مولا نرسیده باشد و عظمت مولایش را درک نکرده باشد، تمام تلاش‌هایش برای ارتباط با مولا بی‌ثمر خواهد بود و هیچ ارتباط موثری شکل نمی‌گیرد. نه محبتی رد و بدل می‌شود، نه دعایی بالا می‌رود و نه دریافتی صورت می‌گیرد. کارکرد ساده اما بسیار مهم نماز رفع همین مانع است.

حضرت زهرا سلام الله علیها فرمود:

«خدا نماز را واجب کرد تا کبر و خودبزرگ‌بینی را از انسان جدا کند؛

فَرَضَ اللّهُ الصَّلاةَ تَنزِیها مِن الکِبرِ»(من لا یحضره الفقیه/حدیث4940)

احکام واجب نماز به گونه‌ای طراحی شده است که با تکرار چندبارۀ آن در هر روز و تمام روزهای سال، دو مفهوم کلیدی، یعنی بزرگی و عظمت خدا و حقارت انسان در برابر خدا را به انسان القاء می‌کند.

اینکه انسان در تعیین نوع حرکات و ادبی که در نماز باید رعایت کند تماماً از دستورات خدا تبعیت کند و خودش تعیین کننده نیست موجب می‌شود تواضع و افتادگیش بیشتر شود. اگر انسان خودش تعیین می‌کرد در برابر خدا چگونه اظهار ادب کند، کبر و بزرگیش تا حد زیادی حفظ می‌شد. اما وقتی تمام مختصات این اظهار ادب کردن توسط خود خدا تعیین شود، عملیات تلقین عظمت خدا و حقارت بنده در برابر مولا بهتر صورت می‌گیرد.

وقتی انسان بداند نماز چه اثری می‌خواهد بر او بگذارد و با چه سازوکاری می‌خواهد این اثر را بگذارد، فلسفۀ احکام به ظاهر سخت‌گیرانۀ نماز و تاکیدهای ویژه‌ای مانند نماز اول وقت را متوجه می‌شود و با همت و انگیزۀ بهتر و پایدارتری آنها را رعایت می‌کند و سختی‌هایش هم برایش شیرین خواهد شد.

هرچقدر عظمت خدا درجان‌های ما بیشتر رسوخ کند، آثار و برکات فراوانی به دنبال دارد به عنوان یک نمونۀ مهم امیرالمؤمنین علیه السلام دربارۀ متقین می‌فرماید: «آفریدگار در جان‌هایشان عظمت یافت، و از این رو هر چه جز اوست در چشم هایشان خرد و حقیر شد؛

عَظُمَ الْخَالِقُ فِی أَنْفُسِهِمْ فَصَغُرَ مَا دُونَهُ فِی أَعْیُنِهِم‏»

نمونۀ دیگر آثار مهم و کلیدی درک عظمت خداوند متعال، کسب محبت و عشق به خدا است. تا وقتی اهل ادب نشویم اهل محبت نخواهیم شد، و امکان ندارد بهره‌ای از عشق به خدا ببریم.

ادامه »

نظر رهبری درباره نماز تمام یا قصر در محدوده حرم امام حسین علیه السلام

27ام آبان, 1394

در چهار مکان مسافر مخیر است که نماز را شکسته یا تمام بخواند:

اول مسجدالحرام در مکه معظمه ،

دوم مسجدالنبی(صلی الله علیه و آله) در مدینه منوره ،

سوم حائر امام حسین(علیه السلام) یعنی داخل حرم اصلی، البته بعض از فقها محدوده داخل حرم را نیز مشمول حکم می دانند.

چهارم مسجد کوفه .

گفتنی است این حکم فقط مربوط به نماز است و روزه را شامل نمی شود.اگر مرجع تقلید خود را مشخص بنمایید مطابق نظر ایشان پاسخ داده خواهد شد.

حضرت آیت‌الله العظمی خامنه ای به پرسشی درباره محدوده حرم امام حسین علیه السلام که مسافر مخیر به خواندن نماز تمام یا قصر می باشد، پاسخ گفته اند .

متن پرسش مطرح شده وپاسخ ایشان بدین شرح است:

پرسش: مسافر در حرم امام حسین علیه السلام در چه محدوده ای مخیر بین خواندن نماز قصر و یا اتمام است؟

پاسخ معظم له : تمام روضه شریفه داخل حرم را که از طرف بالای سر و پایین پا منتهی به پنجره‌ها و درها و رواق می‌شود و نیز از طرف پشت سر تا مسجد امتداد دارد، شامل می‌شود.

منبع: شفقنا

اشتراک گذاری این مطلب!

نماز کامل از دیدگاه امام صادق علیه السلام

20ام آبان, 1394

حماد بن عیسی گفت: در محضر امام صادق علیه السّلام بودم، به من فرمود: آیا می توانی نماز را خوب بخوانی؟ عرض کردم: چگونه نمی توانم و حال آنکه کتاب حریز را که درباره نماز نوشته شده است، از حفظ دارم. حضرت فرمود: برای تو ضرر ندارد، برخیز و نمازی بخوان تا من ببینم که چگونه می خوانی.

حسب الامر حضرت رو به قبله ایستادم و شروع به خواندن نماز کردم. تمام نماز را از نظر رکوع و سجود به جای آوردم، اما حضرت آن را نپسندید و فرمود: نماز را خوب نخواندی. واقعا چقدر زشت است برای مردی که شصت هفتاد سال از عمرش می گذرد و حال آنکه نمی تواند یک نماز کامل با مراعات حدود کامله آن بخواند. من خجالت کشیدم و خود را کوچک دیدم.

عرض کردم: فدایت شوم، شما نماز را به من تعلیم دهید.

پس، امام علیه السّلام رو به قبله راست ایستادند و دستهای خود را آزاد گذاردند و انگشتهای دست آن حضرت به هم گذارده شده بود و مابین دو قدم آن حضرت از سه انگشت باز، و بیشتر فاصله نداشت و انگشتهای پای خود را رو به قبله کردند و تا آخر نماز هم رو به قبله بود و با تواضع و حضور قلب گفتند: اللّه اکبر و سوره حمد و توحید را با ترتیل (به آرامی و خوبی) خواندند و بعد از تمام شدن سوره توحید، به قدر یک نفس کشیدن صبر کردند. بعد دست خود را بلند کرده تا مقابل صورت بردند و در حالی که ایستاده بودند گفتند: اللّه اکبر و پس از آن به رکوع رفتند و کف دست را به سر زانو گرفتند. انگشتان آن حضرت از هم باز بود. زانو را به عقب دادند، چنانکه پا راست شد و پشت آن حضرت طوری مساوی شد که قطره آبی بر آن می گذاشتند، به هیچ طرفی نمی ریخت. گردن خود را کشیده و سر به زیر نینداختند و چشم را بر هم گذاردند و سه مرتبه به آرامی گفتند: سبحان ربّی العظیم و بحمده.

ادامه »

4 گروه در رابطه با نماز....

26ام مهر, 1394

پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرمود:

امت من چهار گروه هستند:

1 ـ گروهی نماز می خوانند، ولی در نمازشان سهل انگارند “ویل” برای آنهاست، و “ویل” نام یکی از طبقات زیرین جهنم است، خداوند فرمود:

فَوَيلٌ لِلْمُصَلِّينَ *الَّذِينَ هُمْ عَنْ صَلَاتِهِمْ سَاهُونَ(الماعون5/4)

پس “ویل” برای نمازگزاران است، آنهایی که در نمازشان سهل انگارند.

2 ـ گروهی گاهی نماز می خوانند و گاهی نمی خوانند، پس “غی” مال آنهاست،و “غی” نام یکی از طبقات پایین جهنم است. خداوند متعال فرمود:

فَخَلَفَ مِنْ بَعْدِهِمْ خَلْفٌ أَضَاعُوا الصَّلَاةَ وَاتَّبَعُوا الشَّهَوَاتِ فَسَوْفَ يلْقَوْنَ غَيا(مريم/59)

آنگاه پس از آنان جانشيناني به جاي ماندند که نماز را تباه ساخته و از هوسها پيروي کردند و به زودي [سزاي] گمراهي [خود] را خواهند ديد.

سپس جانشین آن مردم خداپرست قومی شدند که نماز را ضایع کرده و از شهوات پیروی کردند، و اینها به زودی در “غی” افکنده خواهند شد.

3 ـ گروهی هیچ وقت نماز نمی خوانند، “سقر” برای آنهاست،“سقر” هم نام یکی از طبقات زیرین جهنم است که خداوند متعال فرمود:

مَا سَلَكَكُمْ فِي سَقَرَ*قَالُوا لَمْ نَكُ مِنَ الْمُصَلِّينَ(المدثر43/42)
چه چيز شما را در آتش [سقر] درآورد* گويند از نمازگزاران نبوديم

(اهل بهشت از اهل جهنم سئوال می کنند)
چه چیزی شما را به “سقر” کشاند؟
در جواب می گویند :
ما از نمازگزاران نبودیم.

4 ـ گروهی همیشه نماز می خوانند، و در نمازشان خشوع دارند.

خداوند متعال فرمود:

قَدْ أَفْلَحَ الْمُؤْمِنُونَ*الَّذِينَ هُمْ فِي صَلَاتِهِمْ خَاشِعُونَ(المؤمنون2/1)
به راستي که مؤمنان رستگار شدند آنهایی که در نمازشان با خشوع هستند.

امیدواریم خداوند متعال همه ما را از گروه چهارم قرار دهد.

وَأَقِمِ الصَّلَاةَ إِنَّ الصَّلَاةَ تَنْهَى عَنِ الْفَحْشَاءِ وَالْمُنْكَرِ وَلَذِكْرُ اللَّهِ أَكْبَرُ (العنکبوت/45)

نماز را بپادار، که نماز انسان را از هر کار زشت و منکر باز می دارد و یاد خدا بزرگتر است

 نقل شده است:
هنگامی كه شیطان به خداوند گفت من از چهار طرف جلو، پشت، راست و چپ انسان را گرفتار و گمراه می‏كنم “لَأقْعُدَنَّ لَهُم صِراطك المستقیم‌٭ ثم لاتینَّهم مِنْ بَینِ أیدیهم ومِنْ خَلْفِهِم وعَن أیمانِهِم وعَن شمائلهم”

فرشتگان پرسیدند:

شیطان از چهار سمت بر انسان مسلّط است، پس چگونه انسان نجات می‏یابد؟

خداوند فرمود:

راه بالا و پایین باز است؛

راه بالا نیایش و راه پایین سجده و بر خاك افتادن است.

بنابراین، كسی كه دستی به سوی خدا بلند كند یا سری بر آستان او بساید، می‏تواند شیطان را طرد كند.

بحار، ج 60، ص 155

اشتراک گذاری این مطلب!

نشانه عشق و محبّت به معشوق/ashura

28ام شهریور, 1394

 


بهترین زمان برای انتخاب عاشقان الهی در هنگام نماز شب است ،

نماز شب یک نوع عبارت عملی است ،

اگر کسی ادعا می کند من عاشق خداوند هستم ،

پس چرا هنگام نماز شب ، بر نمی خیزد ، خواب شیرین را ترجیح می دهد بر بیداری در دل شب ،

هر عاشقی در دل شب که سکوت و تاریکی همه جا را فرا گرفته ، با معشوق خود راز و نیاز می کند .

خدا کسانی که مدّعی محبّت هستند ، ولی هنگام نماز شب می خوابند دروغگو می پندارد ،

در این زمینه در حدیث قدسی آمده است:

« کَذِبَ مَن زَعَمَ اَنَّهُ یُحِبُّنی فَاِذا جَنَّهُ اللَّیلُ نامَ عَنّی اَلَیسَ کُلُّ مُحِب یُحِبّ خَلوَةَ حَبیبِهِ » ؛

دروغ می گوید آنکه مدعی محبت من است ، ولی وقتی شب او را فرا برسد می خوابد ، آیا مگر هر عاشقی ، خلوت با معشوقش را دوست ندارد ؟ (بحارالانوار ، ج 13 ، ص 329 )

نماز شب نشانه عشق و محبت انسان به آفریدگار است

و این علاقه انسان را از خواب جدا کرده به راز و نیا نیمه شب با محبوب وا می دارد ،

و چنانچه آن عشق نباشد ، انسان با چه انگیزه ای در تنهایی و تاریکی ، از استراحت دست بشوید

و در خلوتی عارفانه به گفتگو با معشوق بپردازد .

 

اشتراک گذاری این مطلب!