موضوع: "وقایع امروز"

کاشت یک درخت، صدقه حساب می شود

16ام اسفند, 1396
 
در بیان قرآن کریم درخت نماد آباداني و شاخص سرسبزي و خرمي، مظهر زندگي، باعث لطافت هوا و موجب آسايش انسان و صفا و پاكي طبيعت است. هر مسلمانی که درختی بکارد یا زراعتی کشت کند که از آن پرندگان و انسان ها و یا حیوانی بخورند، چنین کاری برای او صدقه محسوب می شود.
 
همه ما کم و بیش وقتی به خاطرات دوران کودکی مان فکر می‌کنیم، ناخودآگاه شعرهایی که در کتاب‌هایمان بود را با خود زمزمه می کنیم، شعرهایی که با آن ها خاطراتی داشته ایم؛ مثل شعر “درخت می کارم.”

بعضی از ما در آن دوران به‌ خاطر علاقه‌ای که به این شعر داشتیم و هم این ‌که متن آن‌ها برایمان خیلی جالب و لذت‌ بخش بود و یا به اجبار معلم این اشعار را حفظ کردیم و هنوز هم با خواندن و شنیدن این شعرها به یاد لذت‌هایی که آن روزها از حفظ کردن این شعرها می‌بردیم، می‌افتیم و خاطرات آن روزها برایمان تداعی می‌شود.

به دست خود درختی می نشانم
به پایش جوی آبی می‌کشانم
کمی تخم چمن بر روی خاکش
برای یادگاری می‌فشانم
درختم کم‌کم آرد برگ و  باری
بسازد بر سر خود شاخساری
چمن روید در آن‌جا سبز و خرم
شود زیر درختم سبزه ‌زاری …
 در این فرصت که روز درختکاری نامیده شده، بنا داریم در راستای این موضوع با هم گفتگویی داشته و دیدگاه اسلام را در این باره بیشتر بدانیم. با ما همراه باشید.

یکی از نعمت های الهی که در قرآن کریم بسیار بر آن تأکید شده است، درخت است. در نگاه نخست آدمی از این همه توجهی که دین اسلام به عنوان یک دین جاودان به موضوع درخت و گیاه آن هم در عصر جاهلیت، می کند، باعث تعجب است. اما وقتی به موضوع با نگاه دقیق تری توجه می شود می بینیم که این نعمت، يكي از زيباترين مظاهر خلقت و جلوه‌اي زیبا و قابل تأمل از  تجليات آفريدگار عالم است.

هر کس کار امانت (مسئوليت) را سبک بشمارد و در آن خيانت روا دارد و جان و دين خود را از خيانت ، پاک ننمايد ، درهاي خواري را در دنيا به روي خود گشوده و در قيامت ،خوارتر و رسواتر خواهد بود. در ادامه مي فرمايند:«و به يقين ،خيانت بر امت، بزرگترين خيانت است و فريبکاري پيشوايان ، زشت ترين فريبکاري هاستدر بیان قرآن کریم درخت  نماد آباداني و شاخص سرسبزي و خرمي، مظهر زندگي، باعث لطافت هوا و موجب آسايش انسان و صفا و پاكي طبيعت است.

s="summary" style="text-align: justify;">


در جای جای آیات قرآن کریم به فراخور موضوعات مختلف، مصادیقی از درخت و درختکاری و توجه به این موضوع مطرح شده است به طوری که در مثالی يكي از مواهب و نعمت هاي خداوند در آخرت، و يكي از ويژگي هاي بهشت و رضوان حق‌تعالي كه در آيات كريمه و روايات شريفه بارها به آن اشاره شده است، درخت بوده و برای تصویرسازی از بهشت و فضای زیبا و دلربای آن از مظاهر طبیعی از درخت استفاده می کند: «وَ بَشِّرِ الَّذينَ آمَنُوا وَ عَمِلُوا الصَّالِحاتِ أَنَّ لَهُمْ جَنَّاتٍ تَجْري مِنْ تَحْتِهَا الْأَنْهارُ كُلَّما رُزِقُوا مِنْها مِنْ ثَمَرَةٍ رِزْقاً قالُوا هذَا الَّذي رُزِقْنا مِنْ قَبْلُ وَ أُتُوا بِهِ مُتَشابِهاً وَ لَهُمْ فيها أَزْواجٌ مُطَهَّرَةٌ وَ هُمْ فيها خالِدُونَ »؛  «به كسانى كه ايمان آورده، و كارهاى شايسته انجام داده اند، بشارت ده كه باغهايى از بهشت براى آنها است كه نهرها از زير درختانش جاري است. هر زمان كه ميوه اى از آن، به آنان داده شود، مى گويند: اين همان است كه قبلا به ما روزى داده شده بود. [ولى اينها چقدر از آنها بهتر و عالي‌تر است.] و ميوه هايى كه براى آنها آورده مى شود، همه (از نظر خوبى و زيبايى) يكسان‌اند، و براى آنان همسرانى پاك و پاكيزه است، و جاودانه در آن خواهند بود.» (1)

ادامه »

به نامِ نامی یک اَبَر احساس

16ام اسفند, 1396
روشن نگه داشتن یک چراغ در خانه نه آنقدر کار سنگینی است که از کسی بر نیاد و نه آنقدر نیاز به علم که کسی بلد نباشد. اما این چراغ را فقط یک زن، مادر، دختر می تواند روشن کند و روشن نگه دارد و نه هیچ کسی دیگر.
 
 

زن به ماهو زن

؛گاهی دختر می شود،آنقدر دست پینه بسته پدر را می بوسد که لب هایش پینه می بندد، گاهی آنقدر سنگ صبور بردار می شود که سنگ از روی آن آب می شود و گاهی آنقدر خواهر که عالم شرمنده خواهرانگی اش.گاهی همسر می شود؛ از بیدادهای مردانه، زیباترین شعر را می سراید تا عشقش را نثار کند، گاهی آنقدر می سازد که از هیچ هم می تواند زندگی به بلندی آسمان هفتم بنا کند.گاهی مادر می شود، لقمه هایش را کوچک بر میدارد تا لقمه های بیشتری برای عزیز جانش بماند، گاهی رویاهایش را در رویای خودنگه می دارد تا رویای فرزندانش را محقق کند، گاهی ترک درد دلش را می پوشاند تا دل کسی را به درد نیاورد، گاهی حتی فرشته بودن برایش کم است.همسری، مادری، دختر بودن، نقش هایی که هر کدام به تنهایی برای آباد کردن یک باغ و یا خشک کردن آن کافی است.

مقام زن در جایگاهی که محوریت عشق و محبت بر اساس وجود او بنا شده است. عالم و عالمیان عشق، محبت،دوست داشتن، مهربانی، وفاداری و فداکاری را از زن به عاریه گرفته اند و گاهی فرشته بودن با دو بال سفید هم برای این مخلوق خدا واژه کوچکی است. به نام نامی زن در بنای خانواده سهم زن و مرد یک اندازه نیست به صورت طبیعی، اولاً یکسان نیست، ثانیاً یک اندازه نیست؛ یعنی آنها سهم مشابهی در بنای خانواده ندارند و نیز سهم هر یک هم به یک اندازه و میزان نیست و هر کدام کمّیّت خاصّ خودشان را دارند. پس در اداره‌ی خانواده زن و مرد هر دو سهیم هستند؛ ولی هر یک سهم خاصّ یا کمّیّت خاصّی دارند. مثلاً اگر زن و مرد را در تولید و «تکثیر نوع» که یکی از کارهای اساسی انسان است در نظر بگیریم، می بینیم در این زمینه نقش مرد یک نقش کمتر و نقش زن یک نقش بیشتر و طولانی تر است. مثلاً برای زن دوران بارداری و شیرخوارگی فرزند هست و اصلاً امکان حضانت زن نسبت به فرزند بیش از آنکه مرد چنین امکانی را داشته باشد هست و از این قبیل، یا مثلاً فرض بفرمایید که مسئله ی تأمین معیشت خانواده، این از نظر اسلام مربوط به مرد است، یعنی داده شده به مرد، که آن هم یکی از اجزاء اداره ی خانواده است دیگر، یعنی شما نمی توانید بگویید که اداره ی خانواده یعنی اداره ی داخلی خانواده فقط، که از خانه آدم بیرون نیاید. نه، اداره ی خانواده شامل اداره ی همه ی شئون خانواده است از جمله تأمین معیشت.این مثلاً در شرع اسلام به عهده ی مرد است، زن هیچ‌گونه مسئولیِت و تکلیفی در این مورد ندارد، ولو پولدار هم باشد، ثروتمند هم باشد، توان کار هم داشته باشد، پول هم در بیاورد، آن پولی که در آورده مال خودش است؛ یعنی می تواند صرف معیشت خانواده اصلا نکند و یک چنین تکلیفی ندارد. پس در اداره ی خانواده زن و مرد هر دو سهیم اند، هر کدام سهمی خاص و با کمّیّتی خاص از این را دارند.

همسری، مادری، دختر بودن، نقش هایی که هر کدام به تنهایی برای آباد کردن یک باغ و یا خشک کردن آن کافی است. مقام زن در جایگاهی که محوریت عشق و محبت بر اساس وجود او بنا شده است. عالم و عالمیان عشق، محبت،دوست داشتن، مهربانی، وفاداری و فداکاری را از زن به عاریه گرفته اند و گاهی فرشته بودن با دو بال سفید هم برای این مخلوق خدا واژه کوچکی است.

خانواده را هم زن به وجود می آورد و اداره می کند؛ این را بدانید عنصر اصلی تشکیل خانواده زن است، نه مرد. بدون مرد، ممکن است خانواده ای باشد.زن خانواده اگر عاقل و با تدبیر و خانه‌دار باشد، خانواده را حفظ می کند. امّا اگر زن از خانواده‌ای گرفته شد، مرد نمی تواند خانواده را حفط کند. بنابراین، خانواده را زن حفظ می کند. زن در نگاه نخستین و به عنوان بزرگ‌ترین و اولین مسئولیت مسئولیت حفظ و اداره ی کانون گرم خانواده را که ما آن را پایه ی تشکّل اجتماعی خودمان می دانیم بر عهده دارد. این کار به عهده ی مرد نیست و از مرد بر نمی آید.

ادامه »

افشای توطئه سکوت !

27ام دی, 1396

 

گزارش تصویری | خبر | سخن‌نگاشت | صوت | متن بیانات | فیلم

نگذارید شما را ندیده بگیرند و با توطئه‌ی سکوت، مسائل مهمّ دنیای اسلام را محو کنند و زیر بار جنجال مسائل فرعی و مسائل دروغین، مسائل اصلی دنیای اسلام از نظر افکار عمومیِ جهان، نادیده گرفته بشود. نباید اجازه داد که این امپراتوری خطرناک و سهمگین تبلیغاتی غرب که عمدتاً دست صهیونیست‌ها است، این مسائل مهمّ دنیای اسلام را ندیده بگیرد.

من حالا به بعضی از آنها اشاره میکنم؛

مسئله‌ی فلسطین یکی از مسائل بسیار مهم، بلکه مهم‌ترین مسئله‌ی دنیای اسلام است، بکلّی ندیده گرفته میشود این فشارها و این مشکلاتی که برای ملّت فلسطین وجود دارد. به نظر ما میشود امپراتوری رسانه‌ا‌ی صهیونیستی غربی را شکست داد؛ میشود این کار را کرد، اگر همه همّت کنیم، میتوانیم.

شکست صهیونیست‌ها در جنگ نرم هم ممکن است؛ همچنان‌که در جنگ سخت، صهیونیست‌ها شکست خوردند؛ همچنان‌که ملاحظه کردید رژیم صهیونیست در لبنان شکست خورد، مجبور به عقب‌نشینی شد، مجبور به اعتراف به شکست شد؛ درحالی‌که همه خیال میکردند این یک رژیم شکست‌ناپذیر است. در جنگ نرم هم میتوان رژیم صهیونیستی و عوامل آن را شکست داد.

 بیانات در دیدار شرکت‌کنندگان در کنفرانس اتحادیه بین‌ المجالس سازمان همکاری اسلامی

فلسطین چگونه اشغال شد؟ + فیلم

18ام آذر, 1396

 

به مناسبت آغاز انتفاضه مردم ستم ديده فلسطين

ماجرای اشغال سرزمین فلسطین به نشستی سری سال ۱۹۱۶ بازمی‌گردد.

داستان اشغال سرزمین فلسطین به حدود یک قرن پیش بازمی‌گردد؛ زمانی که در سال ۱۹۱۶ وزیران خارجه بریتانیا و فرانسه در نشستی سری تصمیم گرفتند تا امپراتوری عثمانی را بین خودشان تقسیم کنند.

دانلود فیلم

«هفته وحدت چگونه نامگذاری شد؟»

13ام آذر, 1396

 

 شاید جالب باشد که بدانیم ایده‌ی نام‌گذاری هفته‌ای به‌نام «وحدت»، مربوط به دوران پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران نیست. این نام‌گذاری پیش از انقلاب نیز در سیستان و بلوچستان اجرا شده است؛ زمانی‌که حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در ایرانشهر روزگار تبعید خود را سپری می‌کردند. روایت این نام‌گذاری را از سخنان رهبر انقلاب اسلامی بخوانیم:* شکل‌گیری اولین هفته وحدت در دوران تبعید
یکی از ابزارهای همیشه مورد استفاده‌ی دشمنان ملتهای مسلمان برای اختلاف، مسئله‌ی اختلافات مذهبی، شیعه و سنی و از این قبیل بوده. دعوا درست کنند، اختلاف ایجاد کنند، برادران را به جان هم بیندازند، اختلافات را بزرگ کنند، برجسته کنند، موارد اشتراک و اتحاد را ضعیف کنند، کمرنگ کنند، یک چیز کوچک را بزرگ کنند، برجسته کنند؛ این همه نقاط اشتراک را که بین برادران سنی و شیعه هست، کوچک کنند، ضعیف کنند؛ این کاری است که دائم انجام گرفته است، الان هم دارد انجام میگیرد.
جمهوری اسلامی از اولین روز در مقابل این توطئه ایستاده است؛ علت هم این است که ما ملاحظه‌ی کسی را نمیکنیم؛ این عقیده‌ی ماست. قبل از اینکه نظام اسلامی تشکیل بشود، برادران ما، بزرگان نهضت، بزرگان مبارزه‌ی انقلابی در آن روز - که هنوز خبری از حکومت اسلامی و جمهوری اسلامی نبود - در جهت وحدت شیعه و سنی تلاش میکردند. من خودم در بلوچستان تبعید بودم. از آن زمان تا حالا با علمای سنی حنفی شهرهای بلوچستان - ایرانشهر و چابهار و سراوان و زاهدان - با آنهائی که بحمدالله زنده هستند، رفیقیم، نزدیکیم، صمیمی هستیم. من آنجا تبعیدی بودم، دستگاه‌ها نمیخواستند بگذارند تلاشی از سوی ما انجام بگیرد؛ اما در عین حال ما گفتیم بیائید کاری کنیم که یک نشانه‌ای از اتحاد شیعه و سنی را در این شهر نشان بدهیم؛ که این مسئله‌ی هفته‌ی وحدت - ولادت نبی اکرم در دوازدهم ربیع‌الاول به روایت اهل سنت، و در هفدهم ربیع‌الاول به روایت شیعه - آن روز به ذهن ما رسید و در ایرانشهر آن را عمل کردیم؛ یعنی از دوازدهم تا هفدهم جشن گرفتیم. این یک فکر عمیقی بوده است، مال امروز و دیروز نیست. ۱۳۹۰/۰۷/۲۵


* فکر وحدت اسلامی یک فکر زودگذر نیست
فکر وحدت اسلامی یک فکر زودگذرِ تازه‌پا نیست، بلکه از اعماق دل ما می‌جوشد. سنّی برای خود سنّی است، شیعه هم برای خود شیعه است، هرکدام عقاید و مناسکی دارند و هیچ کدام دیگری را مجبور نمی‌کند که مثل من وضو بگیر یا اعمال دیگر را مثل من انجام بده. حقیقت این است که هر دو به خدای واحد، قبله‌ی واحد، پیامبر واحد، اهداف و ارزشهای واحد و به اسلام واحد معتقدند. چرا اینها را فراموش کنیم؟! من در همان روزهایی که تبعید بودم - آقای مولوی قمرالدّینی این‌جاست - پیغام دادم، خودم به مسجد ایشان رفتم و گفتم بیایید این یک هفته میان هفده ربیع - که ما شیعه‌ها هفده ربیع را روز ولادت پیغمبر می‌دانیم و جشن می‌گیریم - و دوازده ربیع را - که شما سنّیها روز ولادت پیامبر می‌دانید - جشن بگیریم. ما بگیریم، شما هم بگیرید. ایشان هم قبول کرد. اتّفاقاً در همان روزهای اوّل و دوم در ایرانشهر سیل آمد و بساط همه چیز را به هم زد و ما در کار امداد مردم افتادیم و نتوانستیم کاری انجام دهیم. به این چیزها توجّه داشته باشید. خوب؛ طبیعی است که هر کسی برای عقاید خود احترام و ارزش قائل است. اما اگر زید به عقیده‌ی خود احترام می‌گذارد، مگر مستلزم این است که به عقیده‌ی عمرو اهانت کند؟! یا اگر عمرو به عقیده‌ی خود احترام می‌گذارد، مگر مستلزم این است که به زید اهانت کند؟! چرا؟! دشمن همین را می‌خواهد و این آتش عجیبی است اگر مشتعل شود.
الان شما ببینید در همین همسایگی این مرز ما، دستهایی اختلاف و تفرقه بین شیعه و سنّی را تحریک می‌کنند. سرِ همین اختلافات، همدیگر را کافر و فاسق و فلان می‌دانند و می‌کشند. این است که من تأکید می‌کنم و این نکته‌ی اساسی است. بله؛ از دوستان و علمای عزیز خیلی متشکّرم که تلاش کردید؛ اما این تلاش را تعمیق کنید و به دوستیها عمق ببخشید؛ هرکدام هم در مذهب خود پایدار و ثابت قدم بمانید. بحث علمی و فکری و غیره هم به جای خود محفوظ، خیلی خوب است و مانعی هم ندارد. اما مراقب اختلاف باشید؛ مراقب مردم باشید؛ مراقب دست دشمن باشید. ۱۳۸۱/۱۲/۰۲
 

* علما به ندای وحدت پاسخ مثبت دادند
اوّلِ انقلاب هم اوّلین نقطه‌ای که امام، هیأت اعزام کردند، گمان می‌کنم بلوچستان بود. بنده را خواستند، یک حکم هم نوشتند که در رادیو خوانده شد. من با جماعتی راه افتادم و به بلوچستان رفتم. مرحوم مولوی عبدالعزیز ساداتی ملازهی آن موقع حیات داشتند؛ رفتیم ایشان را در سراوان دیدیم.
غرض؛ دوستان فراوانی از مجموعه‌ی علمای منطقه بودند که به ندای وحدت پاسخ مثبت دادند. بالاتر از این بگویم؛ در دلِ خودشان حقیقتاً این ندا وجود داشت. جامعه‌ی ایرانی و اسلامی از این وحدت سود برد. اوایل انقلاب با ایجاد درگیری و با استفاده از بعضی آدمهای ناباب توانستند در ایرانشهر و جاهای دیگر کارهایی بکنند؛ لیکن به جایی نرسید و اختلاف مورد نظر آنها بحمداللَّه به وجود نیامد…
من خودم همان سفری که آمدم، در ایرانشهر همه‌ی رؤسای طوایف را جمع کردم و در جلسه‌ای با آنها صحبت کردم و گفتم نظامِ جمهوری اسلامی بنا دارد که در سرتاسر کشور عدالت واقعی را اجرا کند؛ لذا ظلم و تعرّض و تبعیض را بین استانها و طوایف کشور هیچ تحمّل نمی‌کند و شما به این امر کمک کنید. به آنها گفتم که این نظام از نظام قبل به مراتب نیرومندتر است؛ چون آن نظام به دستگاههای امنیتی و اطّلاعاتی و سلاحِ خودش متّکی بود؛ اما این نظام به عواطف و دلها و علایق مردم متّکی است. ۱۳۷۹/۰۸/۱۶

ورود اسراي اهل بيت علیهم السلام به مجلس يزيد

30ام مهر, 1396

 

یزید ملعون چون از ورود اهلبیت طاهره علیهم السلام به شام آگهی یافت مجلس آراست و به زینت تمام بر تخت خویش نشست و ملاعین اهل شام را حاضر كرد، از آن سوی اهل بیت حضرت رسول صلی الله علیه و آله را با سرهای شهداء علیهم السلام در باب دالاماره حاضر كردند در طلب رخصت باز ایستادند. نخستین زحر بن قیس (لعنه) كه مأمور بردن سر حضرت حسین علیه السلام بود رخصت حاصل كرده بر یزید (پلید) داخل شد، یزید (لعنه) از او پرسید كه وای بر تو خبر چیست؟

گفت یا امیرالمؤمنین بشارت باد ترا كه خدایت فتح و نصرت داد همانا حسین بن علی با هیجده تن از اهلبیت خود و شصت نفر از شیعیان خود بر ما وارد شدند ما بر او عرضه كردیم كه جانب صلح و صلاح را فرو گذارد و سر به فرمان عبیدالله بن زیاد فرود آورد و اگرنه مهیای قتال شود ایشان اطاعت عبیدالله بن زیاد را قبول نكردند و جانب قتال را اختیار نمودند. پس بامدادان كه آفتاب طلوع كرد با لشكر برایشان بیرون شدیم و از هر ناحیه و جانب ایشان را احاطه كردیم و حمله گران افكندیم و با شمشیر تاخته بر ایشان بتاختیم و سرهای ایشان را موضع آن شمشیرها ساختیم، آن جماعت را هول و هرب پراكنده ساخت چنانكه بهر پستی و بلندی پناهنده گشتند بدانسان كه كبوتر از باز هراسنده گردد، پس سوگند با خدا یا امیرالمؤمنین به اندك زمانی كه ناقه را نحر كنند یا چشم خوابیده به خواب آشنا گردد تمام آنها را با تیغ درگذراندیم و اول تا آخر ایشان را مقتول و مذبوح ساختیم. اینك جسدهای ایشان در آن بیابان برهنه و عریان افتاده با بدنهای خون آلوده و صورتهای بر خاك نهاده همی خورشید بر ایشان می‌تابد، و باد خاك و غبار برایشان می‌انگیزاند و آن بدنها را عقابها و مرغان هوا همی زیارت كنند در بیابان دور.

چون آن ملعون سخن به پای آورد یزید (ملعون) لختی سر فرو داشت و سخن نكرد پس سر برآورد و گفت اگر حسین را نمی‌كشتید من از كردار شما بهتر خوشنود می‌شدم و اگر من حاضر بودم حسین را معفو می‌داشتم و او را عرصه هلاك و دمار نمی‌گذاشتم.

ادامه »

میرزا جهانگیر خان قشقایی کیست؟

24ام شهریور, 1396

 

به مناسبت درگذشت حكيم دانشمند جهانگير قشقايي
 

تولد
جهانگير خان قشقايي در سال 1243 هـ . ق. در خانواده‌اي تحصيل كرده به دنيا آمد. پدرش محمد خان نام داشت و از ايل قشقايي، طايفة دره شوري، تيره جانبازلو و از ساكنان «وردشت» سميرم[1] و مادرش اهل «دهاقان»، از شهرهاي تابع سميرم بود.
تحصيل
جهانگيرخان از هنگام تولد، در كنار مادرش مي‌زيست و در اوايل كودكي خود از كوچ كردن با ايل، ممنوع بود.
شوق بسياري به تحصيل داشت. چندي كه از عمرش گذشت و بزرگ شد، با ايل در كوچ كردن ييلاق و قشلاق، همراه شد، پدرش معلم خصوصي برايش استخدام كرده بود كه در سفر به آموزش وي مي‌پرداخت. استعداد و قابليت وي در كسب علم تا حدي بود كه احساس كرد ماندن در ايل و حركت با آنها در كوچ زمستاني و تابستاني، با تحصيل او سازگاري ندارد، بنابراين تصميم گرفت از آنها جدا شود و در اصفهان بماند و به تحصيل بپردازد.[2]
ورود به حوزة علميه
دربارة چگونگي گرايش و نحوة ورود حكيم جهانگيرخان قشقايي به حوزة علميه، سخناني گفته شده است كه در خور توجه است.
استاد قدسي به نقل از جلال الدين همايي، فرزند طرَب، دربارة جريان آشنايي حكيم قشقايي با هماي شيرازي در ابتداي ورودش به اصفهان مي‌نگارد:
«در برخوردي كه بين هماي شيرازي (پدربزرگ جلال الدين همايي كه نام كامل او رضا قلي و متخلص به هماي شيرازي بود) با حكيم قشقايي پيش مي‌آيد. حكيم قشقايي از مرحوم هماي شيرازي نشاني تارساز را جويا مي‌شود. ايشان ضمن راهنمايي وي به سوي تارساز، در اثنا سؤال و جواب متوجه مي‌شود كه (اين مرد ميان سال) آيتي از هوش و درايت و ذكاوت است.

ادامه »

بازخوانی جنایت آریل شارون در «صبرا و شتیلا» به روایت تصویر

24ام شهریور, 1396
 

تعداد کشتارهای جمعی تاریخ که در کمترین زمان ممکن روی داده کم نیست، اما بی تردید کشتار صبرا و شتیلا را می‌توان بر اساس نوع جنایت ها از فجیع ترین و وحشیانه ترین نسل کشی های تاریخ دانست که به دستور آریل شارون وزیر جنگ رژیم صهیونیستی صورت گرفت.

 


 
 
 
اردوگاه صبرا و شتیلا 2 اردوگاه از مجموع 12 اردوگاه آوارگان فلسطینی در لبنان به شمار می‌روند که در جنوب این کشور واقع شده‌اند. این دو اردوگاه فلسطینی‌هایی را در بر می گرفت که از همان آغاز اشغال فلسطین در سال 1948 در آن پناه گرفته بودند و اغلب آنها از ساکنان منطقه “الجلیل” در شمال فلسطین اشغالی محسوب می شدند. این دو اردوگاه در زمان جنایت صهیونیست ها در سال 1982 حدود 90 هزار سکنه داشت که یک چهارم آنها فقرای لبنانی بودند.

ادامه »

جلوی فاجعه انسانی و قربانی‌شدن مسلمانان میانمار گرفته شود

16ام شهریور, 1396

 

جامعه مدرسین حوزه علمیه قم؛
جلوی فاجعه انسانی و قربانی‌شدن مسلمانان میانمار گرفته شود

جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در محکومیت موج جدید خشونت‌ها علیه مسلمانان در میانمار، بیانیه ای صادر کرد.

وزارت امور خارجه تمام همت خود را جهت جلوگیری از فاجعه انسانی مسلمانان میانمار به کار گیرد.

متن بیانیه به شرح ذیل است:

بسم الله الرحمن الرحیم

موج جدید خشونت‌ها توسط ارتش و افراطیون بودایی در رفتاری بی رحمانه با آتش کشیدن منازل، سر بریدن کودکان، زنده به آتش افکندن و نسل کُشی مردم ستمدیده و از طرفی مسدود کردن کمک‌های بشردوستانه بین‌المللی برای مسلمانان روهینگیا توسط دولت میانمار و همچنین سانسور رسانه‌ای فجایع صورت گرفته توسط رسانه‌های جهانی، نشان از اوج مظلومیت و بی پناهی آوارگان روهینگیایی دارد.

این همه خشونت، خونریزی و قتل عام که گفته می‌شود پشت صحنه این خشونت‌ها تحریک رژیم صهیونیستی است، باید با فشارهای بین‌المللی از طرف دولت‌ها، ملت‌ها و سازمان‌های بین‌المللی متوقف شود.

جامعه مدرسین حوزه علمیه قم ضمن محکومیت شدید این جنایت‌ها، از مسلمانان آزادیخواه جهان می‌خواهد ضمن همراهی با مسلمانان مظلوم میانمار، فریاد خشم و اعتراض خود را به سازمان‌ملل برسانند و همچنین از وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران نیز انتظار می‌رود تمام همت خود را جهت جلوگیری از این فاجعه انسانی به کار گیرد تا دیگر شاهد قربانی شدن و ذبح مسلمانان نباشیم.

و السلام علیکم و رحمه الله و برکاته
محمد یزدی
رئیس شورای عالی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم

بیانات رهبر انقلاب در مراسم تنفیذ دوازدهمین دوره ریاست جمهوری ۱۳۹۶/۰۵/۱۲

12ام مرداد, 1396

 

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی رأی ملت ایران را در انتخاب حجت‌الاسلام روحانی در دوازدهمین دوره‌ انتخابات ریاست جمهوری تنفیذ نمودند.

برای دریافت فایل صوتی، با توجه به سرعت اینترنت خود ، یکی از سه لینک روبرو را کلیک نمایید:

 

متن حکم تنفیذ دوازدهمین دوره ریاست جمهوری اسلامی ایران‌

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی طی حکمی، با تنفیذ رأی ملت ایران در انتخابات، جناب حجت‌الاسلام آقای دکتر حسن روحانی را به عنوان ریاست جمهوری اسلامی ایران منصوب کردند.

متن حکم تنفیذ که صبح امروز (پنجشنبه ۱۳۹۶/۵/۱۲) طی مراسمی در حسینیه‌ی امام خمینی (رحمه‌الله) به رئیس جمهور منتخب مردم اعطا شد به شرح زیر است:
 
بسم الله الرّحمن الرّحیم
خداوند متعال را سپاس میگویم که در آزمون سیاسی و اجتماعی بزرگ دیگری، ملّت عظیم‌الشأن ایران را سرافراز فرمود و حضور مبارک آنان را در یکی از اساسی‌ترین اقدامات ملّی، گامی بلند در جهت حراست از عزّت و امنیّت کشور و ابّهت نظام مقدّس جمهوری اسلامی قرار داد. انتخابات پرشور و صفوف طولانی رأی‌دهندگان در سراسر کشور و نصاب درخشانِ شرکت‌کنندگان در انتخاب رئیس جمهور و آنگاه رأی بالای شخصیّت منتخب، همگی نشانه‌های روشن از موفّقیّت نظام اسلامی در تحکیم و تثبیت جمهوریّت و خصلتِ مردمی این نظام انقلابی است، و این یکی از اساسی‌ترین و مهم‌ترین توانمندی‌های بی‌شمار کشور اسلامی عزیز ما است که دستیابی به آرمانهای والای انقلاب را ممکن میسازد و آینده‌ی روشن کشور و ملّت را نوید میدهد.

اکنون با استمداد از هدایت و عنایت پروردگار و در سایه‌ی توجّهات حضرت ولیّ‌الله‌اعظم (ارواحنا فداه) و با تبرّک و تفأّل به همزمانی با ایّام ولادت حضرت امام ابی‌الحسن‌الرّضا (علیه‌آلاف‌التّحیّةوالثّناء)، اینجانب به پیروی از گزینش ملّت ایران، رأی آنان را تنفیذ و دانشمند محترم جناب حجّت‌الاسلام آقای دکتر حسن روحانی را به ریاست جمهوری اسلامی ایران منصوب میکنم و با دعا برای موفّقیّت ایشان، مؤکّداً توصیه میکنم که این منصب خطیر را وسیله‌ای برای کسب رضای الهی و ذخیره‌ای برای هنگامه‌ی لقاء پروردگار قرار دهند و همّت خود را متوجّه استقرار عدالت، و جانب‌داری از محرومان مستضعف، و اجرای احکام اسلام ناب، و تقویت وحدت و عزّت ملّی، و توجّه به توانمندی‌ها و ظرفیّتهای عظیم کشور، و صراحت در بزرگداشت ارزشها و مبانی انقلاب اسلامی نمایند، و مطمئن باشند که ملّت غیور و شجاع، خدمتگزاران کشور را در دشواری‌ها و در مقابله با زورگویی‌ها و زیاده‌خواهی‌های استکبار تنها نخواهد گذاشت. لازم میدانم بار دیگر درباره‌ی اجرای برنامه‌ی اقتصاد مقاومتی و توجّه ویژه به موضوع اشتغال و تولید داخلی تأکید کنم و یادآوری نمایم که رأی ملّت و تنفیذ آن، موکول به حفظ و رعایت تعهّد به صراط قویم و مستقیم اسلامی و انقلابی است.

در پایان یاد امام عزیز راحل را گرامی میدارم و به روح مطهّر ایشان و شهیدان این راه درود میفرستم.
 
والسّلام علی عباد الله الصّالحین
سیّدعلی خامنه‌ای         
 ۱۲ مرداد ۱۳۹۶   

عالمی که مانع اعلام کشف حجاب رضاخانی به مدت ۸ سال شد

21ام تیر, 1396
 آیت الله شیخ محمد تقی بافقی
ماه رمضان ۱۳۴۶ق، برابر با نوروز ۱۳۰۷ش بود. زائران بسیاری به قم رفته بودند تا هنگام تحویل سال، در کنار قبر حضرت معصومه سلام الله علیها باشند. آن روز، همسر شاه و چندتن از همراهانش نیز بدون حجاب در حرم حاضر شده بودند و با آن سر و وضع نامناسب، بسیار جلب نظر می کردند. وقتی شیخ بافقی از این جریان آگاهی یافت …

 

 بیست و یکم تیرماه سالروز قیام مردم مشهد علیه کشف حجاب به عنوان روز عفاف و حجاب نامگذاری شده است. روزی که دژخیمان رضاخان، مردم معترض به کشف حجاب را در مسجد گوهرشاد به خاک و خون کشیدند.

زمانی که واژه حجاب به میان آورده شود ناخودآگاه ذهن ها به سمت آیت الله شیخ محمد تقی بافقی، بزرگ مرد دیار کویر دارالعباده می رود، عالمی که با ایستادگی در برابر  رضاخان قلدر، نام خود را برای همیشه در تاریخ این مرز بوم به عنوان نماد امر به معروف و نهی از منکر جاودانه کرد.

از این روز خبرنگار خبرگزاری «حوزه» در یزد به سراغ حجت الاسلام والمسلمین سید محمد کاظم مدرسی، نایب رئیس شورای حوزه علمیه یزد رفته و واکاوی ابعاد شخصیتی مرحوم آیت الله محمد تقی بافقی(ره)، به ویژه مخالفت ایشان با دیکتاتوری رضاخان و مسئله کشف حجاب پرداخته که حاصل آن در ادامه می آید:

نایب رئیس شورای حوزه علمیه یزد ابتدا به توضیحی در خصوص زندگی نامه آیت الله محمد تقی بافقی پرداخت و گفت: ایشان فرزند محمد باقر تاجر از عالمان برجسته دینی یزد در سده 14ق ، در تاریخ 1292 در بافق در خانواده ای باتقوا دیده به جهان گشود.

ادامه »

پاسخ مردم به «ترامپ» : «مرگ بر آمریکا»

22ام بهمن, 1395

تصاویری از راهپیمایی 22 بهمن

 

مردم پاسخ «ترامپ» را دادند

 

شعار «مرگ بر آمریکا» در بزرگترین تجمع سالیانه ایرانیان

پویشی مجازی برای حماسه‌ای فراموش نشدنی: فردا همه می آییم

21ام بهمن, 1395

با فرارسیدن 22 بهمن روز پیروزی  انقلاب اسلامی ایران  چهره ی شهید و نقش خونین شهادت، در برابر چشم ها پدیدار می گردد و حضور یکپارچه مردم در این راهپیمایی عظیم نماد استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی و تجدید بیعت با آرمان های مقدس امام خمینی (ره) و رهبرمعظم انقلاب می باشد.

 یوم الله 22 بهمن نماد زرینی از وحدت و همبستگی ملت در سراسر ایران اسلامی است و مردم مومن و شهید پرور ایران همواره در امتداد نهضت سرخ عاشورا و با تبعیت از مقتدای خود، آماده ایثار و حماسه سازی هستند.

به همین مناسبت بار دیگر کاربران فضای مجازی دست به کار شده و با راه اندازی هشتگ های #ما_می آییم، #همه_می آییم و #22_ بهمن اعلام کردند که هم صدا با هموطنان خود درراهپیمایی 22 بهمن حضور پیدا می کنند ودر کنار هموطنان خود قرار می گیرند و نام زیبای “ایران” را سر می دهند و به همه نشان می دهند که این همبستگی که در سرزمین ایران وجود دارد همیشگی هست و با هیچ اتفاقی از بین نمی رود.

دشمنان سعی میکنند انقلاب را از یاد مردم ببرند؛اما مردم باحضور پرشور و گسترده  در راهپیمایی 22 بهمن بار دیگر امید های واهی استکبار جهانی را به نامیدی آن ها تبدیل کرده و با انسجام و همدلی خود بار دیگر مشت محکمی بردهان آمریکا و دشمنانمان خواهند زد.

ادامه »

انقلاب اسلامی ایران، جلوه هایی از الطاف امام عصر

14ام بهمن, 1395

انقلاب اسلامی ایران، به رهبری امام خمینی( از حوادث کم نظیر تاریخ این مرز و بوم است که توانست رژیم پهلوی را -که قدرتهای بزرگ شرق و غرب، مدافع آن بودند و تا بن دندان مسلح بود- به گورستان تاریخ فرستد و بساط کهنة شاه و شاهبازی را برای ابد از این کشور بیرون بریزد.

درباره علل و عوامل ظاهری و مادی انقلاب اسلامی تا کنون فراوان سخن گفتهاند؛ اما جا دارد درباره ابعادناشناخته و پنهان این جنبش تاریخساز - که رهبر فقید انقلاب، آن را انفجار نور و معجزه الهی مینامید- نیز تحقیقات شایسته انجام گیرد. در طول این انقلاب سترگ، شواهد و دلایل بسیاری وجود دارد که در مجموع، به گونهای شفاف و اطمینان بخش، از امدادهای غیبی نسبت به ملت و کشور به پاخاسته ایران حکایت میکند و نشان میدهد که آن تحرّک عظیم و بیسابقه، موجی برخاسته از الطاف بیکران خداوند و اولیای معصوم وی- به ویژه حضرت امام مهدی( - به مردم ستمزده این دیار بوده است.

مکاشفات، رؤیاه و پیشگوییهای شگفت -که در طول سالهای سرد و سیاه ستم شاهی برای اهل دل رخ داده- به ویژه تحول روحی شگرف که در دوران نهایی انقلاب (سال 1356 به بعد) بین اقشار گوناگون ملت ایران پدید آمد، همگی کاشف از آن است که نباید همپای علل واسباب ظاهری این تحرک- بلکه مقدم و مسیطر بر آن- نقش عوامل غیبی و نهانی را در پیشبرد جنبش نادیده گرفت.

مقاله حاضر، به بحث دربارة جنبه غیبی انقلاب اسلامی پرداخته، و سخن را نیز، از همین تحول روحی عمومی آغاز میکنیم.

الطاف غیبی به انقلاب اسلامی، در کلام امام خمینی

پیشوای فقید انقلاب اسلامی، امام خمینی، از هنگام ورود به پاریس (مهر57) تا زمانی که به ایران بازگشته، جمهوری اسلامی را پی افکند و با خون دل به حراست آن پرداخت، در سخنرانیهای خویش مطلبی را (عبارات گوناگون و مضمون و استدلال واحد) مکررمطرح، و بر آن تأکید کرده است، و آن، این که انقلاب اسلامی، رویدادی اعجازانگیز و فراتر از محدود? تنگ امور مادی بوده1، و دست غیبی الهی به وسیله امام عصر( در ایجاد و گسترش آن دخالت دارد. آن بزرگوار، پیروزی انقلاب اسلامی را اعجاز بزرگ قرآن و مائد? بزرگ آسمانی2، نصرت اعجازآمیز اسلام بر کفر3، و تحفه خدا از عالم بال4 به مردم ایران میخواند و برای اثبات آن، برچند واقعیت ملموس و عینی انگشت مینهاد که میتوان آنها را به این گونه، دستهبندی کرد:

1. نخستین نکتهای که امام راحل بر آن تأکید میکند، اتفاق و یکپارچگی عجیب مردم ایران در سراسر کشور و بروز حس تعاون در آنها برای مبارزه با رژیم پهلوی، تمنای حکومت اسلامی، و خدمت خالصانه به هموطنان در سالهای 56 به بعد است.

به گفته امام، پیش از آن تاریخ، هر گروه و طبقهای، ساز خود را میزد و راه خود را میرفت. دلها از هم دور بود و طبقات مختلف، از هم بیگانه، بلکه بدبین بودند؛ دانشگاهیان و روحانیان، ؛ همدیگر را قبول نداشتند. در سالهای 56 و 57 ناگهان دلها و زبانها یکی شد و طبقات و اقشار مختلف کشور- دانشگاهی و روحانی، باسواد و بیسواد، شهری و روستایی، صنعتگر و کشاورز و پزشک و مهندس، نظامی و غیرنظامی، زن و مرد، پیر و جوان و حتی کودکان خردسال- یکباره روی شعار مرگ بر شاه و نابود باد رژیم پهلوی وحدت یافتند و یکدل و یکزبان، خواستار سقوط رژیم شاهنشاهی و استقرار حکومت اسلامی شدند.5

ادامه »

فقدان این رفیق دیرین، همرزم و همکار نزدیک سخت و جانکاه است

19ام دی, 1395

رهبر انقلاب،ارتحال حجت الاسلام و المسلمین هاشمی رفسنجانی را تسلیت گفتند

فقدان این رفیق دیرین، همرزم و همکار نزدیک سخت و جانکاه است

او نمونه ای کم نظیر از مبارزان ضد ستمشاهی و رنج دیدگان این راه پرافتخار بود

هوش وافر و صمیمیت کم نظیر او تکیه گاه مطمئنی برای همه همکاران بویژه اینجانب بود

پیام تسلیت درپی رحلت حضرت حجت الاسلام و المسلمین هاشمی رفسنجانی

حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی با صدور پیامی، ارتحال رفیق دیرین و همسنگر و همگام دوران مبارزات نهضت اسلامی حضرت حجت الاسلام و المسلمین آقای حاج شیخ اکبر هاشمی رفسنجانی را تسلیت گفتند.

متن پیام تسلیت رهبر معظم انقلاب اسلامی به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

انا لله و انا الیه راجعون

با دریغ و تأسف خبر درگذشت ناگهانی رفیق دیرین، و همسنگر و همگام دوران مبارزات نهضت اسلامی و همکار نزدیک سالهای متمادی در عهد جمهوری اسلامی جناب حجت الاسلام و المسلمین آقای حاج شیخ اکبر هاشمی رفسنجانی را دریافت کردم. فقدان همرزم و همگامی که سابقه‌ی همکاری و آغاز همدلی و همکاری با وی به پنجاه و نه سال تمام میرسد، سخت و جانکاه است. چه دشواریها و تنگناها که در این دهها سال بر ما گذشت و چه همفکریها و همدلیها که در برهه‌های زیادی ما را با یکدیگر در راهی مشترک به تلاش و تحمل و خطرپذیری کشانید. هوش وافر و صمیمیت کم‌نظیر او در آن سالها، تکیه گاه مطمئنی برای همه کسانی که با وی همکار بودند بویژه برای اینجانب به شمار میآید. اختلاف نظرها و اجتهادهای متفاوت در برهه‌هایی از این دوران طولانی هرگز نتوانست پیوند رفاقتی را که سرآغاز آن در بین‌الحرمین کربلای معلّی بود، بکلّی بگسلد و وسوسه‌های خناسانی که در سالهای اخیر با شدت و جدیت در پی بهره‎‌برداری از این تفاوتهای نظری بودند، نتوانست در محبت شخصی عمیق او نسبت به این حقیر خلل وارد آورد. او نمونه‌ی کم نظیری از نسل اول مبارزان ضد ستم‌شاهی و از رنج دیدگان این راه پرخطر و پر افتخار بود. سالها زندان و تحمل شکنجه‌های ساواک و مقاومت در برابر این همه و آنگاه مسئولیتهای خطیر در دفاع مقدس و ریاست مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان و غیره، برگهای درخشان زندگی پرفراز و نشیب این مبارز قدیمی است. با فقدان هاشمی اینجانب هیچ شخصیت دیگری را نمی‌شناسم که تجربه‌ئی مشترک و چنین درازمدت را با او در نشیب و فرازهای این دوران تاریخ‌ساز به یاد داشته باشم. اکنون این مبارز کهنسال در محضر محاسبه‌ی الهی با پرونده‌ئی مشحون از تلاش و فعالیت گوناگون قرار دارد، و این سرنوشت همه‌ی ما مسئولان جمهوری اسلامی است. غفران و رحمت و عفو الهی را برای وی از صمیم قلب تمنا میکنم و به همسر گرامی و فرزندان و برادران و دیگر بازماندگان ایشان تسلیت عرض میکنم.

غفرالله لنا و له

سید علی خامنه ای

۱۹ دی ماه ۱۳۹۵

پیامی که "مانیفیست کمونیست" را به موزه‌های تاریخ سپرد!

13ام دی, 1395

به بهانه روز ابلاغ نامه تاریخی امام خمینی(ره) به گورباچف:

نامه معروف امام خمینی(ره) که در آن فروپاشی بلوک شرق و زوال مارکسیسم بپیش‌بینی شده بود، در 13 دی ماه 1367، به آخرین رئیس جمهور شوروی، میخائیل گورباچف، ابلاغ شد.
 
 در حالی که نزدیک به 70 سال از حاکمیت حزب کمونیست اتحاد شوروی و سایه سنگین کمونیسم بر سرنوشت و قانون اساسی مردم کشور شوراها می‌گذشت و جنگ سرد برقرار بود و دیوار جدایی شرق و غرب در برلین برافراشته، امام خمینی(ره)، فیلسوف عارفی که به تازگی معادلات نظام سلطه را در جهان برهم زده و با رهبریِ انقلابی اسلامی در ایران، طومار سال‌ها حکومت طاغوت و شاهنشاهی را در هم پیچیده بود، در نامه‌ای تاریخی، صدای شکسته شدن استخوان‌های مارکسیسم را به گوش میخائیل گورباچف، رهبر اتحاد جماهیر شوروی رساند.
 
امام خمینی(ره) در این نامه تاریخی، با پیش‌بینی فروپاشی بلوک شرق یعنی شوروی و از بین رفتن کمونیسم، خطاب به گورباچف می‌نویسند: برای همه روشن است كه از اين پس كمونيسم را بايد در موزه‌های تاريخ سياسی جهان جستجو كرد؛ چراكه ماركسيسم جوابگوی هيچ نيازی از نيازهای واقعی انسان نيست؛ چراكه مكتبی است مادی و با ماديت نمی‌توان بشريت را از بحران عدم اعتقاد به معنويت كه اساسی‌ترين درد جامعه بشری در غرب و شرق است، به درآورد.
 
در حالی که سوسیالیسم شوروی، با دیوار پولادینی از دنیای معاصر جدا شده بود، امام خمینی(ره) در جای دیگری از نامه خود می‌نویسند: امروز ديگر چيزی به نام كمونيسم در جهان نداريم ولی از شما جداً می‌خواهم كه در شكستن ديوارهای خيالات ماركسيسم، گرفتار زندان غرب و شيطان بزرگ نشويد.
 
رهبری که مانیفیست کمونیست را به موزه های تاریخ سپرد!
 

پس از گذشت سه سال از صدور پیام تاریخی حضرت امام(ره)، در حالی که بدبین‌ترین مخالفان گورباچف هم فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی را تصور نمی‌کردند، پیش‌بینی امام به حقیقت می‌پیوندد و دیوار پولادینی که آن‌ها را از جهان معاصر جدا می‌ساخت فرو می‌ریزد و پانزده جمهوری مستقل هر کدام به عنوان کشوری تازه و دولتی نو، سر برمی‌آورند.

ادامه »

"خرمشهر" تجلی "ما ایستاده‌ایم" + دانلود فایل صوتی ممد نبودی ببینی

29ام شهریور, 1395
خرمشهر در جنگ ایران و عراق، اهمیت ویژه‌ای بین ایرانی‌ها داشت و سقوط این شهر بر اثر تجاوز آشکار نیروهای بعث عراق، ضربه‌ای قابل توجه بر پیکره‌ی ملت ایران وارد کرد. این شهر، به یاری خدا و در کمتر از 24 ساعت آزاد شد و تعداد زیادی از نیروهای متجاوز بعثی به اسارت نیروهای جمهوری اسلامی ایران درآمدند.
 
آزادسازی خرمشهر، در حالی صورت گرفت که عراقی‌ها به نیروهای متجاوز دستور داده بودند که دفاع از خرمشهر به منزله دفاع از بصره و بغداد و تمام شهرهای عراق محسوب می‌شود و لذا نیروهای عراق تجاوزگر، موظف بودند از این شهر محافظت شدیدی به عمل آورند. به همین دلیل، نیروهای بعثی تمام تجهیزات و امکانات خود را برای دفاع از این شهر به میدان آورده بودند و قصد داشتند به هر قیمتی این شهر را حفظ نمایند ولی با یاری خداوند متعال و کمک‌های مردمی، خرمشهر آزاد شد و از چنگال عراقی‌ها به درآمد.
 
 
** نحوه اشغال خرمشهر توسط رژیم بعثی
 

در سال 1359 خرمشهر مورد تجاوز دشمن بعثی قرار گرفت و پس از 34 روز مقاومت دلیرانه مردم و رزمندگان در چهارم آبان سال 1359 به اشغال نیروهای متجاوز بعثی درآمد و به مدت 20 ماه در اشغال نیروهای متجاوز بعثی بود. در نوزدهم اردیبهشت سال 1361، عملیات رزمندگان با هدف آزادسازی خرمشهر آغاز شد و آن‌ها با همکاری و همراهی بی‌نظیر نیروهای مردمی، با نزدیک شدن به شهر و تصرف ناحیه مرزی شلمچه، خود را برای حمله نهایی و مقابله با دشمن بعثی آماده کردند. بر خلاف پیش‌بینی‌های تحلیلگران نظامی و خود نیروهای بعثی و در کمال ناباوری متجاوزان به خاک ایران، سپاه ایران از رود کارون وارد خرمشهر نشد. نیروهای سپاه، دشوارترین مسیر را که از غرب و جاده شلمچه به شهر وارد می‌شد انتخاب کردند. عراقی‌ها پس از 35 روز و با وجود تجهیزات و قوای کاملاً مسلح و جنگنده، به زانو درآمدند و خونین‌شهر، پس از 575 روز اشغال و تلفات سنگین دشمن بعثی به آغوش ایران اسلامی بازگشت.

ادامه »

ویژه نامه سال روز ازدواج حضرت علی با فاطمه علیهما السلام

13ام شهریور, 1395
سالروز پیوند آسمانی علی علیه السلام با فاطمه سلام الله علیها برترین بانوی جهان، روزی مبارک برای کسانی است که دل به زندگی فاطمی داده تا شادی خود را با خاطره ای خوش، پیوند زنند. اشراف عرب خواستگار وی بودند؛ ولی این دختر با دختران دیگر فرق دارد. ازدواج فاطمه و علی با فرمان خدا و شور و شادی انجام شد.
 

پیوند آسمانی

نخستین روز از آخرین ماه سال قمری، سالروز پیوندی آسمانی است که دیگر هیچ گاه مانند آن در تاریخ تکرار نشد. علی علیه السلام ، پیشوای پارسایان با فاطمه علیهاالسلام ، برترین بانوی جهان پیمان عشق بست و خدا، والاترین فرستاده خویش را بر این پیمان گواه گرفت. برکت این ازدواج، عمری به گستردگی آفتاب دارد؛ هم چنان که یاد و نام آن در تاریخ برای همیشه مانا گردید. اول ذیحجه، روزی مبارک برای همه نوگامانی است که دل به زندگی فاطمی علیهاالسلام داده اند تا شادی خود را با خاطره همیشه روشن آن روز مبارک، پیوند زنند.

خواستگاری امام علی علیه السلام از حضرت زهرا سلام الله علیها

ازدواج امام علی علیه السلام با حضرت فاطمه سلام الله علیها

مهریه حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها

جهیزیه حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها

ادامه »

فیلم تاریخی رهبر معظم انقلاب درباره شهادت شهید باهنر و رجایی

8ام شهریور, 1395

 

امروز هشتم شهریور ماه سالگرد شهادت محمد علی رجایی و محمد جواد باهنر است.
صفحه اینستاگرام منتسب به رهبر معظم انقلاب دومین سخنرانی ایشان را در سالروز شهادت شهید رجایی و باهنر منتشر کرده است.

در این پست آمده است: سخنرانی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به مناسبت دومین سالگرد شهادت شهیدان رجایی و باهنر: ‌اگر ما درباره‌ى شهید باهنر و شهید رجایى حرف مى‌زنیم فقط تاریخ‌نویسى نیست، شرح‌حال گوئى نیست، این در حقیقت تاریخ انقلاب است؛ این مردم‌شناسى انقلاب است و این ترسیم خط دولت و دولتمردان است… شناسایى چهره‌ى این دو عزیز و همه‌ى چهره‌هاى منور این تاریخ خونبار، راه ما را نسبت به آینده روشن مى‌کند، غفلت را از ما مى‌گیرد. اگر امروز دولت جمهورى اسلامى با توجه به هدف‌هاى دولت مردمى رجایى و مبارزه‌اى که آن مرد صبور خستگى‌نشناس با فتنه گر زمان خود داشت، کار خودش را بخواهد ادامه بدهد، به آن هدف‌ها بخواهد توجه بکند، با آن شیوه‌ها بخواهد عمل بکند، همان دولت مردمى‌اى است که مردم به عشق رئیس شهید آن دولت هنوز بعد از دو سال مى‌جوشند. ۱۳۶۲/۰۶/۰۸

برای دانلود فیلم اینجا کلیک کنید.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

ادعیه و اعمال مخصوص روز دحوالارض + دانلود

7ام شهریور, 1395
دحوالارض مطابق با 25 ذی‌القعده روزی است که خداوند با نظر به کره زمین، به جهان خاکی حیات بخشید. از این روز، بخش‌هایی از کره زمین که سراسر از آب بود، شروع به خشک شدن کرد تا کم کم به شکل یک چهارم خشکی‌های امروزی درآمد. مطابق روایات، اولین نقطه ای که از زیر آب سر برآورد، مکان کعبه شریف و بیت الله الحرام بود.
در کتب ادعیه آداب و اعمال خاصی برای این روز خاص توصیه شده است که در این گزارش آنها را از کلیات مفاتیح الجنان برای شما کاربران گرامی گردآوری کرده‌ایم.

دانلود فایل صوتی دعای بعد از نماز روز 25 ذی‌القعده


1. دعای روز دحوالارض
 
اَللَّهُمَّ دَاحِيَ الْكَعْبَةِ وَ فَالِقَ الْحَبَّةِ وَ صَارِفَ اللَّزْبَةِ وَ كَاشِفَ كُلِّ كُرْبَةٍ
  اى خدا اى كه زمين كعبه را بگسترانيدى و دانه را در جوف زمين شكافتى و سختيها را از بندگان برطرف ساختى و هر غم و اندوه را از دلها زايل نمودى
 
أَسْأَلُكَ فِي هَذَا الْيَوْمِ مِنْ أَيَّامِكَ الَّتِي أَعْظَمْتَ حَقَّهَا وَ أَقْدَمْتَ سَبْقَهَا
  از تو درخواست مى ‏كنم در اين روز از ايام تو كه حق آن را بزرگ شمردى و بر ساير ايام از جهت شرف مقدم داشتى
 
وَ جَعَلْتَهَا عِنْدَ الْمُؤْمِنِينَ وَدِيعَةً وَ إِلَيْكَ ذَرِيعَةً وَ بِرَحْمَتِكَ الْوَسِيعَةِ
  و اين روز را نزد اهل ايمان به وديعت گذاشتى و آن را وسيله خود قرار دادى قسم به اين روز و به رحمت وسيع بى ‏نهايتت
 
أَنْ تُصَلِّيَ عَلَى مُحَمَّدٍ عَبْدِكَ الْمُنْتَجَبِ فِي الْمِيثَاقِ الْقَرِيبِ يَوْمَ التَّلاَقِ فَاتِقِ كُلِّ رَتْقٍ وَ دَاعٍ إِلَى كُلِّ حَقٍ‏
  كه بر محمد صلی الله علیه و آله بنده صالح خود كه تو در عهد و پيمان كه به روز ملاقات نزديك است او را برگزيدى تا بسته را او به روى خلق گشود و عالمى را بسوى حق دعوت فرمود رحمتت بر او
 
وَ عَلَى أَهْلِ بَيْتِهِ الْأَطْهَارِ الْهُدَاةِ الْمَنَارِ دَعَائِمِ الْجَبَّارِ وَ وُلاَةِ الْجَنَّةِ وَ النَّارِ
  و بر آل اطهارش باد كه آنان هاديان و چراغ علم و معرفت و اركان هدايت بسوى خداى بزرگوارند و حاكم بر بهشت و بر دوزخند
 
وَ أَعْطِنَا فِي يَوْمِنَا هَذَا مِنْ عَطَائِكَ الْمَخْزُونِ غَيْرَ مَقْطُوعٍ وَ لاَ مَمْنُوعٍ (مَمْنُونٍ)
 و اى خدا هم در اين روز از گنج عطاى پر بهاى خود كه مستور و نامقطوع و بى ‏منت است به ما عطا فرما

ادامه »

دحوالارض و برنامه هاي معنوي آن

6ام شهریور, 1395
 
  دحوالارض

درک معنای دحو الارض و حقیقت آن از اموری است که در کتب اهل عرفان و معرفت و در تفاسیر و کتب اهل هیئت و نجوم مورد بررسی و مناقشات فراوانی بوده است.

به مناسبت فرا رسیدن روز دحو الارض، برنامه هاي معنوي واعمال این روز بزرگ.

شمّه‏ اي از تاريخ کعبه

کعبه اوّلين معبد مردمي و عبادتگاه توده انسانها در روي زمين است: «إنّ أول بيت وضع للناس للذي ببکة… » که تعيين محل و نقشه ساختن آن به رهنمود و دستور خداي سبحان بود: «وإذ بوّأنا لإبراهيم مکان البيت… ».

بنابراين کعبه، اوّلين معبدي (نه اوّلين خانه) است که در روي زمين ساخته شد. گرچه بر اساس «دحو الأرض» گفته شده: «مکان کعبه اولين زميني بود که از زير آب بيرون آمد»، ليکن استفاده اين معنا که «اوّلين خانه ساخته شده کعبه است» از آيه، مشکل به نظر مي ‏رسد؛ زيرا اوليّت آن را مقيد کرده که براي عبادت بوده است.

البته آيه شريفه «إن أول بيت وضع للناس… »، معناي مزبور را نیز نفي نمي ‏کند؛ زيرا قيودي همچون وصف، همانطور که اطلاق ندارد، مفهوم نيز ندارد؛ مگر اينکه جمله مشتمل بر وصف در مقام تحديد باشد. در اين باره و در استفسار از آيه شريفه مزبور از اميرالمؤمنين (عليه السلام) تصريح به اينکه قبل از بناي کعبه، خانه وجود داشته، نقل شده است.

از اميرالمومنين عليه السلام روايت شده است که فرمودند: «نخستين رحمتي که از آسمان به زمين نازل شد، در بيست وپنج ذي القعده بود. کسي که در اين روز، روزه بگيرد و شبش را به عبادت بايستد، عبادت صد سال را که روزش را روزه و شبش را عبادت کرده است، خواهد داشت».

ادامه »

«بیگانه‌ پرستی» هنوز هم بین برخی وجود دارد/مصدق باور نمی‌کرد آمریکا به او خیانت می‌کند!

29ام مرداد, 1395
حجت‌الاسلام روحانی:
اگر اعتماد مصدق به آمریکا نبود و آمریکا را مانند انگلیس نگاه می‌کرد، احتمال داشت کودتا موفق نشود و همان جریانی که مصدق را به سقوط کشاند، اکنون نیز میان برخی اشخاص در کشور وجود دارد.


به گزارش عمارنامه، روز 28 مرداد یادآور کودتای ننگین و سیاهی است که شیرینی نهضت ملی شدن صنعت نفت را در کام ملت ایران تلخ کرد. طرح کودتای نظامی 28 مرداد را باید در اصل، یک طرح انگلیسی دانست. انگلیس که پس از کوتاه شدن دست خود از صنعت نفت ایران، منابع بسیاری را در منطقه و خصوصاً ایران از دست داده بود، با قطع امید از رسیدن به توافق، وارد مطالعه طرح یک کودتای نظامی شد. در ابتدا امریکا مخالف بود اما پیروزی آیزنهاور در انتخابات ریاست جمهوری امریکا باعث تغییرات عمده‌ای در سیاست خارجی این کشور شد. از جمله مهمترین عوامل شکل‌گیری این کودتا، خوشبینی مصدق به امریکا بوده است. به مناسبت سالگرد این کودتا مصاحبه‌ای با حجت‌الاسلام و المسلمین سید حمید روحانی رئیس موسسه تاریخ‌پژوهی و دانشنامه انقلاب اسلامی و رئیس سابق مرکز اسناد انقلاب اسلامی و از اعضای دفتر حضرت امام(ره) در نجف انجام داده‌ایم.

امام خمینی (ره) طی نامه‌ای به حجت‌الاسلام روحانی در دی ماه 1367، تدوین تاریخ انقلاب اسلامی را به وی واگذار نمود. از آثار علمی وی کتاب چهار جلدی نهضت امام خمینی بالغ بر 6000 صفحه به چاپ رسیده است. شایان ذکر است اولین جلد این کتاب قبل از انقلاب با همین عنوان در بیروت چاپ شد.

ادامه »

صیاد شیرازی چگونه با عملیات مرصاد کار صدامیان را یکسره کرد؟

5ام مرداد, 1395

هشت سال جنگ تحمیلی با اجرای عملیات مرصاد و انهدام منافقین پایان شیرینی داشت. عملیات مرصاد آخرین عملیات رزمی ایران در هشت سال دفاع مقدس بود که با فرماندهی شهید سپهبد صیاد شیرازی درس تلخی به دشمن داد.

پذیرش قطعنامه 598 اتفاقی بود تا سازمان به اصطلاح مجاهدین خلق ایران (فرقه منافقین) در کمینگاه مرصاد در دام مرگباری گرفتار آید که طراح آن کسی نبود جز سپهبد شهید صیاد شیرازی.

همزمان با ۵ مرداد، سالروز شکست «دروغ جاویدان» بهترین فرصتی است تا فاصله‌ها را با شهدا و آرمان‌های آنان کم کنیم. شهید سپهبد “علی صیاد شیرازی” نمونه بارز از شرافت و غیرت ایرانی است که در زمین‌های سر به فلک کشیده کردستان تا دشت‌های گرم خوزستان به جهاد و نیایش می‌پرداخت و در نهایت در این راه با نمایش اوج بندگی، جان شیرین خود را فدای عزت و سربلندی اسلام و ولایت نمود.

 در این گزارش به فعالیت‌ها  و گوشه‌های از زند گی سرآمد فرماندهان ارتش جمهوری اسلامی ایران سپهبد صیاد شیرازی بپردازیم.

تولد بهاری

 شهید  صیاد شیرازی در  سال 1323، در شهرستان درگز مشهد دیده به جهان گشود پدرش نظامی بود و بهمین دلیل او در دوران کودکی زندگی در شهرهای مختلف را تجربه کرد. در سال 1340 برای ادامه تحصیل به تهران آمد پس از پایان آخرین سال دوره متوسطه در دبیرستان امیر کبیر تهران، در سال 1343 وارد دانشکده افسری شد و سه سال بعد، پس از اخذ درجه لیسانس، از دانشگاه افسری فارغ‌التحصیل شده و برای به پایان رسانیدن دوره مقدماتی توپ خانه، عازم اصفهان گردید.

 در سال 1351 پس از اتمام آموزش زبان انگلیسی در تهران، به دلیل لیاقت‌ها و دقت‌هایش در کار، برای تکمیل تخصص‌های توپ‌خانه، از طرف ارتش، عازم آمریکا شد تا دوره هواسنجی بالستیک را بگذراند. او پس از بازگشت از آمریکا، به عنوان استاد در مرکز آموزش توپ خانه اصفهان به تدریس پرداخت و در سال 1346، موفق به اخذ درجه كارشناسی از دانشگاه افسری شد.

ادامه »

ویژه سالروز تخریب قبور ائمه اطهار علیهم السلام در بقیع

23ام تیر, 1395

فرقه ضاله وهابی بر اساس تفکر غلط با کمک آل سعود بسیاری از آثار دینی را تخریب و به هتک حرمت قبور ائمه بقیع و دیگر اماکن پرداختند. در طول تاریخ جنایات زیادی کرده و امروزه نیز همان تفکر را دنبال میکند؛ در حالی که این عقیده بر خلاف کتاب و سنت است.

 آشنایی با قبرستان بقیع

یکی از پر خاطره ترین مکانهای مدینه، بقیع است ; جایی که نخست آن را بقیع الغرقد می نامیدند. «غرقد» نوعی درخت بوده که در گذشته، در محل این قبرستان و یا در کنار آن قرار داشته و محتملا به تدریج با گسترش قبرستان، آن درختها (که به نظر برخی توتستان بوده) از میان رفته است. بقیع پیش از اسلام، گورستان مردم یثرب بوده و پس از اسلام نیز به عنوان مهمترین گورستان مدینه شناخته شده است. این گورستان با وسعت نسبتا زیاد خود، در طول قرون مختلف اسلامی مدفن صحابه، تابعین و مهمتر از همه، چهار تن از امامان (علیهم السلام) بوده و از این رو محل زیارت تمامی زائران مدینه منوره است. بقیع در ناحیه شرقی مسجد النبی و تقریبا در فاصله دویست متری آن قرار دارد. این قبرستان تا یکصد سال پیش خارج از حصار قرار داشت، اما اکنون تقریبا در میان شهر مدینه واقع شده و با چهار خیابان محاصره گردیده است ; ستین، عبد العزیز، ابی ذر، باب العوالی.

بقیع در زمان رسول خدا صلی الله علیه و آله نیز زیارتگاه بوده و آن حضرت برخی شبها خانه را ترک کرده و تنها به بقیع می رفته و در آنجا به راز و نیاز با خدا می پرداخته است. برخی دختران آن حضرت و نیز برخی از یاران نزدیکش در بقیع مدفونند ; کسانی چون عثمان بن مظعون که از صحابی مورد علاقه رسول خدا صلی الله علیه و آله بود.

قبرستان بقیع تا قبل از تسلط آل سعود، قبه های متعددی داشت که بر روی قبور خاصی ساخته شده بود. اما اکنون به صورت فضای باز و ساده ای در آمده است و قبرها جز نشانی ساده، به صورت سنگی که بالای سر آنها گذاشته شده، چیزی ندارد. با وجود این، تعلق خاطر مسلمانان به مدفون شدگان بقیع باعث گردیده است تا قبر عده ای از بزرگان مدفون، مشخص باقی بماند ; گرچه به مرور زمان، قبور صدها بلکه هزاران تن از صحابه و تابعین به دست فراموشی سپرده شده و قبر آنان نا مشخص مانده است.

قبرستان بقیع

بقیع در گذر تاریخ(1) (2)

ادامه »

سفیر سرنوشت حسین علیه السلام(به مناسبت حركت حضرت مسلم بن عقيل به سوي كوفه)

1ام تیر, 1395

کوفه، شهر ننگین تاریخ، شهر بیغوله های تاریک، «شهر مردم هزار رنگ هزار آئین»

کوفه، کوچه های نامردی، دست های خیانت، دستارهای مرگ، نامه های مسموم، نامه های دروغ، مُهرهای دغل، قوم های شعاری و شعارهای خالی از شعور.

«مسلم»! اسبت را زین کن!

مرگ، پشت دروازه های کوفه چشم به راه توست

هجده هزار نامه، هجده هزار پیمان، هجده هزار بیعت، هجده هزار خنجر!

«مسلم»! اسبت را زین کن.

مشعل های دارالاماره، برای تو روشن می شوند.

در میان آتش، رقص مستانه کن که مرد، میان شعله ها، آزاد می میرد.

مسافر خسته! مسافر زخمی!

کوله بار رسالتت را به کجا می بری؟ آیا در میان مردمی که خدا را به نان می فروشند؟!

مردمی که در معامله کفر و دین، چشم به دینارهای پسر مرجانه دارند؟!

مردمی که علی علیه السلام را شهید محراب کردند؟! مردمی که علی علیه السلام را نفهمیدند؟!

از این مردم چه می خواهی؟!

سفیر سرنوشت حسین! به کجا می روی؟ پیمان شکنی، ضمیمه امضای مردمی است که ریسمان به پایت می بندند و جسم بی جانت را میان بازارهای کوفه می گردانند.

پیمان شکنی، ضمیمه امضای مردمی است که از هجده هزار تن، چون نماز شام را خواندی، یک تن با تو نمی مانند.

اسبت را زین کن! سفیر سخت ترین واقعه تاریخ! سفیر پاک ترین خون! سفیر حماسه! سفیر درد! سفیر عشق! حسین علیه السلام ، به حق تو را برگزید؛ «مسلم»؛ شایسته نام توست

خطر را در آغوش گیر که مرگ، با همه زیبایی هایش، به تو لبخند می زند. و کوفه، استقبال توست؛ با تیغ های آخته و گرگ های گرسنه و روبهان پلیدش.

این راه، سرنوشت تو را رقم می زند؛ سرنوشت تو و حسین علیه السلام را، سرنوشت تو و طفلان بی پناهت را، سرنوشت تو و مظلومیت دین ناب محمّد صلی الله علیه و آله وسلم را

درست رفته ای!

گام هایت را استوار کن! مرگ، پشت دروازه های کوفه، چشم به راه توست؛ شهد شادت، گوارایت!

منبع:اشارات - آبان 1382، شماره 54 - عاطفه خرّمی

سفیر سرنوشت حسین علیه السلام

1ام تیر, 1395

کوفه، شهر ننگین تاریخ، شهر بیغوله های تاریک، «شهر مردم هزار رنگ هزار آئین»

کوفه، کوچه های نامردی، دست های خیانت، دستارهای مرگ، نامه های مسموم، نامه های دروغ، مُهرهای دغل، قوم های شعاری و شعارهای خالی از شعور.

«مسلم»! اسبت را زین کن!

مرگ، پشت دروازه های کوفه چشم به راه توست

هجده هزار نامه، هجده هزار پیمان، هجده هزار بیعت، هجده هزار خنجر!

«مسلم»! اسبت را زین کن.

مشعل های دارالاماره، برای تو روشن می شوند.

در میان آتش، رقص مستانه کن که مرد، میان شعله ها، آزاد می میرد.

مسافر خسته! مسافر زخمی!

کوله بار رسالتت را به کجا می بری؟ آیا در میان مردمی که خدا را به نان می فروشند؟!

مردمی که در معامله کفر و دین، چشم به دینارهای پسر مرجانه دارند؟!

مردمی که علی علیه السلام را شهید محراب کردند؟! مردمی که علی علیه السلام را نفهمیدند؟!

از این مردم چه می خواهی؟!

سفیر سرنوشت حسین! به کجا می روی؟ پیمان شکنی، ضمیمه امضای مردمی است که ریسمان به پایت می بندند و جسم بی جانت را میان بازارهای کوفه می گردانند.

پیمان شکنی، ضمیمه امضای مردمی است که از هجده هزار تن، چون نماز شام را خواندی، یک تن با تو نمی مانند.

اسبت را زین کن! سفیر سخت ترین واقعه تاریخ! سفیر پاک ترین خون! سفیر حماسه! سفیر درد! سفیر عشق! حسین علیه السلام ، به حق تو را برگزید؛ «مسلم»؛ شایسته نام توست

خطر را در آغوش گیر که مرگ، با همه زیبایی هایش، به تو لبخند می زند. و کوفه، استقبال توست؛ با تیغ های آخته و گرگ های گرسنه و روبهان پلیدش.

این راه، سرنوشت تو را رقم می زند؛ سرنوشت تو و حسین علیه السلام را، سرنوشت تو و طفلان بی پناهت را، سرنوشت تو و مظلومیت دین ناب محمّد صلی الله علیه و آله وسلم را

درست رفته ای!

گام هایت را استوار کن! مرگ، پشت دروازه های کوفه، چشم به راه توست؛ شهد شادت، گوارایت!

منبع:اشارات - آبان 1382، شماره 54 - عاطفه خرّمی

بازخوانی نامه امام(ره) به منتظری و عزل وی

6ام فروردین, 1395

در سالروز نامه تاریخی امام راحل به قائم مقام وقت رهبری در ۶ فروردین سال ۶۸ آقای منتظری که به دلیل سوابق انقلابیش از سوی مجلس خبرگان به عنوان قائم مقام رهبری منصوب شده بود به دستور امام خمینی(ره) طی پیامی تاریخی عزل شد.

متن کامل پیام حضرت امام در ادامه می‌آید:

بسم الله الرحمن الرحیم

جناب آقای منتظری

با دلی پر خون و قلبی شکسته چند کلمه‌ای برایتان می‌نویسم تا مردم روزی در جریان امر قرار گیرند. شما در نامه اخیرتان نوشته‌اید که نظر تو را شرعاً بر نظر خود مقدم می‌دانم؛ خدا را در نظر می‌گیرم و مسائلی را گوشزد می‌کنم. از آنجا که روشن شده است که شما این کشور و انقلاب اسلامی عزیز مردم مسلمان ایران را پس از من به دست لیبرال‌ها و از کانال آنها به منافقین می‌سپارید، صلاحیت و مشروعیت رهبری آینده نظام را از دست داده‌اید.

شما در اکثر نامه‌ها و صحبت‌ها و موضعگیری‌هایتان نشان دادید که معتقدید لیبرال‌ها و منافقین باید بر کشور حکومت کنند. به قدری مطالبی که می‌گفتید دیکته شده منافقین بود که من فایده‌ای برای جواب به آنها نمی‌دیدم. مثلا در همین دفاعیه شما از منافقین تعداد بسیار معدودی که در جنگ مسلحانه علیه اسلام و انقلاب محکوم به اعدام شده بودند را منافقین از دهان و قلم شما به آلاف و الوف رساندند و می‌بینید که چه خدمت ارزنده‌ای به استکبار کرده‌اید. در مساله مهدی هاشمی قاتل، شما او را از همه متدینین متدین‌تر می‌دانستید و با اینکه برایتان ثابت شده بود که او قاتل است مرتب پیغام می‌دادید که او را نکشید.

ادامه »

بیانیه حوزه علمیه محدثه به مناسبت اعدام شیخ نمر : بکُشید ما را! ملت ما بیدارتر می شوند.

12ام دی, 1394

آل‌سعود سرانجام با وجود همه مخالفت‌های شدید با اعدام روحانی برجسته شیعی ، شیخ نمر و بی توجه به همه احساسات و عواطفی که مریدان این شیخ شهید و نیز افکار آزاده و سلیم جهان نسبت به وی داشتند؛ دست خود را به خون پاک وی آغشته کرد، جنایتی را رقم زد که نسخه آل‌سعود را زودتر از موعد درهم خواهد پیچید.

بسم الله الرحمن الرحيم

انا لله و انا اليه راجعون

خبر تأثربرانگیز اعدام آيت الله شيخ نمر و 46 نفر از بيگناهان، جهان اسلام را در بُهت و تعجب فرو برد، به خصوص اينكه اين جنايت تحت عنوان خوارج و تكفير صورت گرفت؛ اگر كسانى تاكنون ترديد داشتند كه كانون فتنه و تكفير در جهان، آل سعود هستند با اين نمونه آشكار جاى ترديدى باقى نماند.

به يقين اين جنايت، بدون اطلاع آمريكا نبوده است، آل سعود خائن به واسطه رذالتی که در اداره امور خویش دارند،خدمتگزاری آمریکا را در منطقه اختیار کرده اند و بدون اجازه آمریکا دست به هیچ اقدامی نمی زنند.ایادی استکبار و سردمدارن ظلم یزیدی در دنیا بدانند که این اقدام آنها نه تنها به وحدت شیعه و سنی لطمه نخواهد زد بلکه بر بصیرت آنها خواهد افزود و آنها را متحدتر خواهد کرد.

دسیسه بازان و مزدوران آمریکایی سعودی بدانند به یقین و به زودی انتقام خون پاک وی گرفته خواهد شد .ما هنوز داغ عزیزانمان در منا بر دلهایمان سنگینی می کند و قطعا این اقدام آل سعود خبیث، آتش انتقام ما را شعله ورتر خواهد کرد و طومار هستی آن را هر چه زودتر در هم خواهد کشید.


به یاد شهید ادواردو آنیلی/تاملی بر مرگ سوال برانگیز «ثروتمندترین شیعه تاریخ»

24ام آبان, 1394

24 آبان ماه سالگرد شهادت مهدی ادواردو آنیلی ثروتمندترین شهید تاریخ بشریت است. یاد او را گرامی بداریم.

پسر ثروتمند ایتالیایی و مالک کارخانجات اتومبیل سازی فیات، فراری، مازراتی، آلفا رومئو، لانچیا، آبارت، اویکو به همراه چندین کارخانه تولید قطعات صنعتی، چند بانک خصوصی، شرکتهای طراحی مد و لباس، روزنامه‌های پرتیراژ لاستامپا و کوریره دلاسرا، باشگاه اتومبیل‌رانی فراری و باشگاه فوتبال یوونتوس بود. افزون بر این‌ها چندین شرکت ساختمان‌سازی، راه‌سازی، تولید لوازم پزشکی و بالگردسازی هم وجود دارد که خانواده آنیلی جزء سهام‌داران اصلی آن‌ها است.

روحش شاد- یادش گرامی


تاملی بر مرگ سوال برانگیز «ثروتمندترین شیعه تاریخ»

15 سال پیش در چنین روزی مردی از صحنۀ روزگار حذف شد که 60 میلیارد دلار “درآمد سالانه” را نادیده گرفته بود تا پیرو مکتب اهل بیت (علیهم السلام) شود.

 ادواردو آنیلی در 9 ژوئن 1954 در نیویورک متولد شد. وی پس از اتمام تحصیلاتش در کالج آتلانتیک، برای ادامه تحصیلاتش در زمینه ادبیات مدرن و فلسفه شرق به دانشگاه پرینستون رفت. پس از اتمام تحصیلات دانشگاهی، برای مطالعه عرفان و مذاهب شرقی به کشورهای هند و سپس به ایران سفر کرد و در جریان سفرش به کشورمان به تشیع گروید.

سناتور جیوانی آنیلی، پدر “ادواردو” یکی از پولدارترین و بانفوذترین افراد ایتالیا و مالک کارخانه‌جات اتومبیل‌سازی فیات، فراری، لامبورگینی، لانچیا، آلفارمو و آیوکو، به همراه چندین کارخانه تولید قطعات صنعتی، چند بانک خصوصی، شرکت‌های طراحی مد و لباس، روزنامه‌های پرتیراژ “لاستامپا” و “کوریره دلاسرا"، باشگاه اتومبیل‌رانی فراری و باشگاه فوتبال یوونتوس بود.

 

علاوه بر این‌ها، چندین شرکت ساختمان‌سازی، راه‌سازی، تولید لوازم پزشکی و هلیکوپترسازی هم وجود دارد که خانواده آنیلی جزء سهام‌داران اصلی آن‌ها می‌باشند. میزان ثروت و نفوذ خانواده آنیلی به حدی است که رسانه‌های ایتالیا از آن‌ها به عنوان خاندان پادشاهی ایتالیا نام می‌برند. کارشناسان اقتصادی درآمد سالانه خانواده آنیلی را بالغ بر ۶۰ میلیارد دلار تخمین می زنند که حدود ۳ برابر درآمد نفتی جمهوری اسلامی ایران است.

صفحات: 1· 2

سال روز رحلت مفسر بزرگ شیعه علامه طباطبایی (ره)

19ام آبان, 1394


علامه طباطبائی، فیلسوف، عارف، مفسر قرآن، فقیه و اسلام شناس قرن بود. مظهر جامعیت، اوج اندیشه، بلندای معرفت، ستیغ صبر و شکیبایی و سینه سینای اسرار اولیای الهی بود. زمین را هرگز قرارگاه خود نپنداشت؛ چشم به صدره المنتهی داشت و سرانجام در بامدادی حرن انگیز چهره از شیفتگان و مریدان خود مستور ساخت و آنان را که از شهد کلام و نسیم نگاه و فیض حضورش سرمست بودند در حسرتی ابدی باقی گذارد.تاریخ وفات: 24 آبان 1360

زندگی نامه علامه طباطبائی (ره)

«علامه سید محمدحسین طباطبایی» در 29 ذوالحجة الحرام سال 1321 (مقارن با سال 1281 شمسی) در شهر تبریز در خیابان مسجد کبود، در منزل شخصی پدرشان حاج سید محمد آقا طباطبایی متولد شدند. مادر ایشان نیز ربابه خانم از فامیل یحیوی تبریز، دختر غلامعلی یحیوی و از اشراف تبریز بودند. چهار یا پنج سال پس از تولد ایشان، خداوند برادری به ایشان عطا می کند که او را محمد حسن نام می نهند و کمی پس از تولد محمد حسن، مادر ایشان فوت می کند. تقریباً پنج سال بعد، پدر ایشان هم فوت می کند. در این زمان دو برادر یکی 9 سال و دیگری پنج ساله بودند.

پس از فوت مادر و پدر یکی از محترمان فامیل، یعنی پدر شهید قاضی طباطبایی که حاج میرزا باقر قاضی نام داشت، کفالت اوضاع مالی و زندگی این دو طفل را به عهده می گیرد. این دو کودک زیر نظر مرحوم حاج میرزا باقر قاضی رشد می کنند و نخست به سبک آن زمان، کتاب هایی چون گلستان، قرآن، نصاب و… را می خوانند و سپس بلافاصله آنها را به مدارس کلاسیک می فرستند که شاید نخستین مدرسه در ایران در تبریز دایر شده بود.

این دو برادر با هم مشغول تحصیل می شوند و پس از کلاس ششم، همزمان با حضور در کلاس هفتم، برای تحصیل جامع المقدمات به مدرسه طالبیه می روند که این قضیه تا سال 1304 طول می کشد. در این مدت آنها کتاب های سطح را خیلی سریع به پایان می رسانند، چون در آن زمان بیش از این در تبریز تدریس نمی شد، برای ادامه تحصیل به نجف اشرف هجرت می کنند.

ادامه »

استکبار ستیزی برخواسته از روح عدالت خواهی ملت ایران اسلامی است.

13ام آبان, 1394

بیانیه شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی بروجرد به مناسبت یوم الله 13 آبان:

روابط ما با آمریکارابطه مظلوم با ظالم ،غارت شده وغارتگر است ما تحت حمایت آمریکا و نه تحت حمایت هیچ قدرتی نیستیم انهایی که خواب رابطه با آمریکا را می بینند خدا بیدارشان کند. امام خمینی(ره)

به گزارش بازتاب بروجرد ، شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی دانشگاه های شهرستان بروجرد به مناسبت یوم الله 13 آبان با صدور بیانیه ای از آحاد مردم جهت شرکت در راهپیمایی یوم الله 13 آبان و تسخیر لانه جاسوسی آمریکا دعوت نمود ، متن بیانیه در زیر آمده است.

بسمه تعالی

روابط ما با آمریکا رابطه مظلوم با ظالم ،غارت شده وغارتگر است ما تحت حمایت آمریکا و نه تحت حمایت هیچ قدرتی نیستیم انهایی که خواب رابطه با آمریکا را می بینند خدا بیدارشان کند. امام خمینی(ره)

با اهدای سلام و تحیت محضر مردم انقلابی و در صحنه ایران اسلامی شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی دانشگاه های بروجردبه مناسبت فرارسیدن بوم ا…13 آبان ضمن دعوت جهت شرکت در راهپیمایی این روز بر خود لازم می بیند نکاتی چند را به حضورتان بیان کند .

انقلاب اسلامی ایران را می توان آینه تمام نمای استکبار ستیزی و آزادی خواهی به معنی الگو در منطقه و جهان بدون تهدید و ارعاب برشمرد. استکبار ستیزی برخواسته از روح عدالت خواهی ملت ایران اسلامی است و روز به روز در دل و جان اقشار مختلف علی الخصوص دانشجویان انقلابی و بصیر تنومند تر و نیرومند تر می گردد.

چه کسی می تواند جنایات آمریکای پلید در حق ملت ایران را نادیده بگیرد؟

جنایات این جرثومه فساد و استکبار را نمی توان به زبان آورد و موارد نقص و چپاول را احصا کرد،13 آبان ماه صدای استقلال خواهی و استکبار ستیزمان را به گوش جهانیان خواهیم رساند.

لذا دست نشانده های مغفول داخلیشان ، بدانند ملت ایران اسلامی با حضور در راهپیمایی 13 آبان یک بار دیگر حربه آنها را در سلب روحیه استکبار ستیزی ملت ایران خنثی خواهند کرد .

پیاده نظامان رابطه با آمریکا بدانند عادی سازی روابط با آمریکا رویایی است که با خود به گور می برند و سربازان امام خامنه ای در جای جای خاک ایران اسلامی اجازه نمی دهند هیبت شیطانی و جنایات غرب ،خصوصا آمریکا از حافظه ملت ایران پاک شود.

شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی دانشگاه های شهرستان بروجرد

رسيدن خبر شهادت مسلم بن عقيل و هاني بن عروه به امام حسين(علیه السلام) در منزلگاه ثَعلَبيّه(60ق)

14ام مهر, 1394

 

امام(علیه السلام) به سوى کوفه پیش مى رفت تا فرزدق، شاعر معروف را دید، فرزدق سلام کرد و گفت:

«اى فرزند رسول خدا! چگونه به مردم کوفه اعتماد کردى با آن که آنان پسر عمویت ـ مسلم بن عقیل ـ و پیروانش را کشتند؟»

اشک از دیدگان امام جارى شد و فرمود:

«رَحِمَ اللهُ مُسْلِماً فَلَقَدْ صارَ إِلى رَوْحِ اللهِ وَ رَیْحانِهِ وَ جَنَّتِهِ وَ رِضْوانِهِ، أَلاَ إِنَّهُ قَدْ قَضَى ما عَلَیْهِ وَ بَقِىَ ما عَلَیْنا»؛

خداوند مسلم را رحمت کند، او به سوى رَوْح و ریحان و بهشت و رضوان خداوند رهسپار شد، بدانید او به تکلیف خویش عمل کرد و هنوز تکلیف ما باقى مانده است.

سپس این اشعار را ایراد فرمود:

«فَإِنْ تَکُنِ الدُّنْیا تُعَدُّ نَفیسَةً *** فَدارُ ثَوابِ اللّهِ أَعْلى وَ أَنْبَلُ
وَ إِنْ تَکُنِ الاَبْدانُ لِلْمُوتِ أُنْشِأَتْ *** فَقَتْلُ امْرِىء بِالسَّیْفِ فِی اللّهِ أَفْضَلُ
وَ إِنْ تَکُنِ الاَرْزاقُ قِسْماً مُقَدَّراً *** فَقِلَّةُ حِرْصِ الْمَرْءِ فِی الرِّزْقِ أَجْمَلُ
وَ إِنْ تَکُنِ الاَمْوالُ لِلتَّرْکِ جَمْعُها *** فَما بالُ مَتْرُوک بِهِ الْحُرُّ یَبْخَلُ»

(اگر [لذّات] دنیوى با ارزش به شمار آید، سراى پاداشِ الهى [بهشت] از آن برتر و ارزشمندتر است و اگر بدن ها براى مرگ آفریده شده، شهادت در زیر ضربات شمشیر در راه خدا بهتر است و اگر روزى ها به تقدیر الهى تقسیم شده، حریص نبودن در طلب روزى زیباتر است و اگر اموال و دارایى براى واگذاشتن جمع آورى مى شود، چرا آزادمردان [در بذل و بخشش آن] بخل بورزند؟)(1)

ادامه »

موج سهمگین ناهنجاری های حاصل از فضای مجازی در راه است.

5ام مهر, 1394

معاون فرهنگی دستگاه قضایی با تاکید بر این که هشدارهای دلسوزانه مقام معظم رهبری درباره فضای مجازی باید مسئولان را از خواب غفلت بیدار کند، تصریح کرد:

واقعیت آن است که موج سهمگین جرم و جنایت و ناهنجاری های حاصل از حضور در فضای مجازی در راه است.

     حجت الاسلام و المسلمین دکتر هادی صادقی با اشاره به فرمایشات اخیر مقام معظم رهبری در دیدار اعضای شورای عالی فضای مجازی کشور با ایشان ابراز داشت:

     فضای مجازی امروز مساله ای است که با همه حیات بشر سر و کار دارد، چرا که وضعی که ما با آن روبرو هستیم به سرعت همه وجوه حیات بشر را تحت تاثیر خود قرار داده و زندگی جدیدی را رقم میزند.

* ظرفیت های فضای مجازی را کاملاً نمی شناسیم

وی افزود: متاسفانه ما فضای مجازی را خوب و دقیق نمی شناسیم و ظرفیت های فعلی اش را به طور دقیق نمی شناسیم چه رسد به این که از ظرفیت های آینده که فوق تصور بشر است، خبر داشته باشیم و به همین خاطر باید بگویم که ما در آینده با آن به گونه ای مواجه می شویم که تاکنون همچنین وضعیتی را بشر تجربه نکرده است.

حجت الاسلام صادقی بیان داشت: شاید بتوان همه دستاوردهای علمی، فناوری و تمدنی بشر تا امروز را یک طرف قرار داد و فضای مجازی را طرف دیگر، یعنی به تنهایی فضای مجازی با همه آن ها برابری می کند و بلکه از همه دستاوردهای بشری در طول هزاران سال افزون تر و مهم تر است.

* نه علم کافی داریم و نه مهارت و مدیریت لازم!

وی گفت: در مقابل این ظرفیت عظیمی که ایجاد شده ما در داخل کشور و به خصوص روحانیون و متدینین ما، نه علم کافی را در این باره دارند و نه مهارت وآمادگی اجرایی لازم و کافی در رویارویی با آن را؛ از آن سو دشمنان ما، علم و دانش و مهارت و مدیریت کار را بر عهده دارند و نتیجه این می شود که فضای مجازی با همه امکانات در اختیار دشمن است و او بیشترین بهره را با در اختیار داشتن ظرفیت ها می برد و ما در این خصوص ضعف داریم و به تبع آن ضربه پذیر هستیم.

ادامه »

خدایا از این بی خبری ها به تو پناه می بریم!

18ام تیر, 1394

با پوزش از انتشار این تصاویر

«رژیم کودک کش» باید از بین برود.

مرگ بر اسرائیل

مرگ بر اسرائیل

مرگ بر اسرائیل

پیام امام خمینی(ره) در رابطه با فاجعه 7 تیر

7ام تیر, 1394

 

«این كوردلان مدعی مجاهدت برای خلق، گروهی را از خلق گرفتند كه از خدمتگزاران فعال و صدیق خلق بودند.

امام تأكید كردند :

«بهشتی مظلوم زیست و مظلوم مرد و خار چشم دشمنان اسلام بود.»

پیام امام خمینی(ره) :

بسم الله الرحمن الرحیم

انا لله و انا الیه راجعون

“ملتی كه برای اقامه عدل اسلامی و اجرای احكام قرآن مجید و كوتاه كردن دست جنایتكاران ابرقدرت و زیستن با استقلال و آزادی، قیام نموده است و به خود باكی راه نمی‌دهد كه دست جنایت ابرقدرت‌ها از آستین مشتی جنایتكار حرفه‌ای بیرون آید و بهترین فرزندان راستین او را به شهادت رساند مگر شهادت ارثی نیست كه از موالیان ما كه حیات را عقیده و جهاد می‌دانستند و در راه مكتب پر افتخار اسلام با خون خود و جوانان عزیز خود، از آن پاسداری می‌كردند به ملت شهید پرور ما رسیده است، مگر عزت و شرف و ارزش‌های انسانی گوهرهای گران‌بهایی نیستند كه اسلام صالح این مكتب عمر خود و یاران خود را در راه حراست و نگهبانی از آن وقف نمودند.

مگر ما پیروان پاكان سرباخته در راه هدف نیستیم كه از شهادت عزیزان خود به دل تردیدی راه دهیم، مگر دشمن قدرت آن دارد كه با جنایت خود مكارم و ارزش‌های انسانی شهیدان عزیز ما را از آنان سلب كند، مگر دشمنان فضیلت می‌توانند جز این خرقه خاكی را از دوستان خدا و عاشقان حقیقت بگیرند.

بگذار این ددمنشان كه جز به (من) و ماهای خود نمی‌اندیشند (یاكلون كما تاكل الانعام)، عاشقان راه خدا را از بند طبیعت رهانده و به فضای آزاد جوار معشوق برسانند. ننگتان باد ای تفاله‌های شیطان، و عارتان باد ای خود فروختگان به جنایتكاران بین المللی كه در سوراخ‌ها خزیده و در مقابل ملتی كه در برابر ابرقدرت‌ها برخاسته است به خرابكاری‌های جاهلانه پرداخته‌اید، عیب بزرگ شما و هوادارانتان آن است كه نه از اسلام و قدرت معنوی آن و نه از ملت مسلمان و انگیزه فداكاری او اطلاعی دارید.

شما ملتی را كه برای سقوط رژیم پلید پهلوی و رها شدن از اسارت شیطان بزرگ، ده‌ها جوان عزیز خود را فدا كرد و با شجاعت بی‌مانند ایستاد و خم به ابرو نیاورد نشناخته‌اید.

ادامه »

جشنی برای تلخ‌ترین اتفاق زندگی

2ام تیر, 1394

 

وصلتی که همه در تب و تاب رخ دادنش هستند و دعای خیر خود را بدرقه راه زوج خوشبخت می‌کنند، “الهی که سفید بخت شوید”، دعایی که هر پدر و مادری در حق فرزند خود می‌کند.

*زوجینی که برای چیدن گل به دادگاه خانواده می‌روند!

گل‌های چیده شده از دادگاه‌های خانواده به زوجین خوشبخت می‌رسد!

نامه‌های احضاریه دادگاه که برای احضار طرفین به درب منزل رسیده و در نهایت کاخ آرزوهای بزرگ و کوچک به ویرانه‌ای خراب تبدیل می‌شود، و جدایی در راه است…

*هم اکنون جشن طلاق!!

زن و مرد تصمیم می‌گیرند که جشنی را برای جدایی خود بگیرند و احساس شادمانی ظاهری و کاذب خود را از این طریق ابراز کنند.

جشنی! که متاسفانه این روزها در گوشه و کنار شهر و البته در بین گروهی از زوجین از قشر مرفه و غیر مرفه جامعه باب شده است.

حال برای برگزاری این جشن به خرید کارت‌هایی با عناوین مختلف اقدام می‌کنند و همانند جشن عروسی ، سفارش کیک و دسته‌های گل و همچنین چکشی برای نصف کردن حلقه‌های خود را می‌دهند و مهمانان خود را برای مراسم به تالارهای شیک و مجلل دعوت می‌کنند.

به پایکوبی می‌پردازند و در نهایت این زوج به ظاهر خوشحال از یکدیگر خداحافظی کرده و هر یک به راهی که انتخاب می‌کنند می‌روند، ولی در پایان این جشن تنها سرپوشی است برای تسکین روح خود، که خود را توجیه کند که انتخاب درستی انجام داده است!!

ولی بهتر است به تمام کسانی که در این راستا آسیب می‌بینند هم فکر کنیم!

آنهایی که برای پایان زندگی و پایه‌گذاری جدید زندگی خود فرهنگ غربی را سرلوحه خود قرار داده‌اند و برداشت‌ نادرستی از زندگی و فرهنگ آنها دارند، بایستی به این فکر کنند، مراسمی این چنینی تیشه بر ریشه فرهنگ و نحوه تربیت فرزندان و آیندگان این مرز و بوم خواهد زد و آنها را به راهی که در نهایت هیچ انتهایی ندارد می‌کشاند.

حوزه خانواده گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران

 

ملا حسينقلي همداني (ره)

26ام خرداد, 1394


در سال 1239 هـ . ق در روستاي «شوند درگزين» از توابع همدان، نوزادي به اين عالم خاكي قدم نهاد كه در اثر شو و نما در خانواده‌اي كه مهد اخلاق و تقوا بود، به رفيع‌ترين قله‌هاي عرفان و تهذيب نفس صعود كرد. او آن چنان با عشق و شور به سير و سلوك معنوي پرداخت كه عارفان حقيقت جو و سالكان طريق توحيد از توشه‌هاي سلوك وي پيمانه‌ها پر كردند. تا آن كه نام اين الگوي زهد و عبادت و تقوا، و طلايه‌دار عرفان اسلامي، زينت بخش محفل ره‌پويان حقيقت طلب د صدسال اخير گرديد.

زادگاه مبارك
نسب آخوند همداني به جابر بن عبدالله انصاري صحابي مشهور پيامبر اسلام ـ صلي الله عليه و آله ـ مي‌رسد. در كتاب «بزرگان و سخن سرايان همدان» آمده است: در زادگاه وي، شوَند درگزين جمع زيادي از نوادگان جابر زندگي مي‌كنند. نزد آنان جامه‌اي از حضرت علي ـ عليه السلام ـ است. هرگاه مرض طاعون در آن منطقه و روستاهاي اطراف پيدا مي‌شده آن جامه را در آبي شستشو مي‌دادند و به عنوان تبرك از آن آب مي‌نوشيدند … كساني كه از آن آمي‌نوشيدند، به طاعون مبتلا نمي‌شدند. آن گاه كه شاه عباس صفوي از اين موضوع مطلع گرديد، مقداري از اين لباس را جهت تبرك از آنان گرفت. اين جامه‌اي است كه علي ـ عليه السلام ـ آن را به جابر، جدّ اعلاي آخوند همداني هديه كرده است.[1]
آخوند همداني فرزند رمضان علي چوپان بود كه بعد به شغل پينه دوزي (كفاشي) روي آورد. در اوايل زندگي، رمضان علي از داشتن فرزند محروم بود. تا اين كه توفيق زيارت امام حسين ـ عليه السلام ـ براي او حاصل شد. رمضان علي در كنار بارگاه ملكوتي امام حسين ـ عليه السلام ـ نذر كرد كه اگر خداوند متعال فرزند پسري به او عنايت كند، نامش را در زمره غلامان آن حضرت ثبت كند و او را براي ترويج مذهب جعفري تربيت كند. پس از مراجعت از كربلا، دعاي او به هدف اجابت رسيد و نذرش مقبول درگاه خداوندي قرار گرفت. خداوند متعال به او دو فرزند پسر عنايت كرد كه اولي را حسينقلي (نوكر امام حسين ـ عليه السلام ـ) و فرزند دوم را كريم قلي (بنده خدا) ناميد. رمضان علي علاقه شديدي به روحانيت داشت. آرزويش اين بود كه فرزندانش از عالمان دين محسوب شوند.

تحصيل
آخوند ملا حسينقلي پس از گذراندن ايام كودكي در زادگاه خويش، دروس ابتدايي را نزد استادان آن منطقه فرا گرفت. سپس براي ادامة تحصيلات به تهران رفت. آخوند دروس سطح را در حوزة علميه تهران آموخته و در مدرسة مروي، در درس آيت الله شيخ عبدالحسين طهراني (شيخ العراقين) شركت كرد. بعد از اقامت چند ساله در تهران، عشق و علاقه به حكمت و علوم عقلي او را به شهر سبزوار كشاند. او در مكتب فيلسوف بزرگ و پرآوازة ايراني، ملاهادي سبزواري شركت كرد و از خرمن پرفيض آن حكيم عارف بهره برد. استاد شهيد مرتضي مطهري (ره) در اين زمينه مي‌گويد:
«بزرگترين حسنة حكيم سبزواري، مرحوم حكيم رباني، عارف كامل الهي، فقيه نامدار، آخوند ملا حسينقلي همداني در جزيني ـ قدس سره ـ است. اي مرد بزرگ و بزرگوار كه فرنزد يك چوپان پاك سرشت بود، براي ادامة تحصيل از همدان به تهران آمد. جاذبة معنوي حكيم سبزواري او را به سبزوار كشانيد.مدتي كه تاريخ و مقداري را فعلاً نمي‌دانم، درحوزة آن حكيم شركت كرد … .
اگر همه شاگردان حوزه حكيم سبزواري به حضور وي در حوزة او افتخار مي‌كنند، حوزه حكيم به حضور چنين مردي مفتخر است.»[2]
آخوند ملا حسينقلي همداني بعد از آن كه از كوثر زلال معرفت و حكمت جرعه‌ها نوشيد و از انفاس قدسي و رهنمودهاي علمي و معنوي ملاهادي سبزواري ذخيره‌ها اندوخت، كوله راه سفر بست و براي ادامة تحصيلات راهي نجف گرديد. آخوند همداني در حوزة علمية نجف به حلقة درس شيخ مرتضي انصاري (ره) پيوست. او سخنان استاد در درسهاي فقه و اصول را به رشتة تحرير كشيد. آخوند همداني تا پايان زندگي آن استاد فرزانه، در درس او شركت مي‌كرد. او در مكتب شيخ انصاري به آن پايه از مقام فقهي رسيد كه او را از «اكابر فقهاء شيعه»[3] قلمداد كردند. آخوند همداني بعد از ارتحال شيخ انصاري، به تدريس درس خارج فقه و اصول پرداخت. برخي از شاگردانش مباحث فقهي وي را تقرير نموده‌اند.[4]

در وادي سير و سلوك
آخوند ملا حسينقلي همداني علاوه بر تحصيل فقه و اصول و علوم رايج حوزه، به تهذيب نفس و كسب كمالات معنوي پرداخت و در درس آقا سيد علي شوشتري كه بزرگترين مربي اخلاق و عرفان آن عصر بود، شركت كرد.
ملاحسينقلي همداني از همان جلسة اول، مورد عنايت ويژة استاد قرار گرفت و در زمرة شاگردان خصوصي آن بزرگوار محسوب شد. او طريقة آشنايي خويش را با آقا سيد علي شوشتري چنين بيان كرده است:
«مدتي بود كه درنجف اشرف به درس شيخ انصاري حاضر مي‌شديم، تا اين كه روزي متوجه شدم كه شيخ همواره روزهاي چهارشنبه به منزل آقا سيد علي شوشتري مي‌رود، من نيز روزي بدانجا رفتم و شيخ را ديدم كه چون شاگردان نشسته و سيد هم بر مسند استادي جاي گرفته بود. با خود گفتم كه من نيز بايد هميشه به اين درس حاضر شوم. چون برخاستم. سيد رو به من كرد و گفت: اگر خواستي تو نيز بيا و از آن روز به بعد. پيوسته به حضورش شرفيات شده و بهره‌ها بردم.»[5]
در عظمت مكتب سيد علي شوشتري، همين كافي است كه شيخ انصاري با اين كه در علوم نقلي، استاد كل و نمونة عصر خويش بود و سيد شوشتري يكي از شاگردان او در فقه و اصول بود، با اين همه شيخ انصاري در درس اخلاق او شركت مي‌كرد.
آخوند همداني در مكتب عرفان سيد شوشتري، به مراتب عالي سير و سلوك معنوي نائل شد. استاد به او علاقة ويژه‌اي داشت. علاقة استاد به او چنان بود كه وقتي آخوند در مدرسة سليميه به مرض صعب العلاجي دچار مي‌شود، صد تومان به پزشك حاذقي مي‌دهد كه او را درمان كند. در آن زمان ثروت كم‌تر كسي در نجف به صد تومان مي‌رسيد.[6]
آخوند همداني با راهنمايي اين استاد عارف، توانست بعد از رحلت شيخ انصاري، مشغول تربيت جانهاي مشتاق و دلهاي آماده شود.

استادان
آخوند همداني دروس مقدماتي را نزد شيخ عبدالحسين طهراني، حكمت را نزد حاج ملاهادي سبزواري، فقه و اصول را نزد شيخ مرتضي انصاري (ره) و اخلاق و سير و سلوك عرفاني را نزد سيد علي شوشتري فرا گرفت. اساتيد ديگري نيز در رشد شخصيت آخوند همداني تأثير داشتند كه مي‌توان در ايران از سيد محمد سلطان آبادي (ره) و در عراق، از صاحب جواهر، ملا علي رازي و ميرزا محمد حسن شيرازي نام برد.

ايجاد مكتب تعليم و تربيت
آخوند پس از رحلت شيخ انصاري، تصميم جدي گرفته بود كه تدريس خارج فقه و اصول را به صورت گسترده و همگاني آغاز كند و براي همين منظور به تنظيم و تكميل تقريرات درس شيخ همت گماشت، امّا تدبير الهي سرنوشت ديگري براي او رقم زده بود. زيرا در همان ايام، نامه‌اي از طرف استادش، سيد علي شوشتري به او رسيد كه او را از تدريس فقه و اصول به صورت گسترده و همگاني بازداشت. استادش به او توصيه نمود كه محور اصلي فعاليت‌هايش را بر ايجاد مكتب اخلاق و عرفان قرار دهد.[7] بر اين اساس، آخوند ملا حسينقلي همداني توصية استاد را نصب العين قرار داد و تربيت نفوس مستعد را آغاز نمود. او با گرد آوردن عالماني مجاهد و مؤمنان مخلص، مشغول تربيت و تهذيب اخلاق و رياضت آنان گرديد تا آنها را از تنگناي ظلمتكدة دنيا به فراخناي عالم قدس الهي بكشاند.
او توانست عارفان بزرگي را پرورش دهد كه جزو افتخارات تشيع به شمار مي‌آيند.
حوزة پر بركت عارف همداني كه حدود 30 سال دوام يافت، آن چنان پربار بود كه امروزه بعد از گذشت يك قرن از رحلت آن عارف كامل، شاهد آثار و بركات معنوي مكتب تربيتي او هستيم. عارف بلند همت همداني با اين كه بيشترين همت خويش را در زمينة تدريس معارف صرف نمود، ولي از آن جا كه يكي از شاگردان ممتاز فقه و اصول درس شيخ انصاري (ره) بود، از پرداختن به فقه و اصول غفلت نورزيد. او صبحگاهان به تدريس اخلاق و عرفان همت گماشته و سپس بر اساس تقريرات درس شيخ انصاري (ره)، به تدريس فقه و اصول مي‌پرداخت.
محفل درس او حال و هواي ديگري داشت و فضاي آن آكنده از عطر معنوي و روحانيت بود.
آن مربي عارف گاهي در اثناي درس از بيم آن كه سخنان علمي و لذت تدريس او را از ياد يار و فيض حضور باز دارد و از مبدأ هستي غافل سازد، لحظاتي را به سكوت مي‌گذرانيد.[8]
به هنگام تدريس، شاگردانش آن چنان تحت تأثير سخنان او قرارمي‌گرفتند كه خويش را از ياد مي‌بردند و ساعتها محو روحانيت كلام استاد مي‌شدند. علامه طباطبايي (ره) نقل مي‌كند:
«مرحوم آقا سيد علي قاضي مي‌فرمود: در ايام تشرفم به نجف اشرف، روزي در معبري فردي را ديدم كه كنترل كافي بر خويش نداشت. از يكي پرسيدم: آيا اين مرد اختلال فكر و حواس ارد؟ در پاسخ گفت: خير، او هم اكنون از جلسة درس اخلاق آخوند ملا حسينقلي همداني برخاسته است و اين از خود بي‌خودي كه در او مشاهده مي‌شود، تأثير كلام و تصرف روحي آن جناب است.»[9]

تربيت انسانهاي صالح
آخوند همداني در تربيت حقيقت جويان، توفيق كم نظيري داشت. سيصد تن از اولياء الله در محضر انوار او تربيت شدند.[10]
شيخ آقا بزرگ تهراني كه دو سال بعد از رحلت آخوند همداني وارد عراق شد، در مورد شعاع وسعت حوزة اخلاقي آخوند ملاحسينقلي همداني مي‌نويسد:
او شاگرداني پرورش داد كه ستارگان زينت بخش آسمان علم و فضيلت شمرده مي‌شود. من هر چند محضر او را درك نكردم و تشرف به حضورش نصيبم نشد، ولي عدة زيادي از شاگرداني كه شب و روز با او بودند و به سعادت ابدي نائل شدند، را درك كردم. آخوند آنها را از آلودگي‌هاي اين زندگي پاك كرده بود. آنها علم را با عمل آميخته بودند و من اثتربيت نيكوي او را به صورت روشن در چهرة آنها ديدم. او حق بزرگي بر بيشتر علماي طبقة بعد از خود، از كساني كه من ديده‌ام دارد.[11]
اكنون به نامهاي شاگردان ممتاز او اشاره مي‌كنيم:
1. آقا سيخ محمد بهاري همداني (متوفا: 1325 هـ . ق) او از اصحاب خاص آخوند همداني بود.
سيد احمد كربلايي مي‌گويد: ما پيوسته در خدمت مرحوم آيت الحق، آخوند ملا حسينقلي بوديم و آخوند صد در صد براي ما بود، ولي همين كه آقاي شيخ محمد بهاري با آخوند آشنا گرديد، آخوند را از ما ربود.[12]
2. ميرزا جواد آقا ملكي تبريزي (متوفا: 1343 هـ . ق): او از استادان علم عرفان و از مربيان بزرگ سير و سلوك محسوب مي‌شود. وي در چند جا از آثار خود، به بهره‌گيريش از آخوند ملاحسينقلي همداني اشاره كرده و مراتب حق شناسي خود را به او بيان كرده است. مرحوم ملكي تبريزي استاد اخلاق و عرفان امام خميني (ره) بود. امام خميني آن چنان به او ارادت مي‌ورزيد كه هنگام بازگشت از پاريس به ايران، در قم به قبرستان شيخان رفته و با كمال تواضع با تحت الحنك عمامة خويش ـ با آن كه هميشه دستمال همراه داشت ـ غبار سنگ قبر استاد را زدود و به قرائت فاتحه و تلاوت قرآن پرداخت.[13]
3. سيد احمد كربلايي طهراني (متوفا: 1332 هـ . ق): او از بزرگان اهل عرفان مي‌باشد و شاگردان مهمي در اين رشته تربيت كرده است كه آقا سيد علي قاضي، معروف‌ترين استاد عرفان در عصر ما يكي از برجسته‌ترين تربيت يافتگان مكتب اوست. علامه طباطبايي (ره) شاگرد با واسطة او عبارات عالي در مورد عظمت ايشان به كار برده است.[14]
4. سيد محمد سعيد حبوبي: او از ملازمان آخوند بود و در ادبيات بسيار مهارت داشت و شعر نيز مي‌سرود. اين عارف سالك علاوه بر سيرو سلوك معنوي، در مسائل اجتماعي و سياسي مسلمانان حضور فعال داشت و در انقلاب 1920 عراق، تحت رهبري شيخ محمد تقي شيرازي لباس رزم پوشيد و در جبهة جنگ حاضر شد و حماسه‌ها آفريد.
5. سيد عبدالحسين موسوي لاري (1246 ـ 1342): او مبارزان سرسخت عليه استعمار انگليس به شمار مي‌رفت.
6. سيد جمال الدين اسدآبادي: استاد مطهري مي‌نويسد: «سيد جمال در نجف از محضر حكيم متأله، فيلسوف عاليقدر و عارف بزرگ آخوند ملا حسينقلي همداني در جزيني شوندي بهره‌مند شده است. سيد جمال در حضور او با علوم عقلي و مسائل معنوي و عوامل عرفاني آشنا شده است. اين بنده از وقتي كه به اين نكته در زندگي سيد پي بردم، شخصيت سيد در نظم بُعد ديگر و اهميت ديگري پيدا كرد.»[15]
7. سيد حسن صدر الدين عاملي، نويسندة تكمله امل الآمل.
8. شيخ محمد باقر نجم آبادي.
9. آقا سيد كمال دولت آبادي.
10. سيد علي همداني.
11. سيد ابوالقاسم اصفهاني (داماد آخوند).
12. سيد محمد تقي اصفهاني.
13. شيخ آقا رضا تبريزي.
14. حاج شيخ علي قمي.
15. سيد محمد تقي شاه عبدالعظيمي.
16. سيد محمود طالقاني نجفي.
17. شيخ موسي شراره عاملي.
18. سيد عبدالغفار مازندراني.
19. شيخ باقر قاموسي نجفي.
20. شيخ علي، فرزند آخوند.
21. سيد محسن امين عاملي، نويسندة اعيان الشيعه.
22. سيد مهدي حكيم نجفي.
23. ميرزا باقر قاضي طباطبايي.
24. حاج ميرزا ابوالقاسم معين الغرباء.
25. منصور علي كيوان قزويني، نويسندة رسالة راز گشا.
26. سيد مرتضي كشميري.
27. غلامحسين رشتي.
28. حاج علي محمد نجف آبادي.
29. آقا سيد علي عرب.[16]
و نيز صدها انسان ره يافته كه از محضر عرفان آخوند بهره‌‌مند شدند و به مقامات عالي عرفان نايل آمدند كه طريقة سير و سلوك آنها، در نهايت، با واسطه‌يابي به مكتبي مي‌رسد كه آخوند ملاحسينقلي آن را بنا نهاد و اين بزرگترين توفيقي بود كه خداوند به او عنايت كرده بود.

تأليفات و تقريرات
درخشش بيش‌تر آخوند همداني در تكميل نفوس و تربيت انسانهاي صالح مي‌باشد و محور تلاشهاي آخوند در حوزة عرفاني ـ تربيتي متمركز بود ولي با اين حال، آثاري مكتوب از ايشان به يادگار مانده است:
1. تقريرات دروس فقه و اصول شيخ انصاري.
2. صلاة المسافر.
3. تقريرات درس فقه: در مبحث رهن كه توسط يكي از شاگردانش نوشته شده و در كتابخانه مرحوم محدث نوري موجود است.
تقريرات درس فقه در چهار جلد.
5. امالي: در موضوع اخلاق كه بعضي از شاگردانش آن را جمع آوري نموده‌اند.
6. تقريرات درس آقا سيد علي شوشتري، كه به حسينية شوشتري‌هاي نجف وقف شده است.
7. مكاتبات و دستور العمل‌ها: ميرزا اسماعيل تبريزي آنها را جمع كرده و در آخرت كتاب تذكره المتقين به چاپ رسيده است.[17]

كمالات معنوي
الف. نفوذ كلام
بدون ترديد، يكي از رمزهاي موفقيت‌هاي اين فقيه عارف، سرعت تأثير او در نفوس مستعد است. تأثير كلام او چنان بود كه با يك سخن، مخاطب خويش را تحت تأثير قرار مي‌داد. علت اين نفوذ كلام را مي‌توان در روح بلند او جستجو كرد. او در پيمودن راه حقيقت و سلوك در طريق الهي، داراي عزمي راسخ و همتي والا بود. به همين جهت، كلام و نگاهش هر شنونده و بيننده‌اي را متأثر مي‌ساخت. در اين زمينه حكايت‌هاي متعددي نقل شده است كه به بعضي از آنها اشاره مي‌كنيم:

1. اسرار حق
آيت الله نجابت شيرازي در شرح گلشن راز مي‌نويسد:
«حاج شيخ عباس قمي[18] ـ كه رضوان خدا بر او باد ـ در مقدس بودن، نمرة يك بود و همه در تقدس او متفق الكلمه بودند. آقا شيخ مجتبي لنكراني يك زماني براي بنده نقل كرد كه شيخ علي قمي با پدر من همدرس بود. آن دو از خوش‌پوشهاي حوزة نجف محسوب مي‌شدند. يعني بهترين لباسها را اينها مي‌پوشيدند. چون درسشان هم خيلي خوب بود، در حوزة نجف مشاراليه[19] بودند كه درس را خوب مي‌فهمند. به هيچ كس هم اعتنايي نمي‌كردند. يك روز آخوند ملا حسينقلي ـ رضوان الله تعالي عليه ـ در صحن نشسته بود. در اين اثنا، آقا شيخ علي قمي از در قبله وارد حرم مي‌شود. چشم مبارك آخوند ملا حسينقلي به او مي‌افتد، شيخ علي به سر مي‌دود تا مي‌آيد پهلوي آقا. آخوند ملاحسينقلي يك دقيقه در گوش او صحبت مي‌كند. چه گفت؟ خدا مي‌داند: ديگران هم نفهميدند. شيخ علي قمي عقب عقب بر مي‌گردد مي‌رود. با فاصلة اندكي، تمام لباسهايش را عوض مي‌كند، توي درس هم قفل مي‌زند به دهنش، يعني اين لذت سخن گفتن در درس از سرش پريده بود، لذت لباسهاي پاك و پاكيزه و گران قيمت از سرش پريده بود، تا آخر عمرش كه او را مي‌ديديم، تمام لباسهايش كرباس بود.
چو خورشيد جهان بنمايدت چهر نماند نور ناهيد و مه و مهر[20]

2. اشعار ناقوسيه
آخوند ملا حسينقلي همداني در يكي از سفرهاي خود، با جمعي از شاگردان به عتبات عاليات مي‌رفت. در بين راه، به قهوه خانه‌اي رسيدند كه جمعي از اهل هوي و هوس در آن جا مي‌‌خواندند و پايكوبي مي‌كردند. آخوند به شاگردانش فرمود: يكي برود و آنان را نهي از منكر كند. بعضي از شاگردان گفتند: اينها به نهي از منكر توجه نخواهند كرد. فرمود: من خودم مي‌روم. وقتي كه نزديك شد، به رئيسشان گفت: اجازه مي‌فرماييد من هم بخوانم، شما بنوازيد؟ رئيس گفت: مگر شما بلدي بخواني؟ فرمود: بلي. گفت: بخوان. آخوند شروع به خواندن اشعار ناقوسية حضرت امير مؤمنان ـ عليه السلام ـ كرد.
آن جمع سرمست از لذت‌هاي زودگذر دنيوي، وقتي اين اشعار را از زبان كيميا اثر آن عارف هدايتگر شنيدند. به گريه در آمده و به دست ايشان توبه كردند. يكي از شاگردان مي‌گويد: وقتي كه ما از آن جا دور مي‌شديم، هنوز صداي گريه آنها به گوش مي‌رسيد.[21]

3. مهر خوبان
عبد فرّار[22] از اراذل و اوباس نجف اشرف بود كه مردم او را در ظاهر، احترام مي‌كردند تا از آزار و اذيت او در امان بمانند. اين فرد شرور اگر ميل به چيزي پيدا مي‌كرد يا دوستدار مالي مي‌شد، كسي نمي‌توانست او را از دست‌يابي به خواسته‌اش باز دارد. مردم نجف از دست او در آزار بودند. در يكي از شبها كه آخوند ملاحسينقلي همداني از زيارت حضرت امير ـ عليه السلام ـ باز مي‌گشت، عبد فرّار در مسير راه او ايستاده بود. عارف همداني بدون هيچ توجهي از كنار او گذشت. اين بي‌توجهي آخوند بر عبد فرّار سخت گران آمد. از جاي خود حركت كرد تا اين شيخ پير را تنبيه كند. دويد و راه را بر او سد كرد و با لحني بي‌ادبانه گفت: هي! آشيخ! چرا به من سلام نكردي؟! عارف همداني ايستاد و گفت: مگر تو كيستي كه من بايد حتماً به تو سلام مي‌كردم؟ گفت: من عبد فرّارم. آخوند ملاحسينقلي به او گفت: عبد فرّار! افررتَ من اللهِ ام من رسولهِ؟ تو از خدا فرار كرده‌اي يا از رسول خدا؟ و سپس راهش را گرفت و رفت.
فردا صبح، آخوند ملا حسينقلي همداني درس را تمام كرده، رو به شاگردان نمود و گفت: ‌امروز يكي از بندگان خدا فوت كرده هر كس مايل باشد به تشييع جنازة او برويم. عده‌اي از شاگردان آخوند به همراه ايشان براي تشييع حركت كردند. ولي با كمال تعجب ديدند آخوند به خانه عبد فرار رفت. آري او از دنيا رفته بود. عجبا! اين همان ياغي معروف است كه آخوند از او به عنوان بندة خدا ياد كرد و در تشييع جنازه او حاضر شد؟! به هر حال تشييع جنازة تمام شد. يكي از شاگردان آخوند به نزد همسر عبد فرارا رفته و از او سؤال كرد: چطور شد كه او فوت كرد؟ همسرش گفت: نمي‌دانم چه مي‌شد؟ او هر شب ديروقت با حال غيرعادي و از خود بي‌خود منزل مي‌آمد، ولي ديشب حدود يك ساعت بعد از اذان مغرب و عشا به منزل آمد و در فكر فرو رفته بود و تا صبح نخوابيد و در حياط قدم مي‌زند و با خود تكرار مي‌كرد: عبد فرار تو از خدا فرار كرده‌اي يا از رسول خدا؟! و سحر نيز جان سپرد. عده‌اي از شاگردان آخوند فهميدند اين جمله را آخوند ملاحسينقلي همداني به او گفته است. چون از او سؤال كردند، ايشان فرمودند: «من مي‌خواستم او را آدم كنم و اين كار را نيز كردم، ولي نتوانستم او را در اين دنيا نگه دارم.»[23]

ب. عفو و گذشت
كرامت نفس و بزرگواري ايشان از جمله خصلت‌هايي است كه در شاگردان و ياران او نفوذ كرده بود. در اين مورد، علامه طهراني از نوة آخوند نقل مي‌كند: «در يكي از سفرهاي زيارتي كه آخوند با اصحابشان پياده به كربلا مشرف مي‌شدند، در راه، راهزنان بياباني اموال ايشان را غارت كرده و هر چه دارند، مي‌ربايند. سپس كه عارف همداني را مي‌شناسند، به حضورشان آمده و هر چه ربوده بودند، تقديم كرده و معذرت مي‌خواهند. آخوند ملا حسينقلي فقط كتابهاي وقفي را كه ربوده بودند، پس مي‌گيرد و بقية كتب و اموال را نمي‌گيرد و مي‌فرمايد: «به مجرّد سرقت، من ايشان را حلال كردم؛ چو راضي نشدم به واسطة من خداوند كسي را در آتش دوزخ بسوزاند و نمي‌خواهم به خاطر من لقمة حرام از گلوي كسي پائين برود و موعظه در او بي‌اثر باشد.»[24]

ج. صبر و بردباري
آيت الله حسن زاده آملي مي‌فرمايد:
«حضرت آيت الله ملا حسينقلي همداني بعد از 22 سال مجاهده با نفس و صبر و بردباري، نتيجه گرفت و آنها كه دير نتيجه مي‌گيرند، پخته‌تر مي‌شوند. بايد صابر بود و يكي از كمالات آخوند، صابر بودن اوست.»

د. تواضع و فروتني
آيت الله آقا سيد علي عرب كه حدود 11 سال ملازم محضر آخوند ملا حسينقلي همداني بود، در مورد حالات و كمالات استاد خويش مي‌گويد:
«روزي به قصد زيارت ابي عبدالله الحسين ـ عليه السلام ـ، همراه آن بزرگوار وارد حرم مقدس شديم. آخوند ملا حسينقلي همداني مشغول نماز زيارت شد. به علت ازدحام جمعيت، بدن آخوند هنگام نماز مقداري تكان مي‌خورد. آن جا آقا شيخي از اهل مازندران بود كه آخوند را نمي‌شناخت،‌گفت:‌ اين آقا چرا موقع نماز طمأنينة لازم را ندارد؟ من در پاسخ گفتم: ايشان پيرمرد است، نماز هم كه نماز مستحب است. او قانع نشد و تصميم داشت مطلب خود را به خود آقاي آخوند متذكر شود. رفت خدمت آقا و عرض كرد: آقا! هنگام نماز، بدنتان طمأنينه لازم را نداشت! آخوند متوجه شد كه او با زحمت حرف خود را بيان مي‌كند، به او فرمود: «چرا تذكر خود را با مشكل بيان مي‌كني؟ شما بايد به من بگوييد: آخوند تو چند وقت است نجف هستي، هنوز متوجه نشده‌آي كه در نماز بايد طمأنينه را رعايت نمود. تذكر تو بجاست و نبايد چيزي مانع آن شود.»[25]
ايشان در خاطرة ديگري، در مورد تواضع آن عارف فرزانه مي‌گويد:
«وقتي در خدمت آقاي اخوند وارد مسجد سهله شديم، افرادي زيادي از اصحاب آن بزرگوار تشريف داشتند. در زاويه‌ مسجد وقتي متوجه شدند آيت اله حاج آقا رضا همداني مشغول نماز مغرب هستند، آقاي آخوند متواضعانه به همراهان فرمود: به ايشان اقتدا كنيم و نماز را با ايشان بخوانيم.»[26]

هـ. رازپوشي
بعضي از اولياي الهي در اين عالم، باطن انسانها و صفات حيواني آنان را مي‌بينند و مي‌شناسند، ولي از آن جا كه مظهر صفت ستّار العيوب الهي‌اند، سرپوشي مي‌كنند و رازهاي مردم را فاش نمي‌كنند. عارف فرزانة همداني از اين چنين عظمت روحي برخوردار بود. شيخ محمد رازي در اين رابطه، از زبان يكي از شاگردان آخوند نقل مي‌كند:
«آخوند ملا حسينقلي همداني كه مربي اخلاق و عالم رباني و سالك حقيقي و داراي كرامات و صاحب مكاشفات و منامات بود، هر وقت به حرم مطهر اميرمؤمنان، علي ـ عليه السلام ـ مشرف مي‌شد، با آداب خاص و خضوع و خشوع مخصوص مي‌رفت و هنگام خروج، عبا را به سر انداخته و سر به زيرافكنده و با عجله به منزل خود مي‌رفت. ما از نحوة تشرف آن چناني و از برگشتن اين چنينِ وي در تعجب بوديم، تا روزي در صحن مطهر مراقب ايشان بودم. وقتي به آن كيفيت بيرون آمد و به شتاب رفت، سر راه را بر او گرفته و به صاحب قبر مطهر علوي ـ علي مشرفها السلام ـ سوگند دادم كه علت آن گونه تشرف و اين گونه مراجعت چيست؟ گفت: امّا آن گونه تشرف وظيفة هر كسي است كه عارف به مقام وليّ الله اعظم، اميرمؤمنان ـ عليه السلام ـ باشد كه با كمال خضوع و خشوع مشرف گردد و امّا علت اين گونه مراجعت براي اين است كه اثر تشرف با معرفت به حضور و پيشگاه حضرت علي ـ عليه السلام ـ عوض شدن و رنگ ولايت گرفتن و باز شدن چشم و گوش ملكوتي است و چون حقايق و باطن اشياء و اشخاص برايم منكشف مي‌گردد، نمي‌خواهم چشم من به يكي از دوستانم بيفتد كه مبادا آنها را به غير صورت انسان ببينم و رازهاي پنهاني و عيوب نهاني آنان پيش من فاش شود. و در نتيجه نفس من از آنان مكدر شده و نسبت به او در من تنفر ايجاد گردد، دل مي‌خواهد سرّ آنها حتي در پيش نفس من پوشيده بماند.[27]
و. پناه بردن به خداوند براي حل مشكلات علمي
آن عارف وارسته در حل مشكلات و معضلات علمي از خداوند متعال مدد مي‌جست و شاگردانش را به اين شيوه توصيه مي‌كرد. ميرزا جواد آقا ملكي در اين مورد مي‌فرمايد:

«استادمان ـ ملا حسينقلي همداني ـ به ما توصيه مي‌فرمود كه وقتي در مسائل علمي متحير شديد و برايتان مشكلي پيش آمد، به خداوند ملتجي شده و به پيشگاه حضرتش تضرع نماييد و اين براي ما به تجربه ثابت شده است.»
ايشان در توضيح اين مطلب مي‌گويد:
«سرّ اين كه تهجد و دعا، از اسباب تحصيل علم است، بدين علت مي‌باشد؛ همان طور كه در روايات بسياري تصريح شده علم به كثرت تعلم نيست، بلكه نوري است كه خداوند تعالي در قلب هر آن كس كه بخواهد مي‌افكند و تهجد نيز قلب را نوراني مي‌گرداند و نور را در قلب مؤمن ثابت مي‌نمايد.»[28]
ز. مقابله با انحرافات
حكيم همداني در جلوگيري از انحرافات نقشي به سزا داشت. او با كساني كه به عنوان عرفان و سير و سلوك، ‌صوفيگري مي‌كردند و از جاده مستقيم شريعت منحرف مي‌شدند، شديداً مقابله مي‌كرد؛ زيرا معتقد بود كه كوچك‌ترين لغزش و انحراف از صراط مستقيم شرع، دوري از حضرت حق را به دنبال خواهد داشت. او در اين زمينه مي‌فرمود:
«بجز التزام به شرع شريف در تمام حركات، سكنات، تكلمات، لحظات و غيرها راهي به قرب حضرت ملك الموت جلّ جلاله نيست و به خرافات ذوقيه (اگر چه ذوق در غير اين مقام خوبست) آن طور كه عادت جهّال صوفيه (خذَلهم الله جلّ جلاله) مي‌باشد، راه رفتن چيزي جز دوري از حضرتش را در برندارد؛ حتي شخصي هر گاه ملتزم به نزدن شارب و نخوردن گوشت بوده باشد، اگر ايمان به عصمت ائمه اطهار ـ عليهم السلام ـ آورده اشد، بايد بفهمد كه از حضرت احديت دور خواهد شد.»[29]

وفات
آخوند ملا حسينقلي همداني پس از عمري تلاش در راه كمال و تربيت انسانهاي صالح، در تاريخ 28 شعبان 1311 هـ . ق در كربلا نداي پروردگارش را لبيك گفت و روح بلندش به بهشت برين پرواز كرد و در جوار رحمت حق آرميد. پيكر شريف آن مرحوم در صحن مطهر امام حسين ـ عليه السلام ـ در حجرة چهارم صحن به خاك سپرده شد.
[1] . بزرگان و سخن سرايان همدان، ج 2، ص 67.
[2] . خدمات متقابل اسلام و ايران، ص 604.
[3] . نقباء البشر، ص 674.
[4] . القضاء و الشهادات في فقه الباقر، ص 66 و 67 و 102 و الذريعة، ج 4، ص 372؛ نقباء البشر، ج 4، ص 1326.
[5] . تاريخ حكماء و عرفاء متاخر برصدر المتالهين، ص 133.
[6] . نقباء البشر، ج 2، ص 676.
[7] . رساله لب اللباب، ص 157.
[8] . شجره طيبه، ص 6، مقلاات الحنفاء، ص 227.
[9] . كيهان انديشه، ش 15، ص 45.
[10] . مهر تابان، ص 139.
[11] . نقباء البشر، ج 2، ص 675.
[12] . همان، ص 220.
[13] . داستانها و نكته‌‌هاي برگزيده، نكته 189.
[14] . علامه طباطبايي در مورد ايشان ميفرمايد: السيد الاجل، ابوالحسبين و المكرمتين ذو المنقبتين، العارف الفقيه علم المعرفة و طود الفقه و منار العلم و سناد العمل المرحوم الحاج سيد احمد الكربلايي افاض الله علينا من بركاته.» ديباچه رساله محكمات.
[15] . نهضت‌هاي اسلامي، ص 39.
[16] . اعيان الشيعه، ج 6، ص 136 و نقباء البشر، ج 2، ص 675.
[17] . اعيان الشيعه، ج 6، ص 136؛ تذكره المتقين، ص 190 و الذريعه، ج 4، ص 372.
[18] . يكي از شاگردان مكتب آخوند است كه در سيرو سلوك به مقاماتي دست يافت. او با سيد مرتضي كشميري (از اوتاد وقت و داراي حالات و مقامات) مراوده داشت و درسهاي اخلاق آخوند را تقرير مي‌كرد.
[19] . مورد اشاره ديگران.
[20] . كرامات الاولياء، ص 61 و 62، ‌با تلخيص.
[21] . مقدمه تذكرة المتقين، ص 20.
[22] . عبد فرار يعني بندة بسيار گريزان و در لهجه محلي لقب آن فرد شرور بوده است.
[23] . شرح حال حكيم فرزانه حاج علي محمد نجف آبادي، ص 27.
[24] . روح مجرد. ص 553.
[25] . روزنامه اطلاعات، 19/5/73.
[26] . همان.
[27] . قصه و نكته هاي برگزيده، شماره 225.
[28] . امام صادق ـ عليه السلام ـ فرموده: انه اذا تخلي العبد بسيده في جوف الليل المظلم و ناجاه اثبت اله النور في قلبه. اسرار الصلوة، ص 294.
[29] . تذكرة المتقين، ص 190.

اندیشه قم

عبدالكريم پاك نيا تلخيص از كتاب گلشن ابرار، ج 3، ص 160

طرح‌های گرافیکی ولادت حضرت علی اکبر علیه السلام و روز جوان

9ام خرداد, 1394

روز جوان

9ام خرداد, 1394

اسلام و جوانی


سید محمد صادق میرقیصری

دین اسلام، دوره جوانی را پر اهمیت ترین و اثرگذارترین دوره زندگی انسان برمی شمارد؛ به گونه ای که در این دوره، انسان هر کار مفیدی انجام دهد ارزشمندتر است؛ زیرا اعتقاد اسلام بر این است که شخصیت اصلی آدمی، در جوانی شکل می گیرد. همچنان که امیرالمؤمنین علی علیه السلام می فرماید:

«دل جوان، همچون زمین خالی است که هر چه در آن کاشته شود، آن را می پذیرد».

اسلام بر این باور است که جوانان چون روحیه حساس و انعطاف پذیری دارند، نازک دل هستند و این مهم، در روی آوردن به کارهای خیر در آنان، اثر بیشتری دارد.

هر چند جوانان روحیه خوبی نسبت به کارهای خیر دارند؛ اما باید این نکته را در نظر داشت که جوان، آماده پذیرش هر چیزی هست و این، نشانه آن است که خانواده و مسئولان فرهنگی نقش مهمی در هدایت جوانان دارند. همان گونه که امام صادق علیه السلام می فرماید:

«جوانان را از گمراهی بیم دهید تا فاسد نشوند».

جوان و هیجان طلبی

هیجان طلبی در ذات جوان وجود دارد که باید آن را درست هدایت و مهار کرد. «جوان احتیاج دارد به یک عامل تعیین کننده ای که در دل بستگی ها و مشاغل خودش تا به وسیله او به چیزهای درست و صحیح برسد. آن عامل عبارت است از چیزی که حس هیجان طلبی او را اشباع کند. اگر در راه معرفت، در راه درس، در راه علم، در راه ریاضت نفس بخواهد حرکت کند، برای اینکه بتواند این راه را خوب و سریع برود احتیاج دارد به اینکه آن خصلت هیجان طلبی جوانیش اشباع شود. اگر آن نشود هر چه هم اول استقبال به وجود آید به تدریج افول خواهد کرد؛ چون جوان طبیعتش هیجان طلب است».(مقام معظم رهبری، شیوه های رفتار با جوان، ص 39)

ادامه »

کاری که توکل می کند ؟

8ام خرداد, 1394

ﯾﮑﯽ ﺍﺯ ﻧﯿﺮﻭﻫﺎﯼ ﯾﻤﻨﯽ ﻣﯽﮔﻔﺖ : ﭼﺮﺍ ﺍﯾﻦﻗﺪﺭ ﺍﺯ ﻣﺎ ﻣﯽﭘﺮﺳﯿﺪ« ﺷﻤﺎ ﻣﻮﺷﮏ ﺩﺍﺭﯾﺪ ﯾﺎ ﻧﻪ؟ ‏»

ﻣﺎ ﺗﻮﮐﻞﻣﺎﻥ ﺑﻪ ﺧﺪﺍﺳﺖ ﻭ ﺑﺎ ﺧﺪﺍ ﮐﺎﺭ ﺭﺍ ﭘﯿﺶ ﺧﻮﺍﻫﯿﻢ ﺑﺮﺩ.

وَمَنْ يتَوَكَّلْ عَلَى اللَّهِ فَهُوَ حَسْبُهُ إِنَّ اللَّهَ بَالِغُ أَمْرِهِ قَدْ جَعَلَ اللَّهُ لِكُلِّ شَيءٍ قَدْرًا(الطلاق/3)

ﺑﯿﺎﯾﯿﺪ ﺑﺎ ﺩﻋﺎ ﺍﺳﻼﻡ ﺭﺍ ﯾﺎﺭﯼ ﮐﻨﯿﻢ،به دعا نیاز داریم،با دعا میشود کاری کرد که با موشک نمی شود،باور کنید . . .

استادپناهیان

افسران جنگ نرم

معلم مطّهر (به مناسبت روز معلم)

9ام اردیبهشت, 1394

معلم، زمزمه محبت است، فریاد عشق است، مهر است، همدردی است. معلم، واسطه ای است میان کودک و خانواده، کودک و زندگی، کودک و انسانیت، کودک و همه خوبی ها… و در این میانه، معلم شاهد، نقشی ویژه و انسانی تر دارد. چرا که او باید جای خالی پدر را برای فرزند شهید پرکند و زوایای پنهان روح او را سرشار از ایمان، امید، مقاومت، حرکت، محبت و شادی سازد.

معلمی که با دارابودن ویژگی های کامل و تمام، می تواند در کالبد کلمه معلم جان بدهد و آن را شب چراغی تابان در راه تربیت و انسان سازی کند، کسی نیست که تنها کودک را چیز می آموزد.

معلم شاهد، در مزرعه زندگی، بذر سپیده و سحر می کارد ورمه های زمان را به سوی«صبح قریب»می راند. معلم شاهد، همه خوبی است، بلوره شفاف خلوص است و از نفسش رایحه نرگس و شببو و یاس و اقاقیا می آید.

«معلم شاهد»، معلمی شاهد است که شهید زادگان را به شهد شرف و شادمانی و شعور و شهود علم، میهمان می کند و بر شانه صلاح و فلاح می نشاندشان.

و چه خوب اندیشیده اند که یادمان شهادت بزرگ معلم تاریخ معاصر، استاد شهید«مرتضی مطهری»را«زور معلم»نام داده اند.
حالیا ای معلمِ شاهد، نفست آمیزه ای از عطر سپیده و سحر است. عشق و ایمان در پیشانی بلند تو موج می زند. چشمانت مشعل فروزان زندگی را روشن نگاه می دارد و صلای شکوهمندت راهنمای آزادی و آزادگی است.

ای آموزگار دین و دانش! اندیشه پاکت هدایت گر نسل فردای جامعه اسلامی است. کار و راه تو، کار و راه انبیای الهی است.
اسوه آیت آن شهید مطهر است که چونان شمع سوخت تا محفل بشریت را روشنی بخشد.

به انگیزه بزرگداشت مقام والای معلم، یاد بزرگ مرد و نام بلند تو و همه معلمینی که اندیشه ای جز خدمت در سر نمی پرورانند و با تحمل همه شده اند و سختی ها در راه آموزش نسل فردا، از جان و دل مایه می گذارند، جاویدان باد.

یادی از فقیه اهل بیت(علیهم السلام) حضرت آیةالله العظمی حجت کوه کمری(ره)

3ام اسفند, 1393

 

در واپسین‌‌روزهای حیات‌شان دستور به شکستن مهر مرجعیت دادند. چون با ممانعت حاضرین روبرو شدند، با استشاره به کلام‌الله، آیه «و له دعوةالحق»، ایشان را به لقاءالله بشارت داد، لذا با وجد و نشاط فراوان آیه را برای حاضرین قرائت کردند.

ولادت و نسب: عالم ربانی و مرجع عالی‌قدر شیعه، حضرت آیةالله‌العظمی حاج سیدمحمد حجت کوه‌کمری(ره) معروف به«آیةالله حجت» فرزند آیةالله سیدعلی 28شعبان‌المعظم 1310هجری‌قمری، در کوه‌کمره از توابع تبریز، در بیت علم و ادب دیده به جهان گشودند. تبار ایشان با 25 واسطه، به حضرت سیدالساجدین امام علی‌بن الحسین علیه السلام می‌رسد.

تحصیلات: مقدمات علوم ادبی و بخشی از فقه و کتاب ریاض‌المسائل را از محضر پدر بزرگوارشان آموختند و ریاضیات، علوم عقلی، طب، فیزیک و شیمی را از اساتید وقت استفاده نمودند و در همین ایام به تدریس کتاب‌های مقدماتی حوزه و شرح لمعه پرداختند. این فقیه عالی‌مقام، در سال 1330هجری‌ قمری برای تکمیل تحصیلات معارف الهی، رهسپار حوزه کهن و با برکت نجف اشرف گردیدند و از محضر آیات عظام: آقا ضیاء‌الدین عراقی، سیدمحمدکاظم طباطبایی یزدی، سیدابو‌الحسن اصفهانی، سیدابوتراب خوانساری، سیدحسن صدر کاظمی، شیخ عبد‌الکریم حائری یزدی، شیخ‌الشریعة اصفهانی، میرزا محمدحسین نائینی و… تلمذ کردند و ریاضیات و فلکیات را در خدمت شیخ حیدرقلی سردار کابلی به‌خوبی آموختند و در سایه تلاش و جدیت، در اندک مدتی به درجه عالیه اجتهاد دست یافتند. حضرت آیةالله حجت کوه‌کمری در سال 1335 هجری‌قمری به جهت معالجه بیماری، به تبریز رفتند و پنج‌سال در تبریز به کارهای علمی پرداختند و پس از شنیدن خبر وفات دو استاد بزرگوارشان آیات عظام شیخ‌الشریعة اصفهانی و سیدمحمد کاظم طباطبایی یزدی قدس‌سرهما در نجف اشرف، بار دیگر در سال 1340 هجری‌قمری به عراق و نجف اشرف بازگشتند و علوم ریاضی را در خدمت شیخ اسد‌الله زنجانی و سردار کابلی به صورت کامل فرا گرفتند و خود در مسجد شیخ انصاری و در کنار مقبره میرزای شیرازی به تدریس فقه و اصول ‌پرداختند.

ادامه »

اندر حکایت واقع بینی!!؟

17ام بهمن, 1393

 

زمینه سازان حکومت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشريف

12ام بهمن, 1393


بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ وَالْفَجْرِ * وَلَيالٍ عَشْرٍ(الفجر1/2)

 

پیامبراکرم صلی الله علیه و آله :

یخرُجُ ناسٌ مِنَ المَشرِقِ فَيُوَطِّئونَ لِلمَهدِيِّ سُلطانَهُ. کشف الغمه ،ج 2،ص477

مردمى از مشرق قيام مى كنند و زمينه حكومت مهدى را فراهم مى آورند.


انقلاب اسلامی ایران

مقدمه ظهور حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشريف است.

ان شاءالله


می خواهم بدانم قبر فاطمه ی زهرا سلام اللّه علیها کجاست؟

11ام بهمن, 1393


یا فاطِمَةُ اِشْفَعى لى فِى الْجَنَّةِ

 

مرحوم آیت اللّه مرعشی نجفی قدّس سره بارها برای طلاب می فرمودند:

علّت آمدن من به قم این بودکه پدرم، آقا سید محمود مرعشی نجفی - که از زهّاد و عبّاد معروف نجف بود - چهل شب در حرم امیر المؤمنین علیه السلام، بیتوته نمود که آن حضرت را ببیند. پس شبی در حالت مکاشفه، حضرت علی علیه السلام را مشاهده کرد که به ایشان فرمود: سید محمود چه می خواهی؟

عرض می کند: می خواهم بدانم قبر فاطمه ی زهرا سلام اللّه علیها کجاست؟ تا آن را زیارت کنم. حضرت فرموده بودند: من که نمی توانم برخلاف وصیت آن حضرت قبر او را معلوم کنم.

عرض می کند: پس من هنگام زیارت چه کنم؟

حضرت فرموده بودند: خداوند متعال، جلال و جبروت حضرت فاطمه را به فاطمه ی معصومه سلام اللّه علیها عنایت فرموده اند؛ پس هر کس که بخواهد به زیارت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها نایل شود، به زیارت حضرت فاطمه معصومه سلام اللّه علیها برود.

 

زیارتنامه حضرت فاطمه معصومه علیهاالسلام

حرم حضرت معصومه علیهاالسلام

دانلود صوت زیارت حضرت معصومه (سلام الله علیها)

در كتب مزارات كیفیت زیارت حضرت معصومه (علیهاالسلام) را چنین نقل نموده‌اند كه چون به نزدیك قبر مطهر رسیدی بایست در بالای سر حضرت رو به قبله. پس ذكر “الله اكبر” را 34 مرتبه و ذكر “سبحان الله” را 33 مرتبه و ذكر “الحمدلله” را 33 مرتبه بگو . پس اتمام این اذكار، زیارتنامه را بخوان:


اَلـسَّلامُ عَـلى آدَمَ صَـفْوَةِ الله ِ؛ سـلام بـر حـضـرت آدم بـرگزیده خـدا

اَلسَّلامُ عَلى نوُح نَبِىِّ الله ِ ؛ سلام بر حضرت نوح پیامبر خدا

اَلسَّلامُ عَلى ا ِبْراهیمَ خَلیل ِ الله ِ؛ سلام بر حضرت ابراهیم دوست خدا

اَلسَّلامُ عَلى موُسى كَلیم ِالله ِ ؛ سلام بر حضرت موسى هم صحبت خدا

اَلسَّلامُ عَلى عیسى روُح ِ الله ِ؛ سلام بر حضرت عیسى روح الله

اَلسَّلامُ عَلَیْكَ یا خَیْرَ خَلْقَ الله ِ ؛ سلام بر تو اى رسول خدا

اَلسَّلامُ عَلَیْكَ یا صَفِىَّ الله ِ؛ سلام بر تو اى برگزیده خدا

اَلسَّلامُ عَلَیْكَ یا مُحَمّدَ بْن عَبْد ِالله ِ، خاتَمَ النَّبِیّینَ ؛ سلام بر تو اى محمّد بن عبداللّه خاتم پیامبران

اَلسَّلامُ عَلَیْكَ یا اَمیرَالْمُۆْمِنینَ عَلىَّ بْنَ اَبى طالِب، وَصِىَّ رَسوُل ِ اللّه ؛ سلام بر تو امیر مۆمنان علىّ بن ابى طالب وصىّ رسول خدا .

اَلسَّلامُ عَلَیْك ِ یا فاطِمَةُ سَیِّدَةَ نِساءِ الْعالَمینَ ؛ سلام بر تو اى فاطمه، اى بزرگ بانوى بانوان اسلام

اَلسَّلامُ عَلَیْكُما یا سِبْطَىْ نَبِىِّ الرَّحْمَة ؛ سلام بر شما اى دو سبط پیامبر رحمت،

وَ سَیِّدَىْ شَباب ِ أَهْل ِ الْجَنَّة ِ ؛ و اى دو سرور جوانان اهل بهشت

اَلسَّلامُ عَلَیْكَ یا عَلِىَّ بْنَ الْحُسَیْن ؛ سلام بر تو اى على بن حسین

سَیِّدَ الْعابِدینَ وَ قُرَّةَ عَیْن ِ النّاظِرینَ ؛ اى سرور عبادت پیشگان اى فروغ دیده بینندگان

اَلسَّلامُ عَلَیْكَ یا مُحَمَّدَ بْنَ عَلِىٍّ، باقِرَ الْعِلْم ِ بَعْدَ النَّبِىِّ ؛ سلام بر تو اى محمّد بن على، اى شكافنده علم بعد از پیامبر

اَلسَّلامُ عَلَیْكَ یا جَعْفَرَ بْنَ مُحَمَّد الصّادِقَ الْبارَّ الْامینَ ؛ سلام بر تو اى جعفر بن محمّد، اى راستگوى نیكوكار امین

اَلسَّلامُ عَلَیْكَ یا موُسَى بْنَ جَعْفَر الطّاهِرَ الطُّهْرَ؛ سلام بر تو اى موسى بن جعفر، اى پاك و پاكیزه

اَلسَّلامُ عَلَیْكَ یا عَلِىِّ بْنَ موُ سَى الرِّضَا الْمُرْتَضى؛ سلام بر تو اى على بن موسى اى پسندیده

اَلسَّلامُ عَلَیْكَ یا مُحَمَّدَ بْنَ عَلِى التَّقِىَّ؛ سلام بر تو اى محمّد بن على اى خویشتندار

اَلسَّلامُ عَلَیْكَ یا عَلِىِّ بْنَ مُحَمَّد النَّقِىَّ النّاصِحَ الْأَمینَ؛ سلام بر تو اى على بن محمّد اى پاك سرشت و خیرخواه و امین،

ادامه »

وضعیت ویژه‌ی مغرب‌ زمین

7ام بهمن, 1393گفتاری از رئیس مرکز اسلامی هامبورگ

http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/breadcrump.gifhttp://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/breadcrump.gif پیام اخیر رهبر انقلاب را اگر چه می‌توان در یک نگاه کلی معطوف به همه‌ی مردم جهان دانست، اما به‌طور خاص، جوانان غربی را خطاب قرار داده است. این موضوع بیان‌گر وضعیت خاصی است که در حال حاضر در این منطقه‌ی فرهنگی و جغرافیایی وجود دارد. حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر رضا رمضانی، رئیس مرکز اسلامی هامبورگ، در گفتار زیر به واکاوی بیشتر این موضوع پرداخته است.

* وضعیت ویژه‌ی مغرب‌زمین
پیام رهبر انقلاب به جوانان اروپا و آمریکای شمالی، بیش از همه مؤید وجود وضعیت و شرایط ویژه‌ای است که در این منطقه‌ی جغرافیایی و فرهنگی وجود دارد. البته در عین حال، محتوای پیام و رسالت تعیین‌شده در آن می‌تواند مربوط به همه جوانان در شرق و غرب عالم باشد، زیرا آنچه در حال حاضر اتفاق افتاده است مسئولیت هر انسان عدالت‌خواه و حقیقت‌جویی را برمی‌انگیزد تا به‌صورت جدی بر آنچه بر دنیای معاصر می‌گذرد، آگاه و مطلع باشد. برای بیان شرایط ویژه‌ی منطقه‌ی اروپا و آمریکای شمالی، به‌عنوان نمونه، می‌توان از این موارد یاد کرد:
۱. پروژه‌ی اسلام‌هراسی و اسلام‌ستیزی که به‌صورت جدی، پنهان و آشکار، با موج رسانه‌ای قوی از اتاق‌های فکر و مدیریت راهبردی، در حال پیگیری است.

۲. توسعه‌ی هتاکی علنی به ادیان و پیامبران بزرگ الهی از جمله پیامبر اعظم صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم به بهانه‌ی آزادی بیان و قداست‌زدایی از هر امر مقدس به شکل‌های مختلف.

۳. معرفی اسلام در رسانه‌ها و مراکز علمی و آکادمی از طریق افراد غیرمتخصص و کسانی که رویکرد حداقلی نسبت به دین دارند و در نتیجه، درصددند که دین را به انزوا بکشانند تا اثر اجتماعی خود را از دست بدهد.

۴. ترویج دو نوع قرائت از اسلام، یعنی اسلام لیبرال و اسلام افراطی-تکفیری، به‌جای اسلام ناب.

۵. پروژه‌ی تشدید اختلافات مذهبی به‌گونه‌ای که پیروان مذاهب و بلکه یک مذهب را با هم درگیر کنند و موارد فراوان دیگر.

ادامه »

تصاویر تاریخی از آیت الله بروجردی به مناسبت هجرت ایشان به قم

10ام دی, 1393

روزهايي كه بر ما مي گذرد مصادف است با سالروز هجرت تاريخي مرجع اعلا و نام آور شيعه، مرحوم آيت الله العظمي حاج آقا حسين طباطبايي بروجردي(ره) به شهر و حوزه مقدس قم. اين مهاجرت ارجمند شكوفايي و باز پروري حوزه علميه قم را در پي داشت و آن را به مركز بزرگ و بي بديل علوم اهل بيت علیهم السلام مبدل ساخت.
تصاويري كه در پي مي آيد، آيت الله بروجردي را در ساليان پس از مهاجرت به قم نشان مي دهد.

آيت الله العظمي بروجردي در حال عزيمت به محفل روزانه درسي خود در مسجد اعظم قم

آيت الله العظمي بروجردي در حال عزيمت به محفل روزانه درسي خود در مسجد اعظم قم

 آيت الله العظمي بروجردي در حال جلوس در يكي از اعياد

آيت الله العظمي بروجردي درحال جلوس در يكي از اعياد

آيت الله العظمي بروجردي در جمع برخي فضلاي حوزه و اصحاب خويش

آيت الله العظمي بروجردي در جمع برخي فضلاي حوزه و اصحاب خويش

ادامه »

امروزپرچم اسلام در دست توست !

9ام دی, 1393


گرگ‌ها خوب بدانند، در این ایل غریب
گر پدر مرد، تفنگ پدری هست هنوز
گرچه نیکان همگی بار سفر بربستند
شیر مردی چو علی خامنه‌ای هست هنوز

ادامه »

دانلود آهنگ بسیار زیبای در نماز جمعه شهر (اشک رهبری در راز و نیاز با امام زمان ارواحنافداه )

8ام دی, 1393

نماهنگ بسیار زیبا و شنیدنی در نماز جمعه شهر کلیپ زیبای امام خامنه ای موزیک و صدا و تصویر سازی از رادیو میقات که بعد از فتنه 88 تهیه گردید.

ای سید ما ، ای مولای ما

ما آنچه باید بکنیم ، انجام می دهیم؛

آنچه باید هم گفت،هم گفتیم و خواهیم گفت.

من جان نا قابلی دارم ، جسم ناقصی دارم ،

اندک آبرویی هم دارم ؛ که این را هم خود شما به ما دادید.

همه ی اینها را من کف دست گرفتم ؛

در راه این انقلاب و در راه اسلام فدا خواهم کرد ؛ اینها هم نثار شما باشد.

سید ما ، مولای ما ، دعا کن برای ما؛

صاحب ما توئی،صاحب این کشور توئی،صاحب این انقلاب توئی

پشتیبان ما شما هستید؛

ما این راه را ادامه خواهیم داد؛با قدرت هم ادامه خواهیم داد.

در این راه ما را با دعای خود ، با حمایت خود ،

با توجه خود، پشتیبانی بفرما.

*******

فایل صوتی در نماز جمعه شهر

زمان : 4:20 * حجم : MB 3.99 * کیفیت : 128 kbps

نماهنگ تصویری در نماز جمعه شهر(کلیپ زیبای امام خامنه ای)

زمان : 00:04:19

گریه آقا در نماز جمعه

خطبه های نماز جمعه تهران ۲۹ خرداد ۱۳۸۸

برای مشاهده ویدیو به این لینکها مراجعه کنید :

در سایت آپارات : http://www.aparat.com/v/vOYzD

در سایت افسران : http://www.afsaran.ir/link/168519

کلیک نمایید.

صدای میقات

سران فتنه بواسطه حکم حکومتی رهبرانقلاب اعدام نشدند.

8ام دی, 1393


 

 

علامه مصباح یزدی در گفتگویی تفصیلی به مناسبت فرارسیدن یوم‎الله 9دی، به نکات مهمی درباره مبانی مبارزه در اسلامی سیاسی، رویکرد جریانات انقلابی و حضرت امام در ایام مبارزه، نسبت اسلامیت و جمهوریت نظام و همچنین جرم بزرگ سران فتنه و مجازات متناسب با آن و همچنین نقش حکم حکومتی رهبر انقلاب در جلوگیری از اجرای این مجازات اشاره کرد.

علامه مصباح یزدی در این گفتگو که هفته نامه 9 دی بمناسبت چهارمین سال انتشار و فرارسیدن ایام 9 دی آنرا تدارک دیده بود، به برخی شبهات رسانه ساز پیرامون فعالیت‎های سیاسی خود از جمله صحت خبری مبنی بر تذکر رهبر انقلاب به ایشان برای کناره گیری از فعالیت سیاسی نیز اشاره کرده و با رد این ادعا از تاییدات ضمنی نسبت به برخی اقدامات سیاسی سال‎های اخیر توسط رهبر انقلاب سخن گفت.

 

رئیس موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) به چالش این روزهای سیاست خارجی کشور نیز پرداخت و با اشاره به خوش باوری مفرط برخی مسئولین دولتی نسبت به امریکا، این رویکرد را نه از روی ضدیت با اسلام و ایران، بلکه به دلیل عدم شناخت کامل از اسلام عنوان کرد.

 

آنچه در ادامه می‎خوانید متن کامل این گفتگوی مهم علامه مصباح یزدی است.

 

***

 

بسم الله الرحمن الرحيم

 

تشکر ميکنيم از حضرتعالي که لطفتان امسال هم شامل هفته نامه 9دي شد و توفيق مصاحبهاي ديگر براي اين رسانه فراهم شد. ان شاءالله توضيحات شما و پاسخ تان به سئوالات دوستان به همه آنها که اين گفتگو را ميخوانند براي ادامه حرکت در خط مقام معظم رهبري و انقلاب اسلاميکمک کند. اولين سوالي که مطرح است با توجه به بيانات مقام معظم رهبري در ديدار با نمايندگان مجلس است که ايشان به مسئله مبارزه و اينکه مسئولان کشور هميشه در مسير مبارزه اند، اشاره کردند و پيدايش و بقاي نظام اسلاميرا هم با همين مبارزه دانستند و بعد فرمودند که مبارزه تمام شدني نيست چون شيطان و جبهه شيطان هميشه وجود دارد. البته شيوه هاي مبارزه شايد متفاوت باشد اما سئوال ما اين است که از نگاه شما مبارزه امروز با مبارزه در دهه چهل حتي دهه پنجاه و يا در مقايسه با سال هاي نخست انقلاب چه نسبتي و چه تفاوتي دارد؟

 

 

مبارزه آن است که دين از ما بخواهد.

 

آيت الله مصباح: بسم الله الرحمن الرحيم. ما چون عادت کرده ايم به بحث هاي طلبگي، در هر بحثي ابتدا سعي مي‌کنيم که اول واژه‌ها را تعريف کنيم تا لااقل در آن گفتگو، منظور از آن تعبيرات روشن بشود.

کلمه مبارزه يعني چه؟ در ادبيات سياسي وقتي مبارزه گفته مي‌شود، يک معناي عامي‌دارد که هم شامل برخوردهاي فکري، اعتقادي و آرماني مي‌شود، هم شامل فعاليت هاي جناحي، گروهي و حتي رقابت هاي شخصي؛ همه اينها اسمش مبارزه است. ما که مي‌گوييم مبارزه، به عنوان يک تکليف واجب که از امام (رضوان الله عليه) آموخته‌ايم، معنا و مصداقي خاص از مبارزه را منظور داريم که آن هم مبتني است بر نگاه خاصي که اساساً به زندگي و به مسئوليت هاي فردي و اجتماعي داريم.

 

ما معتقديم که انسان در اين عالم آفريده شده تا بعد از شناختن هدف زندگي اش، راه هاي صحيح  رسيدن به آن هدف را بشناسد و با انتخاب خودش بپيمايد و چون همه اين راه‌ها با جزئياتش فقط با عقل و تجربه قابل شناختن نيست، خدا پيغمبران را فرستاد. بنابراين انسان بايد در اين عالم، قبل از هر چيز بفهمد که براي چه خلق شده؟ هدفش از زندگي چيست؟ چه راه هايي بايد برود، چه راه هايي نبايد برود؟ چه کساني مانع راه او هستند، آنها را بشناسد، و اين که چگونه با آنها برخورد کند؟ هم با دشمنان دروني خود هواي نفس و شيطان، هم با دشمنان بيروني - چه داخل جامعه خودش و چه در سطح بين المللي- بداند که چه رفتاري بايد داشته باشد. همه اين‌ها اسمش دين است. يعني ما ياد بگيريم چگونه بايد زندگي کنيم، هدف کجاست؟ چگونه بايد برويم؟ چگونه با ديگران برخورد کنيم؟ اين مجموعه با هم مي‌شود دين.

 

وقتي به اين تعريف از دين توجه کنيم، خواهيم دانست که جايگاه دين، تمام و سراسر زندگي انسان است و هيچ بخشي از زندگي خارج از حوزه دين نمي‌ماند. عرصه هاي مختلف اقتصادي، سياسي، بين المللي، نظامي‌و هر عرصه‌ي ديگري شما براي زندگي انسان فرض کنيد، همه اينها بايد از دين سرچشمه بگيرد. اين بينشي است که ما نسبت به دين داريم. آن وقت مبارزه هم همين‌جا معنا پيدا مي‌کند. يعني مبارزه آن است که دين از ما بخواهد، در راه رسيدن به اهداف دين باشد. شيوه مبارزه آن است که دين تعيين مي‌کند و ساير مسائلي که در اينجا مطرح مي‌شود، همه در قالب دين براي ما مطرح است و چيز ديگري نداريم. آنجايي که مسائل شخصي باشد، هوس‌هاي فردي باشد اينها خارج از حوزه دين است و ارزشي نخواهد داشت. همه آنچه که ارزش دارد آن است که در سايه دين واقع شود و نهايتاً براي رسيدن به هدف دين که قرب خداست.

ادامه »

جنبش سفيانى یا داعش

7ام دی, 1393

سفيانى از شخصيتهاى بارز در نهضت حضرت مهدى (عليه السلام) است. او دشمن سرسخت و روياروى آن حضرت مى باشد، هر چند كه امام (عليه السلام) در حقيقت با نيروهاى كافرى كه از سفيانى پشتيبانى مى كنند ربرواست .
روايات تصريح كرده است كه خروج سفيانى از وعده هاى حتمى خداوند است ، از امام زين العابدين (عليه السلام) روايت شده است كه فرمود:

«امر قائم از سوى خداوند حتمى است و امر سفيانى نيز از جانب خداوند قطعى مى باشد و قائم ظهور نمى كند مگر پس از آمدن سفيانى »(1)

روايات مربوط به سفيانى متواتر اجمالى است(2) و پاره اى از آنها متواتر لفظى است(3) و اينك ما شمه اى از چگونگى شخصيت و جنبش او را ذكر كرده سپس به ارائه اخبار آن بطور پيوسته ، آنطور كه روايات نقل كرده اند مى پردازيم .

بيوگرافى سفيانى
بين دانشمندان اسلامى اتفاق نظر است كه وجه تسميه او به سفيانى به خاطر نسبت داشتن با ابوسفيان است ، چرا كه وى از تبار ابوسفيان بشمار مى آيد، همانگونه كه فرزند زن جگرخوار نيز مى باشد به علت نسبت وى با جده اش هند زن ابوسفيان كه در جنگ احد وقتى حمزه سيدالشهداء به شهادت رسيد هند كوشيد تا جگر حمزه را از فرط كينه بدندان بكشد.

از اميرمؤ منان على (عليه السلام ) نقل شده است كه فرمود:

«فرزند هند جگرخوار از وادى يابس (دره خشك ) خروج مى كند. او مردى است چهارشانه و بدقيافه ، داراى سرى بزرگ ، بر صورت او اثر آبله پيداست وقتى او را مى بينى پندارى كه يك چشم دارد، نامش ‍ عثمان و پدرش عيينه (عنبسه نسخه بدل ) او از فرزندان ابوسفيان است وارد سرزمين قرار و معين (با آرامش و آبى گوارا) مى شود و بر بالاى منبر آنجا قرار مى گيرد.»(4)

ميان شيعه معروف است كه او از اولاد عنبسه پسر ابوسفيان است و شايد از اين رو آن را عيينه دانسته اند كه كلمه عيينه در روايت با عنبسه اشتباه شده است . و در روايتى ديگر كه شيخ طوسى آن را روايت كرده است وى را از فرزندان عتبه پسر ابوسفيان ياد مى كند(5). و فرزندان ابوسفيان پنج نفرند: عتبه ، معاويه ، يزيد، عنبسه و حنظله .

ولى در يكى از نامه هاى اميرمؤ منان (عليه السلام ) به معاويه ، بطور صريح آمده است كه سفيانى از فرزندان معاويه است .

صفحات: 1· 2

صدور توقيع شريف امام زمان(عج) براي شيخ مفيد(ره)

24ام آذر, 1393

به مناسبت سالروز صدور توقیع امام زمان به شیخ مفید/علت فاش‌شدن محل سکونت حضرت حجت(عج) برای شیخ‌مفید

در تاریخ پنجشنبه بیست و سوم ذی‌الحجه سال 412 هجری قمری، فرمان دیگری از پیشگاه مقدس اباصالح‌المهدی(عج) به افتخار شیخ مفید صادر شد، برخی بر این باورند که در طول 30 سال، 30 توقیع و نامه شریف از ناحیه مقدس حضرت ولی‌عصر(عج) برای شیخ مفید صادر شده که در عنوان بسیاری از آن‌ها این جمله نورانی دیده می‌شود: «برادر گرامی و استوار: شیخ مفید…»

اما به راستی شیخ مفید چه ویژگی‌داشت که این گونه مورد محبت امام زمان خویش قرار می‌گیرد، در ادامه نگاهی اجمالی به زندگانی کسی می‌اندازیم که حضرت مهدی(عج) او را برادر خویش می‌داند:

شیخ مفید محمد بن محمد بن نعمان عکبری در یازدهم ذیقعده سال 336 هجری قمری در عکبرای بغداد، پا به عرصه هستی گذارد، از آن جا که پدر او شخصی پارسا و مذهبی بود و به تعلیم و تربیت، اشتغال داشت، لقب «ابن المعلم» گرفته بود و البته «عکبری» و «بغدادی» نیز دو لقب دیگر او بودند.

وی دوران کودکی خود را در تحت تربیت و تعلیم پدر مذهبی‌اش گذراند و به گونه‌ای مراحل حفظ حدیث و اصول تحدیث و فهم آن‌ها را سریع فرا گرفت که در پنج سالگی، برای او از «ابن ابی الیاس» اجازه روایت گرفتند یا در حالی‌که هفت سال و چند ماه بیشتر نداشت، از «ابن سماک» نقل روایت کرده است.

او از محضر بیش از هفتاد نفر از بزرگان شیعه، بهره علمی برد و در دانش‌اندوزی، مرز و حدی نمی‌‌شناخت.

*لقب مفید را چه کسی به شیخ داد

در اواخر ماه صفر سال 416 هجری، نامه‌ای از طرف حضرت ولی‌عصر(عج) برای وی فرستاده شد که در آن ضمن ستایش و تکریم وی، برای اولین بار، لقب (مفید) به او داده شد. این نامه با عبارات زیر شروع می‌شود:

«للاخ السدید و الولی الرشید الشیخ المفید…»

همچنین در توقیعی دیگر با لطفی افزون‌تر  در پنج‌شنبه 23 ذی‌الحجه هجری با این عبارت: «بسم‌الله الرحمن الرحیم، سلام الله علیک ایها الناصر للحق، الداعی الیه بکلمه الصدق…» عظمت آن عالم فرزانه، به شیعیان ثابت شد.

ادامه »

سکوت خواص در این مقطع خیانت است/ تلاش برای تطهیر فتنه، طراحی فتنه دوم است .

20ام آذر, 1393

حجت‌الاسلام‌ والمسلمین امین رصاف عصر امروز(93/9/19) در جمع خبرنگاران اظهار داشت:آن چیزی که ما را بر این داشت این نشست خبری را تشکیل دهیم حساسیت بالایی است که نسبت به تحرکات اخیر اصحاب فتنه داریم.

وی با اشاره به دعوت از سخنرانان معلوم‌الحال در روز دانشجو در شیراز افزود:

برداشت جدی ما این است که این‌ها با توجه به فضای سیاسی که از نظر خودشان مهیا شده، این موضوع را دنبال می‌کنند که زمینه تطهیر اصحاب فتنه را فراهم آورند.

رصاف ادامه داد: این‌ها به شکل‌های مختلف به دنبال آن هستند که فضای عمومی و افکار عمومی را تست بزنند و عکس‌العمل‌ها را مشاهده کنند و چنانچه عکس‌العمل جدی در مورد برخی تحرکات این‌ها انجام نشود به‌ طور قطع به تحرکات و برنامه‌ریزی خود ادامه خواهند داد.

رئیس نهاد نماینده مقام معظم رهبری در استان فارس اضافه کرد: اتفاقی که در روز دانشجو در شیراز افتاد در سایر استان‌ها نیز به شکل‌های دیگر رقم خورد و همین هدف را دنبال می‌کردند.

وی خاطر نشان کرد: ما به شکل‌های مختلف قبل از شکل‌گیری این حادثه تذکراتی که به ذهنمان می‌رسید را به مسئولان داده بودیم و مسئولان بنا بر تذکرات توانسته بودند بخش زیادی از تحرکات را خنثی کنند.

رصاف بیان کرد: با کمال تأسف این حادثه در روز دانشجو اتفاق افتاد که یک نفر از طرفداران اصحاب فتنه که در بین خود فتنه‌گران نیز جایگاهی ندارد در راستای همان تست زدن افکار عمومی به شیراز اعزام شد.

وی ابراز داشت: این موضوع با عکس‌العمل جدی جوانان انقلابی و بسیجیان مواجه شد و این کار جای تقدیر و تشکر دارد و این حساسیت انقلابی باید همواره حفظ شود.

رئیس نهاد نماینده ولی فقیه در استان فارس در ادامه اظهار داشت: شور انقلابی و حمایت از ولایت، همواره باید در سرلوحه کار ما باشد و نباید بگذاریم اصحاب فتنه احساس آرامش کرده و خیالاتی برای آنان به وجود بیاید.

وی افزود: سخن اصلی ما با برنامه‌ریزانی است که می‌خواهند سران فتنه را تطهیر کنند هر چند مسئولانی که به هر شکل کوتاهی کرده‌اند باید آن را جبران کنند.

رصاف تصریح کرد: اگر مانند این حادثه بار دیگر تکرار شود برخورد امت حزب‌الله بسیار جدی خواهد بود و نمی‌پذیریم که چنین مسائلی در فارس رخ دهد.

وی ادامه داد: پرونده این سخنرانی باید تا به سرانجام رسیدن کامل دنبال شود و مردم ببینند که با هنجارشکنان برخورد جدی صورت می‌گیرد.

رئیس نهاد نماینده مقام معظم رهبری گفت: حضرت علی علیه السلام  در مورد توطئه طلحه و زبیر می‌فرماید: «من شب تا به صبح خوابم نبرد و به این نتیجه رسیدم یا باید با این‌ها بجنگم یا از دین خدا خارج شوم». بنابراین حضرت امیرعلیه السلام برخورد نکردن با فتنه‌گرانی که سوابق انقلابی در کنار حضرت رسول اکرم صلی الله علیه و آله داشتند اما منحرف‌ شده بودند را مساوی با خروج از دین می‌دانست.

وی در پایان گفت: بنابراین سکوت خواص در این مقطع خیانت جدی است که مشابه سکوت خواص در صدر اسلام است که حادثه عاشورا را رقم زد.

خبرگزاری فارس

۱۶ آذر سال ۱۳۳۲ برگی از تقویم دشمنی امریکا علیه ایران

16ام آذر, 1393

۱۶ آذر سال ۱۳۳۲ ، سه تن از دانشجویان دانشگاه تهران به ضرب گلوله نیروهای گارد رژیم سرکوبگر شاه در خون خود غلطیدند. این واقعه تقریباً چهارماه بعد از کودتای امریکایی -انگلیسی علیه دولت قانونی وقت ایران اتفاق افتاد.

به نقطه عطفی در فضا ی سیاسی مملو از خفقان دوران رژیم شاه تبدیل شد، اما دلیل این حرکت اعتراضی در ان مقطع چه بود و چرا 16 آذر به حرکتی ماندگار و اثر گذار تبدیل شد؟

16 آذر در همه‌ این سال‎ها، بعنوان حرکتی انقلابی دانشجویی علیه نظام سلطه و بعنوان نمادی از مخالفت با اقدامات مداخله جویانه امریکا در ایران شناخته شده است .خاستگاه این حرکت اثر گذار بینش سیاسی دانشجویی برمبنای شناخت واقعی از ماهیت رفتار آمریکا در قبال ملت ایران بود، که درجریان حرکتی اعتراضی از سوی جمعی از دانشجویان به سفر نیکسون، معاون رییس جمهور وقت امریکا به تهران تبلور یافت.16از این مسیر به نمادی از فریاد تاریخی ملت ایران علیه سیاستهای خصمانه آمریکا تبدیل شد و روز دانشجو نام گرفت.

همانگونه که اشاره شد برای بازخوانی این واقعه باید اندکی به گذشته بازگشت و به تاریخی از تقویم مبازات ملت ایران ضد رژیم شاه پس از سرنگونى دولت ملى دکتر مصدق در پى وقوع کودتاى 28 مرداد 1332،/1953/ نگاه کرد.یکی ازرخدادهای مهم سیاسی ایران در دهه 1950 ، درمسیر کودتای امریکایی-انگیسی علیه دولت قانونی ایران شکل گرفت، چراکه این رویداد در تحولات سیاسی ایران و سلسله وقایع مرتبط با آن نقشی مستقیم داشت.

ادامه »

عزیزان،قتل شاهان است امروز

13ام آبان, 1393

امروز بروجرد هم مثل بقیه شهرهای شیعه نشین دنیا عزادار بود.

 

عزادار عزیز زهرا سلام الله علیها

 

عزادار

 

امروز روز عاشورا بود

 

سینه زنان بر سر و صورت گِل (خَرِهِ) مالیده و دسته دسته در حال حرکت به سمت امامزاده های شهر، بر سر و سینه زنان این ذکر و نوا بر سوگ سرود غم شان جاری بود و می خواندند:

 

عزیزان،قتل شاهان است امروز

حسین تا چاشت مهمان است امروز


سکینه سر برهنه دل پر از خون

به هر کس دست و دامان است امروز


گلوی نازک بی شیر اصغر

نشان تیر عدوان است امروز

به زینب زندگی دیگر حرام است

به هر کس دست و دامان است امروز


«این شعر سروده‌ی عبدالکریم واصف بروجردی است که در زمان ناصرالدین شاه سروده شده است» و هنوز هم خره گیر ها در روز عاشورا آن را می خوانند.

امروز آسمان نیز از سوز دل ناله می کرد و با آه و اشک عزاداران سینه زن و زنجیر زن را با گریه های بی امانش همراهی می کرد.

امروز عاشور بود…

عکس های از عزاداری سنتی مردم بروجرد

بهترین گواه « روز مباهله »

27ام مهر, 1393

واقعه مباهله بزرگترين سند فضيلت براي حضرت علي علیه السلام و حضرت زهرا سلام الله علیها و ذریه پاکشان ائمه معصومین علیهم السلام مي باشد.


بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

«فَمَنْ حَآجَّكَ فِيهِ مِن بَعْدِ مَا جَاءكَ مِنَ الْعِلْمِ فَقُلْ تَعَالَوْاْ نَدْعُ أَبْنَاءنَا وَأَبْنَاءكُمْ وَنِسَاءنَا وَنِسَاءكُمْ وَأَنفُسَنَا وأَنفُسَكُمْ ثُمَّ نَبْتَهِلْ فَنَجْعَل لَّعْنَةَ اللّهِ عَلَى الْكَاذِبِينَ »

پس هر كه در اين [باره] پس از دانشى كه تو را [حاصل] آمده با تو محاجه كند بگو بياييد پسرانمان و پسرانتان و زنانمان و زنانتان و ما خويشان نزديك و شما خويشان نزديك خود را فرا خوانيم سپس مباهله كنيم و لعنت‏ خدا را بر دروغگويان قرار دهيم.

قرآن مجيد با صراحت به پيامبرصلی الله علیه و اله و سلمدستور مي دهد، در مقابل كساني كه با استدلال و مذاكره قانع و تابع نمي شوند راه مباهله را پيش گيرد.[1]


مباهله چيست؟

در اصل به معني رها كردن از قيد و بند و در دعا به معني تضرع و واگذاري كار، به خداست و از نظر مفهوم متداول در آيه فوق به معني نفرين كردن دو نفر به يكديگر است، افرادي كه درباره مسأله مهم مذهبي گفت و گو دارند در يك جا جمع مي شوند و به درگاه خداوند تضرع مي كنند و از او مي خواهند كه دروغگو را رسوا سازد و مجازات كند.[2]


زمان و مكان مباهله

مشهور ميان دانشمندان اين است كه روز حضور براي مباهله، بيست و پنجم ذي الحجة سال دهم هجرت، و به اتفاق همه مسلمين، مكان مباهله اطراف «مدينه» و در دامنه صحرا بوده است.[3]

صفحات: 1· 2

زهیر بن قین بجلی امروز به امامش پیوست

24ام مهر, 1393

السَّلامُ عَلی زُهَیْرِ بْنِ الْقَیْنِ الْبَجَلِیِّ، الْقائِلِ لِلْحُسَیْنِ وَقَدْ اذِنَ لَهُ فِی الانْصِرافِ: لا وَاللَّهِ لا یَکُونُ ذلِکَ ابَداً، اتْرُکُ ابْنَ رَسُولِ اللَّهِ اسیراً فِی یَدِ الَاعْداءِ وَانْجُو! لا ارانِیَ اللَّهُ ذلِکَ الْیَوْمَ. [الاقبال ج۳، ص۷۷-۷۸.]

سلام به زهیر فرزند قین بجلی آن که چون امام(ع) به او اجازه بازگشت داد در پاسخ گفت:نه به خدا سوگند هرگز فرزند رسول خدا(ص) را که درود خدا بر او و آلش باد ترک نخواهم کرد آیا فرزند رسول خدا(ص) را در حالی که اسیر در دست دشمنان است رها کنم و خود را نجات دهم خداوند آن روز را بر من نیاورد. قسمتی از زیارت منسوب به ناحیه مقدسه

زهیر بن قین بجلی از بزرگان قبیله بجیله بود که در کوفه می ‏زیست.  وی از مردان شریف و شجاع شهر کوفه و قوم خود شمرده می شد و به واسطه حضور در جنگ ها و فتوحات بسیار، جایگاه رفیعی به دست آورده بود. در برخی از منابع از قین -پدر زهیر- به عنوان یکی از اصحاب رسول خدا(ص) نام برده شده است.  زهیر از یاران و بزرگان سپاه امام حسین(ع) بود که در واقعه عاشورا در کربلا به شهادت رسید.

زهیر از هواداران عثمان به شمار می‌رفت. در سال شصت هجری، او و همسرش به همراه برخی از خویشاوندان و اهل قبیله‌اش هنگام بازگشت از مناسک حج به کوفه، در یکی از منازل بین راه، به نام “زرود” با امام حسین(ع) و همراهانش که به سوی کوفه در حرکت بودند _هم منزل_ روبرو شدند. بنابر نقل دینورى، این ملاقات در منزل‏گاه زَرُود انجام گرفته است.

امام حسین(ع) شخصی را نزد زهیر فرستاد و خواستار ملاقات با او شد. زهیر در ابتدا تمایلی به این دیدرا نشان نداد؛ اما به توصیه همسرش- دیلم یا دَلْهم دختر عَمرو به محضر امام حسین(ع) حاضر شد. این دیدار مسیر زندگانی زهیر را تغییر داد. او پس از این ملاقات، شادمان نزد خانواده و دوستانش بازگشت و فرمان داد تا خیمه و بار و بُنه او را به کنار خیمه امام حسین(ع) منتقل کنند.

زهیر با همسرش نیز وداع کرد و بنا به نقلی همسرش را طلاق داده و گفت: «من عازم شهادت همراه امام حسین(ع) هستم. تو با برادر خود نزد خانواده ‌ات برگرد، زیرا نمی‌‏خواهم از سوی من چیزی جز خوبی به تو برسد.»

زهیر بعد از وداع با همسرش، به همراهانش گفت: «هر که دوستدار شهادت است، همراه من بیاید، و گرنه برود و این آخرین دیدار من با شماست.

زهیر خاطره‌ای برای آنان نقل کرد و گفت: زمانی که به جنگ بلنجر رفته بودیم، به پیروزی و غنایم فراوانی دست یافتیم و بسیار خوشحال شدیم. سلمان فارسی -در برخى منابع به جاى سلمان فارسى، سلمان باهلى گفته شده است.-  که همراه ما بود گفت: «آن‏گاه که سیّد جوانان آل محمّد(ص) را درک کردید، از پیکار و کشته شدن در کنار او بیش از دستیابی به این غنایم شادمان باشید.

برخی منابع آورده‏ اند سلمان بن مضارب، پسر عموی زهیر، با وی همراهی کرد و به سپاه امام حسین(ع) پیوست.

در چگونگی پیوستن او به سپاه امام(ع) جماعتی از قبیله بنی فزاره و بجیله نقل کرده‌اند که:

«ما با زهیر بن قین از مکه باز می‌گشتیم و در راه، چون حسین(ع) در محلّی فرود می‌آمد، ما در جای دیگری فرود می‌آمدیم! اما در بعضی از منازل ما هم به ناچار در همان محلّی فرود می‌آمدیم که حسین(ع) در آن‌جا فرود آمده بود! در منزل «زرود» بود که فرستاده حسین(ع) بر ما وارد شد.»


امام حسین(ع) پس از شهادت زهیر فرموند:

ای زهیر خداوند تو را از رحمتش دور نسازد و خداوند کشندگان تو را لعنت کند و قاتلان تو را همانند لعنت شدگان مسخ شده (بنی اسرائیل) به لعنت ابدی خود گرفتار سازد.»


منبع:ویکی شیعه

امروز غزه مصداق کل یوم عاشورا وکل ارض کربلاست.

11ام مرداد, 1393

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

« وَسَيعْلَمُ الَّذِينَ ظَلَمُوا أَي مُنْقَلَبٍ ينْقَلِبُونَ »(الشعراء/227)

آنها که ستم کردند به زودي مي‌دانند که بازگشتشان به کجاست!در پس کوچه های غربت هنوز به گوش شکایت می رسد،

صدای کسی - «هل من ناصر ینصرنی؟»-

انگار آواز بی کسی حسین علیه السلام عالم گیر است.

و داغ دخترکهای تشنه، ناله ی دلگیر شب های مردمیست که هنوز نخفته اند … .

صدای دخترکان مضطربی که پدر، مادر ، برادر شش ماهه و …

همه  و همه کسانش را  گُرگان خوناشام دریده اند ،

هنوز بغض  گلوگیر انسانیت است.

انگار بوی خون به ناحق ریخته ی بر تارک زمین و زمان نوزادان و کودکان  بی گناه  و بی دفاع  مظلوم غزه  که در جهان پیچیده است،

درندگان دیو صفت حربی را بیشتر را به سوی قتلگاه می کشاند!


صدای دلهره ازنفس های زمان شنیده می شود.

کاش خورشید بمیرد و زمان بایستد،

آخر کودکان خسته اند و بی رمق،

آنقدرخسته و دل ریش

که  دل ریش تر از ریش

و نگاه های پژمرده و افسرده شان،

که یاد آور غروبی سرخ فام است هنوز  نگران و پریشان است،

پریشان خواب های آشفته ای که خفته گان سران کشور های اسلامی و اعراب

آن را برایشان تعبییر نموده اند.

آخر مدتی است که نخفته اند و چشمان بیدارشان شاهد خفتن انسانیت است.

و این قصه تلخی است که بی تاب نموده است  دلم را !

و این درد  پر از غصه و محنت

پر از ظلم و هیاهو ، که آزرده نموده است


جهان را ، دلم را

 

انگار صدای غربت مظلومان باید در گوش چاه زمزمه شود ،

آخر گوش شنوایی در این عالم نیست !!

این روزها ، روزهای کودک کشی است …

اینها دست شمر و یزید را از پشت بسته اند ..

دجال و سفیانی اند

اینها


خدایا  ! از ظلم این ظالمان سفاک به تو پناه می بریم…

این روز ها برمردم غزه چه سخت و سنگین می گذرد…

بغض گلوگیر مظلومان چه جانکاه است…

چه غم انگیز است

وقتی که خون به ناحق ریخته ی شش ماهه ای معصوم و مظلوم را می بینی،

وآنگاه می شنوی که سگی هار آن را حق دفاع از فرزند نامشروع خویش می داند

خدایا! چقدر ملال آور است قصه این ظلمت کده انسانها …

چه غمناک است…

پروردگارا!

خداوندا!

ای پناه بی پناهان!

و دادرس ستمدیدگان…

این قصه های تلخ را با ظهور منجی مان پایان ده…

همگی دست به دعا برداریم و برای پیروزی مردم بی دفاع و مظلوم غزه  و سرنگونی رژیم سفاک و جعلی اسرایئل این مولود نامشروع و به ثمر رسیدن خون شهدای فلسطین از خدا بخواهیم.

*امَن یُجیبُ المُضطَر اذا دَعاهُ*سوره نمل،آیه62

ای کسی که دعای مضطر را اجابت می کند وگرفتاری را برطرف می کند.

اللهم عجل لولیک الفرج

اللهم عجل لولیک الفرج

اللهم عجل لولیک الفرج

مرگ بر حقوق بی بشر مرگ ...

1ام مرداد, 1393

تنها ترسم از دست دادن تو و فرزند کوچک‌مان بود.

حالا دیگر ترسی ندارم.

آرام بخواب و بدان آرامش توست که طوفان به پا می‌کند …

دانلود کلیپ


 

يَا مَوْلَايَ يَا صَاحِبَ الزَّمَانِ،

الْغَوْثَ الْغَوْثَ الْغَوْثَ، أَدْرِكْنِي أَدْرِكْنِي أَدْرِكْنِي

دحوالارض فضیلت و اعمال

9ام مهر, 1392

بیست و پنجم ذیقعده، هم زمان با دحوالارض یعنی گسترش یافتن زمین است. از امیرالمومنین ـ علیه السلام ـ روایت شده است که فرمودند:

(نخستین رحمتی که از آسمان به زمین نازل شد، در بیست وپنج ذی القعده بود. کسی که در این روز روزه بگیرد و شبش را به عبادت بایستد، عبادت صد سال را که روزش را روزه و شبش را عبادت کرده است خواهد داشت.)

همچنین در برخی از روایات این روز به عنوان روز قیام امام زمان مهدی موعود(عج) معرفی شده و خاتم المحدثین، شیخ عباس قمی (ره) روز دحوالارض را از چهار روز معروفی ذکر کرده که روزه آن ثواب هفتاد سال عبادت را دارد.

روز دحوالارض از روزهای پر برکت خدا برای بندگان سالک الی الله

در کتاب شریف «المراقبات» روایت است که امام رضا ـ علیه السلام ـ فرموده اند:

در شب بیست و پنجم ماه ذى القعده حضرت ابراهیم (ع) و حضرت عیسى (ع) متولد شده اند.

در این روز، رسول خدا ـ صلى الله علیه و آله ـ به قصد حجة الوداع از مدینه با یكصد و چهار هزار یا یكصد و بیست و چهار هزار و حضرت فاطمه (ع) و تمامى اهل بیت خود از راه شجره به مکه عزیمت نمودند.

توبه، استغفار، عبادت و شب زنده داری از اعمالی است که در شب دحو الارض سفارش و تأکید بسیاری برای انجام دادن آنها شده است.

شب و روز دحوالارض نمازها و ادعیه مخصوصی دارد که کیفیت آنها در کتاب مفاتیح الجنان مرحوم شیخ عباس قمی (ره) آمده است.

معنای دحوالارض

«دَحو» به معنای گسترش است و برخی نیز آن را به معنای تکان دادن چیزی از محلِ اصلی اش تفسیر کرده اند. منظور از دحوالارض (گسترده شدن زمین) این است که در آغاز، تمام سطح زمین را آب های حاصل از باران های سیلابیِ نخستین فراگرفته بود. این آب ها، به تدریج در گودال های زمین جای گرفتند و خشکی ها از زیر آب سر برآوردند و روز به روز گسترده تر شدند.

از سوی دیگر، زمین در آغاز به صورت پستی ها و بلندی ها یا شیب های تند و غیرقابل سکونت بود. بعدها باران های سیلابی مداوم باریدند، ارتفاعات زمین را شستند و دره ها گستردند. اندک اندک زمین هایِ مسطح و قابل استفاده برای زندگی انسان و کشت و زرع پدید آمد. مجموع این گسترده شدن، «دَحو الارض» نام گذاری می شود.

برنامه های معنوی

زمین، گاهواره زندگی انسان و همه موجوداتِ زنده است، که با تمام کوه ها، دریاها، درّه ها، جنگل ها، چشمه ها، رودخانه ها، معادن و منابع گرانبهایش، نشانه ای از نشانه های آفریدگار به شمار می آید که آن را گسترانیده است. روز دحوالارض ـ روز گسترش زمین ـ روز بسیار مبارکی است و آداب و اعمال ویژه ای دارد؛ از جمله:

1. روزه داشتن که ثواب هفتاد سال عبادت را دارد.

2. احیا و شب زنده داری شب دحوالارض که برابر با یک سال عبادت است.

3. ذکر و دعا.

4. انجام غسل به نیت روزِ دحوالارض و نماز مخصوص آن.

دحوالارض در قرآن

در قرآن کریم به دحوالارض اشاره شده است. خداوند در آیه 30 سوره نازعات می فرماید: «و زمین را پس از آن (آفرینش آسمان و زمین) گسترش داد». بر پایه نظر بیشتر مفسران، منظور از «دَحیها» در این آیه، همان دحوالارض است.

دعای روز دحوالأرض

یکی از برنامه های پیشنهادی در روز مبارک گسترده شدن زمین، خواندن دعای ویژه این روز است. در بخشی از این دعا، به مسأله دحوالأرض چنین اشاره شده است: »ای خدایی که خانه کعبه را گسترانیدی و دانه را شکافتی و سختی را برطرف ساختی، از تو می خواهم در این روز از روزهایت که حق آن را بزرگ نمودی، هر گرفتاری و مشکلی را برطرف سازی«.

ذیقعده؛ ماه حرام

ماه ذیقعده اولین ماه از ماه‌های حرام است. ماه‌های حرام زمان‌هایی هستند که جنگ در آنها ممنوع بوده و احکام ویژه‌ای نیز از جهت شرعی و فقهی دارند.

اما استفاده اخلاقی و تربیتی که از این حکم می توان كرد، این است که: «اگر جنگ و نزاع میان مردمان در این ماه حرام شده است» حتما منازعه و محاربه با خداوند باید بیشتر مورد نفرت قرار گیرد؛ بنابراین، شایسته است انسان مومن در این ماه ها بیشتر به فکر باشد تا اندیشه و اعضای او با گناه و معصیت، به مخالفت با خداوند برنخیزد.

مناسبت های دیگر این روز

گذشته از واقعه دحوالارض، رویدادهای دیگری نیز در این روز رخ داده اند که اهمیت آن را دوچندان کرده اند؛ از جمله:

• میلاد ابوالانبیاء حضرت ابراهیم علی نبینا و آله و علیه السلام.

• میلاد حضرت عیسی مسیح ـ علیه السلام.

• خروج رسول اکرم ـ صلی الله علیه و آله ـ از مدینه به همراه هزاران حاجی به سوی مکه، به قصد حجة الوداع. در این سفر وجود مقدس امیرالمؤمنین و حضرت زهرا ـ سلام الله علیهما ـ و نیز همه همسران و بسیاری از اصحاب پیامبر (ص) نیز ایشان را همراهی می‌کردند.

• در روایتی نیز آمده است که قائم (عج) در همین روز قیام خواهد کرد.

زیارت حضرت امام رضا ـ علیه السلام ـ بهترین و با فضیلت‌ترین عمل مستحبی این روز است.

www.hawzah.net

ماجرای دَحوُ الأرض و اعمال آن (رتق و فتق)

9ام مهر, 1392

روز 25 ذیقعده ، روز دحو الأرض (گسترده شدن زمين از زير كعبه) ،روز ولادت حضرت ابراهيم علیه السلام به روايتي - حركت امام رضاعلیه السلام از مدينه به سوي مرو(200ق)

قسمت اوّل ؛ معنا و حقیقت دحو الأرض :

جناب استاد علاّمه ذو الفنون آیت الله شعرانی قدّس سرّه الشّریف، در بیان مفادّ آیه « وَ الأرضَ بَعدَ ذَلِکَ دَحَئهَا » (سوره نازعات، آیه 30 ) ، و اخباری که در موضوع یوم دحو الأرض روایت شده اند که زمین از زیر خانه ی کعبه گسترده شده است، فرموده است که :

کره ی زمین را از دو جانب قطب، اندکی تَطامُن است یعنی اندکی مسطّح است و فرو رفتگی دارد و آفاق استوایی و قریب بدان ها را چون مکّه مکرّمه تَقَبُّب است یعنی برآمدگی دارند. و آب همه ی زمین را فراگرفته بود و چون فرو نشست، قهراً جای برآمده ی زمین، که قُبّه ی آن است و تقبّب آن بیش از جاهای دیگر است، در نخستین بار نمودار شده است و آن مکّه مکرّمه است و چون آب کم کم فرو نشست و تقلیل یافت، قسم پدید آمده ی زمین به تدریج گسترش یافت که از آن تعبیر به دحو الأرض شده است.

… « دحو : گستردن . وَ الأرضَ بَعدَ ذَلِکَ دَحَئَهَا ؛ زمین را پس از آن بگسترد . چنان که در لغت ارض گذشتّ مراد از آن کره زمین نیست، بلکه سطح خشکی است مقابل دریا و کوه، کوه و آب از زمین نیستند و به مقتضای این آیه، خشکی زمین که (آن را) رُبع مسکون می نامند پس از خلقت اوّلین، پدید آمد.

چون سطح کره ی خاک را آب از همه جانب فرا گرفته بود، و این خشکی که برجسته و از آب بیرون آمده، مانند جزیره است که از قعر دریا برجهد و بالا آید و به تدریج پهن و گسترده و بزرگ شود.

طبیعیان امروز ( بیش تر منظور دانشمندان زمین شناسی ، زیست شناسی و جغرافیا می باشند ) ، هم می گویند : آب به همه ی زمین احاطه داشت و خشکی به عللی از قعر آب برآمد و بر سطح زمین چین ها و شکنج ها هویدا شد . »

از معرفت به معنای دحو الأرض دانسته می شود که این کلام دحو، از غُرَر معجزات قولی حضرت خاتم صلّی الله علیه و آله و سلّم است و نیز بنا بر دَحو، باید قُبّه « به معنی برآمده ترین جای ارض » مکّه مکرّمه بوده باشد که عرض آن 21 درجه و 25 دقیقه ی شمالی است.
برگرفته از کتاب دروس هیئت و دیگر رشته های ریاضی ، علاّمه حسن زاده آملی حفظه الله ، قم ، بوستان كتاب ، طبع سوم ، سال 1386 ، جلد 1 ، درس 50 ، صفحه ی 232 و 233
……………………………………………………………………………………
توجّه : لازم به ذکر است برای همگان به ویژه اساتید و دانشجویان محترم در رشته های علمی مذکور، که کلمه ی « ارض » در اصطلاح قرآنی و روائی تنها به سطح خشکی زمین اطلاق می شود و در این موضوع کوه ها و دریاها جزو زمین در اصطلاح قرآن و روایات قرار نمی گیرند، و آیات و روایاتی هم در تأیید این مطلب وجود دارد از جمله این آیه : « إِنَّا عَرَضْنَا الاَمَانَهََ عَلَی السَّمَاوَاتِ وَ َالاََرْضِ وَ َالْجِبَالِ … » ( سوره احزاب ، آیه 72 ) ؛ ما امانت [الهى و بار تكليف] را بر آسمان ها و زمين و كوه ها عرضه كرديم … . امّا در علم شریف هیئت و نجوم ، ارض اصطلاحی این دو علم شریف، تمام کره ی زمین می باشد .

قسمت دوم ؛ بیان علمی مسئله ی رتق و فتق و دحو الأرض :

دحو الأرض، گسترده شدن سطح خشکی زمین است بعد از آب گرفتگی و سنّت تکوینی عالم طبیعی به اذن الله بر آن است که کعبه ی حق متعال، در هر دوره در همان نقطه بر پا گردد که اوّلین بار بر اساس قُبّه الأرض سر از آب بیرون آورده باشد.

موضوع رتق و فتق در علم شریف هیئت و نتایج مترتّب بر آن، از مطالب بسیار عرشی است که عنوان رساله ای از حضرت آیت حقّ و یقین ، طود عظیم تحقیق و تفکیر، علاّمه حسن زاده آملی قرار گرفته است.

مطلب بدین قرار است که : مراد از رتق و فتق، رتق و فتق دو دائره عظیمه مُعَدِّلُ النَّهار و مِنطَقَهُ البُروج است و این دو عظیمه، از دوائر هفت گانه ی عظام اند که در فن و علم شریف هیئت، مورد بحث قرار می گیرد. اکنون دائره عظیمه شمسیّه را یعنی مِنطَقَهُ البُروج از دائره مُعَدِّلُ النَّهار به مقدار بیست و سه درجه و بیست و چهار دقیقه ی فلکی مِیل است که آن را میل کلّی نامند و نیز این میل در هر سال شمسی، به مقدار 468/0 ثانیه رو به انتقاص (کاهش و کم شدن) است ؛ یعنی همه ی سیّارات و ثوابت اعم از کهکشان ها و غیر آن و خلاصه همه ی اَجرام عِلوی، با ثبات و نظم و نضد خاصّی که دارند، هر سال به مقدار مذکور به سوی جنوب می روند که در نتیجه در حدود 186 هزار سال بعد، دائره مِنطَقه که مِنطَقه، حرکت ثانیه است، با مُعَدِّلُ النَّهار انطباق می یابد که این انطباق را « رَتق » نامند و رتق یعنی بستن و « فَتق » یعنی گشودن و باز شدن و انفتاح است.

وقتی این انطباق حاصل گردد، آب همه جای سطح کره ی زمین را فرا می گیرد و روزگار این دوره ی آدمیان به سر می آید و پایان می یابد.

حال این دائره شمسیّه به سوی شمال مُعَدِّل منفتح می شود مثل دوره ی فعلی ما، و یا به سوی جنوب مُعَدِّل مِیل پیدا می نماید. در نتیجه در این انطباق و انفتاح، به اتّفاق همه ی ارصاد قدیم و جدید، مُعَدِّل ثابت است و دائره مِنطَقَهُ البُروج که مِنطَقِه فلک ثوابت است، در حرکت است.

بعد از انطباق و رتق مِنطَقِه و مُعَدِّل، وقتی مِنطَقَهُ البُروج یا همانند دوره ی پیش در جهت شمال دائره استوای سماوی ( یعنی مُعَدِّل ) انفتاح می یابد و یا بالعکس در جهت جنوب دائره سماوی انفتاح می یابد، کیف کان « دَحوُ الأرض » پدید می آید و در صورت اوّل، باز خشکی زمین به سمت شمال خواهد بود و دریا به سمت جنوب و در صورت دوم به عکس، … و در هر صورت بسان دوره ی گذشته، خلقت آدم پیش آید.
برگرفته از کتاب : اسرار حج و تجلي اعظم ، داود صمدي آملی ، قم ، نور السجاد ، طبع اول ، 1386 ، صفحه ي 59 - 61
………………………………………………………………………………………..
در تأیید این عبارات علمی و رتق و فتق و دحوالأرض سه آیه در قرآن آمده است :
1- « أَوَ لَمْ يَرَ الَّذِينَ كَفَرُوا أَنَّ السَّمَاوَاتِ وَالاَرْضَ كَانَتَا رَتْقًا فَفَتَقْنَاهُمَا وَجَعَلْنَا مِنَ الْمَاء كُلَّ شَيْءٍ حَيٍّ أَفَلاَ يُؤْمِنُونَ » ، (سوره انبیاء ، آیه 30) ؛
آيا كسانی كه كفر ورزيدند ندانستند كه آسمان ها و زمين هر دو به هم پيوسته بودند و ما آن دو را از هم جدا ساختيم و هر چيز زنده‏ای را از آب پديد آورديم آيا [باز هم] ايمان نمی‏آورند.
2- « وَ الآرضَ بَعدَ ذَلِکَ دَحَئهَا » ، (سوره نازعات ، آیه 30 ) ؛ زمین را پس از آن بگسترد .
3- « وَ الاََرْضِ وَ مَا طَحَئهَا » ، (سوره شمس ، آیه 6 ) ؛ سوگند به زمين و آن كس كه آن را گسترد. (طَحو هم به معنای دَحو یعنی گستردن می باشد.)

در مورد رتق و فتق و دحو الأرض و مدّت هر دوره ی خلقت؛ شواهدی از روایات اهل بیت علیهم السّلام هم وجود دارد ولی به دلیل این که این روایات علمی به صورت مسموع و شنیداری بوده و منابع روائی آن در دسترس تهیّه کننده ی این مطلب نمی باشد، لذا از آوردن متن این روایات و آدرس آنها معذوریم .

تذکّر و توغّل :

در قسمت اوّل آمده بود که، طبیعیان امروز می گویند : آب به همه ی زمین احاطه داشت و خشکی به عللی از قعر آب برآمد و … . آن عللی که این دانشمندان از آن اظهار بی اطّلاعی نموده اند و نهایتاً در مورد آن فرضیه ها و نظریه هایی داده اند و این نظریه ها بر اساس تحقیقاتی هم که انجام داده اند، ریشه در آیات قرآن و روایات معصومین ما علیهم السّلام دارد. چرا که کشورهای انگلیس، آمریکا، آلمان، فرانسه، رژیم صهیونیستی و … کتب اصیل و نسخ خطّی علمای عزیز ما را در گذشته از کشور عزیزمان دزدیدند و با استفاده از این منابع عظیم و غنی علمی، تحقیقات، فرضیات، نظریات و مقالات علمی خود را در جهان و به نام خود پخش نمودند و آن ها را به زبان خود نوشتند و ارائه دادند و ما برای آن که بفهمیم آن ها چه گفته اند مجبور به یادگیری زبان آن ها شده ایم . باید تلاش نمود تا با حفظ منابع اصیل و غنی علمی و دینی فعلی خود، و توجّه کردن و در اختیار قرار دادن امکانات لازم، به علمای و اساتید اصیل و حقیقی که استاد فن و صاحب نظر در مسائل مختلف علمی هستند، این تراث علمی را در کشور عزیز ایران بومی نماییم و تأکیدات فراوان رهبر بزرگوار انقلاب، حضرت آیت الله معظّم امام خامنه ای حفظه الله که سال ها پیش این خطر را گوشزد نموده بودند و با تأکیدات شدید ایشان، چند سالی است که این حرکت علمی در زمینه های مختلف و در سطوح گسترده آغاز شده است و بحمدالله پیشرفت های خوبی هم داشته ایم .

ما ؛ قدرت، توان، قابلیّت و لیاقت این را داریم که در همه ی امور در قلل پیشرفت و توسعه ی جهانی قرار بگیریم و این راهی است که اسلام عزیز به ما نشان داده است .
به فرموده ی پیامبر بزرگوار اسلام صلّی الله علیه و آله و سلّم به این مضمون که :

اگر علم در ثریّا هم باشد، مردانی از سرزمین پارس به آن دست خواهند یافت .

و به فرموده فرزند بزرگوار ایشان، حضرت امام خمینی رحمه الله :

اسلام سنگر های کلیدی جهان را فتح خواهد کرد .

این دو فرمایش گران قدر در این چند سال اخیر تجلّی خوبی پیدا کرده است و إن شاء الله و با توکّل به خداوند متعال و توسّل به حضرات معصومین علیهم السّلام و توجّه به آرمان های انقلاب اسلامی و اهداف حضرت امام رحمه الله و تبعیّت از فرامین رهبری گران قدر انقلاب حفظه الله این مسیر نورانی و الهی را با قدرت تمام ادامه دهیم تا این فرمایش امام خامنه ای حفظه الله کاملاً متجلّی شود که به این مضامین فرمودند :
ایرانی بسازید که هر کس از هر گوشه ی جهان به آن نگاه می کند قدرت ایمان و اراده ی اسلامی و ایرانی را در آن مشاهده کند.

تهیّه و تنظیم : زهیر صادقی
http://akhlagh.porsemani.ir

در این روز چه گذشت

4ام بهمن, 1391

رویدادهای مهم این روز در تقویم هجری ( 11 ربیع الاول 1434 )

▪ وفات عبدالله بن عبدالرحمن

      قاضى القضاة عبدالله بن عبدالرحمن معروف به ابن ابى عقیل و منسوب به عقیل بن ابیطالب، شافعى، فقیه نحوى و شارح الفیه در روز یازدهم ربیع الاول سال 769 هجرى قمرى وفات نمود و در نزد شافعى مدفون گردید. سیوطى در حاشیه اى بر شر ح الفیه ایشان را اسیف العقیل على عنق ابن عقیل نامیده او غیر از ابن ابى عقیل، امامى است که نامش حسین بن على و معروف به عمّانى است.(وقایع الایام، صفحه 212)

http://www.makarem.ir

درگذشت “ميرمحمد رضوي قمي” از علماي بزرگ قزوين (976 ق)


 


تولد عالم بزرگ شیعه شیخ “آقا بزرگ تهرانی” مؤلف و محقق شهیر(1293 ق)
شیخ محمدحسن رازی مشهور به شیخ آقابزرگ تهرانی، فقیهی محقق، مدقّق، اصولی، رجالی و جامع علوم متنوع و از شاگردان آخوند خراسانی، شیخ الشریعه‏ی اصفهانی، سیدمحمدکاظم یزدی و میرزا محمدتقی شیرازی است. علامه تهرانی، اهمیت بسیاری به روایت و نقل حدیث می‏داد و در کسب اجازه برای نقل احادیث می‏کوشید. …

 

رحلت آيت‏ الله “سيدحسن صدر” عالم برجسته ‏ي مسلمان (1354 ق)
آيت ‏اللَّه سيدحسن فرزند سيد هادي، معروف به صدر كه نَسَب شريفش با سي واسطه به حضرت امام موسي كاظم(ع) مي‏رسد، از شخصيت‏هاي برجسته و علماي شيعه مي‏باشد. وي پس از تكميل دروس مقدمات و سطح، در 18 سالگي به نجف اشرف مشرف شد و در آن جا از محضر اساتيدي چون ميرزاي شيرازي بهره‏هاي وافر يافت …

  وفات آيت‏ اللَّه شيخ “مهدي مدرس يزدی” فقيه وارسته (1413 ق)
علامه مهدي مدرس يزدي درسال 1330 قمري در يزد و در يك خانواده‏ي روحاني متولد شد و در حوزه‏ي علميه‏ي قم و نجف اشرف به تحصيل علوم اسلامي پرداخت. ايشان از مراجع عظام وقت همچون: سيدابوالحسن اصفهاني، سيدضياءالدين عراقي، حاج آقاحسين بروجردي و… گواهي اجتهاد دريافت كرد. علامه مدرس يزدي پس …

  رویدادهای مهم این روز در تقویم خورشیدی ( 4 بهمن 1391 )

  ورود سپاه روسيه به ايران در جريان جنگ جهاني اول (1293ش)
هنوز مدتي از تاجگذاري احمدشاه قاجار نگذشته بود كه جنگ جهاني اول آغاز شد. در اين جنگ، دولت‏هاي روسيه، انگلستان و فرانسه با دولت‏هاي آلمان، اتريش، مجارستان و ايتاليا به نبرد برخاستند و پس از مدتي حكومت عثماني نيز اتّحاد خويش را با آلمان اعلام كرد و عملاً وارد جنگ گرديد. طرفين جنگ تلاش …

  مسافرت “محمدرضا پهلوي” به قم در آستانه رفراندوم انقلاب سفيد (1217)
پس از ارتحال آيت‏اللَّه بروجردي، محمدرضا پهلوي درصدد انجام برنامه‏هاي به اصطلاح اصلاحات برآمد. يكي از اين برنامه‏ها اصول ششگانه شاه و ملت بود كه با تبليغات و سر و صداي فراواني عنوان گرديد و قرار شد در ششم بهمن 1341 ش به رفراندوم گذاشته شوند. از اين رو شاه ظاهراً براي تقسيم املاك قم …

  بستن فرودگاه مهرآباد به دستور “بختيار” براي جلوگيري از ورود امام به ايران (1357ش)
وقتي كه خبر بازگشت حضرت امام خميني(ره) به كشور قوت گرفت، دولت بختيار، براي جلوگيري از ورود امام، به كليه شركت‏هاي هواپيمايي بين المللي اعلام كرد كه به تهران پرواز نكنند. علاوه بر اين به دستور بختيار، تعداد زيادي تانك و زره‏پوش در فرودگاه مهرآباد تهران مستقر شدند تا از ورود امام به …

  ارايه لايحه عوام فريبانه انحلال ساواك توسط بختيار به مجلس در اوج انقلاب اسلامي (1357 ش)
بختيار كه خود را مرغ طوفان و ناجي ايران معرفي مي‌كرد و كوشيد با تمهيدات ساده‌انديشانه خود طوفان انقلاب اسلامي را متوقف كند بنابراين از يك سو با ارايه لايحه عوام فريبانه «انحلال ساواك» تلاش كرد توجه مردم را به خود جلب كند و از سوي ديگر وقتي از خبر بازگشت حضرت امام خميني(ره) به كشور …

  درگذشت استاد “حسن هريسي” خوشنويس معاصر (1362 ش)
استاد حسن هَريسي در سال 1282 ش در تبريز به دنيا آمد. از دوازده سالگي به مدرسه طالبيه آن شهر رفت و پس از فراگيري قرآن، گلستان سعدي، صرف، نحو، منطق و فقه و اصول، به خوشنويسي روي آورد و خط نستعليق و نسخ را در محضر استادان شهر آموخت. استاد هريسي از 25 سالگي خدمات فرهنگي خود را به عنوان …

  ذوالفقار علی بوتو رئیس جمهوری پاکستان وارد تهران شد(1350ش) 


رویدادهای مهم این روز در تقویم میلادی ( 23 ژانویه 2013 )

وقوع زلزله شديد در چين (1556م)
يكي از شديدترين و موحش‏ترين زمين لرزه‏هاي جهان در روز 23 ژانويه 1556م در ايالت شنسي در چين اتفاق افتاد. اين ايالت يكي از پرجمعيت‏ترين ايالات چين بود و از اين رو، خسارات جاني و مالي بسياري بر مردم آن منطقه وارد آمد. اين منطقه روي گسل‏هاي زلزله‏خيز واقع است و زمين لرزه‏هاي شديد در آن …

تولد “ماري هانري بيل” معروف به “استاندال"، اديب فرانسوي (1783م)
ماري هانري بيل معروف به استانْدالْ، داستان‏نويس فرانسوي در 23 ژانويه 1783م در خانواده‏اي متوسط به دنيا آمد. وي در كودكي مادرش را از دست داد، از اين رو به پدر و نزديكان كه مي‏خواستند جاي مادر او را بگيرند كينه شديد يافت. همين محروميت، موجب سرخوردگي و طغيان روحش گشت، چنانكه محيط شهرستان …

تقاضاي صلح فرانسه پس از شكست از آلمان (1871م)
ر جريان جنگ‏هاي پروس و فرانسه در سال 1870م، پاريس محاصره شد و مح محاصره شهر بيش از چهار ماه به طول انجاميد. مجلس ملي فرانسه كه به شهر “بُردو” نقل مكان كرده بود ناپلئون سوم را كه به اسارت گرفته شده بود از امپراتوري خلع و تي‏ير را بعنوان اولين رئيس جمهور، جمهوري سوم فرانسه برگزيد. پس …

  تعيين شهر “بيت المقدس” به عنوان پايتخت اسرائيل توسط پارلمان اين رژيم (1950م)
در 23 ژانويه 1950م پارلمان رژيم صهيونيستي موسوم به كِنِست، شهر بيت المقدس قبله اول مسلمانان را به عنوان پايتخت اين رژيم اعلام كرد. اين تصميم پارلمان رژيمِ اشغال‏گر قدس، خشم اعراب و مسلمانان را برانگيخت. با وجود اين، تلاش‏هاي رژيم صهيونيستي به منظور جلب رضايت ساير كشورها براي به رسميت …

  درگذشت پیر بوردیو، جامعه‌شناس و مردم‌شناس برجسته فرانسوی (2002م)
پیر بوردیو در اول اوت ۱۹۳۰م در دنگین که شهرک کوچکی در منطقه بی‌آرن از بخش باسه-پیرنه در جنوب شرقی فرانسه است، به‌دنیا آمد. پدر او یک کارمند دولتی بود و محل زندگی آن‌ها ناحیه‌ای روستایی و نزدیک به دهات بود. بوردیو در دهه ۱۹۵۰م در اکول نرمال سوپریور در پاریس به تحصیل مشغول شد. بنا ..

با تشکر از سایت راسخون

در این روز چه گذشت

3ام بهمن, 1391

رحلت حضرت لوط پیغمبر(علیه السلام)

حضرت لوط پیغمبر(صلى الله علیه وآله) پسر هارون (برادر حضرت ابراهیم(علیه السلام) از فرزندان تارخ) بود که در شهر اردن نزول کرد و به زراعت اشتغال داشت تا این که در سنّ 82 سالگى به رحمت ایزدى پیوست.(حوادث الایّام، صفحه 85)
ــــــــــــــــــــــــــــــــــ

وفات عبدالمطلب(رحمه الله)

عبدالمطلّب جدّ پدرى حضرت رسول اکرم(صلى الله علیه وآله) است که بعد از وفات حضرت آمنه(علیها السلام)کفالت آن حضرت را قبول نمود.
ایشان در سال هشتم عام الفیل در حالى که پیغمبر 8 ساله بود در سنّ 120 یا 125 سالگى در مکه وفات نمود. قبر شریف ایشان در قبرستان معلّى معروف به قبرستان ابوطالب در مکه است.(حوادث الایّام، صفحه 85)
ــــــــــــــــــــــــــــــــــ

ازدواج پیغمبر(صلى الله علیه وآله) با حضرت خدیجه کبرى(علیها السلام)

ازدواج پیغمبر(صلى الله علیه وآله) با حضرت خدیجه(علیها السلام) 15 سال قبل از بعثت واقع شده است. خدیجه(علیها السلام) را ملکة العرب مى گفتند، چون در ثروت و عطا و جمال و عفت و فصاحت و بلاغت بین زنان عرب بى نظیر بود، بزرگان عرب بارها از او خواستگارى کردند ولى او قبول نکرد. ایشان پس از مشاهده کرامات و معاجز رسول خدا(صلى الله علیه وآله) علاقه بیشترى به حضرت پیدا کرد و از رسول خدا(صلى الله علیه وآله) تقاضاى ازدواج نمود، حضرت نیز قبول فرمود.(حوادث الایّام، صفحه 86)
ــــــــــــــــــــــــــــــــــ

غزوه ابواء

ابواء قریه اى است بین مکه و مدینه که قبر آمنه خاتون والده معظّمه پیامبر(صلى الله علیه وآله) در آنجاست. در این جنگ کار به صلح کشید و حضرت بدون محاربه مراجعت نمود.(حوادث الایّام، صفحه 86)
ــــــــــــــــــــــــــــــــــ

ابتداى خلافت بنى امیه

وقتى که ابوبکر لشکرى به ریاست یزید بن ابى سفیان به طرف شام فرستاد، معاویة بن ابى سفیان نیز در آن لشکر بود. یزید بن ابى سفیان در شام مُرد و ابوبکر ریاست شامات را به معاویه واگذار کرد. او در شامات مستقر بود تا دهم ربیع الاوّل سال 41 هجرى قمرى که امام حسن(علیه السلام) با او صلح کرد. معاویه از سال 41 هجرى قمرى غاصباً داراى منصب خلافت شد، تا این که در نیمه رجب سال 60 هجرى قمرى در 80 سالگى به درک واصل گردید.(حوادث الایّام، صفحه 86)
ــــــــــــــــــــــــــــــــــ

مرگ داود بن على

داود بن على حاکم ظالم مدینه عموى سفاح در دهم ربیع الاول به دعاى امام صادق(علیه السلام)هلاک شد، داود بن على کسى بود که دستور داد معلى بن خُنَیس را که از اصحاب امام صادق(علیه السلام) بود شهید کنند.(تقویم شیعه، صفحه 85)
ـــــــــــــــــــــــــــــــــ

مرگ مالک بن انیس

در دهم ربیع الاول سال 179 هجرى قمرى مالک بن انیس اصبحى، رئیس فرقه مالکى از مذاهب اربعه اهل سنت از دنیا رفت و در بقیع دفن شد.(تقویم شیعه، صفحه 85)

منبع :http://makarem.ir


 
گالری تصاویر