موضوعات: "پژوهشی" یا "پایان نامه ها" یا "مقالات"

حمایت از کالای ایرانی در قرآن

15ام مرداد, 1397

 

 

به قلم رقیه رحیمی (طلبه سطح سه)

قرآن که خود را تبیان لکل شیء می نامد فرا روی همه زمانها و پاسخگوی همه مشکلات بشری است و اسلام به عنوان دین کاملی که خاتم النبیین مامور ابلاغ آن به همه جهانیان است تا آخرالزمان و در لابلای همه پیچیدگیهای زندگی امروز همراه انسان است.گرچه قرآن کتابی نیست که به راه حل همه مشکلات بشری با جزییات و شرح و بسط پرداخته باشد اما دستورات کلی آن همچون چراغی راهگشای تاریکیها و ظلمتهای همه قرون است.

 

زندگی در عصر حاضر برای انسان امروز  مقتضیات خاص خود را دارد.یقینا مشکلات و سوالات بشر امروز بسیار پیچیده تر از سوالات عصر نزول و ماقبل آن است.انسان امروزه در دنیایی زندگی می کند که معادلات سیاسی و اقتصادی و فرهنگی و نظامی و آموزش و علمی و… در تار و پور زندگی او رخنه کرده و گاهی تئوریهایی که عقل ناقص انسانی ارائه می دهد نمی تواند پاسخ خوبی برای سوالات وی باشد.

مسایل اقتصادی از جمله مسایل مهم و جاری انسان عصر حاضر است که گاهی افراد جامعه را دچار مشکلات و معضلاتی می کند.پوشیده نیست که مسایل مالی و تامین نیازهای عرفی در هر جامعه ای پایه سلامت روحی و جسمی هر انسانی را تشکیل می دهد.

 یکی از مسایلی که چند سالی است مورد توجه و تاکید دلسوزان و متوالیان امر اقتصاد در میهن اسلامیمان  قرار گرفته است پیشرفت اقتصاد با رویکرد حمایت از کالای داخلی است.با مراجعه به قرآن به آیاتی برمی خوریم که می توان آنها را تکیه گاه نقلی و شرعی محکمی برای حمایت از کالای ایرانی و تولید وطنی دانست.

آنچه در این مقاله ارائه می شود معرفی آیاتی است که می توان با تکیه بر آنها حمایت از کالای ایرانی را امری شرعی و قرآنی قلمداد نمود.

در ذیل به معرفی این آیات پرداخته می شود:

 1- خداوند در سوره نساء ایه 141 می فرماید:

«وَ لَنْ یَجْعَلَ اللّهُ لِلْکافِرینَ عَلَى الْمُؤْمِنینَ سَبیلاً :

و خداوند هرگز بر [زیانِ ] مؤمنان، برای کافران راه [تسلّطی ] قرار نداده است.»

در تفسیر نمونه در شرح این آیه آمده است:

از آنجا که کلمه «سبیل» به اصطلاح از قبیل «نکره در سیاق نفى» است و معنى عموم را مى رساند از آیه چنین استفاده مى شود: کافران نه تنها از نظر منطق، که از نظر نظامى، سیاسى، فرهنگى، اقتصادى و خلاصه از هیچ نظر بر افراد با ایمان، چیره نخواهند شد.

ادامه »

هنجارشناسی اخلاق جنسی در زندگی زناشویی از دیدگاه اسلام

21ام تیر, 1397

 

این پژوهش به منظور دستیابی به هنجارهای جنسی در زندگی زناشویی تدوین شده است. به همین منظور، قرآن کریم و مجموعه وسیعی از روایات مطالعه و بررسی شد. آیات مرتبط با مسائل جنسی از قرآن استخراج گردید و پس از بازخوانی آیات استخراج شده، کلیدواژه متناسب با موضوعات انتخاب گردید. در نهایت هنجارهای اخلاقی ناظر به رابطه جنسی مشخص شد. پژوهش حاضر با روش استنادی به اصول اخلاق جنسی در زندگی زناشویی دست یافته و در همه زمینه ها تناسب این اصول با عقل توحیدی موردنظر بوده است. از جمله اصول اخلاقی، که در زمینه مسائل جنسی در قرآن و روایات مطرح است، عدالت، عفت، مودت، رحمت، کرامت و غیرت است.

مقدمه

«هنجار اخلاقی » به معنای بایسته ها و نبایسته های برخاسته از یک نظام ارزشی است. بنابراین، اگرچه عقل در شناخت این هنجارها، به تناسب رفتار با هـدف (ارزش نـهایی) توجه می کند اما به سبب تفاوت نظام های ارزش گذاری ممکن است اصول اخلاقی در یک سبک اندیشه ورزی مانند نظام لیبرال کاملاً متفاوت با منظومة فکری اسلامی باشد.

ازاین رو، باید با مـراجعه بـه متون اصیل اسلامی و تحلیل آنها، به هنجارهای اخلاقی در زمینه های گوناگون، از جمله زندگی جنسی انسان پرداخت. البته ممکن است عقل با در نظر گرفتن مصالح و مفاسد زندگی فردی و اجتماعی، یک سلسله از هـنجارها دسـت یـابد که در این صورت، لازم است در اصـول و تـعیین جـایگاه آن در نظام فکری اسلام بازنگری شود.

ادامه »

آشنایی با فقه استدلالی

23ام دی, 1396

فقه استدلالی روشی برای بیان احکام شرعی که در آن، در کنار ذکر فتوا، دلایل فتوا نیز ارائه می‌شود. در این روش فقیه نظریات مختلف را نقل و نقد کرده و فتوای خود را با ذکر دلایل آن تبیین می‌کند.

فقه استدلالی روشی برای بیان احکام شرعی که در آن، در کنار ذکر فتوا، دلایل فتوا نیز ارائه می‌شود. در این روش فقیه نظریات مختلف را نقل و نقد کرده و فتوای خود را با ذکر دلایل آن تبیین می‌کند. موضوع درس خارج در حوزه‌های علیمه، فقه استدلالی است و از این آثار پرشماری در این زمینه و در باب‌های مختلف فقهی وجود دارد. قدیمی‌ترین کتاب فقه استدلالی در شیعه المبسوط نوشته شیخ طوسی و مشهورترین کتاب، جواهر الکلام است. اکثر کتاب‌های فقه استدلالی به زبان عربی هستند.

 

تعریف
فقه استدلالی اشاره به روشی برای بیان احکام شرعی دارد که در آن فتوا به همراه دلایل آن ارائه می‌شود. در این روش فقیه نظریات مختلف را درباره یک مسئله خاص نقل و نقد کرده و فتوای خود را با ذکر دلایل آن تبیین می‌کند. گرچه اصطلاح فقه استدلالی، اصطلاحی جدید است و در مقابل فقه فتوایی به کار می‌رود، ولی روش تدوین فقه به صورت مستدل روشی قدیمی است. به نوشته گروهی از محققان تاریخ فقه شیعه، نخستین اثر در فقه استدلالی المبسوط نوشته شیخ طوسی (م ۴۶۰ق) است. با این حال محقق دیگری معتقد است ابن ابی‌عقیل(م۳۲۹ق) و ابن جنید اسکافی(م حدود ۲۹۰ق) نیز آثاری به شیوه فقه استدلالی داشته‌اند. هر چند این آثار شامل همه ابواب فقهی نبوده و تک‌نگاری هستند. وی هم‌چنین کتاب‌های الانتصار و الناصریات نوشته سید مرتضی را نیز جزو آثار فقه استدلالی شمرده است.

 

ادامه »

ابعاد شخصيتى امام رضا عليه السلام

7ام مرداد, 1396

 

زندگى و شخصيت امامان شيعه، دو جنبه ارزشى متمايز و با اين حال مرتبط با هم دارد.

اول : شخصيت عملى و علمى و اخلاقى و اجتماعى آنان كه در طول زندگى ايشان، در منظر همگان شكل گرفته است و فهم و ادراك آن نياز به پيش زمينه هاى اعتقادى و مذهبى خاص ندارد، بلكه هر بيننده فهيم و داراى شعور و انصاف مىتواند، ارزش ها و امتيازهاى آنان را دريابد و بشناسد.

دوم : شخصيت معنوى و الهى آنان كه ريشه در عنايت ويژه خداوند نسبت به ايشان دارد. شناخت اين بعد از شخصيت اهل بيت نياز به معرفت هاى پيشين دارد؛ يعنى نخست بايد به رسالت پيامبر صلی الله علیه و آله ايمان داشت و براساس رهنمودهاى آن حضرت، ولايت عترت را پذيرفت و براى شناخت جايگاه عترت به روايات و راويان معتبر اعتماد كرد و كوتاه سخن اين كه بينش هاى مذهبى مختلف، مىتواند مانع شناخت اين بعد از شخصيت اهل بيت عليهم السلام باشد.

ادامه »

حجاب و پوشش در قرآن

21ام تیر, 1396

 

«یا أَیهَا الَّذِینَ آمَنُوا لا تَدْخُلُوا بُیوتًا غَیرَ بُیوتِکمْ حَتَّی تَسْتَأْنِسُوا وَتُسَلِّمُوا عَلَی أَهْلِهَا ذَلِکمْ خَیرٌ لَکمْ لَعَلَّکمْ تَذَکرُونَ (٢٧)فَإِنْ لَمْ تَجِدُوا فِیهَا أَحَدًا فَلا تَدْخُلُوهَا حَتَّی یؤْذَنَ لَکمْ وَإِنْ قِیلَ لَکمُ ارْجِعُوا فَارْجِعُوا هُوَ أَزْکی لَکمْ وَاللَّهُ بِمَا تَعْمَلُونَ عَلِیمٌ (٢٨)لَیسَ عَلَیکمْ جُنَاحٌ أَنْ تَدْخُلُوا بُیوتًا غَیرَ مَسْکـونَةٍ فِیهَا مَتَاعٌ لَکمْ وَاللَّهُ یعْلَمُ مَا تُبْدُونَ وَمَا تَکتُمُونَ (٢٩)قُلْ لِلْمُؤْمِنِینَ یغُضُّوا مِنْ أَبْصَارِهِمْ وَیحْفَظُوا فُرُوجَهُمْ ذَلِک أَزْکی لَهُمْ إِنَّ اللَّهَ خَبِیرٌ بِمَا یصْنَعُونَ (٣٠)وَقُلْ لِلْمُؤْمِنَاتِ یغْضُضْنَ مِنْ أَبْصَارِهِنَّ وَیحْفَظْنَ فُرُوجَهُنَّ وَلا یبْدِینَ زِینَتَهُنَّ إِلا مَا ظَهَرَ مِنْهَا وَلْیضْرِبْنَ بِخُمُرِهِنَّ عَلَی جُیوبِهِنَّ وَلا یبْدِینَ زِینَتَهُنَّ إِلا لِبُعُولَتِهِنَّ أَوْ آبَائِهِنَّ أَوْ آبَاءِ بُعُولَتِهِنَّ أَوْ أَبْنَائِهِنَّ أَوْ أَبْنَاءِ بُعُولَتِهِنَّ أَوْ إِخْوَانِهِنَّ أَوْ بَنِی إِخْوَانِهِنَّ أَوْ بَنِی أَخَوَاتِهِنَّ أَوْ نِسَائِهِنَّ أَوْ مَا مَلَکتْ أَیمَانُهُنَّ أَوِ التَّابِعِینَ غَیرِ أُولِی الإرْبَةِ مِنَ الرِّجَالِ أَوِ الطِّفْلِ الَّذِینَ لَمْ یظْهَرُوا عَلَی عَوْرَاتِ النِّسَاءِ وَلا یضْرِبْنَ بِأَرْجُلِهِنَّ لِیعْلَمَ مَا یخْفِینَ مِنْ زِینَتِهِنَّ وَتُوبُوا إِلَی اللَّهِ جَمِیعًا أَیهَا الْمُؤْمِنُونَ لَعَلَّکمْ تُفْلِحُونَ (٣١). »

آیات مربوط به موضوع حجاب در دو سوره از قرآن آمده است، یکی سوره نور و دیگر سوره احزاب. ما تفسیر آیات را بیان می کنیم وسپس به مسائل فقهی و بحث روایات و نقل فتوای فقها می پردازیم. در سوره نور آیه ای که مربوط به مطلب است آیه 31 می باشد. چند آیه قبل از آن آیه متعرض وظیفه اذن گرفتن برای ورود در منازل است و در حکم مقدمه این آیه می باشد. تفسیر آیات را از آنجا شروع می کنیم:

ای کسانی که ایمان آوردید!به خانه دیگران داخل نشوید مگر آنکه قبلا آنان را آگاه سازید و بر اهل خانه سلام کنید این برای شما بهتر است. باشد که پند گیرید.

اگر کسی را در خانه نیافتید داخل نشوید تا به شما اجازه داده شود. اگر گفته شدباز گردید، بازگردید که پاکیزه تر است برای شما. خدا بدانچه انجام می دهیدداناست.

باکی نیست که در خانه هایی که محل سکنا نیست و نفعی در آنجا دارید(بدون اجازه)داخل شوید. خدا آنچه را آشکار می کنید و آنچه را نهان می دارید آگاه است.

به مردان مؤمن بگو دیدگان فرو خوابانند و دامن ها حفظ کنند. این برای شما پاکیزه تراست. خدا بدانچه می کنید آگاه است.

به زنان مؤمنه بگو دیدگان خویش فرو خوابانند و دامن های خویش حفظ کنند وزیور خویش آشکار نکنند مگر آنچه پیداست، سرپوشهای خویش بر گریبان هابزنند، زیور خویش آشکار نکنند مگر برای شوهران یا پدران یا پدر شوهران یاپسران یا پسر شوهران یا برادران یا برادرزادگان یا خواهر زادگان یا زنان یامملوکانشان یا مردان طفیلی که حاجت به زن ندارند یا کودکانی که از راز زنان آگاه نیستند(یا بر کامجویی از زنان توانا نیستند)و پای به زمین نکوبند که زیورهای مخفی شان دانسته شود. ای گروه مؤمنان!همگی به سوی خداوند توبه برید، باشد که رستگار شوید.

مفاد آیه اول و دوم این است که مؤمنین نباید سر زده و بدون اجازه به خانه کسی داخل شوند. در آیه سوم مکان های عمومی و جاهایی که برای سکـونت نیست از این دستور استثنا می گردد. سپس دو آیه دیگر مربوط به وظایف زن و مرد است درمعاشرت با یکدیگر که شامل چند قسمت است:

1- هر مسلمان، چه مرد و چه زن، باید از چشم چرانی و نظر بازی اجتناب کند.

2- مسلمان، خواه مرد یا زن، باید پاکدامن باشد و عورت خود را از دیگران بپوشد.

3- زنان باید پوشش داشته باشند و آرایش و زیور خود را بر دیگران آشکارنسازند و در صدد تحریک و جلب توجه مردان برنیایند.

4- دو استثنا برای لزوم پوشش زن ذکر شده که یکی با جمله «وَلا یبْدِینَ زِینَتَهُنَّ إِلا مَا ظَهَرَ مِنْهَا» بیان شده است و نسبت به عموم مردان است و دیگری با جمله « وَلا یبْدِینَ زِینَتَهُنَّ إِلا لِبُعُولَتِهِنَّ. . . » ذکر شده و نداشتن پوشش را برای زن نسبت به عده خاصی تجویز می کند.

ادامه »

بصیرت در فضای مجازی(1)

6ام دی, 1395

 

اکنون در فضای مجازی، شیطان با جنود بسیاری دست به کار شده است. اخلاق گرایی ظاهری را وسیله خوبی برای دین گریزی جوانان یافته است.ایادی ابلیس در این فضا به راحتی یک پیام ظاهرا اخلاقی را موذیانه طراحی می کنند تا یکی از آموزه ها و تعالیم مقدس دینی را ناخودآگاه خدشه دار کنند.مخاطب سلیم الفکر در نگاه اول در می یابد که توطئه طراحی این پیام چیست.اما آن کس که مغلوب این فضا شده است ناخواسته رنگ می بازد و هدف اصلی آن پیام در عمق جانش نفوذ می کند و محصول آن در آینده ای نه چندان دور در اعتقاداتش هویدا می شود.پس مراقب باشیم و در پیامهای اخلاقی به ظاهر زیبا تفکر کنیم.به این مثال توجه کنید:

بیایید در ماه محرم، زنجیر نزنیم.اما زنجیر از پای آزاد مردی باز کنیم.سینه نزنیم اما سینه دردمندی را ازغم پاک کنیم.
اشک نریزیم.اما اشک از چشم مظلومی بزداییم.

نویسند و طراح این پیام در ظاهر پیام انساندوستی و محبت به همنوع را می خواهد به مخاطب القاء کند.اما حقیقت این است که در پس این پیام خوش آب و رنگ فتنه و حیله بزرگی نهفته است.نویسنده بسیار آرام و بی سر و صدا در حال خدشه وارد کردن به عزاداری ماه محرم و کم ارزش جلوه دادن آن است و به دنبال آن سلب روحیه جهادی و مکتب شهادت از شیعه!!
ببینید چه اهداف شومی در پس این پیامهای زیباست.مانند مار خوش و خط و خالی هستند که به دنبال ویرانی بنیان اعتقادات و ارزشها هستند.

نوشته: رقیه رحیمی

مطالب مرتبط:

بصیرت در فضای مجازی(2)

بصیرت در فضای مجازی(3)

ده نکته کلیدی پیرامون نویسندگی دینی در فضای مجازی

6ام دی, 1395


دنیای امروز دنیای “مبتنی بر وب” است.دنیایی که ارتباطات افراد آن در کمترین سرعت ممکن انجام می گیرد و به واسطه وجود چنین فضایی، دهکده جهانی«Global village» درحال شکل گیری است. نسلی که امروز با آن مواجه هستیم دارای سرعت بسیار در انجام امور روزانه است و به دنبال رتق و فتق امور خود از طریق فضای گسترده و مجهز اینترنت است.ارتباطات مستقیم و حقیقی در این نسل رو به کاهش است.طبعاٌ وظیفه ما به عنوان مبلغ دین این است که این فضا و امکانات آن را بشناسیم و از آن نهایت استفاده را ببریم.

اکنون که منبرهای قدیمی چوبین تبدیل به منبرهای دیجیتال شده اند و اقیانوس گسترده اینترنت ما را با مخاطبان بی شماری روبرو کرده است، برماست که طبق فرمایشات مکرر امام خامنه ای خود را مغلوب این فضا ندانیم و با سلاح ایمان و علم وارد میدان جنگ نابرابری شویم که دشمن علیه ارزشها و فرهنگ ما به راه انداخته است.


اولین گام در این مسیر خطیر آشنایی با فوت و فن نویسندگی موفق در فضای مجای به منظور انجام رسالت دینی است.شرایط و ویژگی های مخاطبان مجازی برخی لوازم و ضرورت ها را برای نویسندگی و تبلیغ در این فضا ایجاب می کند که به ده نکته مهم در این باب اشاره مختصر می کنیم:

1-تولیدی بودن و پرهیز از کپی:

مطلبی که حاصل تراوش ذهنی نویسنده باشد و آمیخته با عناصر اندیشه و احساس و خیال انگیزی باشد به مراتب تأثیر بسیار بیشتری از مطالب کپی شده و اقتباسی بر مخاطب دارد.امکانات فضای اینترنت به گونه ای است که مطالب عموماً به سهولت دست به دست می چرخند و تشخیص مطالب تولیدی از مطالب کپی شده نسبتاً آسان است. مطلب تولیدی و خلّاقی که با دقت و ظرافت و ارزش گذاری نوشته شده باشد می تواند در انتقال حس نویسنده به مخاطب نیز موفق تر باشد چرا که نویسنده برای تولید محتوای فاخر،ابتدا بنا را بر صداقت باطنی خویش می گذارد سپس الفاظی را با توجه به بار معنایی خاصی که دارند و آنچه که مدنظرش است، به کار می برد.در حالیکه مطالب کپی شده فاقد چنین خصوصیتی هستند و ممکن است در انتقال مقصود واقعی نویسنده الکن باشند.

2- عدم خلط میان هدف و وسیله:

فراموش نکنیم که برای یک نویسنده سلیم القلب و متّقی،هدف اصلی از نویسندگی در فضای مجازی فقط جذب مخاطب نیست.بلکه جذب مخاطب تنها یک ابزار است برای آگاهی بخشی و افزایش نور بصیرت در جامعه مجازی. نویسنده روشنگری که به دنبال تنویر افکار است برای رسیدن به چنین هدفی به هر وسیله ای متوسل نمی شود.هوچی گری،شایعه سازی،یک کلاغ و چهل کلاغ،افتراء و تهمت،تیترزنی مغایر با محتوای متن و خبر،ایجاد شبهه در اذهان خالی مخاطبان،استفاده از الفاظ رکیک و ناشایست،پرداختن به مسایل غیر اخلاقی و اشغال ذهن مخاطب با تصویرسازیهای مستهجن و موهن و … از اموری است که باعث جذب مخاطبان در اولین قدم می شود.شایسته است نویسنده ای که برای رضایت خدا قلم برداشته است و هدف والایی دارد(به ویژه در حیطه دین و تبلیغ آن به زبان رسانه) متن خود را از این آلودگیها پیراسته کند.

ادامه »

نقش تقوا در خانواده

21ام شهریور, 1395
مهم ترین وظیفه پس از پذیرش اصول عقاید اسلامی، کسب تقوای الهی است. تقوا در حقیقت، روحیه و توانی است که از طریق تمرین انجام واجبات، ترک گناه و خودداری از لذت های حرام به دست می آید.
به دست آوردن تقوا عبادت است؛ عبادتی که به امر خدای متعال صورت می گیرد و از جمله اموری است که بدون تردید خشنودی او را در پی خواهد داشت. در قرآن کریم و روایات اهل بیت (ععلیهم السلام) بر کسب تقوا بسیار سفارش شده است. سفارش تمام پیامبران به امت های خود، تقوا و پرهیزگاری بوده است:
«اتقوا الله» (1) و آیات دیگر مانند:
«وَ لَقَدْ وَصَّیْنَا الَّذِینَ أُوتُوا الْکِتَابَ مِنْ قَبْلِکُمْ وَ إِیَّاکُمْ أَنِ اتَّقُوا اللَّهَ (2)؛
و ما به کسانی که پیش از شما، کتاب آسمانی به آنها داده شده بود و (همچنین) به شما (نیز) سفارش می کنیم که تقوای الاهی پیشه کنید.»
خداوند تقوا را بهترین زاد و توشه برای سفر آخرت می داند و می فرماید:
«وَ تَزَوَّدُوا فَإِنَّ خَیْرَ الزَّادِ التَّقْوَى؛(3)
زاد و توشه تهیه کنید که بهترین زاد و توشه، پرهیزگاری است».
و بهترین افراد را با تقواترین آنها معرفی می فرماید:
«إِنَّ أَکْرَمَکُمْ عِنْدَاللَّهِ أَتْقَاکُمْ (4)
همانا گرامی ترین شما در نزد خداوند پرهیزگارترین شما است. »
فلسفه ی انجام عبادت های بدنی، مالی و اخلاقی، تحقق تقوا در عرصه ی حیات انسانی است. تقوا اساس کرامت، شرافت، سعادت و کلید خیر دنیا و آخرت است. امام علی (علیه السلام) فرمود:
«ان التقوی افضل کنز، و أحرز حرز، و اعز عز، فیه نجاه کل هارب ودرک کل طالب و ظفر کل غالب؛ (5)

همانا تقوا بهترین گنج، محافظ ترین حرز و مناسب ترین وسیله دستیابی به عزت است. نجات هر فراری ( از گناه و عذاب)، رسیدن هر جوینده ای به مقصود خود و پیروزی هر غلبه کننده ای تنها به وسیله ی تقوا تحقق می یابد.»
البته تقوا دارای مراتب گوناگون است و مؤمنان به میزان تلاش خود به مرتبه ای از آن دست می یابند؛ اما کسب پایین ترین مرتبه ی تقوا که انجام واجبات و ترک محرمات الهی است، بر همه واجب می باشد.
با این همه، سفارش به تقوا در قرآن و احادیث اهل بیت (علیهم السلام) می توان به گستردگی تأثیر آن بر روح و جان آدمی و نیز تأثیر آن بر جنبه های مختلف زندگی انسان پی برد.

ادامه »

نقش تقوا در رشد شخصیت انسان

21ام شهریور, 1395

 

 

یکى از مشکلات مهم در جهان ماشینى امروز، بخصوص در جهان غرب، عدم کنترل عوامل انحراف و فقدان راهنمایان فرهنگى و سقوط شخصیت والاى انسانى است از این رو نقش تقوا در رشد شخصیتها و تکامل آنها و جلوگیرى از انحراف روحى اهمیت واقعى خود را یافته و به عنوان درمان اصلى براى اصلاح ساختار انسانها مطرح مى‏گردد.
از این رو، در این مقاله نظر اسلام و کلام وحى به طور دقیق و گسترده و جامع الاطراف پیرامون تقوا در مسائل زیر مورد تحقیق و بررسى قرار مى‏گیرد:

تقوا و شخصیت والاى انسان و تاثیر تقوا در تکامل شخصیت انسانها با توجه به متون معتبر اسلامى-معناى تقوا از دیدگاه قرآن و مراتب تقوا و اقسام آن و عوامل پیدایش تقوا در قرآن و در گفتار پیشوایان اسلام و آثار فردى و اجتماعى تقوا و امتیازات خانوادگى و قبیله‏اى-تقوا و مقاومت و غیر اینها از مسائلى در معرفى تقوا از دیدگاه اسلام مى‏تواند مورد بحث قرار بگیرد.

 
نقش تقوا در رشد شخصیت انسان

این حقیقت مسلم است که مشکلات و ناراحتیها و ناکامیهاى روحى در جهان، بخصوص در جهان غرب در اثر زندگانى ماشینى روبتزاید گزارده است، آمارهاى موجود بازگوى این حقیقت میباشد 1 و نیز مطالعه در حالات گناهکاران و حتى اعتراف آنان در پاره‏یى اوقات این حقیقت را نیز روشن مى‏سازد که ضمیر اکثر این افراد(یعنى خیانت‏گران و مبتلایان به بیمارى هاى روحى)در دوران طفولیت مثل آسمان صاف بوده، سرکشى نداشته ولى به مرور زمان در اثر نبودن راهنمایان دلسوز و تمرکز انحرافهاى قواى روحى و تأثیر روابط خارجى محیط، ناپاک و تیره و تبدیل به یک عناصر خطرناک شده‏اند و از همه مهمتر فقدان راهنمایان فرهنگى در محیط خانواده و خارج از خانواده و عدم کنترل عوامل انحراف در مسیر فضیلت و تقوا، بالاترین مصیبتى است که حیات اجتماعى و ترقیات روز افزون اجتماع را در جنبه‏هاى مختلف علم و صنعت تهدید مى‏نماید.
راهنمایان فاسد و بى‏دین و بى‏تقوا قادرند چنان زیانهاى غیر قابل جبرانى بار آورند که عملا اکثر افراد فعال مملکت یعنى سرمایه‏هاى پر ارزش کشور را به عده‏یى افراد ضعیف و وامانده تبدیل کنند و افراد بى‏شخصیت تحویل جامعه دهند از این رو است که نقش تقوا در رشد شخصیتها و تکامل اهمیت واقعى خود را پیدا مى‏کند.
براى اینکه خوانندگان اهمیت تقوا را در تبیین شخصیت و تکامل آن به خوبى بدانند لازم است دیدگاه اسلام در مساله تقوا و شخصیت والاى انسان و تأثیر تقوا در تکامل شخصیت با توجه به متون معتبر اسلامى (قرآن و سخنان پیشوایان اسلام)و بطور کلى نظر اسلام و وحى در این باره مورد تحلیل و بررسى قرار گیرد.
براى این کار لازم است قبلا معناى شخصیت و اجزاء متشکله آن بیان شود و سپس تقوا و نشانه‏هاى آن و عوامل پیدایش تقوا و مسائل مربوط به تقوا از دیدگاه قرآن و اخبار و احادیث معتبر اسلامى بازگو گردد تا ابعاد گوناگون مساله‏ى، تبیین و روشن گردد.

ادامه »

ضرورت مدیریت زبان از دیدگاه نهج البلاغه

21ام شهریور, 1395
نهج البلاغه

انسان حتی تمام مطالبی که به آنها علم و یقین دارد را نیز نباید به زبان آورد، اگر چه راست و واقعی هستند ولی هر راستی را نباید به زبان آورد، زیرا چه بسا به زبان آوردن آنها ایجاد فتنه کرده و باعث اختلاف و دعوا و درگیری میان افراد خانواده، جامعه، دوستان و آشنایان و … شود.و گذشته از این ازتمام  آنچه به زبان می آوریم بازخواست خواهیم شد.

 (لا تقل ما لا تعلم، بل لا تقل کل ما تعلم، فان الله فرض علی جوارحک کُلّها فرائضَ یَحتَجُّ بها علیک یوم القیامة)1. آنچه نمی دانی مگو، بلکه همه ی آنچه را که می دانی نیز مگو، زیرا خداوند بزرگ بر اعضاء بدنت چیزهایی را واجب کرده که از آنها در روز قیامت بر تو حجت می آورد.

 شرح گفتار

خداوند بی همتا در کلام نورانی خود، نعمت بیان و سخن گفتن را به عنوان یکی از بزرگترین نعم الهی مطرح نموده و آن را به نحو شایانی مورد ستایش قرار می دهد. و به زیبایی در این باره می فرماید: (الرحمن عَلَّمَ الْقُرْآنَ خَلَقَ الْإِنسَانَ عَلَّمَهُ الْبَیَانَ )2؛ خداوند رحمان قرآن را یاد داد. انسان را آفریده به او بیان و گفتن را آموخت.

این تعریف و تمجید از ناحیه ی حضرت حق، بدین جهت است که با نعمت ارزشمند بیان است که آدمی می تواند بسیاری از معارف و حقایق دینی و دستورات الهی را دریافت و به دیگران منتقل سازد، تا همگان از دریای خروشان معارف الهی بهره مند گشته و با به کار بستن آنها، به سعادت ابدی دست یابند.

با وجود اینکه نعمت ارزشمند بیان، از مهمترین و کارآمدترین نعم الهی است اما باید توجه داشت که این نمت گرانسنگ، می تواند بسیار خطرناک و گمراه کننده هم باشد، به گونه ای که سرنوشت آدمی را تاریک و ظلمانی و او را در پیشگاه الهی شرمسار و روسیه نماید.

امیر بیان علی بن ابی طالب (علیه السلام) در سخن حکیمانه ای که در آغاز این نوشتار آورده ایم ما را به سکوت و فرو بستن زبان دعوت نموده است و در این باره به زیبایی می فرماید: (آنچه نمی دانی، مگو، بلکه همه ی آنچه را که می دانی نیز مگو…)

این سخن زیبا از امیر متقیان (علیه السلام)، بیانگر این مطلب است که انسان باید زبان خود را مدیریت نموده و از سخنان اضافی و بیهوده پرهیز نماید،به این صورت که تمام آنچه را که در صندوقچه ذهن خود قرار داده به زبان نیاورد زیرا نسبت به بسیاری از آنها یقین و اطمینان ندارد و لذا به زبان آوردن آنها به هیچ وجه برای او جایز نیست و درگامی فراتر باید گفت که: انسان حتی تمام مطالبی که به آنها علم و یقین دارد را نیز نباید به زبان آورد، اگر چه راست و واقعی هستند ولی هر راستی را نباید به زبان آورد، زیرا چه بسا به زبان آوردن آنها ایجاد فتنه کرده و باعث اختلاف و دعوا و درگیری میان افراد خانواده، جامعه، دوستان و آشنایان و … شود.

ادامه »

اندیشه سیاسی فقیهان شیعه

21ام شهریور, 1395
 مطالعه و نگرش در تفکرات سیاسی شیعه، از مقولات ارجمند و شایسته ای است که متأسفانه، تحقیق و کاوشی در خور و بایسته، در باره آن انجام نیافته است. فاصله داشتن تشیع از حکومتهای سیاسی، تا دوره های اخیر، این گمان را پرورانده است که شیعه، از فلسفه سیاسی و نیز فقه سیاسی مدون و یا قابل تدوین، بی بهره است. از این روی، بررسی جامع از سیر آرا و نظریات عالمان شیعی، می تواند در تصحیح این تلقی، مؤثّر افتد و اندیشه سیاسی را در تاریخ تفکّر شیعی، نمایان سازد.

نکته دیگر آن که مطالعه سیر تاریخی روند تفکّر سیاسی در میان فقها و عالمان شیعی، می تواند روند تغییرات و تحولات را در اندیشه سیاسی شیعه، روشن و آشکار گرداند و در پرتوی آن، شرایط بیرونی و درونی تغییرات و تحولات آر، روشن شود. اندوهمندانه بایستی اعتراف داشت که نقص نگرش تاریخی در مسائل نظری در حوزه های دینی، موجب آن شده است که برخی از آرا و سنّته، اعتباری مضاعف بیایند و تنها نظر و شیوه مقبول به حساب آیند.مطالعه تاریخی نظریات، می تواند این نقیصه را از بین برد و مقولات نظری را در بستر تاریخی آن، بنشاند و قدرت تحلیل افزونتری ر، نصیب سازد.

در پیشگفتار این نوشتار، بایستی یادآور شد که در این مقال دیدگاه کلامی مفید، درباره امامت، مورد اشارت قرار نگرفت. این مبحث، گرچه مقوله ای عقیدتی ـ سیاسی است، اما چون مفید و دیگران، عمدتاً از زاویه ای کلامی به آن نگریسته اند، بدین جهت، به یاد کرد آن نپرداختیم. دیگر آن که گرچه تمامی در دسترس کتابهای شیخ مفید، مورد مراجعه بود، امّا در این مبحث، از کتاب ارزشمند ایشان: المقنعه، که چندی است با تحقیق جامعه مدرسین قم نشر یافته است، بهره جستیم.

بی تردید، درگامهای اولیه که کاری مدوّن و منظم صورت نپذیرفته، گامهای اولیه لرزان و لغزنده است. از این روی، تذکرات خوانندگان بصیر و دانشور می تواند در تکمیل این تحقیق، کمک و یاری رساند.

ادامه »

اصول و مبانی اندیشه سیاسی شیعه

21ام شهریور, 1395

شیعیان معتقدند که اندیشه های سیاسی این مذهب مانند اصول اعتقادی آن منشأ الهی دارند که برای روشن شدن این موضوع ویژگی های مهم این اندیشه بررسی می شود.

الف) حاکمیت الهی

در اندیشه سیاسی، منشأ و سرچشمه حاکمیت الهی است و به قبول و نفی مردم بستگی ندارد؛ با این همه، شرط اساسی تحقق این حاکمیت، پذیرش مردم است.(1) هرگاه مردم این حاکمیت را بپذیرند، حاکم از سوی خدا خواهد بود و ارتباط مردم با او نزدیک رابطه ولایی است واین رابطه ولایی، در همه جا جریان دارد.
هرگاه مردم این حاکمیت را بپذیرند، حاکم از سوی خدا خواهد بود و ارتباط مردم با او نیز یک رابطه ولایی است و این رابطه ولایی، در همه جا جریان دارد.
در نظام ولایی، آن چیزی که امت را با ولی خود پیوند می دهد، عصمت و علم الهی ولی است که اطاعت را واجب می کنند و این از مهم ترین ویژگی های شیعه است که یک رابطه ولایی با انبیا و اولیا دارد. (2)
مهم ترین و جهانی ترین مشخصه‌ى اندیشه و آرمان سیاسی تشیع، دستیبابی به عدالت و صلح جهانی و زندگی مسالمت آمیز با هر گروه و طایفه ای است که سر جنگ با دین ندارد(3) و با حاکمیت خداوند در زمین مخالف نیست.

ادامه »

نفاق و منافقین ازمنظرقرآن+دانلود متن مقاله

15ام شهریور, 1395

چکیده

نفاق رفتاری است  ناشی از انگیزه‌های مادی و دنیوی؛ در چنین حالتی بشر به راستی و از درون به امری معتقد نیست بلکه از روی انگیزه های خاص تظاهر به اعتقاد می نماید.در ریشه‌یابی نفاق و رفتار منافقان به این نتیجه می‌رسیم که اهل نفاق انگیزه‌های مختلفی داشته‌اند و عوامل گوناگون منشأ نفاق و رفتار منافقانه است. در این نوشتار کوشش گردیده تا بر پایه کتاب الله و روایات معصومین(علیهم السلام)  به بخشی از این  گونه عوامل و رفتارها اشاره شود.

اصل مقاله 2026 K

عنوان مقاله [English]

Hypocrisy and the hypocrite in Quran

چکیده [English]

Mundanely caused, hypocrisy happens when, in spite of not believing in  one point, one  pretends to it. To find out the reasons making one to act hypocritically, we may reach to different causes. Based on Quran and  traditions, some of  hypocritical behaviors and their roots are to be mentioned in this paper.

ادامه »

نفاق و منافق‏ (مقاله)

15ام شهریور, 1395

حضرت صادق عليه السلام در اين باب، چهره پليد منافق را معرفى مى‏كند.

منافق آن انسان خبيثى است كه نظير او نيست و تاريخ بشر شريرتر و مضرتر و آلوده‏تر و ظالم‏تر از او را به ياد ندارد.

منافق چندرو، جاسوس، عامل بيگانه، خائن، ستمكار و انسانى بى‏دين و موجودى تبهكار و حيوانى بسيار خطرناك در لباس آدمى است.

منافق انسانى متقلّب، دغل‏باز، اهل غش، حيله ‏گر، بى‏ كرامت، بى ارزش و مغضوب حق و اولياى الهى است.

نفاق خطّى خطرناك، چهره‏اى بى ‏باك، صفتى ناپاك و حالتى دردناك است.

ايشان با حيله و نيرنگ و با قيافه ‏اى آراسته و چهره‏اى مذهبى و در لباسى دلسوزانه، جهت پيشبرد اهداف پليد خود و خدمت به اربابان ظالم خويش و كمك به شياطين، خود را در جامعه اسلامى جا زده و از ضربه زدن به ملت اسلام و شؤون فرهنگى و اقتصادى و اجتماعى و دينى و دنيايى و آخرتى مردم، به هيچ عنوان باك ندارند.

اينان در زمان رسول گرامى اسلام صلى الله عليه و آله نيز بوده و براى اين كه شناخته نشوند خود را زير پرده دين و ديندارى پنهان مى‏كردند.

منافقان هميشه در تدارك نابودى اسلام و مسلمانان هستند، امّا اراده حضرت حق اجازه چنين جسارتى در همه تاريخ به كفر و شرك و نفاق نداده است.

آرى، اين است نفاق و منافق.

ادامه »

در چه مواردی زن می تواند حق طلاق داشته باشد؟

11ام شهریور, 1395

در اسلام، طلاق حق طبیعی مرد است به شرط اینکه روابط مرد با زن جریان طبیعی خود را طی کند؛ یعنی مرد از زن به خوبی نگهداری کند، حقوق او را ادا کند و با او حسن معاشرت داشته باشد و اگر قصد زندگی با او را ندارد، به خوبی و نیکی او را طلاق دهد و از طلاق او امتناع نکند.

امروزه در بسیاری از نقاط جهان اختیار طلاق مطلقا در دست قاضی است و تنها دادگاه می‌تواند حکم طلاق را جاری کند، در حالیکه به نظر اسلام چنانکه گفتیم، وقتی شعله حیات زندگی خانوادگی، از ناحیه مرد خاموش شد، نمی‌توان با زور و اجبار دادگاه، زن را در کنار مرد نگه داشت، بلکه روال طبیعی فسخ و انحلال خانواده انجام شده و طلاق صورت می‌گیرد.

  خلاصه این‌که از نظر اسلام اگر مرد نسبت به همسرش بی‌علاقه باشد، اسلام اجازه طلاق را به مرد داده است و این اختیار و حق طلاق را از مرد سلب نکرده است و موافقت زن را شرط ندانسته است، چرا که عدم موافقت زن با طلاق یعنی زن با اجبار قانون بخواهد خود را همچنان محبوب شوهرش قرار دهد که این از نظر روانشناسی زنان، بدترین اهانت به زن و برای او بسیار شکننده است. اما در نقطه مقابل، اسلام حق طلاق را به طور طبیعی در اختیار زن قرار نداده است، چرا که اگر زن نسبت به شوهر بی‌علاقه گردید، مرد از نظر روحی و روانی برای خود اهانت نمی‌داند که با اجبار قانون، همسرش را نزد خود نگه داشته و به تدریج او را به خود علاقه‌مند سازد و او را در کنار خود حفظ نماید. البته آنچه در این زمینه گفته شده است، وضعیت غالب و عمومی در روابط و روانشناسی زن و مرد است، هر چند موارد استثناء وجود داشته و نیز زن با رفتار خویش می تواند محبت همسر را جلب کند، اما اینها موارد غالب و عمومی نیست و قوانین متناسب با عموم افراد، جعل می‌شود.

ادامه »

علل افزایش طلاق در عصر حاضر

9ام شهریور, 1395

  طلاق عاطفی

 درمقاله ای بررسی شد؛(۱)
علل افزایش طلاق در عصر حاضر
پژوهشكده باقر العلوم(علیه السلام) درمقاله ای با موضوع :اسلام و مساله طلاق چرایی حلال بودن طلاق و انحصار حق طلاق با مردان را مورد بررسی قرار داده است .

در این مقاله که بخش نخست آن منتشر می شود ضمن بیان منفور و مبغوض بودن طلاق در اسلام، ثابت شده است که به دلیل طبیعت زن و مرد راه طلاق نباید به طور مطلق بسته باشد، بلکه در جایی که امکان ادامه زندگی نیست نباید به زور قانون زن و مرد را در کنار هم نگه داشت و نیز ثابت شده است که طبیعت و روانشناسی زن و مرد اقتضا می‌کند که حق طلاق به طور عادی و طبیعی در اختیار مرد باشد هر چند در مواردی نیز زن می‌تواند از دادگاه تقاضای طلاق نماید یعنی راه طلاق از ناحیه زن نیز بسته نیست هر چند محدود است.

 سئوالات اصلی که این مقاله در پی پاسخگویی به آنهاست عبارتند از:

*  چرا با آنکه طلاق، در اسلام بسیار مبغوض است، اما در عین حال حلال است؟ چرا طلاق تحریم نشده است؟

*  چرا حق طلاق در اسلام عمدتاً در اختیار مرد است؟ ظلم آشکار به زنان و نشانه سلطه مردان به زنان است، چرا اسلام چنین حکمی را تشریع کرده است؟

دنیای مدرن و طلاق:

  با آنکه در گذشته زندگی بشر، تلاش‌های فکری و قانونی برای جلوگیری از طلاق، هرگز به اندازه امروز نبود و مانند امروز درباره علل پیدایش و افزایش و راه‌های جلوگیری از طلاق به فکر نبودند، اما طلاق در گذشته بسیار کمتر از امروز بود. طبیعی است علت افزایش طلاق در دنیای امروز وضعیت زندگی اجتماعی و روابط و اخلاق انسان مدرن است که علل طلاق و گسست خانواده را فزونی بخشیده است.

ادامه »

آتانازی در ادیان بزرگ جهان

8ام شهریور, 1395

نوع مقاله: مقاله پژوهشی

نویسنده:آنجلیکا زیاکااستادیار دانشگاه ارسطو یونان

 

جکیده:

آتانازی یا مرگ ترحمی از پیچیده‌ترین مسائل در مباحث اخلاقی، شرعی و حقوقی جهان امروز است.

در این میان نقش ادیان و مذاهب گیتی در جهت‌دهی به نگاه پژوهشگران این حوزه بر کسی پوشیده نیست. در این مقاله گزارش کوتاهی از نگاه ادیان مختلف جهان به مسألۀ آتانازی (چه به شکل فعال و چه منفعل) ارائه خواهیم داد و تاحد ممکن این نظرات را تحلیل خواهیم کرد. در ابتدا نظر سه دین توحیدی یعنی اسلام، مسیحیت و یهودیت را بررسی می‌کنیم. سپس به سراغ هندوئیسم و جینیسم می‌رویم و در نهایت از آیین‌های خاور دور نظر بودیسم، تائوئیسم، مکتب کنفسیوس و شینتو را دربارۀ آتانازی بیان خواهیم کرد.

چکیده [English]:

“Euthanasia” or voluntary termination of life is one the most complicated issues in the moral, legal and religious debates nowadays. In the meantime, the role of religions in directing the views of researchers is obvious. In this article, a brief look at the different religions of the world to the issue of euthanasia (whether in the form of active or passive) will be provided as much as possible and we will analyze these ideas. At first, we study three monotheistic religions, Islam, Christianity and Judaism. Hinduism and Jainism, then, will be examined and finally, Far Eastern religions such as Buddhism, Taoism, Confucianism and Shinto school will say about euthanasia.

 

دانلود و دریافت اصل مقاله

XML اصل مقاله 543K

مقایسه اقتصاد مقاومتی با اقتصاد لیبرالیسم

19ام فروردین, 1395

چند سالی است که  «اقتصاد مقاومتی» از سوی رهبر معظم انقلاب مطرح و بر آن تاکید شده است؛ ایشان در سال‌های اخیر سیاست‌ها و برنامه‌های کلی این مِتُد اقتصادی را در قالب «اصول بیست و چهارگانه اقتصاد مقاومتی» به نهادهای اجرایی کشور ابلاغ فرموده‌اند.
اما سال 95 با رویکردی جدید در این حوزه آغاز شد؛ عنوان این سال از سوی ایشان تحت عنوان «اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل» انتخاب و معرفی شد، و از ساعات ابتدایی آغاز سال، رهبر معظم انقلاب، در پیام نوروزی خود و همچنین در سخنرانی در رواق امام خمینی(ره) بارگاه مطهر امام رضا(ع) در مشهد مقدس، بر لزوم اجرای مبانی این الگوی اقتصادی تأکید داشتند.
اما لازم است مبانی اقتصاد مقاومتی را با یکی از مهم‌ترین الگوهای اقتصادی جهان یعنی «اقتصاد لیبرالیستی» مقایسه کنیم، تا از این منظر به تفاوت‌های این دو روش و همچنین مزیت‌های اقتصاد مقاومتی، بیشتر آگاه شویم. در اینجا باید این نکته را خاطرنشان کنیم که رسانه‌ها در این زمینه رسالت  تبیین، تشریح و مطالبه اجرای اصول اقتصاد مقاومتی و همچنین بیان اقدامات انجام شده در این زمینه را عهده دار هستند و این یادداشت در همین راستا تنظیم و ارائه شده است.
لیبرالیسم اقتصادی در واقع، باور ایدئولوژیک به سازمان‌دهی اقتصاد به طور فردگرایانه است، به این معنا که تصمیمات اقتصادی به بیشترین حد ممکن از سوی افراد و نه نهادها یا سازمان‌های جمعی اتخاذ شود. این باور دربرگیرندهٔ طیفی از سیاست‌های اقتصادی مختلف نظیر آزادی حرکت است ولی همواره بر مبنای حمایت شدید از اقتصاد بازار و مالکیت خصوصی در شیوه‌های تولید استوار است.

ادامه »

وظایف و رسالت های زن منتظِر(پایان نامه)

27ام اردیبهشت, 1394

در این شماره تحقیق پایانی خانم“بهارک بهرامی “ را معرفی می کنیم. این تحقیق از مقدمه و پنج فصل تشکیل شده است. فصل اول کلیات را تشکیل می دهد.فصل دوم سیمای زن منتظر به عنوان یک مکلف بیان شده اسن.در فسل سوم وظایف فردی زن منتظر و در فصل چهارم رسالت های خانوادگی وی و در فصل پنجم رسالت های اجتماعی زن منتظر مورد بررسی قرار می گیرد.

در چکیدا این پایان نامه آمده است:

در عصر غیبت که دوره پنهان زیستی امام زمان _ ارواحنا فداه _ است،معتقدان به مهدویت برای زمینه سازی و نیل به جامعه  موعود جهانی،دارای رسالت ها و مسئولیت های خطیری هستند که با پای بندی و اجرای آنها می توانند زمینه ساز ظهور آن حضرت باشند. در این میان نقش زنان که تقریبا نیمی از جمعیت بشر را به خود اختصاص داده اند،نقش مهم و تاثیرگذاری است.

ادامه »

"کرسنت"؛بی تدبیری جاهلانه در دولت تدبیر

12ام شهریور, 1393

کرسنت» نام یک قرارداد گازی است که در سال 2001 یعنی 1381 در زمان وزارت جناب آقای زنگنه در وزارت نفت بین ایران و شرکت اماراتی «کرسنت پترولیوم» امضا شد و بر اساس مفاد آن ایران متعهد ‌شد گاز ترش (ارزان‌ترین شکل گاز فرآوری نشده) تولیدی میدان گازی سلمان را به مدت 25 سال و از آغاز سال 1385 به شیخ‌نشینان اماراتی صادر کند. همچنین مقرر شد حجم صادرات از 500 میلیون مترمکعب گاز آغاز شود و به تدریج به 800 میلیون مترمکعب در روز برسد.

کرسنت پترولیوم (Crescent Petroleum) یک شرکت نفتی خصوصی، مستقر در شارجه امارات متحده عربی است که فعالیت خود را از سال ۱۹۷۱ به عنوان نخستین شرکت خصوصی فعال در زمینه نفت و گاز در منطقه خاورمیانه آغاز کرد و در حال حاضر دفاتر متعددی در کشورهای امارات، ایران، عراق، انگلستان، بحرین، عربستان سعودی و مصر دارد.

این شرکت زیرمجموعه‌ای از گروه شرکت‌های کرسنت در سطح جهان می‌باشند که توسط خانواده جعفر به سرپرستی “حمید ضیاء جعفر” (مدیر عامل) اداره می‌شود.

درطول دوره 25 ساله این قرارداد، درآمد ایران از فروش گاز به کرسنت بین 16 تا 20 درصد (حدود یک پنجم) بهای گاز قرارداد ایران با ترکیه در دوره مشابه 25 ساله می‌شد. یعنی به واسطه عدم قیمت‌گذاری بر اساس گذشت زمان یا مثلا نسبتی از قیمت هر بشکه نفت، کم‌کم گاز ایران به صورت رایگان به امارات صادر می‌شد.

زیان ایران از به اجرا در آمدن قرارداد کرسنت زمانی آشکارتر می‌شود که بدانیم بر اساس مفاد این قرارداد در 7 سال ابتدایی آن قیمت هر بشکه نفت 18 دلار و در 18 سال باقی مانده قیمت هر بشکه 40 دلار تعیین شده بود و در این پروسه زمانی امکان افزایش قیمت وجود نخواهد داشت، در حالی که در 1384 که قرارداد باید به اجرا در می‌آمد نرخ نفت از مرز 70 دلار به ازای هر بشکه نیز فراتر رفته و با شتاب به سوی اعداد بالاتر گام بر می‌داشت در حالی که ایران باید با همان مبنای 18 دلار معامله می‌کرد.

براساس این اعتراضاتی در داخل کشور شکل گرفت. سرانجام با روی کار آمدن دولت نهم و بر طبق دستور دیوان محاسبات کشور، این قرارداد از طرف ایران به صورت یک طرفه نادیده گرفته شد. افشای ردوبدل شدن رشوه برای انعقاد این قرارداد در کنار ضرر آشکار کشورمان از اجرای قرارداد کرسنت از وجوه اصلی واکنش و اعتراض مخالفان به اجرای آن بود.

همین موضوع و معلق ماندن قرارداد، مدیرعامل کرسنت را بر آن داشت تا شکایتی در این خصوص در دادگاه لاهه مطرح کند اما با توجه به موجود بودن اسنادی در خصوص ارتشا، فساد و رشوه برای به امضا درآمدن چنین قراردادی پرونده به زیان طرف اماراتی بود.

روند دادگاه تغییر کرد

جلسات داوری قرارداد کرسنت در اردیبهشت و خرداد ۱۳۹۲ در لاهه برگزار شد. طرف ایرانی در مقابل شکایت طرف اماراتی اظهار ‌داشت در زمان انعقاد، فرمول

قیمت این قرارداد به صلاح کشور جمهوری اسلامی ایران نبوده و لذا تبانی و اعمال نفوذ صورت گرفته است. جلسات متعدد دادگاه به سمتی پیش می‌رفت که به وضوح

مشخص بود که حکم به سود طرف ایرانی داده خواهد شد اما ناگهان و با آغاز به کار دولت یازدهم و حضور مجدد زنگنه در وزارت نفت و در ادامه حمایت افرادی همچون «ح ک» رئیس یکی از کمیسیون‌های مجلس هشتم، «م س» از نزدیکان مهدی هاشمی و مدیران ارشد صنعت نفت، «ک و» و «غ ن» از مقامات ارشد وزارت نفت و برخی عوامل انعقاد قرارداد کرسنت در این وزارتخانه و البته دست دست کردن در محاکمه مهدی هاشمی که نقش پررنگی در عقد این قرارداد داشت، همه و همه دست به دست هم داد تا روند دادگاه تغییر کند.

با معرفی و رای اعتماد گرفتن زنگنه از مجلسی‌ها و در دست گرفتن مجدد امور وزارت نفت توسط تیم قبلی، طرف اماراتی در جریان دادگاه این بهانه را به دست آورد که ادعای فساد و تبانی در عقد قرارداد دروغ است چرا که مجریان وقت قرارداد کرسنت اکنون مدیران نفتی ایران هستند، پس این قرارداد در ایران محکوم نیست.

به هر حال حکم دادگاه صادر شد و شرکت اماراتی در مارش پیروزی دمید و رسانه‌های خارجی هم خبر این پیروزی را تایید کردند. در ایران نیز فقط می‌دانند حکم صادر شده است!

حکمی که اگر با زیان ناشی از به تعویق افتادن سرنوشت این پرونده در 9 سال اخیر که نتیجه‌ای جز بی‌حاصل سوختن گاز ایران در میدان گازی سلمان نداشت جمع کنیم، مبلغی به مراتب بالا‌تر از دلارهای به اصطلاح آزاد شده توافق ژنو خواهد بود. توافقنامه‌ای که در قبال 27 تعهد از طرف ایران به مقامات غربی بسته شد و در مقابل تنها 9 امتیاز مبهم و کم اهمیت حاصل شد.

یارانه 15 ماه ایرانیان در جیب شیخ‌نشینان اماراتی

به تعویق افتادن سرنوشت این پرونده نیز ضرری به مراتب بزرگتر به اقتصاد ایران زد. در طی 9 سال که از زمان اجرای این قراداد کرسنت می‌گذرد گاز ایران بدون هیچ حاصلی در میدان گازی سلمان سوخت بدون آنکه به کشوری فروخته شود. در آن سال‌ها عزم جدی برای برداشت از میادین مشترک به وجود آمده بود و تصمیم گرفته شده بود تولید از این میدان در قالب «طرح توسعه میدان سلمان» افزایش یافته و میزان تولید نفت به 50 هزار بشکه در روز و میزان تولید گاز به میزان 500 میلیون فوت مکعب افزایش پیدا کند و نفت تولید شده با یک خط لوله به جزیره لاوان انتقال یابد. گاز ترش تولید شده آن هم قرار بود با یک خط لوله دریایی به طول 240 کیلومتر و قطر 30 اینچ به عسلویه منتقل شده تا در آنجا با احداث پالایشگاه این گاز پالایش شده و به خط لوله سراسری متصل و به مصرف داخل( یا صادرات یا تزریق در چاههای نفت خوزستان) اختصاص یابد. اقدامی که درآمدی هنگفت نصیب کشورمان می‌کرد که به دلیل اشتباهات گسترده در عقد قراداد کرسنت از آن بی‌نصیب شدیم.

علاوه بر این اگر مبلغ بدهی پرونده فساد بابک زنجانی (9 هزار میلیارد تومان) را با مبلغ فساد مه‌آفرید خسروی (3 هزار میلیارد تومان) جمع کرده و در عدد 4.5 ضرب کنیم، تازه برابر خواهد شد با 54 هزار میلیارد تومان. یعنی همان 18 میلیارد دلاری است که ایران در دادگاه لاهه در پرونده کرسنت به لطف جونیور، بیژن زنگنه و تدبیر دولت یازدهم جریمه شده است.

و جالب‌تر زمانی است که مبلغ جریمه یعنی 54.000.000.000.000 تومان را به جمعیت ایران که نزدیک به 77 میلیون و 700 هزار نفر است، تقسیم کنیم. به این معناست که از جیب هر ایرانی باید 694 هزار و 980 تومان یعنی نزدیک 700 هزار تومان برابر با یارانه 15 ماه برای جریمه کرسنت پرداخت شود.

چه می‌توان گفت جز اینکه چرا در کشور ما باید چنین بی‌تدبیری‌هایی وجود داشته باشد که علاوه بر هدر رفت سرمایه ملی کشور آن هم در این شرایط سخت اقتصادی آتش به بیت‌المال بیندازد و در سوی دیگر رایزنان سیاسی کشور سر تعظیم فرو بیاورند تا امتیازات ناچیزی دریافت نمایند غافل از آنکه خود امتیازات بیشماری را از دست داده و همچنان نیز می‌دهند.

منبع:بچه های قلم


خمس از دیدگاه قرآن و سنت

9ام اسفند, 1392

چکیده:
با توجه به اینکه خمس یکی از واجبات دین اسلام و حکم شارع مقدس می باشد، هدف از انجام این تحقیق نشان دادن اهمیت مسأله و بررسی آیات و روایاتی است که در این مورد به ما رسیده است.

پرداخت خمس سابقه قبل از اسلام را ندارد و بعد از ظهور اسلام و تشکیل حکومت اسلامی توسط پیامبر - صلی علیه و آله و سلم-  طبق آیات و روایات پرداخت خمس واجب شد .

کلمه خمس در لغت به معنای پنج و یک پنجم و در اصطلاح فقهی یک پنجم مال است که هر مسلمانی طبق شرایط مقرره ازمال خویش به مصرف می رساند.

از ویژگی های خمس موارد مشمول بسیار گسترده و محدود نبودن آن است و دیگر این که خمس متعلق به حکومت اسلامی ولی زکات تعلق به جامعه اسلامی دارد.

نیمی از خمس سهم سادات نیازمند بنی هاشم از ایتام، مساکین و ابناءسبیل می باشد و سادات حق برداشت از صندوق زکات را ندارند.

و ادله شیعه بر وجوب خمس یکي وجود آیه شریفه:

« وَاعْلَمُوا أَنَّمَا غَنِمْتُمْ مِنْ شَيءٍ فَأَنَّ لِلَّهِ خُمُسَهُ وَلِلرَّسُولِ وَلِذِي الْقُرْبَى وَالْيتَامَى وَالْمَسَاكِينِ وَابْنِ السَّبِيلِ إِنْ كُنْتُمْ آمَنْتُمْ بِاللَّهِ وَمَا أَنْزَلْنَا عَلَى عَبْدِنَا يوْمَ الْفُرْقَانِ يوْمَ الْتَقَى الْجَمْعَانِ وَاللَّهُ عَلَى كُلِّ شَيءٍ قَدِيرٌ»(الأنفال/41)

است و دیگری احادیث و روایاتی که از پیامبر و ائمه - علیهم السلام - به ما رسیده است و سومي اجماع فقهای شیعه.

در زمان حیات پیامبر- صلی علیه و آله و سلم- خمس به طور عادلانه تقسیم می شد امّا بعد از حیات ایشان ، خلفا خمس را به درخواست خود مصرف می کردند تا اینکه در زمان حضرت علی - علیه السلام- دوباره تقسیم عادلانه ای از خمس می شد.

علمای اهل تسنن، خمس را فقط در غنائم جنگی می دانند و دلایلی بر تصدیق این مدعا بیان نموده اندو فلسفه خمس را نیز تشریح نموده اند.

ولی علمای شیعه معتقدند هر فردی مبدأ محاسبه سال خمس خود را مشخص نموده و با گذشت و کسر مؤونه یک سال زندگی، یک پنجم سود درآمد خود را پرداخت می کند و این مقدار به شش قسم تقسیم می شود، سه سهم از آن خداوند و پیامبر و امام معصوم - علیه السلام- می باشد و سه سهم دیگر متعلق به سادات نیازمند است.

باتوجه به ادله علما منظور از ذی القربی، امامان معصوم -علیهم السلام- می باشند و منظور از یتیمان و مساکین و ابناء سبیل ، سادات بنی هاشم می باشند. با قرار دادن سهمی برای سادات، آنها را به خاطر مصالح عموم و این که هیچ گونه سوء ظنی به وجود نیاید آنها را کنار زده و از زکات محروم کرده است.

در زمان حضور امام معصوم (علیه السلام) ایشان خود ، خمس را دریافت نموده و به مصرف می رسانند. ولی در زمان غیبت ، ولی فقیه و مراجع معظم تقلید مقدار خمس را دریافت و طبق مصلحت جامعه مسلمین آنرا به مصرف می رسانند. در این بستر آثار اخلاقی پرداخت خمس و عدم پرداخت آن با ذکر برخی روایات و سهم هر کدام از مالکین خمس بیان شده و شرایط استحقاق خمس به سادات و آداب پرداخت و گرفتن و عدم جواز تصرف در آن توضیح داده شده است و این که سن تکلیف برای فرد پرداخت کننده شرط می باشد و در غیر این صورت ولی او خمس را پرداخت می کند به جز دو مورد که مورد بررسی قرار گرفته است.

در نتیجه اگر مسلمین به امور واجب خود بپردازند و حقوق اسلام را رعایت کنند تا حدودی تناسب طبقاتی اقتصاد در جامعه رعایت می شود و فقر و گرسنگی از بین می رود.

ازمنابع دست اول قرآن کریم و منابع دست دوم از قبیل کتب اعتقادی در این نوشتار استفاده شده و روش انجام این تحقیق به صورت فیش برداری و کتابخانه ای بوده است.

سجده تلاوت و سور عزائم

29ام مهر, 1392

جهان خلقت تجلّی آیات عظیم و جلیل حق تعالی است ، انسان از دیرباز در مقابل عظمت خالق خود به طور فطری خاضع و خاشع بوده است و سر تعظیم را در مقابل مقام کبریائیش به خاک سائیده است ، هر چند که این گرایش فطری در برهه هایی از زمان در اثر القائات شیطانی و متابعت هواهای نفسانی منحرف گشته و شیطان ، قبله ی فرزندان آدم را با تطمیع امیال آنها ، تغییر داد ولی هنوز هم ، میل به پرستش ربّ و سجده برای اودر نهان بنی آدم است .

سجده های تلاوت بیان آیات عظیمه ای است در سور عزائم. آیاتی با معانی بسیار عمیق و بالا که بار عرفانی زیادی را در خود نهفته دارد ، مگر نه این است که اوج لذت معنوی بنده ، سجده و خضوع و گریه برای پروردگار است ، پس می توان گفت که اوج لذت معنوی هم در سور عزائم و نیز آیات سجده دار آن است.

اما متأسفانه با وجود تأثیرات زیادی که این سوره ها در خودسازی و رشد معنوی دارند مانند خود قرآن کریم که در میان امت اسلامی مهجور است ، در میان سایر سوره ها مجهور مانده اند .

چرا ؟ بسیار دیده شده که حتی حافظان قرآن کریم که قرآن را برای مسابقه و کسب جایزه می خوانند از خواندن این سوره ها خود داری می کنند، حال آنکه سور عزائم را اگر کسی بشناسد و تأثیری را که در زودن بیماری های روح دارد بداند از خواندن آن به خاطر مباحث فقهی و شرعی آن غافل نمی ماند ، البته کل قرآن نور واحد ست و به هیچ وجه نباید از هیچ کجا و هیچ کدام از سوره و آیات آن غافل شد ولی به خاطر مظلومیتی که سور عزائم در میان سایر سوره ها دارند بر آن شدیم تا به مطالعۀ آثار فواید خواندن آنها و نیز فلسفه واجب شدن سجده در آیات سجده دار آن بپردازیم.

آیات سجده دار قرآن کریم 2 دسته اند :

یک دسته آیاتی هستند که سجدۀ مندوبه یا مستحب دارند که سجده در هنگام خواندن آنها مستحب است و دستۀ دیگر آیاتی که سجدۀ واجب دارند که شامل این آیات می شوند:

سورۀ حم آیۀ 15 ، سورۀ فُصلت آیه 38 ، سورۀ نجم آیه 62 ، سورۀ علق آیه 19 .

واژه هایی چون سجده ، تلاوت و عزائم در معناهای متفاوتی به کار رفته اند.

سجده در لغت به معنای نهادن پیشانی بر زمین و در اصطلاح قرآنی به معنای تذلّل و تواضع در برابر خدا برای عبادت است. تلاوت در لغت به معنای از بر خوانی یا قرائت سرسری و در اصطلاح قرآنی به معنای قرائت قرآن همراه تدبر و تأمل ، و واژۀ عزائم ، عزیمت در لغت به معنای عزم و اراده و در اصطلاح قرآنی به معنای دستور و حکم به سجد برای آیات سجده دار و سوره هایی که آیات سجده دار دارند می باشد .

یعنی اگر ما تلاوتمان با تأمل و تدبر باشد سجده ای عاشقانه و عارفانه خواهیم داشت ولی اگر تلاوتمان سرسری و بدون تأمل باشد سجده ای همراه با کرامت و به اصطلاح خودمان « زورکی » خواهیم داشت که تأثیری در رشد ما ندارد .

عزائم جمع عزیمت در لغت به معنای عزم و اراده می باشد و چون در سوره هایی که سجده واجب دارند هنگام خواندن و شنیدن آیات سجده دار باید قصد و اراده سجده کرد و نیز به دلیل این که خداوند متعال سجده بر این آیات را عزم یعنی حکم الزامی نموده است به آنها « عزائم » می گویند .

فلسفه سجده برای این آیات :
1. تعبّد و بندگی
2. اطاعت فرمان حق تعالی ( جل جلاله )
3. دستور سجده در آیات
4. مبارزه با تفکر شرک آلود
5. ذکر عظمت پروردگار در آیات سجده دارد می باشد .

« قرآن مانند سفره ای است که سوره های آن ، غذاهای معنوی متعددی هستند که درون این سفره نهاده شده اند. برای رسیدن به رشد کامل باید از مجموع این غذاهای معنوی به طور یکسان استفاده شود. تأکید بسیاری که روی خواندن بعضی سوره ها شده است نباید ما را محصور در آن سوره ها کند و باعث شود که خود را محروم از سایر سوره ها کنیم. اگر ما به حقیقت « رشد » و « تقرب » را می خواهیم باید تلاوت کلّ قرآن را با همۀ آداب آن و در همۀ ماه های سال داشته باشیم و بدانیم که این (روش) نه تنها برای تکرار نخواهد بود بلکه قدم به قدم ما به پیش خواهد برد و علم و عقل ما را زیاد خواهد کرد. اگر این عادت را برای خود قرار دهیم که با قرآن مأنوس باشیم ، غنای معنوی فراوانی را نصیب خود کرده ایم بسیار آسان و بدون هزینه »

یکی از بیماری های بزرگی که ما با آن روبه رو هستیم بیماری بزرگ « کبر» است که ریشۀ بسیاری از گناهان است و اگر شیطان با آن همه عبادت چند هزار ساله اش و با یک گفتن « انا خیر منه » از مقامش سقوط کرد تکلیف ما معلوم است .

سورۀ مبارک حم ( سجده ) را ه درمان این بیماری را در چند چیز می داند :

اول این که انسلاخ از ما سوی الله و زودن تمام آثار هوای نفساني از قلب که دلیل مؤمن شدن است. درآيه اي که انحصار ایمان را در کسانی می داند که هنگام شنیدن آیات الهی به سجده می افتند و با خوف و طمع پروردگارشان را می خوانند و تکبر نمی ورزند، همانهایی که به هنگام شب پهلوهایشان را از بستر خالی می کنند و به نماز و عبادت عاشقانه می ایستند و از آنچه روزیشان شده نیز انفاق می کنند. اگر دقت ویژه ای به این آیات کنیم متوجه می شویم که رمز تقرب به بارگاه حق جدا شدن از تمام وابستگی ها ( حتی وابستگی به خود ) است و علّت تکبر نیز همان وابستگی به تن و امیال نفسانی است آری ! اگر ما هیچ گونه وابستگی نداشته باشیم و یک سر توجّه و اشتیاقمان به ذات باری تعالی باشد دیگر چه جای تکبر و خود پسندی است؟

اما معنای خوابیدن و بیدار شدن یعنی داشته باش ولی وابسته نباش.

بارها شده از خود پرسیده ایم که چرا ما در زندگی ایناندازه مشکل داریم؟چرا کسانی با وجود این که به ظاهر مؤمن و مسلمان هم هستند مشکلاتشان خیلي از ما کمتر است؟ و زندگی توأم با رفاه دارند ؟ و هر چه بخواهند برایشان فراهم است ؟ و این که چرا سهم ما از زندگی به قول معروف « نان جو آلوده در خون » است ؟

سورۀ علق به این سؤال پاسخ می دهد با این آیات کریمه :

«كَلَّا إِنَّ الْإِنْسَانَ لَيطْغَى* أَنْ رَآهُ اسْتَغْنَى (العلق6/7) »

انسان طغیان می کند اگرخود را بی نیاز ببیند. اگر این آیات را با آیات دیگری که در قرآن است تفسیر کنیم متوجه می شویم که رمز آن تضرع است. این کلمه اگر در زندگی ما نباشد و حتّی اگر کمرنگ باشد از « احسن تقویم » به سوی « اسفل السافلین » سقوط می کنیم. حتی اگر به ظاهر وضعمان خیلی خوب باشد و جزء مؤمنین محسوب شویم. ولی خداوند از آنجا که ما را بسیار درست می دارد نمی خواهد که ما مؤمن توخالی باشیم و به اصطلاح قرآنی « اخلد الی الارض اعراف » کردیم بلکه او می خواهد ما را رشد دهد تا در سرای ابدی زندگی شیرین تر و دلپذیرتری داشته باشیم. ممکن است که ما در این دنیا علّت این سختی ها را متوجه نباشیم ولی قطعاً روزی خواهیم دانست و پروردگار خود را به خاطر این سختی ها سپاس بسیار خواهیم گفت.

این جا است که خداوند در سوره مبارک فصلت رمز پیروزی را در صبر و استقامت در راه حق معرفی می کند

إِنَّ الَّذِينَ قَالُوا رَبُّنَا اللَّهُ ثُمَّ اسْتَقَامُوا تَتَنَزَّلُ عَلَيهِمُ الْمَلَائِكَةُ أَلَّا تَخَافُوا وَلَا تَحْزَنُوا وَأَبْشِرُوا بِالْجَنَّةِ الَّتِي كُنْتُمْ تُوعَدُونَ(فصلت /30)

به يقين کساني که گفتند:

«پروردگار ما خداوند يگانه است!» سپس استقامت کردند، فرشتگان بر آنان نازل مي‌شوند که: «نترسيد و غمگين مباشيد، و بشارت باد بر شما به آن بهشتي که به شما وعده داده شده است!
به امید این که رضایت خداوند شامل حال همۀ ما گردد و جزء بندگان واقعی او محسوب شویم .

« والعاقبة للمتیقین »

طلبه آزاده رحيمي

اینفوگرافی:توصیه های رهبر انقلاب به بانوان مسلمان

21ام اردیبهشت, 1392

1522

دانلود کتاب " جوانی و اخلاق در نهج البلاغه"

19ام اردیبهشت, 1392عناوين اصلی این کتاب عبارتند از:
شناخت نهج ‏البلاغه؛ چرا نهج‏ البلاغه؟؛ سخنان امام چگونه جمع ‏آوری گردید؟؛ آیا همه‏ سخنان امام علی(ع) در نهج‏ البلاغه موجود است؟؛ پیام نهج‏ البلاغه؛ جوانی و اخلاق از دیدگاه نهج ‏البلاغه
‏مشخصات نشر: مشهد: موسسه فرهنگی‌، هنری و انتشاراتی ضریح آفتاب‌، ۱۳۷۹.

پید آورنده:محمد دشتی

  جوانی واخلاق در نهج البلاغه

برنامهٔ QR Code2431-Javany-nahjolbalaqeh.zip
دریافت فایل   حجم: 351 kB   
برنامهٔ QR Code2431-fa-Javany-nahjolbalaqeh.apk
دریافت فایل   حجم: 397 kB   
برنامهٔ QR Code2431-FA-Javany-nahjolbalaqeh.pdf
دریافت فایل   حجم: 427 kB   
برنامهٔ QR Code2431-FA-Javany-nahjolbalaqeh.epub
دریافت فایل   حجم: 170 kB   

 

دانلود نرم افزار کتابخانه دیجیتال انتشارات "سوره مهر"

18ام اردیبهشت, 1392

در ابتدا بايد نرم‌افزار را نصب و سپس ثبت‌نام كنید. اين ثبت‌نام از دو طريق پيامك و اينترنت خواهد بود كه كاربران برای ثبت‌نام از طريق ‌‌پيامك می‌توانند گزينه ثبت‌نام از طريق ‌پيامك را انتخاب و با وارد كردن شماره تلفن همراه خود پس از چند لحظه كلمه عبور(كه همان شماره تلفن همراه كاربر است) و رمز را دريافت كنند.

ثبت‌نام از طريق اينترنت به اين صورت است كه كاربر به صفحه‌ای راهنمايی می‌شود كه بايد ايميل و رمز عبور انتخابی خود را وارد كند، سپس به ايميل خود رجوع و از طريق لينك فعال‌سازی، حساب كاربری را تأييد كنند.

‌پس از ورود به بخش «كتاب من»، شش كتاب رايگان از قبل برای كاربر در نرم‌افزار كتابخانه ديجيتال قرار داده شده است.

همچنين برای تهيه و دريافت ساير كتاب‌های این انتشارات  بايد به بخش كتاب‌فروشی رفته و كتاب مورد نظر را انتخاب و در صورت مبلغ‌دار بودن كتاب، هزينه آن را پرداخته و كتاب را دريافت كند.

 

لینک دانلود نسخه اندروید

لینک دانلود نسخه ویندوز 

لینک جستجو و خرید نسخه الکترونیک کتاب‌های سوره مهر

قابل ذکر است مخاطبان در طول نمایشگاه کتاب می‌توانند با مراجعه به غرفه سوره مهر و بخش فروش الکترونیک اقدام به تهیه کارت‌های شارژ کتاب دیجیتال با تخفیف بیست درصد نمایند. همچنین کتاب‌های مشهور سوره مهر شامل دا، نورالدین پسر ایران، پایی که جا ماند،‌ کوچه نقاش‌ها و بابانظر در طول نمایشگاه با تخفیف بیست درصد و با قیمت چهار هزار تومان ارائه می‌شود.

اینفوگرافی:جایگاه «سبک زندگی» در تمدن‌سازی نوین اسلامی

18ام اردیبهشت, 1392

 

—————————————————————————————

دانلود کتاب" آشنایی با اسوه ها "(حجر بن عدی)

16ام اردیبهشت, 1392

آشنایى با اسوه ها (حجر بن عدى)
این کتاب شامل عناوین زیر در فهرست می باشد :

پيش گفتار ، شناخت اجمالى ، همپاى حجر، در حوادث تاريخى ، در حادثه صفين و نهراوان ، در ايام فتنه هاى معاويه ، روزگار تاريك ، حجر بن عدى و مغيره ، حجربن عدى و زياد ، به سوى دمشق ، در شهادتگاه مرج العذراء ، بازتاب شهادت.

این کتاب نوشته “جواد محدثی” است و به همت مرکز تحقیقات رایانه ای قائمیه اصفهان به صورت دیجیتال منتشر شده و در فرمت های زیر برای کاربران ویندوز و موبایل قابل استفاده می باشد.

 
برنامهٔ QR Code318-ashnai-ba-osveha.zip
دریافت فایل   حجم: 393 kB   
   
برنامهٔ QR Code318-FA-ashnai-ba-osveha.pdf
دریافت فایل   حجم: 514 kB   
برنامهٔ QR Code318-FA-ashnai-ba-osveha.epub
دریافت فایل   حجم: 136 kB   

 

دانلود کتاب "نقش نماز در شخصیت جوانان"

10ام اردیبهشت, 1392

كتاب «نقش نماز در شخصيت جوانان» با موضوعاتی مانند نقش نماز در شخصيت جوانان، سستى در نماز و … برای استفاده در رايانه و تلفن همراه توليد و منتشر شده است.

 

به گزارش خبرگزاری بين‌المللی قرآن‌(ايكنا)، اين كتاب با عنوان «نقش نماز در شخصيت جوانان» به مواردی چون علت سستى و تنبلى در نماز، محيط خانواده و بى‌توجهى والدين به نماز، آفات و موانع آثار نماز، روح و حقيقت نماز، مزاحم دانستن نماز براى كارهاى شخصى و چندين موضوع ديگر می‌پردازد.

بخشی از عناوين اصلی كتاب شامل اهميت دوران جوانى، انعطاف‌پذيرى روحيه جوانان، نيازهاى غريزى و فطرى جوانان و پاسخ آن، نقش نماز و تعاليم دينى در شخصيت جوانان، ياد و ذكر خدا مايه آرامش دلها، نماز بارزترين مصداق ذكر خدا، آيا نماز انسان را از زشتى باز مى‌دارد؟ و آفات و موانع آثار نماز است.

همچنين از ديگر بخش‌های كتاب می‌توان به پيام نماز عاشورا، روح عبوديت امام، توجه به نماز و نقش سازنده آن، تجلى نماز در سيره بزرگان، وصيت ملاحسنعلى اصفهانى درباره نماز، نماز از ديدگاه ملامحسن فيض كاشانى، نماز صبح اسارت، خلبان شهيد عباس بابايی و اهميت او به نماز و مطالب بسياری ديگر كه به نماز پرداخته شده است، اشاره كرد.

گفتنی است اين كتاب برای استفاده در رايانه و تلفن همراه ساخته شده است و به موضوعاتی در مورد نقش نماز در شخصيت جوانان، سستى در نماز، بى‌توجهى والدين به نماز، موانع آثار نماز، حقيقت نماز و موضوعات پيرامون نماز پرداخته است.

علاقه‌مندان می‌توانند برای دانلود اين كتاب به لينك‌های زير مراجعه كنند.
دريافت فايل با فرمت جاوا


دريافت فايل با فرمت اندرويد


دريافت فايل با فرمت پی دی اف


دريافت فايل با فرمت pub

نرم افزار متن کامل 50 کتاب از علامه حسن زاده آملی منتشر شد.

10ام اردیبهشت, 1392

 نرم‌افزار آثار علامه حسن‌زاده آملی با موضوع علوم اسلامی به همت مركز تحقيقات كامپيوتری علوم اسلامی منتشر شد.

 

علی‌اكبر پوست‌چيان، مسئول ارتباطات و اطلاع‌رسانی مركز تحقيقات كامپيوتری علوم اسلامی، در گفت‌وگو با خبرگزاری بين‌المللی قرآن(ايكنا) با اعلام اين خبر اظهار كرد: نرم‌افزار مجموعه آثار علامه حسن‌زاده آملی مشتمل بر متن كامل 50 عنوان كتاب در 60 جلد و در هشت موضوع مختلف است.

وی افزود: از جمله موضوعاتی كه در اين نرم‌افزار وجود دارد، می‌توان به مطالب عرفانى و اخلاقى، فلسفى، منطقى، كلامى، تفسيرى، روایى، رجالى، فقهى، رياضى، هَيوى (اخترشناختى)، ادبى و … اشاره كرد. اين نرم‌افزار از توليدات كتابخانه‌ای بخش خدمات فرهنگی مركز تحقيقات كامپيوتری علوم اسلامی به شمار می‌رود كه به سه زبان فارسی، عربی و انگليسی در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفته است.

مسئول ارتباطات و اطلاع‌رسانی مركز تحقيقات كامپيوتری علوم اسلامی تصريح كرد: از ويژگی‌های اين نرم‌افزار، می‌توان به ارتباط بين فصوص‌الحكمه فارابی و فصوص‌الحكم ابن عربی با شرح علامه حسن‌زاده آملی، جستجو در بيش از 13 هزار عنوان از طريق فهرست گزينشی جستجوی ساده و پيشرفته در متن و فهرست كتب اشاره كرد.

وی ادامه داد: امكان مقايسه دو متن مختلف از يك يا دو كتاب با يكديگر، متن كامل قرآن كريم با ترجمه فارسی و قابليت جستجو در آيات، همچنين 10 دوره لغت‌نامه در 62 جلد با قابليت جستجو و ارتباط با متن كتب، همچنين ارائه اطلاعات مفيد درباره كتب، شخصيت علمی و معنوی علامه حسن‌زاده آملی از ديگر ويژگی‌های نرم‌افزار به شمار می‌رود.

پوست‌چيان اظهار كرد: از قابليت‌های پژوهشی نرم‌افزار می‌توان به امكان يادداشت‌برداری، ذخيره‌سازی متن، رنگی‌كردن متن، ويرايش و در نهايت چاپ اشاره كرد.

گفتنی است، ارائه فهرست درختى كتب به همراه عناوين مجلدات و سرفصل‌‌ها، ارائه فهرست گزينشی بيش از ۱۳ هزار عنوان باب با قابليت فهرست‌سازی، ارائه ۱۷۱ هزار كلمه غير تكرارى از متن كتاب‌ها با قابليت فهرست‌سازی، مشاهده ارتباط شرح‌ها و ترجمه‌های هر كتاب در قسمت كتب مرتبط، مقايسه دو به دو بين متون مختلف از يك يا چند كتاب، جستجوی برخط (Find) در همه قسمت‌های برنامه، محدود كردن دامنه نمايش و جستجوی كتب، جستجوهای ساده و تركيبی كلمات در متن و فهرست كتب و ارتباط واژگان متون با لغت‌نامه با قابليت جستجو از طريق ريشه و مشتق از قابليت‌های فنی اين نرم‌افزار است.

همچنين انتقال مستقيم متن به MS-Word، يادداشت نور يا حافظه موقت (Clipboard)، ابزارهای متن، شامل نمايه‌زنی، حاشيه‌نويسی، رنگی كردن و علامت‌گذاری دسترسی به امكانات پژوهشى متن شامل جست‏وجوی عبارت انتخاب شده در متن جاری، متن همه كتاب‌ها، قرآن و لغت‏نامه؛ مشاهده شرح يا ترجمه پاراگراف مورد نظر در كتب مرتبط با آن، مشاهده كتابنامه از طريق منوی كليك راست، انتخاب صفحه كليد فعال از هفت نوع صفحه كليد مختلف و انتخاب سبك نمايش متن از هفت گروه قلم نيز ديگر قابليت‌هايی است كه در اين نرم‌افزار گنجانده شده است.

صحیفه نور ،از نگاهی دیگر منتشر شد.

9ام اردیبهشت, 1392


«صحيفه نور» از نگاهی دیگر

 «صحيفه نور» از نگاهی دیگر 


  «كتاب انقلاب» شرح و تاملي بر «صحيفه نور» امام‌خميني(ره) توسط دفتر نشر فرهنگ اسلامي منتشر شد.  

 

 

به گزارش سرویس علمی فرهنگی خبرگزاری حوزه، دفتر نشر فرهنگ اسلامي در آستانه بيست‌وششمين نمايشگاه بين‌المللي كتاب تهران، نخستين مجلد از مجموعه «كتاب انقلاب» را به قلم حجت‌الاسلام والمسلمين محمدرضا زائري منتشر كرد.

 

 اين كتاب با زيرعنوان «فصل بيداري» به بازخواني انديشه‌هاي بنيان‌گذارجمهوري اسلامي ايران مي‌پردازد. بخشي از اين انديشه‌ها در مجموعه‌كتاب «صحيفه نور» مكتوب شده و مولف كوشيده است پس از تلخيص سخنان امام خميني(ره) با اضافه كردن شرح‌هايي، مخاطب را به تامل در بيانات بنيان‌گذار فقيد انقلاب اسلامي ترغيب كند.

 

زائري در مقدمه كتاب خود نوشته است: «سخنان دلنشين و گهربار امام راحل خلاصه و چكيده معارف اسلامي و الهي به زبان روز است و «صحيفه نور» جاودان و خواندني و تازه خواهد ماند؛ مجموعه‌اي كه چكيده و روح معارف اسلامي و الهي را در قالب زمان معاصر براي همگان عرضه مي‌كند و اين كتاب كوچك، پنجره‌اي به آن آسمان بزرگ و گسترده خواهد بود تا «صحيفه نور» را به تناسب استفاده و نياز عموم مخاطبان از آغاز و به تدريج به بازخواني بنشينيم و بهانه‌اي باشد تا مشتاقان و تشنگان آن سخن گوارا را پياله‌اي بنوشاند.»

 

بنابراين مي‌توان «كتاب انقلاب» را نوشتاري كاربردي و سهل‌الوصول در استخراج انديشه‌هاي داهيانه رهبر فرزانه‌اي دانست كه بنيان‌گذار بيداري اسلامي بود، از اين رو انتخاب زيرعنوان «فصل بيداري» براي اين مجموعه نيز هوشمندانه و هدف‌دار تلقي مي‌شود. «كتاب انقلاب؛ فصل بيداري» در420 صفحه و به بهاي 130 هزار ريال منتشر شده است.

لوح فشرده چند رسانه ای حافظ تولید شد

9ام اردیبهشت, 1392

 

لوح فشرده چند رسانه ای حافظ تولید شد


  لوح فشرده دانشنامه چند رسانه ای دیوان حافظ پس از هفت سال کار پژوهشی و تحقیقاتی از سوی محققان و پژوهشگران حوزه و دانشگاه در مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی تولید شد. 


 

به گزارش خبرگزاری حوزه، متکفل پروژه روز یکشنبه در گفت وگو با خبرنگاران با اشاره به ابتکاری بودن این لوح فشرده اظهارداشت: در ابتدای راه در صدد بودیم که اثری ملی را خلق کنیم و این امر با نگاهی نو، ابعاد تازه‌ای از کار پژوهشی و شناخت شخصیت حافظ و دیوان او را پیش روی ما نهاد .

حجت الاسلام سید مسعود میرسالاری ادامه داد: نرم‌افزار چند رسانه‌ای حافظ برای تمام سطوح علمی از ابتدایی تا تحصیلات عالی و اساتید برجسته علم و ادب طراحی شده و در واقع همه افراد جامعه، مخاطب این رسانه هستند و می‌توان آن را نرم‌افزاری عمومی و تخصصی عنوان کرد.

مدیر گروه ادبیات معاونت پژوهشی مرکز نور با اشاره به برجسته ترین ویژگی های این لوح گرانسنگ ، افزود: در این لوح برای نخستین بار صحیح‌خوانی، دقیق‌خوانی و فارسی‌خوانی مورد توجه قرار گرفته است؛ نکاتی مانند تکیه بر غزل‌ها، تاکید بر کلمات و شیوه ترکیب واژه‌ها و نیز خواندن صحیح الفاظ از جمله این موارد هستند.

حجت الاسلام میرسالاری با اشاره به ویژگی مهم فارسی‌خوانی در ابداع این اثر جاویدان گفت: ادای کلمات به سبک دقیق در نرم‌افزار جامع حافظ مورد تاکید قرار گرفته و تکیه‌ها و تاکیدها هم با دقت تعیین شده‌اند.

مدیر پروژه نرم‌افزار چند رسانه‌ای حافظ با اشاره به قابلیت های این لوح چند رسانه ای اظهارداشت: متن کامل دیوان حافظ، نمایش غزل‌ها و سایر اشعار به خط نستعلیق، همراه با فونت‌های رایانه‌ای دیگر، قابلیت قرائت و روایت‌خوانی صحیح از جمله این خصوصیات هستند.

وی از 15 شرح برجسته طی هفت قرن اخیر به عنوان دومین ویژگی این نرم‌افزار یاد کرد و بیان داشت: 9 ترجمه به زبان‌های مختلف مانند عربی، انگلیسی، ترکی، فرانسه و ایتالیایی هم در کنار هر غزل آمده؛ ضمن اینکه امکان بازبینی هر غزل و بیت با آیات و روایات هم در نظر گرفته شده است.

حجت الاسلام میرسالاری با بیان اینکه قرائت و تفسیر کامل آیات قرآن هم در نرم‌افزار چند رسانه‌ای حافظ پیش‌بینی شده است، گفت: شرح گویای استاد آهی بر هر غزل شامل 200 ساعت صدا هم در این نرم‌افزار در نظر گرفته شده و معلومات شعری هر غزل مشخص شده است.

وی از وجود متن کامل 140 جلد کتاب مرتبط با حافظ در این نرم‌افزار خبر داد و افزود: نرم‌افزار جامع حافظ با فونت استاندارد طراحی شده و مشکلات انتقال متون را برطرف کرده است.

مدیر پروژه‌های ادبیات فارسی مرکز نور ادامه داد: امکان بازسازی غزل‌ها در بیش از 50 نسخه خطی موجود در موزه‌های سراسر دنیا از دیگر امکانات نرم‌افزار جامع چند رسانه‌ای حافظ است.

میرسالاری با بیان اینکه فالنامه حافظ نیز در این نرم‌افزار گنجانده شده است، اضافه کرد: این بخش هم برای علاقه‌مندان در نرم‌افزار چند رسانه‌ای وجود دارد؛ بیش از 130 هزار فیش به صورت فعالیت‌های موضوعی برای کاربران در نظر گرفته شده که حاصل چهار سال کار مرکز حافظ شناسی و دانشکده ادبیات دانشگاه شیراز است.

وی فرهنگ‌نامه‌ها و اصطلاح‌نامه‌ها را بخش دیگر نرم‌افزار چند رسانه‌ای حافظ دانست و افزود: ویژگی دیگر این نرم‌افزار تعریف و توضیح آرایه‌های ادبی مورد استفاده از غزل‌های حافظ است؛ علاوه بر موارد یاد شده می‌توان به وجود بخش کتاب‌نامه مرتبط با دیوان حافظ شامل 2300 کتاب اشاره کرد.

مدیر پروژه تولید نرم‌افزار چند رسانه‌ای حافظ ادامه داد: نرم‌افزار چند رسانه‌ای حافظ توسط هشت نفر از اساتید ادبیات ایران مقدمه‌نویسی شده و امکان چاپ، یادداشت‌برداری و صوت زمینه هم برای آن در نظر گفته شده است.

وی خاطرنشان کرد: در بخش نگارخانه نرم‌افزار چند قطعه فیلم، صدا و بیش از هزار تصویر از جلسات حافظ‌خوانی در شیراز و مقبره این شاعر بزرگ وجود دارد.

مدیر پروژه‌های ادبیات فارسی مرکز نور از عرضه نرم‌افزار چند رسانه‌ای حافظ در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران خبر داد و افزود: با توجه به تلاش زیادی که برای تولید این نرم‌افزار صورت گرفته و وجود ده‌ها امکان مختلف پیش‌بینی استقبال گسترده از آن را داریم.

وی تصریح کرد: نرم‌افزار چند رسانه‌ای حافظ به صورت جداگانه برای گوشی‌های هوشمند طراحی شده و در قالب بسته‌ای واحد عرضه می‌شود.

این محقق و پژوهشگر علوم اسلامی گفت: 10 جلد از کتاب‌ها و بیانات علامه طباطبایی در مورد حافظ هم در این نرم‌افزار وجود دارد و هدف از آن توضیح و تبیین صحیح دیوان این شاعر گرانقدر است.

 

 

 

لوح فشرده دو زبانه "عرفان 3" تولید شد

4ام اردیبهشت, 1392


  لوح فشرده “عرفان 3″ به دو زبان عربی و فارسی، به همت گروه علوم عقلی معاونت پژوهشی مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی تولید و به زودی عرضه می شود. 


 

به گزارش خبرگزاری حوزه، حجت الاسلام اکبر راشدی نیا، مسئول پروژه تولید لوح فشرده “عرفان 3″، امروز در گفتگو با خبرنگاران،هدف از تولید این لوح فشرده را تسهیل در امر پژوهش و تحقیق محققان و دانش پژوهان عنوان کرد.

وی ادامه داد: این لوح فشرده حاوی متن کامل 985 عنوان کتاب و رساله عرفانی در 1595جلد به زبان عربی و فارسی در ده موضوع می باشد.

مسوول بخش ورود اطلاعات معاونت پژوهشی مرکز نور اضافه کرد: شرح حال عارفان، اصطلاح­نامه، تفسیر عرفانی، عرفان نظری، عرفان عملی، ادبیات عرفانی، حکمت، فقه عرفانی، کتاب‌شناسی و مسائل مختلف از جمله موضوعات این لوح فشرده گرانسنگ می باشد.

این محقق و پژوهشگر حوزوی همچنین با اشاره به نوع دسته بندی کتاب ها در لوح فشرده “عرفان 3″، افزود: مجموعه کتب این مجموعه ارزشمند در محورهای عرفان عملی، عرفان نظری، ادبیات عرفانی، تفسیر عرفانی، طبقات و شرح احوال، اصطلاح­نامه، اشعار و شروح، کتب عربی و کتب فارسی است.

حجت الاسلام راشدی نیا، قابلیت های پژوهشی این لوح را برشمرد و ادامه داد: جستجوي موضوعي در بيش از 266700 عنوان باب و سرفصل به وسيله فهرست گزينشي، دسترسی به شرح حال 3336 نفر از عارفان اسلامی در بخش «طبقات عرفا»، ارائه بیش از 200 عنوان کتاب از متون کهن ادبی عرفانی از قرن 5 تا 10، امکان مشاهده ترجمه‌ها و شرح‌ها به همراه متن اصلی کتاب، دسترسي آسان به آيات موجود در متون برنامه، قابلیت‌های پژوهشی و یادداشت‌برداری، ذخیره، ویرایش و چاپ متن از جمله قابلیت های پژوهشی لوح فشرده عرفان 3 عنوان کرد.

وی، آغاز پروژه تولید لوح فشرده عرفان 3 را از سال 88 با انجام امور پژوهشی عنوان کرد و افزود: مخاطب این لوح فشرده، عرفان پژوهان و پژوهشگران علوم اسلامی می باشند.

برپایه این گزارش، علاقه مندان می توانند برای کسب اطلاعات لازو در خصوص توزیع این لوح ارزشمند با شماره 02512120182 تماس حاصل نمایند و یا به فروشگاه اینترنتی مرکز نور به نشانی www.noorshop.ir مراجعه کنند.

سايت جامع استاد شهيد مرتضی مطهری رونمايی می‌شود

3ام اردیبهشت, 1392

قائم مقام بنياد علمی فرهنگی علامه مرتضی مطهری از رونمايی از سايت جامع استاد شهيد مرتضی مطهری در روز چهاردهم ارديبهشت‌ماه، با حضور رئيس مجلس شورای اسلامی خبر داد.

به گزارش خبرگزاری بين‌المللی قرآن (ايكنا)، محمدرضا جعفری جلوه، رئيس ستاد بزرگداشت سی و چهارمين سالگرد شهادت استاد آيت‌الله مرتضی مطهری، امروز دوشنبه، دوم ارديبهشت‌ماه در نشست خبری از رونمايی سايت جامع استاد شهيد مرتضی مطهری در روز چهاردهم ارديبهشت‌ماه خبر داد.

قائم مقام بنياد علمی فرهنگی علامه مرتضی مطهری در اين نشست، راه‌اندازی سايت جامع استاد شهيد مرتضی مطهری را كه از يك و نيم سال پيش اقدامات آن آغاز شده است، مهم‌ترين اقدام بنياد بر محور انديشه و آثار و آراء شهيد مطهری در سال جاری خواند و گفت: پيشتر نيز وعده رونمايی از سايت داده شده بود، اما با توجه به اهميت جامعيت اين سايت و ضرورت دربرگيرندگی آن نسبت به عرصه‌های مختلف نياز كاربران در فضای مجازی، امسال برنامه‌ريزی‌ها تكميل شد و اقدامات به ثمر نشست.

دانلود کتاب "صد داستان،صد زن"

3ام اردیبهشت, 1392كتاب صد زن، صد داستان، همراه با داستان‌های واقعی و شگفت‌انگيز درباره جن و حور‌العين است كه عناوين اصلی كتاب شامل مقدمه، داستان‌های جذاب و شنيدنی زنان انسی؛ داستان‌های شگفت‌انگيز زنان غير انسی است.

گفتنی است، كتاب «صد زن، صد داستان» نوشته عبدالله نجاتی نارنجكلی است.

 

برنامهٔ QR Code3317-100-zan-100-dastan.zip
دریافت فایل   حجم: 454 kB   
 
برنامهٔ QR Code3317-fa-100-zan-100-dastan.apk
دریافت فایل   حجم: 504 kB   
برنامهٔ QR Code3317-FA-100-zan-100-dastan.pdf
دریافت فایل   حجم: 1308 kB   
برنامهٔ QR Code3317-FA-100-zan-100-dastan.epub
دریافت فایل   حجم: 325 kB 

 

قصه های من و فامیل دور (قسمت چهارم)

28ام فروردین, 1392

راستش قصد نداشتم قصه من و فامیل دور رو ادامه بدم. دلیلش بماند، اما دیروز حرف های استادم حاج آقا منصفی باعث شد تا دوباره به فکر بیفتم که هر چقدر دوستان نسبت به ما بی مهری کنند و بهمون لقب گروه فشاری بدن کار ما تموم نمیشه و نباید اهداف فرهنگیمون رو رها کنیم…

قرار به این بود که بعد از فیلم کلاه پهلوی عزیز که با فامیل دور خیلی ذکر خیرش بود درباره فیلم"بیدار باش” حرف بزنیم که البته اینجا دیگه فامیل دوری در کار نیست چون فامیل دور رفته دانشگاه و داره مثل یه بچه حزب اللهی واقعی درس میخونه!!

موضوع فیلم بیدار باش همون چیزیه که جدیداً غالب فیلم های دفاع مقدس حول محور اون میچرخند، اینکه یه روزی روزگاری یه لاتی بود که همه از دستش در عذاب بودن، تا اینکه یه روزی کاملاً اتفاقی و فقط به دلیل عشق به یه خاله خان باجی خوشگل میره جبهه و از قضا یک دفعه از این رو به اون رو میشه و بعدشم شهید میشه_هر چند ما منکر این نیستیم که جبهه دانشگاه انسان سازی بود و خیلی ها بعد از ورود به این دانشگاه کن فیکون شدند، اما اینکه قریب نود درصد فیلم های دفاع مقدس به این موضوع بپردازند و قسمت عشق و عاشقی با خاله خان باجی وطنز و خنده فیلم را غلیظ تر از قسمت آدم شدن به تصویر بکشند کمی بی انصافی در حق رزمنده هاست_نقش اول این فیلم آقایی بود به نام گرزین بهگزین، که ما اصلاً کاری با ایشون نداریم. تمام درد ما مادر گرزینه ؛ همان خانوم به ظاهر محجبه ای که کمترین نشانی از یک زن مؤمن نداشت. نقش مادر گرزین رو  خانم اسکویی بازی میکرد که در بازی خوب ایشون حرفی نیست؛ حرف اینجا بر سر ضعف فیلم نامه است، مادر گرزین زن مؤمنه ای نشون داده میشه که شوهرش یک آدم لاابالیه و همش در بی تفاوتی و بیخبری از اوضاع زمان خودش به سر میبره، این زن و مرد خونه ای دو طبقه دارن که یه طبقه اون به نام آقا و طبقه دیگه به نام خانوم . حالا رسیدیم به اصل درد تو این فیلم.. مادر گرزین در یک عمل کاملاً خود سرانه طبقه مربوط به سهم خودش رو تبدیل به پایگاه بسیج میکنه تا لج شوهرش رو در بیاره، حالا ممکنه یکی بگه بابا مال خودشه! چه ربطی به شوهرش داره! باید جواب بدیم این خانم که مرتب در حال فرمایش درباره حلال و حرامه چطور نمیدونه جلب رضایت شریک برای انجام کاری که مربوط به مال هر دوی اونهاست واجبه؟؟؟ و اینکه این زن به ظاهر مؤمنه نمیدونه که جلب رضایت شوهرش برای کارهاش واجبه و مرتب کارهایی میکنه که شوهرش رو ناراحت میکنه، خونه رو رها میکنه و به جبهه میره و تو جبهه هم طوری رفتار میکنه که همه رزمنده ها متوجه میشن این زن و شوهر آبشون تو یه جوب نمیره، حالا بماند که چقدر گریم این خانم محجبه ترسناک بود و آدم رو خود به خود از این زن بیزار میکرد. ممکنه دوستان بگن بابا این چه گیریه تو میدی، من میخوام کمی فکر کنیم اگه قراره ما یه خانمی رو به عنوان یه چهره مذهبی نشون بدیم همه چیزش رو مذهبی کنیم، نه اینکه زنی با گریم زشت، لباس های مشکی خود رای و…که هیچ نشونی از رعایت احکام اسلام در اون وجود نداشته باشه به نمایش بذاریم ، همین فیلم نامه های به ظاهر قشنگ و خنده داره که  چهره ای احمقانه از مذهبی ها با رفتاری منافقانه نشون میده، آدم های یک کلام و اهل افراط که دیدنشون دیگران رو عصبی میکنه. وجداناً اگر قرار بود نقش مادر گرزین رو یک خانم با مانتو و ظاهری آراسته بازی کنه انقدر این خانم با شوهرش بدرفتاری میکرد و بچه اش رو وادار به کاری میکرد که دوست نداره؟؟؟!!!

این حرف ها شاید گروه فشاری به نظر بیاد اما این نوع فیلم هاست که در ضمیر ناخوداگاه دختر مسلمان سؤالی رو به وجود میاره به این عنوان"چادر چیز خوبی نیست"، “چادری ها آدم های زشت و احمق و بیسوادی هستن"و قطعاً همینه_منظورم اینه که قطعاً این حرف ها درذهن مخاطب به وجود میاد. اگه قبول ندارین کتاب های کنترل ذهن رو مطالعه کنین و ببینین همون کاری که هالیوود با فیلم های خاص درباره اعراب و نشون دادن اونها به عنوان انسانهایی خونریز و بی تمدن،و فیلم هایی درباره آخر الزمان میکنه و توی فیلم هاش نشون میده که همیشه یه مو طلایی به یه مو مشکی غلبه میکنه و قدرت رو در دست میگیره. ما هم داریم همون کار رو در مورد مذهبی هامون انجام میدیم، مثل فیلم های بی محتوای مسعود دهنمکی که فیلم جدیدش رو هم باید به کارنامه درخشانش اضافه کنیم.

اینکه چه قصدی در کاره که در غالب فیلم های ما ، زنان محجب زنانی بیسواد، بی اطلاع از اوضاع جامعه، زشت و ترشرو نشون داده میشن که همه همّ و غمّ اونها شستن کهنه بچه هاشون و پختن قورمه سبزی برای شوهراشونه، خدا عالمه. از دوستانی که حرف بنده رو قبول دارن یا دوستانی که حرف بنده رو قبول ندارن خواهش میکنم موشکافانه تر به سریال های سیما نگاه کنند و خودشون قضاوت کنند که دین مظلوم تر است یا مدرنیته.

به قلم:هانیه خوددانی

 

چکیده : عدم تحریف قرآن از دیدگاه شیعه و سنی

27ام دی, 1391

 

چکیده : عدم تحریف قرآن از دیدگاه شیعه و سنی

استاد داور: سید نصرالله محبوبی

استاد راهنما : سرکار خانم مهناز فرید

محقق: کبری قیطانی

     در این تحقیق طبق موضوع، که عدم تحریف قرآن از دیدگاه شیعه و سنی می باشد با ذکر مقدمه ای سعی بر این این است که بیان نماید قرآن مانند سپری است که راه تسلط بیگانگان را بر مستعمرات اسلامی بسته است ،اینکه معجزه است و بیگانگان با تمام تلاش خود با هراسی که از قرآن دارند هرگز نتوانسته اند آیه ای مانند آن را بیاورند و همچنین خدا، خود حافظ قرآن است و اجازه نمی دهد که هیچ باطلی در آن راه یابد.

     در بخش اول ، تحریف در لغت و اصطلاح بیان می شود و نیز اقسام تحریف ذکر می شود و هرکدام از آن اقسام دارای توضیحات خاص خود می باشد که در فصل اول این بخش کاملاً مشخص می شود که منظور از تحریف چیست.

در فصول دوم، سوم و چهارم انواع دلایل عدم تحریف قرآن ذکر می شود از جمله دلایل عقلی و نقلی و گواهی تاریخ.

     در دلایل عقلی، از راه های عقلی اثبات می شود که هیچگونه تحریفی در قرآن صورت نگرفته است زیرا قرآن وحی است و نیز قرآن معجزه الهی است.

     ودر دلایل نقلی نیز بیان می شود که با استناد به روایات مختلف، خوشبختانه قرآن مجید مانند سایر کتب آسمانی، دستخوش حوادث و جنگ های مختلف سیاسی واقع نگردیده است تا بتوان احتمال داد که زمینه برای تحدی به قرآن فراهم شده است.

     طبق گواهی تاریخ نیز اثبات می شود که قرآن از هر گزندی مصون مانده است، و روشن ترین برهان بر اینکه قرآن همان قرآنی است که بر پیامبر اکرم- صلّی الله علیه و آله و سلم- نازل شده، همین است که اوصاف و امتیازاتی که قرآن مجید برای خود بیان نموده  هنوز باقی و پایدار است.در قرآن آمده: « که من کتاب نور و هدایتم» و نیز « اگر جن و انس جمع گردند مانند ان را نتوانند آورد.»

     خلاصه اینکه ، همه اوصافی را که قرآنِ پیامبر داشته ، همین قرآن هم دارد و با وجود صدها و هزار ها میلیون دشمن در طی 14 قرن، کاملاً محفوظ مانده است.

     در بخش دوم ، روایات اهل سنت مبنی بر تحریف قرآن ، بیان می شود که اثبات می شود این روایات و سندها ضعیف و یا فاقد اعتبارند.

     معتقدان به تحریف اهل سنت دلائلی را ذکر کرده اند از جمله آیه فراش، و از طرق مختلف سعی کرده اند که منظور خود را برای دیگران تداعی کنند. در این بخش سعی بر آن است که برای نمونه هایی از گواهی های آنان پاسخ قانع کننده ای داده شود و نیز تلاش اهل سنت بر این است که نسخ تلاوت در قرآن را اثبات کنند و در این زمینه نیز روایاتی را ذکر نموده اند که پاسخ آن روایت ها داده خواهد شد.

     در بخش سوم به بیان اعتقاد شیعیان که اختصاص دارد بر تحریف ناپذیری قرآن پرداخته می شود، در این بخش روایاتی ذکر می شود که مبنی بر تحریف ناپذیری قرآن هستند و همچنین نظرات و دلایل دوازه گانه محدث نوری در کتاب تألیف شده ی خود که اختصاص دارد به بحث تحریف قرآن مورد بررسی قرار داده می شود و نیز نظرات دانشمندان شیعه ذکر می شود، نظراتی که با اجماع و اتفاق نظر آنها، احتمال تحریف در کتاب الله مردود شمرده می شود و نیز برای زینت دادن به این بخش فتوای چند تن از مجتهدان بزرگ معاصر شیعه و اهل سنت آورده می شود و ارجحیت روایات شیعه بر اهل سنت ثابت می شود که جایی برای بحث نماند.

     در فصل چهارم از بخش سوم ، که آخرین فصل هم می باشد به بیان شبهات پرداخته می شود و جواب کامل و منطقی هم به این شبهات داده خواهد شد و در مورد اعجاز بودن قرآن، همان مسأله ای که همه ی مخالفان را به مبارزه می طلبد، بحث می شود که این موضوع به عنوان یکی از بزرگ ترین ادله بر نفی شبهات تحریف به شمار می آید.

     به هر حال ویژگی خاص قرآن در خاتمیت و مهیمن بودن آن است ، قرآن به عنوان آخرین کتاب آسمانی و حجت الهی هم تصدیق کننده تورات و انجیل است و هم حافظ و نگهبان اصول و معارفی است که همه کتاب های آسمانی در آن مشترک بوده اند. حال اگر این کتاب نیز همانند سایر کتب آسمانی دستخوش تغییر و تحریف قرار گیرد ، لازمه آن ، از دست رفتن اصول و معارف دینی است و دیگر هیچ اعتباری برای وحی باقی نمی ماند. از سوی دیگر با از بین بردن حجت و اعتبار قرآن، اعتبار سنت و روایات نیز از بین خواهد رفت ، زیرا حجیت کلام معصومان به حجیت قرآن باز می گردد.

 

خمس از دیدگاه قرآن و سنت

14ام دی, 1391

 

استاد راهنما: سرکارخانم افسانه مهدیان

استاد داور: حجت الاسلام شیخ حسین گودرزی

پژوهشگر: سیده منظر پیریایی

   چکیده:

     با توجه به اینکه خمس یکی از واجبات دین اسلام و حکم شارع مقدس می باشد، هدف از انجام این تحقیق نشان دادن اهمیت مسأله و بررسی آیات و روایاتی است که در این مورد به ما رسیده است.

     پرداخت خمس سابقه قبل از اسلام را ندارد و بعد از ظهور اسلام و تشکیل حکومت اسلامی توسط پیامبر - صلی علیه و آله و سلم-  طبق آیات و روایات پرداخت خمس واجب شد .

     کلمه خمس در لغت به معنای پنج و یک پنجم و در اصطلاح فقهی یک پنجم مال است که هر مسلمانی طبق شرایط مقرره ازمال خویش به مصرف می رساند.

     از ویژگی های خمس موارد مشمول بسیار گسترده و محدود نبودن آن است و دیگر این که خمس متعلق به حکومت اسلامی ولی زکات تعلق به جامعه اسلامی دارد.

نیمی از خمس سهم سادات نیازمند بنی هاشم از ایتام، مساکین و ابناءسبیل می باشد و سادات حق برداشت از صندوق زکات را ندارند.

     و ادله شیعه بر وجوب خمس یک وجود آیه شریفه « وَاعْلَمُوا أَنَّمَا غَنِمْتُمْ مِنْ شَيءٍ فَأَنَّ لِلَّهِ خُمُسَهُ

وَلِلرَّسُولِ وَلِذِي الْقُرْبَى وَالْيتَامَى وَالْمَسَاكِينِ وَابْنِ السَّبِيلِ إِنْ كُنْتُمْ آمَنْتُمْ بِاللَّهِ وَمَا أَنْزَلْنَا عَلَى عَبْدِنَا يوْمَ

الْفُرْقَانِ يوْمَ الْتَقَى الْجَمْعَانِ وَاللَّهُ عَلَى كُلِّ شَيءٍ قَدِيرٌ»(الأنفال/41) است و دیگری احادیث و روایاتی که از پیامبر و ائمه - علیهم السلام - به ما رسیده است و دیگری اجماع فقهای شیعه.

     در زمان حیات پیامبر - صلی علیه و آله و سلم- خمس به طور عادلانه تقسیم می شد امّا بعد از حیات ایشان ، خلفا خمس را به درخواست خود مصرف می کردند تا اینکه در زمان حضرت علی - علیه السلام- دوباره تقسیم عادلانه ای از خمس می شد.

     علمای اهل تسنن خمس را فقط در غنائم جنگی می دانند و دلایلی بر تصدیق این مدعا بیان نموده اندو فلسفه خمس را نیز تشریح نموده اند.

     ولی علمای شیعه معتقدند هر فردی مبدأ محاسبه سال خمس خود را مشخص نموده و با گذشت و کسر مؤونه یک سال زندگی، یک پنجم سود درآمد خود را پرداخت می کند و این مقدار به شش قسم تقسیم می شود، سه سهم از آن خداوند و پیامبر و امام معصوم - علیه السلام- می باشد و سه سهم دیگر متعلق به سادات نیازمند است.

    باتوجه به ادله علما منظور از ذی القربی امامان معصوم -علیهم السلام- می باشند و منظور از یتیمان و مساکین و ابناء سبیل ، سادات بنی هاشم می باشند با قرار دادن سهمی برای سادات، آنها را به خاطر مصالح عموم و این که هیچ گونه سوء ظنی به وجود نیاید آنها را کنار زده و از زکات محروم کرده است.

     در زمان حضور امام معصوم علیه السلام ایشان خود ، خمس را دریافت نموده و به مصرف می رسانند. ولی در زمان غیبت ، ولی فقیه و مراجع معظم تقلید مقدار خمس را دریافت و طبق مصلحت جامعه مسلمین آنرا به مصرف می رسانند.

     در این بستر آثار اخلاقی پرداخت خمس و عدم پرداخت آن با ذکر برخی روایات و سهم هر کدام از مالکین خمس بیان شده و شرایط استحقاق خمس به سادات و آداب پرداخت و گرفتن و عدم جواز تصرف در آن توضیح داده شده است، و این که سن تکلیف برای فرد پرداخت کننده شرط می باشد و در غیر این صورت ولی او خمس را پرداخت می کند به جز دو مورد که مورد بررسی قرار گرفته است. در نتیجه اگر مسلمین به امور واجب خود بپردازند و حقوق اسلام را رعایت کنند تا حدودی تناسب طبقاتی اقتصاد در جامعه رعایت می شود و فقر و گرسنگی از بین می رود.

     ازمنابع دست اول قرآن کریم و منابع دست دوم از قبیل کتب اعتقادی در این نوشتار استفاده شده و روش انجام این تحقیق به صورت فیش برداری و کتابخانه ای بوده است.

 

جهنم و جهنمیان از دیدگاه قرآن و حدیث

11ام دی, 1391

استاد راهنما:جناب آقای فرشاد علی یاری

استاد داور:حجت الاسلام و المسلمین شیخ حسین گودرزی

پژوهشگر : زینب پیرهادی تواندشتی

     موضوع این تحقیق در مورد جهنم و جهنمیان از دیدگاه قرآن و حدیث است، محقق در نظر دارد خوانندگانش را در زمینه ی زندگی پس از مرگ به صورت مختصر آگاه نماید و طبق آیات و روایات آنها را از عذابهای جهنم بیم دهد.بنابر این  متن اصلی تحقیق نکته های بنیادی را مورد بحث قرار می دهد و از دو بخش تشکیل شده است که بخش اول آن دارای دوفصل است:

     فصل اول: در مورد معنای جهنم و ریشه ، و القاب آن و اینکه جهنم دارای 7 لقب است و ماده ی بهشت و جهنم و اینکه بهشت از آب شیرین و جهنم از آب شور به وجود امده است، بحث می کند و جهنم را از دیدگاه ادیان مختلف ازجمله ،یهود، زرتشت وغیره  مورد بررسی قرار می دهد.

و فصل دوم آن : در مورد درهای جهنم که هفت در دارد و روی هریک از آنها سه جمله نوشته شده است و هفت طبقه دارد. هر طبقه ی آن بالای دیگری است و 19 موکل دارد که وسیله ی عذاب جنایتکاران و گناهکاران را فراهم می آورند و همچنین اهل آن دچار عذاب جسمانی و روحانی می شوند که شدت عذاب روحانی آن از جسمانی اش بیشتر است به طوری که اگر در آنجا مرگی بود از شدت عذاب روحی جان می دادند. در مورد مکان آن روایت های مختلفی است.

     بعضی ها بهشت را بالای  آسمانهای هفت گانه و جهنم را در زیر زمین هفتم می دانند. و برخی معتقدندکه بهشت و جهنم در درون و باطن این جهان است و بعد از آن وضع آتش جهنم را بیان می کند که هرگز سرد نمی شود و باطن را همجون ظاهر می سوزاند بر خلاف آتش دنیا که اول ظاهر را می سوزاند بعد به درون سرایت می کند.

     بخش دوم نیز از دوفصل تشکیل شده است :

     فصل اول در مورد سیمای جهنمیان و اینکه چگونه وارد جهنم می شوند و لباس های آنها که چسبیده و بدبوست و صدایشان و همنشینان آنها که آرزوی دوری از آنان را می کنند و خوردنی های آنها که زقوم و غسلین و ضریع و حمیم و غساق است و جایگاه آنها که مانند سلول انفرادی تنگ و باریک است و گفت و گوی جهنمیان با خود و با بهشتیان و شیطان و ماموران جهنم بحث می کنند و بعد از آن مدت بازداشت آنها را بیان می کند.

     و فصل دوم آن: اسباب و علل ورود به جهنم را بیان می کندکه عبارتند از :

     1)گناه و کفر     2)منصرف  کردن از راه خدا     3)عواملی که سبب خشم خدا می شوند   

     4) دشمنی کردن با خدا و رسولش            5) دنیا طلبی     6)تکذیب آیات الهی و تکبر 

     7 )ظلم و ستم     8) آرزو های دور و دراز         9) غفلت زدگی و عیب جویی

     10)کفر نعمت     11)فراموشی قیامت        12)ربا خواری    13) کم فروشی

      14) اسراف و تبذیر         15) زیانکاری

      و در نهایت امید است که به خوانندگان آگاهی لازم را داده تا بتوانند جایگاه اصلی خود را که اشرف مخلوقات است پیدا نمایند چرا که جایگاه و مکان اشرف مخلوقات بهشت بریت است نه جهنم و عذاب های آن.

چکیده تحقیق پایانی:بهشت و بهشتیان از دیدگاه قرآن و سنت

29ام آذر, 1391

                                                          چکیده:


خداوند در کتاب خود به نیکوکاران وعده داده که :
” اِنَ الَذینَ امَنوا وَعَملوا الصالحاتِ انّا لانضیعُ اجرَمَن احسن عملا اولئک لَهم جَنات تَجری مِن تَحتِهم الانهار”

بهشتی که خداوند به نیکوکاران وعده داده است اقسام گوناگون دارد و از ویژگی های خاصی برخوردار است که در این تحقیق سعی شد است تا حد امکان به توضیح برخی از این موارد پرداخته شود.
عنوان اصلی این تحقیق بهشت و بهشتیان از دیدگاه قران و روایات می باشد؛ لذا این موضوع مستلزم این است که ابتدا قدری پیرامون بهشت و حالات مختلف آن بحث شود سپس به مطالعه در مورد بهشتیان بپردازیم .
این تحقیق شامل شش فصل کلی می باشد :
دو فصل نخست آن به اوصاف بهشت اختصاص یافته و سه فصل بعدی ویژگی های بهشتیان را مطرح می سازد و فصل آخر پاسخگویی به سوالات می باشد .
در فصل اول ابتدا معنای لغوی بهشت گفته می شود و سپس به بررسی القاب و پهنه بهشت و ماده بهشت و مکان آن می پردازیم .
در فصل دوم نعمات جسمانی بهشت وبعضی از ویژگی های بهشت از قبیل کلیدها و درها و باغ و چشمه و سایر موارد مربوط به آن بررسی می کنیم .
در فصل سوم نعمات روحانی بهشت ، درجات بهشتیان و سیمای بهشتیان و گفتگوی آنها مطرح می شود .
فصل چهارم اسباب ورود به بهشت را بیان می کند و در فصل پنجم علل محرومیت از بهشت مطرح می شود ودرفصل آخر به پاسخ گویی برخی از سوالات و شبهاتی که در مورد بهشت مطرح است می پردازیم.

در نهایت امید است که این تحقیق بتواند حق مطلب را به خوبی ادا کرده و راه گشایی برای جویندگان حقیقت باشد.
 

http://mosaferkabeh.ir/wp-content/uploads/2012/10/%D8%A8%D9%87%D8%B4%D8%AA51.jpg

چکیده تحقیق پایانی :بررسی روند پیدایش و گسترش تشیع در ایران

29ام آذر, 1391

 

استاد راهنما:حجت الاسلام محمد تقی محمدیان

استاد داور:حجت الاسلام شیخ حسین گودرزی

پژوهشگر : راضیه کاکاوند

                                                         چکیده

در این تحقیق که موضوع آن روند پیدایش و گسترش تشیع در ایران است ، سعی شده به بررسی تاریخی سیر گسترش تشیع در ایران پرداخته شود .

در بررسی پیشینه موضوع ضمن بیان این مطلب که گسترش تشیع در ایران امری تدریجی بوده است ، بیان می شود که پیدایش تشیع در ایران به حضور عده ای از ایرانیان در جنگ قادسیه برمی گردد و این امر تا قرن ها ادامه پیدا کرده ، به طوری که در زمان صفویه ، شیعه به عنوان مذهب رسمی ایران اعلام می شود . هدف اصلی موضوع، بررسی تاریخی به منظور بهتر شناختن این روند است . بعد از بیان مقدمه تعریف مختصری از تشیع بیان شده و سپس به ریشه یابی علل گرایش ایرانیان به تشیع می پردازد و بیان می کند که روح تشنه ایرانی با هدف دستیابی به تعالی به اسلام گروید و چون ماهیت اسلام با درونمایه عدالت طلبی ایرانیان همخوانی داشت و این عدالت در هیچ مذهبی جز تشیع پیدا نشده ، ایرانیان به تشیع گرایش پیدا کردند .

حال آنکه این سیر و گرایش عالی به عواملی چون محبت علویان در میان مردم ایران و تبلیغات شیعیانی همچون جناب سلمان فارسی بستگی داشت .

بعد از این علت یابی ، به موضوع پراکندگی جغرافیایی تشیع در شهرهای ایران و نوع فعالیت های شیعیان در این شهرها و سپس به موضع گیری دولت های ایرانی در برابر تشیع می پردازد . فراز و فرودهای تشیع را در دوران مختلف حکومت های ایرانی بیان می کند و در آخر ضمن بررسی نظریه شهید مطهری پیرامون تشیع در ایران ، به این نتیجه می رسد که روح ایرانی طالب تشیع بوده و هیچ گونه تعصب و یا موضع گیری کور کورانه ای در این امر موثر نبوده است .

 

 

چکیده تحقیق پایانی:عالم "برزخ" در آیات و روایات

29ام آذر, 1391

 استاد راهنما: جناب آقای فرشاد علی یاری 

استاد داور: حجه الاسلام و المسلمین شیخ حسین گودرزی

پژوهشگران: لیلا سپهوند ، اکرم حقیقت جو

                                                       چکیده
موضوع این تحقیق عالم برزخ است .

این تحقیق در نظر دارد در زمینه زندگی پس از مرگ به خواننده خویش آگاهی دهد . ابتدا در مورد معنی لغوی و اصطلاحی برزخ و اینکه مراد ازآن عالم حد فاصل میان دنیا و آخرت است ، بحث شده است و این که برزخ از هنگام مرگ است تا هنگامی که سر از قبر در می آورند و دورانی است که برای نیکوکاران رهایی نفس از بدن و برای گناهکاران بس وحشت زا . پس از این مبحث اقسام برزخ که عبارتند از برزخ صالحان - که جایگاه ارواح مومنین است - و برزخ فاسقان -  که جایگاه ارواح کافرین است - بیان شده است.
همچنین چگونگی برزخ و وضعیت انسانها اعم از پیامبر- صلی الله علیه و اله - و ائمه - علیهم السلام -  و مومنین و کافرین و ثواب و عقاب برزخی  از دیدگاه قرآن و روایات در این تحقیق مورد بحث واقع شده است.

بخش دوم - که شامل متن اصلی است -  از دوفصل تشکیل شده :

فصل اول : در مورد معنی لغوی و اصطلاحی مرگ می باشد و سپس آن را از دیدگاه قرآن و روایات مورد بررسی قرار داده و کیفیت مرگ مومنان و کافران را بیان نموده و هم چنین رفتار فرشتگان هنگام مرگ را توضیح داده است و در ضمن سوال قبر را مطرح می کند که آیا با همین بدن مادی است یا قالب مثالی و بعد عواملی را که باعث فشار قبر می شوند بیان نموده که عبارتند از : بدااخلاقی با خانواده ،سخن چینی و …..
و هم چنین موانع عذاب که عبارتند از : مردن در شب و روز جمعه ، نماز شب و کامل نمودن رکوع و… .این فصل در نهایت نتیجه کردار را در قبر توضیح داده است .

فصل دوم : چگونگی حالات روح و این که روح چگونه وارد برزخ می شود را بررسی نموده و این که سوال و جواب و فشار قبر متعلق به بدن دنیائی است و بعد از این مراحل روح در قالب بدن برزخی قرار می گیرد .
همچنین در مورد این که قیافه ارواح به چه صورت می باشد بررسی شده است  و این که چه سوالهایی از آن ها می پرسند .همچنین ماهیت حوض کوثر در برزخ را به این دلیل که ارواح شیعیان پس از وفات به سوی این نهر می برند،توضیح داده است.

چکیده تحقیق پایانی:مهدویت از دیدگاه ادیان

29ام آذر, 1391

 استاد راهنما:سرکار خانم درویش زاده

استاد داور:حجه الاسلام و المسلمین شیخ حسین گودرزی

پژوهشگر:فاطمه خوشیاری

                                                    چکیده :

موضوع این تحقیق مهدویت از دیدگاه ادیان است.

دامنه ی این تحقیق از پیدایش دین در جوامع بشری شروع شده وتا منجی از دیدگاه اسلام به پایان رسیده است. نوع منابع به کار رفته در این تحقیق دسته اول و دسته دوم می باشد ، روش تحقیق  توصیفی است و روش جمع آوری اطلاعات کتابخانه ای ونوع ابزاری که درجمع آوری اطلاعات استفاده شده است فیش برداری است .

بخش اول کلیات تحقیق می باشد . بخش دوم در مورد دین و مهدویت و آمادگی های عمومی برای پذیرش آن می باشد و بخش سوم که شامل نه فصل است راجع به ادیان الهی و غیر الهی و منجی دردیدگاه این ادیان را مورد بررسی قرار داده است و بخش سوم شامل نتیجه گیری ، پیشنهادات و منابع و ماخذ می باشد .

 در آخر به این نتیجه می رسیم که اصل مهدویت به آفرینش  قبل از حضرت آدم علیه السلام بر می گردد و از دید ادیان به زمانی بر می گردد که در میان آنها اندیشمندان و فیلسوفانی به وجود آمده مانند زمانی که افلاطون مدینه فاضله را پایه گذاری کرد .

 

پژوهشکده حوزه‌های علمیه خواهران راه‌اندازی شود .

26ام آذر, 1391

 پژوهشکده حوزه‌های علمیه خواهران راه‌اندازی شود رئیس شورای سیاستگزاری حوزه های علمیه خواهران کشور راه اندازی پژوهشکده حوزه‌های علمیه خواهران را ضروری دانست. 


      به گزارش خبرگزاری حوزه ،آیت‌الله مرتضی مقتدایی در دیدار مسئولان معاونت پژوهش حوزه‌های علمیه خواهران در سخنانی اظهار داشت: با توجه به وظایفی که بر عهده طلاب نهاده شده است، نظیر تبلیغ، تدریس و فعالیت فرهنگی، امر پژوهش با سایر مسئولیت‌های بانوان طلبه همخوانی بیشتری دارد. پس باید در امر پژوهش در حوزه‌های علمیه خواهران بیشتر کار شود.

     وی با اشاره به کمبود امکانات برای فعالیت‌های پژوهشی بانوان طلبه افزود: قبلا به پژوهش اهمیت داده نمی‌شد، اما امروز پرداختن به پژوهش ضرورت دارد. تاسیس پژوهشکده برای بانوان طلبه و ساماندهی امر بانوان ضروری است و این کارها بدون بودجه امکان‌پذیر نیست.

     رئیس شورای سیاست‌گزاری حوزه‌های علمیه خواهران کشور با اعلام حمایت خود در شورای سیاست‌گزاری حوزه‌های علمیه خواهران از اختصاص بودجه به پژوهش، خطاب به مسئولان معاونت پژوهش حوزه‌های علمیه خواهران گفت: من بر اختصاص بودجه به امر پژوهش تاکید دارم شما نیز طرحی مشتمل بر فعالیت‌های پژوهشی بیان‌شده ارائه دهید و با قدرت بیشتری فعالیت‌های خود را به پیش ببرید.

     وی افزود: حرکتی که در حوزه‌های علمیه خواهران در امر پژوهش آغاز شده است باید با قدرت به پیش برود و این کار نیز بودجه می‌خواهد که ما در این راه با شما همراه هستیم.

     عضو شورای عالی حوزه های علمیه، با اشاره به آمار آثار ارائه شده به جشنواره علامه حلی اصفهان از سوی بانوان طلبه، خاطرنشان کرد: این آمار با آمار برداران طلبه به هیچ وجه قابل مقایسه نبود. باید از ارائه‌کنندگان این آثار تشکر و تقدیر کرد.

     وی با اشاره به گزارش ارائه شده از سوی مسئولان معاونت پژوهش حوزه‌های علمیه خواهران در برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی در حوزه‌های علمیه خواهران تصریح کرد: ما از این دست اقدامات مانند برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی حمایت می‌کنیم و بودجه کافی برای آن تامین می‌کنیم تا شما با اطمینان خاطر کارها را انجام دهید.

     آیت‌الله مقتدایی با ابراز خرسندی از تحقیقات صورت‌گرفته از سوی طلاب مدرسه علمیه فاطمه الزهرا(س) خوراسگان اصفهان افزود: در یک نوبت تحقیقات آنان برای من ارسال شد و این تحقیقات برای من اعجاب‌انگیز بود.

     بر اساس اعلام روابط عمومی حوزه خواهران،وی با بیان اینکه ظرفیت بالایی در حوزه‌های علمیه خواهران در انجام فعالیت‌های پژوهشی وجود دارد، یادآور شد: امروز حوزه‌ها نیازمند کار پژوهشی هستند و وضعیت امروز با گذشته بسیار تفاوت دارد.

چکیده تحقیق پایانی: سیره اخلاقی و سیاسی امام علی علیه اسلام

25ام آذر, 1391

استاد داور:حجت الاسلام و المسلمین شیخ حسین گودرزی

استاد راهنما:جناب آقای غلامعلی گودرزی

پژوهشگر:خانم جهان پور

                                             چکیده:

     دراین تحقیق طبق موضوع که سیره اخلاقی و سیاسی امام علی علیه السلام می باشد با ذکر مقدمه ای سعی بر این است که شخصیت آن حضرت هرچه بیشتر معرفی شود، اینکه حضرت علی علیه السلام به عنوان امام اول شیعیان و بر پا کننده حق و حقانیت است که می توانست مانند هر انسان دیگری چند صباحی در این دنیا زندگی کند و از لذائذ مادی آن استفاده نماید ، اما او رسالت بزرگی بر دوش داشت که به خاطر این مسئولیت سنگین و پر خطر تمام زندگیش را فدا کرد تا حقیقت آشکار شود تا مردم راه درست زندگی کردن را بیاموزند.

     او نه تنها طلایه دار پرچم اسلام بود بلکه دانشمندی فهیم و عادل بود.

     این تحقیق شامل 5 بخش می باشد، بجز بخش اول که شامل کلیات است هر کدام از این بخش ها به مسئله ای می پردازد که باعث آشکارتر شدن شخصیت آن حضرت می شود.

     بخش دوم از دو فصل تشکیل شده است و در مورد کلیاتی از زندگی آن حضرت از بدو تولد تا نبردهایی که در دوره جوانی در هنگامی که رسول اکرم صلی الله علیه و آله در قید حیات بوده اند، سخن می گوید.

     بخش سوم نیز از چهار فصل تشکیل شده و به بررسی وقایع زمان امام علی (ع) از هنگام واقعه مبارک غدیر خم که به امامت منصوب شدند تا زمانی که خلفاء آن زمان بر سر حکومت جدال و آن حضرت را از حکومت دور نگه داشته اند ،می پردازد.

     بخش سوم نیز از سه فصل تشکیل شده است که به ترتیب فصول :

 • فصل اول درمورد چگونگی به امامت رسیدن امام علی علیه السلام است.
 • فصل دوم در مورد جنگهای داخلی دوران حکومت آن حضرت می باشد.
 • فصل سوم  چگونگی به شهادت رسیدن حضرت علی علیه السلام را ترسیم می کند.

     اما بخش پنجم  ویژگی های اخلاقی و سیاسی حضرت را در پنج فصل بیان می دارد و دیدگاه اهل سنت و شیعه و نیز آیات و روایات را در این زمینه مورد بررسی قرار می دهد.

 

پایان نامه:ضرورت دین برای افراد بشر

28ام آبان, 1391

چکیده :

در این تحقیق با توجه به موضوع که ضرورت دین برای افراد بشر می باشد با ذکر مقدمه ای سعی بر این شده است که دین هرچه بیشتر معرفی گردد؛ اینکه شمس طالع دین ، گستره ی حیات را روشن و فرصت بهره مندی از مواهب طبیعی انسانی و الهی را فراهم ساخته تا آدمی با هدایت آن فروغ آسمانی و بهره گیری از تمامی توانمندی های لازم و اختیار ات آن، به برترین جایگاه خود یعنی مقام خلافت الهی در زمین و عبودیت و عندیت در سماء ، نائل شود .
در ابتدا ، دین در لغت و اصطلاح بیان می شود و همچنین جایگاه دین ، از منظر قرآن و احادیث اسلامی و نیز از دیدگاه دانشمندان مسلمان و دین پژوهان غربی مورد بررسی قرار گرفته است؛ در این بخش بیشتر بر مفهوم شناسی دین تاکید شده است .
سپس قلمرو رسالت و هدایت دین مشخص شده است که قبل از توضیح درباره قلمرو دین از علت و ضرورت نیاز به دین و بحث های مربوط به آن سخن گفته شده  تا روشن شود که بر چه اساسی آدمیان نیاز به دین دارند و این که دین در چه مواضعی و تا کجا می تواند و می باید انسان را هدایت کند .
همچنین در ادامه ،دلایل نیازمندی بشر به دین در آثار متکلمان بیان می شود .
تبیین انتظار بشر از دین از راه بررسی فواید دین در این تحقیق مورد اشاره واقع شده است و نیز فواید دین از دیدگاه متکلمان و جامعه شناسان مورد بررسی قرار گرفته است .همچنین شبهاتی درباره اصل دین و دینداری همرا با پاسخ آن بیان می شود .
در انتها منشاء دین بیان می شود که دیدگاه های متفاوتی درباره آن اظهار شده است که مجموع ان ها در دو  دیدگاه  ” خداباورانه"  و  “طبیعت گرایانه “مورد بررسی قرار گرفته است.

محققان:سمیه میری،مریم نیک اعتقاد

شیطان از دیدگاه قرآن

27ام آبان, 1391


مراد از ابليس در قرآن مجيد، موجودي زنده، باشعور، فريبکار، متمرد فرمان خدا و اسم خاص براي شيطان و در حقيقت رئيس شياطين است که بر آدم عليه السلام سجده نکرد و از درگاه خداوند رانده شده است.
براي شيطان نامها و صفاتي وجود دارد که از جمله آنها مي توان اشاره کرد به:
1- وسواس

2- خنّاس

3- عزازيل

4- صاغر

5- غوّي

اولين مخالفت شيطان با خلقت آدم عليه السلام که باعث رانده شدن او از درگاه خداوند گرديد از زماني بود که او در ميان فرشتگان مشغول عبادت بود، تا وقتي که خداوند اراده فرمود براي خود در زمين جانشيني قرار دهد و به ملائکه خطاب نمود که من مي خواهم خليفه اي در زمين قرار دهم و آنان را از مقصود خود آگاه نمود.

البته شيطان دليل سجده نکردن خود را از اين جهت مي دانست که خود را از حيث عنصر و گوهر از آدم عليه السلام برتر و بالاتر مي دانست.

صفات شيطاني «خودخواهي و کبر و حسد» دست به دست هم دادند و او را که ساليان دراز همنشين ملائکه، بلکه معلم آنان بود از آن اوج و افتخار پايين کشيدند.

همنشينان او کساني هستند که از ياد خدا غفلت مي کنند و از خداي خود روي گردانند و آن قدر سرگرم دنياي پر زرق و برق و ماديات مي شوند که به ياد و فکر خدا و قيامت نمي افتند.
يکي از راه هاي نجات از دام هاي شيطان استعاذه و پناه بردن بر خداوند متعال است.
چرا که اگر به غير خدا متوسل شود، راه به خطا برده و چه بسا آن غير هم خود اسير شيطان باشد .
منابع مهم مورد استفاده در این تحقیق عبارتند از:قرآن کريم، نهج البلاغه، تفسير الميزان،اصول کافي

 

پایان نامه:جایگاه و فواید نماز در اسلام

25ام آبان, 1391

چکیده :    

این تحقیق به معنای نماز و بیان فلسفه و راز و رمز ها و حکمت انجام جزئیات نماز می پردازد . همچنین اهمیت نماز و اینکه مقام نیایش تا چه اندازه است ،در آن مورد بحث قرار گرفته است.
     همچنین با مشخص کردن جایگاه نماز نزد پیامبران و امامان معصوم - علیهم السلام - و اولیاء الهی، به نقش سازنده و پر اهمیت نماز اشاره شده و به اینکه پیشوایان  تا چه حد بر روی مسئله نمازتاکید داشته اند و چقدر این عبادت مورد سفارش وتوصیه قرار گرفته است. 

      نماز در بین ادیان مختلف وجود داشته است و خداوند متعال از آغاز خلقت چنین عبادت بزرگی را برای پیامبران خود و امت آنها قرار داده است .در این تحقیق شرح حال و توصیف عبادت پیامبر - صلی الله علیه و آله و سلم - و بقیه ی امامان بزرگوار مشخص می شود ؛اینکه آنان با چه حالتی و با چه دگرگونی خاصی نماز می گزاردند و عبادت آنها چه تاثیر و برکاتی داشته است نظرات بعضی از متفکران و دانشمندان مسلمان و غیر مسلمان مورد اشاره واقع شده است تا مشخص شود که نماز در نزد آنان چه جایگاه و مرتبه خاصی دارد .
        فواید نماز از دیگر مباحث این تحقیق است؛ فواید بهداشتی آن که برای جسم مفید است و فواید روحی و روانی که نماز بر روی روان انسان دارد و باعث کاهش اضطراب و تنش های روح می شود و همچنین به وسیله نیایش ، فرد دچار آرامش و آسودگی خاطر می شود . همین طور فواید اجتماعی - سیاسی نماز بیان گردیده و تاثیر نماز بر روی فرد و جامعه ای که در آن زندگی می کند مشخص می شود .  از دیگر فواید نمازتاثیراتی چون  تهذیب اخلاق ، سعادت دنیوی و اخروی است که بیان شده است ؛ همگی این فواید انسان را به سعادت رهنمون می کنند و مقام او را تا رفیع ترین درجات ملکوتی بالا می برند .

محقق:معصومه نصراللهی

 

مقاله : تسبیح همگانی موجودات و عدم درک آن توسط ما + فیلم

16ام آبان, 1391

  نویسنده: طلبه رقیه رحیمی

     در آیات مختلف قرآن، سخن از تسبیح و حمد موجودات عالم هستی در برابر خداوند بزرگ، به میان آمده که شاید از همه صریح تر، آیه 44 سوره مبارکه اسراء باشد که می فرماید: « تُسَبِّحُ لَهُ السَّمَاوَاتُ السَّبْعُ وَالْأَرْضُ وَمَنْ فِيهِنَّ وَإِنْ مِنْ شَيءٍ إِلَّا يسَبِّحُ بِحَمْدِهِ وَلَكِنْ لَا تَفْقَهُونَ تَسْبِيحَهُمْ إِنَّهُ كَانَ حَلِيمًا غَفُورًا»(الإسراء/44)

     آسمانهای هفت گانه و زمین وآنچه در آن دو است برای او(پروردگار) تسبیح می کنند و هیچ چیز وجود ندارد مگر اینکه به حمد و تسبیح او بپردازد ولی شما تسبیح آنها را نمی فهمید. همانا خداوند حلیم و غفور است.

     این آیه بدون هیچ استثنایی همه موجودات عالم هستی ، زمین و آسمان، ستارگان و کهکشانها، انسانها و حیوانات و برگهای درختان و حتی ذرات کوچک اتم را در این تسبیح و حمد عمومی شریک می داند.

تعریف تسبیح

     حقیقت تسبیح عبارت است از نفی هرگونه عیب و نقص و گواهی همه موجودات جهان به پاکی ذات مقدس او از هر گونه عیب و نقص، خداوند در سوره حدید آیه1 می فرمایند:« سَبَّحَ لِلَّهِ مَا فِي السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ وَهُوَ الْعَزِيزُ الْحَكِيمُ»(الحديد/1)

     تسبیح در این آیه معنی وسیع و گسترده ای دارد که همه موجودات جهان را اعم از صاحبان عقل و ذی روح و بی روح را شامل می شود!

     قرآن می گوید عالم هستی یکپارچه زمزمه و غوغا است، هر موجودی به نوعی به حمد و ثنای حق مشغول است و غلغله ای در پهنه عالم هستی طنین افکنده است که بی خبران توانایی شنیدن آن را ندارند. اما اندیشمندانی که قلب و جانشان به نور ایمان، زنده و روشن است، این صدا را از هر سو به خوبی به گوش جان می شنوند ؛ ولی در تفسیر حقیقت این حمد و تسبیح در میان دانشمندان و فلاسفه و مفسران بسیار گفتکو است، بعضی آن را حمد و تسبیح “حالی” دانسته اند و بعضی “قالی” که خلاصه نظرات آنها به شرح زیر است:

صفحات: 1· 2

آشنایی با عرفان در محضر امام (ره)

9ام آبان, 1391

اشاره:

    امام خمینی (ره) خود مردی بودند که در وادی عرفان بسیار فرهیخته بودند.حضرت امام (ره) بیشتر مباحث خود را در زمینه عرفان به چهارچوب تزکیه و سلوک برده و در سخنان بسیار آموزنده وجود عرفان را نمایان می گرداند. در این مقاله سعی در این است که همین مسائل پربار را البته با اندکی خلاصه تقدیم کنیم.

الف) ذکر

     برای زنده نمودن دل، ذکر خدا و بخصوص اسم مبارک «یا حی و یا قیوم» با حضور قلب مناسب است 1 از بعضی اهل ذکر و معرفت منقول است که در هر شب و روزی یک مرتبه در سجده رفتن و بسیار گفتن لا اله الا انت سبحانک انی کنت من الظالمین برای ترقیات روحی خوب است. 2 یک لحظه از خدا غافل نباشید، غفلت از مبداء قدرت، انسان را به هلاکت می رساند. 3

     پس ای عزیز، در دام ذکر و یاد محبوب تحمل مشاق هر چه بکنی کم کردی، دل را عادت ده به یاد محبوب، بلکه به خواست خدا صورت قلب صورت ذکر حق شود. 4

     آری، با ذکر واقعی، حجاب های بین عبد و حق خرق شود، و موانع حضور مرتفع گردد، و قسوت و غلفت قلب برداشته شود و درهای ملکوت اعلی به روی سالک باز شود و ابواب لطف و رحمت حق به روی او گشوده گردد.

صفحات: 1· 2

مقاله: علم مطلوب در اسلام کدام است؟

27ام مهر, 1391

     يکي از تحريفات معنوي که از واژه علم و علماء در فرهنگ ما به وجود آمده، به طوريکه باعث تغيير ديدگاه مردم نسبت به علم و علم آموزي شده اين است که در فرهنگ ما واژه علم به علوم ديني و شاخه هاي آن چون فقه، علم اصول، ادبيات عرب، تاريخ اسلام، منطق و فلسفه و غيره اطلاق مي شود و همين امر باعث شده است که مردم فقط در مورد عالمان ديني لفظ «علماء» را به کار گيرند. در حاليکه وقتي در معارف و آموزه هاي ديني، فحص و جستجو مي کنيم و در مورد علم و مشتقات آن تحقيق مي کنيم درمي يابيم که در قرآن و روايات واژه علم به صورت مطلق و بدون هيچ قيدي به کار رفته است. از اين نکته چنين برداشت مي شود که آموختن علم في نفسه و بدون تقييد آن به نوع خاصي، «فريضه» محسوب شده است و چنين نيست که در حديث شريف «أطلبوا العلم و لو بالصين»(1) [علم را بياموزيد اگرچه در چين باشد] منظور پيامبر فقط علم دين بوده است چرا که اگر منظور پيامبر از آموختن علم فقط دين بود بايد مي گفتند:

     أطلبوا العلم من عندي [علم را نزد من بياموزيد] چرا که اين از مسلمات است که هيچ کس به اندازه پيامبر نمي توانسته است منبع موثق و مطمئني براي کسب علوم ديني باشد. هم چنين پيامبر در حديث ديگري مي فرمايند:

     «خذ الحکمه ولو من اهل النفاق» [علم را بگيريد اگرچه از منافق باشد] اگر منظور پيامبر از علم فقط علم دين باشد آيا علم دين را مي توان از منافق فراگرفت؟

     اين دو حديث از باب مثال مطرح شدند و اگر در ساير احاديث و در آيات قرآن بنگريم مي بينيم به استثناي احاديثي که صراحتاً بر ناکارآمدي برخي علوم و يا ممنوعيت آموختن علومي ديگر در آنها تأکيد شده است، واژه علم به طور مطلق و بدون مقيد کردن آن به نوعي خاص و رشته اي خاص آورده شده است.

صفحات: 1· 2

چکیده پایان نامه: غيبت از ديدگاه آيات و روايات

20ام مهر, 1391

     این تحقيق در سه بخش جمع‌آوري شده و با بهره‌گيري از آيات قرآن، روايات و كتاب‌هاي مرجع تهيه و تنظيم شده است.

     در بخش اول دورنمائي به‌صورت كلي از «غيبت» ارائه شده و بعد ضرورت و اهداف تحقيق كه باعث ترغيب و تحريص به نوشتن اين موضوع شده بيان گرديده است.

     پيشينه‌ي موضوع و بيان فرضيه‌هاي تحقيق كه باعث تبيين بيشتر موضوع مي‌باشد از مطالب مطرح شده در اين بخش مي‌باشد و در پايان اين بخش اصطلاحات و واژه‌هاي كليدي تعريف شده كه باعث روشن شدن مفاهيم به‌كار برده شده در تحقيق مي‌باشد.

بخش دوم، كه خود شامل سه فصل است؛ در فصل اول اين بخش به معناي لغوي و اصطلاحي غيبت، حقيقت غيبت، انواع غيبت، علل و اسباب غيبت، … پرداخته شده است.

در فصل دوم اين بخش «غيبت» از ديدگاه قرآن مورد بررسي قرار گرفته؛ آيات مربوطه بيان و تفسير شده‌اند.

در فصل سوم، «غيبت» از ديدگاه روايات مطرح شده؛ اينكه غيبت از ديد احاديث به چه معناست، چه حدودي را براي غيبت قائل هستند، چه آثاري را بر او مترتب كرده و خلاصه‌ي آنكه چه راه درماني را براي «غيبت» پيشنهاد داده‌اند.

در بخش سوم كه خاتمه است، پيشنهادها و نتايج تحقيق بيان شده است كه اين نتايج نشان‌دهنده‌ي آن است كه غيبت از گناهان كبيره است و انسان‌هايي كه مرتكب اين عمل زشت مي‌شوند انسان‌هايي هستند كه در خود نوعي كمبود حس مي‌كنند و براي رفع اين كمبود مرتكب غيبت مي‌شوند كه با اين كار خود را دچار عذاب هم در اين دنيا و هم در دنياي آخرت مي‌كنند.

و در پايان اين بخش فهرست منابع و مآخذ آمده است.

در اين تحقيق از منابع دست اول و آيات و روايات معتبر استفاده شده كه باعث غناي اين اثر گرديده است.

چکیده پایان نامه با عنوان اخلاص از دیدگاه آیات و روایات

20ام مهر, 1391

 

     اخلاص در لغت یعنی صاف شدن، بی‌خلط شدن، و در اصطلاح یعنی اینکه عمل و رفتاری را که انجام می‌دهد تنها برای خدا باشد.
     در قرآن و روایات ائمه اطهار تأکیدات زیادی بر موضوع اخلاص شده؛ چنانچه در آیه‌ی4 سوره‌ی نساء آمده است «دین خویش را برای خدا خالص سازید.» و همچنین در روایات آمده است؛ «اخلاص ملاک و معیار عبادت است».
     بنابراین اخلاص از شرایط عمومی تمام اعمال و عبادات انسان‌هاست که دارای مراتبی است که اولین مرتبه آن این است که عبادت از هرگونه ریا و خودنمایی خالص باشد؛ و تا عملی خالص نباشد به سوی خداوند بالا نمی‌رود.
     برای به‌دست آوردن اخلاص عقاید انسان باید به چنان ثباتی رسیده باشد که هیچ‌گونه تزلزلی در آن راه نیابد و به دست آوردن علم و معرفت و ناامید شدن از آنچه که در دست مردم است و دوری از شهرت در رسیدن به اخلاص نقش بسیار مهمی دارند.
     نشانه ظهور اخلاص در دل انسان این است که نسبت به مدح و ستایش مردم در مورد اعمال و رفتاری که انجام می‌دهد، بی‌تفاوت باشد.
     و امّا عواملی مانع اخلاص می‌شوند که از جمله آنها ریا است؛ یعنی اینکه انسان عملش را برای این انجام دهد که مقام و منزلتی نزد مردم پیدا کند. و یکی از عوامل ریا، شهرت‌طلبی است.
بنابراین انسان برای مبارزه با این صفت رذیله باید عواملی را که باعث به‌وجود آمدن آن می‌شود را بشناسد و بعد در عواقب و پیامدهایی که به دنبال دارد بیندیشد.
     و امّا اخلاص آثار و نتایج فراوانی برروی زندگی دنیایی و آخرت انسان برجا می‌گذارد و با توجه به آن‌چه که از قرآن به‌دست آمده می‌توان گفت که انسان مخلص در کارهایش همیشه پیروز است و عملی که انجام می‌دهد جاوید باقی خواهد ماند. و آثار اخلاص در روایات اینگونه بیان شده که شخص مخلص، چشمه‌های حکمت بر زبانش جاری می‌شود، و همچنین همه‌ی اشیاء در برابر شخص مخلص خاشع‌اند و دیگر اینکه تدبیر کارهایشان را خدا برعهده می‌گیرد.
     بنابراین مخلصان جایگاه ویژه‌ای نزد خداوند دارند. از جمله اینکه از عذاب دنیا و آخرت درامان می‌مانند و اینکه شیطان بر آن‌ها تسلطی ندارد. و نعمت‌های فراوانی در بهشت شامل حالشان می‌شود.
     انسان‌های مخلص در همه‌ی زمان‌ها وجود دارند چه بسا شناخته هم نمی‌شوند. از جمله آنان در عصر ما می‌توان به امام خمینی - رحمه‌الله علیه- ، آیت‌الله بهجت و همچنین شهدای دفاع مقدس، اشاره کرد.
کلیدواژه: اخلاص، خالص، مخلَص، مخلِص، خلص، خلوص

 

چکیده پایان نامه با عنوان خطر انسان در دام جاذبه های مادی از دیدگاه قرآن و روایات

19ام مهر, 1391

    این تحقیق خطر انسان در دام جاذبه های مادی از دیدگاه قرآن و روایات اهل بیت علیه اسلام را مورد بررسی قرار می دهد و بیان می کند که از نظر اسلام دنیا و هر آنچه دنیا وجود دارد، به خودی خود، نه خوبند و نه بد و نه سزاوار مدحاً و نه مستحق نکوهش ؛بلکه برخورد انسان ها با انها و نگرش او نسبت به آنها باعث می شود که سزاور مدح و ذم  گردند . از اینرو در شرع کاهی دنیا نکوهش می شود و گاهی پسندیده شمرده می شود پس دنیای مذموم شامل تمام چیزهای است که بهره آنها مختصر و مختص به زندگی قبل از مرگ است ثمره اخروی ندارند . مثل لذت بردن از معاصی و جمع کردن انباشته های دنیا چون مال و فرزند و…

     در این تحقیق ماهیت دنیا از دیدگاه قرآن و احدایث و روایات و منابع دیگر مورد بررسی قرار می گیرد. در فصل دوم اقسام دنیا که ممدوح و مذموم است و ویژگی هر کدام بیان می شود و آیات و روایات مرتبط با اقسام و یژگیهای دنیا نقل می شود در فصل بعدی ، آثار و پیامد های دنیا دوستی مطرح می شود از جمله آثار دنیا دوستی این است که باعث غفلت از یاد خدا، داشتن آرزوهای دور و دراز ، بی بهره بودن از نعمت های اخروی و حب جاه و مال که منشا تمام هوی و هوس هاست ، می شود در فصل آخر راه های درمان دنیا گرایی مطرح می شود که شامل تقویت زهد گرایی در زندگی ، یاد  کردن از مرگ ، ترک حرص و طمع و ترسیم زندگی ائمه علیه السلام و الگو برداری از زندگی ساده آنهاست در اخر این نتیجه گرفته می شود که یکی از موضوعات بسیار مهمی که در قران و احادیث بدان اشاره شده موضوع دنیا و ماهیت آن است دنیا برای ادمی به منزله آزمایشگاهی است که خداوند گریم بر اساس رغبت و بی رغبتی افراد به آن ، میان دوستداران دنیا و دوستداران آخرت تفاوت بگذارد . انسان به دنیا به چشم عبرت بنگرد و لذایز آن به مقدار ضرورت بهره بگیرد ؛ در دنیا آماده کوچ شود و به جمع اوری رزاد و تشه برای آخرت که سرای جاودانه است بپردازد./

چکیده پایان نامه با عنوان رجعت از منظر آیات و روایات

19ام مهر, 1391

     موضوع این پایان‌نامه «رجعت از دیدگاه آیات و روایات» می‌باشد که در تفاسیر قرآن و کتب مذهبی و اعتقادات هم‌سو با اینان گشته است، چرا که کتب مذهبی و اعتقادی ما شیعیان برگرفته از قرآن- این کلام الهی- و گفتار ائمه‌ی معصومین - علیهم‌السلام- می‌باشد، اهمیت و ضرورت این مسئله ما را بر آن داشت که در نگاهی گذرا نسبت به این مسئله آن را باز نموده و معنا و مفهوم آن را بیان نماییم که در این تحقیق به جایگاه آن از منظر قرآن و حدیث پرداخته شده است و از آن‌جا که بیشترین مفسرین شیعه، «رجعت» را از اعتقادات مذهب تشیع می‌دانند، دلایل امکان رجعت را بیان نموده تا با شناخت این دلایل و آثار و پیامدهای آن بیشتر آشنا گردیم.

     با این تحقیق به این نتیجه رسیدیم احادیثی که در کتب معتبر شیعه گردآوری شده به‌روشنی بیان می‌کند که شیعیان «رجعت» را منحصراً به بازگشت گروهی از مومنان و کافران محض می‌دانند. در واقع «رجعت» عاملی است برای رسیدن انسان به تکامل و وسیله‌ی بازگشت به دنیا که امری ممکن و قابل قبول است و با سنت‌های الهی مخالفتی ندارد و خداوند قادر بر همه‌ی این افعال است و اراده‌اش بر هر چیز برتری دارد و عقل نیز بر صحت آن مهر تایید زده و آن را ممکن دانسته است و هم‌چنین این موضوع مورد تایید جهان دانش نیز قرار گرفته و با آزمایشاتی که دانشمندان انجام داده‌اند و به این نتیجه رسیده‌اند که: فعل و انفعالاتی که برروی مواد صورت می‌پذیرد باعث نابودی آن ماده نمی‌شود بلکه شکل آن را دگرگون می‌سازد. پس همان‌طور که دانشمندان علوم مذهبی وقوع «رجعت» را با استناد به آیات قرآن و احادیث رسیده از ائمه اطهار - علیهم‌السلام- مورد تایید قرار می‌دهند، دانشمندان علوم طبیعی نیز به نحوی دیگر وقوع این امر را ممکن می‌دانند.

واژگان کلیدی:رجعت، آیات ، روایت، شبهات (جمع شبهه)،تناسخ

     در این پژوهش از 43 منبع، مورد استفاده قرار گرفته است.

چکیده پایان نامه با عنوان حقیقت انسان در قرآن

19ام مهر, 1391

    

     علمی به‌نام «انسان‌شناسی» برای کشف حقیقت انسان و جایگاه او در نظام هستی، ایجاد شده است. در قرآن نیز آیات فراوانی به این موضوع اختصاص داده شده.

     بشر از دیرباز در پی آن بوده تا بداند چگونه پا به عرصه‌ی هستی گذاشته؟ از نسل کیست؟ و… و هر کس متناسب با سطح فکری و علمی خود پاسخی داده، براي يافتن پاسخ اين مطالب ابتدا بايد به بررسي اهميت و ضرورت انسان‌شناسي پرداخت.

     اهميت و ضرورت انسان‌شناسي را از دو منظر مي‌توان بررسي كرد:

 1. در چارچوب معارف ديني كه از اين منظر به ارتباط تنگاتنگ مسئله‌ي انسان‌شناسي با اصول و فروع دين پي برده مي‌شود از جمله انسان‌شناسي و خداشناسي، انسان‌شناسي و معاد، انسان‌شناسي و نبوت. 2
 2. در چارچوب انديشه بشري، كه از اين ديدگاه به بامعنا بودن زندگي و معقول و منطقي بودن نظام اجتماعي مي‌رسيم.

     يكي از سؤالات اساسي در مورد انسان، مبدأ و منشأ انسان است كه در قرآن، آيات متعددي در اين زمينه وجود دارد.

     دسته‌اي از آيات آفرينش انسان‌ها را از موجودي به نام آدم مي‌دانند، دسته‌اي ديگر از نطفه و يكسري از آيات از خاك دانسته و دسته‌اي ديگر مي‌گويند ابتدا از خاك بوده و سپس نطفه و علقه و ديگر مراحل جنيني.

     از جمع‌بندي كليه‌ي آياتي كه در اين موضوع وارد شده اينگونه به دست مي‌آيد كه موجوداتي كه انسان ناميده مي‌شوند داراي اصل و ريشه مشتركي هستند و از يك مرد و زن به وجود آمده‌اند و همگي از نسل و ذريه‌ي يك پدر و مادر مي‌باشند. اين پدر و مادر خود خلقتي استثنايي داشته، يعني از گونه‌اي از حيوانات يا موجودات انسان‌نما تولد نيافته‌اند. نام پدر مشترك همه انسان‌ها، «آدم» و همسر او «حوا» نام دارد.

د     ر بخش چیستی انسان به این رسیدیم که انسان موجودی دو ساحتی است و دارای بعدی فراتر از مادیت است به‌نام «روح» و اگر حکمی بر انسان باید کرد به ملاحظه‌ی این حقیقت پایدارتر است و خود قرآن نیز وجود روح را برای انسان اثبات می‌کند. پس اصالت انسان از آن روح است نه از آن جسم و ظاهرش که فناپذیر است.

     در ادامه (حقیقت انسان در قرآن) به این می‌رسیم که کلمه انسان 65 مرتبه در قرآن ذکر شده و آیات فراوانی در قرآن است که به مباحثی همچون خلقت انسان، انسان‌شناسی و… پرداخته و این آیات دلایل محکمی است بر اینکه قرآن به تمامی ابعاد وجودی انسان اهمیت داده و پاسخگو بوده تا کلید سعادت دو جهان در اختیار بشر قرار گیرد تا بتواند راه را از چاه برگزیند.

کلیدواژه‌ها: انسان، حقیقت، خلقت، وجود، روح، آفرینش، فطرت، چیستی

در این پژوهش از 42 منبع استفاده گردیده.

 

چکیده پایان نامه با عنوان شناخت شیطان و ابلیس از دیدگاه قرآن و سنت

16ام مهر, 1391

     «اللهم اعوذ بک من الهمزات شيطان»

         مراد از ابليس در قرآن مجيد، موجودي زنده، باشعور، فريبکار، متمرد فرمان خدا و اسم خاص براي شيطان و در حقيقت رئيس شياطين است. که بر آدم عليه السلام سجده نکرد و از درگاه خداوند رانده شده است.

     براي شيطان نامها و صفاتي وجود دارد که از جمله آنها مي توان اشاره کرد به:

 1. وسواس
 2. خنّاس
 3. عزازيل
 4. صاغر
 5. غوّي

      اولين مخالفت شيطان با خلقت آدم عليه السلام، که باعث رانده شدن او از درگاه خداوند گرديد از زماني بود که او در ميان فرشتگان مشغول عبادت بود، تا وقتي که خداوند اراده فرمود براي خود در زمين جانشيني قرار دهد و به ملائکه خطاب نمودكه من مي خواهم خليفه اي در زمين قرار دهم و آنان را از مقصود خود آگاه نمود.

      البته شيطان دليل سجده نکردن خود را از اين جهت مي دانست که خود را از حيث عنصر و گوهر از آدم عليه السلام برتر و بالاتر مي دانست.

      صفات شيطاني «خودخواهي و کبر و حسد» دست به دست هم دادند و او را که ساليان دراز همنشين ملائکه، بلکه معلم آنان بود از آن اوج و افتخار پايين کشيدند.

     همنشينان او کساني هستند که از ياد خدا غفلت مي کنند و از خداي خود روي گردانند و آن قدر سرگرم دنياي پر زرق و برق و ماديات مي شوند که به ياد و فکر خدا و قيامت نمي افتند.

     يکي از راههاي نجات از دامهاي شيطان استعاذه و پناه بردن بر خداوند متعال است.

     چرا که اگر به غير خدا متوسل شود راه به خطا برده و چه بسا آن غير هم خود اسير شيطان باشد و …

خانم اسلامي در تحرير اين رساله از منابع ذيل استفاده نموده است:

 • قرآن کريم
 1. نهج البلاغه
 2. تفسير الميزان
 3. اصول کافي
 4. استعاذه شهيد دستغيب
 5. تفسير انسان به انسان جواد آملي]

چکیده تحقیق پایانی سطح 2: سیره اخلاقی و سیاسی امام علی علیه السلام خانم منظر جهانپور

10ام مهر, 1391

 

چکیده:

     از خيل پايان نامه هاي موفق طلاب حوزه علميه ي محدثه،پايان نامه ي خانم «منظر جهانپور» با عنوان «سيره ي اخلاقي وسياسي امام علي عليه السلام» را بر گزيده ايم وخلاصه محتواي آن را خدمت شما عرضه مي داريم.

    در مقدمه اين پايان نامه به معرفي شخصيت حضرت امیر مؤمنان علي عليه السلام پرداخته شده است.

     اينکه حضرت امام اول شيعيان و برپا کننده حق وحقانيت  است.

    او که مي توانست مانند هر انسان ديگري چند صباحي در اين دنيا زندگي کند و از لذائذ مادي آن استفاده نمايد اما به واسطه رسالت بزرگي که بر دوش داشت، تمام زندگيش را فدا کرده تا حقيقت اشکار شود.

        او نه تنها طلايه دار پرچم اسلام بود بلکه دانشمندي فهيم و عادل بود.

        در اين رساله ابتدا کلياتي درباره زندگي امام علي عليه السلام عرضه مي شود :تاريخ و چگونگي ولادت امام عليه السلام، اسماء، القاب و کنيه ايشان، چگونگي رشد ايشان در دوران کودکي ونوجواني، شکل وشمايل حضرت ، صفات روحي او، ازدواج و تشکيل خانواده ، رشادتها و جنگ هاي امام عليه السلام ، سپس به تبيين امامت ايشان در وافعه غدير و دور نگه داشتن حضرت از حکومت مي پردازدو به بيان دلايل سکوت حضرت در25 سال خلافت ابوبکر، عمر وعثمان مي پردازد.

     پس ازآن رويدادها و حوادث زمان حکومت امام عليه السلام بررسي شده و به تحليل و بررسي عوامل جنگ هاي اين دوران پرداخته مي شود .

      سه جنگ مهم اين دوره عبارتند از: 1- جمل 2- صفين 3- نهروان

      ويژ گيهاي اخلاقي و سياسي حضرت اميرعليه السلام، بخش عمده ي اين تحقيق را تشکيل مي دهد.

      نويسنده ازميان ويژگيهاي اخلاقي و سياسي حضرت علي عليه السلام ، در مورد عدالت امام بيش از همه صفات ديگر قلم فرسايي کرده است .

     مسندهاي قضاوت حضرت علي عليه السلام در چند دوره مختلف موضوع جالب ديگري است که خواندن آن لطفي ويژه دارد.   

 

حماسه ی عاشورا (مقاله )

5ام مهر, 1391

مقدمه:

     سخن گفتن از واقعه عظيمي چون حادثه عاشوراء، كار ساده‌اي نيست، قلم را در اين راه ياراي همدلي نيست بلكه سنگيني كار آنچنان احساس مي‌شود كه گويا اين كار در حيطه توانايي‌هاي بشري ما نيست بلكه بايد امدادي غيبي فيوضات خود را از دريچه ذوق و قريحه سرشار انساني حساس جاري كند تا اندكي حق مطلب ادا شود. به نظر مي‌رسد اولين ويژگي غير عادي بودن حادثه عاشوراء همين نكته باشد. شايد مهم‌ترين دليل قاصر بودن زبان در بيان عاشوراء و وقايع آن، اين است كه عاشوراء فقط يك روز نيست بلكه تمام تاريخ است، از ابتداي خلقت آدم تا قيامت كبري و كربلا فقط يك مكان خاص نيست بلكه تمام جهان است به وسعت تمام خلقت:

كلٌّ يوم عاشوراء و كّلّ ارض كربلا.

     عاشوراء واقعه‌اي عادي و معمولي نيست كه بتوان با يك نگاه بشري و مادي از كنار آن گذشت و به راحتي وقايع آن را تجزيه و تحليل و مورد حساب و كتاب‌ مادي قرار داد. عاشوراء فقط محروميت عزيزترين بندگان خدا از نعمتي كه آن را بر هر جاندار روا داشته است، نيست، عاشوراء فقط تشنگي و عطش و سياه ديدن آسمان از فرط تشنگي نيست، عاشوراء فقط اسارت خاندان و فرزندان رسول خدا نيست، عاشوراء فقط كشته شدن خون خدا به دست لئيم‌ترين افراد بشريت نيست عاشوراء فقط عظيم‌ترين مصيبت آسمانها و زمين نيست، بلكه عاشوراء بسيار عظيم‌تر از اينهاست.


      شايد حماسه كوچكترين واژه‌اي باشد كه بتوانيم به وسیله آن واقعه عاشوراء را به نوعي از ديگر حوادث معمول دنيوي جدا كنيم هر چند اين حماسه عظيم با حماسه‌هاي معمولي نيز قابل قياس نيست. اين مقوله در پي آن است كه با بيان قاصر به بررسي برخي از ابعاد حماسي حادثه عاشوراء بپرازد.

ادامه »

چکیده پایان نامه با عنوان بررسی میزان بازتاب پیام های عاشورا در شعر کودک و نوجوان دوره انقلاب اسلامی ایران

4ام مهر, 1391


چکیده : در این تحقیق طبق موضوع که بررسی میزان بازتاب پیام های عاشورایی در شعر کودک و نوجوان دوره انقلاب اسلامی ایران است،سعی برآن است که ابتدا ظرفیّت های عاشورا به عنوان مکتب انسان سازی که سرشار از آموزه های اسلامی و اخلاقی است، در امر تعلیم و تربیت نونهالان مورد بررسی قرار گیرد. از سوی دیگر از آن جا که شعر با بهره مندی از دو عنصر عاطفه و اندیشه، ابزار قدرتمندی جهت انتقال مفاهیم دینی و تربیتی است، به خدمت گرفتن مؤثّر آن در مسیر انتقال مفاهیم عاشورایی با توجه به حسّاسیّت سنّ دورهء کودکی و نوجوانی و اهمیّت آموزش در این دوره امری لازم به نظر می رسد. برای تحقّق این هدف ، پس از بررسی متون عاشورایی،وضعیت موجود شعر کودک و نوجوان از نظر بازتاب مفاهیم عاشورایی مورد بررسی قرار گرفته است. نتایج حاصل از این بررسی حکایت از آن دارد که اشعار عاشورایی کودک و نوجوان با وضعیّت فعلی از آن جهت که به تمام زوایا و ابعاد تربیتی عاشورا نپرداخته و تنها به ذکر وقایع مشهور آن اکتفاء کرده است، در حال حاضر کارآیی مدّنظر در امر تربیت دینی کودک و نوجوان را ندارد و می بایست اشعار غنیّ تری در این زمینه به قشر نونهالان عرضه شود.

واژگان کلیدی: عاشورا ، شعر کودک و نوجوان ، مقوله، واحد تحلیل (پیام)

عاشورا و ولایت پذیری(مقاله)

4ام مهر, 1391


مقدمه: 

     عاشورا مکتب عظیمی است که تمام طول تاریخ و انسان های تمام ادوار و امم، شاگردان آنند و الحق که آموزه های این مکتب قابل ذکر نیست. یکی از درسهای بزرگ این مکتب انسان ساز، درس ولایت پذیری آن است .ولایت پذیری و ولایتمداری اصحاب امام حسین علیه السلام که هیچ دوره ای نظیر آنها را ندیده است و در مقابل آن ولایت گریزی اکثریت مردم عصر امام علیه السلام که خیانت پیشگی آنان لکه ننگی بر دامان امت رسول الله است،درس بزرگی برای ماست تا اولاً صحنه های ولایتمداری عاشورا را بشناسیم و با این شناخت و بصیرت، در مقابل ولی زمان خود آنگونه که شایسته و مطابق فرمایش مولای متقیان است،عمل نموده و ادای حق نماییم و ثانیاً با مداقه درصحنه های ولایت گریزی و شناخت ولایت گریزان و ولایت ستیزان عاشورا و علل سرکشی آنان،درس عبرت بگیریم تا مبادا در آزمون ولایتمداری عصرخود،سرافکنده شده و در مقابل ولی و امام زمان خویش خدای ناکرده همچون کوفیان عمل کنیم. این مقوله هرچند بسیار قاصر است ولیکن به عنوان نمی از یمی به طرح مسأله ولایت پذیری در واقعه عاشوراء می پردازد.امید است که همواره از آزمون ولایت پذیری همچون اصحاب ابا عبدا… الحسین علیه السلام، سرافراز بیرون آئیم.

ادامه »


 
ایده های درآمد زا