موضوع: "عمومی"

سال 97 کِی تحویل می‌شود و چند روز تعطیلی دارد؟+دانلود تقویم

27ام دی, 1396

 

آغاز و پایان سال ۱۳۹۷ با میلاد امیرالمؤمنین علیه اسلام مقارن شده است. سال قمری به‌طور متوسط ۳۵۴ روز و سال شمسی، ۳۶۵ روز است.

بر اساس محاسبات کارشناسان مرکز تقویم مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، سال ۱۳۹۷ هجری شمسی ساعت ۱۹:۴۵:۲۸ روز سه‌شنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۶، مقارن با ۲ رجب المرجب ۱۴۳۹ هجری قمری و ۲۰ مارس ۲۰۱۸ میلادی تحویل می‌شود.

در سال آینده دو رویداد نجومی مهم در پهنه ایران قابل‌مشاهده خواهد بود. یکی ماه‌گرفتگی کلی که گرفت کلی رأس نیمه‌شب جمعه ۵ مرداد آغاز می‌شود و ساعت ۱:۴۳ بامداد شنبه ۶ مرداد به پایان می‌رسد. دومی، ماه‌گرفتگی کلی دوشنبه ۱ بهمن است که ساکنان نواحی غربی ایران می‌توانند بخش‌هایی از گرفت جزئی را هنگام طلوع خورشید و غروب ماه، ببینند.

روزهای تعطیل سال 97

سال ۱۳۹۷ دارای ۵۲ روز جمعه است و در طول سال، ۲۵ روز دیگر هفته تعطیل رسمی است. برخی از مناسبت‌های تعطیل رسمی با روز جمعه مقارن شده‌اند و برخی دیگر در آخر هفته یا اول هفته واقع شده‌اند. ماه‌های فروردین با ۷ روز، خرداد با ۴ روز و آبان و شهریور با ۳ روز تعطیل (غیر از جمعه)، دارای بیشترین روزهای تعطیل هستند. ماه‌های مهر و دی هم جز روزهای جمعه، تعطیلی دیگری ندارند.

سال 97 کی تحویل می‌شود و چند روز تعطیلی دارد؟+دانلود تقویم

جدول زیر، توالی این تعطیلی‌ها را نشان می‌دهد:

سال ۹۷ کی تحویل می‌شود و چند تعطیلی دارد؟

ادامه »

شطیطه؛ بانوی فقیری که عاقبت بخیر شد

27ام دی, 1396

 

شخصی است به نام «شطیطه». این نام برای بيدار‌دلان با بصيرت، بسیار آشناست. او زنی پارسا و نیکو‌سرشت اما فقیر و تنگدست بود. مال و منال قابل توجهی نداشت؛ ولی ویژگی داشت که سبب عاقبت بخیری او شد.

 

در میان مردمان، عده‌ای هستند که با جان و دل به امام شان نزدیک‌ اند و امام را با دل و جان یاری می‌کنند. روح و جسمشان را در اختیار امام می‌گذارند و همواره مطیع او هستند؛ رفتار و گفتارشان را با رضامندیِ امام زمانشان می‌سنجند و پا جایِ پایِ وی می‌گذارند. این اطاعت و همسویی با امام، وظیفة هر مسلمانی است که خواستار سعادت دنیا و آخرت است؛ زیرا میزان و اندازه شناخت از امام زمان، ارتباط مستقیمی با میزان اطاعت از ایشان دارد. به این معنا که هر اندازه دایرۀ معرفتی‌ انسان نسبت به امام زمانش گسترده‌تر باشد‏، به همان اندازه میزان تسلیم و تاثیر از امام گسترده خواهد بود. این باور در آموزه‌های اسلامی بسیار ارزشمند است و اهمیت آن زمانی معلوم می‌شود که در این باره حدیثی را از رسول خدا صلی الله و علیه وآله بخوانیم: «مَن مات ولم یعرف امام زمانِه، ماتَ میته جاهلیّه» (1) ؛ هر کسى بمیرد در حالى که امام زمان خود را نشناخته باشد، به مرگ جاهلى مرده است.


این حدیث شریف اهمیت شناخت امام زمان و پیروی از ایشان را در قالب هشدار بیان کرده است تا مسلمانان از خواب غفلت بیدار شوند و برای عاقبت به خیر شدن، امام زمان‌شان را بشناسند و در همه حال از ایشان پیروی کنند.

ادامه »

معصومان علیهم السلام خط قرمز ما هستند!

27ام دی, 1396

 

معصومان علیهم السلام خط قرمز ما هستند

و معصوم بودن آن ها از خطا و گناه از مسلمات مذهب شیعه است.

 

به یقین تمام اختیارات فضای مجازی فعلی که از آن رفع مانع شد در دست صهیونیست ها و آمریکایی ها است. کسانی که در این فضا وارد می شوند مانند یک نوکر بی اختیار هستند.

آیا این در شأن یک ملت بزرگ و پرافتخار است که نوکر بی اختیار صهیونیست ها باشد؟

چرا فضای سالم ایجاد نمی شود؟

در حال حاضر این فضا باز شده اما اگر بار دیگر سبب اغتشاش شود مردم شما را نخواهند بخشید.

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی در درس خارج خود که در مسجد اعظم قم برگزار شد، با بیان این که مسؤولان باید در سخنان خود دقت کنند، گفتند:

مسؤولان باید حرف های خود را یادداشت کنند و بخوانند، این دقت باید وجود داشته باشد تا انسان گرفتار نشود.

ادامه »

روشهای تهیه و حفظ لقمه حلال

26ام دی, 1396

 

برای ثبات و پایداری در راه کسب حلال و تهیه لقمه پاک، راهکار هائی را از کلمات معصومین (علیهم السلام) بیان می کنیم:

سفر برای کسب حلال

علاء بن کامل یکی از یاران حضرت صادق علیه السلام روزی به محضرش شتافت و التماس دعا گفت، و اضافه نمود که:

ای پسر پیامبر صلی الله علیه و آله

از خداوند متعال بخواه که زندگی راحت و مرفهی داشته باشم!

امام علیه السلام پاسخ داد:

لَا أَدْعُو لَک اطْلُبْ کمَا أَمَرَک اللَّهُ عَزَّ وَ جَل؛[1]

من برایت دعا نمی کنم، تو زندگی مرفه و راحت را از همان راهی بخواه که خداوند متعال به تو فرمان داده است. یعنی از راه تلاش و کوشش بهبود بخشیدن به وضع زندگی و تدارک برخی از برنامه های اقتصادی در جامعه نه تنها نقص و عیبی برای یک انسان مسلمان به حساب نمی آید، بلکه ناشی از قوت ایمان و اراده استوار او در راه رسیدن به اهداف والای معنوی است. رئیس مذهب جعفری علیه السلام بر این اندیشه پای می فشرد که:

ینْبَغِی لِلْمُسْلِمِ الْعَاقِلِ أَنْ لَا یرَی ظَاعِناً إِلَّا فِی ثَلَاثٍ مَرَمَّةٍ لِمَعَاشٍ أَوْ تَزَوُّدٍ لِمَعَادٍ أَوْ لَذَّةٍ فِی غَیرِ ذَاتِ مُحَرَّم؛[2]

کوچیدن برای یک مسلمان عاقل شایسته نیست مگر در سه مورد: بهبود بخشیدن به وضع اقتصادی (سفرهای تجارتی و..).، کسب توشه آخرت (سفرهای زیارتی)، رسیدن به لذتهای حلال (سفرهای تفریحی).

ادامه »

قلمرو و گستره حکم حکومتی

26ام دی, 1396

 

مقصود از قلمرو موضوعی این است که چه موضوعاتی می تواند مورد حکم حاکم اسلامی و ولی فقیه قرار گیرد؛ آیا موضوع حکم وی منحصراً احکام شرعی است یا می تواند خارج از آنها نیز باشد؟ آیا حاکم اسلامی حق دارد در غیر موارد منصوص نیز حکمی صادر کند یا خیر؟ آیا حاکم اسلامی می تواند امور مربوط به حکومت و اداره کشور - اعم از قانون گذاری، اجرایی و قضایی - احکامی صادر کند، یا این که تنها در بخشی از آنها از چنین اختیاری برخوردار است؟

تفاوت حکم حکومتی با احکام اولیه و ثانویه، در این است که حکم حکومتی، همیشه نسبت به حکم اولی یا ثانوی مافوق خود جزیی تر است. فرق دیگر حکم حکومتی با حکم شرعی در مدت زمان اعتبار آن است؛ زیرا احکام اولیه، که به موضوعات در حالت طبیعی تعلق گرفته اند، دائمی اند و احکام ثانویه دائر مدار عناوین خود، از قبیل ضرورت ها اضطرار، ضرر، حرج، حفظ نظام و مصلحت اهم می باشند؛ یعنی تا یکی از این عناوین و نظایر آنها باقی است، حکم ثانوی نیز باقی است و با رفع آنهاست که حکم ثانوی مرتفع می شود، اما حکم حکومتی دائر مدار مصلحت و عناوینی است که حاکم اسلامی با درنظر گرفتن آنها اقدام به صدور حکم مزبور می نماید.

جایگاه حکم حکومتی در نظام دینی (اسلامی)

حکم حکومتی، در طول حکم اولی و حکم ثانوی است، نه در عرض آن و همواره دستور به اجرای یک حکم اولی یا ثانوی پس از تطبیق آن بر موضوعی معین می باشد. این خصوصیت ناشی از آن است که دین اسلام، دین کاملی است و برای هر واقعه ای حکمی دارد، که یا به طور خاص بیان شده و یا از اطلاق و عموم ادله شرعی قابل استنباط می باشد. لذا در این صورت مجتهد هیچ گاه با فقدان نص و نبود قانون مواجه نخواهد شد و حکومت نیز همواره راه خود را در پرتو احکام شرعی ادامه می دهد و اصولاً قوامِ اسلامی بودن و اسلامی ماندنِ حکومت هم در همین نکته نهفته است؛ [1] چرا که در اسلام، حدود اختیارات فقیه را فقه و حقوق اسلام تعیین می کند، نه خود فقیه[2]فقیه جامع الشرایط، حکمش در حوزه ولایت امت اسلامی و صدور احکام ولایی و عمل به این احکام، بر مردم و بر خودِ والی و بر فقیهان و مجتهدان دیگر واجب است و هیچ کس، [حتی] خود والی هم حق نقض این حکم را ندارد. [3]

ادامه »

آشنایی با اصطلاح فقهی واجب

23ام دی, 1396

واجب، در اصطلاح فقهی به عملی گفته می‌شود که انجام‌دادن آن لازم و ترک آن، موجب توبیخ و عذاب الهی است. واجب دارای اقسام و دسته‌بندی‌های مختلفی است.

واجب، در اصطلاح فقهی به عملی گفته می‌شود که انجام‌دادن آن لازم و ترک آن، موجب توبیخ و عذاب الهی است. واجب دارای اقسام و دسته‌بندی‌های مختلفی است. مهم‌ترین واجبات شرعی، با عنوان فروع دین معروف‌اند که معروف‌ترین آنها، ده مورد است. 

تعریف
واجب در اصطلاح فقهی عملی است که حکم شرعی آن وجوب است و انجام آن لازم است و ترک کردن آن گناه و باعث توبیخ از جانب شارع می‌شود.

اقسام
واجب، از جهات گوناگون تقسیم‌بندی می‌شود و اقسامی دارد که عبارتند از:

ادامه »

حذف کلمه "الله" از پرچم ایران در شبکه نمایش خانگی؟! + فیلم و عکس

23ام دی, 1396

چند وقتی است سریاِلی با عنوان “عالیجناب” در شبکه نمایش خانگی توزیع می‌شود سریالی که با نگاه سیاسی به انتخابات یک سالی را در صف مجوز مانده بود تا سرانجام سال ۹۶ اجازه پخش گرفت.


حذف الله از پرچم ایران در شبکه نمایش خانگی؟!

داستان این سریال به ماجرای دو رقیب انتخاباتی می‌پردازد و روایتگر مبارزه دکتر ملک سیاستمدار کهنه‌کار و معتقدی است که در راه پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری، در آخرین روزهای رقابت و درحالی‌که به لطف بازی‌های تبلیغاتی و سفسطه رقیب، طبق نظرسنجی‌ها، بازنده این کارزار است، علی‌رغم میل باطنی‌اش برای چیره شدن بر رقیب نه‌چندان صالح، دست به دامان مشاوری می‌شود که پست معاون اولی را از او طلب می‌کند. مشاوره هژیر خاتم به پیروزی ملک می‌انجامد اما این تازه ابتدای کار است.

حذف الله از پرچم ایران در شبکه نمایش خانگی؟!

اما در این مطلب قصد ما توضیح درباره مسایل انتخاباتی مطرح شده در این سریال نیست، آنچه باعث شده این مطلب به تحریر در آید سکانس‌هایی از این سریال است که در آن کلمه مقدس “الله” در پرچم‌های جمهوری اسلامی ایران مشاهده نمی‌شود.یعنی پرچم‌هایی سه رنگ بدون کلمه “الله".

حذف الله از پرچم ایران در شبکه نمایش خانگی؟!

هر چند این پرچم ها در این فیلم به نوعی قرار داده شده که اکنون سازندگان این سریال عنوان می‌کنند، کلمه “الله” در آن قسمتی است که دیده نمی شود، اما تکرار این موضوع به دفعات در این فیلم موجب تعجب بسیاری از صاحبنظران شده است.

در این سریال چندین مرتبه که از پرچم ایران در نماها و سکانس‌های مختلف استفاده شده اثری از کلمه “الله” در پرچم مشاهده نمی‌شود. ضمن اینکه روال معمول در اینگونه موارد در طراحی صحنه این است که پرچم به نوعی قرار داده شود که کلمه “الله” در آن مشاهده شود. به خصوص اینکه این سریال روایتگر سیاسیونی است که حتما به این موضوع توجه دارند.

حذف الله از پرچم ایران در شبکه نمایش خانگی؟!

به نظر می رسد مسئولان مربوطه هر چه سریعتر باید به این موضوع ورود کرده و نسبت به آن با حساسیت اقدام نمایند.

در روزهای گذشته و در جریان آشوب‌های عده‌ای اغتشاشگر، همگان شاهد حساسیت مردم به پرچم ایران بودند و مشاهده کردند آتش زدن پرچم ایران چه حساسیتی را در بین مردم برانگیخت. اکنون انتظار می‌رود هر چه زودتر فردی در این خصوص پاسخ مناسب را ارائه دهد.

باشگاه خبرنگاران

اشتراک گذاری این مطلب!

چرا عالم «ذر» را به یاد نمی‌آوریم؟

20ام دی, 1396

 


آیت‌الله جوادی آملی مفسر قرآن کریم با بیان اینکه عقل نه تنها امکان معاد بلکه ضرورت آن را اثبات می‌کند، تاکید کرد:

اگر معاد نباشد مسلمان و کافر و متقی و مومن یکی می‌شوند و هر دو معدوم که این با عقل انسان سازگار نیست.

آیت‌الله‌العظمی عبدالله جوادی آملی در ادامه تفسیر سوره واقعه در مسجد اعظم قم گفت:

اگر خداوند لحظه‌ای فیض خود را از عالم آفرینش بردارد آفرینش دچار نابودی می‌شود.

وی با بیان اینکه این فیض در بهشت به صورت ویژه نصیب بهشتیان می‌شود، افزود: مورد اتفاق کل مفسران است که بهشتیان در بهشت، خالد و جاودانه هستند؛ خداوند ازلی بالذات است و فیض او نیز دائمی است؛ بنابراین وقتی کسی وارد بهشت می‌شود در آنجا «تا» و «حتی» نداریم و جاودانه می‌ماند.

این مفسر قرآن با بیان اینکه قرآن کریم بر ابدی بودن نعمت بهشت، اصرار دارد، تصریح کرد:

قرآن استدلال کرده که انسان اگر خلقت اول خود را بنگرد؛ بحث معاد نیز برای او روشن خواهد شد و در آن تردید نمی‌کند؛ در اینجا امکان معاد مورد بحث نیست بلکه معاد بالضروره واجب می‌شود.

آیت‌الله جوادی آملی اظهار کرد: اگر معاد نباشد مسلمان و کافر و متقی و مومن یکی می‌شوند و هر دو معدوم که این با عقل انسان سازگار نیست؛ بنابراین اگر کسی دنیا و نشئه اولی را متذکر شود نه تنها امکان معاد بلکه ضرورت آن را نیز لازم خواهد شمرد.

وی بیان کرد: خیلی از ما انسان‌ها در دنیا متناسی هستیم و خود را به فراموشی می‌زنیم؛ مگر می‌شود چنین عالمی وجود داشته باشد و سرانجام آن تباهی و نیستی باشد؟ بنابراین اگر انسان خود را به فراموشی نزند صحنه عالم «ذر» را با برهان حصولی و … به یاد خواهد آورد؛ زیرا فطرت هیچ انسانی نمی‌میرد بلکه به تعبیر قرآن، تدسیس می‌شود.

این مفسر قرآن با بیان اینکه در درون هر انسانی نقطه امیدی است، بیان کرد: انسان در دنیا مبتلا به شرایطی است؛ برخی مبتلا به فقر و ثروت و برخی مبتلا به بیماری و صحت هستند؛ انسان سالم مبتلا و ممتحن به سلامتی و ثروتمند نیز ممتحن به مال است و باید زکات این نعمات را بدهد؛ به همین دلیل در روایت فرموده‌اند که عفت و حجاب، زکات زیبارویی است.

وی تاکید کرد: البته این دستورات برای همه است؛ ولی برخی درجات حجاب برای انسان‌های با جمال واجب است که ممکن است برای برخی دیگر واجب نباشد.

صاحب تفسیر تسنیم در پاسخ به سؤالی در مورد تجسم اعمال عنوان کرد: در دنیا مسخی صورت می‌گیرد و فردی به صورت حیوان در می‌آید؛ ولی اگر در قیامت کسی به صورت حیوانی در آید؛ تجسم اعمال اوست؛ بوزینه بودن عذاب نیست، ولی اگر انسانی بوزینه شد، وقتی می‌فهمد جایگاه او انسانی بوده و بوزینه شده دچار عذاب می شود.

این مفسر تاکید کرد: حکمت متعالیه انسان را نوع متوسط می‌داند و می‌گوید در عالم، عده‌ای به صورت انسان هستند و عده‌ای شیطان؛ کسانی که مکار و سیاست باز هستند و جامعه را دچار تشنج می کنند، شیطانی هستند.

ایکنا

اشتراک گذاری این مطلب!

به خاطر دستاورد مردم، تباهی در خشکی و دریا آشکارشد

2ام دی, 1396

 

ظَهَرَ الفَسَادُ فِی البَرِّ وَالبَحْرِ بِمَا کسَبَتْ أیدِی النَّاسِ لِیذِیقَهُمْ بَعْضَ الَّذِی عَمِلُوا لَعَلَّهُمْ یرْجِعُونَ [1]


به خاطر دستاورد مردم، تباهی در خشکی و دریا آشکارشد؛ تا (سزای) بعضی از آنچه انجام داده اند را به آنان بچشاند؛ باشد که آنان بازگردند.

نکته ها و اشاره ها:
1.این آیه یک قانون است که به صورت قضیه ی حقیقیه بیان شده است و مخصوص زمان و مکان خاصی نیست. این قانون به ما می گوید که هرجا فسادی پیدا شود بازتاب اعمال مردم است.

2.برخی مفسران برآن اند که آیه ناظر به قحطی و خشک سالی است که به خاطر نفرین مردم دامان مشرکان مکه را گرفت.

ولی اگر این مطلب را از نظر تاریخی بپذیریم، بازهم معنای آیه محدود به آن عصر نمی شود، بلکه خشک سالی آن عصر یکی از مصادیق آیه است.[2]

3.مقصود از «فساد» در این آیه هرگونه مفاسد اجتماعی، بلاها و ممنوعیت نعمت ها و برکت هاست که در اثر خلافکاری و گناه افراد به وجود می آید.

4.هر کار خلاف و قانون شکنی که توسط افراد جامعه صورت می گیرد در سازمان اجتماع تأثیر می گذارد و هم چون غذای مسموم، پیکر اجتماع را بیمار می سازد و آثار سوء آن دامان انسان را می گیرد.

برای مثال: دورغ گویی عامل سلب اعتماد عمومی است؛ خیانت در امانت، روابط اجتماعی را سست می کند؛ سوء استفاده از آزادی به دیکتاتوری می انجامد و استبداد، ظلم، تبعیض و محرومیت جامعه را به انفجار می کشاند.

5.در احادیث اسلامی برخی آثار پنهان گناهان نیز بیان شده است که این آثار برای ما ناشناخته است:

برای مثال، بیان شده که «قطع رَحم» و ترک رفت و آمد با خویشاوندان، عمر انسان را کوتاه می کند و شیوع عمل زشت (زنا) عامل نابودی انسان می شود و روزی را کم می کند[3] و حتی در حدیثی از امام صادق علیه السلام روایت شده که

آنها که به وسیله ی گناه می میرند، بیش از کسانی هستند که با مرگ طبیعی از دنیا می روند.[4]

6.در این آیه به یکی از آثار تربیتی بلاها و آفت ها اشاره شده است که همان بیداری انسان از خواب غفلت و بازگشت به سوی خداست.

7.مقصود از خشکی و دریا در این آیه هرگونه خشکی و دریایی است که بر اثر اعمال ناشایست انسان ها آلوده و تباه می شود؛ یعنی ممکن است تمام جهان در اثر خلافکاری انسان ها آلوده و فاسد شود.

آموزه ها و پیام ها:
1.گناه و خلافکاری انسان عامل تباهی جهان است.

2.خلافکاری نکنید که آثار زیانبار گناه دامان خود شما را می گیرد.

3.مشکلات جهان زمینه ساز بیداری و بازگشت انسان هاست.

پی نوشت:

[1] سوره روم، آیه 41

[2]  تفسير نمونه، ج 16، ص 451.

[3] كافى، ج 2، ص 477؛ معانى الاخبار، ص 269 و سفينة البحار، ج 3، ص 325.

[4]  امالى شيخ طوسى، ص 305 و 701 و سفينة البحار، ج 3، ص 217.

اشتراک گذاری این مطلب!

آرزوی مرگ/مراقب دعاهایی که می کنید باشید

28ام آذر, 1396

 

صحنه‏ قیامت سخت وحشتناک است، از سعادتمندی عبد است که طول عمر پیدا کند، برای اینکه موفّق بشود خداوند انابه را روزی او گرداند.


آرزوی مرگ

تا حالا شده که در تنگناها و بن بست های زندگی گیر کنی و احساس کنی که دیگر به پایان خط رسیده ای و از خدا بخواهی که مرگت را برساند؟!!
یادمان باشد که این درخواست ما ناشی از یک چیز بیش نیت و آن این که در گرفتاری ها خیال می کنیم که همه راه ها مسدود است و حال آنکه این طور نیست… ما باید باور داشته باشیم که وقتی یک وجود لامتناهی در بالای سر خود داریم که همیشه حواسش به ما است و از پدر و مادر برایمان مهربان تر است چرا که او ما را خلق کرده، هیچ راهی برای او مسدود نیست و او حتما راه دیگری را برای ما باز می کند … در چنین تنگناهایی به جای اینکه آرزوی مرگ برای خودمان داشته باشیم، کمی سرمان را بالاتر بگیریم و از این وجود نامتناهی، خدای مهربان بخواهیم که گره زندگیمان را باز کند.

تقاضای مرگ نکنید، چرا؟ صحنه‏ قیامت سخت وحشتناک است، «فَاِنَّ هَولَ المُطَّلَع شَدید»، از سعادتِ شخص است، یعنی از سعادتمندی عبد است که طول عمر پیدا کند، برای اینکه موفّق بشود خداوند انابه را روزی او گرداند؛ یعنی رو به ‎سوی خدا کردن را نصیبش کند.

ادامه »

تلاوت مجلسی آیات199-229سوره بقره توسط محمد محمود طبلاوی

12ام آذر, 1396

 

تلاوت مجلسی آیات199-229سوره بقره توسط محمد محمود طبلاوی

سوره بقره دومین سوره قرآن کریم و بزرگترین سوره آن است .به نحوی که از جزء اول قرآن شروع شده و در جزء سوم پایان می پذیرد. این سوره اولین سوره مدنی است که پس از هجرت پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله به مدینه به تدریج و در زمان های پراکنده نازل شده و «286» آیه دارد. علت نامگذاری این سوره به «بقره» داستانی است در مورد گاو بنی اسرائیل که در آیات 67 تا 73 آمده است. این سوره که طولانی ترین سوره های قرآن مجید است درادامه فایل صوتی تلاوت مجلسی آیات199-229سوره بقره توسط محمد محمود طبلاوی قایل دریافت است.

 

تلاوت مجلسی آیات199-229سوره بقره محمد محمود طبلاوی

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

ثُمَّ أَفِيضُوا مِنْ حَيْثُ أَفَاضَ النَّاسُ وَاسْتَغْفِرُوا اللَّهَ إِنَّ اللَّهَ غَفُورٌ رَحِيمٌ
پس از همان جا كه [انبوه] مردم روانه مى ‏شوند شما نيز روانه شويد و از خداوند آمرزش خواهيد كه خدا آمرزنده مهربان است (۱۹۹)


فَإِذَا قَضَيْتُمْ مَنَاسِكَكُمْ فَاذْكُرُوا اللَّهَ كَذِكْرِكُمْ آبَاءَكُمْ أَوْ أَشَدَّ ذِكْرًا فَمِنَ النَّاسِ مَنْ يَقُولُ رَبَّنَا آتِنَا فِي الدُّنْيَا وَمَا لَهُ فِي الْآخِرَةِ مِنْ خَلَاقٍ
و چون آداب ويژه حج‏ خود را به جاى آورديد همان گونه كه پدران خود را به ياد مى ‏آوريد يا با يادكردنى بيشتر خدا را به ياد آوريد و از مردم كسى است كه مى‏ گويد پروردگارا به ما در همين دنيا عطا كن و حال آنكه براى او در آخرت نصيبى نيست (۲۰۰)

وَمِنْهُمْ مَنْ يَقُولُ رَبَّنَا آتِنَا فِي الدُّنْيَا حَسَنَةً وَفِي الْآخِرَةِ حَسَنَةً وَقِنَا عَذَابَ النَّار
و برخى از آنان مى‏ گويند پروردگارا در اين دنيا به ما نيكى و در آخرت [نيز] نيكى عطا كن و ما را از عذاب آتش [دور] نگه دار (۲۰۱)

أُولَئِكَ لَهُمْ نَصِيبٌ مِمَّا كَسَبُوا وَاللَّهُ سَرِيعُ الْحِسَابِ
آنانند كه از دستاوردشان بهره‏ اى خواهند داشت و خدا زودشمار است (۲۰۲)

ادامه »

امر به معروف و نهی از منکر از دیدگاه امام علی علیه السلام

11ام آذر, 1396


 
«امر به معروف» و «نهی از منکر» دو فریضه بزرگ و دو فرع از فروع ده‌گانه دین مبین اسلام محسوب می‌شوند. گذشته از عنایت خاص قرآن کریم به این موضوع و نیز سیره‌ی نظری و عملی پیامبراکرم صلی الله علیه و آله و دیگر اولیای دین، در نگاه امیرالمؤمنین علی علیه‌السلام امر به معروف و نهی از منکر جایگاه ممتاز و ویژه‌ای دارد. آن حضرت امر به معروف و نهی از منکر را عنایت دین، قوام شریعت و با فضیلت‌ترین اعمال بندگان خدا توصیف می‌نماید که حتی از جهاد در راه خداوند نیز بالاتر است. از دیدگاه آن حضرت این دو فریضه برکات فراوانی در جامعه اسلامی به دنبال دارد و در مقابل ترک آنها مستوجب نزول بلا و خطرات زیادی است. مراتب سه‌گانه امر و نهی(قلبی، لسانی، یدی) خصوصیات آمر و ناهی، رابطه امر به معروف و نهی از منکر با جهاد و اقامه حدود و نیز لزوم نصیحت کردن و نصحیت پذیرفتن، همچنین فضیلت امر و نهی عوام نسبت به خواص، و رعایا نسبت به حکام، از دیگر فرازهای بیانات علوی در تبیین جایگاه و ارزش امر به معروف و نهی از منکر است.

پیشگفتار
امام علی علیه‌السلام: «و ما اعمال البر کلها و الجهاد فی سبیل‌الله عندالامر بالمعروف و النهی عن المنکر الا کنفثه فی بحر لجی»: تمام کارهای نیک و حتی جهاد در راه خدا، در مقابل امر به معروف و نهی از منکر به اندازه‌ی آب دهانی در مقابل دریایی پهناور بیش نیست!» دو فریضه‌ی امر به معروف و نهی از منکر که هر دو جزء فروع ده‌گانه دین مبین اسلام می‌باشند، آنچنان جایگاه والایی در شرع مقدس اسلام دارند که در حدود 30 آیه از آیات قرآن کریم با الفاظ و عبارات مختلف در خصوص آن‌ها نازل گردیده است. علاوه بر آن، در سخنان معصومین علیهم‌السلام، در خصوص آن‌ها نکات فراوانی بیان گردیده که در منابع و متون معتبر حدیث ما ثبت و ضبط شده است. فقها و محدثین نیز در کتاب‌های خود هر یک بابی را تحت این عنوان باز کرده و درباره‌ی آن مطالب ارزنده‌ای را نگاشته‌اند. در اهمیت و منزلت این دو فریضه همین بس که جزء فروع دین شمرده شده‌اند.

با این حال، با کمال تأسف باید اذعان نمود که آن‌طور که شایسته است در قرون و اعصار مختلف تاریخ اسلام، این دو فریضه، اولاً زوایا و ظرایف و نیز مسائل مختلف آن‌ها به عنوان دو واجب شرعی به خوبی بیان نگردیده است و ثانیاً به خوبی اجرا نشده؛ تا جایی که امروزه و بالاخص پس از پیروزی انقلاب پربرکت جمهوری اسلامی ایران، از آن‌ها به عنوان دو فریضه‌ی «فراموش شده» یاد می‌شود و برای به جریان افتادنشان «ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر» تأسیس گردیده است. امر به معروف و نهی از منکر از دیدگاه و منظر امام علی علیه‌السلام، جلوه‌ای دیگر و جایگاهی ویژه دارد. در میان کلمات، نامه‌ها و سخنان به جای مانده از آن حضرت، اشارات و توجهات خاصی به این موضوع وجود دارد. بر همین اساس، و با عنایت به این نکته که سال جاری به نام سال سیره‌ی علوی نامیده شده است، بر آن شدیم تا مجموعه‌ای از نظریات و دیدگاه‌های آن حضرت را در خصوص این دو فریضه بزرگ گرد آورده و پس از دسته‌بندی به شرح و بیان آنها در حد وسع و توان خود بپردازیم. این نوشتار پس از مقدمه تحت عنوان‌های ذیل دسته‌بندی و تدوین شده است:

1) اهمیت امر به معروف و نهی از منکر؛

2) وجوب امر به معروف و نهی از منکر؛

3) شرایط و خصوصیات آمر و ناهی؛

4) مراتب امر به معروف و نهی از منکر؛

5) ترک امر به معروف و نهی از منکر؛

6) امر به معروف و نهی از منکر و اقامه حدود؛

7) امر به معروف و نهی از منکر و جهاد؛

8) امر به معروف و نهی از منکر و نصیحت؛

9) امر به معروف و نهی از منکر عامه نسبت به خاصه و حکام؛

بعضی از عنوان‌های کلی فوق دارای موضوعات جزیی نیز می‌باشند که حسب مورد به آنها پرداخته خواهد شد. در پایان مباحث نیز ان‌‌شاء‌الله خلاصه و نتیجه بحث به اختصار مرور خواهد گرید. امید آن‌که این قدم کوتاه مورد قبول درگاه خداوند متعال و عنایت ویژه مولای متقیان در سالی که به نام زیبای آن انسان بزرگ مزین گردیده است، واقع شود و ره توشه‌ای برای نگارنده‌ی این نوشتار باشد.

ادامه »

امت واحده/ ویژه نامه هفته وحدت

10ام آذر, 1396

 

برای ایستادگی در برابر توطئه های دشمنان اسلام، «وحدت» مهمترین عامل موفقیت به حساب آمده و هرگونه کوتاهی در این راه سبب دوری از اهداف و آرمانهای بلند اسلام خواهد بود. پیامبران الهی که خود نیز از میان مردم برانگیخته شده اند، با اتّصال و ارتباط با مجاری وحی کوشیده اند تا آدمی را حول یک محور گرد هم آورند تا در پرتو وحدت کلمه، عظمت و اقتدار نظام الهی را به نمایش گذاشته شود و مردم به سعادت حقیقی دست یابند. ایام ولادت پیامبر اعظم صلی الله علیه و آله فرصت مغتنمی است تا امت اسلام در سایه این پیامبر رحمت، به ریسمان الهی چنگ زده و از تفرقه بپرهیزند.

پیامبر اعظم صلی الله علیه و آله، محور و الگوی وحدت امت اسلام

وجود نبی مکرم اسلام (صلی الله علیه واله وسلم)، بزرگترین مایه ی وحدت در همه ی ادوار اسلامی بوده است و امروز هم می تواند باشد؛ چون اعتقاد آحاد مسلمانان به آن وجود اقدس بزرگوار، با عاطفه و عشق توأم است و لذا آن بزرگوار، مرکز و محور عواطف و عقاید همه ی مسلمانهاست و همین محوریت، یکی از موجبات انس دلهای مسلمین و نزدیکی فرق اسلامی با یکدیگر به حساب می آید.

ابعاد شخصیت نبی اکرم را هیچ انسانی قادر نیست به نحو کامل بیان کند و تصویر نزدیک به واقعی از شخصیت آن بزرگوار ارایه نماید. آنچه ما از برگزیده ی پروردگار عالم و سرور پیامبران سراسر تاریخ شناخته و دانسته ایم، سایه و شبحی از وجود معنوی و باطنی و حقیقی آن بزرگوار است؛ اما همین مقدار معرفت هم برای مسلمانان کافی است تا اولا، حرکت آنها را به سمت کمال تضمین کند و قله ی انسانیت و اوج تکامل بشری را در مقابل چشم آنان قرار بدهد و ثانیا، آنها را به وحدت اسلامی و تجمع حول آن محور تشویق کند.

پیامبر اعظم صلی الله علیه و آله ، محور وحدت

وجود پیامبر صلی الله علیه و آله بزرگترین مایه وحدت در همه ادوار اسلامی

وحدت اسلامی و راهکارهای سیاسی - فرهنگی پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله

منشور برادری و همزیستی(نخستین گام های پیامبر صلی الله علیه و آله اتحاد ملی و انسجام اسلامی)

گفته ها و رفتارهای وحدت آفرین رسول اکرم صلی الله علیه و آله

نگاهی به راه بردهای ارزشی پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله

ادامه »

گلچین شهادت امام عسکری علیه السلام

4ام آذر, 1396

مرثيه و مداحی شهادت امام حسن عسکری(علیه السلام)

4ام آذر, 1396

 

 

1. حاج سید مجید بنی فاطمه

ردیف

موضوع

پخش اجرا

حجم
(KB)

زمان
1 روضه امام حسن عسکری علیه السلام (روضه) (شب شهادت 95) 24,699 00:26:15
2 مولا امام عسکری (زمینه) (شب شهادت 95) 9,060 00:09:34
3 نمیخوام به نوکری فقط عادت بکنم (شور) (شب شهادت 95) 3,356 00:03:29
4 به تو دل سپردنم عاقبت به خیریه (شور) (شب شهادت 95) 6,428 00:06:46
5 روضه امام حسن عسکری علیه السلام (روضه) (شب شهادت 94) 11,210 00:11:52
6 روضه امام حسن عسکری علیه السلام (روضه) (شب شهادت 94) 8,349 00:08:49
7 دل بی تاب اومده (زمینه) (شب شهادت 94) 4,618 00:04:50
8 مولا امام عسکری (شور) (شب شهادت 94) 8,362 00:08:50

2. حاج محمد رضا طاهری

ردیف

موضوع

پخش اجرا

حجم
(KB)

زمان
1 باز در سینه غم دوری تو مهمان است (روضه سال 94) 16،315 0:01:05
2 دور از مدینه غصه دارم (زمینه سال 94) 5،243 0:01:20
3 امشب عالم ز غم روضه خوان است (نوحه سال 94) 6،527 0:01:10
4 زهر افتاده به جان جگرم مهدی جان (واحد سال94 ) 1،803 0:01:27
5 لب ما و قصه ی زلف تو (واحد سال 94) 3،907 0:01:26
6 در دم مرگ اگر پا به سرم (شور سال 94) 1،983 0:01:42
7 من از تو دل نمیکنم (شور سال 94) 3،415 0:01:44
8 خوبیه نوکر به وفاشه (شور سال 94) 2،395 0:01:17
9 دلای ما گرفته شبای هجر دلدار 373 0:01:02
10 در میان حجره ی غربت ز پا افتادم 3,976 0:11:17
11 مهدی کجایی مهدی کجایی 641 0:01:48
12 روضه امام حسن عسکری 3,728 0:10:35
13 یابن زهرا، نور چشم تر من 2,371 0:06:43
14 بیا کنارم ببین که دیگر نفس ندارم 4,343 0:12:24
15 دیده دارم برهت تا بیایی 1,185 0:06:43
16 در میان حجره غربت ز پا افتاده ام 1,988 0:11:17
17 می سوزم از پا تابه سر 320 0:01:48
18 روضه امام حسن عسکری 2,76 0:23:00
19 روضه امام حسن عسکری 1,38 0:11:31
20 روضه امام حسن عسکری 1,05 0:08:46

ادامه »

نقش رزق و روزی در آرامش زندگی

4ام آذر, 1396

 

 کار کردن، یکی از نیازهای روان شناختی انسان است. شاید تعجّب کنید و تصوّر نمایید که کار کردن، در زمره امور اقتصادی قرار می گیرد؛ اما واقعیت این است که کار، یکی از نیازهای روحی و روانی انسان نیز هست. اگر کار نباشد، نشاط و شادابی از میان خواهد رفت و زندگی، خسته کننده و ملال آور می گردد. اگر کار، یک نیاز باشد که هست، برآورده نساختن آن، موجب ناراحتی های روحی و روانی خواهد شد. امام صادق علیه السلام می فرماید:اگر تمام نیازهای انسان، آماده بود، زندگی برایش گوارا نبود و از آن، هیچ لذّتی نمی برد.

کار و تأمین نیازها، گذشته از حکمت الهی در تأمین مواد لازم برای نیازهای بشر، نکته دیگر، طبقه بندی نیازها از جهت ضرورت آن برای بقای حیات است. هر چه نیاز انسان به چیزی، ضروری تر و حیاتی تر باشد، خداوند، دستیابی به آن را نیز آسان تر قرار داده است و هر چه از درجه ضرورت آن، کاسته شود، دستیابی به آن، نیاز به کار و تلاش دارد. تا انسان به خاطر بی کاری و بطالت، در مستی و فساد غوطه ور نشود.

همان گونه که کودک بی کار، به خود و خانواده اش آسیب می رساند، انسان بی کار نیز بر اثر سرمستی و خوش حالی، باعث زیان خود و نزدیکانش می گردد. این حقیقت را می توان در زندگی کسانی که در رفاه و خوشی و بی نیازی، بزرگ شده اند، دید.[1]

امام صادق علیه السلام در این باره به مفضل بن عمر می فرماید:

ای مفضل! از آفرینش و آماده سازی حکیمانه و مدبّرانه اشیا برای رفع نیاز انسان، درس عبرت بگیر. برای او غلّات، آفریده شده، ولی او باید آنها را آرد کند و آرد را خمیر سازد و با آن، نان بپزد.

ادامه »

فرزندم! اگر دنیا می‌خواهی نماز شب بخوان...

2ام آذر, 1396

 

به‌مناسبت سالروز رحلت آیت‌الله قاضی قدس‌سره

در مجلس اول ملاقات مرحوم علامه طباطبایی با استاد اخلاقی خود مرحوم آقا سید علی قاضی، مرحوم قاضی به ایشان فرمود:

فرزندم! اگر دنیا می‌خواهی نماز شب بخوان، اگر آخرت هم می‌خواهی نماز شب بخوان.

در روایت هم آمده است:

«هر کس نماز شب بخواند و در روز بگوید که گرسنه هستم یا غذا و روزی ندارم، او را تکذیب کنید».١

در محضر بهجت، ج۲، ص۳۵۳
١.ر.ک: من‌لایحضره‌الفقیه، ج۱، ص۴۷۴؛ وسائل‌الشیعة، ج۸، ص۱۵۸؛ بحارالانوار، ج۸۴، ص۱۵۴؛ محاسن، ج۱، ص۵۳.
اشتراک گذاری این مطلب!

تصاویری از جنایات داعش

30ام آبان, 1396

 

 

 

اشتراک گذاری این مطلب!

پیام سرلشکر سلیمانی به محضر مقام معظم رهبری

30ام آبان, 1396

 

پایان سیطره شجره خبیثه داعش را اعلام و این پیروزی بزرگ را به حضرتعالی و جهان اسلام تبریک می‌گویم
فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در پیامی خطاب به ولی امر مسلمین، پایان سیطره شجره خبیثه داعش را به ایشان و جهان اسلام تبریک گفت.
به گزارش حوزه دفاعی امنیتی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، فرمانده نیروی قدس سپاه در پیامی به محضر مقام معظم رهبری با اعلام پایان سیطره شجره خبیثه داعش، رهبری حکیمانه ایشان و پایداری ملت، دولت، ارتش و نیروهای مردمی عراق و سوریه و مجاهدین و شهدای مدافع حرم از دیگر کشورهای اسلامی را عامل پیروزی جبهه مقاومت دانست.

در پی پیروزی تاریخ ساز جبهه مقاومت اسلامی عراق و سوریه بر فتنه تروریسم تکفیری و پایان یافتن سیطره داعش که با پایین کشیدن پرچم این گروه امریکایی - صهیونیستی در “ابوکمال” رقم خورد؛ سردار سرلشکر پاسدار حاج قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، پیام مهمی به محضر مقام معظم رهبری حضرت امام خامنه ای (مدظله العالی) منتشرکرد.

متن پیام به این شرح است:
بسم الله الرحمن الرحیم
انّافَتَحنا لَکَ فتحاً مُبینا

محضر مبارک رهبر عزیز و شجاع انقلاب اسلامی
حضرت آیت الله العظمی امام خامنه ای مدظله العالی


سلام علیکم
شش سال قبل فتنه ای خطرناک شبیه فتنه های زمان امیرالمؤمنین (علیه السلام) که فرصت و حلاوت درک حقیقی اسلام ناب محمدی (ص) را از مسلمانان سلب نمود این بار پیچیده و آغشته به سمّ صهیونیسم و استکبار همچون طوفانی ویرانگر، عالم اسلامی را درنوردید.

این فتنه خطرناک و مسموم با هدف آتش افروزی وسیع در عالم اسلامی و درگیر نمودن مسلمانان با یکدیگر، توسط دشمنان اسلام ایجاد گردید. حرکت خبیثانه ای که تحت نام “حکومت اسلامی عراق و شام” در همان ماه های اولیه موفق شد با اغفال دهها هزار جوان مسلمان دو کشور ، بسیار اثر گذار و سرنوشت ساز عالم اسلامی “عراق” و “سوریه” را دچار بحران بسیار خطرناکی کند و صد ها هزار کیلومتر مربع از اراضی این کشورها را همراه با هزاران روستا، شهر و مراکز مهم استانی به تصرف درآورد و هزاران کارگاه و کارخانه و زیرساخت های مهم این کشور ها از جمله، راهها، پل ها، پالایشگاهها، چاهها و خطوط نفت و گاز و نیروگاه های برق و موارد دیگری از این نوع را تخریب نمودند و شهرهای مهمی همراه با آثار گران بهای تاریخی و تمدن ملی آنها را با بمب گذاری از بین برده و یا سوزاندند.

اگر چه آمار خسارت های وارده قابل احصاء نیست اما بررسی های اولیه حاکی از پانصد میلیارد دلار می باشد.

در این حادثه، جنایات بسیار دردناکی که غیر قابل نمایش است رخ داد؛ از جمله: سربریدن کودکان یا پوست کندن زنده زنده مردان در مقابل خانواده های خود، به اسارت گرفتن دختران و زن های بی گناه و تجاوز به آنان، سوزاندن زنده زنده افراد و ذبح دسته جمعی صدها جوان.

مردم مسلمان این کشورها متحیر از این طوفان مسموم, بخشی گرفتار خنجرهای برنده جنایتکاران تکفیری گردیدند و میلیون ها نفر دیگر خانه و کاشانه خود را رها کرده و آواره شهرها و کشورهای دیگر شدند.

در این فتنه سیاه، هزاران مسجد و مراکز مقدس مسلمانان تخریب و یا ویران گردید و بعضاً مسجد را به همراه امام جماعت و نماز گزاران آن با هم منفجر نمودند.

بیش از شش هزار جوان فریب خورده به نام دفاع از اسلام به صورت انتحاری با خودروهای پر از مواد منفجره خود را در میادین، مساجد، مدارس، حتی بیمارستانها و مراکز عمومی مسلمان ها منفجر کردند؛ که در نتیجه این اعمال جنایتکارانه ده ها هزار مرد، زن و کودک بی گناه به شهادت رسیدند.

تمامی این جنایت ها بنا به اعتراف عالی ترین مقام رسمی آمریکا که هم اکنون ریاست جمهوری این کشور را بر عهده دارد توسط رهبران و سازمان های مرتبط با آمریکا طراحی و اجرا گردیده است کما اینکه همچنان این روش توسط رهبران کنونی آمریکا در حال طراحی و اجرا است.

آنچه پس از لطف خداوند سبحان و عنایت خاص رسول معظم اسلام (صل الله علیه و آله) و اهل بیت گرانقدرش باعث شکست این توطئه سیاه و خطرناک گردید، رهبری خردمندانه و هدایت های حکیمانه حضرت مستطاب عالی و مرجع عالیقدر حضرت آیت العظمی سیستانی بود که موجب بسیج کلیه امکانات برای مقابله با این طوفان مسموم گردید.

یقیناً پایداری دولت های عراق و سوریه و پایمردی ارتش ها و جوانان این دو کشور خصوصاً حشدالشعبی مقدس و دیگر جوانان مسلمان سایر کشورها با حضور مقتدرانه و محوری حزب الله به رهبری سید پر افتخار آن، جناب سید حسن نصرالله (حفظه الله تعالی )نقش تعیین کننده ای در به شکست کشاندن این حادثه خطرناک داشتند.

قطعاً نقش ارزشمند ملت و دولت خدمتگذار جمهوری اسلامی خصوصاً ریاست محترم جمهوری اسلامی، مجلس، وزارت دفاع و سازمان های نظامی و انتظامی و امنیتی کشورمان در حمایت از دولت ها و ملت های کشورهای فوق الذکر قابل تقدیر است.

حقیر به عنوان سرباز مکلف شده از جانب حضرتعالی در این میدان، با اتمام عملیات آزادسازی ابوکمال آخرین قلعه داعش با پایین کشیدن پرچم این گروه آمریکایی – صهیونیستی و برافراشتن پرچم سوریه، پایان سیطره این شجره خبیثه ملعونه را اعلام می کنم و به نمایندگی از کلیه فرماندهان و مجاهدین گمنام این صحنه و هزاران شهید و جانباز مدافع حرم ایرانی، عراقی، سوریه ای، لبنانی، افغانستانی و پاکستانی که برای دفاع از جان و نوامیس مسلمانان و مقدسات آنان جان خود را فدا کردند این پیروزی بسیار بزرگ و سرنوشت ساز را به حضرت عالی و ملت بزرگوار ایران اسلامی و ملت های مظلوم عراق و سوریه و دیگر مسلمانان جهان تبریک و تهنیت عرض می نمایم و پیشانی شکر را در مقابل پیشگاه خداوند قادر متعال به شکرانه این پیروزی بزرگ بر زمین می ساییم.


وَ مَا النَّصرالّا مِن عِندِالله العَزِیزِ الحَکِیم
فرزند و سربازتان
قاسم سلیمانی

 

اشتراک گذاری این مطلب!

مرکز لرزه‌نگاری کشوری

23ام آبان, 1396

زیارت با معرفت

16ام آبان, 1396

 

آن مرحوم در خوابِ موافق اعتبار، گفت: همۀ کارهای ما رد شد و مورد قبول درگاه حضرت حق قرار نگرفت و به ما گفتند:

«در کارها محتاط نبودی، تقلید هم نمی‌کردی و در وقت اجتهاد نیز دقت کافی در استنباط نداشتی».

حتی زیارت حضرت سیدالشهدا† را با آن عظمت قبول نکردند و گفتند:

«آن وقتی که از افراد عادی بودی، زیارتت مثل دیگران و نظیر انعام و بهایم بود و آن زمان که معرفت به حق ما پیدا کردی، برای خدا نبود و تنها برای حفظ عنوان و شخصیت خود زیارت می‌کردی».

وی می‌گوید: به هر حال کاملاً محکوم ملائکه شدیم، ولی مرواریدی به من دادند تا بفروشم. گفتم: این چیست؟ گفتند: هنگام پیاده‌روی به‌سوی زیارت کربلا خسته شده بودی، با خود گفتی: آیا مثل منی باید پیاده برود؟! بعد از آن فکر کردی و گفتی: «الحمد لله» این گوهر، همان حمد می‌باشد.

خلاصه، انسان باید انواع و اقسام مختلف کارهای خیر را استقصا کند و از هر راهی توانست، خود را در آن ثبت نام کند، ولو به‌اندازۀ نخود باشد، که روزی به همان یک نخود محتاج می‌شویم.

رحمت واسعه، ص۲۳۸
اشتراک گذاری این مطلب!

ما به زیارتشان محتاجیم

16ام آبان, 1396

 

ما خیال می‌کنیم که معصومین‰ به زیارت ما محتاج‌اند. در ایام اربعین، کربلا پر از دسته‌جات شیعیان عراق از طوایف مختلف عرب‌ها و کُردها می‌شد که یکی از آن‌ها را در ایام سال نمی‌دیدیم و در شعرهایشان از خاندان مرتضی† تجلیل و به آن‌ها اظهار محبت و مودّت می‌کردند.

اشخاص و جماعت متعدد از سرتاسر عراق، هر دسته از ناحیه‌ای و در پیش هر جمعیت مرشد پیری بود که به دنبال او می‌رفتند.

امام‌ حسین† می‌خواهد بگوید:

من به شما احتیاج ندارم، شما به ما خاندان محتاجید، چنان‌که خداوند سبحان می‌فرماید:

وَ رَبَطْنَا عَلَی قُلُوبِهِمْ إِذْ قَامُواْ فَقَالُواْ ۱ (و دل‌هایشان را استوار کردیم که برخاستند و گفتند:… ).

همچنین می‌فرماید:

قُلْ لا تَمُنُّوا عَلَیَّ إِسْلامَکُمْ بَلِ اللَّهُ یَمُنُّ عَلَیْکُمْ أَنْ هَداکُمْ لِلْإیمان۲

(بگو، اسلامتان را بر من منت ننهید؛ بلکه این خداست که بر شما منت نهاد و به ایمان رهنمون گردانید).

ما باید متشکر و ممنون باشیم که خداوند منان نعمت ولایت و مودّت آن‌ها را به ما عطا فرموده است.

رحمت واسعه ص۲۳۷

 ۱. کهف، ۱۴

  • ۲. حجرات، ۱۷
اشتراک گذاری این مطلب!

زائران اربعین سیم کارت ایرانی استفاده کنند یا عراقی؟

4ام آبان, 1396

همزمان با ورود زائران ایرانی به خاک اربعین در صورت داشتن سیمکارت ایرانی رومینگ آنها فعال شده و خدمات تلفن همراه آنها به صورت رومینگ محاسبه می‌شود.

برای اینکه در این زمان زائران بتوانند از خدمات بهتر و ارزانتر تلفن همراه استفاده کنند در ادامه اطاعاتی را در انتخاب سیمکارت مناسب و نحوه استفاده آن بیان کرده‌ایم.

در حقیقت نمی‌توان گفت که زائران از چه سیم‌کارتی باید استفاده کنند که بهترین خدمات را ارائه می‌دهد اما راهکار منطقی آن است که افراد با بررسی و مقایسه تعرفه‌ها اپراتوری که خدمات مقرون به صرفه‌تری را ارائه می‌دهند سیمکارت مناسب را انتخاب کنند. 

تعرفه تماس از سیم‌کارت‌های ایرانی به کشور عراق پیش‌تر کاهش یافت و به دقیقه‌ای ۵۵۰ تومان رسیده بود. با توجه به اینکه نرخ مکالمه رومینگ در عراق گران محاسبه می‌شود، بهتر است که زائران ایرانی برای بهینه‌سازی مصرف خود برای ارتباطات عراق به عراق از سیم کارت‌های عراقی استفاده کنند و برای ارتباطات عراق به ایران و بالعکس استفاده از رومینگ مقرون به صرفه‌تر است.

 مطابق با گفته اپراتورهای عراقی این اپراتورها برای مکالمات زائران ایرانی و نیز دیتای زائران بسته‌های تشویقی در نظر گرفته‌اند تا ارتباطات زوار با تسهیلات بهتر انجام شود. این تسهیلات شامل ۱۰ دقیقه مکالمه رایگان با ایران و دقایقی مکالمه رایگان داخل عراق است و درباره اینترنت موبایل نیز در صورت امکان تسهیلاتی درنظر گرفته شده است.

‌روش دیگر ارتباط از عراق با ایران،‌ استفاده از سیم‌کارت‌‌های اعتباری عراقی می‌باشد. این سیم کارت‌ها توسط سه شرکت Zain ، Asiacell و Korek ارائه می‌شود و تفاوت آن‌ها با سیمکارت‌های ایرانی در قیمت و میزان شارژ اولیه‌ آنهاست.

پس از خرید سیم‌کارت عراقی، به صرفه است که شماره خود را به ایران بدهید و از آن‌ها بخواهید با شما تماس بگیرند هرچند در صورت تمام‌شدن اعتبار سیم کارتتان هم می‌توانید،‌ کارت شارژ تهیه کرده و همانند سیم‌کارت‌های اعتباری ایرانی با کدهای مخصوص که روی کارت شارژ درج شده آن‌ها را شارژ کنید.

دقت کنید که سیم‌کارت‌های عراقی که در اختیار زائرین قرار دارد تاریخ مصرف محدود دارند و پس از اولین تماس تا ١۵‌روز فعالند و پس از آن می‌سوزند. پس هنگام خرید نزد فروشنده، سیم‌کارت را تست کنید و با وارد‌کردن کد مانده شارژ تاریخ اعتبار آن را چک کنید.

برای خرید سیم‌کارت با تاریخ مصرف بالا و عمر بیشتر باید از مراکز معتبر و با همراه داشتن پاسپورت اقدام به خرید کنید. در ایام عادی سال امکان استفاده از سیم‌کارت‌های ایرانی در عراق وجود دارد اما به دلیل شلوغی ویژه اربعین که ترافیک تماس‌ها زیاد است امکان سرویس‌دهی رومینگ دچار اختلال می‌شود و سیمکارت‌های عراقی بهتر جواب می‌دهند.

در صورت استفاده از سیم‌کارت‌های ایرانی در کشور عراق،‌ علاوه بر محاسبه هزینه رومینگ برای شما، هزینه تمام تماس‌هایی که با شما گرفته شود، به حساب شما محاسبه می‌شود و برای کسانی که از ایران با شما تماس می‌گیرند هزینه تماس داخل ایران محاسبه می‌شود.

 ‌با سیم‌کارت عراقی می‌توانید با هزینه کمتر تماس‌های داخل عراق با سایر دوستان و همراهان و مراکز اضطراری داشته باشید. در عین حال پیشنهاد می‌شود سیم‌کارت اعتباری ایرانی نیز همراه داشته باشید تا در مواقع ضروری و گیر‌نیاوردن سیم‌کارت عراقی از آن استفاده کنید.

‌باید بدانید که نه تنها برای تماس بلکه برای دریافت تماس هم حتما باید حداقل ٢هزار تومان شارژ داشته باشید. اگر رمز دوم کارت‌های بانکی خود را داشته باشید با همان روشی که در ایران شارژ تهیه می‌کنید در عراق هم می‌توانید با وارد کردن کدها شارژ تهیه کنید.

توجه داشته باشید برای تماس گرفتن از ایران به کشور عراق باید به ابتدای شماره خود کد کشور عراق (٠٠٩۶۴)را اضافه و صفر ابتدای شماره همراه عراق را حدف کنید.

تعرفه تماس با سیمکارت ایرانسل از عراق به ایران:

تعرفه تماس با ایرانسل از عراق به ایران

اگر رومینگ ایرانسل توسط اپراتور zain عراق صورت بگیرد هزینه چنانکه در تصویر آمده می باشد اما اگر سیمکارت ایرانسل شما توسط اپراتور دیگری رومینگ شده باشد(بستگی به منطقه ای که هستید و فرستنده های موجود در منطقه) هزینه تماس با ایرانسل به ایران بیشتر خواهد شد چون ایرانسل با بقیه اپراتورهای عراق قرارداد تخفیفی ندارد.

برای اینکه رومینگ بوسیله شرکت zain باشد و تغییر نکند می توانید در تنظیمات گوشی خود انتخاب اپراتور را از حالت خودکار به حالت دستی تغییر دهید و zain را انتخاب کنید.

تعرفه تماس با سیمکارت همراه اول از عراق به ایران:

برای اطلاع از تعرفه همراه اول یک پیامک با متن «عراق» یا با متن «۹۶۴» به ۸۰۷۰ ارسال کنید.

اشتراک گذاری این مطلب!

مداحی منم کمترین بنده ی تو تو شاهی با نوای محمودکریمی

3ام آبان, 1396

نقشه موکب ها، درمانگاه ها، مراکز راهنمای زائر و مراکز اتصال به اینترنت

2ام آبان, 1396

http://vareth.ir/files/fa/news/1396/8/1/381151_145.jpg

 همچنین فایل pdf، این نقشه از طریق لینک زیر قابل دریافت است:

نقشه موکب ها، درمانگاه ها، مراکز راهنمای زائر و مراکز اتصال به اینترنت

اشتراک گذاری این مطلب!

روضه حضرت رقیه سلام الله علیها

2ام آبان, 1396

آموزش فشرده و مکالمه محور زبان عربی عراقی

1ام آبان, 1396

 

این جزوه دریچه ی ورود شما خواهد بود به زبان عربی عراقی. یاد گرفتن زبان عراقی فقط سه راه حل دارد. آن هم صحبت کردن، صحبت کردن، صحبت کردن است.

متنی که در پیش رو می آید در واقع فشرده ای مکالمه محور و موقعیت محور از زبان عربی عراقی است. قطعا نمی توان انتظار داشت با خواندن این جزوه به زبان عراقی مسلط می شوید. امّا این جزوه دریچه ی ورود شما خواهد بود به زبان عربی عراقی. یاد گرفتن زبان عراقی فقط سه راه حل دارد. آن هم صحبت کردن، صحبت کردن، صحبت کردن است. اینکه آدم فعّالی باشید و در طول مسیر با استفاده از این جزوه و مهارت های زبانی دبیرستان به صحبت کردن بپردازید نقش به سزایی در یادگیری شما خواهد داشت.

در جدول ها موقعیت های مکانی و صحبت ها به همراه نحوه تلفظ صحیح شان و در خانه های روبرویی جواب مخاطب نیز آمده است. این جزوه صرفاً کارکرد آشنایی و استفاده کردن آموزشی عبارات در موقعیت های مشابه است. در پایان تعدادی از افعال پرکاربرد ضمیمه شده است تا با استفاده از آن بتوانید به جمله سازی های پرکاربرد به پردازید.

دانلود نسخه pdf

اشتراک گذاری این مطلب!

شیطان در آخرالزمان

29ام مهر, 1396

 

 

شیطان در آخرالزمان آسیب‌های فراوانی بر مؤمنان وارد می‌کند

حجت‌الاسلام والمسلمین عالی کارشناس دینی گفت: روایات زیادی پیرامون اجر زن و شوهر برای خدمت به یکدیگر در خانه وجود دارد، از جمله اینکه اگر خانمی ظرف آبی به همسرش بدهد به این نشانه که حواسم به شما هست برای آن زن ثوابش از عبادت یک سال که روزش روزه‌دار و شبش شب‌زنده‌دار باشد بیشتر است.
 حجت‌الاسلام والمسلمین مسعود عالی، شامگاه یکشنبه در عزای حسینی مکتب الصادق علیه السلام اصفهان اظهار کرد:

شیطان از جن است و طایفه جن قابل رشد است، هم رشد مثبت و هم منفی دارند.

سرپرست مرکز جامع علوم اسلامی بیان کرد: اگر انسان بخواهد به سمت خوبی و بهتر شدن یک قدم بردارد شیطان سنگ‌اندازی‌اش بیشتر و حملات شیطان برای کسی که می‌خواهد به سمت قله برود زیادتر می‌شود براین اساس افراد مخلص‌تر و مؤمن‌تر بیشتر درخطر فریب شیطان هستند.

هر کجا شاهد افزایش فشار فریب شیطان نسبت به خودمان در مرحله یا انجام عملی شدیم، بدانیم همان گنج است، به عنوان مثال اگر دیدیم سحر بلند می‌شویم و تحت‌فشار هستیم همین جا خبر مهمی هست.
وی در ادامه گفت: شیطان در آخرالزمان آسیب‌هایی بر مؤمنان وارد می‌کند، در این جامعه یکی از مکان‌هایی که نوک تیز پیکان خدعه شیطان به سمت آن است، خانواده بوده، عباداتی در خانه انسان می‌تواند انجام دهد که درهیچ جایی حتی مسجد نمی‌تواند انجام دهد.

ادامه »

چرا آمریکا سپاه را تروریست می داند ؟

29ام مهر, 1396


چرا آمریکا سپاه را تروریست می داند ؟

رئیس جمهور آمريكا از قراردادن نام سپاه پاسداران در فهرست تروريست ها توسط آمريكا خبر داد. اين موضوع باعث واكنش و بازتاب گسترده اي در بين كارشناسان آمريكا و رسانه هاي آن و حتي مقامات اروپايي و بالاتر از همه در بین مردم ایران و جبهه مقاومت اسلامی شد. از اين رو بايد ديد كه اين اقدام ريشه در چه مسائل و زمينه هايي داشته و آمريكائيها از اين كار چه هدفي را دنبال مي كنند؟

الف ) عوامل و ريشه هاي اقدام آمريكا

اقدام كاخ سفيد در تروريست ناميدن سپاه به معناي اتهام زدن به ارتش رسمي يك كشور بوده كه اين گونه اتهام زدن نشان دهنده بسترها و زمينه هاي مهم و موثري است. اين زمينه ها را مي توان در موارد ذيل دسته بندي كرد:

1) نقش مهم و اساسي سپاه در كشور

سپاه پاسداران به عنوان تأثيرگذارترين نيروي انقلابي و مردمي از آغاز تأسيس خود تاكنون نقش هاي مهم و حياتي را در سطوح مختلف كشور برعهده داشته و آنها را با موفقيت به انجام رسانده است:
1/1_ سطح دفاعي وامنيتي : شكل گيري سپاه پاسداران در زماني بود كه اوضاع امنيتي كشور به شدت تحت تحرك قوميت ها وشورش هاي مناطق مرزي خدشه دار شده وبيم حملات خارجي نيز فضايي از ناامني را در كشور رقم زده بود. در چنين وضعيتي نيروهاي سپاهي با فداكاري وتلاش گسترده توانستند هر يك از تحركات قومي در مرزهاي كشور را خنثي كرده وامنيت را برقرار سازند. تأمين امنيت كشور در چنين شرايطي سپاه را به نيرويي برتر و داراي تجربه تبديل ساخت. در مرحله بعد دفاع در مقابل حملات عراق باعث قدرتمندي فوق العاده نيروهاي سپاهي شده و تجربيات زيادي را در دفاع از كشور، خنثي سازي عمليات دشمن، حمله به مواضع آن، شناسايي ومقابله با عناصر نفوذي در داخل و منافقين، ساخت و چگونگي استفاده از تجهيزات نظامي پيشرفته و…. را نصيب آن نمود. اين مساله يعني سرعت شكل گيري يك نيروي نظامي گسترده و قدرتمند تنها به تعهدو ايمان نيروهاي سپاهي مربوط مي‌شد كه باعث اقبال مردمي هم به آن نهاد شده بود. به طور كلي نقش اساسي سپاه در تأمين امنيت كشور و مقابله باضد انقلاب تا جائي بود كه حضرت امام (ره) فرمودند:

«اگر سپاه نبود كشور هم نبود
 

ادامه »

مادر منم مثل تو خمیدم

27ام مهر, 1396

 

کربلایی نریمان پناهی - جلسات هفتگی 29 اردیبهشت 96 - مادر منم مثل تو خمیده ام (زمینه)

 زمان : 07:27

دانلود مداحی های کربلایی محمود اسدی و کربلایی نریمان پناهی و کربلایی اکبر عبادی و کربلایی مجید پناهی به مناسبت جلسات هفتگی در تاریخ 1396/02/29 در هیئت رزمندگان

 

دانلود مداحی مادر منم مثل تو خمیدم با نوای حاج محمود کریمی

متن مداحی :

منم مثل تو خمیدم، تو تو کوچه من بیابون

مادر ، منم مثل تو شهیدم

تو تو خونه من تو ویرون

.

بازوم مث بازوته

ابروم مث ابروته

پهلوم مث پهلوته

.

اما مادر تو تن ِ باباتو تو صحرا ندیدی

روی جسم بابات جای پا ندیدی

صورت باباتو رو خاکا ندیدی

.

ادامه »

تروریسم چیست؟

26ام مهر, 1396

 

تروریسم یکی از واژه هایی است که امروزه در ادبیات سیاسی جهان کاربرد بسیار گسترده ای یافته است . البته درباره این پدیده وچیستی آن اجماع نظری وجود ندارد ودراین حوزه با آشفتگی معنایی روبرو هستیم .در این مقاله خواهیم کوشید تا به بررسی این مفهوم ومفاهیم مرتبط با آن بپردازیم
 

ترور
از واژه ترور تعاریف متعددی بعمل آمده است، و افراد مختلف تعاریف متعددی از آن بدست داده‌اند .. داریوش آشوری، در دانشنامه سیاسی درتعریف ترور چنین می‌‌گوید :
“ ترور، در لغت، در زبان فرانسه ،‌به معنای هراس و هراس افکنی است . و در سیاست به کارهای خشونت‌آمیز و غیر قانونی حکومتها برای سرکوبی مخالفان خود و ترساندن آنها ترور می‌‌گویند و نیز کردار گروه های مبارزی که برای رسیدن به هدفهای سیاسی خود، دست به کارهای خشونت آمیز و هراس انگیز می‌‌زنند، ترور نامیده می‌‌شود . همچنین ترور به معنای کشتار سیاسی نیز به کار می‌‌رود.”۱
فرهنگ جامع سیاسی نیز بیان می‌‌کند که “ترور، به معنای ترس و وحشت است و در اصطلاح عام بیشتر به قتلهای سیاسی گفته می‌‌‌شود که البته معنای واقعی این واژه نیست.”۲ همچنین آلن بیرو در فرهنگ علوم اجتماعی، ترور را به معنای حالت ویا احساس ترس دسته جمعی می‌‌داند که خشونت و کشتار بی حساب موجد آن است.۳
فرهنگ علوم سیاسی نیز این تعریف را از ترور ارائه می‌‌دهد : ترور به معنای وحشت و ترس زیاد است. همچنین در معنی حزب یا جنبشی که باعث حالت ترور شود به کار رفته است . اصطلاحا‌ به حالت وحشت فوق‌العاده‌ای اطلاق می‌‌‌شود که ناشی از دست زدن به خشونت و قتل و خونریزی از سوی یک گروه، حزب ویا دولت به منظور نیل به هدفهای سیاسی،کسب و یا حفظ قدرت است.۱
با بررسی تعاریف فوق‌الذکر در می‌‌یابیم که ترور هم به یک حالت و نیز اقدام خاصی اشاره دارد. منظور از حالت، وضعیت ترس و هراس است که از دست زدن به اقدامات خاص که تروریستی نامیده می‌‌شوند، ناشی می‌‌گردد. پس می‌‌بینیم که ایجاد ترس، وحشت و هراس اجزای لاینفک ترور است . پس در حالت کلی می‌‌توان ترور را به صورت زیر تعریف کرد: رفتار، فرد، گروه، حزب ویا دولت که از طریق خشونت و قتل و خونریزی و ایجاد ترس و وحشت می‌‌خواهد به هدفهای سیاسی خود برسد.

ادامه »

​«موکب های حسینی» آتش به اختیار فرهنگی

23ام مهر, 1396

 

پدیده راهپیمایی اربعین در سال های اخیر روز بروز با استقبال گسترده مردم، رشد چشمگیری داشته است.

این پدیده طبیعتا دستاوردهای فرهنگی فراوانی نیز به همراه داشته که بدون تردید بررسی این رویش ها ما را به «تکمیل، تثبیت و ترویج» آنها رهنمون می سازد.
اگر چه در زیارت اربعین فضا را برای تبادل آراء و همفکری شیعیان و دلبستگان جبهه مقاومت  فراهم می شود اما رویکرد «تبادل تجارت فرهنگی» را می توان از رویش های مهم راهپیمایی بزرگ اربعین حسینی برشمرد.
«راه اندازی موکب» یکی از تجربه های ناب فرهنگی عراق بود که در ایام اربعین، به ایران منتقل شد.
اگر چه ترجمه فارسی «موکب»(۱) را (حرکت دسته جمعی، کاروان، دسته و …) ذکر کرده اند اما این روز ها موکب معنای متفاوت تری به خود گرفته است. «موکب» محلی است که در آن عده ای با مسئولیت های مختلف اما مرتبط و تشکیلاتی با هدف تعظیم شعائر حسینی و خدمت به عزاداران ابا عبدالله گرد هم جمع می شوند.
موکب هایی که در جای جای شهر، سال به سال در حال افزایش هستند و هر کدام از انها نقطه ثقل فعالیت های تبلیغی و ترویجی حماسه حسینی مناطق قرار می گیرند.
موکب هایی که نه تنها آرم یا لوگوی ادارات و سازمان های دولتی را به دوش نمی کشند که خود  با افتخار هزینه های کلان تجهیز محل و پذیرایی از عزاداران حسینی را به عهده گرفته اند.
موکب هایی که رسالت خود را از صرف پذیراییو توزیع نذورات فراتر دانسته و با برگزاری مجالس سخنرانی، روضه و شعرخوانی به تمیق معارف و باورهای شیعی می پردازند.
موکب هایی که از ظرفیت کلان خود غافل نشده و تجمع عاشقان سیدالشهداء از هرطیف و با هر شغلی را فرصتی برای گره گشایی از محرومان دانسته و به جمع آوری کمک های مردمی برای تهیه جهیزیه درقالب انجمن های خیریه فعالیت های شایسته ای کرده اند.
موکب هایی که اکثرا قشر نوجوان و جوان جمعیت خادمان اش را تشکیل می دهد که با هدایت های پیرغلامان از بعداز ظهرها تا پاسی از شب به فعالیت های فرهنگی می پردازند.
موکب هایی پرشور در کنار خیابان هایی که اگر چه ظاهرا به «حرم» یا «زیارتگاهی» منتهی نمی شود اما قلب خادمان و زائران موکب ها به گواهی روایات(۲) خود منزلگاه قبور مطهر اهلبیت عصمت و طهارت است.

ادامه »

خیانت و توطئه؛ فتنه جدید با روکش احقاق حقوق قومیتی

22ام مهر, 1396

 

رهبر انقلاب اسلامی چهارشنبه‌ی گذشته در دیدار رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه در سخنانشان به‌طورمفصل به مسئله‌ی جدایی‌طلبی کردستان عراق پرداختند و برگزاری همه‌پرسی در کردستان عراق را خیانت به منطقه و موجب تهدید آینده‌ی آن، خواندند و با اشاره به تلاش دشمنان برای مشغول‌سازی ایران و ترکیه و دور کردن دو کشور از مسائل مهم منطقه، افزودند: قدرت‌های خارجی و به‌ویژه رژیم صهیونیستی به‌دنبال ایجاد یک «اسرائیل جدید» در منطقه و به‌وجود آوردن وسیله‌ای برای اختلاف و نزاع هستند. دکتر سعدالله زارعی استاد دانشگاه و کارشناس مسائل سیاسی و بین‌المللی در یادداشت زیر به بررسی اهداف و عواقب جدایی‌طلبی سران کردستان عراق پرداخته است.

http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/home/qoute.png از ایران به‌عنوان یک «قدرت مسئول منطقه‌­ای» انتظار می­‌رود درخصوص رویدادهای مهم و به‌خصوص آن دسته از رخدادهایی که می­‌توانند برای دهه‌­های متوالی بر سرنوشت جمعی ملت­‌ها و کشورهای منطقه تأثیرات جدی برجای بگذارند، «موضع مؤثر» داشته باشد. بدون تردید موضوع همه­‌پرسی اخیر و تجزیه‌ی یک «همسایه‌ی عرب» در عداد این دسته از رخدادها است.

* عواقب طولانی‌مدت جدایی‌طلبی کردستان عراق
بعضی از ناظران سیاسی با اشاره به ریشه‌ی ایرانی کردهای منطقه و یا با اشاره به اینکه طی حدود یکصد سال اخیر، ایران همواره مهم‌ترین پناه و پشتیبان کردها بوده است، توصیه کرده‌­اند که جمهوری اسلامی برای حفظ «موقعیت ویژه»ی خود در بین کردها، یا اساساً با روند تجزیه‌ی شمال از مرکز و جنوب عراق همراه شود و به جدایی‌­طلبان کمک کند و یا دایره‌ی مخالفت خود را در حدی که با این پروژه یا پروسه درگیر نشود، محدود نگه دارد. بر این اساس بعضی به انتقاد از تحرک ایران برای حفظ تمامیت ارضی و وحدت کشور عراق پرداخته و آن را نکوهش کرده­‌اند.

طراحان تجزیه‌ی کردستان عراق با تجربه‌­ای که از این موضوع در تلاش خانوادگی برای تجزیه‌ی قطعه‌ای از منطقه در ایران -زمان فتنه‌ی ۹ ماهه‌ی قاضی محمد- و تجزیه‌ی قطعه‌­ای از منطقه در عراق -حد فاصل ۱۹۹۱ تا ۲۰۰۳- دارد، می­‌داند این جدایی‌­طلبی بدون آنکه به نتیجه برسد، در درجه‌ی اول هزینه­‌ی سنگین جانی و مالی و موقعیتی برای کردها دارد و در مرتبه‌ی بعدی، شعله‌ورکننده‌ی فتنه‌­های متعدد است.

ادامه »

درمانگاهی است که مریض شفاء می دهد

19ام مهر, 1396
 

حجت الاسلام و المسلمین ماندگاری:

منطبق شدن عاشورای دیروز (کربلا) و عاشورای امروز (هشت سال جنگ تحمیلی) از جمله ویژگی های محرم امسال است.

مجالس اهل بیت (ع) درمانگاهی است، که مریض شفاء می دهد/ شعور حسینی متصل به شعور بعثت و غدیر استحجت الاسلام و المسلمین محمد مهدی ماندگاری سخنران و کارشناس امور دینی درباره ویژگی های محرم امسال گفت:

به عقیده من مقارن شدن ماه محرم با هفته دفاع مقدس و آغاز سال تحصیلی از جمله ویژگی های مهمی است که عاشورای دیروز (کربلا) را به عاشورای امروز (هشت سال دفاع مقدس) باهم منطبق شده است.

ما معتقد هستیم که مجالس اهل بیت علیه السلام دانشگاه است.

وی در ادامه بیان کرد: همانطور که دانشجویان و طلاب در طول یکسال آرزو می کنند، دانشگاه و یا حوزه باز شود، عاشقان اباعبداللّه الحسین علیه السلام هم به اعتقاد من آرزو می کردند، یک سال سفره امام حسین علیه السلام برپا شود و کسب معارف کنند.

این سخنران و کارشناس مذهبی افزود: سفره عزای حضرت سیدالشهدا علیه السلام به تعبیر امام هادی علیه السلام در زیارت جامعه کبیره، دانشگاهی است جذبه محبت همه را به سمت خود می کشاند، ماه عزای اهل بیت علیه السلام ضمن اینکه دانشگاه است، درمانگاه است به این معنی که وقتی مریض به درمانگاه نزدیک می شود، همه اطرافیان او را دلداری می دهند، امروز نیز ما مریض روحی و جسمی هستیم که باید رسیدن به دارالشفاء امام حسین علیه السلام را به یکدیگر بشارت بدهیم.

حجت الاسلام والمسلمین ماندگاری با بیان اینکه انشااللّه به برکت امام حسین علیه السلام و یارانشان، درد های ما شفاء پیدا کند، درخصوص شور و شعور در مجالس عزاداری امام حسین علیه السلام اظهار کرد: عزای امام حسین علیه السلام یک شور دارد که در مجالس عزاداری و هیئت ها است و دیگری شعوری است که به شعور غدیر، بعثت، ظهور و انقلاب اسلامی وصل می شود.

کارشناس امور دینی برنامه تلویزیونی «سمت خدا» درباره حفظ شعور در محرم و دیگر ماه های سال، افزود: حفظ شعور مشروط به چارچوبی است که خداوند آن را در رعایت کردن حلال و حرام گذاشته است و دوست دارد ما آن را انجام بدهیم. شعور عزاداری هم به این است که ما حلال و حرام آن با راهنمایی که ولی خدا است، رعایت کنیم.

وی گفت: شعور عزاداری در این است که ولایتمدار باشیم و این حلال و حرام را تا آخر عمر دنبال کنیم، که خود نشانه از استقامت و پای بندی ماست.البته یکی دیگر از شعور عزاداری مجاهدت است که اگر کسی بخواهد با دین ماه مبارزه کند، با آن مقابله خواهیم کرد. شهادت طلبی و تا مرز شهادت رفتن از جمله شعور عزاداری است که بچه های ما در جبهه های هشت سال دفاع مقدس و امروز در دفاع از حرم از خود نشان داده اند.

شعور معارف دینی در تمام حیات دنیا جریان دارد

حجت الاسلام والمسلمین ماندگاری در ادامه گفت: من معتقدم که این شعور دیگر برای ماه محرم و صفر نیست و در تمام حیات دنیا بنا به جمله ناب امام حسین علیه السلام در زیارت عاشورا «اَللّهُمَّ اجْعَلْ مَحْیاىَ مَحْیا مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ مَماتى مَماتَ مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ» محقق می شود. حیات حسینی و طیبه ما اگر شعور واقعی باشد، بعد از ماه محرم و صفر یک جریان قشنگی در کشور رقم می خورد و گناه،  ناهنجاری و نا بسامانی ها کم می شود و جای آن را خدمت ومهربانی پر می کند.

 

اشتراک گذاری این مطلب!

افشای توطئه انگلیسی در هیات‌های مذهبی + فیلم

10ام مهر, 1396

سخنرانی شنیدنی از حسن رحیم پور ازغدی را در خصوص افشاگری برخی از راه‌های نفوذ انگلیسی‌ها در هیات‌ها و مراسم‌های مذهبی می‌شنوید.

 این روزها به هر کوی و برزنی که سر بزنی، مجلسی از محافل حسنی برپاست، مجالسی که برپا کنندهای آن، تمام عشق و ارادت خود را در طبق اخلاص می‌گذارند تا بتوانند خادمی هر چند کوچک در این دستگاه با کرامت و پر برکت باشند.

اما همیشه و در هر حالی باید مراقب بود، گاهی اوقات این شور اگر با شعوری حسینی همراه نباشد، و با صرف پیروی کورکورانه انجام بگیرد ، روزنه‌ای خواهد شد برای ورود بدعت‌ها و  رسم و رسومی که هیچ پشتوانه عقلی و منطقی پشت آن‌ها نیست.

استاد حسن رحیم‌پور ازغدی، در یکی از جلسات سخنرانی خود با اشاره به این موضوع به نکاتی جالب اشاره می‌کند که شنیدن آن بر همه عزاداران مکتب حسینی واجب و لازم خواهد بود.

ازغدی در بخشی از صحبت‌هایش چنین می‌گوید: اسنادی از وزارت خارجه انگلیس منتشر و افشا شد که طبق آن، گفته می‌شد انگلیسی‌ها در ایران، عراق و هند دست سرمایه گذاری‌هایی کلان کردند تا بتوانند درمحافل مذهبی و هیات های مذهبی، از جمله بین شیعیان  نفوذ کنند و با سوء استفاده از این جریان پاک و ارزشمند اهل بیت، این جریان مبارک موثر در تاریخ شیعه و انقلاب  را به عامل مخدر و تفرقه بین مسلمین جلوه دهند.

حتی در یکی اسناد آنها آمده است که بین بعضی از هیات های مذهبی اشعاری را برای مداحی در اختیار آنها قرار می دادند که کاملا بدعت بود.  قمه توزیع می‌کردند بین عزادارن با بودجه خودشان و اینها همه دست‌هایی است که پشت پرده در این زمینه دخالت دارد و باید این دخالت را دید.

البته ممکن است یک مداحی با اخلاص دروغ بگوید و یک عزادار با صداقت قمه بزند. ما بحثی با کسی که این کار را انجام می دهند نداریم، آنها ممکن است معذور هم باشند چون با صداقت انجام می‌دهند. اما توجه داشته باشید که پشت این جریان و پرده‌ها گاهی چه دست هایی در کار است برای اینکه تفرقه و فتنه ایجاد کند.

باشگاه خبرنگاران

اشتراک گذاری این مطلب!

دوم محرم؛ ورود به کربلا

1ام مهر, 1396

 

کاروان امام حسین علیه السلام در روز دوم محرم وارد سرزمین کربلا شد و تا عاشورا در این سرزمین ماند. سرزمین کربلا در ۶۰ مایلی بغداد، غرب فرات و ۵ فرسنگی نینوا قرار گرفته است. این سرزمین خالی از سکنه بوده و پستی، بلندی و گودال‌های زیادی داشته است.

امام حسین علیه السلام در لحظه ورود به سرزمین کربلا، خاک را بویید و فرمود:

همان است قتلگاه و خوابگاه ماست. اسب امام سوم شیعیان از ورود به کربلا پرهیز کرد و این امام بزرگوار هفت اسب عوض کرد و با هفتمین اسب وارد سرزمین کربلا شد. ایشان با لباس پیامبر وارد زمین کربلا شدند.

شایان ذکر است در هنگام ورود امام حسین علیه السلام به سرزمین کربلا، سپاه حر نیز با وی وارد کربلا شدند در همین موقع سواری کمان بر دوش رسید و نامه عبیدالله‌زیاد را به حر داد. در نامه نوشته بود همین که نامه‌ام رسید بر حسین سخت بگیر و او را در زمینی بی‌آب و خشک و بی‌پناهگاه فرود آور. این پیک نیز مراقب است که همراه تو باشد و جدا نشود تا دستورم را کاملا انجام دهی. حر نامه را به امام حسین علیه السلام نشان داد و گفت: چاره‌ای جز این ندارم. در همین جا فرود آی. امام سوم شیعیان فرمود:بگذار در دهکده غاضریه فرود آیم یا در شفیه که حر نگذاشت و گفت:این مأمور مراقب من است!

امام حسین علیه السلام با ورود به کربلا نامش را پرسید چندین نام گفتند و با شنیدن نام کربلا فرمود:

اللهم انی اعوذ بک من‌الکرب والبلاء.

خاطرنشان می‌شود امام حسین علیه السلام شهادت خود و حمل سر بر نیزه را برای زهیر‌بن‌القین بازگو کرد. حوادث فراوان دیگر که ناشی از عکس‌العمل یاران و خانواده امام سوم شیعیان است نیز ذکر شده است.
منابع:
۱. اخبار‌الطوال
۲. تاریخ طبری
۳. معجم‌البلدان
۴. الحسین فی‌الفکر‌المسیحی
۵. کربلا و حرم‌های مطهر
۶. آشنایی با عتبات مقدسه و زندگانی چهارده معصوم
۷. آینه در کربلاست (محمدرضا سنگری)

اشتراک گذاری این مطلب!

اشعار روز دوم محرم

31ام شهریور, 1396

 

شعر حسن لطفی به مناسبت روز دوم محرم


اینجا کجاست این همه غربت دیار کیست
این خاک، این غبار پر از غم مزار کیست

آن تل، تل خاکی و گودی پشت آن
جانم به لب رسانده مگر سوگوار کیست

با من بگو که آن همه نیزه برای چیست
یا آن سپاه دشنه به فکر شکارِ کیست

وای از رباب حرمله اینجا چه می‌کند
وای از رباب حرمله در انتظار کیست

آن نیزه‌های مرد کش سهمگین او
سهم گلوی مثل گل شیر خوار کیست

برگرد تا به گریه نگویم کنار تو
این زخم‌های بیشتر از بیشمار کیست

برگرد تا که نشنوی از کوفیان که این
ناموس بی برادر و محمل سوار کیست

ادامه »

مداحی مراسم شیر خوارگان حسین /نوحه ها و مداحی های حضرت علی اصغر (علیه السلام)

24ام شهریور, 1396

 


مداحی محمود کریمی در همایش شیرخوارگان حسینی

 

نوحه ها و مداحی های حضرت علی اصغر (علیه السلام)

سال 94

حاج محمود کریمی

ردیف

موضوع

پخش دانلود

حجم
(KB)

زمان
1
آقا امشب چه خوبه به اینا نظر کنی (روضه ، سال 94،جدید)
40,225 00:17:07
2
یادم نمیره پسرم به سینه ناخن زدنت (روضه ، سال 94،جدید)
6,994 00:07:22
3
همراه بابایی هم قد سقایی (زمینه ، سال 94،جدید)
17,458 00:07:24
4
مادر لالا بکن خوابی (زمینه ، سال 94،جدید)
8,840 00:03:44
5
ای عزیزکم صدات می گیره (واحد ، سال 94،جدید)
14,462 00:06:08
6
پریدند و گشتند و شمشیر باهم (واحد ، سال 94،جدید)
6,961 00:02:56
7
زائر روی زهرایی با روی تماشایی (دودمه ، سال 94،جدید)
7,100 00:02:59

حاج میثم مطیعی و حاج امیر عباسی

ردیف

موضوع

پخش دانلود

حجم
(KB)

زمان
1
نفس نفس بزن، بدونم زنده ای (روضه ، سال 94،جدید)
12,903 00:13:41
2
قَضَیْتَ ظَمآناً، بَقیِتَ عُریاناً (زمینه ، سال 94،جدید)
8,205 00:08:40
3
آه از کودک کشی و از ظلم حرمله ها (واحد ، سال 94،جدید)
7,916 00:08:22
4
کعبه یک زمزم اگر در همه عالم دارد (روضه حاج امیر عباسی ، سال 94،جدید)
8,105 00:08:34


ادامه »

کار منزل وظیفه فقهی زن نیست!

24ام شهریور, 1396

 

دکتر رحیم‌پور ازغدی با تبیین برخی از حقوق و مسئولیت اقتصادی زنان از منظر اسلام تصریح کرد:
مالکیت زن یک مفهوم قرآنی است و خداوند در قرآن برای مالکیت اقتصادی زن ارزش قائل شده، اما متأسفانه در جهان و در بخشی از کشور ما این نگاه محمدی و الهی به زن وجود ندارد.

دکتر حسن رحیم‌پور ازغدی طی سخنانی در سومین همایش «نقش زنان در توسعه و ترویج فرهنگ وقف»  به تبیین جایگاه زنان در عرصه اقتصادی و مالکیت و انفاق پرداخت و گفت: برخلاف تاریخی که بر زنان در شرق و غرب عالم رفته است، زن مسلمان از ابتدای آغاز اسلام علاوه بر وظایفی که به عنوان زن در برابر خانواده اش دارد، -چنانکه مرد هم دارد-یک وظیفه اجتماعی - اقتصادی نسبت به جامعه اسلامی به نحو خاص و جامعه جهانی به نحو عام دارد.

ادامه »

پشت پرده تحریف واژه «مَوْلاهُ»

13ام شهریور, 1396
 
آنها می خواهند معنای واژه را تغییر دهند در حالی که در آن برهه زمانی پیامبر صلی الله علیه و آله حرف مسلم و مشخصی را بیان کردند و مقصودشان سرپرستی مردم و جامعه اسلامی بود، اما همان طور که در تاریخ نیز ذکر شده است بسیاری از در مخالفت بر آمدند به گونه ای که بعدها امیرالمومنین علیه السلام در جریان رحبه از حاضران درباره جریان غدیر سوال کردند.

پشت پرده تحریف واژه «مَوْلاهُ»

حجت الاسلام محمدقاسم احمدی، عضو هیات علمی جامعه المصطفی صلی الله علیه و آله العالمیه و پژوهشگر سیره اهل بیت علیه السلام با بیان اینکه جریان غدیر مساله واضح و روشن در تاریخ اسلام است و کسی منکر این واقعه نیست، اظهار کرد:
به اندازه ای روایت در مورد جریان غدیر وجود دارد که کسی نمی تواند آن را انکار کند، بنابراین سر اصل این جریان به هیچ وجه بحثی وجود ندارد و منازعه بر سر این مساله بود که برخی نمی توانستند جریان خلافت و جانشینی پیامبر صلی الله علیه و آله را آنگونه که حضرت صلی الله علیه و آله گفتند بپذیرند و با مخالفت های خود در واقع از زیر بار سخن پیامبر صلی الله علیه و آله شانه خالی کردند.

وی در ادامه به برخی شبهه افکنی ها از سوی جریان ضاله وهابیت در باب مساله غدیر اشاره کرد و گفت:

بسیاری برای مخالفت و بهانه تراشی و شانه خالی کردن از زیر بار مسئولیت گفتند:

واژه مولا در کلام پیامبر صلی الله علیه و آله به معنای دوستی است و نظر پیامبر صلی الله علیه و آله این است که هر کس من دوست او هستم علی نیز دوست است و مولا به معنای جانشینی نیست!

ادامه »

همواره عمل صالح را از خداوند درخواست کنید

5ام شهریور, 1396
 
آیت‌الله جاودان گفت:
انسان باید همواره انجام عمل صالح را از خداوند متعال درخواست کند.
همواره عمل صالح را از خداوند درخواست کنیدآیت‌الله علی جاودان استاد حوزه علمیه،  در جلسه درس اخلاق که در حسینیه مرحوم شیخ زاهد برگزار شد، به سخنرانی پرداخته و گفت:
انسان باید همواره انجام عمل صالح را از خداوند متعال درخواست کند، چراکه عمل صالح سبب خشنودی خداوند است.
وی افزود: شکر نعمت و انجام عمل صالح از جمله اموراتی بودند که اولیاء الهی آن را از خداوند درخواست و طلب می‌کردند.
استاد حوزه علمیه با اشاره به آیاتی از قرآن کریم، عنوان کرد:
خداوند در قرآن کریم می‌فرمایند که ما حضرت سلیمان علیه السلام را به علت انجام عمل صالح در رحمت خود وارد کردیم، این فرمایش نشان از آن دارد که انجام عمل صالح در کسب رحمت الهی بسیار مهم است.
آیت‌الله جاودان افزود:
کسانی که اعمال نیکو انجام می‌دهند روزی به جایگاه انسان صالح دست خواهد یافت و دچار خطا و اشتباه نخواهد شد.
وی با اشاره به آیاتی از قرآن کریم درباره حضرت یوسف علیه السلام بیان داشت:
مسلمان بودن به این سادگی‌ها نیست، حضرت یوسف علیه السلام که در قرآن کریم جزء مخلصان محسوب می‌شود در سن 70 سالگی از خداوند طلب می‌کند که مسلمان بمیرد.
این استاد حوزه علمیه افزود: صالح و موحد شدن چنان اهمیت دارد که حضرت ابراهیم علیه السلام در دعای خود از خداوند درخواست می‌کنند که روز قیامت او را جزء صالحان قرار دهد.
آیت‌الله جاودان در پایان گفت:
ائمه معصومین علیهم السلام صالحانی هستند که پیامبران روز قیامت آرزوی ملحق شدن به آنها را دارند.
 

شبستان

اشتراک گذاری این مطلب!

کینه‌توزی و راه درمان آن

16ام مرداد, 1396

 


کینه یکی از رذایل اخلاقی است. کینه‌توزی حالتی نفسانی است که به دنبال حسادت و خشم و مانند آن در نفس آدمی پدیدار می‌شود و به شکل یک عقده در آن باقی مانده و روح و جسم کینه‌توز را به شدت تحت تاثیر قرار می‌دهد و تعادل رفتاری و شخصیتی او را سلب می‌کند و خواب و آسایش و آرامش را از او می‌گیرد و تا ضربه و نیش خود را نزند آرام نمی‌گیرد.

کینه، واژه‌ای فارسی است که در برابر واژگان عربی چون حقد،‌ ضغن،‌ غل و مانند آن به کار می‌رود. در آیات قرآن از غل سخن به میان آمده است و این واژه چندین بار مطرح شده و آن را صفتی زشت و ناپسند در آدمی دانسته و پیامبران علیه السلام ، مومنان و اهل بهشت را از آن مبرا و پاک دانسته است. (آل عمران، آیه ۱۶۱؛ حشر، آیه ۱۰)

از امام صادق علیه السلام نقل شده که فرمود:

حِقدُ المُوًمِن مقامُهُ ثُم یفارقُ اخاهُ فلا یجِد علیهِ شیْئا وحِقْد الکافر دهره؛

کینه مؤمن همان جا و در زمان درگیری است و هنگامى که جدا شد در دل خود چیزى ندارد؛ اما کینه و دشمنى کافر همیشگى است. (بحارالانوار، ج ۷۵، ص ۲۱۱)

ادامه »

دست‌های پشت پرده اجازه تولید چادر مشکی در کشور را نمی‌دهند

3ام مرداد, 1396

برخی سازمان‌ها در حوزه مد و لباس جزیره‌ای عمل می‌کنند

قبادی با حضور در باشگاه خبرنگاران جوان به سوالات خبرنگاران پاسخ داد.

لباس همواره یکی از موضوعات اصلی زندگی انسان‌ها در هر عصری بوده است. امروزه نیز جامعه ما در حوزه مد و لباس با چالش‌های مختلفی روبرو است و در برخی از مواقع دیده می‌شود فرهنگ پوشش به نحو شایسته‌ای در جامعه گسترش پیدا نکرده است. در خصوص موضوعات مختلف در حوزه مد و لباس و ترویج درست فرهنگ پوشش با حمید قبادی دبیر کارگروه مد و لباس کشور به گفتگو نشسته‌ایم.

عناوین شاخص در این گفتگو به شرح زیر است:

طراحان لباس به خلاقیت توجه کنند/ حوزه مد و لباس نزدیک به 85 شغل را در برمی‌گیرد/ باید در حوزه لباس قدرت انتخاب مردم را بالا برد/ برندهای مطرح ایرانی لباس در حال شکل‌گیری هستند/ در زمینه مد و لباس برخی سازمان‌ها جزیره‌ای عمل می‌کنند/ زمانی تمام الگوهای مد و لباس از کشور دیگر گرفته می‌شد/ در مصرف چادر مشکی جزو چند کشور مطرح دنیا هستیم/ امروز 80 درصد چادر مشکی‌ها خارجی‌اند/ دست‌های پشت پرده جلو تولید چادر مشکی در داخل را گرفته‌اند/ آموزش و پرورش توجه بیشتری به حوزه مد و لباس داشته باشد/ هنوز طراحان لباس به صنعت پوشاک وصل نیستند/ نباید در ظاهر چادر مشکی تغییر ایجاد کرد/ بسیاری از بازیگران طراح لباس دارند/ هنرمندان همان طور که به مسائلی همچون محیط زیست توجه می‌کنند به لباس خود نیز توجه کنند/ تا انتهای سال 100 هزار چادر مشکی در کشور توزیع می‌شود/ «با افتخار ساخت ایران» یک سند ملی است/ اجرای زنده لباس در کشور وجود ندارد/ مزون‌ها برای دریافت مجوز قانونی اقدام کنند.

به عنوان اولین سوال با وجود تمام تلاش‌هایی که در کار گروه مد و لباس انجام می‌شود، اما برخی چالش‌ها پیش روی فعالیت‌های شما و همکارانتان وجود دارد. لطفا در این باره توضیح دهید.

 از سوال خوبی بحث را آغاز کردید. موضوع مد و لباس چند سالی است که در کشور شروع به کار کرده و بنای کار را بر این گذاشتیم که مبتنی بر خلاقیت داخلی شکل بگیرد. طبیعا خلاقیت و نوآوری موضوع مهمی است که طراحان در چرخه مد و لباس باید به آن توجه کنند. حوزه مد، بسیار گسترده و پردامنه است و امروز نزدیک به 85 شغل را در برمی‌گیرد و هماهنگی این مسیر کار بسیار سختی است. به طبع این مسیر پردامنه مشکلات خود را دارد. البته به رغم نوپابودن این حوزه موفقیت‌های گسترده‌ای هم شکل گرفته است. تمام مشکلات این بخش صرفا به حوزه مد و لباس و کارگروه خلاصه نمی‌شود. کارگروه مد و لباس تمام تلاش خود را انجام می‌دهد تا زمینه آراسته پوشیدن در جامعه فراهم شود. اما از برخی مشکلات که بگذریم هماهنگی بین سازمان‌ها از اتفاقات خوب این چند سال بوده است.

ادامه »

مبارزه علی با عمرو بن عبدود

21ام تیر, 1396

جنگی خندق در سال پنجم هجری اتفاق افتاد. یکی از پیکارهای مهم در این جنگ، نبرد امام با عمرو بن عبدود بود؛ عمرو از شجاعان عرب بود، کسی بود که عمر گفت: «من با او همسفر شام بودم و هزار نفر، دزد بر قافله ما تاختند، عمرو به تنهایی آنها را متفرق ساخت و دست و پای شتری را به جای سپری دست گرفت و آنها را تعقیب کرد»..

وقتی در جنگ خندق علی علیه ‏السلام دروازه خندق را بر دشمن مسدود کرد تا وارد شهر مدینه نشوند، عمروبن عبدود وارد شد بر وسط میدان و فریاد برآورد:

کیست به جنگ من آید؟

هیچ کس از ترس، جوابی نداد؛ عمرو گفت: مسلمین کجاست هستند که به دستم کشته شوند تا به بهشت روند؛ چرا به سوی بهشت نمی‏شتابید؟

چرا نزدیک من نمی‏آیید؟ هیچ کس پاسخی نداد و سپس این اشعار را خواند:

«از بس مبارز طلبیدم، سینه‏ ام تنگ شد و صدایم بگرفت؛ من در جایی ایستاده ‏ام که هر دلیر و جنگجویی بر جان خود می‏لرزد و می‏ترسد؛ راستی که دلیری و از جان گذشتگی از بهترین غریزه ‏های جوانمردان است».

در این وقت علی علیه ‏السلام برخاست واز پیامبر اجازه خواست؛ پیامبر فرمود: بنشین؛ چند مرتبه دیگر عمرو مبارز طلبید و حماسه خواند، فقط علی علیه ‏السلام بلند می‏شد و می‏گفت:

یا رسول‏الله! اگر او عمرو است،

من علی بن ابیطالبم!

 

ادامه »

قیام خونین گوهرشاد در ماجرای کشف حجاب

21ام تیر, 1396

به مناسبت یازدهم ربیع الثانی سال روز کشتار مردم به پا خاسته بر ضدکشف حجاب در مسجد گوهرشاد مشهد مقدس بر آن شدیم تا در این فرصت کوتاه به تجزیه و تحلیل آن بپردازیم، و یکی از قیام های اسلامی و مردمی تحت رهبری مراجع تقلید را پیش چشم آوریم، و با شهیدان عزیز قیام بر ضد کشف حجاب رضاخانی، تجدید عهد کنیم که همواره پاسدار ارزش های اصیل اسلامی باشیم، و در حفظ ارزش های اصیل اسلامی از جمله پوشش زنان که قیام گوهرشاد درپاسداشت این ارزش صورت گرفت گام های راسخ و استوار برداریم.

 

ماموریت برای رواج فرهنگ غرب

مطالعات جامعه شناسی و روان کاوی، تردیدی باقی نگذاشته که مذهب به گونه یک اصل پایدار در اعماق وجود انسان ریشه دارد، و بینش مذهبی در مشرق زمین بسیار عمیق تر از غرب است، شاید به دلیل این که نخستین جوانه های تمدن در شرق ظاهر گشته و پیامبران نیز از شرق برخاسته اند.

این مطلب نیز ثابت شده که «مذهب اصیل » موجب استقلال فکری و عملی انسان ها شده و آن ها را از بیهوده زیستن باز می دارد و سد خلل ناپذیری در برابر نفوذ فرهنگ غرب و استعمار غرب خواهد بود.

از آن جا که استعمار غرب برای دست یافتن به ثروت های شرق از هیچ تلاشی دریغ نمی ورزد مذهب اسلام را به عنوان یک مکتب سازنده ضد استعمار می داند و در مطالعات خود به این نتیجه رسیده که آیین اسلام در برابر مطامع و منافع غرب سد محکمی ایجاد می کند. بنابراین برای دست یابی به اهداف شوم خود، باید برای براندازی اسلام نهایت کوشش را نمود و در این راستا از هیچ کوششی فروگذار نکرد، استعمارغرب برای نیل بدین مقصود به دو ترفند دست یازید:

1 برای جدا سازی مردم مسلمان از محتوای ناب اسلام، به مذهب سازی پرداخت،حزب هایی زیر نقاب اسلام با نام های: قادیانی گری، شیخی گری، صوفی گری، بابی گری،بهایی گری، پاک دینی (منسوب به کسروی) پدید آورد و طبق شواهد و مدارک روشن وغیر قابل انکار، همه این ادیان ساختگی رسما از طرف استعمارگران و بیگانگان تایید می شدند.

ادامه »

بر شما باد بر عفو و گذشت

20ام تیر, 1396

 

آیت الله مجتهدی تهرانی (ره) :

یکی از چیزهایی که به شما یاد می دهم این است که هرگاه خواستید به درگاه خدا دعا کنید، بگویید:

خدایا من از کسانی که به من به هر نحوی بدی کردند گذشتم، تو نیز از من بگذر.

رسول خدا (صلی الله علیه و آله می فرماید: بر شما باد بر عفو د گذشت؛ زیرا که عفو کردن چیزی بر آدمی اضافه نمی کند، مگر عزت و عظمت را.پس از لغزش های یکدیگر بگذرید تا خداوند به شما عزت فرماید.

آیت الله مجتهدی تهرانی (ره) در شرح این حدیث می گوید:اگر کسی پیش شما آمد و گفت:من را ببخش من غیبت شما را کردم.شما ببخشید نگویید نمی بخشم.یکی از چیزهایی که به شما یاد می دهم این است که هرگاه خواستید به درگاه خدا دعا کنید، بگویید:خدایا من از کسانی که به من به هر نحوی بدی کردند گذشتم تو نیز از من بگذر.

مرحوم مجتهدی در ادامه می گوید:این موضوع خیلی مهم است.اگر می خواهید دعایتان سریعتر مستحاب شود حتما به این دستور عمل کنید.حدیث دارد:حتی اگر قدرت بر انتقام داری و می توانی از کسی که به تو بدی کرده انتقام بگیری،اما به شکرانه اینکخ قدرت پیدا کرده ای او را عفو کن.امام علی (علیه السلام) می فرماید:هرگاه بر دشمن خود دست یافتی، به شکرانه قدرت پیدا کردن، او را عفو کن.

ایشان در ادامه می گوید:در عفو لذتی است که در انتقام نیست.این جملات همه موعظه است.شخصی در حال احتضار بود.یک بنده خدایی آمد و به او گفت:آقا مراببخشید.شخص محتضر با آنکه در حال احتضار بود گفت نمی بخشم آقا.خوب تو در قیامت گیر هستی.خدا هم به تو می گوید:چطور تو از خطای آن شخص نگذشتی،بعد توقع داری من از تقصیر تو بگذرم؟

کتاب احسن الحدیث، ص 124

اشتراک گذاری این مطلب!

یک نما از سند 2030 + فیلم

18ام تیر, 1396

 

رهبران کشور‌های عضو سازمان ملل متحد، در سپتامبر ۲۰۱۵ متعهد شدند تا اهداف دستور کار جهانی توسعه پایدار ۲۰۳۰ را در سطح جهانی در سیاست‌گذاری کلان ملّی خود از اول ژانویۀ ۲۰۱۶ اجرایی کنند.

سند آموزش 2030 چندی پیش در کشورمان رونمایی شد و مطابق آن و تعهداتی که کشورمان دارد، باید اموری را انجام دهد که تعارضات و مغایرت‌هایی را با خود به همراه دارد که از جمله آن متهم شدن کشور‌ها به وجود خشونت و تبعیض جنسیتی است.

 

اشتراک گذاری این مطلب!

هفت مسیر به سوی «استقلال ملی»

16ام تیر, 1396

 

 

اگر نیروی انسانی ما وابسته اندیشید، وابسته حرکت کرد، از وابستگی خوشش آمد، قدر استقلال را ندانست، قدر اسلام و ارزش‌های اسلامی را ندانست، به خودش بی‌اعتماد بود -اگر این‌جور بود- آن‌وقت ما وارد یک دالان تاریک طولانی دیگری خواهیم شد، مثل همین دورانی که در زیرسلطه‌ی غرب از اندکی قبل از مشروطه تا قبل از انقلاب قرار داشتیم که با زحمت زیاد و با تلاش زیاد، توانستیم خودمان را به یک نحوی نجات بدهیم؛ باز وارد همان فرآیند تلخ دشوار گذشته خواهیم بود.(۱۳۹۶/۰۳/۳۱)

 
استقلال فردی، برای هر کسی یک آرزوست، و بی‌گمان، برای هر کسی یک کابوس است که با یک مؤسسه هر چند معتبر قرارداد ببندد که کل برنامه آموزشی و توسعه و خانوادگی و ارتباطی و… و سایر برنامه‌های خود را به آن بسپارد. به فرض که مؤسسه طرف قرارداد، شخص را به جاهای خوب هم ببرد، آن موقعیت خوب، ارزش از دست رفتن اراده و آزادی فردی را ندارد. وای به آن که پیشینه‌ی این مؤسسه نشان داده باشد که متحدان رام خویش را یک به یک به قربانگاه برده و به پای منافع خود قربانی کرده است.

یک انسان مرفه ولی بی‌اراده، با یک طوطی مرفه درون قفس که هر روزهای قندهای خوب نوش جان می‌کند، فرق و تفاوتی ندارد. از این روست که هر انسان، استقلال فردی خود را در اولویت مقوله رفاه خویش قرار می‌دهد.
 

ادامه »

زبان حضرت آدم علیه السلام

16ام تیر, 1396

 

 

داده های تاریخی نسبت به این که حضرت آدم به چه زبانی سخن می گفته ساکت است. اما با توجه به این که خداوند هنگام وحی و سخن گفتن با انبیاء قطعا باید به یکی از زبان ها با آنان سخن بگوید، همان گونه که در قرآن نسبت به کیفیت ارسال پیامبران و ابلاغ پیام های خویش می فرماید:

«و ما أرسلنا مِن رسول إلاّ بلسان قومه لیبین لهم؛

زبان حضرت آدم چه بوده؟ چگونه با هم ارتباط برقرار می کردند؟

داده های تاریخی نسبت به این که حضرت آدم به چه زبانی سخن می گفته ساکت است.

اما با توجه به این که خداوند هنگام وحی و سخن گفتن با انبیاء قطعا باید به یکی از زبان ها با آنان سخن بگوید، همان گونه که در قرآن نسبت به کیفیت ارسال پیامبران و ابلاغ پیام های خویش می فرماید:

«و ما أرسلنا مِن رسول إلاّ بلسان قومه لیبین لهم؛[1]

ما هر فرستاده ای را با زبان مردمش فرستادیم تا بتواند حقایق را برای آنان به روشنی بیان کند.»

باید دید خداوند با آدم به چه زبانی سخن گفته است. شاید همان زبان زبان محاورهای آدم و حوا باشد. از آن رو که دقیقا معلوم نیست که حضرت آدم علیه السلام به چه زبانی حرف می زده و زبان وی چه بوده است. در این راستا گمانه زنی هایی است که خدمتتان ارائه می شود.

 الف: برخی می گویند، خداوند همه زبان ها را به آدم علیه السلام آموخت و وی با همه زبان ها آشنا بودند. قرآن می فرماید:

«و علّم الادم الأسماء کلّها؛[2]

خداوند همه نام ها را به او آموخت…»

برخی از مفسران در تفسیر آیه گفته اند: “خداوند جمیع لغاتی را که فرزندان آدم تا روز قیامت به آن تکلّم می کنند، به او آموخت.[3]

 ب: برخی دیگر می گویند: زبان سریانی قدیم، یعنی مادر زبان های سامی و عربی زبان آدم ابو البشر است.[4]

 ج: احتمال می رود با توجه به این که در برخی روایات عنوان شده که اهل بهشت با زبان عربی سخن می گویند و روایت شده که زبان حضرت آدم عربی بوده.[5] بتوان این احتمال داد که با زبان عربی سخن می گفته است.

 

پی نوشت ها                                                

[1] ابراهیم/۴.

 [2] بقره /۳۱.

 [3] مجلسی، بحارالأنوار، ج ۱۱، ص ۱۴۶.

 [4] عبدالحجت بلاغی، حجه التفاسیر و بلاغ الاکسیر، ج۱، ص۷.

 [5] محمد باقر مجلسی، بحارالانوار، ج ۱۱، ص ۵۶

حوزه

اشتراک گذاری این مطلب!

شفاء مومنان در چیست؟

16ام تیر, 1396

 

از امام صادق علیه السلام نقل است که فرمود:

«هر کس این سوره را بخواند و وقتی در این آیه که صحبت از پدر و مادر می شود منقلب شود در بهشت قنطار به او داده خواهد شد . قنطار 1200 اوقیه است و هر اوقیه از دنیا و هر آنچه در آن است بهتر بود.

 

وَنُنَزِّلُ مِنَ الْقُرْآنِ مَا هُوَ شِفَاءٌ وَرَحْمَةٌ لِّلْمُؤْمِنِينَ ۙ وَلَا يَزِيدُ الظَّالِمِينَ إِلَّا خَسَارًا ﴿اسراء/٨٢﴾

و از قرآن آنچه را براى مؤمنان شفا و رحمت است نازل مى‌كنيم، ولى ستمگران را جز زيان نمى‌افزايد.


1- چون قرآن از جانب خدایى است كه خالق بشر و فطرتِ اوست، قوانین آن نیز با فطرت مطابق و نجات دهنده ‏ى اوست. «شفاء»
2- آنچه از سوى خداى رحمان و رحیم باشد، رحمت است. «رحمة للمؤمنین»
3- چون كافران به اوامر و نواهى قرآن عمل نمى‏ كنند، نزول هر دستور، جرمشان را بیشتر و خسارتشان را افزون‏ تر مى‏سازد. «لایزید الظالمین الا خساراً»

 

سوره اسراء

تعداد آیات: 111

مکی یا مدنی: مکی

نام های دیگر سوره: بنی اسرائیل، سبحان

«ايـن سـوره بـنـا بـر مـشـهـور از سـوره هـائى اسـت كـه در مـكـه نازل شده است و طبعا ويژگيهاى سوره هاى مكى در آن جمع است ، از جمله دعوت مؤ ثر به تـوحـيـد، و تـوجـه دادن بـه مـعاد، و نصائح سودمند، و مبارزه با هر گونه شرك و ظلم وانحراف بطور كلى ميتوان گفت آيات اين سوره بر محور امور زير دور مى زند.

ادامه »

مومن با زاهد فرق می کند

12ام تیر, 1396

 

مومن ها دو جور هستند،

مومن های متقی و مطیع

و مومن هایی که گاهی نماز هم نمی خوانند و ربا و نزول میگیرند.

مومن با زاهد فرق می کند پیغمبر صلی الله علیه وآله فرمود: علی جان ایمان یعنی کسی که ولایت تو را با گوشت، خون و پوست و وجودش قبول کرده است، هر کس بگوید یا علی مومن است. اما مومن ها دوجور هستند، مومن های متقی و مطیع و مومن هایی که گاهی نماز هم نمی خوانند و ربا و نزول میگیرند.

شش گناه است که خدا رویش آلرژی دارد یکی از آنها رباست، شراب، عاق والدین اینها در هنگام جان دادن انسان را بیچاره می کند .

سخنرانی مراسم شب بیست و پنجم ماه رمضان در هیئت پیروان امام حسین علیه السلام

 

اشتراک گذاری این مطلب!

تضمین سلامت حجاج ایرانی چیست؟

10ام تیر, 1396
 
دکتر کوشکی:

تضمین سلامت حجاج ایرانی چیست؟

آیا می توان به قول حکومت بن سلمان و پدرش اعتماد کرد؟

جان و ناموس هزاران ایرانی را به دشمن نسپاریم

 
پرسش اساسی مردم ایران و زائرانی که با اعتماد به مسئولان قصد تشرف به حج را دارند این است که تضمین سلامت جان و ناموس حجاج ایرانی در حج سال جاری چیست؟

 الف) بعثه و سازمان حج و زیارت از ابتدای سال جاری تلاشهایی را برای برگزاری مراسم حج تمتع در ماههای پیش رو انجام داده و طی توافقاتی با طرفهای سعودی با سرعت و اصرار فراوان پیگیر اعزام حدود هشتاد هزار زائر ایرانی به مناسک حج تمتع شده و در همین مسیر ضمن نهایی کردن ثبت نام حجاج ایرانی و انجام تشریفات مربوطه، اعلام نموده اند که تا سیزدهم تیرماه مجموعه پزشکی حج را برای تهیه مقدمات لازم به عربستان اعزام خواهند نمود.

ادامه »

رابطه صبر و احقاق حق

10ام تیر, 1396
 
اعتقاد به مقدرات الهی آن‌قدر در زندگی انسان نقش ایفا می‌کند که حضرت زین‌العابدین می فرماید:
«اَللهُمَّ إِنِّی اَسئَلُکَ إیماناً تُباشِرُ بِهِ قَلبِی وَ یَقِیناً صادِقاً حتی أعلَمَ أَنَّهُ لَن یُصیبَنِی إلّا مَا کَتَبتَ لِی».
رابطه صبر و احقاق حقآیت الله سید ابوالحسن مهدوی، در ادامه سلسله جلسات اخلاقی، در جمع طلاب و روحانیون اصفهان اظهار کرد:
 باید توجه کرد که در برابر مصیبت، سه حالت وجود دارد و حد وسطِ آن مطلوب است.
وی با بیان اینکه حد وسط نیز این است که وقتی مصیبتی به انسان می‌رسد، بداند این مصیبت تقدیر الهی و خواست خدا بوده است، گفت: اعتقاد به مقدرات الهی آن‌قدر در زندگی انسان نقش ایفا می‌کند که حضرت زین‌العابدین سیدالساجدین (علیه‌السلام) در «دعای ابوحمزه»، این‌چنین با خداوند مناجات می‌کنند:
اَللهُمَّ إِنِّی اَسئَلُکَ إیماناً تُباشِرُ بِهِ قَلبِی وَ یَقِیناً صادِقاً حتی أعلَمَ أَنَّهُ لَن یُصیبَنِی إلّا مَا کَتَبتَ لِی؛
(خدایا از تو ایمانی می‌خواهم که همیشه دلم با آن همراه شود و یقین صادق و کاملی که بدانم مسلّماً چیزی به من نمی‌رسد، جز آنکه تو آن را برای من نوشته‌ای [و تقدیر کرده‌ای!]

ادامه »

یکی از آفت‌های فضای مجازی نشر اکاذیب منسوب به دین است

9ام تیر, 1396

 

رئیس دانشکده الهیات دانشگاه تهران :

انتشار احادیث جعلی یا بی‌سند مضراتی چون ایجاد انحراف و بی‌اعتمادی در پی دارد

علوم دینی و دانش حدیث، تخصصی است و سازو کار خودش را دارد.

پيامبر اسلام , خود تشویق می کردند که مؤمنین , عامل انتشار احادیث باشند حتی یک آیه و حدیث ؛ اما از طرفی هم فرموده اند که مراقب باشید از مرز حق و حقیقت خارج نشوید و پناه بر خدا از این که عالمانه و عامدانه بر معصومین دروغ ببندند که دیگر فرموده اند , جایش در جهنم است .نقل و انتشار حدیث یک کار سهل ممتنع است ؛ یعنی نسبت به روایاتی که مفاد صریح و روانی دارند و در یک منبع خوبی هم استوار اند ؛ اگر مومنین انتشار دهند به عنوان یک کار سهل بسیار هم پسندیده است و ثواب دارد . اما از آن طرف نسبت به روایاتی که مقداری پیچیدگی دارند و یا مورد خاصی دارند , منبعی ندارد؛ انتشارش , آن هم در فضای مجازی یک کار ممتنع است یعنی حقیقتا مسئولیت های شرعی خطیری ممکن است به دنبال داشته باشد .

ادامه »

مشکل از آنجا شروع شد که «صف اول» را درست کردیم!

9ام تیر, 1396

 

شرحی بر حواشی مداحی میثم مطیعی در نماز عید فطر

 میثم مطیعی، این مداح جوان و تحصیل کرده انقلابی، در حاشیه نماز عید فطر شعری خوانده است از سروده های محمدمهدی سیار، که غوغایی از رد و تأییدهای پرشمار مجازی به راه انداخته است.

 اصلا مشکل از آن موقعی درست شد که این کشور را به «صف اول» و «صف دوم» تقسیم کردیم. با شروع انقلاب، و با موج ترورهای حیوانی منافقان، به ناچار در دام «حفاظت» افتادیم.

به بهانه امنیت شخصیت های نظام، مراسم های ملی و مذهبی را به دو بخش «مسؤولان» و «مردم» تقسیم کردیم.

حتی در نمازجمعه ها هم نرده و لوله و پارچه کشیدیم! سه ردیف اول را گذاشتیم برای مسؤولان و بقیه صف ها را، سخاوتمندانه به مأمومین تقدیم کردیم! حتی درِ ورود را هم جدا کردیم. برایشان کفش کن جداگانه گذاشتیم، اما به مردم گفتیم باید کفش هایتان را توی مشما و پلاستیک بگذارید و دنبال خودتان بیاورید.

در ادارات و وزارتخانه ها، بالاترین و شیک ترین طبقه را به وزیر و معاون وزیر اختصاص دادیم. آبدارچی اختصاصی و خبررسان و پزشک ویژه، گماردیم. آسانسور مخصوص گذاشتیم. موقع ورود مقام دولتی از در پشتی ساختمان، همه مسیرها را قرق کردیم. «بی ام و» و «بنز» و «تویوتا» و «مگان» شیشه دودی درست کردیم. حضور مستقیم در میوه فروشی و مسجد محل و اداره بیمه، پیشکش؛ حتی نگذاشتیم مسؤول دولتی مان از شیشه های شفاف، جامعه را ببیند.

ادامه »

وقتی بنی صدر به عنوان رهبر جریان لیبرال مقابل نظام ایستاد

9ام تیر, 1396
 
نگاهی به چرایی و علت بوجود آمدن حادثه هفتم تیرماه
 
جریان لیبرال راست گرا و چپ گرا که سردمدار آن بنی صدر بود به شدت با جریان خط امام مخالف بودند و به طورکلی نقش آفرینی و حضور روحانیون در صحنه جمهوری اسلامی به مذاقشان خوش نمی آمد.


وقتی بنی صدر به عنوان رهبر جریان لیبرال مقابل نظام ایستاد

حوادثی که بعد از پیروزی انقلاب اسلامی صورت پذیرفت، حقانیت این انقلاب و نظام را به روشنی اثبات می کند، این حقانیت آنقدر آشکار بود که بعد از عزل و رای به عدم کفایت سیاسی ابوالحسن بنی‌صدر، منافقین درصدد برآمدند با بمب گذاری در دفتر حزب جمهوری اسلامی، این نظام مقدس را به ناجوانمردانه ترین شکل ممکن از پای درآورند.

چرایی و علت بوجود آمدن حوادثی که بعد از پیروزی انقلاب اسلامی صورت پذیرفت به حقانیت این انقلاب و نظام بازمی گردد، برهمین اساس بعد از عزل و رای به عدم کفایت سیاسی ابوالحسن بنی‌صدر، منافقین درصدد برآمدند با بمب گذاری در دفتر حزب جمهوری اسلامی، این نظام مقدس را به ناجوانمردانه ترین شکل ممکن از پای درآورند.

ادامه »

بلا و نعمت

7ام تیر, 1396
 
هيچ بنده اى نباشد كه من بخواهم او را به بهشت ببرم جز آنكه…
حضرت صادق عليه السلام فرمود: 
 
رسول خدا صلى اللّه عليه و آله فرموده است :
 
خداى عزوجل فرمايد: 
هيچ بنده اى نباشد كه من بخواهم او را به بهشت ببرم جز آنكه او را به بلائى در تنش دچار كنم ، پس اگر آن كفاره گناهانش شد (كه پاك ) و گرنه هنگام مرگش بر او سخت گيرم تا نزد من آيد و گناهى بر او نباشد سپس او را به بهشت برم ، و هيچ بنده اى نباشد كه بخواهم او را به دوزخ برم جز آنكه تنش را سالم كنم ، پس اگر بدان سبب آنچه از من خواهد به پايان رسد (حسابش پاك شود) و گرنه از ترس آنكه بر او تسلط دارد آسوده خاطرش كنم ، پس اگر طلبى كه نزد من دارد بدان پايان يابد (كه رها شود) و گرنه روزيش را بر او فراخ كنم ، پس اگرطلبش از اين تمام شود (كه او را بس باشد) و گرنه (در آخر كار) مرگ را بر او آسان كنم تا نزد من آيد و هيچ كردار نيكى نزد من نداشته باشد سپس او را بدوزخ برم .
 
 اصول كافى جلد 4 صفحه  182

 جام نیوز
اشتراک گذاری این مطلب!

مراجع تقلید اجازۀ بیان نسبت‌های دروغ را ندهند

29ام خرداد, 1396

 

تحریف امیر المومنین علیه السلام توسط #روحانی:

امیرالمومنین مبنای #ولایت و #حکومت را #نظرمردم و انتخاب #مردم می داند.

دانلود کلیپ سخنان رئیس جمهور

محمدحسین رجبی دوانی گفت:

ولایت و تعیین مصداق صاحب ولایت دست مردم نیست، بلکه دست پیغمبر صلی الله علیه و آله نیز نیست، چرا که تعیین ولیّ و حاکمیت بر مردم به دست خداوند است.

حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس‌جمهوری درجریان مراسم دیدار و ضیافت افطار جمعی از پزشکان و اساتید دانشگاه، طی سخنانی درباره شخصیت امیرالمؤمنین علی علیه السلام   با اشاره به روایتی از ایشان گفت:

«امیر‏المؤمنین علیه السلام مبنای ولایت و حکومت را نظر و انتخاب مردم می‌داند، هر کسی شما او را برگزید به عنوان ولیّ خودتان و رهبر جامعه، من هم اطاعت می‌کنم، من هم می‌شونم و اجرا می‌کنم».

این بخش از اظهارات روحانی در محافل سیاسی - مطبوعاتی بازتاب گسترده‌ای یافته است.

اظهارات رئیس‌جمهوری بهانه‌ای شد تا با «محمدحسین رجبی‌دوانی» به گفت‌وگو بنشینیم.

رجبی دوانی دارای دکتری تاریخ و تمدن ملل اسلامی از دانشگاه تهران و عضو هیئت علمی دانشگاه امام حسین علیه السلام است. کوفه و نقش آن در قرون نخستین اسلامی، تاریخ تحلیلی دوران امامت امیر المومنین علی علیه السلام ، پشتیبانی نظامی در سپاه‌های صدر اسلام، ترجمه و تلخیص و بازنویسی لهوف سید ابن‌طاوس مجموعه‌ای از آثار رجبی دوانی است که به زیور طبع آراسته شده است.

ادامه »

چهار روایت از تجربه هزینه سازش

28ام خرداد, 1396
 
 

چهار روایت از تجربه هزینه سازش

 تجربه سازش تنها محدود به کشورهای غیرغربی یا ضعیف نیست و غرب نیز در مقاطعی آن را تجربه کرده است. برای مثال، غربی‌ها بعد از به قدت رسیدن هیتلر در آلمان، با سازش‌ها و مماشات فراوانی که در برابر وی نشان دادند، باعث جری‌تر شدن وی و تجربه تلخ جنگ جهانی دوم شدند. مهم‌ترین بخش این سیاست سازش‌کارانه در برابر هیتلر مربوط به پذیرش جدا شدن منطقه سودتنلاند جمهوری چک و واگذاری آن به آلمان است که به سیاست «اپیزمنت» و یا مماشات معروف شده است.۱ کارشناسان معتقدند که سیاست مماشات با هیتلر عامل مهمی در تهاجمی‌تر شدن هیتلر و آغاز جنگ جهانی دوم بود.

اما اگر بخواهیم نتایج عقب‌نشینی در برابر غربی‌ها را به‌خوبی درک کنیم، بهتر است رابطه آمریکا با دولت‌های دست‌نشانده خود را نیز بررسی کنیم. آمریکا در رابطه با حاکمان دست‌نشانده خود نیز به دنبال تأمین منافع خود است و حمایت از آن حاکمان را تا آنجا به‌پیش می‌برد که منافعش تأمین شود. این حاکمان هرچقدر در برابر آمریکا عقب‌نشینی کردند، به همان میزان توسط این کشور دوشیده شدند. رابطه آمریکا با عربستان و ایرانِ دوران پهلوی، نمونه بارز این نوع رابطه است.


* عربستان سعودی
عربستان سعودی از ابتدای تأسیس خود تاکنون برای تأمین امنیت، وابسته به آمریکا بوده است. این نوع رابطه را معمولاً در عرف سیاسی رابطه حامی – پیرو (patron-client) می‌نامند که کشور ضعیف‌تر به منظور حفظ امنیت خود وابسته به یک کشور قدرتمند می‌شود. البته شرط این نوع رابطه، داشتن مزیت برای کشور قدرتمند و یا به‌اصطلاح، کشور حامی، از طرف کشور ضعیف‌تر است. اگر بخواهیم به زبان ساده این نوع رابطه را توضیح بدهیم، کشور ضعیف‌تر برای تأمین امنیت کشور خود، که معمولاً از مقبولیت داخلی نیز برخوردار نیست و حاکمان آن به‌وسیله جنگ داخلی و با پشتیبانی کشورهای دیگر به سلطه می‌رسند، به یک کشور قدرتمند باج و خراج می‌دهد.

ادامه »

توصیه‌های رهبر انقلاب درباره فرهنگ صدقه و رسیدگی به محرومین

28ام خرداد, 1396
گفت‌وگو با رئیس کمیته امداد امام خمینی(ره)

 http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/breadcrump.gifhttp://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/breadcrump.gif رهبر انقلاب در دیدار با سران قوا و مسئولان کشور همه‌ی مسئولان را به کار فوق‌العاده و مضاعف و نشناختن شب و روز در کار برای رسیدگی به محرومیت‌ها و آسیب‌های اجتماعی سفارش ‌کردند. در این میان کمیته‌ی امداد امام خمینی رحمةالله‌علیه به عنوان نهادی که وظیفه‌ی مستقیم رسیدگی به محرومان را عهده‌دار و بیش از سایر نهاد‌های اجتماعی با مسئله‌ی محرومیت ارتباط دارد، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. بر همین اساس پایگاه اطلاع رسانی KHAMENEI.IR، هم‌زمان با روز اکرام و میلاد کریم اهل بیت علیه‌السلام، گفت‌و‌گویی با آقای مهندس پرویز فتاح، رئیس کمیته‌ی امداد امام خمینی رحمه‌الله‌علیه پیرامون فعالیت‌های این نهاد و توصیه‌های رهبر‌انقلاب، ترتیب داده است.     

* در بحث‌های آکادمیک، معمولا انقلاب‌ها را با برهم زدن وضع موجود و ویرانی‌های ناشی از آن می-شناسند، اما تمایز انقلاب اسلامی با سایر انقلاب‌ها این بود که از همان ابتدا به فرمان امام خمینی رحمةالله‌علیه، نهضت خدمت‌رسانی به مردم شروع شد و به تبع آن نهادهایی مانند کمیته‌ی امداد امام خمینی رحمةالله‌علیه شکل گرفت. لطفا بفرمایید نهادهای انقلاب اسلامی مخصوصا کمیته‌ی امداد چه خدماتی را در جهت محرومیت و کاهش فقر در جامعه انجام داده‌اند؟
فرمان تأسیس کمیته امداد توسط امام خمینی رحمةالله‌علیه در سال ۵۷، خود گویای واقعیتی بزرگ است. می‌دانید که جمهوری اسلامی ایران در ۱۲ فروردین ۵۸ با رای اکثریت مردم بنیانگذاری شد، اما تولد کمیته‌ی امداد قبل از بنیانگذاری جمهوری اسلامی بوده است.

حجت‌الاسلام و المسلمین رحیمیان، تولیت مسجد مقدس جمکران در همین زمینه برای بنده نقل می‌کردند که من در نجف خدمت امام بودم و هر روز تقریبا امام را می‌دیدم، برخی از کارها را به من می‌فرمودند تا انجام دهم. یک روز عصر، امام فرمودند آقای رحیمیان یادت باشد فردا که آمدی، من یک امانت می‌دهم که بدهید به فلانی. من هم گفتم چشم، صبح که آمدم خدمت امام، دیدم قیامت است و خبر رسیده است که حاج آقا مصطفی مرحوم شده‌اند. خدمت امام رسیدم و دیدم ایشان مثل کوه، صبور نشسته‌اند. بنده در خیالم به این اتفاق و مراسم کفن و دفن و اتفاقاتی که ممکن است پیش بیاید فکر می‌کردم، در همین حین، امام که من را دیدند فرمودند:

آقای رحیمیان آن مسأله که دیروز گفتم چه کار کردید؟

گفتم: کدام کار؟

فرمودند: همان امانتی که دیروز گفتم و امانتی را به دست من دادند و گفتند به فلان شخص برسان.

من فکرم همچنان مشغول بود که چطور امام در این اوضاع هم آن موضوع را فراموش نکرده است. رفتم در نقطه‌ای از نجف که امام آدرس داده بودند و در زدم، یک عزیزی آمد و بنده امانتی را به او تحویل دادم. تا امانتی را گرفت، چشم‌هایش پر از اشک شد. گفت: به آقا روح‌الله بگو والله قسم غذایی نداشتم بخورم.

امام این را می‌دانست و برای همین حتی در آن لحظه‌ی سخت و پرالتهاب که بچه‌اش را کشته بودند هم از یاد محرومان غافل نشده بود. این ماجرا برای قبل از انقلاب است. پس از انقلاب هم پیام امام راحل این بود که اساس نظام اسلامی برای خدمت به محرومین و اقشار آسیب‌پذیر است.

ادامه »

عملی که مانع سلوک و رسیدن به انسانیت است

25ام خرداد, 1396
 
حجت الاسلام علوی تهرانی:

منبرهای یک دقیقه ای/عملی که مانع سلوک و رسیدن به انسانیت است

حضرت رضا علیه السلام فرمود، از رسول اکرم صلوات الله علیه پرسیدند:

ممکن است مومن ترسو باشد؟

فرمود بلی.

گفتند: ممکن است بخیل باشد؟

فرمود بلی

و گفته شد: ممکن است کذاب باشد؟

فرمود نه.

بعداز آن پیامبر فرمودند:

کسانی دروغ می گویند که ایمان ندارند.

دروغگو زیر نظر خدا نیست. تحت سرپرستی و نظر شیطان است.

اگر میخواهیم در زندگی خداباور باشیم باید دروغ را کنار بگذاریم. آدم آدم نمیشود مگر اینکه سلوک کند، و شیطان اجازه نمیدهد سلوک کند، مانعش است. برای اینکه بالن به بالا برود باید موانع آن برطرف شود. دروغ مانع سلوک و رسیدن به انسانیت است.

سخنرانی حجت الاسلام علوی تهرانی در حسینیه جلوه ، بهمن 94

اشتراک گذاری این مطلب!

بررسی راهکارهای رهایی از آتش جهنم

25ام خرداد, 1396
 
 
احیای شب نوزدهم ماه مبارک رمضان توسط حجت‌اسلام رفیعی با محوریت بررسی راه‌های خلاصی از آتش از منظر قرآن و روایات در آستان حضرت عبدالعظیم حسنی(ره) انجام شد.
حجت‌اسلام رفیعی در مراسم احیای شب نوزدهم ماه مبارک رمضان در آستان حضرت عبدالعظیم حسنی(ره) با بیان اینکه امشب شب همنشینی افلاکیان با زمینینان است و شب آشتی با خداست و شب تغییر و تحول است و شبی که برتر از هزار ماه شمرده شده است، افزود:
این برتری شامل برتری اعمال است یعنی شامل ذکر، خواندن قرآن، خواندن نماز، صدقه دادن، احسان به دیگران و … است که بر اساس روایات این برتری را برای روز قدر نیز ذکر کرده‌اند و شب نوزدهم را نقطه عطف شب‌های قدر ذکر کرده‌اند.

وی با طرح این سوال که فرازی از دعای جوشن کبیر که در آن 100 بار می‌گوییم «خلّصنا من النّار یا رب» چگونه حاصل می‌شود، گفت:کتاب دوجلدی بهشت و دوزخ در قرآن و حدیث که از آثار منتشر شده مجموعه دارالحدیث است 50 عامل نجات از آتش جهنم را نام برده است که در جلد اول این کتاب به بهشت و در جلد دوم به جهنم پرداخته شده و مطالعه آن را به علاقمندان توصیه می‌کنم در این کتاب پنج عامل را به تفصیل درخصوص راه‌های خلاصی از آتش جهنم مطرح کرده است که شامل کنترل نفس، انس با قرآن، حفظ آبروی مؤمن، بار از دوش مردم برداشتن و گریه بر گناهان است.

حجت‌اسلام رفیعی با اشاره به اینکه اگر کسی نسبت به نفسش در چهار موضع کنترل داشته باشد خداوند آتش جهنم را بر او حرام می کند، افزود:

این چهار موضع از این قرار است؛

1- آنجایی که رغبت می‌کند به گناه

2- آنجایی که می‌ترسد عمل واجبی را انجام دهد

3- آنجایی که عصبی و خشمگین می‌شود

4- آنجایی که اشتهای به گناه در او فراوان می‌شود . همچنین در قضیه انس با قرآن، قلبی که ظرف قرآن باشد و محل نفوذ قرآن باشد شیطان در آن نفوذ نمی‌کند و نفسش را کنترل می‌کند.

وی درباره ضرورت حفظ آبروی مؤمن برای دوری از آتش جهنم گفت: کسی که دفاع از مردم کند و مانع ریختن آبروی مؤمن شود خدا او را از آتش جهنم حفظ می‌کند و کسی که گشاده‌دست است، به بهشت نزدیک است و از آتش جهنم دور است. همچنی کسی که بر گناهانش گریه کند و این اشک جاری شود روی گونه‌هایش، خداوند می‌فرماید من حیا می‌کنم که او را به آتش افکنم.

حجت‌الاسلام رفیعی با هشدار نسبت به حزب‌بندی‌های غلط رایج سیاسی در جامعه اسلامی، اظهار کرد: در دنیا نه برای اصلاح‌طلب می‌ماند نه برای اصول‌گرا، نه برای این حزب می‌ماند نه برای آن، اگر آگاه باشیم و حواسمان جمع باشد دروغ به هم نمی‌گوییم، تهمت و افترا به هم نمی‌زنیم، بحث های رشوه و اختلاس نجومی پیش نمی‌آید، از ضعف اعتقاد به معاد، جهنم و بهشت است که این مباحث در جامعه طرح می‌شود البته که رحمت خداوند وسیع است، اما باید از عذاب الهی ترسید و نباید موجب شود که انسان جرأت ارتکاب به گناه پیدا کند.

وی افزود: مقام معظم رهبری در سخنرانی اخیرشان فرمود که خداوند رحمان است اما در عین حال شدیدالعقاب است. البته که آیات و روایات فراوان و سیره پیامبر در این زمینه بیانگر این واقعیت است .

حجت‌الاسلام رفعی با اشاره به اینکه با اشاره به اینکه سه چیز در مرگ ما مخفی است، افزود: کجا می‌میریم، چگونه می‌میریم، چه زمانی می‌میریم از جمله این سه مسأله مخفی در مورد مرگ است. بنابراین جاهل به زمین و زمان و زمینه مرگمان هستیم، یاد مرگ زمینه خلاصی ما از جهنم است.

خبرگزاری تسنیم

اشتراک گذاری این مطلب!

دانلود و شرکت در مسابقه جشنواره کتابخوانی رضوی

7ام خرداد, 1396

 

 

کتاب 10 قصه از امام رضا علیه السلام برای بچه ها  برای متولدین 1385 تا 1392 (ویژه کودکان 4 تا 11 سال)

کتاب ماه غریب من  برای متولدین 1379 تا  1384 (ویژه نوجوانان 12 تا 17 سال)

کتاب امام رضا علیه السلام و زندگی  برای متولدین  1378 به قبل (ویژه جوانان و بزرگسالان 18 سال به بالا)

تاب مهارت های زندگی در سیره رضوی  برای متولدین  1378 به قبل (ویژه جوانان و بزرگسالان 18 سال به بالا

تاب بانوی ملکوت  برای متولدین  1378 به قبل (ویژه جوانان و بزرگسالان 18 سال به بالا

کتاب چلچراغ شیراز  برای متولدین  1378 به قبل (ویژه جوانان و بزرگسالان 18 سال به بالا

 

اشتراک گذاری این مطلب!

چقدر به مرگ نزدیکیم، ولی در فکر آن نیستیم!

4ام خرداد, 1396

 

انسان چقدر به مرگ نزدیک است و درعین‌حال چقدر آن را دور می‌پندارد و از آن غافل است! آقای حائری۱ می‌فرمود:

«در خواب دیدم که عزرائیل به من فرمود: شما باید استراحت کنید».

با اینکه می‌دانیم خواهیم مرد، بلکه فقط وقت مرگ معلوم و یا مظنون ما نیست؛ زیرا هر شب در عوالمی از برزخ می‌رویم که هیچ اختیارش دست ما نیست، چنان‌که قرآن شریف می‌فرماید:

«قَضَی عَلَیهَا الْمَوْتَ؛ مرگ را به‌صورت حتمی بر آن نوشته است»۲همچنین می‌فرماید:

«فَيُمْسِكُ الَّتي‏ قَضى‏ عَلَيْهَا الْمَوْتَ وَ يُرْسِلُ الْأُخْری؛ آن‌گاه نَفْسِ کسی را که خداوند مرگ او را حتمی نموده نگاه می‌دارد و دیگری را رها می‌کند».۳

و در سجده نخست بعد از بیدار شدن از خواب برای انجام نماز شب مستحب، وارد شده است که گفته شود:

«أَلْحَمْدُ لله الذی أَحْیانی بَعْدَ ما أَماتَنی؛ سپاس خدایی را که مرا بعد از مرگ، زنده گردانید»،۴

با این‌همه، این‌گونه از مرگ غافل هستیم! بله، اشخاصی بودند که همیشه مهیا، منتظر و به یاد مرگ بودند.

در محضر بهجت، ج۱، ص۲۸

اشتراک گذاری این مطلب!

روحاني در خرم‌آباد: ما قيم نمي‌خواهيم؛ از دلواپسان هراس نداريم

25ام اردیبهشت, 1396

 

ما تنها یک چیز می خواهیم

آن هم اینکه قیم نمی خواهیم؛

ما به شهدا، سپاهیان و ارتشیان خود افتخار می کنیم ولی می گوییم هر کسی کار خود را انجام دهد.

ما دست نظامیان را می بوسیم اما آن‌ها باید کار نظامی خود را انجام دهند.

حسن روحانی با بیان اینکه ما به شهدا،‌ سپاه و ارتش خود افتخار می کنیم اظهار کرد:

ما می‌گوییم هر کسی کار خود را انجام دهد، ما دست نظامیان را می بوسیم اما آن‌ها باید کار نظامی خود را انجام دهند و می گوییم هر چیزی به جای خودش نیکو است.

به گزارش ایسنا، این کاندیدای داوزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری صبح روز یکشنبه در جمع هواداران خود در خرم آباد اظهار کرد: امروز مردم آمده‌اند بگویند که می‌خواهند روحانی باز خدمتگذار آنها باشد و افتخار من نیز آن است که خدمتگذار آنها باشم.

وی تاکید کرد: ما راهی به نام اتحاد و وحدت ملت بزرگ صد در صدی ایران را انتخاب کرده‌ایم. ما می خواهیم همه جناح‌ها و گروه‌ها، اصولگرایان، اصلاح طلبان، معتدلین، اقوام و مذاهب همه در کنار یکدیگر به عنوان ایران متحد باشیم.

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری اظهار داشت: ما نمی پذیریم که یک جناحی منزوی باشد و گروهی اقلیت بخواهد بر افکار مردم حکومت کند.

روحانی خاطر نشان کرد: ما با مردم چهار سال پیش راهی را انتخاب کردیم که آرامش و ایستادگی در برابر اختلافات و وحدت و اتحاد و همبستگی بود. در آن فضای وحدت و آرامش توانستیم کشور را برای پیشرفت و حرکت به سوی تعالی آماده کنیم. ما راه و مسیر درستی را انتخاب کردیم.

وی با تاکید بر اینکه امروز روز مشارکت عمومی مردم ایران است اظهار کرد: مردم دارای حق بزرگی هستند که آن مشارکت و آمدن پای صندوق های رای برای ساختن ایرانی سربلند است.

به گزارش ایسنا، رئیس دولت تدبیر و امید در ادامه به مقایسه شرایط کشور در زمان دولت یازدهم و پیش از آن پرداخت و با طرح این پرسش که آیا امروز آرامش جامعه بیشتر است یا در سال 91، خاطر نشان کرد: هنوز مشکلات فراوانی داریم اما زمانی که به گذشته نگاه می کنیم شاهد راه اندازی تعدادی از واحدهای صنعتی و دامپروری هستیم که در سال 91 تعطیل شده بودند.

ادامه »

پندار نیک و کردار نیک از توهم تا واقعیت

13ام اردیبهشت, 1396
 

آيین زردشت که در دوره ساسانیان رواج داشت، آييني ويژه آریايی‌ها بود و در طول بیش از دوهزار سال که از رسمیت‎یافتن آن می‌گذرد، حتی یک مورد هم نبوده که فردی غیرآریايی به آيین زردشت پیوسته باشد و یا زردشتیان، اجازه زردشتی شدن به شخصی غیرآریايی داده باشند. یکی از مهم‌ترین کج‌اندیشی‌ها در میان بحث‌های آغازشناسی، باورمندبودن به خدای مجسم و اعتقاد به شباهت داشتن آفریدگار به آفریدگان است.

برخی از مخالفان دین اسلام سعی می کنند تا با طرح مسائل نژادی و نسبت دادن آیین اسلام به مردمان عرب، به طرح دوباره آیین ها کهنه و منسوخ شده بیش از اسلام بپردازند. آنان گمان می کنند که چون نیاکان باستانی شان به آیینی غیر از آیین اسلام باور داشتند، فرزندان آنان نیز باید به همان آئین های کهن ایمان آورده و در راستای آن عمل کنند. از دیدگاه این افراد، آیین زرتشت با شعار «پندار نیک، کردار نیک و گفتار نیک»، بهترین ومتناسب ترین برنامه هدایت و سعادت را برای پیروان خود در سه زمینه «هست و نیست»، «باید و نباید» و «شایسته و ناشایسته»، به ارمغان آورده است. در مقابل این ادعا، منطقی ترین پرسش این است که کدامین «پندار نیک، کردار نیک و گفتار نیک» می تواند مایه ی هدایت و وسیله نجات آدمی گردد؟

1.کدام پندار نیک؟

تنها متن دینی که ادعا شده، نشانی از باورهای زرتشتیان ایران باستان دارد و نیاکان پرستان می خواهند، زندگی و تمدن آنان را الگو و مدرک برتری خویش قرار دهند، کتاب اوستاست، پس طبیعی است برای یافتن نمونه عملیِ پندار نیک، باید به سراغ این کتاب رفت. با رجوع به کتاب مزبور می توان دریافت که تصویری خاص از هستی و آنچه موجب ساخته شدن جهان بینیِ دینیِ شخص باورمند می شود، در آن ارائه شده است که عبارتند از:

1-1تعدد خدایان

تصویری که اوستا از جهان آفرینش و رابطه آفریده و آفریننده ارائه می دهد، تصویری گنگ و نامفهوم است که دوگانگی در آن موج می زند: خدای خوبی درگیر جنگ با خدای شر است و درعین حال، گرفتار امشاسپندان هفت گانه ای می باشد که جاودانه و بی مرگ هستند. این شریکان خدایی عبارتنداز: بهمن، اردیبهشت، شهریور، سپندارمذ، خرداد و امرداد[1] که در آیین زرتشت، به جای اهورامزدا، مورد ستایش و عبادت قرار می گیرند. [2]بعد از پرستش امشاسپندان، نوبت به عبادت ایزدان می رسد؛ زیرا آیین زردشت، آیین ایزدمردها و ایزدبانوهاست؛ برای نمونه آذرایزد، نگهبان آتش و یکی از بزرگ ترین ایزدان مزداپرستی در اوستاست که آتر و آترش هم گفته می شود و پرستش آن به نماد آیین زردشتی تبدیل شده است.

پیروان اوستا برای بزرگداشت برخی دیگر از ایزدها، آن ها را پسر اهورامزدا، خوانده و مورد پرستش قرار می دهند.[3]از سوی دیگر، اوستا پراست از وصف دیوها و گروهی انبوه از خدایان شر و دیوان پلید که زندگانی پیروان اُشوزرتشت را همواره به تهدید و تباهی می کشند و جلوگیری از این همه پلیدی و زشت کرداری، تنها با رسوم، آیین ها و آدابی خاص میسر است؛ این دیوهای پلید، اغلب بی نام ونشان بوده و گاه به نکوهش صفتی مذموم، نمایانده می شوند.

ادامه »

تغییر سرنوشت انسان

13ام اردیبهشت, 1396
 
آثار گناه – تغییر سرنوشت انسان

 

لَهُ مُعَقِّبتٌ مِّن بَینِ یدَیهِ وَمِنْ خَلْفِهِ یحْفَظُونَهُ مِنْ أَمْرِ اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ لَایغَیرُ مَا بِقَوْمٍ حَتَّی یغَیرُواْ مَا بِأَنفُسِهِمْ وَإِذَآ أَرَادَ اللَّهُ بِقَوْمٍ سُوْءاً فَلَا مَرَدَّ لَهُ وَمَا لَهُم مِّن دُونِهِ مِن وَالٍ [1]

برای او، مأمورانی است که پی در پی، از پیش رویش، و از پشت سرش، او را از فرمان الهی (حوادث غیر حتمی) حفظ می کنند؛ در حقیقت خدا آن (سرنوشتی) که در قومی است را تغییر نمی دهد تا این که آنچه را در خودشان است، تغییر دهند؛ و هنگامی که خدا برای قومی (به خاطر اعمالشان) بدی بخواهد، پس هیچ بازگشتی برای آن نخواهد بود؛ و جز او، هیچ سرپرستی برای آنان نخواهد بود.

نکته ها و اشاره ها:

1.واژه ی «مُعَقِّبات» به معنای گروهی است که همواره کاری را دنبال می کنند و در این جا مقصود فرشتگانی است که مأموریت دارند در شب و روز همواره به سراغ انسان بیایند و از پیش رو و پشت سر نگهبان او باشند.[2]

2.انواع بیماری ها و حوادث و خطرها هر لحظه انسان را تهدید می کند و خدا انسان ها را حفظ می کند. همه ی ما در زندگی خود بارها احساس کرده ایم که نیرویی غیبی ما را محافظت می کند و از خطرها می رهاند و ممکن نیست که همه ی این امور تصادفی باشد.

3.در حدیثی از امام صادق علیه السلام حکایت شده که هیچ بنده ای نیست مگر این که دو فرشته با او هستند و او را محافظت می کنند، اما هنگامی که فرمان قطعی خدا فرا رسد، او را تسلیم حوادث می کنند.[3]

از این گونه احادیث استفاده می شود که آن فرشتگان انسان را در برابر حوادث غیرقطعی محافظت می کنند، ولی- همان طور که در پایان آیه یادآور شده است- اگر فرمان حتمی الهی فرا رسد کسی نمی تواند کاری و کمکی بنماید.

 جایی که تیغ قهر برآرد مهابتت ویران کند به سیل عرم جنّت سبا

 (سعدی)

4.ما وجود چنین فرشتگانی را با حواسّ معمولی درک نمی کنیم، اما هیچ دلیلی برای نفی آنها نداریم و آیات و احادیث وجود آنها را اثبات می کند.

5.این آیه یک قانون کلی جامعه شناختی اسلام را بیان می کند که می گوید: «سرنوشت شما قبل از هر چیز و هر کس به دست خود شماست و هرگونه تغییر در سرنوشت شما، بر اساس تغییرات درونی و اراده ی شما شکل می گیرد و خوش بختی یا بدبختی شما را رقم می زند.»

این یک اصل قرآن و یکی از پایه های جهان بینی و جامعه شناسی اسلام است که می گوید بدبختی جوامع عقب افتاده از عوامل درونی ناشی می شود و اگر استعمارگران و جهان خواران در درون انسان ها و ملت ها پایگاهی نداشته باشند، نمی توانند کاری از پیش ببرند.

6.برای بررسی عوامل سقوط تمدن ها و پیشرفت و عقب ماندگی ملت ها، نباید به دنبال علل خیالی شانس و بخت و اقبال بود بلکه باید علت را در ضعف درونی و مشکلات داخلی خود جست و جو کرد.

7.در حدیثی از امام سجاد علیه السلام حکایت شده که گناهانی که نعمت ها را تغییر می دهند عبارت اند از: ظلم به مردم، ناسپاسی خدا و رها کردن کار خیری که انسان بدان عادت کرده است.[4]

آموزه ها و پیام ها:

1.انسان تحت حمایت و حفاظت نیروهای غیبی است.

2.تغییرات ظاهری اجتماعی از تغییرات درونی انسان ها سرچشمه می گیرد.

3.سرنوشت ملت ها به دست خود آنهاست.

4.اگر می خواهید سرنوشت ملت را تغییر دهید، از خود شروع کنید.

5.در برابر اراده ی قطعی خدا امداد هیچ کس سودی ندارد.

پی نوشت:

[1] سوره رعد، آیه 11

[2]  مجمع البيان، ج 6، ص 431.

[3]  تفسير برهان، ج 2، ص 283؛ نهج البلاغه، كلمه‏ى قصار 201؛ خصائص الائمه، ص 114 و بحارالانوار، ج 5، ص 140.

[4] تفسير صافى، ج 3، ص 61؛ تفسير نور الثقلين، ج 2، ص 487؛ معانى الأخبار، ص 270 و امالى طوسى، ص 13.

اشتراک گذاری این مطلب!

اعتراض جبهه مردمی نیروهای انقلاب به حمایت جانبدارانه رسانه‌ملی از نامزد دولت

13ام اردیبهشت, 1396

جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی با انتشار نامه‌ای خطاب به علی عسکری رئیس سازمان صداوسیما، نسبت به عملکرد رسانه ملی در حمایت جانب‌دارانه از کاندیدای دولت اعتراض کرد.

در بخشی از این نامه آمده است: جبهه مردمی نیروهای انقلاب با درک مشکلات و تنگناهای مالی صداوسیما، اعلام می‌دارد که رسانه ملی به‌عنوان یک سرمایه ملی نباید به بهانه تضییقات مالی و یا فشارهای صاحبان قدرت تن به بی‌عدالتی و آنتن فروشی دهد.

متن مشروح این نامه به شرح زیر است:‌

«رئیس محترم سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران جناب آقای دکتر علی عسکری

سلام‌علیکم

کارکرد انتخابات در نظام‌های سیاسی دنیا مبتنی برافزایش قدرت ملی و ارتقای سطح کارآمدی است و این مهم، طی 38 سال گذشته در جمهوری اسلامی ایران نیز به‌عنوان یک رویکرد اساسی دنبال شده است.

 

همه دست‌اندرکاران برگزاری دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری به‌عنوان یک تکلیف دینی و میهنی باید خود را متعهد به فراهم آوردن بسترهای لازم برای تحقق کارکردهای ملی انتخابات نمایند و این امر جز با رعایت انصاف و عدالت در بستر رقابت‌های انتخاباتی میسر نخواهد بود.

یکی از شروط برگزاری انتخابات سالم و پرشور که در پرتو آن بتوان مؤلفه‌های اقتدار ملی و کارآمدی نظام اسلامی را ارتقاء بخشید، تقسیم عادلانه و برابر فضای رقابت انتخاباتی برای نامزدهای ریاست جمهوری است که متأسفانه این روزها در فضای رسانه ملی به‌عنوان فراگیرترین و مؤثرترین ابزار توزیع پیام با چالش‌ها و بی‌عدالتی‌های آشکاری مواجه شده است.

  ریاست محترم سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران! مستحضرید که بزرگ‌ترین سرمایه یک رسانه، اعتماد مردم به عدالت و انصاف آن رسانه است. سرمایه اعتماد مردم کشورمان به رسانه ملی گوهر بی‌بدیلی است که در سایه چندین دهه تلاش مدیران و کارکنان خدوم و زحمتکش آن سازمان به‌دست‌آمده و این اندوخته گران‌سنگ نباید در موسم‌های زودگذری چون انتخابات به تاراج زیاده خواهان و صاحبان تریبون‌های یک‌طرفه برود.

 جبهه مردمی نیروهای انقلاب با درک مشکلات و تنگناهای مالی صداوسیما، اعلام می‌دارد که رسانه ملی به‌عنوان یک سرمایه ملی نباید به بهانه تضییقات مالی و یا فشارهای صاحبان قدرت تن به بی‌عدالتی و آنتن فروشی دهد.

 اظهارات مکرر جنابعالی و سایر مسئولان صداوسیما مبنی بر تقسیم عادلانه فرصت‌ها برای 6 نامزد ریاست جمهوری، با واقع امر منطبق نیست، مردم می‌پرسند چرا باید شاهد آن باشیم نامزدی که پول و منصب و ابزار فشار در اختیار دارد بتواند برای رسانه ملی تصمیم‌گیری و تصمیم سازی کند؟ بتواند دو ساعت قبل از شروع مناظره، موضوع مناظره را تغییر دهد؟ از مجری مناظره به‌عنوان مجری سفرهای انتخاباتی خود استفاده کند؟ بتواند دانش آموزان و کارگران و کارمندان را برای تجمعات انتخاباتی خویش به خط کند اما هیچ دوربینی جسارت تصویرپردازی از این صحنه‌ها را نداشته باشد، بتواند شبکه‌های استانی را ملزم به پخش زنده و مستقیم سخنرانی‌های خود در ایام انتخابات نماید، بتواند در بخش‌های خبری، تنظیم‌ها و تصویرهای جانب‌دارانه از مناظره داشته باشد، بتواند در مناظره وقت بیشتری به خود اختصاص دهد و از وقت رقیب هم بکاهد! بتواند شعارهای کارگران معترض را سانسور کند تا یک رسانه سراسری از وظیفه ذاتی‌اش در انعکاس مطالبات و اعتراض‌های مردمی بازبماند.

آقای دکتر عسگری! امروز کسانی به استفاده اختصاصی از دوربین صداوسیما روی آورده‌اند که تا دیروز خود و حامیانشان از بی‌اثر بودن آنتن رسانه ملی سخن می‌گفتند و با زخم‌زبان مدعی کاهش نفوذ رسانه ملی بودند اما اکنون‌که وارد زنگ حساب‌شده و دستان خود را خالی می‌بینند، از ترس محاسبه و پاسخگویی در محکمه افکار عمومی، به عادت مألوف خود، روی به استفاده از تریبون‌های یک‌طرفه آورده و خواست خود را می‌خواهند به رسانه ملی تحمیل کنند.

 جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی در پایان تأکید می‌نماید اگر رسانه ملی برای زیاده‌خواهی‌های پاستور نشینان که امروز در چهره رقیب انتخاباتی نیروهای انقلاب بی‌محابا از رانت قدرت و امکانات دولتی برای ماندن در قدرت سود می‌جویند، تدبیری عاجل نیاندیشد و عدالت وانصاف را در توزیع برابر فرصت‌های رسانه‌ای رعایت نکند، بزرگ‌ترین سرمایه رسانه‌ای این ملت می‌تواند درخطر بی‌اعتمادی از سوی افکار عمومی قرارگرفته و پشتوانه مردمی خود را در مقابله با امپراطوری رسانه‌ای دشمن از دست بدهد.»

فارس

 

اشتراک گذاری این مطلب!

ماجرای شکست هرات، نمونه‌ای از بلای سیاستمدار ترسو

11ام اردیبهشت, 1396

 

 

   «شجاعت تنها در میدان جنگ نمودار نمی‌گردد… در سیاست نیز
برخی کسان شجاع‌اند و برخی ترسو.»
(افلاطون، کتاب لاخس)

در اسطوره‌ها و تاریخ جهان و ایران و ادبیات فارسی نوعی از «ترس» دیده می‌شود که شایع‌ترین است در میان انسان‌ها. این ترس برخاسته از «ضعف روحی و شخصیتی» آدمی است در مقابله با دشواری‌ها. مارکوس آئورلیوس، امپراتور- فیلسوف نامدار رومی، بخش عمده‌ی دوران حکومتش را در جنگ گذرانید و در بسیاری از جنگ‌ها پیروز بود. او یادداشت‌هایی برای انتباه خود نگاشته که بعدها بنام «تأملات» شهرت فراوان یافته است.
مارکوس آئورلیوس می‌نویسد:
«آن کس که اندوه یا خشم یا ترس بر او غلبه یافته؛ [اندوه] به خاطر چیزی که رخ داده، [خشم به خاطر] چیزی که در حال رخ دادن است، یا [ترس به خاطر] چیزی که در آینده رخ خواهد داد… مانند کسی است که از اندوه یا خشم یا ترس می‌گریزد. زمانی که عاملی خارجی بر تو غلبه یافت آن عامل بر تو غلبه نیافته بلکه تلقی تو است که بر تو غلبه یافته، و تو می‌توانی در یک لحظه این نگاه را تغییر دهی.»

ادامه »

آیا بعد از فاجعه منا می‌توان حج را تعطیل کرد؟

11ام اردیبهشت, 1396

حج سال 1394 ه.ش، به واقع “حج خونین” برای زائران بیت الله الحرام بود، از حادثه سقوط جرثقیل در مسجدالحرام گرفته تا کشته شدن زائرین در مراسم رمی جمرات که بیش از ٤٧٠٠٠ نفر کشته در این حادثه خون بار وجود دارد. آنچه در وهله اول به ذهن هر انسانی تداعی می شود، بی کفایتی مسئولان آل سعود در برگزاری حج است، خاندانی که مدعی خادم الحرمین است، به جای تمرکز بر مدیریت حج، به دنبال پرورش و حمایت مالی از جریان های تکفیری همچون داعش است و در اوج مراسم حج و در ماه حرام، به فکر بمباران مردم مظلوم یمن، ظلم به مردم بحرین و کمک تسلیحاتی به جریان‌های تکفیری در سوریه است.
لکن از این بی کفایتی خاندان عیاش آل سعود که بگذریم، اگر در سایت‌ها، وبلاگ‌ها و شبکه‌های اجتماعی، جستجویی اجمالی داشته باشید، متوجه خواهید شد که مطالب متعددی پیرامون مخالفت با حج، نوشته شده است که همگی حکایت از ترک این فریضه الهی دارد و از مسلمانان به دلائل مختلف خواسته شده است که این تکلیف الهی را ترک کنند. از جمله ادله‌ای که در میان این استدلالات زیاد به چشم می‌خورد، این است که چرا هزینه‌های کلانی که برای حج خرج می‌شود را صرف رفع مشکلات در داخل از کشور نکنیم؟ چرا حاجی، هزینه سفر خود به سرزمین وحی را صرف رفع گرفتاری از یک خانواده بی بضاعت و یا تهیه جهیزیه برای یک دختر جوان نمی‌کند.

این نوشتار، در مقام پاسخ به این سوالات می‌باشد و بیان خواهد داشت که بین حج واجب و مستحب، تفاوت وجود دارد. و بعد از بیان حکمت حج و اسرار فردی و اجتماعی این واقعه عظیم در جهان بشریت که هر سال، فقط یک مرتبه، انجام می‌شود، این سوال را پاسخ خواهیم داد که آيا واقعا رفتن به حج، در شرايط فعلی، واجب است؟ و مرجع تصمیم‌گیری در این باره، آیا بر عهده حاکم اسلامی خواهد بود؟


مقدمات بحث
قبل از ورود به اصل پاسخ لازم است در ارزيابی اين موضوع به چند نکته توجه داشته باشيم:
1. اولين نکته توجه به ضرورت دينی و اهميت و آثار بسيار مهم و سازنده حج در ابعاد فردی و اجتماعی است.
2. نکته دوم تبيين فقهی موضوع است و توجه به اين‌که حج دارای اقسامی است؛ واجب و مستحب و در موارد تزاحم ميان اجرای هريک از اقسام حج با ساير ضرورت‌ها و مصالح، حکم هر يک متفاوت است.
3. ممکن است در مواردی به خاطر عناوين ثانويه يا احکام حکومتی، حج تعطيل شود و ولی‌فقیه‌ می‌تواند بر اساس‌ مصالح‌ اهم اسلام‌ و مسلمین، موقتاً‌ حکم‌ به‌ تعطیل‌ یک‌ حکم‌ شرعی‌ - اعم‌ از عبادی‌ و غیرعبادی‌ - نماید. البته بايد دقت داشت‌ مصلحتی‌ که‌ موجب‌ تعطیل‌ امر عبادی‌ چون‌ حج‌ می‌شود، باید از طريق کارشناسی و تخصصی ثابت شود که از مصلحت‌ موجود در آن‌ امر عبادی‌ مهم‌تر باشد.
4. نکته ديگر نگاه تطبيقی و مصداقی و و ضعیت امروز، به موضوع پرسش است که بايد ببينيم، آيا مصلحت رفتن به حج علی رغم اين‌که می‌دانيم دولت سعودی از درآمدهای ناشی از آن برای ترويج وهابيت و … استفاده می‌کند، با نرفتن به حج و ترک يکی از مهم‌ترين فرايض الهی و آثار متعددی که به دنبال دارد در شرايط کنونی کدام دارای مصلحت مهم‌‎تری است؟ البته با تفکيک ميان حج واجب و مستحب.
5. نکته بعدی نقد اين رويکرد است که آيا با تعطيلی حج توسط ايران می‌توان جلوی فعاليت‌های وهابيت را گرفت؟! يا اين‌که بايد از اين موقعيت استفاده نمود و با پربار نمودن حج و برپایی حجی ابراهيمی و تلاش برای بيداری جهان اسلام و …، به خنثی سازی توطئه‌های دشمنان و گسترش اسلام ناب اقدام کرد؟

ادامه »

پیامک ولادت اباالفضل العباس علیه السلام

11ام اردیبهشت, 1396

عباس، فرزند علی و امّ البنین، در روز چهارم شعبان سال 26 هجری قمری در مدینه چشم به جهان گشود.مادرش فاطمه، دختر حزام بن خالد بود که نیاکانش همه از دلیر مردان عرب بوده و در شجاعت و دلیری در دنیای عرب مشهور بوده اند.

وقتی عباس به دنیا آمد،امام علی علیه السلام در گوش او اذان و اقامه خواند،نام خدا و رسول را به گوش او خواند و نام او را عباس نهاد . امام گاه گاهی قنداق عباس را در آغوش می گرفت، بازوانش را می بوسید و گریه می کرد. روزی امّ البنین علّت این گریه را پرسید ؛ امام در جواب فرمود : این دست ها در راه کمک به حسین قطع خواهند شد.
 پیامک ولادت امام حسین علیه السلام

پیامک ولادت حضرت عباس علیه السلام


هر گل خوشبو که گل یاس نیست

هر چه تلألو کند الماس نیست


ماه زیاد است و برادر بسی

هیچ یکی حضرت عبـاس نیست

میلاد حضرت عباس علیه السلام مبارک باد
 
پیامک ولادت امام حسین علیه السلام

اس ام اس تولد حضرت اباالفضل علیه السلام

عباس علیه السلام آمد تا برادری را معنا کند، وفا را شرح دهد، ایثار را الگو باشد

شجاعت را تفسیر کند و دلاوری را مصداقی والا گردد.

میلاد حضرت عباس علیه السلام مبارک باد

 پیامک ولادت امام حسین علیه السلام
 
 اس ام اس ولادت اباالفضل العباس علیه السلام

چهارم شعبان ، روز شکفتن گل معطر ابالفضل علیه السلام

بر شاخسار اهل‏ بیت علیه السلام مبارک باد

 
 پیامک ولادت امام حسین علیه السلام

پیامک ولادت حضرت عباس علیه السلام

روشنگر آفتاب،عباس آمد

تفسیر زلال آب،عباس آمد

خیزید،گل آرید و گل افشانید

زیرا که گل بوتراب،عباس آمد

میلاد حضرت عباس علیه السلام مبارک باد . .

 پیامک ولادت امام حسین علیه السلام

ادامه »

بیانیۀ جمعی از سخنرانان مطرح کشور در پی هتک حرمت مقام امام رضا علیه السلام

8ام اردیبهشت, 1396

شاگردان امام صادق (علیه السلام) معتقدند همانطور که دفاع از قبور و حرم مطهر اهل بیت (علیهم السلام) در برابر متجاوزینی که قصد تخریب آن اماکن مقدس را دارند واجب است و عده ایی توفیق ملقب شدن به مدافعان حرم را پیدا نمودند دفاع از ساحت منور و مطهر شخصیت اهل بیت عصمت و طهارت و جلوگیری از تخریب ارزشها و قداست مقام منیع و رفیع آنان نیز امری لازم و ضروری است.

روز گذشته در برنامه های تبلیغاتی یکی از کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری، مجری حاضر در برنامه متنی را با ادبیاتی سخیف خطاب به حضرت امام رضا علیه السلام قرائت کرد که موجب خشم جامعۀ مذهبی و هیئتی کشور شد.

در پی این اقدام سخیف، جمعی از سخنرانان مطرح کشور بیانیه ای را منتشر کردند که در ادامه می خوانید:

بسم الله الرحمن الرحیم

انّا للّه و انّا الیه راجعون

در دورانی که هجمه های همه جانبه حریم آل الله را از هر جهت نشانه رفته است و از یک سو وهابیت خبیث با حمایتهای محیر العقول از سلفی های تکفیری، حریم مطهر حرم اهل بیت عصمت و طهارت را آماج حملات ددمنشانه خود برای تخریب قبور مطهر آنان قرار داده اند ، از سویی دیگر در طراحی های پیچیده و نرم تخریب شخصیت والامقام و افکار بلند آن أئمه هدی را هدف قرار داده اند .اقدام وقیحانه اخیر در فضای انتخاباتی کشور توسط یکی از هواداران یکی از نامزدهای انتخاباتی در جسارت به ساحت مقدس و منور حضرت ثامن الأئمه علی بن موسی الرضا علیه افضل صلوات المصلین موجب جریحه دار شدن قلوب شیفتگان و محبین آن امام همام گردید .

شاگردان امام صادق (علیه السلام) معتقدند همانطور که دفاع از قبور و حرم مطهر اهل بیت (علیهم السلام) در برابر متجاوزینی که قصد تخریب آن اماکن مقدس را دارند واجب است و عده ایی توفیق ملقب شدن به مدافعان حرم را پیدا نمودند دفاع از ساحت منور و مطهر شخصیت اهل بیت عصمت و طهارت و جلوگیری از تخریب ارزشها و قداست مقام منیع و رفیع آنان نیز امری لازم و ضروری است لذا ضمن انزجار از حرکت سخیف و نابخردانه اخیر در جسارت به محضر مبارک امام هشتم حضرت رضا (علیه السلام) فارغ از هر گونه جناح بندی سیاسی از همه کاندیداهای محترم می خواهیم که با دقت در رفتار و گفتار هواداران خود به آنان در جهت حفظ حرمتها و رعایت خطوط قرمز در مباحث اعتقادی و ولایی تذکرات لازم را بدهند و اجازه ندهند برای به قدرت رسیدن چند صباحی در دنیای فانی آخرت خود را به ثمن بخس بفروشند وچنانچه این امر تکرار و یا ادامه یابد جامعه وعاظ و خطباء سکوت نخواهند داشت.


والسّلام علی من تبع الهدی

۱- العبدمرتضی ادیب یزدی
۲- العبداحسان بی آزار تهرانی
۳- العبد عبد الامیر پشتکوهی
۴-العبد مسعود تاج لنگرودی
۵-الاحقر سید مهدی حائری زاده
۶-الاحقر سید علیرضا حسینی همدانی
۷-العبد محمد دغانلو
۸-العبد محمود ریاضت
۹-الاحقر سید عبد الحمید شهاب
۱۰-الاحقر سید مرتضی شجاعی
۱۱-الاحقرسید مهدی شجاعی
۱۲-الاحقر سید رضا عمادی
۱۳-العبد میثم علی پناه
۱۴-العبد منصور عین علی
۱۵-العبد مصطفی کرمی
۱۶-الاحقر سید عباس موسوی مطلق
۱۷-العبد محمود معرفت تبریزی

وارث

توهین به امام رضا علیه السلام توسط مجری هتاک برنامه ستاد روحانی در ایلام+ فیلم

توهین به مقدسات شیعیان به بهانه‎های سیاسی و انتخاباتی در جریان افتتاح ستاد انتخاباتی حسن روحانی در ایلام از جمله موضوعاتی بود که دیروز واکنش‎های بسیاری را به دنبال داشت.
 
افتتاح ستاد انتخاباتی روحانی در ایلام دیروز بهانه‎ای شد برای هتک حرمت به امام هشتم شیعیان علیه السلام . در همین راستا مجری این برنامه زبان به سخنانی وهن‎آمیز گشود و متاسفانه با توهین به ساحت مقدس امام رضا علیه السلام سعی کرد توجه مخاطبان را جهت رای دادن به حسن روحانی جلب نماید. فیلم کامل این سیاسی‎کاری مفتضحانه و سلمان رشدی مآبانه به شرح زیر است:

گفتنی است که این سخنان موهون با واکنش اکثریت قریب به اتفاق دینداران مواجهه شده که در ادامه به برخی از آن‎ها اشاره می‎کنیم؛ البته این انتظار کاملاً واقع‌بینانه  در بین بسیاری از دینداران وجود دارد که قوه قضائیه نیز هر چه زودتر نسبت به این مسئله اقدام نماید.

نماینده ولی فقیه ایلام: اصلاح طلبان همواره پیشینه سیاه و ظلمانی در هتاکی و اهانت به ارزش های دینی بویژه ساحت حضرات ائمه معصومین دارند.

 

ادامه »

چرا یک سیاستمدار می‌ترسد؟

8ام اردیبهشت, 1396
کالبدشکافی ریشه‌های ترس سیاسی

چرا یک سیاستمدار می‌ترسد؟

برای یک کشور، بدترین موقعیّت این است که مسؤولین کشور از اخم و تهدید و تشر دشمن بترسند؛ اگر ترسیدند، در واقع، در را برای ورود او و دخول او و تجاوز و تعرّض او باز کرده‌اند. کار را با عقل و با منطق و با حکمت باید انجام داد؛ در این تردیدی نیست؛ امّا با شجاعت باید انجام داد؛ با ترسیدن، با دلهره، با تحت تأثیر تشر و بداخلاقی و اخم و گرهِ ابروان قدرتمندان صاحب قدرت در دنیا قرار گرفتن، تحت تأثیر این‌ها واقع شدن، اوّل بدبختی است. خب کسی می‌خواهد بترسد، بترسد امّا از طرف مردم نترسد؛ به حساب مردم نترسد. ملّت ایستاده‌اند… دشمن -چه آمریکا و چه بزرگ‌تر از آمریکا- در مقابل نظامی که با مردم خود متّصل است، مردم خود و ملّت خود را دوست می‌دارد و ملّتش او را دوست می‌دارند، در مقابل یک چنین نظامی و یک ‌چنین مردمی که در مقابل دشمن مقاوم‌اند، هیچ غلطی نمی‌تواند بکند. (۱۳۹۶/۰۱/۳۰)

* تأمل نخست
- در شرایطی که تهاجم به کشورهای مسلح و حتی نیمه مسلح، خط قرمز نقض‌ناپذیر تاریخ تجاوزهای نظامی امریکا و متحدانش بوده است، و این خط قرمز، در زمان هیچ یک از رؤسای جمهور پیشین که بی‌شباهت به رئیس جمهور فعلی نیز نبوده‌اند هتک نشده است، و در موقعیتی که امریکا به سوریه بی‌دفاع حمله کرده، ولی جرأت تهاجم به کره شمالی را به خود نداده است، در این وضع و حال، کسانی در داخل کشور ما، و به رغم توش و توان هنگفت نظامی و امنیتی ایران، بیم از تشر آمریکایی را ابزار سیاسی خود قرار داده‌اند.

- موازنه‌ای هست، میان «ترس» و «تهور» و «مصلحت‌سنجی مفرط». سیاستمداران بزرگ، همواره در نقطه تعادلی در وسط این مثلث می‌ایستند که نام آن «شجاعت» است. سیاستمدار شجاع، ضمن آن‌که جانب خردمندی را رها نمی‌کند و همواره کشور خود را در بالاترین سطح ممکن توان دفاعی متعارف نگه می‌دارد، در عین حال، از «ترس»، به ویژه در مقابل تشرهای خصم حذر می‌کند، که خود این «ترس»، نیم و اصل شکست است.

ادامه »

روح الله پیدایی

8ام اردیبهشت, 1396

 

 کم نکن سایه ی لطفت ز سرم آقاجان

گرچه من جنس خرابم بخرم آقاجان

آنقَدر فکر و خیالم شده دنیا دیگر

از غم و غصه ی تو بی خبرم آقاجان

یک قدم محض رضای تو نشد بردارم

اصلا انگار فقط دردسرم آقاجان

در بساط غمتان مدعی ام اما حیف

غافل از ناله و اشک سحرم آقاجان

پروبالم شده زخمی به زمین افتادم

کمکی کن که  به سویت بپرم آقاجان

غیر این خانه پناه دگری نیست مرا

باز کن دربه رویم  پشت درم آقاجان

تا به اینجا که رسیدم مدد سلطان است

راهی ام کن دم ایوان حرم آقاجان

بعد مشهد سفر کرببلا میچسبد

یک شب جمعه بیا و ببرم آقاجان

در شب اول قبرم به شما محتاجم

گر نیایی بخدا در خطرم آقاجان

روح الله پیدایی

اشتراک گذاری این مطلب!

مصمم هستیم شرایط را به نفع مردم تغییر دهیم.

7ام اردیبهشت, 1396

 

 وی در این گفتگو که بصورت همزمان از رادیو ایران نیز پخش شد در رابطه با وضعیت اقتصادی کشور گفت:

 امروز مردم ایران از شرایط سخت اقتصادی رنج می‌برند و بیش از ۴۰ درصد از تحصیل کرده ها و حدود۳۰ درصد از جوانان بیکار هستند که باعث بسیاری از آسیب های اجتماعی شده است. برخی در روستاها تنها با یارانه، زندگی خود را سپری می کنند و ما مصمم هستیم شرایط فوق را به نفع مردم تغییر دهیم.

دریافت        دریافت با کیفیت اصلی         دریافت نسخه مناسب موبایل

کاندیدای ریاست جمهوری دوازدهم با اشاره به اینکه در متن برنامه ششم توسعه پیش بینی شده است که باید بیکاری از 12 درصد به 8 درصد کاهش بیاید افزود که تحقق این برنامه جز با ایجاد فرصت های نو اشتغال ممکن نیست و  ما برای تحقق برنامه ششم برنامه داریم و امکان حل مسئله فقر و بیکاری وجود دارد.

حجه الاسلام دکتر رئیسی اولین رسالت دولت را اصلاح ساختار های فسادزا دانست و گفت: 

قبل از هرکس باید رئیس دولت روحیه ضد فساد داشته باشد و نباید اجازه داد در هیچ کجای دولت فساد لانه کند و مردم از دولت تنها اعلام فساد را نمیخواهند؛ بلکه گزارش کار برای برخورد با فساد را میخواهند. وضعیت فساد اداری که امروز مردم از آن رنج می‌برند به هیچ عنوان قابل تجمل نیست و امروز آمارها نشان از افزایش فاصله بین طبقات دارد، تجدید نظر جدی در پرداخت‌ها برای کم کردن فاصله های طبقاتی لازم است اما یارانه را می توان برای دهک های پایین تا سه برابر افزایش داد و باید همه بتوانند از امکانات بهره ببرند و عدالت باید در جامعه برقرار شود.

سید ابراهیم رئیسی با توجه به شعار دولت دوازدهم با عنوان “کار و کرامت” آن را تعهد دولت به مردم نامید و بیان کرد که دولت کار و کرامت از کارهایی که انجام شده سخن خواهد گفت نه از بایدهایی که باید بشود. وی همچنین افزود کرامت برای آن است که دیگر مادری برای بیکاری فرزندش اشک نریزد و هیچ پدری شرمنده خانواده اش نباشد. زمان وعده دادن به مردم به سر آمده است. باید از روز اولی که دولت شروع بکار میکند برای گره گشایی از زندگی مردم تلاش کرد.

وی همچنین تلاش شبانه روزی بدور از هرگونه باند و حزب بازی را برنامه کاری دولت کار و کرامت عنوان کرد ودولت انقلابی را دولت توام با عقلانیت و انقلابی بودن را نگاه به منافع مردم داشتن تفسیر نمود و در رابطه با انتقاد پذیری در دولت کار و کرامت افزود: ارتباط با مردم یک امر ضروری، و یکی از زمینه های شناخت نقص های دولت ارتباط با مردم است و نقدها به عنوان یک فرصت برای دولت است نه تهدید و نقد رسانه‌ها، مطبوعات، صاحب نظران، اساتید دانشگاه و … به عنوان قدرت هایی است که میتواند به دولت در اصلاح امور کمک بکند.

ادامه »

حجاب را دوست ندارم چون من را محدود می کند

7ام اردیبهشت, 1396

 

اصلا خیلی از چیزها مثل خط کشی خیابان ها ، ورود ممنوع ها و غیره محدودیت است، اما محدودیتی است که برای من مفید است و من را مصون نگه میدارد از بسیاری از حوادث و مشکلاتی که ممکن است من به آن عارض بشوم. پس تمام محدودیت ها بد نیستند، در قوانین تعامل و ارتباط بین افراد در بعضی جاها تزاحم است، محدودیت ایجاد میکنیم تا رفع تزاحم و تعارض بشود.

بررسی دو نظر موافق و مخالف در بحث ایجاد محدودیت با حجاب یا ایجاد مصونیت توسط آن:

 حتما شما خواننده گرامی بارها و بارها این جمله را از افراد بی حجاب شنیده اید که توجیحشان برای استقبال نکردن از حجاب؛ ایجاد محدودیت، توسط حجاب برای آنهاست. و جمله حجاب مصونیت است نه محدودیت نیز؛ توسط افراد حامی حجاب همواره مطرح میگشته است در این مقاله سعی داریم با توجه به نظرات یک فرد بی حجاب و یک فرد با حجاب و پاسخ خانم ظهیری استاد حوزه و دانشگاه قضاوت را به عهده شما بگذاریم.
 
نظر فرد موافق ایجاد محدودیت توسط حجاب:       
 
به نظر من حجاب کلا محدودیت است. چراکه در جامعه می بینیم فرد محجبه وقتی قصد انجام کاری دارد، با وجود حجاب به مشقت افتاده و نیز به خاطر وجود حجاب و چادر از بسیاری از کارها مانند خرید کردن و …و تفریحات مانند دوچرخه سواری و .. محروم می شود چون پوشش مانع انجام آن کارهاست به نظر من دل باید پاک باشد و حجاب کلا محدود کننده است حتی اگر روسری باشد.
 
نظر فرد موافق ایجاد مصونیت توسط حجاب:   
 
به نظر من کسی با شخصیت است که به قوانین و فرهنگ جامعه ای که در آن زندگی می کند احترام بگذارد، و آنها را رعایت کند. شما نمی توانید دیگران را به بی شخصیتی متهم کنید و خودتان را با شخصیت بدانید و به جامعه ی خود احترام نگذارید.
به نظر من این بی حجابی یا بد حجابی که غالب هست، این ها همه آثار منفی و زننده ای را روی خانواده ها داشته است ……
 

اولا میزان گناه و معصیت این عمل چه خانم و چه آقا. مثلا تار موی خانمی که پیدا شود، شاید آن را رنگ کرده باشد، و زیبایی خود را دوچندان کرده باشد و در معرض دیدگان قرار داده باشد. و فرد مجردی با دیدن آن، یا حتی متاهل، که خدا می داند با دیدن این زیبایی ها چه اتفاقی برای این فرد امکان دارد رخ دهد. حال این مردی که وارد خانواده می شود برخوردش با خانواده چگونه است، توقعاتی که ممکن است در او ایجاد شود و این تفاوت ها با مقایسه هایی که می تواند انجام دهد، این باعث دل زدگی هایی شود و به نظر من جز آثار منفی و مخرب چیزی برای زندگی ها ندارد.

ادامه »

چگونه چشم چرانی را درمان کنیم؟

7ام اردیبهشت, 1396
 
 
درمان چشم‌چرانی مانند دیگر آلودگی‌ها و بیماری‌‌های روحی و روانی، باید از دو راه و در دو مرحله صورت ‌گیرد: یک) از راه فکری و نظری. دو) از طریق عملی…
 
قرآن کریم می فرماید:
 

به مؤمنان بگو چشمان خود را فرو بندند و دامن خود را حفظ کنند، این برای آنها پاکیزه تر است و خدا به آنچه می کنند، آگاه است؛ پس خواست قرآن رعایت عفت عمومی برای زن و مرد است و این کار را وظیفه ضروری و واجب مومنین شمرده شده است.

 
روش های زیادی برای درمان چشم جرانی ارائه شده است که سایت اسلام کوئست روش هایی را ارائه داده است که به شرح زیر است:
 
نحوه درمان چشم‌چرانی چگونه است توضیح دهید؟
 
درمان چشم‌چرانی مانند دیگر آلودگی‌ها و بیماری‌‌های روحی و روانی، باید از دو راه و در دو مرحله صورت ‌گیرد: یک) از راه فکری و نظری. دو) از طریق عملی؛
 
انسان را می‌توان به کامپیوتری تشبیه کرد که از نرم افزار و سخت افزار تشکیل شده است، نیروی فکر و اندیشه‌ی انسان به‌‌منزله‌ی نرم افزار و نیروهای عملی و بدن او به‌‌‌منزله‌ی سخت افزار می‌باشد. همان‌گونه که یک کامپیوتر در صورتی به‌درستی عمل می‌کند که از نرم افزار و سخت افزار مناسبی برخوردار باشد؛ انسان نیز زمانی عملکرد مناسبی خواهد داشت که نیروهای فکری و عملی او اصلاح گردد.
 

برای درمان چشم‌چرانی و دیگر آلودگی‌های روحی در مرحله‌ی نظری و فکری، راه‌‌ها و مراحل متعددی وجود دارد که به نظر می‌رسد مقدم بر همه آنها تقویت ایمان به خدای سبحان، اعتقاد به قیامت، شناخت نفس و جایگاه انسان در نظام خلقت است.[۱]

ادامه »

بی علی جنت است بی إِنعام

7ام اردیبهشت, 1396

 

شده کارم پیاپی و مادام

 ذکر یاذالجلال والاکرام

طلب عفو دارم این ایام

 مِن جمیع الذنوبِ والآثام

یا من أرجوه ، عشق حیدر را 

واصرف از اعتقاد من شر را

 أعطنی کلَّ خیر ، کوثر را

أعطنی جرعه جرعه ساقی ! جام

گر غریبم گر آشنا هستم

 گر اسیرم اگر گدا هستم

از یتیمان مرتضی هستم

کیست غیر از علی ابوالایتام

بت اگر چوب با تبر بهتر

ضربه را گاه بیشتر بهتر

بت شکن حیدر است اگر بهتر

بشکند از سر قریش اصنام

بی علی در گلو فغانی نیست

 در گلوی مناره جانی نیست

 بی علی هیچ جا اذانی نیست

 گر صداها رها شود بر بام

أشهدُ أنَّ از علی دینم

چون علی دیده ام خدابینم

أشهدُ أنَّ حیدر آیینم

 أشهدُ أنَّ مرتضی اسلام

در جزا بی علی عبوری نیست

 بی علی شادی و سروری نیست

تا نخواهد شراب و حوری نیست

بی علی جنت است بی إِنعام

هستِ حیدر به هستِ فاطمه است

تا علی پای بست فاطمه است

نار و جنت به دست فاطمه است

 او نخواهد نمی کند اقدام

محسن ناصحی

اشتراک گذاری این مطلب!

رنگ انتخاباتى ام پرچم سه رنگ جمهورى اسلامى است.

7ام اردیبهشت, 1396

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری گفت:

همه دولت‌ها برنامه خود را داشته‌اند و مشکل اکنون در اقدام و عمل است و باید مردم این احساس را داشته باشند که تفاوت دولت آینده با سایر دولت‌ها در اقدام و عمل است.

مشکل در اقدام و عمل است/مردم باید تفاوت دولت آینده با سایر دولت‌ها را احساس کنند حجت‌الاسلام سید ابراهیم رئیسی کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به این سوال که در صورت رای آوردن تحقق وعده‌های انتخاباتی‌تان چقدر زمان‌بر خواهد بود گفت: ما امیدواریم در ابتدای مسئولیت هر آنچه که وعده داده شده به آن عمل شود.
 
وی افزود: بعضی از این وعده‌ها در مدت زمان کوتاهی میسر است و برخی از حرف‌ها نیز ممکن است زمان‌بر باشد اما آنچه که مردم قبل از هرچیزی احساس خواهند کرد تغییر رویکردها است و به نظر می‌رسد تغییر رویکرد مسئله مهمی است و مردم احساس می‌کنند نگاه دولتمردان نگاه متفاوتی است و این نگاه متفاوت در نگاه رئیس دولت وزرا و مسئولین کاملا قابل احساس است.
 
رئیسی در ادامه با اشاره به حضورش در تولیت آستان قدس رضوی و اقدامات صورت گرفته در این حوزه اظهار داشت: بنده در زمان کوتاهی که در آنجا بودم برخی اقدامات در نیمه راه است اما مردم اکنون کاملا تغییر فضا در مدیریت تولیت آستان را احساس می‌کنند یعنی اراده مدیران بر این است که قرار است که فساد اداری نباشد، بحران بیکاری حل شود و سفره فقیران متفاوت شود و باید گفت که این احساس و تغییر رویکرد با آیین‌نامه و بخش‌نامه و سخنرانی تحقق پیدا نمی‌کند چرا که در کشور نه قانون کم داریم نه برنامه.
 
این کاندیدای ریاست جمهوری در ادامه افزود: همه دولت‌ها برنامه خود را داشته‌اند و مشکل اکنون در اقدام و عمل است و باید مردم این احساس را داشته باشند که تفاوت دولت آینده با سایر دولت‌ها در اقدام و عمل است.

ادامه »

درباره جن بیشتر بدانیم

6ام اردیبهشت, 1396

 


در قرآن کریم علاوه بر اینکه سوره ای بنام جن وجود دارد، 22 بار واژه جن و 7 مرتبه واژه جانّ و 5 بار عبارت «الجِنّه» که جمع جن است بکار رفته است.

در قرآن کریم علاوه بر اینکه سوره ای بنام جن وجود دارد، 22 بار واژه جن و 7 مرتبه واژه جانّ و 5 بار عبارت «الجِنّه» که جمع جن است بکار رفته است. وجود جن از اصول مسلم قرآنی و اعتقاد به آن از مصادیق ایمان به غیب است. قرآن کریم به برخی از ویژگی های جن اشاره کرده است، که در اینجا به آنها می پردازیم:
 
1. ماده خلقت: در آیات قرآن از ماده اولیه آفرینش جن سخن به میان آمده و آن آتش است. یعنی ماده اولیه خلقت جن آتش است:
 
« وَ الْجَانَّ خَلَقْناهُ مِنْ قَبْلُ مِنْ نارِ السَّمُوم‏»[1]
« وَ خَلَقَ الْجَانَّ مِنْ مارِجٍ‏ مِنْ نارٍ »[2]
 
مارج در اصل به معنای اختلاط و آمیزش و در اینجا منظور از آن اختلاط شعله های مختلف آتش با هواست که رنگ های مختلفی از آن پدید می آید. بنابراین جن از ترکیب دو عنصر آتش و هوا آفریده شده، چنانچه آدم از دو عنصر آب و خاک است. از ترکیب دو عنصر آتش و هوا، مارج و از ترکیب دو عنصر آب و خاک، طین بدست می آید.
 
2. تناسل: در میان جنیان هم مانند انسان ها تناسل وجود دارد، با این تفاوت که تناسل در بشر با القای نطفه در رحم و در جن با القای هوا در رحم است. آیه « لَمْ یَطْمِثْهُنَ‏ إِنْسٌ قَبْلَهُمْ وَ لا جَانٌّ»[3]  دلالت بر آمیزش جنسی جنیان دارد.
 
3. جنسیت مذکر و مونث: از آیه « رِجالٌ مِنَ الْإِنْسِ یَعُوذُونَ‏ بِرِجالٍ مِنَ الْجِن‏»[4] می توان استفاده کرد که اگر در میان جنیان مردانی هستند، پس بین آنها اناث هم باید وجود داشته باشد، چرا که رجال در برابر اناث است.
 
4. زمان آفرینش: خلقت جن پیش از خلقت انسان و پس از آفرینش ملائکه بوده است و به گفته برخی مراد از خلیفه در آیه « وَ إِذْ قالَ رَبُّکَ لِلْمَلائِکَةِ إِنِّی جاعِلٌ فِی الْأَرْضِ خَلیفَةً قالُوا أَ تَجْعَلُ فیها مَنْ یُفْسِدُ فیها وَ یَسْفِکُ‏ الدِّماء»[5] آمدن انسان بعد از جن در زمین است. جن قبل از هبوط آدم در زمین زندگی می کرده و فساد و خونریزی مورد اشاره در این آیه، فساد جنیان است. بهرحال جنیان دارای زندگی زمینی بوده ،قدرت حضور در آسمان ها را نیز دارند و بر اساس آیه 25 سوره فصلت از زندگی دسته جمعی و طایفه ای برخوردار هستند.
 
5. برخورداری از ابزار فهم و درک: جنیان مانند انسان ابزار فهم و درک نظیر قلب، گوش، و چشم دارند: « وَ لَقَدْ ذَرَأْنا لِجَهَنَّمَ کَثیراً مِنَ الْجِنِّ وَ الْإِنْسِ لَهُمْ قُلُوبٌ لا یَفْقَهُونَ بِها وَ لَهُمْ أَعْیُنٌ لا یُبْصِرُونَ بِها وَ لَهُمْ آذانٌ لا یَسْمَعُون بِها أُولئِکَ کَالْأَنْعامِ بَلْ هُمْ أَضَل‏ُِّّّ‏»[6] بنابراین آنان نیز همانند انسان وقتی از قلب و چشم و گوش خود برای درک حقیقت استفاده نکنند، از حیوان پست تر می شوند. هم چنین آنها قدرت فهم کلام بشر را دارند. چنانچه از آیه اول سوره جن« إِنَّا سَمِعْنا قُرْآناً عَجَباً»[7] بر می آید که جن قدرت فهم قرآن و تشخیص کلام خارق العاده از کلام عادی را دارد. ازاینرو وقتی قرآن تحدی می کند گروه جنیان را نیز مانند انسان ها به مبارزه می طلبد. البته میان جنیان افراد سفیه و کم خرد نیز وجود دارد: « وَ أَنَّهُ کانَ یَقُولُ سَفیهُنا عَلَى اللَّهِ شَطَطا»[8]
 
6. حرکت: جن دارای سرعت فوق العاده ای است و در مدت زمان کوتاه می تواند عرض و طول زمین را بپیماید، چنان چه عفریت جنی در برابر درخواست احضار تخت بلقیس توسط سلیمان گفت: من بر آوردن تخت بلقیس پیش از آنکه از جایگاه خود برخیزی قادرم: « قالَ عِفْریتٌ‏ مِنَ الْجِنِّ أَنَا آتیکَ بِهِ قَبْلَ أَنْ تَقُومَ مِنْ مَقامِکَ وَ إِنِّی عَلَیْهِ لَقَوِیٌّ أَمینٌ »[9] بااینکه میان سبا و شام بیش از 2000 کیلومتر فاصله بود.
 
7. خوردن: درباره خوردن و آشامیدن جن اختلاف است. برخی معتقدند جن نه می خورد و نه می آشامد. برخی معتقدند هم می خورد هم می آشامد. اما در قرآن در این باره سخنی به میان نیامده است.[10]
 
پی نوشت:
[1] . و جن را پیش از آن از آتشى سوزان و بى ‏دود پدید آوردیم. حجر،27
[2] . و جن را از آمیزه ‏اى [از شعله‏ هاى مختلف‏] به وجود آورد.  الرحمن،15
[3] . پیش از آنان دست انس و جنّى به آنان نرسیده است. ( الرحمن،74
[4] . مردانى از آدمیان به مردانى از جن پناه مى ‏بردند جن،6
[5] . و [یاد کن‏] هنگامى که پروردگارت به فرشتگان فرمود: مسلماً من جانشینى در زمین قرار خواهم داد. گفتند: آیا کسى را در آن قرار مى‏ دهى که فساد مى ‏کند و خون مى‏ ریزد؟ بقره،30
[6] . و مسلماً بسیارى از جنّیان و آدمیان را براى دوزخ آفریده ‏ایم [زیرا] آنان را دل‏هایى است که به وسیله آن [معارف الهى را] در نمى ‏یابند، و چشمانى است که توسط آن [حقایق و نشانه ‏هاى حق را] نمى‏ بینند، و گوش‏ هایى است که به وسیله آن [سخن خدا و پیامبران را] نمى‏ شنوند، آنان مانند چهارپایانند بلکه گمراه ‏ترند.  اعراف،179
[7] . همانا ما قرآن شگفت آورى شنیدیم‏. جن،1
[8] . و اینکه سبک‏ مغز و نادان ما همواره درباره خدا سخنى دور از حق مى‏ گفت [که او داراى همسر و فرزند است!] جن،4
[9] . یکى از جنّیان کاردان و تیزهوش گفت: من آن را پیش از آنکه از مسند خود برخیزى نزد تو مى ‏آورم، و من بر این [کار] توانا و امینم. نمل،39
[10] .دائره المعارف قرآن کریم، پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی،1382، ج10، ص28-33
 
افکار
اشتراک گذاری این مطلب!

روحانی سال92 چه وعده‌هایی به بیکاران داده بود؟

3ام اردیبهشت, 1396
 
 
حسن روحانی طی سه ماه اول سال 92 وعده های بسیاری در خصوص حل مشکل بیکاری اعلام کرده بود.
 
ماراتن انتخابات دوازدهم ریاست جمهوری در حالی آغاز شده است که مردم به‌خوبی وعده‌های انتخاباتی چهار سال پیش را به یاد دارند، از جمله وعده‌هایی که جناب حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی رئیس جمهور محترم طی سه ماه اول سال 92 در خصوص حل مشکل بیکاری اعلام کردند.
 
لیست وعده‌های انتخاباتی جناب آقای حسن روحانی در خصوص حل مشکل بیکاری که در سال 92 اعلام شد، به شرح زیر است:
 
1) برنامه اقتصادی من حل معضل اشتغال به‌خصوص برای تحصیل‌کرده‌هاست.
 
2) اولین قدم در دولت تدبیر و امید بهبود دائمی محیط کسب‌وکار است که در کوتاه‌مدت بسته‌های تشویقی ویژه‌ای برای حرکت اقتصادی در جامعه در نظر گرفته شده است.
 
3) من می‌دانم شما از بیکاری رنج ‌می‌برید، دولت شما رونق را به اقتصاد بازمی‌گرداند، دولت شما به مشکل کارگران، اصناف، کارآفرینان توجه دارد، دولت شما می‌داند شما جوانان آزادی می‌خواهید.
 
4) کشور بزرگ ایران نباید این همه بی‌کار داشته باشد.
 
5) در طول هشت سال گذشته فقط 500 هزار شغل در کشور ایجاد شده که در شأن ملت ایران نیست.
 
6) کشور را می‌توان از بیکاری و گرانی نجات داد.
 
7) ما 3 میلیون و 200 هزار بیکار داریم و اگر تنها 10 میلیون گردشگر وارد کشور شود بیش از 13 میلیارد دلار درآمد ارزی و 4 میلیون اشتغال درست می‌شود، یعنی با یک حرکت صحیح در یک مسئله اقتصادی و اجتماعی می‌توانیم بیکاری را حل کنیم، بیکاری که امروز تنها مشکل اقتصادی نیست بلکه مشکل اجتماعی نیز هست و معضلات فراوانی به‌همراه دارد.
 
8) مشکل بیکاری سبب شده است از هر 5 ازدواج یکی به طلاق منجر شود، با رونق اقتصادی و ریشه‌کن کردن بیکاری جلوگیری از این کار امکان‌پذیر است.
 
9) ما در زمینه مشاغلی که سرمایه زیادی نمی‌خواهد باید فعال شویم. به‌اعتقاد من یکی از مهم‌ترین وظایف دولت آینده بحث اشتغال است. من در برنامه دولت مهر و امید برنامه جامعی را برای این کار تدوین کرده‌ام و این برنامه در اختیار مردم قرار گرفته است.
 
10) سه راهبرد در بخش اشتغال ذکر شده است و برای هر کدام راه‌حل‌های ریز تدوین شده است تا ما بتوانیم مشکل بیکاری را در همان سال اول تا حد زیادی تقلیل دهیم.
 
11) به جوانان می‌گویم من علاقه‌ای ندارم برای پیروزی در انتخابات جشن بگیرم بلکه دوست دارم زمانی که غمی بر چهره کارگر ندیدم جشن بگیرم.
 
12) من می‌دانم شما از بیکاری رنج ‌می‌برید، دولت شما رونق را به اقتصاد بازمی‌گرداند، دولت شما به مشکل کارگران، اصناف، کارآفرینان توجه دارد، دولت شما می‌داند شما جوانان آزادی می‌خواهید.
13) ما می‌توانیم بیکاری را در مرحله نخست کاهش و در مرحله بعد در اندازه عادی بین‌المللی قرار دهیم.
14) نخستین قدم، مهار بیکاری است و در مرحله دوم هم در این کشور به‌جای نفاق و فاصله، باید فعالیت اقتصادی، فرهنگی و سیاسی کشور بازگردد.
 

15) با استفاده از سرمایه‌های سرگردان در حوزه تولید، ایجاد اشتغال می‌شود و تورم را هم کاهش می‌دهد اما این بحث تنها در این دو مورد خلاصه نمی‌شود بلکه معضلاتی را که در سایه شیوع بیکاری بروز پیدا می‌کند، باید کنترل کرد.

ادامه »

اخلاق انتخاباتی

31ام فروردین, 1396

جمهوریت یکی از عناصر مهم تشکیل دهنده نظام مقدس جمهوری اسلامی است که در جهت عینیت بخشیدن به آن، همه ساله، انتخابات متعدد و مهمی برگزار می گردد و مقام های عالی رتبه و منصب های مهمی به وسیله مردم، با واسطه یا بدون واسطه انتخاب می شوند. در هر انتخابات، افراد و گروه های مختلف با افکار و اهداف متفاوت می کوشند با ارائه شایستگی های خود، در رقابتی طاقت فرسا، آرای مردم را از آن خود کنند تا توفیق خدمت هر چه بیشتر به مردم و نظام اسلامی و رضایت خدا را به دست آورند.

 

به همین دلیل، از آغاز تا پایان تبلیغات و از پیروزی یا شکست تا پس از آن، افراد و گروه ها، نامزدها و هوادارانشان و پیروز شدگان و شکست خوردگان در انتخابات باید، در همه حال، اخلاق و آداب اسلامی را رعایت کنند و از انصاف و عدالت خارج نشوند که توفیق خدمت و رضایت خداوند جز از این طریق به دست نمی آید. بنابراین، تبیین انتخابات با تمامی مراحل و جنبه های آن از دیدگاه احادیث و آیات الهی امری بسیار ارزشمند و پسندیده است تا با عمل به آن الگویی مناسب در اختیار جهانیان و همه پویندگان راه حق قرار دهیم و راه و روش خود را از جویندگان زر و زور و قدرت جدا کنیم که «ما تشنگان خدمتیم، نه شیفتگان قدرت» و خداخواهیم، نه دنیاطلب و خودخواه.

 

اخلاق انتخاباتی نامزدها و معیار تقدم خود بر دیگران

آنان که در صدد ورود به عرصه انتخابات هستند و قصد نامزدی و تصدی پست های مهم در نظام اسلامی را دارند لازم است معیارهایی را در وجود خود جستجو کنند و در صورت وجود چنین ملاک ها و صفاتی وارد عرصه انتخابات گردند آن معیارها عبارت اند از:

1. عبادت و بندگی خدا کردن

وی باید «در تمام مشغولیت (شبانه روز) در اجرای اوامر الهی و (ترک کننده) آن چیزی هایی باشد که خداوند آنها را نهی کرده است.» با یاد خدا، قلبش به مقام اطمینان و آرامش برسد و در تمامی مراحل زندگی از یاد خدا غافل نشود. اگر در همه لحظه ها، خود را در محضر خداوند - سبحانه و تعالی - دید، تمامی کارهایش رنگ و بوی خدایی می گیرد که: «صبغة الله و من أَحسنُ مِن اللّه صبغة». در اینجاست که شیفته جاه و مقام دنیا و رزق و برق این عروس هزار داماد نخواهد شد؛ عبادت را جز در خدمت به خلق نخواهد دید و در نتیجه، انجام کارهای مدیریتی و حکومتی را وسیله ای برای قرب به پروردگار می بیند. یاد خدا، به آدمی بینش می دهد و او را در مشکلات یاری می کند و موجب موفقیت در کارها می شود. اگر نامزدی برای تصدی امور ملت وارد عرصه رقابت انتخاباتی شد، در حالی که دنیا او را به خود مشغول کرده و از یاد خدا غافل شده است، این غفلت به سقوط او در منجلاب نیستی و ورود او به زندان دنیا می انجامد.

ادامه »

بی‌تقوایی انتخاباتی در فضای مجازی

31ام فروردین, 1396

 

به بهانه توجه فوق العاده به فضای مجازی در موسم انتخابات:

در فصل پرشور و حرارت انتخابات ، فعالیت های رسانه ای خاصه از جنس فضای مجازی بر اثر بی تقوایی ها و بداخلاقی ها به پرتگاهی می ماند که افراد را به دره معصیت و سقوط از ارزش های ایمانی سوق می دهد.

به زودی فرصت 20 روزه تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری آغاز می شود تا در سایه وزن کشی های سیاسی و تلاش های فردی و جمعی کاندیداها، یک نفر یا در 29 اردیبهشت ماه و یا یک هفته بعد از آن به عنوان رییس جمهور دولت دوازدهم راهی ساختمان معروف پاستور شود.

جدای از تحولات سیاسی مرسوم ، آنچه در یکی دو دوره اخیر انتخابات ریاست جمهوری بسیار جذاب و قابل توجه بوده ، ظرفیت بالای فضای مجازی در امر اطلاع رسانی و تبلیغات انتخاباتی است به طوری که به جرات می توان گفت در بسیاری از عرصه ها، فضای مجازی و شبکه های اجتماعی گوی رقابت را از مجاری رسمی تبلیغات و حتی گاه صدا و سیما نیز ربوده اند.

به هر صورت آنچه مسلم است این که در شرایط کنونی، فضای مجازی به یکی از تاثیرگذارترین عوامل پیروزی یا شکست کاندیداها در این آوردگاه مهم تبدیل شده ، چه آن که به هر حال حضور دست کم 25 میلیون ایرانی در تلگرام و نیز 15 میلیون نفر در اینستاگرام، شرایطی را فراهم کرده که هیچ کاندیدا و جریان سیاسی به نوعی نمی تواند خود را بی نیاز و مبرا از فعالیت در این عرصه بداند.

دقیقاً از همین روست که از هفته ها و بلکه ماه ها پیش، تبلیغات انتخاباتی در فضای غیررسمی شکل گرفته و هواداران اشخاص و جریان های غالبِ سیاسی به فعالیت در این ورطه مشغولند.

ادامه »

انتظار نظام اسلامی از حوزه

31ام فروردین, 1396

 

آیت الله خاتمی در همایش حوزه انقلابی مطرح کرد:

مراقب ترویج سکولاریسم در بدنه حوزه باشیم

عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان گفت:

نظام از حوزه انتظار دارد که انقلابی بماند؛ رهبر معظم انقلاب هیچگاه نفرمود، حوزه ما انقلابی شود؛ حوزه ما انقلابی است و باید انقلابی نیز بماند؛ خط و خطوطی که در خصوص انقلابی نماندن حوزه وجود دارد شامل مواردی چون ترویج سکولاریسم است.

آیت الله خاتمی پیش از ظهر امروز در همایش ملی حوزه انقلابی در مدرسه عالی دارالشفاء قم گفت: قرآن کریم دو رسالت را برای حوزه های علمیه بیان می کند که اولین آن «تفقه» در دین است؛ دومین رسالت «لینذروا» است.

استاد حوزه بیان کرد: متاسفانه گرفتاری کنونی ما این است که به بخش دوم که لینذروا است کمتر عمل می شود؛ البته این مساله به این معنی نیست که اصلا به این بحث پرداخته نمی شود؛ یکی از مصادیق انذار در کنار منبر، این است که با یک رسانه وسیع به تبلیغ بپردازیم و نظام اسلامی این تریبون گسترده دین را برای ما ایجاد کرد و امام خمینی(ره) به این بخش عمل کردند.

وی افزود: در گذشته یک خطیب قوی کسی بود که با قدرت نفوذ خود کاری می کرد که سینماها خریداری شده و آنها به مسجد تبدیل شوند؛ ولی امروز در جمهوری اسلامی هر روز یک مسجد تولید احداث می شود؛ در گذشته علمای ما یک به یک کتاب های اصیل خطی را منتشر می کردند، ولی این نظام اکثر این کتب را به بهترین شکل احیا و منتشر کرد.

ادامه »

انتخابات حق الناس است!؟ + فیلم

31ام فروردین, 1396

 

مراقبت از رأی هر ایرانی، واجب شرعی و اسلامی است و هیچ کس حق ندارد در این امانت خیانت کند، ضمن اینکه نتیجه آرای مردم نیز مظهر کامل حق الناس است و همه باید در مراقبت و دفاع از آن تلاش کنند.

دانلود فیلم

اشتراک گذاری این مطلب!

پرداخت یارانه نقدی دیگر شب مصیبت عظمای دولت نیست؟/ وزیر اقتصاد فراموش کرد!

30ام فروردین, 1396

 

پرداخت یارانه نقدی؛ دیگر شب عظمای دولت نیست؟!/ وزیر اقتصاد فراموش کرد

وزیر اقتصاد که 2 سال پیش پرداخت یارانه را عزای دولت می دانست، هم اکنون از طرفداران افزایش یارانه شده است!

هدفمندسازی یارانه ها، یکی از نمایان‌ترین طرح های اقتصادی است که توانست به قشر ضعیف جامعه کمک کند، اما این حمایت چندان به قوت خود باقی نماند چرا که حرف‌های ضد و نقیضی درمورد آن صورت گرفت.
 
علی طیب‌نیا روز گذشته در حاشیه مراسم رونمایی از بانک داده‌های اقتصادی و مالی کشور مبنی بر اینکه چگونه دولت یک شبه تصمیم می‌گیرد، یارانه مددجویان را دو برابر کند و در این بخش قانون‌مدار می‌شود، اظهار داشت:
همیشه برای گروه‌های کم‌درآمد جامعه طرفدار افزایش یارانه بوده‌ایم. 
 
وی در پاسخ به این سؤال که چرا ۴ سال پیش چنین اقدامی انجام نشد، گفت: همیشه موافق این موضوع بودم؛ یک کار خوبی هم که می‌شود، شما آن را سیاسی جلوه می‌دهید.
 
طیب‌نیا در پاسخ به این سؤال خبرگزاری فارس که با توجه به کمبود منابع هدفمندی یارانه‌ها چگونه منابع یارانه اقشار کم‌درآمد تامین می‌شود، بیان داشت: بخشی از طریق بودجه و بخشی از طریق قانون هدفمندی یارانه‌ها تأمین می‌شود.
 
وی ادامه داد: پیش‌بینی‌های رشد اقتصادی مشروط است و آنچه اوایل سال گذشته ما را نگران کرده بود، به لحاظ اقتصادی ظرفیت رشد بالا را داریم، آنچه لطمه می‌زند منازعات سیاسی است و خدا کند، در جریان انتخابات منافع ملی ما را تحت الشعاع قرار ندهند، متأسفم که می‌بینیم برخی افراد و رسانه‌ها مطالبی را بازگو می‌کنند که فارغ از درست یا غلط بودن، به زیان منافع ملی است.
 
اگر صفحات روزنامه ها ورق برنیم، در روز 26 مرداد ماه سال 94 می خوانیم که آقای وزیری که امروز طرفدار درجه یک پرداخت یارانه شده است، در شب واریز یارانه ملت عزا گرفته بود.

 پرداخت یارانه نقدی؛ دیگر شب عظمای دولت نیست؟!/ وزیر اقتصاد فراموش کرد

ادامه »

عشق ، عشق خداست و باید به او عاشق شد

29ام فروردین, 1396

 

بسم الل‍ه الرحمن الرحیم

[داستان ذیل سرگذشت حاج امامقلی نخجوانی به نقل از مرحوم آیت الل‍ه سیّد علی قاضی طباطبایی می‌باشد:]

حضرت آیة الل‍ه حاج شیخ عبّاس قوچانی (ره) می‌فرمودند:

داستان اساتید عرفانی مرحوم قاضی ـ قدّس سرّه ـ از قرار نقل خودشان بدین طریق بوده است که: استاد اوّل ایشان، پدرشان آقا سیّد حسین قاضی، و او شاگرد امامقلی نخجوانی، و او شاگرد آقا سیّد قریش قزوینی بوده است. از این قرار که:

امامقلی نخجوانی در نخجوان در زمان شباب خود، عاشق یک پسر ارمنی می‌شود و به طوری عشق او بر او غالب می‌گردد که خواب و خوراک را از او می‌گیرد، و روزی که در معبر و خیابان در اندیشۀ خود با او مشغول و سراسیمه و حیاری می‌رفته است، کسی از پشت سر دست به شانۀ او می‌گذارد و می‌گوید:

”این راه عشق نیست و این عشق درست نیست!

عشق، عشق خداست و باید به او عاشق شد.“

به مجرّد این کلام عشقش تبدیل به عشق خدا می‌شود، آن عشق به گونه‌ای از بین می‌رود که اثری از آن به جای نمی‌ماند و عشق خداوند تمام وجودش را فرا می‌گیرد.

ادامه »

امروز برای خدا چه کرده ای؟

29ام فروردین, 1396

اشتراک گذاری این مطلب!

بازخوانی دستور قاطع امام خمینی (ره) برای مقابله و اعدام منافقین

28ام فروردین, 1396

 

کسانی که سعی می کنند با تمسک به اقدامات صورت گرفته در سال 67 برای خود و احزاب شان کلاهی بدوزند، باید بدانند کار آنها در حد همان خیانت هایی است که منافقین با ترور افراد انجام می دادند.

متاسفانه عده ای که در اوایل انقلاب به انقلابیون ترمز بریده معروف بودند با عبور از آرمان ها و ارزش های انقلاب، دچار دگردیسی شده و به هر بهانه ای به اقدامات و تحولات دهه نخست انقلاب می تازند.

تاریخ انقلاب پر است از فراز و نشیب و افرادی که مردود و قبول شدند.از همان روزهای نخست مخالفینی بر سر راه مردم قرار گرفتند و کار به جایی رسید که حتی با دشمنان ایران زمین نیز دست در دست گذاشته تا خانه آبا و اجدادیشان را ویران سازند.

هنوز از یاد کسی نرفته که صدها شخصیت برجسته و توانمند کشور قربانی کوردلی و تعصبات گروه هایی شدند که خود را منادی بخش آزادی و مساوات در ایران می دانستند. کسانی که در ادامه کار و ضعیف شدن و کم اقبال شدن ایده ها و ایدئولوژی شان در جامعه، حتی به مردم عادی کوچه و بازار رحم نکردند و ترورهای کور در دستور کارشان قرار گرفت.

برکسی پوشیده نیست، جنایات منافقین و تروریست های گمراه امنیت و ثبات داخلی ایران را کاهش داده بود. در اوج جنگ تحمیلی عراق علیه ایران، گروه هایی به نام مارکسیسم و کمونیسم با ادعای ایجاد خیزش در میان خلق و توده ها، شهرها و روستاهای کشور را ناامن کرده بودند و از سوی دیگر برای دشمن بعثی نیز گرا می فرستادند.

جنایت ها و خسارات جانی و مالی مجاهدین خلق که منافقین نامیده شدند، از خاطره ها نرفته است. ولی با وجود ایجاد تنفر از آنها در سطح جامعه، بازهم منافقین به اقدامات خصمانه شان ادامه دادند و در پیوند با صدام حسین، وارد جنگ تمام عیار در عملیات فروغ جاویدان شدند. حمله به خاک ایران توسط منافقین بدترین خیانتی است که یک گروه مخالف و حتی تروریست می تواند انجام دهد.

اما در شهرهای بزرگ، اقدامات اطلاعاتی و نظامی دستگاه های امنیتی و اطلاعاتی کشور باعث دستگیری و زندانی صدها منافق شده بود. برنامه ای که در زمان عملیات فروغ جاویدان، منافقین در نظر گرفته بودند، فعال کردن هسته های خود همزمان با حمله به ایران بود تا شهرهای بزرگ را از داخل دچار هرج و مرج کنند. رأفت و مماشات حکومت با نیروهای منافق دستگیر شده نیز بازهم باعث پشیمانی و بازگشت آنها از مواضع تروریستی و خصمانه شان نمی شد و آنها همچنان اصرار بر راه نفاق و ترور داشتند.

ادامه »

باید کاندیدای اصلح را بشناسیم و کمکش کنیم

28ام فروردین, 1396

سعید جلیلی: 

تجمیع نیروهای انقلاب دلیل شرکت نکردنم در انتخابات بود

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام:

در ۴ سال گذشته ما بارها نقاط انتقادی و پیشنهادات خودمان را به دولتمردان فعلی گفته‌ایم ولی در زمان انتخابات باید روندهای نادرست را به چالش کشید و بیان کرد مسیری که در ۴ سال گذشته طی شده درست نبوده است.

یک علتی که بنده در این عرصه وارد نشدم این بود که نیروهای انقلابی تجمیع بشوند تا گفتمان انقلاب به درستی شکل بگیرد.

در بین نامزدها حتما یک نفر نسبت به دیگران اصلح است و وظیفه ما این است که آن فرد را بشناسیم و کمکش کنیم نه اینکه خود را کنار بکشیم و بگوییم فراتر از بقیه هستیم و هیچ کاری انجام ندهیم!

ذیل ملاحظات و گفتمان انقلاب باید از اصلح حمایت کنیم و مطالباتمان را مطرح سازیم، چنانچه اگر بنده هم وارد این عرصه می‌شدم باید حمایتتان از بنده را مشروط به پایبندی‌ام به گفتمان انقلاب می‌کردید.

اینکه ما منتظر باشیم تا در دولتی که با ما همسو نیست مشکلات و ناکارآمدی ها بیشتر شود تا در اثر آن مردم به ما اقبال پیدا کنند درست نیست و چنین نگاهی مبنای دینی ندارد.

باید تلاش کرد تا اگر راه حل مساله‌ای را می‌دانیم کمک کنیم تا مشکلات مردم و کشور حل و فصل شود.

ادامه »

چرا شیطان را خناس می گویند

28ام فروردین, 1396
 

«خنّاس‌» صیغة مبالغه از مادّة «خنوس» به معنای جمع شدن و عقب رفتن است‌،به شیطان نیز «خنّاس‌»گفته می‌شود.

چرا شیطان را خناس می گویند «خنّاس‌» صیغة مبالغه از مادّة «خنوس» به معنای جمع شدن و عقب رفتن است‌،به شیطان نیز «خنّاس‌»گفته می‌شود، شيطان را از اين جهت خناس خوانده كه به طور مداوم آدمى را وسوسه مى‏كند، و به محضى كه انسان به ياد خدا مى‏ افتد پنهان مى‏ شود و عقب مى‏ رود، باز همين كه انسان از ياد خدا غافل مى‏ شود، جلو مى‏ آيد و به وسوسه مى ‏پردازد.

‌این واژه به معنای «اختفأ» نیز آمده است‌ «خنّاس‌»در آیة شریفه «مِن شَرِّ الْوَسْوَاس‌ِ الْخَنَّاس‌ِ »صفت «وسواس‌»(وسوسه کننده‌) است‌، چه از جن‌ّ باشد و چه از انس‌، مانند انسان‌های شیطان صفت.  
 
رسول خدا صلی الله علیه و آله  فرموند: شيطان پوزه خود را بر قلب هر انسانى خواهد گذاشت، اگر انسان به ياد خدا بيفتد، او مى‏ گريزد و دور مى‏ شود ، و اما اگر خدا را از ياد ببرد ، دلش را مى‏ خورد ، اين است معناى وسواس خناس. 

ادامه »

اعلام عزای عمومی در آذربایجان شرقی

27ام فروردین, 1396

 

در پی جان باختن تعدادی از مردم شهرستانهای عجبشیر و آذرشهر در حادثه سیل ، فردا در استان آذربایجان شرقی عزای عمومی اعلام شد.

اعلام عزای عمومی در آذربایجان شرقی:

نماینده ولی فقیه در استان و استاندار آذربایجان شرقی برای ابراز همدردی و به احترام سومین روز از دست رفتگان این حادثه ، فردا 27 فروردین را در استان عزای عمومی اعلام کردند.

آیت الله مجتهد شبستری در پیامی با ابراز تاسف از فاجعه غم انگیز و دلخراش سیل مراتب همدردی و تسلیت خود را با بازماندگان ، مفقودالاثرها و قربانیان سانحه سیل اعلام کرد.

نماینده ولی فقیه در استان از همه نهادها و ارگانها و کسانی که به امداد و نجات آسیب دیدگان این حادثه شتافتند سپاسگزاری کرد.

استاندار آذربایجان شرقی نیز در پیامی با حادثه دیدگان شهرستانهای عجب شیر و آذرشهر ابراز همدردی و خاطر نشان کرد از اولین ساعات بروز این حادثه همه نهادهای امدادی و بحران استان آذربایجان شرقی همراهی نیروهای عزیز مردمی و نظامی وارد عملیات امدادرسانی شدند و در کنار مردم داغدیده و حادثه دیده هستند.

جبارزاده ضمن ابراز تاسف و تاثر از حادثه سیل اخیر تاکید کرد :

همه مسئولان ادارات و سازمان ها تا اتمام عملیات امداد در کنار مردم به وظایف خود به شایستگی عمل خواهند کرد.

فرهنگی رییس مجمع نمایندگان استان هم این حادثه را به همه بازماندگان تسلیت گفت و برای آنان مغفرت و رضوان الهی مسئلت کرد.

اشتراک گذاری این مطلب!

دَه وظیفه مهم جوان مومن انقلابی در انتخابات

25ام فروردین, 1396

 

 

دَه وظیفه مهم جوان مومن انقلابی در انتخابات

 هفتاد و هفتمین شماره خط حزب‌الله با اشاره به وظایف جوانان مومن انقلابی در انتخابات به ۱۰ وظیفه اصلی آن‌ها در این زمینه اشاره داشته است.

سخن هفته‌ی این شماره با عنوان «خطای راهبردی آمریکا» به بررسی پشت پرده حمله موشکی به پایگاه هوایی سوریه پرداخته است.
تصویر ویژه این شماره عکسی از  رژه نظامی نیروهای پیاده و ویژه ارتش جمهوری اسلامی در حضور رهبر انقلاب، در شهریور ۱۳۶۴ است که به‌مناسبت ۱۹ فروردین روز ارتش جمهوری اسلامی منتشر شده است.
هفتاد و هفتمین شماره‌ی خط حزب‌الله به ارواح طیبه تمامی شهدای مقاومت برای فلسطین تقدیم شده‌است.
نسخه‌ی PDF نشریه در سه نسخه‌ی تابلوی اعلانات، A۴ جهت مطالعه و A۳ برای چاپ و تکثیر روی خروجی پایگاه KHAMENEI.IR قرار گرفته و عموم امت حزب‌الله می‌توانند آن را چاپ و در محافل انقلابی، نمازهای جمعه، هیئت‌های مذهبی و پایگاه‌های بسیج توزیع کنند.

http://farsi.khamenei.ir/ndata/news/weekly/files/109//page_1.jpg
اشتراک گذاری این مطلب!

میزان رای ملّت است/مسئولیتش متوجه ملت است!

25ام فروردین, 1396

 

رضای خدا را مقدّم کنید

شما ای ملت عزیز - که برای خدا و جلب رضای او بپا خاستید و با تأیید و توفیق ذات مقدسش به پیروزی معجزه آسا رسیدید - اکنون نیز در این مرحله که مقام امتحان است، کوشش کنید که مصالح اسلام و کشور اسلامی را فدای منافع شخصی یا گروهی نکنید. من انتظار دارم که وحدت کلمه خود را حفظ، و در انتخاب وکلای خود، رضای حق را بر رضای خود مقدّم دارید.[1]

 

مسئولیتش با شماست

امروز مسئولیت به عهده ملت است. ملت اگر کنار بنشینند، اشخاص مؤمن، اشخاص متعهد کنار بنشینند، و اشخاصی که نقشه کشیده اند برای این مملکت از چپ و راست، آنها وارد بشوند در مجلس، تمام مسئولیت به عهده ملت است. هر قدمی که بر ضد اسلام بردارند، در نامه اعمال ملت نوشته می شود. هر کاری که انجام بدهند، مسئولیتش متوجه ملت است. امروز سرنوشت اسلام و سرنوشت مسلمین در ایران و سرنوشت کشور ما به دست ملت است. و اگر مسامحه کنند در این امر، اهمال کنند، نروند و رأی ندهند، مسئولیت متوجه خود آنهاست عیناً. و اگر بروند و در تشخیص، مسامحه کنند و اشخاص متعهد مسلم، کسانی که برای کشور و برای اهالی کشور ارج قائل هستند، کسانی که نمی خواهند زمام امور کشور ما به دست چپ بیفتد یا به دست راست بیفتد، این اشخاص را چنانچه تعیین کنند، به تکلیف خودشان عمل کرده اند. و چنانچه مسامحه در این امر کنند و آنها پیش ببرند، آنهایی که می خواهند ما را به زنجیر چپ و راست بپیوندند و ما را اسیر کنند در دست قدرت های بزرگ، اگر آنها پیش ببرند و شما ساکت باشید، تمام مسئولیت متوجه شماست.[2]

 

مثل مدرس را انتخاب کنید

سعی کنید مثل مرحوم مدرس را انتخاب کنید- البته مثل مدرس که به این زودی ها پیدا نمی شود، شاید آحادی مثل مدرس باشند- کسانی را که انتخاب می کنید باید مسائل را تشخیص دهند، نه از افرادی باشند که اگر روس یا آمریکا یا قدرت دیگری تشری زد بترسند. باید بایستند و مقابله کنند.[3]

ادامه »

ویژه نامه منشور اخلاق انتخاباتی

25ام فروردین, 1396

 

جمهوریت یکی از عناصر مهم تشکیل دهنده نظام مقدس جمهوری اسلامی است که در جهت عینیت بخشیدن به آن، همه ساله، انتخابات متعدد و مهمی برگزار می گردد و مقام های عالی رتبه و منصب های مهمی به وسیله مردم، با واسطه یا بدون واسطه انتخاب می شوند. به همین دلیل، از آغاز تا پایان تبلیغات و از پیروزی یا شکست تا پس از آن، افراد و گروه ها، نامزدها و هوادارانشان و پیروز شدگان و شکست خوردگان در انتخابات باید، در همه حال، اخلاق و آداب اسلامی را رعایت کنند و از انصاف و عدالت خارج نشوند که توفیق خدمت و رضایت خداوند جز از این طریق به دست نمی آید.

مبانی اخلاق انتخاباتی

جمهوریت یکی از عناصر مهم تشکیل دهنده نظام مقدس جمهوری اسلامی است که در جهت عینیت بخشیدن به آن، همه ساله، انتخابات متعدد و مهمی برگزار می گردد و مقام های عالی رتبه و منصب های مهمی به وسیله مردم، با واسطه یا بدون واسطه انتخاب می شوند. در هر انتخابات، افراد و گروه های مختلف با افکار و اهداف متفاوت می کوشند با ارائه شایستگی های خود، در رقابتی طاقت فرسا، آرای مردم را از آن خود کنند تا توفیق خدمت هر چه بیشتر به مردم و نظام اسلامی و رضایت خدا را به دست آورند.

به همین دلیل، از آغاز تا پایان تبلیغات و از پیروزی یا شکست تا پس از آن، افراد و گروه ها، نامزدها و هوادارانشان و پیروز شدگان و شکست خوردگان در انتخابات باید، در همه حال، اخلاق و آداب اسلامی را رعایت کنند و از انصاف و عدالت خارج نشوند که توفیق خدمت و رضایت خداوند جز از این طریق به دست نمی آید. بنابراین، تبیین انتخابات با تمامی مراحل و جنبه های آن از دیدگاه احادیث و آیات الهی امری بسیار ارزشمند و پسندیده است تا با عمل به آن الگویی مناسب در اختیار جهانیان و همه پویندگان راه حق قرار دهیم و راه و روش خود را از جویندگان زر و زور و قدرت جدا کنیم که «ما تشنگان خدمتیم، نه شیفتگان قدرت» و خداخواهیم، نه دنیاطلب و خودخواه.

اخلاق انتخاباتی

انتخابات در نظام مردم سالار دینی

احکام انتخابات

آخرین استفتائات

ادامه »

همه بدانند اگر کارخانه و تولید داخلی راه نیفتد، اشتغال ایجاد نمی‌شود

22ام فروردین, 1396

 

همه بدانند اگر کارخانه و تولید داخلی راه نیفتد، اشتغال ایجاد نمی‌شود و نتیجه‌ی بیکاری، آسیب‌های اجتماعی همچون اعتیاد، فساد، مشکلات خانوادگی و نارضایتی از نظام و دولت است.

اشتراک گذاری این مطلب!

دانلود نواهنگ ناد علی

20ام فروردین, 1396

 

نواهنگ زیبای ناد علی همراه با زیرنویس فارسی

نواهنگ زیبای ناد علی با صدای ملاباسم همراه با عربی

 

حجم فیلم 14.70 مگابایت
پسوند فیلم 3gp
زمان 00:09:51
دانلود فایل دانلود فایل

نادِ علياً مظهر العجايب

تجدهُ عوناً لك في النوائب

علي علي علي علي يا علي يا علي

إسمك بالقلب منرسم يا علي

سبحان ربّ الصاغلك هالآء سم يا علي

يا منبع الجود و كنوز العلم يا علي

ثغر المودّه بمولدك مبتسم يا علي

آخرة و دنيا بمنهجك نلتزم يا علي

عن قلب صادق بالعدل معتصم يا علي

انت لواء الفخر و المناقب

و جوهر العزة و المواهب

علی علی علی علی يا علی…

نواهنگ زیبای ناد علی با صدای ملاباسم همراه با زیرنویس

اشتراک گذاری این مطلب!

حجاب هراسی با چاشنی حقوق زنان؛ سناریوی جدید رسانه های غربی

20ام فروردین, 1396

در گفتگو با اساتید حوزه علمیه خواهران مطرح شد:

تناقض گویی عجیب غربی ها در مساله آزار و اذیت جنسی زنان

حجاب هراسی با چاشنی حقوق زنان؛ سناریوی جدید رسانه های غربی

دو تن از اساتید حوزه های علمیه خواهران ضمن اشاره به تناقض عجیب مدعیان حقوق بشر غربی در مساله آزار و اذیت جنسی زنان ، دروغگویی رسانه ای در ارتباط دادن بحث آزار و اذیت جنسی زنان با حجاب اجباری را تلاش آن ها در مسیر تخطئه حجاب و باورهای اسلامی توصیف کردند.

چندی پیش از سوی برخی رسانه های غربی و در راس آن ها بی بی سی فارسی، یک خط خبری دنبال شد مبنی بر این که یکی از دلایل اصلی افزایش جرائم جنسی در ایران احکام دینی اجباری همچون حجاب است و این ادعا البته در برخی دیگر از رسانه های ضدانقلاب فارسی زبان نیز بازتاب وسیعی یافت.

چنین ادعای مضحکی در حالی مطرح می شود که بنا بر آمار خود کشورهای غربی در این کشورها به ویژه اروپایی ها که اتفاقاً به میزان آزادی‌ شان مباهات می کنند و به خیال خود دارای فرهنگ بالای شهرنشینی هستند، آمار مربوط به میزان آزار و اذیت جنسی دختران و زنان بسیار بالاست تا جایی که به شدت باعث اظهار نگرانی برخی محافل مدنی و حقوقی این جوامع هم شده است.

در همین رابطه و برای شناخت چرایی طرح چنین مباحثی از سوی غرب و ارتباط دادن آن با نشانه های دینی همچون حجاب با دو تن از اساتید  و کارشناسان حوزه های علمیه خواهران به گفتگو پرداخته ایم که در ادامه می آید؛

ادامه »

خطرناک ترین بیماری شیطانی!

17ام فروردین, 1396
وسوسه در قرآن اساساً بیرون رفتن از مرز اعتدال تلقی می گردد و به اشکال و انواع مختلف بروز می نماید. گاهی وسوسه در امور اعتقادی و گاه در اعمال انسان ها بروز پیدا می کند.
 با توجه به اینکه دین مقدس اسلام همواره به سلامت جسم و روان انسان اهمیت داده است،  از این رو، مراجعه به منابع دینی به ویژه قرآن کریم به منظور بهره گیری از توصیه های ارزشمند آن  پیرامون شناخت و درمان مشکلات مختلف جسمی و روانی از جمله بیماری وسواس ضروری به نظر می رسد.
 
 
معنا و مفهوم وسوسه
در تبیین مفهوم وسوسه، راغب اصفهانی در مفردات آورده است که کلمه وسوسه به معنی خطور افکار زشت در دل است و اصل آن از وسواس است. علامه طباطبائی نیز معتقد است که وسواس به معنای دعوت کردن به امری به آهستگی و پنهانی است.(تفسیر المیزان/ج8/ص 40)
 

سومین عامل برانگیزنده وسوسه که در قرآن به آن اشاره شده مردم است. کسی یا کسانی که با انسان برخورد می کنند و مثلاً با گفتارهای تردید آفرین و یا نوشته های وسوسه انگیز، یقین را از انسان ها دور نموده و در آن ها، کشش ها و گرایش های نامعقول و نامشروع پدید می آورند. در این رابطه، در قرآن آمده است: «الذی یوسوس فی صدور الناس من الجنة و الناس» (سوره ناس، آیه 5 و 6) به خداوند پناه می برم از شر آن که در سینه ها وسوسه می کند، چه از جنس جن و چه از جنس مردم

ادامه »

آنچه در مورد تعیین مهر باید بدانید

17ام فروردین, 1396
 
در این گزارش، به بیان برخی نکات مهم پیرامون تعیین میزان مهر پرداخته شده است.
 
* چه میزان می توان مهر تعیین کرد؟
 
مطابق آیات و روایات سقف معینی برای تعیین مهر مشخص و معین نشده است.
 
 * ماده 1080 قانون مدنی: [تعیین مقدار مهر منوط به تراضی طرفین است.] مفهوم این ماده آن است كه میزان مهریه كف و سقف (حداقل و حداكثر) ندارد. لذا تصور عده ای مبنی بر اینکه مطابق قانون جدید فقط 110 سکه می‌توان مهر قرارداد نادرست است.
 
 مطابق قانون حمایت خانواده:
 
* ماده 22 (هرگاه مهریه در زمان وقوع عقد تا 110 سکه تمام بهار آزادی یا معادل آن باشد، وصول آن مشمول مقررات ماده (2) قانون اجرای محکومیت های مالی است. چنانچه مهریه، بیشتر از این میزان باشد در خصوص مازاد، فقط ملائت زوج ملاک پرداخت است. رعایت مقررات مربوط به محاسبه مهریه به نرخ روز کماکان الزامی است.)
 
* قانون جدید در حقیقت میزان مهر را محدود نکرده و فقط ضمانت اجرای مهر مازاد بر۱۱۰سکه را کاهش داده است تا 110 سکه ضمانت اجرای مدنی و کیفری دارد یعنی اگر مرد مهر را نداد و دادخواست اعسار هم ندهد و یا رد شود برابر ماده 3 قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی به تقاضای زن، زوج حبس می‌شود. اما نسبت به مازاد بر 110 سکه ضمانت اجرای کیفری وجود ندارد و زوجه با اثبات ملائت زوج حق خود را استیفا می کند‌.
اشتراک گذاری این مطلب!