موضوع: "عمومی"

در مقابل برنامه دشمن روزبه‌روز پیوند با مردم را تقویت می‌کنیم

17ام تیر, 1397

مراسم دانش‌آموختگی دانشجویان دانشگاه افسری و تربیت پاسداری امام حسین (ع)
رهبر معظم انقلاب اسلامی در مراسم دانش‌آموختگی دانشجویان دانشگاه امام حسین علیه السلام:

مراسم سالانه دانش آموختگی دانشجویان دانشگاه افسری و تربیت پاسداری امام حسین علیه السلام با حضور حضرت آیت الله خامنه‌ای فرمانده معظم کل قوا برگزار شد.
رهبر انقلاب اسلامی در ابتدای ورود به میدان، با حضور بر مزار شهیدان گمنام و قرائت فاتحه، یاد و خاطره شهیدان دفاع مقدس را گرامی داشتند.
فرمانده کل قوا سپس از یگانهای حاضر در میدان سان دیدند.
حضرت آیت الله خامنه ای همچنین جانبازان سرافراز حاضر در میدان را مورد تفقد قرار دادند و با تعدادی از خانواده‌های معظم شهدا دیدار و گفت‌وگو کردند.
حضرت آیت الله خامنه ای رهبر انقلاب اسلامی در این مراسم با اشاره به توطئه دشمن برای ایجاد شکاف میان نظام اسلامی و مردم، همگان بویژه مسئولان را به هوشیاری، ایستادگی، تدبیر، انسجام ملی و دوری از اشرافی گری فراخواندند و تأکید کردند:

اگر مؤلفه های اقتدار ملی تقویت شوند و در مقابل دشمن سستی و تسلیم نشان داده نشود، بدخواهان بار دیگر در رسیدن به اهداف خود ناکام خواهند ماند.

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به آیاتی از قرآن کریم، لازمه بی اثر شدن توطئه های دشمنان را صبر و تقوا برشمردند و افزودند: انقلاب اسلامی، ریشه دار و آینده دار است و دستیابی به آرمانهای بلند آن، به صبر و استقامت نیاز دارد.
ایشان همچنین گفتند: تقوا به معنای مراقبت از خود در مقابل دشمن است و لازمه این مراقبت، هوشیاری در برابر حیله های دشمن و اعتماد نکردن به او، تدبیر و عقلانیت، و پرهیز از سهل انگاری و سستی است.

ادامه »

روایتی از تشکیل اتاق جنگ اقتصادی توسط رهبر انقلاب

17ام تیر, 1397

 

 دوم خردادماه امسال، رهبر انقلاب در دیدار با مسئولان نظام، صراحتاً مطالبه‌ی جدید خود از مسئولین را اعلام کردند:

«دشمن ما اتاق جنگ را برده است در وزارت خزانه‌داری؛ [اتاق] جنگ علیه ما به جای وزارت دفاع، وزارت خزانه‌داری آنها است، به شکل فعّال هم مشغولند… من عرض می‌کنم اینجا هم بایست ستاد مقابله‌ی با شرارتِ این دشمن در مجموعه‌ی اقتصادی تشکیل بشود؛ وزارت خارجه باید پشتیبانی کند، باید به‌صورت همراه کمک کند لکن بایست در مرکز اقتصادی دولت این ستاد تشکیل بشود و این کار را دنبال کنند.» (۱۳۹۷/۰۳/۰۲)

پیش از اعلام این مطالبه به صورت عمومی البته رهبر انقلاب، در هشتم اردیبهشت‌ماه، در جلسه‌ای محرمانه با مسئولان سه قوه، بر ضرورت تشکیل این اتاق جنگ اقتصادی تأکید کرده بودند. در آن جلسه، رهبر انقلاب مطرح کردند که رییس‌جمهور و قوه‌ی مجریه، مسئول شورای هماهنگی اقتصادی قوا هستند، به همین دلیل دبیر آن از سوی رئیس‌جمهور انتخاب شده و جایگاه دبیرخانه‌ی آن نیز در معاونت اقتصادی ریاست جمهوری قرار گرفت.
 
* اولویت‌های مورد بحث
سرمایه‌گذاری، تورم، اشتغال، بهبود شرایط نظام بانکی و موضوعات مربوط به تولید ملی، از سرفصل‌های مهم موضوعات اقتصادی بود که توسط رهبر انقلاب در این جلسه مطرح شد تا به‌عنوان اولویت‌های اصلی، در دستور کار این شورا قرار بگیرد تا بتواند سریع‌تر برای آن تصمیم‌گیری کنند. البته ایشان تأکید کردند که محورهای دیگر نیز توسط خود این شورا تعیین شود. برای همین، درخصوص تعیین محورهای اولویت‌دار حوزه‌ی اقتصادی در بخش‌هایی همانند ارتباطات و تعاملات بخش بازرگانی خارجی، و نقل و انتقالات منابع کشور مقرر شد دولت، خود کارها را ادامه دهد. همچنین رهبر انقلاب در اولین جلسه‌ی این شورا تأکید کردند که اگر در این جلسات به حمایت بنده نیازی است، تأیید مصوبات مورد توافق جلسات قوا توسط رهبری صورت می‌گیرد و ایشان نیز به عنوان پشتیبان از این مصوبات برای اجرایی شدن حمایت می‌کنند.

ادامه »

روند افول آمریکا در حال سریع شدن است

15ام تیر, 1397

 

چندی پیش یکی از دوستان، که مقاله‌ای که ۲ سال پیش در وبلاگ تحت عنوان «چرا تا به حال فروپاشی آمریکا رخ نداده است؟» نوشته بودم را خوانده بود، چنین بحث میکرد که آمریکا با داشتن یک‌چهارم اقتصاد دنیا، هنوز فاصله زیادی با فروپاشی دارد و تا دهها سال دیگر هنوز قدرت مطرح دنیا باقی خواهد ماند. جواب من این بود که اگر فقط رسانه‌های غربی را به عنوان مرجع معتبر خبر فرض کنیم و خود را محدود به اخباری که از آن‌ها پخش می‌شود کنیم، به نتیجه‌ای غیر از این نخواهیم رسید. اما اگر روایت‌های متفاوت هر خبر را از بقیه منابع خبری دنیا جمع کنیم و آن را با دقت تحلیل کنیم، به جمع‌بندی دیگری خواهم رسید.

بعضی خبرها هم شنیده می‌شود که قابل راستی‌آزمایی و معتبر است، اما در رسانه‌های ایرانی چندان بازتاب ندارد و درست تحلیل نمیشود. به عنوان نمونه شکست تحقیرآمیز دیپلماتیک آمریکا در نشست عصر جمعه ۱۰ خرداد شورای امنیت، بازتاب چندانی نداشت.

در این روز کویت قطعنامه‌ای را پیشنهاد کرد که خواستار محافظت از مردم فلسطین در کرانه باختری و نوار غزه بود و حمایت 10 عضو شورای امنیت را به همراه داشت. اما آمریکا آن را وتو کرد. بعد از آن نیکی هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل، پیش نویس قطعنامه‌ای را برای رای گیری پیشنهاد کرد که در آن حماس را برای تهدید اسرائیل محکوم کرده، و مسئول وقایع اخیر معرفی میکرد. اما هیچ‌کس غیر از خودش به آن رأی مثبت نداد.

خانم هیلی زحمت زیادی کشید تا رأی بقیه اعضای شورا را با خود همراه کند. خبرنگاران فیلم او را وقتی که با خواهش و التماس سعی میکرد رای نماینده پرو و یک کشور دیگر را جلب کند، گرفتند. در پایان رای‌گیری، ریاض منصور نماینده فلسطین، چنین بیان کرد که

«تا بحال در تاریخ سازمان ملل سابقه نداشته که یک کشور قطعنامه‌ای را پیشنهاد کند که تنها خودش به آن رأی دهد. اگر این نهایت شکست و تحقیر حساب نشود، پس بفرمایید که شکست چیست؟»

ادامه »

9 راهکار برای آب کردن چربی شکم

14ام تیر, 1397

 

چربی شکم علاوه بر کاهش جذابیت شما،

خطر ابتلا به فشارخون بالا،

بیماری‌های قلبی و دیابت را افزایش می‌دهد.

 

 

 

 

 

 
در اینجا راهکارهایی برای کاهش سریع چربی شکم آورده شده است.


1. کاهش مصرف شکر
خوردن شکر، به‌خصوص شکر تصفیه‌شده که در مواد غذایی شیرین و نوشیدنی‌ها وجود دارد، یکی از عوامل مؤثر در انباشته شدن چربی است. گلوکز و فروکز موجود در شکر کربوهیدرات‌های ساده‌ای هستند که به که سرعت جذب خون شده و برای آزاد کردن انرژی متابولیزه می‌شوند. زمانی که بیش‌ازاندازه مصرف شود، به گلیکوژن تبدیل‌شده و در بافت چربی ذخیره می‌شوند. مصرف زیاد شکر قند خون را نیز بالا می‌برد که سبب می‌شود مقدار زیادی انسولین آزاد شود و بیماری به نام “مقاومت به انسولین” ایجاد شود که به سندرم متابولیک مرتبط است. عدم مصرف غذاها و نوشیدنی‌های شیرین ازجمله آب‌میوه‌ها، یکی از بهترین کارهایی است که برای آب کردن چربی شکم می‌توانید انجام دهید. در عوض از میوه‌های تازه، عسل طبیعی، خرما و .. استفاده کنید.

9 روش برای آب کردن چربی شکم

ادامه »

اسرائیل چگونه نابود می‌شود؟

14ام تیر, 1397

 

مردم‌سالاری در پناه مقاومت؛
«شما [صهیونیست‌ها] ۲۵ سال آینده را نخواهید دید. ان‌شاءالله تا ۲۵ سال دیگر، به توفیق الهی و به فضل الهی چیزی به نام رژیم صهیونیستی در منطقه وجود نخواهد داشت». این تعبیر رهبر انقلاب در ۱۸ شهریور ۱۳۹۴ که به عنوان جمله سال رهبری از نگاه کاربران سایت KHAMENEI.IR نیز انتخاب شد، واکنشی بود به ادعای سران رژیم اسرائیل مبنی بر اینکه با برجام، تا ۲۵ سال خیالشان از بابت ایران راحت خواهد بود. این سخن آیت‌الله خامنه‌ای مورد توجه جدی رسانه‌های داخلی و خارجی قرار گرفت و بازتاب‌ها و پیامدهای گوناگونی داشت. از نصب تابلو «روزشمار نابودی اسرائیل» در میدان فلسطین تهران تا واکنش بنیامین نتانیاهو که «این اتفاق هرگز نخواهد افتاد. اسرائیل قوی است و قوی‌تر خواهد شد».

* به هر حال بسیاری از تحلیل‌گران موافق و مخالف، قدرت موشکی جمهوری اسلامی را ابزار اصلی تحقق وعده رهبر انقلاب تلقی نمودند. اما «راه‌حل اساسی» جمهوری اسلامی ایران برای «مسأله اصلی جهان اسلام» که آیت‌الله خامنه‌ای در دیدارهای اخیر خود بر آن تمرکز کرده‌اند، همان «طرح مردم‌سالارنه» ‌ای است که دو دهه پیش در سازمان ملل متحد به ثبت رسیده است:
«مثل همه‌ی کشورهای آزاد دنیا، مردم فلسطین ـ فلسطینیان واقعی ـ بایستی مورد سؤال قرار بگیرند؛ چه مسلمانشان، چه مسیحیشان و چه یهودیشان؛ آنهایی که فلسطینی‌اند، نه آنهایی که از جاهای دیگر وارد فلسطین شده‌اند. آراء آن کسانی که فلسطینی هستند باید مورد مراجعه قرار بگیرد و از آنها نظرخواهی بشود و آنها نظامِ حکومتیِ کشورِ فلسطین را معیّن کنند؛ آن نظام حکومتی نسبت به کسانی که وارد این منطقه شده‌اند، [یعنی] صهیونیست‌ها و رؤسایشان و بقیّه، تصمیم خواهد گرفت. راه‌حلّ فلسطین جز این نیست و این همان نابود شدن و از بین رفتن رژیم باطل و جعلی صهیونیستی است که امروز بر سر کار است؛ و این امر به‌طور قطعی در آیندهی نه‌چندان‌دوری به حول و قوّهی الهی تحقّق پیدا خواهد کرد.» (۲۵ خرداد ۹۷)

ادامه »

مثل داماد!

13ام تیر, 1397


آقا داماد ها را در شب خواستگاری ببین!
ببین چه مؤدب اند! چه با وقار! چه سر به زیر! چه کم حرف! چه مرتب!
خانواده ها و همراهان گل می گویند، و گل می شنوند، همه شوخی و مزاح می کنند، اما داماد ساکت و سنگین و موقر و خاموش گوشه ای نشسته، و دلهره تمام وجودش را گرفته، و هرگز خودش را همراه و همرنگ با دیگران نمی کند. چرا؟
چرا داماد همرنگ نمی شود، چرا مثل دیگران راحت نیست؟
چون پیش خود می گوید: آن که زیر نظر است یا آن که قرار است انتخاب شود منم، نه دیگران.
یادمان باشد کسی که آن بالا نشسته، و به ما نظر دوخته قرار است انتخاب کند. اگر این حقیقت را می دانستیم نگاهمان از دیگران گرفته می شد و از دیگران تأثیر نمی گرفتیم و هم ساز دیگران نمی شدیم و همیشه همان گونه بودیم که آقا دامادها!
مولوی، شب خواستگاری پسرش گفت:
پسرم! همیشه چنان باش که امشب.
یعنی می بینم امشب خیلی سنگین و رنگین نشسته ای. می بینم حساب شده نگاه می کنی، حساب شده حرف می زنی. می بینم خائف و ترسان هستی، پاک و تمیزی، با خود گل و شیرینی داری، و کام دیگر را شیرین می کنی. می بینم که خودت را همرنگ جماعت نمی کنی. پسرم! همیشه چنان باش.
همه مشکل ما آدم ها همین «همه» است، همه اش می گوییم: همه چنین اند و چنان اند.
یادمان باشد این همه، همه را زمین می زند.
چرا مثل دونده ها نباشیم که در دویدن نگاهشان فقط به پیش است و به خط پایان و هرگز به همراهان هیچ کاری ندارند، بلکه می خواهند همیشه از آن ها جلوتر باشند.

یکی از تعلیمات بزرگ و البته غیر مستقیم نماز همین است. چرا می گویند نماز صبح را بلند بخوان، یا نماز ظهر را آهسته بخوان!
چون صبح زمان سکوت است، می گوید: بلندبخوان یعنی خودت را همرنگ با شرایط نکن!
و ظهر سرو صداست و پر از شلوغی، به همین خاطر می گوید آهسته بخوان یعنی خودت را همراه نکن!

مثل شاخه های گیلاس،محمدرضا رنجبر

آداب بندگی: حجاب زن و مرد

13ام تیر, 1397

 

خطاب حجاب یک خطاب مشترک برای خانم ها و آقایان است.

در سوره نور داریم: ای پیامبر، به مردم بگو که مردان مومن و زنان مومن چشم هایشان را بپوشانند و شهوت هایشان را کنترل کنند. برای آقایان خطابی بالاتر از عفاف هم آمده ست به نام غیرت.

آیت الله آقامجتبی تهرانی می فرمود: غیرت از باب محبت است. زیرا وقتی چیزی برای ما مهم است سعی می کنیم آن را از آسیب ها دور کنیم.

غیرت ریشه ی محافظت است. چون ما برای خدا مهم بوده ایم خدا چیزهایی را برای ما حلال و چیزهایی را حرام کرده است. خدا به مردان فرموده که اگر زن تان را دوست دارید نباید به او آسیبی برسد. نگاه چشم های هوس باز به زن تو آسیب می رساند.

آقایانی که به گونه ای همسران شان را در خیابان ها و مجالس می برند که چشم های ناپاکان از آنها عکس می گیرند، اگر بدانند هنگامی که آنها می خواهند از همسرشان لذت ببرد، تصویر همسر آنها در آرشیو هزاران مرد است ، چه حسی دارند ؟

پس خطاب حیا مشترک است و برای مردان یک خطاب مضاعف بنام غیرت آمده است که مواظب ناموس شان هستند که آسیبی به آن ها نرسد. اگر دوست داشتن واقعی است، باید غیرت در مردان دیده شود.

 

برداشتن حجاب؛ پروژه فعال آمریکا برای براندازی ایران 1 (تحلیل خبری)

13ام تیر, 1397

 

زمانی که دفتر امور ایرانیان ایجاد شد بسیاری از رسانه‌های آمریکایی از قول منابعی آگاه در وزارت خارجه آمریکا آن را روی‌کرد نوین واشنگتن در قبال ایران عنوان کرده و به تشریح اهداف آن پرداختند. در گزارش رسانه‌های آمریکایی در آن زمان حتی یک مورد نمی‌توان یافت که هدف از ایجاد این دفتر را پیگیری پروژهای غیر از براندازی نرم عنوان کرده باشد.

دیوید کیو:
ما با جمهوری اسلامی مبارزه سیاسی نخواهیم کرد؛ بلکه کا ما صرفا فرهنگی و اصولا استراتژی جدید ما، مبارزه فرهنگی است. ما باید بینش و فرهنگ مردم را عوض کنیم تا جمهوری اسلامی ساقط شود

جوزف نای (استاد هاروارد):
تغییرات فرهنگی و اجتماعی در دراز مدت به سمت مطلوب غرب در حال حرکت است.

مارتین اینیدیک:
پروژه فعلی ما این است که حجاب زنان ایران را بگیریم

  تحلیل خبری مدیریت براندازی در ایران از اتاق 1058 (9.4 MB

تحلیل خبری «مدیریت براندازی در ایران از اتاق 1058» برگرفته از اخبار 20:30 روز شنبه 30 مرداد 95

زمان: 251 ثانیه (04:11)

بن‌بست غربگرایی

13ام تیر, 1397
http://farsi.khamenei.ir/ndata/news/40046/smpf.jpg
واقعیتی که بار دیگر ثابت شد:

«بن‌بست غربگرایی»

یادداشتی به بهانه‌ی خروج یکجانبه آمریکا از برجام، و حل نشدن مشکل تحریم‌ها، ناکارآمدی نسخه‌های وارداتی(۱)


* اول. اواسط قرن بیستم، اوج تبلیغ برنامه‌های مکتب نوسازی (مدرنیزاسیون) در جهان بود. بسیاری از کشورهای توسعه‌نیافته، مخصوصا کشورهای آمریکای لاتین، تحت تأثیر این موج، الگوی پیشرفت خود را مبتنی بر برنامه‌های مدرنیزاسیون غربی بنا کردند. از نظر تئوری‌پردازان این مکتب، مقوله‌ی توسعه و پیشرفت کشورها، دارای نسخه‌ی واحدی است که هرکدام از کشورها، با انجام آن نسخه، می‌توانند مانند کشورهای غربی توسعه‌مند شوند. اما هنوز یک دهه از اجرای این نسخه در کشورهای آمریکای لاتین نمی‌گذشت که با وخیم شدن بیشتر اوضاع اقتصادی- اجتماعی این کشورها، شکست برنامه‌های این مکتب اعلام شده و راه‌حل‌های جایگزینی برای آن مطرح شد. عمده‌ی پرسش منتقدین این نظریه آن بود که چرا اساسا کشورهای مختلف جهان که دارای ویژگی‌های فرهنگی و اجتماعی مختلف، و با منابع و ظرفیت‌های مادی و معنوی گوناگونی هستند، از یک نسخه‌ی واحد برای پیشرفت استفاده کنند؟ آن هم نسخه‌ای که توسط کشورهای غربی که سابقه استعماری نیز داشته‌اند،   برای آنها در نظر گرفته شده است.

ادامه »

با خدا هماهنگ باش!

13ام تیر, 1397

 


حجت الاسلام سید وحید معتمدی:

در روایات از علی “علیه السلام” داریم که رضای ما رضایت خداست.

هرچه خدا بخواهد ما می خواهیم و هر چه او نخواهد ما هم نمی خواهیم.

 انسان گرایش ها و کشش هایش را جوری تنظیم نماید که همه مسائل زندگی اش با خدا هماهنگ باشد. 

 در روایات داریم که بنده با نوافل به من نزدیک می شود

و من دوستش می دارم و گوش و چشمش می شوم.

این مقام قرب نوافل است.

به یک مقام بالاتر از او قرب فرائض می گویند، که در این مرحله آن انسان، گوش و چشم خدا می شود. ما با ذهن خودمان تلاش می کنیم مقام حضرت زهرا “سلام الله علیها” را متوجه شویم، ولی به جایی می رسیم که دیگر تسلیم می شویم!

چون عقل بنده اندازه دریافت آن معانی نیست. 

 سخنرانی حجت الاسلام سید وحید معتمدی در هیئت عبدالله بن الحسن علیه السلام/اسفند93

 

جمله مشهور امام خمینی(ره) را انگلیس فهمید منِ هیئتی نفهمیدم!

12ام تیر, 1397
 
موسی رضایی مدافع حرم و مداح اهل بیت علیهم السلام از کودکی برای حضرات معصومین علیه السلام خوانده و سبک و سیاقش متفاوت با سبک مداحی های امروزی و یادآور مداحی‌های قدیمی است.

هر جا می رود، سر به زیر و با کت و شلوار ساده اش می رود. قدی رشید، با محاسنی نسبتا بلند و مو های بغل زده. سال هاست که ظاهرش همین است. هر جا که می نشیند محال است از استادش مرحوم مجید سیب سرخی سخنی نقل قول نکند.  بیش از اینکه در هیئت ها بخواند، به عنوان مستمع به هیئت ها می رود.

 
خودش می گوید زبانش تند است. صریح حرف هایش را می زند و همیشه دنبال آن است که حقیقت را بگوید. البته صریح بودن و زبان تند با ظاهر نسبتا خشنش، چهره ای کاریزماتیک از او ساخته که بیانش را تأثیرگذارتر می کند.
 
 
از کودکی برای اهل بیت علیه السلام خوانده و سبک و سیاقش متفاوت با سبک مداحی های امروزی و یادآور مداحی های قدیمی است. پیشه اش معلمی است و شاید به این دلیل است که گاهی وسط مداحی ها، نکات مهم روز را بیان می کند و سعی می کند صرفا درگیر هیجانات عزاداری نشود. شخصیتی انقلابی است که در تقویم زندگیش شاید روزهای دفاع مقدس را کم داشت؛ از این رو راه دفاع از حرم اهل بیت علیهم السلام را در پیش گرفت و چند صباحی با سینه چاکان ائمه اطهار علیه السلام دنیایی دیگر در زمین را تجربه کرد.
 
موسی رضایی مدافع حرم و مداح اهل بیت علیهم السلام ؛ نظرات جنجالی و جالبی بیان کرده است. اوج انتقاداتش درباره آسیب های مداحی بود و گفت و گو با او به خاطراتش از مدافعان حرم ختم شد. در ادامه این مصاحبه را می خوانید.
 
 

ادامه »

تفاوتهاى زن و مرد در اسلام

12ام تیر, 1397

 

 آفرينش انسان  

از ديدگاه قرآن، انسان كه يكى از جهانيان و عضو شاخص جهان مى باشد، به همين منوال بوده و به زيباترين صورت آفريده شده و آنچه كه لازمه وجودى او بوده است خداى متعال به او داده و ارزانى داشته است:

«لقد خلقنا الانسان فى احسن تقويم» (1)

(در حقيقت ما انسان را در نيكوترين شکل آفريده ايم).

خداى متعال انسان را چه زن و چه مرد به زيباترين و بهترين صورت به تصوير كشيده است و نقصى در آفرينش آنها نيست . «و صوّركم فأحسن صوركم» (2)

بنابراين صحبت از تساوى و تفاوت زن و مرد، صحبتى است نا آگاهانه و مقايسه اين دو حاكى از عدم درك صحيح از جهان آفرينش و نظام خلقت است كه آنچه را كه خداى جميل آفريده است ، زيبائى است و جمال ، و تساوى تفاوت لازمه آفرينش آنها و هر دو زيبا هستند.

 

زيبائى و تكامل به تفاوتها بستگى دارد

شكوفه، گل و شاخه را در نظر بگيريد. شاخه جمسى نسبتا خشن و ستبر دارد ولى گل و شكوفه از ظرافت و نرمش ويژه اى برخوردار است. زيبائى، خود آرائى و خودنمائى گل چشمگير و استحكام و توانمندى شاخه غير قابل انكار است، اگر شاخه چنين نباشد، گل پشتوانه محكوم و جايگاه مستحكمى براى خودنمائى نخواهد داشت و اگر گل چنان نمى بود، شاخه قادر به ابراز وجود و اميد به آينده و ميوه و ثمر نداشت ، گل نشانگر زندگى و حيات درخت و شاخه است و شاخه و درخت پشتيبان و نگهدارنده گل .

در اينجا صحبت از تساوى يا تفاوت بى معنى است و اینكه بكوشيم شاخه و گل را مساوى معرفى كنيم، غير علاقلانه است؛ زيبائى شاخه و گل و همين است كه هستند و نظام خلقت به بهترين وجه آنها را تنظيم نموده است .

اصولا هميشه مساوات، مساوى با حق و عدل نيست و تفاوت نيز همواره ظلم و ستم نمى باشد. در اينجا اگر شاخه و گل يكسان و مساوى بودند، خلاف عدالت بود و اگر تفاوت نداشتند بى عدالتى مى بود.

ادامه »

اگر در سوریه نبودیم چه می‌شد؟ + فیلم

11ام تیر, 1397

 

حضور مدافعان حرم و کمک ایران به سوریه در جبهه نبرد علیه داعش، عاملی است تا از شیوع طاعونی با نام داعش در ایران جلوگیری شود.

تشکیل گروه های تروریستی تکفیری مانند داعش و گسیل آنها به کشورهایی از جمله سوریه و عراق تنها هدفی که دنبال می کند، سرنگونی دولت های قانونی این کشورها و تجزیه آنها به چند اقلیم است. چنین اتفاقی باعث می شود تا در حوزه منطقه ای، جایگاه جمهوری اسلامی ایران تضعیف شود. این خواسته قلبی آمریکا و برخی کشورهای منطقه است.

دانلود فیلم

 

باید تا می‌توانیم مشروب بخوریم!

11ام تیر, 1397
 

دیدم سرگرد «عبدالحسین شاهین» فرمانده گردان تانک، پیاله‌های مشروب را سر می‌کشد. به او گفتم:

«قربان، آیا این موقعیت برای نوشیدن مشروب مناسب است؟»

آن چه خواهید خواند، خاطرات افسر عراقی «سروان ثامر حمود الخالصی» است. او در این خاطرات، تصویر جالبی از اوضاع نیروهای عراقی در یکی از تک های ایران به سوی «العماره» ارائه کرده است. این توضیح ضروری است که ما تا پایان جنگ، موفق به فتح «العماره» یا بستن جاده «بصره-العماره» نشدیم و برتری هوایی و زرهی عراق، مانع پیشروی نهایی ما می‌شد اما فضای حاکم بر خطوط مقدم عراق، در شب‌های نخست عملیات،که نمونه ای از آن‌را پیش رو دارید حقیقتا برای رژیم بعث وحشت آفرین بود:

افسریار «بارزان معارج» با اشتیاقی فراوان ناظر شلیک گلوله‌های توپ سنگین به شهرهای ایران بود و گزارش‌هایی را در مورد فعالیت توپخانه تهیه می‌کرد تا هدیه‌ای از اداره توجیه سیاسی دریافت کند. در شب سوم ژوئیه، منطقه «ارض الشیب» در التهاب عجیبی به سر می‌برد. در هر جا سایه مرگ احساس می‌شد. توپ‌ها بی‌وقفه شلیک می‌کردند.

در ساعت 8 شب همان روز، نیروهای ایران به طرف ارض‌الشیب در استان «العماره» که حوزه مسئولیت فرمانده سپاه چهارم «هشام صباح الفخری» بود، پیش‌روی کردند. من در آن شب، فرمانده آتشبار یکم بودم و در خط مقدم با دوربین، پیشروی نیروهای ایرانی را می‌دیدم. افراد مستقر در نقاط دور ظاهرأ هلهله سر داده، اما در دل بیمناک بودند.

ادامه »

5 روش تربیتی غلط خانواده ها درنهادینه کردن حجاب فرزندان

11ام تیر, 1397
 
عوامل متعددی در بی حجابی و بی عفافی در جامعه نقش دارد که می توان از عوامل فردی همچون ضعف تربیت دینی و معنوی و ترجیح امور ظاهری و مادی بر امور معنوی و روحانی و عوامل آسیب زای اجتماعی مانند بی توجهی برنامه سازان فرهنگی به امور معنوی، بی توجهی مسئولان جامعه به ورودی ها و خروجی های فرهنگی، بی توجهی به اختلاط دو جنس مخالف در مواردی که ضرورت ایجاب نمی کند و …نام برد.
 
 اما در این میان نقش خانواده بسیار دارای اهمیت است. فرزندی که تحت تربیت دینی صحیح در خانواده بوده و تفکرش نسبت به مبانی دینی همچون حیا و عفاف آشنا و عجین باشد، با ورود به جامعه می تواند در مقابل  عوامل آسیب زای اجتماعی مقاومت می کند. اگر چه حیا امری اکتسابی است و عفاف در اثر تلاش، حاصل می شود اما توجه خانواده به انتخاب همسر شایسته، لقمه حلال، توجه به زمان انعقاد نطفه، حالات روحی و روانی به هنگام بارداری، از اموری است که سرزمین وجود فرد را جهت پذیرش حق و امور معنوی آماده می کند و در زمینه ایجاد حیا، عفاف و حکم حجاب، زمان کمتری را از برنامه سازان می گیرد. با توجه به نقش جدی خانواده در تبیین مسئله حجاب و حیا در فرد می توان اذعان داشت که بسیاری از آسیب ها در روش های تربیتی خانواده ریشه دارد که در این نوشتار به مهم ترین آن ها می پردازیم:
 
۱-نازپروردگی و تنعم:
افراط در محبت، نوازش های بی‏ حساب، مانع شدن ازبرخورد فرزندان با سختی و نازپرورده کردن آنان آسیب های جدّی بر تربیت ‏دارد و فرزندان را ناتوان بار می‏ آورد و در صحنهء زندگی خلع سلاح می ‏کند. از این رو، والدین نباید فرزندان خود را در رفاه بی‏حدّ و حصر قرار دهند، بلکه باید آنان را با کار و زحمت و سختی و شدّت آشنا سازند. زندگی، سراسر مبارزه با مشکلات است و در راه زندگی پستی ها وبلندی ها، محرومیت ها و ناکامی ها، شکست ها و مصیبت ها بسیار است. مربّی لایق‏کسی است که جسم و جان آدمی را به خوبی پرورش دهد و او را برای‏ مبارزه و مقاومت در صحنهء پرفشار زندگی مجهز کند.
 

 امام کاظم علیه السلام در این باره می فرماید: «شایسته است که طفل در کودکی با سختی و مشکلات اجتناب‏ ناپذیر حیات ‏رو به ‏رو شود تا در بزرگسالی، بردبار و صبور باشد اسلام، پیروانش را از افراط در محبت و نازپرورده کردن فرزندان برحذرداشته است.»(وسایل الشیعه، ج۵، ص۱۲۶)گاه وقتی کودکی با پیشامدی ناخوشایند رو به رو می‏ شود و برای مثال‏ سرش به دیوار می‏ خورد یا به زمین می‏ افتد، منتظر عکس ‏العمل والدین‏ می‏ماند. والدین ناآگاه دراین‏ گونه موارد با محبت های بیجا مانند در آغوش ‏گرفتن، بوسیدن، دست کشیدن بر عضو حادثه دیده و… مراتب ناراحتی و تأثر خود را نشان می‏ دهند و برای راضی کردن کودک، گاه زمین و دیوار راکتک می ‏زنند.

ادامه »

سرانجام تبهکاران در قیامت چگونه است؟

11ام تیر, 1397
 

قرآن سراسر اعجاز در زندگی مادی و معنوی است.

اگر ما آن را با معرفت تلاوت کنیم، حتماً اثرات آن را خواهیم دید.

اعراف، نام دیگرش «المص» هفتمین سوره قرآن است كه مكی و دارای 206 آیه است.در فضیلت این سوره مبارکه از پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله وسلم روایت شده است: هر کس سوره «اعراف» را قرائت کند خداوند بین او و ابلیس پرده ای بیفکند تا از شر ابلیس در امان بماند، او در زمره کسانی است که حضرت آدم علیه السلام در بهشت او را زیارت می کند و در بهشت به تعداد همه یهودیان و مسیحیان به او درجات داده خواهد شد.

امام صادق علیه السلام فرموده است: هر که این سوره را در هر ماه یک بار قرائت کند، در روز قیامت از جمله کسانی است که هیچ خوف و ترسی و هیچ حزن و اندوهی ندارد و هر کس در روزهای جمعه این سوره را بخواند، در زمره کسانی است که خداوند از آنها حسابرسی نمی کند، بدانید در آن آیات محکمی است؛ پس آن را فرو نگذارید، زیرا آنها در روز قیامت به سود قاریان خود شهادت می دهند.در روایتی دیگر از ایشان رسیده است:

«قرائت کننده سوره اعراف در روز قیامت از کسانی است که ایمن هستند»

تفسیر ۵۲-۵۳ آیات سوره اعراف

ادامه »

مدعیان مهدویت با چه ترفندهایی فریب می دهند؟

8ام تیر, 1397

اگرچه‌ ترفندهاي مدعيان کاملا مهم و درخور توجه‌ است‌؛ آنچه‌ در‌ ايـن‌ ميـان‌ مـشـترک مـي بـاشد، انديشه اصيل مهدويت است که با توجه بـه اين انـديشه، مدعيان از آن سوء اسـتفاده کرده و بسياري از خوش باوران در دام اين مدعيان قرار گـرفته‌اند.

مدعيان دروغين مهدويت، همواره بـه عنـوان يکـي از جدي‌ترين چالش‌هاي اين انديشه سترگ به حساب آمده‌انـد‌. تـاريخ‌ ايران معاصر، از اين نوع مدعيان مصون نمانده است. به طور ويژه‌ پس‌ از‌ پيـروزي انقـلاب اسـلامي ايـران، مـدعيان‌ ملاقات‌، ارتباط‌ با امام زمـان، هـمسري حضرت، تطبيق نشانه‌ها و تعيين زمان ظهور، بيش‌تـر در کانون توجهات قرار گرفته‌اند.

يکي از‌ اموري‌ که‌ در زمينه مدعيان دروغين مي تواند مـورد بحـث‌ قـرار‌ گيـرد، بررسـي ترفندهاي مـدعيان در جـذب و پايايي مـخاطب است. با مطالعه بر روي مـنابع مـرتبط بــا بحـث مدعيان، به انواع‌ ترفندها‌ از جنبه‌هاي مختلف سياسي، اجتماعي، اعتقادي مي‌توان دست‌ يافت. يکي از مهم‌ترين اين ترفندها، ترفند روان‌شـناختي اسـت. مـدعي با اين ترفند مخاطب را در‌ موقعيتي‌ خاص‌ قرار داده و بر رفـتار او بـه صورت پنهان يا آشکار تاثير‌ مي‌‌گذارد.

ادامه »

شاخصه های عدالت گستری در حکومت دینی

29ام خرداد, 1397

هدف از تشکیل حکومت دینی

عدالت، ریشه در فطرت انسان دارد و هر انسانی به طور فطری تشنه عدالت است. این تشنگی و شیفتگی از اعماق وجود او نشئت می گیرد. عدالت، قانونی است فراگیر که همه ابعاد زندگی آدمی را دربرمی گیرد و نظام هستی نیز بر محور آن می چرخد. اگر در جامعه ای حق هر صاحب حقی به او برسد، عدالت اجتماعی در میان افراد آن جامعه رعایت شده است.

عدالت اجتماعی مفهوم بسیار گسترده ای دارد که همه ابعاد روحی، جسمی، سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، قضایی و… را دربرمی گیرد.

عدالت، صدای بلند فطرت الهی انسان است که در پهنه زمین و در طول تاریخ، تنها با گوش جان شنیده می شود. عدالت رمز و راز پیدایش و پایداری هستی است و جهان طبیعت بر پایه آن استوار است:

«بِالعَدْل قامَتِ السَّمواتُ وَ الارضُ».

اندیشه بنانهادن جامعه و مدینه ای بر بنیان محکم عدالت، از جمله مسائلی است که به اندازه تاریخ قدمت دارد و اندیشمندان بسیاری بدان پرداخته اند. ناتوانی بشر از خارج ساختن مفهوم عدالت از سطح ذهن و عملی کردن آن در متن جامعه، دست یابی به این هدف را به صورت آرمان بشری درآورده است.

آنچه دوام و بقای حکومت ها به آن وابسته است، ایجاد زمینه هایی جهت بر پایی قسط و عدل در جامعه است. حکومت دینی با فراهم آوردن زمینه عدالت گستری و از بین بردن فقر و تبعیض در جامعه و با وسعت بخشی به معیشت افراد، رشد و کمال حقیقی انسان را در امور مادی و معنوی تضمین می کند. عدالت، جایگاه والایی در حکومت دینی به ویژه در حکومت آرمانی آخرالزمان دارد.

حضرت مهدی(عج) که طرحی نو در مدینه فاضله مبتنی بر عدالت درمی اندازد، خود با نام عدل؛ یعنی «العَدْلُ الْمُنتَظَر» معرفی شده است.

هنر حضرت مهدی علیه السلام که خود مظهر عدل است، در اظهار عدل است و همو وعده «لِیُظْهِرَهُ عَلَی الدِّینِ کُلِّهِ» را جامه عمل می پوشاند و مظهر عدل و مُظهر عدل نیز می گردد.

پیام متن:

حکومت دینی و ایجاد زمینه های برپایی قسط و عدل در جامعه.

ادامه »

ماجرای سیلی خوردن قنبر امیرالمومنین علیه السلام

27ام خرداد, 1397

 

 

روایت سلمان فارسی از سیلی خوردن قنبر امیرالمومنین علیه السلام

 سلمان فارسی یکی از صحابه امیرالمونین علیه السلام است که در روایت زیر از  حضرت علیه السلام اینچنین بیان می کند:

سلمان روایت می کند:

« روزی در بازار می رفتم، و در مسیری که می رفتم، ناگهان یک نفر جلوی قنبر را گرفت و گفت:

شنیدم علی علیه السلام را خیلی دوست داری؟

قنبر گفت: خیلی، حضرت را دوست دارم.

در این هنگام ناگهان یک سیلی محکم بر گوش قنبر زد و گفت: این پاداش کسی است که علی علیه السلام را دوست دارد.

سلمان می گوید: من این صحنه را وقتی دیدم خیلی ناراحت شدم و به حضرت گفتم: در مسیر که می آمد چنین صحنه‌ای را دیدم و بسیار ناراحت شدم.

حضرت امیرالمونین علیه السلام گفت: «قنبر چه گفت؟ بعداز سیلی چه کرد؟»

سلمان گفت: «قنبر عاشق شماست. وقتی سیلی خورد سرش را پایین انداخت و رفت.»

حجت الاسلام والمسلمین عباس صراف می گوید:

دانلود فیلم

در شب عيد فطر ....

24ام خرداد, 1397

 

امام رضا علیه السلام:

اِجتَهِدوا في لَيلَةِ الفِطرِ فِي الدُّعاءِ وَالسَّهَرِ .

 

در شب عيد فطر ، در دعا و شب زنده دارى بكوشيد.

 

الفقه المنسوب للإمام الرضا عليه السلام : ٢٠٦

ویژگی های همسر خوب چیست؟

23ام خرداد, 1397

 

ازدواج بنیان گذار كانون پر مهر خانواده است و آن قدر مهم و با ارزش است كه حتی در جوامع غیراسلامی و غیردینی هم اهتمام ویژه ای نسبت به آن دارند. در قرآن كریم از آن به عنوان آیه و نشانه ی خدا - كه باعث آرامش و سكونت انسان می گردد ـ یاد شده است؛

«وَمِنْ آيَاتِهِ أَنْ خَلَقَ لَكُم مِّنْ أَنفُسِكُمْ أَزْوَاجًا لِّتَسْكُنُوا إِلَيْهَا وَجَعَلَ بَيْنَكُم مَّوَدَّةً وَرَحْمَةً ۚ إِنَّ فِي ذَٰلِكَ لَآيَاتٍ لِّقَوْمٍ يَتَفَكَّرُونَ» (روم، 21)،

که این نیاز طبیعی همه ی انسان‏ها می باشد. ازدواج یك امر فطری، خدادادی و طبیعی است كه سلامت «جسم و روح» انسان را تأمین می كند و نقش فراوانی در پرورش استعدادهای روحی و فكری و جسمی انسان برعهده دارد و باعث تكامل انسان می گردد.
شهید مطهری در این راستا می گوید:

انسان بدون ازدواج به مرحله تكامل نمی رسد اگرچه مراحل علمی و معنوی بالایی را گذرانده باشد.

 

ویژگی های همسر شایسته

هر شخصی كه بخواهد ازدواج موفقی داشته باشد باید ویژگی های همسر مناسب را بداند و طبق آن «ویژگی ها» همسر خود را «انتخاب» كند.
با توجه به روایات و سخن بزرگان ویژگی های مختلفی برای همسر شایسته بیان شده كه برای رعایت اختصار برخی از آنها را بر می شماریم: برای انتخاب همسر شایسته «چهار ویژگی اساسی» و «چهار شرط كمال» است.

الف: ویژگی های اساسی همسر

اول: دین‏داری و تعهد

در روایت می خوانیم: «علیك بذوات الدین»؛ با انسان متدین ازدواج كنید. اعتقاد به خدا و دین باوری نگاه انسان را به هستی و خوشبختی تغییر می دهد. ارزش‏های واقعی را می فهماند. در «فراوانی نعمت» روحیه ی «شكر و انفاق» به دیگران، در «سختی و مشكلات» زندگی، به جای كج خُلقی و بدبینی، «امید و تلاش» را سرلوحه زندگی قرار می دهد. «دین»، انسان را مسئولیت ‏پذیر می كند، و استقلال شخصیت و روی پای خود ایستادن را به انسان هدیه می دهد، همان چیزی كه افراد از همسرشان انتظار دارند و رهایی از تنبلی، و انجام ندادن كارهای لغو، و دوری از گناه كه بنیان خانواده را سست می كند از دیگر نتایج ایمان می باشد. خلاصه در «سایه ی دین» است كه انسان «طعم خوشبختی» را می چشد.

دوم: اخلاق نیك

از امام باقر(علیه السلام) حكایت شده كه می فرماید: «اذ جاءكم من ترضون خُلقه و دینه فزوجّوها»؛ اگر كسی كه برای خواستگاری شما آمد از اخلاق و دین داری او راضی هستید، پس با او ازدواج كنید.

سوم: شرافت خانوادگی و اصالت داشتن

نه به این معنا كه شهرت، ثروت یا موقعیت اجتماعی بالا داشته باشند، بلكه با نجابت و بزرگوار باشند و به كارهای باطل و حرام شهرت نداشته باشند.

چهارم: عاقل باشد و احمق و نادان نباشد

البته فرق است بین «عاقل» و «عالم و با سواد»، زیرا چه بسیار افرادی كه سواد بالائی ندارند اما تدبیر و عقل معاش و عقل معاد خوبی دارند.

ب: شرائط كمال همسر:

اول: سلامت جسمی و روحی

اگر هم بیماری خاصی وجود داشت از كم و كیف و چگونگی آن قبل از عقد با خبر شود و با اطلاع كافی ازدواج كند.

دوم: زیبایی از نظر ظاهری

یك حداقل زیبایی را داشته باشد. البته كمال زیبایی یك «امتیاز» است و «شرطی» كه مانع ازدواج باشد نیست. برخی افراد به هنگام انتخاب همسر فقط «زیبایی های معنوی» همسر خود را مد نظر دارند و نسبت به «زیبایی های ظاهری» بی توجهی می كنند و مهم نمی دانند. و از طرفی برخی افراد نیز به خاطر انتخاب «همسر زیبا» بقیه ی ویژگی های همسر مناسب را «فدای زیبایی ظاهری» می كنند و به صِرفِ داشتن زیبایی ظاهر كفایت می كنند. این دو گروه «افراط» و «تفریط» می كنند، و بدیهی است كه در طول زندگی به مشكل بر می خورند از این رو پیشنهاد می شود در این زمینه «اعتدال و میانه روی» رعایت شود.

سوم: علم

«آگاهی»، درك انسان را نسبت به زندگی بالا می برد البته در حد معمول، و اصرار بر مدارج بالا برای تشكیل زندگی نیاز نیست.

چهارم: هم ‏شأنی

هم كُفو بودن و هم‏ سانی در مسائل مختلف مثل ایمان، توانائی های فكری و فرهنگی، در مسائل جسمی و جنسی، در زیبایی، در امور مالی و اقتصادی و سیاسی و… تناسب داشته باشند.

یادآوری:
درباره ی مسئله ی مهم ازدواج، انسان احتیاج دارد به مطالعه كتبی كه در این زمینه وجود دارد و بعد مشاوره حضوری یا غیرحضوری با كارشناسان و روانشناسان متخصص و متعهد در این موضوع.

________________________


پژوهشکده باقرالعلوم (علیه السلام)«اعتقاد به استقلال ملی و رد سلطه پذیری» یکی از محوری ترین اصول اندیشه سیاسی الهی امام (ره)

22ام خرداد, 1397

 

یکی از محورهای مهم اصول اندیشه سیاسی الهی امام راحل در بیانات رهبر انقلاب مسئله «اعتقاد به استقلال ملی و رد سلطه پذیری» است ایشان در شرح و تبیین این اصل در مراسم بیست و ششمین سالگرد ارتحال امام فرمودند:

« یکی دیگر از نقاط اصلی و خطوط اصلی تفکّر امام، مسئله‌ی استقلال کشور، ردّ سلطه‌پذیری [است‌]؛ …استقلال یعنی آزادی در مقیاس یک ملّت؛ این معنای استقلال است. اینکه بعضی در زبان یا در شعار دنبال آزادی‌های فردی باشند امّا علیه استقلال کشور حرف بزنند، این یک تناقض است. چطور ممکن است آزادی فردیِ اشخاص محترم باشد امّا آزادی یک ملّت، آزادی در مقیاس یک کشور، در مقابل تحریمهای مخالفان و بیگانگان، محترم نباشد! این اصلاً قابل فهم نیست، قابل قبول نیست. متأسّفانه کسانی هستند که تئوری‌سازی میکنند برای نفی استقلال کشور، استقلال را گاهی به انزوا معنا میکنند، گاهی به این عنوان که امروز استقلال کشورها یک ارزش به حساب نمی‌آید، قلم‌زنی میکنند و حرف میزنند؛ این حرفها هم در بین جامعه پخش میشود. کسانی این‌جوری حرکت میکنند. این یک غلط بزرگ، یک خطای بسیار مهم و خطرناک است. امام معتقد به استقلال کشور بود، معتقد به ردّ سلطه‌ی [بر] کشور بود. دشمن ما در طول این سالها، بسیاری از فعّالیّتهایی که علیه کشور ما و ملّت ما کرده است برای این بود که خدشه‌ی در استقلال به‌وجود بیاورد؛ چه تحریم، چه تهدید، اینها استقلال را هدف گرفته‌اند. باید همه هوشیار باشند، بدانند که هدفهای دشمن چیست. این هم یکی از خطوط اصلی است.»                

پایگاه اطلاع رسانی حوزه به مناسبت ایام ارتحال امام در گفتگوی اختصاصی با حجت الاسلام والمسلمین دکتر  سیدسجاد ایزدهی، عضو هیات علمی گروه فقه سیاسی پژوهشکده علوم و اندیشه سیاسی و مدیر گروه سیاست پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی به شرح و تبیین این موضوع پرداخته است.
 

چند تعبیر در آیات و روایات اسلامی، سبب شده است تا مسلمانان به اصطیاد قاعده «نفی سبیل از کفّار» پی برند و معتقد به لزوم نفی سلطه از اسلام و کشورهای اسلامی شوند. اهم این تعابیر عبارتند از:

الف- عدم جعل سبیل برای کافران بر علیه مؤمنان در وحی الهی.

ب- علوّ اسلامی در قوانین موضوعه رسول خدا صلی الله علیه و آله.

ج- تلقی شدن کفر در فرهنگ توحیدی به عنوان عدم زندگی معنوی.

 د-عزت اسلام و ذلّت کفر و…مسلمانان از این تعابیر و با تکیه به متن وحی در آیه 141 سوره نساء که فرموده است: «و لَنْ یَجْعَلِ اللّهُ لِلْکافِرینَ عَلَی المُوْمِنینَ سَبیلاً»، نفی «وضع قوانین به نفع کفّار و بر ضرر مسلمین» را استنباط نموده اند و آن را منافی با حیات معنوی مسلمانان و عزت اسلامی دانسته اند.

در فقه ما تسلط غیر مسلمان بر مسلمان به هیچ وجه جایز نیست و بر اساس آن اگر غیر مسلمان ها در بلاد اسلامی زندگی می کنند باید ساختمان های آنها از ساختمان های مسلمانان پایینتر باشد و حیثیت پایین بودن جایگاه آنها مراعات شود و همچنین دیه کافر با مسلمان متفاوت است و این مطالب در کتب فقهی از گذشته تا به امروز فراوان بحث شده است، اما مسئله ای که باعث تمایز حضرت امام با دیگر فقهاست، این است که مرحوم امام با نگرشی پیشینه ای به این قضیه نگاه کرده اند و فارغ از مباحث جزئی یک نگرش کلی را بر آن حاکم کرده اند.

7-Asle-emam.jpg

ادامه »

راه امام

20ام خرداد, 1397

 

دستگاه داغ کن پیشانی فتوشاپ است!

12ام خرداد, 1397

 

تصاویری که به تازگی به عنوان

«فروش داغ مهر کربلا» در فضای مجازی منتشر شده واقعی نیست.

 

برخی از کانال‌ها در فضای مجازی با انتشار تصویر زیر مدعی فروش دستگاه داغ کن پیشانی برقی مجهز به مهر کربلا شدند و برخی دیگر با این تصویر شروع به تمسخر کردند.

 

108" class="bodyimage img-responsive2" src="https://media.farsnews.com/media/Uploaded/Files/Images/1397/03/11/13970311000494_PhotoL.jpg" alt="" />

 

 

«واقعیت»

واقعیت این است تصویر فوق تصویر فتوشاپی(ساختگی) است و اصل آن دستگاهی است که برای چاپ انواع مارک روی البسه به کار می‌رود.

فارس

کلیپ تصویری امام حسن، کریم آل طه علیه السلام - صنعتگر و صابر (+ متن)

9ام خرداد, 1397

 

 

دلم می خواد برم وضو بگیرم

از غریبِ توی وطن بخونم

اونی که بخشنده بی منّته

دوست دارم از امام حسن (علیه السلام) بخونم

بچگیام یادم میاد  حاج خانوم

نذری می پخت بعد نماز و دعا

رو کاسه های شله زرد با دارچین

فقط می زد یا حسن مجتبی (علیه السلام)

بهش می گفتم خیلی معصوم داریم

تکرار این اسم واسه من عجیبه

با روسریش اشکاشو پاک می کرد و

می گفت مادر امام حسن (علیه السلام) غریبه

می گفت اگه دیدی زمونه تنگه

اگه دلت پر از غم و واهمه است

هر چی ازش بخوای نه نمی گه

پسر بزرگ حضرت فاطمه (سلام الله علیها) است

می گفت به قدر این آقا کریمه

که حتی صحن و گنبدم نداره

سایه بال کفترای بقیه

سایبون غربت اون مزاره

حاج خانوم این حرفا رو می زد و من

دلم می رفت صحن و سرای مشهد

کفشداریا ، آبخوریا ، رواقا

خفه ام می کرد یه بغض تلخ و ممتد

می گفت هنوز نونواهایی می شناسم

به این آقا خیلی ارادت دارن

تموم پختشون تو روز میلاد

برکت تو سفره های افطارن

کلیپ تصویری ماه رمضان:

امام حسن، کریم آل طه علیه السلام - صنعتگر و صابر

امروز خورشید عمود بر خانه خدا می‌تابد

7ام خرداد, 1397

 

 

هنگام اذان ظهر امروز در مکه مکرمه،

 

خورشید عمود بر خانه خدا می‌تابد.

 

در ساعت ۱۳ و ۴۸ دقیقه دوشنبه ۷ خرداد ماه به وقت ایران، در هنگام اذان ظهر در مکه مکرمه، خورشید عمود بر خانه خدا می‌تابد.

در این ساعت در هر کجای کره زمین اگر به سمت خورشید بایستیم، دقیقاً راستای قبله خواهد بود.

نسخه قدیمی بیمه برای کالای ایرانی/ سرمایه‌گذار داخلی از ریسک تولید می‌ترسد!

6ام خرداد, 1397

 

صنعت بیمه یکی از ضروریات حصول توسعه اقتصادی کشور به شمار می‌رود،امری که امروز با نیم نگاهی به جوامع پیشرفته جهان، بروز آن بصورتی ملموس در عرصه‌های گوناگون احساس می‌شود.

 

نسخه قدیمی بیمه برای کالای ایرانی/ سرمایه‌گذار داخلی از ریسک تولید می ترسد!صنعت بیمه یکی از عوامل موثر در توسعه و شکوفایی اقتصادی کشورها به شمار می رود به تعبیر دیگر در جوامعی که صنعت مذکور با نارسایی و خلل مواجه است، پیمایش روند توسعه اقتصادی آن نیز کُند و بسیار دشوار خواهد بود.

به واقع  بیمه، به منزله پشتوانه‌ای برای آینده بیمه‌گذار در بخش‌هایی محسوب می‌شود که در آن سرمایه‌گذاری کرده است و بیمه‌گر با تعریف تضمین های لازم ،ریسک های احتمالی را در عرصه های گوناگون برای او ( بیمه گذار )به حداقل ممکن می رساند.

به اعتقاد کارشناسان، بیمه به عنوان عاملی موثر در کاهش فشارهای احتمالی در حوزه های گوناگون قادر است تهدیدهای احتمالی را به فرصتی ویژه مُبَدَل کند. اصل و ماهیت فایده بیمه را باید در کاهش ریسک جستجو کرد و طبیعتا هر آنچه شاهد ریسک پایین تری در فعالیت های اقتصادی و تولیدی باشیم به همان میزان انگیزه برای سرمایه گذاری و ایفای نقش در چنین عرصه هایی افزون تر خواهد شد.

به عنوان نمونه وقتی کارمندی از بیمه مناسب برخوردار است به تبع دغدغه و نگرانی او از مخاطرات احتمالی آینده به حداقل ممکن کاهش می یابد و طبیعتا در چنین شرایطی با انرژی حداکثری به فعالیت در حوزه تحت مسئولیت خویش مبادرت می ورزد و به نوعی تنها دغدغه او معطوف به رشد و تعالی در عرصه ای می شود که در آن مشغول به فعالیت است.

ادامه »

مجموعه پوستر ادعیه روزهای ماه رمضان+ متن،ترجمه+فایل صوتی

31ام اردیبهشت, 1397

از ابن عباس روايت كرده اند: كه حضرت رسول صلى اللّه عليه و آله براى روزه هر روز ماه مبارك رمضان فضيلت بسيار بيان فرمود و برای هر روز دعاى مخصوصى با فضيلت و ثواب بسيار براى آن ذكر كرد كه ما به بيان اصل دعا اكتفا میكنيم:

مؤلف گويد: تقديم و تأخير دعاها و عبارات هر يك را در كتاب هاى متعدّد دعا مختلف ذكر كرده اند، چون روايت مربوط به اين دعاها را معتبر نمى دانم، متعرض تقديم و تأخير اصل دعاها و عبارات آنها نشدم.
كفعمى دعاى روز بيست وهفتم را در روز بيست ونهم ذكر نموده و موافق مذهب شيعه خواندن دعاى روز بيست وهفتم در روز بيست وسم دور نيست كه مناسب تر باشد. 

روز اول:

 
 
 
اللَّهُمَّ اجْعَلْ صِيَامِي فِيهِ صِيَامَ الصَّائِمِينَ وَ قِيَامِي فِيهِ قِيَامَ الْقَائِمِينَ وَ نَبِّهْنِي فِيهِ عَنْ نَوْمَةِ الْغَافِلِينَ وَ هَبْ لِي جُرْمِي فِيهِ يَا إِلَهَ الْعَالَمِينَ وَ اعْفُ عَنِّي يَا عَافِياً عَنِ الْمُجْرِمِينَ
 
خدايا روزه ام را در اين ماه روزه روزه داران قرار ده، و شب زنده داری ام را شب زنده دارى شب زنده داران، و بيدارم كن در آن از خواب بی خبران، و ببخش گناهم را در آن اى معبود جهانيان، و از من درگذر، اى درگذرنده از گنهكاران.
بار پروردگارا! بیداری سحرگاهان مرا بپذیر و مرا نیز در شمار بندگان شب زنده دارت دست بگیر

دعای روز اول ماه مبارک رمضان

دانلود کوچک     پوستر
 
 
 
اللَّهُمَّ قَرِّبْنِي فِيهِ إِلَى مَرْضَاتِكَ وَ جَنِّبْنِي فِيهِ مِنْ سَخَطِكَ وَ نَقِمَاتِكَ وَ وَفِّقْنِي فِيهِ لِقِرَاءَةِ آيَاتِكَ بِرَحْمَتِكَ يَا أَرْحَمَ الرَّاحِمِينَ
 
خدايا مرا در اين ماه به خشنودى ات نزديك كن، و از خشم و انتقامت بركنار دار، و به قرائت آياتت موفق كن، اى مهربان ترين مهربانان.
 
رمضان است و همه جا عشق باریده و زمزمه ی آیات تو تا نهان خانه ی همه شیفتگان تو کشیده
 
دانلود کوچک   پوستر
 
 
 
اللَّهُمَّ ارْزُقْنِي فِيهِ الذِّهْنَ وَ التَّنْبِيهَ وَ بَاعِدْنِي فِيهِ مِنَ السَّفَاهَةِ وَ التَّمْوِيهِ وَ اجْعَلْ لِي نَصِيبا مِنْ كُلِّ خَيْرٍ تُنْزِلُ فِيهِ بِجُودِكَ يَا أَجْوَدَ الْأَجْوَدِينَ
 
 خدايا در اين ماه به من تيزهوشى و بيدارى عنايت فرما، و از بى خردى و اشتباه دورم ساز، و از هر خيرى كه در اين ماه نازل مى كنى، برايم بهره اى قرار ده، و به حق جودت اى جودمندترين جودمندان 
 
الا ای دوست! او خود مرا آموخته ای که دانش نورتابان است و آگاهی مشعل رخشان، سیاهی این بیهوده سرا را جز با فانوس دانش نتوان پیمود و تباهی های این بیغوله جا را جز با آتش آگاهی نشاید زدود.
 

 
دانلود          کوچک        پوستر

ادامه »

قتل عام ساکنان یک روستا در ایالت شیعه نشین نیجریه +تصاویر

24ام اردیبهشت, 1397

 

«اوستین ایوار» رئیس پلیس ایالت کادونای نیجریه از کشته شدن دستکم ۴۵ نفر در حمله مسلحانه به روستای گواسکا خبر داد.

کادونا استانی است که جمعیت بسیار زیادی از شیعیان را در خود جای داده است و بسیاری از هواداران شیخ ابراهیم زکزکی در آنجا زندگی می‌کنند.

 روستای مذکور در منطقه‌ای واقع شده که به وجود سارقان و راهزنان در آن معروف است.

گفته می شود که کودکان زیر ده سال هم در میان قربانیان هستند. بعضی از اجساد قطع عضو شده اند.

بازماندگان می گویند که مهاجمان عصر شنبه روستای گواسکا را محاصره کردند. آنها خانه ها را به آتش کشیدند و شروع به تیراندازی کردند، که باعث فرار ساکنان وحشت زده در بسیاری موارد مستقیما به سوی مردان مسلح شد.

ساکنان از دولت رئیس جمهور نیجریه خواسته اند فورا پلیس و سربازان بیشتری برای حفاظت از روستاهای آسیب پذیر در نزدیکی ایالت مرزی زامفارا مستقر کند.

 محمد بوهاری رئیس ‌جمهور نیجریه در انتخابات ۲۰۱۵ متعهد شده بود که امنیت را در این کشور که بزرگ‌ترین کشور اقتصادی و پرجمعیت‌ترین کشور آفریقایی است، فراهم خواهد کرد در حالیکه اکنون با دشواری‌هایی برای عمل به تعهد خود مواجه است و از سوی دیگر سعی دارد برای دومین بار در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۱۹ پیروز شود. 

 

ابنا

پست اینستاگرامی میثم مطیعی درباره فرجام برجام!

24ام اردیبهشت, 1397

 

حاج میثم مطیعی با انتشار عکس زیر در صفحه اینستاگرام خود نوشت:

این شعر 318 روز پیش در مصلی تهران قرائت شد…

اما برخی ضمن حاشیه سازی , آن را خلاف واقعیت قلمداد می کردند!

گذشت زمان پرده از چهره واقعی سیاستمداران آمریکا برداشت.

شیوه های پرورش عزت نفس در سیره امام حسین علیه السلام

22ام اردیبهشت, 1397

 

عزت نفس، یکی از لوازم زندگی موفقیت آمیز است . فردی که می خواهد در راه اهداف والای خویش تمام مشکلات و موانع را از سر راه خود برداشته و به مراحل تعالی و تکامل برسد، باید عزت و کرامت نفس داشته و این موهبت خدادادی را در وجود خود بارور کند. ریشه بسیاری از محرومیتها، ناکامیها، عدم موفقیتها، انتخاب راههای خلاف عرف و شرع، شکستن هنجارهای مقدس جامعه، خیانتها، جنایتها و بزهکاریهای گوناگون را می توان در نداشتن عزت نفس و وجود عقده حقارت جستجو نمود .

امام علی علیه السلام می فرماید:

«من کرمت علیه نفسه لم یهنها بالمعصیة; (1)

آن کس که [بزرگی و کرامت نفس خود را باور داشته باشد، آن را با گناه، پست و ذلیل نخواهد کرد .»

برای همین، به افرادی که از عقده حقارت رنج می برند و برای خود هیچگونه ارزشی قائل نیستند، نمی توان اعتماد کرد و امری از امور جامعه را به آنان سپرد . سایر افراد جامعه نیز از شر این افراد در امان نخواهند بود .

امام هادی علیه السلام فرمود: «من هانت علیه نفسه فلاتامن شره; (2) کسی که نفس او در نزدش خوار و ذلیل باشد، از شر او ایمن مباش .»

ادامه »

روش تربیتی در دین اسلام

21ام اردیبهشت, 1397
 

 
روش تربیتی اعطای بینش از کلیدی ترین روش هایی است که اسلام از آن بهره فراوان برده است و تأکید دارد که از این شیوه استفاده شود.
پیامبر صلی الله علیه و آله اساس دعوت خویش را گرایش به توحید می داند و قرآن با بیان های مختلف گوشزد می کند آنهایی که بینش درستی دارند با آنهایی که بینش نادرستی دارند مساوی نیستند. روایات هم تأکید می کنند که بینش دهی صحیح به یک فرد از دنیا و مافیها بهتر و برتر است و حیات معنوی به یک فرد دادن به منزله زنده کردن تمام انسان هاست.
 

امام حسن مجتبی علیه اسلام فرمود: «چند کار است که اگر توانستی انجام بدهی، هر چه دلت خواست گناه کن. اول اینکه از رزق خدا استفاده نکن و هر چه می خواهی گناه کن. دوم از ولایت خداوند خارج شو و هر چه می خواهی گناه کن. سوم محلی را پیدا کن که خدا تو را نبیند و هر چه می خواهی گناه کن. پیامبر صلی الله علیه و آله اساس دعوت خویش را گرایش به توحید می داند و قرآن با بیان های مختلف گوشزد می کند آنهایی که بینش درستی دارند با آنهایی که بینش نادرستی دارند مساوی نیستند. روایات هم تأکید می کنند که بینش دهی صحیح به یک فرد از دنیا و مافیها بهتر و برتر است و حیات معنوی به یک فرد دادن به منزله زنده کردن تمام انسان هاست.

ادامه »

مسئولین کشور در امتحان بزرگی هستند: آیا عزت ملت را حفظ خواهند کرد یا نه؟

19ام اردیبهشت, 1397

 

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز (چهارشنبه) به مناسبت هفته‌ی معلم در دانشگاه فرهنگیان حضور یافتند و در دیدار هزاران نفر از دانشجویان و معلمان، منزلت و جایگاه والای معلمان را همچون معیشت آنان بسیار مهم و نیازمند توجه کامل خواندند و اجرای زمان‌بندی‌شده‌ی سند متقن و جامع تحول آموزش‌وپرورش را بسیار لازم و زمینه‌ساز نوسازی این دستگاه عظیم و سرنوشت‌ساز برشمردند.

از جمله مباحث مهم این دیدار بشرح ذیل می باشد:

مسئولین کشور در امتحان بزرگی هستند:

آیا عزت ملت را حفظ خواهند کرد یا نه؟

گفته میشود با ۳ کشور اروپایی ادامه میدهیم.

من به این ۳ کشور هم اعتماد ندارم؛ به اینها هم اعتماد نکنید.

اگر میخواهید قرارداد بگذارید، تضمین عملی بگیریم وَالّا اینها همان کار آمریکا را خواهند کرد.

اگر نتوانستید تضمین قطعی بگیرید، دیگر نمی‌شود برجام را ادامه داد.

 از روز اول بارها گفتم به آمریکا اعتماد نکنید.

گفتم اگر میخواهید قرارداد ببندید، تضمین لازم را بگیرید و بعد ببندید

یکی از شروطی که گفتم این بود که رئیس‌جمهور آمریکا باید امضا کند. مسئولین محترم زحمت کشیدند و عرق ریختند و خب، نتوانستند

دو سال و نیم است که ما در حال انجام این قرارداد هستیم و حالا این مردک میگوید من قبول ندارم.

آنچه اتفاق افتاده، یعنی رفتار زشت و سخیف رئیس‌جمهور آمریکا خلاف انتظار ما نیست.

این رفتار در دوران رؤسای جمهور قبل هم وجود داشت و در هر دوره‌ای یکجور بوده است

ملت ایران با قدرت ایستاده و آن رؤسای جمهور قبلی مُردند و استخوانهایشان هم پوسید و جمهوری اسلامی همچنان هست.

این آقا هم خاک خواهد شد و بدنش خوراک مار و مور میشود و جمهوری اسلامی همچنان خواهد ایستاد.

میگفتیم مسئله آمریکا با ایران، مربوط به انرژی هسته‌ای نیست؛ میگفتند نه، این‌جور نیست

حالا دیدید، ما برجام را پذیرفتیم اما دشمنی‌ها تمام نشد.

حالا مسئله‌ حضور ما در منطقه و مسئله‌ موشک‌ها را مطرح میکنند؛ اگر این‌ها را هم قبول کنیم مسئله‌ دیگری را شروع میکنند

علت مخالفت آمریکا با نظام این است که آمریکا بطور کامل سلطه داشت و انقلاب دست آنها را کوتاه کرد.

دیشب شنیدید رئیس‌جمهور آمریکا حرف‌های سخیف و سبکی زد. شاید بیش از ۱۰ دروغ در حرف‌های او بود؛ هم نظام را تهدید کرد، هم ملت را که چنین و چنان می‌کنم.

بنده از طرف ملت ایران می‌گویم:

آقای ترامپ! شما غلط می‌کنید.

 عکسعکسعکسفيلمفيلمصوتصوتعکس پوستریعکس پوستری

ادامه »

اتاق جنگ ایران کجاست؟

16ام اردیبهشت, 1397

 

 به گزارش خط حزب‌الله، رهبر انقلاب در دیدار با کارگران درباره‌ی «اتاق جنگ آمریکا» علیه ایران صحبت کرده و فرمودند:

«دشمنان ما فهمیده‌اند و دانسته‌اند که در جنگ سخت نظامی طرْفی نخواهند بست… این را می‌دانند که اگر وارد درگیری و برخورد سخت و نظامی با ما بشوند، پایشان گیر می‌افتد. بله، به ما ضربه می‌زنند، امّا خودشان ممکن است چند برابر ضربه بخورند؛ این را فهمیده‌اند… امروز آنچه مطرح است برای دشمنان ما، جنگ اقتصادی است. اتاق جنگ آمریکا علیه ما عبارت است از وزارت خزانه‌داری آمریکا که همان وزارت اقتصاد و داراییشان است؛ آنجا اتاق جنگ با ما است.»(۱۳۹۷/۰۲/۱۰)
 
به‌همین منظور سخن هفته‌ی این شماره از نشریه با عنوان «اتاق جنگ کجاست؟» به این سوال پاسخ می‌دهد.

  اگر با جمهوری اسلامی مواجه شوید قطعاً شکست خواهیدخورد، دست هنرمند کارگر ایرانی، می‌تواند کشور را آباد کند، این افتخار نیست که مارک خارجی را به تولید داخلی ترجیح دهیم، نمی‌شود بگوییم یک وزیر خوب گذاشتیم و همه چیز تمام است، مسئولین باید از ریخت‌وپاش در زندگی‌شان پرهیز کنند، کاری نکنید ایمان بچه‌هایتان متزلزل شود، درس بزرگ انتظار فرج، ولایت کفار مسلمان‌ها را بدبخت می‌کند، نقش زن در رشد و تعالی انسان مهم‌تر است، اگر حرکت دشمن را پیش‌بینی کردید هیچ ضربه‌ای نخواهید خورد و.. عناوین بخش‌های دیگر نشریه خط حزب‌الله است که مخاطبین گرامی می‌‌توانند با مراجعه به نشریه این مطالب را مورد مطالعه قرار دهند.

* صدوسی‌ویکمین شماره‌ی خط حزب‌الله به روح پرفتوح شهید حسین شوریده تقدیم شده ‌است.

نسخه‌ی PDF نشریه در سه نسخه‌ی تابلوی اعلانات، A۴ جهت مطالعه و A۳ برای چاپ و تکثیر روی خروجی پایگاه KHAMENEI.IR قرار گرفته و عموم امت حزب‌الله می‌توانند آن را چاپ و در محافل انقلابی، نمازهای جمعه، هیئت‌های مذهبی و پایگاه‌های بسیج توزیع کنند.
 
برای دسترسی به آرشیو نشریه می‌توانید به اینجا مراجعه کنید
نسخه تابلو اعلانات | دریافت “خط حزب‌الله” نسخه‌ی مطالعه (A۴)دریافت نسخه‌ی چاپ (A۳)

http://130.185.75.67/ndata/news/weekly/files/170/web-1.jpg

نگاه قرآن به فقر و فقيران

15ام اردیبهشت, 1397

 

فقيران و بينوايان قشري از اقشار مستضعف اجتماعي اند كه به هر دليلي ناتوان از دست يابي به وضعيت اقتصادي مناسب و مطلوب بوده و نيازمند ياري ديگر افراد جامعه هستد تا امرار معاش كنند. دركاربردهاي فقهي فقير به كساني گفته مي شوند كه هزينه يك سال را بالفعل و بالقوه نداشته باشند.

بينوايان و فقيران هرچند داراي مراتب هستند ولي همه آنان استحقاق اموري چون احسان، اطعام، انفاق و زكات را دارا مي باشند و بر كساني كه غنا و ثروتي دارند، به عنوان يك واجب عقلاني و شرعي است كه به حال آنان رسيدگي كنند و حقوق ايشان را بپردازند. بنابراين درهر مال انساني غني و دارا، حقي براي فقيران وجود دارد و لازم است تا به حكم وظيفه و تكليف آن را بپردازند.

يكي از روش هاي احسان به فقيران، اطعام است. نويسنده دراين مطلب تحليل قرآن را از اطعام فقيران و آثار آن درزندگي بشر بيان كرده است كه با هم آن را از نظر مي گذرانيم.

بي گمان فقر به معناي ناتواني انسان از تامين ابتدايي ترين امور زندگي، يكي از آفات زندگي اجتماعي است؛ زيرا با توجه به انبوه نعمت هاي خدادادي، همه انسانها مي بايست به طور طبيعي توان برآوردن نيازهاي ابتدايي خود را داشته باشند. با اين همه به عللي چون زياده خواهي، ظلم و تجاوز به حقوق و منافع از سوي برخي از انسانها، عدم توزيع مناسب منابع توليد و انحصارطلبي برخي درآن،عدم توزيع مناسب ثروت و اموري از اين دست، برخي از انسانها از ابتدايي ترين حقوق خود يعني تامين نيازهاي ضروري زندگي بازمانده اند.

ادامه »

امواج موبایل سرطان‌زا است؟

14ام اردیبهشت, 1397

 

یکی از موضوعات چالش برانگیز و پر بحث، نقش امواج تلفن همراه و دکل های مخابراتی بر سلامت انسان و احتمال افزایش خطر ابتلا به انواع مختلف سرطان از جمله سرطان مغز است.

بحث سرطان زا بودن امواج تلفن همراه موضوعی است که در تحقیقات مختلف، تأیید یا تکذیب می شود و این مسأله، باعث سردرگمی مردم شده است. به عنوان مثال، چندی قبل دانشمندان کشف کردند که تشعشعات تلفن‌های همراه برای انسان‌ خطری ندارد، ولی در موش‌ ها موجب ایجاد سرطان می‌ شود.

اما نتایج مطالعه جدیدی که در انگلیس انجام شده و نتایج آن در Journal of Public Health and Environment منتشر شد، عنوان می کند که میزان ابتلا به تومور بدخیم مغز طی دو دهه گذشته در این کشور دو برابر شده است و این روند “هشدار دهنده” ابتلا به سرطان با امواج تلفن همراه مرتبط است.


نتایج تحقیقات جدید محققان نشان می دهد، میزان ابتلا به تومور بدخیم مغز در این انگلیس طی دو دهه گذشته تقریبا دو برابر شده است که نگرانی در مورد نقش تلفن همراه در بروز انواع مختلف سرطان را افزایش می دهد.


در این مطالعه، افزایش نوع تهاجی و مرگبار تومور مغزی موسوم به گليوبلاستوما مولتی فرم (GBM) ارزیابی شد. طی 21 سال گذشته، 79 هزار و 241 مورد ابتلا به تومور مغزی در این کشور ثبت شد؛ نتایج به دست آمده نشان داد که تعداد موارد ابتلا به GBM در انگلستان از 1250 مورد در سال 1995 به حدود 3000 مورد (در سال 2017) افزایش یافت.

به گفته محققان، افزایش میزان ابتلا به تومور مغزی در لوب تمپورال قدامی می تواند ناشی از استفاده از تلفن همراه و تلفن های بی سیم باشد.

پروفسور دنیس هنشاو (Denis Henshaw) مدیر مرکز کودکان مبتلا به سرطان در انگلیس تأکید کرد: نتایج تحقیقات ما نشان می دهد، به جای نادیده گرفتن عوامل تأثیرگذار در بروز سرطان و تمرکز صرف بر روی درمان، باید تحقیقات بیشتری بر روی عوامل خطر (از جمله تلفن همراه) انجام شود.

با وجود این نتایج، برخی کارشناسان معتقدند که افزایش خطر ابتلا به سرطان می تواند ناشی از دلایل دیگر باشد.

در سال 2015، کمیته علمی کمیسیون اروپا نتایج تحقیقاتی را منتشر کرد که نشان می داد، قرار گرفتن در معرض تابش الکترومغناطیسی فرکانس رادیویی تلفن همراه با افزایش خطر ابتلا به تومور مغزی یا سایر سرطان های سر و گردن همراه نیست.

در این گزارش تأکید شده است، اگرچه بعید است که تلفن همراه خطر ابتلا به تومور مغزی را افزایش دهد، اما نمی توان احتمال این خطر را به طور کامل کنار گذاشت.

چه اقدامات احتیاطی انجام دهیم؟

درحالی که هنوز تحقیقات در زمینه بی خطر بودن استفاده از تلفن همراه و ارتباط تابش الکترومغناطیسی فرکانس رادیویی تلفن همراه امواج با بروز انواع مختلف سرطان ادامه دارد، مردم باید با رعایت برخی نکات احتیاطی، خطرات احتمالی را کاهش دهند.

سازمان غذا و دارو (FDA) آمریکا به کاربران تلفن همراه پیشنهاد کرده است که مدت زمان مکالمه با تلفن همراه (و تلفن بی سیم) را کاهش دهند. در عین حال، برای مکالمه از هندزفری استفاده کرده و خطرهای احتمالی را کاهش دهند.

سیناپرس

اتاقِ جنگ علیه ایران وزارت خزانه داری آمریکاست!

10ام اردیبهشت, 1397

 

        گزارش تصویری | لوح | متن بیانات | نماهنگ   

 

بسم الله الرّحمن الرّحیم
و الحمدلله ربّ العالمین و الصّلاة و السّلام علی سیّدنا و نبیّنا ابی‌القاسم المصطفی محمّد و علی آله الاطیبین الاطهرین المنتجبین سیّما بقیّةالله فی الارضین.

 خیلی خوش‌آمدید عزیزان من؛ فضای حسینیّه‌ی ما را با حضور صادقانه، مؤمنانه، انقلابی خودتان، با بیاناتتان، با اظهاراتتان نورانی کردید و شیرینی دیدار با جمع عظیمی از طبقه‌ی زحمت‌کشِ مؤمنِ فداکار را به ما چشاندید. حقیقتاً جامعه‌ی کارگری ما -همین‌طور که اشاره کردند، بنده هم مکرّر گفته‌ام- یک طبقه‌ی با اخلاص، مؤمن، صادق، زحمت‌کش، نه‌فقط زحمت در کارخانه، [بلکه] زحمت در فضای انقلاب برای اصل انقلاب، برای دفاع از انقلاب، برای دوران جنگ تحمیلی [است].

 امروز، نزدیک به روز نیمه‌ی شعبان است. یک جمله راجع به عید نیمه‌ی شعبان عرض بکنم و آن جمله این است که نیمه‌ی شعبان، مظهر امید به آینده است؛ یعنی همه‌ی امیدهایی که ما به چیزی پیدا میکنیم، ممکن است بشود، ممکن است نشود؛ امّا امید به اصلاح نهایی به‌وسیله‌ی ولیّ مطلق حضرت حق، حضرت صاحب‌‌‌‌الزّمان (عجّل‌الله تعالی فرجه و ارواحنا فداه) امید غیر قابل تخلّف است.
السَّلامُ عَلَیکَ یا وَعدَ اللهِ الَّذی ضَمِنَه؛(۲)
وعده‌ی تضمین‌شده‌ی خدا است؛
السَّلامُ‌ عَلَیکَ‌ اَیُّهَا العَلَمُ‌ المَنصُوبُ‌ وَ العِلمُ المَصبُوبُ وَ الغَوثُ وَ الرَّحمَةُ الوَاسِعَةُ وَعداً غَیرَ مَکذُوب‌؛(۳)
این وعده‌ی تخلّف‌ناپذیر الهی است. فقط هم ما -شیعه- نمیگوییم، فقط هم ما مسلمانها نمیگوییم، [بلکه] همه‌ی ادیان عالم منتظر یک روز آن‌چنانی هستند. امتیاز کار ما این است که ما طرف را می‌شناسیم، وجودش را حس میکنیم، حضورش را قبول داریم، با او حرف‌ میزنیم، با او مخاطبه میکنیم، از او میخواهیم و او هم پاسخ میدهد به ما؛ تفاوتش این است. دیگران -مسلمانان غیر شیعه و متدیّنین غیر مسلمان- به یک چیز مبهمی معتقدند؛ ما شیعه نه؛ مشخّص است که چه میخواهیم، با چه کسی حرف میزنیم؛ [نیمه‌ی شعبان] روز امید است. عزیزان من، جوانان عزیز، کارگران عزیز! امید را قدر بدانید؛ امید را در دل نگه دارید؛ امید به عوض شدن چهره‌ی مُظلَم(۴) و تاریک و مخدوش دنیایی که امروز در زیر سلطه‌ی ابرقدرت‌ها است. بدانید و مطمئن باشید که این وضع عوض میشود، مطمئن باشید که این فضای ظلم و جُوری که امروز مشاهده میکنید در دنیا، از زورگویی، بدگویی، خباثت و رذالت -که مظهرش سران آمریکا و سران صهیونیستند، و دیگران هم کم‌وبیش همین‌جور- این بدون تردید تغییر پیدا خواهد کرد؛ این، آن امیدی است که ما داریم. ما باید کمک کنیم، از خدا بخواهیم و خودمان تلاش کنیم که آن روز را جلو بیندازیم و نزدیک کنیم ان‌شاء‌الله.
 


ادامه »

مرگ آگاهانه! این لذتی نیست که به هرکس عطا کنند..

1ام اردیبهشت, 1397

 

مرگ آگاهی کیفیت حضور مردان خدا را در دنیا بیان می دارد.

تا آنجا که هر که مقرب تر است مرگ آگاهتر است.

اولیای خدا در جستجوی فنای فی الله هستند.

بقای حقیقی را طلب کرده اند.

لذت زندگی مرگ آگاهانه را جز اولیای خدا کسی نمی داند؛

این لذتی نیست که به هرکس عطا کنند!

مردمان این روزگار سخت از مرگ می ترسند و بنابراین شنیدن این سخنان برایشان دشوار است!

سید مرتضی آوینی

شقایق! راستی که او را به شهید ماننده می کنند

1ام اردیبهشت, 1397

 

سید مرتضی آوینی

چگونه اسرار حق در این صورت های خاکی جهان کثرات ممثل شده است؟

شقایق در دشت‌های دور، لابه‌لای سنگ‌ها می‌روید

و به آب باران قناعت می‌کند

 

تا همواره تشنه باشد و بسوزد!

 

داغ دلش و گلبرگهای به خون آغشته اش،

راستی که او را به شهید ماننده می کنند

و عجبا از این تمثیل که چه بجاست!

 

دانلود انیمیشن بچرخ تا بچرخیم

28ام فروردین, 1397

 

دانلود انیمیشن بچرخ تا بچرخیم - کیفیت بالا

• زمان : 19:36
دانلود انیمیشن بچرخ تا بچرخیم با لینک مستقیم و کیفیت بالا
«بچرخ تا بچرخیم» قصه فرفره ساختن «مسعود» و «مجید» و «مصطفی» است؛ ماجرای توافق «عمو حسن» با «آقای سام»؛ تا هم فرفره های بچه ها بچرخه و هم چرخ زندگی بزرگترا.
هم چنین داستان انیمیشن «بچرخ تا بچرخیم» عنوان بهترین داستان چهارمین جشنواره مردمی رسول آفتاب را در سال ۹۳ به خود اختصاص داده است.
کارگردان این انیمیشن رسول آذرگون است و نویسنده آن محمد سرشار است.
انیمیشن «بچرخ تا بچرخیم» با موضوع هسته ای است که در خانه پویا نمایی انقلاب اسلامی سازمان رسانه ای اوج تولید شده است.

دانلود انیمیشن بچرخ تا بچرخیم - کیفیت بالا

دریافت فایل

دانلود-انیمیشن-بچرخ-تا-بچرخیم-کیفیت-بالا

دانلود انیمیشن بچرخ تا بچرخیم - کیفیت متوسط

 مسعود و مجید و مصطفی وقتی ناراحتی آقاجون رو می‌بینند و زورگویی‌ها و مردم‌آزاری‌های آقای سام رو، تصمیم می‌گیرند از فکر و هوش و دانش خودشون استفاده کنند و هرچیزی رو که آقای سام اجازه بدست آوردنش رو به اون‌ها نمی‌داد خودشون با دست خودشون بسازند.
اون‌ها می‌خواستن ثابت کنند که حرف آقاجون درسته و اون‌ها «میــــــتونن». در این میان دایی محمد، عمو محمود، عمو حسن و بقیه مردا و زن‌های دهکده، حتی بعضی از اهالی جزیره هم اون‌ها رو پشتیبانی کردند. همه منتظر موندن ببینن آقای سام سر قولش می‌مونه یا نه…

انیمیشن کوتاه «بچرخ تا بچرخیم» به تهیه‌کنندگی خانه پویانمایی انقلاب اسلامی در سازمان اوج کودک و نوجوان تولید شده است. این فیلم براساس قصه کوتاه «داستان ما و کدخدایی که نمی‌خواست فرفره بسازیم» برگزیده فانوس انیمیشن ششمین جشنواره مردمی عمار شد که با اکران ویژه خود در مراسم افتتاحیه خوش درخشید. این اثر در سال 1393 نیز به عنوان بهترین داستان کودک و نوجوان در چهارمین جشنواره مردمی رسول آفتاب به عنوان اثر برگزیده شناخته شد.

وقتی استاد امنیتی آمریکایی حامی گروهی از شیعیان می‌شود!

21ام فروردین, 1397

جفری هالورسون می‌نویسد:

برای موفقیت در برابر حکومت ایران باید روایت کربلا را برای نظام ایران به یک ضدروایت تبدیل کنیم بدین‌صورت که تمامی امکانات خویش را برای یزیدی معرفی کردن حکومت ایران مورد استفاده قرار دهیم.

 

مرکز تحقیقات و بررسی پیو (Pew Research Center)[1] یکی از موسسات مهم آمریکایی براس سنجش افکار و نگرش عمومی جهان در گزارش اخیر خود به استناد نظر سنجی های خود می گوید تا سال 2050 رشد اسلام در قاره اروپا به طرز فزاینده ای رشد خواهد کرد و از تعداد مسیحیان اروپا تعداد مسلمانان بیشتر خواهد شد. این مهم برای سیاستمداران پشت پرده چندان خوش آینده نخواهد بود زیرا آنان تجربه اروپای اسلامی را در سالیان گذشته داشته اند و با زحمت بسیاری طی جنگ های صلیبی قدرت را از مسلمانان گرفتند و در حال حاظر به هیچ عنوان به رشد اسلام رضایت نمی دهند و برای جلوگیری از این گرایش برنامه های متعددی را عملیاتی کردند که در این جستار به صورت خلاصه به این موضوع خواهیم پرداخت

آمار ها و پیش بینی های مراکز تحقیقاتی غرب و آمریکا نشان می دهد در سال های آینده دین مبین اسلام در قاره های اروپا و آمریکا رشد فزاینده ی به خود گرفته و تبدیل به بزرگ ترین دین از حیث پیروان در جهان خواهد شد.[2]

ادامه »

قانون اساسی و حرمت شرعی حریم خصوصی مردم

21ام فروردین, 1397

 


 

موضوع حریم خصوصی و تفکیک آن از فضای عمومی از مهمترین موضوعات حقوق ملت در هر نظام حقوقی است وهر سیستمی با توجه به مبانی شکل دهنده قوانین و مقررات چارچوب های خاصی را برای این موضوع در نظر میگیرد.

در نظام حقوقی ایران با توجه به اصل چهارم قانون اساسی که ابتنای هر قانون و مقرره ای را بر اساس قوانین شرعی امری بنیادین دانسته است تکلیف مبنای حریم خصوصی روشن است و این قواعد فقهی است که شاکله اصلی قوانین را ترسیم میکند.

در قران کریم حرمت تجسس مورد تاکید بوده و سوره مبارکه حجرات با عبارت لاتجسسوا صراحتاً تجسس در امور دیگران را منع نموده است. در صدر اسلام نیز این آیه شریفه به معنای عدم تجسس در حریم خصوصی مردم فهم میشده است. در این زمینه در تفسیر مجمع البیان در ذیل این آیه این گونه نوشته شده که خلیفه دوم با عبدالرحمن شبى به تجسس پرداختند، دیدند در خانه اى دود آتش بلند است. رفتند در آن خانه را کوبیدند و با اجازه داخل گردیدند. مردى را با زنى دیدند که در دست آن مرد کاسه اى نیز بوده است،

عمر پرسید: این زن کیست؟

مرد گفت: زوجه من است

سپس پرسید در میان آن کاسه چیست؟

گفت: آب است

سپس پرسید شعرى که آن زن با آواز می‌خواند چگونه شعرى است؟

مرد مزبور آن اشعار را براى عمر خواند

بعد از این پرسش‌ها آن مرد رو به عمر کرد و گفت: مگر نمی‌دانى که خداوند در قرآن فرموده: «وَلاتَجَسَّسُوا».

عمر گفت: راست می‌گوئى و از آن خانه بیرون آمد.

ادامه »

شریک محمد بن سلمان در محیط زیست ایران چه می‌کند؟ +عکس

17ام فروردین, 1397

 

یکی از شرکای اصلی محمد بن سلمان در دشمنی با ایران و کشتار هزاران کودک یمنی، چه دلسوزی برای محیط زیست ایران و گونه‌های زیستی در خطر کشور ما دارد.

شریک محمد بن سلمان در محیط زیست ایران چه می‌کند؟ +عکسمؤسسه حیات وحش پارسیان که مدیریت آن را کاووس سیدامامی، متهم امنیتی انتخار کرده به عهده داشت، در گزارش عملکرد این مؤسسه برای سال ۹۴، اعلام کرده بود که جرج شالر معاون مؤسسه پنترا به ایران سفر داشته و دو هفته در شهر‌های مختلف کشورمان تردد داشته است. جرج شالر در پروژه‌ای که تحت عنوان حفاظت از یوزپلنگ آسیایی توسط مؤسسه کاووس سیدامامی راه‌اندازی شده بود، “مشاور خارجی و همکار پروژه” معرفی شده است و در جریان سفرش به ایران، به استان‌های یزد، سمنان و … سفر کرده است.

شریک محمد بن سلمان در محیط زیست ایران چه می‌کند؟ +عکس

جرج شالر در سفر به ایران

مؤسسه‌ای که شالر معاون آن است، تحت مدیریت شخصی است به‌نام «فردریک لونای» قرار دارد. این فرد، علاوه بر این مؤسسه، ریاست مؤسسه‌ای را که تحت پوشش محیط زیست توسط محمد بن زاید ولیعهد امارات متحده عربی تشکیل شده، عهده‌دار است.

شریک محمد بن سلمان در محیط زیست ایران چه می‌کند؟ +عکس

هیات مدیره «صندوق حفاظت از گونه‌های محمد بن زاید آل نهیان» که نام فردریک لونای در ردیف چهارم دیده می‌شود.

اما در جستجو‌ها در پروژه‌های حفاظتی محیط زیست کشور که عمدتا بر عهده موسسات غیردولتی (NGO) است هم به نام «محمد بن زاید آل نهیان» به عنوان حامی برمی خوریم.

شریک محمد بن سلمان در محیط زیست ایران چه می‌کند؟ +عکس

شریک محمد بن سلمان در محیط زیست ایران چه می‌کند؟ +عکس

موسسه «نجوای زمین»، یکی از همان NGO هاست که در چند سال اخیر به شدت در حوزه حساس محیط زیست فعال شده‌اند و ظاهرا نظارت چندانی روی آن‌ها نبوده است. طبق اطلاعات سایت این موسسه، «نجوای زمین» یک ” موسسه آموزشی است که با استفاده از روش‌های کاربردی علمی-فرهنگی و برای حل چالش‌های پیشروی محیط زیست گام برمیدارد. در این موسسه تلاش می‌شود تا به کمک روش‌های نوین آموزشی کشف طبیعت و برقراری ارتباط با آن به زندگی انسان‌ها بازگردانده شود.

شریک محمد بن سلمان در محیط زیست ایران چه می‌کند؟ +عکس

در نگاه به وبسایت این مجموعه، در قسمت «پروژه‌های حفاظتی»، به دو پروژه برمی خوریم: «پروژه بررسی اولیه وضعیت گربه پالاس در البرز مرکزی» و «پروژه حفاظت خرس سیاه آسیایی در استان هرمزگان»

ادامه »

زمان پیدایش مهر برای سجده در نماز

15ام فروردین, 1397

سوال
مُهر نماز از چه زمانی رایج شده است؟ آیا در زمان حضرت محمد(ص) هم، مهر استفاده می شد؟ آیا آیه ای در قرآن هست که بر نماز خواندن با مهر دلالت کند؟


پاسخ
در مورد چیزهایی که سجده بر آنها صحیح است، پیروان مذهب شیعه به پیروی از ائمه اطهار “علیهم السلام” که آگاهترین افراد بعد از حضرت رسول (ص) به معارف الهی و اسلامی هستند، معتقدند که: باید بر زمین و چیزهای غیر خوراکی که از زمین می روید (مانند چوب و برگ درخت) سجده کرد.حضرت امام جعفر صادق (علیه السلام) می فرماید:
“السُّجُودُ لَا یَجُوزُ إِلَّا عَلَی الْأَرْضِ أَوْ عَلَی مَا أَنْبَتَتِ الْأَرْضُ إِلَّا مَا أُکِلَ أَوْ لُبِسَ ” [1]  

در روایتی مشهور از پیامبر گرامی اسلام (ص) که در منابع روایی اهل تسنن وارد شده نقل شده که: “و جعلت لی الارض مسجداً و طهوراً” [2]   یعنی “زمین برای من سجده گاه و مایه پاکی و طهارت قرار داده شد.”

تا اینجا اختلاف چندانی بین فرق اسلامی نیست، تفاوت اینجا است که آیا کلمه “ارض” که به معنی “زمین” می­ باشد شامل فرش و یا لباسی که بر آن نهاده شود می ­باشد، تا سجده بر آنها نیز صحیح باشد یا نه؟

ادامه »

کاشت یک درخت، صدقه حساب می شود

16ام اسفند, 1396
 
در بیان قرآن کریم درخت نماد آباداني و شاخص سرسبزي و خرمي، مظهر زندگي، باعث لطافت هوا و موجب آسايش انسان و صفا و پاكي طبيعت است. هر مسلمانی که درختی بکارد یا زراعتی کشت کند که از آن پرندگان و انسان ها و یا حیوانی بخورند، چنین کاری برای او صدقه محسوب می شود.
 
همه ما کم و بیش وقتی به خاطرات دوران کودکی مان فکر می‌کنیم، ناخودآگاه شعرهایی که در کتاب‌هایمان بود را با خود زمزمه می کنیم، شعرهایی که با آن ها خاطراتی داشته ایم؛ مثل شعر “درخت می کارم.”

بعضی از ما در آن دوران به‌ خاطر علاقه‌ای که به این شعر داشتیم و هم این ‌که متن آن‌ها برایمان خیلی جالب و لذت‌ بخش بود و یا به اجبار معلم این اشعار را حفظ کردیم و هنوز هم با خواندن و شنیدن این شعرها به یاد لذت‌هایی که آن روزها از حفظ کردن این شعرها می‌بردیم، می‌افتیم و خاطرات آن روزها برایمان تداعی می‌شود.

به دست خود درختی می نشانم
به پایش جوی آبی می‌کشانم
کمی تخم چمن بر روی خاکش
برای یادگاری می‌فشانم
درختم کم‌کم آرد برگ و  باری
بسازد بر سر خود شاخساری
چمن روید در آن‌جا سبز و خرم
شود زیر درختم سبزه ‌زاری …
 در این فرصت که روز درختکاری نامیده شده، بنا داریم در راستای این موضوع با هم گفتگویی داشته و دیدگاه اسلام را در این باره بیشتر بدانیم. با ما همراه باشید.

یکی از نعمت های الهی که در قرآن کریم بسیار بر آن تأکید شده است، درخت است. در نگاه نخست آدمی از این همه توجهی که دین اسلام به عنوان یک دین جاودان به موضوع درخت و گیاه آن هم در عصر جاهلیت، می کند، باعث تعجب است. اما وقتی به موضوع با نگاه دقیق تری توجه می شود می بینیم که این نعمت، يكي از زيباترين مظاهر خلقت و جلوه‌اي زیبا و قابل تأمل از  تجليات آفريدگار عالم است.

هر کس کار امانت (مسئوليت) را سبک بشمارد و در آن خيانت روا دارد و جان و دين خود را از خيانت ، پاک ننمايد ، درهاي خواري را در دنيا به روي خود گشوده و در قيامت ،خوارتر و رسواتر خواهد بود. در ادامه مي فرمايند:«و به يقين ،خيانت بر امت، بزرگترين خيانت است و فريبکاري پيشوايان ، زشت ترين فريبکاري هاستدر بیان قرآن کریم درخت  نماد آباداني و شاخص سرسبزي و خرمي، مظهر زندگي، باعث لطافت هوا و موجب آسايش انسان و صفا و پاكي طبيعت است.

s="summary" style="text-align: justify;">


در جای جای آیات قرآن کریم به فراخور موضوعات مختلف، مصادیقی از درخت و درختکاری و توجه به این موضوع مطرح شده است به طوری که در مثالی يكي از مواهب و نعمت هاي خداوند در آخرت، و يكي از ويژگي هاي بهشت و رضوان حق‌تعالي كه در آيات كريمه و روايات شريفه بارها به آن اشاره شده است، درخت بوده و برای تصویرسازی از بهشت و فضای زیبا و دلربای آن از مظاهر طبیعی از درخت استفاده می کند: «وَ بَشِّرِ الَّذينَ آمَنُوا وَ عَمِلُوا الصَّالِحاتِ أَنَّ لَهُمْ جَنَّاتٍ تَجْري مِنْ تَحْتِهَا الْأَنْهارُ كُلَّما رُزِقُوا مِنْها مِنْ ثَمَرَةٍ رِزْقاً قالُوا هذَا الَّذي رُزِقْنا مِنْ قَبْلُ وَ أُتُوا بِهِ مُتَشابِهاً وَ لَهُمْ فيها أَزْواجٌ مُطَهَّرَةٌ وَ هُمْ فيها خالِدُونَ »؛  «به كسانى كه ايمان آورده، و كارهاى شايسته انجام داده اند، بشارت ده كه باغهايى از بهشت براى آنها است كه نهرها از زير درختانش جاري است. هر زمان كه ميوه اى از آن، به آنان داده شود، مى گويند: اين همان است كه قبلا به ما روزى داده شده بود. [ولى اينها چقدر از آنها بهتر و عالي‌تر است.] و ميوه هايى كه براى آنها آورده مى شود، همه (از نظر خوبى و زيبايى) يكسان‌اند، و براى آنان همسرانى پاك و پاكيزه است، و جاودانه در آن خواهند بود.» (1)

ادامه »

به نامِ نامی یک اَبَر احساس

16ام اسفند, 1396
روشن نگه داشتن یک چراغ در خانه نه آنقدر کار سنگینی است که از کسی بر نیاد و نه آنقدر نیاز به علم که کسی بلد نباشد. اما این چراغ را فقط یک زن، مادر، دختر می تواند روشن کند و روشن نگه دارد و نه هیچ کسی دیگر.
 
 

زن به ماهو زن

؛گاهی دختر می شود،آنقدر دست پینه بسته پدر را می بوسد که لب هایش پینه می بندد، گاهی آنقدر سنگ صبور بردار می شود که سنگ از روی آن آب می شود و گاهی آنقدر خواهر که عالم شرمنده خواهرانگی اش.گاهی همسر می شود؛ از بیدادهای مردانه، زیباترین شعر را می سراید تا عشقش را نثار کند، گاهی آنقدر می سازد که از هیچ هم می تواند زندگی به بلندی آسمان هفتم بنا کند.گاهی مادر می شود، لقمه هایش را کوچک بر میدارد تا لقمه های بیشتری برای عزیز جانش بماند، گاهی رویاهایش را در رویای خودنگه می دارد تا رویای فرزندانش را محقق کند، گاهی ترک درد دلش را می پوشاند تا دل کسی را به درد نیاورد، گاهی حتی فرشته بودن برایش کم است.همسری، مادری، دختر بودن، نقش هایی که هر کدام به تنهایی برای آباد کردن یک باغ و یا خشک کردن آن کافی است.

مقام زن در جایگاهی که محوریت عشق و محبت بر اساس وجود او بنا شده است. عالم و عالمیان عشق، محبت،دوست داشتن، مهربانی، وفاداری و فداکاری را از زن به عاریه گرفته اند و گاهی فرشته بودن با دو بال سفید هم برای این مخلوق خدا واژه کوچکی است. به نام نامی زن در بنای خانواده سهم زن و مرد یک اندازه نیست به صورت طبیعی، اولاً یکسان نیست، ثانیاً یک اندازه نیست؛ یعنی آنها سهم مشابهی در بنای خانواده ندارند و نیز سهم هر یک هم به یک اندازه و میزان نیست و هر کدام کمّیّت خاصّ خودشان را دارند. پس در اداره‌ی خانواده زن و مرد هر دو سهیم هستند؛ ولی هر یک سهم خاصّ یا کمّیّت خاصّی دارند. مثلاً اگر زن و مرد را در تولید و «تکثیر نوع» که یکی از کارهای اساسی انسان است در نظر بگیریم، می بینیم در این زمینه نقش مرد یک نقش کمتر و نقش زن یک نقش بیشتر و طولانی تر است. مثلاً برای زن دوران بارداری و شیرخوارگی فرزند هست و اصلاً امکان حضانت زن نسبت به فرزند بیش از آنکه مرد چنین امکانی را داشته باشد هست و از این قبیل، یا مثلاً فرض بفرمایید که مسئله ی تأمین معیشت خانواده، این از نظر اسلام مربوط به مرد است، یعنی داده شده به مرد، که آن هم یکی از اجزاء اداره ی خانواده است دیگر، یعنی شما نمی توانید بگویید که اداره ی خانواده یعنی اداره ی داخلی خانواده فقط، که از خانه آدم بیرون نیاید. نه، اداره ی خانواده شامل اداره ی همه ی شئون خانواده است از جمله تأمین معیشت.این مثلاً در شرع اسلام به عهده ی مرد است، زن هیچ‌گونه مسئولیِت و تکلیفی در این مورد ندارد، ولو پولدار هم باشد، ثروتمند هم باشد، توان کار هم داشته باشد، پول هم در بیاورد، آن پولی که در آورده مال خودش است؛ یعنی می تواند صرف معیشت خانواده اصلا نکند و یک چنین تکلیفی ندارد. پس در اداره ی خانواده زن و مرد هر دو سهیم اند، هر کدام سهمی خاص و با کمّیّتی خاص از این را دارند.

همسری، مادری، دختر بودن، نقش هایی که هر کدام به تنهایی برای آباد کردن یک باغ و یا خشک کردن آن کافی است. مقام زن در جایگاهی که محوریت عشق و محبت بر اساس وجود او بنا شده است. عالم و عالمیان عشق، محبت،دوست داشتن، مهربانی، وفاداری و فداکاری را از زن به عاریه گرفته اند و گاهی فرشته بودن با دو بال سفید هم برای این مخلوق خدا واژه کوچکی است.

خانواده را هم زن به وجود می آورد و اداره می کند؛ این را بدانید عنصر اصلی تشکیل خانواده زن است، نه مرد. بدون مرد، ممکن است خانواده ای باشد.زن خانواده اگر عاقل و با تدبیر و خانه‌دار باشد، خانواده را حفظ می کند. امّا اگر زن از خانواده‌ای گرفته شد، مرد نمی تواند خانواده را حفط کند. بنابراین، خانواده را زن حفظ می کند. زن در نگاه نخستین و به عنوان بزرگ‌ترین و اولین مسئولیت مسئولیت حفظ و اداره ی کانون گرم خانواده را که ما آن را پایه ی تشکّل اجتماعی خودمان می دانیم بر عهده دارد. این کار به عهده ی مرد نیست و از مرد بر نمی آید.

ادامه »

به وعده خود وفا کنید...

13ام اسفند, 1396

رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمودند :

بهکودکان محبت کنید

     و به آنها رحم کنید 

و هر وقت به آنها وعده دادید به آن وفا کنید،

     چون آنها شما را روزی رسان خود میدانند.

کافی جلد 6 صفحه 49 حدیث 3

 

کثرت صلوات، ریشه گناه را می خشکاند

13ام اسفند, 1396

 

ذکری که به تعبیری هم پاک کن است و هم مداد؛ یعنی هم قدرت دارد که گناهان را پاک کند و هم خاصیت جایگزینی حسنات به جای بدی ها را دارد و آن:
صلوات بر محمد و آل محمد می باشد.

هنگامى‌كه درباره ذكر خدا سخن به ميان مى‌آيد و مثلاً، در وصف دوستان خدا گفته مى‌شود كه دائماً به ذكر خداوند مشغولند و هيچ كارى آن‌ ها را از ذكر خدا باز نمى‌ دارد، در آغاز چهره افرادى در ذهن انسان تصوير مى‌ شود كه پيوسته لب هايشان در حركت و به ذكر خداوند گويا است و زبانشان مشغول خواندن اذكار و اوراد است؛ يعنى در ابتدا، عرف مردم ذكر را منحصر در ذكر لفظى مى‌دانند؛ در صورتى كه طبق آنچه از روايات و قرآن كريم استفاده مى‌شود، گستره و شمول و عمق ذكر فراتر از اين است و انواع و مراتبی برای آن ذکر کرده اند.
در یک تقسیم بندی ذکر دو نوع است؛ لفظی و عملی.

عمل انسان چون سايه دنبالش هست، پس مقصود آثار عمل است كه يا مستتبع عقاب است و يا ثواب و همواره با آدمى هست تا در روز « تُبْلَى السَّرائِرُ» خود را نمايان كند

در این فرصت بر آن هستیم که در مورد یکی از اذکار لفظی که خواص فراوانی برای آن بیان شده صحبت کنیم؛ ذکری که به تعبیری هم پاک کن است و هم مداد است؛  یعنی هم قدرت دارد که گناهان را پاک کند و هم خاصیت جایگزینی حسنات به جای بدی ها را دارد و آن: صلوات بر محمد و آل محمد می باشد.

شاید با شنیدن خواصی که برای ذکر صلوات گفته شد، تعجب کرده و البته برایتان هم سؤال پیش آید که چگونه می شود که سیئات به حسنات تبدیل می شوند؟
در ادامه نکاتی را در این باب عرض می کنیم:

علامه طباطبایی رحمه الله علیه در این رابطه می فرمایند:

«تبديل سيئات به حسنات به معناى تبديل آثار است‏.» (1)

ادامه »

مسئولی که تخصص ندارد بی تقوا است

13ام اسفند, 1396

 

از شهيد گرانقدر دکتر چمران پرسيدند تعهد بهتر است يا تخصص؟ وي در جواب گفت مي‎گويند تقوا از تخصص لازم‎تر است، آن را مي‎پذيرم. اما مي‎گويم آن کس که تخصص ندارد و کاري را مي‎پذيرد، بي‎تقواست.

 

در دنیایی که روابط جایگزین ضوابط شده اند شاید طرح این سوال مسخره به نظر بیاید که تخصص مهم تر است یا تعهد؟
متاسفانه سال هاست که شاهد پدیده ای ابتذالی در دنیای سیاست و اقتصاد و ادارات هستیم؛ یک نفر را منصوب به کاری می کنند که اصلا در آن تخصص ندارد. لازم نیست از ضرر این کار چیزی بگوییم هر عاقلی این واقعیت را درک می کند که کار را باید به کار دانش سپرد.
همچنین یک اشتباه دیگری که در چند دهه گذشته به وجود آمده و آن اینکه تعهد به یک نظریه و یا یک جریان را ملاک اولی و اصلی برای انتخاب مدیران ارشد قرار داده اند. یعنی اگر شخصی از لحاظ فکری با ما می ساخت حالا چه اهمیتی دارد که کار بلد باشد؟
اما براستی کدامیک مهم ترند؟

تخصص گرایی در احادیث

امام صادق علیه السّلام فرمودند:
«کُلُّ ذی‌صَناعَةٍ مُضطَرًّ اِلی ثَلاثِ خِصالٍ یَحْتلِبُ بِها الْکَسْبَ: و هُوَ اَن یَکُونَ حاذِقاً بِعِلْمٍ مُؤَدّیاً لِلْاَمانَةِ فیهِ، مُسْتَمیلاً لِمَنِ اسْتَعْمَلَهُ؛ هر اهل فنی برای موفقیت در کسب و کار خود (که کارش بگیرد) به سه مطلب نیازمند است: 1- تخصص و باهوشی در فن و حرفه مورد نظر. 2- امین باشد و در کار و مال مردم، امانت و درستی را حفظ کند. 3- با کارفرما و صاحب کار، خوش‌برخورد و خوش‌قلب باشد.»[1]
طبق این روایت هم تخصص ملاک انتخاب مدیر یا کارمند است و هم تعهد و امین بودن شرط است.

در آن دوران که اين بحث در جامعه پررنگ بود، شهيد چمران معتقد بود کسي که عهده‎دار مقام و مسندي مي‎شود ولي تخصص لازم براي مديريت در آن مسند را ندارد، در واقع تعهد هم ندارد. زيرا انسان متعهد، هيچ‎گاه به خودش اجازه نمي‎دهد کاري را قبول کند که از علم و توانش خارج است.


بیهقی‏‏ از‏‏ ابن عباس‏‏ نقل کرده که رسول خدا(ص) فرمود: ‏‏«من استعمل عاملاً من‏‎ المسلمین و هو یعلم ان فیهم اولی بذلک منه و اعلم بکتاب الله  و سنة نبیّه فقد خان الله  و رسوله و جمیع المسلمین؛ کسي که کارگزار و مديري را به‎کار گمارد درحالي‎که مي‎داند در ميان مسلمانان فردي وجود دارد که براي آن مسئوليت ‎شايسته‎تر و به قرآن و سنت آگاه‎تر است در اين صورت قطعا به خدا و رسول خدا و همه مومنان خيانت کرده است.»[2]
قطعا منظور از شایسته تر توانا تر در مدیریت است. پس با این حساب اهمیت تخصص از دیدگاه روایت قابل خدشه نیست.

ادامه »

مگر نمی گویید خدا عادل است؟

13ام اسفند, 1396

 

عالم از خداوند ناشی شده است و خداوند بر اساس صفاتش که لطف بی نهایت و قدرت بی نهایت و حکمت بی نهایت و … است آفریده است. بنابراین عالم بر اساس ذات خدا بوجود آمده است.

یکی از سوالات رایج در ذهن انسانها اینست که اگر خداوند عادل است پس چرا هنگامی که اقوام و طوایف مختلف را در طول تاریخ عذاب کرده است کودکان، نوزادان و حتی حیوانات آنان نیز گرفتار عذاب شدند؟
پاسخ به این سوال و سوالات مشابه آن با بیان و دقت در هدف و چگونگی خلقت، قابل تبیین است.

هدف خدا از خلقت

سوال مبنایی آن است که خداوند چرا عالم و انسان را خلق کرده است؟ جوابی که معمولاً به این سوال داده می‌شود اینست که هرکسی هر کاری انجام می‌ دهد برای رسیدن به کمالی بالاتر یا رفع یک نقصی است. اما خب خدا که دارای کمالات بی نهایت است و کمالی نیست که خدا نداشته باشد پس در حقیقت، خلق کردن خدا نه برای به کمال رسیدن خودش، بلکه برای به کمال رساندن مخلوقاتش است.

مصائب دنیوی برای افراد گناهکار باعث زدودن گناه و برای افراد متقی باعث ارتقای مقام آنها می‌گردد. بنابراین بلا و سختی دنیوی لزوماً به دلیل گناه کردن نیست و یک نعمت می‌ تواند باشد. احادیث مختلفی در این زمینه وجود دارند که بیان می‌ کنند خدا بنده‌اش را به یک مصیبتی امتحان می‌کند تا همین امر باعث امر خیری برای وی شود.


همچنین به دلیل آنکه همه مخلوقات با هم به نحوی ارتباط داشته و در یک نظام کلی وجود دارند پس هر مخلوقی در به کمال رسیدن انسان تأثیر دارد.
در واقع عالم مثل فیلمی است که خدا برای به کمال رسیدن ما از جلوی چشمانمان می‌گذراند.

کمال مخلوقات چیست؟

سوال بعدی این است که کمال یا همان هدف خلقت چیست؟ هرچقدر محدودیت‌ ها بیشتر باشد آن موجود محدودتر شده و از کمال که در واقع نداشتن نقص است دورتر می‌ شود. بنابراین کمال به معنای وجود بدون محدودیت است. خداوند وجودی است که هیچ گونه محدودیتی ندارد. پس هر چقدر که انسان از دنیا و تعلقات دنیایی که محدودیت های دنیایی هستند فاصله بگیرد به کمال نزدیک تر شده است.  
بر این اساس زندگی در دنیا و لذت های دنیایی کمال محسوب نمی‌ شود؛ زیرا ممکن است همراه با تعلق به دنیا باشد که در واقع نقص است نه کمال و چه بسا ممکن است اذیت شدن در دنیا همراه با به کمال رسیدن باشد همانگونه که از پیامبر(صلی الله و علیه وآله) اینگونه نقل‌ شده است که هیچ پیامبری مانند من اذیت نشد. (1) و یا حادثه عاشورا که از بزرگترین مصائب بود. مگر امام حسین(علیه السلام) بهترین بنده خدا نبود؟
در حقیقت مصائب دنیوی برای افراد گناهکار باعث زدودن گناه و برای افراد متقی باعث ارتقای مقام آنها می‌گردد. بنابراین بلا و سختی دنیوی لزوماً به دلیل گناه کردن نیست و یک نعمت می‌ تواند باشد. احادیث مختلفی در این زمینه وجود دارند که بیان می‌ کنند خدا بنده‌اش را به یک مصیبتی امتحان می‌کند تا همین امر باعث امر خیری برای وی شود.
باید توجه کنیم که آباد کردن دنیا هیچ کمالی محسوب نمی‌ شود مگر اینکه بر اساس دستور خداوند و برای عمل به آن باشد. بنابراین نابود شدن دنیا و اجسام دنیوی انسانها نیز عدم کمال نیست. چه آنکه اگر خدا می‌ خواست می‌ توانست دنیا را با پیشرفته‌ ترین فنّاوری‌ ها و مثلاً با بهترین شهرها بیافریند و جسم انسان ها بسیار قوی تر از این باشد اما اینها کمال نیستند. حتی عمر بیشتر در دنیا به معنای کمال بیشتر نیست. چه بسا افرادی عمر طولانی داشته اما به کمال نرسیدند و یا افرادی عمر کوتاهی داشتند اما به بالاترین درجات نائل آمدند.

ادامه »

نماهنگ | رو به آسمان

6ام اسفند, 1396

 

مراسم عزاداری ایام شهادت حضرت فاطمه‌ی زهرا سلام‌الله‌علیها که به مدت ۶ شب در حسینیه‌ی امام خمینی رحمه‌الله برپا بود، پنج‌شنبه به پایان رسید. پایان‌بخش این مراسم، دعای حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در جمع دست‌اندرکاران اقامه عزای فاطمی بود. پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR به همین مناسبت نماهنگ «رو به آسمان» را منتشر می‌کند.

خدایا قلوب ما را از محبّت به خودت، و خشیتت، و ایمان و تصدیق خودت، و هراس از خودت، و اشتیاق به خودت آکنده ساز؛ اى بزرگ و بزرگوار. خدایا ملاقاتت را برای ما دوست‌داشتنی قرار ده؛ و برای ما در ملاقاتت بهترین رحمت و برکت را قرار ده؛ و ما را به صالحین ملحق کن؛ و ما را به همراهی گناهکاران مینداز؛ و ما را به بندگان صالحِ گذشته ملحق کن؛ و ما را از شایستگان آینده قرار ده؛ و ما را بر راه صالحین نگاه دار؛ و ما را بر [مخالفت] نفسمان یاری کن آن‌گونه که صالحان را بر [مخالفت] نفسشان یاری کردی؛ و ما را به ورطه‌ی بدی‌هایی که از آنها خلاصمان کردى برمگردان؛ اى پروردگار جهانیان. خدایا ما را بر آنچه رضایت و نصرت تو در آن است یاری کن و به آن سو هدایتمان فرما؛ و ما را به کارى که فردا از آن مورد سؤالمان قرار میدهى بگمار.

 

نماهنگ: نماهنگ | رو به آسمان
با توجه به پهنای باند اینترنت خود ، می توانید این فیلم را با کیفیت های مختلف زیر دریافت نمایید :

کیفیت خوب و فرمت Mp4 و با حجم 130.1 MB

کیفیت متوسط و فرمت Mpeg و با حجم32.2 MB

کیفیت پايين و فرمت Flv و با حجم 24.7 MB

 

دعای رهبر: پروردگارا! توطئه دشمن علیه جمهوری اسلامی را باطل کن!

 

آسایش مطلق در دنیا محال است

5ام اسفند, 1396
 

 

الرّاحَةُ فِی الدُّنیا مستحیله[1]

آسایش و راحتی [مطلق ] در دنیا محال است

زیرا در این دنیا به دنبال هر خوشی و راحتی، یک ناخوشی و ناراحتی وجود دارد.[2]

خداوند به حضرت موسی علیه السلام وحی فرستاد: ای موسی! من آسایش مطلق را در بهشت قرار داده ام؛ در حالی که بندگان من آن را در دنیا جست وجو می کنند و هرگز به آن نخواهند رسید.[3]

با توجه به احادیثی که گذشت، آدمی باید مشکلات و ناملایمات زندگی را یک سنت الهی به شمار آورد و با آن کنار بیاید.

در مثل آمده است: «دنیا همچون اتوبوس شلوغی است که جایی برای نشستن ندارد. وقتی جا برای نشستن پیدا می شود که به آخر خط و مسیر رسیده ایم.»

پی نوشت ها

[1] . بحارالانوار، ج 78، ص 95

[2] . «مَعَ كُلّ فَرحَةٍ تَرَحةٌ» عيون الحكم و المواعظ، ص 134

[3] . كافى، ج 2، ص 250

 

بهره انسان از دعایی که مستجاب نمی شود

4ام اسفند, 1396

 


پیش می آید گاهی که دستها را به دعا بالا می بریم و با خلوص دل دعا می کنیم. با رعایت کامل آداب با این حال مستجاب نمی شود. باز هم دعا می کنیم و باز هم و… اما خبری از استجابت نیست. به اخلاص خودمان شک می کنیم یا گاهی زبانم لال به رحمت پروردگارمان.

در این حال شاید لذت شنیدن این حدیث زیبا از امام زین العابدین علیه السلام کمتر از استجابت دعایمان نباشد:

ایشان فرمودند:«المؤمِنُ مِن دُعائِهِ علي ثلاثٍ: اِمّا أَنْ يُدَّخَرَ لَهُ و اِمّا أَن يُعَجَّل لَهُ وَ اِمّا أَن يُدفعَ عَنهُ بَلاءٌ يُريد أَنْ يُصيبَهُ».(تحف‌العقول، ص ٢٨٧)

دعاي مؤمن خالي از يکي از اين سه بهره نيست:

يا براي آخرت او ذخيره مي‌شود

و يا حاجتش برآورده مي‌گردد

و يا بلائي که مقدر بوده به او برسد از او دفع خواهد شد.

دعایمان اگر در دنیا مستجاب نشده راه دوری هم نرفته است. اندوخته صندوقچه اعمالمان شده است برای  روزی که دستمان خالیست. یا سپری شده است در مقابل بلایی که می توانست روزگارمان را سیاه کند.

نرم افزار باب النعیم

کتاب دعا و اسرار اجابت

4ام اسفند, 1396

نویسنده:

فرحزاد، حبیب الله، ۱۳۴۱

 

معرفی کتاب

این کتاب، پژوهشی در زمینه اهمیت و جایگاه دعا در فرهنگ اسلامی و عوامل و موانع استجابت دعاها می باشد. در ابتدای این اثر به تبیین آثار و ابعاد دعا به عنوان قرآن صاعد پرداخته شده و برخی از آیات قرانی و روایات وارد شده از سوی معصومین علیهم السلام در مورد تأکید دراین زمینه مورد بحث و بررسی اجمالی قرار گرفته است. آنگاه خواص برخی از دعاها و اذکار مانند ذکر یونسیه و مناجات های شبانه با خداوند متعال بیان شده و نقش دعا در افزایش محبت بین خدا و بندگان او تبیین شده است. در ادامه نگارنده به علل اجابت نشدن برخی از دعاها اشاره نموده و شرایط عدم استجابت دعا مانند: انجام برخی از معاصی، خوش بین نبودن نسبت به خدا، اصرار و التجاء نکردن در دعا و رضایت نداشتن خدا از دعاکننده به دلیل عدم اطاعت شایسته خداوند را بیان کرده و لزوم تسلیم در برابر خداوند متعال حتی در صورت عدم مستجاب شدن خواسته ها را مورد تأکید قرار داده است. نویسنده در ادامه به ظرفیت های اجابت دعا و نقش آن در ارتقای معرفت نسبت به خدا اشاره نموده و معیار و ملاک های درخواست ها از خداوند به ویژه در امور معنوی را بررسی نموده است. وی ضمن نقل داستان ها و روایاتی در زمینه آثار و ابعاد مختلف نیایش، به ارتباط آن با تقدیرات الهی اشاره نموده و صحیفه سجادیه را گنجینه ای بی نظیر در فرهنگ نیایش و مناجات عنوان کرده است.

فهرست مطالب کتاب دعا و اسرار اجابت :

گفتار اول : گوهرهای تابناک دعا

اهمیت دعا - اوج کلام معصومین - دعا کانون توجه خدا - قرآن نازل و قرآن صاعد - مفهوم دعا - دعا برتر از قرائت قرآن - محبوب ترین اعمال - ذکر و دعا - خواص ذکر یونسیه - رهایی حضرت یونس از شکم ماهی - چگونه با خدا سخن بگوییم - توجه به مضامین دعاها - نماز شب مختصر - مناجات انسان با خدا - محبت خداوند به بنده خویش

ادامه »

کسانی که در گذشته خود را خادم ملت می دانستند امروز در کنار دشمنان می ایستند

3ام اسفند, 1396

 

محسن رضایی:

مدیران دیروز و امروز باید اشتباهات خود را بیان و عذرخواهی کنند

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: گاهی کسانی که در گذشته خود را خادم ملت می‌دانستند امروز در کنار دشمنان می ایستند و با ادبیات دشمن صحبت می‌کنند.

محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در اولین یادواره شهدای مهندس استان البرز که صبح امروز ۵شنبه برگزار گردید با تسلیت سالروز شهادت حضرت زهرا سلام الله علیها به تشریح شرایط کشور در دوران دفاع مقدس پرواخت و گفت :

در حالی که ما در ابتدای پیروزی انقلاب یک‌کشور جهان سومی محسوب می شدیم و در داخل نیز با انواع توطئه ها درگیر بودیم ، تمام قدرتهای دنیا از شرق تا غرب صدام را حمایت کردند تا صدای ملت ایران که شعار خدا باوری و استکبارستیزی سر داده بود خفه شود و از شکل گیری یک الگوی مستقل و موفق جلوگیری کنند.

وی اظهار کرد: با این وجود جمهوری اسلامی در این جنگ طولانی هم به پیروزی نظامی دست یافت و هم پیروزی سیاسی ، پیروزی نظامی یعنی آنکه یک وجب از خاک‌کشور در دست دشمن باقی نماند و حتی یک روستا از مرزهای کشور جدا نشد . از حیث سیاسی هم پیروز شدیم بدان‌معنی که تمام حقوق متعارف کشور طبق تعاریف بین المللی استیفا شد و صدام به عنوان متجاوز در سازمان ملل معرفی گردید.

ادامه »

صفات الهی در وجود بندگان متقی بروز و ظهور دارد

3ام اسفند, 1396

 

آیت‌الله قرهی:

صفات الهی زمانی خود را نشان می‌دهد که با تقوا همراه شده و انسان بندگی خدا را در پیش گیرد.

صفات الهی در وجود بندگان متقی بروز و ظهور دارد

آیت‌الله روح‌الله قرهی موسس حوزه علمیه امام مهدی(عج) در جلسه درس حدیث نفس که در شهر اندیشه کرج برگزار شد، اظهار داشت:

خداوند به انسان تقوا و فجور را الهام کرده است بنابراین می‌تواند خود را به درجات عالیه انسانیت رسانده یا حتی پست‌تر از حیوان شود.

وی افزود: انسان برای رسیدن به کمالات انسانی باید نسبت به نفس خود شناخت پیدا کرده و با تقوا به مقام بندگی الهی دست یابد در این صورت خلیفة‌الله خواهد شد.

آیت‌الله قرهی با بیان اینکه خداوند برای شناساندن خود انسان را خلق کرده و از نفحه روح خود در او دمیده است، عنوان کرد:

هیچ مخلوق دیگری جز انسان ظرفیت شناخت خداوند را ندارد، خداوند صفات نازله‌ای از خود را در روح انسان دمیده بر همین اساس توان شناخت خداوند را دارد.

موسس حوزه علمیه امام مهدی(عج) افزود: خداوند از صفات خود به انسان عطا کرده اما این صفات در حد نازله است، وقتی این صفات با تقوا همراه شود خود را نشان خواهد داد در غیر این صورت در وجود انسان کم رنگ می‌شود.

وی افزود: ورود همه صفات نازله الهی به درون انسان به خاطر همان نفس مجرد یا روحی است که خداوند در انسان دمیده است.

آیت‌الله قرهی گفت: جایگاه فجور و تقوا در جسم انسان است، در شکر و نمک شوری یا شیرینی موجود است و در روح و جسم انسان هم صفات اللهی موجود است اما فجور و تقوا به آن اضافه می‌شود اما صفات زمانی خود را نشان می‌دهد که با تقوا همراه شود، برخی در اثر تقوا جسم آنها روی آب راه می‌رود یا کارهای خارق العاده می‌کنند.

شبستان

انتخابات همان رفراندم بود، در مقابل اعتماد مردم چه کردید؟

3ام اسفند, 1396

 

سعید جلیلی:

کسانی در جلسات مجمع تشخیص حضور نمی‌یابند،

اما مدعی هم می‌شوند

عضو مجمع تشخیص مصحلت نظام گفت:

انتخابات همان رفراندم بود، شما که اعتماد مردم را در انتخابات جلب کردید امروز باید بگویید در برابر اعتماد مردم چه کرده اید.

سعید جلیلی نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی صبح پنجشنبه در چهارمین همایش بین المللی «تحجر و اسلام آمریکایی» در مشهد گفت: «اسلام امریکایی» وقتی می‌بیند ملتی اینگونه مقاومت می‌کند، باید ملت را در این مسیر یا دچار «انحراف» کند، یا «انصراف».

جلیلی با تاکید بر اینکه راه دشمن برای انصراف ملت از مقاومت «فتنه زرد» است، افزود: یک ضلع فتنه زرد، این است که مسائل دسته چندم جای مسائل اصلی قرار گیرد.

عضو مجمع تشخیص مصحلت نظام ادامه داد: به تحرکات ۲-۳ روز‌ گذشته توجه کنید، وقتی که یک سخنرانی به هم می‌خورد چه جنجالی برپا میکنند و تعابیری مثل «چماق به‌دست‌ها»، «نیروهای سرخود» و … را مطرح می کنند اما اگر بهترین جوانان این مملکت توسط بدترین رفتار‌های داعشی شهید و مجروح شوند، در رسانه‌هایشان حتی به این موضوع اشاره هم نمی‌کنند و حتی‌ به لحاظ حرفه‌ای نیز آن خبر را منتشر نمی کنند!

ادامه »

حجاب یکی از مهمترین ضرورت‌های دینی است

2ام اسفند, 1396

 

 

 

 

 

 

حجت الاسلام و المسلمین سید مهدی حائری‌زاده در خصوص اهمیت حجاب در جامعه گفت:

به عقیده من حجاب یکی از ضرورت‌های دین است، که نقشی اختیاری دارد.

در همین راستا آیت الله تهرانی (رحمة الله) همیشه در باب حجاب بیان می‌کردند:

«اختیار در حجاب موجب رفع گناه است و ضرورت رعایت کردن آن باعث دفع از گناهان می‌شود.»

وی بیان کرد:

نباید در ضرورتی که بیان شده و یا اختیاری که در دست داریم، لجبازی کنیم و یا بعضی از افراد اعتراض باطنی خودشان را با بی‌حجابی به منصه ظهور بکشانند.

این سخنران مذهبی خاطرنشان کرد: به عقیده من سی و هشت سال برای ترویج فرهنگ حجاب و فرهنگ اسلامی کافی است و همه بر این آگاهی وافی دارند و بعضا لجبازی می‌کنند؛ که البته در این مدت هم شبکه‌های اجتماعی شهوات و فساد را ترویج می‌کنند.

باشگاه خبرنگاران

آداب تلاوت قرآن

28ام بهمن, 1396

 

براى تلاوت قرآن، آداب خاصّى هست كه به بعضى از آنها با استفاده از آيات و روايات اشاره مى شود:


1. شخص در حال طهارت و با وضو به تلاوت بپردازد.
2. در حالى كه مسواك كرده است، قرآن را تلاوت كند.
3. با صوت زيبا تلاوت كند.
4. با جَهر متوسّط بخواند؛ نه با صداى آهسته باشد و نه با صداى بسيار بلند.
5. در حال تلاوت، با اَدَب و طمأنينه و رو به قبله باشد؛ چه نشسته و چه ايستاده و اگر نشسته مى خواند، تكيه نكند.


6. از روى «مصحف» تلاوت كند كه نگاه در آن و تلاوت از روى آن، حساب خاصّى دارد و در روايات، روى اين موضوع تأكيد فراوانى شده است.
در روايتى از رسول اكرم صلى الله عليه و آله نقل شده است: «ليس شى ء أشدّ على الشّيطان من القرائة فى المصحف نظراً»[1]؛ «چيزى براى شيطان سخت تر و كوبنده تر از تلاوت قرآن نيست، آن هم از روى مصحف و با نگاه كردن در آن».


 7. قبل از شروع بگويد: «أستعيذ باللّه السّميع العليم من الشّيطان الرّجيم»؛ يعنى، به خداوند شنوا و دانا از شيطان رانده شده پناه مى برم و يا بگويد: «أعوذ باللّه السّميع العليم من الشّيطان الرّجيم» و بعد بگويد: «بسم اللّه الرّحمن الرّحيم». سپس تلاوت را شروع كند، تا با عنايت خداى متعال، از دخالت هاى شيطانى در نفس خود محفوظ بماند.
قرآن مى فرمايد: «فَإِذا قَرَأْتَ الْقُرْآنَ فَاسْتَعِذْ بِاللّهِ مِنَ الشَّيْطانِ الرَّجِيمِ إِنَّهُ لَيْسَ لَهُ سُلْطانٌ عَلَى الَّذِينَ آمَنُوا وَ عَلى رَبِّهِمْ يَتَوَكَّلُونَ»[2] ؛ «وقتى قرآن را تلاوت مى كنى، پناه ببر به خداى متعال از شيطان مطرود. البته شيطان را بر آنانى كه ايمان آورده و به پروردگارشان توكل مى كنند، تسلّط و سيطره اى نيست».


8. ترتيل را مراعات كند. آن چنان تند نخواند كه حروف، كلمات، وقف ها و فاصله ها به خوبى ادا نشود و نيز فاصله زياد و غير صحيح در ميان حروف و كلمات ندهد؛ به صورتى كه حروف و كلمات جدا از هم و غير مرتبط باشد. در مجموع، بايد حروف و كلمات را خوب، روشن و در عين حال، متّصل و مرتبط به هم ادا كند و وقف هاى آيات را هم مراعات نمايد. قرآن، خطاب به رسول اكرم صلى الله عليه و آله مى فرمايد: «وَ رَتِّلِ الْقُرْآنَ تَرْتِيلاً»[3] ؛ «و قرآن را با ترتيل مناسب آن بخوان».
آن حضرت در توضيح و تفسير اين آيه فرمود: «بيّنه تبياناً و لاتنثره نثر الرّمل، و لا تهذّه هذا الشعر، قفوا عند عجائبه، و حرّكوا به القلوب، و لا يكون همّ أحدكم آخر السّورة»[4]؛ «قرآن را روشن تلاوت كن و حروف و كلمات آن را جدا از هم و پراكنده مساز؛ مانند پراكنده ساختن دانه هاى ريگ از يكديگر، و آن را سريع و تند تلاوت نكن، همانند تند خواندن شعر. وقتى به عجايب قرآن رسيديد، توقف كنيد و به تدبّر و تأمّل بپردازيد و با تلاوت آن، دل ها را به حركت آوريد و با شتاب و بى تأمّل نخوانيد؛ به صورتى كه بخواهيد زود به آخر سوره برسيد».

ادامه »

چرا حجاب در ایران آزاد نیست؟!

24ام بهمن, 1396

 

یکی از مناقشات و سؤالاتی که برخی افراد در برخی محافل مطرح می کنند، این است که اگر حجاب در جامعه اجباری است، چرا در دیگر کشورهای اسلامی این گونه نیست، همانند لبنان، عراق، مالزی، عربستان و فقط در شهرهای مذهبی آن کشورها بی حجابی دیده نمی شود؟

 

ملاک و معیار احکام اسلامی

نکته بسیار مهمی که در خصوص این پرسش باید به آن توجه داشت این است که ماهیت و حقیقت اجرای احکام اسلامی دایر مدار نوع عملکرد و مدیریت کشورهای به ظاهر اسلامی نیست؛ چرا که اگر قرار باشد ملاک و معیار استخراج احکام اسلامی، بسته به نوع عملکرد و مدیریت کشورها باشد، در این صورت همین پرسش می تواند در سایر موضوعات نیز مطرح شود، برای نمونه چرا در برخی کشورهای اسلامی شراب سرو می شود، و یا اینکه معاملات ربوی آزاد است، و یا روابط نامشروع و دیسکوها در هتل های چند ستاره عربی قانونی شده است. آیا وجود این منکرات اجتماعی در این کشورها مجوزی برای گسترش و آزادی آنها در سایر بلاد اسلامی می شود؟
 

برخی از آزادی ها در تضاد جدی با آیات الهی

آیا آزاد کردن بی حجابی در برخی کشورهای عربی مصداق روشن اشاعه فحشا و منکر نیست؟![1] و اینکه آیا این آزادی در جامعه در ضدیت آشکار با آیات امر به معروف و نهی از منکر نیست که خدای متعال آن را در جامعه بر همگان واجب کرده است؟[2]، آیا شعائری همچون حجاب اسلامی جزئی از حدود الهی نیست که آمران به معروف و ناهیان از منکر باید، نسبت به آن رفتار و کنش صحیح و اخلاقی داشته باشند.[3] وقتی بی حجابی در جامعه آزاد و قانونی شود، یعنی این قانون در نقطه مقابل آیات حجاب و عفاف قرار گرفته است، در این چنین فضایی آیا آیات وحی مقدم است یا قوانین سکولار کشورهای اسلامی که در پی اهداف خاص سیاسی و اجتماعی هستند؟

اگر در برخی کشورهای عربی که داعیه اسلامی بودن دارند مقررات دینی و اسلامی حجاب رعایت نمی شود، نمی توانند الگو و اسوه ی جوامع اسلامی باشند.

 

حکم حجاب توریست های غیر مسلمان

اصل وجوب و رعایت پوشش و حفظ حجاب در جامعه اسلامی بنا بر ادله کامل قرآنی و روایی بر تمام مسلمانان واجب است. و در این مسأله اختلافی بین فقها و محققان علوم اسلامی وجود ندارد؛ چرا که رعایت حجاب یکی از ضروریات دین مبین اسلامی است، و حاکم اسلامی نیز موظف است حافظ حریم و حرمت آن دستورات در جامعه اسلامی باشد، ولی سؤالی که در خصوص رعایت این حکم الهی در خصوص اهل کتاب و غیر مسلمانان مطرح است این است که، هر چند اصل رعایت حجاب در ادیان توحیدی همچون یهودیت، مسیحیت و … مورد اشاره قرار گرفته است، حال وظیفه این دسته افراد در جامعه اسلامی چیست؟ آیا آنان نیز باید به آداب اسلامی مقید باشند یا خیر و دیگران در خصوص آنها چه مسئولیتی برعهده دارند؟ در جواب این پرسش به چند نکته اشاره می کنیم:

1- برخی از محققان بر این باورند که بر اساس مبنایی که در بین عالمان شیعی وجود دارد تردیدی در وجوب پوشش بر زنان غیر مسلمان نیست. دست کم در ممالک اسلامی، رعایت عرف و قوانین اسلامی بر این افراد لازم است. برای نمونه صاحب حدائق در قسمتی از کتاب طهارت این چنین بیان می دارد: الا الکفار مکلفون بالفروع و لمینقلوا فی المسأله خلافا عن احد من الخاصه و بلمن عامه الا عن ابی حنیفه: کافران بر فروع مکلفند بلکه نزدیک است این سخن میان ایشان به اجماع باشد و در این مسئله از هیچ عالم شیعی بلکه سنی جز ابو حنیفه نقل خلاف نشده است.[4]

- قول دیگر نیز وجود دارد، به این معنا، با توجه به اینکه آیات حجاب از جمله آیه 31 سوره مبارکه نور و همچنین آیه59 سوره مبارکه احزاب دستور حجاب خطاب به مؤمنین است«وَ نِساءِ الْمُؤْمِنين».[5]، از این رو کنیزان و به تبع اهل کتاب از آن استثناء شده اند.[6]، از این رو برخی محققان و اندیشمندان اسلامی بر این باورند هر چند به حکم اولی حجاب برای اهل کتاب در جامعه اسلامی الزامی نیست، ولی به حکم ثانی حاکم اسلامی برای حفظ نظام اجتماعی می تواند قانونی وضع کند.

آیا آزاد کردن بی حجابی در برخی کشورهای عربی مصداق روشن اشاعه فحشا و منکر نیست؟! و اینکه آیا این آزادی در جامعه در ضدیت آشکار با آیات امر به معروف و نهی از منکر نیست که خدای متعال آن را در جامعه بر همگان واجب کرده است؟

ادامه »

مسئولین ذوق نکنند !

23ام بهمن, 1396

نوشته و پلاکاردهایشان را که می خواندی گله مند بودن را به معنای واقعی حس می کردی، اما با همه ی این کمبودها ایستادن پای اعتقادات و آرمان هایشان آن هم بعد از 40 سال به واقع دیدنی و ستودنی بود …

همه آمده بودند، با هر تیپ و قیافه ای، با هر سن و سالی، از خردسال و کودک و نوجوان گرفته تا پیرزنان و پیرمردانی که به سختی راه می رفتند؛ همه و همه گویی بر خود تکلیف دانسته بودند که بیایند، بیایند تا مشتی باشند بر دهان دشمنان خارجی و داخلی، تا به آنان پیام هایی را بگویند؛ تبلیغات فراوانی برای نیامدنمان کردید اما با آمدنمان معادلاتتان را بر باد دادیم.


به مسئولین بگویند که با بی تدبیری هایتان گلویمان را فشردید؛ با وجود نداشتن هوای سالم و اقتصاد آرام ولی آمده ایم تا بدانید؛ از دفاع انقلاب اسلامی دست بر نمی داریم اما گله هم زیاد داریم؛ از بیکاری، از فحشا، از اختلاس ها و رانت بازی ها … به دخترانی که روسری هایشان را به چوب حراج زده اند بگویند دخترانِ خیابانِ این انقلاب برای این خاک پدر می دهند نه روسری.


نوشته و پلاکاردهایشان را که می خواندی گله مند بودن را به معنای واقعی حس می کردی، اما با همه ی این کمبودها ایستادن پای اعتقادات و آرمان هایشان آن هم بعد از 40 سال به واقع دیدنی و ستودنی بود …

معادلات دشمن به هم ریخت

مردم با حضورشان به واقع تمام معادلات دشمن را به هم ریختند، آن ها می دانند و اثبات کردند که برای داشتن کشوری توانا، قدرتمند و آباد باید حمایت کرد، باید دوستش داشت و دوست داشتن را به همه عالم نشان داد؛ چنانچه مولایمان امام علی (علیه السلام) نیز چنین فرمودند: کشورها با میهن دوستی آباد شده اند. (1)

ادامه »

دلنوشته بنی فاطمه برای ابراهیم حاتمی‌کیا + عکس

23ام بهمن, 1396
 
سیدمجید بنی‌فاطمه مداح  اهل بیت علیهم السلام با انتشار عکسی از ابراهیم حاتمی‌کیا از دوران دفاع مقدس  و در واکنش به صحبت‌های او در اختتامیه فیلم فجر در اینستاگرام نوشت:
سلام آقا ابراهیم، ما به وجود هنرمندی مثل شما  که استیج جشنواره را هم به چشم خاکریز نگاه می‌کند و بی‌مهابا و با سینه‌ای ستبر وابستگی‌اش را به آرمان شهدا فریاد می‌زند افتخار می‌کنیم.
 
 
دلنوشته بنی فاطمه برای ابراهیم حاتمی‌کیا + عکس
 
 
سلامٌ علی ابراهیم
 
سلام آقا ابراهیم
 
سلام «بلبل عشق» سید مرتضی آوینی که از تو خواست «جز برای شقایق‌ها» مخوانی و از آن زمان تاکنون «هویت»ت شده است «دیدبان»ی از آرمان پرستوهای «مهاجر» و می‌خواهی با «آژانس شیشه‌ای» «از کرخه تا راین» بروی و «به وقت شام»ت را در دنیا فریاد کنی سلام به تو که عمری است با «بوی پیراهن یوسف» در انتظار «وصل نیکان» مانده‌ای.
 
ما به وجود هنرمندی مثل تو که استیج جشنواره را هم به چشم خاکریز نگاه می‌کند و بی‌مهابا و با سینه‌ای ستبر وابستگی‌اش به آرمان شهدا را فریاد می‌کند افتخار می‌کنیم.
 
تو که بهترین جایزه‌ات را هدیه حاج قاسم می‌دانی به سیمرغ‌ها و سیصد مرغ‌ها وابسته نیستی، به شهدا وابسته‌ای، به مدافعان حرم که این روزها همه دغدغه‌ات شده‌اند.
 
ان‌شاءالله با رویی سپید به همرزمانت ملحق شوی.
 وارث

واکنش کاربران به صحبت‌های دیشب حاتمی‌کیا/ ما هم وابسته‌ایم

23ام بهمن, 1396
 

صحبت‌های شب گذشته حاتمی‌کیا هنگام دریافت سیمرغ با واکنش کاربران در فضای مجازی مواجه شد.

شب گذشته  مراسم اختتامیه جشنواره فیلم فجر در مرکز همایش‌های برج میلاد برگزار شد و جوایز مربوط به هر بخش توسط هیئت داوران به برگزیدگان اهدا شد.

زمانی که نام ابراهیم حاتمی کیا به‌عنوان بهترین کارگردانی برای فیلم”به وقت شام” برده شد، روی سن رفت و پس از دریافت جایزه، صحبت هایی اعتراض آمیز را پشت تیریبون ایراد کرد.

حاتمی کیا گفت:
“من فیلم ساز وابسته و فیلم ساز این نظام هستم. فیلمسازی هستم که افتخار می‌کنم ۳۰ سال است روی این سن می‌آیم و می‌روم و برایم تازه نیست ولی دلم می‌خواهد از بچه‌های سازمان اوج که باید واژه سربازان گمنام امام زمان را به آنها داد، تشکر کنم.

متاسف می‌شوم از بعضی همکاران می‌شنوم که وقتی نامی مثل سازمان اوج به میان می‌آید از واژه‌هایی استفاده می‌کنند که کم‌کم به آن معنا می‌دهیم. من افتخار می‌کنم فیلمی ساخته‌ام درباره مدافعان حرم و افتخار می‌کنم برای ساخت این فیلم از عزیزی‌ مثل حاج قاسم سلیمانی جایزه گرفتم و افتخار می‌کنم به بچه‌های سپاه که امثال بنده را رشد دادند.”

این صحبت های حاتمی کیا  با واکنش عده زیادی از مردم وکاربران فضای مجازی روبه‌رو شد. در ادامه تعدادی از این واکنش ها را مشاهده می‌کنید.

 

ادامه »

بیست و دوم بهمن تماشایی /تصاویر راهپیمایی مردم بروجرد در ۲۲ بهمن ۱۳۹۶

22ام بهمن, 1396

 

امروز از زن و مرد، پیر و جوان، دانش آموز و دانشجو، کارمند و کارگر همه به صحنه آمده بودند، آمده بودند تا خشم و نفرت خود را از استکبار جهانی و آمریکا فریاد بزدند و نشان دادند تا آخریم نفس ایستاده اند.

 

انسان بدون خانواده عزت ندارد

21ام بهمن, 1396

امروز جوامعِ بزرگ غربی عزت ندارند. جامعه‌ای که در آن «خانواده» مهم نباشد، همین‌طور بی‌عزت می‌شود. آن‌وقت بعضی از آدم‌های سطحی و ظاهربین که می‌گویند: «این غربی‌ها چقدر منظم هستند و چقدر حرف پلیس را خوب گوش می‌دهند!»

 

 

 

کسی که «خانواده» ندارد، موجود ذلیلی است.

آخر و نهایتِ «من می‌خواهم راحت باشم» همین فرهنگ منحط و زندگی منحوسی است که در غرب برای مردم ساخته‌اند. می‌دانید چرا این فرهنگ را بر اساس «دلم می‌خواهد» بناکرده‌اند؟ برای اینکه یک مشت صهیونیست، خیلی راحت بتوانند همه را به بردگی بکشانند. امروز در غرب، حدود ۵ میلیون نفر دارند ۵ میلیارد نفر را به بردگی می‌کشانند. البته در میانشان برده‌های مرفه، برده‌های فقیر، برده‌های باسواد و دانشمند و انواع برده‌ها دیده می‌شود.

کسی که نظم‌پذیر است و از پلیس اطاعت می‌کند باید روی یک حساب و مبنای درست، اطاعت کند و الا اگر اطاعتش از روی ذلت و بی‌عزتی باشد و همه‌جا فرمان‌پذیر باشد به یک «برده» تبدیل می‌شود!


نشانۀ بردگی‌‌شان هم این است که هیچ کدام از آن کشورها بدون اجازۀ اسرائیل (که از استان‌های ما هم کوچکتر است)، آب نمی‌خورند! سیاستمداران و بزرگان غرب برای هر کاری باید بروند اسرائیل و از صهیونیست‌ها اجازه بگیرند و مردم غرب هم اصلاً نمی‌گویند چرا باید بزرگان ما بروند و در مقابل صهیونیست‌ها، کوچکی کنند؛ چون مردمی که حیثیت انسانی از آنها گرفته شده باشد، این ذلت‌ها و بردگی‌ کردن‌ها، به عزتشان برنمی‌خورد، آنها اصلاً عزت ندارند.

امروز جوامعِ بزرگ غربی عزت ندارند. جامعه‌ای که در آن «خانواده» مهم نباشد، همین‌طور بی‌عزت می‌شود. آن‌وقت بعضی از آدم‌های سطحی و ظاهربین که می‌گویند: «این غربی‌ها چقدر منظم هستند و چقدر حرف پلیس را خوب گوش می‌دهند!»، زشتی ذلتی که عامل این نظم شده است را نمی‌بینند.

البته نظم و اطاعت از پلیس چیز خوبی است اما منظم بودن آنها به خاطر درک انسانیِ آنها نیست؛ کسی که خانواده ندارد، موجود ذلیلی است و لذا از هر کس- از ‌جمله پلیس- حرف شنوی دارد و آمادۀ برده شدن است. البته لزوماً همۀ نظمِ غربی‌ها ناشی از بی‌خانوادگی و بی‌عزتی آنها نیست، ولی بخش قابل توجهی از آن به همین‌خاطر است.

نظمِ ناشی از بی‌عزّت و بی‌خانواده بودن، فایده ندارد

بی‌نظمی و عصیانگریِ جوانی که در فرهنگ شرقی زندگی می‌کند، اما اصالت انسانی خود را از دست نداده است، ترجیح دارد به نظمِ کسی که به خاطر بی‌عزت و بی‌حیثیت و بی‌خانواده بودن، منظم شده است. اگر شما به یک جوان ایرانی بگویید: اصلاً معلوم نیست پدرِ تو کیست! قطعاً به او برمی‌خورد، اما در غرب، خیلی از جوان‌ها معلوم نیست پدرشان کیست و اصلاً هم به آنها برنمی‌خورد، چون برایشان عادی شده است. در حالی که این مسأله نباید برای یک انسانِ عزتمند عادی بشود.

جامعه‌ای که در آن «خانواده» مهم نباشد، همین‌طور بی‌عزت می‌شود. آن‌وقت بعضی از آدم‌های سطحی و ظاهربین که می‌گویند: «این غربی‌ها چقدر منظم هستند و چقدر حرف پلیس را خوب گوش می‌دهند!»

کسی که نظم‌پذیر است و از پلیس اطاعت می‌کند باید روی یک حساب و مبنای درست، اطاعت کند و الا اگر اطاعتش از روی ذلت و بی‌عزتی باشد و همه‌جا فرمان‌پذیر باشد به یک «برده» تبدیل می‌شود! فرمان‌پذیری و نظمِ چنین کسی در نهایت به نفع قدرت‌های برتر و ظالمی که روی او سلطه دارند تمام می‌شود و ما این نظم را نمی‌خواهیم، چون زشتی و آثار منفی آن بیشتر از زیبایی و آثار خوب آن است.

ادامه »

سه گناهی که انسان را اسیر شیطان می کند

20ام بهمن, 1396

 

حضرت موسی (علیه‌السلام) در جایی نشسته بود، ناگاه ابلیس که کلاهی رنگارنگ بر سر داشت نزد موسی آمد. وقتی که نزدیک شد، کلاه خود را برداشت و مؤدبانه نزد موسی (علیه‌السلام) ایستاد.

موسی (علیه‌السلام) گفت: تو کیستی؟

ابلیس گفت: من ابلیس هستم!

موسی (علیه‌السلام) گفت: آیا تو ابلیس هستی؟ خدا تو را از ما و دیگران دور گرداند!

ابلیس گفت: من آمده‌ام به خاطر مقامی که در پیشگاه خدا داری، بر تو سلام کنم!

موسی (علیه‌السلام) گفت: این کلاه چیست که بر سر داری؟

ابلیس گفت: با رنگ‌ها و زرق و برق‌های این کلاه، دل انسان‌ها را می‌ربایم.

موسی (علیه‌السلام) گفت: به من از گناهی خبر ده که اگر انسان آن را انجام دهد، تو بر او چیره می‌شوی و هر جا که بخواهی، او را می‌کشی.

ابلیس گفت: اذا اعجبته نفسه و استکثر عمله، و استصغر فی عیبه ذنبه؛

سه گناه است که اگر انسان گرفتار آن بشود، من بر او چیره می‌گردم:

1- هنگامی‌که او، خودبین شود و از خودش خوشش آید.

2- هنگامی‌که او عمل خود را بسیار بشمارد.

3- هنگامی‌که گناهش در نظرش کوچک گردد.

داستان‌های اصول کافی، ج 2، ص 262


منبع : قطره نیوز

 

مقاله‌ی فارن افرز چگونه پروژه‌ی «کاخ سفید - ریاض» در کلید زدن اعتراضات در ایران را «لو» داد؟

20ام بهمن, 1396

 

نگاهی تحلیلی به ریشه‌های خارجی اعتراضات اخیر؛
 
«جنگِ استراتژیست‌ها»/ مقاله‌ی فارن افرز چگونه پروژه‌ی «کاخ سفید - ریاض» در کلید زدن اعتراضات در ایران را «لو» داد؟

 
آنچه از اطلاعات و اخبار ماه‌های اخیر بر می‌آید، جریان نخست با هدایت محور «ترامپ – بن سلمان» تلاش کرد تا با ایجاد شبکه‌ای از ناراضیانِ مطرح و اسم و رسم‌دار (سلطنت‌طلبان، مجاهدین خلق و غیره)، زمینه را برای یک شورش اجتماعی به منظور خدشه‌دار کردن موفقیت‌های منطقه‌ای تهران در ماه‌ها گذشته فراهم کند. نگاهی به شعارهای تظاهرات اخیر در برخی شهرهای کشور نیز می‌تواند سندی بر اثبات این تحلیل باشد؛ شعارهایی نظیر «رضا شاه روحت شاد» یا «ایران که شاه نداره، حساب کتاب نداره» که حتی در شهرهای مذهبی نظیر قم و مشهد سر داده شد.

مهدی خانعلی‌زاده: تیتر تندِ روزنامه «نیویورک تایمز» علیه سخنان دونالد ترامپ درباره اعتراضات خیابانی در ایران، واکنش‌های متفاوتی را در داخل کشور به دنبال داشته و تحلیلگران درباره آن نظراتی را بیان کرده‌اند اما به نظر می‌رسد که این «ساکت باش» را نباید صرفا یک واکنش حزبی و سیاسی به رفتارهای رئیس‌جمهور ایالات متحده دانست.

 در سال‌های اخیر، دو جریان در غرب با دو نگاه متفاوت به مسائل ایران فعالیت می‌کنند؛ دو جریانی که هر چند در اصلِ براندازی جمهوری اسلامی ایران توافق حداکثری دارند اما درباره‌ی چگونگی و مسیر تحقق این نتیجه، دچار اختلافات بنیادین هستند. اگر بخواهیم به صورت آکادمیک بیان کنیم، این دو جریان در برخورد با مساله ایران دارای «هستی‌شناسی» مشترک ولی «معرفت‌شناسی» و «روش‌شناسی» متفاوت هستند.

ادامه »

آزادی رایگان نیست...

19ام بهمن, 1396

 

 
در پی دستور محمدرضا شاه، کمیته مشترک ضد خرابکاری (ساواک - شهربانی) در تاریخ چهارم بهمن ماه 1350 تأسیس گردید که در این کمیته در واقع شهربانی نقش «اداره ویژه» اسکاتلند‌یارد را ایفا می‌کرد و ساواک نقش «ام. آی. 5» را داشت. کمیته مشترک در محل اداره اطلاعات شهربانی تشکیل ‌شد و بعدها در شهرستان‌ها نیز شعبه‌هایی که تحت نظر مرکز فعالیت می‌نمودند، راه‌اندازی گردید. کمیته مشترک با 375پست سازمانی که 111 پست آن متعلق به ساواک و 264 پست دیگر به شهربانی اختصاص ‌یافت، فعالیت خود را آغاز می‌نماید. اولین رئیس کمیته مشترک سپهبد جعفرقلی صدری رئیس شهربانی وقت و رئیس ستاد آن پرویز ثابتی از مقامات ساواک تعیین می‌گردد و نمایندگانی از ارتش و ژاندارمری به منظور هماهنگی در این ترکیب قرار می‌گیرند.
 
موزه عبرت ایران، با استفاده از کلیه اسناد و مدارک مکتوب و شفاهی موجود و با بهره‌مندی از وجود مجرب‌ترین هنرمندان متعهد ایرانی و با حفظ و بازسازی فضای آن زمان سعی در به تصویر کشیدن حرکات و جنایات رژیم پهلوی و معرفی آن به نسل جوان و فراهم آوردن زمینه‌های پژوهشی برای محقیقین و اندیشمندان داخلی و خارجی نموده است.پس از تغییر مخوف‌ترین شکنجه‌گاه تاریخ ایران به موزه عبرت ایران، کار بازسازی و آسیب‌شناسی این مکان با نظر مثبت سازمان میراث فرهنگی کشور، با حضور رییس محترم و معاونین ارشد این سازمان و با اخذ نظریات دقیق کارشناسی آغاز گردید موزه عبرت ایران سرانجام در تاریخ 8 بهمن ماه 1382هجری شمسی توسط ریاست جمهور وقت رسما افتتاح گردید
 

ادامه »

"ایام فاطمیه" احیای غدیر و عدم بازگشت به دوران جاهلیت است

19ام بهمن, 1396


 

حجت الاسلام والمسلمین علوی تهرانی گفت:
کسانی که به بهانه همراهی با سلایق دیگران بر بزرگداشت ایام فاطمیه اعتراض دارند چرا منطقی فکر نمی‌کنند که احیای فاطمیه احیای غدیر و عدم بازگشت به دوران جاهلیت است.
حجت الاسلام محمدباقر علوی تهرانی استاد حوزه علمیه در مراسم سوگواری حضرت زهرا سلام الله علیها که در مسجد امیرعلیه السلام برگزار شد، درباره اهیمت سوگواری ایام فاطمیه، اظهار داشت:
برخی بزرگداشت‌ها در جهان اسلام نظیر ایام فاطمیه مختص شیعه است که باید آن را بسیار گرامی بدارد.
 
وی با یبان اینکه بزرگداشت‌های هر جامعه ریشه در مذهب یا آداب و سنن آن دارد؛ افزود:
حضرت زهرا سلام الله علیها با اینکه پیامبر یا امام نبودند اما یک زن معمولی هم نبودند که 1400 سال پیش مظلوم واقع شده و به شهادت رسیده باشند بلکه شهادت ایشان ریشه اعتقادی دارد.

ادامه »

ارزش هم‌نشینی با فقرا

18ام بهمن, 1396برخی از افراد، هم‌نشینی به فقیران را ننگ و سبب پایین آمدن شأن می‌دانند، در حالی که ائمه اطهار علیهم السلام ، هم‌نشینی با فقیران را از ارزش های بالا می‌دانستند چرا که معیار برتری افراد تقوا است نه ثروت و دارایی.

در روایت آمده است که عده ای از مردم به پیامبر می‌گفتند:

«ما در صورتی نزد تو می‌آییم که فقرایی را که بسیاری اوقات کنار تو هستند از خود برانی و ما از همنشینی با آنها عار داریم»؛ ولی پیامبر بیش از همه، به فقرا اظهار علاقه می‌کرد و با آنها انس داشت و با فقرای اهل صفّه می‌نشست که یکی از آنها حضرت ابوذر غفاری بود. در آیات قرآن خداوند درباره اینکه بعضی به آن حضرت می گفتند مجلس ما را از فقرا جدا کن تا نزد تو بیاییم، به پیامبر گوشزد می کند:

«وَ لا تَطْرُدِ الَّذِینَ یدْعُونَ رَبَّهُمْ بِالْغَداةِ وَ الْعَشِی یرِیدُونَ وَجْهَهُ ما عَلَیک مِنْ حِسابِهِمْ مِنْ شَی ءٍ وَ ما مِنْ حِسابِک عَلَیهِمْ مِنْ شَی ءٍ فَتَطْرُدَهُمْ فَتَکـونَ مِنَ الظَّالِمِینَ»؛

ای پیامبر، مبادا این بندگان را که هر صبح و شام خدا را می خوانند و قصدشان خالص است، از خود برانی و آنها را طرد کنی. حساب اینها بر تو و حساب تو هم بر عهده آنها نیست و اگر آنها را از خود دور کنی، از ستمکاران خواهی بود.

همچنین، داستانی درباره توجه و هم‌نشینی اباعبدالله الحسین علیه السلام با فقیران، اینگونه بیان شده:

روزی امام حسین علیه السلام در راه، به گروهی فقیر برخورد کرد که عباهای خود را پهن کرده بودند و نان خشک می‌خوردند. آنها امام را بر سر سفره‌ خود دعوت کردند. امام از اسب خویش فرود آمد و فرمود: «خداوند متکبران را دوست ندارد.» نزد آنها نشست و با آنان همراه شد، سپس فرمود: «من دعوت شما را پذیرفتم؛ شما نیز دعوت مرا قبول کنید.» آن‌گاه آنها را به خانه‌ی خود برد و به خدمتکار خود فرمود: «هر چه برای مهمانان عزیز و مخصوص کنار گذاشته‌ای حاضر کن.»، سفره‌ی مفصلی گسترده شد، امام از آنان پذیرایی کرد و به آنان هدایای زیادی بخشید.

دوستی و توجه به فقیران به این جهت مهم است، که باعث حل شدن مشکلات آنان می‌گردد، و از آنجایی که ثروت، معیاری برای سنجش افراد نیست، لازم است که هر کس، غرور را کنار گذاشته و با فقیرانی که در زندگی خود با مشکلات مواجه شده‌اند، نشست و برخاست کند. پیامبر عظیم الشأن اسلام در باب دوستی با فقیران می‌فرمایند:

«اتخذوا عِنْدَ الْفُقَراءِ أَیادِیَ فَاِنَّ لَهُمْ دَوْلَةٌ یَوْمَ الْقِیامَةِ»،

با فقرا دوستی کنید؛ زیرا آنان در روز قیامت دولت بزرگی دارند.

در پایان، نصیحتی از لقمان حکیم به فرزنش درباره توجه به فقیران را بیان می‌نماییم که می‌فرماید:

«یَا بُنَی لَا تُحَقِّرنَّ أحَداً بِخُلقانِ ثِیابِهِ؛ فَإنَّ رَبَّک وَ رَبَّهُ وَاحدٌ». 

پسرم! هیچ کس را به سبب کهنه بودن جامه اش حقیر مشمار؛ زیرا که پروردگار تو و او یکی است.

 منابع:

1- اخلاق ايزدى بيست گفتار اخلاقى -عرفانى، ص 222 

2- بحار الانوار، ج 40، ص 189، حدیث 1

3- روضة الواعظین، 498

نیمه‌ی پُر

18ام بهمن, 1396

 

در حالی که بسیاری از کشورهای دنیا حتی دستاوردهای علمی قابل‌توجهی در حوزه نانو ندارند اما جایگاه کشور ما در تولید مقالات علمی که یکی از شاخصهای سنجش است، میان پنج کشور اول دنیا است.

همزمان با نزدیک شدن به سالروز پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی فرصتی مهیا شده تا نگاهی به گذشته و آنچه در این مسیر طی شده بیندازیم و با تحلیل فراز و فرودها نهایتا نمره عملکردی را به این سیستم ارائه دهیم.

طی چند روز اخیر پرونده و گزارشهای موردی بسیاری را در امور مرتبط با فناوری طرح و منتشر کردیم که هر کدام به صورت مستقل بر بخشهای مشخصی دلالت داشت؛ در این گزارش هر چند اجمالی نیز در نظر داریم تا به بررسی جایگاه «نانو» در سالهای اخیر بپردازیم.

فعالیتهای توسعه فناوری نانو در کشور از سال 1379 آغاز شد و با تصویب سند اول توسعه فناوری‌نانو طی سالهای 1384 – 1393 با عنوان «سند راهبرد آینده»، این فعالیتها نظام‌مند شده و شتاب گرفت.

در اردیبهشت 1385، شورای عالی انقلاب فرهنگی در جلسه 582 خود، ضمن تأکید بر اجرای دقیق «سند راهبرد آینده»، سیاستها و راهبردهای توسعه و ارتقای این فناوری در کشور را تصویب کرد.

ادامه »

روحانی صدای مردم را درنظرسنجی دولت بشنود!

18ام بهمن, 1396

 

با توجه به اینکه نظرسنجی اخیر دولت “نظر روحانی درباره علت نارضایتی ها” را رد کرد، سوال اینجاست که رئیس‌جمهور باید صدای چه کسانی را بشنود؟

دی ماه امسال برخی شهرهای کشور شاهد اعتراض‌های مردمی بود؛ اعتراض‌هایی که با عنوان “نه به گرانی” آغاز شد گرچه برخی شعارها در این اعتراضات به سمت رادیکالیسم پیش رفت اما از منظر بسیاری از صاحب‌نظران گرانی‌های چند سال اخیر و مشکلات اقتصادی مثل رکود و بیکاری دلیل اصلی این نارضایتی‌ها بود.

با اینکه در هیچ دوره‌ای همه چیز تمام و کمال پیش نمی‌رفت و همواره مشکلات اقتصادی در کشور بوده است اما حکایت آن روزها کمی متفاوت بود و عده‌ای پرچم نارضایتی به دست گرفتند و به خیابان‌ها آمدند. البته این اعتراضات از مدتی قبل در مقابل مجلس یا برخی بانک‌ها و حتی نهاد ریاست جمهوری به چشم می‌خورد اما در این میان نکته جالب توجه شروع این اعتراضات از مشهد بود، آن هم درست در روزی که معاون اول روحانی عازم این شهر شده بود.

شروع اعتراضات از مشهد یعنی شهری که صدای منتقدین به دولت بیشتر از دیگر نقاط کشور در آن شنیده می‌شود، سبب شد که شائبه‌های سیاسی بودن اعتراضات پررنگ شود. موضوعی که به نظر اسحاق جهانگیری باید بررسی می‌شد. معاون اول رئیس‌جمهور در همان روزها گفته بود: “به نظر می‌آید پشت این قضیه مسئله دیگری باشد که حتماً باید شناسایی شود. کسانی که بانی این قضایا در کشور هستند، دود آن به چشم خودشان خواهد رفت؛ آنها فکر می‌کنند که با این کار به دولت آسیب می‌زنند. وقتی که جریان اجتماعی راه افتاد و حرکت سیاسی در خیابان اتفاق افتاد حتما کسی که آن را شروع کرده‌اند ادامه‌دهنده و کنترل کننده پایان آن نخواهند بود و دیگرانی خواهند بود که بر آن جریان سوار خواهند شد".

ادامه »

هدف از تطهیر پهلوی در این روزها چیست؟

18ام بهمن, 1396

 

هدف از تطهیر پهلوی در این روزها چیست؟

کسی به دنبال احیای سلطنت نیست؛ «تکنوکراسی بر پایه‌ی سکولاریسم» هدف مدیران اشرافی است

بر همین مدعاست که باید «تکنوکراسی بر پایه‌ی سکولاریسم» را ایده‌ی اصلی این جریان مرموز دانست؛ یعنی این باور و اعتقاد در اذهان عمومی مردم گسترانده شود که در حال حاضر و برای رفع مشکلات کنونی کشور نیز باید به سراغ مدیران بی‌اعتقاد به ارزش‌های ملی و دینی و در عین حال، تکنوکرات و متخصص رفت.

حدود 40 سال از پیروزی انقلاب اسلامی و قیام 99 درصدی مردم ایران بر علیه رژیم سلطنتی پهلوی می‌گذرد. حالا، به جز چند کشور با رسومات جاهلی در حاشیه جنوبی خلیج فارس، دیگر سلطنت مطلقه‌ای در جهان وجود ندارد.

با این حال و با وجود اینکه ایران در زمره اولین کشورهایی در منطقه بود که چراغ ایجاد یک حکومت جمهوری و مبتنی بر رای مردم را روشن کرد، در سال‌های اخیر و در فرهنگ و سیاست و فضای اجتماعی کشور، روندی مرموز با عنوان «تطهیر پهلوی» شروع شده و به شدت در حال گسترش است.

در حالی که دنیا و نظریات علوم سیاسی، سال‌هاست که دیگر حتی به سلطنت مشروطه و غیر آن نیز روی خوش نشان نمی‌دهد، سوال اینجاست که دلیل اصرار برخی روشنفکران و دشمنان انقلاب اسلامی بر تطهیر پهلوی چیست؟

پاسخ به این سوال قطعا از مسیرِ یک پاسخِ ساده نمی‌گذرد و کمتر کسی هست که هدف از تطهیر حکومت و خاندان پهلوی را اعطای مشروعیت مجدد به یک بازمانده‌ی درجه دو از این خانواده بداند.

در واقع عدم مشروعیت این خاندان و رویکردهای مدنظر آن؛ امری مسلم و بی‌گفتگو در افکار عمومی ایرانیان است؛ چرا که در زمانه‌ی رونقِ سکه‌ی دموکراسی‌های مطلق، دیگر سلطنت و حکومت پدر و پسر جایگاهی ندارد.

پس هدف از تطهیر خاندان و حکومت پهلوی را باید در جای دیگری جستجو کرد؛ جایی که کار به سفیدنمایی اقدامات و شخصیت افرادی نظیر خلعتبری و هویدا می‌رسد و از این افراد به عنوان «کارگزارانی قوی و متخصص» نام برده می‌شود.

حتی در زمینه اقدامات رژیم پهلوی هم بیشترِ تمرکز بر فعالیت‌های فن‌سالارانه نظیر احداث خط راه‌آهن سراسری و تاسیس دانشگاه تهران قرار دارد.

بر همین مدعاست که باید «تکنوکراسی بر پایه‌ی سکولاریسم» را ایده‌ی اصلی این جریان مرموز دانست؛ یعنی این باور و اعتقاد در اذهان عمومی مردم گسترانده شود که در حال حاضر و برای رفع مشکلات کنونی کشور نیز باید به سراغ مدیران بی‌اعتقاد به ارزش‌های ملی و دینی و در عین حال، تکنوکرات و متخصص رفت.

شاید بتوان ایده‌ی «واردات مدیر از خارج» را نیز در ذیل همین گفتمان تعریف کرد؛ ایده‌ای که در سال‌های اخیر به صورت ویژه از سوی برخی مدیران و رسانه‌ها تبلیغ می‌شود.

رجانیوز

۲ راهکار تضمینی برای حفظ امنیت در دنیا و آخرت +فیلم

18ام بهمن, 1396

 

تضمین امنیت در دنیا و آخرت یکی از مهم‌ترین دغدغه‌هایی است که هر انسانی در ذهن خود دارد.

هر انسانی در زندگی خود به این فکر می افتد که چگونه می‌بایست امنیت خود در دنیا و آخرت را تضمین کند.

حجت الاسلام والمسلمین نظری منفرد در یکی از قسمت‌های برنامه سمت خدا به این سوال پاسخ می‌دهد و با توجه به آیه 82 سوره” انعام “در این باره می‌گوید:

“امنیت یک نعمت بزرگی است که همه انسان ها آن را دوست دارند. از امنیت مالی گرفته تا بدنی، کشوری و محیط زندگی همه این موارد مورد نیاز انسان بوده اما دنیوی هستند و غیر از اینها به امنیت اخروی نیز نیاز داریم.

انسان در قیامت هم می خواهد که امن باشد اما برای رسیدن به آن چه باید کرد؟خداوند در این آیه شریفه اسبابی را که این امنیت را فراهم می کنند، برای بندگان خود بیان کرده است.

دو راهکار وجود دارد که امنیت دنیوی و اخروی انسان را تامین می کند، اول داشتن ایمان و دوم اینکه به خود و دیگران ظلم نکند.”
جزئیات این بحث مفید را در فیلم زیر دنبال کنید.

تفاوت نبوت موسی علیه السلام با دیگر انبیاء

16ام بهمن, 1396

سرگذشت حضرت موسى علیه السلام از تمام پیامبران در قرآن بیشتر آمده است، چرا که موسى علیه السلام علاوه بر اقوام گمراه خود، در برابر حکومت خودکامه‌اى همچون دستگاه جبار فرعون نیز قیام کرد.

 بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

«وَ لَقَدْ أَرْسَلْنا مُوسى بِآیاتِنا وَ سُلْطان مُبین* إِلى فِرْعَوْنَ وَ مَلاَئِهِ فَاتَّبَعُوا أَمْرَ فِرْعَوْنَ وَ ما أَمْرُ فِرْعَوْنَ بِرَشید* قْدُمُ قَوْمَهُ یَوْمَ الْقِیامَةِ فَأَوْرَدَهُمُ النّارَ وَ بِئْسَ الْوِرْدُ الْمَوْرُودُ* وَ أُتْبِعُوا فی هذِهِ لَعْنَةً وَ یَوْمَ الْقِیامَةِ بِئْسَ الرِّفْدُ الْمَرْفُودُ؛

ما، موسى را با آیات خود و دلیل آشکارى فرستادیم، به سوى فرعون و اطرافیانش؛ اما آنها از فرمان فرعون پیروى کردند،در حالى که فرمان فرعون، مایه رشد و نجات نبود!روز قیامت، او در پیشاپیش قومش خواهد بود و آنها را وارد آتش مى‌کند! و چه بد آبشخورى است (آتش)، که بر آن وارد مى‌شوند! آنان در این جهان و روز قیامت، لعنتى به دنبال دارند و چه بد عطائى است (لعن و دورى از رحمت خدا)، که نصیب آنان مى‌شود». (هود/ 96 تا 99)

 

چرا داستان حضرت موسی علیه السلام بیشتر در قرآن آمده است؟

بعد از پایان داستان «شعیب» و اصحاب «مدین»، اشاره به گوشه‌اى از سرگذشت «موسى بن عمران» و مبارزاتش با فرعون مى‌کند، و این هفتمین داستان پیامبران در این سوره است.

سرگذشت موسى(علیه السلام)، از تمام پیامبران در قرآن بیشتر آمده است، زیرا در بیش از سى سوره، بیش از صد بار به ماجراى موسى، فرعون و بنى‌اسرائیل اشاره شده است.

ویژگى سرگذشت موسى، نسبت به پیامبرانى همچون شعیب، صالح، هود و لوط که در گذشته خواندیم، این است که آنها بر ضد اقوام گمراه، قیام کردند، ولى موسى، علاوه بر این، در برابر حکومت خودکامه‌اى همچون دستگاه جبار فرعون نیز قیام کرد.

اصولاً، همیشه آب را باید از سرچشمه صاف کرد، و تا حکومت‌هاى فاسد بر سر کارند هیچ جامعه‌اى روى سعادت نخواهد دید، و رهبران الهى در این گونه اجتماعات قبل از همه باید این کانون‌هاى فساد را در هم بکوبند.

ولى، باید توجه داشت که در این قسمت از سرگذشت موسى، تنها یک گوشه را مى‌خوانیم، گوشه‌اى که در عین کوچکى، پیام بزرگى براى همه انسان‌ها دارد.

نخستین آیه، مى‌گوید:

«ما موسى را با معجزاتى که در اختیار او قرار دادیم و منطقى قوى و نیرومند فرستادیم» (وَ لَقَدْ أَرْسَلْنا مُوسى بِآیاتِنا وَ سُلْطان مُبین).

«سُلْطان» که به معنى تسلط است، گاهى در سلطه ظاهرى و زمانى در سلطه منطقى به کار مى‌رود. سلطه‌اى که مخالف را در بن‌بست قرار دهد، به گونه‌اى که هیچ راهى براى فرار نیابد!

ادامه »

حیا و شرم در قرآن کریم

16ام بهمن, 1396

 

راه آسیب زدن به حیا در سطح جامعه، از بین بردن شرم نسبت به ناظر انسانی است. این آسیب در حقیقت خاکریز آخری است که برای از بین بردن حیای یک جامعه می توان فتح کرد که با از بین بردن اعتقاد به زشتی عمل ممکن می شود؛ روشی که در تهاجم فرهنگی غرب به وضوح مشاهده می شود.

 در قرآن کریم به طور صریح سخن چندانی از حیا به میان نیامده است و تنها در چند آیه بدون دستور صریح، به نوعی از آن یاد یا تمجید شده است. در سوره بقره می خوانیم: «خداوند باک ندارد و خجالت نمی کشد از این که به پشه (کوچک) و چیزی بزرگ تر از آن (عنکبوت) مثال بزند».[1]  در این آیه، خداوند در مقابل دشمنان و معاندان، حقیقت را بیان و از آن دفاع می کند و برای فهم مطالب، تمثیل می آورد که این گونه مثال ها هیچ گونه لطمه و خدشه ای به ساحت قدس پروردگار و کمالات نامتناهی او وارد نمی سازد.

در جای دیگر، خداوند به اصحاب پیامبر صلی الله علیه و آله حکم می فرماید: «چون به خانه پیامبر فرا خوانده شدید، زودتر از زمان متداول نروید و بعد از خوردن غذا متفرق شوید و در حضور رسول خدا صلی الله علیه و آله به سرگرمی و گفتگو روی نیاورید؛ زیرا این امور، پیامبر صلی الله علیه و آله را آزار می دهد ولی او از روی شرم و حیا سخنی نمی گوید. و خداوند از این که حقیقتی را برایتان بیان کند شرمی ندارد». خُلق و خوی نرم پیامبر صلی الله علیه و آله باعث شده بود که گاهی مسلمانان برای پرسش از آن حضرت به خانه ایشان می آمدند ولی پس از گرفتن پاسخ خود، نمی رفتند و در حضور ایشان با یکدیگر گفتگو می کردند و از هر چیزی سخن می گفتند. این مسئله آن حضرت را آزرده می ساخت اما چیزی نمی گفت و اعتراض نمی کرد. این امر باعث شد خداوند برای برطرف ساختن مشکل پیامبرش آیه ای نازل کرد و آنان را از این کار باز داشت.

البته از سجیه حیا در آیه دیگری صریحاً سخن رانده شده است. در قصه حضرت موسی علیه السلام پس از نقل آب دادن گوسفندان دختران شعیب علیه السلام به وسیله موسی علیه السلام می فرماید:

فَجاءَتْهُ إِحْداهُما تَمْشِی عَلَی اسْتِحْیاءٍ قالَتْ إِنَّ أَبِی یدْعُوک لِیجْزِیک أَجْرَ ما سَقَیتَ لَنا.[2]

یکی از آن دو دختر در حالی که با حالت شرم و حیا گام برمی داشت باز آمد و گفت: پدرم از تو دعوت می کند تا در عوض سقایت و سیراب کردن گوسفندان ما به تو پاداشی دهد.

ادامه »

اجتهاد و تقلید در شیعه

15ام بهمن, 1396

 

نوشته ای از علامه طباطبایی پیرامون اجتهاد و تقلید در شیعه

دو كلمۀ «اجتهاد و تقليد» با دو معنى متقابل خود (كه اجمالا براى ما روشن است) در ميان مسلمان‌ها زياد استعمال مى‌شود و البته نظر به مسئلۀ معروف «عدم جواز تقليد ابتدايى ميت» كه تقريبا مى‌توان گفت:

از مسلمات فقه شيعه است و بواسطۀ مرگ هر مجتهد مفتى، مقلدين وى به تجديد و پيروى و اتباع مجتهدى زنده مكلفند، اين دو كلمه در زبان مسلمانان شيعه‌مذهب بيشتر از ساير فرق اسلامى تكرار مى‌شود.

اين دو كلمه در ميان ما مسلمانان اكنون در همين دو معنى (كه اجمالا مى‌دانيم) استعمال مى‌شوند و با مراجعه به سير و آثار صدر اسلام دستگير مى‌شود كه كلمۀ «اجتهاد» بعد از رحلت نبى اكرم در عرف صحابه و تابعين در معانى ديگرى نيز جز معنى معروف امروز استعمال مى‌شده است، ولى نظر به اينكه ما در اين مقاله درصدد بحث از اجتهاد و تقليد به معنايى كه در عرف حاضر ما دارند و همچنين ريشۀ دينى آنها هستيم و تشخيص معانى ديگر نسبت به اين منظور جنبۀ بحث تاريخى دارد، متعرض آنها نمى‌شويم.

ريشۀ دينى اجتهاد و تقليد

براى دريافتن معنى تفصيلى اجتهاد و تقليد و ريشۀ دينى آنها بايد چند نكته را متذكر شد

نکته اول: 

از نظر شيعه، آيين پاك اسلام گذشته از يك رشته معارف اصلى مربوط به مبدأ و معاد و يك رشتۀ ديگر اصول اخلاقى، يك سلسله قوانين و مقررات در اطراف اعمال انسانى دارد كه بدون استثنا به همۀ جهات زندگى جامعۀ انسانى رسيدگى نموده، هر انسان مكلفى را-اعم از سياه و سفيد و عرب و عجم و مرد و زن در هر محيطى و با هر شرايطى زندگى نمايد-موظف مى‌كند كه اعمال فردى و اجتماعى خود را با آنها تطبيق نموده و از آن دستورات كه مجموعۀ آنها به نام شريعت ناميده مى‌شود، پيروى نمايد.

و البته تطبيق هيچ عملى به قانون و حكم مربوط، خود بدون تشخيص علمى متن همان قانون ميسر نيست و از همين‌رو تحصيل علم به قوانين علمى و احكام فرعى اسلام يكى از وظايف مسلمين خواهد بود. اين مسئله در عين اينكه از راه اعتبار عقلى به ثبوت مى‌رسد، بيانات كتاب و سنت نيز همين معنى را تأييد مى‌كند. ١

ادامه »

پل صراط

14ام بهمن, 1396

 

یکی از جاهای هولناک آخرت، صراط است.


و آن جِسری است که بر روی جهنّم می کشند و تا کسی از آن نگذرد، داخل بهشت نمی شود.

و در روایات وارد شده است که :

از مو باریک تر و از شمشیر برّنده تر و از آتش گرم تر است و مؤمنان خالص در نهایت آسانی از آن می گذرند مانند برق جهنده؛ و بعضی به دشواری می گذرند امّا نجات می یابند؛ و بعضی از عقبات آن به جهنّم می افتند.

و آن در آخرت نمونه ی صراط مستقیم دنیاست که دین حق و راه ولایت و متابعت حضرت امیرالمؤمنین و ائمّه ی طاهرین از ذرّیّه ی او صلوات الله علیهم اجمعین است و هر کس از این صراط عدول و میل به باطل کرده است، در گفتار یا کردار از همان عقبه از صراط آخرت می لغزد و به جهنّم می افتد و صراط مستقیم سوره ی حمد، اشاره به هر دو است. (بحارالأنوار،ج8،ص 64-71)

منازل الآخره (زندگی پس از مرگ) / حاج شیخ عبّاس قمی رحمه الله/ فصل نهم/ صراط

 پرسمان دانشجویی

لعن و سلام در زیارت عاشورا به چه معناست؟

14ام بهمن, 1396

مهم آن است که معناي «لعن» را بدانيم و کساني که سزاوار «لعن» هستند را مشخص کنيم و چگونگي و کيفيت «لعن» را نيز آشنا باشيم. تا علاوه بر اين که به طور منطقي اين کار را انجام مي دهيم؛ احساسات و عواطف ديگران را تحريک يا جريحه دار نکنيم.


(((إِنَّ الَّذِينَ يؤذُونَ الله وَ رَسُولَهُ لَعَنَهُمُ الله فِي الدُّنيا وَ الاخِرَةِ وَ أَعَدَّ لَهُم عَذاباً مُهِيناً)))[1]؛


«بي گمان کساني که خدا و پيامبر او را آزار مي رسانند خدا آنان را در دنيا و آخرت لعنت کرده و برايشان عذابي خفت آور آماده ساخته است».
مهم آن است که معناي «لعن» را بدانيم و کساني که سزاوار «لعن» هستند را مشخص کنيم و چگونگي و کيفيت «لعن» را نيز آشنا باشيم. تا علاوه بر اين که به طور منطقي اين کار را انجام مي دهيم؛ احساسات و عواطف ديگران را تحريک يا جريحه دار نکنيم.
واقعيت اين است که بسياري از اهل‌سنت، علاقه مند به اهل بيت(عليهم السلام) هستند و امامان را به عنوان فرزندان پيامبر(صلي الله عليه و آله و سلم) احترام مي گذارند و حتي موارد بسياري ديده شده که از ترکمن‌صحرا و کردستان به زيارت امام رضا(عليه السلام) و حضرت معصومه(سلام الله عليها) آمده اند و علاوه بر نماز و زيارت حتي حاجت خود را گرفته اند. اين‌ها اگر به بعضي افراد احترام مي گذارند از جهت اين است که آنها را صحابه پيامبر(صلي الله عليه و آله و سلم) مي دانند و به عنوان صحابه پيامبر به آنها احترام مي گذارند. اما اگر همين ها ببينند که برخي مانند يزيد فرزندان پيامبر(صلي الله عليه و آله و سلم) را کشته اند ناراحت مي شوند و بيزاري مي جويند.
اينک جهت تحليل و بررسي اين موضوع به طور مختصر مطالبي را مطرح مي کنيم؛

ادامه »

از چه کسی پیروی کنیم؟

11ام بهمن, 1396

 

اتَّبِعُوا مَنْ لا يَسْئَلُكُمْ أَجْراً وَ هُمْ مُهْتَدُونَ

از كسانى پيروى كنيد كه از شما مزدى نمى‏ طلبند و خود هدايت يافته ‏اند.

سوره یس ایه21


حضور رهبر انقلاب اسلامی در مرقد امام راحل و گلزار شهدا

11ام بهمن, 1396

 

در آستانه دهه فجر و سالروز ورود شکوهمند امام خمینی به ایران اسلامی، حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در اولین ساعات صبح امروز (چهارشنبه) در مرقد مطهر امام راحل حضور یافتند و با اقامه نماز و قرائت فاتحه به مقام شامخ آن عزیز سفرکرده ادای احترام کردند.

رهبر انقلاب اسلامی سپس با حضور در مرقد شهدای هفتم تیر و دولت، یاد شهیدان بهشتی، رجایی، باهنر و دیگر شهیدان بزرگوار را گرامی داشتند.

ایشان همچنین در گلزار شهدای انقلاب اسلامی و دفاع مقدس و شهیدان مدافع حرم و حریم اهل‌بیت علیهم‌السلام با قرائت دعا و فاتحه، علوّ درجات مجاهدان در راه خدا را از درگاه الهی مسألت کردند.

دختران کدام خیابان انقلاب؟!

11ام بهمن, 1396

 

به بهانه هنجارشکنی اخیر شُل حجابان و معرکه گیری رسانه ای دشمن؛

دختران کدام خیابان انقلاب؟!

این که در حال حاضر برخی کانال ها و سایت های معاند از تعابیری چون نوع رفتار خاص دختران خیابان انقلاب ، ذوق مرگ شده اند باید از آن ها پرسید به راستی دختران کدام خیابان انقلاب؟!

در روزهای اخیر به بهانه انتشار معدود تصاویری از دخترانی که با ژست های خاصی بر روی یک سکو و بلندی ، حجاب نیم بند خود را که معمولاً روسری است بر می دارند، رسانه های بیگانه همچون بی بی سی، سی ان ان، دویچه وله و رسانه های ضدانقلابی چون رادیو زمانه، رادیو فردا و کانال های تلگرامی چون آمدنیوز و … به صورت عجیبی به این موضوع پرداخته اند به گونه ای که ذوق زدگی مفرط آن ها از چنین مسایلی به گونه ای است که به تعبیر برخی از فعالان رسانه ای شاهد پروپاگاندای جالبی در این باره هستیم.

این که در حال حاضر برخی کانال ها و سایت های معاند از تعابیری چون نوع رفتار خاص دختران خیابان انقلاب ، ذوق مرگ شده اند، باید از آن ها پرسید به راستی دختران کدام خیابان انقلاب؟!

ادامه »

هدف آمریکا از انتقال داعش به افغانستان

11ام بهمن, 1396
رهبر معظم انقلاب در ابتدای جلسه درس خارج فقه:

هدف آمریکا از انتقال تروریست‌های داعش به افغانستان، موجه کردن ادامه حضور خود در منطقه و ایجاد امنیت برای رژیم صهیونیستی است.

هدف امریکا از انتقال داعش به افغانستان توجیه حضور خود درمنطقه استحضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی روز (سه‌شنبه) در ابتدای جلسه درس خارج فقه با ابراز تأسف عمیق از کشتار مردم بی‌گناه در حوادث تروریستی اخیر افغانستان، گفتند:

هدف امریکا از انتقال تروریست‌های داعش به افغانستان، موجه کردن ادامه حضور خود در منطقه و ایجاد امنیت برای رژیم صهیونیستی است.

حضرت آیت الله خامنه‌ای با اشاره به امضای داعش بر ترور صدها نفر از مردم در حوادث ماههای اخیر افغانستان، افزودند:

همان دست‌هایی که با ایجاد داعش، آن را ابزاری برای ظلم و جنایت علیه مردم در سوریه و عراق قرار داد، امروز پس از شکست در آن مناطق به‌دنبال انتقال داعش به افغانستان هستند و کشتارهای اخیر در واقع آغاز همین نقشه است.

رهبر انقلاب اسلامی افزودند:

برای تروریست‌های مورد حمایت امریکا شیعه و سنی فرق نمی‌کند و مردم غیرنظامی اعم از شیعه و سنی هدف آنها هستند.

ایشان، مشغول‌سازی ملت‌های منطقه به خود را سیاست درجه اول امریکایی‌ها دانستند و گفتند:

امریکا به‌دنبال آن است که این منطقه روی خوش نبیند و دولت‌ها و ملت‌های منطقه به خود مشغول باشند تا به فکر معارضه با عامل خبیث استکبار یعنی صهیونیسم نیفتند.

حضرت آیت الله خامنه‌ای هدف بعدی امریکا از ایجاد ناامنی را موجه‌کردن حضور خود در منطقه بیان کردند و افزودند: امریکایی‌ها خود عامل اصلی ناامنی در افغانستان هستند و کشتارهایی که به اسم مذهب در این منطقه از حدود بیست سال قبل انجام گرفت، مستقیم یا غیرمستقیم بوسیله عوامل امریکا بود و اکنون نیز به‌دنبال آن هستند که با ایجاد ناامنی، حضور خود را تأمین کنند و اهداف سیاسی و اقتصادی‌شان را پیش ببرند.

رهبر انقلاب اسلامی گفتند:

لعنت خدا بر استکبار و عوامل آن و بر رژیم خبیث و جنایتکار صهیونیستی و امریکا که اینگونه مسلمانان را نابود می‌کنند.

حدیث کساء (دانلود متن، ترجمه و صوت)

10ام بهمن, 1396

 

حدیث کِساء، حدیثی در فضیلت پیامبر صلی الله علیه و آله ، علی علیه السلام ، فاطمه سلام الله علیها ، حسن علیه السلام و حسین علیه السلام است. واقعه حدیث کِساء در خانه ام سلمه، همسر پیامبر روی داد. پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله هنگام نزول آیه تطهیر، خود و خاندان خویش را با پارچه ای پشمین (کِساء) پوشانید. امامان شیعه به این حدیث برای اثبات فضیلت و برتری خود برای به دست گرفتن خلافت مسلمانان استناد کرده اند. متن حدیثی که در برخی از مفاتیح ها به نام حدیث کساء آمده، در بخش هایی متفاوت با حدیثی است که در منابع کهن شیعی و سنی نقل شده است.

حدیث کسا بسیار زیبا با صدای اباذر الحلواجی تصویری

متن حدیث کساء

بِسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ

به نام خداوند بخشنده مهربان

 

عَنْ فاطِمَةَ الزَّهْراَّءِ عَلَیهَا السَّلامُ بِنْتِ رَسُولِ اللَّهِ صَلَّی اللَّهُ عَلَیهِ

از فاطمه زهرا سلام اللّه علیها دختر رسول خدا صلی اللّه علیه

 

وَآلِهِ قالَ سَمِعْتُ فاطِمَةَ اَنَّها قالَتْ دَخَلَ عَلَی اَبی رَسُولُ اللَّهِ فی

و آله، جابر گوید شنیدم از فاطمه زهرا که فرمود: وارد شد بر من پدرم رسول خدا در

 

بَعْضِ الاْیامِ فَقالَ السَّلامُ عَلَیک یا فاطِمَةُ فَقُلْتُ عَلَیک السَّلامُ قالَ

بعضی از روزها و فرمود: سلام بر تو ای فاطمه در پاسخش گفتم: بر تو باد سلام فرمود:

 

اِنّی اَجِدُ فی بَدَنی ضُعْفاً فَقُلْتُ لَهُ اُعیذُک بِاللَّهِ یا اَبَتاهُ مِنَ الضُّعْفِ

من در بدنم سستی و ضعفی درک می کنم، گفتم: پناه می دهم تو را به خدا ای پدرجان از سستی و ضعف

 

فَقَالَ یا فاطِمَةُ ایتینی بِالْکساَّءِ الْیمانی فَغَطّینی بِهِ فَاَتَیتُهُ بِالْکساَّءِ

فرمود: ای فاطمه بیاور برایم کساء یمانی را و مرا بدان بپوشان من کساء یمانی را برایش آوردم

 

ادامه »

تبلیغ به "گربه آوری" بجای "فرزند آوری" توسط بازیگر زن!

9ام بهمن, 1396

 

در بخشی دیگر از گفتگو ظلی پور درباره اینکه آیا بهرام فرزندی دارد پرسید که او گفت:
من بچه ندارم، فقط ۲ تا گربه دارم!
وی در انتها در خصوص مسئله ازدواج خود نیز گفت: بگذارید این مسئله جزئی از اسرار بماند!

پانته‌آ بهرام از بازیگران سینما و تلویزیون، با حضور در برنامه «من و شما»، در پاسخ به این سوال که چقدر دیوانگی در زندگی اش داشته، عنوان کرد:
خیلی زیاد این اتفاق رخ نداده است.

وی سپس درباره سن و سالش گفت:
مدام در فضای مجازی می‌گوییم بیایید این اعداد را از زندگی مان حذف کنیم؛ سن و وزن. هیچکدام به آن عمل نمی‌کنیم. من خوشم نمی‌آید که بپرسند چند سالت است. تو وقتی ١٢ ساله‌ای دوست داری، ١۵ ساله باشی؛ وقتی ١۵ ساله ای، دوست داری ١٨ ساله باشی و هیچ وقت از سنی که در آن هستی رضایت نداری. اما وقتی این مسئله را حذف کنیم، زندگی شادتری خواهیم داشت و من با این مسئله موافقم و مدت هاست این اعداد را از زندگی ام حذف کردم.

بهرام در ادامه درباره نمره انضباطش گفت: من همیشه نمره انضباطم ۱۸ بود. من شخصیت آرام،
به طرز کلافه کننده‌ای معصوم و به طرز حوصله سر بری ساکتی داشتم و برای همین اصلا انضباط من باید بیست می‌شد؛ اما، چون می‌خواستم با بچه‌های دیگر همراهی کنم دو نمره‌ای از من کم می‌شد. بعد‌ها احساس کردم نمی‌خواهم اینطور به زندگی ادامه دهم؛ چون کسالت آور بود و شاید همین یکی از دلایلی بود که باعث شد بازیگر بشوم.
 
پیشنهاد‌های مهران مدیری را رد کردم
ظلی پور درباره تکرار نشدن خیلی از نقش‌های خوب در کارنامه این بازیگر و عدم حضور دوباره در فیلم‌های طنز پرسید. بهرام برای اولین بار اعلام کرد که بعد از «توکیو بدون توقف» از مهران مدیری برای حضور در چند کار پیشنهاد داشته؛ اما قبول نکرده است.

وی گفت: مهران مدیری عزیز برای یکی دو کار خود از من دعوت به همکاری کرد؛ وسوسه جذابی هم بود.
چون کار‌های ایشان همیشه پر مخاطب بوده؛ اما احساس خطر در من باعث شد نپذیرم و برای همین ایشان دیگر از من دعوت نکردند و گفتند برای چی دعوت کنم، وقتی نمی‌آیی! (می خندد)، اما الان دلم یک کار طنز خوب می‌خواهد که آن روی سکه هم کمی مشخص شود.
در بخشی دیگر از گفتگو ظلی پور درباره اینکه آیا بهرام فرزندی دارد پرسید که او گفت: من بچه ندارم، فقط ۲ تا گربه دارم! وی در انتها در خصوص مسئله ازدواج خود نیز گفت: بگذارید این مسئله جزئی از اسرار بماند!
 
پایگاه خبری شهدای ایران

روزهای قمر در عقرب سال 1397

9ام بهمن, 1396

 

 

قمـــــــر در عقــــــرب

در روزهای قمر در عقرب بایستی از انجام کارهای اساسی مثل

خواستگاری، ازدواج، سفر نقل و انتقال منزل و … خودداری نمود

‏  

‫محمد بن حمران از امام صادق عليه السّلام روايت مى ‏كند كه فرمود:

هر كــه به هنگام قمـــر در عقرب سفر يا ازدواج كنـد روى نيكى نبيند.  

بهشت كافى / ترجمه روضه كافى ؛ ؛ ص325

 

موسسه تحقیقات و نشر معارف اهل البیت

50 روش ساده براى علاقه مند كردن فرزند به مطالعه

7ام بهمن, 1396

 

دانلود: 

 

بخش اول: مطالعه را با هم تجربه كنيد

بخش دوم: مطالب خواندنى را در دسترس قرار دهيد

بخش سوم: رفتار بچه ها را اصلاح كنيد

بخش چهارم: رفتار خوب را تغيير دهيد

 

بخش اول: مطالعه را با هم تجربه كنيد

1. بگذاريد فرزندتان ببيند كه شما مى خوانيد:

اگر مى خواهيد فرزندتان در مدرسه موفق باشد و اگر مى خواهيد به مطالعه عشق بورزد، اگر مى خواهيد فرزندتان را كتاب خوان بار بياوريد، خودتان بايد مطالعه كنيد.
آنچه فرزندتان نياز دارد اين است كه ببيند به طور مرتّب براى خواندن كتاب وقت زيادى مى گذاريد.
اگر اهل مطالعه نيستيد مقدارى كار مى برد:
  • بايد ببينيد كه به خواندن چه مطالبى علاقه داريد.
  • بايد در خانه كتاب داشته باشيد. (به روش هاى 16 و 25 مراجعه كنيد.)
  • بايد تلويزيون را خاموش كنيد. (به روش 46 مراجعه كنيد.)
  • بايد كارى در نظر بگيريد كه فرزندانتان در زمان مطالعه شما به آن بپردازند. (چطور است به آنها هم كتاب بدهيد؟)
اگر وقت بگذاريد و كتاب بخوانيد به طور غير مستقيم به فرزندتان مى گوييد كه خواندن مهم است اما اگر برايش ‍ سخنرانى كنيد و او را پند و اندرز دهيد و برايش موعظه كنيد، هرگز نمى توانيد اين پيام را به او منتقل كنيد.

ادامه »

آیا حضرت مهدی (عج) متولد شده است؟

6ام بهمن, 1396

 

اراده ی حکیمانه خداوند درباره ی آخرین ذخیره خود در زمین، اینگونه بود که ولادت وی همانند حضرت موسی (علیه السلام) به طور معجزه آسا و پنهانی اتفاق افتد. چنانچه آثار حمل بر مادر گرامی ایشان نرجس خاتون کاملا نامحسوس بود تا از دید دشمنان پنهان باشد چرا که خطر از بین بردن ایشان وجود داشت .

مسئله مورد نظر این است که اصل ولادت حضرت حجت (عج) جزء مسلمات تاریخ محسوب شده و از نظر هیچ صاحب اندیشه ی حق گرایی مخفی نبوده است. چرا که بسیاری از محدثان، تاریخ نگاران، اندیشمندان نیز به این امر اذعان نموده اند. در بین شیعه این امر از ضروریات مذهب شمرده می شود و بیش از 130 نفر از علمای تاریخ، فقه، حدیث، انساب و …و همچنین بیش از 65 نفر از دانشمندان اهل سنت در خصوص تولد و زندگی ایشان کتاب های مستقلی نگاشته اند. (1)
البته در بین اهل سنت گروهی تولد ایشان را نپذیرفته اند و وهابی ها نیز این امر را بازیچه قرار داده و بر آن تاکید می کنند . مسلم است اعتقاد به ولادت حضرت حجت (عج) تنها به شیعیان اختصاص ندارد چنانچه ذکر شد بسیاری از دانشمندان اهل سنت نیز آن را پذیرفته اند. برای روشن شدن بحث دلایل و شواهد شیعه را بر تولد خورشید تابان بیان خواهیم کرد:

گزارش حکیمه خاتون از ولادت آخرین منجی

حکیمه خاتون دختر امام جواد(علیه السلام) از جمله کسانی است که واقعه ولادت آخرین حجت را به طور دقیق باز گو نموده است مرحوم شیخ صدوق اینگونه نقل می کند که امام عسگری (علیه السلام) مرا نزد خود فراخواند و فرمود: ای عمه! امشب افطار نزد ما باش چرا که نیمه شعبان است و خداوند در این شب حجت خود را بر روی زمین آشکار خواهد کرد. پرسیدم : مادر او کیست؟ فرمود: نرجس. گفتم فدای شما شوم نشانه بارداری در او پیدا نیست! فرمود: سخن همان است که گفتم. و در آن شب حضرت مهدی (عج) متولد شد. شیخ صدوق از زنان دیگر مانند ماریه خادمه ایشان و نسیم، هنگام ولات نام برده است. (2)

صراحت امام عسگری(علیه السلام) بر ولادت فرزند خود

یکی از یاران امام عسگری (علیه السلام) نقل کردند که: دو سال قبل از شهادت ایشان از سوی امام به من پیغامی رسید با مضمون معرفی جانشین بعد از خودش و دیگر بار سه روز پیش از شهادت ایشان باهمان مضمون، پیام دیگری به من رسید. (3)
همچنین احمدبن اسحاق قمی گوید: چون خلف صالح (علیه السلام) متولد شد از مولایم امام عسگری (علیه السلام) به جدم احمدبن اسحاق نامه ای رسید که در آن به دست خط خود وی آمده بود: برای ما فرزندی متولد شده است و باید نزد تو مستور و از مردم مکتوم بماند که ما جز به خویشان و دوستان اظهار نکنیم، خواستیم خبر آن را به تو اعلام کنیم تا خداوند تو را شاد سازد همچنان که ما را شاد ساخت والسلام. (4)

ادامه »

چگونه «غیبت کردن» اعمال چندین ساله انسان را نابود می‌کند

6ام بهمن, 1396

 

همان‌گونه که غیبت‌کننده در یک لحظه، آبرویى را که مؤمن سال‏‌ها به دست آمده مى‌‏ریزد، خداوند هم عباداتى را که او سال‏ها بدست آورده از بین مى‏‌برد. بنابراین محو عبادات چندساله یک کیفر عادلانه است.

 

«غیبت» از بزرگترین گناهان است. همانطور که می‌دانیم سرمایه بزرگ انسان در زندگی حیثیت و آبروی اوست و هرچیزی آنرا به خطر بیندازد مانند آن است که جان او را به خطر انداخته باشد. بلکه گاه ترور شخصیت از ترور شخص مهمتر محسوب می‌شود و اینجاست که گاه گناه آن از قتل نفس نیز سنگین‌تر است. یکی از آیاتی که در قرآن کریم به مذمت غیبت کردن پرداخته است در آیه 12 سوره مبارکه حجرات است. از این رو شرح و توضیح این آیه در ادامه از تفسیر نور حجت‌الاسلام محسن قرائتی تقدیم علاقه‌مندان می‌شود:

آیه 12 سوره حجرات

«یَآ أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُواْ اجْتَنِبُواْ کَثِیراً مِّنَ الظَّنِ‏ّ إِنَّ بَعْضَ الظَّنِ‏ّ إِثْمٌ وَلَا تَجَسَّسُواْ وَلَا یَغْتَب بَّعْضُکُم بَعْضاً أَیُحِبُّ أَحَدُکُمْ أَن یَأْکُلَ لَحْمَ أَخِیهِ مَیْتاً فَکَرِهْتُمُوهُ وَاتَّقُواْ اللَّهَ إِنَّ اللَّهَ تَوَّابٌ رَّحِیمٌ‏»؛
اى کسانى که ایمان آورده‌‏اید! از بسیارى گمان‌‏ها دورى کنید، زیرا بعضى گمان‏‌ها گناه است. و (در کار دیگران) تجسّس نکنید و بعضى از شما دیگرى را غیبت نکند، آیا هیچ یک از شما دوست دارد که گوشت برادر مرده خود را بخورد؟ (هرگز) بلکه آن را ناپسند مى‌‏دانید و از خدا پروا کنید، همانا خداوند بسیار توبه‏‌پذیر مهربان است.

 

نکته‌ها

در ادامه آیه قبل، این آیه نیز به عواملى چون سوءظن، تجسّس و غیبت، که صلح و صفا و اخوّت میان مؤمنان را به هم مى‌‏زند اشاره مى‏‌کند. در قرآن، به حسن ظن سفارش شده و از گمان بد نسبت به دیگران نهى گردیده است. در سوره نور مى‏‌خوانیم: «لولا اِذ سَمِعتُموه ظَنّ المؤمنونَ و المؤمنات باَنفسِهم خَیراً»؛ چرا در باره‏ى شنیده‏‌هاى خود نسبت به مردان و زنان با ایمان، حسن ظن ندارید؟ همان‏گونه که آیه نهم این سوره، براى امنیّت و حفظ جان مردم، همه‏ مسلمانان را مسئول مبارزه با یاغى و تجاوزگر دانست، این آیه نیز براى حفظ آبروى مردم؛ سوءظن، تجسّس و غیبت را حرام کرده است. امروزه حقوق‏دانان جهان، از حقوق بشر حرف مى‌‏زنند، ولى اسلام به مسائلى از قبیل تمسخر، تحقیر، تجسّس و غیبت توجّه دارد که حقوق‏دانان از آن غافلند. هیچ گناهى مثل غیبت به درّندگى بى‌‏رحمانه تشبیه نشده است. آرى، حتّى حیوانات درنده هم نسبت به هم جنس خود تعرّض نمى‏‌کند.

ادامه »

جنگ نرم دشمن، برپایه‌ی دروغ، شایعه و سانسور بنا شده است

1ام بهمن, 1396

 

جهت انقلابی را با دقّت تمام حفظ کنید

 جنگ نرم دشمن، برپایه‌ی دروغ، شایعه و سانسور بنا شده است

در پی دیدار جمعی از مستندسازان جوان با رهبر انقلاب، ایشان در پیامی خطاب به

مستندسازان، ۵ نکته را به آنان توصیه کردند.

 

متن پیام رهبر انقلاب به این شرح است:

بسمه تعالی

جوانان عزیز مستندساز!

در پی جلسه‌ی شیرین دیشب، این نکته‌ها را در یاد نگه‌ دارید:

۱.جهت انقلابی را با دقّت تمام حفظ کنید. بازی‌های تکنیکی و شهرت حرفه‌ای، بر صفا و درستکاریِ انقلابیِ کار، غلبه نکند. با سرِ افراشته، زبان و عمل، نشان دهید که مؤمن انقلابی‌اید.

۲.جنگ نرم دشمن، برپایه‌ی دروغ و تحریف و شایعه و سانسور و بایکوت بنا شده است؛ هنر شما میتواند با سند، کار دشمن را بی اثر کند. تاریخ چهل‌ساله‌، لبریز از سندها بر حقّانیّت جمهوری اسلامی و کج‌روی و گمراهی دشمنان است.

۳.یک هدف اساسی دشمن، ترویج بدبینی و نومیدی است؛ دستمایه‌های امید درکشور بی‌شمار است. هنر شما قادر است با استناد به واقعیّات، سرچشمه‌ی امید و شوق و حرکت باشد.

۴.مستند انتقادی، مفید و لازم است. لحن اثر باید ناصحانه و چاره‌جویانه باشد. در انتقاد، لحن خصمانه و یأس‌آلود و هرج‌ومرج‌طلبانه، فایده‌ی آن را تبدیل به زیان میکند. زبان طنز به رسایی و سودمندی اثر کمک میکند.

۵.رضای خدای را در کارها در نظر بگیرید و از او کمک بخواهید.

 

والسّلام علیکم و رحمةاللّه

 

منبع: باشگاه خبرنگاران

 

دانلود مولودی حضرت زینب سلام الله علیها

1ام بهمن, 1396

 

گلچینی از فایل‌های صوتی بهترین مولودی‌خوانی و مدیحه‌سرایی ذاکران شناخته شده اهل بیت علیهم السلام از جمله میثم مطیعی، محمود کریمی، مجید بنی فاطمه، سعید حدادیان و مهدی میراداماد در وصف حضرت زینب کبری سلام الله علیها آماده دریافت است.

 
حاج میثم مطیعی:

 
حاج محمود کریمی:
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
حاج سید مهدی میرداماد:
 
 
حاج سعید حدادیان:
 
حاج سید مجید بنی فاطمه:
 
کربلایی نریمان پناهی:
 

ادامه »

قصد و نیت

1ام بهمن, 1396

 

پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم:

 

كُلُّ عامِلٍ يَعمَلُ على نِيَّتِهِ

 

هر کسی مطابق با نیت خود عمل می کند

كافي، ج 2، ص 84

دانلود تقویم کامل سال ۱۳۹۷

1ام بهمن, 1396

 

پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله) فرمود:

اِنَّ لِرَبِّکُمْ فِی أَیّامِ دَهْرِکُمْ نَفَحاتٌ أَلا فَتَعَرّضُوا لَها

 در ایام زندگی شما، اوقات و فرصت های مناسبی را خداوند در اختیارتان قرار می دهد، بکوشید از آن فرصت ها استفاده کنید.( احیاء العلوم، ج ۱، ص ۱۳۴)

 لحظه تحویل سال ۱۳۹۷ هجری شمسی 

بر اساس اعلام مرکز ژئوفیزیک دانشگاه تهران لحظه تحویل سال ۱۳۹۷ هجری شمسی به ساعت رسمی ایران
ساعت ۱۹ و ۴۵ دقیقه و ۲۸ ثانیه روز سه شنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۶ هجری شمسی
مطابق با ۲ رجب ۱۴۳۸ هجری قمری و ۲۰ مارس ۲۰۱۸ میلادی

 

تقویم سال ۱۳۹۷ در یک نگاه

تقویم 1397

خورشيدگرفتگي‌هاي سال 1397

 خورشيد گرفتگي جزیي. جمعه ۲۲ تیر. غير قابل رؤيت در ايران.
  اين گرفتگي در بخش‏های کوچکی از جنوب استرالیا، نیوزلند و جنوبگان به صورت جزیی قابل مشاهده است.
 خورشيد گرفتگي جزیي. شنبه ۲۰ مرداد. غير قابل رؤيت در ايران.
  اين گرفتگي در بخش کوچکی از شمال شرق کانادا، بخشی از شمال اروپا و بخش‏های میانی و شمالی آسیای شرقی به صورت جزیی قابل مشاهده است.
 خورشيد گرفتگي جزیي. یک‏شنبه ۱۶ دی. غير قابل رؤيت در ايران.
  اين گرفتگي در بخش‏هایی از شرق و شمال شرق آسیا، شمال اقیانوس آرام و بخش کوچکی از آلاسکا به صورت جزیی قابل مشاهده است.

ماه گرفتگي‌هاي سال 1397

 ماه‌گرفتگي كلي. جمعه و شنبه، ۵ و ۶ مرداد. قابل رؤيت در ايران.
  آغاز گرفتگی: ساعت 22 و ۵۴ دقيقه
   آغاز گرفتگی کلی: رأس ساعت 2۴
   پایان گرفتگی کلی: ساعت ۱ و ۴۳ دقيقه بامداد
   پایان گرفتگی: ساعت 2 و ۴۹ دقيقه بامداد
  اين گرفتگي در تمام پهنه دنیا، به جز ایسلند و گرینلند، شمال غرب آمریکای جنوبی، تمام آمریکای مرکزی و شمالی، شمال و شمال شرق روسیه دیده می‏شود.
 ماه‌گرفتگي كلي. دوشنبه ۱ بهمن. قابل رؤيت در ايران.
   آغاز گرفتگی: ساعت ۷ و ۴ دقيقه
   آغاز گرفتگی کلی: ساعت ۸ و ۱۱ دقيقه
   پایان گرفتگی کلی: ساعت ۹ و ۱۳ دقيقه
   پایان گرفتگی: ساعت ۱۰ و ۲۱ دقيقه
  (در مناطق شرقی ايران، قبل از آغاز گرفتگي، ماه غروب مي‌كند. همچنين گرفتگي کلی در هيچ نقطه‌اي از ايران ديده نمي‌شود. این گرفتگی در مناطق غربی ایران به صورت جزئی دیده می‏شود.)
  اين گرفتگي در تمام پهنه دنیا، به جز بخش‏هایی از آسیای غربی، شرق آفریقا، شرق و شمال شرق آسیا، اقیانوسیه و تقریباً تمام جنوبگان دیده می‏شود.

 گالری: 
موسسه تحقیقات و نشر معارف اهل البیت

سال 97 کِی تحویل می‌شود و چند روز تعطیلی دارد؟+دانلود تقویم

27ام دی, 1396

 

آغاز و پایان سال ۱۳۹۷ با میلاد امیرالمؤمنین علیه اسلام مقارن شده است. سال قمری به‌طور متوسط ۳۵۴ روز و سال شمسی، ۳۶۵ روز است.

بر اساس محاسبات کارشناسان مرکز تقویم مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، سال ۱۳۹۷ هجری شمسی ساعت ۱۹:۴۵:۲۸ روز سه‌شنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۶، مقارن با ۲ رجب المرجب ۱۴۳۹ هجری قمری و ۲۰ مارس ۲۰۱۸ میلادی تحویل می‌شود.

در سال آینده دو رویداد نجومی مهم در پهنه ایران قابل‌مشاهده خواهد بود. یکی ماه‌گرفتگی کلی که گرفت کلی رأس نیمه‌شب جمعه ۵ مرداد آغاز می‌شود و ساعت ۱:۴۳ بامداد شنبه ۶ مرداد به پایان می‌رسد. دومی، ماه‌گرفتگی کلی دوشنبه ۱ بهمن است که ساکنان نواحی غربی ایران می‌توانند بخش‌هایی از گرفت جزئی را هنگام طلوع خورشید و غروب ماه، ببینند.

روزهای تعطیل سال 97

سال ۱۳۹۷ دارای ۵۲ روز جمعه است و در طول سال، ۲۵ روز دیگر هفته تعطیل رسمی است. برخی از مناسبت‌های تعطیل رسمی با روز جمعه مقارن شده‌اند و برخی دیگر در آخر هفته یا اول هفته واقع شده‌اند. ماه‌های فروردین با ۷ روز، خرداد با ۴ روز و آبان و شهریور با ۳ روز تعطیل (غیر از جمعه)، دارای بیشترین روزهای تعطیل هستند. ماه‌های مهر و دی هم جز روزهای جمعه، تعطیلی دیگری ندارند.

سال 97 کی تحویل می‌شود و چند روز تعطیلی دارد؟+دانلود تقویم

جدول زیر، توالی این تعطیلی‌ها را نشان می‌دهد:

سال ۹۷ کی تحویل می‌شود و چند تعطیلی دارد؟

ادامه »

شطیطه؛ بانوی فقیری که عاقبت بخیر شد

27ام دی, 1396

 

شخصی است به نام «شطیطه». این نام برای بيدار‌دلان با بصيرت، بسیار آشناست. او زنی پارسا و نیکو‌سرشت اما فقیر و تنگدست بود. مال و منال قابل توجهی نداشت؛ ولی ویژگی داشت که سبب عاقبت بخیری او شد.

 

در میان مردمان، عده‌ای هستند که با جان و دل به امام شان نزدیک‌ اند و امام را با دل و جان یاری می‌کنند. روح و جسمشان را در اختیار امام می‌گذارند و همواره مطیع او هستند؛ رفتار و گفتارشان را با رضامندیِ امام زمانشان می‌سنجند و پا جایِ پایِ وی می‌گذارند. این اطاعت و همسویی با امام، وظیفة هر مسلمانی است که خواستار سعادت دنیا و آخرت است؛ زیرا میزان و اندازه شناخت از امام زمان، ارتباط مستقیمی با میزان اطاعت از ایشان دارد. به این معنا که هر اندازه دایرۀ معرفتی‌ انسان نسبت به امام زمانش گسترده‌تر باشد‏، به همان اندازه میزان تسلیم و تاثیر از امام گسترده خواهد بود. این باور در آموزه‌های اسلامی بسیار ارزشمند است و اهمیت آن زمانی معلوم می‌شود که در این باره حدیثی را از رسول خدا صلی الله و علیه وآله بخوانیم: «مَن مات ولم یعرف امام زمانِه، ماتَ میته جاهلیّه» (1) ؛ هر کسى بمیرد در حالى که امام زمان خود را نشناخته باشد، به مرگ جاهلى مرده است.


این حدیث شریف اهمیت شناخت امام زمان و پیروی از ایشان را در قالب هشدار بیان کرده است تا مسلمانان از خواب غفلت بیدار شوند و برای عاقبت به خیر شدن، امام زمان‌شان را بشناسند و در همه حال از ایشان پیروی کنند.

ادامه »

معصومان علیهم السلام خط قرمز ما هستند!

27ام دی, 1396

 

معصومان علیهم السلام خط قرمز ما هستند

و معصوم بودن آن ها از خطا و گناه از مسلمات مذهب شیعه است.

 

به یقین تمام اختیارات فضای مجازی فعلی که از آن رفع مانع شد در دست صهیونیست ها و آمریکایی ها است. کسانی که در این فضا وارد می شوند مانند یک نوکر بی اختیار هستند.

آیا این در شأن یک ملت بزرگ و پرافتخار است که نوکر بی اختیار صهیونیست ها باشد؟

چرا فضای سالم ایجاد نمی شود؟

در حال حاضر این فضا باز شده اما اگر بار دیگر سبب اغتشاش شود مردم شما را نخواهند بخشید.

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی در درس خارج خود که در مسجد اعظم قم برگزار شد، با بیان این که مسؤولان باید در سخنان خود دقت کنند، گفتند:

مسؤولان باید حرف های خود را یادداشت کنند و بخوانند، این دقت باید وجود داشته باشد تا انسان گرفتار نشود.

ادامه »

روشهای تهیه و حفظ لقمه حلال

26ام دی, 1396

 

برای ثبات و پایداری در راه کسب حلال و تهیه لقمه پاک، راهکار هائی را از کلمات معصومین (علیهم السلام) بیان می کنیم:

سفر برای کسب حلال

علاء بن کامل یکی از یاران حضرت صادق علیه السلام روزی به محضرش شتافت و التماس دعا گفت، و اضافه نمود که:

ای پسر پیامبر صلی الله علیه و آله

از خداوند متعال بخواه که زندگی راحت و مرفهی داشته باشم!

امام علیه السلام پاسخ داد:

لَا أَدْعُو لَک اطْلُبْ کمَا أَمَرَک اللَّهُ عَزَّ وَ جَل؛[1]

من برایت دعا نمی کنم، تو زندگی مرفه و راحت را از همان راهی بخواه که خداوند متعال به تو فرمان داده است. یعنی از راه تلاش و کوشش بهبود بخشیدن به وضع زندگی و تدارک برخی از برنامه های اقتصادی در جامعه نه تنها نقص و عیبی برای یک انسان مسلمان به حساب نمی آید، بلکه ناشی از قوت ایمان و اراده استوار او در راه رسیدن به اهداف والای معنوی است. رئیس مذهب جعفری علیه السلام بر این اندیشه پای می فشرد که:

ینْبَغِی لِلْمُسْلِمِ الْعَاقِلِ أَنْ لَا یرَی ظَاعِناً إِلَّا فِی ثَلَاثٍ مَرَمَّةٍ لِمَعَاشٍ أَوْ تَزَوُّدٍ لِمَعَادٍ أَوْ لَذَّةٍ فِی غَیرِ ذَاتِ مُحَرَّم؛[2]

کوچیدن برای یک مسلمان عاقل شایسته نیست مگر در سه مورد: بهبود بخشیدن به وضع اقتصادی (سفرهای تجارتی و..).، کسب توشه آخرت (سفرهای زیارتی)، رسیدن به لذتهای حلال (سفرهای تفریحی).

ادامه »

قلمرو و گستره حکم حکومتی

26ام دی, 1396

 

مقصود از قلمرو موضوعی این است که چه موضوعاتی می تواند مورد حکم حاکم اسلامی و ولی فقیه قرار گیرد؛ آیا موضوع حکم وی منحصراً احکام شرعی است یا می تواند خارج از آنها نیز باشد؟ آیا حاکم اسلامی حق دارد در غیر موارد منصوص نیز حکمی صادر کند یا خیر؟ آیا حاکم اسلامی می تواند امور مربوط به حکومت و اداره کشور - اعم از قانون گذاری، اجرایی و قضایی - احکامی صادر کند، یا این که تنها در بخشی از آنها از چنین اختیاری برخوردار است؟

تفاوت حکم حکومتی با احکام اولیه و ثانویه، در این است که حکم حکومتی، همیشه نسبت به حکم اولی یا ثانوی مافوق خود جزیی تر است. فرق دیگر حکم حکومتی با حکم شرعی در مدت زمان اعتبار آن است؛ زیرا احکام اولیه، که به موضوعات در حالت طبیعی تعلق گرفته اند، دائمی اند و احکام ثانویه دائر مدار عناوین خود، از قبیل ضرورت ها اضطرار، ضرر، حرج، حفظ نظام و مصلحت اهم می باشند؛ یعنی تا یکی از این عناوین و نظایر آنها باقی است، حکم ثانوی نیز باقی است و با رفع آنهاست که حکم ثانوی مرتفع می شود، اما حکم حکومتی دائر مدار مصلحت و عناوینی است که حاکم اسلامی با درنظر گرفتن آنها اقدام به صدور حکم مزبور می نماید.

جایگاه حکم حکومتی در نظام دینی (اسلامی)

حکم حکومتی، در طول حکم اولی و حکم ثانوی است، نه در عرض آن و همواره دستور به اجرای یک حکم اولی یا ثانوی پس از تطبیق آن بر موضوعی معین می باشد. این خصوصیت ناشی از آن است که دین اسلام، دین کاملی است و برای هر واقعه ای حکمی دارد، که یا به طور خاص بیان شده و یا از اطلاق و عموم ادله شرعی قابل استنباط می باشد. لذا در این صورت مجتهد هیچ گاه با فقدان نص و نبود قانون مواجه نخواهد شد و حکومت نیز همواره راه خود را در پرتو احکام شرعی ادامه می دهد و اصولاً قوامِ اسلامی بودن و اسلامی ماندنِ حکومت هم در همین نکته نهفته است؛ [1] چرا که در اسلام، حدود اختیارات فقیه را فقه و حقوق اسلام تعیین می کند، نه خود فقیه[2]فقیه جامع الشرایط، حکمش در حوزه ولایت امت اسلامی و صدور احکام ولایی و عمل به این احکام، بر مردم و بر خودِ والی و بر فقیهان و مجتهدان دیگر واجب است و هیچ کس، [حتی] خود والی هم حق نقض این حکم را ندارد. [3]

ادامه »

آشنایی با اصطلاح فقهی واجب

23ام دی, 1396

واجب، در اصطلاح فقهی به عملی گفته می‌شود که انجام‌دادن آن لازم و ترک آن، موجب توبیخ و عذاب الهی است. واجب دارای اقسام و دسته‌بندی‌های مختلفی است.

واجب، در اصطلاح فقهی به عملی گفته می‌شود که انجام‌دادن آن لازم و ترک آن، موجب توبیخ و عذاب الهی است. واجب دارای اقسام و دسته‌بندی‌های مختلفی است. مهم‌ترین واجبات شرعی، با عنوان فروع دین معروف‌اند که معروف‌ترین آنها، ده مورد است. 

تعریف
واجب در اصطلاح فقهی عملی است که حکم شرعی آن وجوب است و انجام آن لازم است و ترک کردن آن گناه و باعث توبیخ از جانب شارع می‌شود.

اقسام
واجب، از جهات گوناگون تقسیم‌بندی می‌شود و اقسامی دارد که عبارتند از:

ادامه »

حذف کلمه "الله" از پرچم ایران در شبکه نمایش خانگی؟! + فیلم و عکس

23ام دی, 1396

چند وقتی است سریاِلی با عنوان “عالیجناب” در شبکه نمایش خانگی توزیع می‌شود سریالی که با نگاه سیاسی به انتخابات یک سالی را در صف مجوز مانده بود تا سرانجام سال ۹۶ اجازه پخش گرفت.


حذف الله از پرچم ایران در شبکه نمایش خانگی؟!

داستان این سریال به ماجرای دو رقیب انتخاباتی می‌پردازد و روایتگر مبارزه دکتر ملک سیاستمدار کهنه‌کار و معتقدی است که در راه پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری، در آخرین روزهای رقابت و درحالی‌که به لطف بازی‌های تبلیغاتی و سفسطه رقیب، طبق نظرسنجی‌ها، بازنده این کارزار است، علی‌رغم میل باطنی‌اش برای چیره شدن بر رقیب نه‌چندان صالح، دست به دامان مشاوری می‌شود که پست معاون اولی را از او طلب می‌کند. مشاوره هژیر خاتم به پیروزی ملک می‌انجامد اما این تازه ابتدای کار است.

حذف الله از پرچم ایران در شبکه نمایش خانگی؟!

اما در این مطلب قصد ما توضیح درباره مسایل انتخاباتی مطرح شده در این سریال نیست، آنچه باعث شده این مطلب به تحریر در آید سکانس‌هایی از این سریال است که در آن کلمه مقدس “الله” در پرچم‌های جمهوری اسلامی ایران مشاهده نمی‌شود.یعنی پرچم‌هایی سه رنگ بدون کلمه “الله".

حذف الله از پرچم ایران در شبکه نمایش خانگی؟!

هر چند این پرچم ها در این فیلم به نوعی قرار داده شده که اکنون سازندگان این سریال عنوان می‌کنند، کلمه “الله” در آن قسمتی است که دیده نمی شود، اما تکرار این موضوع به دفعات در این فیلم موجب تعجب بسیاری از صاحبنظران شده است.

در این سریال چندین مرتبه که از پرچم ایران در نماها و سکانس‌های مختلف استفاده شده اثری از کلمه “الله” در پرچم مشاهده نمی‌شود. ضمن اینکه روال معمول در اینگونه موارد در طراحی صحنه این است که پرچم به نوعی قرار داده شود که کلمه “الله” در آن مشاهده شود. به خصوص اینکه این سریال روایتگر سیاسیونی است که حتما به این موضوع توجه دارند.

حذف الله از پرچم ایران در شبکه نمایش خانگی؟!

به نظر می رسد مسئولان مربوطه هر چه سریعتر باید به این موضوع ورود کرده و نسبت به آن با حساسیت اقدام نمایند.

در روزهای گذشته و در جریان آشوب‌های عده‌ای اغتشاشگر، همگان شاهد حساسیت مردم به پرچم ایران بودند و مشاهده کردند آتش زدن پرچم ایران چه حساسیتی را در بین مردم برانگیخت. اکنون انتظار می‌رود هر چه زودتر فردی در این خصوص پاسخ مناسب را ارائه دهد.

باشگاه خبرنگاران


 
دانلود نرم افزارهای قبله نما