موضوع: "مقام معظم رهبری"

فتاوایی از آیت‌الله العظمی خامنه‌ای

اسفند 4ام, 1395
حضرت آیت الله خامنه ای به چند استفتاء دربارۀ:
«استفاده از کالای خارجی»، «حکم غسل و روزۀ عید نوروز»، «مراعات نکردن پوشش در نماز»، «حکم نماز با بدن یا لباس نجس»، «نماز در صورت فراموشی نجاست بدن» و… پاسخ گفتند:

* ثواب خرید کالای ایرانی

پرسش: آیا خرید کالای ایرانی ثواب هم دارد؟

پاسخ: اگر به نیت تقویت مسلمانان و اقتصاد نظام اسلامی انجام شود، قطعاً ثواب دارد.

* استفاده از کالای خارجی

پرسش: حکم خرید، فروش و استفاده از کالای خارجی در صورتی که مشابه داخلی داشته باشد اشکال دارد؟

پاسخ: اگر این کار موجب تضعیف کالای ایرانی و ضرر به اقتصاد نظام اسلامی شود، جایز نیست.

* حکم غسل و روزۀ عید نوروز

پرسش: آیا غسل و روزه به نیت عید نوروز صحیح می باشد؟

پاسخ: غسل و روزۀ عید نوروز مستحب می باشد.

* مراعات نکردن پوشش در نماز

پرسش: حکم نماز کسی که به جهت جهل به حکم، پوشش لازم در نماز را مراعات ننموده چه می ‌باشد؟

پاسخ: در صورتی که جاهل به حکم باشد بنا بر احتیاط واجب نماز باطل می باشد.

اشتراک گذاری این مطلب!

ادامه »

توجه دائمی به نعمت‌های الهی

اسفند 4ام, 1395

ما خیال می‌کنیم فقط نان اگر روی زمین افتاد، باید انسان آنرا بردارد، ببوسد. اینطور نیست، بلکه همۀ نِعَم الهی، از طرف خداست، هم خودِ نعمت‌بودن ارزش است، و هم اینکه از طرف خداست. هر چه او بدهد، از سوی او بیاید، او لطف کند؛ خیلی قیمت دارد.

دریافت فایل

مجموعه «عطر ماندگار» شامل قطعات کوتاهی از شرح احادیث اخلاقی با بیان رهبر معظم انقلاب اسلامی در ابتدای درس خارج فقه است. احادیث گنجانده شده در این مجموعه با مضامین اخلاقی و اجتماعی و قابل استفاده برای عموم جامعه است. منبع احادیثی که در این مجموعه شرح داده می‌شوند کتاب «الشافی فی العقاید، الاخلاق و الاحکام و امالی» است.

اشتراک گذاری این مطلب!

دستاوردهای عظیم الگوی مقاومت در مقابل خسارات سنگین روند سازش

اسفند 3ام, 1395

ششمین کنفرانس بین المللی حمایت از انتفاضه فلسطین

 رهبر معظم انقلاب اسلامی در ششمین کنفرانس بین المللی حمایت از انتفاضه فلسطین تبیین کردند؛
حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز (سه شنبه) در ششمین کنفرانس بین‌المللی حمایت از انتفاضه فلسطین و در جمع رهبران گروههای فلسطینی، رئیسان و مسئولان مجالس کشورهای اسلامی، و صدها تن از اندیشمندان، فرزانگان و شخصیت‌های برجسته و آزادی‌خواه جهان اسلام، هدف فتنه‌ها و جنگهای داخلیِ تحمیلی در منطقه را کمرنگ‌شدن حمایت از آرمان مقدس آزادی قدس خواندند و با تأکید بر لزوم پرهیز گروههای مقاومت فلسطینی از ورود به اختلافات قومی و مذهبی و اختلافات داخلی کشورها خاطرنشان کردند:

همه جریان‌های اسلامی و ملی، موظفند در خدمت آرمان فلسطین قرار گیرند و عمق رابطه جمهوری اسلامی با گروه‌های مقاومت فقط به میزان پایبندی آنان به اصل مقاومت مرتبط است.

ایشان همچنین با تشریح دستاوردهای درخشان و افتخارآمیز الگوی مقاومت قهرمانانه و انتفاضه مقدس در زمین‌گیر کردن رژیم صهیونیستی، و با اشاره به اثبات نادرستی طرح‌های قبلی «سازش» و تلاشهای اخیر دوست‌نمایانی که به‌دنبال انحراف مقاومت و انتفاضه و هزینه کردن آن در معاملات سری با دشمنان هستند، تأکید کردند: مقاومت هوشمندتر از آن است که در این دام فرو افتد و انتفاضه سوم باذن الله شکستی دیگر بر رژیم غاصب تحمیل خواهد کرد و تلاش برای آزادی فلسطین باید محور وحدت همه ملت‌های مسلمان و آزادی‌خواه باشد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، قصه پُرغصه فلسطین و اندوه جانکاه مظلومیت ملت صبور، بردبار و مقاوم آن را درد و رنجی انبوه بر دل انسانهای آزادی‌خواه و حق‌طلب و عدالت‌جو دانستند و افزودند: تاریخ فلسطین و اشغال ظالمانه آن و آواره کردن میلیون‌ها انسان و مقاومت دلیرانه این ملت قهرمان، پر فراز و نشیب است.

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به سوابق تاریخی، توطئه تشکیل رژیم صهیونیستی را توطئه‌ای فرامنطقه‌ای خواندند و گفتند: در هیچ برهه‌ای از تاریخ، هیچ یک از ملت‌های جهان با چنین رنج و اندوه و اقدامی ظالمانه، مواجه نبوده‌اند که در توطئه‌ای فرا منطقه‌ای، کشوری به‌طور کامل اشغال شود و ملتی از خانه و کاشانه خود رانده شوند و به‌جای آنان، گروهی دیگر از جای‌جای جهان بدانجا گسیل شوند و موجودیتی حقیقی نادیده گرفته شود و موجودیتی جعلی به جای آن بنشیند.

اشتراک گذاری این مطلب!

ادامه »

مقاومت فلسطین با عبرت گیری از گذشته

اسفند 3ام, 1395

قسمتی از بیانات رهبر معظم انقلاب در کنفرانس حمایت از انتفاضه فلسطین:

مقاومت فلسطین باید با عبرت گیری از گذشته به این توجه داشته باشد که «مقاومت» و «فلسطین» ارزشمندتر از آن است که در اختلافات داخلی کشورها و یا اختلافات قومی و مذهبی درگیر شود

اگر گروهی پرچم مقاومت را بر زمین بگذارد، یقیناً گروهی دیگر از دل ملت فلسطین برمی آید و آن پرچم را در دست خواهد گرفت.

این روزها مراکز معلوم الحال، «مقاومت» را مورد سؤال قرار میدهند در پاسخ باید گفت: درست است که مقاومت هنوز نتوانسته به هدف غائی خود یعنی آزادی کل فلسطین دست یابد، لکن مقاومت توانسته مسئله فلسطین را زنده نگه دارد و مانع اساسی در برابر پروژه های صهیونیستی باشد.

رهبر انقلاب، صبح امروز در کنفرانس حمایت از انتفاضه فلسطین: هرگز نباید از اهمیت حمایت سیاسی از مردم فلسطین غافل بود. ملتهای مسلمان و آزادیخواه با هر سلیقه و روش، اما میتوانند در یک هدف گردهم آیند و آن تلاش برای آزادی فلسطین است

با پدیدار شدن نشانه های افول رژیم صهیونیستی و ضعف آمریکا، فضای جهانی بسمت مقابله با رژیم صهیونیستی میل میکند.

اشتراک گذاری این مطلب!

حضور رهبر معظم انقلاب در مراسم عروسی + فیلم

اسفند 2ام, 1395

حضور رهبر معظم انقلاب در مراسم عقد یک زوج جوان جیرفتی که سادگی از شاخصه این مراسم بود شور و شوق بسیاری به این جشن داد، به گونه ای حاضران با ورود معظم له به مراسم شعار سر می دادند و صلوات می فرستادند.

اشک های عروس هنگام جاری شدن خطبه عقد از سوی رهبری معظم، مهریه ساده و حضور مردم در این مراسم برای دیدار با رهبر انقلاب از نکات جالب این فیلم است.

اشتراک گذاری این مطلب!

اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل

اسفند 2ام, 1395

اگر اقدام و عمل به صورت درست انجام بگیرد، در پایان سال آثار و نشانه‌های آن را مشاهده خواهیم کرد

 آنچه که من به عنوان شعارِ امسال انتخاب میکنم، عبارت است از «اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل». این، راه و جاده‌ی مستقیم و روشنی است به سمت آن چیزی که به آن احتیاج داریم.

البته توقع نداریم که این اقدام و عمل، در ظرف یک‌ سال همه‌ی مشکلات را حل کند؛ اما مطمئنیم که اگر چنانچه اقدام و عمل به صورت برنامه‌ریزی شده و درست انجام بگیرد، ما در پایان این سال آثار و نشانه‌های آن را مشاهده خواهیم کرد.

از همه‌ی کسانی که در این راه تلاش کردند و تلاش میکنند، تشکر میکنم.

  پیام رهبر معظم انقلاب بمناسبت آغاز سال ۱۳۹۵

اشتراک گذاری این مطلب!

شیطان در نماز شب به سراغ شما می‌آید!

اسفند 2ام, 1395
توصیه اخلاقی رهبر معظم انقلاب به جامعه مؤمن و انقلابی
شیطان در نماز شب به سراغ شما می‌آید!
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در ابتدای یکی از جلسات درس خارج فقه، با قرائت حدیثی درباره تلاش شیطان برای فریفتن انسانها، فرمودند:
«برادران! مراقب شیطان باشیم، در بهترین حالات، شیطان می‌آید سراغ انسان. در وقت نماز شب که مشغول عبادتید، مشغول تضرّعید، همان وقت شیطان می‌آید سراغ شما. بستگی دارد که من و شما چه‌جور آدمی باشیم؛ یک وقت ما را وسوسه می‌کند بوسیلۀ عُجب، یک وقت ما را وسوسه می‌کند بوسیلۀ ریا، یک وقت وسوسه می‌کند بوسیلۀ ایجاد شک و تردید در این کاری که داریم می‌کنیم. … بارها عرض کرده‌ایم اینکه شیطان در قرآن کریم این‌همه اسمش تکرار شده، چه اسم شیطان، چه اسم ابلیس برای خاطر این است که اهمیتِ این دشمنِ خطرناک را ما فراموش نکنیم…
شیطان انس هم همینجور است:
شیاطین انس هم همینجورند، آنها هم از شیطانِ جنّ الهام می‌گیرند، به یکدیگر کمک می‌کنند برای اینکه ما را منصرف کنند، منحرف کنند از صراط مستقیم. ثبات بر صراط مستقیم، آن چیزی است که انسان هر روزی بارها و بارها از خدای متعال می‌خواهد:
«اهْدِنَا الصِّراطَ الْمُسْتَقیم‌». خب، شما که در صراط مستقیم‌اید، «اهْدِنَا الصِّراطَ الْمُسْتَقیم‌» یعنی: ثبِّتنا علیه، یعنی در سرِ دو راهی‌ها، ما را به آن راهی که صراط مستقیم است، هدایت کن! یعنی ما را مستمراً بر این صراط قرار بده که از آن منصرف و منحرف نشویم. اینها درس برای ما است، درس واقعی برای ما اینهاست، اینها را بایستی رعایت بکنیم، که اگر شد، انشاءالله سعادت دنیا و آخرت برای ما است.

پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای

اشتراک گذاری این مطلب!

مشکلات دلخراش مردم در خوزستان و مناطق سیل‌زده؛ مسئولان علاج کنند.

اسفند 2ام, 1395

حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز (دوشنبه) در ابتدای جلسه درس خارج فقه با اشاره به مشکلات و خسارتهای شدید پدید آمده در اثر سیل و گرد و غبار در مناطق جنوب کشور، تأکید کردند: این حوادث حقیقتاً دل انسان را می‌خراشد و مسئولان موظفند که با فکر و کار و تلاش و همدلی با مردم، به این مشکلات رسیدگی و برای علاج قطعی آنها چاره‌اندیشی و اقدام کنند.

حضرت آیت الله خامنه‌ای با اشاره به مشاهدات گذشته خود از مشکلات پدید آمده برای مردم در جریان دو سیل مهیب افزودند: سیل آفت بزرگی است و خسارتهای زیادی برای مردم و خانواده‌ها ایجاد می‌کند و کمک به مردم سیل‌زده در مناطق جنوب، وظیفه و کاری لازم است.

ایشان مسائل این‌روزهای خوزستان و قطع آب و برق و وسایل ارتباطی در هوای سرد را نمونه دیگری از مشکلات دلخراش و بسیار سخت مردم برشمردند و گفتند: ‌مسئولان وظیفه دارند که به این مشکلات رسیدگی کنند و اگر کسی به فکر مردم باشد، نمی‌تواند در مقابل مسائل دشوار خوزستان راحت بماند و این وظیفه قطعی، فوری و همیشگی حکومتهاست که به فکر مردم باشند.

حضرت آیت الله خامنه‌ای با انتقاد از برخی که به‌جای حل مسئله ریزگردها، مسئولیت آن را متوجه گذشتگان می‌کنند، خاطرنشان کردند: درست است که برخی مسائل به چاره‌اندیشی‌های بلندمدت احتیاج دارد اما این حرف که وضعیت فعلی نتیجه به فکر نبودن گذشتگان است، کافی نیست و مشکلی را حل نمی‌کند و چند صباح دیگر نیز دیگران همین قضاوت را درباره ما خواهند کرد که چرا برای علاج مشکل مردم کاری انجام نشد.

ایشان افزودند: باید این سختی‌ها را در زندگی مردم لمس، و برای علاج آنها فکر، کار، تلاش، همدردی و همدلی کرد.

مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی

اشتراک گذاری این مطلب!

هنری زنانه با نام بچه‏ دارى‏

اسفند 2ام, 1395
 

هنر بزرگ زن و میزان شخصیت او را می ‏توان از چگونگى بچه‏ دارى کردن او تشخیص داد؛ چراکه سلامت روحى و جسمى فرزند، در گرو بچه‏ دارى درست مادر است.

این مهم و اینکه آنان در این‏باره در چه وضعیتى مى ‏باشند، نمودارى است که اندازه تلاش، زحمت، دلسوزى، فرهنگ و اندیشه مادر را آشکار می ‏سازد.
در حقیقت، خوشبختى واقعى مادران در پرورش فرزندانى سالم و صالح است. پرواضح است که رساندن فرزندان به چنین فرجامى، کارى دشوار و طاقت ‏فرسا است که تنها زن مى‏ تواند از عهده آن برآید.
به تعبیر مقام معظم رهبرى:
بعضى از کارهاى خانه خیلى سخت است. شما هر کارى را در نظر بگیرید که خیلى دشوار باشد، در مقابل بچه‌‏دارى در واقع آسان است. بچه‏ دارى هنر خیلى بزرگى است. مردها یک روز هم نمى ‏توانند این کار را انجام دهند. زنها با دقت، با حوصله و با ظرافت این کار بزرگ را انجام میدهند. خداى متعال در غریزه آنها این توان را قرار داده است.

روزى از روزها حضرت رسول اکرم صلی الله علیه و آله در مسجد به انتظار بلال به سر مى‏بردند که بیاید و اذان بگوید. بلال با اندکى تأخیر به مسجد آمد. حضرت رسول اکرم صلی الله علیه و آله فرمود: چرا دیر کردى؟ 
عرض کرد: هنگام آمدن به مسجد خدمت حضرت فاطمه‏(سلام الله علیها) رفتم، او مشغول آرد کردن بود و فرزندش حضرت حسن‏ علیه السلام نزد آسیاب روى زمین قرار داشت.
گفتم: یا فاطمه،کدام‏یک از پیشنهادهاى مرا قبول دارى؟ یا من بچه را نگاه دارم و شما آسیاب کنید و یا بر عکس.
فرمود: من به فرزند مهربان‏ترم و بهتر می‏توانم کار بچه‏ دارى را انجام دهم. آن‏گاه آسیاب را گرفتم و آرد کردم. و این بود علت تأخیر من.

منابع:
1بحار الانوار، ج‏43، ص76؛ به نقل از: اخلاق حضرت فاطمه‏(، ص32 و 33.
2مطلع عشق، ص82 و 83.

اشتراک گذاری این مطلب!

۱۰ توصیه رهبر انقلاب درباره‌ی آداب نماز

بهمن 28ام, 1395

یكی از توصیه‌های رهبر انقلاب به جوانان در سالهای متمادی تقویت ارتباط با خدا و انس با نماز و معنویت بوده است. پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR در ایام ماه مبارك رمضان برخی از این توصیه‌ها را در گزیده بیانات پیش رو مرور كرده است:


۱. برای حضور قلب در نماز تمرین كنیم

نماز قالبی دارد و مضمونی؛ جسمی دارد و روحی. مواظب باشیم جسم نماز از روح نماز خالی نماند. نمیگوئیم جسم بیروح نماز هیچ اثری ندارد؛ چرا، بالاخره یك اثركی دارد؛ اما آن نمازی كه اسلام و قرآن و شرع و پیغمبر و ائمه (علیهم‌السّلام) این همه روی آن تأكید كردند، نمازی است كه جسم و روحش هر دو كامل باشد. این جسم هم متناسب با همان روح فراهم شده؛ قرائت دارد، ركوع دارد، سجود دارد، به خاك افتادن دارد، دست بلند كردن دارد، بلند حرف زدن دارد، آهسته حرف زدن دارد. این تنوع برای پوشش دادن به همه‌ی آن نیازهائی است كه به وسیله‌ی نماز بایستی برآورده شود كه هر كدام رازی در جای خود دارد و مجموعه‌ی اینها، قالب و شكل نماز را به وجود میآورد. این شكل خیلی مهم است، لیكن روح این نماز توجه است؛ توجه. بدانیم چه كار داریم میكنیم. نماز بیتوجه - همان طور كه عرض كردم - اثرش كم است. ۱۳۸۷/۰۸/۲۹

اشتراک گذاری این مطلب!

ادامه »