موضوع: "امام هادی علیه السّلام"

کوتاهی کردن

نوشته شده توسطرحیمی 28ام بهمن, 1397

امام هادى علیه السلام:

اُذکُر حَسَراتِ التَّفریطِ بِأخذ تَقدیمِ الحَزمِ؛

حسرت کوتاهى کردن را با پیشه کردن دور اندیشى، یاد کن.

عاق والدین

نوشته شده توسطرحیمی 28ام خرداد, 1397

 

 امام هادى عليه السلام :

العُقوقُ يُعقِبُ القِلَّةَ و يُؤدِّي إلَى الذِّلَّةِ ؛

 

عاقّ [والدين] ، نادارى در پى دارد و به خوارى مى كشاند.

بحار الأنوار ، ج 74 ، ص 84

مداحی کربلایی حمید علیمی به مناسبت شهادت امام هادی

نوشته شده توسطرحیمی 29ام اسفند, 1396

گلچین شهادت امام هادی علیه السلام

نوشته شده توسطرحیمی 29ام اسفند, 1396

 

گلچین صوتی مداحی به مناسبت سالروز شهادت “امام علی النقی الهادی (علیه السلام) ” با نوای حاج میثم مطیعی، در ادامه آماده دریافت می باشد.
 
ردیف عنوان فایل حجم پخش آنلاین دانلود
۱
زیارت جامعه کبیره | سال 1392
47.21 MB
دانلود
۲
زیارت جامعه کبیره | سال 1391
32.23 MB
دانلود
۳
صلوات بر امام هادی و امام عسکری (علیهما السلام)
5.92 MB
دانلود
۴
آستان خدا کمال شما، هفت پرواز زیر بال شما (مدح امام هادی )
11.34 MB
دانلود
۵
گفت:« سُرّ من رَای»، ترجمان «سامرا»ست. من ولی دلم گرفت، این حرم چه آشناست (روضه)
17.45 MB
دانلود
۶
پاکیزه کن وجود مرا ایها النقی (روضه)
15.72 MB
دانلود
۷
ای که نام پاک تو، گشته رمز عاشقی (شعری الهام گرفته از زیارت جامعه کبیره) (واحد)
9.96 MB
دانلود
۸
بالاتری ز مدح و ثنا ایها النقی  (واحد)
3.36 MB
دانلود
 

مرثیه و مداحی شهادت امام هادی (علیه السلام)

نوشته شده توسطرحیمی 29ام اسفند, 1396

 

امام هادی علیه السلام در سوم رجب سال 254 ه . ق به دستور معتز و با سمی که در آب انار ریخته شده بود، مسموم شد و به شهادت رسید. در آن روز بسیاری از بنی هاشم و دیگران در منزل امام جمع شده بودند و شیون می کردند و فریاد می زدند:

«وای بر ما از بی کسی و بی یاری!

وای بر مستمندان و یتیمان از تنهایی!»

سپس امام حسن عسکری علیه السلام بر بدن پاک آن حضرت نماز خواند.

مرثیه و مداحی شهادت امام هادی (علیه السلام)
 

1. حاج امیر عباسی

ردیف

موضوع

اجرا

حجم
(KB)

زمان
1
به چشمم ره گریه باز شد (نوحه جدید سال 93)
2,042 00:05:35

1. حاج میثم مطیعی

ردیف

موضوع

اجرا

حجم
(KB)

زمان
1
بالاتری ز مدح و ثنا ایها النقی (روضه جدید سال 93)
6,074 00:17:03

1. حاج منصور ارضی

ردیف

موضوع

اجرا

حجم
(KB)

زمان
1

منم ابن الرضا (روضه)

330 0:01:24

ادامه »

حضرت امام هــادی علیه السلام کدام دعا را بسیار می‌خواندند؟

نوشته شده توسطرحیمی 15ام شهریور, 1396
 
به بهانه پانزدهم ذی الحجة؛
 
خُـداوند تبارک و تعالی می داند که مـا هرگز در اُمور مُهم خود جُز به او پنـاهنده نمی شویم و در سختی ها و بلاها جُز به او اعتماد نمیکُنیم و مـا را چنین عـادت داده است.
دُعـا کردن بالذّاته گفتگو نمودن با خُـداوند و درخواست و ابراز نیـاز کردن به درگاه خـالق یکتاست. از آنجا که انسان موجودی ضعیف در گرایش دادن تقدیرات به سمت مطلوب خویش است و این امر از طریق و مسیر اراده ی الهی صورت می پذیرد، لذا لازم است که رضایت خـالق برای برگرداندن تقدیر و یا اجابت خواسته های بشری بوجود آید و یکی از راههای بدست آوردن این نوع رضایت، دُعـا و التجـاء به درگاه رُبوبی می باشد. انسان به هنگام دُعـا تمام توجه خود را به عالی ترین درگاه نزول رحمت و مغفرت  و بلند مرتبه ترین ینابیع و سرچشمه های فیّاض برکات معطوف میسازد و با اذعان قلبی و زبانی به ربوبیّت باریتعالی و نیز با درک موقعیت بسیار ضعیف و ناچیز خود درخواستش را از والاترین، قدرتمند ترین و بخشنده ترین منبع فیض در هستی طلب مینماید. اظهار عجز و ناتوانی در پیشگاه خـالق یگانه و اقرار به خطاها از سوی بنده، آثـار دُعـا را برایش مُضاعف میسازد و موجبات تعالی روح و نتیجتاً وصول به مقام قُرب الهی را فراهم می آورد. 
 

حضرات ائمه معصومین علیهم السلام همواره در آموزشهائی که به افراد، بویژه به شیعیان و مُحبّین داده اند، آموزش دُعـاهای مُتفاوت با موضوعـات مُختلف را در برنامه های خود داشته اند و بر لزوم دُعـا کردن مُسلمین به عنوان یکی از عناوین عبـادات و پیوستگی عباد با ذات رحمانی خُـداوند و با تعبیری چون سلاح مؤمن تأکید فرموده اند. آموزش دُعـای معروف کُمیل توسط حضرت امیرألمؤمنین علی علیه السلام به کُمیل بن زیاد نخعی یمانی، یا دُعـای معروف عرفه که توسط بُشر و بشیر فرزندان غالب اسدی از ناحیه ی حضرت سیّد ألشهداء علیه السلام نقل گردیده است و همچنین صحیفه ی سجّادیه ی حضرت امام علی بن الحُسین علیهما السلام نمونه ی بارز و کاملی از دُعاهائی است که آن بزرگواران برای آموزش بهتر بندگی برای عباد خُـدا و بهره برداری مُحبّین از فیوضات آن مضامین پر برکت از خویش به یادگار گذاشته اند. پر واضح است که دُعـاهائی که توسط معصومین علیهم السلام به بنـدگان خُـدا توصیه میشود، به لحاظ مُحتوای معنائی بالا و مضامین فوق العاده ایکه فقط میتواند از ناحیه ی آن بزرگواران صادر گردیده باشد دارد، از حیث اثر گذاری و اجابت نیز قطعاً در نقطه ی مرکزی سیبل اجابت قرار خواهد گرفت و بهره های وافرش عباد خداوند را در میپوشاند.

ادامه »

گلچین مولودی ولادت امام هادی علیه السلام

نوشته شده توسطرحیمی 15ام شهریور, 1396

 

گلچین ولادت امام هادی علیه السلام

حاج سعید حدادیان – سال ۹۱

“روش هوا شده رشک چین (سرود) ” شب ولادت امام هادی علیه السلام 1391

 


حاج محمد رضا طاهری – سال ۹۲

“برای عشق دوباره بهانه پیدا شد - مدح امام هادی علیه السلام” شب میلاد امام هادی علیه السلام 1392 - اختصاصی هیات
 


ادامه »

زیارت جامعه کبیره کامل ترین متن در امام شناسی

نوشته شده توسطرحیمی 15ام شهریور, 1396

 

در زمان امام هادی علیه السلام نظام وکالت، نقشى اساسى در تثبیت موقعیت سیاسى و فرهنگى شیعه ایفا مى‌کرد.

زندگی نامه امام هادی(ع)

ابوالحسن على النقى الهادى علیه السلام پیشواى دهم شیعیان، بنابر نظر مشهور در نیمۀ ذیحجه سال 212 هـ.ق در مدینه به دنیا آمد. نام آن حضرت؛ علی، کنیه‌‏اش ابوالحسن و داراى القاب زیادى چون هادی، نقى، عالم، فقیه، امین، طیّب، و مؤتَمَن است. مشهورترین القاب آن حضرت، هادی است.

امامت امام هادی علیه السلام
علاوه بر احادیثی که از پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله نقل شده و در آن اسامی دوازده امام آمده است. امام جواد علیه السلام نیز در خصوص امامت ایشان فرمودند:«[پس از من] امر امامت به امام على النقى علیه السلام واگذار خواهد شد، در صورتى که او پسر بچه‌اى است. دوباره فرمود: آرى و کمتر از هفت‏ ساله، چنان که حضرت عیسى بن مریم علیه السلام نیز چنین بود.»همچنین آن حضرت فرمود: «امام بعد از من پسرم على است. دستور او دستور من و سخنش سخن من است. فرمان‌بردارى از او فرمان‌بردارى از من است و امامت پس از او در فرزندش حسن خواهد بود.»
بنابراین پس از شهادت امام جواد علیه السلام در سال 220هـ.ق فرزندش امام هادى علیه السلام که هنوز بیش از هشت سال نداشت، به امامت رسید و شیعیان به استثناى معدودى، امامت امام هادى علیه السلام بدون تردید پذرفتند.

ادامه »

روایت رهبر انقلاب از حدیثی تامل برانگیز از کودکی امام هادی علیه السلام

نوشته شده توسطرحیمی 12ام فروردین, 1396
 

روایت رهبر انقلاب از حدیثی تامل برانگیز از کودکی امام هادی (ع)روایتی تامل برانگیز از دوران کودکی امام هادی علیه السلام نشان از مظلومیت خاندان اهل بیت علیهم السلام دارد.

 صفحه متعلق به دفتر نشر آثار رهبر معظم انقلاب به مناسبت سالروز شهادت امام علی النقی علیه السلام حدیثی زیبا و قابل تامل از دوران کودکی این امام همام منتشر کرده است.

در پیام این صفحه که روایتی از رهبر انقلاب در خصوص دوران یاده شده است، آمده: “رهبرانقلاب: حديثى دربارۀ كودكى حضرت هادى است كه وقتى معتصم در سال دویست‌وهجده هجرى، حضرت جواد را دو سال قبل از شهادت ايشان از مدينه به بغداد آورد، حضرت هادى كه در آن‌وقت شش ساله بود، به همراه خانواده‌اش در مدينه ماند. پس از آنكه حضرت جواد به بغداد آورده شد، معتصم از خانوادۀ حضرت پرس‌وجو كرد و وقتى شنيد پسرِ بزرگِ حضرت جواد، على‌بن‌محمد، شش سال دارد، گفت اين خطرناك است، ما بايد به فكرش باشيم.

معتصم شخصى را كه از نزديكان خود بود، مأمور كرد كه از بغداد به مدينه برود و در آنجا كسى را كه دشمن اهل‌بيت است پيدا كند و اين بچه را بسپارد به‌دست آن شخص، تا او به عنوان معلم، اين بچه را دشمن خاندان خود و متناسب با دستگاه خلافت بار بياورد. اين شخص از بغداد به مدينه آمد و يكى از علماى مدينه را به نام الجُنَيدى، كه جزو مخالف‌ترين و دشمن‌ترينِ مردم با اهل‌بيت عليهم‌السلام بود ‌ـ‌ در مدينه از اين قبيل علما آن‌وقت بودند ‌ـ‌ براى اين كار پيدا كرد، و به او گفت: من مأموريت دارم كه تو را مربى و مؤدِّبِ اين بچه كنم، تا نگذارى هيچ‌كس با او رفت و آمد كند و او را آن‌طور كه ما مى‌خواهيم تربيت كن. اسم اين شخص ‌ـ ‌الجنيدى ‌ـ‌ در تاريخ ثبت است. حضرت هادى هم ‌ـ‌ همان‌طور كه گفتم ‌ـ‌ در آن موقع شش سال داشت و امر، امرِ حكومت بود؛ چه كسى مى‌توانست در مقابل آن مقاومت كند؟

ادامه »

مداحی ویژه شهادت امام هادی علیه السّلام+دانلود

نوشته شده توسطرحیمی 12ام فروردین, 1396

فایلهای صوتی مداحی ویژه شهادت امام هادی علیه السّلام بانوای ذاکران اهل بیت در اینجا آماده دریافت است.

حاج “محمد طاهری" 

چه غمی تو نگاشه، ناله‌ای تو صداشه

 

حاج حسن خلج شهادت امام هادی ۹۶

سیدمهدی میرداماد
آفتابا بس که پیدایی نمی دانم کجایی (روضه)

هشت سالت شد و امام شدی (روضه)

اگه از قافله ها جا موندی (واحد)

یکی قطره ترین قطره مثل من (شور)

 

گلچین صوتی مداحی به مناسبت “شهادت امام علی النقی الهادی (علیه السلام)” با نوای حاج میثم مطیعی که از سال 1391 تا 1393 اجرا شده، در ادامه آماده دریافت است.

ادامه »


 
دانلود تقویم 98