موضوع: "گاهنامه ظهور"

اهمیت حفظ آبرو

نوشته شده توسطرحیمی 28ام بهمن, 1397

 

حضرت #امام_علی (علیه السلام) مقدار “پنج بار شتر” خرما براى شخصى آبرومند که از كسى تقاضاى كمك نمى‌كرد، فرستادند.

یک نفر که آنجا حضور داشت به #امیرالمومنین گفت:

آن مرد كه تقاضاى كمك نكرد، چرا براى او خرما فرستادید؟ ضمناً يك بار شتر هم براى او كافى بود !

حضرت #امام_على_علیه_السلام فرمودند :♥

#خداوند امثال تو را در جامعه ما زياد نكند ! من می‌بخشم ، و تو #بخل مى‌ورزى‌ ! ؟

اگر من، آن‌چه را كه مورد حاجت او است، پس از درخواست کردن بدهم، چيزى به او نداده‌ام؛ بلكه قيمت آبرویش را به او داده‌ام؛ زيرا اگر صبر كنم تا از من درخواست كند، در حقيقت او را وادار كرده‌ام كه آبرويش را به من بفروشد .

#وسائل_الشيعة ، ج ۲ ، ص ۱۱۸

چرا خدا به ستمگران و گنهكاران مهلت مى ‏دهد؟

نوشته شده توسطرحیمی 27ام بهمن, 1397

چرا خدا به ستمگران و گنهكاران مهلت مى ‏دهد؟

سازمان آب و برق، به تمام منازل آب و برق مى ‏رساند، این صاحبان منازلند كه مى‏ توانند از این آب و برق استفاده صحیح كنند یا نادرست.

خداوند انسان را آزاد و مختار آفرید و همه گونه امكان رشد را در اختیار او گذاشت، اگر انسان با علم و آگاهى راه بدى را انتخاب كرد، مقصّر خود اوست.

امّا چرا خداوند جلوى چنین انسان‏هایى را نمى‏ گیرد، زیرا:

اگر همین كه انسان بناى ناسزا و دروغ گفتن داشت، خداوند او را لال كند و همین كه بناى سیلى زدن به مظلوم داشت، دست او فلج شود، همین كه بناى نگاه بد داشت چشمش كور شود و… آیا این انسان كه از روى ناچارى خلاف نكرده، قابل ستایش است؟ ارزش انسان زمانى است كه با اختیار خودش، آزادانه و آگاهانه كارى را انجام دهد و یا از خلافى دست بردارد.

ادامه »

رفتار های ناشایست

نوشته شده توسطرحیمی 22ام بهمن, 1397

 

 

حجت الاسلام والمسلمین «مسعود عالی»، گفت: انسان عبادات بسیاری می تواند در کانون خانواده انجام دهد.

استاد حوزه علمیه، افزود: طبق صریح روایات؛ زمانی که اعضای یک خانواده در کنار یک سفره می نشینند و غذا می خورند خداوند به خاطر این اجتماع که زمینه تقویت و پیوند عاطفی اعضای خانواده با یکدیگر می شود ثواب عنایت می کند.

حجت الاسلام والمسلمین عالی با بیان اینکه خانواده بهترین مکان برای تقویت پیوندها است، اظهار کرد: اعضای خانواده باید نسبت به یکدیگر گذشت و رافت داشته باشند تا به کمال الهی و معنوی دست یابند.

ادامه »

نشانه کمال چیست؟

نوشته شده توسطرحیمی 16ام بهمن, 1397

  امام سجّاد علیه السلام:

کَفُّ الأذى، مِنْ کَمالِ العَقلِ وفیهِ راحَةٌ لِلبَدَنِ عاجِلاً و آجِلاً؛

خوددارى از آزار رساندن، نشانه کمال خرد و مایه آسایش دو گیتى است.

 

حضرت فاطمه زهرا در کجا و چه زما خطبه فدکیه را خواندند؟

نوشته شده توسطرحیمی 11ام بهمن, 1397

 

 زمانی که ابوبکر و عمر هر دو تصمیم گرفتند تا فدک را از حضرت زهرا(س) بگیرند و این خبر به ایشان رسید، آن حضرت برای احقاق حق خویش و اتمام حجّت با امّت پیامبر اسلام(ص) در طلب حقّ خود -که پیامبر در زمان حیات خویش به ایشان بخشیده بود- در حالی‌که گروهی از مریدان و خویشاوندان او را همراهی می‌کردند به طرف مسجدالنبی(ص) حرکت کردند. در آن حال عده‌ای از مهاجران و انصار در مسجد گرد ابوبکر جمع شده بودند. وقتی آن حضرت و همراهان وارد مسجد شدند، برای احترام پرده‌ای را بین ایشان و مردم نصب کردند. آن‌گاه حضرت فاطمه(س) ناله جانسوزی زدند که در اثر آن، صدای تمام حاضران در مسجد به گریه بلند شد. حضرت مهلت دادند تا مردم آرام شدند و پس از آن سخن خود را با حمد و ثنای خداوند و درود بر رسول خدا(ص) آغاز کردند، با شنیدن نام رسول خدا(ص) دوباره صدای گریه مردم بلند شد.[1]

ادامه »

ویژگی مهم مبلّغ دین

نوشته شده توسطرحیمی 9ام بهمن, 1397

وَ قَالَ علی(ع):

مَنْ نَصَبَ نَفْسَهُ لِلنَّاسِ إِمَاماً- [فَعَلَيْهِ أَنْ يَبْدَأَ] فَلْيَبْدَأْ بِتَعْلِيمِ نَفْسِهِ قَبْلَ تَعْلِيمِ غَيْرِهِ وَ لْيَكُنْ تَأْدِيبُهُ بِسِيرَتِهِ قَبْلَ تَأْدِيبِهِ بِلِسَانِهِ وَ مُعَلِّمُ نَفْسِهِ وَ مُؤَدِّبُهَا أَحَقُّ بِالْإِجْلَالِ مِنْ مُعَلِّمِ النَّاسِ وَ مُؤَدِّبِهِم‏.

امیرالمؤمنین(ع) فرمود:

هرکس خود را پیشوای مردم قرار داد باید تربیت خود را پیش از آموزش دادن به مردم آغاز کند و پیش از گفتن با زبان، مردم را با عمل و رفتار خود آموزش دهد و کسی که خویشتن را آموخته و ادب کرده باشد از کسی که معلم مردم است شایستگی بیشتری برای احترام دارد.

نهج البلاغه، ص

کدام نام خداوند کلید اجابت دعا است؟

نوشته شده توسطرحیمی 8ام بهمن, 1397

اسماالحسنی زیباترین نام‌ها در عالم است که همگی مختص خداوند است، اما در اسلام و آنچه بیش از همه در جهان بکار رفته نام «الله» است. درواقع بیشترین نام از خداوند در مصحف شریف قرآن نیز همین «الله» است و دیگر اسامی بنا به صفات الهی پروردگار آمده است.

در پاره‌ای از احادیث که در آیات قرآن آمده که در میان اسماى حسنای الهی، اسم اعظمى وجود دارد که هرکس خدا را بدان نام بخواند مستجاب الدعوه خواهد بود. بیش و پیش از آنکه پرده از راز سر به مهر اسم اعظم خدا برداریم، مقدمه‌ای پیرامون حقیقت اسم اعظم ضروری را در زیر بخوانید:

ادامه »

تفاوت های تربیت دختر با پسر

نوشته شده توسطرحیمی 7ام بهمن, 1397

 

اگر پاكى و درستى دوجانبه باشد يعنى هم از جانب فرزند دختر و هم از جانب والدين، در آن صورت با كمترين جهد صالحترين فرد در اين خانواده تربيت مى شود.

 

البته اين بدان معنا نيست كه در چنين خانواده اى پسران و دختران خود را مطابق با هوا و هوسهاى خود رها كنيم ، آنان را بدين فكر متكى سازيم كه جامعه همه چيز را برايشان درست خواهد كرد و با برخورد طبيعى و خود به خود افراد با يكديگر، بر پايه فضيلت تربيت مى شوند.

 

خير، هرگز چنين مقصودى نداريم! هر گياهى مستقلا احتياج به عنايت خاصى دارد تا در محل رشد خود به جنبش درآمده رشد و نموش كامل شود. آنچه كه جامعه را جامعه صالح و شايسته اى مى كند جو و آب و هوائى است كه به اين رشد و نمو كمك مى كند نه گردباد سوزانى كه گياه را بسوزاند، درخت را از ريشه بكند يا آنرا كج كند يا شاخه ها و خوشه هاى درخت و گياه را پايمال كند.

ادامه »

فرزندان روح‌الله

نوشته شده توسطرحیمی 7ام بهمن, 1397
 

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای:

«معجزه‌ی انقلاب این است که بعد از چهل سال شما می‌بینید جوان مؤمن مسلمان که نه امام را دیده است، نه انقلاب را دیده است، نه دوران دفاع مقدّس را دیده است، امّا امروز با روحیه‌ی انقلابی، مثل همان جوانِ اوّلِ انقلاب میرود وسط میدان و با علاقه، با احساس مسئولیّت، با شجاعت تمام در مقابل دشمن می‌ایستد.» ۹۷/۹/۲۱

بخش دفاع مقدس پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR در آستانه فرارسیدن چهلمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی، براساس این بخش از بیانات رهبر انقلاب، لوح «فرزندان روح‌الله» را منتشر می‌کند.

نتیجه محاسبه آمریکایی

نوشته شده توسطرحیمی 3ام بهمن, 1397

 

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای:

«قیام مردم قم تقابل دو دستگاه پیش‌بینی و تقویم و محاسباتی را نشان داد.»

بیانات | عکس | سخن‌نگاشت | صوت | فیلم   نماهنگ | اطلاع‌نگاشت | نمودار 

بیانات در دیدار مردم قم

به مناسبت سالروز قیام نوزدهم دی

بسم الله الرّحمن الرّحیم
و الحمدلله ربّ العالمین و الصّلاة و السّلام علی سیّدنا و نبیّنا ابی‌القاسم المصطفی محمّد و علی آله الاطیبین الاطهرین المنتجبین المعصومین المطهّرین سیّما بقیّةالله فی الارضین و لعنةالله علی اعدائهم اجمعین.

خیلی خوش‌آمدید برادران عزیز، خواهران عزیز، مردم سرافراز قم، فضلای محترم حوزه‌ی برجسته‌ی قم. حقیقتاً جمع شما، دیدار شما، روز شما، مایه‌ی امید، مایه‌ی نشاط، مایه‌ی حرکت، و درس‌آموز است در همه‌ی این سالهای متمادی. فرصت روز نوزدهم دی، تنها تجلیل و تکریم و تمجید از مردم قم نیست، اگرچه این [کار] حقّاً جا دارد؛ واقعاً باید از مردم قم، از جوانهای قم که این حرکت عظیم را به راه انداختند، این نقطه‌ی عطف تاریخی را به وجود آوردند که هرگز فراموش نخواهد شد، تمجید کرد؛ در این شکّی نیست. قم همان جایی است که سرچشمه‌ای شد برای یک شطّ جوشان حرکت و مقدّمه‌ای شد برای آن دریای متلاطم انقلاب که کار کوچکی نبود. قم شهر انقلاب است، مرکز انقلاب است، مادر انقلاب است.


 

ادامه »


 
دانلود تقویم 98