« تحلیل رهبر انقلاب از حوادث اخیر منطقه در عراقیک "گاز" جهانی را و جنایاتی در سکوت »

راهکار جمعیتی برای کسانی که جهت ازدواج و فرزندآوری از بی‌پولی گلایه می‌کنند

نوشته شده توسطرحیمی 8ام تیر, 1393

حجة السلام حاج علی اکبری با اشاره به اینکه طرح مسئله اقتصادی برای تاسیس خانواده و فرزند‌آوری، بدون تعارف یک نگاه کاملاً شرک‌آلود است، دو راهکار جمعیتی جهت کسانی که از بی‌پولی خود برای ازدواج و فرزندآوری گلایه می‌کنند، ارائه کرد.

نماينده رهبری در اتحاديه انجمن های اسلامی دانش آموزان

 

به گزارش خبرنگار سلامت خبرگزاری تسنیم، مدتهاست که دغدغه رهبر فرزانه انقلاب در بحث‌ سیاست‌های جمعیتی مورد توجه آحاد جامعه، علی الخصوص کارشناسان و اصحاب علم و فرهنگ قرار گرفته است، براین اساس برای واکاوی مباحث جمعیتی گفت‌وگوی با حجة السلام و المسلمین محمد جواد حاج علی اکبری صورت پذیرفت که خود پدر 4 فرزند است و تاکنون 6 کتاب در موضوعات نوجوانان و جوانان از جمله کتاب «مطلع عشق» حاوی توصیه‌های رهبر معظم انقلاب به زوج‌های جوان به نگارش درآورده است.

س: با توجه به توصیه‌های رهبر انقلاب درباره مباحث جمعیتی، نظر حضرتعالی به عنوان کارشناس مذهبی در حوزه جوانان در بحث سیاست‌های جمعیتی چیست؟

ج: مسئله بسیار کلیدی و حیاتی را مطرح کردید، ببینید یک انحراف فرهنگی وقتی به زمان می‌خورد و تبدیل به نگاه غلط می‌شود و بعد این نگاه غلط در زندگی‌ها جاری می‌شود، اصلاح آن بسیار کار دشواری است.

ما در مسئله جمعیت در نگاه کلان و در موضوع فرزند‌آوری در نگاه خانواده و در موضوع ازدواج از نگاه تاسیس خانواده دچار یک چنین معضلی هستیم، یعنی یک خطای دید و انحراف فرهنگی رخ داده است و متاسفانه در سبک زندگی نیز جاری و نهادینه شده است و فعلاً هم دنبال مقصر نمی‌گردیم. یک جمله‌ای رهبر عالیقدر فرمودند که دیگر واضح است و باید عنوان کنیم که همه کوتاهی کرده‌اند.

س: یکی از سئوال‌های که مردم در بحث جمعیتی مطرح می‌کنند این است که نسبت به سیاست‌های جمعیتی با توجه به شرایط کنونی کشور اقناع نمی‌شوند.

ج: مسلماً بازگشت از این مسیر غلط به نظر من، زمانبر هست، چون اتفاقی که باید رخ دهد این است که مردم باید به زیبایی در بحث افزایش جمعیت اقناع شوند و در نسل جوانمان نیز که الان در شرف ازدواج هستند و در مقام فرزند آوری قرار دارند باید یک تغییر نگرشی در سبک زندگی اتفاق بیفتد.

س: پیشنهاد حضرتعالی در این زمینه چیست؟

ج: ما در بحث سیاست‌های جمعیتی دو راه میانبر داریم، یک راه که نزدیکتر است، عبارتند از مجموعه‌های مسئول و نهادهای دولتی کشور که در این قسمت واقعاً وارد میدان شوند و اشکالی که متوجه آنها است در نگاه ساختاری و فعالیتی چه در حوزه قانونی و چه در بخش‌های اجرایی باید کلاً تغییر کند، این بخش زود بازده است و در این بخش به هیچ وجه تاخیر را نباید بپذیریم.

س: ولی برخی مشاهدات و نظرات حاکی از آن است که برخی سازمان‌ها و وزراتخانه‌ها آنطور که باید و شاید به مباحث جمعیتی براساس دغدغه‌های رهبری نمی‌پردازند.

ج: ببنید، در بخش‌ها و سازمان‌های دولتی تاخیر به هیچ وجه توجیه‌ ندارد و باید مجریان براساس سیاست‌های جمعیتی که رهبر عظیم‌الشان تایید و ابلاغ کردند با سرعت تمام موانع را برطرف کنند و نگاه خود را تغییر دهند و رسانه‌ها نیز به هیچ وجه نباید در این بخش تاخیر مسئولانی که در این حوزه فعالیت می‌کنند را بپذیرند.

نکته دوم عبارت از آن است که ما با نسلی جوانمان باید با ادبیات دینی در این موضوع صحبت کنیم، اشکالی که اتفاق افتاده است به دلیل آن است که نگرش مادی در این حوزه غلبه کرده است. وقتی ما با جوانانمان درباره تاسیس خانواده و بُعد فرزندآوری صحبت می‌کنیم عمدتاً می‌بینیم که مسئله اقتصادی را مطرح می‌کنند.

بنابراین طرح مسئله اقتصادی بدون تعارف یک نگاه کاملاً شرک‌آلود است، هم در تاسیس خانواده و هم در مقوله فرزند‌آوری، چون در ارتباط با تاسیس خانواده، خدای متعال تضمین کرده است که اگر کسانی مشکل اقتصادی داشته باشند خداوند از فضل خود آنها را بی‌نیاز می‌کند و همچنین، خداوند می‌فرماید زمینه ازدواج جوان‌هایتان را فراهم کنید.

س: گلایه مردم درباره مشکلات اقتصادی را چگونه پاسخ باید داد؟

ج: خُب، این سئوال فوراً در ذهن‌ها پیش می‌آید مبنی بر اینکه وقتی یک خانواده جدید می‌خواهد تاسیس شود زندگی و مسائل اقتصادی آن را مطرح می‌کنند، در حالی که خداوند در قرآن فرموده است کسانی که در این زمینه مشکل اقتصادی داشته باشند خداوند از فضل خود مشکل آنان را برطرف می‌کند. بنابراین، این یک نکته مهم است که اعتماد به فضل خداوند بسیار اهمیت دارد.

البته این مطلب بنده متفاوت از مطلب نخستم درباره تلاش و اقدامات فوری نهادهای ذیربط در زمینه‌ سیاست‌های جمعیتی است. بنابراین سازمانهای مرتبط در این مقوله باید هر چه سریعتر تسهیلات لازم را فراهم کنند. وام بدهند و ایجاد شغل کنند.

بنابراین اهمیت بحث فرهنگسازی در مقوله افزایش جمعیت کشور باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد، باید مخاطبان در این مبحث از جمله خانواده‌ها و والدین که مباحث غلط جمعیتی با نگاه اقتصادی به فرزندان منتقل می‌شود اصلاح شود. براین اساس در گام نخست باید خانواده‌ها و بعد فرزندان با نگاه توحیدی جمعیتی آشنا و ذهن آنها تقویت شود.

براین اساس نگرش توحیدی در این مبحث این است که خدا ازدواج را می‌پسندد، تاسیس خانواده را دوست می‌دارد، بنابراین ما باید به میدان برویم زیرا خداوند نیز وعده کرده است و خودش نیز پشتیبانی می‌کند.

امروز هم اگر مشاهده کنید هر خانواده‌ای که مشکلات اقتصادی را برای ازدواج و فرزند‌آوری فرزندانشان مطرح می‌کنند، از خود آنها بپرسیم که خودشان زندگی مشترکشان را چگونه آغاز کرده‌اند، می‌گویند که با توکل آغاز کرده‌اند و خودشان نیز به شما گزارش می‌دهند که وقتی زندگی مشترک را آغاز کردند، چیزی نداشتند. ولی الحمدالله الان به اندازه توانشان دارایی کسب کرده اند و کفاف اداره خانواده را دارند. بنابراین وظیفه مجموعه‌های فرهنگی، دینی و رسانه‌های ما در این مقوله بسیار سنگین می‌شود.

 

حجة السلام حاج علی اکبری در ادامه با اشاره به مقوله فرزندآوری نیز عنوان می‌کند: ببنید، خداوند در قرآن همین حمایت‌ها را اشاره کرده است و می‌فرماید «یادتان رفته است که رزاق چه کسی است». زیرا زمانهایی ما مشاهده می‌کنیم که افراد به سمت سقط پیش می‌روند. بنابراین وقتی خداوند چنین هدیه‌ای به افراد می‌دهد متاسفانه برخی‌ها این فرزندان که هدیه خداوند است را می‌کشند. حال قبل از 4 ماهگی و یا حتی بعد از آن؛ که نمونه‌هایی از این موارد وجود دارد.

بنابر این این فرمایشات خداوند نه تنها به جاهلیت قدیم، بلکه به جاهلیت مدرن نیز اشاره می‌کند و بار دیگر خداوند می‌فرماید «آیا از فقر می‌ترسید، از اینکه می‌خواهید فرداها چگونه زندگی کنید، اصلاً این موارد ارتباطی به شما ندارد. زیرا رزق شماها به دست من است و دست خودتان نیست. شما مگر رزاق هستید که تصمیم‌گیری می‌کنید» این تعبیرات قرآن است.

براین اساس باید این احساس در خانواده‌های جوان به وجود آید که باید به خداوند اعتماد کرد و این نگرش مادی شرک‌آلود منحط کنار گذاشته شود و در کنار آن شیرینی داشتن فرزند، گوارایی آن، نشاطی که می‌دهد و زندگی را با طراوت می‌کند و عواطف را می‌پوشاند، در برابر آن شعار کذایی فرزند کمتر، زندگی بهتر تشریح شود.

منبع: تسنیم

آراي كاربران براي اين مطلب
5 ستاره:
 
(1)
4 ستاره:
 
(0)
3 ستاره:
 
(0)
2 ستاره:
 
(0)
1 ستاره:
 
(0)
1 رأی
ميانگين آراي اين مطلب:
5.0 stars
(5.0)
نظر از: حوزه علمیه ولی عصر(عج)کرمانیها مشهد [بازدید کننده]
حوزه علمیه ولی عصر(عج)کرمانیها مشهد

با سلام وبا آرزوی قبولی طاعات وعبادات…
بسیار وب معنوی وارزشمندی دارین موفق باشین
اگه با تبادل لینگ موافقید ما رو به همین اسم لینگ بفرمائید وخبرم کنین تا در اسرع وقت شما رو لینگ کنم.
التماس دعا
یا علی
http://valiasrk4055.blogfa.com/

1393/04/18 @ 18:18
نظر از: خادم الشهدا [عضو] 
5 stars

سلام:
طاعات و عباداتتون مقبول درگاه احدیت،وبلاگ پرمحتوایی دارید.موفق باشید به ما هم سر بزنید .
یا علی
http://salaretanha.womenhc.com

1393/04/10 @ 22:33


فرم در حال بارگذاری ...