موضوعات: "در محضر علما" یا "مقام معظم رهبری" یا "آیت الله مکارم شیرازی" یا "علامه حسن زاده آملی" یا "آیت الله مجتبی تهرانی" یا "امام خمینی (ره)" یا "آيت‌الله محمدتقي مصباح يزدي" یا "آیت الله بهجت (ره)" یا "آیت الله جوادی آملی"

سبک شمردن نماز

نوشته شده توسطرحیمی 18ام آبان, 1398

چه کارهایی «خفیف شمردن نماز» به حساب می‌آید؟

یکی از گناهان، استخفاف نماز یعنی سبک شمردن نماز است. نماز نخواندن یک گناه بزرگ است، و نماز خواندن اما نماز را خفیف شمردن، استخفاف کردن، بی‌اهمیت تلقی کردن گناه دیگری است.

یعنی چه نماز را سبک می‌شمارد؟

یعنی وقت و فرصت دارد، مى‌تواند نماز خوبى با آرامش بخواند ولى نمى‌خواند. نماز ظهر و عصر را تا نزديک غروب نمى‌خواند، نزديک غروب كه شد يک وضوى سريعى مى‌گيرد و بعد با عجله يک نمازى مى‌خواند و فوراً مهرش را مى‌گذارد آن طرف؛ نمازى كه نه مقدمه دارد نه مؤخره، نه آرامش دارد و نه حضور قلب. طورى عمل مى‌كند كه خوب ديگر اين هم يک كارى است و بايد نمازمان را هم بخوانيم. اين، خفيف شمردن نماز است.

اين‌جور نماز خواندن خيلى فرق دارد با آن نمازى كه انسان به استقبالش مى‌رود؛ اول ظهر كه مى‌شود با آرامش كامل مى‌رود وضو مى‌گيرد، وضویی با آداب. بعد مى‌آيد در مصلّاى خود اذان و اقامه مى‌گويد و با خيال راحت و فراغ خاطر نماز مى‌خواند. «السّلام عليكم» را كه گفت فوراً در نمى‌رود؛ مدتى بعد از نمازْ با آرامش قلب تعقيب مى‌خواند و ذكر خدا مى‌گويد. اين علامت اين است كه نماز در اين خانه احترام دارد.

📝 استاد #مطهری، آزادی معنوی، ص۸۶-۸۵ (با تلخیص)

عامل ورود زنان به جهنم زبانشان است نه حجابشان

نوشته شده توسطرحیمی 27ام مرداد, 1398

 

مردان براساس قانون نظام اجتماعی مقتدر و حاکم خانه هستند و مردی که مطیع زن خود شود ملعون است و زن نیز از چنین مردی لذت نمی‌برد.

استاد پناهیان:
عامل ورود زنان به جهنم زبانشان است نه حجابشان

مردان براساس قانون نظام اجتماعی مقتدر و حاکم خانه هستند و مردی که مطیع زن خود شود ملعون است و زن نیز از چنین مردی لذت نمی‌برد.

زنان به دلایل مختلف مسئولیت پذیرتر از مردان هستند و احساس مسئولیت بیشتری می کنند.

حجت الاسلام علیرضا پناهیان شنبه شب در نخستین نشست از سلسله نشست های “زنان و خانواده در اندیشه رهبر معظم انقلاب” در مشهد افزود: وقتی انسان از پذیرش مسئولیت ها و انجام درست آنها لذت می برد، احساس شادمانی و قدرت می کند و این احساس را می توان در زنان حس کرد.

وی اظهار داشت:

درباره قدرت و توانایی های زن باید مطالعه کرد و آن را در برابر قدرت و توانایی های مردان سنجید، البته معنای این حرف این نیست که زنان را در رنج ها رها کنیم.

ادامه »

جنس شادی‌های اهل بهشت

نوشته شده توسطرحیمی 25ام مرداد, 1398

 

آیت‌الله جاودان بیان کرد

وقتی همه اعضای وجودی انسان پاک از گناه باشد، شایسته دریافت سلام الهی می‌شود، آنگاه بهشت مشتاق چنین انسان‌هایی می‌شود در حالی که آنها توجهی به بهشت ندارند.

آیت‌الله «محمدعلی جاودان» در جلسه درس اخلاق که در حسینیه شیخ مرتضی زاهد برگزار شد، با اشاره به آیه ۷۰  سوره مبارکه زخرف، گفت:‌ در قیامت به کسانی که ایمان داشتند و عمل صالح انجام دادند گفته می‌شود وارد بهشت شوید.

 این استاد حوزه علمیه  افزود: همه موجودات و انسان ها از نعمات الهی همچون خوردن، آشامیدن، خوابیدن یا تولید مثل بهره می‌برند اما نوع دیگری از حیات و زندگی وجود دارد که فقط انسان می‌تواند با همت، سعی و تلاش آن را کسب کند و آن حیات انسانی همراه با شادمانی همیشگی است.

 آیت‌الله جاودان بیان کرد: حیات انسانی همراه با شادمانی چیزی است که انسان آن را با خود به قبر و قیامت و بهشت می‌برد.

 این استاد حوزه علمیه با اشاره به آیاتی دیگر از قرآن کریم، تصریح کرد:

آنچه شما از اعمال صالح انجام می‌دهید تنها دارائی شما در آخرت است سرمایه‌هایی که در دنیا جمع کردید هنگام مرگ همه را رها کرده و می‌روید. آنجا شاه و گدا تفاوتی ندارند.

وی با بیان اینکه اصحاب بهشت در آخرت تنها یک مشغولیت دارند و آن شادمانی، خوشی و خرمی است که تمام شدنی یا نابود شدنی نیست، ابراز کرد: شادمانی‌های بهشتیان از نوع شادمانی دنیا نیست که انسان را خسته کرده یا شخص را بی‌حوصله کند.

 آیت‌الله جاودان ادامه داد: از شادمانی‌های بهشت بزرگتر و بهتر، سلامی است که خداوند نسبت به بهشتیان دارد و این برای کسانی است که از هر نوع رذایل اخلاقی همچون بخل، تکبر، دروغ و … پاک شده باشند.

 وی تاکید کرد: گاهی وجود انسان با یک دروغ یا حتی یک نگاه مقداری یا کامل نجس و ناپاک می‌شود، در این حالت انسان باید خود برای پاکی خود تلاش کند در غیر صورت با آتش جهنم پاک خواهد شد.

 وی با اشاره به فرمایشی از مرحوم آیت‌الله حق‌شناس، اظهار کرد:

هر کس به زیارت امام رضا علیه السلام برود او را تصفیه می‌کنند، جوانان تلاش کنند که چشم، گوش، زبان، دست و پای آنها به نجاسات گناه آلوده نشود.

 آیت‌آلله جاودان اضافه کرد: وقتی همه اعضای وجودی انسان پاک از گناه باشد شایسته دریافت سلام الهی می‌شود، چنان که هر زمان جبرئیل بر پیامبر صلی الله علیه و آله نازل می‌شدند از طرف خداوند برای حضرت خدیجه سلام الله علیها سلام می‌آوردند.

 این استاد حوزه علمیه در پایان با بیان اینکه برخی چنان پاک و سالم بودند که بهشت مشتاق آنها بود در حالی که آنها چندان به بهشت توجه نداشتند، خاطرنشان کرد: امیرمومنان امام علی علیه السلام ، سلمان و ابوذر از جمله کسانی هستند که بهشت مشتاق آنها است زیرا سرمایه آنها پاکی بود، این پاکی برای ما هم دست‌یافتنی است.  

شبستان

امام زمان (عج) از شیعیان چه انتظاراتی دارند؟

نوشته شده توسطرحیمی 25ام مرداد, 1398

 

کاری که ما باید انجام دهیم

تا در زمره منتظرین واقعی باشیم

این است که بدانیم مطالبه امام از ما چیست

و دوم اینکه وظیفه ما نسبت به امام چیست؟

متن زیر جلسه پنجاه و نهم از سلسله مباحث مهدویت است که توسط حجت الاسلام سیدمحمدباقر علوی تهرانی ایراد شده است.

آخرین بحثی در حکمت‌های غیبت بیان شد این بود که اجتماع بشر آماده محقق کردن هدف و رسالت امام عصر نیست. هدف و رسالت امام عصر، استقرار عدالت در سطح جهان است و این یک آمادگی لازم دارد و بشر این آمادگی را ندارد. بشر اکنون دنبال آزمون و خطاست. بشر باید به این نتیجه برسد که برای رسیدن به اهداف عالیه یک نیروی آسمانی لازم است و با اتکا به نیرو‌های بشری این کار امکان پذیر نیست.

در این زمینه توقیعی از امام عصر (عج) هست که امام می‌فرماید:

«لَوْ أَنَّ أَشْیاعَنَا وَفَّقَهُمْ اللَّهُ لِطَاعَتِهِ عَلَی اجْتِمَاعٍ مِنَ الْقُلُوبِ فِی الْوَفَاءِ بِالْعَهْدِ عَلَیهِمْ لَمَا تَأَخَّرَ عَنْهُمُ الْیمْنُ بِلِقَائِنَا وَ لَتَعَجَّلَتْ لَهُمُ السَّعَادَةُ بِمُشَاهَدَتِنَا عَلَی حَقِّ الْمَعْرِفَةِ وَ صِدْقِهَا مِنْهُمْ بِنَا فَمَا یحْبِسُنَا عَنْهُمْ إِلَّا مَا یتَّصِلُ بِنَا مِمَّا نَکرَهُهُ وَ لَا نُؤْثِرُهُ مِنْهُمْ»

یعنی اگر شیعیان ما که خداوند توفیق طاعتشان دهد، در راه ایفای پیمانی که بر دوش دارند، همدل می‌شدند، میمنت ملاقات ما از ایشان به تأخیر نمی‌افتاد و سعادت دیدار ما زودتر نصیب آنان می‌گشت، دیداری بر مبنای شناختی راستین و صداقتی از آنان نسبت به ما؛ علّت مخفی شدن ما از آنان چیزی نیست جز آن چه از کردار آنان به ما می‌رسد و ما توقع انجام این کار‌ها را از آنان نداریم؛ لذا امام اشاره می‌کنند که حتی متدینین هم آماده نیستند چه برسد به جامعه بشری.

ادامه »

بیانیه شدیداللحن آیت الله العظمی نوری همدانی پیرامون وقایع کشمیر

نوشته شده توسطرحیمی 25ام مرداد, 1398

 

بر آحاد مردم آزاده جهان با هر نوع رنگ و پوست و نژاد

و دین و خصوصا امت اسلامی و دولت‌ها است

که در برابر اهانت بزرگ و تجاوز غیر انسانی در کشمیر

ساکت ننشینند.

 

متن پیام حضرت آیت الله نوری همدانی در محکومیت کشتار مردم کشمیر به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

در این روزها متاسفانه اخبار ناگواری از کشمیر هند به گوش می‌رسد.سکوت نهادهای بین‌المللی و مدعی حقوق بشر، به این نوع از برخوردها موجب تاسف است. اقدام به محاصره دره کشمیر و قطع وسایل ارتباطی نموده‌اند. هرگونه تجمع و حتی نماز جمعه و جماعت را ممنوع کرده و در صورت تشکیل هرگونه اجتماع، پاسخ را با گلوله می‌دهد. مردم مظلوم حتی امنیت تهیه غذا و نیازهای اولیه را ندارند. تصاویر و گزارشاتی می‌رسد که انسان توانایی دیدن آنها را ندارد و تمام این‌ها رفتاری غیر انسانی است.

همه انسان‌های آزاده خصوصا امت اسلامی، دولتمردان، علما و نهادهای حقوق بشری همگی باید نسبت به این موضوع اقدامی جدی داشته باشند؛ که درصورت سکوت، کشمیر وارد مرحله‌ای خطرناک‌تر و تاسف بارتر خواهد شد. بنابراین بر آحاد مردم آزاده جهان با هر نوع رنگ و پوست و نژاد و دین و خصوصا امت اسلامی و دولت‌ها است که در برابر این اهانت بزرگ و تجاوز غیر انسانی ساکت ننشینند.

دولتمردان هند نیز بدانند این رفتار ظالمانه ، جز بی‌ثباتی و ایجاد فاصله بیشتر بین صاحبان ادیان در سراسر هند نتیجه‌ای نخواهد داشت و باید زمینه را برای یک زندگی مسالمت‌آمیز برای همه مردم اعم از شیعه، سنی و هندو فراهم نموده و همانند گذشته درکنار هم باشند.

اینجانب ضمن محکوم نمودن رفتارهای غیر انسانی، خواستار پایان سریع کشتار و محاصره نظامی کشمیر می‌باشم و تاکید بر دفاع از هر انسان مظلوم در هرکجای جهان داریم.

حسین نوری همدانی
24 مرداد 1398

توصیه آیت الله قاضی به نماز شب

نوشته شده توسطرحیمی 25ام مرداد, 1398

 

علّامه طباطبايى (ره) مى‏ فرمود:

روزى در نجف كنار در مدرسه اى ايستاده بودم كه مرحوم «آية الله سيد على قاضى (ره)» از آنجا عبور مى‏ كردند، چون به من رسيدند دست خود را روى شانه ‏ام گذاشته و گفتند:

 

دنيا مى‏ خواهى نماز شب بخوان،

 

آخرت مى‏ خواهى نماز شب بخوان.

 

 

ویژگی های خانواده مهدوی (صوت)

نوشته شده توسطرحیمی 25ام مرداد, 1398

 

سخنرانی حجت الاسلام رفیعی:

ویژگی های خانواده مهدوی (صوت)

زمان :46 دقیقه     

تاریخ سخنرانی: 29 فروردین ماه 98

مکان: در رواق امام خمینی رحمةالله حرم امام رضا علیه السلام

دانلود سخنرانی حجت الاسلام رفیعی: ویژگی های خانواده مهدوی (31.54 MB)

بین خود و دیگران فاصله درست نکنید"

نوشته شده توسطرحیمی 25ام مرداد, 1398

 

پوستر بیانات مقام معظم رهبری درباره ازدواج:

 

بین خود و دیگران فاصله درست نکنید

 

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای:

« از همین اول ازدواج زندگی را ساده، آسان،

متوسط به قدر نیاز و نه بیش از اندازه نیاز پیش ببرید.

زندگی را آن طوری که خدای متعال می‌پسندد قرار دهید

و از طیبات الهی بهره‌مند شوید،

بر حسب اعتدال و عدالت.

یعنی ملاحظه انصاف را بکنید، ببینید دیگران چطوری‌اند.

خیلی بین خودتان و دیگران فاصله درست نکنید.»

۷۲/۳/۸ و ۷۵/۳/۱۰

ریشه همه بدبختیهای ما گناه است.

نوشته شده توسطرحیمی 25ام مرداد, 1398

 

 

گناه ما را بیچاره کرده است😭

 

حضرت آیت الله حق شناس(ره):

♦️🔹شخصی به بنده گفت آقا!

من هرچه می‌خواهم که فلان کار را نکنم

یا  آدم خوبی باشم،

                          نمی‌توانم؟!!

 🌺بنده در جواب گفتم آن حجاب‌های قبلی هنوز مرتفع نشده است؛

     باید ریشه‌ی گناه را بکنی!

 

💠☀️امام معصوم فرمود اگر گناهی کردی و ریشه‌اش را در نیاوردی؛

آن گناه به تو جرات می‌دهد که به گناه کردن ادامه دهی؛

میل به معصیت پیدا می‌کند،

طبیعت ثانوی برای او درست می‌شود.

اصلاً غیرتش تغییر می‌کند.!

اگر برای تعجیل فرج دعا نکنیم...

نوشته شده توسطرحیمی 24ام مرداد, 1398

 

 

🌼 آیت‌الله بهجت(ره):

اگر ما برای تعجیل فرج دعا نکنیم،

       یا در دعا کردن جدی نباشیم،

یا آثار جدیت در ما نباشد،

به ضرر دنیای ما هم خواهد بود،

                    چه رسد به آخرت.

و از شروط استجابت دعا، توبه از معاصی است.

📗 در محضر بهجت، ج۳، ص۶۰