موضوع: "احکام"

حمد و سوره را در جماعت آرام بخوان

نوشته شده توسطرحیمی 6ام بهمن, 1398

 


رکعت سوم نماز به جماعت رسیده و قامت بسته، حالا شروع می‌کند بلند بلند حمد و سوره را خواندن! درحالی‌که در نماز جماعت اگر وظیفه خواندن حمد و سوره باشد، باید آهسته خوانده شود.

متن دقیق رساله:

اگر امام جماعت در رکعت سوم یا چهارم نماز عشا باشد و مأموم در رکعت دوم، آیا بلند قرائت کردن حمد و سوره بر مأموم واجب است؟

در فرض سؤال واجب است که حمد و سوره را آهسته بخواند.

استفتاء از دفتر مقام معظم رهبری، بخش  احکام روزانه، سایت leader.ir

بررسی موارد اولویت تأخیر نماز از اول وقت

نوشته شده توسطرحیمی 12ام دی, 1398

 

صاحب عروه‌ قدس‌سره می‌فرماید:

از مواردی که از این قاعده استثناء شده است، زنی است که صبی صغیر داشته باشد که نوعاً لباس این زن را به بول نجس می‌کند، و او بیشتر از یک ثوب هم ندارد. برای این زن صلاة‌ را در اول وقت اتیان کردن افضلیتی ندارد. …

خبرگزاری «حوزه» در ادامه انتشار سلسله درس های خارج فقه مرحوم آیت الله العظمی تبریزی، تقریر درس این مرجع فقید شیعه با موضوع: « بررسی موارد اولویت تأخیر نماز اول وقت » را منتشر می کند.

 ▪ تأخیر نماز از اول وقت بر زن مربّیه

«…. التاسع: المربّیة للصبی تؤخر‌الظهرین لتجعلهما مع‌العشائین بغسل واحد لثوبها». (عروه/1/526)

صاحب عروه‌ قدس‌سره می‌فرماید:

از مواردی که از این قاعده ـ که صلاة ‌در اول وقت افضل است ـ استثناء شده است، زنی است که صبی صغیر داشته باشد که نوعاً لباس این زن را به بول نجس می‌کند، و او بیشتر از یک ثوب هم ندارد. برای این زن صلاة‌ را در اول وقت اتیان کردن افضلیتی ندارد. بلکه وظیفه‌اش این است یا أولی این است که این ثوب را بشوید و صلاة ظهر وعصر را در آخر وقت اجزاء هشت رکعت به غروب مانده بخواند وقتی که اصفرار شمس می‌شود، و بعد صلاة ‌مغرب و عشاء را بخواند که چهار نمازش با لباس طاهر واقع بشود. متعین یا أولی در حقش همین است.

ادامه »

بهترین زمان اقامه نماز آیات برای خورشیدگرفتگی ۵ دی

نوشته شده توسطرحیمی 4ام دی, 1398

 

عضو ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبری گفت:

با توجه به زمان پایان خورشیدگرفتگی فردا، هموطنان تا قبل از ساعت ۸ و ۲۰ دقیقه نماز آیات را بخوانند.

در خصوص زمان اقامه نماز آیات برای خورشیدگرفتگی فردا پنجشنبه (پنجم دی ماه) گفت: اگر بخواهیم برای کل کشور ساعتی را اعلام کنیم بهتر است هموطنان تا قبل از ساعت ۸ و ۲۰ دقیقه نماز آیات را اقامه کنند.

عضو ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبری تاکید کرد:

فتوای برخی از مراجع تقلید این است که نماز آیات باید قبل از حداکثر گرفتگی خورشید خوانده شود و بنابر این احتیاط این است تا قبل از حداکثر گرفتگی نماز آیات را خواند، اما برخی دیگر از مراجع می‌فرمایند که تا قبل از پایان گرفتگی خورشید هم می‌توان نماز آیات را خواند.

گفتنی است زمان حداکثر گرفتگی خورشید در روز پنج شنبه از ساعت ۷ و ۹ دقیقه تا ساعت ۷ و ۱۷ دقیقه در شهر‌های مختلف تفاوت دارد؛ به طور مثال طلوع آفتاب فردا در تهران ساعت ۷ و ۱۲ دقیقه و حداکثر گرفتگی خورشید ۷ و ۱۳ دقیقه خواهد بود و همین طور پایان گرفتگی خورشید ۸ و ۲۳ دقیقه خواهد بود.

باشگاه خبرنگاران جوان

حکم شرعی وضوی زن در حضور نامحرم

نوشته شده توسطرحیمی 4ام دی, 1398

 

استفتائات جدید از رهبر انقلاب؛

جدیدترین استفتائات از مقام معظم رهبری به همراه پاسخ های ایشان را می‌توانید در ادامه مشاهده کنید و بخوانید:

وضوی زن در حضور نامحرم

مسأله ۱: زن باید در محلی وضو بگیرد که نامحرم ـ مواضعی را که زن باید از او بپوشاند ـ نبیند و اگر مراقبت نکند و نامحرم او را ببیند گناه کرده است، هر چند وضویش صحیح است.

وضو با وجود کِرِم ضد آفتاب در اعضاء

سؤال۲: آیا وجود کِرِم ضد آفتاب در اعضا در حال وضو اشکال دارد؟

جواب: اگر کِرِم جذب پوست شده است و روی پوست چربی که مانع رسیدن آب به پوست باشد، باقی نمانده است اشکال ندارد.

ادامه »

دیدن فیلم مستهجن چه حکمی دارد؟

نوشته شده توسطرحیمی 2ام دی, 1398

 

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری استفتائات جدید ویژه دی ماه را منتشر کرد که در ادامه می‌خوانید:

سؤال: آیا دیدن عکس، فیلم و خواندن داستان های مستهجن و تحریک آمیز در فضای مجازی، حرام است؟

جواب: از این گونه امور که مفسده دارد، باید اجتناب شود.

حکم ترشحات مشکوک به نجاست

نوشته شده توسطرحیمی 17ام آذر, 1398

 

رهبر معظم انقلاب اسلامی به استفتائی پیرامون «ترشحات مشکوک به نجاست» پاسخ گفتند.

 

* ترشحات مشکوک به نجاست

 سؤال: هنگام باران آب در چاله های خیابان جمع می شود و هنگام رد شدن ماشین به بدن و لباس ما ترشح می کند و یا آب هایی که از ماشین‌های حمل زباله‌ شهری به خیابان می ریزد، این موارد نجس می باشد؟

 جواب: تا یقین به نجاست آن نداشته باشید، پاک است.

حکم استفاده از آی یو دی

نوشته شده توسطرحیمی 17ام آذر, 1398

 

رهبر معظم انقلاب اسلامی به استفتائی پیرامون «استفاده از آی یو دی» پاسخ گفتند.

به گزارش خبرگزاری حوزه حضرت آیت الله خامنه ای به استفتائی پیرامون «استفاده از آی یو دی» پاسخ گفتند که تقدیم حضور علاقمندان می گردد.

 * استفاده از آی یو دی

 سؤال: آیا استفاده از آی یو دی، برای جلوگیری  از بارداری جایز است؟

 

جواب: اگر موجب از بین رفتن نطفه بعد از استقرار آن در رحم یا مستلزم نگاه و لمس حرام باشد، جایز نیست؛ وگرنه فی نفسه اشکال ندارد.

حوزه

ساحلى كه زنان و مردان بطور مختلط در آن شنا مى‌كنند...

نوشته شده توسطرحیمی 6ام آذر, 1398

 

سوال: آيا شنا كردن در ساحلى كه زنان و مردان بطور مختلط در آن شنا مى‌كنند، اشكالى دارد؟

پاسخ: شنا كردن در دريا و غيره منعى ندارد، ولى اختلاط زن و مرد و يا نظر زن و مرد به بدن لخت همديگر حرام است. [1]

حدیث: امام علی (علیه السلام): اختلاط و گفتگوی مردان با زنان نامحرم سبب نزول بلا و بدبختی خواهد شد، و دل ها را منحرف می سازد. [2]

نکته: از دیدگاه اسلام، ارتباط میان زن و مرد فی نفسه ممنوعیتی ندارد. طبیعی است، در جامعه ای که معمولاً نیمی از آن را جنس مرد و نیمی دیگر را جنس زن تشکیل می دهد، چاره ای جز ارتباط دو جنس مخالف با همدیگر نیست. به تعبیر دیگر، اجتماع مجموعه ای از زنان و مردان است و قابل تقسیم به جامعه مردان و جامعه زنان نیست ولی روابط زن و مرد نامحرم نباید به گونه ای باشد که تمتعات جنسی در آن سهمی داشته باشد؛ زیرا تمتعات جنسی، منحصرا در چارچوب زندگی زناشویی مجاز است و کشاندن آن از محیط خانه به اجتماع، موجب تضعیف فعالیت های اجتماعی می شود و در کنار عوامل دیگر، در کاهش آمار ازدواج تأثیر مستقیم و بسزایی دارد. زیرا ازدواج، مانعی برای لذت جویی های نامحدود و آزاد محسوب می شود.

—————–
پی نوشت:
[1]. پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری، احکام برخی از گناهان، احکام متفرقه.
[2]. میزان الحکمه، ج 13، ص12، ح6.

اداره تبلیغ اینترنتی معاونت تبلیغ حوزه های علمیه

مقلدان آیت الله خامنه ای حتما بخوانند!

نوشته شده توسطرحیمی 6ام آذر, 1398

بخش استفتائات دفتر رهبری منتشر کرد

مقلدان آیت الله خامنه ای حتما بخوانند!

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری، بخش استفتائات دفتر رهبر معظم انقلاب اسلامی به سوالات شرعی ارسالی از جانب مردم پاسخ داده و در قالب بسته ویژه آذر ماه ۱۳۹۸ منتشر کرد.

استفتائات جدید (آذر ماه) به شرح زیر است:

استخدام شدن با رابطه
سؤال۱: کسی که با پارتی و رابطه استخدام می‌شود، آیا حقوق دریافتی او حرام است؟
جواب: اگر تخصص و مهارت لازم را برای کاری که استخدام شده است، دارد و مقررات استخدام رعایت شده و مطابق مقررات و براساس توانایی در انجام وظایف محوله، به او حقوق می‌دهند، حقوق دریافتی حرام نیست.

استفاده از تخمک اهدایی
سؤال۲: اگر زنی پس از ازدواج به علت عدم تخمک گذاری مشکل بچه دار شدن دارد، آیا جایز است که از تخمک گذاری زن دیگری برای انجام عمل لقاح با نطفه شوهر در خارج از رحم استفاده شود و سپس نطفه لقاح یافته به رحم آن زن منتقل گردد؟ اگر کودکی از این راه به دنیا بیاید، فرزند چه کسی محسوب می‌شود؟
جواب: اگر از مقدمات حرام، مانند نگاه و لمس حرام اجتناب شود، فی نفسه اشکال ندارد و در صورتی که با این روش کودکی به دنیا بیاید ملحق به صاحب نطفه و تخمک بوده و الحاق آن به زنی که صاحب رحم است مشکل می‌باشد، لذا باید نسبت به احکام شرعی مربوط به نَسَب، احتیاط رعایت شود، مگر آنکه صاحب رحم پس از تولد ــ با شرایط ــ به طفل شیر دهد، در این صورت احکام رضاع بین طفل و شوهر زن و بستگان زن، جاری می‌شود.

مالی که چند روز پس از سال خمسی هزینه می‌شود
سؤال۳: آیا استفاده از درآمد هر سال فقط تا سررسید سال خمسی جایز است یا مکلف می‌تواند برای تأمین نیازهای زندگی، تا چند روز پس از سررسید سال خمسی ـ قبل از پرداخت خمس ـ از درآمد سال استفاده کند؟
جواب: استفاده از درآمد سال تا دو الی سه روز پس از سررسید سال خمسی، اشکال ندارد.

اجاره دادن طلا
سؤال۴: آیا می‌شود یک کیلو طلا یا شمش طلا یا سکه طلا را اجاره داد و ماهیانه مثلا دو میلیون دریافت کرد و آخر سال یا آخر قرارداد یک کیلو را پس گرفت؟
جواب: اجاره دادن طلا در صورتی صحیح است که در مدت قرارداد عین طلا باقی بماند ـ یعنی مورد معامله واقع نشود ـ و از منافع آن (مثل استفاده در مجالس عروسی و مانند آن) استفاده شود، در غیر این صورت اجاره صحیح نیست.

بالا بردن دست​ها هنگام تکبیرة الاحرام
سؤال۵: آیا هنگام گفتن تکبیرة الاحرام نماز باید دست‌ها را تا مقابل صورت بالا ببریم؟
جواب: مستحب است نمازگزار هنگام تکبیرة‌الاحرام، دست‌ها را تا مقابل گوش‌ها یا صورت بالا ببرد، به این صورت که با آغاز تکبیر، دست‌ها ـ در حالی که انگشتان به هم چسبده و کف دست‌ها به سمت قبله است ـ را به سمت بالا ببرد و در پایان تکبیر، دست‌ها را برابر گوش یا صورت برساند.

خبرگزاری مهر

استفتاء از رهبر انقلاب درباره «گوش دادن به خوانندگی زنان»

نوشته شده توسطرحیمی 6ام آذر, 1398

سؤال:

آیا گوش دادن به خوانندگی زن اشکال دارد؟

 

جواب:

بطور کلی گوش دادن به صدای زن اگر به صورت غنا باشد یا موجب تهییج شهوت یا مستلزم مفسده دیگری‌ شود، جایز نیست.