موضوع: "مناجات شعبانیه"

خدایا من می خواهم از غیر تو جدا شوم!

نوشته شده توسطرحیمی 12ام اردیبهشت, 1396

 

فرازی از مناجات شعبانیه

حجت الاسلام میردامادی: در فرازی از مناجات شعبانیه می خوانیم:

“إِلَهِي هَبْ لِي كَمَالَ الانْقِطَاعِ إِلَيْكَ"؛

در ماه شعبان به دنبال این باشیم، خدایا من می خواهم از غیر تو جدا شوم.

کمال انقطاع! یعنی حتی ذره ای هم وابستگی به غیر تو نداشته باشم. نتیجه اش این می شود که من به منبع عظمت متصل می شوم. راهش این است که خدایا به من بصیرتی عنایت فرما که این حجاب های نور را پاره کنم. برای بعضی ها نور، حجاب می شود. نوری که حجاب می شود، معرفت های ناقص است.

وارث

 

در آرزویت ...

نوشته شده توسطرحیمی 9ام اردیبهشت, 1396
پایگاه اطلاع رسانی KHAMENEI.IR کلیپ صوتی «در آرزویت» را درباره بیانات رهبر انقلاب درباره فرازهایی کوتاه از مناجات شعبانیه منتشر می‌کند. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در ابتدای سخنان خود در دیدار نمایندگان مجلس شورای اسلامی با اشاره به فرصت‌های بزرگ ماه‌های رجب، شعبان و رمضان همه مسئولین کشور از جمله نمایندگان را نیازمند مستحکم‌تر کردن ارتباط خود با خدا دانستند و گفتند: باید با استفاده از دعاهای وارده در این ماه‌ها، و انس بیشتر با قرآن و نوافل، زمینه‌ی ارتباط نزدیک‌تر با خدا را فراهم کنیم.

http://farsi.khamenei.ir/ndata/home/1394/1394031212312117c.jpg
 


http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/home/rect-1-n.gif سخنان حضرت آیت‌الله خامنه‌ای که در این صوت می‌شنوید:

e="display: inline; float: right; margin-top: 20px;">* خب، این ماهها فرصت بزرگی است - ماه شعبان، ماه رمضان - فرصتهای بزرگی است. این دعاهایی که در این ماهها وارد شده است، راه را برای ما باز میکند. من و شما اگر بخواهیم با خدای متعال حرف بزنیم و یک مطالبهای داشته باشیم، یک چیزی را از خدا درخواست کنیم، حقیقتاً درست بلد نیستیم. این دعاها با بلیغترین زبان، یاد میدهند به ما که از خدای متعال چه بخواهیم و با خدا چهجوری حرف بزنیم. همین مناجات شریف شعبانیه، فِقراتی که از اوّل تا آخر [این] دعا هست، هرکدام از اینها یک دریایی از معرفت است. علاوهی بر این به ما یاد میدهد که چطور با خدا حرف بزنیم و از خدا چه بخواهیم.

ادامه »

مناجات شعبانیه + پاورپوینت صوتی

نوشته شده توسطرحیمی 8ام اردیبهشت, 1396
 
 
 

هشتمین عمل از اعمال ماه مشترک ماه شعبان که شیخ عباس قمی در مفاتیح الجنان بیان کرده است مناجات شعبانیه که مرويه از ابن خالويه است و گفته اين مناجات حضرت امير المؤمنين و امامان از فرزندان او عليهم السلام است كه در ماه شعبان مى‏ خواندند:

اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ

اى خدا درود فرست بر محمد و آلش

وَ اسْمَعْ دُعَائِي إِذَا دَعَوْتُكَ وَ اسْمَعْ نِدَائِي إِذَا نَادَيْتُكَ‏

و چون تو را بخوانم دعاى مرا اجابت فرما و هرگاه تو را ندا كنم ندايم بشنو

وَ أَقْبِلْ عَلَيَّ إِذَا نَاجَيْتُكَ فَقَدْ هَرَبْتُ إِلَيْكَ وَ وَقَفْتُ بَيْنَ يَدَيْكَ مُسْتَكِيناً لَكَ مُتَضَرِّعاً إِلَيْكَ‏

و چون با تو مناجات كنم به حالم توجه فرما كه من بسوى تو گريخته ‏ام و در حضور حضرتت ايستاده در حالى كه به درگاهت به حال پريشانى تضرع و زارى مى ‏كنم

ادامه »

فرازهایی از صلوات و مناجات شعبانیه + مجموعه عکس نوشته

نوشته شده توسطرحیمی 8ام اردیبهشت, 1396

فرازی از صلوات شعبانیه (1)

اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ الْفُلْكِ الْجَارِيَةِ فِي اللُّجَجِ الْغَامِرَةِ يَأْمَنُ مَنْ رَكِبَهَا وَ يَغْرَقُ مَنْ تَرَكَهَا الْمُتَقَدِّمُ لَهُمْ مَارِقٌ وَ الْمُتَأَخِّرُ عَنْهُمْ زَاهِقٌ وَ اللازِمُ لَهُمْ لاحِقٌ

خدایا! بر محمّد و خاندان محمّد درود فرست، كشتى روان در اقيانوس هاى عميق، هركه به آن توسّل جويد ايمنى يابد، و هركه آن را رها كند غرق شود، پيش افتاده از آنها از دين خارج است و عقب مانده از آنان نابود اس، و همراه آنان ملحق به حق است.  

فرازی از صلوات شعبانیه (2)

اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ الْكَهْفِ الْحَصِينِ وَ غِيَاثِ الْمُضْطَرِّ الْمُسْتَكِينِ وَ مَلْجَإِ الْهَارِبِينَ وَ عِصْمَةِ الْمُعْتَصِمِينَ

خدايا! بر محمّد و خاندان محمّد درود فرست، پناهگاه محكم، و فريادرس بيچارگان درمانده، و پناه گريختگان، و دستاويز استوار براى چنگ اندازان

 

ادامه »

فرق ندا با دعا (شرح مناجات شعبانیه)

نوشته شده توسطرحیمی 29ام اردیبهشت, 1395
فرق ندا با دعا اگر عبد بخواهد با مولایش رابطۀدایمی و ثابت داشته باشد، باید با ابراز اشتیاق و شیفتگی همراه باشد، چنان که مولا نیز مقام آقایی و بزرگواری اش نسبت به بنده ی خویش اقتضا می کند همواره با محبت و جذب همراه باشد. تمامی این تعبیرات تقاضای محض از جانب بنده ای است که تکوینا سراپا محبت به مولایش بوده و همواره می خواهد به او اظهار محبت کرده و محبت او را نیز با این حالات و تعبیرات لطیف، به خویش جذب کند که:
«وَ اسْمَعْ دُعائِی إِذا دَعَوْتُک وَ اسْمَعْ نِدائِی إِذا نادَیتُک. »
از این جهت پس از آمادگی برای شنیدن حق تعالی و ظهور آثار آن در وجود بنده، در اواخر مناجات، تقاضای بالاتر آن را از خداوند مطرح می کند که:
«خدایا! مرا از کسانی قرار ده که تو او را ندا کرده ای و او تو را اجابت کرده است»،
که توضیح آن ان شاء اللّه می آید.
«وَ اسْمَعْ نِدائِی إِذا نادَیتُک. »

[خدایا!] بشنو فریاد مرا هنگامی که تو را می خوانم.

فرق ندا با دعا/دعا

ندا، خواندنِ با صدای بلند و گاهی خواندن از دور است. [1] امام علیه السّلام با اظهار این دو فراز، خواسته است انسان چه از دور و چه از نزدیک، چه بلند و چه آهسته، خدا را بخواند؛ زیرا انسان حالات گوناگونی دارد، گاهی خوشحال و گاهی ناراحت است، گاهی می خواهد به صورت فریاد خدا را بخواند و گاهی به صورت آهسته.

حضرت موسی علیه السّلام با این که به مقام ربوبی معرفت دارد، از حق تعالی می پرسد:

«أَقَرِیبٌ أَنْتَ مِنِّی فَأُناجِیک، أَمْ بَعِیدٌ فَأُنادِیک؛ فَأَوْحَی اللّه عزّوجلّ إِلَیهِ: یامُوسی! أَنَا جَلِیسُ مَنْ ذَکرَنِی. »[2]

آیا تو به من نزدیکی تا با تو مناجات کنم یا از من دوری تا ندایت کنم؟ پس خداوند عزّوجلّ به سوی او وحی کرد:

ای موسی! من هم نشین کسی هستم که مرا یاد کند.

ادامه »

حقیقت تقاضای شنیدن خداوند (شرح مناجات شعبانیه)

نوشته شده توسطرحیمی 27ام اردیبهشت, 1395

دعا توجه و خضوع آگاهانه به حق تعالی است که ممکن است به معنای عامش بدون تلفظ و لفظ هم انجام شود یعنی حق تعالی را عین تمامی کمالات بی نهایت دانسته و کمالات هر موجودی را از او دیده و به او نسبت دهد؛

زیرا آیاتی که می گوید:

«برای خدا اسمای حسنایی است، پس خدا را با آن ها بخوانید.»

در اوّلین فراز از این مناجات، بنده از خداوند متعال تقاضای شنیدن دعای خود را می کند و در حقیقت این درخواست، در مقام خطاب به مولای خویش است که می خواهد از این طریق با او انس گرفته و به گونه ای به او ابراز محبت کرده و توجه او را به خود جلب کند، مانند محبّی که به محبوبش می گوید: گوش به من بسپار،می خواهم سخنم را بشنوی.

 حضرت حق هرگز از این تقاضا متأثر نمی شود بلکه عبد با این عمل و تقاضا، زمینه و قابلیت وجودی خود را برای دریافت فیض از حق تعالی یعنی ظهور صفت سمع او آماده می کند. به عبارت دیگر هنگام توجه به حق و خواندن او، باید فقط دل را به او بسپارد تا دعای او صادق باشد؛ زیرا در غیر این صورت دعا، خواندن او نیست بلکه لقلقۀزبان است.

 صفت سمع، در حقیقت علم به مسموعات است و آیا آن، علم فعلی است یا علم ذاتی؟! (این مطلب در جای خود بحث می شود. )

 مؤید فعلی بودن صفت سمع آن است که صفات فعلی با خود فعل ظهور می کند، [1] زیرا باید صوتی از عبد صادر شود تا علم به مسموعات نیز تحقق یابد و چون صفت شنیدن با سخن گفتن و دعا کردن عبد همراه است، علم فعلی حضوری حق تعالی با آن شی ء ظهور می کند، پس معنای تقاضا این است: خدایا! عنایتی فرما تا زمانی که تو را می خوانم، این امر محقق شود و صفت شنیدن تو برای من ظهور کند.

 

هر صفتی با شرایط خاصی ظهور می کند و چون انسان محدود است، از این رو صفات الهی همواره با شرایطش برای افراد ظهور می کند و در حقیقت هر جا تذکر به صفت شنیدن و دیدن باشد، جهت تربیتی برای انسان دارد که هنگام گفتگو با دیگران و دیدن اشیا، همواره باید به علم الهی توجه داشته باشد تا عمل او طبق موازین دینی و اخلاقی و الهی صادر شود[2]؛ لیکن صفت شنیدن به طور خاصّ اگر برای کسی ظهور کند از طریق دعا و خواندن حق تعالی محقق می شود.

ادامه »

علت طلب رحمت بر پيامبر اكرم و ائمه اطهار عليهم ‏السّلام (شرح مناجات شعبانیه)

نوشته شده توسطرحیمی 26ام اردیبهشت, 1395

علت طلب رحمت بر پيامبر اكرم و ائمه اطهار عليهم ‏السّلام معنای حقیقی صلواتِ ما بر این خاندان آن است که اگر کسی بخواهد به هر شأنی از شؤون رحمت الهی برسد، باید رحمت های اصلی او را واسطه قرار دهد تا رحمت خدای متعال از طریق ایشان شامل او شود، نه این که دیگران به خاطر ایشان به رحمت برسند؛ زیرا این، پایین ترین معنای واسطه بودن است.


«أَللّهُمَّ صَلِّ عَلی مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ.»

خدایا، بر محمد و آل محمد درود فرست.


علت طلب رحمت بر پیامبر اکرم و ائمه ـ علیهم السّلام

شروع بعضی از مناجات ها و دعاها با صلوات است، زیرا در آن ها تقاضاهایی از خداوند سبحان وجود دارد، از این رو روایات، صلوات را طلب رحمت برای پیامبر اکرم ـ صلّی اللّه علیه وآله وسلّم ـ و اهل بیت گرامی اش ـ علیهم السّلام ـ بیان کرده اند، که موجب استجابت دعا است. چنان که امام صادق ـ علیه السّلام ـ می فرماید: «همواره دعا ممنوع است (استجابت نمی شود) تا این که بر محمّد و آل محمّد صلوات فرستاد شود.»[1] و در حقیقت از این طریق، رحمت کامل خداوند را برای خود طلب می کنیم چون ایشان رحمت کامل حق تعالی هستند: «وَالرَّحْمَةُ الْمَوصُولَة.»[2]و [شما] رحمت وصل شده به خداوند هستید.

امام صادق ـ علیه السّلام ـ می فرماید:

«شخصی نزد پیامبر اکرم ـ صلّی اللّه علیه وآله وسلّم ـ آمد و عرض کرد:

ای رسول خدا! من یک سوم صلواتم را برای شما قرار می دهم. خیر،بلکه نصف آن را قرار می دهم، نه بلکه تمامی آن را برای شما قرار می دهم. رسول خدا ـ صلّی اللّه علیه وآله وسلّم ـ فرمود: در این هنگام نیازهای دنیا و آخرت تو کفایت می شود.»[3]

راوی در روایت دیگری معنای قرار دادن تمام صلوات برای رسول خدا ـ صلّی اللّه علیه وآله وسلّم ـ را از امام صادق ـ علیه السّلام ـ سؤال می کند، حضرت می فرماید:

«این که آن حضرت را نزد هر حاجتی مقدم بدارد و از خداوند ـ عزّوجلّ ـ چیزی نخواهد، مگر این که به پیامبر اکرم ـ صلّی اللّه علیه وآله وسلّم ـ شروع کند و بر او درود فرستد، سپس از خدا حوایجش را بخواهد.»[4]

ادامه »

شرح مناجات شعبانیه (قسمت اول)

نوشته شده توسطرحیمی 19ام اردیبهشت, 1395

 

اَللّهُمَّ صَلِّ عَلی مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ، وَ اسْمَعْ دُعائی اِذا دَعَوْتُکَ، وَ اسْمَعْ نِدائی اِذانادَیْتُکَ. وَ اَقْبِلْ عَلَیَّ اِذا ناجَیْتُکَ، فَقَدْ هَرَبْتُ اِلَیْکَ وَ وَقَفْتُ بَیْنَ یَدَیْکَمُسْتَکینا لَکَ، مُتَضَرِّعا اِلَیْکَ، راجِیا لِما لَدَیْکَ ثَوابی.

پروردگارا! بر محمد و آل محمد درود فرست، و دعایم را بشنو و وقتیصدایت کردم، صدایم را بشنو، و آن گاه که با تو نجوا نمودم، به من رو کن.پس همانا که من، از دیگران به سوی تو گریختم، و در پیشگاه تو قرار گرفتمدر حالی که درمانده تو هستم و به سوی تو در حال تضرّع و زاری هستم، و بهآنچه نزد تو از ثواب می باشد، امیدوار می باشم.

نکاتی از این فراز:

1. ذکر صلوات بر محمد و آل محمد پیش از دعا؛

2.درخواست از خداوند برای شنیدن و توجه به دعا؛

3. گریز از غیر خدا و پناه به خدا؛

4. تضرّع، زاری و اظهار نیاز به پیشگاه پروردگار؛

5. امید به لطف الهی.

دلیل شروع دعا با صلوات

از شروعِ دعا با ذکر صلوات بر محمد و آل محمد صلی الله علیه و آله ، می توان سه پیام برای دعاکننده درک کرد:

الف) تذکر به اینکه هیچ گاه ولی نعمتانِ جهان هستی را از یاد نبریم؛ چرا کهتمام خیر در عالَم هستی به یُمن وجودِ آنها بوده است؛ چنانچه در زیارتِ جامعهکبیره می خوانیم:

«اِنْ ذُکِرَ الْخَیْرُ کُنْتُمْ اَوَّلَهُ وَ اَصْلَهُ وَ فَرْعَهُ وَ مَعْدِنَهُ وَ مَأْویهُ وَ مُنْتَهاهُ؛ هرجا که نامی از خیر ونیکویی باشد، شما اولِ خیر و ریشه آن و فرعِ آن و معدن آن و مبدأ و منتهای آن می باشید».

ادامه »

دانلود مناجات شعبانیه + صوت و متن

نوشته شده توسطرحیمی 19ام اردیبهشت, 1395

 

 «اَللّهُمَّ صَلِّ عَلى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَاسْمَعْ دُعائى اِذا دَعَوْتُکَ وَاْسمَعْ نِدائى اِذا نادَیْتُکَ»

در دعاهای اسلامی، دریایی از حقایق ناب عرفانی موج می زند.

یکی از نغزترین، معروف‏ترین و زیباترین ادعیه،

«مناجات شعبانیه‏»

است که به روایت «ابن‏ خالویه‏»، این مناجات را حضرت امیر علی علیه السلام و امامان دیگر در «ماه شعبان‏» می‏خواندند.

در «مفاتیح ‏الجنان‏» نیز در اعمال مشترکه ماه شعبان، به عنوان «عمل هشتم‏» آمده است.

دانلود پی دی اف(pdf) مناجات شعبانیه

دانلود مناجات شعبانیه با نوای حجت الاسلام و المسلمین پناهیان(تصویری)

دانلود مناجات شعبانیه با صدای مهدی سماواتی(15:42)

دریافت مناجات شعبانیه با صدای حاج سید مهدی میرداماد(صوتی)

مناجات شعبانیه با صدای علی قربانی(صوتی)

مناجات شعبانیه با صدای میثم مطیعی(صوتی)

مناجات شعبانیه با صدای حسین اکرف(صوتی)

مناجات شعبانیه با صدای حسین اکرف(تصویری)

مناجات شعبانیه – عبدالحي آل قمبر(صوتی)

مناجات شعبانیه – عبدالحي آل قمبر(تصویری)

 

متن مناجات شعبانیه + ترجمه

اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ اسْمَعْ دُعَائِی إِذَا دَعَوْتُکَ وَ اسْمَعْ نِدَائِی إِذَا نَادَیْتُکَ وَ أَقْبِلْ عَلَیَّ إِذَا نَاجَیْتُکَ فَقَدْ هَرَبْتُ إِلَیْکَ وَ وَقَفْتُ بَیْنَ یَدَیْکَ مُسْتَکِینا لَکَ مُتَضَرِّعا إِلَیْکَ رَاجِیا لِمَا لَدَیْکَ ثَوَابِی وَ تَعْلَمُ مَا فِی نَفْسِی وَ تَخْبُرُ حَاجَتِی وَ تَعْرِفُ ضَمِیرِی وَ لا یَخْفَى عَلَیْکَ أَمْرُ مُنْقَلَبِی وَ مَثْوَایَ وَ مَا أُرِیدُ أَنْ أُبْدِئَ بِهِ مِنْ مَنْطِقِی وَ أَتَفَوَّهَ بِهِ مِنْ طَلِبَتِی وَ أَرْجُوهُ لِعَاقِبَتِی وَ قَدْ جَرَتْ مَقَادِیرُکَ عَلَیَّ یَا سَیِّدِی فِیمَا یَکُونُ مِنِّی إِلَى آخِرِ عُمْرِی مِنْ سَرِیرَتِی وَ عَلانِیَتِی وَ بِیَدِکَ لا بِیَدِ غَیْرِکَ زِیَادَتِی وَ نَقْصِی وَ نَفْعِی وَ ضَرِّی إِلَهِی إِنْ حَرَمْتَنِی فَمَنْ ذَا الَّذِی یَرْزُقُنِی وَ إِنْ خَذَلْتَنِی فَمَنْ ذَا الَّذِی یَنْصُرُنِی.

ادامه »