موضوع: "سبک زندگی"

مراقبت از نفس کلید رسیدن به همه خوبیها

نوشته شده توسطرحیمی 1ام اسفند, 1397

به نظر شما بزرگترین دشمن انسان کیست؟


شیطان؟ دوستان ناباب؟ اینها دشمن هستند اما دشمن اصلی چیز دیگری است که در کتابهای معارف اسمش را «نفس» گذاشته اند. پیامبر عزیزمان فرمودند: «اعدی عدوک نفسک التی بین جنبیک؛ بدترین دشمنان تو همان نفس اماره تو است که از همه به تو نزدیکتر و در میان دو پهلویت قرار گرفته است»

دلیلیش این است که نفس انسان ضعیف است. زرق و برق دنیا را که می بیند هوس می کند .به هر کدام که می رسد یکی دیگر را هوس می کند. حد و حدودی هم ندارد.

ادامه »

آیا حقیقت بهشت و جهنم، تجسم اعمال انسان‌هاست؟

نوشته شده توسطرحیمی 30ام بهمن, 1397

بهشت و جهنم وعده‌های الهی هستند که انسان‌ها در دنیای فعلی اطلاعات زیادی درباره آن ندارند. این امر باعث می‌شود که هر کس به گمان خود تصویری از بهشت و جهنم را برای خودش ترسیم کند البته در برخی از روایات به برخی از ویژگی‌های بهشت و جهنم اشاره شده است.

بهشت و جهنم ساخته اعمال و اخلاق و افکار و عقاید ماست و از لحظه مرگ، چیزی جز اعمال و اخلاق و عقاید وجود ندارد. بد یا خوب حتی شفاعت هم بسته به گذشته عملی انسان است و گُتره و بی‌حساب نیست. امام صادق (ع) فرموده‌اند:

در قبر برای انسان مؤمن دری باز می‌شود و موجودی زیباروی که این انسان از او بهتر ندیده است به نزد وی می‌آید. میت از او می‌پرسد که شما چه کسی هستید؟ می‌گوید: من ردی و عقیده درست و خوب تو هستم که تو در طول عمرت انجام می‌دادی. در قیامت هم قرآن می‌فرماید: آنچه کرده‌اند حاضر و در برابر خود می‌بینند. آنچه را که خیرات کرده، حاضر می‌بینند.

ادامه »

چگونه دختری شاداب داشته باشیم؟

نوشته شده توسطرحیمی 28ام بهمن, 1397

خودشناسى و هدفدارى

خودشناسى و هدفدارى را بايد والدين به گلهاى سرخ زندگى ، دختران بياموزند.

حيوان عقل و آگاهى كامل ندارد، خوب و بد را تميز نمى دهد، بدين جهت ، تكليف و مسئوليت هم ندارد، حساب و كتاب و ثواب و عقاب ندارد و در زندگى برنامه و هدف عاقلانه ندارد.

ادامه »

دلیل خواب ماندن برای نماز صبح چیست؟

نوشته شده توسطرحیمی 28ام بهمن, 1397

شاید شما هم از افرادی هستید که اگرچه می‌خواهید نماز صبحتان را سر وقت بخوانید و از شیرینی این کار بچشید، اما در برخی از مواقع خواب می‌مانید و نمی‌توانید این کار را انجام بدهید. ما در این گزارش تلاش می‌کنیم که با اتکا به برخی از منابع راهکار خواب نماندن در وقت اقامه نماز صبح را به شما یادآور شویم.

خواب ماندن برای سحر و نماز صبح به اعمال روز و شب گذشته شما بستگی دارد. اگر اعمال روز و شب گذشته‌تان روی حساب و کتاب باشد و در آن‌ها دقت لازم را به خرج دهید، دیگر برای نماز صبح خواب نمی‌مانید؛ بنابراین اولا در شب کم غذا بخورید، فیلم و تلویزیون نبینید و در مجلس غیبت و امثال این‌ها شرکت نکنید. إن‌شاءالله دیگر برای نماز صبح خواب نخواهید ماند.

منبع:کتاب ره‌نمای طریق نوشته محمدعلی جاودان

چرا نماز می خوانیم؟

نوشته شده توسطرحیمی 27ام بهمن, 1397

نماز و تشكّر

 

يكى از اسرار نماز، تشكّر از ولى نعمت است؛ قرآن مى فرمايد: واعبدوا ربّكم الّذى خلقكم والّذين من قبلكم/ عبادت كنيد پروردگارى را كه شما و نياكان شما را آفريد، هستى شما و همه از اوست.

 

در سوره كوثر مى خوانيم: انّا اعطيناك الكوثر فصلّ …/ ما به تو كوثر داديم ، خير زياد عطا كرديم پس نماز بخوان . يعنى به شكرانه عطاياى ما نماز به پا دار.

 

نماز بهترين نوع شكرگزارى است كه شيوه آن را خداوند بيان فرموده و تمام انبياء و اولياء هم آن شيوه را به كار بسته اند.

نماز تشكّرى است عملى، زبانى، دائمى و سازنده.

 

 

منبع: حوزه نیوز

شهید شما از ملائکه هم بالاتر است

نوشته شده توسطرحیمی 27ام بهمن, 1397

شهید شما از ملائکه هم بالاتر است

رهبر انقلاب: من به فرزندانی که پدران شهید خود را هرگز ندیدند و به همسرانی که سنگینی فراق همسر و یار و غمخوار خود را تحمّل کردند، عرض میکنم:
عزیزان من! با شهادت عزیزانتان، شما خسارت و ضرر نکردید.
عزیزانِ شما اگر از دست شما رفتند، اما در خزانه گرانبهای شهادت الهی، شخصیت‌شان همچنان محفوظ و حاضر و ناظر است.
این زندگی میگذرد و همه کس خواهد رفت؛ اما آن کسی سرافراز است و بُرد کرده است که رفتن او از این دنیا، برای مردم و دین و تاریخ و کشورش دستاوردی داشته باشد.
چنین انسانی است که خدای متعال او را از ملائکه هم بالاتر دانسته است. رهبر معظم انقلاب اسلامی


۸۰/۸/۲۰

 

 

 

شما اثبات کردید که مقدم بر مردها هستید!

نوشته شده توسطرحیمی 27ام بهمن, 1397

♥ قسمتی از کتاب قدرت و شکوه زن در کلام امام و رهبری

 

پس از چهل سال از انقلاب به کجا رسیده‌ایم؟

نوشته شده توسطرحیمی 24ام بهمن, 1397

پس از چهل سال از انقلاب به کجا رسیده‌ایم؟

تجلی ایمان

نوشته شده توسطرحیمی 24ام بهمن, 1397

در زندگی دنبال کسانی حرکت کنید که هر چه به جنبه های خصوصی تر زندگی ایشان نزدیک شوید #تجلی_ایمان را بیشتر می بینید.

 

#شهید-بهشتی

مشکلاتی که در این چهل سال داشتیم به حفظ دین می ارزد

نوشته شده توسطرحیمی 24ام بهمن, 1397

حجت الاسلام حسین انصاریان:

صدیقه کبری(س) با خطبه ای که در مسجد خواندند درس های عظیم و سازنده ای را به امت تا قیامت دادند، در ضمن بیانات ایشان انحرافات شدید اکثریت را بعد از درگذشت پیامبر اسلام(ص) گوشزد کرد.

ایشان افزود: از اوایل سخنرانی حضرت استفاده می شود که علت فرو رفتن اکثر امت در لجن گمراهی و ظلمات که مانع رسیدن فیوضات الهیه به انسان است چه بوده -البته این مسائل با دقتِ در متن گفتار حضرت درمی آید- گفتاری که نشان می دهد وجود مقدس ایشان دریایی بی ساحل از «علم لدنّی» و «علم الهامی» بوده است.

یک روح بدون آلودگی و پاک عامل اتصال انسان به محبوب است


وی به عنوان نمونه به آیه ای از قرآن دربارۀ علم حضرت زهرا(س) بیان و خاطرنشان کرد: حیوانات گیرندۀ الهامات الهیه هستند و علتش هم این است که روح حیوانی آنها موج ظلمت ندارد، یک روح بدون آلودگی و پاک است که همین روح عامل این است که اتصال به محبوب داشته باشند و با گوش باطن خودشان صدای الهام حضرت رب العالمین را بشنوند و الهام شنیده را به کار بیاندازند، نه اینکه فقط بشنوند.

وی ادامه داد: حیوانات مانند همۀ آسمان ها و زمین هم گیرنده و هم به کار گیرندۀ الهام هستند. در آیات شریفۀ قرآنی می خوانیم «وَ أَوْحی فِی کُلِّ سَماءٍ أَمْرَها» (فصلت، ۱۲) ما به تمام کرات آسمانی، کهکشان ها، سحابی ها و عالَم بالا، راه و وظیفه و مسئولیتشان را در این عرصۀ هستی وحی کردیم.

ادامه »


 
دانلود تقویم 98